Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Pór Zpět na diskusi

  sloní česnek

  16. 11. 2022 6:49 Zakladatel vlákna: Eva Landová
  Už jsem se dozvěděla, že se nejedná o pravý česnek, ale spíš o pór. Přesto jsem si koupila 10 stroužků na zkoušku.  Prosila bych o informaci ohledně mrazuvzdornosti -  sázet na podzim, nebo na jaře ?  Mořit před výsadbou ? Budu ráda za další informace. Dík.
  Zařazeno: Pór, Sloní česnek
  16. 11. 2022 10:48 Jan Kozák
  Ano, je to pór, je mrazuvzdorný. Doporučil bych Vám jeden stroužek ochutnat a pak uvážit, jestli zbylých devět vysadíte nebo raději vyhodíte. Dobrovolně bych to do huby nedal.
  16. 11. 2022 12:22 Eva Landová
  Díky pane Kozáku za odpověď, která mě zároveň pobavila i zklamala.  Zvědavost mi přece jen nedá a vysadím.  To, co vyroste, třeba sníme v polívce (jako pórek). Vyhodit se mi nechce, stroužky stály hříšné peníze.

  Japo od vás už je v zemi, přesně podle návodu.
  Zdravím a přeji hezký den.

  Dotaz

  4. 1. 2016 16:45 Zakladatel vlákna: Dušan Zajac
  Dobrý den pane Kozáku, děkuji za rady i pomoc na těchto stránkách a do nového roku Vám přeji hodně štěstí zdraví a hodně úspěchů, nejen v šlechtění a pěstování česneku. Už čtvrtou sezonu s velkým uspokojením sadím Váš česnek Havran, který pouze před sadbou (vždy kolem Vánoc – tuto sezonu 23.12.2015) mořím Sulkou, a jelikož zastávám názor, že největší nepřítel zeleniny je zemědělec s motykou, tak mezi řádky mulčují posekanou trávou, abych ji (motyku) použil co nejméně. Takže velké díky za tento Váš velký šlechtitelský „výtvor“. Ale mám na Vás i jeden dotaz na možnost určení odrůdy „zděděného“ česneku po předcích, který pěstuji jen tak pro zábavu a z nostalgie a který je v několika ohledech zajímavý, je to paličák který nevytváří v palicích pacibulky, ale pouze květy s „jakoby“ semeny(nezkoušel jsem je ještě zasít), cibule obsahuje 5-7 stroužků velké velikosti a u cibule vyrůstají menší „pacibulky“schopné sadby, viz přiložená fota. Chuť je příjemná a o něco méně ostrá než u Havrana. Děkuji za vše a s pozdravem Dušan Zajac
  4. 1. 2016 19:25 Jan Kozák
  Tak ta černá semena zkuste zasít a konzumujte to, co Vám vyroste v prvním roce. Samozřejmě celou rostlinu, protože to není česnek kuchyňský (Allium sativum), ale pór (Allium porrum).

  prosím o radu

  23. 4. 2012 9:28 Zakladatel vlákna: lubomir caby
  Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, že o aký druh cesnaku sa jedná. Hlavičky dorastú do váhy 160-200 g.
  Ďakujem
  24. 4. 2012 14:33 Václav Vaněk
  Neberte to jako vysmívání, ale připadá mi to jako porek-))) a když vidím tu rostlinu , a je to česnek , tak se vůbec nedivím , že jsou palice až 200 g, počkáme na p. Kozáka , co on na to-)
  24. 4. 2012 17:14 Alena Mihulková
  Vypadá to jako takzvaný "Elephant"? Myslím, že jeho obliba je právě pro jeho velikost. Chuťově se nedá s českým česnekem srovnat. My jak vidíte z fota - takový nepěstujem.
  24. 4. 2012 18:50 Pavel Baxa
  Gratuluju tak krásný porost jen tak nikdo letos nemá.žádný příznaky nedostatku dusíku paráda.Jen se mi zdá,že porost v řádku je moc hustý.
  28. 4. 2012 22:33 Honzík Novák (ml.)
  Že by to byl Váš vyhlášený "Rusák".
  ...
  Docela by mne zajímalo, jak vedle něj vypadá porost Havranu. Jenže jej nemáte si v sousedních řádcích ...
  24. 4. 2012 20:08 Petr Konopka
  Pan Havránek má zde ..Články ke stažení ..ve svém článku zmínku o česneku Elephant mrkněte PetrK
  24. 4. 2012 20:51 Jan Kozák
  Ti níže mají pravdu. Jedná se o Elephant z Kalifornie. Botanicky to není česnek kuchyňský, ale pór. Chutí se však evropským pórům nevyrovná, česneku teprve ne. Jediným jeho praktickým využitím je udivování návštěvníků výstav. Rekordní cibule mívají i víc než 400 gramů.

  Určení česneku

  19. 2. 2011 7:36 Zakladatel vlákna: Roman Stebel
  Před několika léty jsem dostal stroužek česneku velikosti dílku z pomeranše původem někde z USA. První hlavku jsem předpěstoval ve skleníku a pak vysadil ven.Teď ho pěstujijenom venku, Jsou to mohutné rostliny nadzemní části připominající ozimý pórek, hlavky jsou bílé, velikosti pomeranče, strouzky nepravidelné, tvoří zemní žluté pacibulky. Rosliny mají dobrý zdravotní stav. Chtěl bych se zeptat co je to za česnek ?
  19. 2. 2011 19:49 Jan Kozák
  Popsal i poznal jste to dobře. Jedná se o obří odrůdu pórku vyšlechtěnou v Kalifornii. Její cibule udivovaly návštěvníky amerických česnekových slavností už před 30 lety. Je to spíše zajímavost na výstavy. Konzumovat se dá samozřejmě taky, ale použití je shodné s pórkem, ne s česnekem. Už jsem se s ním několikrát u nás setkal.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne