Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  jarní výsadba

  2. 1. 9:01 Zakladatel vlákna: Soňa Souralová
  Dobrý den, pane Kozáku.
  V září(říjnu) jsem od vás dostala sadbu česneku odrůdy Janko a Rusinka.
  Rozdělila na jednotlivé stroužky s tím, že jej zasadím. NEmořila jsem jej.
  pro nedostatek času a posléze nepřízeň počasí jsem jej ještě nestihla zasadit.
  Mám na Vás otázku.  Je možnost jej ještě teď v zimě zasadit, nestane se s ním nic(nezmrzne) nebo mám raději počkat až na jaro? A pokud až na jaře, mám jej namořit aby vydržel?  Děkuji moc za odpověď. Souralová Soňa 
  2. 1. 9:15 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Osobně bych na nic nečekal a sázel co nejdříve. Česneku se nic nestane.
  2. 1. 15:35 Jan Kozák
  Jak píše pan Mácha, pokud to jen trochu jde, tak  sázejte.

  Ztracená krabice zkušební sady česneku

  1. 1. 16:47 Zakladatel vlákna: Marek Zavodny
  Dobrý den, v říjnu jsem zakoupil zkušební sadu 8ks sadbového česneku. Jednotlivé cibule jsem si rozložil na stroužky, mořil a sadil zvlášť každou odrůdu. Řádky jsem si označil číslem podle pořadí v krabičce, ve které sadba dorazila. A tady nastává kámen úrazu. Manželka mi prázdný obal vyhodila, čímž jsem ztratil přehled o tom, které číslo náleží jaké odrůdě. Dá se někde dohledat, které odrůdy a pod jakým číslem byly ve zkušební sadě (snad není více verzí...)? Já našel pouze fotku s otevřenou krabicí :( Děkuji za ochotu a přeju hodně zdraví a zdaru v roce 2024! 
  Foto zkušební sady
  4. 1. 20:23 Jakub Sigmund
  Tady obrázek
  Krabicka 2023
  8. 1. 10:23 Marek Zavodny
  Dobrý den, 
  děkuji mnohokrát:) 
  Marek Závodný 

  barevný stroužek

  14. 12. 2023 19:36 Zakladatel vlákna: Fiala petr
  Dobrý den, pane Kozáku.
     U modré odrůdy  mám letos po oloupání zabarvený (na povrchu, blíže ke klíčku) stroužek do fialova. Pěstuji už desetiletí česnek a letos jsem se s tímto setkal poprve. Nepoužívám žádné umělé hnojivo nebo výživu, jen na jaře kopřivový zákvas, pokud začnou žloutnout listy. Pěstuji v slínovité  půdě, snažím se zapravovat organické komponenty ( hořčice, listovku, dřevěný popel), abych půdu vylepšil. Přes léto mulčuji meziřadí posekanou trávou, tím odpadá zaplevelení. Česnek je bezproblémový, úroda bohatá, chuťově výborný. Co může být příčinou zabarvení? Děkuji za odpověď , Fiala Petr
  15. 12. 2023 19:12 Jan Kozák
  Třebaže tuto situaci znám, její příčinu neznám, ani jsem se po ní nijak nepídil. Každopádně barvivo antokyan je pro naše zdraví přínosem. Ovšem v tak malém množství nebude ani ten přínos nijak významný.

  Sázení

  14. 12. 2023 13:32 Zakladatel vlákna: Martina Krčková
  Dobrý den,
  mám trošku problém, koupila jsem u vás Havla a Slavín. Oba jsem namořila a chtěla jsem sázen, jenže druhý den mimo předpověď zasypal naší krajinu sníh (mělnicko) pak mrzlo a česnek byl namořen a stále je uskladněn. Mám na něm kořínky (Havel odrůda) mám to ještě sázet? Teď bude teplo o víkendu tak bych ráda to tam dala. Ale nevím jestli vyleze, když už má kořínky :( Moc děkuji za radu.
  14. 12. 2023 16:59 Jan Kozák
  Samozřejmě to sázejte. Na narašené kořeny buďte co nejvíc opatrná.

  Výsadba česneku do mokré půdy

  9. 12. 2023 14:22 Zakladatel vlákna: Mikuláš Drastich
  Dobrý den, letos chci poprvé pěstovat česnek, bohužel se mi jej nepovedlo zasadit než napadl sníh. Chtěl bych se zeptat zda česnek mohu zasadit i když je půda pod sněhem mazlavá a mokrá, nebo mám raději počkat než sníh sleze a půda oschne? Děkuji předem za radu.
  10. 12. 2023 9:54 Jan Kozák
  Nejste v tom sám. I já mám toho dost na sázení. Počítám, že odpoledne odhrnu sníh; pokud to půjde frézou, bude to pohodlnější, v opačném případě to udělám ručně. A od zítřka až do středy by se mohlo sázet. Tož uvidíme. Na oschnutí půdy čekat nebudu, mohlo by to trvat dlouho.
  10. 12. 2023 22:05 Martin Perníček
  Dobrý večer. Také jsem se snažil trochu odstranit sníh před výsadbou. Letošní podzimní počasí výsadbě moc nepřálo. Přeji všem pěstitelům, kteří ještě také nemají česnek v zemi hodně štěstí při sázení.
  Odklízení sněhuOdklízení sněhuOdklízení sněhuOdklízení sněhuOdklízení sněhuOdklízení sněhu

  Den otevřených dvěří

  9. 12. 2023 10:56 Zakladatel vlákna: Jaroslav Navrátil
  Dobrý den pane Kozák,
  nechcete v příštím roce udělat den otevřených dveří ? Návštěvníků by se určitě sešlo hodně.
  15. 12. 2023 19:09 Jan Kozák
  Chceme to udělat už několik roků. Jestli se to podaří ten příští, ještě nevíme.

  Sázení česneku na Vysočině

  30. 11. 2023 19:47 Zakladatel vlákna: Pavlína Strachoňová
  Dobrý den pane Kozáku, koupili jsme si od vás sadbu česneku Havel, bydlíme na Vysočině a nestihli jsme česnek zasadit než nasněžilo. Myslíte si, že kdybychom česnek zasadili až sleze sníh, počítám duben, možná březen, budeme moci v červenci sklízet? Vyroste? Moc děkuji 
  1. 12. 2023 2:42 Josef Bříza
  Do vánoc se má oteplit tak ho nasázejte.

  Rizocore

  30. 11. 2023 10:30 Zakladatel vlákna: Alena Masarova
  Dobrý den, 
  Tento víkend budu sadit česnek, mořím těsně před výsadbou než zasadím chci použit Rizocore, má smysl ho použít ikdyž mrzne?! A neublíží česneku, když ho zaliji zbytkem sulky z moření? Děkuji předem za odpověď. 
  30. 11. 2023 13:59 Jan Kozák
  Rizocore použijte bez ohledu na teplotu. Mráz mikroorganismy z Rizocore nezničí a mrznout pořád nebude, takže Rizocore bude moci působit. Sulku po moření nařeďte asi desetinásobně a bez obav zalijte vysazený česnek.

  Sulka

  30. 11. 2023 4:01 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den pane Kozáku.                  Reaguji na dotaz z 26 .11.kde nedoporučujete opakované použití sulky na základě návodu od výrobce. Někdo to zde kdysi dávno vysvětloval rychlou reakcí síry na vzduchu . Jenže výrobce doporučuje 6 až 12 h , dnes moříme 2 h s tím že delší moření česnek poškozuje. 24 h už ho může i zničit. To logicky znamená že sulka působí nejméně 24 h. Navíc byla doporučována na hádátko a houbové choroby, dnes na vlnovníka. Nepřemýšlíte o tom, když máte k dispozici laboratoř, udělat jednoduchý pokus, sehnat česnek s vlnovníkem a použít sulku opakovaně. Potom zjistit jestli to účinkovalo nebo ne. Pokud by se potvrdila možnost opakovaného použití, snížilo by to náklady a možná by to prospělo i životnímu prostředí. Vím že radit jiným co mají dělat umí každý ale tohle by snad stálo zato .           S pozdravem a přáním dobré úrody Polách
  30. 11. 2023 21:03 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Poláchu, v té staré diskusi, kterou zřejmě máte na mysli, šlo o to, zda je možné použít Sulku i v dalších letech. V té době nebyly na trhu malá balení. Závěry tehdejších opakovaných debat by se daly shrnout tak, že se nejedná o vhodný postup, protože Sulka během uskladnění zvětrá a uživatel nemá jak úbytek účinné síry změřit a dopočítat potřebnou koncetraci, která by byla dostatečně vysoká pro likvidaci vlnovníku, zároveň však spolehlivě nepoškozovala česnek.

  Podle doktora Havránka byla registrace Sulky proti háďátku za minulého režimu ovlivněna politickým zadáním. Přípravek tak byl zmíněnému patogenu registrován, ačkoliv se vědělo, že testy v polních podmínkách účinnost neprokázaly.

  Opakované použití mořicí lázně se nevyplatí vzhledem k vysoké ceně mořeného materiálu v kombinaci s nízkou cenou mořicího roztoku. Riskujete totiž také potenciální přenos patogenů.
  1. 12. 2023 18:44 Jiří Polách
  Díky za odpověď. Nejvíc mne zaujalo info že soudruzi dokázali zpolitizovat i moření česneku. BRAVO.  Co se týče diskuse, tak pokud mne moje sklerotická paměť nešálí tak šlo o opakované použití mořidla ale Váš argument s přenosem patogenů je neprůstřelný. To musím uznat. Dík a hodně zdaru Polách

  Moření

  29. 11. 2023 11:55 Zakladatel vlákna: Eva Sarová
  Dobry den, včera večer jsem poprvé  a ve spěchu mořila česnek v Sulce. Vůbec jsem neředila. Prostě jsem ho naložila do koncentrátu a až ráno mi došlo, ze jsem udělala chybu. Je česnek na vyhození?Dekuji za odpověď 
  29. 11. 2023 15:58 Jan Kozák
  Určitě je na vyhození. Příště Sulku nařeďte a mořte dvě, maximálně tři hodiny.

  Sázení v mraze

  28. 11. 2023 19:45 Zakladatel vlákna: Jakub Sigmund
  Dobrý den,
  bohužel díky nečekanému prodloužení služební cesty jsem propásl vhodný termín pro výsadbu česneku. Je možné česnek sadit i  při mínusových teplotách (pokud  to vůbec fyzicky půjde) nebo jej to může negativně ovlivnit? Pokud to možné je, je i v mrazu vhodné jej před výsadbou na 30 minut namočit do vody?
  Děkuji za radu.
  28. 11. 2023 20:42 Jan Kozák
  Pokud to půjde, tak můžete česnek sázet i za mrazu. Vodní koupel mu před výsadbou dopřejte.
  28. 11. 2023 21:58 Jakub Sigmund
  Dekuju

  Výsadba česneku do skleníku

  28. 11. 2023 18:12 Zakladatel vlákna: Jiřina Mičková
  Dobrý den, pěstuji česnek jen pro vlastní potřebu a letos jsem kvůli nemoci nestihla zatím česnek zasadit. Bohužel teď u nás napadl sníh a nevím, jestli bude možné ještě letos sadit na záhonek. Napadlo mě alespoň část zasadit do skleníku nebo bude lepší sadit co nejdříve na jaře? Ať mám příští rok alespoň nějakou úrodu. Pěstuji paličák  (odrůdu si ale nepamatuju). Děkuji. J.Mičková
  28. 11. 2023 20:40 Jan Kozák
  Česnek ve skleníku pěstovat můžete. Třeba se počasí změní a bude možné sázet v lednu. Každopádně se snažte sázet hned, jak to půda dovolí.
  29. 11. 2023 14:05 Josef Bříza
  Zdravím, já to dělám tak že odhrnu opatrně odhrnu sníh a zasázím.
  země pod sněhem není zmrzlá a sníh naházím zpět.

  příprava záhonu

  28. 11. 2023 7:04 Zakladatel vlákna: Miroslav Šuster
  Dobrý den, pane Kozáku, mám na Vás 3 navzájem související dotazy ohledně přípravy záhonu pro sázení česneku :
  1. po sklizni brambor počátkem září ihned vyseji zelené hnojivo (hořčice),toto nechám cca do konce října vyrůst, pak podrtím sekačkou na trávu a zaryji současně s rozhozením dusíkatého vápna, dúkladně proleji vodou a na 3 týdny zakryji folii. Poté proliji Rizocore, rozhodím cererit a sázím česnek (Rusinka - mořeno 2,5 hodiny Sulkou ihned v září po dodání)). Může to tak být anebo je to příliš překombinované ?
  2. Dostaví se účinek Rizocore i při použití v listopadu při teplotách těsně pod nulou ?
  3. Mohu vysázený česnek koncem listopadu ihned zakrýt netkanou tkaninou a nechat ji na záhonu až cca do března ? (bydlíme v nadmořské výšce cca 600 m.

  Děkuji za odpovědi a zdravím
  28. 11. 2023 10:17 Jan Kozák
  Je to překombinované. Dusíkaté vápno výrazně zpomalí rozklad organické hmoty, což není žádoucí zvláště při tak pozdním jejím zapravení do půdy. Není dobré Cererit jenom rozhodit po povrchu, je třeba ho zapravit do půdy.
  Účinek Rizocore je samozřejmě při nízkých teplotách nižší, ale má smysl ho při výsadbě dodat.
  Netkanou textilii jako ochranu proti houbomilce můžete dát hned po výsadbě. Spíš je otázkou, jestli se v té Vaší nadmořské výšce houbomilka vyskytuje.

  Vekan

  27. 11. 2023 12:18 Zakladatel vlákna: Renáta Mlíkovská
  Dobrý den, je prosím tento česnek závadný? Je to váš Vekan koupený v Culina Botanica. Kupovali jsme ještě Bjetin a ten je v pořádku. 
  Vekan
  28. 11. 2023 10:06 Jan Kozák
  Může tam být vlnovník, poškození je minimální. Po namoření v Sulce můžete bez obav vysadit.

  Zbarvení po moření

  27. 11. 2023 10:44 Zakladatel vlákna: Ondřej Klein
  Dobrý den,

  v sobotu jsem mořil a sázel odrůdou Havran. Před mořením byla barva slupky česneku mírně fialová. Po moření 5% roztokem Sulky po dobu dvě hodiny slupky zmodraly až zčernaly. Je to v pohodě?
  Zbarvení slupek po moření
  27. 11. 2023 22:33 Josef Vejlupek
  Změna barvy je způsobena reakcí sirné sloučeniny(Sulka) se slupkami, je to v pohodě. 
  28. 11. 2023 10:18 Jan Kozák
  Je to v pohodě, jak správně uvedl pan Vejlupek.
  < Novější1617181920Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne