Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Termín výsadby Zpět na diskusi

  Výsadba

  29. 9. 2013 15:32 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
  Přeji hezký den,Jen taková technická otázečka.Jelikož je teď počasí jak na houpačce přes den 15°C někdy i více a přes noc se to blíží k nule ptám se jestli je možné zasadit česnek i do promrzlé půdy.Protože se mi zdá a doufám že je na výsadbu jaště sakra brzo a jak nás straší tou tuhou zimou si právě nejsem jist zda je toto možné.Píšete,že se má sadit až ,když teplota půdy klesne pod 9°C,Ale co když mi to časová situace nedovolí a já se k ní dostanu až,když je už zmzlá.
  29. 9. 2013 21:34 Jan Kozák
  Vy máte krásné starosti. Já bych si něco podobného připouštěl až před Vánocemi. Jestli tuto starost ještě v tu dobu budete mít, tak s ozvěte, něco vymyslíme.

  Odrůda Japo II

  18. 6. 2013 11:19 Zakladatel vlákna: Eva Kopalová
  Objednala jsem si sadbu Japo II a teď jsem při pročítání odrůd zjistila, že je jarní, čehož jsem si nějak nevšimla. Můžete mi říct, jestli ho můžu sadit už na podzim nebo ne a jestli jeho případná podzimní výsadba má nějaká úskalí? Díky.
  18. 6. 2013 13:27 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, paní Kopalová, na stránce Objednání česneku můžete svou objednávku upravit a zvolit si jinou dostupnou odrůdu.
  19. 6. 2013 17:50 Jan Kozák
  Odrůda Japo II je ozdravený klon původní odrůdy Japo. Tento název se vysvětloval jako JArní - POdzimní (nebo také podle šlechtitele JAroslav POur). Z toho je vidět, že je určena jak pro jarní, tak i pro podzimní výsadbu. Při podzimní výsadbě nemusíte sadbu skladovat do jara, většinou je i lepší výnos. Při jarní výsadbě připravujete si naráz celý pozemek, nemusíte uhýbat záhonu s česnekem, pokud se v dané lokalitě vyskytuje houbomilka, není nutná ochrana.

  Fuzarium

  3. 6. 2013 20:28 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
  Dobrý den,když se vyskytne na pozemku fuzarium převládá tato choroba nadále v půdě,pomůže pozemek pohodit dusíkatým vápnem či udělat ještě jiná opatření děkuji za odpověď.
  3. 6. 2013 20:31 Jan Kozák
  Hlavně pomůže pozdní výsadba. Ale dezinfekce dusíkatým vápnem je jedno z nejlepších opatření, které můžete pro česnek udělat.

  výsadba česneku

  10. 3. 2013 19:38 Zakladatel vlákna: David Mareš
  Dobrý den,
  prosím o radu. Z důvodu dlouhodobé nemoci jsme nestihla nasadit na podzim česnek, který pěstuji již léta. Je možné jej nasadit nyní, jakmile bude možné na pole vstoupit? Děkuji za odpověď.
  10. 3. 2013 20:25 Jan Kozák
  V rubrice česnek v o tázkách je následující text.
  Je možné ozimý česnek, který jsme nestihli vysadit na podzim, nasázet na jaře?

  Na jaře můžete vysadit každý česnek, který do té doby vydrží. Někdy se stává u paličáků (např. u Jovanu, Dukátu), že se cibule nerozdělí na stroužky, ale vytvoří jen velkou kouli. Někdy paličáky nevykvetou. Většinou je také opožděný termín sklizně. Z této sklizně bych však nedoporučoval použití česneku pro další výsadbu. Výnos můžete očekávat uspokojivý.

  jarní sadba benátčan

  1. 3. 2013 20:24 Zakladatel vlákna: jan
  Dobrý den, potřeboval bych poradit kdy mám zasatit česnek? už je ted v hodná doba nebo až sadba v polovině nebo koncem března? Děkuju ;)
  1. 3. 2013 21:32 Honza Novák (ml.)
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  2. 3. 2013 10:27 Jan Kozák
  Sázejte ihned, jak to stav půdy dovolí. Čím dříve na jaře zasadíte, tím bude delší vegetační doba a tím i lepší předpoklad dobrého výnosu (platí to pouze pro jarní výsadbu).

  Bjetinu raší kořínky.

  5. 11. 2012 22:32 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, pomalu se připravuji na výsadbu. Doufala jsem, že počkám nejméně do poloviny listopadu. O víkendu jsem kontrolovala česnek, určený k výsadbě. Od vás máme Bjetin, Vekan, Japo II. Z vlastní sklizně počítám s výsadbou Antonu, Lukanu, Havranu, Dukátu. Zaskočilo mne, že většina Bjetinu má aktivní podpučí. Kořínky jsou i víc jak 3 mm dlouhé. U ostatních odrůd se to neděje nebo minimálně. Všechny odrůdy jsou na stejném místě, v několika bedničkách. Česnek je na půdě rodinného domku, je tam zima, možná trochu vlhko, není tam větrání. Proč ale reaguje jen Bjetin? Bojím se, že když budu odkládat výsadbu, budou kořínky příliš dlouhé a při výsadbě se poškodí. Rozhoduji se, jestli Bjetin vysadím již tento víkend a nebo ještě počkat? Děkuji za radu.
  5. 11. 2012 23:25 Honzík Novák (ml.)
  Paní Jano, doufám že se nebudete zlobit, když na dané téma přidám i svou trošku do mlýna.
  Bjetinu k narašení podpučí stačí opravdu velmi málo. Já jsem před dvěmi týdny navážil pro jednu paní 0,5kg do pytlíku od cukru. V pátek jsem jí musel navážit jiný, protože Bjetinu stačila jím vydýchaná vlhkost co nepustil sáček ven, aby nastartoval. V bedýnkách ho mám zásadně v jedné vrstvě. Skladuji na nevytápěné půdě a dokud neklesne teplota ke 2°C nechávám v průvanu. Jakmile teplota klesá, přehodím přes "komínek z bedniček" nejprve jen prostěradlo proti průvanu a později i vyřazené deky.
  Jako druhý nejcitlivější na vlhko je z Vámi jmenovaných odrůd Vekan.
  Benátčan je na druhém konci - raději začne plesnivět než by předčasně vyrašil.

  A k otázce kdy jej nasázet? Já bych sázel raději hned než abych zpřelámal kořínky.
  6. 11. 2012 20:05 Jan Kozák
  Váš Bjetin si skutečně říká o výsadbu. V posledních dnech se vzdušná vlhkost blíží ke stu procentům, tak si ji česnek "cucá". No, a když se podíváme na předpověď počasí, nic se nestane, když nasázíte všechno.

  nasázeno

  4. 11. 2012 9:07 Zakladatel vlákna: Marek
  Tak 30 kg česneku nasázeno,sice hodně mokro,ale lépe už nebude 765 m.n.m

  Výsadba???

  30. 10. 2012 9:08 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Zdravím dne 27.10 bylo napsáno
  1) Sulka 5% max. 3 hod.
  2) Okapat
  3) Rowral Aquaflo 0,5% 30 min.
  4) Lignohumát 1% 2 hod.
  5)Okapat či osušit a rychle do země.

  V tomto případě musíte být rozhodnut , kdy budete sázet jinak dopadnete jako pan Milan:Dobrý den, chci se zeptat jestli uz máte nasázeno a jake je u vás v podkrkonoší počasí.U nás na vysočině/500 m.n.m/ je 10 cm sněhu a 150 kg namořeného česneku v garáži, jsem z toho na mrtvici a mlátím se do hlavy, že sem nesázel minulý víkend.Mam strach, že i když to roztaje tak to bude takové bahno,že to bude hrozná práce.Jak ste na tom vy ?

  Jelikož jste neuvedl lokalitu, tak nevím jakou radu čekáte.Já chtěl v listopadu,ale nervozita byla silnější na poli jsem dosázel 23.10 u domu včera večer -- dnes opět sněží. Už chybí jen pacibulky tak to snad zvládnu.Na poli je bahno ani šlápnout nejde.Pan Kozák sází na Moravě asi v půli listopadu.U nás v Českém ráji nevím co bude v listopadu.Dobu výsadby zde sleduji již dva roky, ale pokud se neuvádí lokalita, tak je to stejně na nic.Je to tedy otázka nervů a štěstí. Na malém záhonku je to jedno obalím se do igelitu a nějak to sadím , ale na vélkých plochách je to nářez.Paní Alena v Podkrkonoší dosázela v pátek a v sobotu nasněžilo.Přeju ji to.Kamarádi mi oznamují,že prý listipad,prosinec a leden budou teplé a v únoru - 30stupnů.Tak mám jen částečný úspěch.Prosím snažme se číst diskusi, česnek v otázkách a celé tyto stránky pozorně a najdeme zde skoro vše,ale kdy sadit ???Můžeme-- PROSÍM UVÁDĚT LOKALITY???-třeba nám to pomůže.Přeji Vám i ostatním at vše dostanete do půdy a vše at se vydaří!!!!!
  PetrK
  30. 10. 2012 10:56 Petr Mareš
  Dobrý den pane Konopka já mám stejné obavy jako vy. Vysadil jsem 10kg než nasněžilo a tet mám sázet 120kg a leží tu stále sníh. Bude to boj ale sázet se dá i v prosinci. Minulý rok jsem dosazoval při -7 stupních šlo to sice hůře ale nezmrzl mi žádný. Byl tedy menší než jiné roky ale vylezl všechn. Máme tady mrazovou kotlinu ve výšce 337m n m Nato jak bude se můžem jen dívat a doufat,protože veškeré probnozy dopředu jsou velice nepřesné. Může trochu mrznout a nesmí hlavně moc pršet,protože to se potom ve větším sázet téměř nedá. Dlouho tet pořádně nepršelo a jistě přijde mokré období snad to nebude tet. Přeji vám a vše co nesázeli hodně štěstí a trpělivost.
  30. 10. 2012 12:40 Petr Konopka
  Dobrý den pane Mareš děkuji za přání, ale také nečtete pozorně - já jsem včera večer dosázel, ale stejně nemusím mít vyhráno - pokud bude mráz na holo -30, tak nevím.Prosím uvedl by jste lokalitu-ať si na to zvyknem.337m nm je stejné jako mojich mrazových 330m nm, ale na Moravě,u Budějic...... nebo v Podkrkonoší, je to obrovský rozdíl.Jinak přeji také všem co nesázeli hodně štěstí a trpělivost.
  PetrK
  30. 10. 2012 12:59 Petr Mareš
  Ano lokalitu jsem neuvedl je to Žatecko kousek od Doupova dosti chladná lokalita. Při posledním dešti těsně než napadl sních tak nám napršelo téměř 23l na m2 a nato napadlo 15cm sněhu. Nic platné že je celkově srážkový deficit. Tet se to dorovnává zrovna nevhod. Kousek od lesa takže i vlhko samo o sobě. No není to dobré ale uvidíme snad se to nějak vysuší. Mám vše připravené. Nečetl jsem pozorně máte pravdu pak i vy můžete být v klidu. Stejně jako u vás sněhová pokrývka 10 cm dnes opět velmi pomalu odtává. Česneku Zdar!
  30. 10. 2012 12:52 Honzík Novák (ml.)
  1. 11. 2012 7:37 Petr Konopka
  Pane Jane je možné zaslat článek o chování těžkych půd po dešti na můj email, který od lonska máte.Je vidět, že tomu rozumíte a rád bych se poučil

  sadba

  29. 10. 2012 21:26 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý večer pane ing.Kozáku, chci se zeptat kdy plánujete sadbu???a na jak dlouho mořit v Rovralu Aquaflo??Děkuji za odpověď
  30. 10. 2012 19:51 Jan Kozák
  V polovině listopadu začnu sledovat předpověď počasí a podle ní se rozhodnu. Zatím je to pro mě předčasné. Roztok Rovralu Aquaflo v 0,4% koncentraci, máčet 20 - 30 mminut.

  Kořínky

  26. 10. 2012 19:20 Zakladatel vlákna: Jan Hlaváček
  Dobrý den pane inženýre, prosím Vás, jak akutní je výsadba česneku, který má už narašené kořínky cca 3 mm. Je možné ho sázet i příští týden? A zda - li jeho růst, či právě onen kořenový systém, moření v sulce a rovralu neovlivní (např. nepopálí)? Předem děkuji za Vaší reakci.
  26. 10. 2012 21:34 Jan Kozák
  V tomto případě doporučuji brzkou výsadbu. Dvě hodiny v Sulce Vám to nepoškodí, Rovral rovněž ne.

  Moření česneku

  26. 10. 2012 10:58 Zakladatel vlákna: Petra
  Dobrý den, prosím o radu. Jsem naprostý začátečník v sázení česneku, chtěla jsem tento víkend česnek zasadit. Měla jsem v plánu mořit Rovralem, zde jsem se však dověděla, že je dobré použít také mořidlo Sulka. Případně pouze Sulku, mám jen malý záhon do 4 m2. Můžete mi prosím poradit časovou posloupnost u moření a sázení? Namořím v Sulce 2-3 hodiny a mohu ihned sázet? Nebo až následující den? Pokud bych chtěla namořit i v Rovralu, tak za jak dlouho po Sulce a za jak dlouho poté sadit? Nebo mám ještě počkat se vším až do listopadu? Bydlím u Kladna. Mockrát děkuji za odpověď.
  26. 10. 2012 11:41 Honzík Novák (ml.)
  Pro takhle malé mnořství sadby (cca 1 kg) se Vám nevyplatí kupovat Sulku.
  Dle kontextu už Rovral nakoupený máte, tak jej použijte.
  Sází se po okapání (cca 20 minut po vytažení z roztoku) nebo povrchově oschlé (cca 3 hodiny při rozložení v jednoduché vrstvě) podle toho, jak to komu vyhovuje.
  26. 10. 2012 11:45 Petra
  Děkuji moc za rychlou odpověď. Ještě se chci zeptat, jestli opravdu mám sadit již teď nebo je lepší počkat. A ještě jedna věc, poradili mi, že mám záhon po zasazení pokrýt slámou, můžete mi napsat váš názor? Děkuji.
  26. 10. 2012 13:15 Honzík Novák (ml.)
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  26. 10. 2012 21:28 Jan Kozák
  Slámu bych nedával. Máte-li strach z velkých holomrazů, pak si připravte trochu chvojí, které v době holomrazů položíte na záhon a po jejich odeznění zase odkryjete.
  26. 10. 2012 21:26 Jan Kozák
  Je-li k dispozici Sulka, je to vždy nejlepší řešení. Pokud se moří i v Rovralu, pak nejprve Sulka, potom Rovral. Sázet můžete hned po vyndání z mořidla, pohodlnější je to po oschnutí. To nemá být delší než jeden den.

  Je vhodná doba na sázení?

  25. 10. 2012 20:23 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
  Dobry večer.Rád bych se také zeptal zda příští týden bude vhodná doba na sázení česneku.?Pozemek po bramborech vydezinfikované dus.vápnem.Podle mně počasí už by tomu snad odpovídalo.Teploty přes den pod 10°c v noci pod 0° C. Chystám se také sázet pacibulky a zajímalo by mně jak daleko od sebe a jak hluboko se sází.?A zda je vhodné sázet pacibulky vedle česneku?Děkuji za odpověď.
  26. 10. 2012 21:15 Jan Kozák
  Asi je možné už začít s výsadbou. Za nějakých 14 dní už také začnu uvažovat o vhodném termínu. Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek.

  Sázení

  25. 10. 2012 13:51 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Zdravím - nešlo by uvádět oblast výsadby, aby si každý udělal vlastní názor? Datum polovina listopadu jistě platí prp jižní Moravu ,ale pod Krkonošemi může být již sníh.Pokud nechcete přesně-- stačí třeba u Znojma---pod Kozákovem--kolem Mladé Bol. - Litoměřicko - Táborsko - u Holic apod.
  Děkuji PetrK
  26. 10. 2012 21:07 Jan Kozák
  Není třeba řídit se kalendářem, ale teploměrem a selským rozumem. V době výsadby by měla teplota půdy trvale klesnout pod devět stupňů Celsia. Dojde-li k takovému ochlazení v první polovině října, dá se očekávat, že to ještě není trvalé ani v podkrkonoší.

  Dotaz Japo II

  25. 10. 2012 10:54 Zakladatel vlákna: Aleš Sobotka
  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně sázení Vaší odrůdy Japo II. Má babička omylem, spolu s ostatní sadbou jiných druhů, vyloupala a připravila k sadbě právě i Japo. Mohu jej sadit nyní, před zimou???
  S pozdravem Aleš
  26. 10. 2012 20:57 Jan Kozák
  Odrůda Japo II je ozdraveným klonem z původní odrůdy Japo, kterou vyšlechtil pan Jaroslav Pour z Dobré Vody u Hořic. Název Japo se vysvětloval jako zkratkové slovo ze jména šlechtitele, ale i ze slov jarní - podzimní. Už z toho je patrné, že ho můžete sázet i na podzim. K tomu doplněk: na podzim můžete sázet každý jarní česnek.

  moření koncem října

  24. 10. 2012 12:14 Zakladatel vlákna: Václav Havránek
  Dobrý den pane Kozáku, jsem velice rád, že letos na svůj skromný záhonek (3,5x3m) vysadím česnek od Vás po několika pokusech s odrůdami „dodalznámý“. Ohledně moření v Sulce doporučujete 10.10.12 vzhledem k chladnu už jen Sulku těsně (den?) před výsadbou. Sadbu mám nyní 1 týden v domácí teplotě (tím jsem doporučené moření v září nemohl stihnout), chtěl jsem dnes dát do Sulky a v neděli či pondělí (29.10) mořit ještě Rovralem, případně dnes Sulka a až v půli listopadu Rovral a sadba. Nebo tedy Rovral vynechat a krátce před sadbou - 28.10. nebo půlka listopadu - jen Sulka? Kterou variantu doporučíte? Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů!
  24. 10. 2012 20:19 Jan Kozák
  Sulku nevynechávejte, Rovral jak chcete, ale pokud ho máte, tak proč ne. Ale teď určitě mořte až těsně (do jednoho dne) před výsadbou
  24. 10. 2012 20:29 Pavel Beran
  Dobrý den,

  mohl byste prosím pane Kozáku naznačit co by se stalo, pokud bych cca týden po namoření Sulce moříl v Rovralu a pak hned sázel. Vím, že píšete, že je to chyba - nepochybuji o tom, jen mě zajímá násleedk takového činění...

  Děkuji, Beran
  26. 10. 2012 21:00 Jan Kozák
  Když v současné době namoříte česnek čímkoliv, během dvou dnů budete mít tak velké kořeny, že nebudete vědět, co s tím.
  24. 10. 2012 20:51 Václav Havránek
  Velice Vám děkuji za odpověď, jen ještě upřesnění: je možno tedy večer na 3 hodiny do Sulky a ráno na 20 minut do Rovralu, nechat okapat a za chvíli do země, když už po moření Rovralem nebude sadba suchá?
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne