Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Zahraniční odrůdy Zpět na diskusi

  česnek z Ekvádoru

  7. 10. 2020 21:14 Zakladatel vlákna: Fiala petr
  Zdravím Vás pane Kozáku a chtěl bych vědět, zda se k Vám dostala informace stran česneku (údajně) z Ekvádoru. Sadbu jsem dostal pozdě na jaře, zasadil, porost byl zdravý, trochu divoký,nepaličák, v několika stvolech 1-4 pacibulky nad sebou. Protože byl zasazen pozdě, hlávky nebyly moc velké, fialové zbarvení slupky, někde utvořil jednu cibulku. Zatím nevím, jak bude skladovatelný, agresivnost mírnější oproti Ruskému paličáku. Několik pacibulek jsem namořil a chtěl bych vědět, zda mi nehrozí zavlečení nějakých chorob, tady neznámých.  Děkuji za odpověď, Fiala Petr z F-M.
  8. 10. 2020 20:00 Jan Kozák
  Česnek se pěstuje na celém světě (asi mimo Antarktidu), tak proč by nemohl být z Ekvádoru? Samozřejmě neznám Váš konkrétní materiál, ale obecně platí, že se ze vzdálených zemí k nám dostávají choroby a škůdci, které neznáme, případně choroby u nás běžné, ale jejich kmeny s nimiž si pak nevíme rady. Neodrazuji Vás tím od jeho pěstování, ale zbytečně tento česnek dál nerozšiřujte. Pokud se Vám bude líbit, nechte si ho.

  Stonek

  8. 11. 2019 8:31 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Pane Kozáku, čtu Váš text: "u širokolistých ozimých nepaličáků se v extrémních podmínkách objevuje fyziologická porucha.... a vynáší stroužky ze středu cibule nahoru." Mám před sebou nešťastný Messidor, pouze v chirurgických rukavicích ho pitvám, a je to paličák. Pacibulky také vynesl nahoru. 
  MesidorMessidor
  8. 11. 2019 11:57 Jan Kozák ml.
  Odrůda Messidor je nepaličák.

  POZNA HO NIEKTO

  25. 9. 2019 11:08 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Red Duke, Česká republika - jeden z najviac korenených a aromatických cesnakov vo východnej Európe. Veľmi silná odroda. V hlave, zvyčajne 8 veľkých zubov fialovej, vonkajšie šupiny - biele. Odolné voči mrazu. 
  MA NIEKTO INFOR. O TOMTO CESNAKU _
  26. 9. 2019 15:38 Vaclav Kavka
  Když se to zadá do google a prohlédnou se obrázky, tak je vidět, že se za to jméno schovávají různé česneky. Takže to pravděpodobně bylo pojmenování něčeho konkrétního, ale časem se ten smysl vytratil a začalo se tím označovat kde co. Podobný výsledek získáte, když zadáte např "chesnok red".
  27. 9. 2019 12:52 Jozef Sisak
  Ďakujem za vašu odpoveď p. V.K., taketo vyhľadavanie mam už za sebou, očakaval som nazor p. Kozaka 

  Stav sadby

  7. 11. 2018 19:08 Zakladatel vlákna: Miroslav David
  Dobrý den. Letos budu sázet česnek poprvé a protože byl český česnek vyprodaný, tak jsem koupil Therador z místního zahradnictví. Některé palice měli 1 nebo 2 slupky tmavé a stroužky mají na sobě žlutohnědé skvrnky. O co se jedná? Myslíte, že by se tato vada (choroba) na stroužcích mohla negativně projevit nebo přenášet? Dále jaký máte na Therador názor, co se tyče nezávadnosti. Samozřejmě hodlám mořit v Sulce. Děkuji
  SadbaSadba
  9. 11. 2018 14:16 Jan Kozák
  Odrůda Therador patří ve Francii mezi nejpěstovanější odrůdy.
  Podle toho co píšete, soudím, že chcete sázet konzumní česnek. Před tímto úmyslem vždycky varuji. Pokud je Vaše rozhodnutí takové, že ho sázet budete, pak všechny cibule, které se Vám úplně nezdají, vyřaďte.
  9. 11. 2018 16:28 Miroslav David
  Koupil jsem 4 palice sadbového česneku v zahradnictví (viz fotky). V menší, či větší míře na sobě tyto flíčky mají všechny stroužky. Poradil by jste mě, bych šel sadbu vrátit a koupil jinou nebo  mám ty nejlepší nasadit. Jde mě hlavně o to, aby ony flíčky neměli něco společného s háďátkem nebo jinými parazity, které by mě dlouhodobě kontaminovali půdu.. Děkuji
  9. 11. 2018 20:18 Jan Kozák
   Máte ještě někde doma visačku, kde je uveden producent sadby?
  9. 11. 2018 21:09 Marcel Sokirka
  Dobrý den,ty flíčky mám také na některých slabších konzumních hlavicích.Je mi to škoda vyhodit,tak to oškrábu do zdravého a pak konzumuji.
  Taky jsem nestihl koupit sadbu,tak jsem sázel podobné stroužky,jak má p.David na pravém obrázku.Trochu mně znepokojuje,že stroužky nejsou vyplněné celé,na horní části jsou jakoby zmáčknuté slupky , je to odrůdou , nebo je to nějaká vada ? Děkuji za odpověď.
  10. 11. 2018 8:45 Jan Kozák
  To nepaličáky občas dělají, že "stroužky nejsou vyplněné celé". To není žádná vada.
  11. 11. 2018 10:33 Miroslav David
  Dobrý den. Etiketu jsem již vyhodil, ale napsal jsem do zahradnictví, aby mě poslali fotku. Nevím, jestli Vám to něčemu bude, ale níže máte odkaz na daný produkt.


  https://www.hnojivapraha.cz/cesnek-sadbovy-therador-bily-4-palice-velke-palice-50-60-mm-320-400-g.htm.
  12. 11. 2018 8:04 Karel Karel
  Sklizen od května do července? sklizet v květnu to by bylo super,  mín prace z plevelí , navíc  v době kdy ještě není nejvíc napilno , to by mě zajimalo jestli toho dosahnete v čr nebo je to blud?
  12. 11. 2018 9:14 Miroslav David
  Dobrý den. Etiketu nemám, ale dovozce sadby je www.zc.cz
  12. 11. 2018 20:58 Jan Kozák
  Myslím, že ZC je seriózní firma. Ale ke kvalitě sadby od konkurence se nevyjadřuji.

  český??? česnek

  16. 10. 2017 10:58 Zakladatel vlákna: Petr Matějec
  Dobrý den pane inženýre,

  rád bych se Vás zeptal na česnek zakoupený na jednom stánku. Paní prodávající měla nadepsáno, že je to "ČESKÝ VESMI OSTRÝ" česnek. Nebyla schopna navíc ani sdělit jméno odrůdy, hlavně že tvrdila, že je to pěstováno "tady u nás". Nesedí mi ovšem částečně volné povrchové slupky na cibuli a hlavně duté stonky. Mohl bych Vás požádat o Váš názor na tento česnek, zda se může jedna o nějakou českou odrůdu, a nebo je to spíše česnek ze Španělska?
  Děkuji za odpověď, stejně tak děkuji za Vaše odpovědi i na mé předchozí dotazy.
  česnek s dutými stonkyčesnek s dutými stonky
  16. 10. 2017 11:39 Jan Kozák
  O české odrůdě nemůže být řeč. Určitě je španělská, snad Morado de Cueca. Z uvedených snímků nerozpoznám, zda nebyl náhodou vypěstován "tady u nás". Poměrně dobré vodítko je vysoká vyrovnanost velkých cibulí - to bývá ze Španělska.

  česnek Therador

  2. 10. 2017 15:20 Zakladatel vlákna: Martin Čech
  Dobrý den, na internetu se nabízí druh česneku THERADOR, nevíte jestli se jedná o pravou česnekovou odrůdu ,nebo má s ní někdo zkušenost? Je opravdu česká nebo jen prodávající klame své zákazníky? děkuji za odpověď Čech
  2. 10. 2017 21:07 Jan Kozák
  Odrůda Therador je francouzská. Pokud někdo tvrdí, že je česká, pak skutečně prodejce své zákazníky klame.

  Dodatek k článku v Zahrádkáři pro říjen 2017.

  25. 9. 2017 18:20 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den pane inženýre. Se zájmem jsem si přečetl Váš článek , moc se mě líbil. Zvláště pak pasáž o chuti česneku a českém zákazníkovi. Chtěl bych však dodat, proč nikdo nic nedělá ( vláda, ministr zemědělství ) proti dovozu a nabízení v obchodě sadbového česneku francouzského původu vypěstovaný v Holandsku???? Na požádání zašlu firmu, která jej nabízí. Myslím si, že je to přinejmenším znevažování lidí a firem, a Vaší práce především, kteří šlechtí a pěstují kvalitní český česnek. Nakonec Vám chci poděkovat za sadbový česnek Havran, který dnes dorazil. Nemohu si stěžovat. Držím Vám palce a přeji hodně dalších úspěchů jak v osobním tak i pěstitelském životě. S pozdravem Česneku zdar.
  1. 10. 2017 10:45 Václav Kozák
  Vážený pane Filounku,
  v EU je volný trh, tudíž nemůže nikdo zakázat dovoz zboží z ostatních členských zemí. Je jen na obchodnících, zda dají přednost tuzemské sadbě a tím i podpoří české zemědělce a další pracovníky, kteří se podílí na produkci sadby, nebo jestli dají přednost levnému dovozu, kde si mohou dát výrazně vyšší marži. Hlavní vliv na tom však mají zákazníci, kteří často hledí jen na cenu zboží. Bohužel podmínky v zemědělství nemají všichni stejné. V některých státech získávají zemědělci  vysoké dotace a plně mechanizovanou mají nejen výsadbu a sklizeň česneku, ale i posklizňové opracování, tudíž podíl lidské práce je na jejich produktu minimální. Z toho důvodu jsou schopni vyvážet hotový produkt za cenu, za kterou by nebyli čeští zemědělci schopni česnek často ani sklidit. Tento problém se však netýká jen česneku.

  francouzký nepaličák

  21. 9. 2017 3:42 Zakladatel vlákna: Petr Matějec
  Dobrý den pane inženýre Kozáku,
  měl bych na Vás takový dotaz. Zkouším tento rok experimentovat s pár stroužky odrůdy GERMIDOUR a THERMIDROME, nicméně je obecně známo, že právě i francouzké nepaličáky běžně dělají jakési patvary, připomínající hrušku. Dá se tomuto nějakým způsobem předejít, například když bych je vysázel až na jaře? Děkuji za odpověď.
  22. 9. 2017 6:54 Jan Kozák
  Jediný spolehlivý způsob jak zabránit fyziologickým poruchám na francouzských odrůdách je jejich výsadba ve Francii. Jsou šlechtěny do trochu jiných klimatických podmínek.

  Cesnek z Krety

  7. 2. 2017 15:47 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dalsi dotaz. V zari 2016 jsem byl na Krete. Koupil jsem tam asi 5 palic cesneku (cerstve sklizeneho) s tim, ze ho zasadim a vyzkousim, jak se mu u mne na zahrade bude darit. Z bezpecnostnich duvodu jsem ho zasadil asi 50 metru od nejblizsiho cesnekoveho zahonu, kde roste sadba od VAs. Kdyz jsem ho sazel v listopadu, tak uz z nej rasili zelene slahounky asi 5 mm dlouhe. Koncem prrosince uz byl vylezly asi tak 5 cm nad zem. Ted nevim co dela, protoze je pod snehem. Podle rychlosti kliceni bych tipnul, ze je to nejaka odruda co se sazi dvakrat rocne. Je to vubec mozne?
  8. 2. 2017 3:07 Jaromir Vyskala
  Toto, skore kliceni, je charakteristicke pro cesneky ze skupiny Turbanu. Cesnek ma ovisle listy, palice se nijak nekrouti – pouze tvori “U”. Kvetni stvol pripomina turban/koblih. Pacibulky jsou stredne velke. Tento cesnek se sklizi asi 14 dni drive nez NEpalicaky, nebo kdyz nejspodnejsi zeleny list zezloutne/zhnedne.
  8. 2. 2017 12:22 Miroslav Svoboda
  Diky za odpoved. V lete sdelim, jak to dopadlo.
  8. 2. 2017 10:32 Jan Kozák
  O středomořských odrůdách (nebo spíše typech) česneku toho moc nevím. Mám zato, že nemají typicky ozimé a jarní odrůdy a podle termínu výsadby se urychluje nebo zpožďuje termín sklizně. Ale sklizeň 2 x do roka nebude. I tyto česneky potřebují pro svůj vývoj jistou délku dne. Podle termínu výsadby se sklízí v květnu, červnu nebo červenci.

  Odrůdy Arno a Vivalto

  11. 1. 2017 17:16 Zakladatel vlákna: Jitka Toniniová
  Dobrý den.V určitém katalogu je nabízen sadbový česnek odrůd Arno a Vivalto. Jen tak ze zvědavosti se chci zeptat, jestli máte tušení co je to za odrůdy(nějaká cizina)? Ani náhodou je nehodlám zkoušet, jelikož již asi 20 let jsem věrná Vašim odrůdám, které jsou výborné. A tak bych Vám chtěla poděkovat za Vaši práci a neuvěřitelnou trpělivost v této velmi užitečné diskusi.Přeji Vám úspěšný rok. Děkuji za odpověď.
  11. 1. 2017 21:02 Jan Kozák
  Uvedené odrůdy neznám, ale v evropském registru jsem zjistil, že se jedná o francouzské odrůdy.

  Prosím o určení odrůdy

  5. 8. 2016 17:54 Zakladatel vlákna: Hanka B.
  Dobrý den pane inženýre, mohl byste prosím určit odrůdu tohoto česneku? Mnohokrát děkuji a přeji mnoho úspěchů. Hana Bečvářová
  7. 8. 2016 19:31 Jan Kozák
  Už dva dny na to hledím (s přestávkami), ale stále nejsem dost chytrý. Prostě nevím.
  7. 8. 2016 21:15 Hanka B.
  Myslíte, že by Vám pomohla ještě nějaká fotka? Sadbu koupila mamka před asi 7 lety na výstavišti Země živitelka v Českých Budějovicích, mělo by se jednat o odrůdu českého česneku, ale právě také nevím jakou. Myslela jsem, že by to mohl být Slavin.
  8. 8. 2016 22:01 Jan Kozák
  Všechny registrované české odrůdy jsem postupně vyloučil. Viděl bych v tom nejspíš nějakého Francouze.
  10. 8. 2016 17:02 Hanka B.
  To jste mě teda moc nepotěšil..Ale každopádně mnohokrát děkuji za Váš čas a ochotu. Ať se daří.

  Lubomír Caby

  28. 7. 2016 8:58 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
  Madarský česnek Jana Kašpara je všude na tržištích i v marketech je ostrý,chutově nic moc. Janša ,jaká odrůda,kdy se sadilo,jaká je náplava,kdy a kolik se hnojilo.To Jan Kašpar zatajil. Ještě má sklizeň ve třetí trati mělce . Tristan 8 cm,7 cm porucha Tristanu, Anton 7 cm,rusák 7 cm ,poprve od roku 1980 dostal vodu a neměl žluté konce listů.
  Jirka Lovosice
  7. 8. 2016 18:53 Jan Kašpar
  Abych to tu nezapleveloval. Rokambol není zrovna obvyklý druh v supermarketech či tržištích. Pěstování: Spon 40x20 cm, kloubka 8 až 9 cm. výsadba termín podle Mattioliho, hnojení podle doc Vlčka CSc, močovina 1x podle ing Kozáka, jakmile se objeví špička strboulu. Závlaha méně častá, ale vydatná podle počasí(obvykle 2x až 4x po cca 2 m3/100m2). Chemie: Polysulfidy, koloidní síra, měď a někdy KMnO4. Spokojen??

  Odhlávkování

  21. 7. 2016 23:11 Zakladatel vlákna: BÉDA
  P.inženýre, před časem se někdo ptal na to, že když odhlávkoval a stvol pak rostl dál, radil jste ho ponechat, nahradí list.Vyhledem k tomu, že v posledních letech česnek "krásně žloutne" kdekomu /letos i přesto krásná úroda/,ptám se zda by snad při odhlávkování /v dalších letech/ nebylo lepší odlomit jen konec či menší část konce, aby se zvětšila listová plocha a tudíž i teoreticky větší výnos. Děkuji za názor. P.KAŠPAR-též(mimo jiné odr.)pěstuji 2odr. Maďarského česneku (u třetího jsem bohužel s koupí zaváhal)a jsem s nimi spokojen, ač zdaleka nedosahují Vaší velikosti.Přeji mnoho úspěchů v pěstování.B.
  24. 7. 2016 20:00 Jan Kozák
  Jistě, pokud se odlamovaná část nespotřebovává v kuchyni, pak skutečně odlamovat pouze květenství.

  vhodné organické hnojivo

  3. 2. 2016 13:36 Zakladatel vlákna: Anna
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat..

  neplánuji vypěstovat nějaké převratné množství česneku, každý rok zasadím pár stroužků "českého" česneku, který v komoře začne sám od sebe vybíhat (což je z mého hlediska dobré znamení; jde zřejmě o česnek - jak jsem se dočetla - francouzské odrůdy pěstovaný v ČR, ale já jsem s jeho chutí spokojená, narozdíl od všech jných, co jsou běžně na trhu..hrůza), vysazuji buď na podzim nebo na jaře, zimu zatím vždy přežil.. a jádro mé otázky je, jakým "bio" hnojivem/přídatkem materiálu mu přilepšit. Má dobrou chuť (nebo alespoň mě chutná), ale malou cibulku. Mohu to nějak ovlivnit vyhnojením, nebo nutně potřebuju sadbový česnek/kde se dá sehnat?/stálo by za to, v mém případě, sehnat někde kvalitní sadbu? Má zahrada je 450m.n.m., otevřená JZ, SV krytá horami, půda hlinitopísčitá, úhrn srážek nadprůměrný, dobrý odtok, půdu vylepšuji dřevěným popelem, kamennou moučkou dolomitického vápence, kompostem, hnojem, plodiny střídám..
  Prosila bych o radu, jak si vypěstovat alespoň pár palic dobrého voňavého česneku :)
  3. 2. 2016 17:47 Jan Kozák
  Tak dlouhý dotaz si zaslouží i dlouhou odpověď. Tož asi tak:
  Pokud Vám česnek v komoře vybíhá už na podzim, pak to asi nebude francouzská odrůda vypěstovaná v ČR, ale spíš dovoz ze Španělska nebo Argentiny. Ale to není pro Vás zdánlivě důležité, na to jste se neptala. Ale ono to možná je důležité podle popisu polohy Vaší zahrady. V nadmořské výšce 450 metrů bude skutečně jistější pěstovat české odrůdy. Podle toho, co dáváte pěstovaným rostlinám "na talíř", se dá předpokládat velmi dobrá půdní úrodnost. Pokud jste spokojená s výnosem jiných zelenin, pak děláte všechno dobře. Česnek patří do druhé trati, tedy jako následná plodina po té, která byla hnojená hnojem. Je možné mu ještě přilepšit kompostem.
  Kvalitní sadbu česneku seženete v zahrádkářských prodejnách (ale zdaleka ne ve všech) nebo si ji můžete objednat od 1. května u nás přes formulář na tomto webu. A vybírejte si z paličáků Bjetin nebo velkostroužkový Havran, z nepaličáků Lukan nebo Záhorský II. Tyto odrůdy dávají spolehlivé výnosy i v místech, kde se česneku "tradičně nedaří".

  vzešlý česnek

  21. 12. 2015 15:04 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
  Dobrý den pane inženýre, z časových důvodů jsem sázel již v průběhu listopadu a česnek už mi vzešel. Výhonky jsou již cca 5 cm nad zemí. Můžete prosím poradit, co mám udělat, kdyby se blížil mráz aby mi to nepomrzlo? Díky Karel
  21. 12. 2015 20:24 Pavel Trupl
  Někdy se udávají dobré výsledky po aplikaci Otčenáše, tak dvacetkrát na hektar ráno, v poledne a večer...nebo si přelouskněte zdejší rubriku "Česnek v otázkách", tam se o tom píše, v bláhové naději, že se o tom pak nebude muset psát stále dokola;)
  22. 12. 2015 17:47 Jan Kozák
  Tak jsem se nejprve podíval na "česnek v otázkách".
  Pokud jste sázel "český česnek vhodný k sadbě", ale původem ze Španělska, tak Vám normální zimu nepřežije ani po aplikaci rady pana Trupla. Pokud jste však sázel českou sadbu, tak nemusíte být nervózní při holomrazech do mínus patnácti stupňů. Bude-li mráz větší nebo bude hrozit riziko většího holomrazu, pak Vám může pomoci netkaná textilie nebo chvojí.
  22. 12. 2015 20:09 Pavel Trupl
  Tak to se někde stala chyba, je tam totiž psáno:"Nedá se doporučit přikrytí porostu chvojím, tím by se rostliny poškodily více než mrazem. Proto raději s ním nic nedělejte"...tak co teď?:)
  24. 12. 2015 4:49 Václav Kozák
  Přikrývku chvojím volte pouze v případě, že skutečně hrozí riziko silných holomrazů (větší mráz než asi mínus patnáct stupňů), při kterých by mohlo dojít ke většímu poškození česneku, než jaké se způsobí vyrašeným rostlinám přikrýváním chvojím. Pokud však bude průběh zimy podobný, jako byl v předchozích dvou letech, nemusíte se žádného poškození mrazem obávat.Stejně tak by neměl být problém ani při vělkých mrazech, jestliže bude půda zakryta sněhem.
  25. 12. 2015 21:38 Karel Pokorný
  Dobrý den páni Kozáci, děkuji za odpověď, která mě uklidnila. Sadil jsem Váš Lukan, tak tedy doufám, že nebude -15 a méně. Přeji pohodové svátky a zdravím Karel

  Odrudy cesneku

  7. 11. 2015 14:13 Zakladatel vlákna: Jan Cesek
  Poznate odrudy na fotografii? (jedna s blekem, druha bez blesku)

  http://imagizer.imageshack.com/img911/6857/TbyGbA.jpg
  http://imagizer.imageshack.com/img903/1778/BOT29a.jpg
  9. 11. 2015 19:27 Jan Kozák
  Mohl byste, prosím, trochu napovědět informací o zdroji sadby?
  20. 11. 2015 17:22 Jan Cesek
  Zprava: Lukan (200/kg), pak italsky White z Penny 100/kg konzumni a treti je cosi neznameho od pestitele, ktery pry nevi, co to je... Tusim ze to stalo 120/kg.
  20. 11. 2015 19:16 Jan Kozák
  Dosti tvrdý oříšek. Tušil jsem, že to nebude všechno domácí (myšleno český). Ten od neznámého pěstitele vypadá na španělskou odrůdu asi Morado de Baňolas. Ale ten bílý italský nevím.

  Dukát??

  17. 10. 2013 20:01 Zakladatel vlákna: Marek
  Zdravím,poznáte zda se jedná o tuto odrůdu,děkuji
  17. 10. 2013 21:10 Jan Kozák
  Zda se jedná o Dukát nebo nějaký jiný podobný klon tzv. ruského paličáku Vám s jistotou nikdo neřekne.
  17. 10. 2013 21:45 Marek
  Ale španěl to nebude,snad
  18. 10. 2013 6:40 Jan Kozák
  To jistě není. Dukát je jedním z klonů tzv. ruských paličáků a na Vašem snímku to určitě nějaký klon ruského paličáku je.
  18. 10. 2013 13:49 Pavel Baxa
  Pane Marek tady mužete porovnat toto je odruda Dukát.

  Odrůda Termidrom

  26. 9. 2013 14:17 Zakladatel vlákna: Václav Vaněk
  Zdravím odrůda termidrom, chtěl bych znám Váš názor na tuto odrůdu , díky
  28. 9. 2013 20:23 Jan Kozák
  Odrůda Thermidrome je francouzská a chuťově patří k těm, které se při troše dobré vůle mohou blížit k českým. Ale jako všechny francouzské odrůdy potřebuje každoroční obměnu sadby, protože už v druhém roce pěstování dávají neuspokojivý výnos.
  28. 9. 2013 23:33 Jana Kopecká
  Dobrý den, dovolím si připojit vlastní postřeh. Kromě cca 8 odrůd od pana Kozáka jsem letos měla i 5 rostlin francouzského česneku. Odrůda Thermidore (možná Thermidrome), dostala jsem 1 cibuli v zahradnictví gratis na zkoušku a nenapsala si přesný název. Rostliny byly nádherné, pěkné, silné, cibule, které jsem sklidila luxusní, opravdu velké, cca 110 gramů. Ale chuť mne zklamala, prostě není ta "ostrá ušlechtilá" jak píše p Kozák. A nebo jsem už za ty roky pojídání Kozákovic česneku tak rozmazlená, že mi cizí odrůdy nejedou. Česnek pojídám ve velkém, plátkuju na rajčata atd. A osobně vnímám rozdíly v chuti. Havran, ten má grády, Bjetin, to je luxus, to samé Anton, Jovan, ale i Japo. Každá odrůda má opravdu malinko odlišnou chuť. Vřele doporučuji vyzkoušet, případně trénovat:-) Pokud nemáte extra jemné chutě a mlsný jazyk jako já, můžete být s Thermidromem spokojený, já znovu sadit nebudu. Ano, výnos by byl skvělý, růst a vzhled cibule parádní, ale chuť nic moc, já bych tento česnek musela dávat tam, kde česnek povařím, na syrovo by mi vadil ten "ocas". Česneku zdar.

  odrůda česneku

  23. 8. 2013 18:37 Zakladatel vlákna: Michal Štauber
  Dobrý den, je možné podle pacibulky určit odrůdu česneku? Pacibulka vypadá jako dvojitá. Děkuji.
  Štauber
  23. 8. 2013 22:06 Jan Kozák
  Toto dělá víc odrůd. Můžete spočítat pacibulky v jednom zdvojeném květenství? Pak by se počet odrůd zúžil. A kdyby byla i fotka cibule s odstraněnými obalovými suknicemi, tož by to bylo ještě lepší.
  23. 8. 2013 22:26 Mihulková Alena
  Stejné jsem viděla u Bjetinu.
  24. 8. 2013 22:15 Mihulková Alena
  Stejné pacibulky máme u Bjetinu, ale cibule vypadá jinak, jako u Rusáku.
  25. 8. 2013 15:18 Jan Kozák
  Souhlasím s paní Mihulkovou. Je to nějaký klon tzv. ruského paličáku. Je-li někde registrovaný jako odrůda, to by se dalo spolehlivě zjistit jedině podle DNA. Těch pacibulek je tam několikanásobně víc, ale je jasné, že jste to už nemohl spočítat.
  24. 8. 2013 20:20 Michal Štauber
  Paciblky spočítat nejdou, protože už jsou nějaké vypadané. Hrubý odhad cca 80. Cibule má 6 stroužků bez středového. Přivezl jse si ho loni z Banátu, ale na odrůdu jsem se boužel nezeptal.

  Váš názor..na česnek z Číny...)

  17. 8. 2013 19:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kříž
  Dobrý den pane Kozáku,

  Pokuste se nezaujatě vyjádřit na kvalitu česneku z "Číny"u nás v prodejně nabízí česnek "dovoz z Číny" cena je samozřejmě někde jinde, než u naších česneků.Vzhledově vypadá lákavě.
  17. 8. 2013 21:25 Jan Kozák
  Abyste mě nepodezříval (třeba oprávněně) ze zaujatosti, tak si jeden takový česnek kupte a uvidíte sám. Dokonce jsem nedávno slyšel, že uzenáři rádi čínský česnek používají, protože je to podstatně levnější hmota než maso. Je to totiž pouze hmota téměř bez chuti. Abyste jím ochutil jídlo, potřebujete ho několikrát více než českého, takže v konečném výsledku je vlastně dražší než ten náš.

  slabá chuť, bez silic

  14. 8. 2013 21:00 Zakladatel vlákna: Radka
  Koupila jsem minulý týden česnek od známých, odrůdu neznám, oni také ne, za 180/kg, paličky jsou poměrně malé, stroužky jsou bez ,,silic,,, chut česneková, ale ,,slabá.Stroužek jako nic samotný sním. Na trhu mají za 150/kg, také bez jména, odněkud z litoměřicka, do něj jen trochu kousnu a myslím, že mi ,,bouchne,, hlava. Mám ho známým vrátit prosím? díky, Radka
  16. 8. 2013 6:04 Jan Kozák
  To je spíš otázka Vašeho vzájemného vztahu.
  16. 8. 2013 22:52 Radka
  Máte pravdu. Moc jsem nepochodila. Napsali mi, že si mám najít jiného dodavatele. Tak. Taky dobře. Šeptá se, že prý zasazují čínský či tak. Je to možné? Děkuji a česneku zdar! Radka
  17. 8. 2013 6:50 Jan Kozák ml.
  Možné to samozřejmě je. Podstatné ale není to, co se šeptá, ale jaká je skutečnost. A to se takto na dálku bez fotografií či jiného materiálu určit nedá.

  Odrůda Mojmír

  18. 7. 2013 13:57 Zakladatel vlákna: Jitka Píšová
  Dobrý den, prosím o informace o odrůdě Mojmír. Koupila jsem ji loni v zahrádkářské prodejně (byl to konzumní česnek), nasázela jsem ho a vyrostl velmi pěkný. Děkuji za odpověď.
  18. 7. 2013 22:19 Jan Kozák
  Je to slovenská odrůda, je to jeden z klonů tzv. ruského paličáku.

  POZOR: http://www.cesnekodpestitele.cz/

  3. 7. 2013 20:25 Zakladatel vlákna: František Kulhánek
  Dobrý den pane Ing. Kozáku a všichni příznivci kvalitního českého česneku. Rád bych se podělil se zkušeností s tímto pochybným překupníkem. Jeho jméno je FILIP JANDA(26 let -Liberec). Když jsem viděl jeho webové stránky,fotky a přečetl spoustu nesmyslných textů, nevydržel jsem a musel jsem mu napsat. Sám mi odpověděl na mé otázky: ,,Proč na fotkách není český česnek, proč nemá vypsané odrůdy a proč má na fotce pneu secí stroj na kukuřici?´´Proč nemá jedinou fotku jak pěstoval, popř. sklízel?? Odpověděl: Že pěstuje česnek francouzský a španělský a že ho může prodávat jako český. Ale přijde mi to jako ,,klámání spotřebitele´´. Tak snad všichni chceme české odrůdy a ne nějaké zmetky z ciziny ještě z rukou překupníků. Na závěr bych chtěl říct, že si vážím práce pana Kozáka a celé jeho rodiny. S pozdravem František
  3. 7. 2013 21:45 Jan Kozák
  Všechno, co jsem do dnešního dne viděl označené jako kvalitní český česnek od pěstitele, bylo vypěstováno ve Španělsku. Tož nevím; je pan Janda podvodník nebo oběť podvodu?

  český česnek :)

  7. 6. 2013 21:15 Zakladatel vlákna: Václav Blahovec
  Dobrý den.
  Před třemi dny jsem šel naším okr. městem a u jednoho obchodního domu je velká cedule:Prodej českého česneku!!
  odrůda:Sibiř, 197 kč/kg(prodejce byl z Pardubicka),když jsem prošel kolem stánku tak jsem si všiml,že ten samý česnek jsem viděl v Coopu za 122 kč/kg země původu:Španělsko.Pochybuji,že byl český :)
  11. 6. 2013 21:32 Jan Kozák
  Už podle názvu odrůdy je jasné, že jste potkal podvodníka. Odrůda tohoto jména neexistuje.

  Cesnak

  2. 6. 2013 12:15 Zakladatel vlákna: Veronika
  Dobrý deň pán kozák,
  Na jeseň 2012 som si vysadila cesnak odrody Mesidron.Chcem sa Vás opýtať či ho môžem použiť na jeseň 2013 ako sadbu, a prípadne aký to bude mať vplyv na zníženie úrody v budúcom roku. Ďakujem za skorú odpoveď.
  2. 6. 2013 19:55 Jan Kozák
  Měl jsem možnost hovořit v dubnu s francouzským (s využitím tlumočníka) distributorem této odrůdy a podle jeho onformací je neekonomické tuto odrůdu přesazovat další rok. Konkrétní snížení výnosu neuvedli.

  foto

  31. 5. 2013 17:26 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dnes jsem na Bjetinu provedl odhlávkování na fotu.Na další fotce je vytažený Bjetin.Pane ing Kozáku je vše na porostu v pořádku?Děkuji za odpověď
  31. 5. 2013 17:56 Štěpán
  31. 5. 2013 17:59 Štěpán
  31. 5. 2013 18:00 Štěpán
  31. 5. 2013 20:53 Jan Kozák
  Česnek vypadá velmi dobře, můžete oprávněně očekávat výborný výsledek. Vaše fotografie mimo jiné dokumentují, že česnek ještě dole téměř nic nemá. Takže všichni, kteří prodávají čerstvý česnek a tvrdí, že pochází z ČR, jsou podvodníci.
  1. 6. 2013 11:24 Václav Páral
  Dobrý den, přikládám fotku zaručeně českého česneku z Kauflandu v Pelhřimově. V Semicích je asi úplně jiné počasí než ve zbytku republiky že jim tam česnek tak rychle vyrostl. :)
  1. 6. 2013 12:03 Petr Štěpánek
  Zdravím, tak to je přesně jako loni, když jsem tam volal a prosil o název odrůdy - tak mi bylo řečeno, že je to jejich tajná bomba a nelze prozradit. Spolu - přísedící na druhém koncí drátu se tam evidentně bavili a smáli. Jo takovou odrůdu mít, tak mám domácí český česnek po celý rok. A vlastně, když přestanu dumat a budu kupovat, tak ho vlastně mám také po celý rok - hlavně podle cedulek.
  NO HLAVNĚ at ten náš pozdní přežije to mokro a na sklizni přeji jen samou radost. PetrS
  1. 6. 2013 14:50 Jan Kozák
  Tak toto přísluší Státní zemědělské a potravinářské inspekci, kam je vhodné podávat podnět. Ale konečně ani na těchto stránkách nemusí být zveřejňování takovýchto pochybností zbytečné.
  2. 6. 2013 7:20 Hana Kopecká
  Tak tohle mi snad bude stát i za tu cestu do Kauflandu a pak na SZPI. Bramko je poměrně velká firma a takhle šidit...prsí se domácí kvalitou. Pane Kozáku je možné že by jim už např narostly nepůvodní odrůdy, jako španěl, francouz, že už by sklidily na zeleno? Přeci je to dáno spíše klimatem a nevím zda u zahraničních odrůd je možné pěstební cyklus tak o 1 až a 1 1/2 měsíce zkrátit

  Už je to tady...

  30. 4. 2013 8:08 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den – čekám u auta na ženu a padl mi do oka velký stánek se zeleninou. A hle konečně letošní česnek. Na pohled opravdu nádherný a ještě z něj kapala míza. Nápis ,, letošní česnek z Moravy“. Ač vím, že je to blbost- tak jsem jeden kousek koupil. Na místě ochutnávám a prodejce to začal na mně chrlit. To je síla co…vemte si více…jde na dračku…za 180 kč to je zadarmo…...Nechal jsem se zatáhnout do hovoru a zjistil, že jsou kluci na nás připravení. Po mém shrnutí všech proti-proč to nemůže být z Moravy- a že bych mohl podat podnět ke kontrole --- mi zlehka argumentoval. Takových už bylo a nikdo nic nezmohl, já nakupuju z foliaku—nemám označení český,moravský ….atd. Na závěr povídá: vše je přesně, čerstvý je a beru ho ze skladu na Moravě..je tedy z Moravy!!Jo a nechcete nové brambory z Polabí???
  Odešel jsem a jedno je jisté, že nakupovat český můžeme až tak koncem června, ale jistotu nebudeme mít nikdy, ale to už bude ten stejný za 270kč…..Kuchařky nakupovaly vesele dál a pán si mastil kapsu.
  Každý nemá šanci najít si svého pěstitele a Ti darebáci zatím vedou!!
  30. 4. 2013 10:10 Jana Kopecká
  Dobrý den, i já takové už potkávám, v obchodě se zdravou výživou jsem zatím pohrozila jen SZPI, ale zajdu se tam juknout a jinak je hlásím. Jen nevím, je lepší k hlášení připojit fotku? Když to bude bezpečné, přece jen netoužím dostat pár facek. Na druhou stranu jsem výřečná a šíleně mi vadí tito podvodníci, kteří parazitují na naivitě lidí a hlavně na poctivých pětitelích. Kudy chodím, tudy dělám osvětu, kdy se sklízí česnek, že není možné, aby to byl český atd. Překvapuje mne, že na to lidé skáčou, když nerozumím, hledám na netu či se zeptám odborníka... a nebo holt platím za nevědomost. Takže apeluji i na ostatní česnekové nadšence, když budeme aktivně hlásit podněty na SZPI a ti šizunkové nebudou mít tolik klidu, máme šanci.
  30. 4. 2013 20:41 Jan Kozák
  Fotku k tomu nepotřebujete. Dávejte podnět na SZPI, tedy přes jejich stejnojmenný web. Je zbytečné hádat se s darebáky.

  Sklizeň

  29. 4. 2013 1:40 Zakladatel vlákna: Jana
  Dobrý den, koupila jsem údajně letošní česnek z Moravy - je možné, že je to skutečně náš letošní česnek, nebo jsem naletěla?
  Děkuji za odpověď.
  29. 4. 2013 6:17 Jan Kozák
  Ti darebáci jsou ve svých lžích stále vynalézavější. Pokud česnek vypadal dost čerstvě, pak byl asi z Egypta. Náš česnek bude asi za dva měsíce. Na jižní Moravě má česnek náskok tak dva tři dny. Zrovna tak je blbost česnek ze skleníku nebo foliovníku. Doporučuji podat podnět ke kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekci.
  123Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne