Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Sclerotium , Fusarium

  18. 5. 13:05 Zakladatel vlákna: Zbyněk Češka
  Dobrý den, pochopil jsem správně, že letos mám po česneku, že se bude jednat o jednu ze dvou možností a mám raději tak všechen česnek vytrhat a spálit? Jak pak správně ošetřit půdu? Případně je možná ještě záchrana?
  BětínBětínBětínz leva 2 řádky Bětín ostatní Slavín II
  18. 5. 15:55 Jan Kozák
  Ani jedno ani druhé. Problém máte ve výživě nebo v nějaké chemii.
  19. 5. 11:47 Zbyněk Češka
  Používám zelené hnojení, nejsem zastánce chemie, takže na podzim řádně zapravená hořčice, 3 měsíce před výsadbou zaorané vápno, vše prolité zbytkem sulky. Při prvním náznacích žloutnutí jsem vpravil do země NPK, tedy snažil jsem se dopravit N aby rostlina nestrádala. Bohužel mám těžkou a mokrou půdu zároveň, (nízká spodní voda) Jinak žádnou chemii nepoužíváme, před tím tam byly brambory a tam byla příprava půdy zase pomocí odstátého hnoje. Tak nevím co je špatně. Co mohu udělat víc pro to abych tomu pomohlo, mám udělat rozbory půdy, víc provápnit (máme zde problém s kyselou půdou a hojně roste přeslička, ale to řeším vápnem) nebo použít jiný přípravek na dopravení potřebných živin do půdy? Česneku jsem naprosto propadl a chci pro něj udělat maximum, abych měl zase pěknou úrodu. Moc poprosím o info, případně návrh literatury atd. Přidávám ještě pár fotek ze včera, kde se mi také nezdálo napadení Sclerotium, Fusarium. 
  listprůřez listemSlavín IIBětín
  19. 5. 19:44 Jan Kozák
  Na fotkách je patrný manifestační projev viróz. Příčný řez cibulí nic nenapovídá, žádný problém nevykazuje. Smysl má řez podélný. Hnojení NPK má smysl před výsadbou se zapravením do půdy. Teď by mohl pomoci večerní  postřik pětiprocentním roztokem močoviny. Udělat půdní rozbor má smysl; zemědělské laboratoře také na základě jeho výsledků umí doporučit doplnění živin pro jednotlivé plodiny.
  A ještě drobnost: odrůdy se jmenují Bjetin (od jména Běta) a Slavin (od jména Slávka, ne podle názvu pohřebiště slavných).
  20. 5. 8:51 Zbyněk Češka
  Dobrý den, moc děkuji za rady, vážím si jich i vás a za zkomoleniny se moc omlouvám, vím, že jsou odrůdy pojmenovány dle rodinných členů, ještě jednou se za to omlouvám. S pozdravem a přáním krásného dne Zbyněk

  Česnek

  17. 5. 17:43 Zakladatel vlákna: Matyáš Hlaváček
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký bude vliv na česnek (Bjetin, Havel), když je nechám v půdě třeba o měsíc déle. Třeba do konce července? 
  17. 5. 19:56 Jan Kozák
  Špatný nápad. Cibule se rozevřou, případně rozpadnou na stroužky, budou nevzhledné, špinavé, sníží se skladovatelnost. 

  Močovina

  15. 5. 18:57 Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky
  Dobrý večer 10.5. jsem aplikoval mocovinu na list odrůda Bjetin a tak do týdne budu odhlavkovavat. Můžu stvoly použít v kuchyni nebo raději vyhodit.? Děkuji za odpověď. 
  16. 5. 17:51 Jan Kozák
  Močovina je rychle asimilována, stvoly můžete bez obav konzumovat.

  Hrdza

  14. 5. 20:58 Zakladatel vlákna: Richard Slezak
  Dobry den.
  Poprosil by som o radu. Listy cesnaku zacina napadat hrdza.
  Nizsie som cital, ze sa odporuca postrek Ortivou. Ma to este zmysel aj teraz po napadnuti, alebo tak uz iba o rok preventivne postrekovat skor? (koncom aprila/zaciatkom maja...)
  Vopred dakujem za odpoved.
  Richard Slezak

  Co je to za chorobu?

  14. 5. 8:43 Zakladatel vlákna: Jana Zubková
  Dobrý den, mohu požádat o radu ohledně česneku? Vůbec nevím o co by mohlo jít. Hnije, vypadá že od kořene, po řezu jsou vidět i larvy/housenky, ale to nevím zda je až druhotné.  Předem děkuji za radu. Jana Zubková
  Detail řezkořenlarvadetailřezkořen
  14. 5. 16:10 Jan Kozák
  Sice nám chybí fotka celé rostliny a porostu, ale tady to nevadí. Háďátko jak vyšité. To zvířátko sice nepoznám, ale je tam až druhotně. 
  Napadené rostliny je třeba vytrhat a likvidovat, ale nepatří do kompostu ani do obecního biologického odpadu. Stejně naložit po sklizni i s natí zdánlivě nenapadených rostlin. Po sklizni bude dobré zapravit na tento pozemek dusíkaté vápno, bude-li sucho, tak zalít, a je-li pozemek malý, přikrýt fólií, nebo velký pozemek uválet. V žádném případě si nevybírat z tohoto porostu novou sadbu.

  Sesycháni česneku, možnost hlodavců

  13. 5. 17:20 Zakladatel vlákna: Michaela Vávrová
  Dobrý den pane inženýre. Požádám Vas o radu. Mám v zahradě hraboše. Je možné, že  sadbu česneku narušuje? Může se jednat o napadení jiným škůdce? 
  Usycháníni česbekuČesnek po vytaženíSchnouci cesnek
  14. 5. 15:59 Jan Kozák
  Hraboš ne. Mohlo by to být Sclerotium nebo Fusarium. Spíš bych se přikláněl k tomu druhému.
  14. 5. 18:34 Michaela Vávrová
  Děkuji Vám mnohokrát za odpověď. Česneku jsem, přesto dodala dusík vypadá, že se začíná regenerovat. Pěstují jej v jílovité půdě a usadila v prosinci pod 9  stupňů Celsia. Předtím jsem jej namorila. Nevím, jde dělám chybu. Nikdy jsem nepřihnojovala, pouze před výsadbou zasadila zelené hnojení. Tak nevím co je příčinou. Teplota výsadby dodržena, moření jako prevence. Je mne jej líto. Loni také nevyšel. Myslíte, že si mám od Vas nakoupit pouze jednu odrůdu a ne vždy kolekci? Vždy kupují co je u Vas v nabídce a zkouším.  Vávrová Michaela, začátečník
  Pěkný den
  Po přidání hnojivaPo přidání hnojiva
  14. 5. 19:02 Zdeněk Mácha
  14. 5. 18:37 Michaela Vávrová
  Ještě jsem nenapsala, že vedle v záhonů pěstují cibuli, to může být příčinou? 
  14. 5. 18:40 Michaela Vávrová
  Oprava pohnojila hnojivem na česnek a cibuli, tedy draslík 
  16. 5. 17:57 Jan Kozák
  Čekal bych, že se stav bude jenom zhoršovat. Tož nevím. Cibule na to vliv mít nebude.

  Poděkování a dotaz

  13. 5. 8:46 Zakladatel vlákna: Lenka Kráčmerová
  Vážený pane Kozáku, v první řadě bych ráda řekla, že velmi obdivuji Vaši práci a zapálení. Kdyby byli všichni lidé tak nadšení jako Vy, svět by byl nádherné místo!
  Ráda bych se rovnou zeptala na dvě věci:

  1) zásadně radíte nesázet konzumní česnek a nepoužívat kompost z kompostáren a podobný. Ale co když si koupím konzumní česnek, oloupu ho, hodím do svého kompostu a tam skompostuji a pouziji? Jaké je pak riziko přenosu nějaké choroby?
  2) Na jistém eshopu jsem ji všimla nabídky Vaší odrůdy Skalka (ač není skladem, pochopitelně). Je to omyl nebo máte novou odrůdu? Pokud je to druhý případ, přiblížil byste ji nám, zvědavým a nedočkavým?
  14. 5. 15:56 Jan Kozák
  S tím zapálením opatrně, v těchto dnech Český hydrometeorologický ústav vydává varování před požáry a my máme blízko les.
  Riziko přenosu chorob a háďátka je stejné u vyhozených slupek jako při sázení konzumního česneku. Popelnice je v tomto případě jistější.
  Skalka je naší novou odrůdou. Je to fialový paličák přibližně s deseti stroužky.
  14. 5. 16:48 Jaroslav Navrátil
  Ačkoliv je pan Kozák na informace ohledně Skalky velmi skoupý (doufejme, že jen zatím), podařilo se mi z něj už nějaké informace vypáčit a pár informací je i na farmareni.cz, kde byla tato dorůda na podzim v omezeném množství již v prodeji.

  "Skalka je výrazně fialově zbarvený raný paličák. Sklízí se 5. - 15. července. Cibule jsou tvořeny průměrně 10 stroužky. Chuťově patří mezi ostřejší. Odrůda Skalka je ozdravena od virů. Raná odrůda, středně velké cibule s 8 – 10 stroužky. Vnější suknice jsou smetanově bílé, přes ně výrazně prosvítá fialová barva stroužkových suknic. Úzké vzpřímené listy, v květenství má kolem 180 pacibulek. Doporučená hustota výsadby 25 – 30 rostlin na metr čtvereční. Počet stroužků v sadbě 200 – 220 v 1 kg." (farmareni.cz, www.cesnek.cz/diskuse)

  Skalku mám vysazenou. Na jaře raší mezi prvními. Rostliny jsou velmi bujné, vysoké. Listy mají pevné, vzpřímené, jak uvádí popis. Barva listů je sytě modrozelená, skoro vůbec nežloutnou. Uvidíme co bude v červenci pod zemí.
  Skalka, Od Jetleba, Topaz, Janko, Havel, Benátčan

  Choroba

  13. 5. 7:16 Zakladatel vlákna: Anna Krajčová
  Dobrý den, koupil jsem od vás sadbu Vekana,Havrana a Rusinku v celkovém množství cca 150kg  . Teď jsme 2 dny zpětně plečkovali meziřádkovou plečkou a zkusili jsme na zkoušku vytáhnout ze země několik rostlinek a zjistili jsme, že se na koříncích vyskytuje velmi lehce namodralá plíseň a ze spodu zahnívající cibulky + nahnědlé kořínky ,vytažené rostlinky to měli všechny stejné. 
  Minulí rok jsme měli od vás Havel a Slavin II. a až při sklizni jsme byli zaraženi stejným problémem, po vysušení tyto obě odrůdy kompletně bez jediné výjimky zcela vyschli tak, že stroučky byli svráštělé a zahnědlé doslova hnijící , takže jsme ani kilo neprodali poněvadž z něho nic nebylo. Přikládám tedy fotky aktuální a fotky ze sklizně z minulého roku. 
  Děkuji za odpověď, 
  s pozdravem Krajča. 
  Aktuální stavAktuální stavPorostově na pohled nejpěknejšíPoleMinuli rok slavinMinuliMinuli porost
  14. 5. 15:48 Jan Kozák
  A přitom porost na fotce nevypadá špatně. Ale problém bude u Vás. Ale proč právě na Hané? To je divné.
  Většinu materiálu, který uvádíme do oběhu nám dělají smluvní množitelé. Ale žádný z nich nedělá všechny Vámi uvedené odrůdy. Znamená to, že musely být minimálně ze dvou různých míst.  Ale tyto problémy jsme nikde neměli. Během následujících čtrnácti dnů budu objíždět smluvní množitele. Pokud by mi to vyšlo, a budu se snažit, aby to vyšlo, zastavil bych se i u Vás.
  14. 5. 23:38 Anna Krajčová
  Děkuji, byl bych vám velmi vděčný, volejte mi na Tel 736 144 500

  Zakrslý česnek

  12. 5. 11:00 Zakladatel vlákna: Vladimír Juřík
  Dobrý den. Nevíte proč je takový zakrňelý? Mám takové 3ks že 180ks. Ďekuji
  Zakrnĕli česnek
  12. 5. 18:14 Jan Kozák
  Mohlo by se jednat o poškození houbomilkou česnekovou, ale to by se dalo s jistotou poznat na podélném řezu.

  Žloutnutí česneku

  11. 5. 20:53 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
  Dobrý večer,
  pane Kozáku, poprosila bych o radu. Vím, že česnek běžně žloutne, ale zdá se mi, že některý žloutne a sesychá až moc, mám se obávat nějaké choroby, škůdce? Děkuji za odpověď.
  Foto01Foto02Foto03
  12. 5. 18:17 Jan Kozák
  Fotky jak mají být, ale stejně nevím.
  Nám se také někdy stane, že nějaká rostlina neprospívá a nevíme proč. Pokud právě nemáme cestu do diagnostické laboratoře, tak rostlinu zlikvidujeme. Nikdy v porostu nenecháváme pochybné rostliny.

  sklerociová hniloba

  11. 5. 19:22 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, chci se poradit, teprve jsem aplikovala rhizocore, zálivkou, z časových důvodů jsem to nestihla v březnu a pak když jsem se chystala na aplikaci, tak byly dubnové mrazíky a ochlazení, noční teploty 5 C. aplikace proběhla dnes a až pak jsem si při kontrole porostu všimla, že 1 česnek je podezřelej a byl napaden sklerociovou hnilobou.

  jaký je další postup, je šance, že se o to postará rhizocore? na sklerociovou hnilobu dobře funguje Polyversum, jen si nejsem jistá, že jeho aplikace "nesežere" i organismy, které jsou v rhizocore. mám s aplikací polyversa třeba týden počkat? nebo aplikovat polyversum hned, protože vím, že u sklerocie hraje roli čas a mám opakovaně vyzkoušeno, že když se sklerocie objevila  a včas se dalo polyversum, tak se zastavila. děkuji za radu
  11. 5. 19:56 Jan Kozák
  Na Váš dotaz jsem vlastně odpověděl ob otázku níže.

  Viróza či hnojení

  11. 5. 14:00 Zakladatel vlákna: Jakub Garčár
  Dobrý den, u zkušebního setu sadby, v tomto případě Bjetin se mi objevuje na rostlině žluté žíhání. Pro jednoduchost se zeptám takto- Viróza nebo hnojeni? Podle potvrzení si najdu co s tím.. ( u virozy už asi spíš nic) Děkuji za odpověď.
  BJETIN 1 LISTBJETIN 1 rostlina
  11. 5. 19:54 Jan Kozák
  Ano, je to manifestační projev virózy. Není potřeba s tím nic dělat.

  nemoc česneku

  11. 5. 10:54 Zakladatel vlákna: Vojtěch Kolečář
  Dobrý den. prosím o diagnozu česneku. neroste a vadne. Děkuji. 
  česnekčesnekčesnek
  11. 5. 11:58 Jan Kozák
  Fusarium nebo Sclerotium, možná obojí.
  11. 5. 13:21 Vojtěch Kolečář
  Děkuji za informaci ještě se zeptám co stím. 
  11. 5. 19:23 Jana Kopecká
  Dobrý den, mne na sklerocii funguje přípravek polyversum, kterým jsem porost zalila. záleží, jak velkou plochu česneku máte, jestli se vám to vyplatí. uvidíte, co poradí p Kozák.
  11. 5. 19:36 Vojtěch Kolečář
  Děkuji za radu vyzkouším
  11. 5. 19:51 Jan Kozák
  Z reakce pěstitelů vím, že Rizocore rozvoj Sclerotia brzdí, ale aplikace až v době nástupu choroby už asi nic nevyřeší. S přípravkem Polyversum nemám osobní zkušenost ani nemám žádnou informaci od pěstitelů.

  Už to začíná!

  10. 5. 21:08 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Kdyby se začal někdo ptát ,kdy se mají začít odlamovat květní stvoly,tak od velmi ranné odrůdy místního názvu Blatský poklad právě nyní. Dělám to správně do popelnice?Předevčírem postříkáno Ortivovu.
  Blatský pokladBlatský pokladBlatský poklad
  11. 5. 11:55 Jan Kozák
  Klidně odhazujte na zem, je to ekologičtější likvidace.
  11. 5. 19:23 Jana Kopecká
  Škoda házet na zem, stvoly jsou skvěle pokrájet do salátu, na pesto, podušené jako příloha k masu. jsou vynikající, škoda je vyhazovat

  Močovina

  7. 5. 7:20 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, 
  do postřiku močovinou obvykle přídám i lignuhumát. Koncem týdne plánuji aplikovat triotrac (S) Předpokládám, že nemusím separovat  a mohu udělat tento výživný "koktejl 3 v 1" najednou? Děkuji za odpověď.JS
  7. 5. 7:24 Jan Kozák
  Jsem stejného názoru.
  9. 5. 7:58 Jiří S.
  Děkuji. Aplikaci thiotracu doporučujete 1x, nebo po týdnu / dvou opakovat?Děkuji,JS
  9. 5. 8:59 Jan Kozák
  Klidně opakujte. I kdyby ho česnek plně nevyužil, síra do půdy patří a v posledních letech, kdy už nám tak neprší kyselina sírová, se stává nedostatkovou.
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne