Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz je možné přidat po přihlášení.

  Černání palic

  Dnes 20:42 Zakladatel vlákna: Jolana Sýkorová
  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat, co může způsobovat černání palic?  viz foto
  Česnek je pěstovaný na Východním Slovensku - Michalovce. 
  Odrůda je Vekan, mořený sulkou.
  Předem děkuji za odpověď.
  Černání palic

  Prosba o radu

  Dnes 9:01 Zakladatel vlákna: Renata Stoudkova
  Dobrý den pane Kozáku,
  Po několik let se nám osvědčila odrůda Havran a i letos vypadala krásně ale začátkem minulého týdne během 2 dnů začala jakási hniloba. Bratr to má úplně stejně. Ostatní odrůdy ( Janko a Ruslanka ) vypadají dobře.
  V polovině dubnaTento víkendTento víkendTento víkendTento víkend

  choroba česneku

  Dnes 9:00 Zakladatel vlákna: Lubomír Dosoudil
  Dobrý den pane Kozáku, posílám ještě nové foto k mému dotazu ohlecně choroby česneku. Po vytažení ze země je nažloutlý a postupně se kazí. Je to jen v určitých místech porostu. Např. 3 m jsou v pořádku a pak je 1-3 palice nakažené.
  Prosím o radu, jak se této choroby zbavit
  Děkuji Dosoudil Prasklice
  choroba česnekuchoroba česneku 2porostporost1

  Sklerociová hniloba - Janko

  Včera 20:38 Zakladatel vlákna: Kateřina Mališová
  Dobrý den pane inženýre,
  Již od jara odrůda Janko prosperovala hůř než ostatní u Vás zakoupené odrůdy (Rusínka, Slavín II a všechny ty, jež obsahuje dárková krabička - kamarádky ji říkají "česneková bomboška").
  Nejprve jsme jeho stav přisuzovali rozdílnosti odrůd, následně jarním mrazům - svou polohou jim byl vystavena nejvíce, poté suchu - kamenec, Janko byl na mírném kopečku, nicméně teď si myslím, že se jedná o sklerociovou hnilobu.
  V jiných komentářích uvádíte, že na daném místě se po příštích mnoho let nemůžou cibuloviny pěstovat. Chtěla bych se zeptat, jak velkou vzdálenost od místa výskytu považujete za bezpečnou pro pěstování cibulovin (česnek, spolu s bramborami a ostatní zeleninou pěstujeme na poli nikoli na zahrádce, přičemž na identické místo se brambory se zeleninou vrací vždy až po čtyřech letech, v mezičase se na daném úseku nachází obiloviny či svazenka).
  Děkuji za odpověď
  Kateřina Mališová
  Janko - sklerociová hniloba?
  Včera 20:57 Jan Kozák
  Už z Vašeho textu se dá usuzovat, že o Sklerotium nejde. Vypadá to na na Fusarium. Podélný řez cibulí by napověděl víc. V tomto případě nemusíte dělat žádná opatření.
  Včera 21:30 Kateřina Mališová
  Pane Kozáku, děkuji za tak rychlou a nadějnou odpověď. Fotky podélného řezu a také ještě jedné cibule přikladám.
  S přáním hezkého večera K. 
  Janko - paliceJanko - podélný řez

  Rez

  Včera 17:59 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, pane Ing.Kozáku mám vážně poškozený česnek rzí, listy osychající, skoro suché. Odrůda Janko. Mám uspíšit sklizeň třeba na konci příštího týdne? Děkuji za odpověď 
  RezRez
  Včera 20:50 Jan Kozák
  Dívejte se na cibule, jakmile budou suknice kožovité, sklízejte.

  Sklizeň

  Včera 6:53 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, jaké má prosím aktuální deštivé a chladnější počasí vliv na dozrávání česneku? Dá se říct, zda voda ho urychluje nebo zpomaluje? Ještě začátkem června jsem myslel, že Bjetin budeme sklízet nejpozději okolo 20.6 ( hlávkován 17.5). Při aktuálním počasí, kdy nám ob den prší bezmála 14 dní si ale nejsem jistý. Aktuálně má 5 dužnatých suknic.
   Děkuji za názor.
  Včera 20:44 Jan Kozák
  Neviděl jsem v posledních dnech žádný porost Bjetinu, takže takto neumím termín sklizně konkretizovat. Zítra pojedu na kontrolu porostů, pak budu snad chytřejší.

  Choroba česneku

  11. 6. 17:08 Zakladatel vlákna: Ondřej Schwarz
  Dobrý den Pane kozáku. Letos jsem na celém poli našel 4 uvadající česneky tak jsem de na ně podíval. Jaká chroroba je napadla a proč jsou všechny ostatní v dobré kondici? Děkuji Schwarz 
  ChorobaCelková skladbaDalší pohledOdloupnutá část
  11. 6. 19:23 Jan Kozák
  Bílá sklerociová hniloba je jasná. Bohužel chybí celkový pohled na porost pokud možno i s napadenou rostlinou. Třeba ta dobrá kondice není úplně dobrá.
  Včera 9:58 Ondřej Schwarz
  Dobrý den, zde ještě posílám foto celého porostu.
  Stav celkem. Jak je na tom prosím?
  Včera 20:46 Jan Kozák
  Porost na snímku vypadá dobře, přesto z něho novou sadbu nevybírejte.

  Česnek je zralý

  11. 6. 7:58 Zakladatel vlákna: Miroslav Dvořák
  Dobrý den pane kozák mám několik ozimich odrůd, jedna z odrůd bjetin která byla sázená třetí adventní neděli je už žlutá a má 4-6 dužnatých lístků na většině záhonu jich je pět mám už začít sklízet nebo mám ještě raději chvíli počkat děkuji za odpověď Dvořák
  11. 6. 19:19 Jan Kozák
  Nevím, jak teď Bjetin vypadá. Pojedu na kontrolu česnekových porostů ve čtvrtek, to budu chytřejší, jenže to bude cestou na Slovensko, k počítači se dostanu až v neděli večer. Chce to ještě se podívat na cibuli. Jestli jsou už suknice kožovité (nejsou dužnaté), tak sklízejte.

  Bjetin- rez

  10. 6. 20:55 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, na porostu se mi rozlíza rez, některé rostliny jsou napadené hodně, jiné jen pár teček. Má ještě smysl aplikovat ortivu ?Děkuji za odpověď,JS
  11. 6. 7:26 Jan Kozák
  Ortiva pomůže jen na začátku, když se objeví první tečky, později už nic nezachrání.

  choroba česneku

  10. 6. 14:20 Zakladatel vlákna: Lubomír Dosoudil
  Dobrý den pane Kozáku,
  na některých palicích česneku se mi objevila choroba. Posílám foto v příloze.
  Prosím, mohl byste mi říct, o jakou chorobu se jedná a jak se jí zbavit.
  Moc děkuji
  Dosoudil Prasklice
  choroba česnekuchoroba česneku 2choroba česneku
  11. 6. 7:21 Jan Kozák
  Rád posílám pozdrav do Prasklic. Může to být háďátko, ale fotky nejsou dobré, je zaostřeno spíše pozadí. Zkuste fotit znovu a přidejte i fotku z porostu.

  Volba sadby

  10. 6. 10:20 Zakladatel vlákna: Otradovský Vlastimil
  Zdravím a mám dotaz, jakou odrůdu doporučujete do těžší a vlhčí půdy, kterou bych zakoupil u vás ? Děkuji.
  11. 6. 7:17 Jan Kozák
  Není to tak, že jsou odrůdy pro písčité půdy, pro jílovité půdy, nebo pro jižní svahy, severní svahy, nebo suchá místa, vlhká místa atd. Těch vlivů, které na rostlinu v dané lokalitě působí je velké množství, navíc ve vzájemné interakci, takže se nedá podle jediného z těchto vlivů jednoznačně doporučit konkrétní odrůdu. Navíc je tu i působení daného ročníku. Proto začínajícím pěstitelům česneku pro tržní produkci doporučuji vysadit nejméně tři odrůdy, aby zjistili, nejen která dobře roste,  ale i která se dobře prodává. Pro drobné pěstitele (tím není myšlena velikost osoby, ale velikost osazené plochy) máme pro tento účel víceodrůdovou krabičku.

  Problem s cesnekem

  9. 6. 22:33 Zakladatel vlákna: Aleš Petřík
  Dobry vecer, rad bych se zeptal na problem v pestovani cesneku. Cesnek uz vadne, zasycha zloutne a nektere palicky kdyz vytahnu tak jsou plesnive a na vyhozeni je prosim nejaka rada?dekuji za odpoved
  Cesnek choroba
  10. 6. 19:57 Stanislav Pokorný
  Pakliže vypadají palice jako níže na fotkách pana Horáka, pak se jedná o sklerociovou hnilobu. Pak jedině vytahat, spálit... Nedávat do kompostu ani neukládat jinde na pozemku či v obecním bio odpadu.

  Choroba česneku

  9. 6. 19:31 Zakladatel vlákna: Ladislav Horák
  Dobrý den. Prosím o určení choroby česneku.Dělal jsem všechna opatření, moření,2x rizokore,trichoderma do půdy a stejný stav už druhým rokem. Tímto končím s jeho pěstováním. Domnívám se že jde o sklerociovu hnilobu. Děkuji za odpověď.
  12
  9. 6. 20:57 Jan Kozák
  Bohužel to vypadá, že máte pravdu.

  choroba česneku

  9. 6. 14:29 Zakladatel vlákna: Lubomír Dosoudil
  Dobrý den pane Kozáku, na některém česneku se mi objevila nějaká nemoc. Posílám foto a prosím, zda byste mi nenapsal, co je to za chorobu a co udělat pro to, aby se již neopakovala.Posílám foto
  dukát chorobadukát choroba
  9. 6. 20:55 Jan Kozák
  Tím, že jste přiznal barvu, tedy odrůdu, nemohu Vám odpovědět. Je to odrůda konkurenční firmy, a ta z pochopitelných důvodů nemá ráda, když se bavím o jejich odrůdách v horším světle. Ale jenom drobnost: chtělo by to fotku celé rostliny a porostu.

  Rzivost

  9. 6. 14:26 Zakladatel vlákna: Martin Cibulka
  Dobrý den všem pěstitelům česneku 
  Po shlédnutí hrůzostrašných fotografií ostatních pěstitelů jsem se rozhodl vyndat nejhorším rostlinu v zákoně. Nemohu kontrolovat každý týden od každého druhu jednu rostlinu, bo bych neměl, co sklidit. Fotografii se pokusím připojit. Řekl bych, že na listech jsou projevy virózy.
  Rzivost se mi objevila na několika málo listech rostlin. Přenáší se vzduchem, zůstává v půdě, nebo jsem jí přinesl na cibuli sazečce?  Objeví se i příští rok?
  Všem přeji hodně úspěchů.
  Asi Havran, nebo Havel
  9. 6. 20:51 Jan Kozák
  Virová mozaika je patrná, ale s tou se nějak vzrušovat nemusíte. Rez se šíří vzduchem, půdou ani sadbou se nepřenáší. Letos je na ni mimořádný rok, doufám, že se opakovat hned tak nebude.

  Postřik močovinou

  9. 6. 12:42 Zakladatel vlákna: Patrik Novák
  Dobrý den, česnek jsem hnojil 2x ledkem vápenatým a 2x postřik močovinou ale pořád jsou konce listů žluté a je málo olistěný.  Mohu ještě aplikovat postřik, popřípadě po jaké době od posledního postřiku? Děkuji  za odpověď.
  9. 6. 20:47 Jan Kozák
  Záleží na odrůdě, případně i lokalitě. Pokud se bavíme o úzkolistém nepaličáku, pak močovinu ještě jednou dát můžete, na jiné odrůdy pouze ve vyšších polohách, kde je vegetace opožděná.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne