Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Rizocore - vitalita pro česnek

  Čím česnek před výsadbou namořit či ošetřit? Postupně byly rušeny všechny fungicidy vhodné pro moření česneku. Proto jsme se poohlédli mezi biologickými přípravky, které houbové choroby během vegetace potlačují nebo jim přímo brání ve vstupu do rostliny. Díky nim nám česnek může dát vyšší výnos. Tyto přípravky navíc česnek chrání po celou dobu vegetace. Po několikaletém testování různých produktů nás nejvíce zaujal přípravek Rizocore.

  Ošetření sadby

  V posledních letech se nás stále častěji ptáte, čím česnek před výsadbou namořit či ošetřit. Protože česnek lze množit pouze vegetativně, (neexistuje žádné česnekové osivo) musí se pěstitelé potýkat s několika problémy. Jedním z nich je přenos půdních houbových chorob, které se v půdě vyskytují přirozeně, jako je např. Fusarium, Helmintosporium a podobně. Tyto choroby snižují výnos i trvanlivost sklizeného česneku. Aby nedošlo k jejich přemnožení, je doporučovaný odstup při pěstování na jednom místě 4–5 let a ideálně také sadbu namořit.

  Všechny fungicidy vhodné pro moření česneku byly ale postupně zrušeny. Chemické fungicidní přípravky ale i tak omezovaly pouze choroby vyskytující se na sadbě česneku, během vegetace již česnek nechránily.

  Biologické přípravky ochrání česnek lépe

  Proto jsme se v začali poohlížet mezi biologickými přípravky, které houbové choroby v celém období vegetace potlačují nebo jim přímo brání ve vstupu do rostliny. Díky nim nám česnek může dát vyšší výnos.

  Vyzkoušeli jsme mnoho biologických přípravků. Jejich účinek býval obdobný – zvýšení vitality, rostliny byly zdravější, trvanlivost česneku delší.

  Při vybírání toho nejvhodnějšího jsme narazili na problém, že některé obsahovaly organizmy, které sice sadbu chrání, ale nevydrží mráz a na jaře pak zůstal česnek bez ochrany. Trvanlivost, způsob aplikace a cenu přípravků, která se několikanásobně liší. Co tedy vybrat?

  Přípravek Rizocore

  Po několikaletém testování různých produktů nás nejvíce zaujal přípravek Rizocore. Rizocore je mikrobiální pomocný rostlinný přípravek kombinující houby a bakterie (primárně Trichoderma harzianum), díky kterým pozitivně ovlivňuje vitalitu rostlin, zdravotní stav a tím i celkový výnos. Napomáhá rozvoji kořenů a bakterie kořeny zároveň chrání a zpřístupňuje hůře přijatelné živiny.

  Díky nižší ceně lze přípravek aplikovat dvakrát – před výsadbou a na jaře a tím zajistit, že i v případě úhynu nebo omezení organismů v zimním období bude rostlina příznivě ovlivňována až do sklizně.

  Aplikace a dávkování

  Rizocore je dodáván ve formě granulí, které rozpouštíme ve vodě. Pro česnek se zdá nejvhodnější aplikovat přípravek postřikem nebo zálivkou ještě před zpracováním půdy před výsadbou. Na malých plochách roztokem zaléváme přímo řádky těsně před sázením.

  Na jaře, kdy česnek začne vzcházet (obvykle v průběhu března), je vhodné aplikaci zopakovat. Pokud zvolíme postřik, je důležité neprovádět jej za přímého slunečního svitu, ale ve večerních hodinách. Nejlépe přípravek aplikujte před deštěm nebo jej po aplikaci pomocí bran zapravte do půdy, protože živé organizmy z přípravku nevydrží dlouho na přímém slunci.

  Běžná dávka je 50 g přípravku na hektar (1 g lze použít až na 200 m2) rozpuštěného v co možná největším množství vody (okolo 2 000 l/ha). Před deštěm může být dávka vody výrazně nižší.

  Nemusíme se bát, že bychom mohli rostliny předávkovat. Naopak při vyšších dávkách dojde k rychlejšímu efektu. Přípravek je použitelný nejen na česnek, ale i na další zeleninu, zemědělské plodiny, ovocné a okrasné rostliny.

  Protože přípravek Rizocore nebyl dostupný pro menší pěstitele, zařídili jsme výrobu menších balení, které nyní nabízíme svým zákazníkům. Balení je po 2 gramech, které si rozdělíme na poloviny: jednu použijeme před výsadbou a zbytek na jaře. Při pěstování na menších plochách může pěstitel dávku navýšit nebo přípravek na své zahrádce nabídnout i ostatním rostlinám, jistě mu poděkují.

  Přípravek Rizocore

  Přípravek Rizocore

  Biologický přípravek na pěstování česneku


  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne