Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Škůdci česneku Zpět na diskusi

    Vnovník

    18. 11. 2022 0:31 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
     Dobrý den,které odrůdy vlnovník nenapadá? Konkrétně.
       Dekuji za odpověď. Josef.
    18. 11. 2022 10:05 Olga Hlávková
    Podle mých dlouholetých zkušeností mu podstatně víc chutnají paličáky a nejméně nepaličák Benátčan. Pokud ale bude mít k dispozici pouze Benátčan, klidně zlikviduje i ten.
    18. 11. 2022 17:49 Daniel Boudyš
    Dobrý den všem, 
    dovolím si také odpovědět na dotaz. Několik let pěstuji mimo odrůdy (Blanin II, Mirka, Matin a Stanik) všechny odrůdy, které Ing. Kozák nabízí. Mimo to i odrůdy, které jsou z jiné produkce. Z mých zkušeností vyplývá, že nejvíce napadá odrůdu Jovan a Vekan. Z odrůdy mimo zdejší produkci odrůdu Karel IV. Jinak souhlasím, že nepaličáky jsou napadány mnohem méně. Nejlepší je odrůda Japo II, kterou mně snad nikdy nenapadl. Oproti tomu odrůdu Jovan letos tak silně napadl, že jsem musel dát sklizeň ven, kde se postut zpomalil. Každý rok používám SULKU, každý rok měním místo pěstování a stejně se mi ještě nestalo, že bych měl rok bez vlnovníka. Dokonce, každý rok měním (zkouším) klimatické podmínky skladování česneku.  Třeba nové odrůdy Janko a Rusinka přinesou lepší výsledky :) Každopádně, až někdo vyšlechtí velkostroužkový paličát typu (Havran, Jovan,  apod.), na který nepůjde vlnovník, tak by měl získat nějakou cenu. 
    Přeji všem úspěch při pěstování.
    D.B.  
     
    18. 11. 2022 20:07 Beda Svoboda
    Mě vlnovník napadá většinou fialové odrůdy (mimo cizích) a z bílých Blanin,ten jsem musel zrušit. Klony rusáka mi nenapadá vůbec.
    20. 11. 2022 19:20 Jan Kozák
    Jak už je z předchozích odpovědí patrné, vlnovník nenapadá úzkolisté nepaličáky, tedy Benátčan, Japo II, Matin.

    Příprava sadby

    17. 11. 2022 17:53 Zakladatel vlákna: Petr Němeček
    Dobrý den, při přípravě sadby jsme narazili na stroužky, které nám nepřipadají úplně v kondici. Dají se ještě zachránit? Nebo je lepší je zlikvidovat? Děkuji Němeček
    Příprava sadby
    20. 11. 2022 11:24 Antonín Tesař
    Nikdo se nemá k odpovědi, tak to zkusím já. 
    Myslím si, že se jedná o  vlnovníka. Pokud jsou stroužky ještě tuhé, namořil bych  je v Sulce, doporučuji cca 2-3 hodiny a zkusil vysadit. Já jsem měl jednou stejný problém vzniklý z originální sadby, tenkrát to byl Bjetin. 
    Po namoření jsem vysadil  již mírně rozměklé a někdy i mírně nahnědlé stroužky, většinou vzešly, ale  některé rostliny byly dost slabé.
    20. 11. 2022 19:12 Jan Kozák
    Ano, je to napadení vlnovníkem česnekovým. Po namoření v Sulce je možné vysadit.

    Škůdce

    19. 5. 2022 20:56 Zakladatel vlákna: Petr Paštyka
    Dobrý večer, mohl bych  se prosím zeptat co by to mohlo být za škůdce děkuji? A popřípadě jakou mám použit ochranu děkuji:) 
    ŠkůdceŠkůdceŠkůdceŠkůdce
    21. 5. 2022 8:48 Jan Kozák
    Po prohlédnutí fotek jsem nevěděl, co to může být. Vyloučil jsem houbomilku, ale asi jsem se unáhlil. Ke změně názoru mě přivedl pan Ing. Rod, jemuž tímto děkuji. Uznal jsem, že vzhledem k vývojové fázi rostliny to bude s největší pravděpodobností poškození houbomilkou česnekovou. Znamená to tedy, že jakákoliv ochrana je v této době zbytečná.

    Laliovnik cibulovy

    16. 5. 2022 15:20 Zakladatel vlákna: Vladimir Sloviak
    Poprosim akým spôsobom sa dá zbaviť škodcu na cesnaku laliovnik cibulovy. Každý rok ich niekoľko nájdem na poraste ale tento rok vyzerá ze ich je vedsie množstvo. Je nejaký spôsob ako sa ho zbaviť 
    16. 5. 2022 21:26 Jan Kozák
    Je to sice (zatím) výjimečné, ale někdy se stane, že se chřestovníček objeví v takovém množství, že se uvažuje o ochraně. Určitě pomůže jakýkoliv přípravek používaný proti mandelince bramborové.

    Houbomilku

    14. 5. 2022 20:13 Zakladatel vlákna: Božena Hejtmánková
    Jsem objevila na česneku teprve dneska. Pěstuji česnek na různých částech pozemku už 9 let bez jediné choroby. Po oteplení jsem jen rozrušila krustu a čekala, až vyrazí plevel. Z ca 600 rostlin je napadeno zhruba 10-15 % a je mi jasné, že s tím už nic neudělám. Nikde jsem nenašla, kde se houbomilka vlastně bere, jestli tedy budu muset další roky preventivně stříkat, hned jak se oteplí nebo zda je to náhoda a příští rok o kousek dál to nehrozí?
    Díky za diskusi, Hejtmánková
    14. 5. 2022 20:48 Jan Kozák
    O kousek dál to hrozí. Houbomilka je moucha, takže podle potřeby si přeletí. Mrkněte i po sousedech, jestli ji v česneku mají. Ale pro příští rok bych doporučoval postřik, pokud máte větší plochu, při menší ploše je pohodlnější i jistější překrytí bílou netkanou textilií.

    Choroby a škůdci

    12. 5. 2022 9:57 Zakladatel vlákna: Luboš Pospíšil
    Dobrý den
    Prosím o radu co je špatně- co některým rostlinkám škodí. Děkuji
    HavranHavranHavran
    14. 5. 2022 7:05 Jan Kozák
    Je to poškození houbomilkou česnekovou (Suillia lurida). V současné době je jakýkoliv chemický zásah neúčinný. Většina napadených rostlin přežije, některé uhynou. Když rostliny rozříznete, najdete v nich bílou muší larvu, tedy beznohou a jakoby bezhlavou. V současné době už larvy rostlinu opouštějí a kuklí se v zemi. Jistý smysl má totální likvidace napadených rostlin (pokud v nich larva ještě je), ale v případě, že je v okolí víc porostů česneku stejně napadených, tak těch pár zabitých larev nic moc nevyřeší.

    Okousané listy

    9. 4. 2022 17:38 Zakladatel vlákna: Jaroslav Šindler
    Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat co mi mohlo okousat listy a jak tomu popřípadě předejít děkuji za radu
    Okousané listyOkousané listyOkousané listy
    10. 4. 2022 19:48 Jan Kozák
    Slimák to nebyl. Dělají to srnky, dělají to zajíci. Po srnce byste našel stopy snadněji než po zajíci.

    Vlnovník česnekový (Aceria tulipae)

    9. 4. 2022 13:06 Zakladatel vlákna: David Wanegårdh
    Hej, herr Kozk! Jag har lite problem med vitlökskvalster (Aceria tulipae). Vilket är det mest effektiva sättet att hantera dem när man odlar vitlök?
    Aceria tulipaeAceria tulipae
    10. 4. 2022 19:50 Jan Kozák
    Zvláště druhý obrázek se mi na poškození roztočem Aceria tulipae nějak nezdá.
    11. 4. 2022 10:04 David Wanegårdh
    Herr Kozak! Jag tvivlar också på kvalstren (Aceria tulipae). Det kan vara fusarium (rosa på stjälken) eller några bakterier. Vitlök är en turbansort, Aulxito. Mycket tidig skörd, ca 15-20 juni.
    Men hur handskas man med lökkvalster (Aceria tulipae) i fält?
    13. 4. 2022 10:48 Jan Kozák
    Na likvidaci vlnovníka česnekového (Aceria tulipae) na poli během vegetace by bylo jistě možné použít nějaký akaricid. U nás k tomuto účelu není však žádný registrován. Problémem ale je jeho zjištění na rostlinách. U nás se používá k ochraně proti němu moření česnekové sadby v roztoku Sulky. Ta má i ovicidní účinek, takže by měla zahubit všechna stádia roztoče. Velmi významné škody dělá tento roztoč až po sklizní ve skladu. Velkopěstitelé využívají speciální sklady s teplotou kolem mínus 2 stupňů Celsia. Spolehlivou ochranu při amatérském skladování asi zatím nikdo na světě nevymyslel. Možným řešením je skladování suchého česneku společně se suchými aromatickými rostlinami, které roztoče odpuzují.
    14. 4. 2022 14:12 David Wanegårdh
    Hej herr Kozák Ja, vissa år orsakar stora problem och andra inte. Sulky är ett alternativ, men om du redan har det i jorden kommer skyddet inte att stanna länge. Jag börjar leta efter vilken annan insekt som naturligtvis är deras fiende och som hjälper den i fält.
    Akaricider Jag tror inte att det är lagligt att använda dem annorlunda på djur. En anledning kan vara att den stannar länge i jorden.
    Lagring är ett ämne jag kan göra något åt.
    Kvalster är ett stort problem. Många vitlöksplantor som säljs i Sverige har stora kvalsterproblem.

    Houbomilka

    30. 3. 2022 8:42 Zakladatel vlákna: Stanislav Votlučka
    Dobrý den,od 28.2. mám přikrytý česnek netkanou textílií,mám po ochlazení  avizované tento týden už textilií sundat,výška česneku je 20-30 cm hrozí ještě nálet houbomilkou.Děkuji
    30. 3. 2022 9:55 Jan Kozák
    Ne, nálet houbomilky už nehrozí, textilii sundejte.

    Houbomilka

    25. 3. 2022 11:59 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, pane inženýre.
    Chci se zeptat jestli má ještě nyní význam ošetření proti houbomilce. Říkal jsem si, že postřik vynechám, jelikož na pozemku česnek, co pamatuji, nebyl. Taky proto, že v okolí nikdo česnek nepěstuje. Jak daleko lze uvažovat možný přelet? Teplo je celkem dlouho, tak mi to už přijde pozdě. 
    Děkuji za odpověď. Pavel Rouha, Velešín.
    26. 3. 2022 18:58 Jan Kozák
    V současné době postřik proti houbomilce se mine účinkem. Pokud byl u Vás její nálet, se pozná až v první dekádě května.

    Houbomilka česneková

    10. 3. 2022 15:00 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, vypadá to, že se jaro začíná probouzet- myslíte,
    že pokud předpověď vydrží, tak bude v pátek / sobotu vhodný termín na
    postřih proti houbomilce? (postřikem Karate Zeon,Bjetín se zatím nevypichuje) Za jak dlouho by jste
    doporučil druhou aplikaci? Děkuji za odpověď.JS
    Předpověď Brno
    11. 3. 2022 7:38 Jan Kozák
    Vámi uvedená předpověď i s ohledem na kalendář je tak na hranici, kdy houbomilka může i nemusí vyletět. Podle toho bych stříkal asi 16. března, postřik se opakuje za dva týdny.

    Jarní výsadba

    16. 2. 2022 9:42 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
    Dobrý den,
    ještě bych se ráda doptala ke včerejšímu dotazu ohledně sázení až na jaře...v diskuzi jsem našla napsáno, že pokud budu místo podzimu sadit až na jaře, není doporučeno moření v Sulce, mohu se zeptat, zda jsem to tedy pochopila správně a proč tomu tak je? A česnek, který je napaden vlnovníkem, tedy mám zasadit bez moření? Děkuji.
    17. 2. 2022 11:46 Libor Hejduk
    V principu sulka neuškodí, pokud nepřetáhnete doporučované dvě hodiny. Spíš jde o to, aby česnek nebyl už narašený a nerostly mu kořínky, ty by se pak mohly spálit. Další věc k diskusi je odrůda česneku. Jak už někde proběhlo diskusí, tak z nějakého důvodu jarní úzkolisté nepaličáky vlnovníku nešmakují. Takže spící česnek bych se nebál namořit, ale pokud stroužky jsou zdravé, tak to asi není bezpodmínečně nutné. Pokud už raší, tak bych ho buď nechal do kuchyně nebo nasázel bez moření.
    17. 2. 2022 14:30 Marika Šedivá
    Dobrý den,
    děkuji, stroužky neraší...některé jsou ale "chycené" vlnovníkem...jde o ozimý česnek Vekan a Havran, který jsem nezasadila na podzim a chci to tedy udělat nyní...při projíždění diskuze jsem narazila na to, že pan Kozák píše, že moření ozimého česneku před jarní výsadbou nedoporučuje...
    17. 2. 2022 19:38 Jan Kozák
    Já na rozdíl od Vás diskusi projíždět neumím (nebo na to nemám trpělivost), tož reaguji na aktuální dotaz. Určitě namořte, ale maximální doba moření je dvě hodiny a šup s tím do země.
    17. 2. 2022 20:29 Marika Šedivá
    Dobře, moc děkuji, mějte se pěkně.
    17. 2. 2022 20:50 Roman Kubica
    Dobrý deň , 
      Ste si istá , že Váš cesnak je napadnutý vlnovníkovcom ? Podľa môjho názoru ,až by mal na sebe vlnovníkovca  už od leta, bolo by už dávno po cesnaku. Nie každému sa podarí preskladniť paličiak až do súčastnosti bez príznakov "amortizácie " Možno považovať za úspech ,že máte vôbec čo sadiť,,pokiaľ sa bavíme o paličiaku. Morenie nenarašeného sadiva v Sulke max 2 hod zvyšuje úrodu aj kvalitu (mám odskúšané ) Je vysoko pravdepodobné , že z jarnej výsady paličiaku budete mať "jedináky "   Tiež sú svojim spôsobom zaujímavé ,takže smelo do sadenia
    18. 2. 2022 10:47 Marika Šedivá
    Dobrý den,
    ano - paličák a ano, jsem si jistá na 99%, že některé stroužky jsou napadeny vlnovníkem :-) No upřímně mi nepřijde až takový úspěch, že česnek vydrží do února...skladovatelnost se uvádí i delší...ale já úplně ideální podmínky ke skladování nemám (záleží, jak vlhký je podzim atd.), ale do toho března mi větší část vydrží tedy, což mi přijde jako standard...semtam se jednostroužkový česnek vyskytne i běžně, s tím problém mít nebudu, jinak děkuji za příspěvek.

    Houbomilka česneková

    14. 2. 2022 12:28 Zakladatel vlákna: Zdeněk Danda
    Dobrý den, teď mají přijít dle předpovědi cca 3 teplé dny. Je pravděpodobné že houbomilka právě teď začne klást ? Je účelné již zakrýt netkanou textilií pole ? Nebo je na tu bestii ještě brzo ? Jsem z lounska. Děkuji
    14. 2. 2022 19:15 Jan Kozák
    Ty tři dny by musely být teploty nad deset stupňů, ale to asi nikde nebude, takže houbomilka by ještě létat neměla. Ale netkanou textilii je dobré dát co nejdříve, protože má pršet a její pokládání bude pak nepohodlné.

    Houbomilka

    10. 2. 2022 10:17 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den, jaký přípravek budete letos používat na houbomilku?
    13. 2. 2022 18:59 Jan Kozák
    My máme to štěstí, že u nás houbomilka není, proto nemusíme proti ní bojovat. Mám však dojem, že proti ní není v současné době žádný účinný přípravek registrovaný. A protože předpokládáme, že i plevel letos zvládneme bez herbicidu, tak se bez chemických přípravků letos obejdeme. Ale postřikovač zahálet nenecháme, protože v předjaří budeme aplikovat Rizocore a později listovou výživu.
    13. 2. 2022 20:52 Radek Bohmalský
    Dobrý večer,to je samozřejmě nesmysl,co píšete.Pěstuje pro Vás více zemědělců,takže nemůžete zaručit,že houbomilku nemáte.A za druhé co vymýšlí EU,tak nezájem.Pokud byl jednou registrovaný prostředek proti houbomilce,tak používám dál,známej má zásobu.
    13. 2. 2022 21:51 Jan Kozák ml.
    Část produkované sadby si pěstujeme sami, část naši smluvní pěstitelé. Protože v naší oblasti česnek pěstujeme 30 let, můžeme z pozorování vyvozovat, že v naší oblasti aktuálně výskyt houbomilky nehrozí, a tudíž je zbytečné proti ní nějaký přípravek používat.

    I já jsem dotaz pochopil tak, že se tazatel ptá, co který pěstitel míní proti houbomilce použít. Přepokládám, že kdyby chtěl vědět, co požívá někdo jiný, formuloval by dotaz jinak.

    Škůdce vlnovník

    12. 1. 2022 13:59 Zakladatel vlákna: Ivana Živcová
    Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila ohledně česneku, který jsme byli nuceni vyhodit, jelikož nám jej napadl vlnovník česnekový.
    V září jsme obdrželi objednávku s česnekem (nebyl zakoupen u Vás) a již v listopadu jsme česnek museli vyhodit, protože byl napadený. Česnek jsme u dodavatele reklamovali, ten nám sdělil, že nám vlnovník napadl česnek z důvodu špatného uskladnění.
    Můžete nám prosím říci, zda nám byl již česnek s vlnovníkem dodán?
    Nebo nám byl dodán zdravý česnek a opravdu kvůli vyšším teplotám (20°c) se škůdce objevil?

    Moc Vám děkuji za odpověď.
    12. 1. 2022 15:24 Jan Kozák ml.
    Jednalo se o konzumní česnek, nebo o sadbu?
    16. 1. 2022 20:54 Ivana Živcová
    O konzumní česnek.
    19. 1. 2022 20:59 Jan Kozák ml.
    U konzumního česneku je situace trochu složitější. Mezi zářím a listopadem mohou být 1-3 měsíce a zejména v delším intervalu určitě nelze vyloučit napadení škůdcem až po prodeji. Zda k problému došlo už u prodejce může s nějakou jistotou vědět pouze on (došlo-li u jeho produktu k více než nižším jednotkám procent reklamací).
    Reklamace česneku poškozeného vlnovníkem do takového stavu, že je materiál na vyhození, je jednoznačně příliš opožděná.

    Vlnovník česnekový

    28. 11. 2021 14:42 Zakladatel vlákna: Petr Vala
    Dobrý den, pokud jsou na stroužcích drobné tečky po napadení vlnovníkem česnekovým lze je po vykrojení použít ke konzumaci. Děkuji za odpověď.
    28. 11. 2021 17:30 Jan Kozák
    Jistě, i bez vykrojení. Je to spíš estetický nedostatek.

    Něco jsem pokazil?

    15. 11. 2021 15:20 Zakladatel vlákna: Milan Kovalovský
    Dobrý den, dnes jsem se pustil do výsadby česneku a zjistil jsem, že mám některé stroužky nějak poškozené. Stroužky byly mořené v Sulce dle Vašeho popisu. Pošlu foto pokuď se mi to podaří. Děkuji za Váš názor. 
    Poškozené stroužky
    15. 11. 2021 16:05 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Vy jste neudělal nic špatně, toto je určitě od vlnovníka česnekového. Ty nejvíc napadené stroužky bych vyházel a zbytek zasázel. 
    15. 11. 2021 17:19 Jan Kozák
    Moja řeč. Spolehlivě je z fotky na vyhození jen jeden stroužek. Zbytek můžete vysadit.

    Vlnovník

    1. 11. 2021 8:59 Zakladatel vlákna: Jaroslav Škuta
    Dobrý den.
    V sadbě jsem našel několik stroužků poškozených vlnovníkem, které jsem odstranil.
    Můžu ostatní stroužky použít k sadbě, jestliže mořím sulkou před sázením.
    Skladuji v tmavé místnosti, která je větrána s teplotou kolem 10 stupňů.
    Co se stane, když zasadím česnek, který je poškozen vlnovníkem?
    Děkuji za zpětnou vazbu
    S pozdravem 
    Škuta Jaroslav
    1. 11. 2021 19:24 Jan Kozák
    Po namoření v Sulce můžete bez obav zasázet i stroužky napadené vlnovníkem. Záleží ale na míře poškození, protože napadené stroužky jsou více nebo méně oslabeny.

    Vlnovník

    26. 10. 2021 6:42 Zakladatel vlákna: Vojtěch Brtník
    Dobrý den pane Kozák, 
    měl bych dotaz . Mám podezření, že mě konzumní česnek napadl vlnovník. Chci vědět jak dále postupovat a co jsem mohl udělat špatně při skladování . Sadbu vždy mořím Sulkou a nikdy jsem neměl problém až tento rok . Děkuji za odpověď
    Vlnovník ?
    26. 10. 2021 19:49 Jan Kozák
    Tak už ho tam máte a budete ho mít i nadále. Samozřejmě česnek přeberte a takový, co je na snímku vyhoďte, nejlépe ho zlikvidujete spálením. Zdravý česnek nechejte venku v suchu; v chladnu vlnovník odpočívá a škodu nedělá. Běžně česnek vydrží mrazy okolo mínus deseti stupňů. Máte-li doma seno, bude česneku dobře, když v něm bude zahrabán.
    27. 10. 2021 8:01 Vojtěch Brtník
    Děkuji za odpověď. Ještě mám dotaz, jak tomu předejít abych neměl problémy i v dalších letech ? Děkuji 
    28. 10. 2021 7:48 Jan Kozák
    Tam, kde se vlnovník vyskytuje, což je už bohužel téměř všude, je zatím jedinou spolehlivou ochranou pěstování úzkolistých nepaličáků (Benátčan, Japo II), protože ty napadány nebývají.
    28. 10. 2021 19:32 Miroslav Mikula
    Už sa tu diskutovalo o využití aromatických rastlín na ochranu uskladneného cesnaku pred vlnovníkom. Ja používam sušenú levanduľu. To čo sa po odkvitnutí ostrihá, usuším a priložím k uskladnenému cesnaku. Zatiaľ je to OK, vrátane Bjetinu. Cesnak je do mrazov v stodole  s dostatočným vetraním a levanduľou. 

    Sulka

    20. 10. 2021 8:02 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, v návodu Sulky je uvedená doba máčení 6-12h-
    i tak doporučujete máčet pouze 2h? (nevím, zda tuto dobu doporučuje pouze tento
    výrobce, nebo zda jiný uvádí i kratší čas máčení ) Děkuji za odpověď.
    20. 10. 2021 19:08 Jan Kozák
    Dobu 6 - 12 hodin doporučují asi všichni výrobci, ale držte se mé rady. Sulka byla původně registrovaná proti háďátku zhoubnému, které skutečně likvidovala, ale pouze v laboratorních podmínkách, kdy bylo háďátko izolováno. Háďátku v česneku neublíží. Sulka je však spolehlivá proti vlnovníku česnekovému a jemu stačí dvě hodiny. Tuto dobu není dobré příliš překračovat, protože Sulka je pro česnek mírně toxická.
    21. 10. 2021 10:06 Petr Štěpánek
    Ještě bych dodal, že dost záleží, zda má česnek v době moření už narašené kořínky. Ty jsou dost citlivé a při delší době moření se mohou poškodit. Osobně mám vyzkoušené, že nemořený česnek (pouze namočený do vody) poskytne vyšší výnos, než česnek mořený v sulce. Ovšem potom během skladování jsou velké ztráty, právě kvůli vlnovníkovi. Zajímalo by mě, zda někdo nemá zkušenost s ošetřením porostu v průběhu vegetace (sulka, kumulus..).
    21. 10. 2021 11:07 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Štěpánek plně s Vámi souhlasím,že nemořený česnek v Sulce ale jen ve vodě dává vyšší výnos.Proto jsem mořil Sulkou jen 15 minut.Na vlnovníka funguje argon asi 4 dny a podtlak od vysavače.Více se dočtete v této diskusi a do vyhledávače zadejte vlnovník česnekový .Novinkou je 5x udělat podtlak 30 sec. a mezi níma na 5 sec. podtlak uvolnit.Takto se likviduje roztoč v peřinách.
    Česneku podtlak neubližuje.
    Co by mohlo případně na vlnovníka fungovat je esenciální Bio sprej na roztoče v peřinách.Ale to nemohu odskoušet z důvodu absence vlnovníka,proti kterému co dva týdny veškerý česnek/i cibuli/ ošetřuji podtlakem. 
    22. 10. 2021 9:28 Libor Hejduk
    Jako prevence před vlnovníkem je stejně nejlepší pěstovat úzkolisté nepaličáky, ty mu z nějakého důvodu nechutnají.

    Choroba

    17. 8. 2021 10:05 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
     Dobrý den. Jedná se v tomto případě o vlnovníka česnekového?
    Vlnovník
    17. 8. 2021 19:23 Jan Kozák
    Asi ano, mně se dostává jeho napadení do rukou většinou později, až se stroužky scvrkávají.

    Hádátko?

    9. 8. 2021 17:32 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku.
    Chtěl bych Vás poprosit o určení problému česneku na fotkách. Myslím, že je to hádátko, ale nejsem si jist. Česnek silně zapáchal. Jedná se o odrůdu Havel, všechny jiné odrůdy byly stoprocentně zdravé. Předem děkuji za odpověd.
    S pozdravem Polách
    česnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnek
    18. 8. 2021 12:16 Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku.    Dovoluji si Vás znovu poprosit o odpověd na můj dotaz ze dne 9.8. který jste asi přehlídl. Předem děkuji.    S pozdravem Polách.
    21. 8. 2021 10:10 Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku. Prosím Vás o dvě rady. Zaprvé, má ještě smysl dávat dusíkaté vápno na pozemek kde se vyskytlo háďátko nebo už je pozdě, teplota dle předpovědi 16 až 20C. Pro větší plochu zakrytí folií je promne téměř nemožné. Zadruhé, když v záhonu byl napaden 1 krajní řádek háďátkem kolik řádku vedle nesmím použít na sadbu, rozestup 30 cm. Půda byla čistá, nákaza ze sadby, špatné cibule do 10 procent. Šířka záhonu asi 9m délka řádků 85m.Předem děkuji za odpověď.             S pozdravem Polách
    21. 8. 2021 20:20 Jan Kozák
    Smysl to má a doporučuji tento postup, třebaže se ochladí. Ale půda je teplá. Po zapravení dusíkatého vápna pozemek uválejte.
    Já považuji za bezpečnou vzdálenost 10 metrů napříč řádky, v řádku padesát metrů.
    21. 8. 2021 23:15 Jiří Polách
    Moc děkuji za rychlou odpověď.  Polách

    Škůdce

    31. 7. 2021 13:53 Zakladatel vlákna: Josef Hrnčiřík
    Dobrý den p. ing. Kozáku.
    Při kontrole sklizeného česneku jsem objevil nakaženou cibuli s živým tvorem. Cibule byla silně napadená, živých housenek bylo více.
    Prosím o informaci co s tím.Ještě jsem se s tím nesetkal. Děkuji
    V cibuli
    1. 8. 2021 9:07 Jan Kozák
    Jednoznačně to jsou larvy mouchy. S ohledem na jejich velikost a dobu výskytu soudím, že máte česnek napadený květilkou cibulovou. Toto napadení nebývá časté, je spíše vzácností, ale nedá se do budoucna vyloučit. Ochrana je dost problematická. Podívejte se na: http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key="25efb7b95f3b13ed7ba5cb011d74b61e"#rlp|so|skudci|detail:25efb7b95f3b13ed7ba5cb011d7491c9|popis

    hniloba, pěstování z pacibulek, předplodina, skladování

    13. 7. 2021 23:06 Zakladatel vlákna: Ondřej Zajíc
    Dobrý den, pane Kozáku,děkuji Vám za Vaše cenné rady a trpělivost, kterou v této diskuzi prokazujete. Měl bych také pár dotazů. Chtěl bych se zeptat, jestli lze nějakým způsobem zjistit výskyt bílé sklerociové hniloby z půdy, kde bych rád pěstoval česnek. Podle příspěvků to byl letos velký problém pro některé pěstitele. Dále by mě zajímalo, jestli má cenu pěstovat česnek na pozemku, kde je kukuřice a bude sklizena v září, nebo jestli je lepší s výsadbou počkat na další rok. Dále by mě zajímalo, jaký je dle Vaší zkušenosti nejlepší druh z vaší nabídky pro pěstování česneku z pacibulek. Trošku jsem experimentoval s vekanem. Sklidil jsem zatím kuličky. Rád bych věděl, co očekávat. Poslední dotaz se týká skladování. Chtěl bych se zeptat, jestli je česnek více odolnější proti vyšeptávání česneku neočištěný i s kořínky zavěšený do zimní výsadby, před kterou bych ho teprve rozdružil a namořil, nebo to, v jakém stavu visí, nemá žádný vliv a vlnovník se k němu i tak dostane. Bohužel nebudu mít prostor v září k uskladnění, kdy by bylo třeba česnek rozdružit, namořit a nechat vyschnout. Mnohokrát děkuji za odpovědi a přeji všem hodně pěstitelských úspěchů.
    14. 7. 2021 20:44 Jan Kozák
    Výskyt bílé sklerociové hniloby v půdě lze samozřejmě zjistit v diagnostické laboratoři, počítejte však s tím, že tisícovka na to zdaleka stačit nebude. 
    Po kukuřici česnek sázet můžete, ale předpokládá to uklidit posklizňové zbytky, jinak se Vám bude pozemek špatně připravovat a bude se Vám špatně sázet. Z tohoto důvodu je lepší tento pozemek nechat pro výsadbu česneku až v následujícím roce.
    Z pacibulek můžete pěstovat všechny paličáky, což my také děláme. Normální cibule získáte za dva roky (Havran, Jovan, Blanin II), většinou až za tři roky.
    Jestli se vlnovníku lépe daří v očištěném nebo neočištěném česneku, nevím.
    15. 7. 2021 9:01 Ondřej Zajíc
    Děkuji za odpověď a mějte se pěkně.

    Prosím o identifikaci choroby

    11. 7. 2021 19:21 Zakladatel vlákna: Jaroslav Michna
    Dobrý den, prosím o určení choroby. Z devadesáti pěstovaných rostlin
    je asi dvacet napadených nějakou chorobou (obr.1-6), v řádku, který
    sousedil s jahodami. Listy a stvoly byly normální.  V diskuzi jsem podobný nenašel. Po dobu
    vegetace jsem se snažil postupovat podle Vašich rad a návodů (moření v Sulce
    a sadba 8.12.2020, v březnu 2x Karate, v dubnu ledek vápenatý,
    sklizeň 11.7.2021) Ostatní cibule jsou docela pěkné(obr.7). Je to Vekan od Vás.
    Děkuji za odpověď.
    1234567
    12. 7. 2021 21:58 Jan Kozák
    Mohlo by to být poškození kořenohubem zhoubným, ale s jistotou to netvrdím.
    14. 7. 2021 21:01 Jaroslav Michna
    Díky.

    Choroba česneku

    1. 7. 2021 21:47 Zakladatel vlákna: Pavel Potančok
    Vážený pane Kozáku, rád bych Vás poprosil o radu. Na palici česneku se objevila zřejmě nějaká choroba. Máte s obdobným nálezem zkušenosti? Mám česnek již vyndat? Přikládám foto a předem moc děkuji za odpověď. 
    Pavel Potančok 
    Palice
    3. 7. 2021 15:56 Jan Kozák
    Vypadá to na napadení háďátkem zhoubným. Doporučuji česnek sklidit a určitě zlikvidovat veškeré posklizňové zbytky. Nepatří do kompostu ani do biologického odpadu.

    Háďátko zhoubné?

    17. 6. 2021 21:08 Zakladatel vlákna: Pavel Fořt
    Dobrý den pane Kozáku,potreboval bych se prosím ujistit,zda jde o háďátko zhoubné nebo jiný závažný problém.Děkuji
    PoškozeníPoškozeníPoškození
    17. 6. 2021 21:37 Štěpán
    Jednoznačně háďátko
    17. 6. 2021 22:21 Jan Kozák
    Souhlasím s panem Holečkem.

    Škůdce

    2. 6. 2021 21:35 Zakladatel vlákna: Josef Novak
    Dobrý večer, poradíte mi prosím kde nastala chyba děkuji.
    Škůdce
    3. 6. 2021 16:04 Jan Kozák
    Tato chyba se jmenuje háďátko zhoubné. Bylo v sadbě nebo na pozemku.
    3. 6. 2021 18:44 Josef Novak
    Děkuji za odpověď, takže mám po úrodě co jsem se tu dočetl.

    Škůdce

    1. 6. 2021 20:45 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Mohlo by se jednat o houbomilku?
    123456
    1. 6. 2021 21:10 Jan Kozák
    Ano, houbomilka. Příští rok se s ní smiřte nebo stříkejte.
    1. 6. 2021 21:39 Tomáš Přibyl
    Děkuji za odpověď , tak zase jsem o něco chytřejší díky Vám, tímhle způsobem mám napadeno tak ani ne 1 % ..ale přesto bych měl dotaz : může se houbomilka projevit příští rok ve větším měřítku?  Každopádně příští rok postřik nevynechám
    2. 6. 2021 21:27 Jan Kozák
    To záleží na tom, bude-li zdroj napadení pouze z Vašeho letošního porostu; to by jí bylo méně, protože v napadeném česneku je vždy pouze jedna larva a některé z nich uhynou. Pokud však bylo v okolí více postižených porostů, nedá se větší napadení vyloučit.
    2. 6. 2021 21:59 Tomáš Přibyl
    Děkuji mnohokrát

    Škůdce??

    1. 6. 2021 13:39 Zakladatel vlákna: Magdalena Lipowská
    Dobrý den, dokážete mi prosím poradit co se mi to děje s česnekem? Česnek nejprve začal žloutnout a teď vadne. Loni jsem měla stejný problém, proto jsem změnila půdu a místo výsadby, bohužel ale asi stejně neúspěšně. Předem děkuji za odpovědi. 
    Žádné kořenySchne a vadne
    1. 6. 2021 15:23 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Vypadá to na hád´átko zhoubné.
    1. 6. 2021 21:12 Jan Kozák
    Bohužel má pan Mácha pravdu. Není o tom pochyb.
    2. 6. 2021 9:52 Magdalena Lipowská
    Děkuji za odpověď. Je možné ještě nějak česnek zachránit? Jak mam postupovat po sklizni? Děkuji, hezký den. 
    2. 6. 2021 21:23 Jan Kozák
    Napadené rostliny vytrhejte a v nějakém kyblu (ať netrousíte zamořenou zeminu) vyneste z pozemku a zlikvidujte buď do směsného odpadu nebo vyneste někam do lesa či remízku. Určitě to nepatří na pole ani do biologického odpadu.
    Při sklizni postupujte stejně, nepřenášejte nechráněný materiál přes pozemek. Po sklizni zaryjte na celý záhon dusíkaté vápno v dávce 8 - 10 kg na ar. Bude-li sucho, prolijte záhon vodou a zakryjte aspoň na tři týdny fólií. Po usušení a vyčištění naložte s natí a kořeny stejně jako s napadenými rostlinami nebo to spalte. Zrovna tak likvidujte slupky ze stroužků při kuchyňské spotřebě. V žádném případě si nenechávejte z tohoto porostu sadbu. I zdánlivě zdravé cibule mohly být napadeny koncem vegetace, proto už nemají žádné příznaky napadení.
    3. 6. 2021 19:07 Vaclav Kavka
    Jen pokud byste měla nějaký cenný klon česneku - používají se metody na ochranu sadby s háďátkem. Spočívají v tom, že pro háďátko je smrtelná teplota od cca 45°C a česnek to vydrží až do 49°C. Je několik verzí této metody, její účinnější verze využívají také savo a formalín. Vše je k dohledání, těch postupů je opravdu několik, proto nechci psát jeden konkrétní. Stojí to ale za to jen u cenného česneku po babičce nebo unikátního místního klonu.... ale i tam je asi lepší ze zdravých kusů sklidit pacibulky a vysít je na čistý pozemek.
    Mimochodem - háďátko zhoubné patří mezi listová háďátka a teoreticky ani pacibulky nejsou bezpečné. Ví se, jak vysoko se v rostlině dostanou?
    4. 6. 2021 7:21 Jan Kozák
    Pacibulky stoprocentně ochráněny nejsou, ale jejich napadení je poměrně vzácné. Spoléhal bych na ně víc než na teplovodní ošetření, které v domácích podmínkách nemusí být úspěšné.

    Prísušok, plečkovanie, Houbomilka

    29. 5. 2021 3:38 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Na fotke je pravdepodobne cesnak napadnutý Houbomilkou, chcem sa spýtať,  či je potrebné napadnuté rastliny vybrať alebo ich tam môžem nechať, myslím či môžu ohroziť zdravé rastliny. A tiež je vidno prísušok,  je vhodné aj teraz plečkovať? Pretože som dúfal,  že  ešte bude účinkovať Stomp a nechcel by som ten účinok prekaziť.  Ďakujem za rady.
    Prísušok,  houbomilka
    31. 5. 2021 7:06 Jan Kozák
    Houbomilka je jasná. Není třeba s tím nic dělat, protože larva je už dávno zakuklená v zemi a s tím nic nenaděláte. Otázku plečkování podle fotky neumím posoudit.

    2. postřik proti houbomilce

    21. 4. 2021 7:57 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
    Dobrý den,
    prosím o radu. Dne 31.3. (teploty přes 20 st.) jsme aplikovali první postřik Reldanu proti houbomilce. Vzhledem k následnému chladnému počasí jsme 2. postřik odložili - správně by se měl po 10-14 dnech opakovat. Chtěla bych se zeptat, zda i přes časový odstup a chladné počasí, které bude po dnešku opět následovat, k 2. dávce přistoupit a nebo už ne. Případně dokdy vyčkat (např. až do května), a zda vůbec bude aplikace postřiku proti mouše ještě efektivní. Nevím, dle čeho se houbomilka řídí s kladením vajíček, zda teplotami či obdobím... Děkuji za Váš názor a vysvětlení.
    21. 4. 2021 12:19 Radek Bohmalský
    Dobrý den pí.Novaková,nevím v jaké lokalitě jste,ale myslím, že pokud máte u Vás houbomilku,tak nálet byl letos dřív,takže postřik reldanem byl zbytečný.Jinak postřik reldanem stačí jednou.V sekci choroby a škůdci je nálet houbomilky popsaný.Preji pěkný den

    nemoc česneku

    10. 4. 2021 20:48 Zakladatel vlákna: Jiří Janoušek
    Dobrý den,
    nevylezlo mi po zimě asi 10% česneku ( z 440 ks), vytáhl jsem ty co vylezly, ale byly zjevně špatné viz foto. Našel jsem, že by se mohlo jednat o háďátko zhoubné. Můžete mi to potvrdit nebo vyvrátit? Česnek jsem sázel v pol. listopadu. Záhon kde jsem ho sázel byl vloni založen jako nový, byla na něm svazenka a směs pro včely. A pak jsem na okraj ( kde ja čenek napaden ) zasadil topinambury. Již vloni při sklizni česneku jsem měl několik česneků při sklizni shnilých, ačkoliv na jaře mě vzešlo ze sadby 100%. Ještě poznamenám, že se jedná o sadbu Bjetin. Na záhoně mám ještě Vekan a Karel IV a ty jsou bez napadení. Přikládám foto. Na druhé fotce je ve středu svislá bílá " čárka ", která se ve skutečnosti hýbala a z ní jsem usoudil, že by to mohlo být zmiňované háďátka. A nakonec co dál ? Znamená to, že bych s pěstováním česneku skončil? :-( to bych opravdu nerad.

    Děkuji za odpověď Jiří.
    pohleddetail
    10. 4. 2021 20:58 Jiří Janoušek
    Ještě jsem zapomněl napsat to hlavní, mořil jsem přípravkem zdravý česnek kde je sulka ( tu jsem dal v koncentraci dle doporučení přes noc ) a pak je součástí prášek rovralaquaflo a ten jsem dal v o něco menším dávkování než doporučuje výrobce.
    10. 4. 2021 22:45 Zdeněk Mácha
    Dobrý večer. Já bych se přikláněl k fuzáriové hnilobě a česnek stačí mořit v roztoku Sulky 2-3 hodiny. Každopádně to chce novou sadbu.
    11. 4. 2021 19:06 Jan Kozák
    Tak háďátko jednoznačně vyloučíme. Soudím, že česnek je primárně poškozen velkým roztočem kořenohubem zhoubným. To se mohlo stát už ve skladu ještě před mořením.  Také mohl na česnek přelézt z topinamburů. Dlouhá koupel v Sulce rovněž neprospěla. 

    Odkrytí česneku.

    9. 4. 2021 14:24 Zakladatel vlákna: Luboš Vaic
    Dobrý den, tak i já já se konečně dostanu po 14 dnech na zahradu a předpokládám že budu moci sundat z česneku textilii jelikož je myslím si že ,,po" náletu houbomilky vzhledem k teplotám už určitě  je ??????  a když jsem telefonicky mluvil se sousedem tak mi ríkal že česnek má tak 15cm určitě.
    9. 4. 2021 19:53 Jan Kozák
    Jsem téhož názoru, už bych houbomilku nečekal a textilii sundal.

    Prosba o vlnovníka na pokusy

    29. 3. 2021 19:22 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den,mohl by mi prosím někdo z okolí Blata u Pardubic/zákaz cestovat do jíného kraje/ darovat česnek s vlnovníkem.Rád si pro něj přijedu a stačí tak 20 stroužků.Děkuji předem.
    vlnovník

    Aplikace karate

    25. 3. 2021 7:57 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, pane Kozáku,
    Chci se zeptat zda touto dobou ještě může nalétávat houbomilka, když se po dlouhé době oteplilo. Již v únoru jsem aplikoval první dávku karate, ale kvůli zimně jsem neaplikoval druhou. Mám tedy aplikovat druhou nyní? Jaký by byl případně nejlepší postup?
    Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Pavel Rouha
    25. 3. 2021 19:11 Jan Kozák
    Nevím o nikom, kdo by dělal signalizaci houbomilky. Já už bych teď nestříkal.
    25. 3. 2021 23:12 Pavel Rouha
    Děkuji, takže jsem z tohoto pohledu ošetření nepodcenil?
    27. 3. 2021 11:12 Jan Kozák
    Myslím, že to bude bez problému. Pokud budete mít česnek v tomto směru v pořádku, nezapomeňte se dívat po sousedech, kteří neošetřovali, zda-li budou houbomilku mít. Pokud ne, pak můžete v příštím roce ošetření vynechat.

    opožděná výsadba

    25. 3. 2021 7:47 Zakladatel vlákna: Věra Kšírová
    Česnek jsme místo v zimě vysadili  teprve před dvěma týdny. Textilií jsme nezakryli. Mám to ještě přikrýt nebo postříkat? Vaše stránky jsou velmi vyčerpávající - myslím, že příště budeme postupovat důsledněji dle návodů zde. Děkuji.
    25. 3. 2021 19:10 Jan Kozák
    Nedělejte nic. Mezi půvaby jarní výsadby patří nepotřebná ochrana proti houbomilce.

    Houbomilka česneková

    12. 3. 2021 18:07 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, myslíte, že by zítra mohl být den "D" na houbomilku ? nebo ještě počkat? Brno, 300mnm. (postřik KARATE). Děkuji za radu.
    1
    12. 3. 2021 18:51 Vaclav Kavka
    Myslím, že ty dny byly před 2 týdny. 
    12. 3. 2021 19:42 Jan Kozák
    Hobomilka nemá teploměr, spíše se řídí pocitovou teplotou. Takže bude-li ještě letos létat, pak zítra to asi nebude.
    23. 3. 2021 6:19 Libor Baloušek
    Dobrý den, 
    Mám ještě zakryto netkanou textilií a česnek je venku cca 10 cm. Myslíte, že houbomilka již nedorazí a mohu textilii odstranit?
    24. 3. 2021 19:05 Jan Kozák
    Pokud nemáte v plánu nějakou operaci (hnojení, vláčení), tak to nechte do víkendu.

    Houbomilka

    2. 3. 2021 21:44 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, minulý rok jsem měl česnek napadený houbomilkou (cca 5% rostlin). Je předpoklad, že tento rok bude houbomilka aktivní ve větší míře, nebo to není pravidlo? Pokud bych použil postřik Karate, kdy byste doporučil aplikovat? (Brno venkov,300mnm.) Děkuji za odpověď. 
    5. 3. 2021 8:06 Jan Kozák
    Spolehlivě předpovědět výskyt škůdce je velmi složité, často se to nedaří ani u hospodářsky nejvýznamnějších plodin. Houbomilkou se nikdo nezabývá. Ve druhé polovině devadesátých let došlo k jejímu výraznému rozšíření a poměrně rychle i k ústupu. Pokud se v přecházejícím roce objevila, je ochrana namístě. Aplikovat postřik po několika dnech oteplení nad 10 stupňů. Ale obávám se, že hlavní nálet už proběhl
    6. 3. 2021 8:04 Jiri S.
    Dobrý den, Děkuji za odpověď. Myslíte, že postřik Karate zabere ? (viz příspěvek níže, kde prodejce deklaruje účinnost proti houbomilce) Děkuji
    6. 3. 2021 18:25 Jan Kozák
    Tož to ví jenom sám Pán Bůh. Je to stejné jako postřik proti kadeřavosti broskvoní. Stříkáte, když patogena nevidíte, a až během vegetace zjistíte účinnost tohoto zásahu. Ale stejně nevíte, pokud se Vám zásah jevil jako úspěšný, jestli jste se trefil do správného termínu nebo jestli by nebyl daný rok žádný problém i bez postřiku.
    Když správně trefíte houbomilku, Karate to zařídí.
    6. 3. 2021 20:48 Jiri S.
    Dobrý den, velice děkuji za cenné rady. Znamená to tedy, počkat jakmile budou denní teploty min. 10°, stříknout a za 3-4 dny postřik opakovat? Děkuji
    6. 3. 2021 22:22 Vaclav Kavka
    Někde jsem četl, že larva houbomilky se líhne za cca 14 dní od nakladení vajíčka. To by měl být důvod, proč se má postřik po 14 dnech opakovat. Z toho by plynulo, že stříkat hned, abyste případně zachytil líhnoucí se larvy. Po zavrtání do rostliny už Karate nepomůže.
    7. 3. 2021 16:41 Jan Kozák
    S ohledem na termín stříkal bych jen jednou, bez opakování.
    7. 3. 2021 20:01 Jiri S.
    Děkuji. Platí jak píšete výše, počkat na teploty nad 10°? (podle předpovědi  příští víkend). Děkuji za odpověď.

    Postřik Karate proti houbomilce

    2. 3. 2021 15:56 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
    Dobrý den, prosím o radu ohledně aplikace postřiku Karate Zeon 5 CS. Tento postřik jsme zakoupili jako náhradu za Reldan 22. Nejsme si úplně jistí dávkováním, a to jednak koncentrací a jednak na jakou plochu postřik vystačí. V návodu v krabičce není dávkování pro česnek uvedeno. Dále prosím o radu, zda postřik aplikovat 1x či 2x a případně po jaké době. P.S. U některých výrobců je uvedeno v názvu Zeon 5 SC. Je mezi CS a SC nějaký rozdíl? Děkuji za Vaši odpověď.
    Karate Zeon
    2. 3. 2021 19:53 Jan Kozák
    Dávkování na česnek uvedeno není, protože tento přípravek už není do česneku registrovaný. Ale kdysi byl, dával se ve dvou dávkách. Předpokládám, že první nálet houbomilky už proběhl, proto bude stačit postřik jeden. Není ani tak důležitá koncentrace, jako dodržení dávky 0,2 l/ha, tedy 2 ml/ar.
    2. 3. 2021 21:38 Jiri S.
    Dobrý den, na stránkách jednoho prodejce jsem našel, že je přípravek Karate opravdu účinný na houmilku (možná se ale jedná o přežitek), a to v tomto poměru:
    Houbomilka

    Ochrana netkanou textilíí.

    1. 3. 2021 17:58 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý podvečer. Jak dlouho nechat česnek zakrytý bílou netkanou textilií? Česnek už krásně leze, nadzvedává zakrytí. Děkuji za odpověď.
    1. 3. 2021 19:40 Jan Kozák
    Sice už bylo několik dní teplo, ale já bych počkal ještě na další oteplení. Po týdnu teplot nad deset stupňů už můžete textilii bez obav sundat.
    2. 3. 2021 0:06 Petr Brožek
    Máte, prosím, na mysli celodenní teplotu nad 10 stupňů či nejvyšší denní??
    2. 3. 2021 19:41 Jan Kozák
    Nejvyšší denní, na celodenní byste se moc načekal.

    Postřik proti houbomilce

    16. 2. 2021 23:27 Zakladatel vlákna: Zdeněk Fišer
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kterým přípravkem stříkat ted z jara porost proti houbomilce, všechny postřiky ,který jsem používal jsou již zakázány a nejsou v prodeji. Je nějaká alternativa, popřípadě bych potřeboval vědět dávkování. Děkuji
    17. 2. 2021 16:40 Antonín Tesař
    Dobrý den, pokud si místo na odkaz "DISKUSE" kliknete na odkaz "CHOROBY A ŠKŮDCI" najdete podrobné a ucelené informace nejen o houbomilce, ale též o dalších chorobách a škůdcích na česneku. Případné dávkování přípravků je vždy uvedeno přímo na informačním letáku, který je povinnou součástí konkrétní postřikové látky. 
    17. 2. 2021 17:29 Jan Kozák
    Máte pravdu, pane Fišere, v současné době není proti houbomilce česnekové registrován žádný přípravek. Pokud máte jenom záhonek, pak je spolehlivou ochranou překrytí bílou netkanou textilií. A řečnická otázka: je u Vás houbomilka?
    19. 2. 2021 8:57 Zdeněk Fišer
    Dobrý den, houbomilka se u nás vyskytuje, a dělám toho víc, takže přikrytí netkanou textilii je nereálné :)
    20. 2. 2021 19:16 Jan Kozák
    Tak jsem hledal a našel jsem https://zahradkari.cz/odborne/soubor/12_zelenina_cibulova.pdf
    Nevím, jsou-li uvedené přípravky aktuálně registrované proti houbomilce.
    21. 2. 2021 21:06 Jozef Sisak
    Stranka je pristupna len členom ČZZ
    23. 2. 2021 16:06 Jozef Sisak
    Alternativa z  Poľska -INSODEX480 EC či je ešte v predaji neviem.
    23. 2. 2021 20:04 Martin Perníček
    Mohl bych se zeptat, jak jste přišel na to, že by tento postřik mohl být alternativou za postřik proti houbomilce?
    23. 2. 2021 21:31 Zdeněk Fišer
    Koukám se na účinné látky a Reldan 22 má chlorpyrifos methyl 225 g/l (21,4%)
    a INSODEX480 EC má psanou Chlorpyrifos 480 g/l (44,4 %), tak nevím přesně jestli to může být jako alternativa, budu si to muset ještě ověřit
    23. 2. 2021 23:01 Vaclav Kavka
    Také yperit by proti houbomilce mohl zabrat. Aby ta chemická válka proti houbomilce měla správnou sílu.
    25. 2. 2021 6:03 Jozef Sisak
    Ja svoj cesnak na ploche 0,5 a. ochranim aj netkanou textiliou chemiu nepouživam ale mať aj taketo vedomosti nie su na škodu . Nahradu sa da použiť len treba prepočitať množstvo pripravku na aplikaciu .
    25. 2. 2021 7:35 Vaclav Kavka
    Organofosfáty jsou jedny z nejhorších jedů vůbec. Jistý Skripal by mohl povídat.
    V EU od 17.4.2020 není povoleno  prodávat připravky s účinnými látkami chlorpyrifos / chlorpyrifos-methyl

    Vlnovník česnekový

    29. 1. 2021 21:52 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dámy a pánové
    na žádost z nejpovolanějších osob tohoto diskusního klubu doplňuji technické informace k likvidaci vlnovníka česnekového PODTLAKEM.
    Podtlaková nádoba s doplněním podtlakovým manometrem byla podrobena testem třech dostupných vysavačů.Foto 1-průmyslový vysavač Einhell 1500 Wattů  dosáhl podtlaku
    -0,135  Barů /zakoupen v OBI a cena 1999 Kč/.Foto 2-vysavač Raimbow 730 Wattů dosáhl podtlaku -0,09 Barů a to dle výrobce stačí na likvidaci roztočů v peřinách/zakoupen cca před 15 roky cca 50 000 Kč/.Foto 3 vysavač HYLA 1000 Wattů, též na vodní bázi filtru, dosáhl podtlaku -0,05 Barů /cena cca 41 000 Kč/.
    Z tohoto testu vyplývá, že bude záležet na vnitřní konstrukci vysavače-nejmenšího průměru točivé vrtulky pr. 49 mm má HYLA.Raimbow má pr. 75 až 90 mm/kuželová vrtulka/.Vysavač EINHELL  TC-VC 1930 S má točivou vrtulku o průměru 109 mm/ měřitelné po odejmutí filtru s nástavcem/.Výrobci nikde neuvádějí otáčky vrtulek ,takže není možnost porovnat tuto veledůležitou informaci.Foto 4 vítěz dnešních podtlakových testů EINHELL na podtlakové nádobě.
    Foto 5 normální atmosferický tlak/ 1013  hPa/cca 1 atmosféra/10 tun na metr čtvereční proti vakuu, ale na podtlakovém manometru je NULA.
    Tento tlak nevnímáme,je pro nás přirozený,ale ve výšce 5500 m nad mořem  je tlak již  poloviční.Změna atmosferického tlaku může u citlivých lidí vyvolat bolest hlavy/ u mě vyšší tlak neboli je venku hezky a tak dám kafe a je to lepší/.
    Závěrem lze říci, že potřebujeme průměr vrtulky vysavače větší jak 82,5 mm/u kuželové zprůměrováno/ na minimální podtlak -0,09 barů.Bohužel na otáčkách to také bude záviset a to čím víc otáček -tím větší podtlak.
    Doplním vnitřní průměr sazotrubky z mého předešlého článku a to 31 mm. Asi 2% stroužků neprošlo kvůli svému velkému rozměru.Foto 6 cibuli  lze také takto ošetřit.
    ČESNEKU ZDAR-COVIDU ZMAR
    Podtlak vysavače EinhellPodtlak RainbowHelaVítěz EinhellNormální atmosferický tlak 0Přeprava s cibulí
    18. 2. 2021 8:31 Bohuslav Coufal
    Díky za obsáhlou látku k zamyšlení k boji s vlnovníkem. Abych pravdu řekl, ten naprosto minimální podtlak od vysavače mě velmi
    překvapil, myslel jsem, že bude potřeba jít podstatně níže. Proto bych měl pár oblastí k zamyšlení:

    a)     Podtlak 0,13barů od nejlepšího vysavače odpovídá změně nadmořské výšky cca 1300m. Pokud by šlo pouze a jenom o ten podtlak, tak by to znamenalo, že stačí česnek naložit do kufru, zajet s ním na hory na lyžovačku a po návratu mám po vlnovníku. Nebo jinak řešeno, ve vyšších polohách vlnovník nepřežije. Tomu samozřejmě nevěřím.

    b)    Nespočívá obdobný boj s roztoči tím, že se z peřiny v pytli vysaje vzduch a roztoč se udusí a možná i rozmačká působením atmosférického tlaku na pytel? Pak by primární prostředkem nebyl mírný podtlak, ale vysátí vzduchu - splasknutí pytle, ve kterém toho vzduchu moc nezůstane na dýchání a mechanické rozdrcení roztoče.

    c)     Pokud by to bylo na tomto principu, tak mírný podtlak v nádobě moc nepomůže, pořád tam toho vzduchu zůstane hodně - není zde efekt splasknutého pytle. Není zde žádné mechanické působení na vlnovníka - rozdrcení.

    d)    Původně jsem přemýšlel o podtlaku alespoň 0,8 barů - to by +-dokázal kompresor z ledničky. Nebo přímo vakuová vývěva, tam už se lze dostat na 0,99baru. Co by to udělalo s česnekem nevím. Při takto velkém podtlaku už v nádobě moc vzduchu nezůstane a navíc už by mohl začít skutečně fungovat vlastní podtlak na vlnovníka.

    Tímto nechci tento postup zatracovat. Spíše pátrám a přemýšlím o tom, co primárně při vašich pokusech vlnovníka zahubilo. Když by se
    přišlo na ten primární element, mohl by se tento postup optimalizovat pro co největší účinnost. Po letošní úrodě mohu otestovat i s vakuovou vývěvou a maximálním podtlaku kolem 0,99baru - vliv na vzejití sadby, vliv na skladování, chuť,…
    18. 2. 2021 18:01 Jozef Sisak
    Bol som tiež inšpirovany a tak som v malom množstve realizoval ošetrenie vo vakuovych dozach, bez kontroly pod mikroskopom ale kontrola po 1. mesiaci pri opakovani ošetrenia som nenašiel dalšie poškodenia od vlnovnika. nadoba na väčšie množstva s meračom je vo fazy projektu.
    20. 2. 2021 23:29 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Coufal
    tak jste mě donutil k tomu,abych požil dar od přítele Googla a pokusil se zjistit příčinu záhuby vlnovníka na česneku.Mluvíme zde o velice rychlém podtlaku neboli
    desaturační aeropatii a současně též kesonově nemoci.Záhubu  vlnovníka patrně  způsobí 
    hypoxická hypoxie plus v krvi se začne dusík uvolňovat do bublinek-plynová embolie.U člověka nic hezkého,posuďte sami,nejdříve necitlivost končetin pak ochrnutí,halucinace,křeče a smrt.Snad na vlnovníka to působí stejně.
    21. 2. 2021 18:50 Bohuslav Coufal
    Dobrý den, pane Dotzauer,
    na ty nemoci z potápění jsem taky myslel, ale na to se mi zdál moc malý podtlak. 0,1 bar podtlaku, to je jako 1 metr pod vodou (ale
    přetlak) - snad se nemýlím. A to je naprosto bezpečné. Mám dojem, že 5 metrů a více by mohlo dělat problémy. To by ale odpovídalo skokovému uvolnění podtlaku 0,5 barů a k tomu mají vysavače hodně daleko.
    Možná jsou ale vlnovníci a roztoči citlivější na změny tlaku než člověk. To nedokáži posoudit.
     
    Podle mne bude důležitá skoková změna tlaku - to jest rychlé uvolnění podtlaku z nádoby. Ta změna je asi důležitá z podtlaku, který musí trvat určitou dobu, jestli si vybavuji váš test z prvního příspěvku. Pro své budoucí testy budu používat vakuovou vývěvu, tam je velký prostor pro experimenty s velikostí podtlaku.
    28. 2. 2021 1:05 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den,pane Coufal,
    tak jste mě úplně nahlodal,jelikož než jsem přidělal vzduchový kohout na podtlakovou nádobu,tak jsem čas měřil a rychle podtlak uvolnil.Po namontování kohoutu jsem podtlak nechával dojít do vyrovnání tedy cca 4 min.Většinou jsem někam poodběhl za jinou činností.To budu muset vyzkoušet jak to vlastně je.
    Oslovil jsem pana doktora Hrnčíře FN Královské Vinohrady a tedy že rozhodně
    takto malí podtlak nemůže způsobit dekompresní nemoc ani nevede k barotraumatu.A pak by jste měl pravdu s tím rychlím uvolněním tlaku.
    Respektive do 6-ti vteřin udělat podtlak,ten nechat 150 vteřin a rychle podtlak uvolnit.Možná ten cyklus udělat i několikrát do minuty.Velký prostor pro pokusy.Děkuji za věcnou připomínku.
    28. 2. 2021 8:13 Jozef Sisak
    Pri mojom malom prevedení vo vakuovych dozach som podtlak /bez možnosti merania/ pomocou namontovaneho ventilu rychlo uvolnil . bolo to učinne , bez dalšieho pozorovaneho poškodenia cesnaku vlnovnikom
    28. 2. 2021 9:59 Vaclav Kavka
    Aby členovec dostal kesonovou nemoc (bublinka v cévě), musel by mít uzavřenou cévní soustavu, což nemají. Takže o mechanismu účinku změny tlaku asi moc nevíme.
    Ví se ale, že bytoví roztoči se téměř nevyskytují ve výškách na 1500mnm. (Ale neví se proč).

    krtek v česneku

    22. 1. 2021 17:58 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Každý rok chvíli po vysazení česneku mi záhon navštíví krtek. Letos s tím počkal až na začátek roku. Neodradí ho ani zalití záhonu po výsadbě sulkou, plašiče různé,pasti,lahve, kuličky,zápachy, atd.atd. Je zajímavé, že jakmile česnek vzejde, krtek tam už nevleze,asi mu něco "smrdí"?Já vyzkoušel už desítky návodů a bez úspěchu. Nezná někdo nějaký způsob, jak se tohoto škůdce zbavit?  (ano škůdce, likviduje daleko užitečnější žížaly a užitečné tvory,těch pár škodlivých ponrav co sežere,ho neomlouvá. Na toto téma jsem-o jeho škodlivosti, četl několik článků). Bohužel,ani kočky na něj neplatí. Pokud má někdo-a věřím, že nás takových je dost, též problémy s tímto,bohužel chráněným tvorem,sdělte prosím, jak jste se ho zbavili, či nezbavili.
    22. 1. 2021 20:48 Martin Perníček
    Dobrý večer, můžete být rád, že máte potíže ´´pouze´´ s krtkem. U nás na polích a určitě i u jiných pěstitelů tvoří největší škody přemnožená divoká zvěř.  Třeba takto si opakovaně dovede prokousat zajíc cestu česnekem přes celé pole. Škody po spárkaté zvěři jsou ještě větší.
    Zajícova cestaZajícova cestaZajícova cestaCestička po daňkoviDančí
    24. 1. 2021 19:46 Beda Svoboda
    P.Perníček, lituji Vás, my máme naštěstí zahrady oplocené,ale trápí nás další škůdci, např. krtonožky, loni při suchu se mi "vykoupal" několikrát bažant v mladé cibuli, tak bylo po ní atd. No, je to boj s přírodou, naštěstí vždy aspoň něco (málo) z úrody zbude i pro nás
    23. 1. 2021 20:55 Antonín Tesař
    To, že krtek je zvlášť chráněným živočichem je nepravda, která se vrací neustále jako bumerang. Krtek obecný, jako každý savec požívá pouze obecnou ochranu a konkrétně u krtka není odchyt nebo hubení jako škůdce zakázáno.
    Tyto informace lze najít ve  vyhledávačích, na Wikipedii atd.
    Domnívám se, že ten,  kdo chce ve svých záhoncích, nebo v trávníku  krtka lovit, tak  může. Ten, kdo jej chce ve svých záhoncích chránit - nic mu v tom také nebrání.
    24. 1. 2021 19:29 Beda Svoboda
    P.Tesař, dík za info, "kámen úrazu"je, JAK se krtka zbavit, osobně jsem zkusil desítky způsobů a když už něco fungovalo, tak jen krátce. Nebo účinnou látku zakázala EU. Osobně mě nejvíc vadí, že mi krtek zlikviduje úplně všechny žížaly jak v záhonech, tak v kompostu.
    25. 1. 2021 9:06 Antonín Tesař
    Já mám vyzkoušené železné pasti, na internetu je najdete pod názvem "Past na polní myši a hryzce". Koupě buď na internetu nebo v železářství. Pořiďte si najednou alespoň 3 ks a najednou je umístěte  do odhrnutých  krtinců nebo do chodbiček a zaklopte např. větším květníkem. Otvor pro umístění pasti dělejte na míru. Cca 2 x denně kontrolujte, pokud se krtek nechytí, tak opravte průchodnost nor k pasti natáhněte naprázdno spuštěné pasti. Pokud se krtek chytí, již tam past neumísťujte, je to zbytečné. Většinou se Vám cca do 14-ti dnů nastěhuje nový nájemník, tak potom můžete postupy opakovat 
    25. 1. 2021 19:32 Beda Svoboda
    Tak ty pasti mám,asi to bude někomu připadat divné, ale u mne fungují tak, že pokud je nastražím do záhonu, krtek tam prostě nevleze, ale vleze do záhonu o kus dál.  A mít např. 20 pastí, tak to jaksi... Když jsem kdysi našel 2 zatoulané tablety invetu a dal,zatlačil je do nory dobrého půl metru, krtek ty šíleně smradlavé tablety prostě vytlačil ven.  Neplatí na něj vlasy, větvičky borovice, ocet,kuličky,karbid,elektroplašiče a další. Působil jen gel, ale ten EU zakázala, nynější gely nefungují. Kočka krtka chytí jen,pokud vyleze ven, což je vzácné.
    27. 1. 2021 10:15 Vlastimil Mitiska
    Kdepak, ty železné kleště fungují perfektně. A asi jako jediné. Dat přesně do chodbičky, tu předtím vyčistit, aby past nesklapla brzy, já jsem ji vždycky nahoře zadělal plevelem a pak zahodil hlínou, aby krtek necítil průvan a málokdy nebyl během jednoho, dvou dní chycený. Smrt je to ovšem všelijaká, většinou byly kleště o pěkný kus dál a vnich různě chycený mrtvý krtek. Pokud je neumíte nastražit, tak pak už zbývá jen motyčka a čekat - zjara a napodzim bývají hodně aktivní, ale rozkopete si i pěstované rostliny. Já jsem ho jednou ve zlosti vyhrábl i rukou, držel jsem ho za ocásek a jak mě chtěl hned kousnout. Každopádně jen díky kleštím jsem si vyčistil všechny zahrady a teď tam krtek vleze opravdu jen náhodou a většinou stačí pořádně ušlapat krajovou cestičku na zahradě, odkud přitáhl.
    27. 1. 2021 18:01 Jan Kozák ml.
    Vzhledem ke svému způsobu lovu není krtek schopen úplně všechny žížaly zlikvidovat. V porovnání například s počasím (déšť, mráz, sucho) je jeho vliv na populaci žížal zanedbatelný. Žížaly jako potravu velmi silně preferuje, takže to, že se na nějakém místě zdržuje dlouhodobě nebo je tam nahrazován dalšími jedinci, jednoznačně dokládá, že se tam žížal nachází nadprůměrné množství.
    Před časem jsem v diskusi o krtkovi zmínil, že má hodně dobrý marketing, který vyzdvihuje jeho domnělé výhody. U žížal totéž platí ještě víc. U nich si málokdo uvědomuje jejich negativní vliv. Absurdní je, že žížaly si na rozdíl od krtka lidé na zahradu opravdu kupují.
    27. 1. 2021 19:47 Beda Svoboda
    Tak jsem si přečetl odkaz O KRTKOVI, no krtek dělá většinou krtince, krtice prolézá záhony a dělá tunely,do nich se tedy dají dát ony železné pasti. Mě lozí většinou krtek samec. Navíc velice nepravidelně jednou za pár dní. Sežere žížaly, za týden zas, tak vyhubí postupně většinu žížal.To samé v kompostu, takže když na podzim beru kompost,nenajdu ani 1 žížalu. Jen je zajímavé že  jakmile na jaře česnek vzejde, krtek do něj nevleze. Měl by p.ing. Kozák nebo p. J.Kozák mladší na to nějaké  vysvětlení? Děkuji
    27. 1. 2021 20:33 Jan Kozák ml.
    Kompost žížaly nezbytně nepotřebuje. Krtek loví tak, že když mu do chodby spadne žížala, díky výbornému sluchu ji uslyší, doběhne za ní, umrtví ji a odnese do zásobárny, případně ji sežere. Když zvážíme četnost jeho tunelů v půdě, je to poměrně neefektivní metoda, pokud by měl chtít v daném teritoriu všechny žížaly vyhubit.
    Hádal bych, že se do česneku po vzejití krtek nevrátí, protože přemnožené žížaly, které se živily zarytým organickým materiálem, uhynou hlady nebo v důsledku počasí.
    28. 1. 2021 16:03 Beda Svoboda
    P.Kozáku ml. můj  názor je takový, že půda nutně potřebuje žížaly jednak k provzdušnění půdy (což krtek taky dělá) ale hlavně zpracují  organické zbytky (což krtek nedělá) a tím obohacují půdu trusem,což je vynikající hnojivo,navíc přírodní. Žížaly v kompostu urychlí přeměnu materiálu a tím zlepší kompost. Proto čím více žížal v záhonech (i v kompostu) tím lépe. Dovolil bych si nesouhlasit s tím,proč se krtek nevrátí do vzešlého česneku, neboť v praxi mám dlouhý (užší)záhon dělený na části, v 1 části krtek ryje, další část, kde je vzešlý česnek "obejde" a v další, kde je např. mrkev,opět ryje. Dle mne asi vzešlý česnek něco? produkuje, co krtek nesnáší. Funguje to i v případě, že když vysadíte česnek do meziřádků mezi jahody, krtek tam též nevleze (navíc naroste česnek  větší). Toto lze samozřejmě jen v zahrádkách. Také si myslím,že žížaly neuhynou, alespoň v mé půdě mají "jídla"až až. Žížal je všeobecně málo dle vědců, tak si vážím každé žížaly co mi krtek nesežere.
    28. 1. 2021 19:12 Vaclav Kavka
    V Severní Americe, kde na většině území lesů mírného pásma žížaly nežily, se zavlečením rozšířily evropské žížaly. Původně tam povrch pokrývala silná vrstva tisíciletého humusu, kterou žížaly sežraly a zmineralizovaly. Jako výsledek zmizela většina druhů bylinného patra a rozšířily se druhy eutrofních společenstev.
    Z toho plyne poučení, že žížala urychluje zánik organické hmoty v půdě. Nic proti nim, já je mám taky rád. Jen je třeba vědět, že nám užírají pracně budovanou organickou složku v záhonech. Taky z části působí, že kompost ubývá. Bez žížal by kompost vznikal pomaleji a bylo by ho víc. Ale na druhou stranu zase žerou háďátka atd. To jen na vysvětlenou, nic proti žížalám.
    28. 1. 2021 20:39 Zdeněk Mácha
    Žížaly ale zárovenˇobohacují půdu svými exkrementy při požírání organické hmoty.
    28. 1. 2021 20:46 Vaclav Kavka
    Bezesporu. Toto urychlení koloběhu živin je jedním z důvodů popsaného rozvratu. Na záhonu ten dopad tak dramatický nebude, z části je i chtěný, přesto je dobré o tom vědět. Taky z toho plyne poučení, že pokud chceme organiku v půdě dlouhodobě udržet, měla by být ve formě hůř žížalám stravitelné.
    31. 1. 2021 14:43 Beda Svoboda
    Na našich zahradách na záhonech zase není tolik žížal,aby zničily organickou hmotu. Proto velice souhlasím s p.Máchou, že obohacují půdu  "žížalím"kompostem. A to i těm,co pěstují na polích.
    30. 1. 2021 11:48 Jan Kozák
    Krtek, divoké prase, srnčí zvěř a k tomu moje poznámka. Chybí mi jen krtonožka. Jedná se o aktuální zkušenost.
    Krtek ryl pod zemí, divočáci na povrchu a srnky přebíhaly. Byla to louka. Loni v létě byla třikrát orána, v září bylo rozhozeno a zapraveno dusíkaté vápno. Sousední louka je tak rozrytá, že ani není poznat, jde-li o zorané pole nebo louku. Krtek na obdělaný pozemek ani nepáchne, půl metru od něho však krtiny tvoří velmi hustě. Prasata se drží ve vzdálenosti nějakých deseti metrů. Ale potvory srnky pořád přebíhaly. Tož jsem pořídil pachový ohradník a je pokoj (už od středy). Uvidíme, po jaké době bude nutné znovu aplikovat smradlavou látku.
    Krtonožky naštěstí nemáme, ale kilometr od nás se už objevují, v Holicích jsou běžné. Takže osobní zkušenost není žádná, přesto si myslím, že je dusíkaté vápno při správné aplikaci bude likvidovat a nějakou dobu na takový pozemek nebude nalétávat. Zkuste to.
    31. 1. 2021 14:48 Beda Svoboda
    My krtonožky máme,naštěstí už málo, s těmi, pokud nejsou přemnoženy,se v celku dá bojovat. Bohužel,  s krtkem je boj skoro marný,navíc,pokud už ho chytíme,přileze druhý...

    Vlnovník česnekový

    6. 1. 2021 14:30 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dámy a pánové, dovolte aby zde lehce prezentoval výsledky podtlakových testů česneku na likvidaci vlnovníka česnekového.Vyrobil jsem z 3 mm silného plechu podtlakovou kruhovitou nádobu s odnimatelným víkem tak,aby se tam vešla plastová přepravka přiměřeně naplněná česnekem.Výsledky jsou takové,že 15 sekund nestačilo,30,60 a 90 také ne.Až čas přes 150 vteřin měl uspokojivé výsledky kdy se vlnovník ani po 6 hodinách již nepohyboval.Ale kvůli vajíčkům vlnovníka,které podtlak nezlikviduje se musí tento proces za 2-3 dny opakovat.Takto jsem ošetřil i veškerý sadbový česnek a v rámci pokusničení  jsem 1/3 sadbového neošetřil  v Sulce.Tato třetina již vystrkuje růžky přes to,že byla sázena o týden později.Nyní je v rostoucím česneku rozdíl mezi ošetřeným a neošetřeným v Sulce asi 2 až 3 týdny. Takže podtlak česneku neublíží a lze ho pak i sázet!Veškerý česnek jsem co 14 dní takto ošetřoval jelikož nemám dezinfikovanou dílnu,kde přepravky s česnekem byli uloženy.Osobně se domnívám,že ta Sulka může trochu té síry přidat česneku na pálivosti a současně ho chránit před vlnovníkem .Otec poctivě mořil 6 hodin a já jen dvě.Česnek jsem měl větší ale táta pálivější.Na Sulku bych rozhodně nezanevřel ale bohužel až po sklizni budu o něco málo /možná/ chytřejší a rozhodně dám vědět.Po sklizni chci sledovat rozdíly ve velikosti,zdravotním stavu a pálivosti.Manželka tvrdí,že na velikosti záleží.
    Rozměry podtlakové nádoby-vnitřní průměr 715 mm,výška je 360 mm a víko má pr. 750 mm.Nádoba je doplněna čtyřmi pojezdovými kolečky,gumovým těsněním na hraně nádoby a uprostřed kolmo nahoru je  přivařená tyčka o pr. 5 mm v délce 355 mm.Tato tyčka bude procházet přepravkou.Konec tyčky je zabroušen do půlkulata,aby neponičila  česnek.Víko je doplněno z vnitřní stany přivařenou matkou M 30-je zde na vystředění  na tu tyčku.Tato tyčka vymezuje průhyb dna a víka při podtlaku.
    Později jsem víko doplnil o kulový ventil na plyn a po 10 sec.  zapnutého vysavače jsem uzavíral podtlak v nádobě a vysavač vypnul.Podtlak mi tam vydrží zhruba 4 minuty.Materiál stál kolem 3 000 Kč a nevím proč ale podtlakový manometr za 1200 Kč jsem již nekoupil.Vysavač stál 2000 Kč zakoupen v OBI. A saje i vodu,trošku jako průmyslový,spokojenost veliká.
    Závěrem chci popřát všem příznivcům českého a nebo i ruského česneku především hodně zdravíčka,štěstíčka a mnoho pěstitelských úspěchů.
    ČESNEKU ZDAR-COVIDU ZMAR
    Podtlaková nádobaVlnovník
    6. 1. 2021 16:07 Jozef Sisak
    Zaujimavý pokus-- overenie až na buduci rok
    7. 1. 2021 12:25 Libor Hejduk
    Zajímavý pokus. Zeptám se obecenstva, zkoušel někdo něco podobného v malém provedení s domácí vakuovačkou na potraviny? Pro nás malé rodinné zahrádkáře by to možná bylo z hlediska množství takto zpracovaného česneku dostačující varianta.
    7. 1. 2021 14:16 Vítězslav Dotzauer
    Určitě by to šlo,ale potřebujete na to pevnou nádobu NÉ IGELITOVÝ SÁČEK  česnek by se pomačkal.Možná něco jako vynález pana Papina ale ten je dělán na přetlak a ten by vlnovníka mohl asi také zničit-prostor pro pokusy ale já mám podtlakovou nádobu.
    A navíc už bohužel žádného vlnovníka na pokusničení s přetlakem nemám.
    7. 1. 2021 19:14 Vaclav Kavka
    Pokud je součástí účinku i podtlak ( ne jen absence vzduchu), tak to v igelitu nepůjde. Tam naměříte stále ten atmosferický tlak.
    Rostlinné buňky mají buněčnou stěnu z celulózy, to by je mohlo zvýhodňovat oproti živočišným buňkám v případě podtlaku.
    Zajímavá otázka by byla, zda by stačila i obyčejná vodní vývěva, to by celou věc učinilo jednodušší.
    8. 1. 2021 6:21 Jozef Sisak
    Lacnejšia varianta je - použiť sudy ktore použivame na daždovu vodu počas sezony , alebo bednička doplnena aj krytom a to cele vložiť do igelitoveho vreca či vakuoveho vreca na uskladnenie sezonneho oblečenia .
    9. 1. 2021 16:51 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den p. Sisaku
    máte pravdu,že by ty kovové sudy na vodu šli použít jako podtlakovou nádobu.
    Dořešit víko,gumové těsnění a nějaký ten ventil a je to.
    Právě jsem takový sud podrobil podtlakové zkoušce 30 sec. a on to k mému podivu vydržel.
    Sud by mohl být tak 70 cm nad/konstrukce nebo palety/ zemí,aby se nemusel člověk tak ohýbat.Víko by mělo nahoře pant,aby se dalo překlopit na sud.Dá se tam přepravka s česnekem,víko zaklopí a může se jít vysávat.
    Mohl jsem ušetřit 3000 Kč.Bylo by mi potěšením s Vámi spolupracovat nad dalšími projekty.
    Už přemýšlím nad tou bedýnkou-pozor na ostré hrany.Možná i kovový kbelík s nějakým víčkem/pokličkou bez ucha.
    Kovový sud
    8. 1. 2021 21:31 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den p. Kavka
    dovoluji si oponovat Vašemu tvrzení,že to v igelitu nepůjde.
    Mám originální igelitový pytel cca 100x200 cm na likvidaci roztočů v peřinách.
    Peřina i s polštářem se v pohodě vejdou do řekněme tohoto přípravku.Slovo pytlík nebo pytel již nebudu používat.Hubice aktivního vysavače se vloží mezi peřinu a polštář.Obouma rukama se přimačkává na hadici igelitový přípravek.
    Zhruba za 20 sec. dojde k obrovitému smrštění obsahu tohoto přípravku a to
    asi na jednu desetinu původní velikosti-je tam tedy podtlak?Myslím,že je!
    Když nedodržíte po těch 2-3 minutách podtlaku návod a vypnete vysavač,budete nemile překvapeni.Špinavá voda z tohoto vysavače/RAIMBOW/ pronikne mezi polštář a peřinu.Podtlak z přípravku dokáže natáhnout vodu z vysavače.Bohužel vlastní zkušenost a pochvala zase žádná/od manželky/.
    Myslím,že padali i barvité metafory a něco o obyvatelích Kréty.Povlečení převléknout,vyprat a zbytek usušit.
    Pevný hrnec s /NÉ! skleněnou/ pokličkou, plný česneku  a v igelitu baleném by podle mě šel v poho použít.Asi bych dal z boku hrnce něco jako houbičku na mytí nádobí/moje oblíbená/ a na ní bych sledoval ,jak se bude v podtlaku zmenčovat, antož zde nebude absolutně žádný indikátor účinnosti.
    Předpokládám,že každý má doma vysavač,větší hrnec a silnější a větší přípravek.
    9. 1. 2021 3:56 Vaclav Kavka
    To jste pouze napsal, že když stlačíte pružinu (vysajete polštář) a potom ji pustíte, vrátí se zpět. To, že na ni celou dobu bude tlačit okolní atmosféra, se nezmění.
    9. 1. 2021 10:02 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den p. Kavka 
    konečně si začínáme rozumět.Jde o to,že právě ta pružina zabije toho vlnovníka.Představte si,že tlačíte na tu pružinu a na druhé straně je ten vlnovník opřený o zeď.Proč to zabije vše viditelné okem úplně přesně nevím,ale moje manželka by Vám jednoduše odpověděla-cituji-PROTOŽE PROTO!
    8. 1. 2021 6:22 Jozef Sisak
    Mohli by ste uverejniť označenie typu vysavača prip. technicke udaje ? Čo sa tyka dezinfekcie priestoru , ak sa to neda chemicky ako alternatíva germicidny žiarič napr. https://www.lelux.sk/sk/produkty/1924/uv-c-germicidna-trubicova-lampa-stolova-s-casovacom Použivam kratkodobo . Ake je pôsobenie na kuchynsky  uskladneny cesnak a cibuľu či zemiaky neviem . ak dôjde k poškodeniu - schopnosti kličiť je to len na predlženie skladovateľnosti ?
    8. 1. 2021 16:21 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den p. Sisak
    nejdůležitější bude výkon to jest 1500 W.
    Germicidní lampa může poškodit česnek ale na kolik tak to netuším-zabijí to kytky v pokoji.
    Vysavač

    Postřik

    27. 11. 2020 18:12 Zakladatel vlákna: Polický Antonín
    Dobrý den pane Kozák. Chci se zeptat jestli Vaztak bude působit na Houbomilku jako Karate a Reldan (o kterém jsem se dočetl,že není moc eko),a v jaké dávce, protože na etiketě o škůdci není nic psáno.
    27. 11. 2020 19:04 Jan Kozák
    Nevím, ale pochybuji o tom. A jste si jistý, že u Vás houbomilku máte? Problém je i v tom, že v současné době není žádný přípravek proti ní registrovaný.
    12345Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne