Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Sušení Zpět na diskusi

  bjetín

  1. 7. 2016 18:22 Zakladatel vlákna: Václav
  Dnešní sklizen bjetínu.Sucho na třebíčsku bylo umorné,ruce od zalevání vytahané,ale s vysledkem jsem spokojen další odrudy lukan,havel,slavín a rusák nechám ještě tak dva týdny

  dotaz

  17. 6. 2016 9:14 Zakladatel vlákna: Miklasová Lenka
  Dobrý den p.Kozák mám dotaz letošní česnek asi 20kg jsem v čera vyryl protože jedu nadovolenou a měl jsem obavu aby se pak nerozděloval.Česnek je zdraví supr pěkný/výstavní/.U Vaši odrudy Lan byly listy jíž skoro celé žluté také u mého paličáku.Nať však byla zelená a pevná o obou.Suším 2měsícena větraném místě mám však obavu jestli je česnek dobře vyzrátý aby mě vydržel když nať byla ještě pevná.Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den Vratislav
  17. 6. 2016 19:04 Jan Kozák
  Vyzrálý ještě určitě není. Pro lepší a rychlejší vysušení bych doporučoval oloupat ho na dvě suknice.

  nemoc???

  21. 8. 2015 12:12 Zakladatel vlákna: Vladimír Hoblik
  Pěkný den přeji
  Mame asi problém s česnekem. Při sklizni se objevili světle zelené stopy na spodku palic,nyní jsou tyto místa bílá,asi na vyhození. Viz foto 1.
  Jiné,velke palice byly v pořádku,ale nyní po měsíci začínají ze shora měknout a vypada to že,odcházejí.
  Pokud by jste mohl říci takto na dálku nějaký důvod proč se tak stalo. Děkuji Vladimír Hoblík
  21. 8. 2015 15:43 Jan Kozák
  Na fotkách nevidím vůbec žádný problém. Proto usuzuji, že o žádnou chorobu nepůjde, mohlo by jít o poškození vysokými teplotami ("uvaření"). Ale pro přesné určení bych to musel mít ruce.
  21. 8. 2015 20:37 Vladimír Hoblik
  Jeden názor tady byl,prý přirozené nedozrání česneku,myšleno jakoby brzká sklizeň.My jej ale sklízíme skoro pravidelně okolo červencových svátků a nikdy tento nazelenalá skvrna nebyla.Za celých 40 let,co naši rodiče a nyní my,se toto neobjevilo.

  Sušení česneku

  23. 7. 2015 19:43 Zakladatel vlákna: Honza
  Dobrý den pane Kozák, jak poznám dobře usušenej česnek. Jak by správně měl dlouho schnutí ale hlavně jak se pozná. Letos je veliké teplo a zdá se mi uschne. Děkuji za odpověď.
  25. 7. 2015 19:47 Jan Kozák
  Někdy může být nějaký česnek suchý za týden po sklizni, jindy mu nestačí měsíc. Suchému nepaličáku se listy při ohybu nad cibulí ulomí, stonek paličáku při ohybu nad cibulí praskne, v tom místě se hmatem necítí žádná vlhkost.

  Stanoveni ceny

  15. 12. 2013 14:57 Zakladatel vlákna: Robin Pecha
  Dobry den, v sekci "Česnek v otázkách" na dotaz "Česnek v otázkách » Jaká je cena česneku pro tento rok?" odpovídáte že se cena se stanovuje až v závislosti na ceně konzumního česneku.
  Jak zjišťujete aktuální cenu česneku.
  Budu příští rok sklízet a prodávat poprvé tak se snažím zjistit jaká cena je reálná.
  Dále by mě zajímalo, jak dlouho po sklizni se začíná česnek prodávat. Jak dlouho se musí sušit. A je stejná cena za česnek sušený týden a za česnek po 3 měsících? To by pak přece nebylo objektivní, po vyschnutí bude mít menší hustotu, stejný objem ale menší váha.
  Děkuji za informace.
  Zdravím R.Pecha
  18. 12. 2013 19:38 Jan Kozák
  Aktuální cenu česneku zjistíte v obchodní síti, u trhovců atd. Česnek můžete prodávat jako čerstvý přímo z pole. Je zajímavé, že letošní cena čerstvého česneku byla podstatě vyšší, než cena česneku suchého o dva měsíce později. A stále šla dolů. Bylo by dobře, kdyby se už jakž takž ustálila, aby pěstitel měl nějaký reálný předpoklad tržeb. Ale to může trvat ještě několik let. Určitě to nebudu já, kdo tyto ceny ovlivní.
  Délka sušení po sklizni může být v dva týdny, ale i dva měsíce. Záleží na správném načasování sklizně a způsobu sušení.

  dotaz

  22. 11. 2013 12:31 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat co je na obrázku za choroby.
  Měla by to být odrůda Vekan a v některých paličkách bylo pár stroužků takto poškozeno.
  Může to být způsobeno třeba špatným skladováním?
  Děkuji za odpověď.
  23. 11. 2013 17:31 Jan Kozák
  Spíše pomalým sušením. Letos byl problém dobře usušit, protože v době sklizně měl česnek nízkou sušinu, a tyto tzv. skládkové choroby se projevují ve velké míře.

  vyschlý česnek

  11. 10. 2013 22:41 Zakladatel vlákna: PetrP
  Dobrý den pane Kozáku, mohl bych se s Vámi poradit. Některé cibule česneku jsou jakoby vyschlé a mezi jejími stroužky je povlak bílé až nazelenalé plísně. Je možné, že je to sklerociová hniloba nebo problém mohl vzniknout při sušení? Cibule drží pohromadě, ale je propadlá. Děkuji.
  12. 10. 2013 21:09 Jan Kozák
  Aspoň trochu Vás uklidním, bílá sklerociová hniloba to není. Je tam k vidění několik chorob, které pan Ing. Rod označuje výrazem skládkové hniloby česneku.
  Ale Vás jistě také zajímá, proč se to stalo. Letos měl česnek v době sklizně mimořádně nízkou sušinu. Sušilo se v období vysokých teplot, voda se ze stroužků rychle odpařovala, ale přes slupky se nestačila stejně rychle dostat ven, takže se stroužky vlastně "koupaly ve vlastní šťávě". A právě vysoká vlhkost a teplota podpořily rozvoj chorob. Není bez zajímavosti, že se tento problém projevuje mnohem později než v jiných letech. Jindy jsou napadené cibule do poloviny září úplně seschlé, letos se jakoby počátek hnití projevuje ještě i v této době. Nejvíce byly postiženy nepaličáky.

  žloutnutí česneku - viz. 18.8.

  22. 8. 2013 21:31 Zakladatel vlákna: Sarka P
  Dobrý den, také mě po letech pěstování česneku poprvé žloutnou palice od spodu a tudíž i stroužky jsou žluté. Ale jinak jsou tvrdé a zdravé. Ovšem nikdo je nechce, každý si vybere ty nežluté. Co s tím, mám více než 60 kg, můžu tyto žluté stroužky nyní vyloupat a za 2 měsíce zasázet? Děkuji Šárka P.
  22. 8. 2013 21:43 Jan Kozák
  Můžete. Žluté zabarvení způsobuje síra, která se v horkých dnech uvolňovala ze stroužků.

  žloutnutí česneku

  18. 8. 2013 19:48 Zakladatel vlákna: JitkaP
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co má náš česnek za chorobu. Žloutnou nám celé stroužky. Pěstujeme česnek již 12 let a teď si nevíme rady. Děkuji za odpověď
  18. 8. 2013 22:01 Stanislava Moravčíková
  Paní Jitko, česnek nám také rapidně žloutnul. Byla mi udělena rada, rozložit česnek, do co nejmenších vrstev na sebe. Pomohlo to, žloutnutí se zastavilo, tak zkuste.
  19. 8. 2013 6:14 Jan Kozák
  Žádná choroba,zbarvení způsobuje síra při pomalém sušení ve vysoké teplotě. Paní Moravčíková (výše) má pravdu.

  Sušení - plísen?

  5. 8. 2013 12:04 Zakladatel vlákna: Miroslav K
  Dobrý den pane inženýre Kozáku,
  Chtěl bych vás poprosit o pomoc jak zabránit problému s kterým se momentálně potýkám ohledně sušení. Česneky mám zavěšené v pergole, které jsou chráněny proti slunci a jsou na celkem zvětralém místě avšak docela v teplem v takovém počasí. Česneky vypadají hezky i suknice jsou pěkně vysušené avšak ze zvědavosti jsem u pár česneků odloupal suknice a pod nimi na špičkách našel problem, který můžete vidět na obrázku. Pravděpodobně se jedná o nějakou plísen si myslím protože povrch na postižených místech je docela mazlavý či vlhký. Česnek byl před výsadbou mořen v Sulce a následně v Rovralu. Děje se mi to na všech odrůdách česneku jako RUSAK, HAVRAN, DŽAMBUL, JOVAN, HARNAS, BJETIN a pravděpodobně to bude asi vysokou teplotou si myslím. U těchto česneků jsem oloupal vnější suknice a ta vlkost či plísen ihned oschla a nevypadá to tak hrozně, že by se nemohl česnek v tomto roce zasadit. Napadené stroužky, které oschly jsem ihned oloupal abych zjistil zdravotní stav a jsou uplně vpořádku a krásně bílé. Můžete mi prosím poradit co se to děje a jak tomu případně zabránit? Můj názor je oloupat u zbytku česneku vnější suknice a nechat dál sušit jak jsem to u pár z nich udělal a vypadá to že dobře osychají. Bude vadit, když oloupu tyto vnější suknice nebo ten obal má nějaký důležitý vliv například lepší skladovatelnost a podobně? Budu rád za váš názor i zkušenosti od ostatních pěstitelů, kteří mi mohou poradit.
  S pozdravem, Kondziolka
  6. 8. 2013 13:55 Jan Kozák
  Asi by stačilo natrhnout suknice u stonku - "česnek otevřít". Je to asi způsobeno snahou česneku rychle se zbavit vody, ta však nemá kudy uniknout.

  sušení česneku

  4. 8. 2013 22:31 Zakladatel vlákna: Lucie Melová
  Dobrý večer,
  prosím Vás o radu, jak poznám, že je česnek dostatečně vysušen a připraven k uskladnění... Může mít nějaký negativní vliv příliš dlouhá doba sušení?
  Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
  5. 8. 2013 21:52 Jan Kozák
  Zajímavá otázka. Česnek se suší vlastně pořád. I ten, co už máte uskladněn. Proto musí být skladován na vzdušném místě. Česnek je suchý tehdy, když je nať suchá jako seno. Jinak to vysvětlit neumím.

  Sklovitost stroužků

  29. 7. 2013 9:38 Zakladatel vlákna: Martina Raiserová
  Dobrý den, pane inženýre Kozáku,
  v letošním roce jsme sklidili krásný, zdravý česnek. Po sklizni jsme ho nechali v uzavřené zahradní boudě, kde byla vysoká teplota. Po týdnu byla většina stroužků úplně sklovitá, bez vůně a nedá se jíst. Víme, že jsme udělali velkou chybu při sušení. Ptali jsme se zkušených sousedů pěstitelů a nikdo neví. Prosím, nevíte o co se jedná? Je to nějaká nemoc? Děkuji. S úctou M. Raiserová
  29. 7. 2013 10:17 Jan Kozák ml.

  Kořeny a sázení po bramborách

  25. 7. 2013 20:16 Zakladatel vlákna: Dana
  Dobrý den,jelikož pěstuji česnek druhým rokem a nemám zvláštní zkušenosti, chtěla bych se zeptat, zda při sušení česneku je důležité odstranit kořínky nebo ne. A taky , zda můžu sadit česnek po bramborách, jelikož nemám velkou možnost střídání půdy. Děkuji za odpověď. Dana Umlaufová
  28. 7. 2013 22:33 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, Dano, odstranění kořenů před sušením nezbytné není. Pokud nebudete česnek po bramborách sázet příliš brzy, problém by nastat neměl.

  Sušení česneku.

  5. 7. 2013 20:57 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý večer. Lze odhadnout o kolik procent se sníží váha vysušeného česneku oproti mokrému, právě vytaženému, t.j. s natí a částečnou zeminou v kořenech? Pane inženýre děkuji za odpověď. Mohu se pochlubit pěknou úrodou?
  5. 7. 2013 20:57 Filounek Jaroslav
  5. 7. 2013 21:56 Jiří Snášel
  Jestli mohu napovědět svou dlouholetou zkušeností, já odečítám 35%.
  6. 7. 2013 11:53 Filounek Jaroslav
  Děkuji za zprávu, sám jsem zvědav kolik bude vysušeného česneku. Pro úplnost uvádím ke snímku samostatného česneku, že se jedná o Jovan vypěstovaný z pacibulek. Na druhém snímku je Vekan.
  6. 7. 2013 8:07 Jan Kozák
  Toto jsem nikdy nezjišťoval. Ale určitě toto číslo bude u jednotlivých odrůd rozdílné, protože nemají stejný poměr hmotností natě a cibule.

  dotaz

  4. 7. 2013 22:44 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý večer pane ing.Kozáku, chci se zeptat, šlo by česneku na poli při sklízení odtrhnout nať?Má to najaký vliv?Ptám se kvůli místu na půdě,že bych ušetřil trochu místa kdyby tam nať nebyla.Děkuji předem za odpověď
  5. 7. 2013 20:40 Jan Kozák
  Já doporučuji sušit s natí. Pan Ing. Rod říká, že je to jedno. Nikdo svůj názor nemáme podložený seriózním pokusem.
  Tož kdo má pravdu?
  < Novější123Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne