Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Šlechtění česneku Zpět na diskusi

  Sadbový česnek Džambul.

  1. 5. 2016 18:56 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den. Dnes jsem si objednal sadbový česnek, leč odrůda Džambul chyběla. Bude později? Děkuji za odpověď.
  2. 5. 2016 9:36 Václav Kozák
  Dobrý den,
  odrůda Džambul se vlastnostmi (barvou, dobou sklizně, složením cibule) velmi podobala Slavinu, jediným viditelným rozdílem byly jeho vyšší výnosy. Výchozí materiál Džambulu byl z ciziny, zatímco Slavin vznikl z české krajové odrůdy, stejně jako ostatní naše odrůdy. Rozhodli jsme se, že budeme dále pracovat s odrůdami, u kterých je výchozí materiál původem z ČR, proto z jednoho z klonů Slavinu vznikne nová bezvirózní odrůda Slavin II, která bude od Džambulu fenotypově téměř nerozeznatelná. Omezené množství Slavinu II by mělo být v prodeji už příští rok.

  novinky v "kozákovském" sortimentu

  9. 4. 2016 15:25 Zakladatel vlákna: Mareš
  Dobrý den,
  dovoluji se pozeptat (jistě i za širokou česnekářskou komunitu), zda letos bude v nabídce některá z Vašich nových odrůd které jsou dosud v registračním řízení. 1. květen, jako začátek příjmu objednávek, se kvapem blíží a taková informace bude zajímat i mnohé další pěstitele. Předem děkuji za odpověď
  St. Mareš
  9. 4. 2016 15:35 Jan Kozák
  První máj se skutečně kvapem blíží a té práce, co ještě musíme do té doby stihnout. Ještě že si nemusím vyrábět mávátko.
  Letos žádná novinka v nabídce nebude, výběr bude "pouze" z 15 odrůd.

  databáze odrůd česneku v ÚKZUZ

  16. 2. 2016 19:07 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý podvečer pane inženýre. Můžete mě prosím poslat odkaz na databázi odrůd česneku? V minulosti jsem ji měl v mém počítači, ale s přechodem na Win 10 mi zmizela. Psal jsem mail do ÚKZUZ kde mě paní Šafaříková poslala několik odkazů, ale žádný není takový jak jsem měl dříve. Připomínám, že zde byly odrůdy již registrované i s žádostí o registraci. Také zde byla tabulka s čísly pěstitelů, či šlechtitelů. Děkuji za odpověď.
  16. 2. 2016 19:14 Jan Kozák
  Tož to Vám neporadím. Já hledám informace pouze v dokumentu SPOLEČNÝ KATALOG ODRŮD DRUHŮ ZELENIN. Tam jsou i čísla udržovatelů odrůd, odrůdy s žádostí o registraci tam však nejsou. Jiné zdroje neznám.

  Dotaz

  27. 1. 2016 9:40 Zakladatel vlákna: Marie Mašková
  Dobrý den,

  letos bych ráda začala s pěstováním česneku. Bohužel zatím nemám dostatek zkušeností. Chtěla bych se zeptat. U některých druhů máte napsáno "Na trh se bude dodávat bezvirózní sadba“ a u některých nikoliv. Můžete mi prosím říci co to znamená?

  Děkuji
  27. 1. 2016 11:11 Václav Kozák
  Dobrý den,
  česneky jsou přirozeně virózní, protože se množí pouze vegetativně, takže viry se přenáší z rostliny na rostlinu. Proti virům není povolené používat žádné přípravky. Tzv. bezvirózní odrůdy se ozdravují laboratorně. Po laboratorním ozdravení má daná odrůda vyšší výnosy, než jaké by měla bez ozdravení. Ovšem časem dojde opět k reinfekci, takže je nutná častější obměna sadby než u odrůd klasických (neozdravených).

  Bjetin

  5. 9. 2015 20:39 Zakladatel vlákna: Pavlína Řezáčová
  Dobrý den, koupila jsem si od vás Bjetin, ale vůbec nikde jsem se nedočetla, proč vlastně nedráždí žlučníkáře? Koupila jsem si ho právě z tohoto důvodu, teď jsem ho na sobě otestovala a uvidím, jestli přežiju :) V čem je ten česnek jiný, co obsahuje, nebo spíše neobsahuje, že žlučníkářům nevadí? Moc děkuji za odpověď. Pavlína Řezáčová
  6. 9. 2015 7:00 Jan Kozák
  Touto otázkou se zabývají dvě výzkumná pracoviště. Odpovědět ještě nedovedou.

  staré a ozdravené odrůdy

  3. 9. 2015 20:36 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý den, zaujala mne debata ohledně nově registrovaných, ozdravených a původních odrůd. Chápu, že podle nařízení EU musí být nové odrůdy "ozdravené". Ale nerozumím tomu, proč dochází k "zániku" původních odrůd? To musíte časem přejít u všech odrůd na ozdravené?
  Takhle vlastně časem přijdem o všechny původní odrůdy? Je to tak, že u odrůd, u kterých skončí Vaše registrace tak zanikají? Nebo jsou volné k dispozici, třeba pro Moravoseed, který toto šlechtění může dál udržovat?
  Chystáte do budoucna ozdravenou variantu Lukanu? Přiznám se, že zrovna na mé zahradě se báječně daří původním odrůdám. Děkuji za vysvětlení
  3. 9. 2015 21:10 Jan Kozák
  Toto chce obšírnější odpověď. Připomeňte se, prosím, někdy později.
  3. 9. 2015 21:28 Hana Kopecká
  Určitě neuvědomila jsem si že, máte zrovna pořádně pilné období s rozvozem i odesíláním sadby. Připomenu se koncem měsíce a děkuji

  Pacibulka

  19. 7. 2015 21:04 Zakladatel vlákna: Naďa Filipínová
  Jako český kutil, zahrádkář se musím zeptat na pacibulky. To je vlastně květ? Pak semena? Nevím. Můžete trochu vysvětlit. Děkuji.
  20. 7. 2015 6:58 Jan Kozák
  Pacibulky jsou drobné útvary mezi květy v květenství paličáků. Podle typu je jich v jednom květenství přibližně deset až šest set a dají se využít k vegetativnímu (nepohlavnímu) množení. Česnek kuchyňský semena netvoří, jeho květy jsou sterilní.
  20. 7. 2015 16:36 Naďa Filipínová
  Pochopila jsem správně, nechat vykvést, rozdělit na podzim sadit. Musím se pochlubit česnek Bjetin, půda jílovitá.

  Sázecí kolík

  29. 10. 2013 19:43 Zakladatel vlákna: Miroslav
  Dobrý večer,mám dvě otázky,první je že jsem tady někde v (dřívější diskusi))četl že na sázení není vhodný sáz.kolík?(údajně špatné zakořenění) Co, a jak používáte na sázení?Myslím pro pěstitele cca do 5ti kg.
  A druhá otázka je,jestli můžu vypěstovaný česnek od Vás použít jako sadbu,bez možné degenerace,případně nízkého výnosu.Děkuji Miroslav
  29. 10. 2013 19:55 Jan Kozák
  Sázení kolíkem je nejpracnější a pro česnek nejméně vhodný způsob výsadby. To proto, že podpučí není pevně spojeno se zemí, čímž se zpomaluje zakořeňování.
  Smyslem naší práce není každoroční obměna sadby u zákazníka, ale předpokládá se, že bude ještě několik roků přesazovaná. Tzv. bezvirózní odrůdy potřebují obměnu třeba už po třech letech, klasické odrůdy můžete při šťastné ruce při výběru sadby pěstovat celá desetiletí.
  29. 10. 2013 22:57 Hana Kopecká
  Dobrý den, to mě přivádí k dotazu proč tedy klasické odrůdy nahrazovat bezvirozními? Jsou opravdu natolik odolnější než "klasika" a vůči vlastně jakým zejména virům a "chorobám". Vím, že jste to tu už vysvětloval, ale bezvirózní odrůdy odolávají vůči jakým virům. Má napadení případnou "virozou" vliv na výnos, skladovatelnost, atd ?
  Naivně jsem předpokládala, že česnek nejčastěji napadají spíš hniloby, a pak škůdci jako houbomilka, vlnovník- úroda, hádátko atd. Ptám se asi hloupě, ale ráda se zas přiučím.
  30. 10. 2013 18:50 Jan Kozák
  Neptáte se hloupě, hloupé je nařízení EU, že nově registrované odrůdy musí být "bezvirózní". Ozdravování má smysl u některých odrůd, např. Japo II, Džambul. U nich se zvýšil výkon o stovky procent. Úplně bezvirózní česnek neexistuje, Tzv. bezvirózní odrůdy jsou ozdraveny povinně od jednoho viru (OYDV), dobrovolně i o některé další. Během pěstování dochází k opětovné infekci a snižování výnosu až pod úroveň, kdy se odrůda ozdravovala. Tyto odrůdy nejsou odolnější vůči ničemu v porovnání s klasickými odrůdami. Jejich udržování je finančně velmi náročné.
  30. 10. 2013 12:01 Tomáš Samek
  Stroužek prostě zapíchnu do země. Záhon je samozřejmě max. nakypřený a stroužky bez delších kořínků.

  Petr Fišer - směs sázení

  4. 10. 2013 10:32 Zakladatel vlákna: Jirka
  Pozemek po bramborách a okurkách, který byl hnojen ořešákem, králičincem zalévám kalovkou /bahnem z ryb/ je připraven rotavátorem měsíc před výsadbou ve druhé trati 15.října. Podle provazu udělám mělkou rýhu do které házím namořený česnek, který má různou vzdálenost, stranu, směr kořenů nahoru, hráběma ho jednostranně slaběš pořihrnu, poté jdu po řádku jako po laně, tímto je česnek zatlačen hlouběji a k tomu se do zimy ještě o 2 cm zatáhne. Z tohoto důvodu pěstuji orientovanou sadbu, která mi tady jde.
  Ještě otázka na pana ing. Kozáka. Máte sadby česneku, neklonují se v různých krajích způsobem obdělávání, půdou,nadmořkou výškou, chutově atd. S pozdravem Jirka 151 m nad mořem
  4. 10. 2013 20:30 Jan Kozák
  U česneku během pěstování dochází k mikromutacím, to je běžný jev, ale myslím si, že nesouvisí s lokalitou nebo způsobem pěstování.

  ruský paličák

  20. 9. 2013 13:35 Zakladatel vlákna: lukáš
  Dobrý den p. Kozáku. V jednom příspěvku jste myslím psal, že jste měl odrůdy ruského paličáku a dal jste ho pryč. Zajímá mě, jaké jsou nevýhody tohoto česneku a proč jste se vydal cestou šlechtění.
  20. 9. 2013 21:38 Jan Kozák
  Na začátku své šlechtitelské práce s česnekem jsem shromáždil přes 200 klonů tzv. ruských paličáků. Mým šlechtitelským cílem bylo dosažení vyrovnaného počtu stroužků na osm ve většině místech pěstování a mít tento typ úplně bez pachuti. To se mi nepodařilo, proto jsem se nadále věnoval pouze tradičním českým materiálům. A udělal jsem dobře.

  Sadba

  16. 8. 2013 21:09 Zakladatel vlákna: Taros
  Dobrý večer všem. Chtěl bych se zeptat jak veliký česnek sadíte? Zda velikost zasazeného stroužku je přímo úměrná velikosti vyrostené hlavy či nikoli. V této otázce nemám vůbec jasno, člověk od člověka jiný názor.
  17. 8. 2013 21:15 Jan Kozák
  Nezáleží ani tak na velikosti stroužku, jako na původu sadby. Sám doporučuji sázet stroužky úplně všechny.

  Pacibulky

  13. 8. 2013 13:37 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den vážený pane Kozáku a všichni pěstitelé česneku, mám dotaz ohledně pacibulek... Pěstoval jsem několik odrůd paličáků vedle sebe a nechal jsem si pár rostlin z každé odrůdy na pacibulky, jenom mě zajímá, jestli se mohou navzájem zkřížit nebo si uchovají svou původní odrůdu a vlastnosti? Napadlo mě to, až při sklizni, když se stvoly s květenstvím vzájemně dotýkali...
  S přátelským pozdravem
  Jiří Polách
  (Těším se na září, až mi dorazí Slavin. Budu rád, když mi doporučíte nějakou literaturu o pěstování a všech možných úskalích děkuji)
  16. 8. 2013 5:54 Jan Kozák
  Česnek se nekříží. I pacibulka je vegetativní orgán, který si zachovává vlastnosti mateřské rostliny.

  Pacibulky

  12. 8. 2013 8:19 Zakladatel vlákna: Adam Tomanek
  Dobrý den pane Kozák, Nechal jsem na zkoušku u bjetinu pár palic s pacibulkami, abych porovnal, o kolik se sníží výnos, A na 2 palicích z 15 se ukázaly tzv Velké pacibulky- velikosti třešnové pecky a na ostatních klasické drobné pacib. "obilí". Je tento jev náhodný, nebo založen nějak hlouběji geneticky. Díky Tomanek
  16. 8. 2013 5:52 Jan Kozák
  To se občas stane. Ale jestli se to u potomstva opakuje, nevím.

  Počet stroužků při rozmnožování

  7. 8. 2013 13:36 Zakladatel vlákna: Miroslav Pala
  Dobrý den Pane Kozáku. Ještě jeden dotaz ohledně toho rozmnožování. To že když rozloupu třeba česnek s počtem 4 stroužků-to chápu že budu mít opět 4 cibule. Ale zajimá mě kolik ty cibule budou mít stroužků. Jestli je danný to že když rozloupu česnek se čtyřmi stroužky,naroste cibule opět se čtyřmi stroužky,nebo o jeden víc,či méně.
  Předem děkuji za odpověď. Miroslav Pala
  7. 8. 2013 21:48 Jan Kozák
  Počet stroužků je dán odrůdou a vnějšími podmínkami daného roku v dané lokalitě. Kdysi jsem se intenzívně zabýval tzv. ruskými paličáky. Měl jsem jich přes 200 klonů (všechny jsem je postupně vyhodil). Přinesl mi jeden pěstitel celou svou úrodu. Všechny cibule byly osmistroužkové, což byl můj šlechtitelský cíl. Následující rok v jiné lokalitě se vytvořily cibule tří až pětistroužkové, další rok zase. Z toho plyne, že s tím nic nenaděláte.

  Vnitřní stroužky

  23. 6. 2013 18:05 Zakladatel vlákna: Ludmila
  Dobrý den pane Kozáku.Na podzim jsme nasadili nepaličák Lukan,a sadili jsme i vnitřní stroužky,je možné že by z nich vyrostli menší cibule než z těch obvodových stroužků?Děkuji za odpověd.
  25. 6. 2013 14:34 Jan Kozák
  Už je to dost dlouho; tehdy jsem vysazoval odrůdu Anton, každou cibuli zvlášť a to postupně jak byly stroužky v cibuli umístěny v genetické spirále (od okraje ke středu). Navíc u některých cibulí byly vyneseny středové stroužky na prodlouženém stonku nad cibuli. I ty byly vysazeny. Kdyby mělo platit to, co jste uvedla, měly by být sklizené cibule od největší k nejmenší. Ale tak to nebylo. Ve sklizené řadě se nedalo podle velikosti jednotlivých cibulí určit, ve kterém směru se sázelo.
  < Novější123Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne