Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Žloutnutí listů Zpět na diskusi

    Žloutnutí listů Bjetinu

    20. 6. 2022 18:45 Zakladatel vlákna: Luboš Brokeš
    Dobrý den, pane Kozáku, už tady zaznělo, že letos se sklízí Bjetin dříve. Na fotce je napůl Bjetin a napůl Havel. Bjetin výrazně žloutne, ale květní stvoly se ještě nenarovnávají. Mám sklízet, nebo ještě počkat? Na třetím snímku je Bjetin z pacibulek (2. rokem) a poléhá. 6 jsem jich vytáhl, jsou bez chyb, zdravé, ale poněkud malé. Proč poléhají? Jsou trochu ve stínu, může to být tím? Předem moc děkuji za odpověď. Ještě doplním, že jsem z Hradce K., Malšovice.
    Bjetin a HavelBjetinPoléhání rostlin
    20. 6. 2022 21:13 Jan Kozák
    Bjetin by měl být do týdne venku. Sice to na třetí fotce nevidím, ale soudím, že polehlé rostliny nevykvetly, přesněji nevytvořily květní stvol, který by je podržel. Proto si říkají o sklizeň.

    Žltnutie zo sucha?

    30. 5. 2022 22:13 Zakladatel vlákna: Martin Kőrmendy
    Dobrý deň, p. ing.
    prosím o odpoveď na pár otázok:
    - cesnak hnojím pravidelne liadkom a močovinou,naozaj poctivo asi najviac v okrese, začal ale žltnúť, dlho u nás nepršalo a je tu naozaj púšť. Dnes som spravil závlahu, dal som 15m3 na 400m2.

    - cibuľa na foto je Vekan, priemer asi 3 cm. Dobehne to?

    - tie škvrny na listoch sú zo sucha alebo ide o mozaiku?
    - pre nedostatok času sa zrejme nedostanem u Vekanu k odhlávkovaniu - má to významný vplyv na výnos? Havel som odhlávkoval.

    Ďakujem
    S úctou Martin Kőrmendy
    VekanVekanVekan
    1. 6. 2022 21:16 Jan Kozák
    Včera a dnes jsem jezdil po Moravě po porostech česneku. Viděl jsem nejen naše odrůdy, ale i odrůdy ostatních firem, případně i bezejmenné. Česnek bez žlutých špiček jsem neviděl žádný s výjimkou některých čerstvě ozdravených partií. Tak s tím si hlavu nelámejte. Cibule v současné době intenzívně rostou a ještě mají dost času, aby narostly do běžných rozměrů. Pacibulky rostou na úkor cibule, počítejte  s tím. Skvrny na listech jsou virovou mozaikou. Neznamená to však, že by byly virózní pouze takovéto rostliny. Virózní jsou všechny, ale zdaleka ne u všech se objeví tento manifestační projev. Není nutné je z porostu odstraňovat.

    žluté špičky listu

    24. 5. 2022 20:31 Zakladatel vlákna: Jan Šujan
    Dobrý den,loni jsem dal česnek poprvé letos sice vyrostli pěkné rostliny ale špičky listu žloutnou.Sadbu jsem mořil v sulce a dával jsem také clonuculus nebo tak nejak se přípravek jmenoval mněl usnadnit zakořenění sadby.Je žloutnutí listu v tuhle dobu normální nebo se jedná o nejakou chorobu?Ya radu předem děkuji spozdravem Šujan
    25. 5. 2022 8:17 Jan Kozák
    Žádná choroba to není, jde o nedostatečný příjem dusíku.

    Zdravotní stav

    16. 5. 2022 23:37 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, mám dotaz ohledně zdravotního stavu česneku.
    Předem děkuji za odpověď, čím takovéto žloutnutí může být.
    Pavel Rouha
    BjetinBjetin
    17. 5. 2022 7:29 Jan Kozák
    Podle jednoho listu nesoudím na nic. Buď by byl potřeba podrobnější popis, nebo více fotek - porost, celé rostliny.
    17. 5. 2022 10:44 Jiri S.
    Dobrý den, s Bjetinem mám letos stejnou zkušenost-pravidelně přihnojovaný močovinou a lignohumátem. Předpokládám  tedy, že žloutnutí přispívá letošní počasí? Druhou otázku bych měl na 3. a 4. fotku- můžete mi potvrdit / vyvrátit houbomilku? Děkuji.S pozdravem,JS
    žloutnutí 1žloutnutí2houbomilka1houmobilka 2
    17. 5. 2022 13:15 Jan Kozák
    První dvě fotky opravdu ukazují na letošní počasí, ale houbomilku na dalších bych vyvrátil. Jaký je tam však problém, nevím. Už jsem se s tím také občas setkal, nepřikládal jsem tomu nijakou důležitost.
    18. 5. 2022 22:45 Pavel Rouha
    Děkuji za komentář. Ještě poprosím o radu. Močovinu aplikovat po týdnu nebo 10 dnech. A nevadí pokud brzy po aplikaci zaprší?
    Děkuji za odpověď.
    Pavel Rouha
    19. 5. 2022 9:47 Jan Kozák
    Mezi týdnem a deseti dny je sice rozdíl, my ho však nijak neřešíme.
    Podle některých údajů je močovina listem přijata během několika desítek minut. Takže nějaké dvě hodiny po aplikaci by už déšť vadit neměl. Tuto informaci však ověřenu nemám.
    18. 5. 2022 22:41 Pavel Rouha
    Děkuji za foto k porovnání. Bjetin mi žloutne více než vekan.

    žluté listy

    4. 5. 2022 12:25 Zakladatel vlákna: Václav Havránek
    Dobrý den, žloutnou mě listy u česneku, myslel jsem spíš, že je to nějaká plíseň. Ale podle toho co tady čtu to vypadá na nedostatek dusíku.
    listylisty
    4. 5. 2022 12:31 Václav Havránek
    Připletl se mi tam jiný obrázek...
    5. 5. 2022 7:18 Jan Kozák
    Máte pravdu, rostlina nepřijímá potřebné množství dusíku.
    5. 5. 2022 7:56 Václav Havránek
    Děkuji za radu, dohledám si v diskusi jak dodat dusík.

    Žloutnutí

    27. 4. 2022 18:37 Zakladatel vlákna: Nikol Weinerová
    Zdravím, prosím o radu, co s česnekem, když začal žloutnout.
    ŽloutnutíŽloutnutí
    29. 4. 2022 7:43 Jan Kozák
    Okopírovaná moje odpověď ze 20. 4. na podobný dotaz:
    Česnek roste rychleji, než stačí kořeny život, proto si bere živiny sám ze sebe a začíná u nejstarších listů a od špiček. Neznamená to, že v půdě není dostatek živin. Na příjem živin mají výrazný vliv stresové faktory (hlavně hodně mokro, hodně sucho, vysoká teplota, nízká teplota, výrazné teplotní výkyvy). Každá odrůda reaguje jinak, proto mezi nimi vidíte rozdíly. Částečně může pomoci přihnojením ledkem vápenatým (15,5 % N) v dávce 1 kg na ar, účinnější je postřik pětiprocentním roztokem močoviny, který můžete dělat výhradně navečer.

    Zožltnuté celé bečné listy a konce terminálnych listov

    18. 4. 2022 21:00 Zakladatel vlákna: Martin Jurček
    Dobrý deň,
     v priebehu niekoľkých dní sa na mojich odrodách objavili zožltnuté celé listy ale aj konce terninálnch listov. Vysadil som 4 odrody (zľava do prava na foto) Havel,Vekan, Anton, Bjetin. Najviac zožltnutý je Anton o niečo menej Bjetin. Najmenej zažltnutých častí mám Vekan a Havel. Pred výsadbou som máčal v Sulke + Clonuplus a do pôdy hnojivo na cesnak. Asi pred 2 týždňami bežne jarné prihnojenie tým istým hnojivom na cesnak ako na jeseň pred výsadbou. 
    Chcem sa spýtať čo sposobilo zožltnutie listov a čo treba urobiť, aby som cesnaku pomohol? 
    Ďakujem
    Anton detailVšetky odrody
    20. 4. 2022 20:50 Jan Kozák
    Česnek roste rychleji, než stačí kořeny život, proto si bere živiny sám ze sebe a začíná u nejstarších listů a od špiček. Neznamená to, že v půdě není dostatek živin. Na příjem živin mají výrazný vliv stresové faktory (hlavně hodně mokro, hodně sucho, vysoká teplota, nízká teplota, výrazné teplotní výkyvy). Každá odrůda reaguje jinak, proto mezi nimi vidíte rozdíly. 
    Částečně může pomoci přihnojením ledkem vápenatým (15,5 % N) v dávce 1 kg na ar, účinnější je postřik pětiprocentním roztokem močoviny, který můžete dělat výhradně navečer.
    22. 4. 2022 11:34 Martin Jurček
    Ďakujem pekne za všetky rady. 

    Nažloutlé a popraskané listy

    18. 4. 2022 15:16 Zakladatel vlákna: Aleš Náprstek
    Dobrý den, prosím o radu proč je česnek nažloutlý a má popraskané listy. Děkuji 
    CCcCcc
    20. 4. 2022 20:52 Jan Kozák
    O nažloutlých špičkách listů píši u otázky nad tou Vaší, popraskané listy jsem na fotkách nerozeznal, tož tam nevím.

    Výživa

    14. 4. 2022 15:45 Zakladatel vlákna: Lukáš Čech
    Dobrý den, 
    rád bych se zeptal, proč je česnek takto nažloutlý? Jedná se o odrůdu Japo II, ptám se, protože ostatní odrůdy toto zabarvení nemají. Jedná se o nedostatek nebo naopak přebytek živin? Popř. čím bych česneku mohl pomoci?
    Děkuji za odpověď.
    Japo II
    20. 4. 2022 20:36 Jan Kozák
    Omlouvám se za opožděnou reakci, ale po operaci kolene jsem byl dnes poprvé na poli, abych se podíval na barvu našich česneků. Každá odrůda má jiný odstín zelené barvy a Japo II patří k těm nejsvětlejším. Vaše fotografie ukazuje, že má česnek stejnou barvu až ke špičce listu, což znamená, že by to mělo být v pořádku.

    Hnojení močovinou

    14. 6. 2021 22:18 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý večer, mám dojem, že hnojení močovinou v mém podání česneku spíš škodí než prospívá. Listy zasychají, tak nevím, kde jsem udělal chybu. Teď je dost sucho, možná to má spojitost. Dal jsem více vody než bych měl, ale postřikovač jinou možnost nenabízí. Přijde mi, že i některý plevel zežloutl vlivem této aplikace. Jaké s tím máte zkušenosti? Děkuji a přeji hezký večer. Pavel Rouha
    15. 6. 2021 21:30 Jan Kozák
    Nabízím nějaké možnosti vysvětlení. Stříkání bylo brzy (před 21. hodinou), bylo přidáno hodně smáčedla, nebyl dobře vymytý postřikovač. Na to poslední bych vsadil nejvíc.
    16. 6. 2021 11:56 Martin Lokaj
    Prosím vás len pre istotu. Zmáčadlo sa pridáva v dávke cca 0,01 % takže asi len 1,5 ml na 15 l postrekovač? To platí aj pre jar ale aj zmaláčadlo? Ďakujem. 
    16. 6. 2021 21:50 Jan Kozák
    Ano. jak uvádíte, tak je to správně.
    17. 6. 2021 8:49 Jiri S.
    Dobrý den, navázal bych na dotaz p. Lokaje. S močovinou
    jsem aplikoval i postřik kombiphos + jar (0,01%) (nevšiml jsem si , že kombiphos už smáčedlo obsahuje).
    Česnek se mi letos zdá žlutý víc, než v předešlých letech (Bjetín) ale v porovnání
    s ostatními pěstiteli v okolí to určitě není víc. Mohlo žloutnutí způsobit
    větší množství smáčedla, nebo letos je žloutnutí s ohledem na počasí
    normální? Děkuji za odpověď.
    17. 6. 2021 22:18 Jan Kozák
    Letos je česnek mimořádně žlutý, způsobil to studený duben i květen. Použití většího množství smáčedla bývá na škodu, ale nemyslím si, že jeho dvojnásobná dávka by měla uškodit nějak výrazně.
    17. 6. 2021 9:33 Pavel Rouha
    Dobrý den, děkuji za odpověď. Je možné, že by uškodilo i větší množství močoviny nebo vzhledem k většímu množství použité vody je to v pořádku? Má smysl ještě nyní aplikovat? Popřípadě do kdy přihnojovat? Aktuálně nám ani nekáplo už týden. Děkuji a přeji hezký den. Pavel Rouha
    17. 6. 2021 22:15 Jan Kozák
    Použití močoviny má smysl ještě týden po odhlávkování. Je tím samozřejmě myšleno, že se hlávkovalo hned, jakmile se ukázalo květenství.
    18. 6. 2021 22:47 Pavel Rouha
    Děkuji za odpověď. Ještě tedy pro jistotu, pokud ponechám 5% roztok a množství na plochu bude vyšší, tak to není problém a rostliny nespálím?

    Názor

    8. 6. 2021 7:47 Zakladatel vlákna: Jakub Tauchman
    Dobrý den, rád bych se zeptal co říkáte na moji úrodu pěstují druhým rokem, první rok jsem zakoupil krabičku 8 odrůd s toho se mi nejlépe vyvedl Vekan tak jsem zakoupil 5kg sadby. Minulí týden jsem stříkal močovinu a hrozně mi ze žloutli listy. Tak se ptám co bych stím měl dělat? Jsem od Vrchlabí 560m.n.m
    1.2.3.
    8. 6. 2021 8:03 Jan Kozák
    Buďte bez obav, je to v pořádku.

    žloutnutí listů

    6. 6. 2021 15:34 Zakladatel vlákna: Petr Vodička
    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou ohledně žloutnutí listů. Mám asi 250 ks česneku v osmi odrůdách z vaší sadby. Česnek jsem hnojil při výsadbě na konci listopadu cereritem, na jaře dvakrát ledkem, jednou síranem amonným a teď dvakrát stříkal močovinou. Nejvíce žloutnou česneky odrůdy Bjetin, který jsem jeden také vytrhl. Zároveň se chci zeptat, zdali máte nějaký osvědčený způsob k likvidaci krtka na zahradě, už mi několikrát projel česnekem z druhé strany záhonu, kde česnek tolik nežloutne. Jak se dá prosím žloutnutí řešit? Jedná se o sklerocium, viry, výkyvy počasí nebo nedostatek dusíku? Česnek pěstuji v Pardubicích. Děkuji za opověď a přeji hezký zbytek víkendu. 
    abcdefg
    7. 6. 2021 7:22 Jan Kozák
    Fotek hodně, jednoznačný problém vidět není. Asi Vás znepokojila hlavně rostlina, co držíte v ruce, ale ani na ní nejsou zřetelné příznaky choroby.
    7. 6. 2021 9:38 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Vodička zhruba mám to samé a tak jsem  včera aplikoval Ortivu a při jednom též vzal okurky,papriky,cibuli a rajčata. Výsledek patrně vidět nebude, je to spíš preventivní postřik,ale úrodu můžete tímto mít asi tak o 5 až 10% větší. Také Pardubicko 245 m.n.m. a těch 220 m.n.m. tady jednou bude vyhledově.
    Živost česnekova
    7. 6. 2021 15:32 Vítězslav Dotzauer
    A na toho krtka táta používal pastičku s dobrými výsledky a s nějakou návnadou.Dymovnice na krtka moc nefunguje.Spiš jsem měl bez rukavic popalený ruce.Ale zakopávám  do cestiček 4 litrové zavařovací sklenice s hadříkem na hoře a již jsem dva odchytil.Krtek byl polopatisticky vyrozumněn,že je zde nežádoucí a byl deportován do neutrální země.
    7. 6. 2021 23:13 Zbyněk Anděl
    Dobrý den, na fotce C) by se mohlo jednat o začínající poškození háďátkem. I prostřední rostlina na fotce B) vykazuje "neurčité" poškození. Zbytek vypadá vcelku dobře. Nažloutlé zbarvení (např. na poslední fotce) bude povětšinou  projev virózy. Mám to na Bjetinu taky.

    žažloutlé spodní listy

    1. 6. 2021 11:43 Zakladatel vlákna: Petra Hanauerová
    Dobrý den , Zatím to vše vypadá parádně , a doufejme že do sklizně také bude vše OK. Jen malý dotaz také Vám žloutnou spodní listy ? A již někdo štípete  květy ?
    Vysočina -  nad. výška 440 m.
    RusákRusáklehce žažloutlé spodní listy
    1. 6. 2021 21:14 Jan Kozák
    Máte to pěkné, žluté, případně uschlé spodní listy mají všichni pěstitelé. No, spíš jejich česnek.
    2. 6. 2021 7:34 Petra Hanauerová
    Moc děkuji :)
    2. 6. 2021 14:25 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den tak už pomalu začlo.Polabí 220 m.n.m..
    A štipat a stipat

    Žloutnutí

    22. 5. 2021 16:51 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den, opět žlutý česnek, postřik  močovinou 2x, mám ještě jednou postříkat nebo přihnojit raději? Ono to tady není tak dobře vidět ale žlutý je.
    první řádek je krásnýtady již žloutnežlutý
    22. 5. 2021 20:09 Jan Kozák
    Hnojení močovinou na list má lepší efekt než ledek. Močovinu můžete dát ještě dvakrát. Zezelenají pouze světle zelené listy, žluté už barvu nezmění, ale nové  listy budou zelené až ke špičkám.
    23. 5. 2021 10:19 Helena Šafaříková
    Děkuji pane Kozáku.
    25. 5. 2021 23:48 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den paní Šafařiková máte krásný a hlavně udržovaný česnek který by Vám lec jaký česnekář mohl závidět.Lehce přihnojit postřikem na list za úplňku při tanci lučních vil by mělo zvýšit účinnost připojení a pak jen se modlit/nevím k jakému bohu a tak raději ke všem/ a ono to nějak dopadne.

    Česnek

    8. 5. 2021 20:47 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Letos to stále nějak není ono. Snad se už aspoň počasí umoudří a odroste to žluté nadělení.
    Česnek
    9. 5. 2021 22:15 Martin Perníček
     U nás také česnek žloutne, snad to bude jen tím počasím.
    BjetinČesnekČesnekBjetin
    10. 5. 2021 18:47 Štěpán
    Dobrý den, chci se zeptat kde na fotkách česnek žloutne? Vidím perfektní stav. Může říct co jste použil za výživu? Nebo čím jste stříkal? děkuji
    Foto mého česnekuČesnek
    10. 5. 2021 22:03 Štěpán
    Ještě se chci zeptat, je to sazeno ručně?
    10. 5. 2021 22:21 Martin Perníček
    Ano, je sázen ručně.
    Sázení česneku
    10. 5. 2021 22:16 Martin Perníček
    Dobrý večer pane Holeček. Asi to žloutnutí na fotkách není patřičně vidět. Letošní rok jsem 3 krát přihnojoval ledkem vápenatým a sýranem draselným.
    11. 5. 2021 5:56 Štěpán
    Tak to jsem udělal to samé...
    15. 5. 2021 14:10 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Kavka
    to žloutnutí bude asi všude a lehce odezní s vyššími raními teplotami a dostatečným přísunem dusíku.Na plevel lze koupit i Agil.
    Odrůda místní Blatský pokladto samé

    žloutnuti česneku

    17. 4. 2021 16:42 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli žloutnuti česneku odrůda Havran, je normální nebo ne? Hnojeno 2x ledkem, sadba od Vás. Díky 
    žloutnutičesnek Havran
    17. 4. 2021 20:27 Jan Kozák
    Je to normální. Třebaže je přijatelného dusíku v půdě dost, stresové faktory (letos hodně zima, možná i hodně vlhko) brání jeho příjmu. Některým odrůdám to nevadí, Havranu ano.

    Hnojení česneku - jaro 2021

    14. 4. 2021 11:26 Zakladatel vlákna: Josef Gurica
    Dobrý den
    Mám již hezky vzešlý česnek. Ale při kontrole v pondělí 12.4. jsem si všimnul žloutnutí konečků listů. V návodu na pěstování uvádíte hnojit 15% ledkem - 10 g/m 2 ve třech dávkách po sobě. Česnek mám na cca 50 m2, to jest 0,5 kg na jednu dávku. S jak velkým časovým odstupem - kolik dnů od sebe výše uvedené dávky ledku dávat po sobě?
    Česnek jaro 04/2024
    14. 4. 2021 20:18 Jan Kozák
    První dávku dáte teď, druhou na přelomu dubna a května, třetí po dvacátém květnu. Větší účinnost má přihnojení roztokem pětiprocentní močoviny na list. To ale až je dostatečná listová plocha, tzn. místo třetího ledkování.
    15. 4. 2021 12:51 Josef Gurica
    Děkuji za odpověď.
    Jenom se zeptám ohledně správné aplikace při přihnojování ledkem.
    Česnek potřebuji samozřejmě teď co nejdříve to počasí dovolí okopat.
    Dát hnojivo až po okopání česneku, nebo nejdříve rozhodit ledek a pak jej okopáním zapravit do půdy?
    Děkuji za radu.
    15. 4. 2021 16:24 Jan Kozák
    Nejdříve rozhoďte ledek, pak okopávejte.

    Zežloutnutí česneku

    28. 3. 2021 16:24 Zakladatel vlákna: Štěpán Koblic
    Dobrý den,
    Obracím se na Vás s dotazem. Rád bych se zeptal co způsobuje že mi špičky česneku žloutnou. (Viz foto)
    Předem děkuji za odpověď 
    žloutnutí česnekužloutnutí česneku
    28. 3. 2021 20:09 Jan Kozák
    Česnek roste rychleji, než přijímá dusík. Přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N) většinou pomůže. Někdy však stresové faktory (např. výrazné výkyvy tepla a vlhka) způsobí, že se dusík nedostatečně přijímá, ačkoliv je ho v půdě dostatek v přijatelné formě.
    28. 3. 2021 21:21 Štěpán Koblic
    Děkuji za odpověď.
    Má to nějaký vliv na budoucí výnos nebo se to zlepší až bude lepší počasí ? Ledkem jsem již přihnojil 
    29. 3. 2021 18:23 Jan Kozák
    Prakticky žádný vliv to nemá, je teprve začátek vegetace.

    žloutnutí česneku

    9. 6. 2020 11:19 Zakladatel vlákna: Veronika Veselá
    Dobrý den, mám vysazené asi 3 odrůdy česneku a u jedné z nich (nevím u které)  mi česnek žloutne. V dotazech  jsem se dočetla o přihnojení močovinou. Kde ji seženu nebo lze použít i jiný prostředek pro případ, že se jedná o nedostatek dusíku? Děkuji Veronika
    9. 6. 2020 17:09 Antonin Strupl
    Dobry den,
    mocovinu koupite v Baumaxu za 89,- 3 kg ve forme bilych granulek,je to nejlepsi koncentrace dusiku,na 1 litr vody pridate 50g mocoviny,tedy 5% roztok,prihnojuje se postrikem na list jednou za 10 dni a naposledy tyden po odhlavkovani,strikejte vzdy vecer,nejlepe po zapadu slunce.
    9. 6. 2020 19:57 Jan Kozák
    Močovinu prodávají v zahrádkářských potřebách. Jejího efektu těžko dosáhnete jiným hnojivem v malém balení.

    Žloutnutí listů

    7. 6. 2020 17:36 Zakladatel vlákna: Pavel Novák
    Zdravím, dělají se mi žluté skvrny na listu Bjetina. Někdo nějaká zkušenost? 
    Bjetin-žloutnutíBjetin-žloutnutíBjetin-žloutnutí
    7. 6. 2020 20:38 Jan Kozák
    Otázkou je, na kterém snímku je barva listů odpovídající skutečnosti. Vypadá to, že jsou listy stejnoměrně zbarveny až do špiček. Přesto neuděláte chybu, když přihnojíte na list postřikem 5% roztokem močoviny.

    plíseń česneku

    4. 6. 2020 14:25 Zakladatel vlákna: jaroslav slavík
    Zjistil jsem že mi česnek žloutne jeden jsem vytáhl a byl celý plesnivý. egzistuje nějaká záchrana? děkuji za radu
    4. 6. 2020 17:05 Jan Kozák
    Podívejte se níže v diskusi a v rubrice choroby a škůdci na bílou sklerociovou hnilobu. Mohlo by to být ono.

    Dotaz

    18. 5. 2020 21:51 Zakladatel vlákna: Libor Šindelář
    Dobrý den,
    mám problém se žloutnutím  listů u česneku.
    Nevíte někdo co to je? Děkuji.
    česnekčesnek 1
    19. 5. 2020 17:03 Antonin Strupl
    Dobry den,
    zkuste prihnojit mocovinou.
    19. 5. 2020 19:38 Antonin Strupl
    U meho cesneku mam taky nektere listy zlute,tak snad to nebude tak vadit.
    20. 5. 2020 21:59 Libor Šindelář
    Děkuji za radu.
    20. 5. 2020 20:06 Jan Kozák
    Potřeboval bych vidět snímek celé rostliny se žlutým listem, aby se mohlo usuzovat nebo vyloučit sklerocium.
    21. 5. 2020 16:03 Libor Šindelář
    Dobrý den, pane Ing. Kozáku. Tak jsem to nafotil, snad dobře.
    česnekčesnek
    21. 5. 2020 20:55 Jan Kozák
    Tak si troufám sklerocium vyloučit. Postříkejte roztokem močoviny.

    žloutnutí česneku

    11. 5. 2020 15:42 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou,  část porostu zloutne, může to být suchem či nedostatkem dusíku nebo chorobou? Odrůda Vekan. 
    ZloutnutiZloutnutiZloutnuti
    11. 5. 2020 19:10 Jan Kozák
    Chorobu vyloučíme. Je to nedostatečný příjem dusíku nejpravděpodobněji způsobený suchem. Doporučuji přihnojit na list postřikem roztoku močoviny. 

    Žloutne a konečky usychají

    5. 5. 2020 17:51 Zakladatel vlákna: Jakub Nerad
    Dobrý den , prosím o radu česnek mi pomalu žloutne a konečky listu usychají v čem by mohla být příčina ?Může být příčina střídání počasí ?
    Žloutne
    6. 5. 2020 7:07 Jan Kozák
    Ano, střídavé počasí působí jako stresový faktor při příjmu dusíku. Nejvhodnější dodávka dusíku je postřik roztokem močoviny, jak se tu v poslední době několikrát píše.
    6. 5. 2020 16:28 Vaclav Kavka
    Dobrý den, vzhledem k plánovanému ochlazení příští pondělí, stříkat před nebo až poté? První nápad je stříknout předtím, aby rostliny měly dusík už vstřebaný a hned po oteplení jej mohly využít.
    6. 5. 2020 20:24 Alois Juráň
    Zdravím Vás. Pane Kavka..děláte ještě ty staré odrůdy ovocných dřevin?
    6. 5. 2020 20:52 Vaclav Kavka
    Dobrý den, to je asi nějaký jmenovec.
    7. 5. 2020 19:54 Jan Kozák
    Držel bych se prvního nápadu.

    Žloutnutí a červenání listů

    1. 5. 2020 23:03 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
    Dobrý den, u pár rostlinek pozoruji žloutnutí listů, u pár z nich na konci listů dokonce červenou barvu. Chtěl bych se optat zda se nemůže jednat o nějakou chorobu? Popřípadě jak řešit tuto skutečnost. Přikládám foto, jedná se o odrůdu Benátčan. 
    Předem děkuji za odpověď, ať se daří!
    BenátčanBenátčan

    Lukan & slavin

    25. 4. 2020 11:37 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
    Dobrý den 
     Česnek jsem začátkem dubna postříkal Rizocore a v týdnu zacel zavlažovat česnek vodou ale listy žloutnou A uvádějí.  Dneska jsem vytrhl první dva stroužky na kontrolu . Poradíte mi prosim co s tim,  zachrání to močovina nebo dusikate vápno a nebo česnek už je napadený nějakým škůdcem?  
    Lukan $slavinSlavinListy
    26. 4. 2020 19:11 Jan Kozák
    Močovina pomůže, dusíkaté vápno ne.
    26. 4. 2020 19:21 Jiří Hamerník
    Můžu poprosit o doporučenou dávku močoviny a vody na 400m²
    Děkuji .
    27. 4. 2020 7:42 Jan Kozák
    Já jsem používal 5% roztok v dávce 200 l/ha, což stačí. Pokud Vaším postřikovačem musíte mít dávku vyšší, nevadí, ale koncentraci roztoku nesnižujte.

    Hnojení na list

    20. 4. 2020 20:07 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý večer,je už možné použít mocovinu na list,děkuji 
    21. 4. 2020 20:49 Jan Kozák
    Pokud už máte česnekový porost jako pan Mácha (o dva dotazy níže), pak už močovinu použijte. Pokud ještě tak velký není, můžete ji samozřejmě použít, ale počítejte s tím, že většina neskončí na listech česneku, ale téměř bez užitku na povrchu půdy.
    21. 4. 2020 21:06 Lukáš Sova
    Házel jsem ledek cca před 14dny a žádný efekt,tak že bych použil roztok močoviny,a dělá to druh Havran,konce začínají žloutnout,děkuji
    23. 4. 2020 21:07 Jan Kozák
    Tak to někdy skutečně je. Efekt se projeví až po přihnojení močovinou na list.

    žloutnutí

    13. 4. 2020 20:01 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den žloutnou mi listy česnek zatím jen konečky (zálivkou to není-zalévám dostatečně)
    14. 4. 2020 13:52 Jan Kozák
    Česnek přijímá z půdy málo dusíku. Neznamená to však, že v půdě není. Být tam může, ale jeho příjem je blokován. Proto ne vždy pomůže přihnojení ledkem vápenatým. Postřik močovinou bývá účinnější.
    14. 4. 2020 19:40 Jozef Sisak
    Ďakujem za tuto odpoveď poslužila aj ako čiastočna odpoveď na moju otazku .

    choroby česneku

    5. 4. 2020 9:36 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN p.KOZÁKU,
    MOŽNÁ BĚŽNÝ DOTAZ-CO CHYBÍ ČESNEKU,KDYŽ SOTVA NYNÍ NA JAŘE TROCHU VYROSTE,A UŽ MÁ NĚKTERÉ SPODNÍ LISTY NAŽLOUTLÉ?
    MÁM ZASAZENY 2DRUHY(ODRŮDA NEZJISTITELNÁ),KAŽDÝ NA JINÉM MÍSTĚ,JEDEN JE ZATÍM V POŘÁDKU,DRUHÝ EVIDENTNĚ ŽLOUTNE ODSPODA,NA PODZIM JAKO VŽDY HNOJÍM 14DNÍ PŘED SADBOU CERERITEM.CO MI DOPORUČÍTE,POKUD UŽ NENÍ POZDĚ.
    DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ
    5. 4. 2020 19:08 Jan Kozák
    Žloutnutí spodních listů ukazuje na nedostatečný příjem dusíku, nemusí to však znamenat, že v půdě není. Stresové faktory (např. hodně teplo, hodně zima, velké výkyvy teplot, hodně vody, velké sucho) příjem dusíku blokují. Pokud nepomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N), tak musíte počkat, než se to samo upraví. Na pěstební podmínky reaguje každá odrůda jinak, proto ani ty dvě Vaše nejsou stejné.
    6. 4. 2020 21:04 Jozef Sisak
    Ďakujem za odpoveď môžem nahradiť liadok vapenatý týmto listovým hnojivom ?

    Vermikompost - výluh - BIO kompost
    https://eshop.ekoclovek.sk/listove-hnojivo/vermikompost-vyluh-bio-kompost/ stresovych faktorov - tepelnych mam prebytok.

    žloutnutí česneku

    12. 3. 2020 14:55 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý den, 
    chtěl bych se zeptat, proč mi žloutnou špičky listů a co byste poradil. Před výsadbou hnojeno cereritem, před 14 dny prihnojeno ledkem vapenatym 15,5%. Je to odruda Havran, ostatní odrůdy jsou v pořádku. 
    Špičky listůŠpičky listů
    12. 3. 2020 18:23 Jan Kozák
    Každá odrůda reaguje na dané podmínky po svém. To, že nepřijímá dostatek dusíku, třebaže ho má k dispozici  přijatelné formě, může být způsobeno i nedostatkem vzduchu v půdě. Mohlo by pomoci vláčení.
    12. 3. 2020 20:41 Vaclav Kavka
    Ze zkušenosti mojí i mně známých je Havran na žloutnutí nejnáchylnější snad ze všech odrůd (ale má i skvělé vlastnosti). Když třeba vezmete několik stroužků různých odrůd a dáte je v květináči venku vzejít a pak je dáte do tepla dovnitř, Havran spolehlivě z velké části zežloutne a část listů obětuje. Třeba konkurenční Ivan je proti žloutnutí mnohem odolnější.
    16. 3. 2020 21:25 Olga Hlávková
    Máte pravdu. Mám vysázeno celkem 8 odrůd česneku, kromě Havranu v současné době žádná další nežloutne. Domnívám se však, že je to u něj více méně  kosmetická vada, protože  zkušenosti s Havranem mám dobré a jeho žloutnutí je každoroční jev, takže se s tím nijak neznepokojuji.

    Péče o česnek na jaře

    25. 5. 2019 21:49 Zakladatel vlákna: Jana Valova
    Dobrý den,
    Jsem pěstovatelka česneku prvním rokem - sadba i rady z vašeho webu. Dnes mi zarazil dotaz tchána, že se česnekové listy od spoda stříhají, že berou hlavám sílu. Na vašem webu jsem četla o stříhání květu, ten stříhat budu.
    Velký obdiv ostatním pěstitelům, krásné česneky!!!
    Mé skromné pěstitelství
    26. 5. 2019 13:44 Jan Kozák
    Nic chytrého ani hloupého mě nenapadá, s čím si to mohl Váš tchán poplantat. Naopak, česnek listy potřebuje, protože právě ony dodávají cibuli sílu, není to naopak. A až budete odstraňovat květenství, odstraňujte co nejmenší část stonku. Ten je zelený a funguje jako další list. A samozřejmě to dělejte co nejdříve po jeho objevení
    28. 5. 2019 5:18 Roman Jurek
    Asi myslel ty již suché a žluté listy odspodu, často už napůl rozpadlé a kožovité a skvrnité, ty oloupu, ať se nešíří nemoci k palici, když je ještě z větší části zelený, tak ještě vydržte, pěstuju česnek teprve pár let, ale tohle už mám vychytané, i ty žluté konce listů jsem nůžkami ostříhal, zase spíše preventivně.
    29. 5. 2019 6:42 Jan Kozák
    Nemyslím si, že by odstraňování odumřelých listů nebo odumřelých částí listů mělo pozitivní vliv. Jejich rozklad je působením saprofytických organismů, které zdravým částem rostliny neškodí. Naopak při jakékoliv mechanické práci může docházet k drobným poraněním rostlin, což asi na závadu bude.

    Žloutnutí

    13. 5. 2019 20:59 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Já žasnu, jak zde máte krásný česnek, pěkně zelený. Já mám také krásně vysoký, ale barva už taková není. Snad nikdy nedocílím toho, aby nebyl žlutý. Letos jsem si říkala, už bude nádherný a zase žlutý a to ještě více než loni. Nejsem si jistá, ale myslím, že to je zimou v noci jsem 600 m.n.m.. Dá se vůbec někdy vypěstovat, aby byl i u nás takový? Ale soused má zelený, nevím co má za odrůdu, ten uřčitě nekupoval od p. Kozáka, myslím tak z obchodu. Zdá se mi ovšem, že česnek, který jsem koupila od p. Kozáka před 3 roky si už pomalu zvyká a ten je o něco lepší, než ten co mám z 2018.Zítra vyfotím, nyní je už tma.
    18. 5. 2019 20:39 Helena Malá
    Tak posílám ty slíbené fotky, dříve to nešlo. Tak nevím jaký to bude mít vliv na úrodu. NEVÍM PROČ JE TO OTOČENÉ , SNAD JE DOBŘE VIDĚT.
    ČESNEKČESNEKČ
    19. 5. 2019 7:48 Jan Kozák
    Fyziologické poruchy, mezi něž se řadí i žloutnutí špiček listů, jsou ovlivněny mimo jiné i odrůdou. Asi nejméně tímto trpí tzv. ruské paličáky.
    23. 5. 2019 19:55 Helena Malá
    Děkuji pane Kozáku, ale stejně budu pěstovat ty Vaše. Oni si pomalu zvyknou, za 5 let tu budou jako doma. Ty první si už trochu zvykají na drsnější podmínky Vysočiny, jsou o něco lepší, mám je tady asi 4 roky.Můžete mé pozorování  potvrdit? Možná je to jen domněnka. Děkuji
    23. 5. 2019 20:06 Jan Kozák
    Mohu to potvrdit, dokonce i zkušenostmi (ne vlastními) z Ameriky. Česneku skutečně někdy trvá několik roků než se aklimatizuje. Zcela opačnou zkušenost mám s tulipány, u nichž právě změna prostředí pomohla v prvním roce a postupně upadaly.

    "norma "žloutnutí

    23. 4. 2019 11:43 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
    Dobrý den pane Kozák, krátký dotaz, domníváte se, že míra žloutnutí listů je dle foto v jakési " normě " pro nadmořskou výšku cca 515 metrů  a bonitu výnosnosti 17 ze 100 ( tedy málo úrodná jak je zřejmé už z barvy půdy), přestože všechny předplodiny byly hnojeny, česnek před výsadbou cereritem   s guánem, nyní podruhé ledkem vápenatým, 2x týdně zálivka cca 3mm nebo lze ještě něco podniknout ? Děkuji za odpověď. Milan Rotter
    odrůdy - Havel,Havran
    29. 4. 2019 6:59 Jan Kozák
    Omlouvám se za pozdní reakci, ale chtěl jsem vidět ještě několik porostů, abych měl porovnání. Mohu konstatovat, že jste v "normě".
    Osobně bych dávkoval zálivku jinak. Raději jednou za tři týdny 18 mm na část pozemku než dvakrát týdně 3 mm na celý. Pracovně i množstvím vody by to vyšlo nastejno, ale zalilo by se důkladně.

    žloutnutí listů, vlnovník

    8. 4. 2019 9:43 Zakladatel vlákna: Jiří Karásek
    Dobrý den pane Kozáku, mám 2 dotazy - 1. zaznamenal jsem žloutnutí listů vzcházejícího česneku, nevím, zda to je problém - jedná se o sadbu Havran (pochopitelně od Vás:). Na podzim jsem půdu ošetřil Cereritem a dusíkatým vápnem.
    2. Loni mě "dostal" vlnovník, a to až po sklizni a usušení česneku, a to byla úroda velmi dobrá:( po jeho uskladnění, vše bylo v pořádku (sadbu jsem mořil Sulkou), asi po 2 měsících po uskladnění jej napadl a totálně zničil. Je vysoká pravděpodobnost, že vlnovník bude na stejném místě jako loni? Já ho totiž sušil úplně jinde (20 km od místa kde jsem ho uskladnil), jak maximálně snížit riziko? Vím, že raději chladnější, suché místo atd..jen kdybych tomu ještě mohl nějak napomoci, ať nedopadnu jako vloni. Děkuji a ať se daří! Karásek
    HavranHavran2
    9. 4. 2019 6:23 Jozef Sisak
    Pozdravujem vas . Na vaše otazky najdete odpoveď ak si prečitate aj par predchadzajucich  prispevkov . Čo sa tyka vlnovnika , ak si date do vyhladavača    Vlnovnik cesnakovy prip. jeho lat. nazov tak dostanete dosť veľa aj sa opakujucich informacii . Tak isto sa dostanete na stranky tejto diskusie a pri pozornom čitani aj datumov otazok dôjdete k poznaniu že každy rok sa opakuju tie iste otazky .
    ĎAKUJEM p. Kozak že mate  s nami TRPEZLIVOSŤ  a stale dookola odpovedate  na to  iste pričom vam KRADNEME čas potrebny na ine veci !!

    Morenie v sulke ochrani sadbu - urodu zatiaľ nevieme spoľahlivo ochraniť proti vlnovnikovy ! Jeho rozmnožovacia schopnosť ako aj schopnosť presunu je  obrovska . Chemicka ochrana možna len pripravkami ktore NIE Sú URčENE NA CESNAK. Sam po zbere urody vytriedim cesnak na sadbu, kuchynu len potrebne množstvo ktore rozdelim a samostatne -oddelene uskladnim na rôznych miestach . Ostatny cesnak odpredam a zaujimam sa ako dlho vydržal.

    toho roku som poslednu kontrolu robil 8,4,2019 a s prekvaujucim zaverom ??
    Japo 2 ako som predpokladal dopadol najlepšie  Rumunia Red čast poškodena ale v dobrych stručikoch sa začinajuce napadnutie prejavilo na spodku stručika pri koreňoch zatiaľ čo bolo bežne že poškodenie začinalo na špičke. Par cibuľ bolo bez napadnutia ale sa ťažko lupali ,  nie je to akasi forma mutacie - prirodnej  ochrany a  cesta ktorou ma smerovať vyber sadby na ďalšie pestovanie ?? Čas ukaže. Ostatny cenak do tejto kontroly neprežil a bol odstraneny.  Svojim prispevkom som nemal v umysle niekoho uraziť ani unudiť.

    Žloutnutí porostu česneku.

    3. 4. 2019 19:01 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den. Pane inženýre, vím že tento dotaz tady již byl ale ještě jednou se k němu vracím. Takový porost jsem ještě nikdy neměl. Ledkem jsem hnojit nemohl, proto jsem zvolil v předjaří síran amonný a před pár dny postřik na list Kristalonem. Čím je to způsobeno? Přehnojení síranem, suchem? Nebo nějakou chorobou? Zkusím poslat foto po vzejití a aktuální foto. Děkuji za odpověď. Filounek Jar.
    porost po vzejití.porost dnes
    5. 4. 2019 6:42 Jan Kozák
    Při nejlepší vůli nejsem z přiložených fotek nijak chytrý. Každopádně chorobu vylučte, zrovna tak přehnojení síranem - to byste ho musel dát aspoň 10 tun na hektar. Samozřejmě počítejte s tím, že si česnek ještě asi žádný dusík ze síranu nebere.
    Z letitých zkušeností nejsem z jarního žloutnutí špiček listů nijak nervózní.

    Zasychanie lístkov

    31. 3. 2019 11:10 Zakladatel vlákna: Rudolf Kadlecik
    Dobrý den,
    prosím vás pán Kozák, o radu asi s výživou cesneku. Každý rok po vzídení cesneku, mi žltnú a takmer usychajú listy až do zberu. Je namorený, pohnojený cereritom a po minulé roky aj krystalonom na list.
    Úroda je vždy priemerná. Pôda je odpočinutá, dobre sa tam darí plodovej aj koreňovej zelenine. Rajčiny a papriky mi trpeli zasychaním koncov plodov, dokiaľ som ich nezačal hnojiť na list aj zálievkov, vápnikom Wuxal a Florasin Calcium plus. Možno tieto problémy súvisia.
    1. 4. 2019 7:07 Jan Kozák
    Žloutnutí listů je fyziologický jev. Jde o nedostatečný příjem dusíku, nemusí to však znamenat, že je ho v půdě v přijatelné formě nedostatek. Většinou pomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N)v dávce 1 kg/ar.

    Žloutnutí listů

    27. 3. 2019 17:18 Zakladatel vlákna: Bohumil Židoň
    Tak takhle mi vypadá česnek i když sem ho pohnojil tak vás prosím o radu. Co sním mám dělat. Děkuji
    Česnek 1Česnek 2
    27. 3. 2019 19:37 Jan Kozák
    Jde samozřejmě o nedostatečný příjem dusíku. Přitom to nemusí znamenat, že dusík v přijatelné formě v půdě není. Ale jeho příjem je blokován stresovými faktory, z nichž nejčastější jsou velké sucho, velké mokro, velké teplo, velká zima, výrazné střídání teploty. Chce to vydržet, upraví se to samo.

    Močovina

    30. 5. 2018 14:06 Zakladatel vlákna: Petr Klotzmann
    Dobrý den,
    přesně podle Vašeho návodu jsem prováděl zalévání močovinou. Po odhlávkování jsem provedl ještě jednou postřik listů. Zdá se mi, že česnek mi začal žloutnout.
    30. 5. 2018 15:24 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. I já mám odhlávkováno a pokud Vám začali žloutnout konce listů,tak dle mě to je normální jev při jeho dozrávání.

    Reznuti listu

    3. 5. 2018 12:22 Zakladatel vlákna: Richard Bily
    Dobry den, z testovaci krabicky vsechny odrudy jsou krasne a silne jen Bjetinu reznou listy , je to pudnima podminkama nebo kde muze byt problem? 
    ..

    Dotaz Josef

    2. 5. 2018 7:57 Zakladatel vlákna: Josef Bálek
    Dobrý den pane Kozák. na podzim jsem zasel od Vás zakoupený česnek Havran a Lukan. zasílám Vám i foto, kde je patrno jak Havran zasichá. na stejném poli mám i český dukát který je v perfektní kondici. Chci se zeptat jak ho mám zachránit.
    Děkuji Vám za odpověď.
    foto 1234
    3. 5. 2018 7:12 Jan Kozák
    Na těch Vašich snímcích toho nějak málo vidím. Jsem buď slepý, což k mému věku už patří, nebo blbý, což k tomuto věku patří rovněž.
    4. 5. 2018 10:48 Josef Bálek
    Dobrý den pane Kozák, prostě mi Havran začíná žloutnout od listů 1 a 2  foto.
    pouze jsem se chtěl zeptat jestli to lze nějak zastavit.
    6. 5. 2018 20:24 Jan Kozák
    Žloutnutí listů bývá nejčastěji způsobeno nedostatečným příjmem dusíku. Psali jsme tu už o tom několikrát.

    Močovina

    29. 4. 2018 19:58 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Mám stejný problém, jako pan Lukáš Kotě , opět mi žloutnou listy, tak jako každý rok. Česnek je jinak vždy docela velký a pěkný. Nevím čím to je. Udělám jak radíte p. Kotěti síran amonný a močovina. Možná je to tím, že bydlíme na Vysočině a výkyvy teplot jsou tu velké
    žloutnutí listůžloutnutí listů
    29. 4. 2018 20:04 Helena Malá
    Omlouvám se , nejde to už opravit.
    30. 4. 2018 21:45 Matouš Havel
    Dobrý den, mám stejný problém. Listy resp. špičky jsou celé žluté, povadlé a na několika rostlinách je jakási světlá mozaika. Je zajímavé že se to objevuje jen v určitých místech (záhon 1,5 x 4 m) a u některých odrůd. Nejčastěji je to na odrůdách Bjetin a Havran, takzvané ruské paličáky vypadají odolnější. Na záhon bylo v září zaoráno zelené hnojení s kompostem, následně hnojeno dusíkatám vápnem a cereritem. Česnek byl začátkem září mořen sulkou a při výsadbě aplikován gliorex, před třemi týdny zalito 5% roztokem kopřivové jíchy a před týden stříkáno močovinou. Stav se od minulého týdne ještě zhoršil (konečky jsou nyní žluté už 2-3cm od konce). Napadá mě zda by příčinou odmítání dusíku nemohl být samotný záhon. Je vyvýšený z nasucho pokládaných cihel a říkám si jestli tam prostě česnek v těchto podivných letech kdy je zima nebo teplo a sucho netrpí a dává to najevo tímto způsobem. Myslím si to už z toho důvodu že vedle mám druhý záhon (normální nevyvýšený, se stejnou půdou) a tam je česnek úplně v pořádku. Až budu mít fotky tak doplním.
    Kdo by měl podobné zkušenosti nebo rady tak se prosím o ně podělte. 
    Děkuji Matouš Havel
    1. 5. 2018 6:18 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Já jsem měl jeden rok také vyvýšený záhon a měl jsem ten samý problém. Pak jsem zkusil zasadit česnek klasicky, žádný vyvýšený záhon a česnek byl v pořádku a od té doby ho takto pěstuji. O tu kopřivovou jíchu jsem se také zajímal. Dočetl jsem se, že na česnek nepatří. Já přihnojuji zálivkou ze síranu amonného.Nic víc mu nedávám.
    1. 5. 2018 14:18 Matouš Havel
    Dobrý den, zajímalo by mě jestli se česnek v tom vyvýšeném záhonku po přihnojování srovnal nebo jen dál žloutnul? Před dvěma roky kdy jsem ho měl na stejném místě sice žloutnul a vypadal hrozně, ale sklizeň byla celkem dobrá.
    1. 5. 2018 22:55 Matouš Havel
    Doplňuji foto
    bjetin se žlutými listybjetinhavranhavran
    1. 5. 2018 7:07 Jan Kozák
    Ten síran klidně vynechejte, močovina prospěje.

    Hnojení

    26. 4. 2018 12:51 Zakladatel vlákna: Lukáš Kotě
    Dobrý den pane Kozáku,
    chtěl jsem se zeptat na Bjetinu začínají být trošku nažloutlé listy, na Vekanu skoro ne, jen velmi málo (špičky), Hnojeno před výsadbou v listopadu cerelitem a 30.3. ledkem vápenatým, tento víkend jsem měl v plánu kultivaci a přihnojení síranem amoným s ledkem. Nevím, jestli by nebylo podle jiných příspěvků už teď aplikovat postřik močoviny na list nebo obojí(síran + ledek + močovinu na list)? Jinak žádné "vady" nebo škůdce česnek nevykazuje. Velice děkuji za Vaší odpověď
    žloutnutí
    27. 4. 2018 7:16 Jan Kozák
    Udělal bych to tak: ráno síran amonný + kultivace, večer postřik močovinou.
    27. 4. 2018 12:38 Lukáš Kotě
    Děkuji za odpověď, udělám to podle Vás. Jen ještě otázku kolikrát a popř. za jak dlouho postřik močoviny na list opakovat. Děkuji
    29. 4. 2018 10:36 Jan Kozák
    Běžně se stříká močovinou každých 7 - 10 dní, tím, že tam ještě teď přišel síran amonný, tak bych vmyslel opakování po čtrnácti dnech, poslední postřik do týdne po odhlávkování.

    Žltnutie končekov listov

    17. 4. 2018 19:56 Zakladatel vlákna: Marián Bakajsa
    Môže to byť aj tým že som ho v sobotu okopaval?  Či len nedostatkom dusíka?  Ďakujem za odpoveď 
    18. 4. 2018 6:06 Jan Kozák
    Okopávkou to jistě není. Je to nedostatečný příjem dusíku.
    19. 4. 2018 21:10 Marián Bakajsa
    Prihnojil som síranom amónnym zalievkou. Za koľko dní bude vidno efekt či to zabralo? 
    Cesnak

    Vyrazně zažloutlé listy

    11. 4. 2018 13:15 Zakladatel vlákna: Martin Hub
    Dobrý den v puli řijna jsem sadil ve stejny den dukat a havran, předplodina byla brambor, hnojení cererit + síran, na jaře před tydnem přihnojení ledkem + síran, včera mírné sražky, přesto žadné zlepšení a česnek stale dost bledší se zažloutlymi listy u jedné odrudy a druha odrůda pěkně syta tmava zelena. Co by jste mi poradili jako opatření jestli nějaké ještě by mohlo pomoct? Nepoužil jsem žadny postřik, pleti a plečkovaní ruční.
    fotofotofotopo vytaženi
    11. 4. 2018 14:22 Jan Kozák
    V diskusi za poslední tři dny máte odpovědi na všechny Vaše otázky.
    11. 4. 2018 16:44 Martin Hub
    Děkuji pane Kozak, je mi jen zahadou proč to Dukat, Bjetin, Slavin vubec nedělají a Havran ano, jestli je to hakliva odruda na rozmary počasí a nepěstovat ji vubec, zatím letos tady vídím jen negativní komenty  na Havran na diskusi.  Má prípadné další příhnojení a pletí vyznam, nebo je to ztrata času a s česnekem je amen.
    11. 4. 2018 18:12 Štěpán
    Dobrý den, chci se zeptat čím udržuje​ té bez plevele česnek? Je to mechanický? Děkuji
    11. 4. 2018 18:52 Martin Hub
    Dobrý den, Já ano ruční plečka do meziřadku s cca 30cm nožem na podřezaní plevele- 2x za vegetaci  +  potom mala motyčka a ohnuty hřbet na plevel v řadku, s tím mi pomahá i manželka. Proto jsem se ptal o radu at to nedělam zbytečně, když je česnek v takovém stavu.
    20. 4. 2018 18:34 Richard Vykoukal
    Zkuste před výsadbou dusíkaté vápno. Pokud ovšem nesázíte česnek po měřicích. Pro zahrádkáře ideální. Mám s tím velmi dobré zkušenosti. Cca 3 týdny před výsadbou rozhodím dus. vápno a pak rotavátorem zapravím. Půda se nakypří. do výsadby slehne a pak se i dobře sází. Ideální je když ještě trochu sprchne.
    11. 4. 2018 21:23 Jan Kozák
    Každá odrůda reaguje na pěstitelské podmínky jinak. S rozhodnutím, které odrůdy pěstovat, počkejte na sklizeň.
    12. 4. 2018 8:51 Jiří Skalický
    Musím se zastat odrůdy Havran. Od pana Kozáka jsem zakoupil více odrůd. Zatím u mne vypadá nejlépe právě Havran.

    Žloutnutí

    8. 4. 2018 19:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku, mám dotaz česnek leze ale už teď se občas objevuje na koncích žloutnutí, myslíte že to bude počasím nebo nějaký jiný vliv? Dělá to jovan a havran. A ještě kdy by jste aplikoval stomp? 

    Děkuji
    10. 4. 2018 21:14 Jan Kozák
    Žloutnutí špiček listů ukazuje na nedostatečný příjem dusíku, kdy si rostlina bere pro další růst živiny sama ze sebe. To nemusí znamenat, že je dusíku v přijatelné formě v půdě nedostatek, ale jeho příjem je blokován nějakými stresovými faktory, nejčastěji extrémy v teplotách a vlhkosti. Často pomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N), někdy až aplikace močoviny na list.
    Stomp se aplikuje, až když má česnek čtyři listy, což by už u Vás mohlo být. Účinek Stompu se zvýší jeho zavláčením.

    Malý česnek

    5. 7. 2017 12:23 Zakladatel vlákna: Petr Sucharda
    Na podzim jsem zasadil 3 druhy českého česneku. Půda byla dobře připravená, dříve byla jen louka. Česnek namořený v Sulce. Už na jaře, když začal vylézat, byly konce lístků nažloutlé. Začal jsem proto stříkat močovinou, na dusík. Momentálně před sklizní, mám skoro všechny listy naschlé a paličky poloviční velikosti. Něco mi uschlo úplně a po vytažení byly kořínky pokryté plísní. Kde jsem udělal chybu, abych neopakoval příští rok??
    6. 7. 2017 7:18 Jan Kozák
    Mohlo jít o zcela nedostatečnou výživu. Pokud byla louka sklízená (např. na seno) a nebyla průběžně hnojená, tak je půda velmi "hladová".
    6. 7. 2017 19:01 Petr Sucharda
    Děkuji za odpověď. Takže asi česnek už můžu vytahat a vyhodit. Asi uz nedoroste. 
    6. 7. 2017 20:29 Petr Sucharda
    A ještě poprosim o jednu radu. S tou loukou jste to trefil přesně. A jak takovouhle louku připravit před sadbou, aby se tam česneku a cibulce dařilo???
    7. 7. 2017 20:08 Jan Kozák
    Včas zorat - už je nejvyšší čas. Pokud si nechcete dělat půdní rozbor (mimochodem jeho cena je stejná jako před 30 lety), pohnojte před výsadbou Cereritem v dávce 8 - 10 kg na ar.

    usychání česneku

    25. 6. 2017 1:10 Zakladatel vlákna: Miroslav K
    Dobrý den pane Ing. Kozaku, chtěl bych vás poprosit o radu ohledně usychání česneku. Jedná se o odrůdy Havran, Bjetin, Havel, Zahorsky. v květnu mi začal česnek náhle žloutnout a nyní má snad 10 procent zelené plochy na rostlině. nezpozoroval jsem žádné škůdce a choroby které jsem prostudoval na vašich stránkách. Je zřejmé že došlo k ubytku kořenů a jak je vidět na fotkách některé kořeny nejsou jakoby v pořádku. Nemáte nějakou radu co by to mohlo být? budu moc vděčný. K. 
    123456
    25. 6. 2017 9:13 Pavel Trupl
    A nemohla by to být ona vážná porucha česneku, co postihuje drtivou většinu pěstitelů pravidelně každým rokem? Když se podívám na ty krásné cibule, naducané stvoly s pacibulkami, vysoký záhon a možnost jeho zakrytí, skoro bych se vsadil, že vás to postihlo taky, tady na Vysočině to decimuje porosty rok co rok, říkáme tomu zralost...
    25. 6. 2017 22:36 Miroslav K
    Dobrý den pane Trupl, jste docela vtipný :-) Asi jsem se špatně vyjádřil s mým dotazem. Jde o to že česnek moc nevyrostl a již na začátku května přešel rychle do žluta. velikost rostliny havranu je pouhých 30cm a velikost palice cca 3cm. to mi jako moc hezký česnek nepřipadá. v okolí mají metrové rostliny a stále zelené a palice 3x větší. Proto jsem zde přišel požádat o radu co zapříčinilo problém s kořenovým systémem. K. Přikládám fotky.
    12
    26. 6. 2017 9:08 Jan Kozák
    Zjevné zdravotní závady nejsou. To by se muselo zjistit v diagnostické laboratoři. Příčinou problémů s úhynem kořenů může být i zvýšený záhon, kde rostliny více trpí extrémy ve výkyvech teploty a vlhkosti.
    26. 6. 2017 20:49 Bohuslav Coufal
    Vidím dobře na fotce záhonu, že se odhlávkování vůbec nekonalo? Se všemi důsledky na sklizeň...
    25. 6. 2017 9:28 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Pane Miroslave,máte pěkný česnek.Mě čeká sklidit česnek cca za 14dní.Ale už se těším na jeho chutˇ.
    ČesnekČesnek
    26. 6. 2017 14:41 Jaromir Vyskala
    Miroslave, jestlize vas cesnekovy tunel byl pres zimu potazen folii, tak toto je vysledek. Nadmerna teplota vede k predcasnemu dozravani, nizkemu rustu rostlin a nevyvinutym cibulim. 
    Rikate, ze sousedi maji metrovy cesnek a 3x vetsi cibule - pestuji stejnym zpusobem jako vy? 
    28. 6. 2017 6:19 Miroslav K
    Dobrý den, přes zimu jsem měl na záhonu velkou vrstvu slámy. Tato vrstva si myslím byla velmi vhodná, protože nedocházel k vymrzání a znovu zamrzání půdy a půda byla po celou dobru zamrzlá ikdyž se teploty dostaly nad nulu. Avšak myslím, že jste pravděpodobně přišel na kámen úrazu. Ihned na začátku března jsem měl tunel potazen bílou netkanou textili proti houbomilce česnekové. Tunel jsem odkryl až v polovině května a od té doby začal česnek najednou žloutnout. Jinak sousedé sadí když to přeženu do bahna, do volné půdy a celý rok se o něj vůbec nestarají. Ještě přikládám fotky česnek z dubna a začátku května kdy jsem měl tunel pokryt folii. Moc vám děkuji za tuto informaci !!! Jsem vám zavázán :-) K.
    123

    dotaz

    16. 6. 2017 19:40 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane ing. Kozáku za týden v pátek chci sebrat Anton, mám tam ještě štěpán, vekan, dukát, havel a zahorský. Jinak nemám s ničím asi spěchat i když už žloutnou?
    17. 6. 2017 6:51 Jan Kozák
    V období sklizně Antonu sledujte také stav Vekanu a Záhorského II. Termín sklizně se nejspolehlivěji určí posouzením stavu cibulí.

    žloutnutí

    15. 5. 2017 20:35 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, můj česnek má žluté listy a dokonce jsou některé narůžovělé,
    vytrhla jsem asi tři , ale stroužky byly zatím dobré. Může to být také
    mrazem? Bylo u nás -6 °C.  Vím , že změna počasí má vliv na žloutnutí listů, ale ta růžová se mi nezdá. Nejhorší je Lukan.
    ŽLOTNUTÍžloutnutížloutnutí
    16. 5. 2017 6:28 Jan Kozák
    Růžová nebo spíš fialová barva může ukazovat na Fusarium. V tom případě napadené jsou rostliny očividně nižší a zelená barva listů je tmavší se sivým nádechem. Z přiložených snímků se mi to nezdá, může jít i o fyziologický projev např. kombinace chladu a sucha.
    16. 5. 2017 8:46 Helena Malá
    Děkuji za odpověď pane Kozáku, máte pravdu, Bjetin a Vekan jsou žluté i Lukan byl takový, ale po těch mrazech fialovou barvu má jen Lukan, Je celkově menší ale jen o málo a ostatní příznaky nemá. Třeba se mi chtěl jen vybarvit, mám ho poprvé myslím.

    močovina

    12. 5. 2017 17:29 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku chci se zeptat kolik aplikací močoviny dávate a kdy nejpozději mohu aplikovat? Nemohu se žloutnutí u některých odrůd zbavit. Neznáte nějaké dobré listové hnojivo?

    Děkuji
    12. 5. 2017 21:01 Jan Kozák
    Močovinu používám většinou třikrát, naposledy krátce po odhlávkování. Je docela dobré přidat k močovině nějakou pomocnou látku, která zlepšuje kondici rostlin. Těchto látek je celá řada.
    12. 5. 2017 21:20 Štěpán
    A například kterou? A míchat zároveň s močovinou?

    Pěstování

    11. 5. 2017 21:58 Zakladatel vlákna: Václav Fojt
    Dobrý den. Koupil jsem si na výsadbu od vás dvě odrůdy. Nemohu je však určit, protože se mi ztratilo označení. Co mám s tím udělat, abych jednu odrůdu zachránil, která žloutne.
    Fojt
    Přiložil jsem foto.
    záhon
    12. 5. 2017 20:56 Jan Kozák
    Nejúčinnější se jeví listová aplikace pětiprocentní močovinou, můžete také zalít Kristalonem Start.

    Žloutnutí listů

    7. 5. 2017 23:26 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý večer, pane Kozáku,
    prosím o radu. Před časem mi začaly žloutnout konečky listů, vím že je to stresem z počasí a nedostatku živin, dnes jsem ho nakypřila a přihnojila na list. Přesto připojuji fotky, některé listy se mi zdají "až moc žluté". Vím že se takto může projevit i sklerotiová hniloba. česnek jsem před výsadbou ošetřovala gylorexem. Na jaře zalila glyorexem a dnes jsem ho aplikovala znovu. Nejvíc žloutnou špičky Bjetinu, některé odrůdy jsou krásně zelené, bez projevu stresu. Děkuji za názor a přeji úspěšnou sezonu.
    Žloutnutí listůŽloutnutí listůŽloutnutí listů
    8. 5. 2017 17:49 Jan Kozák
    Sklerociová hniloba to určitě není, spíš bych typoval Fusarium. Ale při použití Gliorexu by mělo být výrazně potlačeno. Tož nevím.

    žloutnutí spodních listů

    30. 4. 2017 18:52 Zakladatel vlákna: jitka kučerová
    Dobrý den,pane inženýre chci se zeptat zda je normální ,že trochu žloutnou spodní listy nebo je něco špatně.Děkuji za odpověd Kučerová.
    1. 5. 2017 6:52 Jan Kozák
    Je to normální. V chladném počasí česnek málo přijímá dusík z půdy (třebaže je v ní obsažen v přijatelné formě), proto si potřebné živiny bere z "vlastních zásob": aby mohl pokračovat růst a vývoj, doplácejí na to nejspodnější listy. A začíná to u špiček.

    Postřik

    13. 4. 2017 22:03 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane ing. Kozáku píšete že stříkat nebudete, ani na žloutnutí konců u některých odrůd? Já to mám na Havranu a Antonu, je to normální ne? Rostliny by to měli zvládnout, ne?

    Děkuji
    14. 4. 2017 7:48 Jan Kozák
    K použití fungicidů během vegetace u česneku je dost složitá diskuse. Od jednoho z největších českých pěstitelů (školil se ve Francii a pěstuje francouzské odrůdy) vím, že Francouzi stříkají ostošest. Česnekový list je samozřejmě vhodným substrátem pro život různých mikroorganismů, které mohou mít (a asi i mají) více či méně negativní vliv na česnekovou rostlinu, ale na druhé straně se podílejí na přirozeném dozrávání. Někdy se totiž stane, že po intenzívní chemické ochraně česnek po sklizni ne a ne doschnout.  Můj postoj k nepoužívání fungicidů je ovlivněn jednak stejným doporučením pana Ing. Jaroslava Roda, Csc., významného zelinářského rostlinolékaře, a také mým přístupem k hygieně životního prostředí.
    Je potřeba také vědět, že žádný postřik nepůsobí na choroby, které jsou v půdě (Sclerotium, Fusarium).
    Jedinou výjimkou, kdy doporučuji tuto chemickou ochranu, je rzivost česneku, pokud se objeví před polovinou června. Pak je vhodné aplikovat Ortivu při objevení prvních příznaků. Ale preventivní postřik proti ní nedoporučuji.
    14. 4. 2017 15:48 Štěpán
    Dobrý den,
    já myslel nějaké výživy, ne fungicid. Narážím na to žloutnutí u některých odrůd, jaký máte na to názor?

    Děkuji
    17. 4. 2017 19:25 Jan Kozák
    Teď se má výrazně ochladit. Dá se předpokládat, že špičky listů ještě víc zežloutnou. Jakmile se oteplí, dostane náš česnek pětiprocentní močovinu, podle potřeby opakovaně.
    123Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne