Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Stroužky na stonku Zpět na diskusi

    Pacibulky?

    12. 12. 2021 22:34 Zakladatel vlákna: Ing. Otakar Starsy
    Už několik roků po sobě se při sklizni česneku objevují ve stonku (nad zemí) malé stroužky (6 - 8 mm v průměru), 3-4 ks na jedné rostlině. Na pacibulky pocházejí z květové palice ( ty bývají velké max. kolem 3 mm) je to příliš velké. Co to je a jak o mohu zasadit a dále pěstovat?


    Děkuji předem za odpověď a omlouvám se za případnou chybnou terminologii.
    S pozdravem
    Ing. Otakar Starsy
    13. 12. 2021 19:12 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha širokolistých nepaličáků. Častěji se vyskytuje v extrémních podmínkách, více u francouzských než českých odrůd. Morfologicky jsou česnekové cibule dužnaté pupeny na zkráceném stonku. Někdy se stane, že se část zkráceného stonku splete a nezkrátí se. Takto pak bývají vynesené stroužky v jednom, dvou i třech patrech. Lze je využít stejně jako běžné stroužky, tedy i na sázení.

    Nevímh

    1. 8. 2021 14:15 Zakladatel vlákna: Zuzana Poncová
    Koupila jsem na zkoušku pár cibulek česneku ,ale nevim jak ý to byl. Asi ve třetině stvolu , nebo hned nad cibulí,se udělaly u několika rostlin pacibulky. Je to pro pozdní sklízeň? 
    K textu
    5. 8. 2021 20:44 Jan Kozák
    Nejsou to pacibulky. Tady jde o fyziologickou poruchu, kdy se podpučí prodlouží a vynese středové stroužky nad cibuli (někdy až do tří poschodí). Dělají to všechny širokolisté nepaličáky.

    Patrovitost u česneku

    15. 7. 2021 6:49 Zakladatel vlákna: Petr Zehnálek
    Vážený pane Kozáku,
    dostala se mi do rukou rostlina česneku, která má velmi málo vyvinutou cibuli, ale ve výšce cca 15 cm se vytvořila cibule s patrnými stroužky a cca ve výšce 25 jsou vytvořené pacibulky. V porostu se objevilo rostlin tohoto typu řada.
    Máte s tímto nějaké zkušenosti? Děkuji za odpověď a zdravím.
    patrovitý česnek
    17. 7. 2021 14:00 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu širokolistých nepaličáků. Podpučí se prodloužilo a stroužky se objevily v několika patrech. Frekvence této poruchy se zvyšuje v extrémních podmínkách.

    Prosím o radu

    5. 7. 2021 15:58 Zakladatel vlákna: Marie Ungrová
    Dobrý den, každý rok jsem s naprostým úspěchem sázela česnek od vás. Loni na podzim jsem jej již nesehnala, tak jsem koupila v zahrádkářské prodejně od jiného šlechtitele. Jméno už si nepamatuji. Přestože jsem vše dělala jako vždy, česnek buď už jako velký zaschl (50 %) a u další poloviny se utvořila jakási "cibulka" ve stonku. Dole nic. Vše na vyhození...
    Přestože to nebyla sadba od vás - mohl byste mi jen krátce napsat, o co vlastně jde? Děkuji předem za odpověď.
    5. 7. 2021 17:45 Jan Kozák
    Co mohlo být příčinou zaschnutí, neposoudím. Druhý problém by způsoben fyziologickou poruchou. Vzhledem k její frekvenci soudím, že jste koupila francouzskou nebo španělskou odrůdu, které jsou šlechtěny do jiných podmínek.

    Česnek po delších

    30. 6. 2021 17:10 Zakladatel vlákna: Jiří Moravec
    Dobrý  den pane Kozák. Prosím  o radu, po vydaných  deštích je cca polovina česneku  zalomenà. Mám  začít sklízet postupně  dle zalomení, nebo vyčkat. Ještě  mě  zajímá  tvoření dalších stroužků nad stroužky  v zemi. Jedná  se o odrůdu  Lukan. Moc děkuji  za odpověď. J. Moravec 
    LLukanLukan
    30. 6. 2021 19:45 Zdeněk Myška
    Také se připojuji. Také se mi tvoří pacibulky. Ještě nikde není ani kvítek...jinak zralý nepaličák se pozná jak, pouze polehává? 
    Lukan
    30. 6. 2021 22:19 Jan Kozák
    Zalomené rostliny končí vegetaci. Pokud si s tím chcete hrát, můžete sklízet postupně zalomené rostliny; běžně se sklízí naráz, když třetina až polovina rostlin leží.
    Máme tady pěknou ukázku fyziologické poruchy, kdy se původně zakrnělý stonek v posledním internodiu prodlouží a vynese tak několik stroužků nad cibuli. Jindy se prodlouží méně a cibule tak vytvoří hruškovitý tvar.
    1. 7. 2021 14:16 Jiří Moravec
    Moc děkuji 

    česnek

    9. 7. 2020 9:36 Zakladatel vlákna: Věra Pflegerová
    Dobrý den, koupila jsem si česnek v Globuse (před koncem roku) a protože mi pak už začal vyrůstat a mně jej bylo líto vyhodit, zasadila jsem jej (na jaře). Evidentně je bezpaličák (nekvete), ale vyrůstá mi tak, že má ještě jedno poschodí, a to nad zemí. Hledala jsem, zda nenajdu v popisech, co to je za česnek, ale nebyla jsem úspěšná. Posílám fotky, snad se mi to povede. Předem děkuji za odpověď. Pflegerová
    poschoďový česnekposchoďový česnek
    10. 7. 2020 6:58 Jan Kozák
    Toto "poschodí" je fyziologická porucha širokolistých nepaličáků. Protože se nejedná o českou odrůdu, ale odrůdu z jiných klimatických podmínek, je frekvence této poruchy vysoká.

    Sklizeň

    30. 6. 2020 19:31 Zakladatel vlákna: Alena Srovnalova
    Dobrý den - dva dotazy:
    1) Jsou už hlavičky dostatečně narovnane pro sklizeň? Na fotce je Anton. 
    2) Co to jsou za pacibulky u nepalicaku Anton? Můžu z toho odhadnout zralost, resp. čas sklizně? Předem děkuji! 
    HlavičkaBoule
    30. 6. 2020 19:37 Jozef Sisak
    Čo vam rastie na stonke cesnaku je fyziologicka porucha - hľadajte v skoršich prispevkoch . použitie vyrazu na označenie daneho utvaru mam na 100 rokov zakazane.
    1. 7. 2020 8:24 Jozef Sisak
    Dodatočne ma napadol vyraz na označenie tychto utvarov POVRCHOVE STUČIKY
    30. 6. 2020 20:26 Jan Kozák
    Jak vidíte, k narovnání jim ještě hodně chybí. To však nemusí znamenat, že česnek ještě není zralý. Různé extrémy počasí v posledních letech způsobují, že cibule česneku jsou připraveny ke sklizni dřív než květenství. Nejlepší je jednu rostlinu sklidit a posoudit, zda jsou obalové suknice ještě dužnaté nebo už kožovité, tedy ke sklizni.

    Zvláštní odrůda česneku

    22. 6. 2020 16:37 Zakladatel vlákna: Petr Zeman
    Dobrý den, měl bych dotaz do diskuze. Předem uvedu, že jsem hobby zahrádkář a navíc začátečník. Zasadil jsem na podzim výsadbu z Hornbachu, bohužel si nepamatuju odrůdu. Česnek nemá výhonky, ale malé česnečky kousek nad zemí. Více v přiložených fotkách. Setkali jste se s tím někdy někdo? Děkuji za případné odpovědi.
    foto1foto2foto3foto4
    22. 6. 2020 19:35 Jozef Sisak
    Je to fyziologicka poruch nepaličiaku , keď stredove stučiky vytlači hore a vytvori čo už skôr nazval jeden s prispievateľov "CECKY" minulý rok a Ing. Kozak doporučil ich použiť ako sadbu, čo môžem odporučiť  mam vyskušane.
    22. 6. 2020 20:02 Petr Zeman
    Děkuji moc za odpověď. CECKY teda jíst nebudu. Nevíte náhodou čím ta porucha vzniká? Mám to zatím zhruba na 1/10 rostlin.
    EDITOVÁNO: tak už nic, prohnal jsem to googlem a našel všechny potřebné informace. Ještě jednou děkuji za odpověď, která mě navedla.
    22. 6. 2020 21:43 Vaclav Kavka
    Aby česnek vytvořil květní stvol, měl by v zimě projít jarovizací/vernalizací. To platí pro paličáky. Na nepaličáky to z definice "nepaličatosti" nefunguje. A pak jsou tedy případy, kdy je ten jarovizační impuls tak silný, že to zkusí i nějaký slabší kus nepaličáku. A takhle to dopadá.
    Pokud to chcete omezit, sázejte je co nejhlouběji, ať nejsou tolik v kontaktu s mrazy na povrchu. Ale když bude dost zima, udělají to stejně.
    22. 6. 2020 21:47 Karel Jílek
    Já měl lukan 15 cm v zemi a stejně mi to udělal a to nebyla žádná zima, jak je to možné?
    23. 6. 2020 5:31 Vaclav Kavka
    Je to živý organismus, dělá si do určité míry, co chce. Věda o rostlinách soudí, že meristém česneku potřebuje asi 40 dní expozice pod cca 5°C, aby došlo k vernalizaci. Taky se soudí, že se každý klon česneku chová jinak. A taky, že i jiné formy stresu můžou přispět k  vernalizačnímu impulsu (a třeba donutit nepaličák, aby to zkusil). Příčinné vysvětlení asi nikdo dát neumí. Vysvětlení bez hledání příčiny říká, že v oblastech s klimatem jako ve středomoří / kalifornii, tohle nepaličáky nedělají. Některé z nich to začnou dělat, když si je lidi odvezou do chladnějšího klimatu. Váš Lukan tedy možná pochází z teplejších podmínek, ač se tam možná 1000 let nepodíval.
    23. 6. 2020 6:03 Jozef Sisak
    ĎAKUJEM  za tieto informacie na zaklade nich - uvaha : ak umele - v chladničke vystavim nepaličiak pôsobeniu chladu tak by ma vytvoriť " cecky " ale hlavne uplne inu hlavičku  bez vnutornych stučikov --odpadu ?
    23. 6. 2020 6:48 Vaclav Kavka
    U nás pěstované nepaličáky jsou asi dobře aklimatizované a za běžných podmínek vybíhají omezeně.

    Před časem jsem zkusil dát několik odrůd nepaličáku těsně pod povrch země. Přes zimu bylo minimum asi -15, teploty kolísaly. Výsledek byl očekávaný - záleželo na odrůdě. Tuším, že Anton zareagoval,  Benátčan myslím ne (ale mohlo to být i naopak)

    V lednici většině lidí teploty neklesají pod nulu, tak nevím, jestli by to stačilo. Ale vernalizaci v lednici používají třeba pěstitelé v teplých oblastech ( na paličák)
    23. 6. 2020 19:23 Jan Kozák
    No, úplně s panem Kavkou nesouhlasím, ale na tom asi nesejde. Anton zareaguje, Benátčan nikdy, toho k tomu nepřesvědčíte. Protože úzkolisté nepaličáky se chovají jinak než širokolisté.
    23. 6. 2020 22:36 Jan Kozák ml.
    Právě jste, pane Sisaku, vyčerpal množství slova cecky, které tato diskuse potřebovala na dalších sto let. Už to prosím nedělejte. Končím debatu na toto téma.

    Kvety u nepalicaku?

    15. 8. 2019 20:44 Zakladatel vlákna: Petr Chladek
    Dobry den, 
    loni jsem u Vas objednal smesici cibuli cesneku, mezi nimi i 3 odrudy nepalicaku: Japo II, Lukan a Zahorsky II. Vsechny jsem zasadil na podzim a sklidil na jare. Kvetenstvi jsem jim ponechal. A nyni bych se rad zeptal: pouze Zahorsky mel kvetenstvi, ktere povazuji za nepalicakove. Japo i Lukan maji kvetovy stonek, podobne jako palicaky. Muzete mi pomoci tuto zahadu objasnit? Dekuji
    Zahorsky IIJapo IILukan
    16. 8. 2019 16:58 Jozef Sisak
    Je to len môj nazor u Zahorskeho to nie su prave pacibuľky ale tzv " cecky " pozrite si diskusiu do zadu a čo sa tyka Japo 2  mam inform . že sa to vyskytuje predbokladam že sa jedna o pôvodnu formu Japa 1

    rad poznam nazor ing. Kozaka

    nové cibulky?

    1. 7. 2019 11:55 Zakladatel vlákna: Alena Červenková
    Dobrý den. Ráda bych se zeptala co se nám to urodilo. Nejsem žádný odborník a na česneku to vidím poprvé. To jsou jako nové cibulky? Měla jsem několik odrůd a ani u jedné jen Anton. Každý kdo to viděl se smál a nazval to prsatým česnekem :-)
    Děkuji za odpověď a přeji hezký den Červenková Alena
    Antonanton_
    1. 7. 2019 12:45 Jan Kozák
    Prsatý česnek - to jsem ještě neslyšel, ale líbí se mi to. Zvláště první snímek toto může evokovat.
    Jedná se o fyziologickou poruchu širokolistých nepaličáků, kdy jsou středové stroužky vyneseny nad cibuli, někdy i ve dvou i třech poschodích. Tyto stroužky se dají normálně konzumovat, případně je můžete použít na sadbu.
    3. 7. 2019 18:26 Jozef Sisak
    Pozdravujem -  mam tuto poruchu tiež v Ruskych odrodach : Soči 56 nepaličak
    a Gulliver jarna vysadba PALIČAK v zimnej vysadbe všetko v poriadku .
    gulsoc

    Kdy vysadit ministroužky?

    24. 9. 2018 10:46 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den, při pěstování ze sadby Anton, vystoupaly některé stroužky do stonků, viz foto. Tady v diskusi jste mi sdělili, že jsou vhodné na sadbu. Mám dotaz: Mám je nasadit pozdě na podzim? A naset nebo orientovat správně dolů? Ještě jak daleko od sebe? Na fotce je už namořená část sadby normálního česneku a těch malých stroužků ze stonků. Má cenu ty česnečky vysazovat?  Je to normální, že stroužky Antonu mají "patvary" ?  Děkuji za odpověď
    část namořené sadbysadba Anton
    24. 9. 2018 19:48 Jan Kozák
    Stroužky vynesené nad cibuli sázejte stejně jako stroužky normální, tedy ve stejnou dobu a orientované podpučím dolů. Samozřejmě má cenu je vysazovat.
    25. 9. 2018 7:45 Marcela Bulíčková
    Děkuji za odpověď. Nasadím.
    26. 9. 2018 17:20 Pavel Dohnal
    Pacibulkám třikrát zdar.! Chce to odvahu, tu už máte, a dobré nervy. Je s tím drbačka. Sázím 3-4 cm hluboko, stejně od sebe, podpučí často skoro nepoznám, beru ty větší kousky. Řádek označte, vyroste "pažitka". Po jaru Vám nať brzy uschne, takže podle kolíčků v červenci snad motyčkou najdete kulaté cibulky, třeba o průměru centimetr. No a hurá, opět zasadit a další sezónu, když se zadaří, už se Vám narodí malí česnečci se stroužkama. A pak znovu do hlíny a už se blížíme k finále : příští rok sklízíme česnek! I když menší. 4 roky mi trvá z pacibulek udělat normální velikost. Co páni Kozáci na to? 
    Tahle zábava je na celý život, je to práce a láska. Miluju česnek! 
    26. 9. 2018 19:58 Jan Kozák
    Asi nedorozumění. Stroužky vynesené nad cibulí nepaličáku nejsou pacibulkami, vytvoří normální cibule. A k těm Vašim pacibulkám: velmi drobné pacibulky, které některé odrůdy vytvářejí, dojdou do "finále" skutečně až za čtyři roky, jak popisujete. Odrůdy s velkými pacibulkami udělají totéž za dva roky.
    4. 10. 2018 20:01 Pavel Dohnal
    Děkuji za info. Omyl z mé strany. Nepaličák jsem nikdy nepěstil. Moje chyba. Ale napravím!! 

    Česnek nepaličák

    12. 7. 2018 13:00 Zakladatel vlákna: Roman Stebel
    Loni jsem koupil na Slovensku česnek pod názvem "Nepal" vyrostly slušné hlavy ale některý asi 8-10 cm nad cibuli vytvořil bulvu s pacibulkami, můžu je vysadit?
    14. 7. 2018 9:25 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha, při níž dochází k prodloužení původně zkráceného stonku a vynesení několika stroužků nad cibuli. Jejich sadbová kvalita je velmi dobrá.
    14. 7. 2018 15:47 Roman Stebel
    Děkuji Vám za  odpověď, Zkusím je na podzim vysadit. Chtěl bych se ještě zeptat na hnojení síranem amonným. Já ho používám v předjaří na tající sníh a za několik dní dohnojím NPK 5-10-15 bezchlorové, Letos jsem měl slušnou úrodu ale u odrůdy Slavín byly hlávky hodně nevyrovnané . S pozdravem Stebel.
    14. 7. 2018 18:48 Jan Kozák
    Nejsem specialista na výživu rostlin, ale nějak mi to Vaše přihnojování nesedí. Sice jste neuvedl použité dávky, případně ani hnojení k předplodině, ale zdá se mi, že tento poměr živin je příliš chudý na dusík.
    15. 7. 2018 9:39 Roman Stebel
    Dobré ráno, česnek nepěstují ve velkém ale tak kolem 700 rostlin, předplodinou jsou vždy brambory, které hnojím před sazením  draselnou soli s přídavkem síranu amonného, pak zasejí zelené hnojivo (oves, slunečnice a kukuřici) což přihnojím ledkem  v listopadu sázím mořený sulkou bez přihnojení česnek s odstupem 4-5 let. Síran am. jak jsem uvedl dávám kolem 4 kil na tento počet rostlin a pak za deštivého počasí koncem dubna  přihnojím asi třemi kily opět síranem, přeji hezkou neděli s pozdravem Stebel
    16. 7. 2018 9:35 Jan Kozák
    Když si to propočítám, tak Vaše dávky jsou opravdu "koňské". V tom Vám mohou konkurovat jenom Holanďané.

    Výrůstky na stonku

    29. 6. 2018 7:49 Zakladatel vlákna: Václav Feber
    Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. V místě, kde se na stonku rostlinka větví se objevily růžové výrůstky. Vypadají jako stroužky, akorát nad zemí. Setkal se už někdo z Vás s něčím podobným?

    Děkuju za Vaši radu.  
    detailcelá rostlina
    29. 6. 2018 8:55 Jan Kozák
    Je to fyziologická širokolistých porucha (ozimých) nepaličáků. Její frekvence stoupá v extrémních podmínkách a těch letos bylo dost. Jsou to vlastně stroužky zevnitř. cibule vynesené na prodlouženém stonku. Kvalitativně jsou totožné se stroužky v cibuli. Dají se využít i jako dobrá sadba.
    29. 6. 2018 13:10 Václav Feber
    Děkuju za rychlou odpověď.

    Pacibulky to nejsou

    8. 6. 2018 12:39 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den, na některém česneku se mi ve stvolu objevily boule, na druhém snímku - už vyloupnuto - se objevily miničesnečky. Odrůda Anton od vás. Na dalším snímku je to dokonce 2x nad sebou. Poraďte mi prosím, jak dál. Vytáhnout česnek ven? Děkuji za odpověď.
    Antontoto je Anton3.
    9. 6. 2018 22:03 Stanislav Raus
    U nepaličáků se to někdy stává. Jsou to vnitřní stroužky cibule, které jsou vytlačeny do stvolu. Není důvod stresovat. Nechte normálně růst.
    10. 6. 2018 5:36 Marcela Bulíčková
    Děkuji. To jsem ráda.

    divné

    8. 12. 2017 0:05 Zakladatel vlákna: Petr Neugebauer
    Těsně nad palicí je okolo květového výhonu několik kuliček česnekových stroužků. Bylo to letos poprvé u téměř poloviny sklizně.
    8. 12. 2017 0:10 Petr Neugebauer
    Takhle to vypadalo
    IMG_20170912_152112_resized_20171207_085404210.jpg
    8. 12. 2017 0:30 Alois Juráň
    To už se tu řešilo..některé odrudy to udělají ,lze použít na sadbu..
    8. 12. 2017 0:38 Petr Neugebauer
    Díky za odpověď, listoval jsem tu poprvé

    Vada na odrůdě Anton?

    8. 7. 2017 13:04 Zakladatel vlákna: Jan Rubeš
    Dobrý den, při letošní sklizni se objevila asi 5 cm nad paličkou česneku druhá pacibulka.  Nemáte s tímto jevem nějakou zkušenost?  Děkuji Rubeš
    Anton
    8. 7. 2017 22:14 Daniel Večeřa
    Dobrý den,to dělá anton v extrémních podmínkách,že vyrostou stroužky ve stonku. Já to u antona nemám,ale zhruba tak u poloviny česneků mě vyrostly česneky jen z malým počtem velkých strožků 
    10. 7. 2017 3:00 Daniel Večeřa
    Já jsem to přehnal,ne u poloviny,ale asi tak jenom u 5 procent
    10. 7. 2017 13:45 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha širokolistých paličáků. Normálně jsou stroužky umístěny v cibuli na zkráceném stonku. V jistých podmínkách se stonek v jednom, někdy i více místech prodlouží a tím je několik stroužků vyneseno nad cibuli. Není bez zajímavosti, že tyto vynesené stroužky jsou kvalitní sadbou.

    dotaz

    12. 9. 2016 15:04 Zakladatel vlákna: vavrinova
    Dobrý den chtěl jsem se zeptat na dotaz vavrinová jestli nevíte co tomůže být za druh ajestli v posledním obr.jsou pacibulky nebo co děkuji
    12. 9. 2016 21:37 Jan Kozák
    Pacibulky to nejsou, ty v žádné situaci širokolisté nepaličáky netvoří. Jsou to vnitřní stroužky na prodlouženém stonku.

    dotaz na druh česneku

    11. 9. 2016 10:40 Zakladatel vlákna: vavrinova
    Dobrý den p.Kozák,V loni na podzim jsem dostala 4 hlavičky paličáku/ab.velé hlavy vis foto.Po vzvrůstu mě dost silnou nať.Posléze nad hlavičkami se objevily asi u 7 ks grče které posléze praskly a objevily se 3 takové stroužky které jsme nazvali parasitní.CHci se zeptat zda jsou to pacibulky protože žádný květní stvol abych jej odstenila nebyl viz foto.U dvou stroužků se objevily žluto hnědé jako kdyby hniloba které se ale nerozšiřuje.CHci se zeptat jestli jste se s tímto druhem setkal a co je to zač chuťově je velmi dobrý.jsme malopěstitelé takže se stím bavím.děkuji za odpověď Vááš LAN je supr
    11. 9. 2016 14:32 vavrinova
    11. 9. 2016 23:27 Jan Kozák
    Tady jsem také v rozpacích. Levý stroužek je asi napaden nějakým druhem Fusaria, skvrny na druhém mohou být i fyziologického, tedy neparazitálního, původu.

    pacibulky?

    6. 7. 2016 13:58 Zakladatel vlákna: petr liška
    Na stoncích nepalicaku se mi zřejmě tvoří pacibulky je to normální a co stim ?přikládám foto děkuji za odpověď.
    6. 7. 2016 18:40 Jiří
    Také to mám na odrude Lukan, nicméně je to fyz.vada. Uvádí se, že jsou vhodné na sadbu

    Lukan

    1. 7. 2016 9:55 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den, znovu otravuji s tou mojí sklizní Lukanu. Cibule jsou skoro všechny zdeformované, měřil jsem hloubku cibule, okolo těch 6 cm. Zasílám Vám další foto, co mi to všechno dělá za neplechu. Přijde mi to, jakoby ta cibule rostla 2x v jedné rostlině. Děkuji předem za Váš názor Karel.
    1. 7. 2016 10:25 Radovan Mžik
    Dobry den, vypada to opravdu na vliv letosniho pocasi. U nepalicaku Anton, ktery jsem sklizel pred par dny mam taky hodne palic popraskanych a ten kratky kvetni stvol s pacibulkami z cca 200 rostlin tak u 75%. Loni se pri stejnem zpusobu pestovani objevil jen u 3 kusu u zhruba stejneho mnozstvi rostlin.
    2. 7. 2016 19:18 Jan Kozák
    Tato fyziologická porucha se vyskytuje u širokolistých nepaličáků. Zkrácený stonek, který drží stroužky v cibuli u sebe se prodloužil a část stroužků je vynesena nad cibuli (někdy i ve třech patrech). Frekvence této poruchy závisí na konkrétních podmínkách.
    2. 7. 2016 1:23 Daniel Večeřa
    Dobrý den,mě u antona taky vyrazily stroužky ve stonku .Loni se mě to stalo také.Asi se anton na Vysočinu nehodí,objednal jsem místo něho vekan.Mám ještě slavín a benátčan ty rostou normálně.

    Anton

    29. 5. 2016 21:21 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den, máme vysazenu odrůdu Anton. Jedná se o nepaličák. Na některých rostlinách se objevil květní stvol. Chtěl jsem se zeptat, zda jej mám odhlávkovat. Děkuji Vám za odpověď.
    30. 5. 2016 21:44 Jan Kozák
    Je to skutečně Anton? U širokolistého nepaličáku jsem se s tím ještě nesetkal. Pokud by to tak bylo, docela by mě to zajímalo. Jaké je na Vás spojení? (Samozřejmě to můžete napsat mailem.)
    5. 6. 2016 13:03 Štěpán Zídek
    Dobrý den, s dovolením také vstoupím do diskuse na téma „palice nepaličáku“. Pěstuji jednu odrůdu nepaličáku, kterou jsem pořídil ze druhé či třetí ruky, její název tedy neznám (Že by to byl právě Anton?). V roce 2013 měla jedna rostlina této odrůdy 3 velké kulaté pacibulky, které byly schované uvnitř pseudostonku a nebyly chráněny toulcem. Tehdy jsem sázel na jaře. Ty pacibulky jsem zasadil a z nich pocházejí veškeré rostliny této odrůdy, které dnes pěstuji. Letos jsem si všiml u jedné rostliny, že to, co na první pohled vypadá jako další list, je ve skutečnosti toulec od palice - vizte foto. Je nezvykle silný a dlouhý - 41 cm od lůžka květenství až ke špičce. Kde je lůžko květenství, není z pohledu patrné, poznal jsem to až pohmatem. Na fotografii jsem toto místo označil červenou šipkou. Palice vypadá jinak než ta od pana Tomáše, není narůžovělá. Hlávkovat tento česnek určitě nebudu, za pacibulky budu rád. A navíc se domnívám, podle zkušenosti z roku 2013, že u této odrůdy nemá (ne)hlávkování na výnos podstatný vliv.
    Dělení odrůd česneku na paličáky a nepaličáky není úplně přesné. Vedle paličáků a čistých nepaličáků, které nevyhání květní stvol nikdy, existují ještě jakési polopaličáky, nebo přesněji příležitostné paličáky, které zpravidla květní stvol netvoří, ale občas u některých rostlin ho za blíže nespecifikovaných podmínek vytvořit mohou. Do této skupiny zřejmě bude patřit Anton. Ostatně, v popisu odrůdy Anton je mimo jiného uvedeno následující: „Někdy tvoří krátký stvol s pacibulkami – v závislosti na ročníku a lokalitě může být frekvence takových rostlin až padesátiprocentní. Není to považováno za závadu.“ Proto nerozumím, pane Kozáku, když tvrdíte, že jste se s tím u širokolistého paličáku nesetkal. Mohl byste to, prosím, upřesnit? Děkuji.
    5. 6. 2016 21:21 Jan Kozák
    Není to širokolistý nepaličák Anton. Vy máte úzkolistý nepaličák (řekl bych, že Japo II) a ten v extrémních podmínkách vytváří květenství s květy a plnohodnotnými pacibulkami.
    Širokolisté napaličáky někdy vytvoří pacibulky na krátkém stonku (někdy i ve dvou třech poschodích), ale nejedná se o květenství.
    31. 5. 2016 2:31 Jaromir Vyskala
    Z vaseho obrazku to vypada, ze spodek kvetniho stvolu ma naruzovelou/nacernenalou barvu. Podle toho soudim, ze tento cesnek je ze skupiny MPS. Ze sedmi skupin palicaku pouze tato skupina cesneku ma takove charakteristicke zbarveni stvolu. Pestuji Havran, Jovan, Karel IV a Bzenecky modry, kteri do teto skupiny patri. I podle jeho rustu bych se priklanel k tomu, ze je to cesnek ze skupiny MPS. Podle zakrouceni stvolu a pozdeji podle poctu pacibulek zjistite kam tento cesnek zaradit.
    31. 5. 2016 6:16 Jaromir Vyskala
    Omlouvam se za preklep. Skupin palicaku je osm, ne sedm, jak jsem vyse uvedl.
    1) PS: napr. Slavin 2) GPS: napr. Vekan 3) MPS: napr. Jovan 4) Rocambole: napr. Tantal 5) Porcelan: napr Dukat. Skupiny 6 (Turban), 7(Creole) a 8 (Asijske) jsou cesneky, ktere pochazeji ze Spanelska, Francie a dalneho vychodu .
    31. 5. 2016 15:25 Jiří
    Zdar Ano odhlávkovat

    sadba

    15. 11. 2015 16:57 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den. Prosím o Váš názor k tomuto obrázku. Letos jsem sklidila několik takovýchto česneků. Můžu si myslet, že vytvořené stroužky na stonku jsou vhodné k výsadbě, stává se tak běžně? je to odrůdou? či se jedná o nějaké defekt? Omlouvám se za krkolomný slovník, jsem začínající amaterka v pěstování česneku..
    15. 11. 2015 19:57 Jan Kozák
    Tento "defekt" je fyziologická porucha širokolistých nepaličáků. V některých letech se objevuje, jindy nikoliv. Ale sadba je to velmi dobrá.

    sadba Anton - středové stroužky

    30. 10. 2015 21:42 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý večer, pane Kozáku, mohu vysadit vytlačené středové stroužky z loňské klizně? Jsou pevné, pěkné, nemám jich moc, buď je sním a nebo dám do země, radši bych sázela. děkuji
    1. 11. 2015 7:14 Jan Kozák
    Klidně sázejte.

    Benátčan

    21. 8. 2013 12:07 Zakladatel vlákna: Martin Lipenský
    Dobrý den, minulý rok jsem nestihl zasadit vše na podzim, tak jsem si nechal část do jara, vlastně jen odrůdu Benátčan. U dvou rostlinek jakoby se vytvořily "pacibulky" ve spodní třetině stonku. Jak je vidět na fotce, vypadá to skoro jako malé stroužky, rozhodně mnohem větší, než bývá u klasických pacibulek. O co vlastně jde?
    21. 8. 2013 21:37 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha, kdy dochází k prodloužení podpučí (zkráceného stonku) a vynesení středových stroužků nad cibuli. U úzkolistých nepaličáků je tento jev vzácný a je podpořen extrémními podmínkami.

    Vnitřní stroužky

    23. 6. 2013 18:05 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den pane Kozáku.Na podzim jsme nasadili nepaličák Lukan,a sadili jsme i vnitřní stroužky,je možné že by z nich vyrostli menší cibule než z těch obvodových stroužků?Děkuji za odpověd.
    25. 6. 2013 14:34 Jan Kozák
    Už je to dost dlouho; tehdy jsem vysazoval odrůdu Anton, každou cibuli zvlášť a to postupně jak byly stroužky v cibuli umístěny v genetické spirále (od okraje ke středu). Navíc u některých cibulí byly vyneseny středové stroužky na prodlouženém stonku nad cibuli. I ty byly vysazeny. Kdyby mělo platit to, co jste uvedla, měly by být sklizené cibule od největší k nejmenší. Ale tak to nebylo. Ve sklizené řadě se nedalo podle velikosti jednotlivých cibulí určit, ve kterém směru se sázelo.

    pacibulky?

    12. 7. 2012 16:35 Zakladatel vlákna: Lenka Kowalczuková
    Dobrý den sklidili jsme česnek paličák ,a jěště před sklizní jsme zjistili že kousek nad zemí se oběvují další malé stroužky česneku.Předpokládám,že jde o pacibulky jelikož se květenství neoběvilo.prosím o radu kdy a jak tyto pacibulky vysadit děkuji
    13. 7. 2012 6:41 Jan Kozák
    Asi se Vám objevily stroužky na stonku nad cibulí u nepaličáku. Jedná se o fyziologickou poruchu, ale jako sadba jsou tyto stroužky velmi kvalitní a vysazují se zároveň s normálními stroužky.

    odrůdy česneku

    11. 7. 2012 2:48 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
    Dobrý den..p.Kozáku dokážete podle fota poznat odrůdu česneku??a jak tento nafotit????mělo byjít o některou z Vašich odrůd kterou už mám ale cca 10let a stále se zdá i přes letošní zimu v dobrém stavu.....Zkoušel jsem prvním rokem iLukan asi deset cm nad zemí se dělají další stroužka ,jakoby druhé patro..je to u teto odrůdy normální???a co stím??vyřadit a už nesázet???děkuji za odpověd.
    11. 7. 2012 13:34 Jan Kozák
    Dobrá je celá rostlina včetně květenství a detail cibule zbavené obalových suknic. Jakoby druhé patro stroužků je fyziologická porucha s vyšší frekvencí v extrémních podmínkách. A těch bylo letos dost. Stroužky z tohoto "druhého patra" jsou velmi kvalitní sadbou.

    Pacibulky

    27. 6. 2012 11:13 Zakladatel vlákna: dasa
    Dobrý den,
    letos jsme sklidili náš první česnek - na fotce je vidět nad palicí "pacibulku". Jedná se o pacibulku česneku či nikoliv? Rádi bychom použili mini-stroužky pacibulek k výsadbě.
    27. 6. 2012 16:14 Jan Kozák
    Nad palicí už nemůže být nic. Palice je nahoře a to pouze u paličáků, od toho je také název paličák a nepaličák. To, co Vám vyrostlo nad složenou cibulí jsou vlastně její vnitřní stroužky. Jde o fyziologickou poruchu, jejíž frekvence je vyšší při extrémních podmínkách, což letos určitě platí. Tak ty "mini-stroužky" klidně vysaďte, je to velmi kvalitní sadba.

    Hlávkování

    4. 6. 2012 17:27 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, kromě Bjetinu jsem včera hlávkovala i Havran, Anton a další odrůdy zatím nic. Vzhledem k tomu, že porost Antonu je velmi slabí, čekám květní stvoly se zpožděním.
    4. 6. 2012 19:19 Alena Mihulková
    Dobrý den, u Antonu se květních stvolů nedočkáte - je to nepaličák! Česneku zdar! Mihulková.
    4. 6. 2012 21:20 Jana Kopecká
    Paní Mihulková, máte pravdu, já to normálně vím, že je Anton nepaličák. Ale jsem tak zaskočená tím, že zrovna tato odrůda roste špatně:-( chutově ho mám nejradši, v loňském roce rostl dobře, pravda na jiném pozemku. Letos jsem sadila cca 120 stroužků Antonu a 2/3 rostlin jsou slabé, pěkné silné rostliny jsou opravdu v menšině. Jsem z toho přešlá, Anton mi moc chutná. Ale Bjetin je velmi slibný a co mne překvapilo, vzpmatoval se i Stanik. Ten ze země vyrazil jako poslední a rostliny jsou pěkné, silné ikdyž výrazně pomalejší v růstu v porovnání s Havranem, Bjetinem i Dukátem. Z 10 odrůd letošní zimu přečkal nejhůř Lukan (skoro 50% ztráta) a druhý nejslabší je porost Antonu.
    5. 6. 2012 13:32 Jozef Demský
    Dobrý deň, aj keď trochu nesmelo ale rád by som sa zapojil do Vašej diskusie dámy :) ohľadom Antonu. Pani Mihulkova poznamenala vo svojom príspevku, že:"se květních stvolů nedočkáte - je to nepaličák!". Aj keď je to nepaličiak tak v minulom (loňském) roku som mal takmer na 50% rastlín krátke stvoly s pacibuľkami presne ako to uvádza aj pán Ing. Kozák pri popise tejto odrody. Preto by ma zaujímalo, či je potrebné odstraňovať tieto stvoly ako pri paličiakoch, ale to je otázka skôr na pána inžiniera. A nebol to jediný nepaličiak, ktorý sa mi v minulom roku správal ako paličiak. Stalo sa mi to aj u Benátčanu. No minulý rok bol u nás asi veľmi extrémny a prispelo k tomu asi veľa stresových faktorov. Nestíhal som sa na to opýtať v minulom roku pána Ing. Kozáka tak len okrajovo poznamenávam v tomto roku, že som mal takúto skúsenosť. Prajem pekný deň.
    5. 6. 2012 20:47 Jan Kozák
    Odrůda Anton skutečně někdy vytváří zkrácený stonek s několika vnitřními stroužky, které vlastně byly vyzvednuty nad cibuli. Někdy je to i několikaposchoďové. Je to fyziologická porucha s větší frekvencí v extrémních podmínkách. Tady se jedná o vnitřní stroužky, nikoliv pacibulky, proto se na rostlině ponechávají a je jich možné použít i na sadbu - a je to sadba kvalitní. Naproti tomu Benátčan výjmečně vytvoří květenství s pacibulkami. To se pak odstraní stejně jako u paličáků.
    5. 6. 2012 20:59 Alena Mihulková
    Dobrý večer, podařilo se mi loni tuto poruchu zdokumentovat. Foto přikládám. Čeneku zdar!
    5. 6. 2012 21:19 Jana Kopecká
    Dobrý večer, ano, mne se u některých Antonů , cca u 1/3 - 1/2 vloni i předloni objevily tyto "falšené pacibulky. Uklidnilo mne, když jsem našla info u p. Kozáka, že je to fyziologická porucha, která se občas objeví. Teď už vím, že je to kvalitní sadba, tak k tomu tak budu přistupovat. Česneku zdar.

    Pacibulky

    28. 7. 2011 16:22 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kynčl
    Dobry den,pane Kozaku!
    U odrudy Lukan mi na natich narostly palice pacibulek? v urovni nebo lehce nad zemi,asi u petiny rostlin.Rostlina cesneku vypada,jako by mela dve palicky nad sebou.Proc se to stalo?Je to odrudova zalezitost,nebo je to vlivem prostredi?Normalni pacibulky-na vrcholu rostliny -mohu vcas odstranit,tyto ne,ponevadz bych musel odriznout nat,nad nimi pokracujici... velikost cibuli jejich pritomnosti vyrazne utrpela,poradite?Dekuji,Kynčl.
    29. 7. 2011 8:18 náhodný.host
    To vypadá jako popis obrázku na straně 13 z článku http://www.k-cesnek.cz/ke-stazeni/Proc_je_dulezite_vedet_o_cesneku_vic.pdf ...... Zkuste upřesnit, jestli jste letos nesázel v poloze kde je dlouhý den zkrácen výrazným zastíněním ráno a večer?
    29. 7. 2011 20:08 Jaroslav Kynčl
    Ano,ano,takhle to presne vypada,s tim ze palice pacibulek je jeste mnohem vetsi...a mate pravdu,ze z vychodu je porost stineny vcelarskymi vrbami,nicmene jsou asi tri metry daleko a jsou jen dvoumetrove.Ostatni zelenina i jine odrudy cesneku prospivaji nadherne...jinak je od nejakej devate hodiny porost az do vecera oslunen,ale zrejme bude Lukan citlivejsi...dekuji za upozorneni...
    31. 7. 2011 19:38 Jan Kozák
    Jedná se o abiotickou (neparazitickou) poruchu, kterou trpí všechny širokolisté nepaličáky. Její frekvence je ovlivněna danými podmínkami, ale které to přesně jsou, to se zatím neví. Jde vlastně o prodloužení zkráceného stonku z cibule, který vynese středové stroužky o něco výš, někdy dokonce ve dvou patrech. Není bez zajímavosti, že takto vytažené stroužky jsou kvalitní sadbou. Pokud jste byl včera v Buchlovicích na přednášce Ing. Roda, tak to už víte i s dalšími podrobnostmi.
    1. 8. 2011 22:00 Jaroslav Kynčl
    Dekuji za odpoved:-)Kyncl.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne