Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Ledek vápenatý Zpět na diskusi

  Příprava pozemku

  13. 9. 2020 20:44 Zakladatel vlákna: Šváb František
  Hořčici, kterou jsem použil jako zelené hnojení mám v úmyslu zapravit do půdy. Je vyrostlá před květem. Česnek budu sázet v polovině prosince. Mohu ještě doplnit umělým hnojivem, př. ledek ?
  Prosím o radu. 
  Jestli mohu do takto připravené půdy česnek vysázet. 
  14. 9. 2020 20:20 Jan Kozák
  Těch informací máme málo. Neznáme předplodinu a hnojení k ní. Každopádně je nejvyšší čas hořčici zaorat či zarýt. A ledek na podzim nedávejte, hodně dusíku by se v zimě ztratilo.

  Hnojení

  18. 4. 2020 21:33 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
  Dobrý den, chtěl bych se optat na aplikaci ledku vápenatého a močoviny. Je možné kombinovat oba způsoby? - ledek s vodou do půdy a močovina jako postřik na listy. Pokud ano, v jakých časových intervalech aplikovat?
  Předem děkuji za odpověď a ať se daří!
  19. 4. 2020 10:02 Jan Kozák
  Pokud je u Vás sucho jako u nás, pak má smysl přihnojit  ledkem formou zálivky. Dostane se ke kořenům rychleji.
  Postřik močovinou je účinnější než ledek do půdy, ale má smysl, až je dostatečná listová plocha, většinou je to kolem 10. května. Pak tento postřik aplikujeme v desetidenních intervalech a končíme asi týden po odhlávkování.
  19. 4. 2020 10:43 Jakub Fousek
  Dobře, je u nás sucho dost. Ledkem jsem poprvé přihnojil před týdnem. Po jakém časovém intervalu mám provést další zálivku, a kolikrát mám tento proces opakovat? Děkuji
  20. 4. 2020 7:17 Jan Kozák
  Pokud nebudete hnojit močovinou na list, pak použijte zálivku ledkem vápenatým vždy po třech týdnech. Vycházelo by to ještě dvakrát.

  Ledek vápenatý

  13. 4. 2020 18:42 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
  Dobrý den pane Kozáku,
  chtěl jsem se zeptat,v jakém časovém rozmezí mám hnojit ledkem vápenatým,první dávku jsem dal 20.03.
  Předem děkuji za odpověď.
  Štrupl
  14. 4. 2020 13:49 Jan Kozák
  Teď dejte druhou a za tři týdny třetí. Tu můžete nahradit postřikem roztokem močoviny, což je lepší.

  Jarní hnojení

  1. 3. 2020 20:38 Zakladatel vlákna: Jiří Hlavoněk
  Dobrý den, pane Kozák. Vím, že doporučujete ledek vápenatý oproti ledku amonném. Mám ale zásoby lednu amonného, kterého bych se rád zbavil- je možné (bez dopadu na kvalitu, kvantitu) ho použít na první jarní hnojení, kdy se předpokládá "dost" vláhy, takže by se měl vstřebat bez problému do země? na další hnojení bych už použil ledek vápenatý. Děkuji za odpověď. Jiří 
  1. 3. 2020 21:39 Vaclav Kavka
  Tohle je zde oblíbené téma. I já jsem s tím otravoval. Věda o rostlinách tvrdí, že jednoděložné rostliny mají víc nitrate reduktázy, takže snáz přijímají dusičnany, než dvouděložné. Dusičnany se také mohou v rostlině hromadit (tedy je pak rostlina může použít, kdy chce) a nejsou na rozdíl od NH4+ fytotoxické. Další argument je, že  dusičnan se přijímá jako aniont, čímž se rostlině neblokuje příjem živin ve formě kationtů ( Ca, K, atd).
  Pak jsou i protiargumenty, že přijmout aniont dusičnanu stojí rostlinu víc energie, než amonný iont, ale rozdíly jsou v řádech procent. Podobných argumentů se dá napsat ještě víc. Podle různých experimentů zase většinou vychází nejlíp určitá na míru šitá kombinace NO3/NH4. Argument pro ledek vápenatý je jeho supersnadná rozpustnost a tedy rychlost působení. Amonné ionty stejně částečně prochází v půdě nitrifikací, ale pro česnek to asi nebude významné, protože na jaře má málo času. To opět favorizuje ledek vápenatý. Na začátku jara je tedy asi nejlepší využít ten, následně cokoliv. Můj neodborný názor tedy je to udělat naopak.
  2. 3. 2020 8:50 Jan Kozák
  Plně souhlasím se závěrem pana Kavky. Nejsem odborník na výživu rostlin, ale fakt je ten, že i ve vlhké půdě je dusík z ledku amonného přijímán později než z ledku vápenatého.

  Hnojení

  23. 2. 2020 18:45 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Dobrý večer,rád bych se zeptal,zda můžu aplikovat jarní hnojení Dasou,když jsem na podzimní hnojení použil cererit,anebo mohu použít ledek amonný 27%,a kolik  zhruba na ar kg? Děkuji 
  23. 2. 2020 23:28 Novák Ladislav
  Pro každé hnojení by bylo dobré znát zásoby živin v půdě.Jestliže výrazně přehnojím předplodinu a zpátky několik let byl pozemek v dobré kondici,t.j. že byla dobrá úroda si česnek poradí i bez výrazného přihnojování.Bylo by dobré jednou za čas si nechat udělat základní půdní rozbor.Pokud mě pamět neplete,již tady bylo odpovězeno že je vhodnější použít ledek vápennatý.Amonný dusík česnek neumí využít.
  24. 2. 2020 8:59 Jan Kozák
  Pro první přihnojení česneku vždy volím a doporučuji ledek vápenatý (LV, 15,5 % N), protože je okamžitě přijatelný; vzhledem k tomu, že je silně hygroskopický, je přijímán i v suchém období. Naproti tomu ledek amonný s vápencem (LAV, 15,5 % N) je přijímán později, v suchém období zůstává ležet na povrchu půdy bez užitku. Hnojivo DASA 26-13 (26 % N, 13 % S) má asi nástup také pomalejší; soudím podle toho, že se nepoužívá k regeneračnímu hnojení ozimů. 
  Není na škodu nechat si udělat půdní rozbor v pětiletém cyklu. Zemědělská laboratoř k výsledkům také doporučí hnojení pro udanou plodinu. 

  Dusík

  24. 10. 2019 21:40 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Dobrý den, dokud ještě trvají dny, kdy se nic neděje, rád bych položil otázku z teoretické oblasti. Rozumím, že doporučujete dusík dusičnanový oproti amonnému. Je k tomu nějaký speciální důvod?

  Amonný dusík by měl snadněji pronikat buněčnou stěnou a jeho přijetí by mělo rostlinu stát méně energie. Na druhou stranu má poměrně nízko hladinu toxicity pro rostlinu. 

  Dusičnanový dusík je energeticky náročnější na přijetí, ale nemá zmíněné nevýhody.

  Jsou ještě nějaké jiné důvody?
  26. 10. 2019 19:04 Jan Kozák
  Důvod je jediný, dusík z ledku vápenatého je nejrychleji přijímán.
  27. 10. 2019 13:14 Vaclav Kavka
  Děkuji. Takže při vhodné kombinaci amonného dusíku a ledku by rostliny mohly mít vyrovnanější příjem dusíku.
  27. 10. 2019 13:14 Vaclav Kavka
  Děkuji. Takže při vhodné kombinaci amonného dusíku a ledku by rostliny mohly mít vyrovnanější příjem dusíku.
  27. 10. 2019 19:41 Jan Kozák
  Nejsem výživář, nevím. Ale nejen z našich zkušeností vyplývá, že je lepší opakované použití ledku vápenatého 15,5 % N) než ledku amonného s vápencem(27 % N).

  Zasychanie lístkov

  31. 3. 2019 11:10 Zakladatel vlákna: Rudolf Kadlecik
  Dobrý den,
  prosím vás pán Kozák, o radu asi s výživou cesneku. Každý rok po vzídení cesneku, mi žltnú a takmer usychajú listy až do zberu. Je namorený, pohnojený cereritom a po minulé roky aj krystalonom na list.
  Úroda je vždy priemerná. Pôda je odpočinutá, dobre sa tam darí plodovej aj koreňovej zelenine. Rajčiny a papriky mi trpeli zasychaním koncov plodov, dokiaľ som ich nezačal hnojiť na list aj zálievkov, vápnikom Wuxal a Florasin Calcium plus. Možno tieto problémy súvisia.
  1. 4. 2019 7:07 Jan Kozák
  Žloutnutí listů je fyziologický jev. Jde o nedostatečný příjem dusíku, nemusí to však znamenat, že je ho v půdě v přijatelné formě nedostatek. Většinou pomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N)v dávce 1 kg/ar.

  Barva ledku vápenatého

  29. 3. 2019 6:48 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
  Mám dotaz ohledně ledku vápenatého.Pokaždé co jsem ho kupoval tak měl nažloutlou barvu.Letos jsem si ojednal už rozvážený od zahrádkářů a ten má barvu bílou tak si nejsem jistý co jsem vlastně koupil?Děkuji za radu.Bříza.
  29. 3. 2019 14:36 Jan Kašpar
   Barva ledku vápenatého závisí na barvě použitého vápence při výrobě. Ledek vápenatý se vyrábí z kys. dusičné a vápence, neutralizuje se to následně čpavkem. No a ten vápenec, což je kámen, bývá různě od přírody zbarven. takže od bílé (vápence lilijicové), přes žluté až hnědé (dolomitické vápence) až po červeně zbarvený železem. Zelený pravděpodobně nebude, protože obsah mědi v přírodě je v tomto státě minimální. Takže buďte v klidu.

  Přihnojení

  28. 3. 2019 18:26 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý podvečer pane Kozáku, pokud nemám ledek mohu pohnojit Kristalonem modrým nebo je lepší koupit ten ledek vápenadý. Udělám co mi doporučíte. Ještě se chci zeptat, někde to tu kdysi bylo, ale nemohu najít.  Do jaké nadmořské výšky mohu počítat s houbomilkou? Jsme 600 m.n.m.
  Děkuji
  28. 3. 2019 19:33 Jan Kozák
  Kristalon modrý můžete použít. Myslím, že je to pouze velké balení mezi zahrádkáři známého Kristalonu Start, který jako náhražku za ledek vápenatý rovněž doporučuji.
  Myslím že v nadmořské výšce nad 450 m se už s houbomilkou nepočítá, takže u Vás by spolehlivě být neměla. Pokud někdo proti houbomilce (v oblastech jejíhovýskytu) ještě nestříkal, tak už nestříkejte. Je to zbytečné, nálet skončil.

  Houbomilka

  17. 3. 2018 16:41 Zakladatel vlákna: Lukáš Kania
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně postřiku proti houbomilce. Teploty už byly nad 10°C,ale česnek ještě nebyl venku, tak jsem to nestříkal. Momentálně je již česnek trošku venku, ale teplota venku je mínus 10°C. Mám to postříkat, až přejdou mrazy? Ohledně hnojení ledkem vápenatým, kdy se může začít,kolikrát a v jakém období ho přihnojovat?
  Děkuji za odpověď
  18. 3. 2018 19:59 Jan Kozák
  Postřik proti houbomilce považuji už za zbytečný. Předpokládám, že nálet už skončil. První přihnojení ledkem vápenatým by mělo přijít asi 14 dní po mrazech, druhé bych viděl na přelomu dubna a  května a třetí koncem května.
  19. 3. 2018 9:51 Lukáš Kania
  Takže nezáleží na tom zda je česnek venku,nebo ještě nevylezl při aplikování postřiku?
  Děkuji za odpověď
  19. 3. 2018 19:22 Jan Kozák
  Je to tak. Houbomilka nalétává i na porosty, které ještě nepíchají.

  Síran amonný

  28. 4. 2017 12:16 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den, pane ing. Kozáku chci teď rozhodit do česneku ledek, mám přidat ještě i síran amonný??

  Děkuji
  29. 4. 2017 20:34 Jan Kozák
  Síra je určitě užitečná. Já bych k ledku spíš volil síran draselný, ale pokud ho nemáte, tak dejte amonný a počítejte i s tím dusíkem, který jste přidal a který budou rostliny přijímat později než ten z ledku vápenatého.

  hnojení postřikem

  23. 4. 2017 8:25 Zakladatel vlákna: Zdeněk Procházka
  Dobrý den,  když budu chtít k přihnojení česneku postřikem použít ledek vápenatý 15,5 - v jaké koncentraci ho rozmíchat s vodou?
  děkuji, Procházka Zdeněk
  23. 4. 2017 15:53 Jan Kozák
  Nejsem specialista na výživu, ale vycházím z toho, co se v praxi dělá. Nikdy jsem neslyšel o listové výživě ledkem, z toho usuzuji, že to nelze. Ověřená je účinnost u postřiku roztokem močoviny.

  Žloutnutí listů.

  30. 3. 2017 21:26 Zakladatel vlákna: Tibor Regitko
  Dobrý den, mám vedle sebe dvě odrůdy - dukát a havran. Dukátu se daří skvěle. Ale ten Havran, to je neštěstí. Před třemi dny jsem si všiml jak žloutne. Je to čím dál horší. Nevím čím by to mohlo být.
  30. 3. 2017 22:14 Radovan Mžik
  Dobry vecer, u me uplne to same. Vedle sebe mam Havran, Dukat a Bjetin a kousek dale na poli jeste Slavin. Jen Havran zacal cca tyden zpet zloutnout. Pred par dny jsem prihnojil ledkem a zalil vodou s lignohumatem, od te doby se to zatim stale zhorsuje, snad to je jen stresova reakce na probehle teplotni zmeny (rano mraz, pres den >15C) a problem se prihnojenim vyresi.
  zloutnuti listu
  2. 4. 2017 20:55 Jan Kozák
  Žloutnutí listů v tomto období je způsobeno porucho v příjmu dusíku. Tato porucha je způsobena aktuálními vnějšími podmínkami a každá odrůda reaguje jinak. Stejné to bylo i v minulém roce, kdy některé velkostroužkové odrůdy (včetně našeho Havranu), v jiných letech krásně zelené po celou vegetaci, ukázaly, že tomu tak být nemusí. Přitom Havran i tak dal svůj standardně vysoký výnos. Zajímavé je i to, že u nás v technickém izolátu se tento problém neprojevil. Většinou pomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N), jindy až přihnojení pětiprocentním roztokem močoviny na list někdy v polovině května.

  YaraMila

  26. 3. 2017 19:49 Zakladatel vlákna:
  Dobrý večer mám dotaz ohledně přihnojení česneku v tuto dobu hnojivem yara mila. Má to smysl nebo stačí na vyřádkovaný česnek použít ledek vápenátý. V září bylo do pudy zapraveno dusíkaté vápno. Stroužky namořeny sulkou a zasypány gliorexem.Děkuji za info. Tomáš Bohočík
  26. 3. 2017 21:43 Jan Kozák
  Jestli použít YaraMila Complex nebo ledek vápenatý by Vám napověděl půdní rozbor. Výhodou prvního jmenovaného je obsah síry.

  Vláčení

  25. 3. 2017 19:26 Zakladatel vlákna:
  Dobrý večer, pane ing. Kozaku dnes jsem poprvé vláčel, práci to dělá dobrou ikdyž jsem si všiml že občas do česnek schytá. Chci se zeptat jestli obroste? Jěšte se chci zeptat kolik kg ledku dát na 20árů?

  Děkuji
  26. 3. 2017 21:39 Jan Kozák
  Pokud nebyla rostlina vytržena ze země, porost i po poškození. Ledek vápenatý (15,5 % N) se dává v dávce 100 kg/ha, tedy na 20 a přijde 20 kg.

  přihnojení česneku

  20. 3. 2017 18:18 Zakladatel vlákna: Milan
  Pane inženýre kdy je vhodná doba pro přihnojení česneku, ledkem vápenatým 15, česnek mám vyřádkovaný výška porostu asi 7cm, Děkuji
  20. 3. 2017 20:51 Jan Kozák
  První dávku ledku už můžete dát.

  Močovina

  15. 2. 2017 10:58 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Dobrý den,může se místo ledku vápenatého házet močovina?Děkuji
  16. 2. 2017 8:39 Jan Kozák
  Ne že by to nešlo, ale pokud se močovina nezapraví do půdy, jsou velké ztráty dusíku. Pokud bude v době aplikace sucho, tak při mělkém zapravení se dlouho nedočkáte hnojivého účinku. Ale pro přihnojení na list je močovina výborným řešením.
  3. 3. 2017 11:57 pavel
  Ještě se zeptám na síran amonný zda je vhodný na přihnojení? Obsahuje síru kterou česnek potřebuje,ale nevím jak u toho dusíku zda budou také ztráty.
  4. 3. 2017 20:13 Jan Kozák
  Síran amonný asi není pro česnek špatné hnojivo. Musíte však počítat s tím že to bude nějakou dobu trvat, než si česnek začne brát dusík Amoniaková forma se musí nejprve oxidovat na dusičnanovou.

  Opakovaná aplikace ledku

  12. 5. 2016 21:31 Zakladatel vlákna: Miroslav
  Dobrý večer, je možné použít ledek vápenatý opakovaně, popřípadě střídat s postřikem močoviny?řádově po deseti dnech když česnek není zatím v plné kondici? po první aplikaci se o poznání zlepšil. Děkuji Miroslav
  13. 5. 2016 15:06 Jan Kozák
  Ledek vápenatý můžete použít opakovaně, případně i v kombinaci s listovou výživou roztokem močoviny. Já osobně používám na začátku ledek, až je dostatečná listová plocha už jenom močovinu.

  Ošetření a hnojivo.

  4. 4. 2016 21:56 Zakladatel vlákna: Martin Wiedemann
  Dobrý den.
  Prosím mám dotaz na momentální přihnojení či ošetření.
  Posílám foto mé zahrádky s druhy: Havran, Bjatin a Lukan.
  Je vhodné něčím přihnojit nebo ošetřit, popřípadě čím?
  Děkuji moc za odpověď.
  5. 4. 2016 6:39 Jan Kozák
  Porost máte pěkný. Potřebu dusíku z této fotografie těžko posoudím. Pokud začnou žloutnout špičky listů, pak je dobré přihnojit ledkem vápenatým (15,5 % N) v dávce 1 kg/ar nebo zálivka KRISTALONEM start.

  žloutnutí listu

  23. 3. 2016 18:24 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
  Dobrý večer, během týdne mi začaly žloutnout konce listu u Havrana jinak jsou všechny vzpřímené čím to muže být a jak se toho zbavit. Jinak vše bylo mořeno 2 měsíce před výsadbou v sulce děkuji za radu Bohočík
  23. 3. 2016 20:04 Jan Kozák
  Jde o fyziologickou reakci na stresové faktory (hodně teplo, hodně zima, hodně sucho, hodně mokro, velké teplotní výkyvy aj.). Při ní je rostlina nedostatečně zásobena dusíkem, proto si potřebný dusík bere sama ze sebe. Neznamená to však, že je v půdě nedostatek dusíku v přijatelné formě. Většinou pomůže přihnojení dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým (15,5 % N). Pokud se žluté špičky objevují později, kdy už je dostatečná listová plocha, je velmi účinný postřik pětiprocentní močovinou. Všechna listová hnojiva s obsahem močoviny je nutné aplikovat večer.

  Jarní hnojení

  27. 2. 2016 13:56 Zakladatel vlákna: Aleš Havrda
  Kdy je nejlepší začít hnojit česnek ledkem vápenatým. Obilí jsem už dnes hnojil je už i čas hnojit česnek?
  Děkuji za odpověď :-)
  27. 2. 2016 18:55 Jan Kozák
  První přihnojení by mělo být v době, kdy česnek očividně roste, je to přibližně v 10 cm výšky.

  Hnojivo.

  4. 10. 2015 21:45 Zakladatel vlákna: Martin Wiedemann
  Dobrý den. Předem děkuji moc za rady, které jsem na vašich stránkách načerpal.Mám dotaz ke hnojení. Mám teď připravenou pudu na sadbu,kterou chci udělat začátkem listopadu. Chci se zeptat kdy mám před sadbou dát cererit? A také čím přihnojit z jara či na jaře. Děkuji moc za radu
  5. 10. 2015 6:31 Jan Kozák
  Cereritem se hnojí těsně před výsadbou, zapraví se při přípravě půdy k sázení. Na jaře se přihnojuje ledkem vápenatým (viz rubriku pěstování česneku), když je už dostatečná listová plocha, je účinnější hnojení postřikem na list jakýmkoliv listovým hnojivem s vyšším obsahem dusíku.

  hnojení

  19. 3. 2014 14:12 Zakladatel vlákna: MIROSLAV PALEČEK
  Dobrý den mám na vás dotaz zda se dá česnek přehnojit ledkem vápeným 15 %
  děkuji
  Paleček
  19. 3. 2014 19:20 Jan Kozák
  Česnek nepřehnojíte, spíš spodní vody. Před lety jsem viděl porost, který dostal jedenáctinásobnou dávku. A česnek si z toho nic nedělal.
  123Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne