Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Určení škůdce či choroby Zpět na diskusi

  Černající listy

  26. 6. 2020 12:50 Zakladatel vlákna: Michal Plaček
  Dobrý den pane Kozák, chtěl jsem se zeptat,jestli mají nějaký nepříznivý vliv na hlávky, či stroužky takto černající listy (plíseň), a co s tím, poslední dobou u nás celkem dost pršelo...
  Černající listyCl
  27. 6. 2020 7:17 Jan Kozák
  S černání listů si nedělejte starost, jde o nějakou saprofytní houbu. Je však vidět napadení rzí, to zkrátí vegetaci a může to mít pouze mírný vliv na výnos. Ale nic s tím nenaděláte.

  Určení choroby

  25. 6. 2020 23:08 Zakladatel vlákna: Tomáš Kala
  Dobrý den, 
  Nejsem si vůbec jist co je to za chorobu. Poradíte mi prosím? Děkuji Kala 
  ...,...
  27. 6. 2020 7:10 Jan Kozák
  Háďátko jak Brno. A na pátém snímku možná sklerocium. Rostlina na šestém snímku nevykazuje žádný problém.
  Co s tím? Jednoznačně novou sadbu; počítejte s tím, že i zdánlivě zdravé rostliny mohou být napadeny. Tohle mokré období šíření napomáhá.
  27. 6. 2020 16:01 Tomáš Kala
  A jaký názor máte na plečkování česneku v této fázi růstu?
  Aktuální stavPlečka.

  Určení choroby

  25. 6. 2020 17:39 Zakladatel vlákna: Miloslav Tecl
  Dobrý den ,
   vím , že v diskuzích je toho o tom napsáno dost , ale nejsem si jist zda-li se jedná o háďátko . Jedná se o Vekan , Lukan a cibule jsou v pořádku .
       Velice děkuji za odpověď Tecl
  VekanVekanVekanVekan
  25. 6. 2020 20:48 Jan Kozák
  Háďátko to není, ale není důvod k radosti. Máte tam bílou sklerociovou hnilobu.

  Nemoc česneku

  25. 6. 2020 9:35 Zakladatel vlákna: Jan Strnad
  Dobrý den ,
  posílám fotografii česneku a prosím zda by jste mohl určit o jakou nemoc jde.
  Česnek je měkký,silně zapáchá a jde lehce vyndat ze země. Myslím si že jde o hádátko.
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem hezkého dne
  Jan Strnad
  česnekčesnek1
  25. 6. 2020 20:46 Jan Kozák
  S velkou pravděpodobností to háďátko je. Škoda, že jste nepřiložil fotografii s porostem.
  26. 6. 2020 10:25 Jan Strnad
  Dobrý den, posílám vám dodatečně foto porostů, aby jste poznal zda se jedná opravdu o hadatko. A co říkáte celkovému porostu česneku odrůdy Dukat? Na kdy vidíte sklizeň? Děkuji Jan Strnad
  CesnekCesnekCesnekCesnek
  26. 6. 2020 12:56 Jan Strnad
  Psal jsem dopoledne. Ještě mě napadlo pane Inženýre, že by to mohl být drátovec.
  Protože vně česneku se kroutily, takové černé mršky. 
  Chtěl bych se zeptat zda musím česnek sklidit, je ještě dost v kondici, viz foto dopoledne.
  Děkuji velice za informace a jsem s pozdravem. 
  28. 6. 2020 8:21 Jan Strnad
  Dobrý den pane inženýre v pátek jsem Vám zaslal fotky porostů mého česneku k upřesnění problému s česnekem.
  Vy jste mi na čtvrteční dotaz napsal, že je to asi haďátko, ale bylo by lepší vyfotit porost. Tak jsem jej zaslal. Děkuji za informaci k mému problému. 
  S pozdravem a přáním hezkého dne Strnad. 
  28. 6. 2020 14:40 Jan Kozák
  Omlouvám se, že jsem nereagoval a zároveň děkuji za upozornění.Teď chodí hodně dotazů, tak se mi může stát, že si některého příspěvku přiřazeného ke staršímu dotazu nevšimnu. Neslibuji, že se polepším.
  Abych s jistotou mohl tvrdit, že se jedná o háďátko, musel bych to vidět pod mikroskopem. Rostliny typické příznaky nevykazují. Černé mršky jsou tam druhotně na odumřelém pletivu, o škůdce nejde.

  Hniloba?

  21. 6. 2020 14:14 Zakladatel vlákna: Karel Jílek
  Dobrý den chtěl bych se zeptat zda se jedná o hnilobu česneku nebo zda se ještě dá úroda zachránit. Jedná se o odrůdu lukan zakoupenou samozřejmě u vás. Předem děkuji za odpověd, s pozdravem Karel Jílek
  ČesnekČesnekČesnekČesnekČesnek
  21. 6. 2020 19:37 Jan Kozák
  Problém z fotek nepoznám. Penicillium je tam až druhotně na odumřelých pletivech. Během týdne všechno skliďte.
  21. 6. 2020 20:47 Štěpán
  Tady taky nechápu proč sklízet, vidíte velký problém s vodou?
  22. 6. 2020 4:53 Karel Jílek
  Děkuji za pomoc

  Čerň česneku?

  20. 6. 2020 15:01 Zakladatel vlákna: Alena Srovnalova
  Dobrý den, v těchto mokrých dnech se mi objevily černé tečky na odumřelých částech listů a u krčku rostlin. Jsou rostliny něčím ohrožené a můžu jim nějak pomoci? Mám to na všech odrudach: Havel, Anton, Vekan, Slavin i Dukat (ten není od vás). Předem moc děkuji za radu. 
  KrčekList
  20. 6. 2020 19:38 Jan Kozák
  Ano, je to čerň, správně sazovitost česneku (Embellisia allii, syn. Helminthosporium allii). Tato houba není parazitická, žije na odumřelých pletivech. Pokud se po sklizni česnek rychle usuší, houba zůstane na horní suknici a při čištění se odstraní. Je-li však sušení pomalé, proroste až na stroužek. Proto je ve vlhkém počasí lepší odstranit odumřelou suknici hned při sklizni a je pokoj.

  Choroba? Ale jaká?

  20. 6. 2020 13:32 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
  Dobrý den. Už jsem se zařekl,že budu sadit jen jeden druh česneku, ale vždycky to poruším. Tak tomu bylo i vloni. Česnek ,,Havran,, už byl vyprodaný, ale měl jsem štěstí, koupil jsem jej u nás v kamenném obchodě. Co se s ním ale stalo, je pro mně záhada. Nový pozemek, sázení proběhlo na Martina, Sulku jsem nepoužíval,pouze vlažnou vodu, Celerit při sázení a pak 4x postřik na list močovinou. Výsledek viz. foto. Ostatní česneky zatím v pořádku. Zatím. Poradí někdo, kde se stala chyba?  Pozemek 622 m n.m.          Zdeněk z Valašska.
  velikost,jako větší pacibulkaPodle listů už by měl jít venvpravo je rusák s Dukátem,vlevo je Karel IVA pohled z druhé strany
  20. 6. 2020 14:48 Jan Kozák
  Nedokážu posoudit, kde je chyba, když rostlina na prvních dvou fotkách nejeví zdravotní problém.

  Je to sklerociová hniloba?

  19. 6. 2020 14:29 Zakladatel vlákna: Lukáš D.
  Už jsem se tu před nedávnem ptal na problém česneku. Podle fotek se to nedalo určit...mám nové fotky celé rostliny...(můj původní dotaz klidně smažte...)
  Už několik let po sobě (na různých místech v rámci zahrádky) se mi děje s česnekem to na fotkách...Původní dotaz: ...ke konci vegetace se začne ztrácet palička a při vytahování o prázdninách sklidím tak třetinu, maximálně polovinu výsadby...Palička tam nakonec žádná není a tahám jen rostlinu a nebo je zabalená do "plísňových" obalů a nic z toho není...Vyfocená rostlina měla "zlomený stonek" a už vykazuje známky toho, co by se s ní stalo v létě...Česnek nemořím ani nijak nestříkám...Mám začít mořit? Nebo nějaký postřik? Nebo mám něco v zemi? Díky...
  1234
  19. 6. 2020 14:48 Jan Kozák
  Moření a ni postřik Vám  nepomůže. Pozemek máte promořený bílou sklerociovou hnilobou. Chcete-li mít česnek, potřebujete nový pozemek a novou sadbu. 
  19. 6. 2020 16:19 Vaclav Kavka
  Taky jsem opožděně zjistil, že jsem pěstitelem bílé hniloby. V posledních suchých letech se nikde neprojevila a díky tomu, že letos prší, je najednou všude ( a to taky vysvětluje tvrzení - "tady se česneku nikdy nedařilo, vždycky chcípnul"). 
  Jenže jsem taky zjistil, že porosty, které jsem ošetřil mykoparazityckými houbami jsou 100% zdravé. A tam, kde mi už byla zima při výsadbě na prsty a vynechal jsem namáčení stroužků, tam se to projevilo a zůstalo to na ta místa i omezeno.
  To dává mírný návod, jak na podobném pozemku pokračovat s pěstováním česneku (naštěstí ale pěstuji i na jiném místě, kde, doufám, ten neřád není a nebude)
  23. 6. 2020 6:07 Jozef Sisak
  Len na doplnenie aky pripravok s mykoparazityckými houbami ste použil ? a v tom pripade sa nekona morenie sulkou - sira - fungicid ?
  23. 6. 2020 6:51 Vaclav Kavka
  Nerad bych byl konkrétní. Nejsem ani autorita v oboru, ani v tom nemám obchodní zájem, ani nemůžu nic garantovat. Byl to jeden z běžně dostupných prostředků, obsahující spory Trichoderma a Clonostachys sp. Takových je asi víc a nejspíš budou fungovat podobně, dokud spory budou živé. V prodeji jsou i jiné kmeny hub a můžou fungovat taky.při rozpouštění podobné věci používám nechlorovanou (převařenou/studniční) vodu. Spory hub jsou citlivé.


  U těchto přípravků se uvádí, že sulka nevadí. Každopádně s ní mořím česnek během přirozené dormance a před výsadbou už asi nefunguje.

  Postižené listy

  18. 6. 2020 7:56 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
  Dobrý den, na listech se nám začínají objevovat takové tmavé tečky/kupky, vypadá to jako rez, ale mají tmavou barvu. Jedná se o chorobu? Může to ohrozit česnek nyní cca 2-3 týdny před sklizní? Děkuji za odpověď.
  listylisty 2
  18. 6. 2020 21:14 Jan Kozák
  Ač je to tmavé, je to rez. Česnek Vám to neohrozí, ale trochu se sníží výnos.

  Choroba? Je to hadatko?

  17. 6. 2020 13:10 Zakladatel vlákna: Martina S
  Česnek mi rezne, na listech rezave tečky, v řezu ale nic. Co s tím, lze jej ještě teď zachránit? Můžeme konzumovat? Sklidit okamžitě? Budu moc vděčná za radu. Jsem pěstitel začátečník. Děkuji.
  Obr1Obr2Obr3
  17. 6. 2020 20:02 Martin Lokaj
  Podľa mňa Hrdza , pomôcť by mal postrek Ortiva ale v tomto štádiu by to asi bolo zbytočné. Konzumovať môžete, nemalo by sa to prenášať sadbou, takže ak ste plánovali použiť svoju, tak môžete.  Do budúcna asi by bolo vhodné častejšie sledovať porast a hneď keď sa objaví tak postrek. Pekný večer 
  17. 6. 2020 20:46 Jan Kozák
  Pan Lokaj má má pravdu, jen doplním, že slovenská hrdza je česká rez. Ještě nesklízejte, česnek ještě zdaleka není vyzrálý. Rez sice sežere listy a rostlina bude schnout, pak teprve sklízejte.
  17. 6. 2020 22:47 Martina S
  Děkuji moc za radu, jsem ráda, že z úrody ještě něco bude. Musím příště více hlídat...to jsou cenné zkušenosti :) Pěkný večer 

  Bílé fleky

  15. 6. 2020 20:20 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
  Dobrý den, chtěl bych požádat o radu. Na rostlinkách se mi objevily tyto bílé "flíčky". Jedná se o odrůdu Benátčan, hnojil jsem zálivkou ledku, postřik ortiva. Před pár dny u nás padaly kroupy, není to právě důvod ke vzniku těchto fleků?
  Předem děkuji za radu.
  BenátčanBenátčan
  17. 6. 2020 20:35 Jan Kozák
  Ale ty kroupy byly malé, proto nepolámaly listy, ale udělaly pouze tyto fleky.

  Nedělá stroužky

  15. 6. 2020 14:52 Zakladatel vlákna: Martin Velinsky
  Par rostlin vypadá takto? Nevíte o co jde ? Listy úplně žluté a dole jen vrásky. Žádné stroužky. Jde o rusaka a byl odhlavkovan. 
  RusakRusak
  17. 6. 2020 20:32 Jan Kozák
  Mohu se mýlit, ale jednou jsem něco podobného viděl a pan Ing. Havránek, dej mu pámbu věčnou slávu, zjistil, že se jedná o nějaký virus, který u nás běžně není, vozíme si ho z Francie.

  Česnek vyhání střed prasklinou ve stvolu

  13. 6. 2020 16:37 Zakladatel vlákna: Pavel Lancinger
  Dobrý den,
  česnek mi v tomto týdnu začal vyhánět střed bokem. Nejdříve to bylo u dvou nyní již asi u šesti. Jeden jsem vyryl a vypadá to jako kdyby nemohl střed protlačit - ten jak roste, tak roztrhne stěnu a vyhřezne bokem. Prosím Vás o radu, co by to mohlo způsobovat a jak tomu zabránit příští rok.
  Ještě mi z česneku vypadla nějaká larva a našel jsem jednu malou larvu zakuklenou. Za první obrázek se omlouvám - nepřišel jsem na to jak ho odstranit. Děkuji
  cesnek_01cesnek_01cesnek_02cesnek_03cesnek_04cesnek_05cesnek_06
  14. 6. 2020 7:00 Jan Kozák
  Toto se běžně stává po mechanickém poškození (při vláčení, okopávce), případně požerku škůdcem. Ale k tomu zvířeti se nehlásím, vzájemně se neznáme.
  14. 6. 2020 10:48 Antonín Tesař
  Pokud se týká toho "škůdce" je pravděpodobné, že se jedná o larvu slunéčka sedmitečného. U larvy bych odhadoval, že se bude jednat o vrtalku pórovou.

  Bílí členovci na cibulovinách

  12. 6. 2020 19:36 Zakladatel vlákna: Michal Švanda
  Dobrý den,
  chtěl bych poprosit o radu. Na jednom záhoně mám spolu Vekan a cibuli (ze sazečky). Vekan žloutne, cibule polehává a má deformované natě. Když jsem vytrhl cibuli cibule, je napadena hnilobou a našel jsem na ní desítky malých bílých členovců, velkých tak dva milimetry na délku. Mají zjevně tykadla a nožičky. Stejné členovce jsem našel i na cibuli Vekanu. Jeho cibule hnilobou napadena není, ale deformací natě také trpí. Hodně u nás pršelo a půda je tu spíše těžší. Zdravotní stav obou druhů rostlin nebyl ideální ani před monzunovým obdobím, ale deště jeho zhoršování, zdá se, výrazně urychlily. Prosím o radu. Děkuji. 
  ZáhonČlenovciČesnekVekan detailCibule hnije
  22. 6. 2020 8:53 Michal Švanda
  Dnes jsem zjistil, že chycení bílí členovci jsou po další várce dešťů úplně všude na zahradě, vč. dřeva pařníku. Po dalším pátrání se zdá, že jde o chvostoskoky, živící se na odumírajících rostlinách. Zdálo by se tedy, že špatný zdravotní stav cibulovin je vinou přemokření při monzunovém období v těžší půdě. 

  Škůdce

  9. 6. 2020 18:01 Zakladatel vlákna: Jiří Müller
  Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o názor jakého škůdce mám v česneku. Jedná se o odrůdu Benátčan. Česnek normálně rostl a nyní začal chřadnout. Po vykopání 2 sazenic jsem narazil na stejný výsledek viz. foto. Nějaký malý brouček. Jiné odrůdy na stejném políčku jsou "zatím" nedotčené. Děkuji Müller
  SkudceČesnekČesnek
  9. 6. 2020 19:19 Štěpán
  Opět háďátko!
  9. 6. 2020 20:00 Jan Kozák
  Ten malý brouček česnek nepoškodil. Škůdcem je háďátko zhoubné (okem neviditelné).
  < Novější45678Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne