Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Termín sklizně Zpět na diskusi

    Kdy odstranit květenství

    18. 7. 2012 15:50 Zakladatel vlákna: Lenka Žvaková
    Nasadila jsem na podzim česnek - českou odrůdu od domácího pěstitele. Nyní je vzrostlý, listy už žloutnou a květenství je nerozvinuté a vysoké - asi metr a půl. Jeden česnek jsem vyryla, ale je dost malý, dokdy jej mám nechat v půdě a co udělat s nerozvinutým květenstvím? Odtrhnout a kde, či nechat být, aby rostlina vykvetla a vytvořila pak pacibulky? Děkuji za informace,
    s pozdravem,
    Lenka Žvaková, Těškovice, okr. Opava
    18. 7. 2012 20:54 Jan Kozák
    Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu. Tyto dvě věty jsem okopíroval z rubriky pěstování česneku. No, dá se předpokládat, že je nejvyšší čas na sklizeň. Pokud si chcete nechat pacibulky, je nejlepší ... atd. Psal jsem o tom nedávno v této diskusi. Pokud pacibulky nechcete, nenechávejte odtržená květenství na pozemku, jinak ho budete mít "zaplevelený" česnekem.

    Sklizeň

    11. 7. 2012 15:22 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, vím že je zde dost informací ohledně zralosti a sklizně, ale přesto doporučil byjst sklízet nabo počkat ? Viz foto jedná se o Havran a Jovan
    13. 7. 2012 6:38 Jan Kozák
    Podařilo se mi napočítat 5 - 6 listů na rostlině. Podle toho bych ještě necelý týden počkal.

    Zralost česneku

    11. 7. 2012 11:38 Zakladatel vlákna: Richard
    Dobrý den, dostala se ke mně informace, že česnek je zralý tehdy, když se pacibulky začnou vspřimovat. U Vás je informace o poléhání natí. Prosím jak pravdivé je tvrzení o pacibulkách, případně jak moc se časově liší od skutečné zralosti?
    11. 7. 2012 13:36 Jan Kozák
    Květní stvoly se vzpřimují u paličáků, poléhají nepaličáky. Tyto úkazy můžete víceméně brát pro stanovení termínu sklizně.

    Sklízet?

    8. 7. 2012 22:28 Zakladatel vlákna: Petr
    Toto je česnek se zeleným stonkem, zbytek porostu má jen oschlé konečky listů, ale jsou tam i česneky, které mají zelený stonek , ale spodek je nahnilý a začíná se rozpadat viz obrázky. V Bánově tento česnek sklízejí zhruba v druhé polovině července mohu ho vyorat předčasně? ještě jednou děkuji za odpověď s pozdravem Petr K.
    9. 7. 2012 14:34 Jan Kozák
    Příčinu Vašeho problému z fotek neurčím. Obecně platí, že je nutné i fotky celé rostliny a porostu. Také pro mne může být zajímavá lokalita - mám-li kolem cestu, tak se mohu případně zastavit. Ale určitě sklízejte.

    česnek v bahně

    7. 7. 2012 14:38 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský
    Dobrý den, česnek Japo2 začal před pár dny "lehat", včera se u nás prohnalo tornádo a lehlo vše /nejen česnek/. Doba sklizně tohoto druhu je dle Vás začátek srpna. Můžeme česnek raději sklidit abychom ho uchránili před plísní a hnilobou v bahně? Je možné předčasně sklizený česnek použít k další sadbě? Děkuji za odpověď Holínský
    7. 7. 2012 21:48 Jan Kozák
    Předčasně sklizený česnek můžete k sadbě použít, zvýšenou péči věnujte dobrému sušení.

    Sklizeň

    6. 7. 2012 17:40 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den pane Kozáku,chtěl by se Vás zeptat na dvě otázky zaprvé ,když jsem sklízel česnek DUKÁT tak ze 70% na cibulích byly světle hnědé skvrnky jenom povrchového charakteru(přiložím foto)mohl byste identifikovat oč jde.Druhá otázka někde jsem četl už nevím kde když máte svazenku na zelené hnojení a posekáte jí musí prý ležet dva dny a potom se může zaorat,děkuji za Vaše názory Soukup.
    6. 7. 2012 18:14 Martin Harasim
    Já jsem zase slyšel, že se svazenka i třeba hořčice neseče a zaorává se za růstu. Prý je humus pak kvalitnější než když se rozseká. Taky jsem zvědav na odpověď.
    7. 7. 2012 7:15 Jan Kozák
    Řekl bych, že jde o rozklad odumírající suknice, určitě se toho nemusíte bát. Ale skoro si myslím, že jste se sklizní zbytečně spěchal, ale sázet to můžete. Na druhou otázku asi neumím odpovědět dostatečně fundovaně, ale já bych určitě zaoral hmotu čerstvou, zvláště v období sucha. Důležité je, aby byla dobře zaklopena, zvláště pokud se předem nesesekla.
    7. 7. 2012 10:22 Roman Soukup
    Dobrý den děkuji Vám za odpověď potěšil jste mne,proč si pane Kozáku myslíte že jsem pospíchal ze sklizní? stvol už byl úplně narovnaný,děkuji za odpověď.
    7. 7. 2012 21:41 Jan Kozák
    Cibule na obrázku se mi zdá nedozrálá.

    Sklizeň?

    5. 7. 2012 23:10 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš

    Sklizeň ?

    5. 7. 2012 23:08 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
    Hezký večer,
    dnes jsem se podíval v jakém stádiu mám česnek a myslím,že na sklizeň to ještě není - viz obrázek.Mám obavy z bouřek a silného větru, které mají v příštích dnech dorazit i do Slezska.
    7. 7. 2012 6:53 Jan Kozák
    Skutečně máte ještě čas, rostlina má šest dužnatých listů a ani cibule se nedá být zralá.

    Velikost sadby

    5. 7. 2012 16:46 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Pěkný den
    Mám dotaz na velikost sadby.
    Pane Kozák, už dříve jste se vyjadřoval k velikosti stroužků pro sadbu a tvrdil, že i z malých stroužků vyroste česnek stejný jako ze stroužku velkých.
    Mám sklizen kompletně Vekan a poměr množství konzumních a malých sadbových česneků je asi 50%/50%. Některé menší cibule jsou průměru jen 2cm, ořech je větší. Není to už pro sadbu extrém? Tedy ze stroužků takové malé složené cibule asi ztěží vyroste česnek ke konzumaci a je tedy třeba projít dvouletým cyklem (pro cibule minimálně 35g po usušení) nebo se mýlím?

    Ještě taková sranda:
    Kolega zrovna sklízel a přes plot ho poučoval nějaký důchodce, že je na sklizeň brzy... povídá ,,copak nevidíš jak jsou ty palice malé, to já sklízím vždy na svatou Annu ten svůj" Jak myslíte, že letos dopadne? Letos je vše o 10 dní posunuté dopředu a tím nemyslím jen česnek ale celou krajinu.

    Informativně ještě uvedu, že předpokládaný výnos ze 13,5kg sadby odhaduji na 80-100kg po sušení.
    5. 7. 2012 20:27 Honzík Novák (ml.)
    Když mají oba stroužky stejnou genetickou informaci a stejný zdravotní stav, pak je pravda, že z nejmenšího stroužku vyroste téměř totožná cibule jako z velkého. Ale v přírodě není všechno nalinkované jak v matematice při rovnici o dvou neznámých. Mám-li dvě různě velké cibule, nevím, jestli mají stejný zdravotní stav a genetickou informaci. Osobně proto na sadbu vybírám cibule nejzdravější a co nejvíce se přibližující standardu odrůdy. Přesto Vekan co točím minimálně 8 let má ještě tak 4-8 dní do sklizně a Vekan co jsem nakoupil na ozdravení sadby jsem dnes sklízel 5minut po dvanácté = 10% cibulí bylo přezrálách a rozpadaly se jim suknice. Ty přezrálé dám na sadbu pro čistý konzum a ty standardní dám jako to z čeho budu po slizni 2013 vybírat sadbu pro další sezónu. Ty nejmenší cibule dopěstované ze stroužků považuji za nemocné, pokud nevím důvod proč dorostly malé (neohlávkovaná rostlina, omylem nasázené dva stroužky do stejného místa, podtržení při okopávání, ...) považuji je za nemocné.
    No a co bude na Sv. Annu nevím, ale je možné že i já budu mít v zemi BENÁTČAN, JAPO a další pozdní odrůdy. Pán nezná Vekan a vy neznáte, co za odrůdu má on. Ale úsměvné je, že vždy nejvíc radí ten kdo má nejmenší přehled.
    6. 7. 2012 18:09 Martin Harasim
    Malé cibule jsou z jarního sucha. Když jsem dělal koncem května na jiném záhoně orbu, tak 20cm pod zemí se prášilo.
    S tím pánem přemudřeným jsem to myslel tak, že se řídí jen podle datumu.
    6. 7. 2012 21:47 Honzík Novák (ml.)
    Pokud je Vekan malý v důsledku sucha, nebál bych se jej použít na sadbu. Co se mi mezi prsty nezlomílo, z toho mi narostla normální velikost cibule. Malé mám nejčastěji, když omylem nasázím do stejného místa dva stroužky a perou se o jedny živiny i vodu.
    Njn podle datumu se to nedá, letos jsem měl Anin dřív vyzrálý než Bjetin.
    7. 7. 2012 7:06 Jan Kozák
    Každý rok můžeme sázet jen to, co narostlo. Letos budeme sázet menší materiál než jindy a ještě jsme rádi, že vůbec budeme sázet. Jan Novák to celkem dobře vystihl. A termín sklizně? Mezi nejranějšími odrůdami (Bjetin, Anton) a nejpozdnější (Benátčan) je rozdíl ve sklizni asi měsíc. Když to přeženu, tak jablka odrůdy Průsvitné letní nebudete sklízet v listopadu jako zimní odrůdy.

    vichřice II.

    4. 7. 2012 20:26 Zakladatel vlákna: David Hübner

    vichřice

    4. 7. 2012 20:23 Zakladatel vlákna: David Hübner
    Dobrý den pane Kozák, nedělní déšť a vítr způsobil, že česnek lehl, polovina porostu se již nepostavila, stonky vypadjí zlomené. Máme česnek sklidit dříve nebo může ještě v takovémto stavu přijímat živiny? Děkuji za odpověď David Hübner, Žamberk.
    4. 7. 2012 21:24 Jan Kozák
    Zatím nesklízejte, budu se snažit ještě tento týden k Vám přijet.

    sklizeň

    3. 7. 2012 8:13 Zakladatel vlákna: František Cinek
    Dobrý den
    mám dotaz na odrudu bjetin. Květní stvoly nemám zcela narovnané, ale jsou nahlé na bok(už není stočený). Myslíte, že se můžu pustit do sklízení?
    Děkuji za odpověď
    3. 7. 2012 15:59 Jan Kozák
    Datum by už sklizni Bjetinu odpovídalo. Má-li cibule už jen tři obalové suknice (slupky), tak do toho urychleně jděte. Lépe je sklízet při čtyřech. Já na narovnání stonku nehledím.

    zálivka?

    30. 6. 2012 19:46 Zakladatel vlákna: Tomáš Samek
    Dobrý den, nepaličák (neznám odrůdu) začíná trochu polehávat. Nejsem si jistý, jestli je to nadcházející zralostí, nebo suchem. Je vhodné (možné) v tuto dobu ještě zalévat? Zloději nehrozí, můžu si počkat na opt. zralost. Jak ji poznám? Jsme asi 280 mnm. Děkuji
    1. 7. 2012 14:08 Jan Kozák
    Asi je to známka zrání. Zralý nepaličák by měl mít tři obalové suknice (slupky) kolem celé cibule. Suknice by už neměly být dužnaté, ale kožovité. Zálivka už nic kladně neovlivní.

    Hmotnost cibulí a sklizeň

    29. 6. 2012 21:03 Zakladatel vlákna: Jakub Lauda
    Dobrý večer pane inženýre a všichni návštěvníci těchto stránek, chtěl bych se Vás zeptat, jaká je orientačně hmotnost čerstvě sklizených a následně usušených cibulí česneku BJETIN? Provedl jsem sklizeň asi 10 náhodně vybraných rostlin a hmotnost čerstvých cibulí je cca 40 gramů. Jaká bude cca jejich hmotnost po usušení?? Dále bych Vás chtěl požádat o radu, jestli je, podle přiložených fotografií, česnek už zralý ke sklizni nebo jestli mám ještě nějaký ten den vyčkat? Mockrát Vám děkuji za ochotu a přeji dobrou sklizeň. JL
    1. 7. 2012 14:03 Jan Kozák
    Co se týká změny hmotnosti po vysušení, to nevím. Ale se sklizní bych ještě chvíli počkal (4 - 6 dní?).
    1. 7. 2012 18:15 Jakub Lauda
    Děkuji Vám za reakci. Zeptám se tedy ostatních návštěvníků těchto stránek: Vy, kteří pěstujete odrůdu BJETIN, nevíte zhruba hmotnost cibulí při sklizni resp. po usušení?? Děkuji za případnou odpověď
    2. 7. 2012 10:59 Hana Kopecká
    Mě osobně Bjetin chutná asi nejvíc, jestli budu stíhat a dovleču na chalupu digitální váhu zkusím pár cibulí označit a zvážit hned po sklizni a po usušení. Nikdy mě nenapadlo to takto pečlivě zkoumat, obvykle sem byla ráda že jsem stíhala čistit a sušit a hlavně že jsem sklidila.

    Jan sklizeň česneku

    29. 6. 2012 8:04 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den pane Kozáku, měl bych na Vás dotaz týkající se sklizně česneku. Je velkou chybou sklidit česnek z pole nejsou-li květy v polovzpřímené poloze, tudíž není-li zcela dozrálý? Jaký dopad na česnek (velikost, chuť, ostrost atd) má jeho ponechání např ještě 5 dnů v zemi ve srovnání s jeho sklizením během dneška či zítřka tzn. jak moc ještě je schopen narůst či dozrát. Mám paličák a s ohledem na nadcházející vedra a hrozby přívalových dešťů, krupobití, stejně tak možných krádeží přímo z pole, uvažuji o jeho vytrhání během nastávajícího víkendu. Děkuji za odpověď
    29. 6. 2012 13:17 Jan Kozák
    Na Vaše otázky neznám přesnou odpověď. Nikdy jsem nesledoval, kolik za den krátce před sklizní česnek přirůstá ani změny obsahu chuťových látek. Jasným problémem bývá někdy sušení podtržených rostlin, protože mají ještě velký podíl vody. Případný zloděj si s tím starosti dělat nebude.

    Přihnojení?

    27. 6. 2012 21:30 Zakladatel vlákna: Jana Hlaváčová
    Dobrý večer pane inženýre, take přikládám fotečky asi máme stejný problém jako pan Štěpánek, nebo myslíte že je to u nás něco jiného? Dá se vybrat sadba na příští rok a asi budou problémy i s uskladněním že? Česnek je ještě v zemi, ale asi bude lepší jej vytrah co nejdřív. Pomohlo by ještě nějaké ošetření či přihnojení? Je to náš první česnek jedná se o nepaličák sadbu máme od místního pěstitele Z Krnovska - Moravskoslezský kraj. Mořen byl v Sulce a hnojen jak doporučujete kromě močoviny tu jsme nepoužili. Moc děkuji za odpověď
    29. 6. 2012 13:07 Jan Kozák
    Ve Vašem případě žádný problém nevidím, žádné ošetření ani přihnojení nedělejte. A na sklizeň je brzy - snad za 14 dní, těžko na dálku posoudit.

    hniloba nebo mráz?

    27. 6. 2012 20:01 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý večer,pane inženýre,prosím o radu.Nelíbí se mi jedno místo v porostu.Česnek tady je už delší dobu nejslabší, žlutý a nejvíc poléhá.Všiml jsem si toho už když mi začaly hodně žloutnout špičky - tady to bylo nejvíce vidět.Jedná se o Vekan.Chtěl jsem si část nechat na sadbu,ale teď jsem z toho trošku nervózní.Na cibuli jsem zblízka žádné náznaky černých sklerocií( jak jsem viděl níž v diskuzi) nenašel..Přikládám pár fotek.Jinak pole je u Olomouce.Děkuji velmi za odpověď.
    27. 6. 2012 20:53 Jan Kozák
    Sklerocium tam také nevidím, spíš by to mohlo být fusarium. V tom případě vybírejte sadbu ze zdravé části porostu.
    28. 6. 2012 13:52 Petr Štěpánek
    Dobrý den,stále rozmýšlím,jestli už ten Vekan sklidit nebo ne,dnes jsem nafotil celý pás od záčátku do konce po 5 metrech a mám na Vás ještě pár otázek:
    1) podle fotek - sklízel byste už? A všechny rostliny nebo postupně jen ty nejvíc žluté (s tím,že mají být zase od soboty horka)?
    2)Původně jsem chtěl nechat 90% Vekanu na sadbu,ale nedokážu odhadnout,jestli to žloutnutí je nebo není fuzárium,ty nejvíc žluté mají na povrchu takovou tmavou slupku,která jde lehce sloupnout. Co myslíte? Ty žluté rostlinky na fotce jsou vytrhnuté z různých částí porostu.
    Děkuji Vám za odpovědi.
    28. 6. 2012 14:06 Petr Štěpánek
    Ty ostatní fotky jsem omylem zařadil na začátek diskuze.
    28. 6. 2012 21:41 Jan Kozák
    Tak tady by mohla být čerň, správně sazovitost česneku. Určitě bych už sklízel a všechno najednou. Na sadbu použijte vizuálně zdravé rostliny - vybírejte už při sklizni.

    sklizeň

    25. 6. 2012 10:47 Zakladatel vlákna: Fišerová Pavlína
    DObrý den, ještě jednou co se rozumítermínem - pět dužnatých listů - ?
    25. 6. 2012 20:21 Jan Kozák
    Dužnatý list může být i žlutý, ale není suchý jako seno.

    česnek - sklizeň

    25. 6. 2012 10:41 Zakladatel vlákna: Fišerová Pavlína
    Dobrý den, včery jsme sklidili česnek, neboť se začal kazit, snad jsme naudělali nic špatného a nesklidili jsme moc brzy, takto jsme sklidili i vloni a česnek byl a vlastně je pěkný dodnes. Co myslíte? P.F.
    25. 6. 2012 15:26 Martin Zemanov
    Nic špatného jste myslím neudělala, ale není možné aby Vám česnek vydržel od loňska, natož ten český který ještě není možné aby byl jak jsem se tu dočetl ...asi pěstujete na Pyrenejích nebo odtamtud sadbu..já bych to celé raději zaoral a hlavně koupil novou sadbu, což je to hlavní.
    25. 6. 2012 16:49 Tomáš Panchartek
    Pane, to ze sebe jako děláte šaška nebo jak mám vašemu příspěvku rozumět?
    25. 6. 2012 20:20 Jan Kozák
    Ačkoliv jsem si to ještě před týdnem nemyslel, bude letošní sklizeň dřív, než je běžné.

    Anton - polehává za "pacibulkou"

    23. 6. 2012 23:42 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku, prosím o radu. Jak jsem psala 16.6. vytahala jsem Anton a Lukan, který si lehnul. Dnes jsem při kontrole porostu zjistila, že i Antony, které byly ještě minulý týden pěkné a silné mají nať na zemi. Týká se to všech, které mají na stonku pacibulky. Stvol se ohnul těsně nad pacibulkami. Co myslíte. Mám ho zatím nechat v zemi a nebo vytahat? Předpokládám, že pacibulky ještě nejsou zcela vyvinuté a to samé paličky česneku v zemi. Ty asi ještě tvoří další slupky. POmůže, když nechám rostliny "dopéct" třeba ještě týden na záhoně? Bojím se, že když už teď Anton sklidím, bude se kazit a nevydrží tak dlouho. Jaký je váš názor. Lukan již leží všechen, ten vytahám a začneme konzumaci. U toho jsem se již smířila, že sklizn bude bídná. Děkuji za radu.
    24. 6. 2012 21:25 Jan Kozák
    Neodpustím si drobnost: nepaličák paličky nemá. Ty jsou totiž nahoře, v zemi je složená cibule. Určit letos správně dobu sklizně je poměrně složitější než jindy. Anton by měl mít v době sklizně tři obalové suknice (slupky), které obalují všechny stroužky. Tyto suknice by už neměly být dužnaté, ale kožovité.
    25. 6. 2012 23:14 Jana Kopecká
    Děkuji za upozornění., začnu trénovat "cibule, cibule, cibule":-))) ale je to všude okolo nás. Je to jak mor. Ale k Antonu, ty ležící rostliny, které jsem sklidila před týdnem měly kožovité suknice a určitě 3, někdy i více. O víkendu vytahnu na zkoušku další rostlinu z těch, co si lehly. Nejsem si úplně jistá, ale můj laický dojem je, že pokud se stonek "zalomil" těsně nad pacibulkami, došlo stejně k omezení přísunu živin a jejich koloběhu v rostlině. Takže dumám nad tím, jestli jsou takovéto rostliny schopny přeměny suknic. Ale asi není na co čekat, vy také píšete, že letošní sklizeň začne dřív. Děkuji za radu.

    Polehávající česnek

    21. 6. 2012 21:57 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Pěkný den pane Kozák.

    Dnes jsem přišel k Vekanu a během 3 dní, kdy u nás na Opavsku bylo přes 30°C, lehla třetina plochy. Pravděpodobně ustřihlé květní stvoly ztratily pevnost a nastal zlom nad cibulí asi 2-5cm nad zemí. Vypadá to hrozivě, nicméně chorobou netrpí. Označil byste stav vzhledem ke špatné zimě a suchému jaru jako odpovídající, tedy v lepších letech nepolehává porost v takové míře?

    Taky jsem vyryl jeden z těch silnějších ležáků, ještě nedávno byl po natažení až po pas!, a cibule je velikosti sadbového česneku (30g sušený). Slabší mají cibuli velikosti vlašského ořechu. Dá se očekávat do sklizně výraznější zvětšení cibulí, odpovídá velikost datumu?

    Děkuji
    22. 6. 2012 22:15 Jan Kozák
    Letos Vám to už asi moc nenaroste, rostliny mají slabý kořenový systém, proto jsou výrazně slabší než jiné roky. Pochybnou útěchou Vám může být fakt, že někteří pěstitelé nemají nic.
    23. 6. 2012 14:02 Martin Harasim
    Děkuji za odpověď
    Z vaší reakce vyplývá, že letos bude u pěstitelů českého česneku tak málo, že na prodej téměř nebude a použije se na další sadbu. Sadby pro sklizeň 2013 máte taky málo, a tak příšti rok to bude s produkcí konzumního česneku taky mizérie. Máte jiný názor?
    23. 6. 2012 16:45 Jan Kozák
    Pěstitelé, kterým se urodí alespoň na obnovení porostu, by měli mít příští rok normální produkci. Ale ti, co potřebují sadbu nakoupit, budou na tom podstatně hůře. Přesto se dá příští rok očekávat, že konzumního českého česneku bude víc než letos.
    25. 6. 2012 20:32 Martin Harasim
    Pěkný den.

    Posílám tedy fotografie Vekanu.
    Minulý týden ještě česnek stál, dnes leží, jak jsem výše poznamenal, 30% plochy.

    Také tímto dostal prostor Svlačec rolní, kterého tam loni nebylo ani lístek, a s kažným dnem se rozrůstá na dvojnásobek, avšak vzhledek k brzké sklizni už nemá cenu jej odstraňovat.

    Podle fotografie palic, za jak dlouho odhadujete, že je vhodné česnek sklidit? Cibule česneku, tak jak je na fotografii i s kořenem začerstva, váži 52g, což po usušení odhaduji na 35g?
    26. 6. 2012 7:17 Jan Kozák
    Podle fotografií soudím, že by se mělo sklízet koncem tohoto týdne.
    26. 6. 2012 11:09 Martin Harasim
    Děkuji
    Napíšu pak výsledek.
    25. 6. 2012 20:33 Martin Harasim
    25. 6. 2012 20:33 Martin Harasim
    25. 6. 2012 20:44 Martin Harasim

    Polehávající nať

    17. 6. 2012 20:49 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká
    Pěkný den, dnes jsem v česneku našla místo, kde začala nať polehávat. Po čtení diskuzí zde na Vašich stránkách jsem si myslela, že se jedná o nějakou chorobu. Po vytažení se ale česnek naštěstí jeví zdravý. Je to nepaličák. Je možné, že je už zralý? Jaká by to mohla být odrůda? Ostatní paličáky zatím nemají ani vyrovnané květní stvoly.
    17. 6. 2012 22:21 Jan Kozák
    K odrůdě se nedovedu vyjádřit. Víte, kde jste získala sadbu? Na české odrůdy včetně krajových je tento termín na sklizeň ještě předčasný. Mohl by to být i důsledek letošních mrazů. Zralý česnek nemá obalové suknice dužnaté, ale kožovité. To musíte posoudit sama.
    18. 6. 2012 18:25 Marie Ligocká
    Děkuji za odpověď. Sadbu jsem získala výměnou - pár paliček česneku, pěstitel odrůdu nezná. Palička má 1-4 stroužky a vypadá zralá :-).Vzhledem k tomu, že jsme na hranici s Polskem a Slovenskem, je možné, že je z některého z nich. Protože nať už leží, bude myslím nejlepší jej vytáhnout, ať mi nezůstane v zemi. Začíná už polehávat i nať pacibulek, je už čas jejich sklizně? Pěkný den
    18. 6. 2012 20:41 Jan Kozák
    S těmi pacibulkami nemusíte moc spěchat, ale sledujte, jestli ještě nať dostatečně drží na cibuli, protože jinak se drobné cibule špatně hledají.

    Věžky

    7. 5. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: Jana Pilková
    Vážení, dnes jsem navštívila výstavu ve Věžkách. Představte si, že se dá koupit český česnek odrůda Violeta za 170,- Kč a když koupíte víc jak 1 kg, dají vám slevu. Mají ho tam hromady:-) a asi je z letošní sklizně, jelikož byl čerstvý. Bohužel jsem se nezeptala, jak ho vypěstovali a kde:-) Velikost byla v průměru 8 cm. Prostě jsme tady patlalové:-) Naštěstí lidé kolem jenom procházeli ...To byla jenom taková poznámka pro usmátí. Jenom by mě zajímalo, jestli taková odrůda skutečně existuje a jestli je vůbec možné v našich podmínkách už sklízet česnek. Že by to byl skleníkový rychlený česnek??:-))Na internetu jsem nic moc nenašla. :-) Přeji Vám všem krásný květen:-)
    7. 5. 2012 21:42 Jan Kozák
    Odrůda česneku Violeta v Evropské unii není registrovaná. Ani nejranější odrůdy Bjetin a Anton ještě žádnou cibuli v zemi netvoří. Soudím, že uvedené zboží před několika dny překročilo Pyreneje.
    7. 5. 2012 22:19 Honzík Novák (ml.)
    Tedy že k nám přijel s novou dodávkou ranných brambor z Egypta.
    Tak nevím, je lepší nilský okoun Pangasius s novým bramborem, nebo klasický bramborák z odklíčených starých brambor, majoránky a toho našeho českého (moravského, slovenského) česneku.

    podzimní výsadba jarního česneku

    26. 9. 2011 11:41 Zakladatel vlákna: Mareš Stanislav
    Dobrý den pane inženýre,
    Na Vašich stránkách jsem se dočetl, že jarní česneky lze sázet i na podzim. Nikde jsem však nezjistil, jaký vliv má podzimní výsadba na délku vegetační doby (termín sklizně),na výnos a na dobu skladovatelnosti. Mám od Vás m.j. i odrůdu JAPO II a rád bych podzimní výsadbu vyzkoušel. Bez Vašeho "požehnání" to však nebudu riskovat. Myslím, že by Vaše odpověď zajímala i ostatní. Předem Vám za ni děkuji. Mareš
    26. 9. 2011 20:14 Jan Kozák
    Jsem rád, že mohu odpovídat na rozumný dotaz. Termín sklizně jarního česneku při podzimní výsadbě bývá stejný jako při výsadbě jarní. Většinou bývá větší výnos, je zajímavé, že se nesnižuje skladovatelnost. Původní odrůda Japo, z níž byla naše Japo II vyšlechtěna, byla určena jak pro jarní, tak pro podzimní výsadbu. My vysazujeme všechen česnek na podzim, včetně odrůd Matin, Benátčan a Japo II.
    26. 9. 2011 22:43 Mareš Stanislav
    Velmi Vám děkuji za Vaši odpověď i sdělenou praxi Vaší firmy. Obojí akceptuji a koncem listopadu vysadím i JAPO II. Mareš

    Dotaz

    4. 8. 2011 9:39 Zakladatel vlákna: Dagmar z Břeclavi
    Hezký den.Loni jsem si u vás koupila odrůdu Vekan a je krásný velký ale skoro 60% mám otevřených palic.Sklízela jsem ho 2.7. spolu s odrůdou Dukát a ten je celý.Nekteří ni tvrdí,že jsem ho moc hluboko sadila.Můžete mi prosím poradit kde dělám chybu abych ho měla celý,není lepší ho dříve sklízet?Děkuji za odpověď.
    7. 8. 2011 21:16 Jan Kozák
    Odrůda Vekan je oproti Dukátu minimálně o týden ranější, takže v daných podmínkách měl být sklizen dřív. Pokud ho chcete znovu sázet, máte jistotu dobrého fyziologického vyzrání. Jestli se Vám ho podařilo dobře vysušit, máte kvalitní sadbu. Uvádí se, že opožděná sklizeň snižuje skladovatelnost, mně se to tak nejeví. Spíš předčasná sklizeň ji výrazně snižuje.

    pacibulky

    26. 7. 2011 12:54 Zakladatel vlákna: Hainspach
    Dobrý den, poradíte prosím, kdy jsou pacibulky pro sázení hotové ke sklizni ?
    26. 7. 2011 21:09 Jan Kozák
    Pacibulky se sklízejí zároveň s česnekem a buď se nechají dojít na rostlině nebo se květensví odříznou a suší samostatně.

    Sklizeň

    22. 7. 2011 11:04 Zakladatel vlákna: Otto Novotný
    Dobrý den, jsem z Frýdlantska. Česnek jsem stále nevytáhnul, nevím zda již nadešel čas. Máme jarní sadbu nepaličáku. Mám strach, aby to v dešti neshnilo. Pár rostlin sice leží (vedle i cibule) ale je to nejspíš deštěm. Myslíte že už bude čas? PS: jeden jsem vytáhl a vypadá dobře, tak nevím zda ještě nechat třeba týden.
    24. 7. 2011 7:10 Jan Kozák
    Těžko poradit, když to nevidím. Máte-li starou odrůdu Japo, tak nemusíte spěchat. Obecně lze doporučit vytáhnout několik cibulí, pokud jsou obalové suknice (slupky) ještě dužnaté, pak nechte v zemi, jsou-li už kožovité, můžete sklízet. Cibule by měla mít v době sklizně tři celé obalové suknice.

    pěstování z pacibulek

    16. 7. 2011 21:14 Zakladatel vlákna: Jarda
    Dobrý den, rád bych se zeptal na postup pěstování česneku z pacibulek. Kdy je palice s pacibulkama "zralá" ke sklizni a jak se s pacibulkama zachází do doby výsevu? Děkuji za odpověď.
    17. 7. 2011 20:57 Jan Kozák
    Sklízí se v době zralosti cibule a suší se jako celá rostlina nebo se květenství při sklizni oddělí a suší samostatně. Do výsevu se uskladní na suchém větraném místě. Pokud se vysévá na jaře, přemrznutí pacibulkám ve skladu nevadí.

    Kdy sklízet jarní česnek?

    10. 7. 2011 22:39 Zakladatel vlákna: Marcela
    Dobrý den ... :) chtěla bych se zeptat kdy sklízet jarní česnek.. stojí jak voják na poli .. a neléhá si .. ikdyž kořeny jsou už velké.. krček pořád stále pevný..hlávky sou pevné a neodělují se - podotýkám je jarní. Děkuju za radu
    11. 7. 2011 21:34 Jan Kozák
    Podle popisu máte ještě dost času, odhaduji, že minimálně dva týdny.

    uspěchaná odrůda

    30. 6. 2011 22:21 Zakladatel vlákna: Mareš
    Dobrý večer, od úterý má naprostá většina rostlin odrůdy DHV již jen pět dužnatých listů a tedy podle Vašich rad by měla být ke sklizni.Na druhé straně se mi to, s ohledem na deklarovaný termín sklizně, zdá velmi brzy.Kontrolní neodhlávkované rostliny (4 kusy)již napřimují květní stvol. Mám již sklízet? Nebo počkat až na termín kolem 20.7.? DHV bylo vysazeno 2.12. zde u Č. Budějic na pozemku s expozicí JZ mírného svahu. Přihnojen byl přesně podle návodu, který jsem obdržel se sadbou a rovněž 4x zavlažen v dávkách po 25 mm.Za radu předem děkuji.
    2. 7. 2011 19:43 Jan Kozák
    Je to určitě brzy. Žádná z metod určování zralosti česneku neplatí absolutně pro každou odrůdu a každý rok. Pravděpodobně už čerstvý česnek používáte v kuchyni. Při loupání si všimněte slupky na stroužku. Pokud je ještě dužnatá, máte na sklizeň dost času.

    Odrůda česneku?

    30. 6. 2011 17:19 Zakladatel vlákna: Jarda
    Dobrý den! Chtěl bych se zeptat,co mám za odrůdu.Cibule je velká,stvořená pouze ze 4 stroužků.Pokud víte,kdy by se mohlo sklízet?
    Díky,Jarda z Polabí
    30. 6. 2011 20:47 Jan Kozák
    Jedná se pravděpodobně o nějaký klon tzv. ruského česneku. Ty se většinou sklízejí v polovině července, letos to bude asi o týden dřív.
    30. 6. 2011 21:21 Jarda
    Díky

    Dotaz

    21. 6. 2011 19:41 Zakladatel vlákna: Vlastimil
    Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně česneku Vekán, z poloviny se položila nať a po vyrytí jednoho česneku se zdá být kořen v pořádku, proto se ptám zda už je čas ke sklizni? Je to oblast velkopavlovická.Děkuji
    22. 6. 2011 21:23 Jan Kozák
    Těžko posoudím z Vašeho dotazu, ale i na jižní Moravu se mi to zdá dost brzy, možná tak za týden.
    24. 6. 2011 10:21 Marie
    Klidně ho vyryjte, udělala jsem to již ve středu a je nádherný. Čejč.
    < Novější12345

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne