Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Zahraniční odrůdy Zpět na diskusi

  Dotaz

  17. 6. 2022 19:32 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Pane inženýre, chtěl bych zreagovat ještě na náš dialog ze 4.12. loni. Když po střední Moravě pobíhá člověk, který prodává 16 stroužkový Havran, můžu jeho jméno a mailovou adresu legálně uveřejnit na vašich, našich stránkách o česneku? Čekám, že ne. I když ho nafotím,... Nemá samozřejmě cedulku - sadbový. Vy jste psal, že jste ho odhalil. Děkuji, za práci, která vám asi nedá ani spát. Jen mě se. e, že pan Jouda se schovává za vaši práci a lže, až mu česnek roste!!!
  17. 6. 2022 20:02 Pavel Dohnal
  Je to topcesnek. Jestli to bude odporovat zákonu, smažme to. Teď budu asi čelit žalobě. Spoléhám na vás, že mi u soudu potvrdíte, že  Havran nemá 16 stroužků. 
  27. 6. 2022 8:27 Jan Kozák ml.
  Vezmu to obecně: Osobní údaje raději nezveřejňujte, protože byste se dostal do potíží nikoliv přímo s dotyčným prodejcem, nýbrž se úřadem na ochranu osobních údajů.
  Abychom s tím mohli něco dělat sami, potřebovali bychom důkaz, že a) prodejce tvrdí, že se jedná o sadbu nebo česnek vhodný k sázení nebo b) že materiál vydává za naši odrůdu.
  S prodejem sadby to máte jako spotřebitel velmi jednoduché. Buď ji můžete koupit na tomto webu nebo u některého obchodníka, kterým zboží dodáváme. V obou případech se jedná o stejná balení v síťkách (případně o krabičku s osmi odrůdami), která balíme my. Nikdo jiný s se sadbou s našimi názvy obchodovat nesmí. Zájemci si mohou přečíst citace z příslušných zákonů na https://www.cesnek.cz/pravni-okenko.

  Když narazíte na na podvodného prodejce, doporučujeme následující postup:
  1) Jeho produkt nekupujte. Ať má název jakkoliv lákavý, je stejně smyšlený a jedná se pravděpodobně o tuctovou odrůdu ze zahraničí, jejíž sadbu si u seriózního prodejce můžete pořídit levněji. U prodejce na tržišti nebo u prodejce vedle cesty nebo toho, který jezdí do vaší obce, zkrátka neseženete sadbu vzácné odrůdy.
  2) Máte-li nějaké nejasnosti, požádejte prodejce o vysvětlení. Třeba to skutečně může být omyl.
  3) Pokud se jedná o zjevný podvod, napište provozovateli dané akce (e-mail nebo soukromou zprávu na facebooku). Většinou není v jeho zájmu, aby se na jeho trhu či výstavě šidili zákazníci. Jen o tom možná neví.
  4) Je dobré dát podnět inspekci: konzumním česnekem se zabývá SZPI, sadbou ÚKZÚZ. Když stížností dostanou více, třeba s tím začnou něco dělat.
  5) Na internetu si můžete najít, zda je možné u daného prodejce napsat recenzi. A tam ostatní zákazníky varovat. Nebo si najděte svého ověřeného místního prodejce, u kterého víte, že má pole, na kterých se snaží produkovat kvalitní česnek a dejte mu kladné hodnocení. Díky tomu se méně znalí zákazníci snáze zorientují v nabídkách.

  Určení česneku

  5. 5. 2022 8:37 Zakladatel vlákna: Roman P.
  Dobrý den,
  měl bych dotaz. Dneska jsem koupil česnek,
  který je obrovský a krásný. Nádherně silně voní. Paní co prodávala
  nevěděla co je to za odrůdu. Jen ji prý řekli, že je z Maďarska. Je spíše do fialova.

  Nedokážete určit, co je to za odrůdu? Když ho zasadím, poroste?

  Děkuji
  Podborský
  česnek1česnek2česnek3česnek4
  5. 5. 2022 16:07 Jan Kozák
  Ne, možná. To jsou odpovědi na Vaše dvě otázky.
  A včil komentář. Čerstvý česnek vždy nádherně silně voní.  Dovolím si pochybovat, že tento česnek vyrostl v Maďarsku. To by ho museli přisvětlovat, což by se výrazně projevilo na jeho ceně. Touto dobou (letos jsem to ještě neviděl) se ve stáncích objevuje česnek z Egypta a prodejci tvrdí, že je z Moravy (asi správně předpokládají, že jim na to v Čechách naletí). Ale ty egyptské vypadaly každý rok stejně, ale jinak než je ten Váš. Když tento česnek necháte doschnout, je reálný předpoklad, že poroste, ale určitě nečekejte, že bude takový, jak vypadá teď. Pokud vůbec nějaký naroste. Spousta zahrádkářů má už zkušenosti s čínským česnekem, který udělal už na podzim silnou nať a na jaře byl všemu konec. My samozřejmě zkoušíme i česneky z Peru, Argentiny (mimochodem argentinský česnek považuji vedle českého za nejlepší na světě), jižní Evropy atd., ale pokud chceme mít spolehlivý výsledek, pak je to stejně jenom ten český. Myšleno české odrůdy, ať už registrované nebo krajové.
  19. 5. 2022 21:11 Jozef Sisak
  Pred par rokmi ked som zhanal nove odrody cesnaku po celom svete ma prekvapila informacia že v Argentine pre lacnejšiu sadbu z Činy sa stracaju ich pôvodne odrody - podobny stav ako bol nedavno aj v čechach. Vďaka Vam -ste udržali česke odrody pri živote . Na Slovensku niektore odrody už su stratene.

  Monshanskij

  22. 3. 2022 17:33 Zakladatel vlákna: David Wanegårdh
  Hej! Jag undrar om någon känner till Monsansky-sorten? det sägs komma från Tjeckien och det ska vara en marmorerad lila rand, liknande Ljubacha.
  Jag använder Google Translate, så om du tycker att min tjeckiska är dålig vet du varför. mvh David
  22. 3. 2022 19:27 Jozef Sisak
  Stačilo dať do vyhľadavača monshanskij    / Det räckte med att lägga in sökmotorn monshansky /      ........

  beetsworkinfarm.com/shop-garlic/monshanskij-garlic......
  https://grinczech.vurv.cz/gringlobal/accessiondetail.aspx?id=36819..... 

   https://gbis.ipk-gatersleben.de/gbis2i/faces/index.jsf

    /Det finns mycket att välja på /  Je toho veľa mate na vyber .
  23. 3. 2022 7:28 David Wanegårdh
  Hej! Tack för ditt svar, herr Sizak. Jag måste förtydliga frågan. Är det någon som odlar sorten Monhansky?
  23. 3. 2022 10:07 Jan Kozák ml.
  Odrůda Monsanskij není českou odrůdou. Jedná se o tzv. „ruský paličák“. To je velká skupina odrůd, které na území dnešní České republiky navozili zaslepení soudruzi ze Sovětského svazu, jehož zemědělství ve srovnání s Československem bylo značně zaostalé. Bohužel tímto materiálem mnohdy nenávratně nahradili kvalitnější krajové odrůdy.

  V České republice se takovýto materiál nesmí prodávat jako sadba ani jako vhodný k sázení. I kdyby někdo odrůdu Monsanskij měl, nemohl by vám ji přes státní hranice legálně poslat. Rostlinný materiál je totiž jednou z komodit, jejichž pohyb omezený i uvnitř EU i Shengenského prostoru. Naše firma do zahraniční posílá pouze v případě velké objednávky (500+ kg).

  Domnívám se, že pokud někdo tuto velmi starou odrůdu na internetu nabízí k prodeji, pouze zneužívá dohledatelný název odrůdy.

  Pokud popis uvádí, že odrůda vytváří 5 stroužků, v praxi se dočkáte spíše 4. Takovou odrůdu nemá moc smysl pěstovat. Snažit se získat takovou odrůdu  moc nedává smysl ani pro sběratelské účely, protože je velmi pravděpodobné, že se zájemce stane obětí podvodu. Často pak vlastně sběratel pěstuje velké množství té samé odrůdy pod různými názvy. Roztřízení takové sbírky je nákladnější, než jaká je její hodnota.

  V České republice tuto odrůdu nejspíše nikdo nepěstuje, je však uchovávaná v české genové bance.
  23. 3. 2022 13:10 David Wanegårdh
  Hej! Tack för ditt svar, herr Kozák. Jag frågar en god vän. Jag bryr mig inte så mycket. Jag har flera liknande sorter. Du beskriver väl ett av problemen med liknande sorter som inte är förädlade. är sorten du odlar riktig? När de odlas under liknande förhållanden är vissa sorter så lika efter några år att de inte går att särskilja.
  Tyvärr har dessa sorter ersatt andra bra sorter.
  Att skicka lök inom EU går bra, men då i paket med växtpass. Handel utanför EU kräver Sverige ett hälsointyg, på engelska ett fytosanitärt certifikat. Jag kan till exempel skicka till Danmark, men inte till Norge utan läkarintyg. Jag tror till och med att samma lagar gäller för lökar.
  23. 3. 2022 13:19 David Wanegårdh
  Om du vill skriva på engelska kan jag göra det. Google Translate är inte alltid bäst.
  25. 3. 2022 9:53 Jan Kozák ml.
  Pokud by se dvě různé odrůdy (například 'Vekan' a 'Havran') staly po několika letech od sebe nerozeznatelnými, znamenalo by to, že se celou dobu jednalo o jednu odrůdu. Byla by porušena definice odrůdy – potomci si musejí zachovávat charakteristické znaky. Udržovatel je garantem, že se odrůdy časem nezmění, že více odrůd nesplyne do jedné.

  Odpověď jsem měl lépe rozdělit, omlouvám se za nedorozumění.

  – Účastníci této diskuse nemohou odrůdu Monsanskij ani žádnou jinou do zahraničí zaslat, nedostanou k ní rostlinolékařský pas. Minimálně česká legislativa jim neumožňuje se sadbou ani osivy obchodovat ani je nabízet.

  – Naše firma prodává pouze své odrůdy. Tyto odrůdy naše firma vyšlechtila a je jejich udržovatelem. Do zahraničí posíláme pouze velké objednávky (minimálně 500 kg). A to proto, že na vyřizování spefických požadavků u objednávek bohužel nemáme personální kapacitu.
  25. 3. 2022 12:42 David Wanegårdh
  Tack för svaret, herr Kozak! Jag håller fullständigt med dig. "Country-sorter" som Monhansky har ofta ett väldigt vagt ursprung och därför vet man inte vilken art det är om det är en sort. Oftast fick man dem eller köpte dem av någon som säger att "sorten" heter till exempel Monhansky, men inte riktigt vet vad det är. Jag är inte intresserad av att köpa Monhansky, jag ville veta mer om dess ursprung och jag fick bra respons.

  Ditt avels- och variationsarbete är imponerande. Jag förstår att ni är ett företag och att ni har anpassat produktionen efter den marknad ni säljer på. De senaste åren har Sverige börjat sälja en del frön från Tjeckien (mest bara EU). Jag misstänker att de inte är från dig eftersom de är olika sorter än dina och kvaliteten är mindre bra. en hel del angripna kvalster på dem. Jag skulle vilja besöka dig, men på grund av kriget i Ukraina stannar jag hemma. Jag kommer att lära mig mycket på ditt forum.
  25. 3. 2022 12:45 David Wanegårdh
  Jag hoppas att du förstår mina svar för när jag läser dem i översättning är jag inte säker på om det alls är korrekt.

  Prosím o radu

  5. 7. 2021 15:58 Zakladatel vlákna: Marie Ungrová
  Dobrý den, každý rok jsem s naprostým úspěchem sázela česnek od vás. Loni na podzim jsem jej již nesehnala, tak jsem koupila v zahrádkářské prodejně od jiného šlechtitele. Jméno už si nepamatuji. Přestože jsem vše dělala jako vždy, česnek buď už jako velký zaschl (50 %) a u další poloviny se utvořila jakási "cibulka" ve stonku. Dole nic. Vše na vyhození...
  Přestože to nebyla sadba od vás - mohl byste mi jen krátce napsat, o co vlastně jde? Děkuji předem za odpověď.
  5. 7. 2021 17:45 Jan Kozák
  Co mohlo být příčinou zaschnutí, neposoudím. Druhý problém by způsoben fyziologickou poruchou. Vzhledem k její frekvenci soudím, že jste koupila francouzskou nebo španělskou odrůdu, které jsou šlechtěny do jiných podmínek.

  Česnek netvoří stroužky

  27. 6. 2021 21:02 Zakladatel vlákna: Martin Langpaul
  Dobrý den dovolte mi se prosím vás zeptat proč mi česnek odrůda messidrome White nevytvořilo stroužky vytvořila pouze celistvou cibulku která když rozříznu je zcela plná hmoty viz fotografie přitom se mi zdá již doba vhodná ke sklizni jelikož se uvádí že u nepaličáku což toto by měl být nepaličák když nevytvořil květní stvol polovina sazenic polehává to je právě nyní a všechny česneky vytvořili jen pouze takovouto cibulku voní krásně po česneku a když do ní kousnu tak má sílu ale nevytvořila ta cibulka jednotlivé stroužky můžete mi prosím poradit proč pěstují česnek poprvé v životě dají se tyto cibulky zpracovat usušit jako normální česnek nebo je to na vyhození když do nich kousnu tak mají opravdový pořádný říz jako správný český česnek česnek byl před zamrzí půdy mořem a následně sázen ne přeléval jsem ho nehnu jo pouze jemně cereritem a to již v létě když jsem připravoval záhon pro česnek a v zimě a na jaře občas dřevěným popelem půdu jsem kypril
  Zdroj: https://www.poradte.cz/zahrada-a-rostliny/13719-cesnek-nevytvoril-strouzky.html
  Cibule česnekuRostlinyCibule česneku
  28. 6. 2021 11:32 Jan Kozák
  Jde o fyziologickou poruchu, kdy se česneková cibule nerozdělí na stroužky. Je potřeba počítat s tím, že francouzské (i španělské) odrůdy odrůdy jsou šlechtěny na jiné klima, proto frekvence různých fyziologických poruch (nejen této) je výrazně vyšší než u odrůd českých. 
  S tímto jednostroužkovým česnekem můžete v kuchyni pracovat stejně jako s běžnými stroužky. Pouze jeho velikost bude v některých případech na závadu. Ale na zabijačku by to bylo akorát.

  česnek z Ekvádoru

  7. 10. 2020 21:14 Zakladatel vlákna: Fiala petr
  Zdravím Vás pane Kozáku a chtěl bych vědět, zda se k Vám dostala informace stran česneku (údajně) z Ekvádoru. Sadbu jsem dostal pozdě na jaře, zasadil, porost byl zdravý, trochu divoký,nepaličák, v několika stvolech 1-4 pacibulky nad sebou. Protože byl zasazen pozdě, hlávky nebyly moc velké, fialové zbarvení slupky, někde utvořil jednu cibulku. Zatím nevím, jak bude skladovatelný, agresivnost mírnější oproti Ruskému paličáku. Několik pacibulek jsem namořil a chtěl bych vědět, zda mi nehrozí zavlečení nějakých chorob, tady neznámých.  Děkuji za odpověď, Fiala Petr z F-M.
  8. 10. 2020 20:00 Jan Kozák
  Česnek se pěstuje na celém světě (asi mimo Antarktidu), tak proč by nemohl být z Ekvádoru? Samozřejmě neznám Váš konkrétní materiál, ale obecně platí, že se ze vzdálených zemí k nám dostávají choroby a škůdci, které neznáme, případně choroby u nás běžné, ale jejich kmeny s nimiž si pak nevíme rady. Neodrazuji Vás tím od jeho pěstování, ale zbytečně tento česnek dál nerozšiřujte. Pokud se Vám bude líbit, nechte si ho.

  Stonek

  8. 11. 2019 8:31 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Pane Kozáku, čtu Váš text: "u širokolistých ozimých nepaličáků se v extrémních podmínkách objevuje fyziologická porucha.... a vynáší stroužky ze středu cibule nahoru." Mám před sebou nešťastný Messidor, pouze v chirurgických rukavicích ho pitvám, a je to paličák. Pacibulky také vynesl nahoru. 
  MesidorMessidor
  8. 11. 2019 11:57 Jan Kozák ml.
  Odrůda Messidor je nepaličák.

  POZNA HO NIEKTO

  25. 9. 2019 11:08 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Red Duke, Česká republika - jeden z najviac korenených a aromatických cesnakov vo východnej Európe. Veľmi silná odroda. V hlave, zvyčajne 8 veľkých zubov fialovej, vonkajšie šupiny - biele. Odolné voči mrazu. 
  MA NIEKTO INFOR. O TOMTO CESNAKU _
  26. 9. 2019 15:38 Vaclav Kavka
  Když se to zadá do google a prohlédnou se obrázky, tak je vidět, že se za to jméno schovávají různé česneky. Takže to pravděpodobně bylo pojmenování něčeho konkrétního, ale časem se ten smysl vytratil a začalo se tím označovat kde co. Podobný výsledek získáte, když zadáte např "chesnok red".
  27. 9. 2019 12:52 Jozef Sisak
  Ďakujem za vašu odpoveď p. V.K., taketo vyhľadavanie mam už za sebou, očakaval som nazor p. Kozaka 

  Stav sadby

  7. 11. 2018 19:08 Zakladatel vlákna: Miroslav David
  Dobrý den. Letos budu sázet česnek poprvé a protože byl český česnek vyprodaný, tak jsem koupil Therador z místního zahradnictví. Některé palice měli 1 nebo 2 slupky tmavé a stroužky mají na sobě žlutohnědé skvrnky. O co se jedná? Myslíte, že by se tato vada (choroba) na stroužcích mohla negativně projevit nebo přenášet? Dále jaký máte na Therador názor, co se tyče nezávadnosti. Samozřejmě hodlám mořit v Sulce. Děkuji
  SadbaSadba
  9. 11. 2018 14:16 Jan Kozák
  Odrůda Therador patří ve Francii mezi nejpěstovanější odrůdy.
  Podle toho co píšete, soudím, že chcete sázet konzumní česnek. Před tímto úmyslem vždycky varuji. Pokud je Vaše rozhodnutí takové, že ho sázet budete, pak všechny cibule, které se Vám úplně nezdají, vyřaďte.
  9. 11. 2018 16:28 Miroslav David
  Koupil jsem 4 palice sadbového česneku v zahradnictví (viz fotky). V menší, či větší míře na sobě tyto flíčky mají všechny stroužky. Poradil by jste mě, bych šel sadbu vrátit a koupil jinou nebo  mám ty nejlepší nasadit. Jde mě hlavně o to, aby ony flíčky neměli něco společného s háďátkem nebo jinými parazity, které by mě dlouhodobě kontaminovali půdu.. Děkuji
  9. 11. 2018 20:18 Jan Kozák
   Máte ještě někde doma visačku, kde je uveden producent sadby?
  9. 11. 2018 21:09 Marcel Sokirka
  Dobrý den,ty flíčky mám také na některých slabších konzumních hlavicích.Je mi to škoda vyhodit,tak to oškrábu do zdravého a pak konzumuji.
  Taky jsem nestihl koupit sadbu,tak jsem sázel podobné stroužky,jak má p.David na pravém obrázku.Trochu mně znepokojuje,že stroužky nejsou vyplněné celé,na horní části jsou jakoby zmáčknuté slupky , je to odrůdou , nebo je to nějaká vada ? Děkuji za odpověď.
  10. 11. 2018 8:45 Jan Kozák
  To nepaličáky občas dělají, že "stroužky nejsou vyplněné celé". To není žádná vada.
  11. 11. 2018 10:33 Miroslav David
  Dobrý den. Etiketu jsem již vyhodil, ale napsal jsem do zahradnictví, aby mě poslali fotku. Nevím, jestli Vám to něčemu bude, ale níže máte odkaz na daný produkt.


  https://www.hnojivapraha.cz/cesnek-sadbovy-therador-bily-4-palice-velke-palice-50-60-mm-320-400-g.htm.
  12. 11. 2018 8:04 Karel Karel
  Sklizen od května do července? sklizet v květnu to by bylo super,  mín prace z plevelí , navíc  v době kdy ještě není nejvíc napilno , to by mě zajimalo jestli toho dosahnete v čr nebo je to blud?
  12. 11. 2018 9:14 Miroslav David
  Dobrý den. Etiketu nemám, ale dovozce sadby je www.zc.cz
  12. 11. 2018 20:58 Jan Kozák
  Myslím, že ZC je seriózní firma. Ale ke kvalitě sadby od konkurence se nevyjadřuji.

  český??? česnek

  16. 10. 2017 10:58 Zakladatel vlákna: Petr Matějec
  Dobrý den pane inženýre,

  rád bych se Vás zeptal na česnek zakoupený na jednom stánku. Paní prodávající měla nadepsáno, že je to "ČESKÝ VESMI OSTRÝ" česnek. Nebyla schopna navíc ani sdělit jméno odrůdy, hlavně že tvrdila, že je to pěstováno "tady u nás". Nesedí mi ovšem částečně volné povrchové slupky na cibuli a hlavně duté stonky. Mohl bych Vás požádat o Váš názor na tento česnek, zda se může jedna o nějakou českou odrůdu, a nebo je to spíše česnek ze Španělska?
  Děkuji za odpověď, stejně tak děkuji za Vaše odpovědi i na mé předchozí dotazy.
  česnek s dutými stonkyčesnek s dutými stonky
  16. 10. 2017 11:39 Jan Kozák
  O české odrůdě nemůže být řeč. Určitě je španělská, snad Morado de Cueca. Z uvedených snímků nerozpoznám, zda nebyl náhodou vypěstován "tady u nás". Poměrně dobré vodítko je vysoká vyrovnanost velkých cibulí - to bývá ze Španělska.

  česnek Therador

  2. 10. 2017 15:20 Zakladatel vlákna: Martin Čech
  Dobrý den, na internetu se nabízí druh česneku THERADOR, nevíte jestli se jedná o pravou česnekovou odrůdu ,nebo má s ní někdo zkušenost? Je opravdu česká nebo jen prodávající klame své zákazníky? děkuji za odpověď Čech
  2. 10. 2017 21:07 Jan Kozák
  Odrůda Therador je francouzská. Pokud někdo tvrdí, že je česká, pak skutečně prodejce své zákazníky klame.

  Dodatek k článku v Zahrádkáři pro říjen 2017.

  25. 9. 2017 18:20 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den pane inženýre. Se zájmem jsem si přečetl Váš článek , moc se mě líbil. Zvláště pak pasáž o chuti česneku a českém zákazníkovi. Chtěl bych však dodat, proč nikdo nic nedělá ( vláda, ministr zemědělství ) proti dovozu a nabízení v obchodě sadbového česneku francouzského původu vypěstovaný v Holandsku???? Na požádání zašlu firmu, která jej nabízí. Myslím si, že je to přinejmenším znevažování lidí a firem, a Vaší práce především, kteří šlechtí a pěstují kvalitní český česnek. Nakonec Vám chci poděkovat za sadbový česnek Havran, který dnes dorazil. Nemohu si stěžovat. Držím Vám palce a přeji hodně dalších úspěchů jak v osobním tak i pěstitelském životě. S pozdravem Česneku zdar.
  1. 10. 2017 10:45 Václav Kozák
  Vážený pane Filounku,
  v EU je volný trh, tudíž nemůže nikdo zakázat dovoz zboží z ostatních členských zemí. Je jen na obchodnících, zda dají přednost tuzemské sadbě a tím i podpoří české zemědělce a další pracovníky, kteří se podílí na produkci sadby, nebo jestli dají přednost levnému dovozu, kde si mohou dát výrazně vyšší marži. Hlavní vliv na tom však mají zákazníci, kteří často hledí jen na cenu zboží. Bohužel podmínky v zemědělství nemají všichni stejné. V některých státech získávají zemědělci  vysoké dotace a plně mechanizovanou mají nejen výsadbu a sklizeň česneku, ale i posklizňové opracování, tudíž podíl lidské práce je na jejich produktu minimální. Z toho důvodu jsou schopni vyvážet hotový produkt za cenu, za kterou by nebyli čeští zemědělci schopni česnek často ani sklidit. Tento problém se však netýká jen česneku.

  francouzký nepaličák

  21. 9. 2017 3:42 Zakladatel vlákna: Petr Matějec
  Dobrý den pane inženýre Kozáku,
  měl bych na Vás takový dotaz. Zkouším tento rok experimentovat s pár stroužky odrůdy GERMIDOUR a THERMIDROME, nicméně je obecně známo, že právě i francouzké nepaličáky běžně dělají jakési patvary, připomínající hrušku. Dá se tomuto nějakým způsobem předejít, například když bych je vysázel až na jaře? Děkuji za odpověď.
  22. 9. 2017 6:54 Jan Kozák
  Jediný spolehlivý způsob jak zabránit fyziologickým poruchám na francouzských odrůdách je jejich výsadba ve Francii. Jsou šlechtěny do trochu jiných klimatických podmínek.

  Cesnek z Krety

  7. 2. 2017 15:47 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dalsi dotaz. V zari 2016 jsem byl na Krete. Koupil jsem tam asi 5 palic cesneku (cerstve sklizeneho) s tim, ze ho zasadim a vyzkousim, jak se mu u mne na zahrade bude darit. Z bezpecnostnich duvodu jsem ho zasadil asi 50 metru od nejblizsiho cesnekoveho zahonu, kde roste sadba od VAs. Kdyz jsem ho sazel v listopadu, tak uz z nej rasili zelene slahounky asi 5 mm dlouhe. Koncem prrosince uz byl vylezly asi tak 5 cm nad zem. Ted nevim co dela, protoze je pod snehem. Podle rychlosti kliceni bych tipnul, ze je to nejaka odruda co se sazi dvakrat rocne. Je to vubec mozne?
  8. 2. 2017 3:07 Jaromir Vyskala
  Toto, skore kliceni, je charakteristicke pro cesneky ze skupiny Turbanu. Cesnek ma ovisle listy, palice se nijak nekrouti – pouze tvori “U”. Kvetni stvol pripomina turban/koblih. Pacibulky jsou stredne velke. Tento cesnek se sklizi asi 14 dni drive nez NEpalicaky, nebo kdyz nejspodnejsi zeleny list zezloutne/zhnedne.
  8. 2. 2017 12:22 Miroslav Svoboda
  Diky za odpoved. V lete sdelim, jak to dopadlo.
  8. 2. 2017 10:32 Jan Kozák
  O středomořských odrůdách (nebo spíše typech) česneku toho moc nevím. Mám zato, že nemají typicky ozimé a jarní odrůdy a podle termínu výsadby se urychluje nebo zpožďuje termín sklizně. Ale sklizeň 2 x do roka nebude. I tyto česneky potřebují pro svůj vývoj jistou délku dne. Podle termínu výsadby se sklízí v květnu, červnu nebo červenci.

  Odrůdy Arno a Vivalto

  11. 1. 2017 17:16 Zakladatel vlákna: Jitka Toniniová
  Dobrý den.V určitém katalogu je nabízen sadbový česnek odrůd Arno a Vivalto. Jen tak ze zvědavosti se chci zeptat, jestli máte tušení co je to za odrůdy(nějaká cizina)? Ani náhodou je nehodlám zkoušet, jelikož již asi 20 let jsem věrná Vašim odrůdám, které jsou výborné. A tak bych Vám chtěla poděkovat za Vaši práci a neuvěřitelnou trpělivost v této velmi užitečné diskusi.Přeji Vám úspěšný rok. Děkuji za odpověď.
  11. 1. 2017 21:02 Jan Kozák
  Uvedené odrůdy neznám, ale v evropském registru jsem zjistil, že se jedná o francouzské odrůdy.

  Prosím o určení odrůdy

  5. 8. 2016 17:54 Zakladatel vlákna: Hanka B.
  Dobrý den pane inženýre, mohl byste prosím určit odrůdu tohoto česneku? Mnohokrát děkuji a přeji mnoho úspěchů. Hana Bečvářová
  7. 8. 2016 19:31 Jan Kozák
  Už dva dny na to hledím (s přestávkami), ale stále nejsem dost chytrý. Prostě nevím.
  7. 8. 2016 21:15 Hanka B.
  Myslíte, že by Vám pomohla ještě nějaká fotka? Sadbu koupila mamka před asi 7 lety na výstavišti Země živitelka v Českých Budějovicích, mělo by se jednat o odrůdu českého česneku, ale právě také nevím jakou. Myslela jsem, že by to mohl být Slavin.
  8. 8. 2016 22:01 Jan Kozák
  Všechny registrované české odrůdy jsem postupně vyloučil. Viděl bych v tom nejspíš nějakého Francouze.
  10. 8. 2016 17:02 Hanka B.
  To jste mě teda moc nepotěšil..Ale každopádně mnohokrát děkuji za Váš čas a ochotu. Ať se daří.

  Lubomír Caby

  28. 7. 2016 8:58 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
  Madarský česnek Jana Kašpara je všude na tržištích i v marketech je ostrý,chutově nic moc. Janša ,jaká odrůda,kdy se sadilo,jaká je náplava,kdy a kolik se hnojilo.To Jan Kašpar zatajil. Ještě má sklizeň ve třetí trati mělce . Tristan 8 cm,7 cm porucha Tristanu, Anton 7 cm,rusák 7 cm ,poprve od roku 1980 dostal vodu a neměl žluté konce listů.
  Jirka Lovosice
  7. 8. 2016 18:53 Jan Kašpar
  Abych to tu nezapleveloval. Rokambol není zrovna obvyklý druh v supermarketech či tržištích. Pěstování: Spon 40x20 cm, kloubka 8 až 9 cm. výsadba termín podle Mattioliho, hnojení podle doc Vlčka CSc, močovina 1x podle ing Kozáka, jakmile se objeví špička strboulu. Závlaha méně častá, ale vydatná podle počasí(obvykle 2x až 4x po cca 2 m3/100m2). Chemie: Polysulfidy, koloidní síra, měď a někdy KMnO4. Spokojen??

  Odhlávkování

  21. 7. 2016 23:11 Zakladatel vlákna: BÉDA
  P.inženýre, před časem se někdo ptal na to, že když odhlávkoval a stvol pak rostl dál, radil jste ho ponechat, nahradí list.Vyhledem k tomu, že v posledních letech česnek "krásně žloutne" kdekomu /letos i přesto krásná úroda/,ptám se zda by snad při odhlávkování /v dalších letech/ nebylo lepší odlomit jen konec či menší část konce, aby se zvětšila listová plocha a tudíž i teoreticky větší výnos. Děkuji za názor. P.KAŠPAR-též(mimo jiné odr.)pěstuji 2odr. Maďarského česneku (u třetího jsem bohužel s koupí zaváhal)a jsem s nimi spokojen, ač zdaleka nedosahují Vaší velikosti.Přeji mnoho úspěchů v pěstování.B.
  24. 7. 2016 20:00 Jan Kozák
  Jistě, pokud se odlamovaná část nespotřebovává v kuchyni, pak skutečně odlamovat pouze květenství.

  vhodné organické hnojivo

  3. 2. 2016 13:36 Zakladatel vlákna: Anna
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat..

  neplánuji vypěstovat nějaké převratné množství česneku, každý rok zasadím pár stroužků "českého" česneku, který v komoře začne sám od sebe vybíhat (což je z mého hlediska dobré znamení; jde zřejmě o česnek - jak jsem se dočetla - francouzské odrůdy pěstovaný v ČR, ale já jsem s jeho chutí spokojená, narozdíl od všech jných, co jsou běžně na trhu..hrůza), vysazuji buď na podzim nebo na jaře, zimu zatím vždy přežil.. a jádro mé otázky je, jakým "bio" hnojivem/přídatkem materiálu mu přilepšit. Má dobrou chuť (nebo alespoň mě chutná), ale malou cibulku. Mohu to nějak ovlivnit vyhnojením, nebo nutně potřebuju sadbový česnek/kde se dá sehnat?/stálo by za to, v mém případě, sehnat někde kvalitní sadbu? Má zahrada je 450m.n.m., otevřená JZ, SV krytá horami, půda hlinitopísčitá, úhrn srážek nadprůměrný, dobrý odtok, půdu vylepšuji dřevěným popelem, kamennou moučkou dolomitického vápence, kompostem, hnojem, plodiny střídám..
  Prosila bych o radu, jak si vypěstovat alespoň pár palic dobrého voňavého česneku :)
  3. 2. 2016 17:47 Jan Kozák
  Tak dlouhý dotaz si zaslouží i dlouhou odpověď. Tož asi tak:
  Pokud Vám česnek v komoře vybíhá už na podzim, pak to asi nebude francouzská odrůda vypěstovaná v ČR, ale spíš dovoz ze Španělska nebo Argentiny. Ale to není pro Vás zdánlivě důležité, na to jste se neptala. Ale ono to možná je důležité podle popisu polohy Vaší zahrady. V nadmořské výšce 450 metrů bude skutečně jistější pěstovat české odrůdy. Podle toho, co dáváte pěstovaným rostlinám "na talíř", se dá předpokládat velmi dobrá půdní úrodnost. Pokud jste spokojená s výnosem jiných zelenin, pak děláte všechno dobře. Česnek patří do druhé trati, tedy jako následná plodina po té, která byla hnojená hnojem. Je možné mu ještě přilepšit kompostem.
  Kvalitní sadbu česneku seženete v zahrádkářských prodejnách (ale zdaleka ne ve všech) nebo si ji můžete objednat od 1. května u nás přes formulář na tomto webu. A vybírejte si z paličáků Bjetin nebo velkostroužkový Havran, z nepaličáků Lukan nebo Záhorský II. Tyto odrůdy dávají spolehlivé výnosy i v místech, kde se česneku "tradičně nedaří".

  vzešlý česnek

  21. 12. 2015 15:04 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
  Dobrý den pane inženýre, z časových důvodů jsem sázel již v průběhu listopadu a česnek už mi vzešel. Výhonky jsou již cca 5 cm nad zemí. Můžete prosím poradit, co mám udělat, kdyby se blížil mráz aby mi to nepomrzlo? Díky Karel
  21. 12. 2015 20:24 Pavel Trupl
  Někdy se udávají dobré výsledky po aplikaci Otčenáše, tak dvacetkrát na hektar ráno, v poledne a večer...nebo si přelouskněte zdejší rubriku "Česnek v otázkách", tam se o tom píše, v bláhové naději, že se o tom pak nebude muset psát stále dokola;)
  22. 12. 2015 17:47 Jan Kozák
  Tak jsem se nejprve podíval na "česnek v otázkách".
  Pokud jste sázel "český česnek vhodný k sadbě", ale původem ze Španělska, tak Vám normální zimu nepřežije ani po aplikaci rady pana Trupla. Pokud jste však sázel českou sadbu, tak nemusíte být nervózní při holomrazech do mínus patnácti stupňů. Bude-li mráz větší nebo bude hrozit riziko většího holomrazu, pak Vám může pomoci netkaná textilie nebo chvojí.
  22. 12. 2015 20:09 Pavel Trupl
  Tak to se někde stala chyba, je tam totiž psáno:"Nedá se doporučit přikrytí porostu chvojím, tím by se rostliny poškodily více než mrazem. Proto raději s ním nic nedělejte"...tak co teď?:)
  24. 12. 2015 4:49 Václav Kozák
  Přikrývku chvojím volte pouze v případě, že skutečně hrozí riziko silných holomrazů (větší mráz než asi mínus patnáct stupňů), při kterých by mohlo dojít ke většímu poškození česneku, než jaké se způsobí vyrašeným rostlinám přikrýváním chvojím. Pokud však bude průběh zimy podobný, jako byl v předchozích dvou letech, nemusíte se žádného poškození mrazem obávat.Stejně tak by neměl být problém ani při vělkých mrazech, jestliže bude půda zakryta sněhem.
  25. 12. 2015 21:38 Karel Pokorný
  Dobrý den páni Kozáci, děkuji za odpověď, která mě uklidnila. Sadil jsem Váš Lukan, tak tedy doufám, že nebude -15 a méně. Přeji pohodové svátky a zdravím Karel

  Odrudy cesneku

  7. 11. 2015 14:13 Zakladatel vlákna: Jan Cesek
  Poznate odrudy na fotografii? (jedna s blekem, druha bez blesku)

  http://imagizer.imageshack.com/img911/6857/TbyGbA.jpg
  http://imagizer.imageshack.com/img903/1778/BOT29a.jpg
  9. 11. 2015 19:27 Jan Kozák
  Mohl byste, prosím, trochu napovědět informací o zdroji sadby?
  20. 11. 2015 17:22 Jan Cesek
  Zprava: Lukan (200/kg), pak italsky White z Penny 100/kg konzumni a treti je cosi neznameho od pestitele, ktery pry nevi, co to je... Tusim ze to stalo 120/kg.
  20. 11. 2015 19:16 Jan Kozák
  Dosti tvrdý oříšek. Tušil jsem, že to nebude všechno domácí (myšleno český). Ten od neznámého pěstitele vypadá na španělskou odrůdu asi Morado de Baňolas. Ale ten bílý italský nevím.

  Dukát??

  17. 10. 2013 20:01 Zakladatel vlákna: Marek
  Zdravím,poznáte zda se jedná o tuto odrůdu,děkuji
  17. 10. 2013 21:10 Jan Kozák
  Zda se jedná o Dukát nebo nějaký jiný podobný klon tzv. ruského paličáku Vám s jistotou nikdo neřekne.
  17. 10. 2013 21:45 Marek
  Ale španěl to nebude,snad
  18. 10. 2013 6:40 Jan Kozák
  To jistě není. Dukát je jedním z klonů tzv. ruských paličáků a na Vašem snímku to určitě nějaký klon ruského paličáku je.
  18. 10. 2013 13:49 Pavel Baxa
  Pane Marek tady mužete porovnat toto je odruda Dukát.

  Odrůda Termidrom

  26. 9. 2013 14:17 Zakladatel vlákna: Václav Vaněk
  Zdravím odrůda termidrom, chtěl bych znám Váš názor na tuto odrůdu , díky
  28. 9. 2013 20:23 Jan Kozák
  Odrůda Thermidrome je francouzská a chuťově patří k těm, které se při troše dobré vůle mohou blížit k českým. Ale jako všechny francouzské odrůdy potřebuje každoroční obměnu sadby, protože už v druhém roce pěstování dávají neuspokojivý výnos.
  28. 9. 2013 23:33 Jana Kopecká
  Dobrý den, dovolím si připojit vlastní postřeh. Kromě cca 8 odrůd od pana Kozáka jsem letos měla i 5 rostlin francouzského česneku. Odrůda Thermidore (možná Thermidrome), dostala jsem 1 cibuli v zahradnictví gratis na zkoušku a nenapsala si přesný název. Rostliny byly nádherné, pěkné, silné, cibule, které jsem sklidila luxusní, opravdu velké, cca 110 gramů. Ale chuť mne zklamala, prostě není ta "ostrá ušlechtilá" jak píše p Kozák. A nebo jsem už za ty roky pojídání Kozákovic česneku tak rozmazlená, že mi cizí odrůdy nejedou. Česnek pojídám ve velkém, plátkuju na rajčata atd. A osobně vnímám rozdíly v chuti. Havran, ten má grády, Bjetin, to je luxus, to samé Anton, Jovan, ale i Japo. Každá odrůda má opravdu malinko odlišnou chuť. Vřele doporučuji vyzkoušet, případně trénovat:-) Pokud nemáte extra jemné chutě a mlsný jazyk jako já, můžete být s Thermidromem spokojený, já znovu sadit nebudu. Ano, výnos by byl skvělý, růst a vzhled cibule parádní, ale chuť nic moc, já bych tento česnek musela dávat tam, kde česnek povařím, na syrovo by mi vadil ten "ocas". Česneku zdar.

  odrůda česneku

  23. 8. 2013 18:37 Zakladatel vlákna: Michal Štauber
  Dobrý den, je možné podle pacibulky určit odrůdu česneku? Pacibulka vypadá jako dvojitá. Děkuji.
  Štauber
  23. 8. 2013 22:06 Jan Kozák
  Toto dělá víc odrůd. Můžete spočítat pacibulky v jednom zdvojeném květenství? Pak by se počet odrůd zúžil. A kdyby byla i fotka cibule s odstraněnými obalovými suknicemi, tož by to bylo ještě lepší.
  23. 8. 2013 22:26 Mihulková Alena
  Stejné jsem viděla u Bjetinu.
  24. 8. 2013 22:15 Mihulková Alena
  Stejné pacibulky máme u Bjetinu, ale cibule vypadá jinak, jako u Rusáku.
  25. 8. 2013 15:18 Jan Kozák
  Souhlasím s paní Mihulkovou. Je to nějaký klon tzv. ruského paličáku. Je-li někde registrovaný jako odrůda, to by se dalo spolehlivě zjistit jedině podle DNA. Těch pacibulek je tam několikanásobně víc, ale je jasné, že jste to už nemohl spočítat.
  24. 8. 2013 20:20 Michal Štauber
  Paciblky spočítat nejdou, protože už jsou nějaké vypadané. Hrubý odhad cca 80. Cibule má 6 stroužků bez středového. Přivezl jse si ho loni z Banátu, ale na odrůdu jsem se boužel nezeptal.

  Váš názor..na česnek z Číny...)

  17. 8. 2013 19:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kříž
  Dobrý den pane Kozáku,

  Pokuste se nezaujatě vyjádřit na kvalitu česneku z "Číny"u nás v prodejně nabízí česnek "dovoz z Číny" cena je samozřejmě někde jinde, než u naších česneků.Vzhledově vypadá lákavě.
  17. 8. 2013 21:25 Jan Kozák
  Abyste mě nepodezříval (třeba oprávněně) ze zaujatosti, tak si jeden takový česnek kupte a uvidíte sám. Dokonce jsem nedávno slyšel, že uzenáři rádi čínský česnek používají, protože je to podstatně levnější hmota než maso. Je to totiž pouze hmota téměř bez chuti. Abyste jím ochutil jídlo, potřebujete ho několikrát více než českého, takže v konečném výsledku je vlastně dražší než ten náš.

  slabá chuť, bez silic

  14. 8. 2013 21:00 Zakladatel vlákna: Radka
  Koupila jsem minulý týden česnek od známých, odrůdu neznám, oni také ne, za 180/kg, paličky jsou poměrně malé, stroužky jsou bez ,,silic,,, chut česneková, ale ,,slabá.Stroužek jako nic samotný sním. Na trhu mají za 150/kg, také bez jména, odněkud z litoměřicka, do něj jen trochu kousnu a myslím, že mi ,,bouchne,, hlava. Mám ho známým vrátit prosím? díky, Radka
  16. 8. 2013 6:04 Jan Kozák
  To je spíš otázka Vašeho vzájemného vztahu.
  16. 8. 2013 22:52 Radka
  Máte pravdu. Moc jsem nepochodila. Napsali mi, že si mám najít jiného dodavatele. Tak. Taky dobře. Šeptá se, že prý zasazují čínský či tak. Je to možné? Děkuji a česneku zdar! Radka
  17. 8. 2013 6:50 Jan Kozák ml.
  Možné to samozřejmě je. Podstatné ale není to, co se šeptá, ale jaká je skutečnost. A to se takto na dálku bez fotografií či jiného materiálu určit nedá.

  Odrůda Mojmír

  18. 7. 2013 13:57 Zakladatel vlákna: Jitka Píšová
  Dobrý den, prosím o informace o odrůdě Mojmír. Koupila jsem ji loni v zahrádkářské prodejně (byl to konzumní česnek), nasázela jsem ho a vyrostl velmi pěkný. Děkuji za odpověď.
  18. 7. 2013 22:19 Jan Kozák
  Je to slovenská odrůda, je to jeden z klonů tzv. ruského paličáku.

  POZOR: http://www.cesnekodpestitele.cz/

  3. 7. 2013 20:25 Zakladatel vlákna: František Kulhánek
  Dobrý den pane Ing. Kozáku a všichni příznivci kvalitního českého česneku. Rád bych se podělil se zkušeností s tímto pochybným překupníkem. Jeho jméno je FILIP JANDA(26 let -Liberec). Když jsem viděl jeho webové stránky,fotky a přečetl spoustu nesmyslných textů, nevydržel jsem a musel jsem mu napsat. Sám mi odpověděl na mé otázky: ,,Proč na fotkách není český česnek, proč nemá vypsané odrůdy a proč má na fotce pneu secí stroj na kukuřici?´´Proč nemá jedinou fotku jak pěstoval, popř. sklízel?? Odpověděl: Že pěstuje česnek francouzský a španělský a že ho může prodávat jako český. Ale přijde mi to jako ,,klámání spotřebitele´´. Tak snad všichni chceme české odrůdy a ne nějaké zmetky z ciziny ještě z rukou překupníků. Na závěr bych chtěl říct, že si vážím práce pana Kozáka a celé jeho rodiny. S pozdravem František
  3. 7. 2013 21:45 Jan Kozák
  Všechno, co jsem do dnešního dne viděl označené jako kvalitní český česnek od pěstitele, bylo vypěstováno ve Španělsku. Tož nevím; je pan Janda podvodník nebo oběť podvodu?

  český česnek :)

  7. 6. 2013 21:15 Zakladatel vlákna: Václav Blahovec
  Dobrý den.
  Před třemi dny jsem šel naším okr. městem a u jednoho obchodního domu je velká cedule:Prodej českého česneku!!
  odrůda:Sibiř, 197 kč/kg(prodejce byl z Pardubicka),když jsem prošel kolem stánku tak jsem si všiml,že ten samý česnek jsem viděl v Coopu za 122 kč/kg země původu:Španělsko.Pochybuji,že byl český :)
  11. 6. 2013 21:32 Jan Kozák
  Už podle názvu odrůdy je jasné, že jste potkal podvodníka. Odrůda tohoto jména neexistuje.

  Cesnak

  2. 6. 2013 12:15 Zakladatel vlákna: Veronika
  Dobrý deň pán kozák,
  Na jeseň 2012 som si vysadila cesnak odrody Mesidron.Chcem sa Vás opýtať či ho môžem použiť na jeseň 2013 ako sadbu, a prípadne aký to bude mať vplyv na zníženie úrody v budúcom roku. Ďakujem za skorú odpoveď.
  2. 6. 2013 19:55 Jan Kozák
  Měl jsem možnost hovořit v dubnu s francouzským (s využitím tlumočníka) distributorem této odrůdy a podle jeho onformací je neekonomické tuto odrůdu přesazovat další rok. Konkrétní snížení výnosu neuvedli.

  foto

  31. 5. 2013 17:26 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dnes jsem na Bjetinu provedl odhlávkování na fotu.Na další fotce je vytažený Bjetin.Pane ing Kozáku je vše na porostu v pořádku?Děkuji za odpověď
  31. 5. 2013 17:56 Štěpán
  31. 5. 2013 17:59 Štěpán
  31. 5. 2013 18:00 Štěpán
  31. 5. 2013 20:53 Jan Kozák
  Česnek vypadá velmi dobře, můžete oprávněně očekávat výborný výsledek. Vaše fotografie mimo jiné dokumentují, že česnek ještě dole téměř nic nemá. Takže všichni, kteří prodávají čerstvý česnek a tvrdí, že pochází z ČR, jsou podvodníci.
  1. 6. 2013 11:24 Václav Páral
  Dobrý den, přikládám fotku zaručeně českého česneku z Kauflandu v Pelhřimově. V Semicích je asi úplně jiné počasí než ve zbytku republiky že jim tam česnek tak rychle vyrostl. :)
  1. 6. 2013 12:03 Petr Štěpánek
  Zdravím, tak to je přesně jako loni, když jsem tam volal a prosil o název odrůdy - tak mi bylo řečeno, že je to jejich tajná bomba a nelze prozradit. Spolu - přísedící na druhém koncí drátu se tam evidentně bavili a smáli. Jo takovou odrůdu mít, tak mám domácí český česnek po celý rok. A vlastně, když přestanu dumat a budu kupovat, tak ho vlastně mám také po celý rok - hlavně podle cedulek.
  NO HLAVNĚ at ten náš pozdní přežije to mokro a na sklizni přeji jen samou radost. PetrS
  1. 6. 2013 14:50 Jan Kozák
  Tak toto přísluší Státní zemědělské a potravinářské inspekci, kam je vhodné podávat podnět. Ale konečně ani na těchto stránkách nemusí být zveřejňování takovýchto pochybností zbytečné.
  2. 6. 2013 7:20 Hana Kopecká
  Tak tohle mi snad bude stát i za tu cestu do Kauflandu a pak na SZPI. Bramko je poměrně velká firma a takhle šidit...prsí se domácí kvalitou. Pane Kozáku je možné že by jim už např narostly nepůvodní odrůdy, jako španěl, francouz, že už by sklidily na zeleno? Přeci je to dáno spíše klimatem a nevím zda u zahraničních odrůd je možné pěstební cyklus tak o 1 až a 1 1/2 měsíce zkrátit

  Už je to tady...

  30. 4. 2013 8:08 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den – čekám u auta na ženu a padl mi do oka velký stánek se zeleninou. A hle konečně letošní česnek. Na pohled opravdu nádherný a ještě z něj kapala míza. Nápis ,, letošní česnek z Moravy“. Ač vím, že je to blbost- tak jsem jeden kousek koupil. Na místě ochutnávám a prodejce to začal na mně chrlit. To je síla co…vemte si více…jde na dračku…za 180 kč to je zadarmo…...Nechal jsem se zatáhnout do hovoru a zjistil, že jsou kluci na nás připravení. Po mém shrnutí všech proti-proč to nemůže být z Moravy- a že bych mohl podat podnět ke kontrole --- mi zlehka argumentoval. Takových už bylo a nikdo nic nezmohl, já nakupuju z foliaku—nemám označení český,moravský ….atd. Na závěr povídá: vše je přesně, čerstvý je a beru ho ze skladu na Moravě..je tedy z Moravy!!Jo a nechcete nové brambory z Polabí???
  Odešel jsem a jedno je jisté, že nakupovat český můžeme až tak koncem června, ale jistotu nebudeme mít nikdy, ale to už bude ten stejný za 270kč…..Kuchařky nakupovaly vesele dál a pán si mastil kapsu.
  Každý nemá šanci najít si svého pěstitele a Ti darebáci zatím vedou!!
  30. 4. 2013 10:10 Jana Kopecká
  Dobrý den, i já takové už potkávám, v obchodě se zdravou výživou jsem zatím pohrozila jen SZPI, ale zajdu se tam juknout a jinak je hlásím. Jen nevím, je lepší k hlášení připojit fotku? Když to bude bezpečné, přece jen netoužím dostat pár facek. Na druhou stranu jsem výřečná a šíleně mi vadí tito podvodníci, kteří parazitují na naivitě lidí a hlavně na poctivých pětitelích. Kudy chodím, tudy dělám osvětu, kdy se sklízí česnek, že není možné, aby to byl český atd. Překvapuje mne, že na to lidé skáčou, když nerozumím, hledám na netu či se zeptám odborníka... a nebo holt platím za nevědomost. Takže apeluji i na ostatní česnekové nadšence, když budeme aktivně hlásit podněty na SZPI a ti šizunkové nebudou mít tolik klidu, máme šanci.
  30. 4. 2013 20:41 Jan Kozák
  Fotku k tomu nepotřebujete. Dávejte podnět na SZPI, tedy přes jejich stejnojmenný web. Je zbytečné hádat se s darebáky.

  Sklizeň

  29. 4. 2013 1:40 Zakladatel vlákna: Jana
  Dobrý den, koupila jsem údajně letošní česnek z Moravy - je možné, že je to skutečně náš letošní česnek, nebo jsem naletěla?
  Děkuji za odpověď.
  29. 4. 2013 6:17 Jan Kozák
  Ti darebáci jsou ve svých lžích stále vynalézavější. Pokud česnek vypadal dost čerstvě, pak byl asi z Egypta. Náš česnek bude asi za dva měsíce. Na jižní Moravě má česnek náskok tak dva tři dny. Zrovna tak je blbost česnek ze skleníku nebo foliovníku. Doporučuji podat podnět ke kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

  certifikáty, sadba

  31. 3. 2013 21:56 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý večer, pročetla jsem níže uvedenou diskuzi ohledně certifikátů. Jako malopěstitele a zároven i občasného konzumenta cizího než vlastního vypěstovaného česneku mě zajímá především kvalitní, ZDRAVÁ sadba. Což v případě sadby od pana Kozáka spolehlivě roky platí, to samé z Targa. Dukát byl také uspokojivý. V případě zahraničních odrůd jsem velmi opatrná a nedůvěřivá. Nestojím o to si znehodnotit půdu na roky a zavléct choroby. Snažím se pokud možno pěstovat vše bez chemie. Takže zdravá sadba je pro mě to nejdůležitější. Setkala jsem se s polskou sadbou, přesto že byla certifikovaná, byla promořená hádátkem....prý je takový všechen sadbový česnek z Polska. U francouzských odrůd kupuju na vyzkoušení jen sadbu ze spolehlivého renomovaného zahradnictví. O kvalitě čínské sadby, hm to by mě zajímalo zda existuje. Jistě chutová kvalita jednotlivých odrůd se velmi těžko empiricky stanoví i proto je zde takový prostor pro všechny možné podvodníky. Ano pan Docent z VŠCHT je kapacita ale, těžko bude určovat zdravost, bezviroznost porostu. Zkouším 5 francouzských odrůd zatím mě chutově proti českým zklamaly, ale někteří známý preferují velikost stroužku nikoliv chut... A dala jsem si tu práci přes francouzské česnekové stránky vybrat si jejich TOP odrůdy. Co se týká stránek vašeho sdružení pane Pavlíku máte na nich minimum informaci, které by podpořily vaši serioznost.
  31. 3. 2013 23:17 Jan Novák
  Mám takový dojem, že prvotní myšlenka Pana Pavlíka byla dobrá, ale vše se ztratí po nástupu p. Jandy do postu předsedy. Certifikáty bude dávat těm pěstitelům, jejichž produkci bude chtít přeprodávat. To, jestli VŠCHT bude kontrolovat poměry základních obsahových látek se ztratí, když česnek nebude prodáván jako odrůdový, ale anonymně jako Výběrová třída a II.třída (viz i Bramko).

  Své také vypovídá to, že ocenění Regionální potravina Libereckého kraje 2012 a v soutěži Výrobek roku Libereckého kraje 2012 vyhráli pěstitelé Mihulková+Hradecký z Bělé (a nikoliv pan Filip Janda).
  1. 4. 2013 0:48 Ivan Pavlík
  Mluvíte uplně z cesty pane Nováku. Nevím jestli se má cenu k tomu vyjadřovat, ale dobře tedy. Jedna z posledních reakcí.
  Je úžasné, jak Vy vše víte. Doslova úsměvné. Pan Janda nikomu certifikáty dávat nebude. Celá věc je jeho myšlenka již od počátku. Myšlenka Českomoravskýčesnek byla rovněž jeho. Byl u zakládání s panem Logajem, jenže pak se jejich představy rozešli. Abychom tedy věci uvedli na pravou míru.
  Opět uvádím, že zde nejde o odrůdové značení, ale o česnek pěstovaný v čr. Značení je pro konečného spotřebitele a ne pěstitele, aby si to někde koupil a hned to sázel na pozemku!!! Je také znovu potřeba upozornit, že zde budou probíhat podvojné testy jak na VŠCHT, tak na VÚRV.
  Regionální potravina se nevyhrává, ale dostává po přihlášení do tohoto programu. Pan Janda o ni nikdy neusiloval, takže ji nemohl získat. Tím pádem neruzumím, o čem to tedy svědčí.
  1. 4. 2013 8:09 Alena Mihulková
  Kdyby se dostávala, tak ji má v dnešní době každý...., dovolím si citovat ze stránek Regionální potraviny a upozornit na slovo zvítězí: Již třetím rokem uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání na pultech obchodů, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé mohou vybírat z celkem 273 oceněných produktů. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje.
  V čem jsou výrobky s logem Regionální potravina na obalu výjimečné?
  Kvalita, místní suroviny, tradiční receptura a výborná chuť.
  Zelenomodré logo Regionální potravina na obalech výrobků spotřebiteli zaručí, že produkt musí být vyroben na území kraje, ve kterém bylo ocenění uděleno, a ze surovin dané oblasti.
  Díky krátkým distribučním cestám od výrobce ke spotřebiteli jsou tyto produkty čerstvější, mají lepší chuť i vůni. Potraviny dovezené ze zahraničí musí strávit dlouhou dobu na cestách. To neprospívá jejich čerstvosti a chuti a doprava ze vzdálených míst navíc zatěžuje životní prostředí.Oceněné Regionální potraviny splňují ty nejpřísnější evropské i národní požadavky na kvalitu potravin. Domácí producenti jsou oproti dovozcům více vystaveni tlaku na kvalitu jak ze strany spotřebitelů, kteří jsou s nimi v bližším kontaktu, tak ze strany kontrolních inspekcí.
  Výrobky oceněné značkou Regionální potravina prokazují jedinečnost v porovnání s běžnou produkcí dostupnou na trhu. Ať už se jedná o tradiční recepturu typickou pro daný kraj, originální výrobní postup nebo využití specifické regionální suroviny.
  Nákupem potravin označených logem Regionální potravina zákazník získává nejen záruku kvality a chuti, ale podpoří také svůj kraj.
  Na fotografii je vítězký vzorek. Po tom, co se zde dozvídáme, zvážíme, zda budeme i nadále dodávat vzorky českých odrůd pro výzkum VŠCHT a VÚRL paní Ovesné / v loni jich bylo vyhodnoceno 20/. Nechceme se podílet na projektu, kterým se už nyní medializuje pan Janda a spol.
  1. 4. 2013 8:16 Alena Mihulková
  1. 4. 2013 12:22 Jan Novák
  Gratuluji Vám k získaným oceněním a ze srdce Vám jejich získání přeji.

  Jistě mi potvrdíte, že konečný spotřebitel má právo znát odrůdu česneku a nikoliv jen jakostní znaky ověřované V3CHT a VURV na bagatelním vzorku.

  Už jsou pryč doby, kdy na pultech prodejců byly jablka dělena na červená/žlutá/zelená a brambory pouze podle varného typu. Zákazník, který si rád připlatí za kvalitu vyžaduje i znalost odrůdy a regionu pěstování. Certifikát, který neobsahuje ani žádné informace o certifikační autoritě je bezceným cárem papíru. Pro mne je cenější dobré jméno u stálých zákazníků a certifikát od sdružení Český česnek na prodejní cenu nebude mít vliv a terdy byl by mi k ničemu.

  Prosil bych pana Pavlíka, aby zde udedené informace uváděl na webu jejich sdružení, protože tam je asi bude hledat spotřebitel i potencální žadatel o certifikát.
  1. 4. 2013 18:45 Ivan Pavlík
  Jen pro upozornění, od paní Mihulkové jsme nedostali žádný vzorek česneku pro výzkum. Nevím na jakém výzkumu dělá paní Mihulková, ale s námi a naším výzkumem nemá nic společného. Výzkum probíhá na VšCHT pod vedením pana Voldřicha a sem určitě paní Mihulková nic nedodává. Pravděpodobně se účastníte výzkumu pouze s VÚRV.
  S pozdravem
  1. 4. 2013 14:06 Jan Kozák
  Myšlenka založit sdružení pěstitelů česneku je stará minimálně 20 let (kolik tehdy bylo géniovi Járovi Cimrmanovi, pardon, Filipu Jandovi?) a prosazoval ji pan Ing. Pavel Havránek, CSc., dej mu pánbu věčnou slávu. Aktivní podporu našel až v Buchlovicích, ale i tamní nadšení potřebovalo někoho, kdo to administrativně dotáhne. Tím byl pan Logaj a patří mu za to dík.
  Omlouvám se Vám, paní Mihulková, že jsem svůj příspěvek nacpal před Vás. On také reaguje na ten předchozí. Stejně je všechny brzy smažeme.
  1. 4. 2013 0:36 Ivan Pavlík
  Bohužel, zde je zásadní problém, se kterým se setkáváme. Paní Kopecká zde mluví o sadbě. Zde je třeba seriozné říct, že pro nás jako pro sdružení je prvotním cílem certifikovat česnek, který byl vypěstován ze sadby ať české nebo zahraniční. Je také si třeba seriózně přiznat, že zahraniční odrůdy se tu budou ještě nějaký čas pěstovat, jelikož české sadby je nedostatek a trh si žádá produkty pěstované v ČR. To je oč tu v současné době na trhu běží. Samozřejmě, pokud si někdo kupuje česnek k tomu aby ho sázel, má se obrátit na šlechtitele, to nikde nezastíráme!!! Naše sdružení se zde snaží označit česnek pro KONZUMENTA!!! Ne pro pěstitele. Bohužel to je pro mnohé těžké pochopit. Zákazník, si žádá pálivý česnek, který je pěstován v ČR. To je náš cíl cesty.

  český česnek

  12. 3. 2013 17:57 Zakladatel vlákna: kain
  Dobrý den
  Pane Kozáku zajímalo by mne co je přesně "český česnek"??
  toto???
  viz: http://www.garmez.cz/prodej-cesneku/
  Předem děkuji za odpověď Petr Kain
  12. 3. 2013 20:34 Jan Kozák
  Podle platné legislativy je český česnek ten, který byl vypěstován na území České republiky. O odbornosti uvedené firmy lze pochybovat, název polské odrůdy je Harnaś (takto je uvedena v registru EU). Odrůda Violeta neexistuje - však ani nemají její snímek. Nevěřím, že by nabízeli český česnek. O této firmě jsem slyšel pouze negativní hodnocení. A ještě uvažte: loni většina česneku zmrzla.
  12. 3. 2013 22:13 "Brácha" Sendy
  Realitní kancelář co nakupuje a prodává česnek =
  http://rejstrik.penize.cz/29308500-garmez-group-s-r-o#sr

  Většina českých pěstitelů loni prodala vypěstovaný česnek přímo ze dvora dráž než je prodejní cena pana Vlacha a nevěřím že by pan Vlach byl takový lidumil, že by za 180,- nakupoval a za 160,- prodával.
  13. 3. 2013 11:21 Martin Harasim
  Garmez je nahlášena na SZPI, stejně tak prodej-cesneku.cz. Klamání spotřebitele, falšování certifikátů a podobně. Požadavek byl přijat do kontrolní činnosti, ale po dvou měsících zatím bez reakce.
  13. 3. 2013 19:09 Jan Kozák
  Jen tak dál a nevzdávat se. Mimo SZPI existuje i dTest, případně Peklo na talíři
  14. 3. 2013 18:43 Jana Kopecká
  Dobrý den, má smysl podat podnět na SZPI opakovaně? Je šance, že je to rozhýbe, když nás bude víc? Protože pokud lidé nalítnou takovéhle firmě, množí se brblající, že nevidí rozdíl mezi českým česnek, španělem a čínou. Jak by mohli vidět, když to není český česnek. Já se rozhodla, že letos budu hlásit prodejce Violety, které potkám na farmářských trzích. Když budeme jako kupující mlčet, podvodníci budou prosperovat dál. Pane Harasíme, lze hlásit podněty emailem?
  15. 3. 2013 11:10 Martin Harasim
  Pěkný den.
  Lze použít tento formulář: http://www.szpi.gov.cz/writeInspection.aspx?nid=11337
  Do několika dní dostanete odpověď o přijetí na mail.

  Ceny česneku v okr.Přerov

  8. 3. 2013 8:26 Zakladatel vlákna: PavelSpunar
  Dobrý den všem poctivým pěstitelům česneku.V diskuzi se pohybují návrhy ceny česneku přímo od pana pěstitele.Vážení vnašem okrese se pohybují ceny okolo 249.kč za konzum vekan.A pochybní prodejci španěl v copu o váze 48gramů za 140.kč A pochybné francouzké taky okolo 270-300kč zakg -takže česnek od pana kozáka určitě není drahý a určitě se budu ucházet od něj česnek zakoupit -protože tam bude určitě kvalita.Všem hezký den .A vysázený česnek at následující počasí všem přežije.
  8. 3. 2013 20:36 Jan Kozák
  Prosím Vás, pokud je Vaše informace stále aktuální, pošlete podnět ke kontrole na ÚKZÚZ v případě označení Vekan sadba nebo k sázení apod. nebo na SZPI v případě, že se jedná o konzumní Vekan. Ono totiž to určitě Vekan není, ale podvodník takto označuje konzumní česnek z dovozu, pravděpodobně ze Španělska.

  ČESNEK BRAMKO SEMICE

  24. 2. 2013 14:27 Zakladatel vlákna: Romca
  Dobrý den,

  chtěla bych Vás poproit o informaci,zda někdo nevíte jakou odrůdu česneku nabízí Bramko Semice, několikrát jsem jim posílala e-mail, ale neregují. Je to pro mě velice důležité. Děkuji za pomoc. Romana
  24. 2. 2013 15:00 Hana Kopecká
  Dobrý den s Bramkem jsem několikrát mejlovala, je to ca 2 roky, ptala jsem se rovněž na jejich odrůdy co konktrétně pěstují. Přesnou odpověd si nevybavím, ale bylo to ve smyslu, že běžný zákazník odrůdy nerozlišuje, že česnek je pěstovaný na jejich plochách a že pěstují i zahraniční odrůdy. Z českých odmítly jakoukoliv konkrétně jmenovat. Takže od nich pravděpodobně koupíte v ČR vypěstovaný konzumní česnek, ale nebude to česká uznaná nebo lokální odrůda. V Bille ca před 3 týdny prodávali z Bramka v ČR pěstovaný česnek, odrůda Germidore-což je francouzská uznaná odrůda.
  1. 3. 2013 12:47 Romca
  To mě moc netěší, analyzovala jsem jejich česnek v rámci své Diplomové práce a potřebovala bych znát jeho odrůdu kvůli srovnání se zahraničními zdroji litratury. E-mailem mi též nebyli schopni dát jednozančnou odppvěď.
  1. 3. 2013 20:23 Václav Holý
  Určitě to není český česnek na zkoušku jsem nějaký zasázel nyní je cca 10cm vyrostlý

  Odrůda Paličák

  15. 2. 2013 19:44 Zakladatel vlákna: Renata Koucká
  Dobrý večer,
  chci se zeptat co říkáte těmto stránkám a odrůdě Paličák? Myslím, že moji známí v zahraničí asi "naletí"....
  http://www.hammergarlic.com/tjeckindex.htm
  21. 2. 2013 20:10 Jan Kozák
  Švédi mají smůlu, že nemají možnost ochutnat některou z českých odrůd. Pak by Martin asi tak slavný nebyl.

  Původ česneku

  25. 10. 2012 22:11 Zakladatel vlákna: Jirka O
  Dobrý den pane Kozák. Prosím Vás o radu. Od jednoho rádoby pěstitele jsem nakoupil velké množství česneku (český vekan) a mám tušení že je ze španělska. Prosím posudte foto ten menší česnek je paličák z Litoměřic.
  26. 10. 2012 8:28 Honzík Novák (ml.)
  Ten dolní je určitě stejný jako španělský z Kauflandu za 89,-Kč/kg
  26. 10. 2012 21:20 Jan Kozák
  O původu v ČR pochybuji.

  Určení odrůdy

  25. 10. 2012 20:31 Zakladatel vlákna: Jiří Král
  Dobrý večer rodinko Kozáková. Zdravím Vás a chci poprosit o radu - určení odrudy česneku. Děkuji Vám a přeji hodně pěstitelských úspěchů... Jirka.
  26. 10. 2012 8:30 Honzík Novák (ml.)
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  26. 10. 2012 21:21 Jan Kozák
  Nechci se unáhlit, ale myslím, že tento česnek byl vypěstován jižně od pyrenejí.

  odrůda Harnaš

  22. 10. 2012 23:03 Zakladatel vlákna: Markéta Kirschnerová
  Dobrý den, dnes jsem v obchodě narazila na odrůdu Harnaš (236 Kč za Kg)uváděnou jako český česnek. Na internetu jsem ale zjistila, že jde o odrůdu polskou.
  Jakou s ní máte zkušenosti a je cena odpovídající kvalitě?
  Děkuji za odpověď. Markéta Kirschnerová
  23. 10. 2012 9:23 Jakub D.
  Dobrý den, polskou odrůdu Harnaš pěstuji již několik let a jsem s ní spokojen. Chuť je ostrá, srovnatelná s českými odrůdami. Letošní extrémní rok přečkal dokonce lépe než Dukát a Unikát.
  23. 10. 2012 16:55 Honzík Novák (ml.)
  23. 10. 2012 17:06 Honzík Novák (ml.)

  Jarní česnek

  22. 10. 2012 15:45 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
  Dobrý den, díky moc za odpověď na španělský česnek a česnek Flavour. Jedna otázka: nehodila bych ty česneky do kompostu, ale do bramboráků :-) Ale nemohu zkusit uchovat Flavour do jara a nasadit na jaře, když je to jarní česnek? Díky moc. Zajímá mě o odpověď, kdy letos sázet.Ivana Smetanová
  22. 10. 2012 20:37 Jan Kozák
  Trvám na své předešlé odpovědi, stejně si myslím, že Vám narašený česnek do jara nevydrží.

  Asi podvod

  13. 9. 2012 11:28 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Http://aukro.cz/cesnek-ceska-odruda-anton-i2613164515.html

  Dobrý den
  Zajímalo by mě, jestli je možné vůbec vypěstovat vaši odrůdu česneku za takovou nízkou cenu. Jedna fotografie je totožná s fotkou na vašich stránkách. Myslíte, že se jedná o poctivého prodejce?

  Můžete se vyjádřit, prosím, i k nákladům co se týče pěstování vašich odrůd?
  Mě to vychází takto: Na vypěstování 1kg pro prodej jsou náklady asi 100kč (50kč sadba a 50kč hnojivo, moření, malotraktor benzin + amortizace malotraktoru a nářadí, atd...)

  Pochybuji, že prodejce výše si nechá zisk 45kč za kilo. Je to totiž jeho ohodnocení práce.

  Děkuji Harasim
  13. 9. 2012 21:07 Jan Kozák
  Konkrétně u Antonu bych viděl možnost vypěstovat konzumní česnek za 70,- Kč/kg. Ale v konkrétním případě se stejně jedná o podvodníka. Jinak by použil své fotografie, ne naše. On vlastní fotky nemá, protože nemá ani Anton.

  prosím o určení sadby

  12. 9. 2012 17:45 Zakladatel vlákna: Jarmila Kulhánková
  Dobrý den pane Kozáku. Včera jsem obdržela několik sadbových česneků a nevím co je to za odrůdu. Můžete mi prosím poradit?
  Asi bych to neměla troubit do světa, ale česnek mi byl dovezen ( propašován ) do Kanady do Vancouveru a tak bych ráda věděla, zda je to skutečně Český česnek. Tady ten Čínský je k ničemu, vyhozené peníze, tak bychom si konečně rádi vypěstovali pořádný česnek po čase si zase dali pořádnou česnečku a voňavé vošouchy :-)... Jinak tady je velmi mírná zima, převážně deštivá, zem je písčitá, nedávno prohnojená kompostovaným kravským hnojem. Moc děkuji a přeji hodně úspěchů. Mimochodem, nechcete Váš česnek vyvážet do Kanady? 75% obyvatel tady vlastní dům se zahradou a dost často jsou to nadšení pěstitelé všeho, stejně jako v Česku...
  Děkuji za odpověď Hortenzie.
  12. 9. 2012 21:04 Jan Kozák
  Nechci Vám kazit radost, ale myslím, že byl pašerák podveden a koupil Vám španělský česnek.
  14. 9. 2012 4:32 Jarmila Kulhánková
  Moc děkuji za odpovědě, jdu si to s pašerákem vyřídit :-)

  Milan

  2. 9. 2012 9:57 Zakladatel vlákna: Milan
  Dobrý den.
  Chtěl jsem se zeptat, co je to za odrůdu Violete.
  Koupil jsem ho na výstavě v Českých Budějovicích.
  Na internetu jsem o něm nic nezjistil.
  Je to vůbec český česnek?
  Za odpověď předem mockrát děkuji.
  2. 9. 2012 16:19 Jan Kozák
  Kdybyste pravidelně četl naši diskusi, tak byste tento česnek nekupoval. Určitě se nejedná o český česnek. Název odrůdy Violeta, Violete, Violette nebyl, pokud je mi známo, nikdy nikde na světě registrován. Myslím si, že ho vymyslel někdo v ČR, aby dodal větší důvěryhodnost produktu, který vozí ze Španělska.

  Odrůdy česneku

  1. 9. 2012 8:21 Zakladatel vlákna: Václav Páral
  Dobrý den, na výstavě Země živitelka byl stánek u kterého prodávali odrůdy Goulurouse a Germidour. Tak by mě zajímalo co to je za odrůdy? Děkuji za odpověd
  1. 9. 2012 20:54 Jan Kozák
  Jsou to francouzské odrůdy. Germidour je fialový nepaličák, druhou odrůdu neznám. Potřebné informace by měli dávat prodejci.
  2. 9. 2012 11:41 Pavel Baxa
  Goulurouse
  Goulurose
  Goulurose
  Goulurose

  Typ česneku: paličák, zimní
  Barva: hlava česneku bílá, stroužky světle růžové
  Středně raný
  Výsadba : podzim / zima, možno i v březnu
  Velikost : 60+, 70+
  Počet stroužků : 12
  Výrazná chuť – výrazné silice
  Stroužky tvrdé
  Skladovatelnost: velmi dobrá

  Francouzský česnek

  28. 8. 2012 9:52 Zakladatel vlákna: emil stonoha
  Dobrý den, rád bych znal Váš názor na sadbový česnek GERMIDOUR fialový a THERMIDROME bílý(oba nepaličáky). Jedná se o česnek z Francie, který prodává spol. Drago.
  29. 8. 2012 21:13 Jan Kozák
  S francouzskými česneky včetně obou uvedených odrůd mám takové zkušenosti, že prvním rokem dají dobrý výsledek, v následujících letech je výsledek neuspokojivý. Musím však podotknout, že se jedná o zkušenosti velmi skromné s porovnáním s našimi česneky. Přesto bych doporučoval kupovat tuto sadbu pouze v případě, že se jedná o přímý dovoz z Francie, což Vám musí prodejce doložit.

  Dotaz na PRAVOST ČESNEKU

  14. 8. 2012 19:18 Zakladatel vlákna: pitner
  Pane inženýre prosím vás o posouzení,zda se jedná o český česnek.Průměr hlavic je kolem 7-7,5cm,počet stroužků v palici je 10-13ks,vesměs v "dvouch řadách".Česnek nevoní ostrou česnekovou silicí.Děkuji vám srdečně za vyjádření.
  14. 8. 2012 20:16 Jan Kozák
  Země původu: Španělsko

  Certifikovaný česnek??

  5. 8. 2012 9:45 Zakladatel vlákna: Jiří
  Dobrý den pane inženýre a všichni pěstitelé a milovníci českého česneku.
  Lze z obrázku http://aukro.cz/show_item.php?item=2527695072 (viz. přiložený odkaz) zjistit odrůdu česneku?

  Děkuji za odpověď.

  Jiří
  5. 8. 2012 15:56 Jan Kozák
  Odrůdu nevím, země původu je Španělsko. Česnek byl sázený strojem na velké ploše.

  1. 5. 2012 14:46 Zakladatel vlákna: cena
  Muzete mi laskave vysvetlit proc delate s cenou takovy cirkus kdyz vase konkurence http://www.cesnekodpestitele.cz/ je schopena nejen cenu stanovit jasne ale taky dodavat censek v libovolnem mnozstvi cely rok??
  1. 5. 2012 14:53 Jan Kozák ml.
  Zřejmě největší rozdíl bude v tom, že náš český česnek neputuje přes Pyreneje, což bohužel znamená, že jsme omezeni shovívavostí místního počasí.

  dotaz

  15. 3. 2012 17:50 Zakladatel vlákna: tvaruzek
  Dobrý den,
  koupil jsem sadbu therador .
  Prodavačka tvrdila,že se jedná o jarní česnek.
  Po prohlídce internetových stránek jsem zjistil,že se jedná o ozimný nepaličák z Francie.
  Mohu tuto sadbu vysadit nebo vrátit do prodejny.

  Děkuji za odpověď Tvarůžek
  15. 3. 2012 20:39 Jan Kozák
  Mám dojem, ale může to být jen můj dojem, že Francouzi ani nerozlišují jarní a ozimé odrůdy, že všechno sází v zimě. Myslím si, pokud je sadba zdravá, uspokojivý výnos Vám dá. Otázkou je, zda-li vypěstovaný česnek bude vhodný pro další výsadbu.

  růst česneku již na podzim

  21. 2. 2012 20:35 Zakladatel vlákna: Ladislav
  Pane inženýre, koncem října jsem vysadil dvě hlávky česneku - paličáku, který manželka koupila náhodou na tržišti. Česnek pochází z oblasti Kyjova na jižní Moravě. Byl velký, pravidelné stroužky, namodralý. Asi po měsíci výsadby / v půli listopadu mi z něj již vyrostly listy a rostly až do zámrazu. Dosáhly délky asi 10-12 cm. Vím, že podzimní sadba to nemůže udělat a tak si myslím, zda to nebyl česnek jarní, který zřejmě má jinou vegetační dobu, než podzimní. Může to tak být?
  21. 2. 2012 21:20 hloupý Honza (Sendy)
  Jarní česnek se dá sázet i napodzim s tím, že růst listů nastoupí až v březnu. Pro příklad sem opakovaně vložím obrázek Benátčanu, kde je řez letošním a loňským stroužkem. Fotil jsem to první týden v listopadu před listopadovou výsadbou. Přestože vidíte na řezu prýt uvnitř stroužku jasně narašený, do zimy (resp. trvalého zámrazu půdy) nad povrch nenarostlo nic.
  Můj názor je, že jste koupil loňský španělský česnek. Oni jej skladují v klimatizovaných velkoskladech s řízenou atmosférou, takže do data uvedeného na balení pro markety "vystavujte do" zákazník nepozná, že kupuje o rok starší zboží než předpokládá. U nás bylo taky spousta trhovců, které jsem ráno v Kauflandu viděl nakupovat dvě přepravky česneku á 49Kč/kg abych je kolem poledne poznal na tržišti s "českomoravským" za 169Kč/kg.
  Příště radši nakupujte výhradně certifikovanou sadbu. Ty starosti za těch pár ušetřených korun nestojí.
  S.
  21. 2. 2012 21:28 hloupý Honza (Sendy)
  Všechny v ČR registrované odrůdy paličáku jsou pro ozimou výsadbu. Pro jarní výsadbu jsou jen úzkolisté nepaličáky, jak uvedl Ing. Kozák v loňské diskusi.
  S.
  22. 2. 2012 20:24 Jan Kozák
  Asi má pravdu jistý bráška (viz níže), že jste koupili česnek španělský. Vydávat ho za český a ještě s oblastí původu patří mezi nekalé praktiky podvodných prodejců. Podívejte se do rubriky "Český česnek", tam to uvidíte také. Česnek od Kyjova by Vám tak do zimy určitě nenarostl.

  Česnek

  7. 2. 2012 16:27 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
  Dobrý podvečer p.Kozák.Sibiřská odrůda? existuje vůbec tento česnek?víte o něm něco děkuji za odpověď.
  7. 2. 2012 19:00 hloupý Honza (Sendy)
  Prostým nahlédnutím do oficiální datbáze
  http://nou.ukzuz.cz/ido/index.html
  zjistíte, že mezi registrovanými odrůdami není.
  A protože mezi registrovanými odrůdami není, nemůžete ji nakoupit jako certifikovanou sadbu ve smyslu zákona č. 219/2003 Sb. Pokud ji přesto od někoho získáte, pak jsou dvě možnosti. Jedna je že budete mít krajovou odrůdu, kterou daný pěstitel měl ještě před registrací odrůdy Vekan, nebo Vám bude nabízen Vekan několikrát protáčený jako konzumní česnek a tedy bez průkazného zdrřavotního stavu.
  Já osobně, pokud bych mi byla nabízena odrůda velmi blízká svými vlastnostmi certifikovanému česneku, dám přednost nákupu certifikované sadby.
  Když by to byla odrůda naprosto odlišná od mně dosud známých, tak si radši rok počkám, zkouknu porost u původního pěstitele a nakoupím vzorek až z jeho následující sklizně. I přes vizuální kontrolu stejně nezískám ten komfort, ža bych dostal sadbu zkontrolovanou na přítomnost virů a háďátka. Při objemu sadby v tunách se tyto testy do nákupní ceny promítnou minimálně, ale pokud bych dostal kilíčko "sadby" zadarmo, tak mne ty testy vyjdou na víc než je prodejní cenacertifikované sadby u Ing, Kozáka.
  Takže logicky = doporučuji koupit Vekan na sadbu. Nikdo Vám nezakáže koupit si daný Sibiřák jako konzumní, abyste měl na srovnání konzumních vlastností.

  S.
  9. 2. 2012 20:29 Roman Soukup
  Díky za vysilující výklad Sendy (jenom Vy jste neznámí)ptal jsem se p.Kozáka.Jenom pro upřesnění kolega v práci se zmínil o sibiřském česneku,chtěl jsem vědět víc o něm,nemějte obavy nemám pochybný česnek.
  9. 2. 2012 21:03 hloupý Honza (Sendy)
  Pan Ing Kozák Vám možná napíše něco jiného, až bude mít volnou chvíli. Třeba ví i o jiném česneku, který může mít v popisu charakteristické slůvko "sibiřský".

  Ad občanské jméno: to jsem tady měl od 15.12.11 08:45 do 18.12.11 19:39 a skutečnosti, proč jsem se vrátil k přezdívce nemíním komentovat.

  S.
  11. 2. 2012 15:46 Jan Kozák ml.
  Uvedená data nesouhlasí se zálohou diskuse.
  11. 2. 2012 20:52 Jan Kozák
  Česnek s označením "SIBIŘÁK" jsem viděl poprvé letos na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích. Tam to prodával jistý člověk z Moravan (u Brna). Měl tam takto označený Vekan a nějaký klon tzv. ruského paličáku, přičemž tvrdil, že se nejedná o dvě různé odrůdy. Později jsem toto označení viděl i u nějakých prodejců u silnice, kteří takto prodávali španělský česnek. Z toho se dá usuzovat, že česnek původem ze Sibiře asi u nás nikdo nepěstuje (ani nevím, pěstuje-li ho někdo na Sibiři), ale někdo přišel na nový trik pro svůj nekalý obchod.
  11. 2. 2012 21:38 Roman Soukup
  Děkuji za odpověď p. Kozák říkal jsem si pro sebe že neexistuje stoprocentní jistoto nebyla,kolega si tvrdil že ano.Škod že nebyla sázka.
  11. 2. 2012 22:08 hloupý Honza (Sendy)
  Ano u silnic byl občas francouzko-holandský "Ail du Nord" s klamavým přeložením názvu do češtiny.
  Ale odrůdová jména se prostě nemají překládat!
  Více na
  http://home.nordnet.fr/~slenfant/ail/index.shtml

  česnek a počasí

  21. 11. 2011 18:12 Zakladatel vlákna: Vlastimil
  Dobrý den,
  rád bych věděl jak se zachová česnek vysazený před před třemi týdny s ohledem na počasí které je stále eplé a česnek již vyrazil asi do dvou centimetrů nad zem.Má někdo zkušenost jestli zmrzne při mrazících,nebo ho zakrýt chvojím?Děkuji.
  21. 11. 2011 19:42 Jan Kozák
  Prvně by mě zajímala odrůda, která za tři týdny vylezla ze země.
  22. 11. 2011 8:17 "Brácha" Sendy
  Můj dojem je, že pán sázel mělce na svátek Sv.Václava a odrůdou to tolik nebude.
  22. 11. 2011 16:38 Pavel Baxa
  Ja si myslim,ze to bude naky Spanelsky nebo Cina...protoze ja sazim prvni vikend v rijnu a nic nedela jen krasne koreni.
  13. 12. 2011 21:24 Dana Kolínová
  A takhle vypadá nyní nebo na jaře ?

  Thermidrome

  26. 10. 2011 16:44 Zakladatel vlákna: SOUKUP
  Dobrý den p.Kozák říká Vám název česneku THERMIDROME? Slyšel jsem že rozbyté skořápky z vajček mají dobrý vliv na růst česneku,jaký máte názor.Děkuji za odpověď.
  26. 10. 2011 21:09 Jan Kozák
  Jedná se francouzský světlý nepaličák. Vaječné skořápky jsou vápenatým hnojivem, jejich použití může být přínosem nejen pro česnek.

  Jumbo

  1. 9. 2011 10:13 Zakladatel vlákna: Arnošt Richter
  Dobrý den pane inženýre ,rád bych znal váš názor na česnek odruda Jumbo- paličák ,není na seznamu .Děkuji Richter Arnošt.
  1. 9. 2011 10:49 náhodný.host 3
  Nebude to tím, že se jedná o Pór ... zkuste prolistovat kompletní diskuzi (19.02.11 19:49).
  1. 9. 2011 20:43 náhodný host 4
  Mohu Vás ujistit, že Jumbo v žádném případě pór není! Nevím, proč zde šíříte takové nesmysly!
  1. 9. 2011 21:35 náhodný.host 3
  Omlouvám se, vypadl mi otazník. Jeden Allium porum - pór se jmenuje taky Jumbo. A odrůdové jméno Harnaš je jak česnek tak Prunus persica - broskvoň. A nebo i pivo.
  2. 9. 2011 21:31 Jan Kozák
  Odrůda tohoto názvu není v EU vůbec registrovaná. Nevím, oč jde.

  paličák Harnaš

  29. 8. 2011 20:44 Zakladatel vlákna: Sivucha
  Dobrý den,
  rád bych znal váš názor na česnek odrůdy Harnaš- modrý paličák.
  Děkuji
  29. 8. 2011 20:55 náhodný.host 2
  Příspěvek Dana Kolková: prosba 27.08.11 13:32 kde je ona polská odrůda popisována.
  31. 8. 2011 16:28 vlada
  V příspěvku neuvádí p.Dana Kolková,že koupilav Polsku Harnas.Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit,že výše jmenovaná odruda je velmi ostrá a vuně velmi česneková.
  31. 8. 2011 16:53 náhodný.host 2
  Nemáte náhodou odkaz na popis pro CAC nebo registraci odrůdy. Jste si jist že jste ochutnával Harnas vypěstovaný z certifikované sadby? Na Aukru je tak nazýván veškerý česnek dovezený z Polska stejně tak jako na Zelném trhu v Brně je vše buď Bzenecký paličák nebo Záhorský nepaličák.
  31. 8. 2011 18:51 Stanislav
  A nemáte náhodou nějaký fotky?

  18. 8. 2011 15:52 Zakladatel vlákna: "Brácha" Sendy
  Jak mám věřit největšímu dovozci španělského česneku, že jeho nedovolená reklama 3× níže je i pravdivá?
  18. 8. 2011 16:17 Jan Kozák ml.
  Děkuji za upozornění.

  10. 8. 2011 22:37 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Reakce na smazaný příspěvek Belindy Dufkové:
  1. Chcete-li inzerovat na našich stránkách, je to možné, ale pouze formou placené inzerce.
  2. Důrazně varuji případné zájemce před sázením konzumního česneku dovezeného z jiné zeměpisné šířky. Pěstitelské výsledky bývají většinou nevalné, často se výrazně mění chuť - ta je sice odrůdově specifická, ale odrůda je vyšlechtěna a pěstována v jistých přírodních podmínkách, při jejich změně dochází i ke změně chuti. Také si pěstitel může zamořit pozemek chorobami nebo škůdci, protože nemá záruku zdravotního stavu.

  česnek Flavor

  1. 8. 2011 23:16 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
  Dobrý den, chci se podělit o zkušenosti a zároveň posbírat nějaké nové poznatky...Na jaře jsem zasadil 10 kg odrůdy Flavor (dovoz Francie, jarní modrý nepaličák, velké palice, 10-16 stroužků).Byla na poli, kde nikdy před tím žádná cibulovina nebyla, předplodina ozimá pšenice, na podzim zasetý ozimý mák, který vyzimoval.Pod mák bylo hnojeno v září kompostovaným hnojem(20t/ha), na jaře po likvidaci máku mělkou podnmítkou ještě cererit (asi 5 kg na osázenou plochu), potom rotavátor a výsadba asi v polovině dubna.Během vegetace 3x plečkování, mírné přihnojení LAD 27% N + 3% Mg. Dnes jsme sklízeli, s výsledkem jsem velmi spokojen. Porost byl bez chorob, sklizené množství pro hrubou představu bohatě plný přívěs za os. auto (celé rostliny vč. natě).Suším na půdě nad stájí, přes den zde teplota přesahuje 40°C (je to správně?) Chtěl bych si ponechat nějakou sadbu na příští jaro, mám trochu obavy z tak dlouhého skladování, prosím o doporučení jak uskladnit...Mám u Vás objednanou sadbu Lukan, obj. tuším 42V. Kdy bude sadba dodána, jaká bude cena? Děkuji, zdravím Bártl
  3. 8. 2011 21:33 Jan Kozák
  Změřte teplotu v místě sušeného česneku. Nad 40 stupňů je hodně. Odrůdu Flavor neznám, pouze vím, že existuje. Na Festivalu česneku v Buchlovicích byl stánek, v němž probíhal košt česneku. Vedle všech českých odrůd bylo i několik francouzkých a polských. Není bez zajímavosti, že účastníkům chuťově víc vyhovovaly naše odrůdy. Takže si myslím, že cesta k českému česneku nevede přes Francii.
  Objednaná sadba bude dodána v první polovině září, cenu stanovíme příští týden.

  česnek z Chorvatska

  30. 6. 2011 23:43 Zakladatel vlákna: Barta
  Dobrý den. Letos jsem v Chorvatsku objevil ostov, kde rostlo tisíce česneků prakticky v kamení a spárách skal.Je to trochu jiný česnek nežli znám. Má pod slupkou něco jako plochý brut, ale vůni a chuť pravého česneku.Nevím,není li třeba jedovatý a je-li to jarní nebo zimní.Pár jsem si jich přivezl a chci to zkusit pěstovat na zahrádce.Máte-li o tom nějaké informace, prosím poraďte. Děkuji Václav.
  2. 7. 2011 19:48 Jan Kozák
  Ačkoliv nevím, o co jde, jedovaté to nebude. Vysaďte určitě na podzim - vždyť tam je to v zemi pořád, takže zima mu neublíží. Určitě mě Váš úlovek rovněž zajímá. Pokud se Vám příští rok vyvede, dejte, prosím, vědět.

  výsadba česneku z dovozu

  12. 4. 2011 13:38 Zakladatel vlákna: Marie Fardová
  Chci se zeptat, zda je možné zasadit česnek z dovozu a jestli je z toho nějaká úroda.
  12. 4. 2011 20:52 Jan Kozák
  Určitě nesázejte konzumní česnek, tam může být špatně uvedena i země původu. Každopádně by mělo jít i sadbu, která je vybavena patřičnou dokumentací (ale ani tak nemáte úplnou jistotu, že uvedený glejt patří k nabízenému materiálu). Já bych radil spíše zdrženlivost.

  Určení česneku

  19. 2. 2011 7:36 Zakladatel vlákna: Roman Stebel
  Před několika léty jsem dostal stroužek česneku velikosti dílku z pomeranše původem někde z USA. První hlavku jsem předpěstoval ve skleníku a pak vysadil ven.Teď ho pěstujijenom venku, Jsou to mohutné rostliny nadzemní části připominající ozimý pórek, hlavky jsou bílé, velikosti pomeranče, strouzky nepravidelné, tvoří zemní žluté pacibulky. Rosliny mají dobrý zdravotní stav. Chtěl bych se zeptat co je to za česnek ?
  19. 2. 2011 19:49 Jan Kozák
  Popsal i poznal jste to dobře. Jedná se o obří odrůdu pórku vyšlechtěnou v Kalifornii. Její cibule udivovaly návštěvníky amerických česnekových slavností už před 30 lety. Je to spíše zajímavost na výstavy. Konzumovat se dá samozřejmě taky, ale použití je shodné s pórkem, ne s česnekem. Už jsem se s ním několikrát u nás setkal.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne