Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Termín výsadby Zpět na diskusi

  Konzumní česnek<br>

  23. 10. 2012 20:17 Zakladatel vlákna: Olga
  Dobrý den,dnes jsem zasadila snad český česnek, který byl určen ke konzumaci. Na vašich stránkách jsem se ale teď dočetla, že konzumní česnek zásadně nedoporučujete jako sadbu. Mohu se, prosím, zeptat proč se to nemá a jaký je rozdíl mezi česnekem sadbovým a konzumním? Druhou část česneku jsem koupila v obchodě jako český, ale po ochutnání byl cítit zatuchlinou, přesto jsem ho také zasázela. Máčela jsem dle návodu na sulce 10 hodin, bude to špatně?Také jsem se zde dočetla, že jsem měla sázet až v listopadu, asi jsem udělala vše špatně.Co teď můžu čekat?Děkuji velmi za odpověď. Olga
  23. 10. 2012 21:16 Jan Kozák
  Česneková sadba je produkována v režimu zákona o oběhu osiva a sadby, porosty jsou odborně vedeny a kontrolovány. To, že česnek byl cítit zatuchlinou, může i nemusí být chybou. Není ani tak nutné dodržet nějaký termín výsadby, důležitější je, aby bylo už chladno (teplota půdy by měla trvale klesnout pod devět stupňů Celsia).

  Doba sadby

  22. 10. 2012 12:33 Zakladatel vlákna: Miroslav K
  Dobrý pane Kozáku, chtěl jsem se vás zeptat popřípadě i ostatních na kdy plánujete letos sadbu? Vím, že tady zazněl přibližný termín na polovinu listopadu, avšak dle předpovědi by letos zima měla dorazit poněkud dříve a již o tomto víkendu budou noční teploty až -5 a denní 2 až 6 v nížinách a tak jestli by nebylo vhodné zasadit česnek již tento týden? Předem děkuji za jakoukoliv reakci a diskuzi.
  22. 10. 2012 20:30 Jan Kozák
  My budeme sázet nejdříve ve druhé půlce listopadu.
  22. 10. 2012 21:28 Michal Sirotek
  Již několik let se dohaduji o termínu sázení česneku.Pokud sázím ručně a třeba do těžších půd , není možné sázet větší množství česneku až v půli listopadu, ale je třeba začít počátkem října. V půli listopadu mohu sázet třeba tak dvě kila, která zasázím i do rozbahněné a nebo do zmrzlé půdy a ne třeba 100-200kg.Vím, že nejlepší je sázet den před zámrzem, ale není to vždy možné.Děkuji M.SIR.
  23. 10. 2012 0:22 Honzík Novák (ml.)

  Výsadba v dubnu

  18. 4. 2012 10:23 Zakladatel vlákna: Dagmar Kurková
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má smysl vysazovat česnek ještě teď v dubnu? A potom, jestli se dají někde koupit palibulky česneku? Děkuji Kurková D. Brno venkov
  18. 4. 2012 21:15 Jan Kozák
  Máte-li co sázet, tak sázejte. My pacibulky neprodáváme a pochybuji, že by to ostatní dva producenti česnekové sadby dělali.
  18. 4. 2012 23:08 Honzík Novák (ml.)
  Pacibulek se snaží každý pěstitel vypěstovat co nejméně. Většinou se pak jedná buď o signální rostliny (co se při odhlávkovkování nechají na kraji řádku s hlávkou, aby se po narovnání stvolu zahájila sklizeň) nebo jde o přehlédnuté rostliny.
  Pokud by nebyl tak akutní nedostatek sadby, tak bych i já těch pár loňských hlávek vyhodil. Producenti sadby určitě také nepřejdou k prodeji pacibulek, protože velkopěstitelé potřebují pokud možno přesnou kalkulaci bez rizika a malí pěstitelé je nevytrhnou (mohou a nemusí nakoupit).

  Dotaz

  4. 4. 2012 22:57 Zakladatel vlákna: Fiala Zdenek
  Dobrý večer p.Kozáku,
  chci se zeptat na pár otázek:
  1)je možné sázet ozimý česnek na jaře(chtěl bych předejít výmrazu jako se stalo letos),pokud je to možné má to nějaký vliv na výnos,dobu sklizně a velikost stroužku?
  2)je pravda že při jarní výsadbě se nemusí stříkat proti houbomilce?
  3)v diskusi ze dne 20.2.12 ste mlivil o pěstitelích s licenční smlouvou.Můžete mi poskytnout bližší info o této smlouvě(jak a kde ji získat,podmínky získání atd.)
  Prředem dškuji za odpověď
  5. 4. 2012 21:18 Jan Kozák
  Na jaře můžete sázet každý česnek, který do té doby vydržel. Ozimé paličáky často pak vytvoří nedělenou cibuli, někdy je cibule sice dělená, ale nevytvoří se květní stvol, přičemž nárůst cibulí je velmi dobrý. Takto vypěstovaný materiál má však většinou horší skladovatelnost než při podzimní výsadbě a určitě bych ho nedoporučoval pro další množení. Proti houbomilce je při jarní výsadbě zbytečné stříkat. Velkopěstitelé (pro nás při odběru od 40 kg) uzavírají při nákupu sadby licenční smlouvu. Při jejím uzavření mají nižší cenu, ale v dalších letech platí při využívání sadby z vlastní produkce licenční poplatek ve výši 10 % ceny sadby. Povinnost platit licenční poplatek vyplývá ze zákona č. 408/2000Sb. o ochraně práv k odrůdám i bez uzavření licenční smlouvy. Viz rubriku právní okénko.

  brácho, brácho, brácho

  30. 11. 2011 22:50 Zakladatel vlákna: Jiří Junek
  Dotaz byl určen pro pana Kozáka, ne pro jeho samozvaného mluvčího, který se ani neumí podepsat.
  Pro Vás brácho trochu zjednoduším.
  Vegetační doba je realita, já si ji nevymyslel. Zajímalo by mne, proč Vašemu česneku k dosažení "znaků sklizňové zralosti" stačí kratší doba, než tomu mému česneku.
  1. 12. 2011 8:28 "Brácha" Sendy
  A to že vegetační dobu přepočtete na asimilační hodiny. Tedy kažvý den přenásobte příslušnou dobou denního svitu. Pak vám vyjde, že v době hlavní vegetační sezóny je den 2× delší než den v říjnu. Můžete ještě přidat korekci podle teploty. Takže, ačkoliv jste sázel o 29 dní dříve než já, sklízet budete cca jen o 4-10 dní dříve. Jinak u většiny odrůd dormance chrání česnek před předčasným vyrašením a tedy když sázíte dříve letos sklizený česnek, tak chvilku sedí a jen prokořeńuje k podkladu. Vegetační doba je orientační údaj pro plánování sledu plodin. Nasázíte-li velmi ranné brambory v termínu, který vypočtete odečtením vegetační doby od termínu sklizně velmi pozdní odrůdy, pak nevypěstujete nic (nenarostou hlízy), i když "gynekologická" matematika říká přesný opak.
  Tedy, ačkoliv Džambul neznám, jsem toho názoru, že pevnost cibulí je odrůdovou vlastností a koupil jste dobře živený a správně vyzrálý sadbový materiál.

  S.

  PS. Ing. Kozák Vám určitě do 3 dnů odpoví, ale počítejte s tím, že v tomto týdnu je dobré počasí pro výsadbu a tedy, že je radši na poli než u PC.
  1. 12. 2011 16:44 Jiří Junek
  Brácho Sendy děkuji za odpověď ikdyž jste mne se svými výpočty nepřesvědčil. I nadále budu sázet česnek dříve, než vy. Osvědčilo se mi když šel česnek do zimy zakořeněný, nezřídka mi v minulosti i do zimy vyřádkoval a to pak byly ty nejlepší sklizně. O víkendu zkusím "exhumovat" nějakou cibuli, pokud bude co, tak to vyfotím a foto v dám sem do diskuze. J.J.
  3. 12. 2011 19:22 Jan Kozák
  Tímto reaguji i na Váš dotaz ze 30. 11. Odrůda Džambul (i Slavin) tvoří velmi pevné cibule, jejichž rozdružování je ještě obtížnější než u nepaličáků. Ten nesmysl, kterému u česneku někdo říká vegetační doba, není realita a ani já jsem si ho nevymyslel. Zkuste si ten Váš česnek zasázet koncem srpna a skliďte ho za těch Vašich 260 - 270 dní, tedy v polovině května, nebo ho vysázejte na přelomu roku a sklízejte koncem září. Obojí je blbost. Když ho takto vysázíte, budete v obou případech sklízet někdy v červenci asi v týdenním rozestupu a to proto, že ten předčasně zasazený ukončí vegetaci dřív vinou většího napadení chorobami. Námi, ale nejen námi, doporučovaný termín není extrémně pozdní, jak Vy píšete, ale je správný. Líbí se mi Váš výraz samozvaný mluvčí, já zase používám výraz samozvaný odborník, ale jestli se to týká i jistého "bráchy", nad tím jsem zatím neuvažoval.
  4. 12. 2011 15:14 Jiří Junek
  Pane Kozáku,
  v žádném případě se nechci pasovat do role odborníka na česnek, ( ikdyž se zahradničením živím - okrasné dřeviny ) pouze jsem v diskuzi určené pěstování česneku chtěl diskutovat o svých zkušenostech a názorech z nich odvozených. V článku O česneku pro pokročilé, který máte zveřejněný na Vašich stránkách, na straně 8 p.Ing. Havránek Csc uvádí, že stroužek česneku reaguje 260-270dní na teplo, světlo, vláhu atd. Co je to jiného, než vegetační doba? Na popud Vaší odpovědi jsem nahlédl do dvou zahradnických knížek, které mám momentálně k dispozici. V 1000 dobrých rad zahrádkářům autor Radoslav Šrut uvádí jako vhodnou dobu k výsadbě "od září do poloviny října".
  V knize Naše zahrádka od Josefa Kutiny je zase uvedena doba " nejlépe do konce září". Sázení česneku koncem srpna bych se ažtak nebál, protože díky dormanci vyraší a dozraje v ten pravý čas Usuzuji tak podle v zemi zapomenutých cibulích. A v přírodě to takto u cibulovin funguje. Jinou otázkou jsou choroby česneku a s těmi zatím nemám problémy, při mém malém množství mohu stále sázet do země česnekem nedotčené a to dělá hodně. Bráchovi Sendymu přikládám dnešní snímek stroužku po 6 týdnech po zasazení. Jeho stav pokládám za optimální.J.Junek
  4. 12. 2011 19:06 Jan Kozák
  S Ing. Havránkem se už nemůžeme poradit, ale i on byl zastáncem co nejpozdnějšího termínu výsadby. Vámi uváděné publikace nejsou zahradnické, ale staré zahrádkářské. Patrně je v nich také uvedeno, že rajčata a okurky nepotřebují během vegetace žádnou ochranu proti chorobám a že se sklízejí až do zámrazu. A také je to už dnes jinak.

  později zaoraná hořčice

  25. 10. 2011 18:41 Zakladatel vlákna: Petr S.
  Bohužel jsem letos otálel se zaoráním zeleného hnojení-hořčice,nakonec jsem se k tomu dostal až první týden v říjnu.Snad jsem tomu trošku pomohl tím,že jsem hopřed tím pořádně rozsekal sekačkou.Mám tedy nějak posunout dobu výsadby? Děkuji.
  25. 10. 2011 18:48 "Brácha" Sendy
  Odpověď máte asi pod otázkou
  Iibuse 3: zelené hnojení 17.10.11 15:20
  25. 10. 2011 18:52 Petr S.
  Nojo,ale teď,když je zaoráno, už těžko něco vytrhám...
  26. 10. 2011 20:54 Jan Kozák
  Posekáním jste určitě pomohl, přesto odložte výsadbu na co nejpozdější dobu, jak to psychicky vydržíte.

  Teplota půdy a fuzárium

  23. 10. 2011 20:52 Zakladatel vlákna: milda
  Dobrý večer,dá se obecně říci , do jaké teploty fuzárium ničí kořínky a od kdy už je neškodné?Teplotu pudy mám 4 stupně a se sázením ještě otálím.Dále se chci zeptat na ředění lignohumátu, v letáku je napsáno 100ml/10 l vody, na vašich stránkách je to jinak,tak nevím.Je lepší zbylím lignohumátem zalévat hned po výsadbě nebo uskladnit a zalévat až najaře?
  26. 10. 2011 21:19 Jan Kozák
  Jako hraniční teplota se uvádí 9 stupňů, já si ze zkušeností myslím, že by měla být ještě nižší. Koncentrace Lignohumátu by měla být správná ta udaná výrobcem. Použitým roztokem po zředění rovnou zalejte vysazený česnek, určitě ho neskladujte - to mi sdělil zástupce výrobce.

  JAPO II

  22. 10. 2011 21:27 Zakladatel vlákna: Ventrča František
  Kdy mám sadit odrůdu JAPO II
  23. 10. 2011 20:19 Jan Kozák
  Tato odrůda je určena pro podzimní i jarní výsadbu, podle toho, jak to pěstiteli vyhovuje. Sází se v běžných podzimních či jarních termínech. Při podzimní výsadbě bývá většinou vyšší výnos, jarní výsadba má dvě výhody: 1. pozemek se připravuje najednou i pro ostatní zeleninu, 2. je-li v dané oblasti houbomilka, není nutné proti ní ošetřovat. Nevýhodou je však potřeba dobrého zimního uskladnění. Doba výsadby nemá vliv na skladovatelnost.

  teplota

  9. 10. 2011 16:50 Zakladatel vlákna: pavelb
  Jakou plochu sazite?ze cekate na zacatek listopadu.Ja sazim vzdy prvni vikend v rijnu a vse je ok!
  9. 10. 2011 18:20 Jan Kozák
  První víkend byl už před týdnem. V té době bylo sázení hazardem. Na začátku listopadu nikdy nesázíme, to se teprve těšíme, sázíme na přelomu listopadu a prosince.
  9. 10. 2011 18:43 Pavel Baxa
  Na prelomu listopadu a prosince vetsinou uz mrzne nebo pada snih.A to je pak pekne blato.
  9. 10. 2011 21:17 Mareš Stanislav
  Nejsem velkopěstitel,jen "zásobovač"vlastní(i když když rozvětvené) rodiny.Letos budu osazovat 1,20 aru -cca 1300 stroužků (Déhávéčko, Džambul, Lukan a Japo II). Termín výsadby volím "už" druhým rokem podle rady ing. Kozáka. Jsem již dlouhou řadu let zastáncem názoru, že: "Kdo to dělá - ten to umí. Kdo o tom něco ví - ten to učí. Kdo o tom nemá páru -ten to řídí". No a protože zřejmě ani Vy nemáte pochyby o tom, že to ing. Kozák dělá a tedy i umí, řídím se již zcela jeho radami. Loni i letos se mi to vyplatilo (oba roky po bramborách a rajčatech). Připouštím však, že ve velkovýrobě není tak pozdní termín výsadby vždy, a zejména každoročně, akceptovatelný.
  10. 10. 2011 10:29 pavelb
  Taky nejsem velkopestitel,ale cesnek pestujem pres 20 let a letos mam osazenou plochu neco pres pul hektaru.Chotesov je vyhlaseny pestovanim cesneku a jinak se to tady nedela.

  teplota půdy

  9. 10. 2011 15:31 Zakladatel vlákna: Mareš
  Inspirován nápadem bráchy Sendyho, jsem se také ujal měření teploty půdy v hloubce 10cm - profesionálním digit. teploměrem s těmito výsledky:ST-12,9, ČT-12,7, PÁ-11,4, SO-10,1, NE-9,2°C.Měření probíhá na již připraveném pozemku,zoraném po okurkách a sousedovými slepicemi zdecimovaných paprikách, následně - před 10ti dny, zrotavátorovaném.Půda jílovito-hlinitá, expozice pozemku :mírný JZ svah, nadm. výška 397m.Z uvedeného "sešupu" půdní teploty v lůžku usuzuji na možnost výsadby již koncem října, případně začátkem listopadu, tedy v přibližně stejném termínu, jaký avizuje Sendy.
  Stále ale nevím, čím budu mořit.Sulku už nemám a ta "Síra SK 520"se mi nezdá adekvátní Sulce - síra je tam v jiné formě. Snad nám poradí pan ing. Kozák, jak to avizoval 24.7. na těchto stránkách.

  Kdy sázet?

  5. 10. 2011 20:43 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
  Před nekolika lety jsem se dotal k babičce až před vánoci.Bylo asi 10 cm sněhu a půda 3 cm promrzlá.Nasázel jsem česnek do udělaných děr,česnek vyrostl nadherný i bez moření i hnojení.Josef.
  6. 10. 2011 19:46 Jan Kozák
  Toto propaguji už hodně dlouho - pozdní výsadba má kladný vliv na zdravotní stav a tím i výnos.

  dotaz

  6. 8. 2011 20:08 Zakladatel vlákna: Alena
  Dobrý den ráda bych věděla kdy sázet česnek s pacibulek a zda je mám nejdříve nechat usušit a potom zasít.Děkuji za odpověď
  7. 8. 2011 9:20 Jan Kozák
  Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.

  sazení

  19. 3. 2011 10:47 Zakladatel vlákna: Hana
  Dobrý den,
  chci se zeptat zda je možné zasadit česnek ještě teď na jaře.
  Děkuji za odpověď
  19. 3. 2011 19:27 Jan Kozák
  Pro jarní výsadbu jsou určeny odrůdy: Matin, Benátčan, Mirka a JP 633. Na jaře je možné sázet i jiné odrůdy, které do jara vydržely, ovšem s rizikem, že v některých případech se nevytvoří cibule dělená na stroužky, ale jen jedna veliká koule.

  Kdy sázet jarní odrůdy?

  5. 12. 2010 13:11 Zakladatel vlákna: Mirek
  Dobrý den,chtěl bych se zeptat kdy je vhodná výsadba jarních odrůd česneku.Děkuji.
  8. 12. 2010 20:40 Jan Kozák
  Jarní česneky můžete sázet od podzimu do jara kdykoliv. Při podzimní výsadbě bývá větší výnos, skladovatelnost se nesnižuje. Půvab jarní výsadby spočívá v tom, že se připravuje naráz celý pozemek i na ostatní plodiny, takže se nemusí vyhýbat vysazenému česneku, a není třeba ošetření proti houbomilce. Aby česnek nebyl houbomilkou napadán, je třeba počkat s výsadbou na začátek března. Pozdější termín (třeba až začátek května) významně snižuje výnos.

  Sázení na jaře

  4. 2. 2011 10:10 Zakladatel vlákna: Jiří Vávra
  Dobrý den, prosím o radu. Pro veliké deště jsem nesatihl zasázet česnek v listopadu. Je možné zasadit teď jak to bude možné. Bude nějaký výnos. Děkuji Vávra
  5. 2. 2011 8:34 Jan Kozák
  Na jaře můžete vysadit každý česnek, který do té doby vydrží. Někdyx se stává u paličáků (např. Jovan, Dukát), že se cibule nerozdělí na stroužky, ale vytvoří jen velkou kouli. Někdy paličáky nevykvetou. Většinou je také opožděný termín sklizně. Z této sklizně bych však nedoporučoval použití česneku pro další výsadbu. Výnos můžete očekávat uspokojivý.
  < Novější12345

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne