Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  jarní výsadba česneku Havel

  22. 2. 10:29 Zakladatel vlákna: Jitka Vlčková
  Dobrý den,
  na podzim jsem nestihla přípravu záhonu a výsadbu česneku Havel z Vašeho šlechtění.
  Skladovala jsem ho na vzdušném tmavém místě ve spíži.
  Teď bych ho chtěla vysadit. Je to nadějné? Dostala jsem radu, že ho mám nechat předklíčit v lednici asi týden v perforovaném mikroténovém sáčku...A co moření? Je třeba?
  Děkuji za odpověď. 
  22. 2. 12:53 Jan Kozák
  Pokud je u Vás mokro jako u nás, pak ho vysaďte bez další úpravy. Není-li u Vás velké mokro, pak ho před výsadbou namočte na půl hodiny do vody. Ledničku bych vynechal. Ale netvrdím, že to nemůže fungovat.
  22. 2. 21:58 Jitka Vlčková
  Děkuji, mokro je dost, tak zkusím. JV

  Bílá textilie

  21. 2. 19:22 Zakladatel vlákna: Helena Špačková
  Dobrý den. Prosím, mám dotaz. 
  Mám stále přikrytý česnek bílou textilkou, která se už zvedá rostoucím česnekem. Mám ji sundat nebo ještě nechat.
  Děkuji za odpověď.
  21. 2. 19:52 Jan Kozák
  Pokud potřebujete česnek provláčet, tak textilii sundejte a vraťte ji zpátky a nechejte ji asi do poloviny března.
  21. 2. 22:48 Helena Špačková
  Děkuji mockrát.

  Poškození česneku

  21. 2. 13:39 Zakladatel vlákna: Radko Valenta
  Dobrý den,
  20 let pěstuji stejnou odrůdu česneku stejným postupem bez výskytu chorob.
  Česnek mořím před výsadbou v sulce, skladuji v přístřešku v průvanu.
  V tomto období vyloupu stroužky a skladuji v mrazáku .
  Letos  jsem však  objevil  poškození  na  veškerém uskladněném česneku viz. foto.
  Nejsem si jistý, zda to je napadení vlnovníkem česnekovým.
  Může to být projev moření v sulce  cca 12 hodin?
  Nevím jak  se na česneku projevuje případné přehnojení půdy dusíkatým hnojivem?
  Můžete mi prosím poradit?
  Poškození česneku
  21. 2. 19:50 Jan Kozák
  Ale jinak stroužky vypadají, že jsou v dobré kondici. Vlnovníka vyloučíme, protože to by byly stroužky už scvrklé. Soudil bych, že se jedná o fyziologickou poruchu způsobenou nerovnoměrnou výživou, na přehnojení dusíkem ale nesázím. Poruchy ve výživě nutně neznamenají, že je v půdě nějakého prvku v přijatelné formě nedostatek či nadbytek, jejich snížený nebo zvýšený příjem může být způsobem vlivem prostředí. Třebaže máte půdu stále stejnou, teplota a vlhkost se neustále mění.
  22. 2. 0:54 Radko Valenta
  Díky za vaši reakci.
  Napadlo mne, zda to nemůže být nadměrnou vlhkostí….

  Stav Česneku

  21. 2. 12:02 Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky
  Dobrý den, Česnek Bjetin,Havel ,Janko sazeno 9.11 mořený použito rizcore. Po nasazení stále pršelo občas sníh voda v Česneku ale nestála. Mráz tak-12 max 3 dny hloubka výsadby 8 cm. Při dnešní kontrole Česnek leze někde ještě jsou mezery. Když hrabnu do mezery tak se buď to teprve tlačí nebo je stroucek úplně zhnily že nejde najít nebo nemá kořeny a od spodu je úplně rozbředly. Čím to může být?  Mám něco teď pro Česnek udělat? Nebo jsem udělal něco špatně? Česnek sázím 12 roků ale to se mi ještě nestalo aby nevylezl všechen ale také nepamatuji takovou zimu stále déšť,déšť a déšť. Děkuji za odpověď. 
  21. 2. 19:41 Jan Kozák
  Na dálku, ale asi ani ne na blízku, příčinu nezjistím. To by musela diagnostická laboratoř.

  Svízel

  18. 2. 18:24 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  Dobrý den, nevíte prosím, jakým herbicidem se zbavit svízele přítuly? Česnek už leze. Děkuji 
  19. 2. 12:17 Jan Kozák
  Na svízel spolehlivě působí herbicid Starane před vzejitím, nejpozději do druhého listového přeslene. Na větší plevel je účinek malý.
  20. 2. 9:20 Dan Šatan
  Děkuji za odpověď, a nevěděl byste i dávkování? Starane není původně pro česnek, tak se to nikde nemůžu dočíst. Nechci česneku ublížit. Budu používat i plevel ex (náhrada stompu), mohu smíchat ? 
  20. 2. 12:44 Jiří S.
  Dobrý den, z vlastní zkušenosti vím, že pokud je velmi důležité použít správnou koncentraci, ale i dávku na plochu. Podruhé bych raději nabrousil motyku.
  21. 2. 19:40 Jan Kozák
  Já se to taky nemohu nikde dočíst. Webové stránky ÚKZÚZ se natolik vtipně změnily, že jsem ani po hodině snahy nenašel etikety k přípravkům a my jsme Starane už dávno nepotřebovali, takže dávku si nepamatuji. Máte-li k dispozici etiketu, volte dávku podle jakékoliv plodiny, u níž je cílovým plevelem svízel přítula. A je nutné dodržet dávku na plochu.

  vydrží mrazíky?

  15. 2. 19:31 Zakladatel vlákna: Václav Šafránek
  Dobrý den,

  dnes jsem na zahrádce zjistil, že mi již vyrazil česnek do světa. Záhon mám zamulčovaný na zkoušku slámou v nejteplejsí části, bukovým listím veprostřed a dřevěným uhlím na studené straně ve stínu. Dělám si takové pokusy :) Nejvíce vzešel na liistí a uhlí, ale pod slámou je jiná odrůda.

  Ale chtěl jsem se zeptat, když vzešel tak brzy (minulý měsíc zase jiná odrůda o měsíc a půl později) , jestli není vhodné záhon zakrýt igelitem přes pár Uček. Děkuji za odpověď a přeji povedenou sezónu
  19. 2. 12:23 Jan Kozák
  Ne, to nedělejte, nějakých mínus dvacet naše česneky vydrží i po vzejití.
  19. 2. 20:58 Václav Šafránek
  Rozmyslel jsem si to, zkušenost jak to zvládají se také hodí. Teprve začínám, druhou sezónu. Moc děkuji za odpověď. Mínus dvacet, to bych ale nečekal, dobře uklidňující :)
  pokusy :).........
  21. 2. 14:15 Libor Baloušek
  Dobrý den, já ho mám přikrytý bílou netkanou textilií, mám jí dát pryč aby se narovnal? Vyrazilo 12cm. Svítí sluníčko a je na něm 15°C.

  Houbomilka

  15. 2. 8:48 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, v dotazu níže uvádíte, že postřik doporučujete aplikovat v nejbližších teplých dnech- platí i v případě, že česnek se teprve začíná vypichovat ? ( cca 1ks na 3m řádku) najde ho houbomilka i pod zemí, nebo pouze v nadzemní části ? dále zda je doporučujete postřik opakovat po 14 dnech(karate) ? Dokáže postřik zlikvidovat nakladené vajíčka, nebo pouze matku ? Děkuji za odpověď, JS
  15. 2. 10:26 Jan Kozák
  Česnek dokonce ani nemusí být vypíchaný a houbomilka si ho najde. Karate hubí pouze imaga, případně i vylíhlé larvy dokud se neprokoušou do rostliny. Opakovat postřik asi po dvou týdnech (podle počasí) je důležité.
  15. 2. 11:09 Jiří S.
  Děkuji za odpověď.  Předpokládám, že tedy ideálním termínem pro první posřík bude zítra, popř. v sobou ,kdy hlásí 12°c. pokud se nedostanu s traktorem na pole kvůli blátivému počasí, stačí aplikovat jeden postřik za 14 dní ?  Pokud tomu správně rozumím, tak bych alespoň zlikvidoval larvy, ale  ne matky, které letos na česneku škodu neudělají? za jak dlouho se prosím larvy po vykuklení zavrtají do hlíny, resp. kolik dní máme šanci je vyhubit? Děkuji za odpověď.JS
  15. 2. 20:05 Jan Kozák
  Vy se musíte zaměřit na likvidaci matek. Jak dlouho trvá vylíhlé larvě prokousat se do rostliny nevím, ale soudím, že je to v řádu desítek minut, maximálně několika málo hodin.
  16. 2. 14:54 Jiří S.
  Dobrý den, děkuji za odpověď, ale musím se ještě doptat, jelikož jsem z toho zmatený. Proč je tedy důležité opakovat postřik za 14 dní? Doposud jsem si myslel, že je to kvůli tomu, že se vylíhnou larvy a jsou na česneku několik dní- a to je ta šance je zlikvidovat. Pokud je to v rámci hodin, jak říkáte, tak šance je zlikvidovat totálně tristní, jelikož už datum aplikace první dávky je loterie, natož druhé. Děkuji za osvětlení.JS
  17. 2. 7:04 Jan Kozák
  Právě proto, že je to loterie. Mouchy nevylétají naráz, ale v rozpětí několika dnů, podle počasí i týdnů.
  19. 2. 10:39 Jiří S.
  Dobrý den, marně tedy hledám benefit v aplikaci postřiku, když i přes 2 dávky jsem schopen zahubit  20% houbomilky ( za předpokladu, že bude vylétavat 10dnů) a to pouze v případě, že odhadnu správný termín pro obě aplikace. Nesetkal jste se někdy např. s instalací odchytových pastí pro snazší rozpoznání pravého termínu pro aplikaci postřiku ? Děkuji , JS
  19. 2. 12:20 Jan Kozák
  S tím jsem se bohužel nesetkal. Třeba bude vědět někdo jiný.

  Houbomilka

  14. 2. 11:13 Zakladatel vlákna: František P.
  Dobrý den všem,
  také bych měl dotaz týkající se houbomilky. Jaký je Váš názor na termín aplikace postřiku vzhledem letošnímu počasí? Několik dní už je poměrně teplo (u nás přes den i nad 10°C), ale zatím jsem nezaznamenal, že by na to hmyz nějak reagoval. Nikdy jsem postřik takhle brzy neaplikoval, ale nerad bych to nějak podcenil, protože když jsem jeden rok aplikaci vynechal bylo napadení houbomilkou opravdu silné.

  Děkuji za odpověď a pěkný den.
  S pozdravem František P.
  14. 2. 19:27 Jan Kozák
  Asi bych s postřikem začal v nejbližších dnech za pěkného slunečného počasí. 

  Houbomilka

  14. 2. 10:37 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den,  minulý rok jsme měl výskyt houbomilky, proto chci letos aplikovat postřik. Karate se Zeon technologii 5 CS stále uvádí, že je registrované proti houbomilky. Doporučil by jste právě Karate, nebo jiný postřik ? Ptát se na termín aplikace je asi předčasné ? (česnek se už začíná vypichovat) Děkuji. S pozdravem,JS
  14. 2. 19:25 Jan Kozák
  My sami problém s houbomilkou nemáme, tak ani nesledujeme v této věci aktuální možnosti chemické ochrany. Myslím si, že Karate se Zeon technologii 5 CS je dobrou volbou.

  V jaké fázi začít bojovat s plevelem?

  13. 2. 15:51 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
  Dobrý den, v česneku mám každoročně různé traviny (ježatku kuří nohu, částečně výdrol z obilí, ojediněle pýr). Ideální by bylo použití např. Targy, Fusilade, Garlandu, které jsou zde na fóru často zmiňovány.
  Ale kdy začít s aplikací, aby nebylo pozdě a zároveň nehrozilo poškození česneku? Je možné pak po aplikaci normálně pole pravidelně vláčet a kultivovat?

  Díky všem za rady, ať se nám to letos povede.
  13. 2. 19:28 Jan Kozák
  Graminicidy (herbicidy k hubení trav) jsou listové herbicidy. Jednoleté trávy mohou být hubeny hned po vyklíčení, jakmile se objeví první listy. Pýr je vytrvalý, v zemi má oddenek, který má být také zničen, proto musí mít rostlina při aplikaci dostatečnou listovou plochu, kterou může herbicid přijmout. 
  Výdrol ozimů se vláčením moc nezlikviduje, protože v té době už  má poměrně silný kořenový systém, který rostlinu v zemi dobře kotví . Ježatka později klíčí a navíc postupně, tak můžete vyvláčet pouze první vzešlé rostliny. Ale obojí můžete s dobrým výsledkem likvidovat prstovou plečkou. Pýr vyplečkujete pouze částečně, je třeba dodělat ručně.

  Průběh zimy

  12. 2. 20:30 Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky
  Dobrý večer rád bych se zeptal jestli Česnek letošní průběh zimy nepoškodí neustálé srážky ,teplé počasí,podmacene pole. Může Česnek v takové půdě začít třeba zahnivat nebo se to může projevit jinak? Děkuji za odpověď. 
  13. 2. 19:34 Jan Kozák
  Podobně jako většina suchozemských rostlin potřebuje i česnek v půdě vedle vody i vzduch. V době pomalých životních pochodů, což je teď, není nedostatek půdního vzduchu pro rostliny fatální. Ale stejně s tím nic neuděláme.

  Mulčování hoblinami

  12. 2. 15:46 Zakladatel vlákna: jaroslava kocova
  Dobrý den, jsem začátečník v pěstování ale napadlo mě aby nerostl plevel na zahonu pohazet to hoblinami co si o tom myslite? A další věc koupila jsem česnek na sadbu ze stranek topcesnek.cz cesnek se mi ale vubec nelíbí je vsechen vyschlý, žlutý a plesnivy a to i česnek který je určený na konzumaci. Na netu jsem nenašla žádnou recenzi na tyto stránky, tak jen zda nemáte nějaké zkušenosti o jaky česnek se vlastně jedná. V nabidce bylo nekolik druhu v popisu ale v krabici bylo vse nahazeno že nevim co je co. Děkuji za reakci
  12. 2. 20:43 Jan Kozák
  Mulčování hoblinami je dobrý nápad, usnadní Vám to další práci.
  Díval jsem se na Vámi uvedené stránky. Text je starý minimálně deset let, není vůbec aktualizovaný; hned na úvodní stránce se chlubí stoprocentní kvalitou. Vaše zkušenost tomu neodpovídá. Sadba může být prodávána pouze v uzavřeném obalu s visačkou. Visačka musí povinně obsahovat tyto údaje: druh, odrůda, číslo partie, hmotnost nebo počet kusů, doba použitelnosti, dodavatel případně i rostlinolékařský pas (ten může být dodán i jiným způsobem, např. na faktuře). Z Vámi uvedeného, ale i podle nabídky na uvedených stránkách, je patrné, že se o sadbu nejedná, ale konzumní česnek je vydáván za sadbu. Říká se tomu klamání spotřebitele. Doporučuji Vám zásilku reklamovat u dodavatele a podat podnět ke kontrole Odboru osiv a sadby Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

  Předčasně zasazený Japo II

  9. 2. 22:28 Zakladatel vlákna: Jakub Moravčík
  Dobrý den. Koupil jsem od vás v loni 3 cibule odrůdy Japo II, ale na webu přehlédl informaci, že se sadi na jaře a jako člověk zvyklý na to, že se česnek sadi na podzim, jsem jej zasadil 1.12.a teď se divím, že narozdil od dalších dvou odrůd ještě vůbec neleze. Zajímalo by mne, zda ještě vyroste, nebo jestli jsem tím předčasným zařazením o tuto odrůdu pro letošní rok přišel.  Děkuji. 
  11. 2. 10:39 Jan Kozák
  Udělal jste dobře, i těm tzv. jarním česnekům je líp v zemi než ve skladu. My je také sázíme na podzim a v odrůdové zkušebně ÚKZÚZ rovněž. Raší trochu později než většina ozimých odrůd.

  Rizcore

  8. 2. 18:03 Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky
  Dobrý večer chtěl bych se zeptat na podzim sázeno použito rizcore mám aplikovat i na jaře? Kdy bude vhodná doba? Při aplikaci postřikem může být postřikan i Česnek a je potřeba zapravit do půdy? Děkuji S pozdravem 
  8. 2. 20:14 Jan Kozák
  Pokud česnek na jaře nějakým způsobem vláčíte, pak je dobrý termín aplikace Rizocore před prvním vláčením a zavláčet ho. Pokud nevláčíte, mělo by to být v době, kdy už se prohřívá půda a před deštěm. Může se stát, že ne a ne zapršet, pak je třeba rozmíchat přípravek ve velkém množství vody a dostat ho do půdy zálivkou.

  Brambory

  8. 2. 16:31 Zakladatel vlákna: Ondrej Valášek
  Zdravím môžu  sa po cesnaku sadiť zemiaky je to vhodná predplodina alebo to platí len opačne že zemiaky sú vhodnou predplodiny pre cesnak 
  8. 2. 20:08 Jan Kozák
  Česnek je dobrá předplodina, počítejte však s tím, že je třeba pod brambory pohnojit.
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne