Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

  Uskladnění česneku

  3. 8. 20:47 Zakladatel vlákna: Jiří Hanzal
  Dobrý den pane Kozák odhadujeme se s kolegou jak správně uskladnit česnek. Já tvrdím 16-18 stupňů a vlhkost kolem 60 %. Kolega tvrdí že teplota 10-15 stupňů a vlhkost minimalni
  4. 8. 7:21 Jan Kozák
  Pokud v česneku není roztoč vlnovník česnekový (Aceria tulipae), je nejlepší teplota okolo dvaceti stupňů, případně vyšší, a vlhkost okolo šedesáti procent. Pokud tam roztoč je, tak ani chlad deset stupňů ho nezastaví. 
  4. 8. 15:13 Jiří Hanzal
  Moc děkuji za odpověď 

  neúroda česneku

  3. 8. 9:20 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Pane ing.,loni napodzim jsem daroval jednomu začínajícímu (2roky pěstuje) zahrádkáři na vyzkoušení asi 6 odrůd česneku z mé sklizně, vč. Havrana, Jovana,Bjetina atd. Já z této sadby měl krásnou úrodu, on však v daleko lepších podmínkách a hlavně lepší půdě měl cibule max do cca 3cm. Ale co si koupil sadbu Jovana,Havrana,  rusáka na burze a francouze v marketu, tak měl úrodu krásnou. Měl by jste pro to nějaké vysvětlení? Já bohužel s mou 40tiletou zahrádkařskou praxí ne. Děkuji za odpověď.
  4. 8. 7:01 Jozef Sisak
  Mne sa to stalo s Havranom , ďalši rok ma uroda potešila , zaver -  potrebna aklimatizácia na "zahradu " čo niektore odrody potrebuju
  5. 8. 10:08 Beda Svoboda
  U kamaráda je zajímavé to, že mou sadbu pěstoval jen pár km  ode mne, jen má lepší bonitu půdy a česnek, co koupil o 2 okresy dál a pocházel bůhvíodkud,se urodil. Když jsem mu řekl o aklimatizaci, ať cibule co vypěstoval nasadí letos znovu, nechce. Ale také je možné, že když vysadí česnek původem z  burzy co mu letos narostl, může narok "splakat nad výdělkem"
  4. 8. 7:13 Jan Kozák
  Pokud pěstoval na stejném záhonu, pak vysvětlení nemám. 
  4. 8. 10:49 Libor Hejduk
  Něco podobného se mi stalo pár let zpět s Benátčanem. První rok ze sadby narostl krásný, další rok jsem zasázel vlastní vybrané výpěstky a byl nějaký nedorostlý. Ale naštěstí nemám problém u jiných odrůd se skladovatelností do další sklizně. Taky mi vadily u menších cibulí až moc malé vnitřní stroužky, člověk je líný to loupat a je mu líto to zahodit, když si to vypěstoval. Takže jsem dal šanci jiným odrůdám, asi každý rok dám alespoň jednu, kterou jsem ještě nezkusil. Jen jsem přešel na pro někoho možná nelogický systém na každý rok kupovat "čerstvou" sadbu. Místa je tak akorát na decentní roční spotřebu a jednorázové obdarování pár přátel, tak si radši koupím kvalitní sadbu, než koncem zimy shánět dobrý česnek jako náhradu za ten, co bych jinak nasázel.
  Letos dobře vyšel Anton a jinak neskutečná raketa je Havran, ani mi nevadí velké stroužky, jako česnekofil stejně míň jak jeden obrstroužek nepotřebuji. 
  5. 8. 9:40 Beda Svoboda
  Ono je to zajímavé,kdysi jsem zasadil vedle sebe tu samou odrůdu 2ř. z mé sadby a 2ř. z originální, výsledek- můj krásný a orig. malý a byl malý i další rok. Také jsem měl před mnoha lety orig. sadbu Bjetinu od Kozáků, narostl velký ale nekvalitní a trpěl nemocemi vč.plísní (čes. ve vedlejších řádcích byly dobré),tak jsem po 3 letech Bjetin vzdal. Potom asi za 2 roky jsem natrefil na tržišti na krásný Bjetin, koupil a pěstuji ho dodnes, je pokaždé pěkný a zdravý. Myslím, že příčina byla v sadbě tehdy. Co se týče Antonu, měl jsem letos cibule z "nadzemních pacibulek" větší, než ze stroužků, ale už to tu někdo psal, že to měl také tak, že je to asi rokem. No, příroda čaruje.

  Skladovatelnost

  26. 7. 10:25 Zakladatel vlákna: Dalibor Přikryl
  Dobrý den pane Kozáku. Minulý rok jsem u Vás zakoupil krabičku se vzorky česneku, který nyní sklízím. U většiny druhů je nějaký popisek ohledně skladovatelnosti např: dobrá skladovatelnosti, 24 měsíců, do dubna atd. Určitě jste hodně vytížen, ale bylo by možné napsat nějakou tabulku, nebo seznam od nejlépe po nejhůře skladovatelných odrůd. Další sezónu budu zkoušet Japo 2 a Lukan. Určitě by to zajímalo více diskutujících. Děkuji
  26. 7. 12:27 Mareš Stanislav
  V oddílu "Odrůdy" tohoto webu je u každé jednotlivé odrůdy v jejím popisu uvedena i doba skladovatelnosti. Já jsem si takovou tabulku o jaké se zmiňujete před cca 10 lety vyhotovil a průběžně ji doplňuji o dobu skladovatelnosti nových odrůd. Máte pravdu, je to praktická pomůcka, podle které zavěšuji svazky jednotlivých - už vysušených odrůd v pořadí od těch s nejkratší dobou skladovatelnosti až po nejdéle skladovatelnou odrůdu, t.j. Benátčan. 
  26. 7. 13:19 Dalibor Přikryl
  Ne u každé odrůdy je to jednoznačně napsáno a předpokládám, že pan Kozák ví, která odrůda vydrží déle, než některá jíná. 
  26. 7. 17:11 Jozef Sisak
  Taka tabuľka s laskavým dovolením Ing. Kozáka by mohla byť niekde tu aj uverejnená
  26. 7. 15:04 Novák Ladislav
  I ten česnek s nejdelší dobou skladovatelnosti v nepříznivých podmínkách může vydržet třeba jenom 3 nebo 4 měsíce. Letos chci zkusit již v této dickusi zmiňované noviny a skladování spolu s usušenou levandulí. Levandule by mohla odpuzovat vlnovníka stejně  jako šatní moly.
  26. 7. 17:08 Jozef Sisak
  Treba brať aj v uvahu "vôňu" tlačiarenskej farby ako aj kontakt farba - cibuľa cesnaku , tu planujem využiť papierove sačky alebo inu formu čisteho papiera.
  26. 7. 18:16 Jan Kozák
  V popisu odrůd je informace o její skladovatelnosti. Tento údaj má pouze informativní charakter a mění se nejen pěstitelskou lokalitou, pěstitelem, ale i ročníkem. Takže pěstitel může být mile překvapený, že mu česnek vydržel mnohem déle, než uvádí popis, ale může dojít i ke zklamání, že je to opačně.
  Ale tuto tabulku určitě příležitostně vytvořím. 

  Striedanie pozemku

  22. 7. 13:19 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň.  Chcel by som sa spýtať,  či niekto nie je v podobnej situácii alebo o radu. Mám pozemok,  ktorý mám rozdelený na 3 časti. Pestujem len cesnak a na zvyšku je zelené hnojivo,  len nechcem stále dávať facéliu a horčicu a orať to 2x do roka. Myslel som, že by som po cesnaku nasial ďatelinu, tú nechal do konca následného roku, zaoral a další rok na jar dal zelené hnojivo, a na jeseň sadil cesnak. Môže to tak byť alebo je lepšie  zvoliť niečo iné? Ďakujem za rady. Príkladam aj foto tohtoročnej úrody. 
  Dukát
  23. 7. 19:11 Jan Kozák
  Vámi vymyšlený postup je dobrý. Počítejte s tím, že jetel budete muset pokosit, aby nevytvořil semena. Mohl byste pak trhat jetel z česneku.
  23. 7. 22:54 Miroslav Mikula
  Navrhujem zasiať Lucerku a vegetáciu nechať 2 roky. V roku výsadby v mesiaci 09 zaorať, cca za 3 týždne prebehnúť diskovými bránami alebo ťažkými bránami a cca 2 týždne pred výsadbou znovu preorať. To by malo stačiť na zničenie vegetácie a koreňov. Založenie porastu v tomto období pri priaznivom počasí by nemal byť problém, ale treba zasiať sejačkou a plochu uvalcovať. Pred sejbou asi neorať a použiť iba diskové a ťažké brány. Treba počítať s tým že porast na krmovinárske účely treba 5 krát za sezónu pokosiť.
  23. 7. 23:26 Alois Juráň
  No ale při letošní  urodě slimáků nevěřím že vzejde..Já mám od slimáků ožraný aj ten česnek.Dokonale .
  24. 7. 8:25 Miroslav Mikula
  V tomto roku Lucerka zasiata na jar, dlho bojovala so suchom. Až teraz zažína skutočne rásť. Sucho môže byť problémom aj pri oraní porastu na jeseň. Jednoducho nemusíte do zeme dostať pluhy.
  Ak máte oplotený pozemok,tak na slimákov je účinný Indický bežec - kačica s dlhým krkom. Potom z Vás bude aj chovateľ.
  24. 7. 13:23 Martin Lokaj
  Ďakujem za rady, kým nenájdem niekoho, kto by to pokosil na kŕmenie alebo seno budem musieť ostať len pri zaorávaní. Je tam dobrá hlina, dostať pluhy do zeme nie je problém. Len som to považoval za zbytočné orať 2x ročne, ale aspoň bude viac hmoty v zemi.
  24. 7. 21:39 Jan Kozák
  Ještě si přidám.
  Není nutné pokosenou hmotu odvážet nebo sušit. Klidně může zůstat ležet a zaorá se nakonec. Ale pokud byste volil lucerku (mnozí jí říkají vojtěška), musela by se zaorat na podzim rok před výsadbou nebo v roce výsadby při první seči. Jinak byste mohl mít problémy při sázení s nerozloženými zbytky.
  24. 7. 23:36 Miroslav Mikula
  V takom prípade by som  miesto kosačky  kúpil za traktor mulčovacie zariadenie. Hmota by sa lepšie rozkladala a porast by lepšie prerastal cez podrtenú hmotu.
  25. 7. 7:21 Jan Kozák
  Moja řeč.

  Desinfekce dusíkatým vápnem

  21. 7. 12:16 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku,
  prosím, jaká je minimální doba zakrytí záhonu igelitem při desinfekci půdy dusíkatým vápnem? Vápno jsem po sklizni česneku rozhodila, zaryla, záhon zalila a zakryla (bohužel až po 4 dnech) igelitem. Stačí 14 dní nebo jsou lepší 3 týdny? Dávám po česneku černou ředkev a ke konci měsíce ji chci vysévat. Velmi děkuji za upřesnění.
  23. 7. 19:04 Jan Kozák
  Je to tak, jak píšete, čtrnáct dní stačí, tři týdny jsou lepší. Počítejte však ještě nějakých čtrnáct dní na odvětrání. Tuto dobu můžete výrazně zkrátit kultivací.

  Pacibulky nepaličáku.

  20. 7. 15:30 Zakladatel vlákna: Zdeněk Jamný
  Dobrý den.

  Koupila jsem si v loni  sadbu nepaličáku Benátčan a nyní při sklizni  mě část hlávek vytvořilo v různé výšce pacibulky-vypadá to jako paličák s nízkým stvolem, kde jsou pacibulky v počtu 4-8 kusů. Je to v pořádku, dá se z těchto pacibulek vypěstovat sadba ? Jde o Benátčan, nebo jde o nějaký jiný druh česneku a byla mě část sadby poslána s více druhy česneku. ?
  Děkuji za Vaši odpověď.
  20. 7. 18:50 Jan Kozák
  Úzkolisté nepaličáky umějí v extrémních podmínkách vytvořit květenství s plnohodnotnými pacibulkami, které se dají využít jako pacibulky paličáků. Na rozdíl od paličáků se květní stvol vyvine výrazně později; dokonce kdysi někdo psal, že se květní stvoly vytvořily až po sklizni u zavěšeného česneku.

  Inspirace pro uskladnění česneku

  18. 7. 18:34 Zakladatel vlákna: Jana K.
  Posílám na ukázku fotky loňského česneku, který jsem včera loupala. Zabalený vydrží ve sklepě v bedýnce až dodnes.
  Oloupaný česnekTakto ho zabalímNeoloupanýRozbalený po roce
  18. 7. 18:54 Novák Ladislav
  Klobouk dolů před takovýmto výsledkem. Důležitá je asi i odrůda.
  18. 7. 21:06 Jan Kozák
  Myslím, že nejdůležitější je tam konkrétní papír, který nevoní vlnovníku česnekovému. Před dvěma roky jsem si nechal výstavní cibule v papírových sáčcích a také vydržely do prázdnin. Loni jsem to opakoval, ale výsledek mizerný. Sáčky byly od jiného výrobce, který používá jiný papír. Problém je v tom, že neznám původ těch prvních sáčků. V obou případech byly sáčky venku pod střechou.
  19. 7. 14:04 Alois Juráň
  Má to očividně v nějakých novinách...Takže zjistíme v jakých...
  20. 7. 10:36 Jana K.
  Odrůda neznámá, babička ji pěstovala v Platěnicích / Moravany u Pardubic/ a já teď u Ústí n. Orlicí. Noviny používám také od babičky, já je nekupuji. A jaké noviny? Ani nechtějte vědět název, ale protože jsou od babičky, tak uhodnete. Letáky a časopisy raději NE!!! To nemám vyzkoušené.
  18. 7. 19:03 Miroslav Fiala
  Jano, je to nádhera. Zajímají mě teplotní a vlhkostní podmínky ve vašem sklepě.
  20. 7. 10:31 Jana K.
  Teplotu odhaduji v zimě kolem +10 stupňů. Na jaře a v létě samozřejmě víc. Jedná se o malý sklep v cihlové bytovce staré více než 50 let. Vlhkost asi nic moc.

  Poděkování

  15. 7. 19:40 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
  Vážený pane Kozáku, 
  chtěl bych Vám poděkovat za vaše cenné rady ohledně pěstování. Letos jsem měl tu čest sklidit poprvé v životě políčko česneku. Jsem nadšený jak z úrody, tak z nového koníčku pro nadcházející roky. 
  Je skvělé co pro všechny z nás děláte, nepřestávejte v tom, jelikož to děláte velice dobře! Díky a mějte se fajn.
  Benátčan
  15. 7. 20:37 František Jiráček
  Zdravím chci se zeptat odkud jste unás na Vysočině je chladnější počasí a Benátčan vůbec nejde 
  15. 7. 20:53 Jakub Fousek
  V tom případě u nás v Polabí se letos zadařilo více. Jedná se o malou vesničku Vlčí Habřina (pár kilometrů od Přelouče).

  Sušení pro sadbu

  15. 7. 18:06 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
  Dobrý den,
  chci se zeptat,jestli mám česnek z mé sklizně,který chci na podzim zasadit,po usušeňí očistit,nebo nechat tak jak jsem ho vytahl a usušil.Děkuji Štrupl. 
  15. 7. 20:44 Jan Kozák
  Ono je to jedno, ale pokud ho necháte nečištěný, budete mít méně práce.

  Co jsem dostal?

  14. 7. 20:09 Zakladatel vlákna: Jaromír Beneš
  Koupil jsem od Vás 4 odrůdy česneku,  ale nevím, co vlastně mám. Fialový úrodný mám jeden, ale to, co jsem dostal jako Slavin 2 s originální vinětou, jsem dnes vybral ze záhonu. Je čistě bílý, hezký. Za stejných podmínek dozrával o 14 dní později, než tři další před ním.  Nevím, co mám použít jako uživatelské jméno *** . Jsem přihlášen jako ***. Stále mi ten automat tvrdí, že uživatelské jméno mám špatné. Pomožte mi prosím.
  15. 7. 0:16 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Slavin II může mít v závislosti na konkrétních pěstebních podmínkách méně výraznou kresbu či zbarvení. (Možná někdo zkušenější doplní, čím je to způsobené; já to nevím.)

  Odrůdy, které jste si objednal, najdete, když nahoře kliknete na „Uživatel“ a poté „Moje objednávky“. Tam budete mít vypsané všechny objednávky na vaši e-mailovou adresu. Bez ohledu na to, zda jste při objednávání byl přihlášen, nebo ne. Systém vám dokonce vypíše i objednávky, které jste uskutečnil před tím, než jste se registroval.
  Ověřoval jsem přihlašovací systém, a nezdá se mi, že by tam byla chyba. Při přihlášení zřejmě uživatelské jméno obsahovalo překlep. Možná tečku nebo mezeru navíc. Při přihlašování nezáleží na tom, zda je použito uživatelské jméno nebo e-mailová adresa; dojde k přihlášení ke stejnému účtu.
  15. 7. 12:02 Jana Pastorkova
  Taky mi nešlo přihlásit , až jsem napsala jméno i příjmení, tak to šlo. Asi by tam mělo být ,, uživatelské jméno a příjmení"
  16. 7. 12:51 Jan Kozák ml.
  Při přihlašování lze použít buď uživatelské jméno a heslo, nebo e-mailovou adresu a heslo. Příjmení by se využilo, pouze pokud by bylo zvoleno jako uživatelské jméno (přihlašovací jméno, nick, username označuje totéž). V takém případě by bylo nutno uživatelské jméno napsat celé.
  20. 7. 13:18 Vaclav Kavka
  Zdá se, že už toto téme někdo studoval:

  "Low-temperature conditioning of garlic "seed" cloves accelerated the development of the crop cycle, decreased plant growth, and increased the synthesis of phenolic compounds and anthocyanins in the outer scale leaves of the bulbs at harvest time, leading to 3-fold content increase compared with those conditioned at room temperature. Cold conditioning of "seed" cloves also altered the anthocyanin profile during bulb development and at harvest. Two new anthocyanins are reported for the first time in garlic. The high phenolics and anthocyanin
  contents in bulbs of plants generated from "seed" cloves conditioned at
  5 °C for 5 weeks were preceded by overexpression of some putative
  genes of the phenolic metabolism [6-fold for phenylalanine ammonia lyase
  (PAL)] and anthocyanin synthesis [1-fold for UDP-sugar:flavonoid 3-O-glycosyltransferase (UFGT)] compared with those conditioned at room temperature."
  15. 7. 20:38 Jan Kozák
  Doplním něco k té barvě. V době sklizně česnek ještě nemá své typické vybarvení, ale dočkáte se ho po usušení.

  prosím o určení škůdce pokud lze

  14. 7. 9:03 Zakladatel vlákna: Václav Novák
  Koupil jsem od vás sadbu Slavín2,sulku i vápno,mořil jsem,vápnil jsem a zde je výsledek.Kde jsem chyboval?
  kuklapolíčkopalice před rozebráním
  14. 7. 13:47 Josef Havlát
  Škůdcem na obrázku je Vrtalka pórová, nyní ve stádiu kukly. Abyste se eliminoval její vliv, musel byste na jaře přikrýt záhon textilií.

  Poděkování

  14. 7. 8:55 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
  Děkuji za návody jak pěstovat česnek. Muj omyl s nepaličákem se vyplatil. Udajně francouzká odrůda kerador.
  keradorKerador

  Zber

  13. 7. 20:23 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Zdravím,  prosím vás o radu, nejde o vašu odrodu, ale chcel by som vedieť,  či cesnak ešte naberie na váhe.  Dnes som začal zber, a zdá sa mi, že ešte by týždeň vydržal.  Avšak má pršať koncom týždňa tak neviem či by som to zbytočne neriskoval. Ešte doplním,  že má  5-6 sukníc. Ďakujem 
  DukátDukát 2
  13. 7. 22:23 Jan Kozák
  Jak vidím, Vy jste nevydržal. Česnek by vydržal a trochu by mu to i na váhe prospělo.
  14. 7. 21:36 Martin Lokaj
  Tak to som len začínal, trochu vyberiem a časť nechám ešte dozrievať. Ale ďakujem za radu.

  nemoc česneku

  13. 7. 18:07 Zakladatel vlákna: Krejčíř Vladimír
  Dobrý den, jaký je rozdíl mezi bílou hnilobou a bílou sklerociovou hnilobou?
  Našel jsem přípravek Ortiva, kde se uvádí použití na bílou hnilobu viz foto
  děkuji Krejčíř V.
  postřikpostřik
  13. 7. 22:14 Jan Kozák ml.
  Je tím myšlena ta samá choroba. Ortiva je však proti ní v polních podmínkách zcela neúčinná. Vůbec nemá smysl to zkoušet. Ani při mnohonásobném překročení dávkování byste se viditelného výsledku nedočkal. Nehledě na to, že to není právě nejekologičtější přípravek.

  Před uskladnění mám odstranit kořeny ?

  13. 7. 9:28 Zakladatel vlákna: Michaela Čermáková
  Dobrý den, máme sklizeno :-), jako vždy je česnek od Vás nádherny !

  Česnek svážu po pěti a odřežu kořeny. Teď jsem se dočetla, že by se kořeny odstraňovat neměli . Že česnek déle vydrží. Můžete mi prosím poradit, zda řezat kořeny či neřezat.
  Děkuji Čermáková
  sklizeň 7/2020
  13. 7. 22:20 Jan Kozák
  Je to jedno, kdy kořeny odřežete, každopádně jich tam aspoň půl centimetru nechte. A to se dělá líp po usušení.

  Sklizeň

  12. 7. 19:54 Zakladatel vlákna: Jiří Chrastný
  Dobrý den, pěstuji česnek první rok, tak posílám výsledek. Vlevo Japo2, vpravo Havel. Lokalita Poděbrady - letos hodně podmáčená půda. Havel se už v zemi začal rozevírat, tak jsem vyndal raději i Japo2.
  Sklizeň

  Benátčan

  12. 7. 16:10 Zakladatel vlákna: Petr Malec
  Dobrý den, pane Kozáku, před dvěma dny zde byl dotaz na předčasnou sklizeň Benátčanu. Můj vypadá ještě o poznání hůř. Už si lehá a krčky na úrovni terénu jsou měkké.  Když bylo celé jaro sucho, tak jsem zaléval, a teď pořád prší. Mám taky ještě týden počkat, nebo s ním ven co nejdřív ? 
  S pozdravem
  Petr Malec
  BenátčanBenatcan
  12. 7. 17:15 Libor Mařík
  Já bych jej sklidil, počet zelených listů a poléhání porostu napovídá,  že nastal správný čas...
  12. 7. 21:39 Jan Kozák
  Moja řeč.
  14. 7. 9:30 Petr Malec
  Děkuji za rychlé reakce, už je venku a vypadá pěkně.

  pacibulky

  12. 7. 14:57 Zakladatel vlákna: S. Korel
     Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak bych si mohl vypěstovat sám pacibulky pravděpodobně odrůdy Jovan. Kdy a jak stvol, či semeník  sklidit, jak sušit a kdy pacibulky sadit (konec listopadu, počátel prosince?) Sklizeň poté běžná do 25.7. ? Jak se česnek sází, kdy sklízí máte popsané luxusně. Jak se vypěstují pacibulky jsem se nikde nedopídil. Děkuji, přeji hezký den.
  12. 7. 15:55 Novák Ladislav
  Dobrý den. K vypěstování pacibulek potřebujete pár rostlin neodhlávkovat. Sklidíte česnek a ten sušíte. Po usušení a opracování si pacibulky ze stvolů uskladníte jako ostatní česnek. Česnek ze stroužků i z pacibulek můžete sázet ve stejný termín. Pacibulky se sází mělčeji než stroušky a i řádky mohou mít menší rozteč. Pacibulky jsou náročnější na pletí i na závlahu. Jako malé rostlinky hůře konkurují plevelu i nedostatku závlahy. V roce 2021 sklidíte větší jednostroužkové cibule. Sušíte, sázíte a v roce 2022 sklízíte stroužkové palice. Na podzim už sázíte klasické stroužky a v roce 2023 dojde při sklizni k rozčarování, které jsem zažil já letos. Při stejných podmínkách byl česnek původem z pacibulek už při růstu výrazně v lepší kondici než česnek  bez vývoje z pacibulek. Při sklizni byl česnek z pacibulek o jednu čtvrtinu větší. Je to pracné a běh na dlouhou trať, ale odmění Vás to.Sám toto budu letos absolvovat znovu. S tím háďátkem jsem byl asi určitě mimo mísu, ale za tímto příspěvkem si stojím.     Ať se česneku daří!  Novák
  12. 7. 18:49 Jan Kropáček
  Taky přeji dobrý den a rovnou se chci zeptat. Loni jsem z pacibulek vypěstoval cibulky velikosti hrášku. Letos mi z těchto narostly kuličky o průměru cca 12 - 15 milimetrů. Po usušení a namoření mám sázet na podzim jako normální stroužky? Budu mít už příští rok normální sklizeň? Předem děkuji za rady.
  12. 7. 21:29 Jan Kozák
  Ano, tyto jednostroužkové cibule vysaďte v normálním podzimním termínu, příští rok už budete mít typické dělení cibule.
  12. 7. 22:14 S. Korel
  Dobrý den. Děkuji za vyčerpvající odpověď, nicméně nechápu to rozčarování. Rozčarovaný asi nebudu, pokud bude česnek v lepší kondici a ještě k tomu o čtvrtinu větší- to budu doopravdy rád. Moc děkuji.
  12. 7. 23:26 Novák Ladislav
  Pozitivní rozčarování. Velmi milé překvapení které jsem nečekal.
  13. 7. 17:54 Novák Ladislav
  Příkládám fotky z měření.
  1.2.
  12. 7. 21:38 Jan Kozák
  Něco o pěstování z pacibulek najdete i u nás: https://www.cesnek.cz/pestovani-cesneku-z-pacibulek 
  Je to příspěvek od pana Čecha z Ivančic. 
  Česnek i s květensvím skliďte v normálním termínu a květenství s pacibulkami nechte na rostlině až do doby, kdy se začnou pacibulky uvolňovat. 
  Pacibulky můžete vysévat dřív než se sází stroužky, vysévejte mělce, do dvou tří centimetrů. V prvním roce skliďte včas, dokud ještě pevně drží nať; drobné cibulky, pokud už nemají nať, se v půdě špatně hledají. Dostanete většinou jednostroužkové cibule, které už pak sázíte ve stejném termínu jako běžné stroužky.
  12. 7. 22:19 S. Korel
     Dobrý den pane Kozák, rovněž i Vám děkuji za velmi dobrou radu. Hezký den.

  Bez pacibuliek

  10. 7. 19:37 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Po rokoch pestovania som prvy krat zažil že stvoly sa vyrovnali  , cibule su dozrete a tak vybrane ale ŽIADNE PACIBULKY pre ďalšie pestovanie.Pričom som ponechal len tie najsilnejšie stvoly na dopestovanie pacibuliek.
  11. 7. 7:58 Jan Kozák
  Měl byste fotku rozdělaného květenství?
  13. 7. 19:18 Jozef Sisak
  Už nie bioodpad bol odvezeny . Nahodne poškodený obal vyprovokoval tvorbu "listoveho smetia ". Ďakujem za poskytnute informacie.
  11. 7. 19:50 Vaclav Kavka
  V květenství česneku můžete obvykle najít tři typy objektů. Květy, pacibulky a listovité výrůstky. U běžných rostlin by tam po "floral transition" meristému měly být jen květy. U česneku se projevuje "floral reversion", kdy část buněk při vývoji květenství přeskočí zpátky a vytvoří zmíněné struktury. Proporce těch tří zmíněných druhů tkání je dána hladinou rostlinných hormonů a ty jsou zase z části ovlivněny vnějšími podmínkami.( délka dne, střídání teplot, atd). Můžete zkusit udělat pokus: zkuste předčasně roztrhnout plachetku květenství, když bude vyvinuta tak napůl cesty k přirozenému prasknutí - výsledkem většinou bude výrazný rozvoj takového listovitého smetí. Ony se ty tři druhy objektů navzájem utlačujou, na všechny tam není místo. Nejsnáz to odskáčou květy ( proto se za běžných podmínek nevytvoří semena). U Vás nejspíš došlo k tomu, že se nejlíp zadařilo té listovité hmotě.

  Sklizeň

  10. 7. 18:14 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda se na mém políčku blíží čas sklizně. Jedná se o odrůdu Benátčan. Vím že je můj dotaz nejspíš nedočkaví, jelikož jsem si přečetl, že by sklizeň měla být na přelomu července a srpna. Nedají mi ale spát rostlinky, které pomalu lehají na zem a spodní listy, které už nejsou v kondici.
  Budu Vám vděčný za jakékoliv rady, předem děkuji a ať se daří!
  BenátčanBenátčanBenátčanBenátčan
  10. 7. 18:26 Jan Kozák
  Na přelom července a srpna nečekejte a za týden ho vyndejte. Řekl bych že se na něm podepsalo hodně vody.
  10. 7. 18:30 Jakub Fousek
  Dobrá, provedu, děkuji!

  Sklerociová hniloba?

  9. 7. 21:13 Zakladatel vlákna: Ondřej Dejmal
  Dobrý den, prosím o radu. Jedná se o bílou sklerociovou hnilobu? Na některých rostlinách je i jakási zelená plíseň.
  Hniloba 1Hniloba 2
  10. 7. 7:06 Jan Kozák
  Tak sklerocium tam bohužel zcela spolehlivě je. Zelená či modrá plíseň, tedy Penicillium není parazitická, žije na odumřelých pletivech.
  10. 7. 10:25 Ondřej Dejmal
  Děkuji za potvrzení.

  Mladý pěstitel

  9. 7. 20:18 Zakladatel vlákna: Jiří Müller
  Dobrý den,
  Chtěl bych se s Vámi podělit o pěstitelský úspěch mého 9-letého syna. Na podzim zasadil několik pacibulek a stroužků do našeho pískoviště. A toto je výsledek. Měli by se jednat o Slavin. Foto ještě v písku je někdy ze začátku června. 
  Bohužel já takové výsledky mít určitě nebudu. Hezký večer
  ČervenČesnekČesnek
  10. 7. 7:03 Jan Kozák
  Takového syna Vám může závidět spousta zahrádkářů. Doufám, že jich máte víc.
  10. 7. 21:30 Nada R
  Tak vidíte, někteří skáčou kolem česneku a ono stačí zasadit do pískoviště a jít si zaskákat na trampolínu! Gratuluji. 

  Nepoznáte škůdce ?

  9. 7. 11:26 Zakladatel vlákna: Ondřej Turek
  Dobrý den,

  po sklizení česneku, téměř každá rostlina má ve stvolu zavrtaného (místy i hluboko) škůdce - podobného zrnku kmínu - viz foto. Chci se zeptat co s tím než česnek svážu do svazků a zavěsím k vyschnutí. Nemají se napadené stvoly uřezat ? Nenapadne, nesežere škůdce i cibuli ?
  Sázel jsme v prosinci a vše bylo mořeno v Sulce.

  Děkuji za radu a přeji klidný den.
  Ondřej Turek
  Škůdce 1Škůdce 2Škůdce 3
  9. 7. 12:01 Antonín Tesař
  Asi je to kukla vrtalky pórové
  10. 7. 7:00 Jan Kozák
  Ano, je to kukla vrtalky pórové. Cibuli Vám tento škůdce nesežere, ale po vykuklení napadne v okolí pór.

  česnek

  9. 7. 9:36 Zakladatel vlákna: Věra Pflegerová
  Dobrý den, koupila jsem si česnek v Globuse (před koncem roku) a protože mi pak už začal vyrůstat a mně jej bylo líto vyhodit, zasadila jsem jej (na jaře). Evidentně je bezpaličák (nekvete), ale vyrůstá mi tak, že má ještě jedno poschodí, a to nad zemí. Hledala jsem, zda nenajdu v popisech, co to je za česnek, ale nebyla jsem úspěšná. Posílám fotky, snad se mi to povede. Předem děkuji za odpověď. Pflegerová
  poschoďový česnekposchoďový česnek
  10. 7. 6:58 Jan Kozák
  Toto "poschodí" je fyziologická porucha širokolistých nepaličáků. Protože se nejedná o českou odrůdu, ale odrůdu z jiných klimatických podmínek, je frekvence této poruchy vysoká.

  Viry česneku

  8. 7. 18:50 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
  Dobrý den pane Kozáku.Jaký mám použít postřik na česnek napadený virama?
  8. 7. 20:43 Jan Kozák
  Jako postřik můžete použít cokoliv, např. zředěné mléko, pomerančový džus, čistou vodu. S virózami to sice nepohne, ale bude to ekologické.
  Na viry v rostlinách zkrátka nic není. Člověk chřipku vyleží, česnek to neumí.

  dozrávání Anton

  8. 7. 18:44 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
  Dobrý den pane Kozák, jsem před sklizní nepaličáku Anton( nemám s nepaličáky zkušenost) , palice se barví do červena, praskají na povrchu slupky, ale v průřezu vykazují dost vrstev (viz obrazky.), zatím žádná rostlina z cca 8 000 ks si nelehla jakožto známka zralosti jak jsem se dočetl, ale i tak mám obavu,aby mi palice v zemi nepopraskali a neznehodnotili se. Můžete se prosím vyjádřit? Děkuji. Milan Rotter
  AntonAnton 2Anton
  8. 7. 20:39 Jan Kozák
  Ještě počkejte, rostliny jsou hodně živé. Pokud některé cibule praskly, je to způsobeno dlouhotrvajícím suchem, kdy suknice ztratily potřebnou pružnost, a následným mokrým obdobím, kdy cibule rychle narůstaly. Praskaly i třešně.

  česnek na vysokém záhonu

  8. 7. 13:55 Zakladatel vlákna: Helena Jurčíková
  Dobrý den pane Kozáku,mám několik dotazů:
  1. Letos jsem poprvé vysadila česnek a to na vysoký záhon (VZ). Napadla jej bílá hniloba. Myslíte, že to může být i pěstováním na VZ? Vevnitř v něm to tleje, jsou v něm staré dřeva apod., hodí se vůbec česnek na takový záhon? Hnilobu pořeším tak, že zeminu vyhážu a vyměním za novou, aspoň 5 let tam nenasadím cibuloviny a budu mít jen na tento záhon trojzubec na plevel, abych to nepřenesla.
  2.Po česneku tam chci nasadit jahody, je to podle Vás dobrá volba, když jahody  také trpí plísněmi? I když tahle plíseň je asi nenapadne.

  3. Mohl byste mi, prosím doporučit, jakou/ké odrůdy česneku bych mohla pěstovat na Valašsku pod Javorníkem v nadmořské výšce cca 400 m.n.m.? Chtěla bych si to objednat u vás.
  Moc děkuji za odpověd a Váš čas.
  8. 7. 20:35 Jan Kozák
  1. Pokud to byly skutečně bílá hniloba, určitě to nebylo vysokým záhonem, protože ta je specifickou chorobou rodu Allium (cibule, česnek, pažitka, pór, okrasné česneky). Často si ho lidé přinesou v kupovaném substrátu.
  2. Jahody nebudou mít problém. 
  3. Před mnoha lety jsem měl pěstitele u Valašského Meziříčí. Pěstoval pro mě Lukan, Vekan a Benátčan. Jeho výsledky byly nadprůměrné.

  Rada s odrůdou na jarní sadbu

  8. 7. 7:55 Zakladatel vlákna: Roman Podborský
  Dobrý den,
  každý rok jsme dávali česnek na podzim, ale
  poslední dobou se mi zdá, že to není ono. Česnek napadají škudci, plísně
  i když je namořený.
  Chtěli bychom vyzkoušet jarní výsadbu. Někde jsem četl, že poslední roky je jarní výsadba výhodnější a dokence snad má česnek i delší skladovací dobu. Které česneky z Vaší nabídky jsou na jarní výsadbu a kdy je cca začínáte prodávat?
  DěkujiPodborský
  8. 7. 15:18 Jan Kozák ml.
  Stejně jako jiné plodina i česnek má řadu patogenů. Vždy záleží, která choroba nebo škůdce v daných podmínkách zelenině škodí nejvíc, a podle toho zvolit vhodný postup. Univerzální metoda není, stejně jako neexistuje všehoschopné mořidlo. Jarní výsadba není všeobecným řešením a pro delší skladovatelnost vám spíše nepomůže.
  Při určování problému vám může pomoci stránka Choroby a škůdci. Při vyhledávání pomocí políčka, které se zobrazuje na všech stránkách, si můžete najít příspěvky v diskusi, které se daného patogenu týkají.
  U odrůd vhodných pro jarní výsadbu je tato skutečnost uvedena jak v popisu, tak v e-shopu. Objednanou sadbu začneme posílat od začátku září.
  8. 7. 17:13 Jozef Sisak
  S p. Kozakom súhlasim.  vysadbou jarnych odrôd sa Vam podari vyhnuť tak možno " houbomilka česneková" ostatne choroby Vás neminú k tomu menši cesnak - stručiky   skladovateľnosť je dana aj odrodov nielen podmienkamy skladovania. vyber je slaby , to skôr zimny cesnak  a pouvažovať o ochranných opatreniach aby som eliminoval choroby a škodcov
  8. 7. 20:23 Jan Kozák
  To, co jste četl, nebylo na našich stránkách. Samozřejmě ani my nemusíme mít vždycky pravdu, ale snažíme se nesmysly nepoužívat a pěstitele neplést. V současné nabídce máme jarní odrůdy Benátčan a Japo II. Není bez zajímavosti, že nejen tyto úzkolisté nepaličáky netrpí vlnovníkem česnekovým. Ale stejně je jim v zemi líp než ve skladu. Je to typ česneku s vysokou trvanlivostí, termín výsadby nemá žádný vliv na její délku. Navíc se při pozdní jarní výsadbě může prodloužit vegetační doba a při výskytu rzivosti se Vám výrazně sníží výnos. Pokud se jedná o výskyt chorob, pak je nutné řešit příčinu té konkrétní a podle toho přijmout opatření.

  Zelené hnojení

  7. 7. 22:19 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké použít ještě zelené hnojení kromě toho co radíte? Hořčice by nešla použít?
  8. 7. 20:07 Jan Kozák
  Zahrádkářům doporučuji hlavně svazenku. Pro ně má mimo jiné tu výhodu, že není napadána chorobami nebo škůdci, kteří by se mohli přenést na jiné rostliny v zahradě pěstované. Na poli toto až tak neřešíte. Hořčice je velmi dobrá hlavně proto, že se při jejím rozkladu tvoří kyanidové sloučeniny, což půdu dezinfikuje. Tož ji tam dejte.
  10. 7. 19:28 Jozef Sisak
  Posledna informacia ma prekvapila a vďaka za ňu . Je to možna nahrada za dusikate vapno - bio pestovanie?
  10. 7. 19:39 Jan Kozák
  Dezinfekce půdy rozkladem rostlin hořčice není tak účinná jako dusíkaté vápno, protože rozklad je pozvolný, tedy koncentrace kyanidových sloučenin je malá.
  14. 7. 5:40 Jozef Sisak
  Ďakujem za doplnenie informacii .vzhľadom k tomu že som už horčicu vysial tak to budem kombinovať aj dusikate vapno  s prikrytím foliou možno to pomôže aj na medvedika
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne