Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Sulka Zpět na diskusi

  Moření Sulkou

  7. 2. 2018 0:50 Zakladatel vlákna: Vitezslav Dotzauer
  Dobrý den pane ing. Kozáku
  Použitou Sulku /cca 1,5 litru/jsem si uchoval v uzavřené nádobě do jara a příležitostně s ní prováděl 2x na česnek zálivku a to poprvé 14 dní před jarní zálivkou Clonoplusem a podruhé 14 dní po zálivce Clonoplusem.A tady jaksi netuším zda se nedopouštím Sulkou na Clonoplus jakési nepřístojnosti-spory hub versus síra?Podzimní zálivka použitou Sulkou mi příjde jako moc brzo.Netuším co je lepší a proto se Vás ptám jak to vidíte jako nejlepší řešení.
  Děkuji předem za Váš čas.
  Údajně ten otcův česnek pěstujeme od roku 1925 a opravdu nahání slzy do očí. Je možné že by to byl nějaký rusák již od našich legionářů?
  7. 2. 2018 14:04 Jan Kozák
  Sulka houbu Clonostachys, která je obsažena v přípravku Clonoplus, nehubí ani neomezuje. Na rozdíl od chemického přípravku Rovral Aquaflo, omezuje. Myslím si, že je jedno, jestli použitou Sulkou zalijete hned po výsadbě nebo na jaře.
  Česnek z Ruska se k nám v menší míře mohl samozřejmě dostat i dříve než v dobách, kdy byl Sovětský Svaz náš přítel nejvěrnější (nebo jak se to říkalo, už jsem to i rád zapomněl). A víte jistě, že se jedná tzv. ruský paličák?

  Moření Sulkou

  4. 2. 2018 20:40 Zakladatel vlákna: Vitezslav Dotzauer
  Dobrý den pane ing. Kozáku
  mám dotaz a to jestli je možné aby česnek při moření v Sulce do sebe dostal tolik potřebnou síru pro tvorbu silic?Otec pěstuje česnek přes 40 let a poctivě moří v Sulce 12 hodin a agresivita česneku je obrovská.Tu samou odrůdu jsem v září  předloni mořil 2 hodiny a na jaře jsem navíc na políčko přidal síran draselný.Při srovnávání byl otcův opravdu silnější.A tak asi také začnu mořit 12 hodin.A je možné starou Sulku v které jsme mořili česnek použít jako zálivku a za jakých podmínek?Děkuji
  5. 2. 2018 7:18 Jan Kozák
  Začal bych otázkou. Co jste v minulosti s použitou Sulkou dělal? Vždyť v návodu je uvedeno, že po použití se má rozředit a nalít na záhon.
  Ostrost česneku je samozřejmě dána sloučeninami, v jejichž molekule je síra. Ale jak to udělat, aby byl česnek hodně ostrý, zatím nevíme. Určitě se na tom podílí i pěstitelská lokalita a ročník.
  Množství síry z moření v Sulce je velmi malé, skoro bych řekl zanedbatelné.
  5. 2. 2018 18:42 Jan Kašpar
  Dovolil bych si podotknout. SULKA je 14%  vodný roztok polysulfidů vápníku (CaSx), většinou pentasulfidu. Moříte-li 5% roztokem SULKy, moříte  absolutně (ve skutečnosti) 0,7% roztokem CaSx. Poměr Ca : S je 1,0 Ca : 2,25 S. Takže množství S, jakož i Ca je opravdu zanedbatelné. Proto taky  SULKA, tedy CaSx je tolerovaný prostředek v t.zv. "Ekologickém zemědělství".......
  7. 2. 2018 13:30 Jana Kopecká
  Dobrý den, k ostrosti a chuti bych doplnila, že je to opravdu ovlivněno i stanovištěm. Česnek pěstujeme v rodině několik let, dělíme se o sadbu p. Kozáka, vlastní i krajové odrůdy a chuť a ostrost se liší. Sestra pěstuje cca o 15 km dál  v těžké jílové půdě. Já mám pěknou hnědozem, lehčí, úrodnou na žulovém podkladě,  moje mamka v té samé vesnici v jiné části má v podstatě černozem. Jejich záhony jsou cca 45 let hnojeny kompostem a jejich zem je luxusní, roste tam vše skoro samo. Když děláme ochutnávku za syrova, tak stejná odrůda chutná 3x jinak. A také jsme se sestrou řešily, že česnek od p. Kozáka je někdy ostřejší. Každý rok česnek chutná trochu jinak. Jak píše p. Kozák je to i o počasí a lokalitě a taky hnojení. Já sulku po výsadbě naředím a naliju na záhon s česnekem.

  Výsadba až nyní

  11. 12. 2017 20:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Malecký
  Dobry den. Cesnek jsem pro vysadbu dostal az nyni. Puda je sice mokra, ale sazet se da. Otec mi nabizi sulku, ve ktere moril minuly tyden on. Me se do toho jit nechce. Poradite, jak a cim osetrit(na plisen, hadatko, vlnovnik) - supla, rovral, clonoplus. V cem a jak dlouho macet, ne/nechat uschnout, v cem vyvalet pred uschnutim... Prosim o radu pro nadseneho zahradkare amatera. Dekuji. Budu vdecny za kazdou radu.
  11. 12. 2017 21:24 Alois Juráň
  Sulka by neměla být používána víckrát.Clonoplus už as tak narychlo nekoupíte,má být jen pár dní pěkně.Tak asi ten rovral podle návodu..já dal sulku nechal okapat a promíchal clonoplusem nechal zaschnout a hned do země.tak už su v klidu.

  moření česneku Sulkou a Gliorexem?

  14. 11. 2017 14:36 Zakladatel vlákna: Halaška Miroslav
  Letos v Častolovicích jsem spolu se sadbou česneku koupil i přípravek Gliorex.
  Pochopil jsem správně p. Ing. Kozáka, když mi radil, abych česnek nejdřív namořil v Sulce a po vymutí z roztoku Sulky jej ještě vlhký obalil v Gliorexu a nechal ushnout? Můžu to udělat teď  a sázet třeba až za čtrnáct dní? Děkuji za odpověď. Halaška, Vamberk
  16. 11. 2017 13:39 Jan Kozák
  Pokud jste to už udělal, tak co nejdříve saďte. Po tomto ošetření by měl být česnek v zemi do 24 hodin.

  Moření

  7. 11. 2017 18:15 Zakladatel vlákna: Petr Daff
  Omylem jsem dal jednou tolik Sulky do vody, vyroste česnek? nebo jsem cibulky spálil? Děkuji
  7. 11. 2017 21:17 Jan Kozák
  Záleží na tom, jakou dobu jste mořil. Po dvou hodinách by se nemělo stát nic, po dvanácti by to mohlo být silně poškozeno.

  moření česneku

  3. 11. 2017 9:17 Zakladatel vlákna: Marie Worková
  Dobrý den!
  K namoření česneku jsem zakoupila SULKA-K, koncentrát síry s obsahem N,K,Co.
  V pokynech je uvedeno:
  Před výsadbou česneku namáčíme stroužky v roztoku 40ml/1 litr vody po dobu 6-12 hodin, poté ihned vysadíme.
  Tak nevím, jestli se to sadí přímo z roztoku, nebo je třeba nechat sadbu oschnout, jak uvádíte vy.
  3. 11. 2017 21:21 Jiří Snášel
  Paní Marie, 
  kdybyste četla předchozí diskuzi, mořila byste v Sulce již někdy v září. Teď je to zbytečné. Někdo by řekl nežádoucí. 
  Před výsadbou mořte v Rovralu, a nejlepší je Clonoplus.
  A v každém případě nelitujte času a zalistujte si v diskuzi níže, všechny otázky, které se Vám honí v hlavě, již byly zodpovězeny.
  J.S.
  4. 11. 2017 20:06 Jan Kozák
  Trochu to upřesním. Vzhledem k tomu, že vlnovník česnekový, proti němuž se moří česnek v Sulce, nejvíce škodí ve skladu v teplém období, doporučujeme moření v srpnu nebo září. Když se ochladí, nemá toto brzké moření význam. Pokud se nemořilo v uvedené době, pak se moří v Sulce těsně před výsadbou. Sázet se mohou mokré stroužky, pohodlnější je nechat je několik hodin oschnout. Sulka působí fytotoxicky, proto nedoporučujeme dlouhé moření, které mělo hubit háďátka, což se v praxi ukázalo jako neúčinné. Na vlnovníka stačí 2, maximálně 3 hodiny.

  dotaz

  25. 10. 2017 21:14 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý večer, pane ing. Kozáku, mám na vás dvě otázky jedna je že stroužkům se zdvihají kořínky, nebude problém při moření? Druhá je v kolik litrech roztoku sulky s vodou, kolik kilo česneku do ní? a promiňte třetí je kdy plánujete sadit?

  Děkuji
  26. 10. 2017 19:22 Jan Kozák
  Pokud nenecháte stroužky v Sulce déle jak dvě hodiny, nic se jim nestane.
  Běžně to vychází tak, že do litru mořicího roztoku ponoříte kilo sadby. Takže jednoduché počty.
  No, letos začneme dřív než loni, kdy nás zaskočil normální průběh zimy, že zamrzlo už v prosinci. Když začneme v polovině listopadu, měli bychom mít na Mikuláše všechno v zemi.

  Moreni v sulce

  17. 10. 2017 14:30 Zakladatel vlákna: Pavel Stránský
  Dobry den, nize jsem cetl ze nyni neni jiz dobre morit v sulce. Ale v nejake brozure od Vas nebo v drivejsi diskuzi jsem cetl, ze se ma morit v zari nebo i v prubehu rijna. Ja moril ted o vikendu, protoze mi teprve nedavno dosla sadba. Muzete mi tedy rict jak to tedy je? Pripadne co mam s namorenym cesnekem udelat? Vysadit nebo muzu pockat?

  moření

  16. 10. 2017 9:52 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
  Dobrý den, dovolte mi krátký dotaz, do jaké doby by asi měla být mořená sadba suchá po vyjmutí z roztoku, aby náhodou nezačala plesnivět a je možné po vytažení mořené sadby z roztoku dát do zbylého roztoku další várku nebo už nemá tento roztok tu správnou účinnost ?.Děkuji za odpověď . Milan Rotter
  16. 10. 2017 11:31 Jan Kozák
  Dřívější termín moření v Sulce už není aktuální. Je chladno, aktivita roztočů je malá, navíc končí přirozená dormance a česnek by začal po několikahodinovém máčení růst. Proto je třeba mořit až těsně před výsadbou. Ale abych odpověděl na otázku. Při srpnovém nebo zářiovém moření by po vytažení z mořicí tekutiny měl být česnek do večera suchý. To znamená do nějakých osmi, max. deseti hodin. Opakované použití mořicího roztoku snižuje jeho účinnost, proto se doporučuje na každou várku dělat roztok nový.

  Mořeni

  10. 10. 2017 11:32 Zakladatel vlákna: Peřina oldřich
  Prosim vas jak .namořit česnek SULKOU a zaroveň ROVRALEM.

  Děkuji
  10. 10. 2017 12:01 Jan Kozák
  Nejprve mořte v Sulce, po odkapání v Rovralu.

  moření česneku

  5. 10. 2017 10:16 Zakladatel vlákna: Hažmuková Dana
  Vážení, zakoupila jsem si v zahradním centru Váš sadbový česnek Havran. Zároveň mi byl doporučen rostlinný přípravek Clonoplus k moření sadby. Mám dotaz, zda stačí moření Clonoplusem před výsadbou nebo musím ještě nyní mořit stroužky Sulkou. Děkuji za odpověď. Dana
  5. 10. 2017 17:43 Václav Kozák
  Vážená paní Hažmuková,
  Clonoplus Sulku nenahrazuje. Oba tyto přípravky mají pro aplikaci před výsadbou své opodstatnění. Sulka se používá hlavně proti živočišným škůdcům, především proti roztoči vlnovníku česnekovému. Clonoplus je pomocný rostlinný přípravek, který působí proti houbovým chorobám a má též vliv na lepší příjem živin rostlinou. Celkově zlepšuje vitalitu rostlin. Ovšem biologickým přípravkem Clonoplus lze nahradit moření chemickým Rovralem. Doporučujeme tedy mořit Sulkou, poté nechat stroužky okapat a na vlhké stroužky aplikovat Clonoplus.

  Morenie cesnaku

  27. 9. 2017 9:16 Zakladatel vlákna: Milan Turňa
  Dobrý deň, píšem vám zo slovenska, a mám na vás jednu otázku ohladom
   
  morenia, chcem sa spýtať , že či nepoznáte dôvod prečo sa nemôže
   
  roztok sulky opakovane použiť, alebo ešte  jedna podotázka , že či by
   
  nebolo možné použiť moriacu tekutinu aspom dva krát ,s tým že by sa tam
   
  pridalo ešte trochu sulky? Ďakujem za odpoved
  27. 9. 2017 10:58 Jan Kašpar
  SULKA je  14% směs polysulfidů vápníku, nejvíce pentasulfidu.
  Jedná se o mix nestabilních sloučenin, které se působením vzdušného kyslíku, světla a teploty mění na konečný stabilní produkt, kterým je sádra (přesněji hemihydrát síranu vápenatého). Sulka patří mezi látky určené k t.zv. "ekologickému zemědělství" jako tolerovaný prostředek.
  27. 9. 2017 12:46 Milan Turňa
  Zdravím, Ja som sa nepýtal čo je sulka ale prečo sa nemôže použiť  opakovane
  27. 9. 2017 14:51 Jan Kašpar
  Taky zdravím. Proč se nedoporučuje použít opakovaně Sulku máte v mém příspěvku jasně  a myslím, že dost polopatě vysvětleno.  To co je Sulka a proč tomu tak, je jaksi navíc. Sulku můžete použít opakovaně, (a mnozí ji opakovaně používají, a s úspěchem), pokud dokážede eliminovat působení proměnných veličin, tedy přístup vzduchu, teplotu lázně, působení světla, rozhodující veličinou je samozřejmě čas.

  Množství Sulka+Rovral; Jedlost sadbového česneku

  22. 9. 2017 13:29 Zakladatel vlákna: Vojtěch Ondruška
  Dobrý den,
  chci se zeptat na množství Sulky a Rovralu na kg/počet stroužků sadbového česneku. U Sulky jste psal, že je vyloučené opakovaně mořit v jednom roztoku. Jak je tomu u Rovralu? Je možné opakovaně namáčet např. jednu odrůdu v jednom roztoku Rovralu? Dále pak jestli jsou špatné stroužky nevhodné na sadbu jedlé. Tedy jestli nejsou po sklizni nějak chemicky ošetřené tudíž nevhodné k snědku.
  Děkuji
  22. 9. 2017 19:42 Jan Kozák
  Na jedno kilo sadby potřebujete litr mořicí tekutiny. Tomu odpovídá 40 - 50 ml Sulky (koncentrace 4 - 5 %) a 4 ml Rovralu Aqua Flo (koncentrace 0,4 %). Nedovedu si to vysvětlit, ale pokusně je prokázané, že opakované použití Rovralu snižuje účinek.
  Naše sadba není nijak chemicky ošetřena, může být použita i ke konzumu.

  Sulka Nadobi

  21. 9. 2017 23:21 Zakladatel vlákna: Vojtech Farsky
  Dobry den, koupil jsem si vas cesnek a sulku v ktere jsem sadbovy cesnek namocil na 3 h, zajimalo by me jak je to s nebezpecnosti sulky, na maceni jsem pouzil par starych sklenicek, staci je jen vyvarit, abych z nich mohl pit?
  Dekuji omlouvam se za diakritiku 
  22. 9. 2017 15:32 Václav Kozák
  Vážený pane Farský,
  po důkladném vymytí by teoreticky ve sklenici neměly zůstat žádné škodliviny, nicméně přípravky na ochranu rostlin do nádob určených pro potraviny nepatří. 

  Prosla sulka

  18. 9. 2017 0:03 Zakladatel vlákna: Jan Petry
  Dobry den ci vecer,
  prosel jsem si zdejsi vlakna v diskusi a shledal, ze tema Sulky se zde rozhodne diskutuje v mnoha pripadech. Jeden z pripadu je i ten, ktery me zajima, a to, pokud je moridlo prosle. Nicmene v diskutovanem pripade se jedna o proslou lhutu v radu 1-2 let. V mem pripade se ovsem jedna o datum vyroby 2000 :-)
  Tak vam nevim, to bylo totiz naposledy, co jsem cesnek na zahrade pestoval. No a tento vikend jsem v Rosicich neodolal a koupil si od vas nejakou sadbu s tim, ze Sulku mam doma a tu nepotrebuju. Jake bylo me prekvapeni, ze Sulku sice mam, ale uz je to fakt nejaky ten patek, co jsem ji naposledy pouzil.
  Krom toho - v navodu se pise, ze moreni cesneku se ma uskutecnit s 5% redenim.
  Takze bych se vas chtel zeptat - je slozeni Sulky chemicky stabilni? Muzu pouzit tuto "edici" z roku 2000?
  S pozdravem
  Jan Petry
  18. 9. 2017 8:21 Jan Kozák
  Na tuto otázku odpověď neznám, měl by to vědět výrobce. Myslím, že to neví ani dovozce nebo ten, kdo přípravek balí do spotřebitelských obalů.
  Ještě poznámka: používejte při psaní diakritiku (čárky a háčky nad písmeny), bez ní se texty znehodnocují.
  20. 9. 2017 0:22 Jan Petry
  Dobrý večer,
  díky za odpověď, používám anglickou klávesnici, protože je to pohodlné... (firemní počítač)
  Poté, co jsem si přečetl chemické složení a způsob výroby sulky, došel jsem k přesvědčení, že výrobek je chemicky stabilní a datum expirace je uvedeno na obalu pouze z důvodu, že to vyžaduje legislativa.
  Prostě to použiju (však vysadím 2 kg, ne tunu)
  Přeji vám hodně zdaru, pročetl jsem si vaše návody, je v tom vidět opravdu neuvěřitelné množství investovaného času....
  JP
  P.S. Nenechte se rozhodit paní Auerovou. Vaše odpověď, kde uvádíte, že počet stroužků pro výsadbu zůstal stejný při menší celkové hmotnosti - to asi paní nečetla nebo nepochopila...
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne