Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Slimák Zpět na diskusi

    Slimáci

    16. 11. 2013 20:16 Zakladatel vlákna: Krejčíř Vladimír
    Jak likvidovat slimáky v česneku. Děkuji za rychlé vyřízení
    mojí objednávky. platba uhrazena přes banku.
    děkuji Krejčíř Vladimír
    16. 11. 2013 23:37 Hana Kopecká
    To jste mne zaujal, pač v mém případě je česnek prakticky jediná zelenina, či spíše porost který zaplatpánbuh nechává slimáky chladným... Jinak letos už žraly i cibuli -nat, což mě dorazilo....Kromě sběru, ráno večer se mi osvědčil Mesurol, fakt stačí pár granulek na m2, pravda není to eko a ty mrtvolky nic moc, ale jinak jsem u některých plodin a květin zcela bez šance.
    Záleží na velikosti porostu,který potřebujetu uchránit

    slimáci

    7. 3. 2012 20:18 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dnešní nečekaná kontrola pozemku ukázala, že česnek ještě spokojeně chrní v zemi a čeká na další teplou vlnu. Čas jsem využila k očistě zahrady a našla jsem pod vyhřátými kameny u bylin již asi pět živých ca 1,5 cm velkých slimáků..........ach jo skoro mě omejvali.Je vidět že tyhle mrchy se už na teplých osluněných místech probraly. Nic bude se sbírat a sbírat co jeden najde. Lokalita za Kostelcem n.Č.l, ca 420 mn

    slimáci

    2. 1. 2012 17:48 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    Dobrý den, ohledně plevele děkuji za info, česnek jsem sázel 18. listopadu, opravdu to vypadá na ptačinec žabinec podle druhých lístků.
    Ještě mám dotaz ohledně slimáků kterých je v naší oblasti opravdu přemnoženo viz foto. Sežerou skutečně úplně vše...
    Požírají i česnek nebo ne?
    2. 1. 2012 17:53 Vladimír Koudela
    3. 1. 2012 18:13 Vladimír Koudela
    Moc děkuji za info, vyřeším to asi takto...
    Naseji kolem česneku dokola hlávkový salát, nulová investice a slimáci nechají česnek napokoji, po salátu se mužou utlouct a hlavně se ze salátu dobře sbírají.
    Ještě jednou díky za info a hlavně přeji všem honosnou úrodu!
    2. 1. 2012 19:39 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že je slimák potvora, tak žere i česnek. Nedokážu posoudit, zda ho užívá jen pro zlepšení svého zdravotního stavu jako lék nebo zda je schopen také holožíru. Ale pokoušet to nebudu, raději se budu opět snažit o jeho maximální likvidaci.
    2. 1. 2012 22:17 hloupý Honza (Sendy)
    Pokud si má slimák vybrat mezi lipnicí a cibulovinou, pak cibulovina (tedy i česnek) obsahuje méně pro něj nestravitelné celulózy. Proto lipnici nechá nedotčenou a klidně se nacpe česnekem. Pokud bude mít vedle seba řádek česneku (konkrétně letos Vekan) cibule Štutgatrské a Všetany, pak žír na česneku byl malý, na štutgartské některé rostliny a Všetana podlehla holožíru. Jednoznačně nejprefrovanějšími rostlinami jsou lilkovité (brambory, rajčata, paprika, solanum jasminoides, solanum rantonetti, ...) s vyjímkou lilku černého a lilku potměchuti.
    2. 1. 2012 21:43 hloupý Honza (Sendy)
    Dospělci sice v našich krajích vymrznou, ale vajíčka spolehlivě přezimují. Proto na jaře je nejlepší soustředit se na sběr těch pidi-žwejků, aby se jich dospělosti, kdy jsou schopni klást vajíčka, dožilo co nejméně (ilustrační foto 7000 slimáků 12-26 mm dlouhých v 2 litrové lahvi). V srpnu pak začíná sezóna kladení vajíček. Na rozdíl od našich plzáků a hlemýžďů, španělský slimák klade vajíčka pod pevné předměty (kameny, prkna, kůrový mulč, ...) a proto je v této fázi jim připravit místa pro kladení, kde však bude snadné snůšku zničit. Já dávám kůrové krajinky získané z nedaleké pily na cestičky, podél záhonů a hlavně vedle kompostu. Současně mám co nejvíce omezeny místa, kde by mohly ty potvory klást bez mé možnosti to jednou týdně zkontrolovat a zničit snůšku (třeba kupa štěrku, suťová skalka, ...). K zničení snůšky stačí jediné, prostě krajinky otočit spodní stranou nahoru a položit kousek stranou. Vajíčka se samy nezahrabou a co nesezobou ptáci (či nesežerou ježci), tak uschne.

    Bohužel přípravek Nemaslug dobře zabírá jen na naše dlouhověké hlemýždě (běžně 4-6 leté), ale na krátkověké španělské slimáky téměř neúčinkuje (při aplikaci do 5 května cca 50% redukce a při aklikaci v červnu redukce populace jen pod 20% >> zbytek stačí naklást vajíčka před uhynutím). První snůšku má španělský slimák již 4 měsíce po vylíhnutí (náš hlemýžď zahradní až třetí rok = 28 měsíců od vylíhnutí).

    Ad potrava - ŠS preferují rostliny bohaté na dobře stravitelné sacharidy, proto pokud česnek nebude v monokultuře dají přednost migrací a přelezou si jinam "za lepším". V monokultuře česneku na ploše, kde z předplodiny zůstalo hodně vajíček, proto snadno podléhají pastím s nalitým pivem, v němž se však neutopí a je potřeba je denně vybírat a likvidovat (například vhozením do sudu s rozkvašenými slepičáky).

    S.
    3. 1. 2012 19:17 Dana Kolínová
    Bráško, pletete si slimáky a plzáky ;o))

    Plzák španělský (Arion lusitanicus) - býložravý plž
    Slimák největší (Limax maximus) - všežravý plž, který příležitostně požírá menší druhy plžů, jako je například velmi škodlivý plzák španělský.
    Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) - má nejradši lipnicovité plevele, protože na rozdíl od mnoha jiných plžů dokáže trávit celulózu (česnek zásadně nežere).

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne