Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Příprava pozemku

  15. 9. 2023 6:01 Zakladatel vlákna: Václav Vidner
  Dobrý den pane Kozák,
  sadba dorazila a i letos to vypadá vše v naprostém pořádku. Měl bych jenom dotaz k přípravě pozemku před výsadbou. Česnek bude sázen po bramborách (vloni zoraná louka, letos výsadba a sklizeň, stříkáno Mistralem na plevel a Spintorem na mandelinku), které jsou  napadené pravděpodobně drátovcem, jelikož jsem měl letos drátovcem napaden i česnek, který byl o pár metrů dál měl bych otázku jak nejlépe předpřipravit půdu abych tohoto škůdce eliminoval a nevrtal se mi do česneku. Loňská sadba byla samozřejmě mořena a  sázena dle doporučení. Děkuji za odpověď. Vidner
  16. 9. 2023 20:40 Jan Kozák
  Ještě je vhodná doba na využití dusíkatého vápna. V dávce nějakých pět kilo na ar je ho nutné zapravit a menší plochu ještě zakrýt na dva týdny fólií, větší plochu uválet.
  19. 9. 2023 9:19 Václav Vidner
  Dobře, děkuji Vám.
  20. 9. 2023 11:49 Václav Vidner
  Pane Kozák, pokud se k tomu ještě vyjádříte. Vápno rozházeno, zapraveno rotavátorem, lehce zváleno a zakryto fólií. Přemýšlím, že to nechám zakryté až do prosincové výsadby. Předpokládám, že to pak již stačí jen uhrabat a rovnou sázet, nemusím již znova brát rotavátorem případně celé zorávat. Děkuji Vidner.
  21. 9. 2023 6:58 Jan Kozák
  Do prosince to nenechávejte zakryté, zem musí před výsadbou pořádně vyvětrat. Fólii sundejte koncem října, další kypření už potřeba nebude.
  21. 9. 2023 8:36 Václav Vidner
  Děkuji Vám. Hezký den

  Moření sadby a výsadba

  14. 9. 2023 20:08 Zakladatel vlákna: Miroslav Janota
  Dobrý večer pane Kozáku.  Některé zdroje uvádí  moření česneku těsně před výsadbou a nebo jej namořit v září nechat zcela vyschnou a uložit na dobře větrané místo až do výsadby. Co je vhodnější?
  Dále k samotnému stanovišti, kam se bude česnek sázet , je možné jej zasadit do polostínu až stínu, nebo je vhodnější mírný polostín?
  Dále jestli je vhodné políčko před výsadbou přihnojit např. hnojivem Cererit, nebo půdu nechat bez přídavku hnojiva?
  A poslední věc co se týče ošetření česneku na jaře, jaké chemické přípravky jsou nejvhodnější , jak proti škůdcům , tak proti houbovitým chorobám? A kdy je nejvhodnější česneku přidat dusík a zdali je lepší močovina na list, nebo zapravit do půdy ledek.
  Dekuji předem za Vaši odpověď 
  S pozdravem 
  Miroslav Janota 
  16. 9. 2023 20:36 Jan Kozák
  Tož od začátku.
  Pro česnek je lepší moření až těsně před výsadbou. Ale protože už poměrně dlouho jsou problémy s roztočem vlnovníkem česnekovým, začal jsem doporučovat moření v Sulce (dvě, maximálně tři hodiny) už v srpnu nebo září (v říjnu je už většinou špatně). Po namoření musí být stroužky rychle vysušeny (nejlépe ráno namořit a do večera usušit) a uloženy na dobře větraném místě ve slabé vrstvě. Před vlastní výsadbou pak tyto stroužky je dobré namočit aspoň na půl hodiny do vody pro rychlejší "start". Použití Rizocore tvrdí muziku.
  Česnek potřebuje pro svůj růst dostatek světla, trvalý stín mu nesvědčí. V letech, kdy je už začátek května hodně horký, je česneku líp na alespoň částečně zastíněném stanovišti, protože se tam nepřehřívá půda. Ale to víte až půl roku po výsadbě, jaké jste měl toho roku zvolit stanoviště. 
  Potřeba hnojení závisí na na zásobě živin v půdě. Pokud byla pro předplodinu řádně pohnojeno hnojem, pak by to stačilo ještě i pro česnek. V opačném případě bez nějakých půdních rozborů zapravte do půdy tak čtyři kila Cereritu na ar.
  Co se týká škůdců, můžete něco dělat proti houbomilce česnekové. Ale pozor: tam, kde se nevyskytuje, je to samozřejmě zbytečné plýtvání Vašim časem, Vašimi penězi a životním prostředím. Používá se Karate se zeon technologií v předjaří, jakmile teplota po tři dny dosáhne deseti stupňů, přičemž může být česnek ještě v zemi.
  Pro eliminaci houbových chorob se jeví jako nejlepší používání Rizocore. V některých letech v některých lokalitách se vyskytuje rez (správně : rzivost česneku). Hned při prvních příznacích je možný postřik přípravkem Ortiva. Pokud se rez objeví až ke konci vegetace, je lepší nedělat s ní nic.
  Na začátku vegetace, dokud nemá česnek dostatečnou listovou plochu se přihnojuje ledkem vápenatým, později na list postřikem pětiprocentním roztokem močoviny.
  18. 9. 2023 8:37 Jan Borůvka
  Zeptám se asi hloupě, ale pokud by šel do kvalitního domácího kompostu je také nutné přihnojovat? 
  18. 9. 2023 19:47 Jan Kozák
  Kvalitní kompost by měl stačit na celou dobu vegetace.

  Otevírací doba

  14. 9. 2023 10:35 Zakladatel vlákna: Václav Kozák
  I letos probíhají tradiční sobotní prodeje.
  Každou SOBOTU v září je možné česnekovou sadbu nakoupit na adrese Poběžovice u Holic 31.
  Otevřeno je 8:00 - 12:00 hod a 13:00 - 17:00 .
  Aktuálně jsou na prodejně odrůdy: Bjetin, Vekan, Anton, Havran, dále pak novinka Matinka a Skalka. K dispozici bude také biologický přípravek RIZOCORE.

  Při sobotních prodejích v Poběžovicích u Holic se vám bude věnovat přímo Ing. Jan Kozák

  Dostupnost

  14. 9. 2023 10:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Kiszka
  Dobrý den,
  prošvihl jsem objednání sadbového česneku. Píšete že není dostupný. Bude ještě možnost nákupu česneku na letošní výsadbu?

  Děkuji
  14. 9. 2023 11:39 Václav Kozák
  Příjem objednávek obnovíme s největší pravděpodobností už v příštím týdnu, kdy budeme mít veškerý česnek zpracován a budeme se naplno věnovat jeho expedici.

  Česnek

  14. 9. 2023 8:46 Zakladatel vlákna: Bretislav Sedlacek
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Pane Sedláčku

  14. 9. 2023 7:27 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Doprava česneku

  14. 9. 2023 5:36 Zakladatel vlákna: Bretislav Sedlacek
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Doprava

  13. 9. 2023 18:07 Zakladatel vlákna: Bretislav Sedlacek
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Kdy mořit

  13. 9. 2023 15:33 Zakladatel vlákna: Danuše Jarkovská
  Dobrý den, 

  dnes mi dorazil Váš česnek. Některé odrůdy se sází listopad/prosinec, některé až na jaře. Česnek budu pěstovat úplně poprvé, můžete mi prosím poradit, kdy mořit ozimé a kdy ty sázené na jaře? 

  Děkuji,

  DJ
  13. 9. 2023 20:39 Jan Kozák
  Vysaďte všechno na podzim. I těm tzv. jarním česnekům je přes zimu líp v půdě než ve skladu.
  Ne že by to bylo nezbytné, ale kvůli vlnovníku česnekovému doporučujeme rozdružit cibule na stroužky ještě v září a namořit v Sulce. Nemoří se 6 - 12 hodin, jak je většinou na obalu psáno, ale dvě, maximálně tři hodiny. Mořit se má při pěkném počasí, aby stroužky během několika hodin oschly. Skladování namořených stroužků musí být na dobře větraném místě v tenké vrstvě. A před vlastní výsadbou je dobré tyto suché stroužky namočit alespoň na půl hodiny do vody a po oschnutí nebo ještě mokré vysadit.                      
  13. 9. 2023 23:28 Danuše Jarkovská
  Moc děkuji za radu. :-)

  DJ

  Podzim nebo jaro?

  12. 9. 2023 19:25 Zakladatel vlákna: Jan Borůvka
  Dobrý den.

  Zakoupil jsem si od Vás prvně odrůdu Havel a Bjetin.
  Česnek pěstuju 2. rokem, vždy jsem sadil na podzim když teplota byla pod 9 stupňů celsia. Oba roky ale česneky vyrazily ještě v prosinci nebo lednu. Díky mírným zimám, pak přituhlo, ale přežily, protože mírnou zimu snesou.

  Bohužel cca třetiny různě uhnila nebo měla nějaké podobné příznaky.
  Dočetl jsem se někde, že mírné zimy předurčují, že je lepší sadit až na jaře.
  Předejdu těmto problémům částečně?

  Popravdě bych raději zvolil variantu jara. Bylo by možné mi s tímto dilema trošku poradit? Děkuji moc za Váš čas.
  12. 9. 2023 20:29 Jan Kozák
  Tam bude jiný problém než mírná zima. Ta to určitě nezpůsobila. Ale takto poradit neumím.
  13. 9. 2023 12:37 Helena Špačková
  Dobrý den. 
  Napadá mne jen možnost buď a nebo. Což zkusit část sadby zasadit až v předjaří. Samozřejmě  podle počasí.
  18. 9. 2023 8:33 Jan Borůvka
  Ano děkuji, vyzkouším. Hlavně letos půjde do záhonu hodné kompostu, co jsem letos přeházela už mám přístup, tak česneku i víc pomohu živinami.

  Rusinka a Janko

  12. 9. 2023 17:13 Zakladatel vlákna: Milan Zemek
  Přeji dobrý den.

  Přišla mi sadba česneku Rusinka a Janko. 
  Teda to jsou ale velké palice. 
  Objednal jsem si 9 + 9 kusů (cibulí) a z odrůdy Rusinka mám celkem 83 stroužků. To je dobré. Jedna palice měla dokonce 12 stroužků. 
  U té odrůdy Janko mám jen 42 stroužků a tak si myslím že to je taková "neekonomická" odrůda. 
  Dá se velký stroužek napůlit jako třeba u brambory?. 

  Hezký den. 
  Milan Zemek. 
  12. 9. 2023 20:26 Jan Kozák
  Janko je skutečně neekonomická odrůda, přesto je mimořádně žádaná. Ale stroužek rozpůlit nemůžete, má jen jediný vegetační vrchol.

  výsadba česneku

  11. 9. 2023 7:57 Zakladatel vlákna: Zoubková Hana
  Dobrý den, prosím vysela jsem na záhon svazenku jako zelené hnojení, koncem září ji zaryju a začátkem listoopadu chci sadit česnek, je to možné. Na toto místo.  Moc děkuji
  S pozdravem
  Hana Z o u b k o v á
  12. 9. 2023 20:23 Jan Kozák
  Zelené hnojení by mělo být zaryté do poloviny září. Pokud to potřebujete dělat později, bylo by vhodné svazenku posekat na malé kousky. To umí udělat trávníková sekačka.

  Sadba.

  6. 9. 2023 7:17 Zakladatel vlákna: Milan Dráha
  Dobrý den,
  prosím o informaci ohledně dostupnosti sadby odrůd Vekan  a Havel, případně i Rusinka pro malopěstitele. Pro sadbu bych si přijel osobně na vaši prodejnu.
  Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
  9. 9. 2023 9:32 Jan Kozák
  V Poběžovicích u Holic máme z uvedených odrůd Vekan. Ještě tu máme Bjetin, Anton a Matinku.

  Hnojení

  5. 9. 2023 21:34 Zakladatel vlákna: Bronislav Jurzykowski
  Krásný den,
  Chci letos poprvé začít pěstovat česnek, zatím jsem si koupil paličák  Havel a Lukan, škoda že prodejna v Třinci která nabízí Vaše sadbové česneky nemá více nepaličáků. Zanedlouho chci začít připravovat půdu, půda je po bramborách, ale chci přihnojit Cereritem, ještě jsem doma našel vápnitý dolomit který obohacuje půdu o vápník a hořčík a následně dochází k zásadité úpravě půdní reakce. Zlepšuje využitelnost půdní zásoby fosforu a molybdenu, podporuje lepší využití jiných aplikovaných hnojiv, stabilizuje půdní strukturu a příznivě ovlivňuje množství mikroorganismů v půdě. Můžu ho přimíchat k Cereritu nebo jej aplikovat předem? Chovám ještě slepice, slepičí hnůj , nebo (voda ze slepičího hnoje) asi vynechat že?  Moc děkuji za odpověď
  9. 9. 2023 9:30 Jan Kozák
  Můžete dát Cererit společně s dolomitickým vápencem. Slepičí trus lze použít do půdy při přípravě k sázení za předpokladu, že se nepoužívá k podestýlce sláma, ale piliny nebo popel. Ale v tom případě nedávat vápenec. Jinak lze slepičí trus pohodit v zimě na záhon nebo během vegetace zkvašený využít na zálivku.

  Odrůda česneku

  5. 9. 2023 16:42 Zakladatel vlákna: Andrea Mašková
  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat zda jste někdy slyšel o odrůdě česneku Daniel. Hledala jsem všude, ale nikde jsem se o ní nedočetla. 
  5. 9. 2023 19:43 Jan Kozák
  Neznám odrůdu takového jména.
  < Novější1920212223Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne