Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Sulka Zpět na diskusi

  Správné ošetř. sadby

  16. 10. 2016 20:51 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den p. Ing. Kozáku.
  Jak tedy proti úporné sklerociniové hnilobě.
  Stroužky namořit Sulkou (polysulfid. sírou) a takto ještě vlhké od sulky posypat biologickým přípravkem Gliorex a pak posypané hned zasázet do připravené půdy ?
  Moc není dotažena v návodech možnost kombinace síry a ze sulky a houb z gliorexu.
  Snížit koncentraci sulky v lázni či NE ? ve vazbě na nálsedné olepení vlhké sadby gliorexem ?

  Moc děkuji, ptám se, protože gliorex je poměrně drahý, tak aby to fungovalo na 100 % co dokáže.
  17. 10. 2016 6:50 Jan Kozák
  Bílá sklerociová hniloba je Gliorexem významně omezena, ale zcela likvidována asi není. Sulka nemá negativní vliv na účinek Gliorexu, nemá tedy smysl snižovat její koncentraci. Pokud se moří Sulkou těsně před výsadbou, pak Vámi udávaný postup je správný. Bylo-li mořeno Sulkou v srpnu či září, pak před vlastní aplikací suchého Gliorexu se stroužky namočí asi na půl hodiny do vody.

  Pěstování česneku

  11. 10. 2016 10:06 Zakladatel vlákna: Lichtenberk
  Chci začít pěstovat česnek u Sloupnice a tak jsem v Osevě koupil sadbu Vekan a Slavin II a přípravek Rovral. Stačí použití Rovralu před sadbou nebo i nyní nutno použít i Sulky ? Sadba po bramborách do spíše jílovité půdy s přísadou písku. Pohnojím nyní Cereritem .Mohu ještě přidat piliny ? Někdo doporučuje zakrýt sadbu hrabankou ?
  A poslední dotaz ? Nejste bývalý pracovník Osevy ? Děkuji za
  odpověď - Lichtenberk
  11. 10. 2016 12:26 Jan Kozák
  Sulkou se moří proti roztočům (vlnovníku česnekovému), Rovralem proti houbovým chorobám. Vzájemně se tyto přípravky nezastupují. Pokud bych měl volit jenom jeden z nich, pak by to byla Sulka.
  Piliny jsou organickou hmotou, klidně je přidejte. A hrabanka? Výborná věc.
  Jsem bývalý pracovník Sempry v Heřmanově Městci.

  Havran

  7. 10. 2016 21:03 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Pane inženýre, nedávno jsme spolu řešili poškození česneku ( posílal jsem Vám vzorek). Říkal jste, že je to pravděpodobně kořenohub. Nedalo mi to, ještě jsem nafotil pár fotek.

  Poškození jde vždy vidět už na první pohled - u podpučí je hrbolek (první zakroužkovaná fotka). Většinou bývají napadené i ostatní stroužky okolo, i když minimálně (poslední 2 snímky).
  Myslíte, že se zde taky jedná o kořenohuba ? Pokud ano, pomůže moření Sulkou? Mořím vždy 2 h 5% roztokem. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
  7. 10. 2016 21:10 Petr Štěpánek
  7. 10. 2016 22:15 Jan Kozák
  Zůstávám u původního názoru. Pokud roztoč zůstal v sadbě, Sulka by ho měla likvidovat.

  moření sulkou-K

  1. 10. 2016 10:25 Zakladatel vlákna: Ferdinand Hruška
  Dobrý den,pane ing.Kozáku,
  právě bych chtěl namořit Vámi dodanou satbu sulkou-k, kde na obalu je návod 40 ml/l mořit 6 až 12hod a hned sázet. Chci ale použít dle Vašeho doporučení z Vaší brožury dodané se satbou, kde ale neuvádíte koncentraci roztoku. Prosím tedy stačí jen
  ?? ml/l. Snad jsem v diskuzi špatně nehledal.
  1. 10. 2016 16:36 Jan Kozák
  Některý výrobce uvádí koncentraci 4 %, jiný 5 %. Nevím, je-li prodávaný koncentrát stejně "silný", proto bych volil koncentraci podle údajů na etiketě. Doba 6 - 12 hodin se uváděla při moření proti háďátku zhoubnému, ale na něj prakticky vůbec nepůsobí. Spolehlivě ničí všechna stádia roztoče vlnovníka česnekového a tomu stačí dvě hodiny. Časný termín moření v Sulce má ochránit sadbu ve skladu před sázením, protože tehdy dělá největší škody. Loni byl až kalamitní výskyt tohoto škůdce, letos jsme ho téměř nezaznamenali. Proto je na uvážení pěstitele, bude-li mořit v Sulce v časném termínu nebo až před výsadbou.

  Morenie, postrekovanie

  21. 9. 2016 17:29 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobry den, prosim Vas o radu ohladom morenia. Je jediny dovod preco nedoporucujete viac krat morit v jednej lazni mozny prenos skodcov/chorob? Pretoze som tak rozmyslal a ak morim napr vrecia po 10 kg kazde v inej nadobe tak to ma zmysel ale ak dam napr 20 vriec po 10 kg do jednej velkej nadoby a namorim ich spolu, tak je vlastne jedno ci ich tam dam 2x po 10 vriec alebo sa mylim? Pytam sa to len preto ze ak mozem usetrit polovicu penazi tak preco nie ak to aj tak budem morit na 1x.
  A este by som sa chcel spytat ci je mozne kombinovat postrek mocoviny s dalsimi hnojivammi, napr toto Hermavit / http://www.agrona.sk/harmavit-1l-special-agrichem / alebo je treba ho aplikovat osobitne? A pouzivate pri postrekoch aj zmacadlo? (udajne staci pouzit par kvapiek jary) Dakujem.
  23. 9. 2016 23:35 Václav Kozák
  Dobrý den,
  opakované moření v jednom roztoku sulky se nedoporučuje nejen kvůli riziku přenosu chorob a škůdců, ale hlavně proto, že výrazně klesá účinek moření už při druhém moření ve stejném roztoku.

  dotaz a poděkování

  14. 9. 2016 8:06 Zakladatel vlákna: Petr
  Dobrý den pane Kozáku,
  děkuji za sadbu Antona a Benátčana, všechno v pořádku,
  cibule super.
  Chtěl jsem se zeptat, už jsem si mořil nějaké stroužky (cca 200) své sadby a jak už to tak bývá, když se dělá víc věcí najednou, zapomněl jsem na ně a nechal je v sulce dva dny. Má smysl je zkoušet vysadit co myslíte? Po vysušení vypadají normálně...
  Děkuji za odpověď
  14. 9. 2016 23:13 Václav Kozák
  Dobrý den, pane Petře.
  Podobné zkušenosti nemáme, proto Vám bohužel nemůžeme poradit. Je velké riziko, že sadba mohla být mořidlem popálena. Těžko říct, jak moc negativní vliv mohlo moření nyní mít, když je česnek ještě v dormanci. Na Vašem místě bych jej nevyhazoval a počkal do výsadby, pak by už mělo být zřejmé, zda je sadba v pořádku, nebo zda byla popálena.

  Hadatko

  30. 6. 2016 19:33 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobry den, tento rok sa mi na par rastlinach pravdepodobne objavilo hadatko, ako sa sprava hadatko ked uz nie je cesnak v zemi? Je stale aktivne? Myslim tym, ze ci cesnak vybraty zo zeme mozem ususit a konzumovat alebo vsetky podozrive rastliny zlikvidovat? Ak by som si nechaval zdanlivo nenapadnute rastliny ako sadbu na dalsi rok, a hned po vysuseni namorim cesnak v sulke, zabije to hadatko tak isto ako vlnovnika? A este jedna otazocka ak morim cesnak v sulke hned po vysuseni(aby som predisiel napadnutiu vlnovnikom) tak po opetovnom osuseni a uskladneni ho mam morit v Rovrali pred vysadbou? Alebo aky je postup ak chcem morit aj v sulke aj rovral? Dakujem.
  30. 6. 2016 21:13 Jan Kozák
  V suchém česneku Vám škodu dělat nebude. Všechno, co vypadá schopné konzumu, využijte v kuchyni. Ale pozor, slupky nepatří do kompostu.
  Sulka Háďátko nezničí, určitě si pořiďte novou sadbu.
  Postup moření, který uvádíte, je správný. Rovralem se moří těsně před výsadbou.

  Sulka a Gliorex

  2. 5. 2016 21:20 Zakladatel vlákna: Jitka Toniniová
  Dobrý večer. Když česnek namořím v Sulce, mohu ho pak namořit v Gliorexu? Děkuji Toniniová
  3. 5. 2016 2:56 Václav Kozák
  Sulkou doporučujeme česnek mořit už v září proti vlnovníku česnekovému. Použití Gliorexu před výsadbou by neměl být problém.
  3. 5. 2016 14:54 Jan Kozák
  Moření Sulkou a použití Gliorexu se nevylučuje. Budete-li mořit Sulkou už v září, pak Gliorex dáte až těsně před výsadbou. V případě moření Sulkou před výsadbou, použije se Gliorex po odkapání Sulky.

  Vlnovník

  6. 1. 2016 15:48 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
  Dobrý den,

  před výsadbou jsme objevili vlnovník, česnek jsme ošetřili Sulkou. Je možné bránit/zbavit se Vlnovníku v době vegetace nebo po sklizni?

  Děkuji
  6. 1. 2016 17:35 Jan Kozák
  Pokud jste ošetřili Sulkou, neměli byste mít během vegetace problém. Otázku ošetření po sklizni, položte, prosím, až v době, kdy to bude aktuální. Možná už budu chytřejší než teď. Vlnovník česnekový je totiž mojí současnou prioritou.

  Sulka

  1. 12. 2015 23:00 Zakladatel vlákna: Jarka
  Děkuji za odpověď ohledně česneku s vlnovníkem. Mořili jsme Sulkou, prosím, ještě nám poraďte, co máme dělat se zbytkem roztoku Sulky po moření? Může se s tím česnek zalít? A v jaké koncentraci?
  2. 12. 2015 6:48 Jan Kozák
  Použitou Sulku nařeďte a zalijte vysazený česnek. Je to vlastně hnojivá závlaha. Jestli to rozředíte 2 x nebo 10 x není až tak důležité, hlavně tím zalijte co největší plochu.

  Vlnovník česnekový

  23. 11. 2015 22:30 Zakladatel vlákna: Jarka
  Dobrý den, mám velký problém. Koupila jsem certifikovanou sadbu česneku přímo od šlechtitele (není vaše) již v září. Uskladnila jsem jí a čekala na příhodné venkovní teploty. Když jsem nyní chtěla sázet a začala sadbu připravovat ( jednotlivě stroužkovat), zjistila jsem, že je napadena vlnovníkem česnekovým, popis příznaků přesně odpovídá mojí sadbě. Prosím pane Kozáku poraďte mi, co mám s touto sadbou dělat. Mám ji nějak ošetřit, abych ji mohla zasadit? Nebo raději nesázet, abych si něco nedonesla na pozemek? Mohu tuto sadbu reklamovat u šlechtitele? Jedná se o 20kg sadby. Četla jsem, že se dá vlnovník zlikvidovat vodní lázní 55C teplou, 20-30min,je to pravda? A dala by se lázeň nahradit pečením v troubě na stejnou dobu a stejné stupně? Za odpovědi předem děkuji.
  24. 11. 2015 1:50 Václav Kozák
  Dobrý den, životaschopný sadbový materiál můžete namořit Sulkou, která vlnovníka spolehlivě likviduje. S reklamací se můžete obrátit na dodavatele, záleží však na tom, jestli k napadení došlo na uskladněném česneku u Vás, nebo jestli se vyskytly stejné problémy i v ostatní sadbě dané partie tohoto dodavatele. Nicméně reklamaci silně napadené sadby nemusí dodavatel uznat z toho důvodu, že zákazník má vadné zboží reklamovat ihned, jakmile se vada projeví, aby nedocházelo k prohloubení vady a znehodnocení zboží. My vzhledem k tomu, že chápeme, že zákazník uskladněné zboží nechodí kontrolovat každý den, uznáváme reklamace i později, jestliže zjistíme, že k problému mohlo dojít ještě před expedicí. Ovšem jestli se k tomuto podobně staví i ostatní producenti sadby, to nevím. Je jejich povinnost to není.
  Je sice vypracována metodika na likvidaci nejen vlnovníka, ale i háďátka zhoubného pomocí vodní lázně. V praxi je však využití této metody dost náročné. Je nutné po určitou dobu udržovat určitou konstantní teplotu. K tomu jsou zapotřebí speciální finančně nákladné přístroje, které dokážou udržovat konstantní teplotu v celém objemu ošetřovaného materiálu. Zapotřebí je i stálé promíchávání sadby vestavěným míchadlem, protože poměrně malé zvýšení teploty může sadbu znehodnotit, naopak i při mírném snížení teploty nebo kolísání teploty během doby ošetření znamená nejen jeho neúčinnost, ale navíc může prostřednictvím roztoku docházet k přenosu škůdce z napadených stroužků na zdravé.

  Vlnovník přežil moření v SULKA?

  23. 11. 2015 14:07 Zakladatel vlákna: Milan Bohunský
  Dobrý den,
  20.9. jsem rozdružené stroužky sadbového česneku mořil 3h v 5% Sulka-K (neprošlá a nepřemrzlá), teplota lázně byla zpočátku kolem 17°C, ke konci možná 15°C. Po rychlém vysušení jsem skladoval v umělohmotných přepravkách odděleně od konzumního, přepravky i daná část místnosti byla desinfikovaná Savem.
  Nyní jsem objevil v cca 10% napadení vlnovníkem (vlnovníka - bohužel - poznám dobře). Je možné, aby vlnovník moření přežil? Jak jinak by se česnek mohl během skladování nakazit? Mám před sadbou znovu namořit v Sulka-K a pak ještě v Rovralu?
  Předem děkuji za odpověď.
  23. 11. 2015 19:25 Jan Kozák
  Se stejným problémem jsem se nedávno setkal. Onen pěstitel mi poslal vzorek, ale na vlnovníka se mi to nezdálo. Konzultoval jsem to i s panem Ing. Jaroslavem Rodem, CSc., který práci se Sulkou a její účinky zná určitě nejvíc. Ten také pochybuje, že by se na ošetřené sadbě mohl vlnovník znovu objevit. Proto jsem postoupil zaslaný vzorek diagnostické laboratoři k posouzení. Třeba budou chytřejší. A my následně také.

  Blanin II

  22. 11. 2015 17:56 Zakladatel vlákna: Radek Peterka
  Dobry den, mam ten samy problem jako p. Richter. Sadba Blaninu II je cela napadena. Dnes jsem chtel sazet, ale vetsina je nepouzitelna. Mohu alespon ten zbytek pouzit po namoreni? Je to urcite vlnovnik? Abych si neco nenasadil do pudy.... Mam od Vas i Japo II a Lukan, ale ty byly v poradku. Na stitku Blaninu II je cislo 5-0124-90055 S.
  23. 11. 2015 1:27 Václav Kozák
  Dobrý den, pane Peterko, Sulka vlnovníka česnekového spolehlivě zlikviduje. Proto stroužky, které se jeví životaschopné, můžete po namoření Sulkou bez problémů vysadit.

  Netkaná textilie

  21. 11. 2015 18:18 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda mohu použít už teď na zimu na záhon s česnekem černou netkanou textilii a nechat ji tam až do jara, kdy bude nalétávat houbomilka. Trochu se bojím aby nezmrznul, sázel jsem ho až dnes (700 m n.m.). Ale nevím jestli to nebude spíš na obtíž (klíčení, světelný a vzdušný režim).
  Také jsem našel několik stroužků napadených vlnovníkem. Mohu je vysadit i bez moření sulkou a nebo až po namoření ?
  Děkuji za odpověď. P. Mráz
  21. 11. 2015 19:34 Jan Kozák
  Černou textilii nutně musíte sundat, jakmile začne česnek píchat ze země. Ale ve výšce 700 m snad houbomilka není. A také si myslím, že tam nebývají holomrazy. Pokud je v sadbě vlnovník, určitě ji namořte. Sulka ho spolehlivě ničí ve všech stádiích.

  moření Sulkou

  10. 11. 2015 11:38 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Proč se po namoření Sulkou musí nyní zasadit do 24h, když v září se moří a do země se nedává. Mohu namořit Sulkou nyní a zasadit, až bude vhodná doba? Děkuji
  10. 11. 2015 21:01 Jan Kozák
  Raný termín moření v Sulce je v době plné dormance (přirozeného vegetačního klidu). V té době česnek neprobudíte. Pokud ho namoříte teď, bude mít snahu růst, ale pokud hned nevysadíte, pak ho uvedete v omyl.
  Přirovnal bych to k lehké atletice, konkrétně k běhu. Zazní-li výstřel ke startu v době, kdy tam závodníci nejsou, tak se nic neděje. To je moření v době plné dormance. Pokud už tam závodníci jsou, pak vyrazí vpřed, ale jsou nuceni se vrátit (protože ještě nesázíte) a musí startovat znovu. Ztratili však marným startem nějakou energii.
  10. 11. 2015 21:45 Helena Malá
  Děkuji, myslím, že jsem to už od Vás četla, ale nenašla jsem to. Tak nyní se musím modlit aby bylo už konečně chladno nebo mi poroste, dnes jsem ho dala do země. Jsem na Vysočině, ale i tady je teplo. Ještě jednou děkuji za vysvětlení.
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne