Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Clonoplus Zpět na diskusi

    moření

    6. 11. 2021 11:35 Zakladatel vlákna: Jiří Jirsa
    Dobrý den. Prosím, jaký je Váš názor na suché moření česneku houbou clonoplus, které na webu doporučuje paní Libuše Dušková. Děkuji
    6. 11. 2021 17:21 Jan Kozák
    Je velká spousta tzv. pomocných látek velmi rozmanitého složení a dá se říci, že všechny působí kladně. Některé více, jiné méně a jiné skoro vůbec. Clonoplus patří k těm lepším, ale na základě pokusů, které Václav dělal pro diplomovou práci, jednoznačně jako nejlepší se jevilo Rizocore. Mimo jiné vychází lépe i cenově.

    Moření

    11. 4. 2021 14:45 Zakladatel vlákna: Gabriela Čermáková
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné kombinovat při moření jarního česneku Sulku a Clonoplus? Podle návodu bych 1/2 hodiny smáčela česnek v Clonoplus a nechala do druhého dne oschnout. Druhý den bych namočila česnek na 2-3 hod do Sulky, nechala oschnout a poté sázela. Zbytkem naředěné Sulky se záhon dle příbalového letáku může ještě zalít. 
    Předem děkuji za radu popřípadě návrh lepšího postupu.
    S pozdravem 
                              Čermáková
    11. 4. 2021 19:16 Jan Kozák
    Nesmysl. Clonoplus obsahuje živé organismy, které se mají dále v půdě množit a Vy byste je umyla v Sulce. Tož to udělejte opačně. Namočte do Sulky a po odkapání vmíchejte mezi stroužky suchý Clonoplus. Tím Vám všechen ulpí na stroužcích a dostanete ho tak do půdy, kde pro Vás a hlavně pro česnek bude pracovat. A zbytek Sulky patří na česnekový záhon, jak píší v návodu.
    11. 4. 2021 19:45 Gabriela Čermáková
    Dobře. Děkuji. Pěkný večer. 

    CLONOPLUS

    3. 5. 2020 18:47 Zakladatel vlákna: Karolína Nespěšná
    Dobrý den , pane Kozák muzu se optat na připravek CLONOPLUS jestli je možný aplikovat ještě ted ? popřípadě jak spravně aplikovat? . Popřípadě s jakým fungicidem máte zkušenosti ? Děkuji za odpověd
    3. 5. 2020 19:28 Jan Kozák
    Můžete aplikovat ještě teď ve formě zálivky v dávce 2 - 4 g na 10 l vody a 10 m2. A bude-li to před deštěm, je to lepší.
    Clonoplus není fungicid. Žádný fungicid nedoporučuji.

    Rizocore

    25. 9. 2019 11:19 Zakladatel vlákna: Lenka C
    Dobrý den, léta jsem používala s úspěchem k ošetření sadby clonoplus nebo gliorex. V čem je v současné době nabízený přípravek rizocore lepší?
    26. 9. 2019 19:54 Jan Kozák
    Dobrá otázka, těžká odpověď. Nerad bych použil srovnání lepší - horší. Každý z těchto přípravků působí trochu jinak. V Rizocore jsou tzv. mykorhizní houby, které žijí s symbióze s česnekem (i dalšími rostlinami), čímž napomáhají v příjmu i těžko dostupných živin. Můj následník Václav dělal diplomovou práci právě na pomocné látky při pěstování česneku. Oproti kontrole bez jakéhokoliv ošetření měly všechny varianty pozitivní účinek. Mezi jednotlivými použitými látkami nebyl příliš velký rozdíl, přesto se nejlépe projevilo právě Rizocore a to statisticky průkazně. Problém však byl do letošního roku s malým balením.

    Jarní zálivka - ošetření

    22. 3. 2019 14:21 Zakladatel vlákna: Karel Tajbner
    Dobrý den pane Kozáku,
    jsem začátečník s menším záhonem na zahradě a proto se snažím řídit vždy vaší radou.Na podzim jsem zakoupil vaší sadbu a namořil v Sulce.Před dáním do země pak obalil v prášku Clonoplusu,
    který jsem si ponechl i na jaro.Teď mám česnek již cca.5 cm venku.Záhon jsem po
    zimě trochu nakypřil a teď bych chtěl provést jarní zálivku opět Clonoplusem.
    Prosím tedy o radu,jakým poměrem ho namíchat a jestli se ještě mimo této zálivky něčím jiným česnek v této době ošetřuje.
    Předem děkuji za vaši odpověď.
    23. 3. 2019 19:37 Jan Kozák
    Výrobce doporučuje na zálivku 2 - 4 g přípravku na 10 litrů vody na 10 metrů čtverečních. Pokud dáte té vody víc, nic se nestane, právě naopak. Teď je vhodná doba na přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N) v množství 1 kg ledku na 1 ar. Pokud nemáte ledek, můžete použít kristalon start v doporučené dávce výrobcem.

    Moření

    16. 11. 2018 14:33 Zakladatel vlákna: Jan Procházka
    Dobrý den,
    Měl bych dotaz, jestli mohu česnek po namoření v sulce namořit ještě clonoplusem. 
    Děkuji.
    16. 11. 2018 18:17 Novák Ladislav
    Dobrý den.V Sulce je vhodné mořit i zdánlivě zdravou sadbu.Clonoplusem nemoříme.Clonoplusem sadbu infikujeme semínky ,odborně spory, prospěšné houby.Z mé zkušenosti na vlhkou sadbu nasypat určené množství Clonoplusu,protřepat aby se všechny stroužky obalily a hned sázet.Zbytek Clonoplusu který zůstane v nádobě vypláchnout vodou a nalít na záhon.Jestli jsem zde napsal nějaký nesmysl,prosím o opravu rád se sám přiučím.Děkuji.
    16. 11. 2018 18:24 Jan Procházka
    Děkuji za info.

    sklerociova hniloba

    23. 5. 2018 20:10 Zakladatel vlákna: Ladislav Horák
    Dobrý den.  V lonském příspěvku mám podobné fotografie a tehdy to bala sklerociová hniloba. V letošním roce jsem použil Clonoplus jak na moření,tak na vysypání řádků i jarní zálivku v několikanásobném  množství. Podle mne se jedná o fusariozu ale nejsem o tom přesvědčen na 100 procent. Ani Clonoplus není všemocný.
    28. 5. 2018 7:11 Jan Kozák
    Loňský příspěvek jsem neuměl najít, proto nemohu porovnat. Je pravdou, že Clonoplus výrazně omezuje výskyt některých chorob na česneku, ale musíme vzít v úvahu výrazné oslabení rostlin přílišnou vlhkostí (nebo spíš rozmáčením) půdy na podzim a silnými mrazy koncem zimy.

    Clonoplus

    13. 4. 2018 9:23 Zakladatel vlákna: Pavel Brázda
    Dobrý den pane Kozák,
    pořídil jsem si přípravek clonoplus, ale bohužel jsem prošvihnul aplikaci do půdy před vzejitím česneku. Mohu tento přípravek použít v zálivce i teď? když už je česnek vzešlý? děkuji
    13. 4. 2018 20:21 Jan Kozák
    Tato aplikace zálivku je možná, ale je nutné krátce po ní pozemek uvláčet (malý záhon vidlemi).
    13. 4. 2018 22:24 Pavel Brázda
    Ok, mockrát děkuji

    Moření Sulkou

    7. 2. 2018 0:50 Zakladatel vlákna: Vitezslav Dotzauer
    Dobrý den pane ing. Kozáku
    Použitou Sulku /cca 1,5 litru/jsem si uchoval v uzavřené nádobě do jara a příležitostně s ní prováděl 2x na česnek zálivku a to poprvé 14 dní před jarní zálivkou Clonoplusem a podruhé 14 dní po zálivce Clonoplusem.A tady jaksi netuším zda se nedopouštím Sulkou na Clonoplus jakési nepřístojnosti-spory hub versus síra?Podzimní zálivka použitou Sulkou mi příjde jako moc brzo.Netuším co je lepší a proto se Vás ptám jak to vidíte jako nejlepší řešení.
    Děkuji předem za Váš čas.
    Údajně ten otcův česnek pěstujeme od roku 1925 a opravdu nahání slzy do očí. Je možné že by to byl nějaký rusák již od našich legionářů?
    7. 2. 2018 14:04 Jan Kozák
    Sulka houbu Clonostachys, která je obsažena v přípravku Clonoplus, nehubí ani neomezuje. Na rozdíl od chemického přípravku Rovral Aquaflo, omezuje. Myslím si, že je jedno, jestli použitou Sulkou zalijete hned po výsadbě nebo na jaře.
    Česnek z Ruska se k nám v menší míře mohl samozřejmě dostat i dříve než v dobách, kdy byl Sovětský Svaz náš přítel nejvěrnější (nebo jak se to říkalo, už jsem to i rád zapomněl). A víte jistě, že se jedná tzv. ruský paličák?

    fuzarie

    2. 1. 2018 11:18 Zakladatel vlákna: Růžena Čengery
    Pane doktore,podlo všeho mám zamořené pole fuzariem.Pomůže mi merpan jako dezinfekce půdy?Děkuji za odpověď
    2. 1. 2018 15:01 Antonín Tesař
    Zkuste Clonoplus od firmy Fytovita, to by mělo alespoň částečně zabrat (moje zkušenost říká cca 80%). Jinak si rozklikněte nahoře "choroby a škůdci" a možná tam najdete řešení problému.
    3. 1. 2018 9:32 Jan Kašpar
    Merpan, účinná látka Captan není ad 1: registrován pro použití v zelenině, tedy ani v česneku, ad 2: Na fusariózy je naprosto neúčinný.  Pokud nechcete použít neregistrovaný přípravek s účinnou látkou Thiophanat-metyl případně něco ze skupiny Triazolů, tak se nelze fusarióz úspěšně zbavit. Fusarium ale lze potlačit (vždy zůstane nějaké 1% až 3% napadeno) prostředky určenými. resp. tolerovanými v tzv. ekologickém zemědělství (měďnaté, a sirné přípravky) Použití je poněkud komplikované a chce to něco o patogenu t.j. houbách z čeledi Nectriadacea znát (tam patří všechny varianty fusarií) a v určité fenofázi ničit půdní bakterie rodu Pseudomonas, které žijí s Nektriovými plísněmi v symbioze.
    3. 1. 2018 10:03 Jan Kozák
    Fuzária  z půdy se žádným zásahem úplně nezbavíte. Přípravek Clonoplus Vám ho při správné aplikaci výrazně omezí. V současné době ho už není možné u nás objednat přes e-shop, mohu Vám ho poslat na základě e-mailové objednávky na adrese jan.kozak@cesnek.cz.
    3. 1. 2018 10:37 Jan Kašpar
    Máte pravdu pane Kozáku, že se Fusaria v půdě nezbavíte. Jiná věc ale je, že nemusí být zrovna  v rozvinutém stadiu na rostlinách. Spory v půdě prostě jsou  budou.

    Ošetření přípravkem Clonoplus

    16. 11. 2017 14:46 Zakladatel vlákna: Jakub Maněna
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik přípravku Clonoplus je potřeba na 80Kg sadby odrůdy Vekan. 
    Děkuji za odpovědi.
    16. 11. 2017 17:04 Libor Hejduk
    V základu se dává 10g přípravku na kilo sadby, tj ve vašem případě 800g. Ideálně promíchat s vlhkými stroužky a po oschnutí sázet. Podrobnější info je na etiketě, volně přístupné na stránkách výrobce přípravku.

    Clonoplus + Gliorex

    7. 11. 2017 17:59 Zakladatel vlákna: Tomáš Leopold
    Dobrý den pane Kozáku. Chtěl bych se zeptat, zda lze kombinovat Glioerex s Clonoplusem. Např.namořit v Gliorexu a Clonoplus zapravit na záhon či naopak. Děkuji Tomáš Leopold
    7. 11. 2017 21:15 Jan Kozák
    Samozřejmě, tato kombinace je možná.

    clonoplus

    6. 11. 2017 18:15 Zakladatel vlákna: Vladimír Malíček
    Dobrý deň, chcel by som začať moriť cesnak v prípravku clonoplus podobne ako Sulkou - to znamena zmiešať ho s vodou. Sadby mám približne 50 kg čo podľa navodu prípravku ( 10g clonoplusu na 200 ml vody / 1 kg cesnaku) by vyšlo finančne náročne. Chcem sa opýtať či ste skúšali miešať clonoplus s väčším množstvom vody a prípadne ostatný cesnak moriť v tom istom clonoplus moridle opakovane.
    6. 11. 2017 19:29 Jan Kozák
    Ošetření Clonoplusem není moření, funguje to úplně jinak, než chemie. Jde tam o to, aby maximum spór ulpělo na stroužku, proto není vhodné suspenzi ředit víc, než doporučuje výrobce. My dokonce ani suspenzi neděláme a promícháme vlhké stroužky se suchým přípravkem. Pro větší množství sadby není určeno malé balení, ale velké o hmotnosti 500 gramů. Tam je už cena ošetření příznivá.
    6. 11. 2017 20:07 Vladimír Malíček
    Ďakujem Vám pekne za odpoveď, bohužial výrobca ponúka rozvoz iba na Českom trhu a na Slovensku som zohnal max. balenie 50g dosť drahé. Ešte raz ďakujem za Vaše odborné informácie, na ktoré sa vždy spoľahnem pri pestovaní cesnaku.
    14. 11. 2017 15:38 Helena Malá
    Dobrý den, a musí to oschnout úplně nebo stačí jen, aby to na tom drželo? Děkuji

    moření

    4. 11. 2017 9:58 Zakladatel vlákna: Libor Baloušek
    Příští týden budu sázet, mohu mořit Clonoplusem již teď, nebo jak dlouho před sadbou.
    4. 11. 2017 20:07 Jan Kozák
    Já doporučuji po ošetření Clonoplusem vysadit do 24 hodin.
    5. 11. 2017 8:54 Libor Baloušek
    OK děkuji

    Předčasně rašící česnek

    29. 10. 2017 11:22 Zakladatel vlákna: Zbyněk Anděl
    Dobrý den,
    při rozdružování palic před sadbou jsem zjistil, že u většiny stroužků již vyrůstají z podpučí nové kořínky (délka 1-3 mm). Lze takové stroužky ještě mořit v sulce nebo zde hrozí reálné nebezpečí popálení kořínků? Předpokládám, že použití přípravku Clonoplus je bez problému.

    Dotaz č. 2:
    Jelikož jsem se s tímto jevem v minulosti setkal nejdříve koncem ledna, dost mě to překvapilo. U konzumního česneku se tím pádem zřejmě výrazně sníží skladovatelnost. Možná za to může letošní vhký podzim, ale... šlo by tomu nějak předejít? Česnek nebyl sklizen pozdě, cibule jsou kompaktní, stroužky nepoškozené, fuzárium vylučuji. Sušeno cca 5 týdnů ve svazcích po 10-15ti kusech na vzdušném místě a posléze uskladněné v bedýnkách v jedné vrstvě v kůlně (tj. teplotách odpovídajících plus minus té venkovní).

    Za případné odpovědi děkuji.
     
    29. 10. 2017 20:14 Jan Kozák
    Pokud budete mořit v Sulce dvě hodiny, pak rašícím kořenům neublížíte. Clonoplus je bez problému, jak uvádíte.
    Docela mě překvapilo, že máte letos takový problém, nám to zatím česnek nedělá. Ale jak je to jinde, to nevím. Myslel jsem si, že v důchodu budu mít víc času, abych měl větší přehled o stavu česneku u jiných pěstitelů, ale opak je pravdou. O jiných pěstitelích nevím skoro nic. Skladovatelnost česneku Vám to jednoznačně zkrátí.
    29. 10. 2017 20:35 Zbyněk Anděl
    Děkuji za odpověď.
    Dnes jsem ještě namátkou vybral  cibule různých odrůd a po rozdělení došel ke stejnému výsledku - většině raší kořínky.  Vyjímkou jsou vnitřní stroužky nepaličáků. To samé u sadby od Vás (Blanin, Havran), dodané v polovině září a vzápětí mořené v sulce. Jedině u Vašeho sadbového Benátčana se tohle neprojevuje. 
    30. 10. 2017 7:30 Denis Šulava
    Dobrý den, mám úplné stejný problém jako pan Zbyněk. Zjistil jsem to včera při kontrole sadby. Je to velký problém? Počasí mě teď k výsadbě nepustí. Chtěl jsem sázet nejdříve za 14 dní. Dá se prorůstání kořínků nějakým způsobem přibrzdit, nebo je potřeba co nejrychleji česnek dostat do země? Děkuji
    30. 10. 2017 20:13 Jan Kozák
    Moc to nepřibrzdíte, hlavně ať to máte v suchu. Těch 14 dní to vydrží.

    sklerocium

    24. 10. 2017 20:45 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, znáte nějaký jiný fungicidní přípravek který je účinný na Sklerocium krom Clonoplusu nebo gliorexu ? co třeba na jaře aplikovat Merpan nebo před sadbou Contans  ? Nebo namořit Folicurem 250 sc ?
    myslíte že stačí pozemek pohodit dusíkatým vápnem? 
    Nebo je Clonoplus jediná varianta ?
    a prosím jaké látka je účinná na sklerocium?
    Moc díky za odpověď
    25. 10. 2017 15:09 Jan Kašpar
    Podle mé zkušenosti: Merpan (ú.l. captan) nefunguje. Contans nemám zkušenost s touhle houbou, ale možná by mohl fungovat, likviduje údajně hlízenku. Registraci ovšem nemá.  Ale Folicur 250 sc (ú.l. tebuconazole) funguje naprosto spolehlivě. Má to ale háček. Registrace na cibuli a česnek skončila dne 31.12.2007. Mořilo se tehdy 0,8% až 1%, pouze krátce namočit a ihned osušit. Způsobuje retardaci, některé odrůdy jsou obzvlášť citlivé pokud byste mořil delší dobu, takže některé stroužky nevyrostou vůbec. Ve vegetaci se dělaly 2 až 3 postřiky Folicurem s odstupem 20 až 30 dnů 0,2% s přídavkem koloidní síry (tehdy Sulikol K 0,4%) dnes je k dispozici Kumulus WG, nutno to přepočítat, Kumulus má 80%, Sulikol obsahoval 50% koloidní síry.  Udávané OL: Německo OL=50, Španělsko OL=48, Maroco OL=42 a Mexico OL=37 dní.  Kolega s totálně zamořeným pozemkem vymyslel "zlepšovák" při výsadbě každý stroužek zalil 10 ml 0,5% roztokem Folicuru. K jeho úplné spokojenosti. (vyrobil si na to dávkovač).  Já tohle nikdy nepoužil a ani bych takto ošetřený česnek nepožil.  Takže je to na Vás.
    25. 10. 2017 20:14 Jan Kozák
    Sclerotium cepivorum je celosvětově nevyřešený problém. Dusíkaté vápno nepomůže. Clonoplus Vás této choroby také nezbaví, ale výrazně ji omezí. Jediné spolehlivé řešení je čas: 20 roků bez cibule, česneku, pažitky, póru a okrasných česneků včetně toho dnes populárního medvědího. A samozřejmě pozor na přenos nářadím či obuví.

    Moření

    23. 10. 2017 20:29 Zakladatel vlákna: Marta Maštalířová
    Dobrý den, mám dotaz. Je možné namořenou sadbu v přípravku Rovral po okapání ještě znovu namořit v Clonoplusu, který je na biologické bázi? Nezničí se tím účinné látky nebo naopak celá sadba? Děkuji za odpověď. Marta Maštalířová
    23. 10. 2017 21:40 Jan Kozák
    Rovral sice houbu Clonostachys, která je obsažena v přípravcích Clonoplus i Gliorex, nezahubí, ale výrazně zpomalí její růst. Proto je lepší použít jen jeden přípravek. My dáváme přednost Clonoplusu.

    moření česneku

    5. 10. 2017 10:16 Zakladatel vlákna: Hažmuková Dana
    Vážení, zakoupila jsem si v zahradním centru Váš sadbový česnek Havran. Zároveň mi byl doporučen rostlinný přípravek Clonoplus k moření sadby. Mám dotaz, zda stačí moření Clonoplusem před výsadbou nebo musím ještě nyní mořit stroužky Sulkou. Děkuji za odpověď. Dana
    5. 10. 2017 17:43 Václav Kozák
    Vážená paní Hažmuková,
    Clonoplus Sulku nenahrazuje. Oba tyto přípravky mají pro aplikaci před výsadbou své opodstatnění. Sulka se používá hlavně proti živočišným škůdcům, především proti roztoči vlnovníku česnekovému. Clonoplus je pomocný rostlinný přípravek, který působí proti houbovým chorobám a má též vliv na lepší příjem živin rostlinou. Celkově zlepšuje vitalitu rostlin. Ovšem biologickým přípravkem Clonoplus lze nahradit moření chemickým Rovralem. Doporučujeme tedy mořit Sulkou, poté nechat stroužky okapat a na vlhké stroužky aplikovat Clonoplus.

    clonoplus

    25. 9. 2017 19:25 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den, minulý týden v pondělí jsem obdržel objednaný sadbový česnek. Klobouk dolů, z cca 2 kg sadby jsem vyřadil pouze 2 stroužky Záhorského II. To je poděkování šlechtitelům a odpověď na stížnosti, které zde proběhly. Existuje přece něco jako reklamační řád! A paní Aurerová, neobviňujte někoho za vlastní chyby. Je naprosto jasné, že čím menší balení, tím vyšší cena. A že jste zaspala termín objednávky, to není vina pana Kozáka. A teď konečně k mému dotazu. Našel jsem v podstatě čtyři možnosti použití prostředku Clonoplus.
    1. Zálivka při výsadbě (jak ji připravit?)
    2. Zálivka na jaře (dtto)
    3. Vytvořit suspenzi a promíchat v plastové nádobě se sadbou a po oschnutí sázet
    4. Namočit stroužky ve vlažné vodě, po částečném oschnutí promíchat s přípravkem a ihned sázet
    Jsem laik, který způsob by jste doporučil Vy?
    Děkuji za radu a omlouvám se za ten úvod.
    M.Fiala
    25. 9. 2017 22:32 Zdeněk Mácha
    Musím souhlasit,co jste napsal.Není to férové jednání od paní Auerové,když byla seznámena s cenou a přesto si sadbu objednala.Místo své chyby to svede na pana Kozáka.Nechápu toto jednání.,když měla možnost objednávku zrušit.
    26. 9. 2017 21:00 Jan Kozák
    K dotazu pana Fialy:
    Z uvedených možností bych sám použil tu čtvrtou, tedy mokré stroužky promíchat se suchým přípravkem. A pokud bych chtěl česnek hodně rozmazlovat, pak bych ho ještě na jaře (spíš v předjaří) zalil roztokem Clonoplusu v množství 2 - 4 g přípravku na 10 m2, na množství vody nezáleží. Toto opatření bych udělal hned ráno a po oschnutí rostlin bych celou plochu uvláčel.
    26. 9. 2017 20:38 Josef Stieranka
    Loni jsem před výsadbou "obaloval" namočené stroužky v Gliorexu a na jaře dělal zálivku Clonoplusem. Příprava rozmíchat v konvi a polít řádek. Musím říci že se to osvědčilo a vyhodil jsem cca 10rostlin během vegetace jinak se sklerocia neprojevila. Letos dle zde dostupných rad uvažuji o obalení stroužků Clonoplusem místo Gliorexu. Pokud má někdo více zkušeností, prosím sem s nimi.
    7. 10. 2017 17:32 Richard Bily
    Dobrý den , letos Záhorskÿ ll je pekny , Slavin byl o dost horší , a ze zkušebni krabičky byly nejlepší Havel a Havran 

    Clonoplus

    20. 9. 2017 8:38 Zakladatel vlákna: jitka kučerová
    Dobrý den,pane ing.Kozáku chci se zeptat ,zda se u Vás dá na jaře objednat Clonoplus na jarní zálivku.Kdy je nevhodnější doba tu zálivku udělat a jak se dávkuje.Děkuji Kučerová.
    1. 10. 2017 10:53 Václav Kozák
    Vážená paní Kučerová,
    objednávky expedujeme jen v podzimních měsících. Zákazníci, kteří mají zájem o jarní odrůdy česneku nebo o doplňky k pěstování, musí si je objednat a nechat zaslat už nyní. Konkrétně k přípravku Clonoplus - má poměrně krátkou trvanlivost.  Pro jarní aplikaci je potřeba Clonoplus uskladnit v chladnu, aby v době uskladnění neklesala jeho účinnost.

    Boj proti Sklerociové hnilobě

    19. 9. 2017 17:59 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, už několik let mi pěstování česneku komplikuje Sklerociová hniloba. Po dlouhém trápení jsem se rozhodl udělat radikální krok.
    Chci koupit Clonoplus nebo Gliorex, podle popisu na internetu se přikláním k Clonoplusu, ale stejně si nechám poradit, co je lepší ?
    A dále mě zajímá, co je proti této nemoci účinnější? Moření nebo zálivka ? 
    A také na názory ostatních, kteří mají zkušenosti s tímto prostředkem. 
    Děkuji za odpovědi.
    19. 9. 2017 21:26 Jan Kozák
    Oba uvedené přípravky Vás bílé sklerociové hniloby zela nezbaví, pouze ji omezí. Přitom Clonoplus by měl být "výkonnější".  Doporučil bych v tomto případě ošetření sadby doplněné o jarní zálivku.
    20. 9. 2017 16:47 Alois Juráň
    Dobrý den..Clonoplus má tedy stejné dávkováni jako Cliorex?Takže 100gr na 10kg sadby?
    1. 10. 2017 11:12 Václav Kozák
    Vážený pane Jurane,
    přesně tak, u obou přípravků se volí dávka 10 g/1 kg sadby, tedy 100 g na 10 kg sadby.

    clonoplus

    19. 9. 2017 14:22 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, ještě se chci zeptat kolik by jste doporučil nebo kolik vy dáváte na kilo sadby clonoplusu? Na jejich stránkách je to popsáno různě.
    23. 9. 2017 16:33 Alois Juráň
    To bych se taky rád dověděl.
    1. 10. 2017 10:56 Václav Kozák
    Vážený pane Holečku,
    Jak u přípravku Clonoplus, tak i u přípravku Gliorex volíme dávku 10g přípravku na 1 kg sadby. Jedná se však o biologický přípravek, kterým nelze česnek předávkovat.

    Clonoplus X Gliorex

    12. 9. 2017 21:35 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Dobrý den,

    poslední dobou je od Vás doporučované použití Clonoplusu než Gliorexu. Pokud před výsadbou namořím Clonoplusem, je pak vhodné aplikovat na jaře ještě zálivku Clonoplusem? Zatím jsem na podzim mořil Gliorex a na jaře zálivku Clonoplus. Co je dle Vás vhodnější?
    14. 9. 2017 7:26 Jan Kozák
    Oba přípravky jsou vzájemně zaměnitelné, pro česnek je lepší Clonoplus pro podzimní i jarní aplikaci.

    Morenie

    12. 9. 2017 10:12 Zakladatel vlákna: Filip Gális
    Dobrý deň,
    chcel by som sa spýtať, akým spôsobom mám namoriť cesnak pred sadbou.
    Doteraz som moril len Sulkou, ale chcel by som zvýšiť ochranu osiva a chcem ho namoriť aj Rovralom, ale ako? Mám namoriť postupne najprv jedným a následne druhým, ale nezmyje mi druhý prípravok prvý?? Alebo môžem zarobiť oba naraz do jedného roztoku a namoriť sadbu naraz??
    Ďakujem za skorú odpoveď.
    S pozdravom Filip

      
    12. 9. 2017 10:25 Libor Hejduk
    Jako začínající malopěstitel pro vlastní potřebu jsem z přečtených diskuzí dospěl k závěru, že Sulkou je nejlepší mořit co nejdříve po obdržení certifikované sadby, ihned v září nebo po dokonalém prosušení česneku a výběru vlastní sadby. 2-3 hodiny v 5% roztoku Sulky, 1l roztoku na kilo sadby, nechat oschnout. Protože bez namoření, než budete sázet, tak se vlnovník může pěkně rozmnožit. 
    Co se týče Rovralu, tak ten se použije až těsně před výsadbou, ale poslední dobou je prý doporučován spíš biologický Gliorex nebo Clonoplus. Ten je prý pro česnek vhodnější.
    Snad se nemýlím
    12. 9. 2017 20:20 Jan Kozák
    Pan Hejduk se nemýlí. My jsme už od Rovralu ustoupili a používáme Clonoplus. Ten se používá až těsně před sázením. Pokud se Sulka použije už v létě, pak se před sázením stroužky namočí na půl hodiny do vody (může být i déle) a po odkapání se vlhké stroužky promíchají s práškovým přípravkem, který na vlhkých stroužcích dobře ulpívá.

    Využití sulky k hnojení

    11. 9. 2017 15:22 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den,
    měl bych dotaz, jaké máte zkušenosti s uskladněním použitého mořícího roztoku sulky pro pozdější zahnojení pozemku? Dorazila mi sadba (eshop, kam dodává sadbu p. Kozák) a chtěl bych ji hned namořit. Nebo zda je dobré sulkou zalít pozemek už teď. Jinak ten Váš Benátčan má ale grády. :-D Během víkendu řádně vyvoněl kancelář, kde jsem ho měl.
    Ještě dotaz k chorobám, máme svažitý pozemek cca 430 m n.m. orientovaný na jihozápad, takže s nadbytkem vody nemám problém. Zatím nevím o tom, že bych měl problémy s chorobami či škůdci. Česnek zde nebyl léta, cibule - popř. cibulovité květiny letos na kousku taky bez problémů. Mám dokupovat Clonoplus, nebo by neměl být problém vypěstovat pěkný česnek i bez něj. Na ostatních záhonech byly zdravé jahody a rajčata, ty už jsem drahně let nemusel nijak ošetřovat.
    Děkuji
    L.H.
    12. 9. 2017 20:12 Jan Kozák
    Použitou Sulku bych určitě neskladoval, ale po dalším zředění vylil na pozemek určený k výsadbě česneku.
    Přípravek Clonoplus nepůsobí jen na patogenní houby. Pomáhá česneku s příjmem živin a rozkládá organické zbytky, čímž se zpřístupňují rostlinám živiny.

    Clonoplus vs Gliorex

    24. 8. 2017 8:50 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den, pane Kozáku, po čtyřech letech sázení toho samého česneku pořád dokola, jsem letošní sklizeň vyhodnotil jako doposud nejslabší. Nicméně jsem pořád spokojen, ale rozhodl jsem se radši česnek mořit. Po přečtení diskuzí mám celkem jasno: nejdřív sulka atd.......... mám ale jednu nesrovnalost. Ve starších příspěvcích píšete o použití Gliorexu, v novějších pak píšete použijte Gliorex nebo lépe Clonoplus, Já jsem schopen si přečíst obsah na jejich stránkách, ale ve spojitosti s česnekem se obracím na Vás. Který je vhodnější? Co bych měl použít. Děkuji
    24. 8. 2017 22:26 Jan Kozák
    Já (a nejenom já) jsem letošní sklizeň vyhodnotil jako nejslabší za celou dobu, co česnek dělám (ale neuvažuji rok 2012, kdy česnek zmrznul). Pro jistotu však dodávám, že si nemusím všechno dobře pamatovat.
    Oba přípravky, Gliorex a Clonoplus) je možné zaměňovat, pro česnek považuji za lepší Clonoplus.

    Fialové kořínky

    11. 7. 2017 19:36 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
    Dobrý den.na lukanu se mě objevili fialové kořínky. Je to v pořádku? Nebo co to je?
    11. 7. 2017 20:27 Jan Kozák
    Fialové kořeny bývají známkou napadení fusariem.
    12. 7. 2017 19:00 Rázek Jan
    Dobrý den pane Kozák.co s tím mám udělat. Mám nějak ošetřit půdu? Nebo stačí když budu sázet česnek těsně před zámrzem.i když to jsem vloni udělal tak jak je to možné, že se fuzarium objevilo? 
    14. 7. 2017 19:56 Jan Kozák
    Nejsem mikrobiolog, tak na Vaši poslední otázku odpověď neznám. Pro snížení rizika napadení fusariem je dobré před výsadbou ošetřit sadbu přípravkem Clonoplus.

    Clonoplus

    5. 7. 2017 8:16 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na přípravek Clonoplus. Nedávno jste ho tu doporučil použít na pozemek kde se vyskytla bílá sklerociová hniloba. Poradil by jste prosím jak tento přípravek použít? Asi nemá smysl ho kombinovat s dusíkatým vápnem?
    Děkuji a přeji pohodový den
    6. 7. 2017 7:07 Jan Kozák
    Asi není dobře použít Clonoplus hned po sklizni česneku, v němž se objevila bílá sklerociová hniloba. Podle mého názoru by to bylo nejvhodnější v předjaří následujícího roku, případně pozdě na podzim roku běžného. Dusíkaté vápno asi zlikviduje Sclerotium, které je ve vegetaci na nějakých zbytcích česneku v půdě, ale na klidová stádia (sklerocia) nepůsobí vůbec.

    Prosba o radu

    25. 6. 2017 20:05 Zakladatel vlákna: Tomáš Mašín
    Dobrý den,
    měl bych na Vás prosbu, a chtěl bych touto cestou požádat o radu.
    V porostu česneku se mi letos objevují žlutá kola (viz obrázek) a po vytažení rostliny má jen pár nebo žádné kořeny (viz obrázek). Pozemek na kterém ho pěstuji má 0,5ha a česnek na něm střídám po čtyřech letech, jako předplodinu používám brambory. Prosím o radu zda na tomto pozemku budu ještě česnek moci pěstovat?
    Mockrát děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Tomáš.
    Žlutá kola
    26. 6. 2017 8:51 Jan Kozák
    Třebaže nemáme k dispozici detail podzemní části, dá se s největší pravděpodobností říci, že máte porost napadený bílou sklerociovou hnilobou. Na tento pozemek byste mohl zkusit aplikovat Clonoplus, v žádném případě z tohoto porostu nevybírejte sadbu. Počítejte s tím, že velká část zdánlivě zdravých rostlin, je rovněž napadena.
    26. 6. 2017 11:26 Tomáš Mašín
    Bohužel ta fotka samotných stroužků se nepovedla nahrát. Na česneku není vidět žádná plíseň. Pokusím se tu fotku nahrát. 
    Chybějící kořínkyChybějící kořínky
    27. 6. 2017 17:10 Jan Kozák
    Plíseň tam také nevidím, ale podle patrných příznaků se utvrzuji v původní diagnóze.

    Clonoplus

    2. 5. 2017 8:59 Zakladatel vlákna: Iva Kosíková
    Dobrý den, mám dotaz, kde bych mohla sehnat clonoplus, popř. i jak používat.
    Děkuji Kosíková
    2. 5. 2017 15:53 Jitka Toniniová
    Dobrý den. Má ho v nabídce pan Kozák v objednávce na sadbu pod odrůdami, nebo přímo výrobce Fytovita. Návod na použití přikládají.
    7. 5. 2017 0:00 Václav Kozák
    Vážená paní Kosíková,
    Clonoplus skutečně naleznete i v naší nabídce, avšak je nutné počítat s tím, že i doplňkové zboží expedujeme až začátkem září. Clonoplus (stejně jako Gliorex) je možné aplikovat do půdy při přípravě půdy před výsadbou či přímo na navlhčené stroužky bezprostředně před výsadbou. Aplikovat jej lze i zálivkou během vegetace.

    Suché očkování sadby Gliorexem

    18. 11. 2016 23:45 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den.
    Včera jsem zasázel česnek, bylo velmi sychravo, vlhko, byl jsem rád, že půdu jsem si připravil rotavátorem v říjnu za sucha.
    Letos jsem prvně "mořil" pouze biologicky, Gliorexem od Fytovity sadbu. Polovinu množství jsem nasypal do vody a rozmíchal a poté 40 min. máčel stroužky. Pak jsem přešel k políčku, tam jsme mokré stroužky v kbelíku posypal u každé odrůdy zbylou polovinou dávky Gliorexu, pro jejich obalení zaprášením. Venku na větru v listopadu se s jemným práškem Gliorexu musí opravdu opatrně (mimo vítr).
    Žádné jiné moření sadby jsme letos nedělal, ostatně Sulka a rovral mi přišli vyhozené peníze, jediný problém mám v půdě s bílou sclerotinií.
    Předtím jsem kolem 7.10. do půdy zapravil s Amofosem druhý biologi. preparát Clonoplus. Na jaře zaliji záhon dle doporučení Fytovity ještě Clnoplusem v konvi.
    Tak snad se již sclerotium potlačí, a nebude nutní předčasně sklízet.
    Hodně zdaru s česnekem. Kvalita sadby od Ing. Kozáka byla skvělá. Bjetin, Záhorský II, no z 1100 stroužků jsem do sadby nepoužil jen asi 40 ks, což mě přijde velmi dobré skóre.

    clonoplus

    1. 11. 2016 20:46 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku chci se zeptat nemořil jsem v sulce zatím, ale teď samozřejmě chci ale mám dost materiálu a chtěl bych to udělat den dopředu, mohu to poprášít i clonoblusem i den dopředu? Děkuji
    3. 11. 2016 21:13 Jan Kozák
    (Omlouvám se, nějak jsem Vás přehlédnul.)
    Den předem je pořád vhodná doba. Ale delší by to být nemělo.

    25. 10. 2016 11:03 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing Kozáků, pokud budu používat přípravek clonoplus mohu sázet kdy? Nebo mám vyčkat jak ostatní?
    27. 10. 2016 22:04 Václav Kozák
    Vážený pane Holečku,
    při použití přípravku Clonoplus nebo Gliorex můžete s výsadbou začít dříve, klidně už nyní.

    fusarium

    19. 7. 2016 18:02 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku,
    děkuji za všechny rady a péči, kterou nám všem věnujete. Chci se poradit co s fusariem, objevuje se mi opakovaně v části porostu. Některé odrůdy (hlavně ruské klony jsou odolnější, alespoň u mne). Ikdyž se snažím sázet co nejpozději, tj konec listopadu, střídám záhony, na stejné místo se česnek vrací po dvou letech, delší interval střídání plodin nemám (není místo:-(. Fusarium přežívá v půdě? Přemýšlím jak to udělat jinak, abych se ho v česneku vyvarovala. Plevel z česneku a nat likviduju, nedávám do kompostu. Zabírá na něj dusíkaté vápno, či přípravky Gliorex, Clonoplus? Česnek mívám pěkný, ale protože je v části fusarium, jsou cibule menší a to je škoda. Děkuji za konzulutaci a přeji vám pěkné léto.
    19. 7. 2016 20:35 Jan Kozák
    Fusarium sp. náleží do běžné půdní mikroflóry. Myslím, že u nás není půda, v níž by se nevyskytovalo. Zatím nejúčinnějším ochranným opatřením byla pozdní výsadba. Ale v přípravcích Gliorex a Clonoplus optimisticky vidím další řešení. A je to řešení ekologické, což je mi zvlášť sympatické. V letošním roce máme Gliorex v naší nabídce, předpokládám, že od příštího roku budeme mít i Clonoplus. Gliorex se používá k ošetření sadby, Clonoplus se zapravuje do půdy. Oba přípravky mají své opodstatnění.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne