Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Rizocore

  19. 3. 11:50 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, chtěl jsi zítra aplikovat Rizocore, ale od pondělí hlásí ranní mrazíky (-3°C) mám s aplikací počkat, nebo můžu aplikovat už nyní ?Děkuji, JS
  19. 3. 19:10 Jan Kozák
  Aplikujte bez zbytečného odkladu. Před deštěm nebo zavláčet.

  Prutové brány

  18. 3. 14:09 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, máte prosím zkušenost s rychlostí kultivace prutovými bránami ? Myslím, že při rychlejší jízdě mají lepší schopnost vytrhnout plevel, zatím jsem ale neměl odvahu vyzkoušet v česneku ( jezdím při malých otáčkách na druhou rychlost) i tak je vidět, že občas se list česneku utrhne, ale s tím se asi musí počítat, nebo právě pomalá jízda je na škodu? Děkujji za odpověď, JS
  19. 3. 8:36 Jan Kozák
  Jezdíme pomalu, nějakých pět šest kilometrů v hodině. Při větší rychlosti se česnek hodně poškozuje.
  19. 3. 9:12 Tomáš Kala
  Záleží na odrůdě česneku. Jezdím i 12km/h.

  Žloutnutí konců listů

  17. 3. 18:49 Zakladatel vlákna: Michal Matyáš
  Hezký dobrý den,
  česnek pěstuji čtvrtým rokem a listy mi začínali vždy žloutnout až v pokročilém stádiu vegetace, letos se tento problém objevuje již chvíli po vzejití, zajímavostí však je, že pouze u Havrana (cca u třetiny rostlin) Jovan a Rusinka vypadají krásně a zdravě.
  Jako předplodinu jsem zvolil vikev huňatou a na podzim zalil roztokem Rizocore, před týdnem přidal ledek vápenatý a síran draselný, zatím jsem zaléval pouze jednou, půda mi přijde dostatečně vlhká a pravidelně ji prokypřuji.
  Rád bych se zeptal, čím mohla daná situace nastat a jak případné nedostatky napravit. 
  Děkuji
  Matyáš
  HavranHavranHavranHavran
  18. 3. 8:27 Jan Kozák
  Částečnou odpověď naleznete ob jednu otázku níže. Na extrémní podmínky nedostatku vzduchu v půdě reagují jednotlivé odrůdy různě. Udivuje mě, že jste už potřeboval zalévat, zatímco většina z nás by potřebovala spíše odvodnění.

  Choroba česneku

  16. 3. 16:58 Zakladatel vlákna: Miroslav Dvořák
  Dobrý den pane kozák mám otázku Ne všechen česnek mi vzešel nově ho zkouším do vyvýšených záhonů a přijde mi že některé napadla nějaká houba nevíte co to může být
  CernotaHoubaHoubaHoubaHouba
  18. 3. 8:23 Jan Kozák
  Modrá plíseň na povrchu odumřelých stroužků je Penicillium. To ale určitě není příčinou jejich odumření. Skutečnou příčinu určit nedokážu.

  choroba?

  15. 3. 15:26 Zakladatel vlákna: Václav Šafránek
  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat na zasychání listů u česneku. Minulou sezónu začly již docela brzo dle mého žloutnout listy. Při bližším zkoumání jsem měl pocit, že jsou nějak narušené některé žilky v listech. Bylo to mé první pěstování, tak jsem to nechal jak to dopadne do konce.
  Nynější sezónu bych to chtěl vzít vážněji, mám zasazenou pořádnou sadbu (Ivan a Bjetin) a zdá se mi, že se začínají objevovat podobné příznaky viz foto 1. Zatím ne žloutnoucí špčky, ale některé ty žilky jsou spíše na ploše listu do žluta než hezky zelené. Omlouvám se, lépe se mi to nafotit nepodařilo. Zbylé fotky jsou z minulé sezóny, foceno 16.5.
  Chtěl bych se zeptat, jestli se jedná o možnou nějakou chorobu, nebo třeba nadbytek/nedostatek živin (hnojil jsem pouze kompostem) a nebo je to normální stav?
  Děkuji V.Šafránek
  12345
  18. 3. 8:18 Jan Kozák
  Mám obavu, že letos budeme mít problémy způsobené hlavně nerovnoměrnou výživou podstatně víc než jiné roky a že nebudeme vědět, co s tím. V zemi chybí vzduch, což je způsobeno jednak nadměrnými srážkami už od listopadu, jednak nedostatečnou zimou, která absencí pořádných holomrazů nenakypřila půdu.  Dusík umíme dodat listovým hnojením, s ostatním si moc neporadíme. Musely by se dělat listové rozbory na nedostatek či nadbytek jednotlivých prvků, což je zase hodně nákladné. Každopádně asi bude letos vhodná hlubší kultivace, kterou v jiných letech spíše nedoporučujeme.
  18. 3. 10:51 Václav Šafránek
  Děkuji moc za odpověď

  Takže spíše režim živin při pohledu na mé fotografie, jestli tomu dobře rozumím. Půdu mám připravenou na tuto sezůnu myslím dobře, směs původní písčité půdy, vyzrálého kompostu a velký podíl dřevěného uhlí uleželého v tom kompostu jsem také zkusil. Zrovna nedávno jsem si říkal jak by půdě asi pomohlo profoukat jí z kompesoru napícháním nějakou trubičkou, ale do toho se nechystám :)
  12345

  Špatné vzejití

  13. 3. 11:01 Zakladatel vlákna: Pavel Mates
  Zdravím
  předloni jsem od Vás koupil sadbový česnek Slavin II, který jsem v listopadu dal do hlíny, další rok jsem byl ohromen nádhernou úrodou, za což velmi děkuji, ale...
  loni jsem si nechal z té samé úrody bokem cca 380 stroužků, které jsem na podzim po namočení do Sulky a proschnutí stroužků dal opět do hlíny, ještě jsem záhon pokropil  Rezocorem pro lepší zakořenění, letos ale koukám, že česnek  vylezl jen asi v počtu 12 ks, ostatní ani neudělaly náběh na listy, prosím, co jsem tam udělal špatně, nebo ještě jinak, zdali Váš česnek je vhodný  na další rok k vypěstování úrody a není lepší raději koupit sadbový u Vás znova
  díky za odpověď
  13. 3. 19:18 Jan Kozák
  Kupovat novou sadbu má smysl. To ale neznamená, že by při přesázení neměl česnek vyrůst. Chyba mohla být v dlouhém moření v Sulce nebo v příliš brzké výsadbě do teplé půdy. Jiná příčina mne teď nenapadá.

  Postřik na česnek

  13. 3. 8:06 Zakladatel vlákna: Petr Grombíř
  Dobrý den, 
  chtěl bych se zeptat čím stříkáte česnek na jaře. 
  Děkuji Grombíř
  13. 3. 19:13 Jan Kozák
  Jediný postřik, který používáme, je hnojení močovinou na list. Pesticidy nepoužíváme žádné, protože problém s houbomilkou nemáme a místo herbicidů používáme brány, plečky a ruce.

  Netkaná textilie

  11. 3. 7:40 Zakladatel vlákna: Dana Vaisová
  Dobrý den, od ledna mam na česneku bílou netkanou textilii. Nyní má česnek cca 10 cm a začíná se pod ní ohýbat a když hodně fouká a textilie poletuje tak některé lístky jsou už jako by zlomené. Není čas už textilii sundat? A  pokud ano, tak samozřejmě následuje okopani a s tím související druhá otazka. Je vhodný čas pohnojit ledkem vápenatým ? Děkuji za odpověď. Vaisová 
  11. 3. 10:42 Jan Kozák
  Ano, udělejte všechno: sundejte textilii, pohnojte a prokypřete povrch.

  Žloutnutí listů česneku

  10. 3. 12:32 Zakladatel vlákna: Lukáš Rychlík
  Dobrý den pane Kozáku, prosím o radu. V pěstování česneku jsu úplný začátečník. Mám od vás sadbu Slavín a Janko, česnek krásně roste,ale u Janka se sem, tam objeví žloutnutí listu. Na podzim bylo zaryto zelené hnojení s aplikací NovaFerm Viva(bakteriální hnojivo) a před týdnem síran draselný a okopáno. Co může česneku chybět?? Děkuji za rady.
  Žloutnutí listů česneku
  10. 3. 19:56 Jan Kozák
  Je to jednoznačný projev nedostatečného příjmu dusíku. Často pomůže přihnojení ledkem vápenatým. Někdy je však příjem dusíku limitován stresovými faktory, mezi něž patří hlavně hodně teplo, hodně zima, hodně sucho, hodně mokro. Právě ten poslední to může mít letos "na svědomí". Ledek vápenatý se dává v množství jednoho kila na ar, pokud ho nemáte, lze použít třeba Kristalon start.

  Dotaz

  10. 3. 9:01 Zakladatel vlákna: Pavel Porubský
  Dobrý den, připomínám dotaz ze 4.3., asi jste jej přehlédnul, děkuji, P. 
  10. 3. 19:45 Jan Kozák
  Dotaz jsem nepřehlédnul, ale potřeboval jsem se poradit s někým chytřejším. Ale ani on mi spolehlivě neporadil. Chyba mohla i nemusela být např. v moření, zamokření pozemku, poškození roztočem kořenohubem zhoubným, no zkrátka nevíme.

  jarní výsadba

  9. 3. 16:30 Zakladatel vlákna: Jiří Zeman
  Dobrý den, četl jsem na Vašich stránkách, že jarní sadbu máte již vyprodanou. Chci se zeptat, zda by se nenašlo pouhých pět paliček pro jarní výsadbu. Děkuji za odpověď. Zeman
  9. 3. 19:40 Jan Kozák
  Vzhledem k tomu, že jarní odrůdy jsou úzkolisté nepaličáky, nemohou být palice s pacibulkami k dispozici.

  Houbomilka

  9. 3. 5:21 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
  Dobrý večer.Prosím o radu.Letošek je dle mého názoru velmi specifický co se týče střídání teplot.Mám česnek stále zakrytý ale už mám pocit že mu textílie začíná vadit (cca 10cm).Myslíte že už houbomilka nehrozí?Taky už musí být z toho střídání teplot zmatená.Děkuji za odpověď
  9. 3. 7:51 Jan Kozák
  Nálet houbomilky už nehrozí, textilii sundejte.

  Jak vypěstovat jednostroužkový česnek?

  8. 3. 10:51 Zakladatel vlákna: Jitka Devátá
  Dobrý den, všimla jsem si, že ve starých diskuzich si lidé stěžovali na jednostroužkové cibule česneku. Já bych je však chtěla pěstovat záměrně, ale nedaří se mi to. Zkoušela jsem i pěstování z pacibulek, ale buď  byla cibulka jen o trošku větší než ta zasazená pacibulka, nebo se rozdělila na stroužky.  Můžete mi poradit odrůdu a způsob pěstování, při jakém bych dosahovala velkého jednostroužku?
  9. 3. 11:09 Karel Kalaš
  Zkuste zasadit paličák cca za měsíc. Vyroste cibule i 3cm v průměru jeden strouček.
  9. 3. 19:38 Jan Kozák
  Pan Kalaš má částečně pravdu. Jestli to vyjde záleží jednak na odrůdě, jednak na zimním uskladnění sadby. Spolehlivější je to u velkostroužkových odrůd. Metodika správného uskladnění sadby pro tento účel není vypracovaná. Takže někdy to vyjde, někdy ne.

  Dusikate vápno

  7. 3. 13:22 Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky
  Dobrý den, letos se chystám sázet brambory po bramborach a chci použít Dusikate vápno pro dezinfekci. Po bramborach budu letos sázet česnek mám před výsadbou opět použít dusíkaté vápno pro dezinfekci? Je nutné provést orbu nebo stačí jen porotavatorovat. Děkuji za odpověď. 
  7. 3. 20:19 Jan Kozák
  Pokud nepotřebujete zapravit do půdy větší množství organické hmoty, není orba nutná. Použít dvakrát za rok dusíkaté vápno by bylo spíš ke škodě. Za ušetřené peníze si můžete koupit třeba pivo a jestli trváte na dezinfekci, tak slivovici.

  Rozežrané stroužky

  7. 3. 12:46 Zakladatel vlákna: Jaroslav Navrátil
  Dobrý den,
  vyhrábnul jsem dnes stroužky, které nevyrašily a jsou úplně rozežrané až 1cm dlouhými larvami, které jsou bílé s černými fleky, mají velké množství párových nohou a tykadla. Věděl byste o co se jedná ? Jde o jen dva stroužky z padesáti vysazených, ostatní rostou v plné síle, takže žádná velká škoda. Jen by mě zajímalo, zda nehrozí nebezpečí nějakého většího napadení v dalších sezonách.

  Děkuji za informaci Jaroslav Navrátil.
  StroužekLarvy
  7. 3. 20:13 Jan Kozák
  To "zvířátko" je pěkné, ale zatím jsem neměl možnost se s ním seznámit. Ale nemyslím, že by bylo původcem uhynutí stroužku, předpokládám, že se přišlo nakrmit odumřelým pletivem.
  8. 3. 10:20 Jitka Devátá
  Je to Dlouženka slepá. Pomáhá rozkladným procesům a tvorbě nové půdy. Při velkém suchu, nebo přemnožení by škodit mohla, protože by hledala možnou náhradní obživu. Vše potřebuje rovnováhu. Ve vašem případě si myslim, že je pro vás užitečná, protože pokud sní odumřelý česnek, tak je to lepší, než kdyby se z něj šířila hniloba.
  < Novější45678Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne