Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Choroba

  8. 6. 17:20 Zakladatel vlákna: Martin Štangler
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat  co může byt s česnekem když listy vypadaji viz obrázek děkuji za odpověď 
  ČesnekČesnek
  9. 6. 20:45 Jan Kozák
  Na prvním snímku je vidět rez, na druhém ji nevidím. Chtělo by to víc fotek, např. celého porostu, celé rostliny včetně cibule.
  10. 6. 15:34 Martin Štangler
  Tady posílám ještě nějaké fotky 
  ČesnekCesnekČesnekČesnek

  Choroby česneku

  8. 6. 11:11 Zakladatel vlákna: Jaroslav Týč
  Dobrý den pane Kozáku zasílám lepší fotky a prosím o radu . Čím je to napadené. Děkuji a přeji hezký den.
  Choroby česnekuChoroby česnekuChoroby česneku
  8. 6. 12:12 Jan Kozák
  Tak zůstávám u původního názoru. Fusarium.

  Plíseň

  8. 6. 10:03 Zakladatel vlákna: Radmila Drozenová
  Dobrý den, už druhý rok mám plíseň na česneku. Letošní mořený sulkou.Sázeno na jiné místo. Prosím o určení a návrh řešení. Děkuji. 
  Bílá a zelenomodrá plíseň
  8. 6. 12:11 Jan Kozák
  Modrobílá je Penicillium, ale to je tam až druhotně. Je-li zásadním problémem botrytida nebo bílá sklerociová hniloba nelze z fotky určit. Každopádně napadené rostliny vytrhat a zničit, ostatní předčasně sklidit a pokud možno hned odstranit dvě horní suknice a co nejrychleji usušit. Veškeré posklizňové zbytky likvidovat.
  8. 6. 12:31 Radmila Drozenová
  Děkuji za odpověď! A prosím, jak desinfikovat půdu a jestli lze na takovém místě pěstovat jiné plodiny!? Děkuji za váš čas a odpovědi. Radmila Drozenová 
  9. 6. 20:41 Jan Kozák
  Půdu se Vám nepodaří vydezinfikovat. Je nejlepší se s tím smířit. Ale ostatní plodiny s výjimkou mimo česneku i cibule. póru a pažitky tam můžete pěstovat bez obav.

  prosím o radu

  8. 6. 8:35 Zakladatel vlákna: Kateřina novakova
  Dobrý den,pane inženýre 
  na česneku z vaší sadby se na něm objevily cervene tecky-je to rez?prosím o radu,co dělat dal-postrikat,vytrvat a později vytrvat a nebo jej zlikvidovat.nikdy jsem před tím na tomto místě cesnek nepestovala-loni tam byly poprvé rajcata.dejkuji katerina novakova
  obrázek 1obrázek 2
  8. 6. 12:01 Jan Kozák
  Je to rez, už žádný postřik na ni v této fázi nezabere. Česnek nechte, dokud nedozraje, určitě ho nelikvidujte. Rez napadá pouze listy, na cibule nepřechází. Letošní rok je na rez mimořádně "úrodný".

  Květentsví

  6. 6. 6:51 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, Bjetin pěstuji na 2 různých polích. Odhlávkován 16.5. Tento týden cca 70% úrody vytvořilo další květenství ( některé i 2-4)  Dokážete mi poradit, proč tomu tak je? Všechny tyto česneky budou mít přidružené stroužky ? Děkuji. JS   
  6. 6. 16:01 Jan Kozák
  Je to fyziologická porucha. Co zvyšuje její frekvenci není zatím nikde popsáno (nebo je, ale já o tom nevím). Stane se to, že se nový stroužek jakoby změní na cibuli se svými listy, stonkem a dalšími stroužky. A většinou se to stává velkým cibulím. Takže budete mít velké cibule, ale malé stroužky.
  6. 6. 17:19 Jiří S.
  Děkuji za odpověď, bohužel se nevyhnu vybrat sadbu z takto postiženého porostu- je teda dané, že i v následujícíh letech tomu tak bude? Nevím proč mě to inklinuje k myšlence, že důvod může být mechanické poškození listu ( podélným rozpůlením) během plečkování. Myslíte si, že by to mohla být jedna z variant, nebo je to zcela zcestné ? Dále předpokládám, že i  je nutné i brzké odhlávkování nově  narostlých květních stvolů ?Děkuji,JS. 
  12
  7. 6. 0:06 Martin Perníček
  Dobrý večer pane Jiří. Letošní rok je Bjetin touto poruchou postižen značně. Přikládal jsem to mrazivému počasí které bylo koncem dubna, ale jen tím to asi nebude. Celkem mě zaujal váš postřeh, ze česnek poničený vláčením je k této poruše náchylnější.  Něco na tom zřejmě pravda bude. U nás je tímto  nejvíce poškozen česnek který byl mělko zasázen.  
  7. 6. 21:17 Jan Kozák
  Dnes jsem byl v odrůdové  zkušebně ÚKZÚZ v Chrlicích a i tam se to objevuje, třebaže v menší frekvenci (okolo deseti procent). A nehlávkují ani neplečkují. Zkrátka letošní ročník tomu napomáhá.

  Lehlý paličák

  5. 6. 16:58 Zakladatel vlákna: Tomáš Lebeda
  Dobrý den, během pár dnů lehl paličák, spíš to vypadá jako zalomený stonek. Odrůdou si nejsem jist(drobnější úzké listy a tenčí stonek), ale je z Vaší krabičky 8 odrůd česneku. Dorostou cibule nebo už je konec vegetace?
  paličák
  6. 6. 15:53 Jan Kozák
  Nemám sice loňskou krabičku k dispozici, ale předpokládám, že v ní byl Vekan (nebo Vekan II). Právě ten to často udělá, když se květenství odstraňují vytažením celého stonku. Podle fotky se zdá, že to není Váš případ. Někdy lehá i v přílišném suchu. To by ale taky nemuselo letos být. Jestli ještě poroste nebo ukončí vegetaci, nevím.
  6. 6. 18:22 Tomáš Lebeda
  Děkuji za odpověď,  stonek tam zůstal. Zatím nijak neuvadá, tak počkám a ono to nějak dopadne. 

  Výživa nebo mozaika?

  4. 6. 19:09 Zakladatel vlákna: Jakub Pavlinec
  Dobrý den,jedná se pouze o nedostatečnou výživu (při výsadbě jsem hnojil "pod patu" cereritem a na jaře 2x močovinou) anebo je to něco jako v dotazu níže, tj. virová mozaika? Jak případně stav napravit, pod je to vůbec možné. Děkuji mnohokrát.
  123
  4. 6. 21:34 Jan Kozák
  S virovou mozaikou si nedělejte těžkou hlavu, stejně s ní nic nenaděláte. Na posledním snímku je patrná začínající čerň. Při dobrém sušení po sklizni a včasném očištění by neměla být problémem.
  5. 6. 7:51 Jakub Pavlinec
  Takže výživa je v pořádku anebo mám příští rok něco změnit/zlepšit? Děkuji za Vaše rady.
  5. 6. 9:38 Jan Kozák
  Výživový stav porostu vypadá normálně.

  hniloba

  4. 6. 15:26 Zakladatel vlákna: Matej Čech
  Dobrý deň, 
  chcel by som poprosiť o určenie plesne. Fotené pred týždňom a pol takže nenapadnuté cibule už pekne dorástli a dozreli nakoľko je to veľmi skorá odroda pôvodom z Grécka, Gythio (podľa informácie od pestovateľky). Doteraz som s ňou bol nadmieru spokojný. Takto napadnutých je cca 10-20% porastu., vždy od koreňa (viď foto). 
  lúpaný / nelúpaný
  4. 6. 21:31 Jan Kozák
  Byly by potřebné snímky celé rostliny, porostu a podélného řezu. Takto tipuji na Fusarium.
  4. 6. 22:56 Matej Čech
  Ďakujem za odpoveď, fotky nahrám cez víkend pri vyberaní druhej polky ak z neho niečo ostalo po povodni...... 
  8. 6. 14:16 Matej Čech
  Dobrý deň, tak zrejme Fusarium - fialové korienky. Inak pleseň na pôvodnom obrázku už prakticky nebola viditeľná. Pripisujem to vlhku a zlej predplodine - rajčiny, ktoré tam boli 2 roky. 
  PrierezKoreneZáhonNapadnuté rastliny

  Choroba česneku - Jiří Chudožilov

  4. 6. 14:20 Zakladatel vlákna: Jiří Chudožilov
  Dobrý den, prosím o určení choroby a radu , jak se s ní vypořádat. Dva roky jsem byl  s úrodou modrého paličáku spokojen, až minulý rok  se vyskytla plíseň a valná většina byla nepoužitelná. Pro letošní rok jsem proto u vás zakoupil odrůdu Janko , dusíkaté vápno a Rizokor. Záhon jsem vybral cca 15 m od předchozí výsadby, kde nebyl nikdy česnek pěstován.  Cca  4 týdny byl do půdy zapraveno dusíkaté vápno.  Bezprostředně po rozdružení palic jsem ošetřil stroužky Sulkou  (200 g Sulky , 2,5 l vody ,smáčeno 6 hodin a usušeno).Následující den byla provedena výsadba a záhon prolit roztokem Rizokoru. Až do poloviny května byly stvoly tmavě zelené a stonky silné. V minulých dnech česnek v kraji záhonu začal žloutnout a vyskytovala se  nějaká plíseň. Prosím o určení choroby a o radu, zda lze zatím dobrý česnek něčím ošetřit a za jakých podmínek lze česnek dále pěstovat , případně zda lze situaci řešit výsadbou jarního česneku. Přikládám fotografie .  Děkuji.
  Snímek chorobyChoroba česnekuSnímek česnekuPohled na záhon česneku
  4. 6. 21:29 Jan Kozák
  Zahradu máte zamořenu sklerociem. Je tady o něm v posledních dnech hodně napsáno. Žádné ošetření nemá smysl. Jarní česneky problém nevyřeší, protože jsou pozdnější, nebude z nich vůbec nic.

  Vyštípovaní pupenu

  3. 6. 20:54 Zakladatel vlákna: Karel Sluka
  Dobrý den,prosím  u odrůdy Havel se mi brzy začaly kroutit pupeny,je třeba je vyštípnout nebo nechat do sklizně. Děkuji. Sluka
  Paličák Havel
  3. 6. 22:02 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Na nic nečekejte a česnek odhlávkujte. Už to mělo být. 
  4. 6. 13:02 Jan Kozák
  Květenství je třeba odstranit, hned, jak to půjde. Při takto opožděném hlávkování odstraňujte pouze květenství, stonek ponechejte.

  Žloutnutí rostlin

  3. 6. 19:04 Zakladatel vlákna: Stanislav Pokorný
  Dobrý den pane Kozáku, rád bych 
  se zeptal, zda li by se mohlo  jednat o sklerociovou hnilobu česneku? Zatím napadeno asi 5 rostlin.  Na celém pozemku minimálně posledních 20 let nebyla pěstována žádná zelenina, pozemek byl zatravněn a posledních pět let do loňského roku využíván jako pastva pro zvířata. Sousední  zahrady jsou spíš také travnaté a bez česneku. Dá se toho nějak zbavit nejen pro letošek, ale i do budoucna? Děkuji. 
  Česnek záhonJedinec
  4. 6. 12:52 Jan Kozák
  Pravděpodobně ano, ale ta druhá fotka je špatná. Cibuli je třeba fotit bez očištění. O sklerociu je tady v tomto týdnu dost napsáno.
  4. 6. 17:35 Stanislav Pokorný
  Děkuji za odpověď. Takto bylo vytaženo ze země. V horní části cibule je znatelný vatovitý povlak.

  Choroby česneku

  3. 6. 16:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Týč
  Dobrý den  , prosím radu co je špatně
  Choroby česnekuChoroby česneku
  4. 6. 12:55 Jan Kozák
  Špatná je druhá fotka, chtělo by to detail cibule. Takto tipuji na Fusarium.

  Žloutnutí

  3. 6. 15:45 Zakladatel vlákna: Jolana Marešová
  Dobrý den pane Kozáku,
  Posílám lepší fotky cibuli.Rusinka začala masívně žloutnout,obávám se ,že jde o sklerociovou hnilobu.Je ale pravda ,že denně prší.
  Marešová
  RusinkaRusinkaCibule
  3. 6. 16:30 Jan Kozák
  Je-li to Sclerotium nebo botrytida z těchto fotek s jistotou nepoznám. Obávám se ale spíš toho prvního. Vysoká půdní vlhkost urychluje šíření choroby.

  Nové listy česneku

  3. 6. 12:45 Zakladatel vlákna: Radek Halada
  Hezký den všem,
  nevíte prosím zdali je to normální, že má česnek nasazeno nové listy? viz foto? nebo čím je to způsobeno?
  Děkuji za informace
  nové listy česneku
  3. 6. 16:27 Jan Kozák
  Normální to není. Jestli se dobře dívám, nejde jen o nové listy, ale i nové stonky. V některých případech možná jen o ty nové listy. Ať tak nebo tak, jedná se o fyziologickou poruchu; co ji způsobuje není zatím známo (příčina fyziologických poruch se hůř hledá než příčina chorob). Pokud jsou to jen nové listy, je to prodloužená špička stroužkové suknice. V případě celého nového stonku se stroužek v cibuli znovu dělí na několik menších stroužků. Nemá to vliv na na chuť ani skladovatelnost, pouze máte malé stroužky. Znovu je sázet nedoporučuji.

  Žloutnutí

  3. 6. 9:27 Zakladatel vlákna: Jolana Marešová
  Dobrý den pane Kozáku,
  česnek Rusinka,který byl celou dobu krásný, začal masivně žloutnout.V podstaté ani nedělá palice.Je ale pravda,že denně prší a je velmi mokro.Byl několikrát stříkán 5% roztokem močoviny,naposled v dubnu.
  Marešová
  RusinkaRusinkaPalice
  3. 6. 10:05 Jan Kozák
  Fotka cibulí (ne palic, ty má česnek nahoře) je špatná. To, co způsobilo problém, jste očistila.
  3. 6. 10:22 Pavel Porubský
  Dobrý den p. Marešová, za mě bych ještě přidal, že by to chtělo česnek už odhlávkovat. 
  < Novější45678Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne