Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz je možné přidat po přihlášení.

  Černé tečky na listech a stonku

  Včera 7:59 Zakladatel vlákna: Josef Kaplan
  Dobrý den,
  jsem pěstitel amatér, ale již několik let po sobě úspěšně pěstuji kolem 200ks palic. Jsem soběstačný i co se týče sadby.
  Před dvěma týdny vše vypadalo OK. Nyní jsem 14 dní byl pryč a na záhonu zůstaly Oschlé stonky téměř bez listí, vše zežloutlé a se spoustou černých teček. Nicméně po vytažení palice vypadají v pořádku. Je možné takovýto česnek konzumovat? O jakou by mohlo jít chorobu? Jak případně ošetřit záhon před další výsadbou?
  děkuji
  Josef Kaplan 
  123
  Včera 8:59 Libor Hejduk
  Myslím, že to bude relativně neškodná sazovitost česneku - saprofyt žijící na již odumřelých částech rostliny. V podstatě estetická záležitost. Koukněte do sekce "choroby a škůdci"
  Včera 9:20 Josef Kaplan
  Děkuji, kouknu :)
  Včera 15:50 Lukáš Bajer
  A vytáhl jste cibule, ne palice.
  Palice jste měl zastřihnout :)
  Dnes 6:34 Josef Kaplan
  Děkuji za upřesnění, palice jsem zastřihl, cibule vytáhl :)
  Včera 21:16 Jan Kozák
  Tady máte rez. (Sazovitost můžete vidět pouze na malém místě přibližně v polovině druhého snímku.) Je to choroba listů, konzumní kvalitu cibulí nijak neovlivňuje.

  Česky česnek v tropických krajích

  Včera 5:16 Zakladatel vlákna: Lukas Masek
  Dobry den přeji,
  mám pravděpodobně poměrně netypickou otázku. Zajímalo by mne doporučeni na odrůdu která by byla vhodná k úspěšnému pěstovaní v krajinách kde průměrná teplota venku v chladnem období je 26 stupňů  a v teplé části roku 36. Produkující optimálně velké nebo větší cibule se silně pálivou chuti? Nejsem naivní a chápu že pro optimální výsledky budu muset mít kontrolu nad prostředím v kterém budu česnek pěstovat, ale pro počáteční experiment bych potřeboval začít s nějakou odrůdou která má v genetickém základu šanci na úspěch s minimálním úsilím na kontrolu prostředí
  Včera 9:18 Libor Hejduk
  Z mé čistě laické úvahy bych asi zkusil jarní nepaličáky. Možná jsem ovlivněný tím, že jsou mými olíbenci. A to z důvodu, že se dají sázet na jaře mimo hlavní zimu a i tak dozrají. Ale nevyhnete se jarovizaci - myslím, že se uvádí aspoň 40 dní před vysázením uchovat v chladu v lednici. Pak postupně přes vyšší teplotu navyknou a pak sázet ven. A že by možná pomohlo sázení do malinko větší hloubky kvůli teplotě. Ale je to čistě moje doměnka, takže bych se nebál a prostě něco zkusil. Ono místní česneky asi budou zeleninového typu bez té naší ostré chuti, jak jsme zvyklí.
  Včera 11:07 Lukas Masek
  Uvažoval jsem stejně. Jarní odrůdy případně použít lednici k simulaci zimního období. Ve finále se dá použít klimatizovaný kontejner k dosažení optimálních podmínek. Jak říkáte problém není že by tu česnek člověk nekoupil. Problém je v chuti a síle kterou má. Problém není ani tak že bych se bál to zkusit, jen vzhledem k vzdálenosti na dopravu sazenic jsem si říkal že bude rozumné se zkusit zeptat na nějaká doporučení. Ono se to nakonec zredukuje na to co se dá koupit v následujícím týdnu nebo dvou. Čekám návštěvu což minimalizuje náklady na první pokus. 
  Včera 13:14 Libor Hejduk
  A kde v těch tropech vlastně žijete, smím li se zeptat? Jinak jsem zkusil trochu hleda, samotného mě to ze zvědavosti zajímá, ale ani v historii diskuse u Kozáků jsem nic moc nenašel.
  Dnes 5:44 Lukas Masek
  Jde o Thajsko.
  Dnes 6:51 Lukas Masek
  Také si myslím že to bude zajímavý experiment a když to dobře dopadne budu si moci dát topinku s česnekem a další a kdo ví třeba je pro náš česnek tady i trh. Thajci mají rádi pálivé jídlo a česnek, jen místní česnek skoro nepálí. Pravděpodobně můžu zkusit dokumentovat proces a experiment.  Na jednu stranu si říkám že místní počasí by mohlo umožnit sklizen dvakrát do roka na druhou stranu mam strach ze počasí a další vlivy prostředí jako škůdci hrají velkou roli v tom jak silnou chuť česnek má. Čínský česnek je tu levnější než u nás. :-D
  Včera 21:12 Jan Kozák
  Tady se budu muset ještě poradit. (Snad na to nezapomenu.) Ale chybí ještě jedna zásadní informace, jak je to s vodou. A ještě další: jste na stejném stupni severní šířky jako ČR?
  Dnes 6:27 Lukas Masek
  Díky moc, určitě nejsem ve stejné zeměpisné šířce. Žiji v Thajsku. Ohledně vody počítám že zálivku si budu řídit sám a vzhledem k povaze dešťů nějaký typ zastřešení bude žádoucí. Pohrávám si i s myšlenkou použít květináče pro lepší kontrolu nad celým procesem pěstovaní. Moje primární motivace za otázkou na odrůdu byla, v první řadě laický pocit že množství silic které česnek produkuje závisí nejen na složení půdy, zálivce a hnojení ale také na teplotě a slunci v které česnek vyrůstá. Plus vědomosti že zelenina obecně teplo a slunce ráda má, ale jsou tu limity toho jak daleko to muže zajít. A pochopitelně některé odrůdy snesou vice než jiné. Ani se tak nebojím nízkých teplot ty tu zřídka kdy klesají pod 20 stupňů a ne déle než pár dní, ale vysoké teploty přesahující 35 ve stínu jsou tu prakticky standard který může krátkodobě jít i pře 40. Protože aktuálně jsem ve stádiu experimentu rád bych se vyhnul nákladům na klimatizaci a pěstoval venku. Což mne pravděpodobně staví do přesně obrácené pozice než klasického českého pěstitele. Bojím se že bude moc velké horko, nikoli toho že budou mrazíky na jaře nebo hůř těsně před sklizní. Spíš že příliš velké horko způsobí že česnek vůbec nevyroste nebo sice vyroste ale bude postrádat říz který má když roste u nás.

  Zmoknutí česneku

  16. 7. 17:40 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
  Dobrý den,
  dnes mi během průtrže mračen bohužel zmoknul schnoucí česnek (je pod střechou, ale bohužel úhel a intenzita větru+deště byly šílené), myslíte, že to je problém ohledně případné plísně? :-( Děkuji.
  16. 7. 21:15 Jan Kozák
  Problém to není. Pokud se Vám zdá, že jsou svazky (pokud je ve svazcích) hodně promáčené, můžete je rozvázat, česnek rozložit a po oschnutí znovu svázat.

  úprava česneku

  15. 7. 21:11 Zakladatel vlákna: Fiala petr
  Pane Kozáku, mám dotaz:
   1. Rzivost česnekové natě, která nás letos poctila, může se vyskytnout i v příštím roce, když jsem dal nať podrtil a dal do kompostu? Pěstuji česnek celý aktivní věk (je mi 73) a ještě jsem se s tím nesetkal.
    2.  Cibulím po vytažení odstřihnu kořen a stvol zkrátím na 40 cm, snažím se odstranit 1 -2 suknice svážu do svazku 30 ks a pověsím venku do větraného stínu cibulí dolů.  Je to dostatečné, nebo zvolit jinou vhodnější variantu pro úspěšné sušení?  Stvol je velice živý, zda cibule ještě z něho čerpá sílu pro dozrání? Z listů se letos těžko určuje zralost, když je ničí rez, ale lhůta pro sklizeň je.

    Děkuji za odpověď , Petr z Frýdku
  16. 7. 21:13 Jan Kozák
  1. Nevím to stoprocentně, ale soudím, že ne. Já jsem se samozřejmě při své práci se rzivostí setkal mnohokrát, ale nikdy se to neopakovala ve stejné lokalitě. Takové postižení, jaké bylo letos, nepamatuji; doufám, že se jednalo o výjimku.
  2. Na téma sušení česneku bez natě a s natí jsme několikrát diskutovali s panem Ing. Jaroslavem Rodem, CSc. On zastával názor, že je to jedno, já jsem zdůvodňoval potřebu sušení s natí lepším fyziologickým vyzráním cibulí. V posledním čísle časopisu Zahrádkář v části Kalendárium uvádí pan Vojtěch Ferby, že se mají sušit celé rostliny, že rostlina stahuje látky z listů do cibule; a co mě zaujalo, že se tomuto procesu odborně říká reutilizace živin. Proto doporučuji ponechat celou nať. 
  Pokud se nedají spočítat listy, počítají se obalové suknice (slupky) na cibuli. Paličáky by jich měly mít v době sklizně ještě čtyři.

  Sušení dotazu

  15. 7. 9:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Ficnar
  Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně sušení česneku. Mezi dva natáhlé špagáty jsem zavěsil česneky tak, že jsou palicemi nahoru. S kolegyní vedeme diskuzi, jestli toto zavěšení ,,naopak '' může mít nějaký vliv na kvalitu. Děkuji za odpověď a pěkný den všem ! 
  15. 7. 20:59 Jan Kozák
  Běžně se to tak dělá, že po zavěšení má česnek cibule dole a palice (pokud nebyly odstraněny během vegetace) nahoře. Považoval jsem to tak vždycky za správné, takže mě ani nenapadlo zabývat se tím, jaký by mělo vliv opačné zavěšení. Takže bohužel moje odpověď na Vaši konkrétní otázku zní: nevím.
  16. 7. 10:04 Libor Hejduk
  Já třeba pěstuji převážně nepaličáky, tak palice neřeším, a ty se mi v podstatě během sušení převrátí. Jak je zelená hmota nad cibulí ještě plná vody a těžká, tak se většinou svázané snopce převáží cibulí nahoru, jak to uschne, tak se většinou převáží zpět cibulemi dolů. A daleko víc má vliv doba sklizně a vzdušné podmínky v místě sušení. Když správně sklidím a povede se mi dobře a rychle prosušit, tak mám trvanlivost dobrou. Jinak na podobný diskuse mám jedno univerzální řešení, že ten rozdíl je minimální nebo žádný, protože kdyby tam ten rozdíl byl znatelný, tak už se to ví a nebo to někdo zkouší.

  Objednání česneku.

  14. 7. 14:51 Zakladatel vlákna: Jaroslav Ingr
  Pane Kozáku , lze si u Vás objednat česnek a vyzvednout si ho v Buchlovicích .Děkuji 
  za odpovědˇ.
  14. 7. 17:25 Jan Kozák
   Odpověď zatím neznám.

  Hniloba česneku

  13. 7. 20:21 Zakladatel vlákna: Martin Cibulka
  Dobrý den, pane Kozáku a všichni ostatní.
  Mám problém s uhníváním velkých cibulí česneku. U skutečně velkých cibulí česneku Janko, Havran a Rusinka dochází po sklizni a sušení k hnilobě na horním konci cibulí. U menších cibulí centrální stvol zaschne rychleji a vše je v pohodě. U velkých cibulí je centrální stvol mohutný a při současné velké vlhkosti špatně a pomalu zasychá. Vytváří se podmínky pro uhnívání u vrcholu cibule.  Nechtěl jsem přihlížet devastaci cibulí. U všech velikých stroužků jsem ostříhal suknice na vrcholu cibulí, aby se tam dostal vzduch a rychleji vysychaly. Zoufalá doba si žádá zoufalé činy.
  Na fotografii jsou cibule větší, než 10cm v průměru. Myslel jsem , že z nich budu mít sadbu, protože u vás jí nestihnu koupit. Asi nepůjde použít!?
  Co s tím?
  14. 7. 17:23 Jan Kozák
  Jejich použitelnost posoudíte až někdy za tři měsíce.
  15. 7. 11:51 Josef Soukup
  Též jsem to zpozoroval, osobně si myslím, že je to pozdní sklizní, alespoň tak jsem to vypozoroval u mne. Taktéž velmi  deštivé počasí při dozrávání na to může mít vliv.
  15. 7. 17:03 Martin Cibulka
  Velké rostliny měli osm, někdy až deset listů. Sběr jsem dělal, když většina měla pět dužnatých listů. U velkých rostlin jich bylo víc. 
  Květní stvoly byly už téměř narovnané. 
  Je fakt, že mi připadalo dozrávání hodně nerovnoměrné. Mám jen nízké stovky rostlin a česnek se snažím pěstovat třetím rokem, takže zkušenosti jsou téměř nulové. A ještě divný rok....

  Bílá sklerociová hniloba

  13. 7. 13:13 Zakladatel vlákna: Jiřina Tůšová
  Dobrý den pane Kozáku, prosím o určení, zda se jedná o bílou sklerociovou hnilobu. Předem děkuji za odpověď. 
  Bílá sklerociová hnilobaBílá sklerociová hniloba
  14. 7. 17:21 Jan Kozák
  K této chorobě je třeba i snímek celé rostliny a snímek porostu. Pokud jsou na fotkách nejhorší rostliny a vzhledem k datu výskytu, bych dost váhal. Ale s jistotou tuto chorobu vyloučit nemohu.

  Bejtin

  10. 7. 12:53 Zakladatel vlákna: Ondrej Valášek
  Čo plánujete redp.ako chcete odstrániť fyziologickú poruchu na bjetine. Lebo to čo tento rok na ňom bolo je neskutočne zle sa čistí a pod.
  10. 7. 16:30 Jan Kozák
  Náš plán je jednoduchý. Zařídíme, aby se globální oteplování nejen zastavilo, ale aby se klima vrátilo na úroveň poloviny minulého století. Ale protože jsem už dost dlouho v důchodu, mám obavu, že už tento plán nestihnu splnit.

  Bjetin

  8. 7. 13:29 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, letošní rok mi udělal Bjetin oddělený stroužek. Máte prosím vysvětlění, proč tomu tak je ? Pokud z tohoto česneku vyberu sadbu ( krom odděleného stroužku) je předpoklad, že se v příštím roce česnek opět takto oddělí ?Děkuji,JS
  12
  9. 7. 20:29 Jan Kozák
  Mám vysvětlení. Je to fyziologická porucha, která se v letošním roce objevuje v nezvykle vysoké frekvenci. My každopádně takové cibule ze sadby vyřazujeme.
  11. 7. 7:33 Jiří S.
  Děkuji. za odpověď. A je předpoklad, že z této cubule vyroste opět podobnná? V letošním roce jsme měl na 3 polích vzdálené cca 0,5km. na Jednom poli byl výskyt cca 70%, na druhém 40% a na třetím 0%. Vše z jedné sadby.
  14. 7. 17:17 Jan Kozák
  Nevím, nezkoušeli jsme to. Pokud cibule neodpovídá odrůdovému popisu (třeba i z důvodu fyziologické poruchy), vyřazujeme ji do konzumu.

  Česnek zkvašený již na poli.

  7. 7. 15:34 Zakladatel vlákna: Veronika Trofimová
  Dobrý den, bohužel odrůda Janko nám začala na poli přímo kvasit. Lopkalita úpatí Jeseníků z jihu. 450m.n.m. Česnek není ještě ve sklizňovém stádiu, ale setrvalé deště jej nenechají zdárně dozrát. Sklidili jsme předčasně. Vysušit kvasící cibule nelze ani po stroužcích, suknice jsou moc silné a vodnaté. Jak jsem ucítila ten kvasný odér, nabídlo se zkvasit mléčně- fermentovat a uvidíme jaké to bude.  Pěstovali jsme Janko první rok a velikost cibulí nás nezklamala, mají neloupané bez stonku okolo 100g. Ale díky za tip paní Simajchlové, příště Janko pouze do vyvýšeného záhonu.
  Na konec dotaz na pana Kozáka. Při čištění před sušením jsem u dalších odrůd a nezkvašených u JAnka intuitivně obnažila vrcholy stroužků, a oloupala stvol, aby česnek mohl lépe větrat. a vyschnout.  Udělala jsem to podruhé Prvně to vyšlo, ale česnek byl mokrý ,ale zralý a na skladovatelnost to nemělo vliv. Mohlo by to vyjít i s těmito totálně vlhkými a  hlavně nedozrálými cibulemi?  Děkuji Veronika
  9. 7. 20:27 Jan Kozák
  Už jsem se s tím také setkal, že pěstitel u stonku cibuli otevřel, ale jestli to má kladný vliv, nedokážu posoudit.

  Dotaz na černé skvrny

  6. 7. 17:38 Zakladatel vlákna: Pavel Hynek
  Pozdravuji a ptám se, odrůda havran mi dělá cibulky místo stroučků a natě jsou skvrnité. Můžete mi prosím čím to je ?
  NaťNaťCibulky
  6. 7. 20:30 Jan Kozák
  U nás máme sucho, ale přehnaná zálivka, která Vás postihla, také není žádným štěstím.
  Skvrny na listech jsou způsobeny houbovou chorobou rzivostí česneku. Je to choroba listů, do cibulí nepřechází. 
  Vysoká frekvence vzniku jednostroužkových cibulí je způsobena průběhem zimy; ovlivnit to nijak nemůžete. Tyto jednostroužkové cibule mívají horší skladovatelnost, proto doporučuji zabít prase do Nového roku. Na zabijačku jsou ideální.

  Přehled

  6. 7. 13:08 Zakladatel vlákna: Jiŕina Simajchlová
  Dnes jsem vytáhla vše, co ještě bylo v zemi.
  Popsala jsem to podle umístění na záhonu a mých poznámkách, které jsem udělala při sadbě.
  Jsem si jista jedině s Rusinkou m té jsem měla nejvíce a byla v první řadaˇ.
  Záhonek je vyvýšený a jak jsem zjistila sušší.
  Nepaličákům se nedařilo.
  RusinkaRusinka detailBjetinBjetin detailSnad Havran, ale není fialovýHavran detailHavelHavel detail

  2x paličák

  5. 7. 15:02 Zakladatel vlákna: Jiŕina Simajchlová
  Mohlo by jít o Slavin2 a Rusinku.
  PaličákyDetail
  6. 7. 7:33 Jan Kozák
  Určit odrůdu podle fotografie čerstvě sklizeného česneku je problematické. Nepaličáky Lukan a Benátčan se dají rozlišit podle doby zralosti - Lukan je ranější, nebo v případě jednorázové sklizně podle počtu obalových suknic - Benátčan jich bude mít víc.

  2x nepaličák

  5. 7. 14:59 Zakladatel vlákna: Jiŕina Simajchlová
  Vypadají velké ale jsou menšíjak paličáky.
  Sadila jsem Lukan a Benátčan.
  NepaličakyDetail

  Benátčan?

  5. 7. 13:28 Zakladatel vlákna: Jiŕina Simajchlová
  Sadila jsem na zkoušku pouze dva nepaličáky.
  Rozhodně se jim u mne nedaří, možná byly zastíněni listy paličáků.
  Je to prosím na fotce Benátčan?
  Benátčan?CelýDetail

  Předobjednávky

  4. 7. 8:56 Zakladatel vlákna: Jaroslav Navrátil
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Objednávka

  3. 7. 19:34 Zakladatel vlákna: Robert Füssi
  Dobrý den, dnes jsem čekal, že mi přijde email se spuštěním objednávek. Bylo psáno před dvěma dny, že to bude 3. července, ale nic mi dosud nepřišlo. Zatím ještě není k předprodeji sadba? Kdy , prosím , bude? Objednávám pravidelně, a rád bych i letos měl od Vás sadbu. Oblíbil jsem si odrůdu Rusinka, bude letos? Děkuji, Robert Füssi
  3. 7. 19:37 Alena Masarova
  Dobrý den, také mi nepřišel email, propásla jsem objednání. Doufám, že se mi podaří objednat v dalším termínu. Moje oblíbené odrůdy Janko a Rusinka.. Děkuji Alena Masarová

  Neobdržení e-mailu se spuštěním objednávek

  3. 7. 16:58 Zakladatel vlákna: Petr Pošík
  Dobrý den, do dnes jsem neobdržel e-mail s informací o spuštění objednávek. V diskuzi jsem se dozvěděl, že je již po prvním kole objednávek. Chci se zeptat kde se stala chyba, abych neprošvihl druhé kolo. Předem děkuji za odpověď. 
  3. 7. 19:41 Pavel Bejsta
  Dobrý den, já jsem rovněž e-mail neobdržel a v nastavení je to vpořádku, vloni se mi stalo totéž, ale objednávku jsem stihl. Objednávám zde již několik let, ale letos je to nějaké zvláštní, když jsem se díval na možnost objednání, tak byly k dispozici 4 odrůdy a to bylo kolem desáté hodiny dopoledne. Za pár hodin téměř vyprodáno.

  Takže pro malopěstitele bez šance. Doufám, že se ještě něco objeví a že e-mai se spuštěním objednávek dorazí. Také děkuji za odpověď.
  3. 7. 22:09 Václav Kozák
  Dobrý den, omlouváme se za komplikace.
  E-maily rozesíláme s přestávkami postupně v průběhu dne. Vzhledem k tomu, že žádostí o upozornění máme v řádech tisíců, nemůžeme vše odeslat najednou nebo s kratšími přestávkami, jinak by byly zprávy vyhodnoceny jako spam a došlo by k jejich zablokování.
  V průběhu července dáváme do nabídky pouze odhady sklizně, některé odrůdynejsou touto dobou ještě sklizeny. Počítáme tedy  s dostatečnou rezervou, abychom nemuseli nikomu objednávku zrušit kvůli nedostatku sadby.
  Dnes byl o česnek tak velký zájem, že už kolem 7. hodiny ranní bylo vyprodáno více 50 % materiálu, který jsme dali do nabídky. Ze zkušeností z předchozích let předpokládáme, že po aktualizaci odhadů budeme schopni vrátit do nabídky ještě poměrně široký sortiment odrůd.
  Jistě stojí za zmínku, že hned první hodiny po spuštění objednávek si hlídají a objednávají především větší zákazníci, kteří sadbový česnek potřebují pro své podnikání - ať už se jedná o zemědělce nebo prodejce zahrádkářských potřeb. Proto se limity jednotlivých odrůd hodně rychle vyčerpají. To se neděje po obnovení objednávek v druhé polovině července. Většina velkoodběratelů má už materiál objednaný z prvního dne, proto se limity dalších odrůd vyčerpávají výrazně déle.
  Jak už jsem uvedl, počítáme touto dobou s větší rezervou nejen z důvodu nepřesných odhadů, ale i proto, že může dojít nějakým neočekávaným situacím, které množství česneku ovlivní. Přesnější odhady sklizně lze udělat v druhé polovině července, kdy je již všechen materiál sklizený a lze už lépe posoudit jeho velikost či kvalitu.  Naprosto přesně všechno víme až koncem srpna či začátkem září, kdy je veškerý materiál očištěn a vytřízen.
  Nemusíte mít tedy obavu, většina odrůd se ještě v následující době do nabídky vrátí. Zároveň bude e-mail o znovuspuštění objednávek rozeslán všem, kteří si dnes objednat nestihli.
  5. 7. 21:56 Václav Šafránek
  Dobrý den,
  letos jsem si chtěl poprvé objednat česnek přímo u Vás, ale zatím jsem to tedy nestihl. Moje chyba, šel jsem spát ve 23 předchozí den s tím, že si objednám ráno což jsem zapomněl a odpoledne již jen koukal jak to bylo rychlé. No snad se zadaří příště.
  Ale z toho co píšete Vy a z reakcí ostatních diskutujících se zdá, že informační e-mail není tou zárukou, kterou by si to člověk více ohlídal. Termín byl znám na základě oznámení a pokud nemají všichni na základě e-mailu stejnou šanci, jak říkáte, rozesíláte je s přestávkami v průběhu dne... asi by bylo tento způsob lepší zrušit a stejně jako v diskusi o termínu informovat s nějakým předstihem oficiálně na hlavní stránce. A nebo e-maily postupně rozeslat, ale se stejnou infoormací - termín bude v den x od x hodin. Věřím, že spoustu lidí diskusi nesleduje a Vaše stránky pravidelně nenavštěvuje a pouze si nastavili žádost o zaslání e-mailu. Jsem prostě za stejnou šanci pro všechny i když jak říkám mne se toto netýká, já jsem to prošvihl díky sobě.
  Přeji dobrou sklizeň
  6. 7. 13:59 Petr Pošík
  Řadíme se mezi zemědělce, kteří česnek potřebují pro své podnikání, tudíž jsme situaci nechtěli podcenit a 10 minut po půlnoci jsme zadávali svou objednávku, kdy odrůda Bjetin o kterou jsme měli největší zájem, byl již v nabídce pouze po 16 cibulových krabičkách .  Každopádně, e-mail o zahájení prvního příjmu objednávek  mi nepřišel dodnes, z čehož mi vyplývá, že nemohl být odeslán VŠEM a to ani postupně. Přeji hezký den.

  Havran

  3. 7. 12:56 Zakladatel vlákna: Eva Moravcová
  Dobrý den,
  kdy  bude v prodeji odrůda Havran ?
  děkuji
  3. 7. 13:23 Jan Kozák
  Aktuálně je celé množství mnoha odrůd podle prvních odhadů sklizně vyprodané. Tyto odhady se dělají (snad) s dostatečnou rezervou. Jakmile je známo přesnější množství dané odrůdy, v nabídce se znovu objeví. Ale bude-li to za čtrnáct dní nebo za měsíc, zatím nevíme.

  Havran - špeciálne požiadavky

  3. 7. 10:54 Zakladatel vlákna: Martin Zubo
  Dobrý deň, môj problém spočíva vo výnose odrody Havran. Už niekoľko rokov (viac než 8) je Havran najmenšia odroda akú dopestujem. Tento rok neúspech prekročil moju mieru únosnosti. Viem že v našom kraji táto sezóna nepraje cesnaku a všetky z 20tich odrôd ktoré pestujem sú menšie. Prikladám pre porovnanie fotku Rusinky a Havrana z včerajšieho zberu. Záhradu mám na rovine, ílovitá pôda, 240mnm, slnečná.

  Moja otázka znie: je Havran náročnejší na pestovanie oproti ostatným odrodám. (Typ pôdy, stanovište, hnojenie, burina, pletie, zalievanie.....). Rusinka je pekná, Janko nádherný, väčšina ostatných odrôd je pekná až uspokojivá. Jeden jediný Havran ma problém.
  Havran vs Rusinka
  3. 7. 13:32 Jan Kozák
  Nároky odrůdy Havran se nijak nevymykají od nároků ostatních odrůd. Něco se mu u Vás nelíbí, ale nikdo neurčí, co to je. V tom je také smysl širokého sortimentu. Stejné odrůdy ve zdánlivě stejných podmínkách se nechovají stejně. Totéž platí pro všechny plodiny.

  Objednávka

  3. 7. 10:41 Zakladatel vlákna: Alena Čejková
  Dobrý den,
  s pěstováním česneku teprve začínám a chtěla bych se zeptat, jak nejlépe ho uchovám , když objednám nyní ale sází se až na podzim ? Předem děkuji za odpověď .
  3. 7. 13:25 Jan Kozák
  Objednáte nyní, obdržíte v září. Uchováte na suchém vzdušném místě.

  Rusinka

  3. 7. 9:01 Zakladatel vlákna: Ivana Lipovská
  Dobrý den, ráda bych si objednala Rusinku, ještě ji v nabídce nevidím, kdy asi bude možné učinit objednávku. Děkuji Lipovská
  3. 7. 13:19 Jan Kozák
  Aktuálně je celé množství mnoha odrůd podle prvních odhadů sklizně vyprodané. Tyto odhady se dělají (snad) s dostatečnou rezervou. Jakmile je známo přesnější množství dané odrůdy, v nabídce se znovu objeví. Ale bude-li to za čtrnáct dní nebo za měsíc, zatím nevíme.

  Objednávka

  3. 7. 0:13 Zakladatel vlákna: Miroslav Dvořák
  Dobrý den pane kozák učinil jsem objednávku na letošní rok avšak mi chybí jovan a blanin II vím že jsou to pozdní odrůdy proto bych se rád zeptal kdy orientačně můžu čekat naskladnění těchto dvou odrůd do objednávkového formuláře předem děkuji za odpověď Dvořák
  3. 7. 13:19 Jan Kozák
  Aktuálně je celé množství mnoha odrůd podle prvních odhadů sklizně vyprodané. Tyto odhady se dělají (snad) s dostatečnou rezervou. Jakmile je známo přesnější množství dané odrůdy, v nabídce se znovu objeví. Ale bude-li to za čtrnáct dní nebo za měsíc, zatím nevíme.

  Boj s háďátkem

  2. 7. 11:48 Zakladatel vlákna: Milan Držmíšek
  Dobrý den,

  v pojednání o škůdcích česneku, přesněji o Háďátku zhoubném,
  doporučujete při jeho výskytu po sklizni prosypat půdu dusíkatým vápnem
  a zakrytí nepropustnou fólií. Chci se zeptat, zda tato fólie má být
  černá, či průhledná igelitová, nebo může být netkaná textílie, případně
  co přesněji bude nejlepší pro co nejlepší likvidaci tohoto škůdce?

  Předem děkuji za upřesnění a přeji pěkný den.
  2. 7. 21:42 Jan Kozák
  V létě na barvě fólie nezáleží, na podzim by byla lepší černá kvůli teplu. Měla by být nepropustná, netkaná textilie tuto službu neudělá.

  Bjetin nebo Vekan

  2. 7. 10:16 Zakladatel vlákna: Daniela Kroupová
  Dobrý den pane Kozáku,
  předloni jsem od Vás koupila zkušební krabičku. Děkuji za tuto možnost, je super k odzkoušení odrůd do podmínek každé zahrádky.
  Nicméně mám podezření, že navzdory označení odrůd mám zaměněné odrůdy Bjetin a Vekan. Nevím, zda mou chybou nebo výměnou pozic v krabičce. Nesedí barva ani počty stroužků. Můžete mi, prosím, dle fotek mou domněnku potvrdit nebo vyvrátit? Slíbila
  jsem česnek pro žlučníkáře mamince a nechci jí omylem dát jiný. 
  Děkuji.
  Označeno Bjetin, asi VekanOznaeno Bjetin, asi Vekan (oloupaný)Označeno Vekan, asi Bjetin?
  2. 7. 21:39 Jan Kozák
  Máte pravdu, je to opačně. Když přehodíte jmenovky, bude to akorát.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne