Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Choroby a škůdci česneku

  Bílá sklerociová hniloba

  Původcem sklerociové hniloby je houba Sclerotium cepivorum. Je to nejnebezpečnější choroba cibulových zelenin, proti které dosud neexistuje účinná chemická ochrana. Napadené rostliny žloutnou a krní.

  Číst dál

  Drátovci

  Drátovci jsou světle hnědé až nažloutlé tuhé larvy kovaříků (Elateridae), které se v půdě vyvíjejí několik let. Na cibulích česneku způsobují jen mělká poranění, která však česnek znehodnocují (jedná se obvykle pouze o estetickou vadu), ovšem mohou být vstupní branou pro další infekce.

  Číst dál

  Fuzáriová hniloba

  Fuzárium je velmi rozšířená půdní houbová choroba, která se v půdě běžně vyskytuje. Významnější ztráty způsobuje především v teplých vlhkých letech. Více se vyskytuje v těžších půdách. Na kořenech česneku se objevuje nafialovělé zbarvení, při silnějším napadení kořeny odumírají, rostliny bývají zakrnělé.

  Číst dál

  Háďátko zhoubné

  Háďátko zhoubné je nejnebezpečnějším škůdcem česneku. Typickými příznaky napadení háďátkem je praskání podpučí, odumírání kořenů, zakrslost a žloutnutí rostlin. V letech, kdy má háďátko zhoubné dobré podmínky pro svůj vývoj, dokáže během krátké doby zlikvidovat celý porost.

  Číst dál

  Houbomilka česneková

  Moucha houbomilka česneková klade vajíčka ke vzcházejícímu česneku v předjaří. Larva může být až 1 cm dlouhá, škodí vykusováním pletiv uvnitř rostliny. Napadené rostliny se deformují, poškozeny mohou být také obalové suknice cibulí česneku a dochází k vyhřeznutí stroužků. Často také bývají rostliny druhotně napadeny jinými patogeny, což může vést až k jejich úhynu.

  Číst dál

  Chřestovníček cibulový

  Chřestovníček cibulový též v některých oblastech patří mezi významné škůdce. Jeho larvy škodí požíráním listů. Vajíčka chřestovníčka jsou oranžově zbarvené, larvy vypadají nevzhledně, jsou hnědě zbarvené na obalené vlastním trusem.

  Číst dál

  Měkkýši

  Plži škodí i na česneku. Okusují nejen listy, ale i cibule v zemi. Nejčastěji škodí plzák španělský. Při vysokém výskytu plžů je nutné použití jedů, např. Vanish nebo Ferramol. Proti plzákům lze použít i dravé roztoče.

  Číst dál
  Obrázek není k dispozici

  Modrá hniloba

  Napadení česneku houbovými chorobami z rodu Penicillium není možné zaměnit s jinými chorobami díky modrým nebo nazelenalým povlakům mycelií. Nejedná se však o parazitickou houbu, vyskytují se na odumřelých pletivech.

  Číst dál
  Obrázek není k dispozici

  Molík česnekový

  Na česneku škodí i housenky můry molíka česnekového. Housenky se poznají podle světle zeleného zbarvení s černými tečkami a žluté hlavy. Během vegetace žijí uvnitř listů, kde vytvářejí chodbičky. Listy silně napadených rostlin se deformují.

  Číst dál

  Rzivost česneku

  Jedná se o houbovou chorobu, jejíž typickými příznaky jsou žluté až rezavé, později tmavě hnědé kupky na listech. Výskyt rzivosti česneku je dán konkrétním rokem. Zvýšený výskyt této choroby se objevuje v letech s teplým vlhkým počasím. Při silném napadení mohou rostliny uhynout.

  Číst dál

  Sazovitost česneku

  Sazovitost česneku (lidově označovaná jako „čerň“) bývá obvykle pouze estetickou vadou. Na svrchních suknicích cibulí se objevuje černý sazovitý povlak konidií houby Embllisia allii.

  Číst dál

  Šedá hniloba

  Na cibulích se objevují velké ploché černé sklerocie. Choroba se vyskytuje především ve vlhčích málo propustných půdách a v málo vzdušných či zaplevelených porostech. Prevencí je čistý bezplevelný porost a zdravá sadba.

  Číst dál

  Viry

  Česnek kuchyňský napadá celý komplex virů. Nejsledovanějším virem je žlutá zakrslost cibule – Onion yellow harf virus (OYDV), který společně s Leek yellow stripe virus (LYSV) patří do rodu Potyvirus.

  Číst dál

  Vlnovník česnekový

  Jedná se o roztoče, který není pouhým okem viditelný. Jeho velikost je 0,1 – 0,3 mm, snadno se tedy šíří vzduchem. Největší škody dělá na uskladněném česneku, kde způsobuje tzv. vyšeptávání stroužků.

  Číst dál

  Vrtalka pórová

  Významný škůdce póru, moucha vrtalka pórová, může napadat i česnek, ovšem obvykle nedělá ekonomicky významné škody. Výjimkou byl rok 2014, kdy v některých oblastech byla míra napadení rostlin tak vysoká, že pěstitelé zaznamenali určité ztráty.

  Číst dál

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne