Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz je možné přidat po přihlášení.

  Sázení česneku na Vysočině

  30. 11. 19:47 Zakladatel vlákna: Pavlína Strachoňová
  Dobrý den pane Kozáku, koupili jsme si od vás sadbu česneku Havel, bydlíme na Vysočině a nestihli jsme česnek zasadit než nasněžilo. Myslíte si, že kdybychom česnek zasadili až sleze sníh, počítám duben, možná březen, budeme moci v červenci sklízet? Vyroste? Moc děkuji 
  1. 12. 2:42 Josef Bříza
  Do vánoc se má oteplit tak ho nasázejte.

  Rizocore

  30. 11. 10:30 Zakladatel vlákna: Alena Masarova
  Dobrý den, 
  Tento víkend budu sadit česnek, mořím těsně před výsadbou než zasadím chci použit Rizocore, má smysl ho použít ikdyž mrzne?! A neublíží česneku, když ho zaliji zbytkem sulky z moření? Děkuji předem za odpověď. 
  30. 11. 13:59 Jan Kozák
  Rizocore použijte bez ohledu na teplotu. Mráz mikroorganismy z Rizocore nezničí a mrznout pořád nebude, takže Rizocore bude moci působit. Sulku po moření nařeďte asi desetinásobně a bez obav zalijte vysazený česnek.

  Sulka

  30. 11. 4:01 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den pane Kozáku.                  Reaguji na dotaz z 26 .11.kde nedoporučujete opakované použití sulky na základě návodu od výrobce. Někdo to zde kdysi dávno vysvětloval rychlou reakcí síry na vzduchu . Jenže výrobce doporučuje 6 až 12 h , dnes moříme 2 h s tím že delší moření česnek poškozuje. 24 h už ho může i zničit. To logicky znamená že sulka působí nejméně 24 h. Navíc byla doporučována na hádátko a houbové choroby, dnes na vlnovníka. Nepřemýšlíte o tom, když máte k dispozici laboratoř, udělat jednoduchý pokus, sehnat česnek s vlnovníkem a použít sulku opakovaně. Potom zjistit jestli to účinkovalo nebo ne. Pokud by se potvrdila možnost opakovaného použití, snížilo by to náklady a možná by to prospělo i životnímu prostředí. Vím že radit jiným co mají dělat umí každý ale tohle by snad stálo zato .           S pozdravem a přáním dobré úrody Polách
  30. 11. 21:03 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Poláchu, v té staré diskusi, kterou zřejmě máte na mysli, šlo o to, zda je možné použít Sulku i v dalších letech. V té době nebyly na trhu malá balení. Závěry tehdejších opakovaných debat by se daly shrnout tak, že se nejedná o vhodný postup, protože Sulka během uskladnění zvětrá a uživatel nemá jak úbytek účinné síry změřit a dopočítat potřebnou koncetraci, která by byla dostatečně vysoká pro likvidaci vlnovníku, zároveň však spolehlivě nepoškozovala česnek.

  Podle doktora Havránka byla registrace Sulky proti háďátku za minulého režimu ovlivněna politickým zadáním. Přípravek tak byl zmíněnému patogenu registrován, ačkoliv se vědělo, že testy v polních podmínkách účinnost neprokázaly.

  Opakované použití mořicí lázně se nevyplatí vzhledem k vysoké ceně mořeného materiálu v kombinaci s nízkou cenou mořicího roztoku. Riskujete totiž také potenciální přenos patogenů.
  1. 12. 18:44 Jiří Polách
  Díky za odpověď. Nejvíc mne zaujalo info že soudruzi dokázali zpolitizovat i moření česneku. BRAVO.  Co se týče diskuse, tak pokud mne moje sklerotická paměť nešálí tak šlo o opakované použití mořidla ale Váš argument s přenosem patogenů je neprůstřelný. To musím uznat. Dík a hodně zdaru Polách

  Moření

  29. 11. 11:55 Zakladatel vlákna: Eva Sarová
  Dobry den, včera večer jsem poprvé  a ve spěchu mořila česnek v Sulce. Vůbec jsem neředila. Prostě jsem ho naložila do koncentrátu a až ráno mi došlo, ze jsem udělala chybu. Je česnek na vyhození?Dekuji za odpověď 
  29. 11. 15:58 Jan Kozák
  Určitě je na vyhození. Příště Sulku nařeďte a mořte dvě, maximálně tři hodiny.

  Sázení v mraze

  28. 11. 19:45 Zakladatel vlákna: Jakub Sigmund
  Dobrý den,
  bohužel díky nečekanému prodloužení služební cesty jsem propásl vhodný termín pro výsadbu česneku. Je možné česnek sadit i  při mínusových teplotách (pokud  to vůbec fyzicky půjde) nebo jej to může negativně ovlivnit? Pokud to možné je, je i v mrazu vhodné jej před výsadbou na 30 minut namočit do vody?
  Děkuji za radu.
  28. 11. 20:42 Jan Kozák
  Pokud to půjde, tak můžete česnek sázet i za mrazu. Vodní koupel mu před výsadbou dopřejte.
  28. 11. 21:58 Jakub Sigmund
  Dekuju

  Výsadba česneku do skleníku

  28. 11. 18:12 Zakladatel vlákna: Jiřina Mičková
  Dobrý den, pěstuji česnek jen pro vlastní potřebu a letos jsem kvůli nemoci nestihla zatím česnek zasadit. Bohužel teď u nás napadl sníh a nevím, jestli bude možné ještě letos sadit na záhonek. Napadlo mě alespoň část zasadit do skleníku nebo bude lepší sadit co nejdříve na jaře? Ať mám příští rok alespoň nějakou úrodu. Pěstuji paličák  (odrůdu si ale nepamatuju). Děkuji. J.Mičková
  28. 11. 20:40 Jan Kozák
  Česnek ve skleníku pěstovat můžete. Třeba se počasí změní a bude možné sázet v lednu. Každopádně se snažte sázet hned, jak to půda dovolí.
  29. 11. 14:05 Josef Bříza
  Zdravím, já to dělám tak že odhrnu opatrně odhrnu sníh a zasázím.
  země pod sněhem není zmrzlá a sníh naházím zpět.

  příprava záhonu

  28. 11. 7:04 Zakladatel vlákna: Miroslav Šuster
  Dobrý den, pane Kozáku, mám na Vás 3 navzájem související dotazy ohledně přípravy záhonu pro sázení česneku :
  1. po sklizni brambor počátkem září ihned vyseji zelené hnojivo (hořčice),toto nechám cca do konce října vyrůst, pak podrtím sekačkou na trávu a zaryji současně s rozhozením dusíkatého vápna, dúkladně proleji vodou a na 3 týdny zakryji folii. Poté proliji Rizocore, rozhodím cererit a sázím česnek (Rusinka - mořeno 2,5 hodiny Sulkou ihned v září po dodání)). Může to tak být anebo je to příliš překombinované ?
  2. Dostaví se účinek Rizocore i při použití v listopadu při teplotách těsně pod nulou ?
  3. Mohu vysázený česnek koncem listopadu ihned zakrýt netkanou tkaninou a nechat ji na záhonu až cca do března ? (bydlíme v nadmořské výšce cca 600 m.

  Děkuji za odpovědi a zdravím
  28. 11. 10:17 Jan Kozák
  Je to překombinované. Dusíkaté vápno výrazně zpomalí rozklad organické hmoty, což není žádoucí zvláště při tak pozdním jejím zapravení do půdy. Není dobré Cererit jenom rozhodit po povrchu, je třeba ho zapravit do půdy.
  Účinek Rizocore je samozřejmě při nízkých teplotách nižší, ale má smysl ho při výsadbě dodat.
  Netkanou textilii jako ochranu proti houbomilce můžete dát hned po výsadbě. Spíš je otázkou, jestli se v té Vaší nadmořské výšce houbomilka vyskytuje.

  Vekan

  27. 11. 12:18 Zakladatel vlákna: Renáta Mlíkovská
  Dobrý den, je prosím tento česnek závadný? Je to váš Vekan koupený v Culina Botanica. Kupovali jsme ještě Bjetin a ten je v pořádku. 
  Vekan
  28. 11. 10:06 Jan Kozák
  Může tam být vlnovník, poškození je minimální. Po namoření v Sulce můžete bez obav vysadit.

  Zbarvení po moření

  27. 11. 10:44 Zakladatel vlákna: Ondřej Klein
  Dobrý den,

  v sobotu jsem mořil a sázel odrůdou Havran. Před mořením byla barva slupky česneku mírně fialová. Po moření 5% roztokem Sulky po dobu dvě hodiny slupky zmodraly až zčernaly. Je to v pohodě?
  Zbarvení slupek po moření
  27. 11. 22:33 Josef Vejlupek
  Změna barvy je způsobena reakcí sirné sloučeniny(Sulka) se slupkami, je to v pohodě. 
  28. 11. 10:18 Jan Kozák
  Je to v pohodě, jak správně uvedl pan Vejlupek.

  Hnojení

  27. 11. 10:05 Zakladatel vlákna: Dan Černohorský
  Dobrý den,
  jdeme sázet česnek, do řádku přidáme Cererit a Rizocore.
  Rozhodli jsme se a nakupovali až v listopadu, má ještě smysl dávat dusíkaté vápno, třeba posypat povrch po zahrnutí? Nebo ho nechat na jaro?
  A ještě co s roztokem Sulky. Doporučuje se zředit na 1% a  zalít s ním. Nebude škodit tomu Rizocore?
  Dík za odpověď.
  28. 11. 10:04 Jan Kozák
  Dusíkaté vápno už nedávejte, nedávejte ho ani na jaře, nemělo by to smysl. Zředěnou Sulkou můžete bez obav zalít.

  Kolik kg česneku na ar

  26. 11. 21:13 Zakladatel vlákna: Jakub Nenička
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kolik kg česneku bych potřeboval na 20aru pole? Nikde jsem totiž nešel kolik kg česneku se sází na 1 ha, jak je to třeba u obilí.  Chtěli by jsme sázet odrůdu Dukát, protože ta se nám v našich podmínkách nejlépe osvědčila. Děkuji za odpověď 
  27. 11. 15:11 Zdeněk Fišer
  Dle mé zkušenosti, mi vychází na 2000m cca 150-200kg sadby, v závislosti na tom, jak jsou jednotlivé stroužky velké a na jakou vzdálenost je budete sázet. 

  Opakované použití Sulky

  26. 11. 15:28 Zakladatel vlákna: Dan Černohorský
  Dobrý den,
  v radách o pěstování píšete u moření, že "Roztok Sulky nelze používat opakovaně."
  Znamená to, že pokud mám 5% roztok, ve kterém 2 hodiny vykoupu jednu dávku/odrůdu česneku, musím na další dávku/odrůdu udělat roztok nový, nebo další dávku/odrůdu můžu dát do stejného roztoku?
  Nebo tím máte namysli, že se nemá česnek mořit Sulkou vícekrát?
  Dík za odpověď.
  26. 11. 16:18 Olga Hlávková
  Pan Ing.  Kozák se asi vyjádří odborně, kdybyste si ale pročetl předchozí diskusi a odpovědi, zjistil byste, že opakované použití Sulkového mořidla se nedoporučuje, proč nevím, odborník asi důvod zná.
  26. 11. 17:11 Dan Černohorský
  Já jsem to právě četl a není mi jasné, z jakého důvodu se to nedoporučuje. Proto se neptám vás, ale pana Kozáka. Myslím. že můj dotaz je jasně strukturovaný.
  26. 11. 18:50 Jan Kozák
  Váš dotaz je jasný, ale odpověď na něj neznám. Vycházím z toho, že od počátku používání Sulky (v šedesátých letech) se doporučovalo pro každé moření udělat novou lázeň. Přitom jiné přípravky na moření se mohly využívat opakovaně. 
  26. 11. 19:43 Dan Černohorský
  Ok, dík za upřesnění.

  Choroba

  25. 11. 11:00 Zakladatel vlákna: Libor Čech
  Dobrý den, Poradíte prosím co je s česnekem a co udělat aby se nestávalo? Je listopad a mé dělají stroužky tohle...
  ChorobaChorobaChoroba
  25. 11. 13:54 Jan Kozák
  Fotky toho moc nenaznačují. Mohl by být slovní popis problému?
  25. 11. 14:48 Libor Čech
  Takhle to začíná, pak to tmavne... česned nemá bílou barvu, ale žloutne. česnek který mám uskladněn v technické místnosti vysychá....
  ChorobaChoroba

  Výsadba česneku

  24. 11. 8:20 Zakladatel vlákna: Veronika Kusníková
  Dobrý den, 

  Chtěla bych se Vás zeptat, máme tu těžší písčitohlinitou půdu, vzhledem k nepřízni počasí a častým srážkám je zemina jedna velká lepivá hrouda a nebylo možné česnek vysadit. Jelikož už má začít mrznout a sněžit, chtěli bychom česnek vysadit teď o víkendu, je problém ho vysazovat do takto mokré a lepivé zeminy? 
  24. 11. 9:39 Josef Vejlupek
  Situace asi lepší nebude, tak s čím váhat. Bude to očistec, tak hodně zdaru a něco pro zahřátí. :-)
  24. 11. 17:31 Jan Kozák
  Problém to může být pro Vás. pro česnek ne. Tož s chutí do toho.

  Nahé stroužky

  23. 11. 12:20 Zakladatel vlákna: Evžen Novotný
  Dobrý den Všem. Před mořením jsem stroužky vyluštil, ale některé se úplně obnažily .(Nebyly zakryté slupkama). Mohu je namořit v sulce? Po výsadbě- nebudou náchylné k napadení? Děkuji. Evžen.
  23. 11. 13:48 Jan Kozák
  To není žádný problém. Uvidíte, že po vyndání z mořicí lázně jich bude oloupaných ještě víc.

  Skalka

  22. 11. 23:39 Zakladatel vlákna: Jaroslav Navrátil
  Dobrý den pane Kozák,
  můžete nám dát nějaký bližší popis Vaší nové odrůdy česneku Skalka ? V seznamu odrůd ještě není uvedena a u objednávek je jen velmi krátký popis. Děkuji.
  24. 11. 7:59 Jan Kozák
  `Skalka`
  Šlechtitel: Ing. Václav Kozák
  Registrace: 2024
  Producent sadby: Ing. Václav Kozák (Česnek.cz)
  Raná odrůda, středně velké
  cibule s 8 – 10 stroužky. Vnější suknice jsou smetanově bílé, přes ně
  výrazně prosvítá fialová barva stroužkových suknic. Úzké vzpřímené listy,
  v květenství má kolem 180 pacibulek. Doporučená hustota výsadby 25 - 30
  rostlin na metr čtvereční. Počet stroužků v sadbě 200 – 220 v 1 kg.

  vlnovník pod mikroskopem

  20. 11. 10:12 Zakladatel vlákna: Dušan Bazala
  Dobrý den pane Kozák.  Letos jsme sklidili pěknou úrodu z vaší sadby (mix 8 odrůd), usušili pod střechou a uložili do suché místnosti. Bohužel už koncem října jsme zjistili, že asi polovina úrody je napadená. Podle fotek z internetu to vypadá na vlnovník. Koukal jsem na postižená místa mikroskopem a překvapuje mě, že jsem neviděl žádné živé roztoče. V které fázi je možné živého vlnovníka uvidět - hned po sklizni, nebo i později?
  20. 11. 19:57 Jan Kozák
  Živého vlnovníka můžete pod mikroskopem vidět kdykoliv, když je teplo. Dejte cibule na týden do tepla a pak se na ně podívejte. Pokud tam vlnovník skutečně je, bude tam pobíhat.

  Moření česneku

  17. 11. 14:09 Zakladatel vlákna: Filip Šimek
  Dobrý den pane Kozáku,
  chci se zeptat jakou teplotu vody doporučujete u moření česneku sulkou. Děkuji za odpověď.
  18. 11. 7:44 Jan Kozák
  Studenou, co naberete venku pod okapem nebo která Vám teče z kohoutku označeného modrou barvou.

  Rizocore

  14. 11. 18:35 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
  Dobrý den, chystám se aplikovat rizocore. Budu ho dávkovat, na radkovaci ze sudu přímo na dno brázdy. Jakou dávku byste doporučil?
  14. 11. 19:36 Jan Kozák
  Předávkovat nelze. Dlouhodobé skladování snižuje účinek. Zvolte dávku podle množství Rizocore, které máte k dispozici.

  Vlnovnik

  14. 11. 15:59 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
  Dobrý den, 
  Prosím Vás jedna se o vlnovnik? Nebo je to fyzilogicka porucha? Nedostatek zeleza ?
  Vlnovnik?Vlnovnik
  14. 11. 19:32 Jan Kozák
  Vlnovník tam není. Viděl bych v tom fyziologický problém, ale na nedostatek železa to nevypadá.

  Skvrny na stroužcích

  13. 11. 19:54 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
  Dobrý den, na některých stroužcích se mi ukazují tyto skvrny. Sázet a mořit sulkou se teprve bude. O jakou vadu se prosím jedná? Můžu zasadit ty ostatní, které se zdají být ok? Děkuji. 
  Rusinka
  14. 11. 19:27 Jan Kozák
  Myslím, že to bude fyziologický problém, nebál bych se vysadit.
  14. 11. 20:40 Jiří Strnad
  Děkuji za odpověď. 

  Jovan

  13. 11. 18:13 Zakladatel vlákna: Rozehnal Jaroslav
  Dobrý den,Pane Kozáku. Mám podobný problém s letošní  sklizni. Po vysušení  skladují v garáži. 
  Jovan
  13. 11. 19:16 Jan Kozák
  Stoprocentně to být nemusí, ale mám za to, že tam řádí vlnovník.
  15. 11. 21:09 Rozehnal Jaroslav
  Dobrý večer. Děkuji za informaci. 

  Sadba

  13. 11. 7:52 Zakladatel vlákna: Lukáš Bajer
  Dobrý den, pane Kozáku, chtěl bych se zeptat, kde se stala chyba. Takto dopadla sadba Rusinky. V září hned po dodavce jsem ji rozdružil, dvě hodiny mořil v Sulce a poté v jedné vrstvě skladovat v garáži v přepravce. Jedná se o plíseň?  Doporučil byste zasadit nebo raději vyhodit? U Janka jsem zvolil stejný postup a stroužky jsou bez vady.
  Rusinka 1Rusinka 2
  13. 11. 19:14 Jan Kozák
  Kdybyste neuvedl, že při stejném zacházení je Janko v pořádku, tak bych si myslel, že po namoření nebylo dostatečně rychlé osušení. Bohužel musím konstatovat, že nevím.
  14. 11. 14:15 Lukáš Bajer
  Dobrý den, pane Kozáku, děkuji za odpověď.  Je možné méně napadené stroužky zasadit do země? Nebo zde hrozí riziko kontaminace půdy pro další sezóny? Či spíše riziko, že z takto postižených stroužků se nic neurodí?
  14. 11. 19:26 Jan Kozák
  Záleží na tom, jak vypadají rašící kořeny. Pokud vypadají zdravě, je možné je vysadit.

  vlnovník?

  12. 11. 15:10 Zakladatel vlákna: Jan Šujan
  Dobrý den,některé stroužky jsou něčím napadené mám podezdřeník na vlnovník ale nejsem si jistý.Je tomu tak nebo se pletu?Jak česnek ochranit před napadením a dalším šířením?Za radu předem děkuji.Spozdravem Sujan
  Vlnovník?
  13. 11. 19:11 Jan Kozák
  Vlnovníka na neoloupaném stroužku nepoznáte. Ale stroužky seschle nevypadají, tak by ho s velkou pravděpodobností vyloučil. Spíš bych viděl problém v pomalém sušení při vysoké teplotě po sklizni.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne