Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Vyvýšený zahon

  7. 4. 9:01 Zakladatel vlákna: Ludmila Kraifová
  Dobrý den, pane Kozák
  Mám dotaz ohledně pěstování česneku ve vyvýšeném záhonu, myslíte ze mi sazba v zimě nepromrzne?
  Děkuji 
  10. 4. 15:03 Jan Kozák
  Pokud nebude extrémní mráz, bude pěstování úspěšné.

  Česnek Bjetin

  5. 4. 20:45 Zakladatel vlákna: Edita Bergerová
  Dobrý den, pane Kozáku, jsem začátečník a vloni jsem poprvé vysadila česnek od Vás, odrůda Bjetin. Použila jsem i přípravek Rizocore, dle pokynů. Česnek jsem zasadila poslední týden v listopadu a celou dobu byl přikryt netkanou bílou textilií. Koncem března jsem česnek odkryla. Nyní vypadá takto, viz. fotky. Chci se zeptat, jestli je sadba v pořádku nebo má nějakou nemoc, jedná se mi o tu nažloutlou jakoby barvu. Děkuji za odpověď.
  Bjetin 2Bjetin 3Bjetin 4Bjetin 5Bjetin 6Bjetin 1
  10. 4. 15:01 Jan Kozák
  Porost  vypadá celkem dobře. Asi by potřeboval přijmout více dusíku. Nejlepší by byl večerní postřik pětiprocentním roztokem močoviny.
  10. 4. 17:10 Edita Bergerová
  Pane Kozáku, děkuji Vám za odpověď. E. Bergerová

  Žloutnutí listů česneku

  5. 4. 12:09 Zakladatel vlákna: Jan Marek
  Dobrý den pane Ing. Kozáku, jsem mladý zemědělec a zemědělství jsem se věnoval po boku prarodičů od mala. Teď v 19 letech jsem celé zemědělství převzal, ale konkrétně česneku se věnuji sám již třetím rokem.
  Hospodařím na těžké slinovité půdě, která na druhou stranu je velice úrodná (až 9t pšenice z 1 ha) a drží vodu. 
  Česnek jsem sázel na konci října kdy klesly teploty na 10°C, přihnojil celeritem a teď začátkem března kdy teploty stouply nad 10°C jsem jej stříkal Karatem (dávka 4ml/6l vody) proti houbomilce a postřik provedl po 10 dnech znovu ve stejné dávce. Dávkoval jsem tak, aby byl česnek pečlivě pro seniory. Taky jsem přihnojil ledkem amonným (4kg/100m2). 
  Česnek roste v místě, kde byla 3 roky jetelina, tudíž by pole mělo být maximálně odpočaté a plné vtaženého dusičnanu. Nicméně česnek na jaře vylezl, a pak začal žloutnou a již nezezelenal. Víceméně je na tom pořád stejně a ty listy které na jaře žežloutly akorát uschly (viz foto).

  Osobně si myslím, že je to způsobeno tou těžkou půdou, listy byly vždycky na konci žluté, ale ne tolik. Dával jsem to za vinu, že jsem poslední dva roky hnojil jen jednou na jaře a první rok dal pod česnek hnůj, ale teď jsem se těmto chybám vyvaroval a situace je stejná. 
  Nejhůře je na tom odrůda Havran s Theradorem a nejlépe Bzenecký modrý s Rusákem. Je toho cca   500m2. Česnek okopám a plužkuju, za 3 týdny budu používat Agil proti plevelu.

  Pokud to bylo zvýšenou vlhkostí v zemi, spraví se sám? Co byste mi doporučil? 
  Děkuji mnohokrát za radu
  Odrůda Havran, ta je na tom nejhůřeTheradorHavran
  5. 4. 13:09 Pavel Porubský
  Havran mám letos taky mizerný, ze všech odrůd nejslabší a nejvíc zežloutlý, přitom loni vylezl krásný. Letos mám nejpěknější Janko a Rusinka, rostliny jsou mohutné a krásně zlenené, ani náznak žloutnutí. Jinak mám taky hodně těžkou půdu. 
  5. 4. 13:54 Štěpán
  Dobrý den, mám stejný problém. Ale u havranu je to normální. Píšete že poté budete používat Agil, ale ten je jednoděložné plevele a pýr. Na obrázku jsou vidět dvouděložné plevele. Zabere to?
  6. 4. 11:34 Jan Marek
  Pane Štěpáne, mám certifikaci na aplikace profesionálních přípravků, ale všechny jsou v 5l balení (např Stomp), takže moc na výběr nemám, neboť bych jej neupotřebil. Zároveň mám vedle česneku řepu, ta by měla jít stříkat Agilem též. 
  Agil by měl zlikvidovat pouze jednoděložné plevele, ale česnek 2-3 plužkuju, tak uvidím kolik tam toho dvoudelozneho zbyde a podle toho zkusím najít něco dalšího. Měl byste nějaký tip? 
  6. 4. 11:19 Jan Marek
  Děkuji za reakci, že v tom nejsem sám, zkusím přidat další odrůdy další rok :) 
  10. 4. 14:56 Jan Kozák
  Letos je zvlášť na těžkých půdách problém v tom, že se během víceméně bezmrazé zimy neobnovila půdní struktura a v půdě chybí vzduch. V tomto případě doporučuji při plečkování hlubší prokypření. Na to je nejlepší plečka s co nejmenší radličkou, nebo ještě lépe samotná slupice. A určitě má smysl postřik močovinou už teď, třebaže většina hnojiva padne na zem.

  Starane

  3. 4. 22:06 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý večer, pane Ing.Kozáku, dnes jsem hodně pročítal použití herbicidů v česneku.  Lze v tento fázi použít postřik Starane na vzešlé plevele? Použiji to lokálně s ruční konvou. Když dojde k úletu na česnek nedojde k poškození? Děkuji 
  PlevelPlevel
  3. 4. 22:09 Štěpán
  Ukázka plevele. Děkuji 
  4. 4. 20:00 Jan Kozák
  Pokud tam nemáte svízel přítulu, spíš bych to viděl na Lentagran. Ale pořádně nevím, které přípravky jsou v registraci, protože se v nových stránkách ÚKZÚZ nevyznám.
  4. 4. 20:50 Štěpán
  Řekl bych že tam není. Takže myslíte že starane tyto plevely zlikviduje? Použil jsem loni lentagran, ale nebyl jsem spokojený. Děkuji za odpověď 
  5. 4. 8:54 Jan Kozák
  Starane použít můžete, ale rozrazil (na prvním snímku) Vám asi nevezme.

  Kristalon / Lignohumát

  3. 4. 15:21 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, je už v této době možné přihnojovat? Minulý rok jsem začal o měsíc později, ale tento rok je dosti napřed.( Bjetin) Děkuji,JS
  4. 4. 16:56 Jan Kozák
  Klidně hnojte, já jsem včera hnojil už podruhé.

  postřik rizocore/ močovina

  3. 4. 11:01 Zakladatel vlákna: Petra Hanauerová
  Dobrý den , 
  Dá se prosím smíchat v jednou postřikovači  močovina s rizocore ? Bude se to společně nějak bít ? děkuji 
  4. 4. 16:55 Jan Kozák
  Určitě ne. Pětiprocentní roztok by sice mikroorganismy z Rozocore nezahubil, ale zpomalil by jejich množení. Ale důležitější je to, že Rizocore potřebujete dostat do půdy, tedy s nadbytkem vody nebo před deštěm (nebo se zapravením), zatímco močovina má co nejvíc zůstat na listech.

  Háďátko

  2. 4. 16:10 Zakladatel vlákna: Tomáš Cibulka
  Dobrý den,  pěstuji česnek prvním rokem a tak prosím o radu, zda se jedná o háďátko.  Děkuji 
  2. 4. 16:15 Tomáš Cibulka
  Bohužel nejde přidat fotka
  2. 4. 20:21 Jan Kozák
  Ačkoliv fotka chybí, troufám si říci, že to háďátko není. Příznaky jeho napadení jsou na rostlinách patrné až krátce před hlávkováním paličáků, což bývá zpravidla na přelomu května a června. Letos to bude asi dřív, ale v dubnu určitě ne.

  Močovina

  1. 4. 17:37 Zakladatel vlákna: Vladimír Juřík
  Dobrý den. Kdy poprvé  postříkat česnek močovinou? Už  je to tak 3týdny co jsem pohnojil ledkem vápenatým.
  ZahonZáhon
  2. 4. 20:28 Jan Kozák
  Teď bych ještě jednou dal ledek a asi za tři týdny močovinu. To už bude dostatečná listová plocha.

  Žloutnutí česneku

  1. 4. 12:33 Zakladatel vlákna: Petr Žák
  Dobrý den mám dotaz ohledně stavu rostlin. Zaznamenal jsem žloutnutí listů, rostlin každý týden přibývá..  Postupoval jsem při vaší sadbě dle vašich doporučení. Teď z jara zálivka rizocorre, rozsyp ledku vápenatého. Ještě jsem plánoval močovinu na list. Odhaduji správně že je česnek napadený spíše háďátkem. Více viz foto. Lze úrodu zachránit? Děkuji 
  ZáhonDetailPaliceRozříznutý pro detail
  1. 4. 19:23 Josef Mihulka
  Dobrý den, rád bych se k dotazu pana Žáka také přidal, mám obdobný problém, fota scela shodná. Tento problém se vyskytuje především na odůdě Havran, Rusinka je bez zjevných vizuálních vad. Po kontrole poškozených cibulí, které jsou i shnilé a často napadené drátovcem, který zalézá přímo do cibule nebo je v zemině u cibule. Výskyt háďátka mě také napadl, ale políčko bylo před výsevem pouze loukou a není jak by se kontaminovalo. Děkuji mnohokrát.
  2. 4. 20:27 Jan Kozák
  Na fotkách pana Žáka je patrné Fusarium. Odumírající rostliny je dobré z porostu průběžně odstraňovat. Drátovec ani háďátko nejsou původcem problému.

  Oblíbený česnek

  25. 3. 12:07 Zakladatel vlákna: Pavel Porubský
  Dobrý den pane Kozáku, jaká odrůda česneku je Vaše nejoblíbenější? P. 
  25. 3. 19:32 Jan Kozák
  Podobně jako svých deset dětí a patnáct vnoučat mám i česnekové odrůdy oblíbené všechny stejně. Pokud by však otázka zněla, na kterou odrůdu jsem nejvíc hrdý, pak by to byl určitě paličák Bjetin a z nepaličáků Lukan.

  Hnojení česneku - Herbasyn

  24. 3. 19:54 Zakladatel vlákna: Zdeněk Prchlík
  Dobrý den,
  rád bych přihnojil česnek, některým odrůdám listy žloutnou. Mám z minulosti hnojivo Herbasyn, pro které nemám využití.
  Zjistil jsem o něm toto - "Dusík 16,2%, draslík 16,2%, fosfor 11,6%, hořčík 0,8%, bór 0,04%, mangan 0,1% a měd 0,04%. Neobsahuje chlór, fluór a fenoly. Jeho fosforečnan amonný a draselný snižují půdní kyselost".
  Šlo by, prosím, toto hnojivo podle Vás použít i pro česnek? Nebo raději koupit doporučovanou močovinu? Děkuji Vám.
  25. 3. 19:28 Jan Kozák
  S tímto hnojivem nemám zkušenost. Pouze vím, že kdysi existovalo v několika verzích podle plodin, pro které bylo určeno. Pokud je v něm dusík pouze ve formě fosforečnanu amonného, dá se předpokládat pomalé uvolňování. Pokud bych ho chtě využít, přidal bych k němu na začátku i ledek vápenatý, později jedenkrát aplikoval močovinu.

  Česnek nevyrostl.

  23. 3. 6:54 Zakladatel vlákna: Jana Slabova
  Dobrý den Objednala jsem si ,jako každý rok česnek na sadbu.Odruda Havel.Pořád jsem čekala kdy vyraší a nic.Dloubla jsem a česnek úplně vodnatý bez kořínků vylétly mi tři česneky.Čím by to mohlo být.Cesnrk byl namořený půda připravena.
  25. 3. 19:15 Jan Kozák
  Těžko soudit. Mohlo třeba dojít k popálení v Sulce při dlouhém moření.

  Rizocore

  22. 3. 12:28 Zakladatel vlákna: Vladimír Juřík
  Dobrý den. Nechal jsem si koupit přípravek Rizocore a bylo mně doneseno 10g Gliorex(rostlinný biostimulant) jako náhrada. Ted nevím jestli to mužu použít a pokud jo tak jako zálivku přes listy a nebo jenom ke kořenum.
  Děkuji
  22. 3. 14:00 Lukáš Bajer
  Dobrý den, Gliorex obsahuje trošku jiné spóry hub a mikroorganismů než Rizzocore.   Ale v principu oba přípravky fungují na podobné bázi/principu - tedy zlepšují příjem živin rostlinou a napomáhají k lepšímu růstu. Pan Václav Kozák dělal studii  a z jeho bádání mu vyšlo Rizzocore jako nejlepší. Proto ho i doporučuje/upřednosťnuje.  Já jsem letos osobně vyzkoušel na záhonu Polymix od stejného výrobce jako Gliorex a Clonoplus (Fytovita) a pozoruji, že česnek (Janko) reaguje pozitivně.  Rostliny dokáží lépe přijímat dusík a listy již nejsou tak zažloutlé. Ale jak moc tomu dopomohl Polymix nemohu potvrdit neboť nemám srovnávací plochu bez aplikace . Každopádně, pane Juříku, Gliorex aplikujte rovnoměrně po celé ploše do půdy buď roztokem a nebo vláčením. Pan Kozák předpokládám potvrdí.  Zadáte-li si zde na stránkách  slovo Rizzocore/Gliorex/Clonoplus zobrazí se vám mnoho vláken na toto téma.
  22. 3. 14:17 Jan Kozák
  Už není co dodat.
  22. 3. 15:59 Vladimír Juřík
  Takže chápu to dobře,že to mám postříkat do půdy a né na listy?
  22. 3. 20:10 Jan Kozák
  Chápete to dobře, tyto přípravky je nutné dát do půdy, na listech nic neudělají.

  Fialové skvrny na stroužkách česneku

  19. 3. 20:21 Zakladatel vlákna: Danuše Schormová
  Obracím
  se na Vás s dotazem. Proč na některých stroužcích jsou fialové fleky a některé
  jsou krásně bílé? V čem je chyba? Co to znamená?Obracím se na vás na doporučení časopisu Zahrádkář.
  Skvrny na stroužcích česneku
  20. 3. 19:11 Jan Kozák
  Co způsobuje tuto fyziologickou poruchu se zatím neví. Nejsou ani známy podmínky, při nichž se objevuje s větší frekvencí. Je to antokyanové zbarvení, které nemá vliv ani na chuť ani na skladovatelnost ani na sadbovou kvalitu. Zmíněný obsah antokyanu je pro člověka spíše zdravotním přínosem, třebaže v takovém malém množství jen zanedbatelným.

  Množství močoviny z AdBlue na hnojení postřikem

  19. 3. 13:16 Zakladatel vlákna: Jakub Klein
  Dobrý den,

  chtěl bych vás poprosit. Mám plochu cca 9 m2 a na něm 70 rostlin česneku. Chtěl bych se zeptat, kolik mám udělat roztoku močoviny z AdBlue a v jakém poměru na jeden postřik tolika rostlin? Vím, že standardně je samotná močovina levnější než AdBlue, ale mám přístup k většímu množství AdBlue, než do auta potřebuji. 
  19. 3. 19:19 Jan Kozák
  AdBlue je kapalina, která se používá k redukci emisí oxidu dusíku (NOx) v dieselových vozidlech. Tato kapalina se skládá z vody a 32,5 % močoviny (urea). Toto jsem našel na internetu. Jestliže běžně používáme k postřiku na list pětiprocentní roztok močoviny, Vy použijete patnáctiprocentní koncentraci AdBlue.
  20. 3. 9:52 Jakub Klein
  Děkuji. A kolik mám udělat roztoku na takovou plochu na jeden postřik? 
  20. 3. 19:13 Jan Kozák
  My dáváme dvě stě litrů na hektar, Vám by tedy stačily dvě deci.
  21. 3. 0:09 Jakub Klein
  Moc Vám děkuji. Takže aplikovat cca 200 ml  roztoku močoviny večer přímo jen na listy rostlin? 
  21. 3. 7:57 Jan Kozák
  Aby postřik dopadl jen na listy (což by byl ideál), asi nezvládnete. Smiřte se s tím, že velká část dopadne na půdu.
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne