Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Rusinka

  Rusinka je „ruský paličák“ s ušlechtilou chutí, který byl ozdraven od virů. Jedná se o ozimý širokolistý paličák.
  Vytváří pravidelné kulovité cibule se světlými, jemně nafialovými obalovými suknicemi. Tvoří 6 (4–8) velkých stroužků, barva obalové šupiny stroužku je hnědá, narůžovělá. Listy rostliny jsou sytě zelené barvy, vzpřímeně postavené, dlouhé. Květní stvol dorůstá výšky i okolo 180 cm. Pacibulky jsou v květenství ve velkém počtu, malé.
  Rusinka je velmi výnosná odrůda, s vynikajícím tříděním tržního zboží (málo drobného odpadního materiálu). Dorůstá do rekordních velikostí. Polopozdní odrůda – sklízí se okolo 20. července.
  Při produkci sadby se vychází z bezvirózního materiálu.
  Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá.
  Rusinka je odolná vůči mrazu.

  Využití

  Odrůda Rusinka je nejlepší volbou pro všechny milovníky tzv. ruských paličáků. Ruské paličáky mají 2 negativní vlastnosti, a to že chuť není ušlechtilá – má výraznou pachuť a jsou silným zdrojem viróz (ač napadení viry na rostlině nebývá znát). Obě negativní vlastnosti se podařilo u odrůdy Rusinka odstranit. Rusinka má chuť ušlechtilou bez pachutí a odrůda byla od virů ozdravena. Navíc je velmi výnosná, vytváří velké stroužky, které se v kuchyni snadno loupou, proto je ideální na zabíjačky. Skladovatelnost je dobrá – při venkovní vlhkosti a teplotě vydrží i v obyčejném přístřešku běžně do dubna či května.

  Názor šlechtitele

  Odrůda Rusinka je skutečnou raritou nejen na českém trhu. Ing Jan Kozák s tzv. ruskými paličáky pracoval už před desítkami let. Až v roce 2022 přichází na český trh první „ruský paličák“ s ušlechtilou chutí ozdravený od virů, které mají negativní vliv na výnos.

  Odrůda Rusinka

  Odrůda Rusinka

  Rusinka je první odrůda ruského typu, která nemá pachuť.


  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne