Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Rozšířená nať

  Včera 21:07 Zakladatel vlákna: Vladimír Lepša

  Rozšířená nať

  19. 8. 21:18 Zakladatel vlákna: Vladimír Lepša
  Dobrý den,z jedné natě roste tři i více květů prosím nevíte proč,děkuji.
  Včera 17:47 Jan Kozák
  Nevím proč, ale znám tento případ. Jde o fyziologickou poruchu, kdy se stroužek rozdělí na několik dalších stroužků a vytvoří květní stvol. Jako u ostatních fyziologických poruch je její frekvence ovlivněna stresovými faktory, kterých bylo i letos skutečně "požehnaně". Tento problém se týká jen několika odrůd.

  Dusíkaté vápno

  19. 8. 13:14 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
  Dobrý den, chtěl bych se jak provést následující operace. Budu dávat česnek po bramborách. Sklizeň brambor proběhne v první polovině září. Po té bych chtěl vysít svazenku a také pole povápnit dusíkatým vápnem. Bylo by dobré vysít svazenku a poté se zaoráním aplikovat dusíkaté vápno? Nebo povápnit hned po sklizni brambor a prokypřit do 20 cm  a za 14 dní sít svazenku. Pokud mohu ještě poprosit o množství vápna na plochu. Děkuji moc za odpověd 
  Včera 17:40 Jan Kozák
  Pokud chcete půdu pořádně dezinfikovat, pak po sklizni brambor rozhoďte 3 kg dusíkatého vápna na 1 ar, zapravte, malou plochu překryjte na 14 dní neprodyšnou fólií, větší plochu uválcujte. Svazenku už nedávejte.
  Nebo můžete vysít svazenku, začátkem října ji zaorat a dusíkaté vápno dát při přípravě půdy před sázením. Ale svazenka Vám toho moc neudělá a dezinfekce bude slabší, ne však nulová.
  Ale letos je to otázka vody. Bez vody bude i včasná dezinfekce méně účinná a svazenka ani nevyklíčí.

  17. 8. 21:53 Zakladatel vlákna: Olga Hlávková

  Vlnovník

  17. 8. 10:51 Zakladatel vlákna: Olga Hlávková
  Dovoluji si obtěžovat s následujícím problémem. Už  několik let skladuji česnek na stejném místě  a vždy bez problémů. Loni jsem  si tam nějakým nedopatřením zřejmě zavlekla vlnovníka. Teď už tam asi 2 měsíce není ani česnek, ani jiné cibuloviny. Mám ale obavy uskladnit novou sklizeň (z namořené sadby) na tomto místě, zatím ji mám umístěnou provizorně jinde. Myslíte, že vlnovník infikoval daný prostor na dlouho, případně, jak provést desinfekci. Děkuji za odpověď.
  17. 8. 20:11 Jan Kozák
  Nevím, o jaký prostor se jedná, proto obecně. Vlnovník tam zůstal, můžete prostor např. vysířit nebo vystříkat Savem.
  17. 8. 21:59 Olga Hlávková
  Moc děkuji za radu. 

  Názor

  15. 8. 7:41 Zakladatel vlákna: Polický Antonín
  Dobrý den pane Kozák chci se zeptat na váš názor co říkáte na Bělský rusák nebo Ruský paličák. Jsou tyto odrůdy dobré ještě na pěstování? Děkuji 
  15. 8. 19:56 Jan Kozák
  Bělský rusák ani Ruský paličák nejsou odrůdami. Jsou takto a různě podobně označovány nějaké klony tzv. ruského paličáku. A těch jsou stovky. Já sám jsem jich měl počátkem devadesátých let přes dvě stě, ale žádný z nich jsem nedovedl k registraci nové odrůdy. Z mého šlechtitelského pohledu nevýhody převažují nad výhodami. Jak tak cestuji po republice, s výrazem Bělský rusák jsem se mnohokrát setkal, ale často se jednalo o různé klony.

  Červenka

  13. 8. 21:45 Zakladatel vlákna: Pavel Mansfeld
  Dobrý večer, jaká je možnost pěstovat česnek v těžké půďe (červenka) případně jakou odrůdu doporučit.Děkuji za odpověď.
  14. 8. 21:15 Jan Kozák
  Podobná otázka se teď bude často opakovat. Půdní typ je pouze jeden z mnoha vlivů daného prostředí. Znám dvě výborné lokality pro pěstování česneku, které mají zcela odlišnou půdu. Bzenec je na písku, Drásov na jílu. A velmi dobře tam prospívají stejné odrůdy. Pokud máte pochybnosti, pak zkuste více odrůd. Ale v současné době Vám je už nenabídneme (viz rubrika Objednávka).
  14. 8. 22:38 Pavel Mansfeld
  Děkuji za odpověď

  Zelené hnojení

  12. 8. 16:11 Zakladatel vlákna: Ondřej Schönfelder
  Dobrý den, v záložce pěstování česneku píšete o nevhodnosti použití hrachu jako zelené hnojivo. Chtěl bych se zeptat, jaké důvody Vás vedou k tomuto tvrzení? Mnoho zemědělců preferuje hrách jako předplodinu, která pole vyčistí a po následném zaorání zůstává mnoho dusíku v půdě. Přeji hezký den, Schönfelder Ondřej
  12. 8. 18:47 Jan Kozák
  Máte pravdu, někteří pěstitelé mají s hrachem coby předplodinou dobré zkušenosti. Já jsem měl na dřívějším působišti zkušenosti špatné. Je však možné, že se jednalo o problém dané lokality. V současné době to tak na přednáškách i prezentuji. 

  Pavel Dohnal

  10. 8. 20:07 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Promiňte,většina diskutujících pěstuje česnek pro zábavu. Moc vám za to děkuji.... Pavel Dohnal, Přerov. 

  kolik palic do kila

  10. 8. 7:57 Zakladatel vlákna: Šárka Krysličková
  Dobrý den, prosím, nabízíte sadbový česnek na počet palic, potřebuji zhruba 2kg - kolik je to tedy asi palic ? Nyní ta odrůda Slavin II. Děkuji za rychlou odpověď
  10. 8. 19:35 Pavel Dohnal
  Paní Šárko. V Buchlovicich jsem nakoupil od "Kozáků" 5 kilo cesneků. Sadovych. Cena je jasná. A já respektuji. Rozlisujme konzumní od sadbového. Prosím. Konzumní za 100, 
  10. 8. 22:28 Novák Ladislav
  Dobrý den paní Krysličková.Sadbový česnek se kupuje na počet stroužků a ne na kg.Dávám příklad,máte naplánováno že si zasadíte 200 stroužků.U odrůdy Slavin budete potřebovat asi 16 palic,u velkostroužkových odrůd např. Havran bude potřeba dvojnásobné množství tj.32 palic.Odrůda Slavin II je dobrá volba.Objednávejte podle počtu plánovaných rostlin a ne na kg.

  Jak na desinfekci půdy.

  8. 8. 17:37 Zakladatel vlákna: Dana Černá
  Chtěla bych provést desinfekci půdy dusíkatým vápnem na volném záhonu .Je potřeba po zapracování do půdy a prolití vodou zakrýt fólií . Má být PVC nebo mohu použít bílou netkanou textilii ? Děkuji komukoliv za radu!
  8. 8. 21:48 Jan Kozák
  Bílá netkaná textilie Vám nijak neposlouží. Kryt by měl být pokud možno neprodyšný.

  Česnek od kolegy s tečkami, mokvavý vzhled

  7. 8. 19:47 Zakladatel vlákna: David Jaroš
  123456
  Dobrý den, dneska jsem koupil česnek od kolegy. Minulý rok byl krásný a vydržel mi celý rok. Ten dnešní se mi ale nelíbí už od pohledu, připadne mi navlhlý a bojím se, že nevydrží ani půl roku. Na posledním obrázku se mi zdá i nahnilý. Můžete mi prosím napsat svůj názor, případně doporučení řešení, aby nedošlo ke zplesnivění či jinému poškožení? Děkuji. DJ
  7. 8. 23:22 Martin Perníček
  Nic ve zlém,ale tento česnek vypadá velice špatně!Vypadá to na opožděnou sklizeň.Takto se chová odrůda Bjetin.Popálení sluncem mu také nepřidalo.Odbornou odpověd samozřejmě nechám na jiné.
  8. 8. 21:46 Jan Kozák
  Podle zaslaných snímků nelze jednoznačně stav Vašeho česneku posoudit. Na čtvrtém snímku je vidět Fusarium, na pátém pěkný česnek, na šestém snad mechanické poškození. Každopádně to chce přebrat, z cibulí, které se Vám nezdají být v pořádku, odstraňte špatné stroužky a ty zdravé přednostně spotřebujte.
  10. 8. 18:08 Pavel Dohnal
  Tohle znám, je mi to líto, asi upřímnou soustrast. Určitě bych z toho nic nedával do země. Každý stroužek, byť i vizuálně pěkný, vám může udělat v sadbě problémy na několik let!! Pořídil bych zdravou sadbu, předtím asi dusikate vápno, k tomu snad pan Kozák,... Mám dobrý recept pro všechny panelákové skladovače. Oloupat, nakrájet na plátky na plech a za 4 dny je ususeno. Ostrost ztrácí mírně. Pane Jaroši, i kdyby jste pár kousků vybral, raději zvolte bramborák. Můžete si hodně ublížit. 

  Málo stroužků na cibuli

  6. 8. 18:15 Zakladatel vlákna: Zdeněk Kunovjánek
  Dobrý den pane Kozáku,Cca od roku 1985 sadím pořád dokola stejný česnek a vždycky
  byla úroda v pořádku. Na cibuli jsem míval 6-7stroužků. Poslední 2.roky
  bývá stroužků pouze 3-4, ale co do hmotnosti cibulí tak je to srovnatelné jsou
  větší. Jaký je to druh nevím dostal jsem ho od kolegy ze Střížovic u Kroměříže,
  je to paličák s bílými suknicemi, po oloupání s fialovým žíháním,
  velmi ostrý a má hodně malých semen ve květenství. Během té cca 30.leté doby
  jsem si sadbu obnovoval i z pacibulek. Zajímá mě proč je nyní počet stroužků
  zhruba poloviční a jestli je tento děj nevratný.děkuji Kunovjánek
  6. 8. 20:35 Jan Kozák
  Pěstujete jeden z klonů tzv. ruských paličáků. Počet stroužků daného klonu závisí na pěstebních podmínkách. Znamená to tedy, že až se vrátí normální průběh počasí, vrátí se Vám i běžný počet stroužků.

  Jak na plevel

  5. 8. 12:25 Zakladatel vlákna: Petr B.
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat zda existuje nějaký selektivní herbicid, který by se dal použít na poličko s česnekem v průběhu růstu, tak aby česnek nepoškodil ale všechno ostatní sežehnul.

  Děkuji předem za odpověď.
  5. 8. 21:06 Jan Kozák
  Ono je potřeba vědět, co je to všechno ostatní, a podle toho herbicid vybírat. Nepočítejte s tím, že by mohl být herbicid, který ničí všechno kromě česneku. Jedinou výjimkou je motyka.

  Odrůdy

  5. 8. 7:21 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Dobrý den, v nabídce jsou v současnosti jen 3 odrůdy. Přibudou další nebo už ne?
  5. 8. 11:14 Miroslav Čivrný
  Toto se již probíralo 30.7. odpověď pana Kozáka 1.8.

  stará sulka

  4. 8. 14:21 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  Dobrý den, bude mít sulka 1l otevřená v listopadu a uskladněná v originálním obalu ještě plnohodnotné účinky? Děkuji. 
  4. 8. 16:31 Jan Kozák
  Já si myslím, že tam žádný problém nebude. Ale nejspolehlivější informaci by Vám měl podat výrobce.

  Ostrost

  3. 8. 11:00 Zakladatel vlákna: Vladimír Wlotzko
  Dobrý den, 
  mám od Vás Bjetin a Záhorský II. Oba sklizeny a Bjetin lepší výnos. Co mi ale vrtá hlavou je, že oproti koupenému není vůbec ostrý. Je to odrůdami nebo dělám něco špatně? Rád bych ostřejší česnek. Za odpověď děkuji předem.
  4. 8. 16:29 Jan Kozák
  S problémem málo ostrého česneku jsem se poprvé setkal před více jak deseti lety u jednoho poměrně velkého pěstitele, který česnek léta pěstoval a poslední dva roky byl jeho česnek slabý jako ten z Číny. Tak s tím skončil. V roce 2013 se toto objevilo u mnoha pěstitelů, ale v následujícím roce se všechno vrátilo do normálu. Až na jednoho pěstitele, u něho tento problém trvá dál. Nějak se tím zabývají v jistém výzkumném ústavu (nevím, jestli je mohu identifikovat, tak raději ne), ale zatím nedošli k závěru. Pokud vím, půdní rozbor nic nenapověděl.
  Tož já nevím taky.

  Zklamání

  2. 8. 18:19 Zakladatel vlákna: Jiří Stránský
  Dobrý den, pane Kozák.  Objednala jsem si česnek zn.Vegan, sklizeň 2018. Už na jaře bylo vidět, že se mu u nás nedaří. Malé stvoly, již v květnu začaly od konců usychat. V červnu jsme sklidili malé hlavičky cca 2 cm v průměru. Investice se mi nevyplatila. Prosím o radu, kde se stala chyba?  s pozdravem Stránská Kutná Hora
  4. 8. 16:21 Jan Kozák
  Vidíte, pan Kamil Štípek (příspěvek z 29. 6. 16:49) si Vekan nemůže vynachválit. Těžko říci, kde se stala u Vás chyba. Podle Vašeho popisu bylo všechno v normálu letošního roku. Ale těm dvěma centimetrům nevěřím. Měřil jste to?
  4. 8. 23:04 Martin Perníček
  Dobrý večer. Letos jsem ve srovnání s loňkým rokem s odrůdou Vekan nad míru spokojen. Česnek je na naše pěstitelské podmínky nadprůměrné velikosti a hlavně krásně utažený.
  5. 8. 18:27 Bohuslav Coufal
  Doporučuji vyzkoušet více odrůd, jsou stanoviště, kde dávají
  jednotlivé odrůdy naprosto rozdílné výnosy (velikosti cibulí). Jsou oblasti,
  kde je to asi jedno. A jsou takové (jako u mne - 600m nad mořem na jihu Čech),
  kde jsou ty rozdíly markantní. Již mám nalezeny odrůdy se spolehlivou úrodou a
  další pravidelně zkouším - baví mne to. Letos jsem například opakovaně zkoušel
  Benátčan a Slavín - úroda cibule maximálně 2cm - spíše méně. Byl to vždy 1
  řádek na záhoně, mezi jinými odrůdami česneku. Tím se při zkoušení snažím
  vyloučit jiné vlivy. Ostatní odrůdy (např. Bjetin, Vekan, Záhorský II, Havran,
  Jovan,...) pěkná úroda, pouze tyto 2 odrůdy mizerná a to opakovaně. U vás to
  může být obdobné.
  5. 8. 21:14 Jan Kozák
  Pan Coufal to vystihnul správně. I ve zdánlivě stejných podmínkách nemusí být úspěšné stejné odrůdy. To je také smysl širokého sortimentu odrůd jednotlivých plodin. Pěstitelé běžných zemědělských plodin o tom ví své. Oni si musí vybírat mezi stovkami odrůd.

  Objednávka

  30. 7. 21:43 Zakladatel vlákna: Marián Bakajsa
  Dobrý večer. Asi pred mesiacom som si objednal u vás cesnak a som zistil že cez e shop si môžu objednať len obyvatelia českej republiky?  Bude problém to poslať na SK? Ďakujem vopred za odpoveď. 
  1. 8. 10:41 Václav Kozák
  Dobrý den,
  náš objednávkový formulář je určen pouze pro rozesílání na území ČR.  Na Slovensko ani do jiných zemí drobné objednávky nezasíláme.  Proto objednávky do zahraničí, které byly vytvořeny navzdory upozornění přímo na stránce objednávkového formuláře i v obchodních podmínkách, nebudou moct být vyřízeny. Na Slovensku lze náš  česnek objednat u našeho obchodního zástupce na webu www.k-cesnek.sk .
  1. 8. 21:25 Marián Bakajsa
  Dobrý večer. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.  Škoda že sa nedá objednať na slovenskej stránke tá veľká krabička čo je tam tých 8 odrôd. Možno do budúcna. 

  Sadbs

  30. 7. 11:39 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Všem přeji krásný den, mám otázku na pana Kozáka, přibudou ještě nějaké sadbové odrůdy?Popřípadě jaké, Děkuji Miroslav. 
  1. 8. 10:43 Václav Kozák
  Dobrý den,

  některé odrůdy v průběhu srpna nebo září mohou ještě v objednávkovém formuláři přibýt, pokud se zjistí, že česneku se urodilo více, než jaké bylyodhady. To se zjistí až po konečném opracování a vytřízení.

  Objednavka

  28. 7. 8:12 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  29. 7. 16:29 Václav Kozák
  Pravidla diskuse: Zvažte, zda váš dotaz bude přínosný i pro ostatní návštěvníky. Dotazy
  týkající se konkrétní objednávky (její příjem, vyřízení, stornování,
  reklamace,...) do diskuse nepatří.

  odrůda Slavin

  27. 7. 14:47 Zakladatel vlákna: Jiří Procházka
  Dobrý den, v textech se objevuje odrůda Slavin a Slavin II.  Jde o stejnou odrůdu? Pokud ne, jaký je v nich rozdíl.
  děkuji za odpověď
  27. 7. 15:04 Mácha Zdeněk
  Dobrý den. Toto je odpověd´ pana ing. Kozáka ze dne 10.7. na dotaz ohledně Slavinu: Slavin II je ozdravenou formou původní odrůdy Slavin. Všechny znaky i vlastnosti zůstávají zachovány, Slavin II má v prvních generacích trochu vyšší výnos oproti původnímu Slavinu.

  SLAVIN

  26. 7. 21:42 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  SlavinSlavin
  Hezký večer. První rok jsem si vypěstovat česnek Slavin. Musím říct, že jsem spokojený. I letos ho chci vysadit a doufám, že se opět zadaří. 

  Určenie odrody

  26. 7. 21:27 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  neznamaodrodakkkkkkk
  Vopred ďakujem za čas ktory venujete a nielen mojej otazke. Pestovaniu cesneku sa venujem asi 10 rokov. Po asi 6 ročnej prestavke som sa dostal k 2 hlavičkam cesneku neznamej odrody  /2012/ Pre vlastnu potrebu som ho nazval KASIS . Po prečitani diskusie som niektore fotografie dorabal po čiastočnom sušení. Vyška rastlin po pacibulky 80 cm. Minulu zimu som ho pokusne skladoval spolu s španielsky cesnak GARDONS /objednany v Španielsku priamo/ a polskym ZAPAS ktory ponukal len jeden pestovatel.Ako jediny to zvladol, aj napriek tomu som na jar 2018 vysadil čo sa  dalo.  Jesenna vysadba je paličak zatial čo jarna je ešte v zemi a rastie zatial   ako nepaličak! Moje badanie ma priviedlo až k odrode  ČERVENY CESNAK Z RUMUNSKA .  Aký je Vaš nazor?
  29. 7. 21:30 Jan Kozák
  Ani odpověď vím nebo nevím není minutová záležitost. Váš KASIS neumím určit. Ale musím připojit poznámku: v evropském registru odrůd je uveden název španělské odrůdy Gardos, odrůda Zapas tam není, znamená to tedy, že se sadba pod tímto názvem nemůže uvádět do oběhu.
  1. 8. 19:58 Jozef Sisak
  Aj tak ĎAKUJEM s gardosom sa skusim pobavit , zapas vyšiel ako podvod  či omyl, ak vyberiem jarnu sadbu kasisa tak pridam fotografie zatial je "NEPALIČAK"
  13. 8. 17:43 Jozef Sisak
  kkkK
  Jarnu sadbu "KASIS" SOM VYBRAL ako sa ukazalo tak SKORO , vyšiel ako cibulovy cesnak . Planujem pokus opakovat na buduci rok.
  13. 8. 18:01 Jozef Sisak
  Dodatočne prosim o adresu na Europsky register odrod . Ďakujem.
  14. 8. 21:20 Jan Kozák
  Skutečně ten Váš Kasis tam mohl ještě několik dní být, ale stejně byste i později sklidil jednostroužkové cibule. To ozimé a zvláště velkostroužkové paličáky při jarní výsadbě běžně dělají.
  Evropský registr odrůd česneku najdete např. zde: http://ec.europa.eu/food/plant/plant_propagation_material/plant_variety_catalogues_databases/search//public/index.cfm?event=SearchVariety&ctl_type=H&species_id=42&variety_name=&listed_in=0&show_current=on&show_deleted=

  Pěstování v jehličí

  25. 7. 22:11 Zakladatel vlákna: Zdeněk Brožek
  Letošní sklizeň
  Dobrý den.Česnek pěstuji trochu zvláštním způsobem.Do záhonu udělám větší díry pro stroužek.Cca o pruměru 6 cm.Na dno dám jehličí,potom vložím stroužek,celou díru dosypu jehličím a nakonec celý záhon poházím jehličím o vrstvě cca 10 cm.To znamená,že česnek se vůbec nedotýká hlíny.Slyšel jste někdy o této metodě?
  29. 7. 21:14 Jan Kozák
  Viděl jsem jenom polovinu této metody. Po výsadbě byla pozemku překryta borovou hrabankou. Česnek na této části byl podstatně vitálnější než na části nepokryté. Problém je ale v získání jehličí. Z lesního zákona vyplývá, že lesní hrabanku v lese nemůžete těžit a odvážet. Týká se to i soukromých lesů - ani tam si to majitel nemůže dovolit.
  30. 7. 10:53 Aleš Panocha
  Má takto upravený záhon větší výnos, nebo se jedná o alternativu v pěstování ? 
  3. 8. 6:24 Dana Novotná
  Dobrý den, také by mě zajímala tato metoda pěstování. Je česnek odolnější proti chorobám, jestli naroste větší, jak je to s okopáváním.?Děkuji 
  5. 8. 11:42 Zdeněk Brožek
  Dobrý den.Já takto česnek pěstuji už okolo 15 let.Nedokážu říct,jestli je výnos vyšší.Česnek nekupuji a furt ho točim dokola.Nemořim,žádná chemie.Výhoda myslim je,že když je vlhčí rok tak voda lehčíc odteče.Zásadně nepleji plevel
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne