Diskuze

Dotaz nebo odpověď je možné přidat po přihlášení.

  • Počet stroužků v hlávce

    Zakladatel vlákna: Drahomír Dubina | 21.09.2023

    Dobrý den,
    rád bych se zeptal, zdali počet stroužků v hlávce je něco, co je geneticky dané (dědí se) při opakované výsadbě. Při letošní sklizni jsem sklidil ze stejné odrůdy několik velkých hlávek, kde bylo méně stroužků (stroužky byly menší) a naopak několik menších hlávek, kde stroužků bylo méně (stroužky byly veliké).
    Je lepší pro výsadbu volit větší stroužky z malých hlávek, nebo menší stroužky z hlávek velkých?
    Případně, různá velikost stroužků stejné odrůdy je běžná i v ideálních podmínkách, nebo je to spíše důsledek např. nedostatečného hnojení?
    Předem děkuji

    • Jan Kozák

      Na úvod drobnost: na rozdíl od zelí či salátu česnek nemá hlávku, jeho konzumní částí je dělená cibule. Počet stroužků v cibuli je odrůdovou vlastností, ale tento počet není úplně stejný, musí se počítat s nějakou odchylkou. Dlouhodobým výběrem se dá docílit počet trochu nižší i trochu vyšší. Není bez zajímavosti, že často rostlina dopředu pozná, jak velká cibule naroste a podle toho si upraví počet stroužků tak, aby i v malých cibulích byly stroužky dostatečně velké. My při výběru sadby pro další množení vycházíme z poměrně složitých metodik udržovacího šlechtění a pak k výsadbě využíváme jak menší, tak i větší cibule. Pokud přesazujete vlastní materiál, volte raději cibule větší. Na poslední otázku odpovědět neumím.

      21.09.2023
      • Jozef Sisak

        Vlastna skusenosť pri prebytku hnojiva - vyživy došlo k zväčšeniu počtu stručikov ako bolo pre danu odrodu bežne . Cibuľa sa zdeformovala a minimalne zväčšila . Dodaval som hnojivo lebo som mal zaujem dosiahnuť silnejšie rastliny pre dosiahnutie TGS - praveho cesnakoveho semena

        23.09.2023
  • žloutnutí česneku

    Zakladatel vlákna: Sabina Višnická | 20.09.2023

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, co může způsobovat žloutnutí listů česneku na jaře? Případně mohu tomu zabránit ještě před podzimní výsadbou?
    Děkuji

    • Jan Kozák

      Žloutnutí špiček listů je zapříčiněno nedostatečným příjmem dusíku. Neznamená to však, že by v půdě nemohl být v přijatelné formě, ale jeho příjem je blokován stresovými faktory, v té době hlavně chladem. Částečně to lze eliminovat použitím biologického přípravku Rizocore v období výsadby, případně ještě na jaře.

      21.09.2023
  • Dotaz na sadbový česnek

    Zakladatel vlákna: Pavel Trochymčuk | 19.09.2023

    Dobrý den pane Ing. Kozáku Chtěl jsem od vás letos koupit sadbový česnek Benátčan ale údajně jste ho už neměli. Tak jsem ho zkusil objednat jinde a ono se mi to povedlo nebyl sice zrovna levný ale figurovalo tam vaše jméno tak jsem ho objednal . Dneska mi přišel na to že má být sadbový tak to je hrůza stroužky až miniaturní a i plesniví je mi to líto ale napsat jsem to musel . Nebo lidí kteří od vás kupují česnek tak ji nezáleží na vašem jméně. Pavel Trochymčuk

    • Jan Kozák

      Mohl byste mi, prosím, napsat nějaké podrobnosti o té zásilce (prodejce, způsob balení) na můj e-mail: jan.kzk@gmail.com Děkuji.

      20.09.2023
      • Václav Vidner

        Já mám tedy česnek přímo z první ruky, ale konkrétně Benátčan, který jsem koupil prvně, mě letos docela zklamal, v každé síťce bylo tedy o pár cibulek více, než 16ks, ale 5ks jsem jich rovno vyhodil, protože byly plesnivé... stroužky je pravda, že jsem přebíral abych nesázel úplné prcky... Holt někdy se to nepodaří, ale u ostatních odrůd (4) jsem nic takového nezaznamenal, maximálně pár rozměklých stroužků... Takže já jsem spokojen :-)

        20.09.2023
  • Sulka Extra

    Zakladatel vlákna: Jakub Sigmund | 17.09.2023

    Dobrý den,
    chybou našeho "výpočetního střediska" se mi podařilo namořit česnek v 2% rostoku sulky (40ml na 2litry) (doba moření cca 2,5 hodiny). Teď váhám, zda je lepší to přemořit ve správné koncentraci, nebo to nechat takto.
    Díky za radu.

    • Jan Kozák

      Znovu to nemáčejte, nechejte takto.

      17.09.2023
      • Jakub Sigmund

        Děkuju.

        17.09.2023
  • Doplatek obj.

    Zakladatel vlákna: ANNA BYRTUSOVÁ | 15.09.2023

    Dobrý den. Doplnila jsem objednávku o nabízený přípravek. Jak nám doplatit. Díky, Anna Byrtusová

    • Václav Kozák

      Dobrý den, záležitosti týkající se objednávek řeště prosím přes e-mail: objednavky@cesnek.cz

      16.09.2023
  • Poděkování

    Zakladatel vlákna: Rozehnal Jaroslav | 15.09.2023

    V loňském roce jsem od vás koupil Jovan a toto mi vyrostlo.

  • Příprava pozemku

    Zakladatel vlákna: Václav Vidner | 15.09.2023

    Dobrý den pane Kozák, sadba dorazila a i letos to vypadá vše v naprostém pořádku. Měl bych jenom dotaz k přípravě pozemku před výsadbou. Česnek bude sázen po bramborách (vloni zoraná louka, letos výsadba a sklizeň, stříkáno Mistralem na plevel a Spintorem na mandelinku), které jsou napadené pravděpodobně drátovcem, jelikož jsem měl letos drátovcem napaden i česnek, který byl o pár metrů dál měl bych otázku jak nejlépe předpřipravit půdu abych tohoto škůdce eliminoval a nevrtal se mi do česneku. Loňská sadba byla samozřejmě mořena a sázena dle doporučení. Děkuji za odpověď. Vidner

    • Jan Kozák

      Ještě je vhodná doba na využití dusíkatého vápna. V dávce nějakých pět kilo na ar je ho nutné zapravit a menší plochu ještě zakrýt na dva týdny fólií, větší plochu uválet.

      16.09.2023
      • Václav Vidner

        Dobře, děkuji Vám.

        19.09.2023
        • Václav Vidner

          Pane Kozák, pokud se k tomu ještě vyjádříte. Vápno rozházeno, zapraveno rotavátorem, lehce zváleno a zakryto fólií. Přemýšlím, že to nechám zakryté až do prosincové výsadby. Předpokládám, že to pak již stačí jen uhrabat a rovnou sázet, nemusím již znova brát rotavátorem případně celé zorávat. Děkuji Vidner.

          20.09.2023
          • Jan Kozák

            Do prosince to nenechávejte zakryté, zem musí před výsadbou pořádně vyvětrat. Fólii sundejte koncem října, další kypření už potřeba nebude.

            21.09.2023
            • Václav Vidner

              Děkuji Vám. Hezký den

              21.09.2023
  • Moření sadby a výsadba

    Zakladatel vlákna: Miroslav Janota | 14.09.2023

    Dobrý večer pane Kozáku. Některé zdroje uvádí moření česneku těsně před výsadbou a nebo jej namořit v září nechat zcela vyschnou a uložit na dobře větrané místo až do výsadby. Co je vhodnější? Dále k samotnému stanovišti, kam se bude česnek sázet , je možné jej zasadit do polostínu až stínu, nebo je vhodnější mírný polostín? Dále jestli je vhodné políčko před výsadbou přihnojit např. hnojivem Cererit, nebo půdu nechat bez přídavku hnojiva? A poslední věc co se týče ošetření česneku na jaře, jaké chemické přípravky jsou nejvhodnější , jak proti škůdcům , tak proti houbovitým chorobám? A kdy je nejvhodnější česneku přidat dusík a zdali je lepší močovina na list, nebo zapravit do půdy ledek. Dekuji předem za Vaši odpověď S pozdravem Miroslav Janota

    • Jan Kozák

      Tož od začátku. Pro česnek je lepší moření až těsně před výsadbou. Ale protože už poměrně dlouho jsou problémy s roztočem vlnovníkem česnekovým, začal jsem doporučovat moření v Sulce (dvě, maximálně tři hodiny) už v srpnu nebo září (v říjnu je už většinou špatně). Po namoření musí být stroužky rychle vysušeny (nejlépe ráno namořit a do večera usušit) a uloženy na dobře větraném místě ve slabé vrstvě. Před vlastní výsadbou pak tyto stroužky je dobré namočit aspoň na půl hodiny do vody pro rychlejší "start". Použití Rizocore tvrdí muziku. Česnek potřebuje pro svůj růst dostatek světla, trvalý stín mu nesvědčí. V letech, kdy je už začátek května hodně horký, je česneku líp na alespoň částečně zastíněném stanovišti, protože se tam nepřehřívá půda. Ale to víte až půl roku po výsadbě, jaké jste měl toho roku zvolit stanoviště. Potřeba hnojení závisí na na zásobě živin v půdě. Pokud byla pro předplodinu řádně pohnojeno hnojem, pak by to stačilo ještě i pro česnek. V opačném případě bez nějakých půdních rozborů zapravte do půdy tak čtyři kila Cereritu na ar. Co se týká škůdců, můžete něco dělat proti houbomilce česnekové. Ale pozor: tam, kde se nevyskytuje, je to samozřejmě zbytečné plýtvání Vašim časem, Vašimi penězi a životním prostředím. Používá se Karate se zeon technologií v předjaří, jakmile teplota po tři dny dosáhne deseti stupňů, přičemž může být česnek ještě v zemi. Pro eliminaci houbových chorob se jeví jako nejlepší používání Rizocore. V některých letech v některých lokalitách se vyskytuje rez (správně : rzivost česneku). Hned při prvních příznacích je možný postřik přípravkem Ortiva. Pokud se rez objeví až ke konci vegetace, je lepší nedělat s ní nic. Na začátku vegetace, dokud nemá česnek dostatečnou listovou plochu se přihnojuje ledkem vápenatým, později na list postřikem pětiprocentním roztokem močoviny.

      16.09.2023
      • Jan Borůvka

        Zeptám se asi hloupě, ale pokud by šel do kvalitního domácího kompostu je také nutné přihnojovat?

        18.09.2023
        • Jan Kozák

          Kvalitní kompost by měl stačit na celou dobu vegetace.

          18.09.2023
  • Otevírací doba

    Zakladatel vlákna: Václav Kozák | 14.09.2023

    I letos probíhají tradiční sobotní prodeje.
    Každou SOBOTU v září je možné česnekovou sadbu nakoupit na adrese Poběžovice u Holic 31.
    Otevřeno je 8:00 - 12:00 hod a 13:00 - 17:00 .
    Aktuálně jsou na prodejně odrůdy: Bjetin, Vekan, Anton, Havran, dále pak novinka Matinka a Skalka. K dispozici bude také biologický přípravek RIZOCORE.

    Při sobotních prodejích v Poběžovicích u Holic se vám bude věnovat přímo Ing. Jan Kozák

  • Dostupnost

    Zakladatel vlákna: Tomáš Kiszka | 14.09.2023

    Dobrý den, prošvihl jsem objednání sadbového česneku. Píšete že není dostupný. Bude ještě možnost nákupu česneku na letošní výsadbu?
    Děkuji

    • Václav Kozák

      Příjem objednávek obnovíme s největší pravděpodobností už v příštím týdnu, kdy budeme mít veškerý česnek zpracován a budeme se naplno věnovat jeho expedici.

      14.09.2023
  • Česnek

    Zakladatel vlákna: Bretislav Sedlacek | 14.09.2023

    Ano smažte- na vámi uvedeny e-mail jsem poslal prosbu o laskavost a bez odpovědi tak jsem měl dělat co ? nechat česnek sebou týden mlátit v autě nebo v depu?

  • Pane Sedláčku

    Zakladatel vlákna: Jan Kozák | 14.09.2023

    Tato diskuse je odborným fórem pěstitelů česneku. Záležitosti okolo objednávek se řeší přes e-mail: objednavky@cesnek.cz
    Vámi popsaný problém bude vyřešen k Vaší spokojenosti.
    (I tento příspěvek bude brzy smazán, protože sem nepatří.)

  • Doprava česneku

    Zakladatel vlákna: Bretislav Sedlacek | 14.09.2023

    Pane Kozáků zadal jsem vás o pozdější odeslání česneku jelikož jsme na dovolené, nereagoval jste a zásilku včera odeslal ptám se tedy podruhé proč? ..co mám se zásilkou dělat? - nemá ji kdo vyzvednout a proč byl smazán první příspěvek s dotazem a kritikou ? Diky za odpověď .

  • Doprava

    Zakladatel vlákna: Bretislav Sedlacek | 13.09.2023

    Po příchozím emailu o distribuci jsem odepsal na e-mail že prosím o zaslání až po 25.9. že jsme na dovolené … co se nestalo na druhý den přišel další e-mail že je zboží odeslané.. tedy se ptám - k čemu máme tyto komunikace když je vám úplně jedno že sebou bude zásilka teď několik dní házet protože ji nelze převzít ? Telefon není , z okna zavolat taky nepomůže takže tato služba ji mi pane Kozáku víte k čemu. Proč se namáhat s prosbou o laskavost když už je zaplaceno že? takže je vám to úplně jedno.Děkuji mnohokrát. Poprvé a velké zklamaní

  • Kdy mořit

    Zakladatel vlákna: Danuše Jarkovská | 13.09.2023

    Dobrý den,
    dnes mi dorazil Váš česnek. Některé odrůdy se sází listopad/prosinec, některé až na jaře. Česnek budu pěstovat úplně poprvé, můžete mi prosím poradit, kdy mořit ozimé a kdy ty sázené na jaře?
    Děkuji,
    DJ

    • Jan Kozák

      Vysaďte všechno na podzim. I těm tzv. jarním česnekům je přes zimu líp v půdě než ve skladu. Ne že by to bylo nezbytné, ale kvůli vlnovníku česnekovému doporučujeme rozdružit cibule na stroužky ještě v září a namořit v Sulce. Nemoří se 6 - 12 hodin, jak je většinou na obalu psáno, ale dvě, maximálně tři hodiny. Mořit se má při pěkném počasí, aby stroužky během několika hodin oschly. Skladování namořených stroužků musí být na dobře větraném místě v tenké vrstvě. A před vlastní výsadbou je dobré tyto suché stroužky namočit alespoň na půl hodiny do vody a po oschnutí nebo ještě mokré vysadit.

      13.09.2023
      • Danuše Jarkovská

        Moc děkuji za radu. :-)
        DJ

        13.09.2023
  • Podzim nebo jaro?

    Zakladatel vlákna: Jan Borůvka | 12.09.2023

    Dobrý den.
    Zakoupil jsem si od Vás prvně odrůdu Havel a Bjetin. Česnek pěstuju 2. rokem, vždy jsem sadil na podzim když teplota byla pod 9 stupňů celsia. Oba roky ale česneky vyrazily ještě v prosinci nebo lednu. Díky mírným zimám, pak přituhlo, ale přežily, protože mírnou zimu snesou.
    Bohužel cca třetiny různě uhnila nebo měla nějaké podobné příznaky. Dočetl jsem se někde, že mírné zimy předurčují, že je lepší sadit až na jaře. Předejdu těmto problémům částečně?

    Popravdě bych raději zvolil variantu jara. Bylo by možné mi s tímto dilema trošku poradit? Děkuji moc za Váš čas.

    • Jan Kozák

      Tam bude jiný problém než mírná zima. Ta to určitě nezpůsobila. Ale takto poradit neumím.

      12.09.2023
      • Helena Špačková

        Dobrý den. Napadá mne jen možnost buď a nebo. Což zkusit část sadby zasadit až v předjaří. Samozřejmě podle počasí.

        13.09.2023
        • Jan Borůvka

          Ano děkuji, vyzkouším. Hlavně letos půjde do záhonu hodné kompostu, co jsem letos přeházela už mám přístup, tak česneku i víc pomohu živinami.

          18.09.2023
  • Rusinka a Janko

    Zakladatel vlákna: Milan Zemek | 12.09.2023

    Přeji dobrý den.
    Přišla mi sadba česneku Rusinka a Janko. Teda to jsou ale velké palice. Objednal jsem si 9 + 9 kusů (cibulí) a z odrůdy Rusinka mám celkem 83 stroužků. To je dobré. Jedna palice měla dokonce 12 stroužků. U té odrůdy Janko mám jen 42 stroužků a tak si myslím že to je taková "neekonomická" odrůda. Dá se velký stroužek napůlit jako třeba u brambory?.
    Hezký den. Milan Zemek.

    • Jan Kozák

      Janko je skutečně neekonomická odrůda, přesto je mimořádně žádaná. Ale stroužek rozpůlit nemůžete, má jen jediný vegetační vrchol.

      12.09.2023
  • výsadba česneku

    Zakladatel vlákna: Zoubková Hana | 11.09.2023

    Dobrý den, prosím vysela jsem na záhon svazenku jako zelené hnojení, koncem září ji zaryju a začátkem listoopadu chci sadit česnek, je to možné. Na toto místo. Moc děkuji
    S pozdravem
    Hana Z o u b k o v á

    • Jan Kozák

      Zelené hnojení by mělo být zaryté do poloviny září. Pokud to potřebujete dělat později, bylo by vhodné svazenku posekat na malé kousky. To umí udělat trávníková sekačka.

      12.09.2023
  • Sadba.

    Zakladatel vlákna: Milan Dráha | 06.09.2023

    Dobrý den, prosím o informaci ohledně dostupnosti sadby odrůd Vekan a Havel, případně i Rusinka pro malopěstitele. Pro sadbu bych si přijel osobně na vaši prodejnu. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

    • Jan Kozák

      V Poběžovicích u Holic máme z uvedených odrůd Vekan. Ještě tu máme Bjetin, Anton a Matinku.

      09.09.2023
  • Hnojení

    Zakladatel vlákna: Bronislav Jurzykowski | 05.09.2023

    Krásný den,
    Chci letos poprvé začít pěstovat česnek, zatím jsem si koupil paličák Havel a Lukan, škoda že prodejna v Třinci která nabízí Vaše sadbové česneky nemá více nepaličáků. Zanedlouho chci začít připravovat půdu, půda je po bramborách, ale chci přihnojit Cereritem, ještě jsem doma našel vápnitý dolomit který obohacuje půdu o vápník a hořčík a následně dochází k zásadité úpravě půdní reakce. Zlepšuje využitelnost půdní zásoby fosforu a molybdenu, podporuje lepší využití jiných aplikovaných hnojiv, stabilizuje půdní strukturu a příznivě ovlivňuje množství mikroorganismů v půdě. Můžu ho přimíchat k Cereritu nebo jej aplikovat předem? Chovám ještě slepice, slepičí hnůj , nebo (voda ze slepičího hnoje) asi vynechat že? Moc děkuji za odpověď

    • Jan Kozák

      Můžete dát Cererit společně s dolomitickým vápencem. Slepičí trus lze použít do půdy při přípravě k sázení za předpokladu, že se nepoužívá k podestýlce sláma, ale piliny nebo popel. Ale v tom případě nedávat vápenec. Jinak lze slepičí trus pohodit v zimě na záhon nebo během vegetace zkvašený využít na zálivku.

      09.09.2023