Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz je možné přidat po přihlášení.

  Závlaha česneku

  Dnes 11:44 Zakladatel vlákna: Martin Fešar
  Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat zda mám v těchto dnech zalívat česnek, je dosti sucho ale zároveň ještě chladno z ranními mrazy.
   Děkuji za odpověď

  Příprava půdy

  Včera 23:34 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
  Dobrý den, 
  chtěl bych se optat na připravení půdy pro pěstování česneku. Letos poprvé zkouším pěstovat a příští rok bych v tom chtěl pokračovat. Na příští výsadbu mám k dispozici ne - příliš úrodnou půdu. Půda je vyčerpaná, lehká a spíše písčitá. V minulých letech se zde pěstovaly především brambory. Mohl bych Vás požádat o doporučení co udělat pro to, aby zem byla více úrodná a byla tak připravena na pěstování česneku? Mám připravenou kupu hnoje, kterou teď na jaře promísím s půdou. Je to dobrá volba? Co bych ještě do půdy mohl přidat? 
  Předem děkuji za odpověď. 
  Jakub Fousek
  Dnes 7:32 Jan Kozák
  Hnůj zaryjte a plochu využijte pro pěstování nějaké plodiny I. trati, např. brambory, okurky, rajčata, dýně, zelí. Tím bude pozemek připravený pro podzimní výsadbu česneku. Pokud máte hnoje dostatek, aspoň 10kg na metr čtvereční, pak před vlastní výsadbou česneku už nemusíte žádné hnojivo přidávat a až na jaře přihnojovat dusíkem. 
  Dnes 9:01 Jakub Fousek
  Děkuji Vám za odpověď. 

  Bjetin

  Včera 17:08 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Letos prvně zkouším Bjetin a vypadá zatím pěkně, tak snad vydrží do sklizně. Mám zasazených jen pár stroužků.
  BjetinBjetinBjetinBjetin

  choroby česneku

  Včera 9:36 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN p.KOZÁKU,
  MOŽNÁ BĚŽNÝ DOTAZ-CO CHYBÍ ČESNEKU,KDYŽ SOTVA NYNÍ NA JAŘE TROCHU VYROSTE,A UŽ MÁ NĚKTERÉ SPODNÍ LISTY NAŽLOUTLÉ?
  MÁM ZASAZENY 2DRUHY(ODRŮDA NEZJISTITELNÁ),KAŽDÝ NA JINÉM MÍSTĚ,JEDEN JE ZATÍM V POŘÁDKU,DRUHÝ EVIDENTNĚ ŽLOUTNE ODSPODA,NA PODZIM JAKO VŽDY HNOJÍM 14DNÍ PŘED SADBOU CERERITEM.CO MI DOPORUČÍTE,POKUD UŽ NENÍ POZDĚ.
  DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ
  Včera 19:08 Jan Kozák
  Žloutnutí spodních listů ukazuje na nedostatečný příjem dusíku, nemusí to však znamenat, že v půdě není. Stresové faktory (např. hodně teplo, hodně zima, velké výkyvy teplot, hodně vody, velké sucho) příjem dusíku blokují. Pokud nepomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N), tak musíte počkat, než se to samo upraví. Na pěstební podmínky reaguje každá odrůda jinak, proto ani ty dvě Vaše nejsou stejné.

  Květní stvoly nevzešly

  4. 4. 10:30 Zakladatel vlákna: Monika Buriánková
  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně česneku. Již několikátý rok pěstujeme s manželem česnek, hlavně tedy pro vlastní spotřebu. Letos se nám poprvé stalo, že nám česnek nevytvořil stvoly, na kterých bývá květenství česneku. Nemůžeme přijít na to, čím se to mohlo stát. Je to na celém poli. Česnek sázený na podzim nemá stvol, ale ani česnek, který jsme vysadili letos zjara. Pokud znáte odpověď, můžete nám prosím poradit?
  Sadbu máme po tchánovi, ale nevím, jak se jmenuje.

  Předem Vám děkuji za odpověď, Monika
  foto česneku bez stvolu
  4. 4. 20:56 Martin Perníček
  Hned zítra raději česnek zkontroluji, abych také  letos neměl stejný problém. Dneska tam ještě nebyl vidět a nebo jsem ho přehlédl.
  Včera 7:14 Novák Ladislav
  Mám úplně ten samý problém.Jestli to nebude souviset s tím koronavirem.
  Včera 8:21 Radek Bohmalský
  Ano,souhlas,jeste jsem také letos neobjevil stvoli.Souhlasim s p.Ladislavem,bude to koronavirus.
  Včera 10:34 Vaclav Kavka
  Vykopat a spálit, než bude pozdě.
  Včera 18:55 Jan Kozák
  Asi předbíháte dobu, květní stvoly se objevují až koncem května.
  Dnes 8:00 Monika Buriánková
  Děkuji Vám za odpověď. 

  Je jeste mozne vysadit cesnek

  3. 4. 8:49 Zakladatel vlákna: Jan Vesely
  Dobry den,

  je jeste mozne v techto dnexh vysadit cesnek?

  Dekuji za odpoved

  S čím střídat?

  3. 4. 0:06 Zakladatel vlákna: Petr Šánek
  Dobrý den, po několika lété odmlce se chci vrátit k pěstování česneku. Máme velkou zahradu, kde střídáme každý rok na jedné půlce zemáky a na druhé zelenina, řepa a jatelina. Česnek se nám osvědčil sadit po zemakach, ale množství sazenych zemáku každý rok pomalu snižujem. Moje otázka je, čím pole dosadit, zaset, abych dostal podobný exekt jak u zemáků? Děkuji mnohokrát! 
  3. 4. 17:58 Jan Kozák
  Nejprve jsem hledal slovo exekt; nikde jsem ho nenašel, ale internet mi napověděl, že by to mohl být efekt. 
  Za druhé jsem nepochopil otázku. Máte to pro vlastní spotřebu nebo na kšeft? Spíš bych se klonil k druhé možnosti. Znám jeden případ, kdy pěstitel pěstuje pouze zemáky (v Čechách tomu říkají brambory) a česnek a každý rok to střídá. A má výborné výsledky u obou. Jinak by to samozřejmě nedělal.  Finanční efekt u česneku je lepší než u zemáků, je to však vyváženo větší pracností. 
  Jestli potřebujete obsadit zbývající část pozemku, když se snižuje výměra zemáků a tím velikost obou polovin, tak je na zvážení, co se dá v dané lokalitě dobře prodat. Nedaleko měst nebo u hlavních silnic se dobře prodávají jahody či maliny, případně i něco jiného, ale vždy dost pracného.
  4. 4. 22:08 Petr Šánek
  Omlouvám se za chyby, bylo už pozdě večer :)

   ano je to na kšeft. 

  Spíš sem si představoval, nevyužitou část pole osasadit něčím, co nebude náročné na pěstování  a zároveň to připraví půdu pro česnek na příští rok...nejakou trávu, byliny... Prostě zaset a pak poséct... Nemusí z toho být peníz, či to přidávat další velkou práci, tě už je tak dost :) děkuji 
  Včera 1:16 Alois Juráň
  A co třeba dyně?
  Včera 18:53 Jan Kozák
  Nemusí být peníz? Mohlo by být zelené hnojení, třeba svazenka, hořčice, velmi dobrá je vikev huňatá, ale ta je jednak ozimá, jednak se špatně shání osivo. 
  Včera 20:35 Alois Juráň
  Co ten doporučovaný tagetes?Jsou potvrzené pozitivní výsledky?
  Dnes 7:25 Jan Kozák
  Nemám osobní zkušenost s tímto asfrikánem ani nikoho s osobní zkušeností neznám. Podle popisu má dezinfekční účinek, co se týká háďátka, tak to "naše" Ditylenchus dipsaci nijak neomezuje. Vytváří rovněž hodně hmoty a krásně kvete. Tak proč ho taky nevyužít?

  Nurelle D

  31. 3. 16:23 Zakladatel vlákna: Aleš Razák
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakou dávku postřiku Nurelle D dávkovat proti Houbomilce česnekove? Děkuji za odpověď 
  31. 3. 19:56 Jan Kozák
  V současné době není žádný registrovaný insekticid k hubení houbomilky česnekové. Proto v tomto případě neumím odpovědět. Ale s ohledem na průběh letošního počasí si myslím, že nálet houbomilky už skončil, tedy jakýkoliv postřik  je už zbytečný.

  Choroba odrůdy česneku

  29. 3. 16:04 Zakladatel vlákna: Josef Douša
  Následují cí zprávu jsem odeslal na adresu prodejce sadby česneku, bohužel není odezva. Pokud je možné prosím o vaše laskavé vyjádření.
  Děkuji Josef Douša Kolín.
  brý den,
  dovolím si požádat o o vaše vyjádření k pěstování česneku.

  Koupil jsem před koncem roku 2019 česnek  v ZZN Kolín Dukát v originálním balení viz příloha . Mořeno Sulka 12 hodin 15.11.2019, Colonoplus 23.11.2019 cca 30 min . Následně sázeno do poměrně mokré pudy při teplotě 7stupňů C. Stanoviště Kolín, místo na zahrádce v předchozích čtyřech letech bez česneku. Koncem ledna 2020 se ukázal první náznak rašení. 13:3. při teplotě kolem deseti stupŇů měl velikost cca 8cm a byl ošetřen přípravkem Ortiva, Následně ještě ošetřen Karate. Z fotografie je patrné / dva řádky vlevo u plotu/ že česnek trpí nějakou chorobou. Zbylé  řádky jsou modrý paličák zpracovaný naprosto stejným způsobem ze sadby v tržnici Štítar / Kolín/ původem z Doksan na Litoměřicku.Tento česnek se jeví až na vyjímky jako zdravý, je menší, ale pevný  se zdravou barvou. Prosím o vaše laskavé vyjádření, zda byla sadba špatná, v čem vidíte problém.
  Děkuji.
  Drobný pěstitel
  Josef Douša ***

  PS česnek je světle zelený s nádechem do žluta, listy povadlé, polámané není na nich rez či žravý škůdce vidět.2 přílohy 
   
  dva řádky u plotu- nemoc?
  31. 3. 7:10 Jan Kozák
  Pokud se nejedná o naše odrůdy, většinou doporučuji tazateli, aby se obrátil na producenta sadby. Ale mohu se vyjádřit obecně.
  Vliv pozemku je jednoznačně vyloučen, stejně tak špatně vymytý postřikovač po předchozím použití na herbicid či záměna přípravku při ošetření za vegetace.
  Chyba by mohla být při moření - záměna přípravku(?)
  Další chybou mohlo být špatné skladování u producenta, obchodníka či pěstitele, případně v kombinaci s poměrně dlouho dobou moření v Sulce.
  Co se týká napadení chorobou či škůdcem, tam bych problém neviděl.
  Možná by trochu napověděl snímek celé rostliny včetně kořenů a detail podpučí.
  31. 3. 15:44 Josef Douša
  Dobrý den, děkuji za vaši odpověď, posílám fotku jedné rostliny a vysačky z koupené sadby. Producent nereaguje. Z načtených jiných příspěvku jsem blízko uvěřit, že jsem koupil v některé fázi zfalšovaný původ a že se jedná o španělský česnek. Ostatní řádky česneku i přes totožné ošetření jsou OK. Děkuji za váš čas .
  Josef Douša
  rostlinarostlina pře vyjmutímvysačkaprodejce sadby
  31. 3. 19:43 Jan Kozák
  Už je to jasné. Jsou dvě možnosti:
  1. koupil jste španělský česnek (prakticky nikde v tzv. západních zemích se česnek typu ruského paličáku, kam se odrůda Dukát řadí, komerčně nepěstuje hlavně z důvodu velmi nízkého množitelského koeficientu); podívejte se na popis odrůdy na stránkách firmy Moravoseed a porovnejte ho s nakoupeným zbožím, asi si pamatujete, jak česnek vypadal,
  2. česnek byl u producenta skladován při teplotě okolo nuly, což se běžně u konzumních česneků dělá.
  Koupil jste konzumní česnek, jak je patrné z visačky. Pokud ho však prodejce nabízel jako sadbu, pak u něho musíte s reklamací uspět. S pěstováním neuspějete.

  Mráz

  29. 3. 9:59 Zakladatel vlákna: Vojtěch Tesař
  Dobrý den, bojím se o česnek, protože mají přijít mrazy až okolo - 8. Nemělo by cenu zapálit kolem česneku v noci sudy s dřevem a "odehnat" alespoň trošku mráz.... Vím, že to takhle dělají v sadech. Děkuji za odpověď. 
  29. 3. 15:57 Jan Kozák
  Také nemáme z ohlášených mrazů radost, ale žádná opatření dělat nebudeme. Česnek vydrží víc než květy ovocných stromů. Kdyby nebyl vyhlášen krizový stav, pak by se mohla dělat u česneku noční grilovačka, ale ve dvou by to nemělo ten půvab.
  30. 3. 0:43 Alois Juráň
  No ve dvou to může mít právě půvab!I když v tom mrazu......
  30. 3. 20:53 Milan Zemek
  Můj Dukát zatím mráz nepoškodil - tedy nezdá se.
  Možná to bude zítra jiné.
  Ale já mám opradu jen Super MINI záhonek :-)
  Dukát

  počasí

  26. 3. 7:37 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  O víkendu 15°C a následně v týdnu -9. Už tento týden se to vystřídalo dost divoce a některé listy to nevydržely. Máme se bát? tento způsob zimy na jaře je dost nešťastný. Celou zimu nezamrzne a když mají některé rostliny 7 čerstvých nevyzrálých lisů, tak -9°C.
  26. 3. 19:50 Jan Kozák
  Bát se nemusíte. Já se taky nebojím, stejně by mně to nic nepomohlo. Je krizový stav, tak je-li zima, jsem doma v teple a ještě si dám slivovicu. 
  Může se stát, že listy trochu namrznou, ale jsou ještě malé, porostou dál. 

  Čím přihnojit

  25. 3. 17:40 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
  Dobrý den, mám česnek letos moc světlý, asi chybí něco v zemině, železo? Nevím, čím přihnojit? Děkuji
  25. 3. 17:56 Jan Kozák
  Na problém nedostatku železa bych to snad tak brzy neviděl. Proto kontrolní otázky: 1. týká se to všech Vašich odrůd? 2. jaké odrůdy pěstujete?
  25. 3. 18:52 Helena Šafaříková
  Ano všech odrůd, mám Bjetin, Havran, Havel a myslím, že je tam i Vekan. Já bych vyfotila, ale už je tma. Je takový divný jakoby přemrzlý, ale to se mi nezdá, česnek vydrží hodně.
  26. 3. 17:36 Helena Šafaříková
  Posílám foto, ale nejsou všechny úplně bledý, jak jsem myslela. Jen sem tam. Foto už nic moc. Ale i tak posílám Děkuji
  česnek bledýčesnek bledýčesnek bledý
  26. 3. 19:53 Jan Kozák
  Tento stav může být (a patrně je) zapříčiněn nočními mrazy a následně slunnými dny v minulém týdnu. Ne, že bych se těšil, ale čeká nás reparát.
  27. 3. 8:42 Helena Šafaříková
  Děkuji pane Kozák, tak asi přikryji textilí .
   Vzpamatuje se ještě?
  27. 3. 18:55 Jan Kozák
  Nebojte se, vzpamatuje.

  Poškodený cesnak

  25. 3. 14:18 Zakladatel vlákna: Milos Chalachan
  Dobrý deň, p. Kozák chcel by som sa opýtať, môj cesnak, poškodila divá zver tým že zožrala mlade zelene listy cesnaku, bude s tohto cesnaku ešte niečo alebo vyhnije? Ďakujem za odpoveď.
  25. 3. 17:53 Jan Kozák
  Kdyby se Vám podařilo tu divou zvěř ulovit, pak by byla jednodušší kuchyňská příprava, protože by bylo maso už načesnekované. Tak to zkuste, třeba se to podaří.
  Samozřejmě to jistá újma pro česnek bude, ale v současné době ještě neměl vytvořeny všechny listy, takže poroste a vyroste a Vy se můžete těšit na úspěch. 

  Přihnojení sulkou

  24. 3. 10:13 Zakladatel vlákna: Josef Urban
  Vážený pane Ing. Kozáku, chtěl bych Vás poprosit o radu. Je možné na jaře přihnojit česnek sulkou, ve které jsem na podzim mořil sadbu? Pokud ano, jak naředit. Předem Vám děkuji za odpověď.
  24. 3. 19:49 Jan Kozák
  Příště ten smrad aplikujte hned po výsadbě, ať ho nemusíte skladovat. Teď ho nařeďte podle toho, kolik potřebujete kapaliny, abyste to použil na celý pozemek, minimálně však 5 x. Nejlépe zalít k rostlinám, ne na listy. Nepočítejte však s příliš významným hnojivým efektem.

  Tekuté železo

  21. 3. 11:57 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Vážený pane Ing. Kozáku, chtěl bych Vás poprosit o radu. Nechal jsem si udělat rozbor půdy a je velmi vápnitá a tudíž je špatný příjem železa, pH je 6,81. Myslíte si, že bych mohl použít na česnek toto tekuté železo (viz. foto), které obsahuje ještě síru během vegetace?  Postřik by byl na list. Dávkoval bych podle etikety. Děkuji Vám za odpověd´. 
  Tekuté železo
  22. 3. 8:33 Jan Kozák
  Toto konkrétní hnojivo neznám, tak jsem si o něm něco přečetl na internetu. Soudím, že jeho použití bude pro česnek přínosem.
  22. 3. 17:53 Zdeněk Mácha
  Pane Ing. Kozáku, děkuji Vám za odpověd´

  Postřik

  20. 3. 18:36 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den, jaký použít postřik na již vzešlou trávu dvouděložné (asi kakost a peťour) děkuji
  20. 3. 19:27 Jan Kozák
  Pokud by se jednalo o jednoleté trávy nebo vytrvalé, ale letos vyklíčené, pak můžete použít kterýkoliv graminicid. Ale v případě pýru vyrůstajícího z oddenků je třeba počkat na dostatečnou listovou plochu, jinak se Vám vysměje. Na ostatní plevel použijte Stomp a zavláčejte ho.
  20. 3. 20:22 Ladislav Holeček
  Pyr to určitě není. Gramicid jaký? Je to dvouděložné...
  21. 3. 9:31 Jan Kozák
  Graminicid je speciální herbicid na trávy (Graminae), tedy rostliny z čeledi lipnicovitých (Poaceae), což jsou rostliny jednoděložné. Pro Vás je tedy jednoznačnou volbou Stomp. Ale aplikujte v nejbližším vhodném termínu (kdy můžete vjet na pole), při pozdější aplikaci se snižuje účinek.
  21. 3. 18:54 Ladislav Holeček
  Nevím, jestli jsme se pochopili, ptám se jaký postřik do česneku na již vzrostlé dvouděložné rostliny? Stomp vím.
  21. 3. 19:25 Zdeněk Mácha
  Nejsem odborník, ale myslím si, že na to nic neexistuje, že se nedá nic sehnat na již vzrostlé dvouděložné rostliny,jelikož se vše zpřísnuje. Jedině použít motyku, ale nevím, kolik toho máte.
  21. 3. 19:32 Martin Perníček
  Dobrý večer. Pokud vám mohu pane Holeček poradit, tak se koukněte na Agromanuál a tam se dozvíte, co je možné v dnešní době použít za chemickou ochranu na česnek.
  21. 3. 20:15 Ladislav Holeček
  Ptám se hlavně kvůli zkušenostem a názoru. Mám 0,5ha.
  21. 3. 21:00 Martin Perníček
  Zkušenosti mám takové, že pokud si nechám česnek v tomto období zarůst plevelem, tak se pak nabízí jen ta možnost odplevelení, jak píše pan Mácha. Zatím bylo možné  plevel potlačovat mechanicky vláčením a meziřádkovou kultivací. Přiložené fotky jsou z roku 2019.
  VláčeníČesnekČesnekČesnekČesnek
  22. 3. 18:01 Ladislav Holeček
  A ještě se chce zeptat pana Pernička jakou pouziva výživu že má česnek tak pěkně zelený? Děkuji
  22. 3. 19:34 Martin Perníček
  Rok předem hnojím hnojem. Před výsadbou cererit a během vegetace přihnojuji ledkem vápenatým s trochou síranu draselného. Dvakrát stříknu močovinu se smáčedlem.
  22. 3. 9:12 Petr Štěpánek
  Moje zkušenosti jsou takové, že Stomp většinou nezabere na 100 %. Část plevele roste dál, buď proto, ze v době aplikace Stompu už je v pokročilejší růstové fázi (např. ptačinec) nebo je v době aplikace sucho a i přes zavláčení funguje jen částečně. Řeším to tak, že jakmile je plevel dostatečně velký (cca pol. dubna), procházím jednotlivé řádky s ručním postřikovačem a stříkám kombinací Lontrelu a Starane, lokálně na jednotlivé rostlinky plevele, tak, aby se postřik nedostal na samotný česnek. Kupodivu to jde rychle, nejvíce  zde bojuji se svízelem, opletkou, ptačincem, ohnicí a spoustou dalších plevelů. Z jara několikrát projedu i prutovými bránami, ale později už to samozřejmě moc nejde.
  Prutové brány
  21. 3. 23:08 Alois Juráň
  Peťour pokud je vzešlý spolehlivě setne mráz.
  22. 3. 9:35 Ladislav Holeček
  Děkuji za názory. Já samozřejmě taky branuji ale někdy to není ideální, proto se ptám na další varianty. Ale kombinaci lontrel a starane byste plošně nedělal?
  22. 3. 17:44 Jan Kozák
  Stomp není v česneku všemocný, čeleď hvězdnicovitých (Asteraceae) asi nebere vůbec, protože se používá i do slunečnice.
  Já bych nedělal Lontrel a Starane  kombinaci, ale každý zvlášť a určitě ne celoplošně, pokud to není potřeba. Lontrel Vám vezme hvězdnicovité i velké, Starane svízel pouze mladý.
  22. 3. 17:59 Ladislav Holeček
  A chci se zeptat pane Ing. Kozáku jak to dělají firmy s více hektarama? Pod stompem to celou sezónu nevydrží a určitě ty hektary nekopou.
  22. 3. 19:02 Jan Kozák
  Většinou dávají Stomp na podzim po výsadbě a podruhé v dubnu. A to už vydrží.

  česnek a mráz

  19. 3. 10:08 Zakladatel vlákna: Pavel Lipčák
  Na příští dny slibují i mínus 10 nepoškodí to česnek _
  20. 3. 19:22 Jan Kozák
  Není důvod k obavám. České odrůdy česneku přečkají avizované mrazy bez újmy nebo pouze s minimálním poškozením.

  Plevel

  18. 3. 22:00 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
  Dobrý večer. Zatím bojuji s plevelem formou vláčení, ale některé odrůdy díky výšce porostu už vláčet nelze. Prutové brány bohužel nemám, tak proto přemýšlím, že bych nasadil tento stroj. (viz foto.) Má  s tím někdo zkušenost?
  VláčeníČesnekNahrnovač senaNahrnovač sena
  19. 3. 10:09 Jan Kozák
  Používá to několik našich pěstitelů. Výborná věc, zkušenosti jsou velmi dobré, doporučuji. 
  19. 3. 19:48 Martin Perníček
  Děkuji pane Kozák za doporučení. Zatím jsem ho odzkoušel mimo česnek, ale po pár technických úpravách si myslím že by mohl dobře sloužit i v česneku.

  Stříkání proti houbomilce

  18. 3. 14:05 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je v těchto teplých dnech vhodná doba (nebo nejvyšší čas/ ne-li pozdě) stříkat česnek proti mouše houbomilce. Odrazovaly nás nízké teploty i mrazy, které se mají objevit o víkendu. 
  Děkuji za radu!
  19. 3. 10:07 Jan Kozák
  Ano, je nejvyšší čas, ne-li pozdě. Tak neotálejte. 

  Hnědnutí

  16. 3. 23:31 Zakladatel vlákna: Tomáš Kiszka
  Prosím vás, čím je způsobeno hnědnutí stroužků? Když rozdělám palici, tak některé stroužky jsou zdravé tvrdé tak jak mají být, ale mezi těmito stroužky jsou hnědé stroužky, někdy je celá palice špatná. Je to způsobeno špatným skladováním nebo nějakou chorobou? 
  Díky za odpověď.
  StroužkyStroužky
  17. 3. 5:22 Radek Bohmalský
  Dobrý den p.Kiszka,vypadá to na vlnovníka,který tohle způsobuje.
  V sekci choroby a škůdci je pěkně popsán.
  Ale počkejme na odpověď odborníka.Přeji pěkný den.
  17. 3. 19:44 Jan Kozák
  Je to tak. Jde o napadení vlnovníkem česnekovým. Je běžné, že některé stroužky jsou poškozené, jiné zdravé. Je to proto, že při prvotním napadení zůstaly některé stroužky ušetřeny a vlnovník do nich, pokud nepotřebuje, nepřelézá. 

  Stav odrůdy Havel

  16. 3. 16:25 Zakladatel vlákna: Pavel Mansfeld
  Před 14 dny prihnojeno a následně na to 30 mm vody.
  HavelHavel

  Škodca?

  15. 3. 13:03 Zakladatel vlákna: Milan Gulka
  Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať či by ste vedeli identifikovať o čo sa jedná. Zatiaľ som sa stým doteraz nestretol a vyskytuje sa to len na zopár rastlinách. Či je to nutné riešiť alebo to nemá až taký význam. Ďakujem 
  Zlepenie do spodného listuPrepichnutie do spodného listu
  15. 3. 15:17 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Nic vážného nehledejte jen ten list se nedostal ven. Lehce ho vytáhněte. Také jsem to měl jeden čas
  15. 3. 19:36 Jan Kozák
  Někdy se to stane, že se špička listu přilepí, spíše přischne, k pochvě. Snadje to způsobeno nočním mrazem a následném slunném dni v době píchání. Pokud toho máte málo, stojí to za tu trochu práce špičku listu uvolnit, případně utrhnout, pokud se nebude chtít odlepit.
  16. 3. 20:18 Milan Gulka
  Ďakujem za rady, už som vykonal :)

  aktuálny stav

  13. 3. 7:45 Zakladatel vlákna: Miloš Dian
  Netkaná textília pri teplotách ku 20 °C odložená, cesnak rastie veľmi pekne (ozimný Záhorský 2 a jarný Benátčan). okolie Nitry, 200 m n.m.
  vpredu Benátčan, vzadu Záhorskýcelkový pohľadZáhorský - detail

  žloutnutí česneku

  12. 3. 14:55 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Dobrý den, 
  chtěl bych se zeptat, proč mi žloutnou špičky listů a co byste poradil. Před výsadbou hnojeno cereritem, před 14 dny prihnojeno ledkem vapenatym 15,5%. Je to odruda Havran, ostatní odrůdy jsou v pořádku. 
  Špičky listůŠpičky listů
  12. 3. 18:23 Jan Kozák
  Každá odrůda reaguje na dané podmínky po svém. To, že nepřijímá dostatek dusíku, třebaže ho má k dispozici  přijatelné formě, může být způsobeno i nedostatkem vzduchu v půdě. Mohlo by pomoci vláčení.
  12. 3. 20:41 Vaclav Kavka
  Ze zkušenosti mojí i mně známých je Havran na žloutnutí nejnáchylnější snad ze všech odrůd (ale má i skvělé vlastnosti). Když třeba vezmete několik stroužků různých odrůd a dáte je v květináči venku vzejít a pak je dáte do tepla dovnitř, Havran spolehlivě z velké části zežloutne a část listů obětuje. Třeba konkurenční Ivan je proti žloutnutí mnohem odolnější.
  16. 3. 21:25 Olga Hlávková
  Máte pravdu. Mám vysázeno celkem 8 odrůd česneku, kromě Havranu v současné době žádná další nežloutne. Domnívám se však, že je to u něj více méně  kosmetická vada, protože  zkušenosti s Havranem mám dobré a jeho žloutnutí je každoroční jev, takže se s tím nijak neznepokojuji.

  Vláčení

  8. 3. 20:52 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
  Dobrý večer pěstitelé česneku. Dneska jsem zkusil začít vláčet česnek.  Díky letošní teplé zimě  česnek roste jak z vody a plevel bohužel také. Datum výsadby 15.11.2019
  VláčeníVláčeníVláčeníVláčeníVláčení
  9. 3. 18:12 Ladislav Holeček
  Dobrý den, chci se zeptat jestli budete stříkat trávu stompem a kdy?
  9. 3. 20:19 Martin Perníček
  Dobrý večer. Postřik Stompem je potřeba provádět podle růstové fáze česneku a hlavně plevele.  já stříkám hned po poslední možné okopávce. Musím upozornit, že stříkám pouze meziřádky s minimem dopadu postřiku na česnek.
  9. 3. 20:49 Ladislav Holeček
  A kolik po plochy stříkate?

  Houbomilka

  8. 3. 16:50 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Tak mám postříkáno proti houbomilce. Doufám,že není pozdě.

  Instagram

  6. 3. 16:01 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
  Na www.instagram.com/cesnek.cz se můžete podívat na fotografie ze zákulisí firmy.
  Nově tam například můžete vidět snímky z laboratoře nebo izolátů, kde se šlechtí a udržují odrůdy.

  Síran amonný

  4. 3. 19:16 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den, pane Ing. Kozáků pomůže česneku síran amonný? Děkuji
  5. 3. 8:56 Jan Kozák
  Hlavní význam síranu amonného je v našem případě v dodávce síry. Pokud nebyla síra v základním hnojení, pak bych síran doporučil. Ale abych dal i okamžitě přijatelný dusík, smíchal bych ho s ledkem vápenatým.
  5. 3. 13:52 Ladislav Holeček
  A jakou dávku síranu amonného?
  5. 3. 19:23 Jan Kozák
  Obojí po 100 kg na hektar.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne