Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz je možné přidat po přihlášení.

  Žloutnutí česneku

  Včera 21:59 Zakladatel vlákna: Lukáš Zívr
  Dobrý den,
  rád bych Vás poprosil o radu. Koupil jsem od Vás sadbu a vysadil jsem ji na pozemek po rozorané louce. Slavin je hezky zelený a prospívá. Naopak Bjetin vypadá takto. Přikládám fotky na určení. Udělal jsem vše, jak jste mi poradil. Hnojil jsem Cereritem, ledkem i močovinou na list. Bohužel se Bjetinu stále nedaří. Můžete mi prosím poradit, o jaký zdravotní problém se jedná a jestli mám  případně z Bjetinu očekávat nějakou sklizeň? Ještě bych se chtěl zeptat na další informaci. Na podzim bych chtěl hned na vedlejší pozemek vysadit cca 0,4 ha česneku. Můžete mi prosím poradit, jestli je to vhodné s přihlédnutí na tento zdravotní problém a čemu se případně vyvarovat? Děkuji za informaci.
  česnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnek

  Choroba

  4. 6. 22:25 Zakladatel vlákna: Stanislav Pokorný
  Dobrý den, o jaký problém by se mohlo jednat? Rostliny jsou zakrnělé, pokroucené. Některé nevzešly a úplně chybí nebo zašly už v menší velikosti. Jedná se o jarní výsadbu. Bohužel detailnější foto nemám. Děkuji. 
  1
  Včera 19:51 Jan Kozák
  Z trochu problematické fotky se dá usuzovat o chemické poškození. Buď z moření, nebo z rezidují z půdy. Případně úlet herbicidu z pole, pokud je v sousedství.

  Nepotrebné listy

  4. 6. 18:47 Zakladatel vlákna: Ondrej Valášek
  Zdravím o aký problém ide popri palici cesnaku idú von ďalšie malé listy 
  BjetinCelé pole foto
  Včera 19:48 Jan Kozák
  Toto se někdy stává, rád to dělá Bjetin. Ty listy navíc jsou prodlouženou špičkou stroužkové suknice. Vzhledem k tomu, že jsou zelené, dá se předpokládat, že rostlině neškodí, spíš naopak.
  Včera 20:21 Ondrej Valášek
  Áno aj po kontrole cibule pod pôdov som zistil že je všetko ok ďakujem 
  Dnes prva faza odhlavkovania za nami

  Co se děje s česnekem

  4. 6. 8:57 Zakladatel vlákna: Honzíková Helena
  Prosím o radu, česnek chřadne,kořeny úplně chybí.Moc děkuji za odpověď.
  Choroba

  O jakou se jedná chorobu

  3. 6. 14:58 Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky
  Dobrý den, rád bych Vás poprosil o určení choroby česneku. Česnek z nové sadby mořený pozemek vyčištěny dusikatym vápnem. Celkem asi 15 takových rostlin z pěti kila nasazeného česneku ostatní se zdají dobré. Nikdy jsem za deset let takový problém neměl.Sazim pokaždé na jiné místo. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den. 
  Choroba
  3. 6. 21:40 Jan Kozák
  Nepotěším Vás, ale poděsím. Máte tam háďátko zhoubné.
  3. 6. 21:53 Erik Syrycansky
  Děkuji . Ještě prosím o  odpověď jak mám postupovat dále. Můžu očekávat že napadne okolní Česnek. Bude vůbec něco ke sklizni. ?Jak se objeví v certifikované sadbe.?
  Včera 8:17 Jiří S.
  Dobrý den, mohu se zeptat, podle čeho jste poznal, že se jedná o háďátko ? V minulých letech sem měl stějně vypadající cibuli- která nebyla dělená na jednotlivé stroužky,ale jinak byla zcela zdravá. Děkuji.JS
  Včera 19:44 Jan Kozák
  Tvar cibule, nebo spíš podzemní části, tomu napovídá. Tady se nejedná o jednostroužkovou cibuli.
  Včera 19:42 Jan Kozák
  Pokud bude mokro, bude se háďátko dál šířit. Budou napadeny v okolí i rostliny, které nebudou jevit známky poškození. Na konzum to nevadí, sadbu z takovéto partie určitě nepoužívejte. Po sklizni, kterou doporučuji trochu uspíšit, je nejlépe zapravit dusíkaté vápno, v případě sucha zalít a zakrýt fólií minimálně na dva týdny. Zdroj háďátka nemusí být nutně v sadbě, mohlo už být v půdě delší dobu.

  Chroba, nebo škůdce?

  3. 6. 13:22 Zakladatel vlákna: Tomáš Kohoutek
  Dobrý den, dá se prosím určit původce? Případně doporučit opatření? 
  Každá rostlina byla jinde v porostu, výskyt není ohniskový, aspoň  zatim.  
  Sadba zakoupená loni, na záhonu nebyl česnek tři roky, předtím vizuálně zdravý.  Sulka v září, výsadba v listopadu s gliorexem, na jaře dvakrát zalito roztokem Rizocore. 
  Děkuji 
  Napadené rostlinyCelé rodtlinyDetail
  3. 6. 21:37 Jan Kozák
  Tady si netroufám nic tipovat.

  Plíseň nebo houba?

  3. 6. 12:34 Zakladatel vlákna: Iva Charvátová
  Začal mi žloutnoucí česnek, tak jsem zkusila pár kousků vyndat. Hrůza, shnilýa obalený plísní. Co to je prosím. ? Koupili jsme u Vás a  vše dělali dle pokynů. Vypadal krásně, teď je měsíc sucho… Děkuji za odpověď a radu. 
  Plíseň nebo houba?Plíseň nebo houba?
  3. 6. 21:35 Jan Kozák
  Z fotek bych usuzoval na Fusarium.

  Česnek

  3. 6. 9:26 Zakladatel vlákna: Josef Kadlec
  Dobrý den. 
  Prvním  rokem pěstuji česnek. Před  výsadou jsem do záhonů aplikoval dusikaté vápno, koupil sadu Ojetin a Havel a stroužky jsem ošetřil přípravkem Zdravý česnek Plus - máčení sady. Ještě  před týdnem vypadalo vše v pořádku,  ale teď začínají rostliny žloutnou, tak jsem jednu vytuhnul a zjistil, na kořenech a paličce se objevilo něco  jako plíseň. Dá se úroda ještě zachránit?
  Děkuji za odpověď. 
  J. Kadlec
  J.KadlecJ.KadlecJ.Kadlec
  3. 6. 21:34 Jan Kozák
  Nevypadá to dobře. Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu. Určitě nezalévejte a Pokud nějaký Bjetin ještě čtrnáct dní vydrží, tak ho skliďte, už v zemi něco bude mít.

  Chřadnutí česneku

  2. 6. 13:08 Zakladatel vlákna: Jana Linková
  Dobrý den, obracím se zde na znalce a pěstitele s problémem. Vitální a zdravý česnek mi postupně chřadne, zasychá a odumírá. Ne najednou, ale sem tam postupně po jedné rostlině. Už to vidím, že asi padne celý záhon. Vůbec nevím zda může jít o nějakého škůdce či nedostak živin. Hodně u nás pršelo a stále máme ranní teploty kolem 0°C. Dnes ve 4 hodiny ráno 3°C. Nevím jestli to také nemůže mít vliv.
  Prosím o Vaše názory o jaký problém by mohlo jít, popřípadě co s tím. Děkuji moc
  Foto 1foto 2
  2. 6. 15:52 Jan Kozák
  Vypadá to na úhyn způsobený Fusariem. Jestli je nákaza z půdy nebo ze sadby, není úplně jisté, vzhledem k rozmístění hynoucích rostlin bych se spíš přikláněl k půdě. Chřadnoucí rostliny vytrhejte, nic z nich nebude, jsou zdrojem další nákazy.
  3. 6. 12:48 Jana Linková
  Děkuji alespoň  už vím o co zřejmě jde. Napadlo mě záhon prolít fungicidem. Myslíte že by to mohlo zabránit šíření nemoci? 
  3. 6. 21:27 Jan Kozák
  To určitě nedělejte. Šíření nemoci nezabráníte a další zelenina bude mít hodně daleko k bio.

  Doplňuji fotky

  2. 6. 11:35 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
  Další foto k předchozímu dotazu. Děkuji Plhal
  celý česneknadzemní částlist 1list 2list 3
  2. 6. 15:48 Jan Kozák
  Tak tady je to pěkně vidět. Z nabízejících se možností je to ta nejméně problematická. Na listech je patrná mozaika způsobená viry. U některých odrůd to může mít významný vliv na snížení výnosu, u mnohých odrůd je snížení výnosu zanedbatelné, možná dokonce žádné. Neznamená to, že by ostatní odrůdy virózní nebyly, pouze se manifestačně neprojevují.

  Thiotrac

  1. 6. 18:15 Zakladatel vlákna: Josef Janouch
  Dobrý den rád bych vás poprosil o radu Kdy aplikovat thiotrac. Nejsem jsi úplně jist proto se ptám. Děkuji za radu
  1. 6. 20:54 Jan Kozák
  Nejvyšší čas. Pokud to nestihnete dneska, tak zítra.

  Chybí něco česneku?

  1. 6. 13:40 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
  Názvy česneků jsou asi lidové. Zleva Rusák, koupený, darovaný a Dukát.
  Chybí něco tomu darovanému když ostatní vypadají docela dobře? Děkuji za odpověď. Plhal
  chybí něco tomu 3. zleva?
  1. 6. 20:48 Jan Kozák
  No, něco mu chybí, ale z těchto fotek to zjistí jenom sám Pán Bůh. Já bych potřeboval detail rostliny i detail listu.

  Jaký postřik proti plevelu viz foto

  31. 5. 21:47 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
  Dobrý den, 
  česnek zkouším druhým rokem. Nepoužívám nic proti plevelu kromě rukou, prutových bran a rotační plečky od Vari. Bohužel na plevel viz foto nestačím. Slavin měl co dělat, aby nebyl zahlcen. Nevíte prosím, co je to za plevel, a co proti němu příští rok použít? Rád bych něco, nechci říct BIO, ale prostě trochu šetrného. Mám nyní plochu 400 m2, takže už je česneku dostatek i pro známé a rád bych jim nabídl něco zdravějšího, než co si mohou koupit od velkopěstitelů, kteří to samozřejmě musí řešit jinak a na jistotu. Děkuji vám. 
  Plevel
  1. 6. 20:45 Jan Kozák
  Na ježatku kuří nohu se dá využít motyka nebo chemie. Motykou je to ve Vašem případě určitě na celý den. Chemie je samozřejmě méně pracná. Na trávovité plevele platí jakýkoliv graminicid (Targa, Fusilade, Garland).
  1. 6. 21:58 Jiří Strnad
  Děkuji Vám za odpověď. 

  Hnojení česneku dusíkem

  30. 5. 21:17 Zakladatel vlákna: Vladimír Kořínek
  Dobrý den pane Kozáku, uvádíte, že je možné přihnojovat dusíkem ve třech dělených dávkách v množství 1 kilogram ledku vápenatého na ar.  Mám tomu rozumět, že se jedná o trojí přihnojení 1 kilogramem na ar a nebo rozdělení jednoho kilogramu na ar na tři dávky? Kolik litrů postřiku by bylo třeba na 1 ar, v případě použití pětiprocentního roztoku močoviny? Děkuji za odpověď.
  30. 5. 21:25 Jan Kozák
  Pokud se přihnojuje ledkem vápenatým, tak vždy 1 kg/a při každé dávce. Pro postřik roztokem močoviny použijte dávku 200 l/ha, tedy 2 l/a.

  dodání dusíku postřikem na list

  29. 5. 22:50 Zakladatel vlákna: František Gross
  Dobrý den, je možno použít DAM 390 k dodání dusík postřikem na list?
  Děkuji za odpověď. Gross
  30. 5. 16:25 Jan Kozák
  My sami jsme ho nikdy nepoužili, ale někteří pěstitelé s úspěchem. Samozřejmě večer.

  Fyziologická porucha

  29. 5. 20:10 Zakladatel vlákna: Miloslav Matocha
  Dobrý den, vracím se k předchozím dotazům, kdy prorůstají česnekem nové lístky a nejspíše v zemi i nové stroužky. U nás je to výskyt na odrůdách Janko a Havel. Vekan a Havran jsou zatím v pořádku. Mám se u této poruchy obávat o výnos? Jakým způsobem rostliny s touto poruchou zarodi?

  Vnitřní lístky

  29. 5. 6:39 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, o víkendu jsme hlávkovali Bjetin- snad na 60% jsou malé vnitřní lístky. Napadá mě pouze, že je to reakce naletošní počasí?popř. proč tomu tak je? Budou mít cibule nějaké anomálie? Děkuji zaodpověď.JS
  12
  29. 5. 7:49 Tomáš Cerhák
  Dobrý den, mrkněte o dva dotazy níže, mám ten stejný problém, a pro ověření můžete vytrhnout česnek ze země a oloupat horní vrstvy u cibule a uvidíte.
  30. 5. 8:21 Pavel Martinec
  Dobrý den, mám úplně stejné co Vy. Zhruba taky na 60% na Bjetinu (na jiných odrůdách ne)
  30. 5. 8:21 Pavel Martinec
  Dobrý den, mám úplně stejné co Vy. Zhruba taky na 60% na Bjetinu (na jiných odrůdách ne)
  30. 5. 16:30 Jan Kozák
  Malé vnitřní lístky nemusí značit stejný problém, jako je u pana Cerháka. Může jít o prodlouženou špičku stroužkové suknice. V tom případě nedochází ke zmnožování stroužků.

  Hnojenie

  28. 5. 14:50 Zakladatel vlákna: Marek Kňaze
  Dobry deň. Chcel by som sa spýtať, dokedy je vhodné hnojit 5% roztokom močoviny? Pestujem nepaliciak odrodu Mojmir. Pestujem prvý rok. V ktorom období sa začínajú vytvárať strúčiky? Treba v Tom období hnojit draslikom? Dakujem
  28. 5. 17:51 Jan Kozák
  Postřik močovinou má význam v době, kdy je dostatečně velká listová plocha, což je většinou kolem desátého května, a může se dávat opakovaně po deseti čtrnácti  dnech ještě asi týden po odhlávkování paličáků, což bývá kolem desátého června. Česneková cibule není generativní orgán, proto česnek nemá zvýšené nároky na draslík.

  Plevel v česneku

  28. 5. 12:47 Zakladatel vlákna: Marek Řeřicha
  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem.
  Minulí rok jsem poprvé zasadil česnek. Stříkal jsme ho vícekrát močivinou a již 2x propléval plečkou mezi řádky. Česneku se daří, ale se zlepšujícím se počasím mi v něm hodně vystřelil plevel. Zkusil jsem stomp, ale myslím si že už je pozdě. Plení také výrazně nepomáhá. Můžete mi prosím zkusit poradit ? Případně říci názor.
  Mockrát děkuji.
  Konec květnaLukan
  28. 5. 13:24 Petr Štěpánek
  Ve fázi plevele, který odpovídá konci května je s postřiken problém, možná Lentagran, možná Lontrel, ale já bych zvolil plečku. Ruční...lepší než cokoliv jiného a jde to rychle.  Herbicid je částečný risk a nevezme Vám všechno, podle druhu plevele. Fotku mnou vyrobené plečky přikládám.
  Plečka
  28. 5. 17:46 Jan Kozák
  Stomp v květnu je špatně. Pokud jste stříkal na suchou zem a nezapršelo po aplikaci, pak nevezme ani nově klíčicí rostliny.  Z fotky se mi jeví hlavní problém v trávovitých plevelech. Na ty platí jakýkoliv graminicid (Targa, Fusilade, Garland).
  Podobnou plečku, jakou si vyrobil pan Štěpánek používám skoro do všeho. Je to výborné.
  29. 5. 10:24 Marek Řeřicha
  A postřik graminicidy mohu provést i teď ? Česneku to neublíží ?
  Případně jak velký dopad mohou mít plevele na česnek? Bude malý ? 
  Děkuji moc.
  29. 5. 10:25 Marek Řeřicha
  Děkuji moc. Jdu vyrábět! 
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne