Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Narašený stroužek Zpět na diskusi

  Moření česneku

  15. 11. 2020 18:27 Zakladatel vlákna: Daniel Macek
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli můžu mořit česnek, kterému už raší kořínky. Jestli  je nespálím. V tomto vlhkám počasí začaly rašit brzo. Děkuju za odpověď.
  15. 11. 2020 19:19 Jan Kozák
  Pokud nejsou makroskopické příznaky napadení vlnovníkem česnekovým, pak Sulku vynechejte a namočte jen do vody. Máte-li však obavy, že tam vlnovník je, pak namořte v Sulce dvě hodiny a hned sázejte. Sulka, která na stroužcích ulpěla, se ve vlhké půdě rozředí.

  Kořeny česneku

  3. 11. 2020 18:28 Zakladatel vlákna: Štěpán Koblic
  Dobrý den,
  obracím se na Vás s dotazem. Uskladněné stroužky česneku mi již začli pouštět kořínky. Rád bych se zeptal  jestli bude lepší česnek co nejdříve zasázet a nebo jestli můžu ještě týden počkat. Délka kořínků je cca 1 mm. 
  Předem děkuji za odpověď.
  Kořínky
  4. 11. 2020 7:10 Jan Kozák
  Raději moc nečekejte, za týden budou kořeny trojnásobné.
  4. 11. 2020 13:24 Josef Stieranka
  Čím je prosím toto způsobeno?  Vlhkostí nebo střídáním teplot při skladování? 

  Napadení sadby

  28. 10. 2020 22:01 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
  Dobrý den, chci se zeptat, co se stalo s česnekem na fotce, který je z koupené sadby. Nevím a proto pokračuji dotazem, zda vyřadit nebo možno sázet. Poslední dotaz. Sadbu jsem mořil až 20. října. Vašeho příspěvku že už nemořit po 15.10. jsem si všiml až teď. To už nevrátím. Ale jak mohu riziko klíčení maximálně snížit? Děkuji, Pavel Rouha
  Napadená sadbaNapadená sadba
  29. 10. 2020 9:06 Jan Kozák
  Po jisté letošní zkušenosti jsem opatrný při doporučení problematického česneku k sadbě podle fotografie. Jistý pěstitel poslal fotku s víceméně nevinným mechanickým poškozením, což jsem neviděl jako problém. On si pak namořil šest metráků, ale nedalo mu to a poslal mi ještě vzorek asi deseti cibulí k posouzení. Mimo nějakého mechanického poškození měl tam i háďátko zhoubné. 
  Proto i  v tomto případě raději alibisticky doporučuji nesázet, pokud nevidím konkrétní materiál fyzicky. Nepíšete, o jakou odrůdu se jedná ani zdroj nákupu. Jedná-li se o naši originální sadbu, pak sázet můžete. Veškerý sadbový materiál je pravidelně kontrolován.
  29. 10. 2020 9:23 Pavel Rouha
  Hezký den,
  Děkuji za odpověď. Ještě poprosím o doporučení ke snížení rizik klíčení a co popřípadě s česnekem, který klíčit přesto začne.
  Děkuji a přeji hezký den.
  Pavel Rouha
  29. 10. 2020 15:12 Jan Kozák
  Rašení kořenů se nesnažte zastavit, udělal byste víc škody než užitku. Pokud už kořeny raší, nedá se nic dělat a je potřeba vysadit.

  Klíčící česnek

  18. 10. 2020 17:39 Zakladatel vlákna: Miroslav David
  Dobrý den
  Měl jsem v chladnějším prostředí uskladněné stroužky česneku (Vekan) na sadbu a dnes jsem zjistil, že stroužky začínají pouštět kořínky, jsou dlouhé asi 1 mm. Jak mám dále postupovat? Přemístit do tepla? A je vhodné nyní mořit Sulkou, protože namočení klíčení podpoří nebo mořit před sadbou? Jsou vůbec stroužky v tomto stavu použitelné? Děkuji za odpověď.
  Klíčící česnek
  19. 10. 2020 10:03 Libor Hejduk
  Já osobně bych je nechal, kde jsou, pokud tam nemáte vlhko. Teď má být ještě teplo, tak bych se sadbou nechvátal, ale pak bych dal do sulky na 2 hodiny a hurá do záhonu. Loni jsem sice sázel až někdy v prosinci, část v lednu a narostl krásný česnek, ale pokud klíčí, tak bych ho asi tak dlouho nenechával.
  19. 10. 2020 20:56 Jan Kozák
  Pro udaný jev mám tři možná vysvětlení:
  1. S tím chladem jste to přehnal  a česnek předčasně ukončil dormanci a už chce růst.
  2. Špatný zdravotní stav nutí rostlinu k vegetaci dřív než odumře. To zjistíte, když si několik stroužků oloupete. Ale pokud jsou všechny cibule stejně narašené, pak tento bod ignorujte.
  3. (Málo pravděpodobné) Konkrétní pěstitelská lokalita měla vliv na zkrácení dormance (vegetačního klidu). Schválně jsem se díval na naše česneky, ale žádná odrůda tento jev nevykazuje.
  Ale Vás hlavně zajímá, co včil. Pokud můžete vyloučit bod 2, doporučuji na dvě hodiny do Sulky a vysadit. Jinak budou kořeny růst, případně zasychat. Teplota sice tomu ještě neodpovídá, ale v zemi mu v tomto případě bude líp než doma. Pokud by však platil bod 2, bylo by nejlepší zabít prase  co nejdříve a pořídit si novou sadbu.

  Bjetin

  6. 1. 2020 18:55 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobrý den,

  Bjetin už vylezl, je 8 cm vysoký. Sázeno v půlce listopadu. 500 m nad m, Načeradec.
  Vloni vylezl až po půlce února. Jen tak pro zajímavost, jestli je to vyjímka nebo normální. Diskuse je prázdná, tak co ji neoživit::)
  6. 1. 2020 21:10 Martin Perníček
  Dobrý večer pane Svoboda. Normální to asi moc nebude. Já část Bjetinu sázel 28.10. a česnek má v půdě teprve 1,5 cm klíčky. Poloha 420 m nad m, Neveklov.
  6. 1. 2020 22:32 Zdeněk Mácha
  Hezký večer. Jak hluboko sázíte česnek pane Svobodo ?  Ono ani pořádná zima zatím nebyla a sníh také žádný.  Co dělá můj česnek nevím, U nás je půda zmrzlá a pokud se oteplí, tak rozmrzne jen za kousek- oblast Chyšecko , jižní Čechy
  6. 1. 2020 23:52 Miroslav Svoboda
  Dobrý večer pane Perníčku a pane Zdenku,

  Byl sázený cca 10 cm hluboko. Jako vždycky. Navíc byl překrytý mulčem z podzimní trávy. To taky běžně dělám. Jediný rozdíl je nové pole, odpočatá půda. Kromě jiného pole standardní podmínky jako obvykle. Budu ho pozorovat a uvidíme.
  7. 1. 2020 8:01 Jan Kozák
  Je to výjimka a ta je normální. Je třeba vidět, že přirozená dormance (vegetační klid) končí na podzim a nastupuje dormance nucená. Nucená je teplem a suchem a taky chladem a suchem, čili nejdůležitější je sucho. Každoročně se setkáváme s tím, že někomu vyleze česnek ze stejné sadby a zdánlivě ve stejných podmínkách hodně brzy. Důležité je slovo zdánlivě. Nikdy ty podmínky stejné nejsou. A nejdůležitější je to, že tento stav česneku nijak neublíží.

  kořínky

  30. 10. 2018 7:21 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
  Dobrý den stala se mi nehoda navlhl mi česnek sadbový ve skladovacích prostorách a po zjištění této nehody (rozbitá krytina ve střeše) jsem zjistil že jsou vidět kořínky někde 1mm a kde to bylo dost mokré klidně i 4cm co se stane když to namořím sulkou 6hod a rovralem 20 minut. Nespálí se kořínky? nebo mám je olámat ty kořínky? Děkuji mockrát tohle se mi ještě nestalo.  A ještě se chci zeptat za mého souseda který nemá internet česnek mu napadl vlnovník má to namořit sulkou a za týden může až sázet teď jsou u nás deště totiž. A může již napadený česnek využít jako sadbový vzroste něco když to namoří? Děkuji
  30. 10. 2018 17:11 Jan Kozák
  Kořeny se snažte zachovat, česnek si moc nových nevytvoří. Do Sulky ho dejte na jednu hodinu, na Rovral se vykašlete, ať minimalizujete manipulaci. Sázejte opatrně do rýh (jste-li z Moravy, tak do járků). Závlaha po výsadbě by byla prospěšná.
  A soused? Pokud nejsou stroužky hodně scvrklé, ať namoří v Sulce a sází co nejdřív. V současné době snad nikde u nás neprší.
  31. 10. 2018 7:38 Petr Hrda
  Co se týče toho namoření sulkou jak dlouho před výsadbou to mám mořit skrz ty kořínky? 
  31. 10. 2018 8:17 Jan Kozák
  Jenom nechte odkapat a sázejte mokré.

  Moření naklíčeného česneku

  5. 3. 2018 13:42 Zakladatel vlákna: Šonka Martin
  Dobrý den,
  prosím o radu jestli můžu sulkou mořit již naklíčený česnek, který má cca 1-2 cm zelené výhony. Vím, že to není ideální sadba, ale chci to zkusit. Bojím se jen aby sulka nespálila zelené klíčky.
  Děkuji
  6. 3. 2018 6:52 Jan Kozák
  O zelené klíčky bych se nebál, dvouhodinové moření neublíží ani kořenům.

  Nakliceny cesnek

  26. 12. 2017 17:58 Zakladatel vlákna: Jaroslav Malecký
  Dobry den. Nekolik dotazu. 1) Dnes jsem zasadil konecne cesnek, ale mam jeste cca 2 kila jiz nakliceneho. Klicky maji 2-3 cm. Je mozne ho sazet? Jak s morenim, mam sulku a rovral. Kolik hliny nad klicek. / 2) kdyz jsem dal nektery cesnek hliubeji a jiny jen s 4-5 cm zeminou, vadi to?/ 3) muzu dat na cesnek textilii, nebo je to zbytecne./ 4) a posledni- mam zahot s cesnekem ukoulet? Ve ctvrtek ma u nas prset.
  Dekuji
  28. 12. 2017 9:57 Alois Juráň
  Já bych to nasadil ale asi nemořil, to už nemá as cenu když už klíčí...co je to ukoulet?? .je mokro budete rád že to nějak dostanete do země.
  29. 12. 2017 0:42 Jaromir Vyskala
  Ukoulet = uvalet/uvalcovat

  Předčasně rašící česnek

  29. 10. 2017 11:22 Zakladatel vlákna: Zbyněk Anděl
  Dobrý den,
  při rozdružování palic před sadbou jsem zjistil, že u většiny stroužků již vyrůstají z podpučí nové kořínky (délka 1-3 mm). Lze takové stroužky ještě mořit v sulce nebo zde hrozí reálné nebezpečí popálení kořínků? Předpokládám, že použití přípravku Clonoplus je bez problému.

  Dotaz č. 2:
  Jelikož jsem se s tímto jevem v minulosti setkal nejdříve koncem ledna, dost mě to překvapilo. U konzumního česneku se tím pádem zřejmě výrazně sníží skladovatelnost. Možná za to může letošní vhký podzim, ale... šlo by tomu nějak předejít? Česnek nebyl sklizen pozdě, cibule jsou kompaktní, stroužky nepoškozené, fuzárium vylučuji. Sušeno cca 5 týdnů ve svazcích po 10-15ti kusech na vzdušném místě a posléze uskladněné v bedýnkách v jedné vrstvě v kůlně (tj. teplotách odpovídajících plus minus té venkovní).

  Za případné odpovědi děkuji.
   
  29. 10. 2017 20:14 Jan Kozák
  Pokud budete mořit v Sulce dvě hodiny, pak rašícím kořenům neublížíte. Clonoplus je bez problému, jak uvádíte.
  Docela mě překvapilo, že máte letos takový problém, nám to zatím česnek nedělá. Ale jak je to jinde, to nevím. Myslel jsem si, že v důchodu budu mít víc času, abych měl větší přehled o stavu česneku u jiných pěstitelů, ale opak je pravdou. O jiných pěstitelích nevím skoro nic. Skladovatelnost česneku Vám to jednoznačně zkrátí.
  29. 10. 2017 20:35 Zbyněk Anděl
  Děkuji za odpověď.
  Dnes jsem ještě namátkou vybral  cibule různých odrůd a po rozdělení došel ke stejnému výsledku - většině raší kořínky.  Vyjímkou jsou vnitřní stroužky nepaličáků. To samé u sadby od Vás (Blanin, Havran), dodané v polovině září a vzápětí mořené v sulce. Jedině u Vašeho sadbového Benátčana se tohle neprojevuje. 
  30. 10. 2017 7:30 Denis Šulava
  Dobrý den, mám úplné stejný problém jako pan Zbyněk. Zjistil jsem to včera při kontrole sadby. Je to velký problém? Počasí mě teď k výsadbě nepustí. Chtěl jsem sázet nejdříve za 14 dní. Dá se prorůstání kořínků nějakým způsobem přibrzdit, nebo je potřeba co nejrychleji česnek dostat do země? Děkuji
  30. 10. 2017 20:13 Jan Kozák
  Moc to nepřibrzdíte, hlavně ať to máte v suchu. Těch 14 dní to vydrží.

  Kořínky

  5. 12. 2013 18:09 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý večer pane ing Kozáku, chci se zeptat jak mám zabránit česneku aby se mu zvedaly kořínky.Mám doma nějaké zbytky ještě.Když jsou kořínky zvedlé nevadí to ničemu že?Třeba chuti nebo tak?
  5. 12. 2013 18:49 Jan Kozák
  Výraz zvedlé kořínky je neobvyklý. Snad máte na mysli zduření podpučí s případným rašením kořenů. S tím je letos dost velký problém. Teploty kolem nuly a sucho to nejlépe zpomalí. Tento začátek rašení kuchyňskému využití nijak nevadí, snižuje to však atraktivnost zboží při jeho prodeji.
  5. 12. 2013 18:59 Štěpán
  No právě.tak se ptam jak to mám řešit??Nic jineho na to není???

  Klíčení

  9. 11. 2013 18:27 Zakladatel vlákna: Roman Novák
  Dobrý večer,

  Lukan a Vekan který jsem u Vás zakoupil mi začal klíčit. Skladuji ho na suchém místě, jiné neznámé odrůdy česneku které pěstuji mnoho let mi zde nikdy neklíčily a ani nyní neklíčí.
  Chci se Vás zeptat zda je možné naklíčený česnek mořit v Sulce.

  Díky za odpověď Novák
  9. 11. 2013 20:51 Jan Kozák
  Možné to je, ale určitě nepřekračujte dobu 2 hodin.

  moření v sulce

  28. 10. 2013 21:44 Zakladatel vlákna: Jana Pokorná
  Dobrý den,

  poraďte mi prosím - před sázením chci česnek namořit v sulce. Jak dlouho a jakou koncentrací mám mořit v případě, že má česnek narašené kořínky cca 2-3 mm. Musí se namořená sadba před sázením nechat oschnout? Děkuji
  29. 10. 2013 19:44 Jan Kozák
  Použijte koncentraci 5 % na jednu, max. dvě hodiny. Pokud Vám není protivné sázet mokré stroužky, pak můžete sázet hned po vyjmutí z mořidla.

  Sázení česneku bez kořínků

  25. 10. 2013 5:20 Zakladatel vlákna: Jiří Rudzki
  Dobry den chci se zeptat, čtu tady, ze cesnek ma již kořinky. Muzu česnek sadit i když zadne kořinky nema? A co si myslíte o zasypani polička po vysadbě pilinami?
  25. 10. 2013 6:47 Zdeněk Červík
  To že míá česnek už kořínky je podle mého názoru chyba.Měl jsemtento problém,ale nějak s růst zastavil po přestěhování do jiné místnosti.určtě je lepší když kořínky před výadbou mít nebude.Déle k těmpilinám níže přiložená citace ze sekce Česnek v otázkách
  "V letech s přebytkem vláhy by takové řešení nebylo vhodné, protože krčky rostlin by byly stále mokré, což by dopomohlo ke zvýšení výskytu botrytidy. Pokud by byla vrstva pilin do 1cm, jistě by to problém nedělalo. Při vyšší vrstvě by bylo lepší nastýlat mezi řádky, těsně u rostlin nikoliv."
  25. 10. 2013 13:28 Zdeněk Červík
  Toto se asi týká teho pěstutele,který si česnek už namořil začátkem září a nebo i později.Následně buď ho špatně vysušil a nebo špatně skladoval(můj případ).
  25. 10. 2013 20:51 Jan Kozák
  Ono je to lepší, když v době výsadby česnek ještě kořeny nemá.

  Rašení

  21. 10. 2013 20:13 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
  Dobry večer pane Kozak.Mám stejný problém jako spousta pisatelu. Česneku už začínají rašit kořínky.Chystám se sázet po bramborách ošetřeno dus.vapnem loni sázeno 1.11.Co mně trápí jsou celkem vysoké teploty?Co mi můžete poradit?A bude na Vaších stránkách jako loni udávána teplota pudy??Ještě jeden dotaz co je správně mořit v září osušit až bude vhodná doba sázet nebo mořit a hned vysadit??Každý udává něco jiného??Muže mít rozdílný postup vliv na zdrav.stav,výnos,atd. česneku.??Děkuji za odpovědi.
  21. 10. 2013 20:23 Jan Kozák
  Letos skutečně začínají rašit kořeny dřív než v jiných letech. Pokud se nepodaří jejich růst zastavit uložením v suchu a teple, pak je lepší už sázet. Ale raději volit větší hloubku, aspoň 8 cm.

  Moření

  21. 10. 2013 9:49 Zakladatel vlákna: Marek
  Zdravím pane KOzák,jak dlouho mohu máčet v sulce když už mám česnek narašený cca 3mm kořínky? Díky za odpověd
  21. 10. 2013 19:27 Jan Kozák
  Klidně dvě hodiny, ale těsně před výsadbou (maximálně jeden den).

  Rašení

  19. 10. 2013 21:45 Zakladatel vlákna: Lukas Svoboda
  Dobrý večer. Mám problém s Bjetinem. Začaly mu rašit kořínky. Jak bych mohl rašení zbrzdit? Přenesl jsem ho ven pod střechu. Doufám, že se růst zastaví nižšími teplotami v noci. Nebo by bylo lepší jej vzít do bytové teploty? A vlastně, jak moc by bylo na závadu kořínky olámat (zatím 1 mm). Velmi děkuju za radu.
  20. 10. 2013 17:44 Jan Kozák
  Nižší teploty naopak růst kořenů podporují. Pokud nepomůže přenesení do tepla, pak je lepší alternativa sázet než poškodit kořeny.
  20. 10. 2013 18:12 Zdeněk Červík
  S panem Kozákem musím souhlasit,taky jsem měl s tímto problém,ale přenesl jsem ho do jiné místnosti kde je o něco tepleji a hlavně stáleji něž ,když jsem ho měl uskladněný dřív a světe divse rust kořímků se buď zpomalil a nebo zastavil.Po 14 dnech jsem neviděl žádnou změnu v délce a ani vtom že by začalo rust i další stroužky Havran,Bjetin,Dnes jsem se chystal ho šupnout do země,ale co hlásí za teploty a že to přestalo růst ještě počkám česnek nikam neuteče.
  20. 10. 2013 19:14 Lukas Svoboda
  Děkuji. Byl uskladněn v suchém větraném sklepe, odhadem 15 C. Moje domácí směska vůbec neraší, i když byla ve stejných podmínkách. Ještě dotaz, mám takto narašený česnek mořit jak v Sulce, tak Rovralu? Nebo jen Rovral? Děkuji za odpověď a krásný večer!
  20. 10. 2013 19:43 Jan Kozák
  Pokud bych mořil jen v jednom, určitě bych volil Sulku.

  Sázení,

  18. 10. 2013 14:41 Zakladatel vlákna: Marek
  Zdravím všechny,mám prosbu,bjetin už má kořínky 3 - 4 mm,co mi poradíte,mám už sázet nebo ještě aspon týden počkat,přece jen hlásí pořád teplo,a druhá otázka,co když se stroužku kořínky ulomí??,dorostou kořínky znovu myslím ne?
  18. 10. 2013 20:00 Marek
  Co myslíte 4 mm kořínky už jsou přeci jenom dost,zasadit?
  19. 10. 2013 8:58 Jan Kozák
  Pokud je velké riziko poškození kořenů, tak raději sázejte.

  Rašení kořínků česnek

  14. 10. 2013 14:29 Zakladatel vlákna: Miroslav K
  Dobrý den, rád bych se přidal do diskuze ohledně předčasného rašení kořínku česneku. Česnek mám zavěšen v pergole s dobrým větráním avšak i tak došlo k předčasnému vyrašení kořínku. Jistě tento problém nastal u více pěstitelů a chtěl bych tedy poradit zda by nebylo lepší tento česnek uložit do přepravek a popřípadě přikrýt novinami aby byl ve tmě a zpomalil případný větší nárůst kořínku? Sadit chci jako obvykle nejdřívě v listopadu, ale samozřejmě bude záležet ještě na počasí. Známý mi poradil, že nemám raději mořit v Sulce před výsadbou, že to mírně popálí kořínky a česnek bude slabší, ale Rovral prý mohu použít bez problému. Jsou to samozřejmě jeho zkušenosti, ale nevím zda tomu je tak. S pozdravem, Kondziolka
  14. 10. 2013 14:53 Petr Štěpánek
  Dobrý den, já to provedl tak, že jsem česnek (Bjetin)vyskládal podpučím nahoru. Snad to rašení přibrzdí. Určitě by pomohlo ho dát někam do tepla, ale nemám ho namořený v Sulce a teď už bych ho nevysušil.
  14. 10. 2013 17:21 Zdeněk Červík
  Jestli teda můžu.Psal jsem již níže ,že mi ta potvora začal rašit mám ho namořený začátkem září a jedná se o Havran a Bjetin.(Jarná česnek je bez problému Matin+JapoII)Ty už mají asi 1mm dlouhe kořínky.Je uslkadněn při teplotě 17°C +- nějaký ten stupínek podle počasí.Je v tmavé místnosti.Jen by mě zajímalo jestli ho teda dát do ještě většího tepla a nebo už ho nachat tam,kde je a počkat do výsadby.Foto bohužel nemám
  14. 10. 2013 19:53 Jan Kozák
  Je pravdou, že se letos česnek snaží tlačit kořeny dřív, než jsme zvyklí. Světlo na to vliv určitě nemá. Pokud by už hrozilo nebezpečí poškození kořenů, pak bude lepší česnek vysadit bez ohledu na termín
  15. 10. 2013 14:30 Zdeněk Červík
  Vím že asi otravuji,ale jak dlouhé kořínky máte na ,mysli?Pdle mého 3 až 4mm jsou už až moc a váš názor?Děkuji

  namořený česnek začal růst

  12. 10. 2013 18:50 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
  Prosím o radu.ač jsem hledal po zpátku našel jsem jen rady jak postupovat aby česnek nezačal po namoření růst.jenže mě už začíná ze spodku rašit.Mám ho dát rači už do země a nebo mám ještě počkat.Jedná s o česnek zakoupený u vás Havran a Bjetin a však ne všechny stroužky se chovají takto.
  děkuji za případnou odpověď a pokud možno kde jsem udělal podle vás chybu.Namořen začátkem září asi 4h v sulce.sakladován v tmavé místnosti o teplotě asi 17°C+- nějaký ten stupínek.
  12. 10. 2013 21:25 Jan Kozák
  Nízké teploty a vysoká vzdušná vlhkost v září způsobují předčasné tlačení kořenů. Pokud byl po namoření a vysušení česnek skladován při uvedené teplotě, pak se ho asi nepodařilo uchránit od vlhkosti, což byl samozřejmě problém. Sice Vaše stroužky nevidím, přesto bych radil ještě počkat.
  12. 10. 2013 22:38 Zdeněk Červík
  Děkuji za odpověď každopádně už asi nemám co startit tak dám na Vaší radu Moc děkuji.Červík kozel zhradník

  Moření

  5. 10. 2013 10:18 Zakladatel vlákna: F.Šilar
  Dobrý den, včera jsem namořil česnek v Sulce, ale je už moc velká zima a česnek by mi mohl začít do výsadby růst. Dá se tomu nějak zamezit či zmírnit růst stroužků? Děkuji Franta
  6. 10. 2013 20:04 Jan Kozák
  Udržovat ho aspoň 14 dní v tele a suchu.

  česnek

  8. 3. 2013 12:37 Zakladatel vlákna: Kateřina
  Dobrý den pane inžinýre mohu se zeptat,jestli mohu česnek namořit sulkou před vysazením když mají stroužky už zelené klíčky děkuji Katka
  8. 3. 2013 20:43 Jan Kozák
  Můžete, ale maximálně 2 hodiny.

  Jarní výsadba

  3. 3. 2012 22:34 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, chci se poradit. Ještě mi zbyl váš sadbový česnek. Chci ho příští týden dát do země. Je nutné ho mořit? Na podzim šla do země vaše certifikovaná satba mořená v Rovralu a Lignohumátu. Sulku jsem vynechala. Máte zkušenosti s jarní výsadbou a mořením? Budu dosazovat cca 40 stroužků, nerada bych ohrozila "nákazou" těch 300 ks, co je v zemi a už pomalu leze:-) V textu otázky a odpovědi uvádite, že je možné zasadit všechny ozimé česneky, které neraší. Proberu tedy zásobu a dám do země ty, u kterých neraší stvol. Když podpučí pouští kořínky, nevadí? děkuji za zprávu a česneku zdar!
  4. 3. 2012 6:20 Jan Kozák
  Centimetrové lístky nejsou na závadu, důležité je, aby bylo živé podpučí. Narašené kořeny potvrzují životaschopnost stroužku. Moření v Sulce u ozimých česneků před jarní výsadbou nedoporučuji, Lignohumát bych použil.
  4. 3. 2012 20:58 Jana Kopecká
  Dobrý den, děkuji moc za odpověď. Provedu "koupel" v Lignohumátu. Rovral není potřeba? Vyberu pěkné stroužky, které mají narašené kořínky a šup s nimi do země:-) předpokládám, že víkendový termín je OK a země ještě úplně povolí, před týdnem byla ještě od 8 cm zarmzlá.

  Narašený česnek

  16. 10. 2011 19:05 Zakladatel vlákna: Frantisek Kremen
  Dobrý večer, pěstitelé. Stalo se mi,že část sadby mi u podpučí narašila. Chtěl jsem se zeptat, jak moc je to na závadu, jestli můžu mořit sulkou, rovralem, nebo jen teplou vodou. Okamžitě jsem sadbu odnesl na studenější místo a doufám, že už kořínky neporostou. Děkuju moc
  17. 10. 2011 21:05 Jan Kozák
  Růstu kořenů by spíš bránilo sucho a teplo. Se Sulkou pracujte opatrně nebo ji úplně vynechejte. Rovral neuškodí.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne