Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Česnekový podvod

  V posledních dnech se na trhu objevil čerstvý česnek. V obchodních řetězcích mají uvedenu zemi původu Egypt. Správně.

  Stejné zboží prodávají i trhovci. A jaký uvádějí původ? Jižní Moravu. Podvod! Jak dnes vypadá česnek na jihu Moravy, je vidět na snímku. Ještě není viditelný náznak stroužků. Takový česnek by se mohl prodávat jako listová lahůdková zelenina, to ale u nás není obvyklé.

  Ještě se uvádí druhý původ: Česká republika, pěstování ve skleníku. Podvod! Česneku by se ve skleníku muselo topit, letos určitě i svítit. Cena takového česneku by byla okolo 1 000 Kč/kg. Ten by byl neprodejný. Proto nikdo česnek ve skleníku ani fóliovníku nepěstuje.

  A ještě malá poznámka: V loňském roce většina česneku v České republice (a nejen zde) vymrzla. Přesto se „český česnek“ prodával a prodává na tržištích v nebývalé míře. Kdybychom uvedli, že se jedná z devadesáti procent o podvod, tak to přeháníme. Ale směrem dolů. Ten podvod je totiž ještě větší. V současné době je to jednodušší. Všechen česnek v těchto zařízeních je zahraničního původu. Každý, kdo tvrdí, že prodává česnek český, je podvodník. Správně se má ovšem říkat, že klame spotřebitele.

  A jak to bylo se sadbou českých odrůd? Nikdo z producentů sadby nedodával do tržní sítě, s výjimkou firmy Tagro Červený Dvůr u Tábora, která dodala několik metráků odrůd Tantal a Tristan.

  Může mít vůbec zákazník jistotu, že kupuje skutečně český česnek? Pak musí nejprve vědět, co to český česnek je. Podle platné legislativy je to každý česnek vypěstovaný na území České republiky. Ale i ten je třeba rozdělit do dvou kategorií: česnek zahraničních odrůd a česnek českých odrůd (ať už registrovaných, nebo krajových, případně starších, které už v dnešním registru nejsou zařazeny).

  Český česnek zahraničních odrůd se prodává převážně v obchodních řetězcích v drobném balení, nikoliv jako tzv. volně ložený. Tato kategorie vznikla hlavně z potřeby produkce českého česneku při nedostatku sadby českých odrůd. Ale pozor: ani tady není vždy stoprocentní jistota.

  Český česnek v květnu

  Český česnek v květnu

  V květnu česnek v našich podmínkách ještě netvoří cibuli dělenou na stroužky.

  Česnek v ČR v květnu

  Česnek v ČR v květnu

  V tuto dobu česnek pěstovaný v České republice teprve začíná vytvářet cibuli.


  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne