Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Příznak choroby

  27. 5. 19:28 Zakladatel vlákna: Václav Vidner
  Dobrý den pane Kozák, prosím o radu, zasílám fotku listů a celku odrůdy Rusinka, loni byla nádherná, letos se jí nějak moc nedaří. Lze jí ještě nějak pomoci? Letos 2x stříkáno močovinou na list. Můžete prosím říct o co se jedná?
  Moc děkuji. Vidner.
  RusinkaRusinka2Rusinka3
  28. 5. 8:21 Jan Kozák
  Jedná se o manifestační projev virózy, s tím nic nenaděláte.
  30. 5. 11:11 Václav Vidner
  Dobrá, děkuji za odpoveď

  Sklizeň

  27. 5. 11:26 Zakladatel vlákna: František Dobrota
  Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda se již blíží sklizeň? Paličák je odrůda Vekan a nepaličák Japo II viz foto. Sázeno na podzim. Díky
  VekanVekanJapo II
  27. 5. 13:23 Jan Kozák
  Sklizeň se stále blíží, ale ještě je dost daleko. Vekan nebude dřív než za tři týdny, Japo ještě později. Vekan odhlávkujte, odvděčí se Vám za to většími cibulemi.
  27. 5. 14:12 František Dobrota
  Děkuji za odpověď, jak nejspolehlivěji poznám dobu sklizně u těchto odrůd? Mám dnes ještě naposledy přihnojit, nebo je to již pozdě?
  28. 5. 8:19 Jan Kozák
  Vekan už nehnojte, Japo II ještě dusík využije. Vekan skliďte při pěti dužnatých listech (mohou býti žluté), Japo II se začne pokládat.

  Pěstování česneku na terase

  25. 5. 6:07 Zakladatel vlákna: Šedinová Kristýna
  Dobrý den pane Kozáku,
  jakou odrůdu byste mi doporučil pro pěstování na terase? Truhlíky samozavlažovací nebo klasické? 
  Děkuji 
  25. 5. 20:24 Jan Kozák
  Odrůdu volte podle toho, k čemu budete česnek pěstovat. Pokud chcete vypěstovat normální zralé cibule, volte odrůdy s menším olistěním, které můžete sázet hustěji; to by byl Vekan nebo Skalka. Pokud ho chcete sklízet za zelena pro konzumaci celých rostlin, volte odrůdy rané s mohutnějším olistěním, tedy Lukan nebo Bjetin.
  K truhlíkům se vyjádřit nedovedu, ale myslím si, že je to jedno. Já jsem pěstoval česnek v technickém izolátu v nádobách a používal jsem litr a půl substrátu na jednu rostlinu. Pan Ing. Havránek, dej mu pánbu věčnou slávu, dával česnekům  substrátu něco kolem půl litru.

  Odumírání rostlin

  24. 5. 17:34 Zakladatel vlákna: Michal Matyáš
  Dobrý den,
  měl bych pár dotazů… U až doposud krásné nežloutnoucí Rusinky mi začalo během pár dnů odcházet několik rostlin, chtěl bych poprosit o určení choroby a možnosti nápravy a zda rostliny, které ještě nejsou v takto špatném stavu (viz foto) raději preventivně odstranit. 
  Druhy vytrhnutý je Havran, který je však velmi špatný již od jara, nyní se začíná mírně vzchopovat.. předpokládám stejný problém jako u Rusinky..? 
  Mořeno sulkou, na podzim a na jaře použit rizocore, hnojeno ledkem a síranem, močovina na list aplikována zatím 2x na třetí postřik se chystám v nejbližších dnech.
  Jak postupovat, abych odumírání co nejvíce zastavil a zachránil alespoň část sklizně?
  Janko a Havel bez obtíží.


  Moc děkuji, 
  S pozdravem
  Michal Matyáš 
  RusinkaNapadená RusinkaRusinka detailRusinka detailRusinka (preventivně vytrhnout?)Napadeným HavranHavran detail
  25. 5. 20:13 Jan Kozák
  Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu. Ale tu nezastavíte. Všechny žloutnoucí rostliny odstraňte, zbytek skliďte předčasně, tedy hned jakmile budou cibule ostatečně velké. A rychle vysušit.

  Sklizeň Rusinka

  24. 5. 17:17 Zakladatel vlákna: Jiŕina Simajchlová
  Poprve zasadila různé odrůdy česneku, koupené u vás, abych zjistila co zde jde nejlépe.
  Sadba mořena zasazena v zimě.
  Záhon starý koňský trus smíšený s hlínou.
  Část růstu používán mulč.
  Jsem překvapena, jak je česnek veliký a vitální, téměř všechny odrůdy mimo Havran.
  Dokonce ani krupobití velikosti 1 cm mu neuškodilo.
  Zda ten růst jde jen do listové časti, nebo i do stroužků se uvidí.
  Dotaz: jak dlouho čekat se sklizní. Přední řada Rusinka. 
  Rusinka
  25. 5. 20:09 Jan Kozák
  Správná doba sklizně paličáků je v době, kdy má cibule ještě čtyři obalové suknice (slupky).  Pozná se to i na rostlině na záhoně, ta má v té době pět dužnatých listů. Mohou být i žluté, ale ne suché. Předpokládám, že to bude letos už na začátku července.
  29. 5. 20:27 Jiŕina Simajchlová
  Moc děkuji za odpověď.
  Jako test jsem vytáhla dvě rostliny.
  Všechny přerostlé česneky mají moc listů a výhonky se již začaly stalčet dolů.
  Listů 6-7,  ale cibule vypadá jen jedna.
  Co je příčinou?
  Moc pohnojeno, sadba blízko sebe či příliš brzo vytáhlé?
  RusinkaRusinkaRusinka
  29. 5. 21:05 Jan Kozák
  Cibule je samozřejmě jen jedna, ale je rozdělena na stroužky. Pokud se cibule nedělí, tak ani nevytvoří květní stvol. A to není Váš případ. Květenství je třeba co nejdříve odstraňovat.
  30. 5. 8:01 Jiŕina Simajchlová
  Děkuji za informaci, jsem zvědavá jak bude česnek vypadat za měsíc.

  Nový česnek RUSINKA

  24. 5. 16:15 Zakladatel vlákna: Severa Zdeněk
  Zasílám v příloze foto Vašeho nového česneku RUSINKA-první čtyři řady zleva. Zatím vypadá velmi dobře, příště  musím zvětšit rozestupy. 
  Rusinka

  Co s tim cesnekem je?

  24. 5. 12:54 Zakladatel vlákna: Josef Dvoracek
  Dobry den, chtych Vas pozadat o radu. Cim muze byt cesnek napaden ? jedna se o certifikovanou sadbu, pred sadbou neprobehlo moreni cesneku. Cesnek je pestovan na  miste kde zahradka byla obnovena cca po 10-12 letech, tech 10-12 let tam rostla jenom trava. Pod cesnek nebylo pouzito zadne hnojivo. na pozdim cesnek vypadal v pohode, ale ted behem posledniho mesice zacal zloutnout od spoda, spodni listy zasychaji, kazda rostlinka je jinak vysoka, nektera vypada jak zakrnela a zavada, nektere kusy jiz jdou do kvetu. Zavadle roztlinky jdou strasne lehce vytahnout a nemaji koren a vypadaji silene, viz fotografie. Jde s tim neco delat a nejak to zachranit? dekuji
  cesnekcesnekcesnekcesnekcesnekcesnek
  24. 5. 15:05 Marie Pichová
  Problém mi přijde dost podobný tomu mému. Stejná situace, česnek na pozemku nikdy nebyl, sadba certifikovaná a dokonce i mořená, jen rostliny jsou poměrně mohutné a až na výjimky stejně vysoké. Obávám se toho nejhoršího (sklerocium), ale kdo ví... Zítra dodám fotky porostu.

  Plíseň

  23. 5. 22:25 Zakladatel vlákna: Marie Pichová
  Dobrý den, máme od Vás sadbu odrůdy Janko. Česnek až do nedávna nevykazoval žádné známky problému. Porost krásně narost a rostliny jsou poměrně mohutné. Bohužel v poslední době začali usychat spodní listy a při kontrole jsme zjistili, že vrchní obaly česneku jsou plesnivé a jakoby zahnívají. Česnek pěstujeme v těžších jílovitých půdách. V kořenového systému lezou malí červíci, ale myslím si, že se jedná o drátovce. Chtěla bych poprosit o radu, o co se jedná? Je možné porost ještě nějak zachránit? Děkuji
  Řez rostlinyRostlina po vytažení ze zeměŘezDetail plísněDetail plísněCelá rostlinaČervíkŘezPlesnivé obaly
  24. 5. 7:35 Jan Kozák
  Tady je hodně možností. Ještě bych prosil fotky porostu.
  25. 5. 12:11 Marie Pichová
  Zasílám fotky porostu, ale po dnešním vytažení pár rostlin je mi to asi jasné. Má smysl zkusit nechat pár nejlepších rostlin a zkusit je dopěstovat? 
  PorostPorostRostlinaPorost
  25. 5. 15:40 Jan Kozák
  Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu. Napadené rostliny vytrhejte a zlikvidujte. Nepatří na kompost ani do obecního biologického odpadu. Ostatní česnek předčasně skliďte (až budou dostatečně velké cibule) a co nejrychleji usušte. Posklizňové zbytky rovněž likvidujte.

  Lze ovlivnit štiplavost česneku?

  20. 5. 13:37 Zakladatel vlákna: Bohdana Kloudová
  Dobrý den, dá se zvýšit štiplavost česneku nějakým hnojením?
  22. 5. 20:12 Jan Kozák
  Pro štiplavost je zcela zásadní síra. Pokud byste je chtěla přidat ještě letos, musela byste zvolit listovou výživu s jejím vyšším obsahem.

  Houbomilka

  20. 5. 10:04 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, v letošním roce mám velkou část úrody napadlou houbomolkou. Mohl bych v příštím roku použít Přípravek Movento 100sc, který je určen i do česneku ?(na třásněnku). V popisu( viz foto) je uvedeno, že se jedná o foliární insekticid k hubení savých škůdců. Pokud bych tedy  použil tento přípravek ještě před náletem houbomilky, mohlo by to mít efekt? S běžně dostupnými přípravky jako je Karate Zeon apod nemám dobrou zkušenost- ale možná jsem  jen netrefil správnou dobu aplikace, což pokud bych mohl použít přípravek Movento preventivně dost zvyšuje moje šance proti tomuto otravnému stvoření. Velice děkuji za odpověď. 
  Foto 1Movento-použití
  25. 5. 15:32 Jan Kozák
  Nevím, tento přípravek neznám.

  Odrůdy+skladovatelnost

  20. 5. 9:39 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, dokážete prosím rozluštit podle foto 1 a  2, jaká odrůda je Rusinka a která Janko? (foto 1- rostlina světlejší listy, menší;,foto 2- listy zelené, stvol jasně zelený, vyšší). Druhý dotaz bych měl na skladovatelnost odrůdy Bjetin- v minulých letech nebyl problém, aby česnek vydržel do další sklizně. Česnek z minulého roku ale tak dlouho nevydržel- napadlo mě, zda to nemůže mít neuzavřená cibule, ze které vyrůstají  další lístky (foto 3)- minulý rok jsem to zpozoroval na velké části úrody, stejně, jako letos. Popř. co prosím nejvíc ovlivňuje skladovatelnost.Děkuji.JS
  Foto 1Foto 2foto 3
  25. 5. 15:25 Jan Kozák
  Jednička Janko, dvojka Rusinka. Bjetin tohle skutečně umí. Některý rok vydrží do nového. jiný rok je v únoru na vyhození. Ale nevím proč. Vyrůstající lístky v paždí listů jsou prodloužené špičky stroužkových suknic; pochybuji, že by měly negativní vliv na skladovatelnost. 

  Odrůdy+skladovatelnost

  20. 5. 9:38 Zakladatel vlákna: Jiří S.

  Dotaz

  20. 5. 5:26 Zakladatel vlákna: Jaroslav Šindler
  Zdravím,chtěl jsem se zeptat proč  mám na některém  česneku  flíčky vypadato jako řez děkuji za radu 
  DotazDotazDotazDotaz
  20. 5. 9:15 Jan Kozák
  Máte tam rez, správněji rzivost česneku. Může pomoci Ortiva, ale s postřikem neváhejte, rez se šíří hodně rychle.
  20. 5. 9:22 Jaroslav Šindler
  Dekuji za radu a jaky postřik  mam použít a v jakém  poměru?  Strikam jen močovinu 5% ředění 
  20. 5. 11:08 Jan Kozák
  Pomoci může pouze Ortiva, koncentraci z hlavy neznám, dávno jsem ji nepoužil.
  21. 5. 18:02 Vítězslav Dotzauer
  Po nákupu v návodu se dočtete na česnek 10 ml/4-6 l vody/100 m2.
  Lze použít na cibuli,cuketu, papriku,rajče,jahody,zelí a další.
  Ale koncentrace se malinko liší.

  Hnědé suknice

  19. 5. 21:13 Zakladatel vlákna: Josef Janouch
  Dobrý den rád by jsem vás poprosil o vyjádření k česneku z vaší sadby. Česnek byl řádně uschován poté namořen a nasazen. 
  Odrůda je havran dále je na fotkách pro porovnání konkurenční odrůda taktéž paličák.
  Ten na práci havran je nejhorší který jsem v porostu našel.
  Děkuji.
  1234TZK
  20. 5. 9:12 Jan Kozák
  Jednoznačně napadení houbomilkou česnekovou. Možná by byl zajímavý i celkový pohled na porost, ale fotka je příliš tmavá.
  20. 5. 21:26 Josef Janouch
  Zde přikládám další fotky. Z ostatních odrůd a porostu.
  Potom jsem se chtěl zeptat zda-li je možnost tímto nějak ještě v této době zabojovat?
  Jinak ostatní česnek se jeví v pořádku mimo uvedeného havrana a rusinky která má do hněda zbarvené suknice.
  QWERTZBMBLBJ
  22. 5. 20:16 Jan Kozák
  Z fotek je zřejmý deficit dusíku. Zkuste ještě večer postříkat pětiprocentním roztokem močoviny.
  22. 5. 20:24 Josef Janouch
  A z těchto fotek soudíte nadále napadání houbomilkou celého porostu nebo jen vybraných jedinců
  24. 5. 7:30 Jan Kozák
  Pouze vybraní jedinci. Nejlépe je to vidět na první fotce, rostlina vlevo.

  Bezvirózní sadba

  19. 5. 11:42 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den, 
  mám dotaz ohledně ,,bezvirózních,, odrůd.  Sadba se ozdravuje každým rokem a následně je od podzimu v prodeji k dispozici ta čerstvě ozdravená a nebo proces ozdravování od virů probíhá v nějakých intervalech a odrůda je po určité době uvolněna do prodeje v této ozdravené podobě? Děkuji, Štěpánek
  19. 5. 19:47 Jan Kozák
  Ozdravuje se kontinuálně, každoročně. Od doby, kdy ozdravený zárodek opustí tkáňovou laboratoř uplynou nějaké tři roky než se objeví cibule v prodeji.
  < Novější23456Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne