Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Stanik

  Stanik je širokolistý paličák, který vytváří světlejší cibule s nevýraznou fialovou kresbou. Suknice jsou tenké, zároveň však poměrně pevné. Stroužky jsou skořicově zbarvené a v počtu okolo deseti vytváří pevnou pravidelnou cibuli. Nať rostliny je tmavě zelená, v porovnání s ostatními odrůdami výrazně nižší, stejně tak jsou i nižší i květní stvoly. Dorůstají do výšky okolo 45 cm. Pacibulky jsou velké, v počtu většinou 20-30 v květenství.
  Jedná se o pozdní paličák. Který se v běžných letech sklízí okolo 25. července.
  Stanik je odolný vůči mrazu.

  Využití

  Odrůda Stanik je určena především pro zahrádkáře jako doplněk sortimentu. V některých oblastech však dokáže udělat i nadprůměrné výnosy, někdy dokonce i tam, kde se jiným odrůdám nedaří. V těchto výjimečných případech po Staniku sáhnou i velkopěstitelé. Stanik je zajímavý i svoji silnější dormancí a dlouhou skladovatelností. Během skladování nedochází k předčasnému rašení uskladněného materiálu a vydrží do května, v dobrých podmínkách i až do června. Zároveň však tuto odrůdu rád napadá skladištní škůdce vlnovník česnekový. V oblastech, kde jsou s vlnovníkem problémy, je tedy lepší zvolit odrůdu jinou.

  Názor šlechtitele

  Odrůdu Stanik jsme do sortimentu zařadili především kvůli jeho dlouhé skladovatelnosti. Původně jsme ji brali pouze jako doplňkovou odrůdu pro zahrádkáře. Zpětně se nám však ozývají zákazníci s tím, že se v jejich oblasti nedaří jiné odrůdě než odrůdě Stanik. Někteří zahraniční zákazníci ji dokonce označují nejen jako nejostřejší českou odrůdu, ale dokonce i jako nejostřejší odrůdu na světě. Je to však pouhé subjektivní hodnocení, které není ničím jiným doloženo.

  Odrůda Stanik

  Odrůda Stanik

  Stanik vytváří kulovité pravidelné cibule s 10 stroužky velmi ostré chuti. Jde o pozdní paličák.

  Paličák Stanik

  Paličák Stanik

  Výhodou odrůdy Stanik je dlouhá skladovatelnost – může vydržet až do června.


  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne