Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Kultivace Zpět na diskusi

    Provzdušnění

    24. 6. 2022 9:12 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nyní ještě smysl česnek proplečkovávat. Po silném dešti stála na poli voda a nyní je tam suchý nepropustný škraloup. Plánuji sklizeň cca za 7 dní. Používám plečku, která půdu v řádku i proškrábne trošku, asi 10 cm, do hloubky, na fotce.  Děkuji.
    PlečkaPlečka
    26. 6. 2022 17:35 Jan Kozák
    Mně by se víc líbila samotná slupice bez radličky. Ale použijte to, co máte.

    Provzdušňování

    2. 11. 2020 11:52 Zakladatel vlákna: David Krayzel
    Dobrý den, pane Kozáku,

    chtěl bych se zeptat, když se po sadbě utuží zemina, zda-li je vhodné potom provzdušňovat a pokud ano, tak jak moc a jak často.

    Předem moc děkuji za odpověď
    2. 11. 2020 18:19 Jan Kozák
    Nevím, jestli jsem dostatečně pochopil otázku. Pokud bude utužená zem na podzim po výsadbě, pak nemusíte dělat nic. Něco jiného je to během vegetace. Nedostatek vzduchu v půdě má za následek světlání celé rostliny, ne jenom špiček listů. Pak je dobré prokypřit zem co možná nejhlouběji, ale ne do široka. například plečkováním bez radliček, pouze slupicemi. Většinou to stačí jedenkrát.

    Plevel

    18. 3. 2020 22:00 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
    Dobrý večer. Zatím bojuji s plevelem formou vláčení, ale některé odrůdy díky výšce porostu už vláčet nelze. Prutové brány bohužel nemám, tak proto přemýšlím, že bych nasadil tento stroj. (viz foto.) Má  s tím někdo zkušenost?
    VláčeníČesnekNahrnovač senaNahrnovač sena
    19. 3. 2020 10:09 Jan Kozák
    Používá to několik našich pěstitelů. Výborná věc, zkušenosti jsou velmi dobré, doporučuji. 
    19. 3. 2020 19:48 Martin Perníček
    Děkuji pane Kozák za doporučení. Zatím jsem ho odzkoušel mimo česnek, ale po pár technických úpravách si myslím že by mohl dobře sloužit i v česneku.

    Hnojení

    26. 4. 2018 12:51 Zakladatel vlákna: Lukáš Kotě
    Dobrý den pane Kozáku,
    chtěl jsem se zeptat na Bjetinu začínají být trošku nažloutlé listy, na Vekanu skoro ne, jen velmi málo (špičky), Hnojeno před výsadbou v listopadu cerelitem a 30.3. ledkem vápenatým, tento víkend jsem měl v plánu kultivaci a přihnojení síranem amoným s ledkem. Nevím, jestli by nebylo podle jiných příspěvků už teď aplikovat postřik močoviny na list nebo obojí(síran + ledek + močovinu na list)? Jinak žádné "vady" nebo škůdce česnek nevykazuje. Velice děkuji za Vaší odpověď
    žloutnutí
    27. 4. 2018 7:16 Jan Kozák
    Udělal bych to tak: ráno síran amonný + kultivace, večer postřik močovinou.
    27. 4. 2018 12:38 Lukáš Kotě
    Děkuji za odpověď, udělám to podle Vás. Jen ještě otázku kolikrát a popř. za jak dlouho postřik močoviny na list opakovat. Děkuji
    29. 4. 2018 10:36 Jan Kozák
    Běžně se stříká močovinou každých 7 - 10 dní, tím, že tam ještě teď přišel síran amonný, tak bych vmyslel opakování po čtrnácti dnech, poslední postřik do týdne po odhlávkování.

    Plečkování

    9. 4. 2017 7:12 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den,jakou dobu po aplikaci Stompu se může ještě plečkovat? Můžu plečkovat třeba až po týdnu,nesníží to účinek?
    9. 4. 2017 21:18 Jan Kozák
    Každopádně je třeba Stomp zavláčet nebo aplikovat před deštěm. Někteří pěstitelé s úspěchem opakovaně plečkují po aplikaci Stompu.

    Vlačení a postřik

    2. 4. 2017 22:34 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku do kdy doporučujete vláčení branami? Chci ještě určitě tento týden ale porost už je docela narostlí, nepoškodím ho? A ještě se chci zeptat jestli hned potem můžu aplikovat stomp, stříknutí na česnek nevadí?
    3. 4. 2017 16:39 Jan Kozák
    Přesný termín se nedá určit, záleží na výšce česneku, půdě i druhu bran. Běžnými  lehkými branami se vláčí do výšky 15 - 20 cm. Ale s tím Stompem to udělejte obráceně: po jeho aplikaci ho zavláčejte, zvýšíte tím jeho účinnost.
    3. 4. 2017 19:54 Štěpán
    Ještě se chci zeptat,jestli stompem mám stříkat jen mezery nebo křížem i přes česneky? Ničemu by to vadit nemělo ne?
    4. 4. 2017 20:43 Jan Kozák
    Stomp se stříká celoplošně. Počítejte s tím, že po jeho aplikaci česnek trochu ztratí barvu, ale to je normální.

    Sadba 2015

    4. 12. 2015 7:46 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den pane Kozáku,
    co se týče sadby, kterou jsem od Vás zakoupil, tak bylo poměrně zdravá.
    Ze 7 kg jsem vybral 953 zdravých stroužků a jen 22 jsem vyhodil, zejména u u odrůdy Havel. Partie Havranu a Bjetinu byly zcela v pořádku.
    V sobotu budu sázet, čím dál víc se mi vyplácí u nás sázet co nejpozději. Brzká výsadba nedá očekávané a mám ji dřív napadenou.
    Měl bych dvě otázky na Vás:
    1) hloubka výsadby - dno dírky kam se uloží stroužek podpučím je optimál 10 cm pod úrovni povrchu pozemku?
    2) kypření - hloubka pro výsadbu - má rád česnek "tvrdou postýlku a měkkou peřinku"
    3) onehdá jsem viděl poškození stroužků česneku (již při skladování po sklizni - v říjnu), zejm. u odrůdy Havel u známého: na povrchu oloupaných stroužku byly bílé krystalky, stroužek se třpytil, mírně celý zahnědl a zmenšil svou velikost - seschl, čili stroužek vysloveně "hrkal" v obalech. Jde o vlnovníka, vidím to na nějaké posátí hmyzem??
    5. 12. 2015 7:32 Jan Kozák
    1. Hloubka výsadby 6 - 8 cm znamená vrstvu zeminy nad stroužkem, což asi tak odpovídá podpučí v 10 centimetrech.
    2. Hloubka prokypření před výsadbou by měla být jen málo větší než hloubka výsadby. Tedy tak, aby se pohodlně sázelo (to by byla Vaše tvrdá postýlka). Ale i tu peřinku je třeba přimáčknout. Pokud není příliš mokro, dělá se to tak, že při výsadbě se šlape po předchozím řádku.
    3. Určitě je to vlnovník.

    Příprava políčka

    3. 12. 2013 21:11 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý večer, potřeboval bych poradit jak nejlépe připravit pole 10X5 metrů. Louka/pole na kterém se cca 25let sušilo seno a poslední 3 roky mulčuje traktůrkem. Na konci října jsem pole lehce poházel vyzrálým koňským hnojem,provedl orbu cca 20cm.No a teď přijde moje otázka: plánuji sázet až česnek,to znamená, jak ošetřit půdu ohledně zaplevelení atd. kdy půdu zkultivovat, jestli až těsně před sázením nebo kvůli plevelu třeba třikrát? Předem děkuji za rady
    4. 12. 2013 10:43 Hana Kopecká
    Většinu odpovědí najdete zde
    Česnek v otázkách
    4. 12. 2013 20:46 Jan Kozák
    Kultivace je lepší než chemie. Proto raději vícekrát kultivujte, případně to doplňte zeleným hnojením (hořčice nebo svazenka).
    4. 12. 2013 23:33 Miroslav
    Mnohokrát děkuji pane Kozáku.Tzn.když v květnu pole zkultivuji rotavátorem,poté vyseju hořčici popř.svazenku,v srpnu zaorám, tak v říjnu/listopadu můžu opět zkultivovat rotav. a čekat na vhodnou dobu výsadby.
    Bylo by to tak nějak zjednodušeně řečeno možné?Předem děkuji a již nechám volno pro další:-)
    5. 12. 2013 18:43 Jan Kozák
    Začněte dříve. Hned, jak to půjde, pozemek usmykujte, podle potřeby uvláčejte, rozhoďte zelené hnojení a uválejte. Další orba bude pravděpodobně nutná podle zaplevelení už někdy v červnu. Klidně pak můžete znovu opakovat zelené hnojení. Osobně považuji rotavátor za jeden z největších omylů zemědělství, proto ho nikomu nedoporučuji. Je však třeba rozlišovat rotavátor a rotační kultivátor - ten nevadí. Podle míry zaplevelení je třeba kultivaci několikrát opakovat.
    5. 12. 2013 20:46 Miroslav
    Ještě jednou děkuji a jsem rád že jste začal psát o rozdílu (rotavátor a rotační kultivátor).
    Někde tady jste psal že:rotavátor ničí půdní strukturu.
    Pročetl jsem mnoho diskusí ale nikde jsem se konkrétně nedopátral k jasnému výsledku.Co je co?
    Jestli mohu,vložím jsem dvě fota na kterých jsou podle popisu jeden "motorový kultivátora a druhý jen kultivátor" Jsou vhodné nebo to jsou podle Vás oba mot.rotavátory?Děkuji Miroslav
    6. 12. 2013 10:59 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, pan Kozák myslel asi rotavátor a rotační brány - to jsou takové metly, jako šlehač v kuchyni, jsou drahé a většinou jen za traktory. Taky by mě ale zajímalo, proč je rotavátor jeden z největších omylů, pochopil bych to v lehčí nebo strukturní půdě, ale u nás máme půdy opravdu těžké, jílovité, a i zjara, po orbě a promrznutí, se sype jen třeba 10, 15 cm vrchní vrstvy a do hloubky je to pasivním taženým nářadím moc špatně zpracovatelné, proto s úspěchem používáme léta rotavátor. Děkuji za podrobnější objasnění panem Kozákem, Mitiska Třebíč
    6. 12. 2013 10:29 Jirka
    Jirka: rozdíl rotovátoru a rotační kultivátoru.
    Rotovátor je hlučný, nevýkonný ani se na to nedá koukat. Neničí půdu, ale zdraví. Mám kultivátor Bolens BL 50 81 Honda. Není hlučný, po odmontování disku a kolečka, ho nechám zahrabat 25 cm hluboko, jde jak hodinky. Jirka 151 mnm.
    6. 12. 2013 19:33 Jan Kozák
    Rozdíl mezi rotavátorem a rotačním kultivátorem je v počtu otáček. Rotavátor se točí rychleji, pokud by neměl kryt, létala by od něj hlína na všechny strany do vzdálenosti měřené na metry, zatímco rotační kultivátor může klidně pracovat i bez krytu - hlína od něj neodletuje. Na snímcích pana Miroslava jsou kultivátory, ty ničemu nevadí, jejich použití je pro zemědělství přínosem. Rotavátory ničí půdní strukturu, proto jejich používání zvláště v těžkých půdách je neodpovědné vůči následným generacím.
    8. 12. 2013 17:14 Miroslav
    Děkuji za objasnění dané věci.

    Likvidace podrůstků

    9. 9. 2013 10:34 Zakladatel vlákna: Jaromír Herzán
    Dobrý den pane inženýre,předem bych vám chtěl poděkovat za obdržení velmi pěkného sadbového materiálu.Chtěl bych Vás požádat o radu, jak likvidovat podrůstky po pšenici ozimé,(bohužel nebyla jiná možnost)pozemek byl poorán v polovině srpna a teď začínají podrůstky vzcházet.Mám pro likvidaci použít Roundap, nebo nějaký jiný selektivní herbicid?Děkuji za odpověď. S pozdravem Jaromír Herzán
    11. 9. 2013 10:14 Jan Kozák
    Roundup použít můžete, ale pšenici spolehlivě zlikvidujete i mechanicky kultivací před sázením. Je to ekologické i ekonomické.

    ještě přihnojit?

    7. 6. 2013 11:41 Zakladatel vlákna: Anna Čížková
    Mně se sice záplavy nedotkly,ale porost po deštíchje zlutozelený..doufám,že to není viróza..Mám ještě rozhodit ledek vápenatý,nebo jiné hnojivo,či je už pozdě? Pěstuju Havran a Benátčan..plus Japo II,ale to vypadá dobře..
    11. 6. 2013 21:38 Jan Kozák
    Teď ještě přihnojit můžete, doporučoval bych i nějakou kultivaci (plečkování, okopávka).

    Podzimní výsadba

    19. 7. 2012 9:19 Zakladatel vlákna: Jaromír Herzán
    Dobrý den pane inženýre,při podzimní výsadbě česneku potřebuji využít plochu starého,částečně zapleveleného trávníku.Mám představu, že současný porost zlikviduji Roundupem, po cca.třech týdnech provedu orbu a před výsadbou pozemek zrotavátoruji a přihnnojím Cereritem.Je tato úvaha správná?
    19. 7. 2012 18:42 Jan Kozák
    Postup je správný, já bych místo rotavátoru doporučil kultivátor. Rotavátor ničí půdní strukturu a myslím si, že bychom se měli snažit předat půdu dalším generacím co nejméně zdevastovanou.
    31. 7. 2012 18:39 josef_václavek
    Jsem amatér a proto omluvte mou drzost a neznalost, ale při zadání rotavátor či kultivátor do vyhledávače se mi nabízejí stejné stroje
    můžete mě prosím objasnit rozdíl, nebo mi doporučit odkaz, kde se jej dozvím

    děkuji vám za laskavost

    josef
    31. 7. 2012 19:29 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Pro vysvětlení rozdílu je lepší do vyhledavače zadat oba termíny. Pak Vám vyskočí např. tato stránka.
    1. 8. 2012 8:14 josef_václavek
    Děkuji, rozdíl je opravdu dramatický a už rozumím proč ing. Kozák mluví o struktuře půdy

    josef

    Kamyšník polní

    11. 5. 2012 12:21 Zakladatel vlákna: Jana
    Dobrý den pane Kozáku,prosím existuje nějaký postřik na tento vytrvalý plevel? Okopávka je sice účinná, ale během dvou dní začíná růst nanovo. Potřebovala bych se ho zbavit natrvalo a ne ho jen přibržďovat v růstu. Moc děkuji za případnou radu
    11. 5. 2012 21:13 Jan Kozák
    Máte-li tento plevel v česneku, pak se asi mýlíte v jeho určení. Kamyšník přímořský (jiný u nás neroste) je bahenní rostlina, tudíž roste na substrátech pro pěstování česneku zcela nevhodných. Obecně platí pro většinu vytrvalých plevelů, že je můžete zničit na pozemku bez kulturních rostlin chemicky herbicidy typu Roundupu, přesličku Garlonem. Také vytrvalá kultivace Vás zbaví nepříjemných plevelů během jednoho roku.

    brany-kultivace

    26. 3. 2012 12:31 Zakladatel vlákna: zdeněk melichar
    Dobrý den pane Kozáku
    Mám dotaz ohledně kultivace?Minulý týden jsme projeli bránami česnek a vzhledem k tomu,že sázím ručně a sadba není tak hluboko mam pocit,že jsme česnek jaksi narušili.Mam či mohu nyní provést nake "záchrané"opatření nebo jen čekat jak vše dopadne?
    26. 3. 2012 20:37 Jan Kozák
    Pokud máte dojem, že jste se dostal při kultivaci až ke stroužkům, nebylo by na škodu mírné nahrůbkování.

    Kultivace

    13. 10. 2011 20:24 Zakladatel vlákna: Strafnik
    Dobrý den. Jak je míněno, že se má kultivovat lehkými branami, vždyť dojde k poškození sadby, nebo ne? Když budu používat plečku na podélnou kultivaci řádkuza traktůrkem nevidím problém, ale co příčný směr, zacouvat a plečkovat? - sadba samozřejmě musí být v rozteči pro traktor.
    13. 10. 2011 21:10 Jan Kozák
    Ten brácha to dělá správně, půl hektaru se dá proběhat napříč řádky s branou na laně. Větší plochu obdělávanou traktorem musíte vláčet ve směru řádků. Jsou na to dobré síťové brány. Vláčí se za slunného dne ráno po sejití rosy, do večera jsou klíčící plevele suché. Poškození porostu je minimální.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne