Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  bila sklerociova hniloba

  22. 7. 8:04 Zakladatel vlákna: zuzana Bittnerova
  Dobry den. v loni jsme z louky(nikdy nebyla žadnym spusobem obdělavana na pěstovani) udělali zahrdku na pěstovani,česnek jsme tedy do daneho mista sadili poprve.a letos,když jsme vytahovali česnek,zjistila jsem,že asi 20rostlin ze 180 slavinu byla napadena bilou sklerociovou hnilobou. u dalšich odrud pěstovanych na stejnem zahonu(anton,zahorsky,vekan,bjetin,havel,stanik,havran)se choroba neprojevila.u benatčanu ještě nevim,ještě ho mam v zemi.kde jsme udělali chybu,když sadba byla ze spolehliveho zdroje-od Vás a česnek tam nikdy pěstovany nebyl?podle toho,co jsem si tady přečetla,už asi nikdy na danem mistě pěstovat česnek nemužu,mohu ale na danem napadenem mistě pěstovat jine plodiny,rajčata,okurky,brambory,kedlubny...?a ještě jedna otazka,da se ten česnek použit ke konzumaci,nebo mužu jak napadenou tak zdanlivě zdravou urodu vyhodit do popelnice?děkuji za odpověd

  Síla česneku

  21. 7. 20:56 Zakladatel vlákna: Fiala petr
  Pane Kozáku, vzhledem k síle agresivity česneku byste seřadil odrůdy: Havran, Jovan, Slavín ? Děkuji, Fiala

  Kvetoucí nepaličák

  21. 7. 12:28 Zakladatel vlákna: Anna Dvořáková
  Dobrý den,
  loni jsem u Vás zakoupila nepaličáky Japo II, Benátčan a Matin pro jarní výsadbu. Kromě Matina však šli do květu jako paličáky - u Japo II asi polovina, u Benátčana asi 2/3 rostlin. Jak je to možné?
  Kromě uvedených odrůd jsem ještě zasadila svůj starý nepaličák, kde šlo do květu 5 rostlin ze 75. V minulých letech mi nikdy nekvetl (pěstuji ho asi 30 let).
  Česnek jsem sázela 5.3., 2.4. jsem jej pohnojila Cereritem určeným pro cibuli a česnek. Když bylo příliš sucho, zalívali jsme.

  Nepaličák z pacibulky

  21. 7. 9:54 Zakladatel vlákna: Jaroslav Henner
  Vážený pane Kozáku!
  Jsem amatérský pěstitel česneku. Před dvěma roky se mi u nepaličáku (Benátčan) objevilo asi 1% rostlin s paličkou. Záměnu při sázení nechci připustit. Nestandardní byla i mimořádná velikost "semen" v pacibulce, skoro jako u odrůdy Stanik. Semena jsem vysel a po dvou letech mi vyrostl opět nepaličák! Pouze procento případů s paličkou se zvýšilo asi na 5%. Existuje pro tuto anomálii nějaké vysvětlení.

  správný okamžik ořezu květního stvolu

  19. 7. 15:41 Zakladatel vlákna: Milan Jandovský
  Dobrý den,
  kdy je, prosím, správný okamžik ořezu květního stvolu ? Vím, že dozrají i na odříznutém stvolu, ale přeci jen - podle čeho se pozná správná doba ?
  Pacibulky (Vekan, Jovan) z tohoto květenství budou cca v únoru 2018 vysety a na podzim 2018 použity jako sadba. Děkuji
  19. 7. 17:52 Jan Kozák
  My odřezáváme nějakou dobu po sklizni, když se začnou pacibulky uvolňovat. Ale myslím si že je to jedno, jestli se ořežou hned při sklizni.

  Moření česneku

  18. 7. 21:49 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
  Dobrý den,

  měl bych dotaz, který příliš nesouvisí s tímto obdobím, ale vrtá mi hlavou už pár dnů. Těsně před výsevem doporučujete stroužky namočit na 1-2hodiny do vlažné vody, pak ale nechápu Vaší další větu. tj. " Po oschnutí stroužků je nutné ihned začít s výsadbou". Můj dotaz je možná trošku hnidopišský a to proč se musí stroužky nechat oschnout, když se stejně vkládají do vlhké země ? 


  Děkuji   
  19. 7. 17:49 Jan Kozák
  Samozřejmě můžete sázet mokré stroužky, ale s oschlými se pracuje pohodlněji. 

  svazenka

  18. 7. 12:50 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Vážený pane Kozáku, chci zasadit česnek po jahodách (snad to není chyba) a protože nechci nechat záhon ladem, zaseju svazenku. Je to tak dobře?
  Hledala jsem ve vlákně, ale není tu o tom zmínka. Děkuji
  18. 7. 12:52 Helena Malá
  To se omlouvám už jsem našla , že po jahodách ano, pokud není háďátko.

  havel

  18. 7. 12:31 Zakladatel vlákna: václav komárek
  Dobrý den prosím kde najdu odrůdu havel na objednání.děkuji
  18. 7. 19:48 Jan Kozák
  Objednávat je možné pouze z aktuální nabídky, předpokládaná zásoba ostatních odrůd je už vyčerpaná. (Tato odpověď se tu mnohokrát opakuje, prosím před položením dotazu o pečlivější přečtení alespoň několika posledních příspěvků)

  moření česneku

  18. 7. 11:35 Zakladatel vlákna: pavel kovář
  Dobrý den, je možné namořit česnek v sulce a pak ještě v gliorexu nebo naopak nebo to není možné? Děkuji za odpověď.
  18. 7. 19:45 Jan Kozák
  Prvně Sulka a pak Gliorex nebo ještě lépe Clonoplus.

  přístupový kód

  18. 7. 11:05 Zakladatel vlákna: Šárka Urbánková
  Dobrý den,prosím chtěla bych si u vás objednat zboží jako obchodník,ale nemám přístupový kód. Objednala jsem si zatím jako pěstitel  chtěla jsem se zeptat jest-li už je opravdu jen Slavin. Vloni jsem od vás brala 7 odrůd. Děkuji Urbánková tel. 606552619
  18. 7. 19:43 Jan Kozák
  Tato otázka nepatří do veřejné diskuse, ale do elektronické pošty. Telefon máte bohužel nedostupný, nelze Vám zavolat.

  zalévání

  17. 7. 11:56 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den pane Kozáku. Dnes jsme měli a ještě máme otázku zalévání česneku. Všichni tam tvrdí, že zalévat ne a nezalévají. Prý mají česnek pěkný. Tak nevím. Já ho občas zalévám a je také pěkný. Má to vliv na velikost? Když prý zaprší a už je ke sklizni honem ho sklidí aby neuhnil. Mě se nezdá, že by tím nějak trpěl. Napsala jsem tam, že ho zalévám a nyní je tam snůška příspěvků, že zalévat ne. Děkuji za odpověď.
  18. 7. 0:18 Václav Kozák
  Vážená paní Malá,
  česnek není potřeba zalévat v případě, že je dostatek přirozených srážek. V době sucha je česnek zalévat potřeba, aby se dosáhlo uspokojivých výnosů. Jestliže je použita zdravá sadba a pozemek je bez půdních chorob a škůdců, déšť ani umělá závlaha nezapříčiní uhnití rostlin.

  Boskovice

  16. 7. 21:09 Zakladatel vlákna: Milan Daniel
  Pane Kozáku, předpokládám, že budete na Festivalu česneku 29. 7. v Boskovicích. Zajímá mne, zda tam budete prodávat i nějaký sadbový česnek pro malopěstitele, popř. které odrůdy. Děkuji za odpověď.
  Milan Daniel, Chrudim
  17. 7. 8:27 Pavel Trupl
  Datum sedí, ale v místě se nejspíš pletete, bejvalo to v Buchlovicích. sadbový česnek tam pravidelně mají a odrůdy většinu až všechny, tak snad to letos nebude jinak
  18. 7. 0:09 Václav Kozák
  Na festivalu v Buchlovicích budeme. Nyní ještě není možné s určitostí říci, které odrůdy budeme mít na prodej, už nyní je však jasné, že vzhledem k nízkým výnosům nebudeme moci na festival dovézt všechny odrůdy.
  18. 7. 18:20 Alois Juran
  Zveřejníte předem které dovezete?případně cenu pokud je to možné?

  co to je za chorobu

  16. 7. 12:30 Zakladatel vlákna: Petr Hlaváč
  choroba
  Prosim pane Kozak o urceni choroby cesneku a jak postupovat pri jejim potlaceni  likvidaci dekuju Hlavac
  17. 7. 8:22 Pavel Trupl
  Zkuste https://www.cesnek.cz/hadatko-zhoubne
  18. 7. 6:44 Jan Kozák
  Z uvedeného snímku nemohu ani potvrdit ani vyvrátit domněnku pana Trupla. Pro lepší posouzení by bylo třeba nafotit celou rostlinu v porovnání s rostlinou "nenapadenou".

  Kdy objednávat

  16. 7. 8:28 Zakladatel vlákna: Bohumír Chvátal
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdy je nejvhodnější termín poslat objednávku na sadbu podzim 2017.  A jestli lze objednat i samostatně jednotlivé odrůdy, které jsou uvedeny jako vzorky v krabičkách. Děkuji za upřesnění.
  16. 7. 8:54 Pavel Trupl
  Nejvhodnější termín pro objednání sadby podzim 2017 byl 1. květen 2017...takže ste to malinko prošvihl. objednat lze to, co je v nabídce, letmý pohled napovídá, že příští rok u vás poroste jen Slavin. nebo zkuste osobní návštěvu, každým rokem na začátku podzimu je pár sobot, kdy lze dorazit a nakoupit, na vašem místě bych přijel tu první a pro jistotu se už teď občas pomodlil, aby bylo co kupovat
  16. 7. 9:07 Bohumír Chvátal
  Děkuji za info, tak si alespoň objednám jednu krabičku vzorků na odzkoušení...

  objednávka

  15. 7. 13:26 Zakladatel vlákna: Olga Šimková
  Dobrý den, objednala jsem česnek VEGAN, dnes ve 13,20. Proběhla registrace a pak? Nevím zda objednávka dorazila, nejsem machr na internet.
  olous.simek@seznam.cz
  Olga Šimková, Křižany 69,463 53
  Vegan 2kgna dobírku
  Můžet mi objednávku potvrdit?
  Děkuji
  Šimková Olga
  15.7.2017
  18. 7. 0:14 Václav Kozák
  Vážená paní Šimková,
  Vaši objednávku v systému nemáme. Prosíme však, aby při řešení jednotlivých objednávek zákazníci využívali e-mail, nikoliv diskusi. Děkuji za pochopení

  Rozdíl ve velikosti Bjetinu

  15. 7. 12:06 Zakladatel vlákna: Tereza Hubáčková
  Dobrý den,
  ráda bych věděla, čím může být způsobeno, že Bjetin od Vás má krásné velké cibule, ale Bjetin od nás (tj. předloni koupený u Vás a vloni vypěstovaný u nás) je maličký. Přitom rostly vedle sebe. Náhody to být nemůže, už se to opakuje příští rok.
  Děkuji!
  18. 7. 6:39 Jan Kozák
  Mohlo by to být například nevyváženou výživou v předešlém roce, takže ten od Vás má horší start.

  Jak zaplatit předem?

  14. 7. 15:12 Zakladatel vlákna: Ivana Plačková
  Dobrý den, nevím jak mám zaplatit předem, když u potvrzovacího emailu není žádná faktura ani platební údaje. Děkuji za odpověď. Ivana Plačková
  14. 7. 20:11 Jan Kozák
  K platbě předem budete vyzvána krátce před odesláním zboží. Zatím si s tím nedělejte starosti.

  Objednávka česneku: Havran

  13. 7. 21:07 Zakladatel vlákna: Simona Juricová
  Dobrý večer měla bych zájem o česnek: Havran.
  děkuji Juricová
  14. 7. 14:33 Zejda Ladislav
  Asi by bylo dobré zvýraznit tlačítko OBJEDNÁVKA nebo ho dát na nějaké lepší místo. Spousta lidí ho asi nevidí a zbytečně zapleveluje diskuzi. 
  14. 7. 20:07 Jan Kozák
  Objednat je možné z aktuální nabídky. Předpokládaná zásoba odrůdy Havran je už vyčerpaná.

  Výluh z česneku

  13. 7. 11:58 Zakladatel vlákna: Antonín Kubíček
  Dobrý den,
  vzhledem k výskytu bílé sklerociové hniloby bych rád mj. aplikoval do půdy výluh z česneku (např. 1 hlavičku česneku v 10 l vody). Jak však, případně kdy takový výluh připravit (vařením, za studena, česnek podrtit, apod.) ?
  14. 7. 6:15 Jaromir Vyskala
  Pane Kubicek, podivejte se na muj prispevek z 1/6. Uvadi se, ze by jste mel zalivku aplikovat pri teplote 15 – 18C.  
  Ja bych osobne pripravil zalivku nasledujicim zpusobem: cesnek nebo kvetni stvoly bych co nejjemneji pomlel, dal do puncochy a luhoval ve skopku se studenou vodou – v chladne mistnosti. Denne michal. Po trech dnech bych vodu ochutnal. Kdyby mela nadech po cesneku, tak bych zacal zalevat. Kdyby nemela, tak bych pridal cesneku.
  15. 7. 20:36 Ján Ševc
  Cesnak sa používa aj pri ochrane rastlín pred baktériovými i plesňovými ochoreniami alebo voškami. Vtedy sa 150 g rozdrveného cesnaku zaleje 10 l vody, pridajú sa 2 čajové lyžičky parafínu a lúhuje sa 24 h. Nálev sa prefiltruje a používa. Možno by tie pomery fungovali i na hnilobu.

  přiobjednávka

  13. 7. 9:13 Zakladatel vlákna: Ivana Pánková
  Dobrý den, ráda bych si ještě přiobjednala CLONOPLUS  a tyto odrůdy BENÁTČAN 12cibulí
  SLAVIN  12cibulí                                                          
  VEKAN 12 cibulí
  A jednu malou dárkovou krabičku.
  Připojíte mi to prosím k objednávce?
  s poděkováním a přáním hezkého dne Pánková Ivana
                                                                
  14. 7. 20:04 Jan Kozák
  Snad se povedlo.
  14. 7. 20:33 Ivana Pánková
  Povedlo, ještě jednou děkuji☺
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Poběžovice 31, 534 01 Holice
  IČO: 05439710

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Poradíme Vám v diskusi.

  Po přihlášení můžete napsat také do diskuse. Rádi Vám odpovíme.

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne