Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Žloutnutí listů

    3. 6. 8:16 Zakladatel vlákna: Silvie Kocábová
    Dobrý den,je toto žloutnutí odrůd Rusinka a Janko v pořádku ?Nebo mám ještě něčím pohnojit?Děkuji.
    Žloutnutí listůŽloutnutí listů
    3. 6. 10:03 Jan Kozák
    Zásadní problém tu není. Ještě by bylo možné přihnojit na list postřikem nějakým listovým hnojivem, např. močovinou, Kristalonem, Start aj.

    Hniloba

    2. 6. 18:46 Zakladatel vlákna: Tomáš Fibigar
    Dobrý den, chci se zeptat, zda by se mohlo jednat o sklerociovou hnilobu? Loni jsem to měl úplně stejně. Letos jiný záhon o cca 15 metrů jinde a zas. Ta horní vrstva, na které je ta hniloba nebo co to je, je taková jak když rozmokvaná. Okopáváno, 2x postřik močovinou. Začíná to na kraji záhonu a dál vypadají rostliny sice pěkné, ale po vytažení je to skoro stejně možná v menším měřítku.Mohlo by se tedy jednat o bílou hnilobu a můžu se s pěstováním na pár let rozloučit? Moc děkuji za odpověď.
    Rostlina celaPalicePalice 2Celá rostlinaCelý záhonPalice 3
    2. 6. 19:27 Jan Kozák
    Ano, trefil jste do černého, přímo do desítky. Nejspolehlivěji se jí zbavíte časem, ale ten je tak dvacet let bez česneku, cibule, póru, pažitky, případně okrasných česneků. Částečně se to dá eliminovat pěstováním nejranějších odrůd (Bjetin, Anton) s použitím přípravku Rizocore. Při prvních známkách napadení všechno sklidit a co nejrychleji vysušit. 
    Veškeré posklizňové zbytky je třeba likvidovat mimo pozemek, kde by se uvedené rostliny potenciálně mohly pěstovat. Nepatří ani do obecního biologického odpadu.

    druh škůdce

    2. 6. 16:12 Zakladatel vlákna: Dana Rypáčková
    Dobrý den,
    při odstřihávání stvolů jsem zjistila, že některé z nich jsou poškozené nějakými housenkami. Zbytek rostliny se zdá nepoškozen Dokonce se mi jednu housenku, umírající, podařilo najít. Nedokázala jsem ji začlenit mezi žádné škůdce česneku (vyloučila jsem houbomilku, květilku i vrtalku) a ani na googlu jsem nenašla odpověď.  Dále mám některé rostliny zvláštně flekaté, předpokládám, že je to virová choroba. Děkuji za odpověd.
    housenka 1housenka 2děravý stvolflekaté listy
    2. 6. 19:18 Jan Kozák
    S tou larvou neporadím, vidím to poprvé. Zato mozaika je jasná; je to manifestační projev virózy. S tím nic nenaděláte.
    4. 6. 13:32 Dana Rypáčková
    Bohužel mi to ve skupině bezobratlí určili jako Molík česnekový a sedí to. Ale nenašla sjem návod, jak se mu bránit, zahradu mám malou, takže všechno bude pro molíka blízko :( 
    molík česnekový
    4. 6. 8:15 Tomáš Rabel
    Vypadá to larva některého ze zavíječů, ale nevím který z jeho druhů (voskový, paprikový, kukuřičný, čokoládový, ........) by napadal česnek. Jediné co se mi podařilo dohledat tak Ephestia welseriella, zavíječ který zřejmě nemá ani české druhové jméno, jehož larvy se živí druhem Allium, ale všude uvádí, že cibulemi
    4. 6. 13:33 Dana Rypáčková
    Je to molík česnekový

    Hniloba

    1. 6. 19:30 Zakladatel vlákna: Tomáš Fibigar
    Dobry den, chci se zeptat zda by se mohlo jednat o sklerociovou hnilobu. Loni jsem to mel upne stejne. Letos jiny zahon o cca 15 metru jinde a zas. Ta horni vrsta na ktere je ta hniloba nebo co to je je takova jak kdyz rozmokvana. Okopavano, 2x postrik mocovinou. Zacina to na kraji zahonu a dal vypadaji rostliny sice pekne ale po vytazeni je to skoro stejne mozna v mensim meritku.
    Mohlo by se tedy jednat o bilou hnilobu a muzu se s pestovanim na par let rozloucit? Moc dekuji za odpoved.
    ListyPalicePaliceCela rostlinaZ prostred zahonu
    2. 6. 12:39 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Napište svůj dotaz znova a použijte iterpunkci, tzn. háčky, čárky..Bez ní Vám pan Ing. Kozák neodpoví a bylo to tu již několikráte  psáno.
    2. 6. 15:42 Zdeněk Mácha
    Interpunkci . Omlouvám se za překlep.

    Červené tečky na listech

    1. 6. 8:51 Zakladatel vlákna: Jaromir Slapak
    Zdravím, kupoval jsem od Vás česnek. V příloze tohoto emailu posílám fotky jeho natě. O co se jedná, co s tím (červené tečky)? 
    Děkuji předem za odpověď a jsem s pozdravem. 
    Jaromír Šlapák 
    Červené tečky na listechČervené tečky na listech
    1. 6. 9:18 Jan Kozák
    Jedná se o rez, správněji rzivost česneku. Je to listová choroba, cibuli neznehodnocuje. Na začátku výskytu (jednotlivé tečky) lze pro zastavení šíření použít Ortivu, ale teď už s tím nic nenaděláte. Počítejte s tím, že česnek předčasně ukončí vegetaci.

    žloutnutí listů česneku, výnos

    31. 5. 16:04 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Dobrý den, mám úplně shodný problém s usycháním listů jak má p. V.Šafránek v příspěvku z 28.5.na první fotce. Po vytažení asi 5 rostlin na nich nebyl vidět žádný problém. Na některých listech známka rzi. Česnek pěstuji přes 40 let a s tímto jsem se ještě nesetkal. Hnojeno "poctivě",přiklánim se k vlivu počasí, pěstuji víc odrůd, no některé jsou úplně v pořádku. Každá rostlina jakákoli, přijímá živiny jak kořeny,tak listy. Ty jsou ale z  i větší části suché,tak by  nejen mne, p. inženýre zajímalo, zda omezená plocha listů bude mit vliv na výnos,velikost cibulí či to kořeny a zbytek listů zvládnou.  Listy zežloutly pomalu ze dne na den, tak na postřik ortivou je pozdě. Moc dík za odpověď.
    31. 5. 18:10 Václav Šafránek
    Dobrý den, s tím vlivem počasí bych souhlasil. Rozhodně to poslední deštivé počasí urychlilo rozvoj v mém případě hniloby. Rostliny byly předtím oslabené, jestli jen virózou nebo už i začínající tou hnilobou a jěště do toho vrtalkou nevím, ale zdravé by si s počasím poradily určitě mnohem lépe. Na příští sezónu si od pana Kozáka zkusím vybrat z těch ozdravených odrůd a s pozemkem před výsadbou a mouchami pak na jaře zkusím také něco udělat
    31. 5. 21:22 Jan Kozák
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    31. 5. 21:24 Jan Kozák
    Viděl jsem zdravý česnek poškozený kroupami tak, že zůstaly holé stonky. A výnos velmi dobrý. Ale je-li problémem zdravotní stav, očekával bych výrazné snížení výnosu.
    1. 6. 17:20 Beda Svoboda
    Tak mne ještě napadlo,zaléval jsem studenou vodou /u nás sucho/,že by to mohlo u choulostivějších odrůd způsobit ono žloutnutí konců listů?/ne tu rez samozřejmě/ Zalévám tak ale každý rok, až letos se to stalo,jen letos je větší teplo.
    1. 6. 20:05 Jan Kozák
    Studená voda je nevinná.

    Zakrslý česnek

    31. 5. 10:55 Zakladatel vlákna: František Dlouhý
    Dobrý den pane Kozáku,
    Nevíte proč mi česnek začal mistama usychat a je zakrslý?
    Děkuji za cenou radu.
    PoleCelá rostlinaPaličkaPoleZdravý česnek
    31. 5. 16:40 Jan Kozák
    Vypadá to na Fusarium. Takto postižené pole jsem ještě neviděl, ale pan Ing. Rod o takových porostech na přednáškách mluvil.

    Choroba česneku

    30. 5. 20:38 Zakladatel vlákna: Petr Komárek
    Dobrý dne pane Kozáku,
    dokážete určit, co se to za chorobu pustilo do mého nepaličkáku (neznámé odrůdy), který pěstuji již roky bez větších problémů. Sázeno koncem října, mořeno v sulce. Hned vedle asi 1 metr od poškozeného nepaličáku, mám i paličák (Rusák), který zatím vypadá dobře, ještě jsem ho nezkoušel vyrýt, abych zkontroloval i palici pod zemí. Asi před měsícem začaly některé rostliny lehce žloutnout, což se zhoršovalo, tak jsme dnes asi 50 rostlin vyryl včetně okolní hlíny a vyhodil. Na hlíně hned u rostliny a na na palici samotné jsou zelené bílé fleky nějaké "plísně" či hniloby. Dva vizuelně lepší jsem rozřízl, a tvořící se stroužky zatím asi zasaženy nejsou, ikdyž u těch hodně poškozených asi už i stroužky budou špatné (netestoval jsem).
    Při výsadbě pod patu Cererit a v březnu házím jen ledek. Žádné jiné hnojiva či postřiky (krom na mouchu) nedávám. Má smysl ještě nyní aplikovat např. postřik Ortiva na poškozené nepaličáky?

    Děkuji
    porostflekylepší kusylepší kusy na řezufleky II
    30. 5. 21:31 Jan Kozák
    Nevím. Tipuji to na Fusarium , Botrytis nebo Sclerotium. Zajímavější by byl řez špatné cibule, z té dobré nic nevyzkoumáme. Penicillium (modrozelená plíseň) je tam až druhotně. Žádnou chemii nezkoušejte; nic nepomůže.
    31. 5. 15:46 Petr Komárek
    Děkuji za vaši reakci. Zde jen informativně přidávám ještě fotky výrazně poškozeného kusu, ale asi nic dalšího vám to nenapoví...
    Poškozená rostlinaPoškozená rostlina - cibuleŘez detailŘez detail IIŘez detail III
    31. 5. 21:19 Jan Kozák
    Viděl bych to na Fusarium.

    Dotaz na chorobu

    30. 5. 13:07 Zakladatel vlákna: Pavel Hynek
    Dobrý den
    v česnekovém porostu se mi vytvořily dvě hnijící kola , a  proto vás žádám o  radu, co je to za chorobu a jak správně postupovat.
    česnek v řezunapadený česnekcelkový pohled na postižené místo
    30. 5. 21:18 Jan Kozák
    Háďátko jak Brno. 
    Napadené rostliny je třeba vytrhat a likvidovat, ale nepatří do kompostu ani do obecního biologického odpadu. Stejně naložit po sklizni i s natí zdánlivě nenapadených rostlin. Po sklizni bude dobré zapravit na tento pozemek dusíkaté vápno, bude-li sucho, tak zalít, a je-li pozemek malý, přikrýt fólií, nebo velký pozemek uválet. V žádném případě si nevybírat z tohoto porostu novou sadbu.
    31. 5. 9:39 Pavel Hynek
    Děkuji za odpověď už jsem si myslel , že je to bílá sklerociová hniloba.

    Hniloba?

    29. 5. 19:44 Zakladatel vlákna: Tomáš Mazur
    Zdravím, zajímalo by mě zda se jedná jo hnilobu. Jak česnek tak cibule má stejné příznaky. Ve fotkách je i vyfocena cibule. 
    .....
    29. 5. 19:51 Jan Kozák
    Jsem trochu (ale jen trochu) na rozpacích, bude-li to botrytida nebo bílá sklerociová hniloba. Přikláním se k té druhé, tedy horší variantě.
    30. 5. 19:04 Tomáš Mazur
    Děkuji za odpověď toho jsem se obával. Zajímavé je že na té zahradní pěstujeme cibuli a sem tak i česnek spousty let samozřejmě plodiny měníme aby par let nebyla stejná věc na jednom místě. A letos se stane tohle sadbu česneku používám vždy svoji. Jen kupují sazečku cibule. Nebo je možnost i šíření vzduchem? Vím že ve vesnici někteří stim mají problémy. Ale od nich jsem nikdy nic nebral ani neberu odnikud třeba kompost.
    30. 5. 21:23 Jan Kozák
    Jedna z možností, jak se k Vám Sclerotium dostalo, je ze sazečky cibule.  A mohlo to být už před lety. Vzduchem se nešíří, často vodou při záplavách.
    31. 5. 19:54 Václav Šafránek
    A co mořit cibuli sazečku též v sulce? Ani mně to nenapadlo, ale asi by to bylo také vhodné. Nevím jestli to působí i na sklerocium, ale i tak
    31. 5. 21:18 Jan Kozák
    Ne, Sulka působí pouze na roztoče vlnovníka česnekového.

    Velká krabička- jaké byly na podzim 2023 odrůdy

    29. 5. 19:22 Zakladatel vlákna: dav strebl
    Dobrý den, na podzim roku 2023 jsme obdrželi produkt Velká krabička1Potřebovali bychom dohledat, které odrůdy obsahovala. Při minulém objednání byla část odrůd jiná. Např. v loňském roce nebyl v krabičce Záhorský II.
    Děkuji za reakci Štrébl D.

    Hořká sůl

    29. 5. 13:15 Zakladatel vlákna: Jurda Josef
    Dobrý den, můžu použít hořkou sůl jako postřik na list? Samozřejmě uvažuji až po západu slunce. Kolik gramů na litr? Děkuji za odpověď. Jurda J.
    29. 5. 19:45 Jan Kozák
    Dělal bych jednoprocentní roztok, tedy deset gramů na litr.

    Plíseň

    29. 5. 7:20 Zakladatel vlákna: Vladimír Juřík
    Dobrý den. Chci se zeptat,zda můžu preventivně postříkat česnek proti plísni postřikem co je na fotce. Děkuji.
    Postřik
    29. 5. 9:41 Jan Kozák
    Neekologické, neekonomické, nesmyslné. Žádná choroba ze skupiny plísní česnek nenapadá. Přípravek si nechte na cibuli, brambory, rajčata, okurky.

    hniloba? Další příklad

    28. 5. 14:26 Zakladatel vlákna: Václav Šafránek
    Dobrý den,
    nejspíše se to dá dohledat ve starších příspěvcích, ale řekl jsem si čím více příkladů, tím lépe a proto bych chtěl přidat své fotky a poprosil bych Vás o potvrzení, nejspíše se jedná o hnilobu. Na pár rostlinách jsem našel i chodbičky od červíka ve stonku nad zemí, ale řekl bych, že to není hlavní problém a fotku nemám.
    Celou sezónu mně trápilo žloutnutí listů a nyní na jedné odrůdě ze dvou jsou listy již v takovém stavu, že rostlina nemá již žádné zdravé. Před necelým týdnem začala tato odrůda (bjetin) vyhánět na květ. Vytrhal jsem pár rostlin a ty žluté až nahoru jsou na fotkách. Je to tedy choroba od kořenů a nebo problém s výživou a odumřelé listy prostě dole ve vlhku shnijí? A jěště bych se chtěl zeptat jestli se dá mezi sezónami udělat nějaká prevence. Pěstuji na stejném pozemku, akorát obměním část půdy z kompost.

    Děkuji za posouzení a přeji ať se daří
    porostvytrhané rostlinyty špatné pokryté myceliem...v jednom stroužku i dírkyna méně žluté rostlině praskají obalyřezřezještě foto celého porostudruhá odrůda (Ivan) zatim asi dobré
    28. 5. 17:18 Jan Kozák
    Přesné určení choroby by udělala diagnostická laboratoř. Vzhledem k tomu, že je na rostlině stále většina kořenů živých, soudím, že nejde o bílou sklerociovou hnilobu, ale o botrytidu. Je to sice lepší, ale taky žádné štěstí. 
    Mozaika na rostlinách je manifestační projev virózy; s tím si těžkou hlavu dělat nemusíte. Problémem nejsou ani "prasklé obaly"; to je normální důsledek odumření prvního listu. V jednom řezu (sedmé foto) je patrné poškození asi od vrtalky pórové.
    Další pěstování na tomto pozemku je dost rizikové. Snad by mohla po sklizni pomoci dezinfekce půdy dusíkatým vápnem a při další výsadbě použití přípravku Rizocore.
    28. 5. 18:11 Václav Šafránek
    Děkuji za odpověď. 
    Vápnil jsem, ale asi jen lehce před touto sezónou nehašeným vápnem. Přemýšlím nad tím, zda bych si zvládl vykoumat něco s horkou párou. Viděl jsem, že nějaká průmyslová zařízení existují a byla by to zajímavá alternativa k tomu vápnění.
    po minulé sezóně
    29. 5. 6:54 Jan Kozák
    Propaření půdy jsem neuvedl, ačkoliv ho sami používáme. Určitě by pomohlo, ale musel by ho někdo ve Vaší blízkosti mít a být ochoten takovou službu udělat. Dezinfekce půdy nehašeným vápnem má jen mizivý účinek.
    29. 5. 19:51 Václav Šafránek
    A mohu se zeptat jěště tedy na zkušenosti s touto technologií, nebo spíše jak to funguje. Pochopil jsem že záhon se zakreje plachtou a pod ní se pouští pára. To stačí na prohřátí dostatečného sloupce půdy?

    Děkuji
    31. 5. 21:17 Jan Kozák
    Je to skutečně tak, ale trvá to hodně dlouho, než se půda řádně prohřeje do patřičné hloubky.

    Více květů z jedné rostliny

    27. 5. 21:10 Zakladatel vlákna: Kristýna Procházková
    Dobrý den, prosím co by to mohlo znamenat nebo znacit? Z jedné sádrové rostliny nám vykveta víc květů, ale každý květ z jednoho nového stroužků. Děkuji 
    Vícero květenství
    28. 5. 8:25 Jan Kozák
    Jedná se o fyziologickou poruchu, její příčina známá není. Přitom se stroužky znovu dělí na menší. Sadbu z těchto rostlin nepoužívejte.
    28. 5. 10:05 Kristýna Procházková
    A bude z toho nějaká úroda? Nebo je už rovnou vytrhat? Děkuji 
    28. 5. 16:59 Jan Kozák
    Úroda bude dobrá, cibule narostou velké, budou mít však hodně menších stroužků.
    < Novější678910Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne