Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Příprava pozemku Zpět na diskusi

    Vápnění

    11. 11. 2021 10:00 Zakladatel vlákna: Lukáš Novák
    Zdravím. 
    Chtěl bych letos před česnek povápnit. Sázet plánuji cca na konci měsíce. Přemýšlím jestli bude lepší poprášit půdu teď nehašeným vápnem, před výsadbou budu ještě orat. A nebo pak poprášit půdu už s zasázeným česnekem dolomitickým vápencem na povrch. Nějaké zkušenosti? 
    11. 11. 2021 20:47 Jan Kozák
    Nehašené vápno má i dezinfekční účinek, což je dobré, dolomitický vápenec zase obsahuje hořčík, což je také dobré. Ať se rozhodnete pro první nebo druhé, je lepší rozhodit před orbou, jinak z toho česnek nebude mít skoro nic, případně vůbec nic.

    Použití Digestátu

    8. 11. 2021 20:52 Zakladatel vlákna: Aleš Vynáhlovský
    Dobrý den, založil jsem nový záhon na česnek a mám na zahradě k dispozici Digestát . Je možné do půdy digestat v omezeném množství zapravit? Je to vhodné pro česnek? Děkuji 
    9. 11. 2021 9:12 Jan Kozák
    My sami digestát nepoužíváme ani o žádném pěstiteli česneku nevím, že by ho používal. Třeba někdo bude vědět víc.

    Hnojení

    19. 10. 2021 20:53 Zakladatel vlákna: Miroslav Buchl
    Dobrý den pane Ing. Kozáku. Chtěl jsme se jen zeptat, jak mám postupovat. Chystám se na sadbu česneku. V podstatě hned po sklizni jsem poházel na pole o ploše cca 350m čtverečních 20kg dusíkatého vápna a zapracoval. Mám nyní po zasazení čeneku na pole ještě rozhodit cererit, popřípadě ledek (toho mám přebytek doma), nebo vše nechat až na jaro. Děkuji za odpověď a ať se daří..
    20. 10. 2021 17:59 Jan Kozák
    Pokud není pozemek ve staré síle, např. po bramborách hnojených hnojem, pak má základní hnojení Cereritem smysl. Ale pouze za předpokladu. že ho zapravíte do půdy před sázením, případně pokud sázíte do brázdiček, pak ho sypat na jejich dno - tzv. hnojení pod patu. Pokud dáte Cererit  pouze na povrch, hnojíte víc než česnek následnou plodinu. Ledek dávat každopádně až na jaře.

    Dusíkaté vápno

    18. 10. 2021 11:13 Zakladatel vlákna: Jan Loudát
    Dobrý den, pane Kozáku, chci na podzim na část záhonu o velikosti 500 m2 sadit česnek cca na 100 m2. Na zbytek cca  400 m2 chci sadit brambory - poslední týden v dubnu (záleží na počasí). Začátkem dubna cca 14 dní před sázením brambor chci na pozemek kde budu sadit brambory aplikovat dusíkaté vápno. Může dusíkaté vápno ublížit česneku, když bude hned vedle brambor? Můžu to tak udělat? Děkuji za Vaši odpověď.
    19. 10. 2021 19:16 Jan Kozák
    Bude záležet na aktuální teplotě. Pokud bude teplo, doporučoval bych jistotu metrového odstupu od česneku.

    postup při sázení

    3. 10. 2021 22:55 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský Holínský
    Dobrý večer chci se zeptat jestli je můj postup správný česnek jsem na konci srpna namořil v sulce před sázením namořím ve fundazolu mám starou zásobu potom udělám brázdu neboli žlábek do kterého hodím cereryt vsadím stroužky česneku a než zahrnu postříkal bych to ryzocorem chci se zeptat jestli fundazol a ryzocore  není dohromady pěkná blbost nebo naopak mockrát děkuji za odborný  názor
    4. 10. 2021 6:58 Jan Kozák
    Váš postup je správný, jeden detail však nedokážu posoudit. A to je případný negativní vliv Fundazolu na Rizocore. Vzhledem k tomu, že používání benomylu, což je účinná látka ve Fundazolu, je už celosvětově hodně dlouho v ochraně rostlin zakázané, předpokládám, že to ani výrobce Rizocore neměl důvod zjišťovat. Jenom doplním, že jsem ve své diplomové práci v roce 1978 už řadil benomyl hned vedle DDT a HCH a sám jsem ho nikdy nepoužíval ani nedoporučoval.

    uskladnění, úprava půdy půdy

    11. 9. 2021 18:48 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den mám na vás 2 dotazy .
    1. mohu uskladnit na zimu česnek jinak, než zavěšený-nemám tu možnost
    2. mám ještě nějak připravit půdu na podzimní výsadbu česneku
         DĚKUJI
    11. 9. 2021 20:28 Jan Kozák
    Skladujte každopádně v suchu. A zkuste papírové sáčky.
    Pro podzimní výsadbu musíte mít půdu v takovém stavu, aby se do ní dobře sázelo. Znamená to tedy mít ji dostatečně nakypřenou do hloubky jen trochu větší než je hloubka výsadby.

    ZELENÉ HNOJENÍ

    27. 8. 2021 19:54 Zakladatel vlákna: pavel kovář
    Dobrý den pane Kozák je dobré před výsadbou česneku vyset pelušku jako zelené hnojení?
    28. 8. 2021 7:21 Jan Kozák
    Určitě to není špatné. Ale uvážíte-li, že by se zelené hnojení mělo zaorat (nebo zarýt) do poloviny září, tak už to letos nemá cenu.

    nevzešlá svazenka

    22. 8. 2021 18:00 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
    Možná hloupá otázka ,po sklizeném česneku jsem chtěl dát svazenku na přilepšení pro další plodiny nevzešla snad ani jedna.Osivo zakoupeno  v Banhausu zaseto se zapravením do půdy .Co jsem udělal špatně nebo bylo osivo s nulovou klíčivostí?Díky  za odpověd.
    22. 8. 2021 22:43 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Zdvořak příčin může být  více -málo vody,hluboké zapracování a nebo něco v půdě.Doporučení zalít a modlit se.Případně přečíst dobu zasetí na obalu té svazenky.JE SUCHO.
    23. 8. 2021 3:13 josef zdvořák
    Díky za názor taktéž špekuluji co to způsobilo,to sucho se mi nezdá letos tady není navíc jsem stále zaléval,hloubka klasika zapravení hráběma.Už jsem to vzdal a přesel hořčicí ta po třech dnech již leze jsou ideální podmínky-teplo,každý den voda.Stále se domnívám že ta klíčivost je nejpravděpodobnější protože nevzešla ani jedna což je divné.Ale děkuji za odpověd příště si udělám test na klíčivost.Díky.

    Vylehčení půdy

    19. 8. 2021 8:08 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Pane Ing. Kozáku, měl bych na Vás dotaz, jaký písek použít na vylehčení půdy. Bude lepší říční, nebo kopaný písek? Mám tu až skoro jílovitou půdu. Děkuji Vám za odpověd´. 
    19. 8. 2021 19:28 Jan Kozák
    Aby se vylehčila těžká půda pískem, muselo by ho být víc než 50 % objemu. Těžká půda obsahuje převahu jílovitých částic, t.j. částic menších než 0,01 mm. Naproti tomu písek je složen z částic větších než 0,05 mm. Na vylehčení těžké půdy jsou potřeba prachové částice, tedy frakce mezi pískem a jílem, a to je spraš neboli prachové částice. Jíl s pískem vytvoří podobnou hmotu jako je beton, pouze nebude tak tvrdá. Na Vysoké škole zemědělské v Brně, vyznamenané Řádem práce, jsme se v polovině sedmdesátých let učili, že nejlepším materiálem na vylehčení těžkých půd je popílek. V té době se však ještě nemluvilo o nebezpečí těžkých kovů; často popílek obsahuje kadmium nebo arzén.
    Těžkou půdu můžete spolehlivě vylehčovat dřevným popelem nebo organickou hmotou. Obojí se musí doplňovat, aby byl efekt dlouhodobý.

    Výběr pozemku pro česnek

    9. 7. 2021 13:26 Zakladatel vlákna: David Tichý
    Dobrý den, 
    chtěl jsem se zeptat, zda je toto možné. Jde o stanoviště, kde mi v tomto roce roste zelí. Zelí roste v polostínu a já se Vás chci zeptat, jestli bych mohl po zelí vysadit česnek a zda dokáže snést polostín, cca 3-6 hod. slunce? 
    Děkuji Vám za odpověď. 
    12. 7. 2021 21:40 Jan Kozák
    Pokud to není zelí rané, tak doporučuji větší posklizňové zbytky odstranit, protože by ztěžovaly výsadbu. Polostín může být výhodou i nevýhodou, záleží na roku. Bude-li hodně horko, je česneku v polostínu líp, bude-li však rok deštivý s málo slunečním svitem, tak je to v polostínu horší. Ale v zásadě to česnek vydrží.

    Příprava záhonu

    3. 7. 2021 20:57 Zakladatel vlákna: David Orkáč
    Dobrý den 
    Je možnost před sázením česneku použít zelené hnojení a dusíkaté vápno ? Popřípadě jak postupovat ? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den 
    4. 7. 2021 15:31 Jan Kozák
    Pokud by bylo dost času, můžete dát dusíkaté vápno a asi za měsíc vyset zelené hnojení. To v polovině září zarýt. Určitě nemůžete zarýt zelené hnojení a zároveň zapravit dusíkaté vápno, protože zelené hnojení by se špatně rozkládalo. Ještě je možné zarýt zelené hnojené v září a dusíkaté vápno dát v malé dávce (1 kg/a) těsně před výsadbou; jeho dezinfekční účinek bude slabší, ne však zanedbatelný.
    5. 7. 2021 10:31 David Orkáč
    Děkuju moc za radu 

    výsadba česneku

    30. 10. 2020 14:33 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Pane ing. stále u nás prší,termín výsadby se blíží, půda do té doby určitě nevyschne,odborníci  stále předvídají deštíky, tak budeme nuceni sázet do mokré země. Sázím několik desetiletí,ale tolik vody v tuto dobu nepamatuji. Bude to snad mít nějaký negativní vliv na česnek, když bude sázen do mokra,či snad do bláta? Případně nám pak nezamrzne a sadba bude v mokru (delší dobu)? Dík za Váš názor.
    30. 10. 2020 14:49 Jan Kozák
    Nám tu prší také pořád a podobně jako Vy už s té vody radost nemáme. Nedá se ani připravovat pole. Musíme počkat měsíc nebo dva, uvidíme. Samotná mokrýá zem nevadí, ale pokud na záhonu stojí voda. to už je špatně.  V zahrádce je možná výsadba do hrůbků.
    30. 10. 2020 15:38 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Ono té vody je letos až moc. Já mám sice zoráno,ale taky se do toho nyní nedostanu. Musíme doufat, nic jiného nám nezbývá,
    30. 10. 2020 17:11 Beda Svoboda
    Voda na záhonech mi naštěstí nestojí. Dík za odpověď.
    4. 11. 2020 10:13 Roman Jurek
    I mokrá půda se dá dobře připravit, ale chce to sílu, rycími vidlemi jsem ji nakypřil,  pohnojil vším možným - mixem kompostu s dřevěným uhlím a vyzrálým hnojem (terra preta), pak síranem draselným, kostní moučkou, guánem, dokonce prolil roztokem vápnitého dolomitu + sulky, posypal zeleným hnojením (nalákám žížaly ať ryjou za mě) a celý tohle jsem zapravoval navícekrát obyčejnými vidlemi, půda osychala před očima, teď už pršet nemá, tak by to mohlo pomoci. 
    4. 11. 2020 13:02 Jan Kozák ml.
    Zde v diskusi se setkávají zahrádkáři, kteří sázejí třeba čtvrt kilogramu sadby, s pěstiteli, kteří vysazují desettisíckrát větší množství. Tím se hodně liší nejen použitelné postupy, ale i problémy, na které při práci narážejí.

    Příprava políčka

    22. 10. 2020 21:23 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Připravuji políčko pro sadbu ...cca 3 m × 50 m...kde předtím asi 20 let byla louka s tím že většinou se jen posekala a píce se nechala jen tak ležet.... chtěl jsem se zeptat jestli je velký problém pokud nedodržím Vámi předepsanou dobu 4 měsíce od orby k samotnému sázení...ale třeba jen 1 měsíc ??? A potom mám ještě dotaz asi je zbytečné do půdy přidávat nějaké hnojiva že?? Když půda tak dlouho ležela ladem
    Typ půdy černozem...orba cca 20 cm
    Děkuji za odpověď
    23. 10. 2020 7:38 Jan Kozák
    Z Vašeho popisu se dá usuzovat, že živin bude pro česnek dostatek. 
    Pozdě zoraná louka bude problémem víc pro Vás než pro česnek. Jednak se bude do drnu hůř sázet a za druhé budete mít hodně práce s pletím, protože většina vytrvalých lučních rostlin Vám bude pole spolehlivě zaplevelovat. Každopádně bych ve Vašem případě doporučil použití přípravku Rizocore.
    A ještě drobnost: šetřete, prosím, v naší diskusi otazníky; působí to arogantně.

    Dusikaté vápno

    7. 10. 2020 12:24 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Zdravím,  ešte by som sa chcel spýtať na radu ohľadom aplikácie Dusikatého vápna. Mám zaoranú pôdu, a mal by som rozhodiť vápno a potom kultivovať alebo najskôr to kultivovať a potom rozhodiť  a ešte raz to prejsť nie až tak hlboko? V návode som našiel "slabo zapraviť do pôdy ". Pýtam sa preto, že ho idem aplikovať prvý krát. 
    8. 10. 2020 19:53 Jan Kozák
    Rozhodit a kultivovat téměř do hloubky orby. Uvolňovaný kyanovodík stoupá nahoru.

    Průměrná sklizeň

    22. 9. 2020 12:30 Zakladatel vlákna: Radim Macholán
    Dobrý den,rád bych se zeptal kolik zhruba odhadem je možné prumerně sklidit kg česneku z 20kg sadby od vás.Moc děkuji.Jsem začátečník. A dál když o víkendu pooram louku(10let louka) pohnojim např cerelitem a časem udělám branama ,jestli to není už pozdě vzhledem k připravenosti půdy na sadbu (odhadují letos sázení na začátek prosince vzhledem k teplotám) takže za  2 měsíce 
    22. 9. 2020 19:36 Jan Kozák
    Chtěl jsem se podívat na Vaši objednávku, abych se vyjádřil ke konkrétní odrůdě, ale neobjevil jsem ji. Běžně se počítá násobek průměrného počtu stroužků v cibuli mínus deset procent. Pokud je sadba drobnější, mělo by to být víc, pokud je sadba hodně velká, bude to méně.
    Louka měla být zaoraná už minimálně měsíc. Když je chladno, rostlinné zbytky se pomaleji rozkládají. Pokud byla louka sklízená a nehnojená, počítejte s tím, že musíte dobře pohnojit.
    22. 9. 2020 20:18 Radim Macholán
    Mám zájem o 20kg odrůdy Vekan,tzn kolik průměrně lze sklidit odhadem kg ? A čím doporucujete prohnojit? Například tím celeritem ? 
    23. 9. 2020 7:20 Jan Kozák
    Sklidit byste z toho měl minimálně 160 kg. Cererit je dobrá volba, doporučil bych dávku 6 kg na ar (6 q/ha).

    Hnojení před sadbou

    19. 9. 2020 14:33 Zakladatel vlákna: Petr Plášil
    Dobrý den,
    Mám dotaz ohledně přípravy půdy, před mým prvním pěstitelským pokusem s česnekem. Sadba je z těchto stránek - krabička s více odrůdami.
    Pozemek byl pár let ladem. Vloni poorán a osazen svazenkou, která byla na podzim zaorána. Letos brambory, které momentálně sklízím. Před vlastním ranně listopadovým zasetím česneku, bych rád půdu vylepšil svazenkou. Vzhledem k pozdní době chci do začátku svazence pomoci chemickým hnojivem.  Mohu použít NPK 15,6-15,6-15,6+1,8 Mg nebo raději zvolit Cererit kvůli obsahu chloru? Má pak smysl ještě dohnojit Cereritem přímo při sadbě česneku?

    Předem děkuji za odpověď  a přeji hezký den
    19. 9. 2020 19:33 Jan Kozák
    Na svazenku je už pozdě, teď by se už měla zapravovat do půdy. Takže Cererit před výsadbou česneku. Pokud budete sázet do rýh, dejte hnojivo na její dno v jiném případě rozhodit před přípravou půdy.

    Příprava pozemku

    13. 9. 2020 20:44 Zakladatel vlákna: Šváb František
    Hořčici, kterou jsem použil jako zelené hnojení mám v úmyslu zapravit do půdy. Je vyrostlá před květem. Česnek budu sázet v polovině prosince. Mohu ještě doplnit umělým hnojivem, př. ledek ?
    Prosím o radu. 
    Jestli mohu do takto připravené půdy česnek vysázet. 
    14. 9. 2020 20:20 Jan Kozák
    Těch informací máme málo. Neznáme předplodinu a hnojení k ní. Každopádně je nejvyšší čas hořčici zaorat či zarýt. A ledek na podzim nedávejte, hodně dusíku by se v zimě ztratilo.

    Kde sadit?

    9. 8. 2020 23:36 Zakladatel vlákna: Petr Šánek
    Dobrý večer! Přemýšlím posadit letos více česneku a tak se chci zeptat kde! Mám k dispozici zahradu, kde posledním 40 let rostla jen tráva (Za účelem sena, krmivo pro krávu a králíky) louky bych v příštích týdnech zoral.  Má to potenciál případně jaké úpravy jsou zapotřebí? děkuji za radu...
    11. 8. 2020 8:11 Jan Kozák
    Orbu neodkládejte, je nejvyšší čas (už to mělo být), aby se drn do výsadby jakž takž rozložil. Pokud louka byla jen sklízená a nebyla pravidelně hnojená, počítejte s tím, že je k dispozici málo živin, tedy před výsadbou řádně nahnojit.

    Striedanie pozemku

    22. 7. 2020 13:19 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň.  Chcel by som sa spýtať,  či niekto nie je v podobnej situácii alebo o radu. Mám pozemok,  ktorý mám rozdelený na 3 časti. Pestujem len cesnak a na zvyšku je zelené hnojivo,  len nechcem stále dávať facéliu a horčicu a orať to 2x do roka. Myslel som, že by som po cesnaku nasial ďatelinu, tú nechal do konca následného roku, zaoral a další rok na jar dal zelené hnojivo, a na jeseň sadil cesnak. Môže to tak byť alebo je lepšie  zvoliť niečo iné? Ďakujem za rady. Príkladam aj foto tohtoročnej úrody. 
    Dukát
    23. 7. 2020 19:11 Jan Kozák
    Vámi vymyšlený postup je dobrý. Počítejte s tím, že jetel budete muset pokosit, aby nevytvořil semena. Mohl byste pak trhat jetel z česneku.
    23. 7. 2020 22:54 Miroslav Mikula
    Navrhujem zasiať Lucerku a vegetáciu nechať 2 roky. V roku výsadby v mesiaci 09 zaorať, cca za 3 týždne prebehnúť diskovými bránami alebo ťažkými bránami a cca 2 týždne pred výsadbou znovu preorať. To by malo stačiť na zničenie vegetácie a koreňov. Založenie porastu v tomto období pri priaznivom počasí by nemal byť problém, ale treba zasiať sejačkou a plochu uvalcovať. Pred sejbou asi neorať a použiť iba diskové a ťažké brány. Treba počítať s tým že porast na krmovinárske účely treba 5 krát za sezónu pokosiť.
    23. 7. 2020 23:26 Alois Juráň
    No ale při letošní  urodě slimáků nevěřím že vzejde..Já mám od slimáků ožraný aj ten česnek.Dokonale .
    24. 7. 2020 8:25 Miroslav Mikula
    V tomto roku Lucerka zasiata na jar, dlho bojovala so suchom. Až teraz zažína skutočne rásť. Sucho môže byť problémom aj pri oraní porastu na jeseň. Jednoducho nemusíte do zeme dostať pluhy.
    Ak máte oplotený pozemok,tak na slimákov je účinný Indický bežec - kačica s dlhým krkom. Potom z Vás bude aj chovateľ.
    24. 7. 2020 13:23 Martin Lokaj
    Ďakujem za rady, kým nenájdem niekoho, kto by to pokosil na kŕmenie alebo seno budem musieť ostať len pri zaorávaní. Je tam dobrá hlina, dostať pluhy do zeme nie je problém. Len som to považoval za zbytočné orať 2x ročne, ale aspoň bude viac hmoty v zemi.
    24. 7. 2020 21:39 Jan Kozák
    Ještě si přidám.
    Není nutné pokosenou hmotu odvážet nebo sušit. Klidně může zůstat ležet a zaorá se nakonec. Ale pokud byste volil lucerku (mnozí jí říkají vojtěška), musela by se zaorat na podzim rok před výsadbou nebo v roce výsadby při první seči. Jinak byste mohl mít problémy při sázení s nerozloženými zbytky.
    24. 7. 2020 23:36 Miroslav Mikula
    V takom prípade by som  miesto kosačky  kúpil za traktor mulčovacie zariadenie. Hmota by sa lepšie rozkladala a porast by lepšie prerastal cez podrtenú hmotu.
    25. 7. 2020 7:21 Jan Kozák
    Moja řeč.

    Dobrá volba pro česnek?

    26. 5. 2020 18:33 Zakladatel vlákna: Petr Haubelt
    Po 20 letech jsem rozryl a rozmulčoval 30m/č . Pohodil Ledek a dávám posekanou trávu. Zaryju trávu a dám fólii proti plevelu, na podzim ještě poryju. Česnek budu sadit Bjetin, Vekan a Lukan.  Děkuji 
    Nový záhon
    26. 5. 2020 21:13 Jan Kozák
    Těžko posoudit, jestli to bude stačit. Záleží na množství zaryté trávy. Určitě s ní nemusíte šetřit. Bez půdního rozboru bych pro jistotu doporučil před výsadbou pohnojit kilem Cereritu. 

    Příprava pole napříští rok

    25. 5. 2020 20:14 Zakladatel vlákna: Vít Pohanka
    Dobrý den,

    dokončuji rytí políčka (20x5) metrů, na kterém chci pěstovat mimo jiné česnek. Jsem v pěstování česneku naprostý novic a proto se chci ujistit, že nědělám něco špatně. 
    Políčko se nachází na Vysočině v nadmořské výšce okolo 570 m. n. m. Je na mírném jiho-jiho-východním svahu (viz foto). Počítám s výsadbou Japo II nebo Benátčan.

    Na místě nebylo v lidské paměti nikdy nic než jenom louka, tedy trávu zarývám, s hnojením letos nepočítám. Chci ho jen do listopadu a sadby udržovat hrubě kultuvivané a bez vzrostlého plevele, než ho defitivně urovnám a připravím pro sadbu  

    Protože je políčko v mírném svahu (viz foto, které přikládám), počítám s řádky "napříč" po vrstevnici, ať minimalizuji možnost eroze.
    Nové políčkoNové políčko - detailNové políčko - situace
    25. 5. 2020 20:29 Novák Ladislav
    Udržovat pozemek hrubě kultivovaný ač bez plevelů je podle mého názoru špatné. V tomto termínu bych volil pěstování některých směsek a nebo plodin na zelené hnojení. Jako první bych použil nějakou luskovino obilní směsku a následně svazenku. Do výsadby česneku by tam narostlo určitě i něco do kuchyně.
    25. 5. 2020 21:01 Jan Kozák
    Když se dívám na fotografie, volil bych také černý úhor, jak plánuje Vít. A to proto, že by se mu asi nepodařilo při osetí zeleného hnojení zlikvidovat vytrvalé byliny z původní louky. 
    Pokud louka bývala sklízená a nehnojená, tak bych určitě doporučil nejen před česnek hnojit.
    25. 5. 2020 21:06 Pavel Brychta
    Děkuji za info
    26. 5. 2020 12:58 Vít Pohanka
    Děkuji, bývala sklizená a nehnojená, ale poslední dva roky jsem ji docela intenzivně sekal, tak 10x do roka, to abych posekanou krátkou trávu nemusel sbírat a mohl ji nechat zetlít na místě.Může to být aspoňpozitivní faktor? 
    26. 5. 2020 12:55 Vít Pohanka
    Děkuji :-)
    26. 5. 2020 17:49 Alois Juráň
    Chcešli česnek který láká kupuj sadbu u Kozáka!

    Příprava půdy

    5. 4. 2020 23:34 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
    Dobrý den, 
    chtěl bych se optat na připravení půdy pro pěstování česneku. Letos poprvé zkouším pěstovat a příští rok bych v tom chtěl pokračovat. Na příští výsadbu mám k dispozici ne - příliš úrodnou půdu. Půda je vyčerpaná, lehká a spíše písčitá. V minulých letech se zde pěstovaly především brambory. Mohl bych Vás požádat o doporučení co udělat pro to, aby zem byla více úrodná a byla tak připravena na pěstování česneku? Mám připravenou kupu hnoje, kterou teď na jaře promísím s půdou. Je to dobrá volba? Co bych ještě do půdy mohl přidat? 
    Předem děkuji za odpověď. 
    Jakub Fousek
    6. 4. 2020 7:32 Jan Kozák
    Hnůj zaryjte a plochu využijte pro pěstování nějaké plodiny I. trati, např. brambory, okurky, rajčata, dýně, zelí. Tím bude pozemek připravený pro podzimní výsadbu česneku. Pokud máte hnoje dostatek, aspoň 10kg na metr čtvereční, pak před vlastní výsadbou česneku už nemusíte žádné hnojivo přidávat a až na jaře přihnojovat dusíkem. 
    6. 4. 2020 9:01 Jakub Fousek
    Děkuji Vám za odpověď. 

    Příprava pole

    3. 11. 2019 6:40 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
    Mám dotaz na přípravu , teprve budu mořit a sázet.  Ale zajímá mě jak mám připravit půdu  do předu,  asi je nesmysl nakypřit kultivatorem a hned sázet jak brambory kvůli vzduchu . Mám nakypřit a počkat až si půda trochu slahne?????
    3. 11. 2019 16:00 Miloslav Tecl
    Dobrý den , připravit a sázet . Pokud Vám půda promokne připravená , bude z toho bahno a dlouho to bude vysychat . Miloš
    3. 11. 2019 17:48 Jan Kozák
    Pan Tecl má pravdu, připravuje se těsně před sázením, přičemž hloubka přípravy by měla být jen trochu větší než hloubka výsadby.
    A ještě drobnost: používání víc než jednoho otazníku působí arogantně, příště jimi, prosím, šetřete.
    4. 11. 2019 9:45 Jiří Hamerník
    Dobře děkuji za radu. 
    Dám si příště pozor na otazníky,nevěděl jsem že by to mohlo působit arogantně. 

    stomp

    23. 10. 2019 21:35 Zakladatel vlákna: Petr Konečný
    Dobrý večer pane Kozák.Zhruba do 14 dní bych chtěl sadit česnek a mám dotaz jestli česnek postříkat stompem ještě letos po zasetí,nebo na jaře po vzejití??Děkuji za odpověd
    26. 10. 2019 18:48 Jan Kozák
    Záleží na zaplevelení pozemku a době výsadby. Silně zaplevelený pozemek je možné ošetřit po výsadbě a opakovaně na jaře. Při pozdní výsadbě většinou stačí jarní ošetření. Pokud se ošetří pouze na podzim, začne v květnu růst plevel.

    Dusíkaté vápno

    23. 10. 2019 7:49 Zakladatel vlákna: Vojtěch Tesař
    Dobrý den pane Kozáku, u nás se říká, že po aplikaci dusíkatého vápna je potřeba nechat pozemek min. 14 dní nechat odstát a nic na něj nesázet.... ??? Mohu případně dusíkaté  vápno rozhodit cca týden před výsadbou? Děkuji. 
    23. 10. 2019 13:47 Alois Juráň
    Řeším podobný problém..ono se má lehce zapravit do půdy a přikryt plachtou..Zajímalo by mne zda existuje aj jiná metoda.nemám tolik plachet,Zvažuju zapravit rotavátorem a nechat 14 dní sednout ,ale nevím zda je to dobrý nápad..Rotavátor použit nusím ,je to zaoraná louka..Sice sem oral včas ale nevypadá moc dobře.
    23. 10. 2019 19:25 Jan Kozák
    Nejúčinnější dezinfekce dusíkatým vápnem je jeho zapravení do vlhké půdy v teplém období a zakrytí plachtou. Pokud není možné plachtu použít, je-li pozemek větší než naše možnosti zakrytí, pak se povrch uválí. Je možné použití dusíkatého vápna i těsně před výsadbou. V té době je už chladno, dusíkaté vápno se v půdě rozkládá pomalu a česneku neuškodí. jeho dezinfekční účinek je podstatně slabší, ale v porovnání s kontrolou vykazuje v pokusech dobré výsledky. Ale po rozhození vždy zapravit.

    výsadba česneku

    19. 10. 2019 8:53 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý den 
    Mám prosbu,  na pozemek 4 ary jsem rozházel 20 kg cereritu,a promíchal jsem to rotavátorem, ale česnek jsem nesázel,tak bych se Vás chtěl zeptat, zda to hnojivo ho nemůže nějak poškodit,chtěl bych sázet cca za 14 dní? Dle počasí. Děkuji
    19. 10. 2019 9:43 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Určitě ho nepoškodí.  Já před výsadbou rozházím cererit, kompost a pak zapravím rotavátorem.
    19. 10. 2019 10:21 Lukáš Sova
    Dobrý den
    šlo mi o to že rozmezí mezi hnojivem a sázením je rozmezí 14 nebo i déle.
    už mám nasázeno cca 6 kg,
    19. 10. 2019 20:21 Daniel Večeřa
    Zdravím,Vy už sázíte? Ještě má být teplo...já ještě počkám.Jinak já dávám cererit taky těsně před sázením.Naházím cererit ,zaškrábnu kultivátorem a hned sázím. Nevím jak dlouho by jste musel čekat než se cererit rozpustí,myslím,že cererit se rozpouští pomalu
    19. 10. 2019 21:45 Lukáš Sova
    Dobrý večer
    já jindy dávám hnojivo při sázení,letos jsem rozházel hnojivo a pak jsem si řekl že je teplo tak počkám,tech 6 kg je zkouška co to bude dělat
    20. 10. 2019 19:17 Jan Kozák
    Běžně se hnojí krátce před výsadbou při přípravě půdy. Česnek začne přijímat živiny z tohoto hnojiva až na jaře. Pro zakořenění a vyrašení ze země má zásobu ve stroužku.
    20. 10. 2019 21:31 Lukáš Sova
    Tak by se česneku nemělo nic stát že je tam hnojivo v předstihu,
    22. 10. 2019 7:04 Jan Kozák
    Česneku to v žádném případě neublíží.
    22. 10. 2019 8:59 Lukáš Sova
    Děkuji za odpověd
    a děkuji za pěknou sadbu,snad už se ochladí a můžem sázet,koukal jsom že česnek co byl v sulce už strká kořínky

    Příprava pozemku

    13. 10. 2019 13:33 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.ing.Kozáku,chtěl bych se prosím zeptat.Včera jsem zaryl posekanou svazenku a mám ještě asi 20 litrů jíchy z kopřiv a slepičinců,myslíte,že bych jí mohl vylit na ten zrytý záhon?
    A ještě bych měl jeden dotaz.Našel jsem na svém  uskladněném česneku, který jsem sklidil později jako by pavučinky u prostřed cibule,vypadá to jako by povučinka od mola.Je možné tento česnek použít na sadbu? Předem děkuji za odpověď, s přáním pěkného dne Radek Bohmalský
    13. 10. 2019 19:06 Jan Kozák
    Jíchu z kopřiv a slepičinců už teď žádná rostlina plně nevyužije, ale než ji skladovat přes zimu, kdy stejně bude degradovat, tak ji na ten záhon nalijte. Drobná poznámka: zelené hnojení je dobré zapravit do půdy okolo
    poloviny září.
    Ta podobnost s molem je trefná. Měl jste tam molíka česnekového, ale ten už je pryč. sadbou se nepřenáší.
    13. 10. 2019 20:49 Radek Bohmalský
    Děkuji Vám za rychlou odpověď.
    13. 10. 2019 20:46 Radek Bohmalský

    Príprava pozemku

    7. 10. 2019 18:55 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý  deň, je vhodné  pripraviť  pozemok pred sadením bránami? Tie hroty sú  dlhé len cca 13-14 cm a neviem či  by to stačilo.  Mám rotavátor ale keď  ste odporúčali radšej  kombinátor a ten nemám  by som to videl ako alternatívu,  ďakujem  za odpoveď. 
    7. 10. 2019 19:17 Jan Kozák
    Tato hloubka je samozřejmě dostatečná, ale dostanete brány do této hloubky?
    7. 10. 2019 19:24 Martin Lokaj
    To neviem, musím to vyskúšať,  ak to nepôjde takto hlboko tak budem ešte  raz musieť  použiť rotavátor,  aspoň nastavim najpomalšie otáčky. A aká  hĺbka  by asi stačila  aby bolo rozrobené tými bránami?

    Příprava pole

    20. 9. 2019 18:00 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
    Dobrý den . Jsem v česneku úplný amatér a letos budu sázet česnek po prvé.  Čtu vaše diskuse,články,v nich píšete že je nevhodné sázet česnek po směsce s hrachem. Moje otázka zní "můžu sázet česnek na pole kde bylo letos do května zaseté žito na zelené krmení poté zasetá směs s hrachem a jetelem též posekáno a poslední třetí seč v září jen samotný jetel . Tak se vás ptám kdybych jetelište z oral česnek na to pole letos zasazel , co se bude dít s česnekem po takové kombinaci plodin. 
    Děkuji za odpověď 
    20. 9. 2019 20:05 Jan Kozák
    Děkuji za upozornění, už jsem poznámku o nevhodné předplodině hrachu smazal. Vzhledem k tomu, že spousta pěstitelů má s hrachem coby předplodinou dobré zkušenosti, soudím, že moje zkušenost se vázala k dané lokalitě a není tedy obecná. 
    Jiná věc je s tím Vaším jetelištěm. To už mělo být zoráno. Nevím, jak je u Vás vlhko nebo sucho (my na na déšť pořád ještě čekáme). Nebude-li dost teplo a vlhko, zaoraný jetel se málo rozloží a bude se Vám špatně sázet. Ale jako předplodina by to mělo být velmi dobré.

    hnojení před výsadbou

    11. 11. 2018 16:45 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den, mám pro vás možná trochu laický dotaz, nicméně odpověď na něj jsem v diskuzi nenašel, tak prosím o zodpovězení. Zajímalo by mě čím a jak hnojit teď na podzim těsně před nebo těsně po výsadbě. V létě jsem použil dusíkaté vápno a později zasel a zaoral hořčici. Děkuji 
    11. 11. 2018 17:11 Jan Kozák
    Tyto informace naleznete v rubrice "pěstování" v části Příprava pozemku. Průmyslová hnojiva je třeba dávat před výsadbou. Buď zapravit plošně při přípravě na sázení nebo pokud sázíte do rýh (na Moravě říkají do járků, je možné dávat hnojivo na dno těchto rýh - tzv. hnojení pod patu.

    Zelené hnojivo

    29. 10. 2018 14:37 Zakladatel vlákna: Ladislav Frank
    Dobrý den 
    Chci se zeptat zda je možné provést podzimní sadbu do čerstvě zaryteho zeleného hnojiva děkuji Frank Ladislav 
    30. 10. 2018 17:04 Jan Kozák
    Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď: ne.

    dusíkaté vápno

    13. 10. 2018 16:58 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.Ing.Kozáku,
    prosím Vás,budu ted zarývat zelené hnojení(svazenku),můžu zároven zapravit do půdy i dusíkaté vápno?Chtěl bych to po zapravení přikrýt nepropustnou folií.
    Děkuji za odpověd,Radek Bohmalský
    13. 10. 2018 19:55 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno v žádném případě teď nedávejte, bránilo by to rozkladu organické hmoty. Pokud je u Vás sucho, tak by bylo potřeba po zrytí pozemek zalít, aby se takto pozdě zarytá svazenky alespoň částečně do výsadby rozložila.
    14. 10. 2018 6:57 Radek Bohmalský
    A ještě se chci zeptat,mám možnost zasadit kousek vedle,kde jsem sklidil včera papriky.Tam můžu aplikovat dusíkaté vápno,s tím,že bych to pak na 2 až tři týdny přikryl?
    14. 10. 2018 19:34 Jan Kozák
    Ale pouze za předpokladu, že rostliny paprik vytrháte a odstraníte z pozemku.

    ČO so sulkou po použiti.

    12. 10. 2018 22:14 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Par otazok

    1. Moriť cesnak po zbere až po  vysušeni  ? alebo aj 2-3 dni po zbere ? v celych cibuliach či rozdeleny ? Moriť aj bez priznakov - preventivne ?
    2. dezinfekcia dusikatym vapnom po zbere predplodiny alebo až  pred sadbou cesnaku?
    3. Použitu sulku použiť ako hnojivo na vysadeny cesnak , v akej koncentracii ?
    alebo aplikovať na pozemok  kde bude na buduci rok cesnak ?
    4. Pripravovať pôdu na vysadbu aj vyrazne skôr alebo tesne pred vysadbou ?
    13. 10. 2018 19:51 Jan Kozák
    1. Nevím. Nejsem odborník na ochranu rostlin.
    2. Dezinfekce dusíkatým vápnem je nejúčinnější v teplé a vlhké půdě, tedy lépe hned po sklizni předplodiny.
    3. Jestli Sulku rozředíte na dvojnásobek nebo desetinásobek je víceméně jedno. Osobně bych to dal na pozemek s vysazeným česnekem.
    4. Připravuje se podle aktuální potřeby. Pokud se pozemek zapleveluje, je potřeba zorat bez ohledu na termín, čistý pozemek po bramborách stačí připravit kultivátorem těsně před výsadbou.
    17. 10. 2018 20:33 Pavel Dohnal
    Obdivuji Vás Jene za blahodarnou trpělivost. Tohle bych aspoň den rozdychaval. Doufám, že máte tiskovou mluvčí. 
    18. 10. 2018 13:27 Jan Kozák
    To je dobrý nápad, nemáte třeba dceru, která by mi ji mohla dělat?
    29. 10. 2018 6:25 Jozef Sisak
    Reagujem neskôr lebo som si vyskušal kvalitu ochrany pri prihlaseni z ineho  počitača! PARADA .

    1. Ak sa nepokladate za odbornika na ochranu  rastlin ja Vas a nie som sam POKLADAM aspoň čo sa tyka CESNAKU. Mam zaujem o Vaš nazor.
    2. Plne súhlasim.
    3. OK.
    4.OK.
    Prispevok p. Dohnala  ma priviedlo  k  POĎAKOVANIU  za Vašu nekonečnu trpezlivosť. Časť otazok sa opakuje , stačilo by pred jej napisani prečitať dostupnú diskusiu až potom pisať otazky. Ja osobne svojimi otazkami idem za hranice bežnej diskusie ,nestači mi vedieť ako , ale prečo tak ! Počas  hľadania odpovedi som sa dostal do diskusie až na rok 2015 !  VĎAKA VAM PAN KOZAK!!!! žE TO TAK STALE ŤAHATE S NAMI PESTOVATEľMI ,
    1. 11. 2018 18:06 Pavel Dohnal
    Pán Jozef, prípadná omluva odo mňa. Tak jsem to také myslel. Že má p. Jan Kozák starostí s nama malopěstitelama,trubkama. A já mu také skláním poklonu a uznání. VYDRŽTE, Honzo! Máme Vás rádi!!!  DÍKY ZA VŠE! 
    17. 10. 2018 8:46 Helena Malá
    Já jsem dusíkátým vápnem posypala záhon už před 3mi týdny. je zakrytý černou folií a stále nejsou kuličky rozložené. Tak neví jestli už není pozdě. Už není takové teplo.

    čerstvé slepičince

    14. 9. 2018 9:35 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozák, pro letošní výsadbu chci připravit nový pozemek, kde česnek ještě nebyl, dosud "trávník" s převahou pýru. Protože celý srpen nepršelo, vše se doteď tváří jako "uschlá" tráva, tak jsem plochu zakryla kartonem jako mulč, aby neobrážela a chystám se odstranit - sloupnout drn a zbytek zrýt. Můžu na plochu před rytím rozhodit čerstve slepičince, zarýt a cca v listopadu zasadit česnek a nebo jsou ty slepičince moc čerstvé? Ta zem tam není moc úrodná, tak počítám, že jinak zapravím cererit, po výsadbě rozhrnu vrstvu kompostu a během vegetace budu poctivě přihnojovat.  Děkuji za radu.
    14. 9. 2018 14:45 Jan Kozák
    Slepičince tam můžete klidně zarýt. A pokud byste po výsadbě chtěla dávat kompost, pak by bylo lepší ho zarýt společně s těmi slepičinci. V půdě udělá lepší službu než  na povrchu.
    15. 9. 2018 20:34 Jana Kopecká
    Děkuji za radu, kompost zapravím s hnojivem, pýr zkusím postříkat a když nestihnu záhon připravit pro podzimní výsadbu, normálně to zryju, příští rok osázím "něčím" nebo dám svazenku a budu mít prima záhon na příští rok pro česnek.
    14. 9. 2018 21:00 Novák Ladislav
    Dobrý den.Pýr je velice úmorný plevel.Sloupnutím drnu se ho podle mne nezbavíte.Jestli je ta půda alespon trochu kvalitní nezbavoval bych se jí.Lepší než mulč proti obrážení jste měla nechat obrazit a postříkat Roundupem.Na pýr bohužel motyka nestačí.
    15. 9. 2018 8:35 Novák Ladislav
    Jestli se Vám zdá Roundup nepřijatelný existuje výrobek od AgroBio Opava Totální herbicid.Je to bohužel ale všechno chemie.
    15. 9. 2018 20:35 Jana Kopecká
    Roundup tam určitě nedám, ale vezmu to něčím co je na pýr a uvidím, jak jsem psala výše, bud to stihnu připravit na česnek a nebo to využiji příští rok. děkuji za radu.
    16. 9. 2018 11:26 Jan Kozák
    Pokud se jedná o malou plochu, a to v tomto případě asi ano, pak není velkým problémem oddenky pýru odstranit při rytí. A ještě poznámka: Totální herbicid od Agrobio Opava je přesně totéž co Roundup, tedy účinná látka v současné době velmi diskutovaný glyfosát.
    17. 9. 2018 0:25 Jana Kopecká
    Ano, jedná se o cca 10 m2, pýru tam je docela dost, ale již jsem takto ručně pozemek připravovala a šlo to. Tak uvidím. Jako postřik plánuji Targu (už se zas prodává) a tam je účinnou látkou quizalofop-P-ethyl. Nebo Agil účinná látka propachizafop. Když vidím OL u obou, v některých případech až 90 dní, tak to ještě zvážím.  Hned v sousedství mám černou ředkev. Velmi děkuji
    20. 9. 2018 23:19 Pavel Dohnal
    Určitě bych se nejdřív pokusil zbavit se pýru vyrytim. Aspoň z nejhoršího. Tedy spíš kořenů, co zůstanou v zemi podle Vašeho popisu po sloupnuti drnů! Osobně bych nejdřív vyplel, pak zryl, nechal odležet, zasadil česnek a pak zalil kuřincema. Práci nikdy nenahradí žádný postřik!! Pokud máte ráda česnek.  

    Příprava půdy pro výsadbu

    13. 9. 2018 18:52 Zakladatel vlákna: Václav Dejl
    Dodrý den .
    Mám dva sudy uleželé jíchy (slepičince + kopřiva) . Mohu tento roztok aplikovat do půdy cca 2 měsíce před výsadbou ? A co granulovaný kravský hnůj . 
                     Děkuji za odpověď .                         Václav Dejl
    13. 9. 2018 19:55 Jan Kozák
    Tu jíchu bych aplikoval na povrch těsně před přípravou k výsadbě, aby se zapravila do půdy. A granulovaný hnůj je možné také použít se zapravením do půdy při přípravě na sázení.

    Dusíkaté vápno

    19. 8. 2018 13:14 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Dobrý den, chtěl bych se jak provést následující operace. Budu dávat česnek po bramborách. Sklizeň brambor proběhne v první polovině září. Po té bych chtěl vysít svazenku a také pole povápnit dusíkatým vápnem. Bylo by dobré vysít svazenku a poté se zaoráním aplikovat dusíkaté vápno? Nebo povápnit hned po sklizni brambor a prokypřit do 20 cm  a za 14 dní sít svazenku. Pokud mohu ještě poprosit o množství vápna na plochu. Děkuji moc za odpověd 
    20. 8. 2018 17:40 Jan Kozák
    Pokud chcete půdu pořádně dezinfikovat, pak po sklizni brambor rozhoďte 3 kg dusíkatého vápna na 1 ar, zapravte, malou plochu překryjte na 14 dní neprodyšnou fólií, větší plochu uválcujte. Svazenku už nedávejte.
    Nebo můžete vysít svazenku, začátkem října ji zaorat a dusíkaté vápno dát při přípravě půdy před sázením. Ale svazenka Vám toho moc neudělá a dezinfekce bude slabší, ne však nulová.
    Ale letos je to otázka vody. Bez vody bude i včasná dezinfekce méně účinná a svazenka ani nevyklíčí.

    Dusíkaté vápno

    29. 6. 2018 10:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Sháněl
    Dobrý den, kdy nejdéle před výsadbou aplikovat dusíkaté vápno? Kolik na 500m čtverečních? Děkuji
    29. 6. 2018 21:56 Jan Kozák
    Nejúčinnější je aplikace v létě, dokud je dost teplo. Po rozhození se zapraví do půdy, je-li sucho, tak se zaleje a přikryje fólií. Větší plochy, které je problematické zakrýt, se uválí. Tehdy je dezinfekční účinek nejvyšší. Nemáte-li možnost využít tento termín, tak i aplikace těsně před výsadbou má svůj význam. Běžně se dává 500 kg/ha, tzn. na pět arů potřebujete 25 kg.

    Dusíkaté vápno

    13. 6. 2018 17:16 Zakladatel vlákna: František Simousek
    Dobrý den, mužů na podzim před výsadbou česneku aplikovat do země dusíkaté vápno děkuji
    13. 6. 2018 20:40 Jan Kozák
    Pokud chcete půdu pořádně dezinfikovat, pak je nutné aplikovat dusíkaté vápno ještě v době, kdy je teplo. Ale i aplikace před sázením má jednoznačně kladný účinek na růst a zdravotní stav česneku.

    Dotaz

    13. 5. 2018 21:41 Zakladatel vlákna: Josef Polívka
    Dobrý den, zbylo mi po jarní výsadbě brambor asi 30arů volného místa, na které bych chtěl na podzim sadit česnek. Nicméně tento pozemek byl hnojen kamexem a síranem amonným. Poradíte mi prosím, zda mohu na tento pozemek česnek sázet, nebo mám zvolit jiný? Děkuji za odpověď, J.P.
    14. 5. 2018 22:08 Jan Kozák
    Není důvod, proč na tento pozemek nesázet. Ale lepší než černý úhor by bylo vyset nějaké zelené hnojení.

    hnojení

    8. 11. 2017 13:09 Zakladatel vlákna: Jakub J.
    Dobrý den, mám na Vás dotaz:

    v září jsem si udělal záhonek z trávníku, (zryl jsem to). Teď v listopadu jsem to pokopal a hráběmi upravil pro sadbu. 

    Můžu to ještě pohnojit cereritem? sázet budu ručně kolíkem... 
    a pohnojit raději před sadbou nebo při sadbě?
    Děkuji.
    9. 11. 2017 7:33 Jan Kozák
    Pokud byl trávník sklízen, pak je půda na živiny chudá a potřebuje pohnojit. Toto jsem napsal v odpovědi 5. 11.: ...Sázíte-li však do půdy chudé na živiny, pak použijte před výsadbou Cererit. Buď zapravit do půdy při přípravě nebo při sázení do rýh dát hnojivo na jejich dno, tzv. hnojení pod patu. A na jaře zase dusík.
    Sázení kolíkem je nejpracnější způsob výsadby a pro česnek nejméně vhodný, protože podpučí není řádně přitisknuto k zemi.
    9. 11. 2017 9:50 Jakub J.
    Děkuji za odpověď.

    ano tráva byla pravidelně sečena. Takže mám záhon chudý na živiny. 
    Tak já si udělám rýhy pro sadbu cca 8 cm hluboké a dno rýhy pokropím cereritem a přidám stroužek česneku.
    9. 11. 2017 20:10 Aleš Havrda
    A jaký je nejlepší způsob "domácího" sázení.
    12. 11. 2017 16:40 Jiří česnek
    Nejlepší způsob sázení
    Celé stroužky se mohou dokola ořezat a spotřebovat zustane pouze podpúčí storzem stroužků které stejně zaniknou.zapíchnou se mělce do půdy.Kořeny mají více vzduchu,muže se po nich šlapat.Stroužky jsou zdrojem různých nemocí. Teplý Leden 2012 odrůdové stroužky jsou napadeny Fusariem,které přešlo na podpuči,které mělo už listy 10 cm,Hnojení nahrazuje větší spon.
    12. 11. 2017 19:35 Jan Kozák
    S tímto názorem nesouhlasím. Stroužek je zásobním orgánem a má zcela zásadní vliv na začátek růstu. Navíc silné mechanické poškození je vstupné branou pro choroby.
    Doporučený způsob výsadby si můžete přečíst v rubrice pěstování.
    13. 11. 2017 10:16 Jiří česnek
    V loni jsem se vrátil k mělké orientované sadbě,česnek sázím 51 let a k tomu se řídím postřehy pěstitelů s diskuse.zdejším lékařům vůbec nerozumím,dělají řadu chyb o kterých vědí s diskuse,už stroužky ani nemořim.Vloni mi vrány do nich vyklovaly velké díry v některých stroužkách téměř až ke kořenům,měli méně spodnich listů a rostly stejně jako nepoškozené,letos se jich ani nevšimly.Jsou naostřené podle diskuse.Tři roky testuji stroužky.V žáří jsou ještě duté,šlapu po nich na cestě,bouchají kam je kopnu tam rostou na chudou a tvrdou zem na Václava,pokropím vodou zatlačím do země na půl a půl stroužky,listy jsou dnes Anton 20 cm,tristan 10,rusák 5 cm. Cibule rostou pod tvrdou zemí. Položené stroužky,jsou už zakořeněné v prosinci se začnou stavět,cibule rostou nad tvrdou zemí,ořezané a stroužky jsou mělce už v řádku.Přístí rok tam jdou do mělké půdy,položené stroužky a též se zašlápnou. 25.11. se pokusím udělat foto.Místo vran budu muset použít vrtačku.
    15. 11. 2017 20:02 Jiří česnek
    Antonu dnes zanikly stroužky, rostliny jsou 5 cm hlouběji než stroužky. Půda je měká. Je to skutečná raketa.

    Příprava pro sázení

    5. 11. 2017 20:24 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Dobrý den, letos budu prvně připravovat rotavatorem za traktor, do teď jsme dělali jen pomocí Vari. Je lepší nadělat půdu a hned sázet a nebo raději nechat třeba týden slehnout před výsadbou?
    6. 11. 2017 7:04 Jan Kozák
    Záleží na způsobu sázení. Předpokládám, že to bude ručně. Budete-li zapichovat stroužky do naznačených řádků, pak je lepší sázet hned, v případě sázení do rýh je lepší nechat zem trochu slehnout. Ale počítejte s tím, že takto připravená půda se chová jako houba a pokud do ní prší, drží dlouho vodu.
    Ještě drobná poznámka. Podle mého názoru je používání rotavátoru (neplést si s rotačním kultivátorem) to nejhorší, co můžete půdě udělat.
    6. 11. 2017 19:46 Martin Lokaj
    Mohli by ste prosím upresniť rozdiel medzi rotavátorom a rotačným kultivátorom? Google mi nájde vždy to isté. Ďakujem
    6. 11. 2017 21:24 Jiří česnek
    Na toto odpovídal i pan Kozák 2015 . Můj kamarád zasázel na 10 arů okurky.Po 10 dnech sběru to vzdal.Za traktorem měl rotavátor ( cepák).Jirko pod se podívat na druhou světovou.Okurky létali všema směry jako Katuše . Kultivator má menší otáčky.
    7. 11. 2017 6:57 Josef Stieranka
    Dle mého je to dané dle rotace nožů, rotavator dle horizontální osy a rotační kultivátor jsou podle mě myšleny rotační brány, které se točí vertikálně. Já tedy pravidelně každý rok orám, potřebuji jen něčím připravit vrstvu půdy pro sázení. Máme těžkou půdu a tvoří hroudy.
    7. 11. 2017 17:14 Jan Kozák
    Je to jinak, rozdíl mezi rotavátorem a rotačním kultivátorem je v rychlosti otáčení. Kultivátor má pomalé otáčky.
    12. 11. 2017 16:08 Petr Brychta
    Proč je rotavátor špatný pro půdu? Děkuji za odpověď.

    Česnek a vápno?

    27. 10. 2017 12:48 Zakladatel vlákna: Zdenka Nečesaná
    Mám připravený záhon na výsadbu česneku, ale včera jsem zjistila, že je celý zelený. Taková slabá vrstvička jakoby mechová. Chtěla jsem záhon poprášit vápencem, ale nejsem si jistá, jestli to česnek snáší. Poradíte? Děkuji
    27. 10. 2017 19:16 Jan Kozák
    Vápencem nic nepokazíte a česneku neublížíte. Otázkou je, zda-li ublížíte té mechové vrstvičce.
    28. 10. 2017 8:00 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Což kdyby paní na tu mechovou vrstvičku použila modrou skalici?
    28. 10. 2017 13:06 Zdenka Nečesaná
    Děkuji, zkusím.....
    28. 10. 2017 13:07 Zdenka Nečesaná
    Děkuji za odpověď
    28. 10. 2017 13:08 Zdenka Nečesaná
    Děkuji panu Kozákovi i Máchovi za rychlou odpověď
    28. 10. 2017 23:07 Jiří Snášel
    Já používám na mech roztok zelené skalice - na trávník i na stěny skleníku. Na poli je podle mne zbytečné jej likvidovat, tam se stále pracuje a malá vrstvička se stále narušuje a tím ničí.
    29. 10. 2017 20:03 Zdenka Nečesaná
    I za váš názor děkuji
    8. 11. 2017 19:41 Jan Kašpar
    Jste si jista, že se jedná o mech? Zelený až zelenožlutý povlak (vypadá jako sliz, obzvlášť po dešti)  je produkt bakterií rodu Pseudomonas, resp Xanthomonas. Spolehlivě je zlikvidují měďnaté prostředky. Burgundská, resp. Bordóská jícha, Kuprikol, Champion a celá řada dalších. Pokud se jedná o pseudomoniázu, tak ošetření neodkládejte. Tyhle bakterie podporují některé houbové choroby. A nejen česneku (např. Nectria galligena). Za 2 až 3 dny po postřiku mělce zkypřete půdu mezi řádky. T.j. povrch půdy nutno provzdušnit.

    hnojení pozemku před výsadbou

    27. 9. 2017 10:59 Zakladatel vlákna: Dosoudil Lubomír
    Dobrý den pane inženýre, prosím o radu, zda je možno letos před přípravou pozemku na sadbu česneku aplikovat do půdy naředěný roztok kejdy od hovězího dobytka. Děkuji
    30. 9. 2017 18:45 Jan Kozák
    Zkušenost s kejdou nemám, ale sám bych se toho nebál.

    Bílá plíseň v půdě

    18. 9. 2017 17:11 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den, 
    konečně jsem se dostal ke zrýpání části zahrady, kam chci rozšířit záhony a na část dát česnek. Dříve tam někde bývalí sousedi měli foliovník, ale to je tak poctivých 15 let, kdy jsem byl poloviční a školou povinný. Od té doby je to zarostlé. Na některých místech jsem pod povrchem od cca 10cm objevil ložiska plísně, bílý povlak, z dálky to vypadá, jako by zem byla prosypána vápnem, ale je prorostlá myceliem. Zkoušel jsem si najít, o co by se mohlo jednat, ale jediné, co jsem našel v jednom fóru, že by se mělo jednat o houby rozkládající organické zbytky a tudíž víceméně neškodné. Může tam přijít česnek, popř jiná plodina? Pomohlo by mi od toho dusíkaté vápno a použití mykoparazitických hub přípravků Clonoplus a pod.? 
    Zde je pro jistotu odkaz na forum s fotkou, odpovídá mému stavu.
    https://www.zahrada.cz/forum/slivone/bila-plisen-v-pude-363892/?stranka_oblast=0

    Děkuji
    18. 9. 2017 19:21 Jan Kozák
    Já si také myslím, že se jedná o saprofytické (rozkládající mrtvou organickou hmotu) organismy. Proto nevidím důvod k použití dusíkatého vápna, ale Clonoplus bych doporučil. 

    Granulovaný hnůj

    17. 9. 2017 21:54 Zakladatel vlákna: Miroslav Brůna
    Dobrý den pane Kozáku,
    chystám se začátkem prosince zasadit česnek po bramborách. O víkendu jsem zaryl zelené hnojení a omylem i na tomto záhoně rozhodil před zarytím granulovaný kravský hnůj (a trochu kompostu). Má granulovaný hnůj negativní vliv na česnek? Musím ho zasadit jinam? Nemám už moc kam...Nikde jsem podobný dotaz nezaznamenal. Velmi Vám děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
    18. 9. 2017 8:13 Jan Kozák
    S granulovaným hnojem si nemusíte dělat starost, klidně na připravený záhon česnek vysaďte. Na rozdíl od čerstvého slamnatého hnoje se granulovaný hnůj s půdou dobře promíchá, nezůstává v kusech.

    výsadba po bramborách

    7. 9. 2017 5:24 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den, mám od vás koupený česnek Anton, který mám v plánu zasadit tam, kde byly už třetí rok brambory. Na tom místě jsme měli už druhý rok hodně zrzavých mravenců, kteří je okusovali. Před rytím chceme použít po zahradě Dolomit nebo Ledek, to prosím o posouzení, co se líp hodí. Taky jestli se k tomu může přidat ještě nějaké hnojivo. Ale hlavní dotaz je, že když jsme měli všude dost ponrav, použili jsme vloni dusíkaté vápno,  to pomohlo na ty ponravy, ale nevím, jestli mravencům bude chutnat i česnek. Máte nějakou radu jak na ně?
    7. 9. 2017 19:45 Jan Kozák
    Dolomitický vápenec dejte na podzim, ledek na jaře.  Případné jiné hnojení podle toho, jestli jste hnojil pod brambory hnojem. V opačném případě trochu Cereritu před výsadbou.
    Že by se mravenci pustili do česneku, to jsem nikdy neslyšel.
    8. 9. 2017 5:34 Marcela Bulíčková
    Děkuji!
    8. 9. 2017 11:18 Marcela Bulíčková
    Děkuji.

    Hnojení před výsadbou

    20. 8. 2017 12:35 Zakladatel vlákna: Vít Hrabě
    Dobrý den pane inženýre, je lepší pro hnojení před výsadbou granulovaný slepičák nebo kravák? A k tomu Cererit 8kg na ar. Těch granulí asi tak kolik? Děkuji za odpověď a zdravím z Hajan. Vítek Hrabě
    20. 8. 2017 18:54 Jan Kozák
    Nevím, myslím si, že je to jedno. Dávkování by mělo být uvedeno v návodu na obalu. Ale toho Cereritu by stačilo maximálně poloviční množství.

    Malý česnek

    5. 7. 2017 12:23 Zakladatel vlákna: Petr Sucharda
    Na podzim jsem zasadil 3 druhy českého česneku. Půda byla dobře připravená, dříve byla jen louka. Česnek namořený v Sulce. Už na jaře, když začal vylézat, byly konce lístků nažloutlé. Začal jsem proto stříkat močovinou, na dusík. Momentálně před sklizní, mám skoro všechny listy naschlé a paličky poloviční velikosti. Něco mi uschlo úplně a po vytažení byly kořínky pokryté plísní. Kde jsem udělal chybu, abych neopakoval příští rok??
    6. 7. 2017 7:18 Jan Kozák
    Mohlo jít o zcela nedostatečnou výživu. Pokud byla louka sklízená (např. na seno) a nebyla průběžně hnojená, tak je půda velmi "hladová".
    6. 7. 2017 19:01 Petr Sucharda
    Děkuji za odpověď. Takže asi česnek už můžu vytahat a vyhodit. Asi uz nedoroste. 
    6. 7. 2017 20:29 Petr Sucharda
    A ještě poprosim o jednu radu. S tou loukou jste to trefil přesně. A jak takovouhle louku připravit před sadbou, aby se tam česneku a cibulce dařilo???
    7. 7. 2017 20:08 Jan Kozák
    Včas zorat - už je nejvyšší čas. Pokud si nechcete dělat půdní rozbor (mimochodem jeho cena je stejná jako před 30 lety), pohnojte před výsadbou Cereritem v dávce 8 - 10 kg na ar.

    pěstování česneku

    1. 5. 2017 20:18 Zakladatel vlákna: jitka kučerová
    Dobrý večer,děkuji za odpověd pane inženýre.Mám ještě jeden dotaz.Mám zahradu která byla deset let zatravněná .Na podzim jsem ji z důvodu pěstování česneku zůrodnila.Česnek mám od Vás a krásně roste.Myslíte ,že bych ho na to samé místo mohla dát ještě příští rok ?Vím,že se  nemá dávat na stejné místo,ale nemám zase tak velkou zahradu.Děkuji za odpověd Kučerová.
    2. 5. 2017 9:18 Tomáš Pščolka
    Dobrý den, mám podobný problém jako Vy. Já pěstuji česnek už pět let po sobě. Hlídám si pravidelně hnojení a na podzim vždy přidávám čerstvý kompost a zatím to jde...
    Ale není to ideální.
    2. 5. 2017 19:34 Jan Kozák
    Pěstovat česnek dva roky po sobě lze, ale je třeba to považovat za "z nouze ctnost". Pro jistější úspěch je vhodné přidat organickou hmotu ve formě kompostu nebo zeleného hnojení.  

    Drátovci

    2. 4. 2017 9:56 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
    Dobrý den,
    na podzim (přelom září a října) jsem část pozemku prohodil dusíkatým vápnem, zapravil do půdy, prolil vodou a zakryl na dobu tří týdnů igelitovou fólií. Stejný postup jsem na další části zahrady provedl na jaře v měsíci březnu.  Dusíkatým vápnem jsem  moc nešetřil, 25 kg cca na 200 m. Při "rozdělávání" půdy jsem  zde však občas narazil na drátovce, a mnohonožky.
    Na jaké škůdce a choroby tedy vlastně  vápno působí?
    Udělal jsem při aplikaci někde chybu? 
    Děkuji
    Tonda
    2. 4. 2017 21:03 Jan Kozák
    Kyanovodík, který se z dusíkatého vápna uvolňuje, je biocid. V jisté koncentraci hubí téměř všechno živé, včetně drátovců a mnohonožek. Je třeba mít na paměti, že kyanovodík je lehčí než vzduch a jen minimálně se dostane hlouběji, než bylo dusíkaté vápno zapraveno, takže jedinci, kteří byli v tu dobu hlouběji, přežili.
    4. 4. 2017 14:49 Antonín Tesař
    Díky,
    příště to prohodím a zaryji, zaliji a dám fólii.

    vápnění pozemku

    3. 11. 2016 12:55 Zakladatel vlákna: Miroslav Dvořák
    Jeden známý před výsadbou česneku záhon poházel nehašeným vápnem. Je to dobré?
    3. 11. 2016 21:16 Jan Kozák
    Většina půd u nás je mírně kyselých, takže obecně se dá říci, že pozemku prospěl. Ale dezinfekční účinek, který si asi Váš známý od nehašeného vápna slibuje, je minimální.

    Hnojení před výsadbou.

    16. 10. 2016 18:41 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý večer. Pane inženýre, nechal jsem si udělat rozbor půdy v ÚKZÚZ a mám těžkou, vápnitou půdu s pH 7,3 - 7,7. Bylo mi doporučeno použít před výsadbou síran amonný, což jsem učinil včera při přípravě půdy rotavátorem. Mám pak na jaře aplikova ledek vápenatý, případně močovinu jako jsem dosud dělal? Děkuji za radu.
    16. 10. 2016 20:38 Jan Kozák
    Ano, doporučení laboratoře je správné, rovněž Váš plánovaný postup jarního přihnojování.

    zelené hnojení

    13. 10. 2016 21:34 Zakladatel vlákna: Ondřej Píša
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je ještě v tuto dobu vhodné set zelené hnojení před podzimní výsadbou čeneku.Děkuji
    14. 10. 2016 19:59 Jan Kozák
    V současné době mělo být zelené hnojení už měsíc zaoráno, aby se do výsadby česneku zelená hmota co nejvíc rozložila. Už nesejte.

    Cererit

    12. 10. 2016 17:45 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý den je lepší zapravit cererit již v této době nebo lépe těsně před výsadbou? Děkuji Miroslav
    12. 10. 2016 21:42 Jan Kozák
    Cererit se rozhazuje před poslední kultivací před výsadbou.
    12. 10. 2016 21:57 Miroslav
    Děkuji

    vyhnojený pozemek

    18. 9. 2016 19:08 Zakladatel vlákna: Jandovský
    Dobrý den pane Kozáku, umístím česnek do prostoru, který byl vloni na podzim velmi dobře vyhnojen chlévským hnojem (2016 - brokolice, celer, ...) a letos pochopitelně hnojen takto nebude. Má smysl použít před výsadbou Cererit (uvádíte až 8 q na hektar). Případně na jaře ledek vápenatý 15,5 % N) ve čtyřech dělených dávkách ? Nebo je to zbytečné plýtvání ? Děkuji za odpověď a také se zpožděním za bezvadné dodání objednávky.
    18. 9. 2016 21:24 Jan Kozák
    Cererit bych určitě vynechal.

    dusíkaté vápno

    16. 9. 2016 15:55 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
    Dobrý den pane Kozáku, kdy je vhodná doba na zapravení dusíkatého vápna jako desinfekce půdy. Mám s tím ještě třeba měsíc počkat a nebo když to zapravím ihned neztratí to do doby než budu sadit účinek? Děkuji Bohočík
    16. 9. 2016 21:19 Jiří Snášel
    Já jsem jej "zaryl" již minulý týden, dokud bylo velmi teplé počasí. Řádně prolil vodou a mám nachystané velké plachty, abych pole zakryl, až se ochladí (zítra).
    Takto to zůstane až do listopadu či prosince, kdy budu sadit. J.S.
    17. 9. 2016 20:17 Jan Kozák
    Dusíkaté hnojivo je nejlevnějším pesticidem, pokud se aplikuje ve správnou dobu, tedy pokud je teplo a vlhko. Voda se dá dodat, ale teplo ne. Aplikace do suché nebo chladné půdy je pouze drahým hnojením. Zakrytí plachtou výrazně zvýší účinek, ale nenechávejte ji tam až do výsadby. Zbrzdilo by to zakořeňování česneku.

    Dezinfekce půdy

    13. 9. 2016 11:32 Zakladatel vlákna: Ladislav Šťastný
    Dobrý den, rád bych věděl, zda je vhodné v určité době před podzimní výsadbou česneku, půdu dezinfikovat DUSÍKATÝM VÁPNEM.
    Dále Vás chci pochválit za rady, které směřujete nám zahrádkářům.
    Hezký den
    Ladislav Šťastný
    13. 9. 2016 21:05 Jan Kozák
    Ano, je to velmi prospěšné. Aplikovat dusíkaté vápno je nutné do teplé vlhké půdy. Pokud není dostatečně vlhká, je třeba po zapravení důkladně zavlažit. A také je výhodné takto ošetřený záhon na 14 dní zakrýt fólií.

    Příprava pole

    29. 8. 2016 19:57 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane inženýre chci se zeptat mám nachystané pole už od jara na česnek ale furt ho jen diskuji, musím ho orat nebo ne?

    Děkuji
    31. 8. 2016 21:21 Tomáš
    Jestli mohu odpovědět, minimalizaci (NEpoužití orby) esnek dobře snáší, jinak ho nepěstuji.
    Mám půdu velmi těžkou, špatně rozdělatelnou v mokrém podzimu, kdy se sází česnek.
    Provádím rotavátorem kypření na h = 15 cm. Před přípravou půdy dám jíž na podzim asi 10 g/ha síranu amonného, když máte nízkou zásobu P a K, dejte paušálně řečeno N-P-K hnojivo kolem 20 g/ha.
    S pozdravem. T.
    1. 9. 2016 20:11 Milan Z
    Dobrý den, reaguji na gramáž síranu i NPK. 10 g/ha je deset tisícin jednoho kg na 10 000 m2. Není tam překlep.
    1. 9. 2016 20:22 Tomáš
    Dávka je můj překled, todle forum má líný editor pro text, tedy NPK pro zahrádku 20g/m2, pro pole 200 kg/ha.
    síranu amonného 10g/m2,,,

    omlouvám se za zmatky
    31. 8. 2016 22:32 Štěpán
    Děkuji za odpověď, nemá tam byt kg/ha ? Takže diskovat nevadí?

    příprava

    31. 7. 2016 11:48 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den jaká je nutná příprava pro podzimní sadbu česneku a po čem mohu nebo je nejlepší sázet česnek (resp po jaké zelenině)
    Děkuji Jaroslav
    1. 8. 2016 12:50 Pavel Trupl
    Česnek v otázkách, četl jste? je to taková dobrá příprava před tím, než se člověk na něco zeptá, předchází se tak tisíckrát opakovaným otázkám a z nich vyplývající možné mrzutosti diskutujících a tak podobně...

    haďátko

    19. 7. 2016 10:32 Zakladatel vlákna: Jiri Beneš
    Dobrý den,
    takový laický dotaz:
    Když nechám pole 1 x rok ladem, jen proořu, haďatko "umře" nebo zůstane...
    děkuji
    jb
    19. 7. 2016 12:51 Pavel Trupl
    Odpovím laickým dotazem: háďátko je pro pěstitele velikým problémem proto, že zbavit se ho je za a)takhle jednoduché, nebo za b)není?
    19. 7. 2016 14:47 Jan Kozák
    Háďátka se takto za rok nezbavíte. Dokáže přežít v anabióze (klidovém stádiu) asi pět let. To znamená, že byste musel tento pozemek tuto dobu intenzívně kultivovat. Ale tak, aby tam nic nerostlo. Háďátko má totiž okolo 400 hostitelů, nejen kulturních rostlin, ale i plevelů.
    20. 7. 2016 12:44 Jan Kašpar
    Jak si tu tak čtu o problémech s háďátkem, tak jsem se mrknul na nematocidy. K mému úžasu je stále až do r.2018 v ČR povolen oxamyl (jedná se o karbamát). Obchodní název Vydate 10 G. Před cca 40 léty jsem měl možnost v rámci dost riskantního "vedlejšáku" s tímhle ZNJ (zvláště nebezpečný jed) pracovat. Na Ditylenchus dipsaci funguje perfektně. Jenže to má háček. 1) Smí s tím pracovat jen osoba s platným osvědčením za použití speciálního certifikovaného zařízení. 2) po aplikaci nelze sázet cibuloviny, ale pouze a výhradně jen povolené rostliny. Např. brambory, kapustu či mrkev. Pro pořádek: Existuje ještě mnohem více koncentrovanější Oxamyl pod názvem Vydate L. To je ovšem v EU nepovolené a dostat se k němu lze v GB, kde s tím údajně hubí jakousi novozélandskou tam zavlečenou a zvlášť odolnou potvoru. Je určeno pro pěstitele květin. Varování: pokud by se laikovi tenhle prostředek dostal do ruky, může s ním napáchat dost škod či neštěstí.

    Úprava záhonu po sklizni

    7. 7. 2016 6:24 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den, sklidil jsem česnek na záhonu, kde byla dříve jen louka. Choroby a škůdci zde naštěstí nebyly. Mám v plánu na podzim zde opět zasadit česnek. Poradíte mi prosím, co mám nyní se záhonem dělat? Jak ho mám připravit? Mám nasadit na léto např. nějaké zelené hnojení? Děkuji za rady. Karel
    7. 7. 2016 20:36 Jan Kozák
    Pokud nemáte jinou možnost, pak dejte zelené hnojení - svazenku nebo hořčici.
    123Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne