Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  chelátové železo

  21. 11. 9:27 Zakladatel vlákna: jitka kučerová
  Dobrý den,prosím o radu kde se dá koupit chelátové železo.V zahrádkářích ho nemají.Děkuji Kučerová.
  21. 11. 11:59 Hana Kopecká
  Dobrý den podle mě  v zahrádkářských potřebách určitě seženete hnojiva obsahující mikroprvky, a v těch železo obvykle bývá v chelátové formě. Jméno leta používáného hnojiva s  železem  a tudíž i cenově nejpříznivějšího si ted bohužel nevzpomenu, ale běžné je třeba Harmonie železo. Určitě bych brala výrobek ,kde je výslovně uvedené že, Fe je v chelátové formě.
  21. 11. 12:17 Jan Kašpar
  Zkuste například: http://www.diskont-zahradkar.cz/
  Mají tam chelát Fe od 3 výrobců v různém množstevním balení.
  21. 11. 13:14 Hana Kopecká
  Pane Kašpare, nechcete zde prosím rozepsat vaši zkušenost kdy a jak doplňujete železo?  Myslím, že by to zajímalo i další pěstitele,máte letitou praxi pěstování česneku. Omlouvám se pokud jste to již v diskuzi psal. děkuji a zdravím Kopecká
  21. 11. 15:05 Jan Kašpar
  Nedostatek železa se týká mála pěstitelů. V ČR se většinou vyskytují mineralizované půdy, kde bývá obsah Fe vysoký. Pokud je zjištěn nedostatek Fe, ať už rozborem, nebo výskytem typické chlorózy pak lze použít buď roztok zelené skalice 0,2% a síranu amonného 0,2%,  cca 1 konev na 20 m2, na podzim, ale to funguje nejdříve za rok, neboť Fe ze zelené skalice (FeSO4) musí nejdříve projít rostlinami a půdními organismy. (Rostliny "papají"  dvojmocné Fe a nikoli trojmocné).  Přípravky s chelátovým železem fungují okamžitě. Jinak upozorňuji na antagonismus mezi vápníkem a železem. Nadbytek Ca brání příjmu Fe. Jinak na chelátových Fe hnojivech je návod. Takže pokud máte nadbytek vápna v půdě, je prospěšné užívat chelátové Fe přípravky na list.
  22. 11. 9:23 jitka kučerová
  Děkuji za radu ohledně chelátového železa Kučerová.

  Vlnovník cesnakový

  20. 11. 21:41 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o radu. Časť sadby pripravenej vo vreciach na morenie a výsadbu mám napadnutú Vlnovníkom. Nemohol som sadbu moriť v Septembri, pretože som ju ešte nemal. Vrecia som prebral a cesnak príliš poškodený som zlikvidoval. Sadiť sa momentálne nedá kvôli počasiu a tak to môže ešte trvať, predpokladám že moriť teraz a vysádzať až napríklad o dva-tri týždne by nebolo dobré aj keby sa mi podarilo sadbu usušiť napr. ventilátorom cesnak by pravdepodobne začal rásť. V návode píšete, že pri nižších teplotách je Vlnovník menej aktívny. Pomôže takto nachystaný cesnak umiestniť napríklad do záhradného altánku kde je teplota ako vonku cca 0-5°C? V prípade mrazov by som ho zasa schoval do garáže. Mám strach a veľkú vlhkosť vonku. Za prípadne iné návrhy budem vďačný.
  22. 11. 6:53 Jan Kozák
  Sadbu teď nemořte a nechejte ji venku pod střechou v malé vrstvě.
  22. 11. 11:25 Martin Lokaj
  Ďakujem za radu. Môže byť v prepravkách? Keď je cesnak v tenkej vrstve je Vlnovník menej aktívny? Alebo kvôli vlhkosti? 
  22. 11. 17:47 Jan Kozák
  Tenká vrstva je potřebná kvůli provětrávání, s vlnovníkem to nic nedělá.

  Sázení

  19. 11. 12:53 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
  zahrnovač řádků s trubkou na urovnánízahrnovánízahrnovánípo zakoulení
  Zdravím ve spolek, včera jsem dosázel česnek a přidávám pár foto pro inspiraci na jednoduché zahrnování traktorem, které se mi osvědčilo.
  21. 11. 17:43 Alois Juran
  Kéž by se mi letos podařilo tak pěkně připravit! závidím!

  Sadba od Vás

  17. 11. 20:36 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  12
  Dobrý den,
  v září jsem od Vás bral sadbu, jen tak na zkoušku. 16 cibulí Vekan a 16 cibulí Slavin II. Dnes jsem rozděloval na stroužky, Vekan v naprostém pořádku. Při Slavinu II se mi u pár stroužků oddělala slupka a česnek byl chybový (viz obr.) Chci se zeptat o co se jedná. mám strach aby nebyly všechny takové pod slupkou. Sadit čí nesadit. děkuji. 
  17. 11. 21:55 Jan Kozák
  Sadit. Jedná se o fyziologickou skvrnitost, která nemá vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu česneku. Je to pouze estetická vada a uznávám, že dost závažná. Stejně jako jiné fyziologické poruchy se ani tato skvrnitost zdaleka nevyskytuje každoročně a na každé lokalitě. Její frekvence se zvyšuje extrémními podmínkami při pěstování, možná i při sušení.

  Je toto nepaličák Anton?

  17. 11. 18:56 Zakladatel vlákna: Jan Nevrlý
  Anton?KrabičkaUmístění odrůd v krabičce
  Dobrý den. Objednal jsem si vaši krabičku s osmi odrůdami českého česneku. Umístění odrůd v krabičce je myslím v pořádku až na první odrůdu v boxu. Má to být nepaličák Anton, ale má tvrdý stvol uprostřed jako paličák. Fotodokumentaci přikládám. Kde je prosím chyba nebo je to opravdu Anton? Děkuji. S pozdravem, Jan Nevrlý.
  17. 11. 21:51 Jan Kozák
  Přiznám se, že mi nějakou dobu trvalo, než jsem se usnesl, že to opravdu Anton je. Všechny širokolisté nepaličáky občas vynesou středové stroužky na prodlouženém podpučí nad cibuli. Po tržní úpravě cibule připomíná paličák. Jde o fyziologickou poruchu, která není geneticky zakódovaná. To znamená, že z takové cibule vyrostou normální nepaličáky.

  jarna vysadba na rok 2018

  16. 11. 14:53 Zakladatel vlákna: Milan Navratil
  Mal by som zaujem o cca 10kg sadby na jar 2018. Kedy bude mozne tuto sadbu u Vas objednat? Dakujem
  Zařazeno: Prodej česneku
  16. 11. 16:17 Miroslav Čivrný
  Mrkněte na čtvrtý příspěvek pod vámi ;-)
  20. 11. 21:54 Hana Kopecká
  Dobrý den nevím odkud jste, ale pokud z Prahy oslovte prodejnu Zahrádkář na Francouzské ulici, tam jarní benátčan  určitě mají a bude i na jaře. Minulý týden tam měli ještě havran, slavin a stáník, možná i vekan. Zdravím Kopecká

  Ošetření přípravkem Clonoplus

  16. 11. 14:46 Zakladatel vlákna: Jakub Maněna
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik přípravku Clonoplus je potřeba na 80Kg sadby odrůdy Vekan. 
  Děkuji za odpovědi.
  16. 11. 17:04 Libor Hejduk
  V základu se dává 10g přípravku na kilo sadby, tj ve vašem případě 800g. Ideálně promíchat s vlhkými stroužky a po oschnutí sázet. Podrobnější info je na etiketě, volně přístupné na stránkách výrobce přípravku.

  substrát

  16. 11. 7:40 Zakladatel vlákna: Jakub J.
  Dobrý den, z léta mi zbyl zahradnický substrát. Včera jsem zasadil česnek. Můžu na povrch záhonku vysypat tento substrát? 
  16. 11. 13:41 Jan Kozák
  Klidně, nic tím nepokazíte, navíc přidáváte do půdy organickou hmotu, které není nikdy dost.

  Jarní výsadba

  14. 11. 21:00 Zakladatel vlákna: Vladimíra Křížková
  Dobrý den, bude možné si u vás zjara objednat česnek pro jarní výsadbu? Děkuji.
  16. 11. 13:40 Jan Kozák
  Nebude, jarní odrůdy jsou už nyní všechny vyprodané.

  moření česneku Sulkou a Gliorexem?

  14. 11. 14:36 Zakladatel vlákna: Halaška Miroslav
  Letos v Častolovicích jsem spolu se sadbou česneku koupil i přípravek Gliorex.
  Pochopil jsem správně p. Ing. Kozáka, když mi radil, abych česnek nejdřív namořil v Sulce a po vymutí z roztoku Sulky jej ještě vlhký obalil v Gliorexu a nechal ushnout? Můžu to udělat teď  a sázet třeba až za čtrnáct dní? Děkuji za odpověď. Halaška, Vamberk
  16. 11. 13:39 Jan Kozák
  Pokud jste to už udělal, tak co nejdříve saďte. Po tomto ošetření by měl být česnek v zemi do 24 hodin.

  určení odrůdy

  12. 11. 21:03 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  neznáma odrudačesnek 2
  Dobrý den, pane Kozáku, prosím dokážete určit odrůdu česneku, která je na fotografii? Je to český paličák, který jsem dostala, chutná mi a tak mne zajímá, o jakou odrůdu jde. Pěstitel si to nepamatuju, pomíchaly se mu odrůdy:-( velmi děkuji za radu a přeji všem, kteří se chystají sázet, ať nám to jde dobře do země.  Chystám se sázet zítra, zem je dost mokrá, ale už nechci čekat.
  13. 11. 7:39 Jan Kozák
  Je mi líto, ale tento snímek napovídá velmi málo.
  13. 11. 21:06 Jana Kopecká
  A co by vám pomohlo k určení? Květeství k dispozici nemám, ráda udělám lepší fotku.
  16. 11. 13:37 Jan Kozák
  Zkuste "svléknout" cibuli bez jejího rozdružení, ať je vidět postavení stroužků.

  Sadba

  12. 11. 18:47 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý večer, pane ing. Kozáku chci se zeptat kolik kilo odrůdy Havran byste jste nasázel na 0,5ha?

  Děkuji
  12. 11. 19:00 Libor Hejduk
  Nejsem sice pan Ing. Kozák, ale dle propočtů údajů u popisu odrůd (spon a průměrný počet stroužků na kilogram) mi vyšlo necelých jedna a čtvrt tuny na půl hektaru. To by odpovídalo i udaným 2,5 tuny na hektar. Inu Havran je velkostroužkový česnek a spotřeba bude adekvátně velká.
  12. 11. 19:39 Jan Kozák
  Velkostroužkových česneků potřebujete na půl hektaru vysadit asi 1 až 1,3 tuny.

  Vydrží?

  12. 11. 17:16 Zakladatel vlákna: Richard Bily
  Dobrý den, dnes jsem provedl druhé moření Rovral  a při výsadbě jsem zatměl na zahradě a nestihl vysadit vše proto se ptám zda takto ošetřená sadba vydrží tři dny bez újmy ? Jestli mě ješte pustí na zahradu počasí rad bych to dosadil . Děkuji Bílý
  12. 11. 19:38 Jan Kozák
  Po namoření by se mělo vysadit do 24 hodin. pokud to není možné, je třeba stroužky osušit a držet v dobře větraném místě. Budou mít snahu kořenit.

  Clonoplus a pod.

  10. 11. 11:36 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Dobrý den, máte někdo (i pěstitelé) zkušenosti s využitím přípravků Clonoplus, Gliorex popř. Polymix nejen na česnek, ale i na ostatní plodiny jako rajčata, okurky, ostatní zelenina nebo bylinky? Primárně ho chci využít pro sázení česneku, ale na jaře i pro ošetření k zeleniny na zahradě. Tak se mi vyplatí vzít jedno větší balení a nedrobit to po menších. Ve výsledku to je asi jedno, proto se nemůžu rozhodnout, ale jsem rád za rady. Předpokládám, že přípravek důkladně vzduchotěsně uzavřen vydrží do jara, někde jsem viděl článek z testování účinnosti.
  Děkuji
  15. 11. 18:05 Ján Ševc
  Osobne mám pozitívne skúsenosti s prípravkom Polyversum pri pestovaní cesnaku, rajčiakov, papriky, uhoriek, jahôd a zemiakov. Tento rok skúšam na cesnaku Clonoplus. Určite by som otvorené balenie prípravku neodkladal na jar, nakoľko balenie obsahuje nielen spóry daných druhov húb, ale tiež ich inertný nosič. Preto použite len časti prípravku nemusí mať požadovaný efekt. Navyše pri otvorení balenia dochádza ku kontaktu spór so vzdušnou vlhkosťou, čo bude mať negatívny vplyv na ďalšie skladovanie prípravku a následne aj účinnosť týchto húb.

  Pěstování z pacibulek

  9. 11. 20:12 Zakladatel vlákna: Aleš Havrda
  Dobrý den,
  Když si chci vytvořit sadbu z pacibulek, mám semínka zasadit už teď na podzim a jaký je postup tohoto pěstování?
  Děkuji
  9. 11. 20:43 Mácha Zdeněk
  Otevřete si menu Články a zde najdete jak pěstovat česnek z pacibulek,kdy je sázet atd

  Hustota výsadby

  9. 11. 17:27 Zakladatel vlákna: Roman Jurek
  Dobrý den, 
  chci se zeptat na minimální spon výsadby při zachování maximální velikosti palic, Semo testovalo Štěpána a Havrana a od sebe 14cm znamenalo max. velikost, ale řádky byly od sebe 45cm, já bych je chtěl tak 15cm od sebe, bude problém?Horší okopávání mě nevadí, mám to experimentálně na 4m2 a listy zavazet nebudou, protože každý stroužek bude trochu posunut oproti 2 sousedním z každé strany v řádcích + sázím přísně orientovaně bříškem k severu. Spíše mi jde o nějaké postřehy z takto husté výsadby, děkuji.
  10. 11. 7:41 Jan Kozák
  Záleží na výživě. Ekologičtí pěstitelé, které znám, používají velká spon. Někdy až 40 x 25 cm. Na druhé straně znám jednoho pěstitele, který sází na 15 x 15, ale jak říká, musí patřičně nakrmit.
  A ještě drobnost. Vám nejde o palice, ty má česnek podobně jako člověk nahoře, od toho se rozlišuje paličák a nepaličák. Konzumní částí česneku je dělená cibule.

  Sadba

  9. 11. 7:34 Zakladatel vlákna: Lukáš Besta
  Dobrý den. Jak to vidíte se sadbou. Po víkendu se má dále ochlazovat a teplota půdy je již přes týden 7,5 StC. Je to už na sázení?
  10. 11. 7:32 Jan Kozák
  Myslím, že jsem už dvakrát v této diskusi napsal, že kdybych měl připravenu sadbu a pole, tak už bych sázel.
  10. 11. 8:39 Lukáš Besta
  Děkuji. Dnes na to skočím.

  hnojení

  8. 11. 13:09 Zakladatel vlákna: Jakub J.
  Dobrý den, mám na Vás dotaz:

  v září jsem si udělal záhonek z trávníku, (zryl jsem to). Teď v listopadu jsem to pokopal a hráběmi upravil pro sadbu. 

  Můžu to ještě pohnojit cereritem? sázet budu ručně kolíkem... 
  a pohnojit raději před sadbou nebo při sadbě?
  Děkuji.
  9. 11. 7:33 Jan Kozák
  Pokud byl trávník sklízen, pak je půda na živiny chudá a potřebuje pohnojit. Toto jsem napsal v odpovědi 5. 11.: ...Sázíte-li však do půdy chudé na živiny, pak použijte před výsadbou Cererit. Buď zapravit do půdy při přípravě nebo při sázení do rýh dát hnojivo na jejich dno, tzv. hnojení pod patu. A na jaře zase dusík.
  Sázení kolíkem je nejpracnější způsob výsadby a pro česnek nejméně vhodný, protože podpučí není řádně přitisknuto k zemi.
  9. 11. 9:50 Jakub J.
  Děkuji za odpověď.

  ano tráva byla pravidelně sečena. Takže mám záhon chudý na živiny. 
  Tak já si udělám rýhy pro sadbu cca 8 cm hluboké a dno rýhy pokropím cereritem a přidám stroužek česneku.
  9. 11. 20:10 Aleš Havrda
  A jaký je nejlepší způsob "domácího" sázení.
  12. 11. 16:40 Jiří česnek
  Nejlepší způsob sázení
  Celé stroužky se mohou dokola ořezat a spotřebovat zustane pouze podpúčí storzem stroužků které stejně zaniknou.zapíchnou se mělce do půdy.Kořeny mají více vzduchu,muže se po nich šlapat.Stroužky jsou zdrojem různých nemocí. Teplý Leden 2012 odrůdové stroužky jsou napadeny Fusariem,které přešlo na podpuči,které mělo už listy 10 cm,Hnojení nahrazuje větší spon.
  12. 11. 19:35 Jan Kozák
  S tímto názorem nesouhlasím. Stroužek je zásobním orgánem a má zcela zásadní vliv na začátek růstu. Navíc silné mechanické poškození je vstupné branou pro choroby.
  Doporučený způsob výsadby si můžete přečíst v rubrice pěstování.
  13. 11. 10:16 Jiří česnek
  V loni jsem se vrátil k mělké orientované sadbě,česnek sázím 51 let a k tomu se řídím postřehy pěstitelů s diskuse.zdejším lékařům vůbec nerozumím,dělají řadu chyb o kterých vědí s diskuse,už stroužky ani nemořim.Vloni mi vrány do nich vyklovaly velké díry v některých stroužkách téměř až ke kořenům,měli méně spodnich listů a rostly stejně jako nepoškozené,letos se jich ani nevšimly.Jsou naostřené podle diskuse.Tři roky testuji stroužky.V žáří jsou ještě duté,šlapu po nich na cestě,bouchají kam je kopnu tam rostou na chudou a tvrdou zem na Václava,pokropím vodou zatlačím do země na půl a půl stroužky,listy jsou dnes Anton 20 cm,tristan 10,rusák 5 cm. Cibule rostou pod tvrdou zemí. Položené stroužky,jsou už zakořeněné v prosinci se začnou stavět,cibule rostou nad tvrdou zemí,ořezané a stroužky jsou mělce už v řádku.Přístí rok tam jdou do mělké půdy,položené stroužky a též se zašlápnou. 25.11. se pokusím udělat foto.Místo vran budu muset použít vrtačku.
  15. 11. 20:02 Jiří česnek
  Antonu dnes zanikly stroužky, rostliny jsou 5 cm hlouběji než stroužky. Půda je měká. Je to skutečná raketa.

  identifikace postižení česneku

  7. 11. 20:38 Zakladatel vlákna: Josef Martinek
  .
  Dobrý večer,čím je napaden stroužek na fotce?Povrch je lehce třpytivý.Děkuji
  7. 11. 21:20 Jan Kozák
  Ne vždy jsem z fotky dost chytrý. Právě teď je tato situace.

  Moření

  7. 11. 18:15 Zakladatel vlákna: Petr Daff
  Omylem jsem dal jednou tolik Sulky do vody, vyroste česnek? nebo jsem cibulky spálil? Děkuji
  7. 11. 21:17 Jan Kozák
  Záleží na tom, jakou dobu jste mořil. Po dvou hodinách by se nemělo stát nic, po dvanácti by to mohlo být silně poškozeno.

  Clonoplus + Gliorex

  7. 11. 17:59 Zakladatel vlákna: Tomáš Leopold
  Dobrý den pane Kozáku. Chtěl bych se zeptat, zda lze kombinovat Glioerex s Clonoplusem. Např.namořit v Gliorexu a Clonoplus zapravit na záhon či naopak. Děkuji Tomáš Leopold
  7. 11. 21:15 Jan Kozák
  Samozřejmě, tato kombinace je možná.

  květenstvi

  6. 11. 21:33 Zakladatel vlákna: VLADIMIR HAJDIN
  Dobrý den mam dotaz na počet květenství u odrody havel a havran.Děkuji za odpověd.✉
  7. 11. 17:09 Jan Kozák
  Možní jste jen špatně formuloval otázku a zajímal Vás počet pacibulek v jednotlivých květenstvích. Havran jich má běžně 80 - 100, Havel 300 - 400.
  7. 11. 19:48 VLADIMIR HAJDIN
  Ano mal som na mysli pacibulky,ešte raz dakujem.

  clonoplus

  6. 11. 18:15 Zakladatel vlákna: Vladimír Malíček
  Dobrý deň, chcel by som začať moriť cesnak v prípravku clonoplus podobne ako Sulkou - to znamena zmiešať ho s vodou. Sadby mám približne 50 kg čo podľa navodu prípravku ( 10g clonoplusu na 200 ml vody / 1 kg cesnaku) by vyšlo finančne náročne. Chcem sa opýtať či ste skúšali miešať clonoplus s väčším množstvom vody a prípadne ostatný cesnak moriť v tom istom clonoplus moridle opakovane.
  6. 11. 19:29 Jan Kozák
  Ošetření Clonoplusem není moření, funguje to úplně jinak, než chemie. Jde tam o to, aby maximum spór ulpělo na stroužku, proto není vhodné suspenzi ředit víc, než doporučuje výrobce. My dokonce ani suspenzi neděláme a promícháme vlhké stroužky se suchým přípravkem. Pro větší množství sadby není určeno malé balení, ale velké o hmotnosti 500 gramů. Tam je už cena ošetření příznivá.
  6. 11. 20:07 Vladimír Malíček
  Ďakujem Vám pekne za odpoveď, bohužial výrobca ponúka rozvoz iba na Českom trhu a na Slovensku som zohnal max. balenie 50g dosť drahé. Ešte raz ďakujem za Vaše odborné informácie, na ktoré sa vždy spoľahnem pri pestovaní cesnaku.
  14. 11. 15:38 Helena Malá
  Dobrý den, a musí to oschnout úplně nebo stačí jen, aby to na tom drželo? Děkuji

  Odrůda Havel

  6. 11. 17:55 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Rozdílné partie
  Dobrý den, 
  zakoupil jsem u Vás odrůdu Havel a zaujal mne rozdíl mezi jednotlivými partiemi. U jedné partie jsou cibule 4 stroužkové a menší, u další převážně 8 stroužkové s odlišným tvarem stroužků ( podlouhlé). Má na to vliv jen lokalita pěstování? Děkuji za odpověď. 
  6. 11. 19:22 Jan Kozák
  Ano, je to tak, jak uvádíte. Vliv má lokalita i ročník.

  užití Gliorexu

  6. 11. 8:29 Zakladatel vlákna: Koblihová Alena
  Dobrý den pane Kozák, prosím o radu - při nákupu česneku zn. Lukan nám bylo doporučeno použít přípravek Gliorex. Nevím kdy jej správně použít - po namoření v Sulce ?
  Děkuji za odpověď.
  Koblihová
  6. 11. 19:20 Jan Kozák
  Buď můžete udělat vodní suspenzi a v ní po namoření v Sulce stroužky za občasného protřepání máčet, nebo namořené stroužky po odkapání promíchat se suchým práškem. My dáváme přednost druhé alternativě.
  6. 11. 22:54 Alois Juran
  A jak se v tomto případě dávkuje?od oka?
  7. 11. 17:11 Jan Kozák
  Nikoliv, dávkuje se stejně jako byste dělal suspenzi. Na kilo sadby deset gramů Gliorexu.
  8. 11. 23:07 Alois Juran
  Děkuju!
  7. 11. 9:44 Koblihová Alena
  Děkuji za informaci.
  Koblihová

  Příprava pro sázení

  5. 11. 20:24 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
  Dobrý den, letos budu prvně připravovat rotavatorem za traktor, do teď jsme dělali jen pomocí Vari. Je lepší nadělat půdu a hned sázet a nebo raději nechat třeba týden slehnout před výsadbou?
  6. 11. 7:04 Jan Kozák
  Záleží na způsobu sázení. Předpokládám, že to bude ručně. Budete-li zapichovat stroužky do naznačených řádků, pak je lepší sázet hned, v případě sázení do rýh je lepší nechat zem trochu slehnout. Ale počítejte s tím, že takto připravená půda se chová jako houba a pokud do ní prší, drží dlouho vodu.
  Ještě drobná poznámka. Podle mého názoru je používání rotavátoru (neplést si s rotačním kultivátorem) to nejhorší, co můžete půdě udělat.
  6. 11. 19:46 Martin Lokaj
  Mohli by ste prosím upresniť rozdiel medzi rotavátorom a rotačným kultivátorom? Google mi nájde vždy to isté. Ďakujem
  6. 11. 21:24 Jiří česnek
  Na toto odpovídal i pan Kozák 2015 . Můj kamarád zasázel na 10 arů okurky.Po 10 dnech sběru to vzdal.Za traktorem měl rotavátor ( cepák).Jirko pod se podívat na druhou světovou.Okurky létali všema směry jako Katuše . Kultivator má menší otáčky.
  7. 11. 6:57 Josef Stieranka
  Dle mého je to dané dle rotace nožů, rotavator dle horizontální osy a rotační kultivátor jsou podle mě myšleny rotační brány, které se točí vertikálně. Já tedy pravidelně každý rok orám, potřebuji jen něčím připravit vrstvu půdy pro sázení. Máme těžkou půdu a tvoří hroudy.
  7. 11. 17:14 Jan Kozák
  Je to jinak, rozdíl mezi rotavátorem a rotačním kultivátorem je v rychlosti otáčení. Kultivátor má pomalé otáčky.
  12. 11. 16:08 Petr Brychta
  Proč je rotavátor špatný pro půdu? Děkuji za odpověď.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Poběžovice 31, 534 01 Holice
  IČO: 05439710

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Poradíme Vám v diskusi.

  Po přihlášení můžete napsat také do diskuse. Rádi Vám odpovíme.

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne