Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Plevel Zpět na diskusi

    stomp

    23. 10. 2019 21:35 Zakladatel vlákna: Petr Konečný
    Dobrý večer pane Kozák.Zhruba do 14 dní bych chtěl sadit česnek a mám dotaz jestli česnek postříkat stompem ještě letos po zasetí,nebo na jaře po vzejití??Děkuji za odpověd
    26. 10. 2019 18:48 Jan Kozák
    Záleží na zaplevelení pozemku a době výsadby. Silně zaplevelený pozemek je možné ošetřit po výsadbě a opakovaně na jaře. Při pozdní výsadbě většinou stačí jarní ošetření. Pokud se ošetří pouze na podzim, začne v květnu růst plevel.

    Targa

    30. 5. 2019 21:10 Zakladatel vlákna: Štefan Mišurák
    Dobrý deň, chcem sa opýtať skúsenejších pestovateľov či je možné ešte v tomto období použiť na ježatku postrek Targou. Nerád by som cesnaku ublížil ale ježatka začína byť hodne problematická. Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď. 
    2. 6. 2019 20:07 Jan Kozák
    Pokud motyka nestačí, můžete použít jakýkoliv graminicid. Myslím, že graminicidy jsou nejen k česneku velmi šetrné.

    textilni folie u cibule

    3. 5. 2019 14:17 Zakladatel vlákna: jiri čihák
    Dobry den.Narazila jsem na Vase stranky a rada bych vas pozadala o radu...pestují cibuli a letos jsem prvne pouzila netkanou textilii. v tomto okamzklu mam cibuli jiz dost velkou ale plevel taky. Ale nevim zda vydrzet nebo uz sundat aby mi ji plevel neudusil.mohu pozadat vas nazor?Dekuji moc Kubátová
    4. 5. 2019 22:42 Jana Kopecká
    Dobrý den, tu cibuli jste zakryla textilií, abyste ji přirychlila a nebo ochranu před zimou? Současné počasí ji určitě neuškodí, já bych ji sundala, vše vyplela a nechala růst.
    5. 5. 2019 13:03 jiri čihák
    Dobry den. textilie je pouzita proti cervikum.
    7. 5. 2019 22:05 Pavel Dohnal
    Sundat. 

    Ukázka

    15. 4. 2019 20:45 Zakladatel vlákna: Jan
    Takhle vypadá můj záhonek 
    FotkaFotka
    16. 4. 2019 19:16 Štěpán
    Dobrý den, jak se zbavujete plevele?
    17. 4. 2019 6:50 Jan
    Zdravím, všechno je dělané ručně. Plečkováno mezi řádky a okopano mezi česnekem.

    Vláčení po aplikaci Stompu

    29. 3. 2019 20:32 Zakladatel vlákna: Dominika Waldhauserova
    Dobrý den,
    v minulém týdnu jsme ošetřili česnek přípravkem Stomp 400SC proti pleveli a chci se Vás zeptat, zda můžeme ještě jednou česnek projet bránami? Nesníží se tím účinek Stompu? Nebo už pouze plečkovat mezi řádky? Děkuji, s pozdravem Waldhauserová
    30. 3. 2019 19:31 Jan Kozák
    Brány dělají lepší práci, použijte je.

    Pýr

    20. 3. 2019 9:16 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den, bylo by vhodné postříkat už teď proti pýru a následně okopat? (Postřik Targa) Česnek je sazený po obilí.

     Půda už byla jednou kopaná před deštěm. 
    20. 3. 2019 19:19 Jan Kozák
    Váš plán je lichý. Aby Targa, případně jiný graminicid, fungovala, musí mít pýr dostatečnou listovou plochu - jedná se o  listový herbicid. Navíc není možné hned po aplikaci okopat, je třeba počkat do úhynu plevele.
    22. 3. 2019 10:47 Jan
    Děkuji

    Nešel mi přiložit obrázek, až teď. Je to 2 dny stará fotka.
     Prosím vás, za jakou dobu by bylo vhodné tedy postřik aplikovat?
    Takhle to vypadá.
    23. 3. 2019 19:28 Jan Kozák
    Těžko říct, snad za měsíc. Ale teď by to chtělo povláčet.

    Stomp

    4. 3. 2019 17:59 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozaku chci se zeptat jestli neaplikoval stomp ještě než mě česnek vyleze ven? Nebo až vyleze jak píšete. Děkuji
    5. 3. 2019 20:02 Jan Kozák
    Stomp můžete použít ještě před vzejitím česneku nebo po vzejití, když má rostlina 3 listy. Druhý termín je lepší, protože udrží porost bez plevelů až do sklizně.

    Herbicidy, hnojiva

    28. 1. 2019 13:33 Zakladatel vlákna: Jan
    Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s tímto herbicidem clinic CF. 

    A postřik Sk Sol. Dekuji
    29. 1. 2019 19:43 Jan Kozák
    V ČR jsou registrovány Clinic TF a Clinic Up. V obou případech se jedná o účinnou látku glyfosát, která je v poslední době silně pranýřována. Asi oprávněně. Pokud je pozemek určený k výsadbě česneku silně zaplevelen vytrvalými bylinami (např. pcháč, šťovík, pýr), má použití této účinné látky odůvodnění v létě, kdy jsou tyto vytrvalé plevele v plné vegetaci. Na likvidaci mladých plevelů na začátku vegetace doporučuji už více jak třicet let opakované vláčení porostu lehkými branami.
    Hnojivo SK sol sice sami nepoužíváme, přesto ho s klidným svědomím mohu doporučit. Spíš bych ho použil během vegetace jako listovou výživu než aplikaci při přípravě půdy. Ale nezapomeňte přitom na dusík. Výživa musí být vyrovnaná.
    Při této příležitosti bych chtěl poprosit všechny dotazující, aby při uvádění názvů ochranných přípravků, hnojiv nebo pomocných látek je správně psali. Myslím tím např. velká a malá písmena, také mezery. Zjednoduší nám to odpovědi, protože často musíme vyhledávat, co vlastně má tazatel na mysli.

    čerstvé slepičince

    14. 9. 2018 9:35 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozák, pro letošní výsadbu chci připravit nový pozemek, kde česnek ještě nebyl, dosud "trávník" s převahou pýru. Protože celý srpen nepršelo, vše se doteď tváří jako "uschlá" tráva, tak jsem plochu zakryla kartonem jako mulč, aby neobrážela a chystám se odstranit - sloupnout drn a zbytek zrýt. Můžu na plochu před rytím rozhodit čerstve slepičince, zarýt a cca v listopadu zasadit česnek a nebo jsou ty slepičince moc čerstvé? Ta zem tam není moc úrodná, tak počítám, že jinak zapravím cererit, po výsadbě rozhrnu vrstvu kompostu a během vegetace budu poctivě přihnojovat.  Děkuji za radu.
    14. 9. 2018 14:45 Jan Kozák
    Slepičince tam můžete klidně zarýt. A pokud byste po výsadbě chtěla dávat kompost, pak by bylo lepší ho zarýt společně s těmi slepičinci. V půdě udělá lepší službu než  na povrchu.
    15. 9. 2018 20:34 Jana Kopecká
    Děkuji za radu, kompost zapravím s hnojivem, pýr zkusím postříkat a když nestihnu záhon připravit pro podzimní výsadbu, normálně to zryju, příští rok osázím "něčím" nebo dám svazenku a budu mít prima záhon na příští rok pro česnek.
    14. 9. 2018 21:00 Novák Ladislav
    Dobrý den.Pýr je velice úmorný plevel.Sloupnutím drnu se ho podle mne nezbavíte.Jestli je ta půda alespon trochu kvalitní nezbavoval bych se jí.Lepší než mulč proti obrážení jste měla nechat obrazit a postříkat Roundupem.Na pýr bohužel motyka nestačí.
    15. 9. 2018 8:35 Novák Ladislav
    Jestli se Vám zdá Roundup nepřijatelný existuje výrobek od AgroBio Opava Totální herbicid.Je to bohužel ale všechno chemie.
    15. 9. 2018 20:35 Jana Kopecká
    Roundup tam určitě nedám, ale vezmu to něčím co je na pýr a uvidím, jak jsem psala výše, bud to stihnu připravit na česnek a nebo to využiji příští rok. děkuji za radu.
    16. 9. 2018 11:26 Jan Kozák
    Pokud se jedná o malou plochu, a to v tomto případě asi ano, pak není velkým problémem oddenky pýru odstranit při rytí. A ještě poznámka: Totální herbicid od Agrobio Opava je přesně totéž co Roundup, tedy účinná látka v současné době velmi diskutovaný glyfosát.
    17. 9. 2018 0:25 Jana Kopecká
    Ano, jedná se o cca 10 m2, pýru tam je docela dost, ale již jsem takto ručně pozemek připravovala a šlo to. Tak uvidím. Jako postřik plánuji Targu (už se zas prodává) a tam je účinnou látkou quizalofop-P-ethyl. Nebo Agil účinná látka propachizafop. Když vidím OL u obou, v některých případech až 90 dní, tak to ještě zvážím.  Hned v sousedství mám černou ředkev. Velmi děkuji
    20. 9. 2018 23:19 Pavel Dohnal
    Určitě bych se nejdřív pokusil zbavit se pýru vyrytim. Aspoň z nejhoršího. Tedy spíš kořenů, co zůstanou v zemi podle Vašeho popisu po sloupnuti drnů! Osobně bych nejdřív vyplel, pak zryl, nechal odležet, zasadil česnek a pak zalil kuřincema. Práci nikdy nenahradí žádný postřik!! Pokud máte ráda česnek.  

    Štěpka a plevel

    10. 9. 2018 19:08 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Zajímá mě diskuse k mulčování Pavla Hochmuta. Zajímavý nápad! Proti pleveli fajn. Jak na jaře a v létě prokypřím půdu motykou přes tu štěpku? Já souhlasím s P. Kozákem, že pro malopestitele je nejúčinnější boj jen fyzicky. Mezi řádky to třikrát prokypřím tenkým úzkým nožem na topurku a je to radost a zábava!! 
    11. 9. 2018 0:42 Pavel Hochmut
    ...A nejen proti pleveli, tento rok jsem zaléval řádně namulčované záhony během léta celkem třikrát...
         A proč byste kypřil? Nemáte snad na zahradě žížalky??? Mám to nalajnováno nějak tak: na jaře ze záhonů stáhnu štěpku, sadím sazenice (netýká se česneku, ten zůstane namulčovaný od podzima až do sklizně) a štěpku vrátím zpět na místo. To samé ale udělám ještě předtím na podzim s tím, že místo sazenic poházím záhony hnojem (a následně přikryji mulčem...). Žížalky se již postarají o zatažení částic rozloženého hnoje do půdy a tím i o její provzdušnění. Toto samozřejmě ale platí pouze pro stroužkaře, nikoliv pro velkopěstitele...
    Sám jsem tento rok odstraňoval plevel a kypřil NULA KRÁT...
    12. 9. 2018 20:20 Pavel Dohnal
    Pavel zdraví Pavla. To vypadá velmi zajímavě,decentně vyzkouším. Člověk furt něco testuje. Měl jsem postupně 3 zahrady. 1600 m2, ovoce. Pak 2 maličké 200 m v koloniích. První jíl, beton a krtonožka. Teď jsem spokojený, v možností kolonie. V betonu a jílu jsem měl exkluzivní BJETIN, fakt někdy dodám foto. Teď mám půdu krásnou,sypkou, vzdušnou. Až moc. Při suchu se nedá zrýt. Se škůdci jsem zatím kamarád, jednou jsem řešil rez. Nej problém mám svlačec. Mrazák má kořeny snad půl metru a 3 roky to valím a furt!! Kousek vedle budu rekonstruovat 3 roky staré jahody na černým textilu a svlačec všude. Daří se mi 19 let krajová odrůda Jovanu, tak mi to pojmenoval p. Jan Kozák v Buchlovicich, 2 roky mám Havran. Letos poprvé dám Havla. Děkuji pánům Kozákům ! Smekám rádoivku a líbám popraskané ruce. 

    mulčování

    6. 9. 2018 12:16 Zakladatel vlákna: Pavel Hochmut
    Dobrý den pane Kozáku,
    mohu prosím na vysázený česnek namulčovat? Mám v plánu namulčovat cca. 3-4cm vysokou vrstvu štěpky nad přihrnutou půdu.
    Mohu dát ihned po výsadbě, anebo až po vzejití rostlin?  Mám vysoce záhřevnou půdu a po zahřátí sluncem se velice rychle vysuší. Problém vidím ve velké hrubozrnitosti štěpky (1-3cm velké kousky).
    6. 9. 2018 20:00 Jan Kozák
    Pokud bude pozemek v příznivém stavu, doporučil bych štěpku dát hned po výsadbě. Zabránilo by se vzklíčení semen plevelů během případné teplé zimy. Vrstvu bych volil raději větší, alespoň 5 cm. To kvůli plevelům. Třícentimetrová štěpka není problémem.

    herbicid Sencor 70WG

    21. 8. 2018 19:19 Zakladatel vlákna: Svoboda Ladislav
    Dobrý den pane Kozák,
    mám dotaz jaké máte zkušenosti s tímto herbicidem při sázení čeneku. Na jaře jsem jím ošetřil brambořiště proti plevelům a protože jsem se dočetl, že česnek je dobré na podzim sázet právě po bramborách mám obavy abych nyní podzimní sadbě česneku, kterou mám u Vás objednanou tímto herbicidem neuškodil. Děkuji za odpověď Svoboda Ladislav
    21. 8. 2018 21:07 Novák Ladislav
    Bez toho abych o tom herbicidu něco četl si dovolím tvrdit že už je dávno odbouraný a tudíž neškodný.Dříve používaný Zeazin v kukuřici při vyšších dávkách se musela kukuřice pěstovat 2 až 3 roky po sobě.To podle mne neplatí u tohoto herbicidu.Nejlépe na to odpoví návod na používání tohoto herbicidu.Maximální doba učinnosti je 12 týdnů z internetu.
    22. 8. 2018 7:06 Jan Kozák
    Osobní zkušenost nemám, ale po přečtení etikety bych soudil, že by k žádnému problému nemělo dojít.

    Jak na plevel

    5. 8. 2018 12:25 Zakladatel vlákna: Petr B.
    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat zda existuje nějaký selektivní herbicid, který by se dal použít na poličko s česnekem v průběhu růstu, tak aby česnek nepoškodil ale všechno ostatní sežehnul.

    Děkuji předem za odpověď.
    5. 8. 2018 21:06 Jan Kozák
    Ono je potřeba vědět, co je to všechno ostatní, a podle toho herbicid vybírat. Nepočítejte s tím, že by mohl být herbicid, který ničí všechno kromě česneku. Jedinou výjimkou je motyka.

    Plečka - plecí prsty

    30. 6. 2018 12:52 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Dobrý den, 
    na poli s česnekem zápolím s plevelem. Spíše se přikláním k mechanickou kultivaci než chemické. Zaujala mě ted plečka s "prsty" finger weeder. Zatím jsem nenašel někoho, kdo ji sem dováží, ale zajímalo by mě zda by bylo vhodná do česneku. Podle mě by byla do česneku výborná, ale možná se mýlím.
    Děkuji za odpověď. 
    Plečka s finger weeders
    30. 6. 2018 15:28 Petr Konopka
    Plecí prsty
    Zdravím pane Setnička - viz odkaz dole -  *** - tam jsou velmi ochotní. Cena je ovšem tak velká. že to česnek nezaplatí.   Chtěl jsem to vyrobit, ale bez těch dvou hvězdic   to ani za VARI nevyrobím.
    www.cimem.cz    e-mail: ***

    Svlačec

    11. 6. 2018 18:11 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
    Zdravím,
    Má někdo nějakou radu, jak efektivně likvidovat svlačec, pokud možno bez chemie. Je to potvora vytrvalá..... 
    Díky A.K. 
    12. 6. 2018 21:23 Jan Kozák
    Na "potvoru vytrvalou" platí pouze vytrvalost. Kopejte a trhejte při každém opětovném objevení.

    Podsev

    30. 5. 2018 14:25 Zakladatel vlákna: Tomáš Sháněl
    Dobrý den. Pro info v letošnímu velkému suchu ( za posledních 10 týdnů u nás spadlo 30mm a to během hodiny před čtyřmi týdny ).  Prosím o váš názor na podsev například Jetela pro lepší udržení vláhy? Děkuji za názor
    30. 5. 2018 19:04 Jan Kozák
    Toto je častý omyl. Každá další rostlina vodu nešetří, ale spotřebovává. Pro snížení výparu je možné zkypření povrchu půdy nebo mulčování.
    30. 5. 2018 21:25 Tomáš Sháněl
    Děkuji  a čím nejlépe mulčovat?
    30. 5. 2018 21:48 Jan Kozák
    Je to jedno, co máte po ruce. Piliny, hobliny, sláma, posečená tráva, drcená kůra, ...

    stomp

    1. 5. 2018 21:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku, mám proplečkováno plus okopáno. Česnek už samozřejmě má docela výšku  takže už plečkovat nebudu .ptám se  jestli aplikovat stomp? Ptám se z důvodu nákladů a zdravotnosti česneku? nechce se mi platit další brigádu aby mě to okopaly. A zároveň nevím jestli to vydrží do sklizně?
    3. 5. 2018 7:07 Jan Kozák
    Není zřejmé, jestli jste už dříve Stomp dal nebo ne, případně kdy. Pokud jste žádný herbicid nepoužil nebo ho použil hned po výsadbě, pak nepočítejte s tím, že bez herbicidu nebo ručního pletí vydrží porost v bezplevelném nebo alespoň únosném stavu až do sklizně.

    škraloup

    1. 5. 2018 11:19 Zakladatel vlákna: Martin Hub
    Dobrý den , chtěl jsem se ještě zeptat, poprve jsem zkusil střiknout jednu odrudu Stompem, lán je pěkně čistý, akorat se chci zeptat jestli se má nechat tak po celou dobu nebo ten škraloup proplečkovat , a po proplečkovaní bude ještě pusobit?
    1. 5. 2018 21:09 Jan Kozák
    Bylo by bývalo nejlepší krátce po aplikaci Stompu proplečkovat nebo zavláčet, což by účinek Stompu ještě zvýšilo. Když teď proplečkujete, účinnost herbicidu částečně snížíte, ale možná by to stálo za to. Snížíte výpar vody z půdy, což je teď ve většině pěstitelských oblastí žádoucí.
    2. 5. 2018 17:31 Martin Hub
    Děkuji

    bez plevele?

    11. 4. 2018 19:26 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku co říkate na toto?http://www.rehos.cz/pridavna-zarizeni/item/obracec-pice-a-sena-145-cm

    Přemýšlím jak udržet porost bez plevele.

    Děkuji
    11. 4. 2018 21:19 Jan Kozák
    Výborná věc. Loni jsem tento způsob kultivace česneku doporučoval účastníkům česnekového semináře v Buchlovicích. Přišel na to jistý pěstitel od Vysokého Mýta.
    12. 4. 2018 16:35 jan konečný
    Dobrý den, neponičí tento způsob ničení plevele již vzešlé stonky a neublíží tak česneku. Máte tady někdo s tímto praktické zkušenosti? Poraďte prosím. Děkuji za odpověď.
    13. 4. 2018 6:21 Jan Kozák
    Vaše obavy jsou liché. Jsou zkušenosti z desítek hektarů.
    13. 4. 2018 16:58 Josef Stieranka
    Dobrý den, výborný nápad, není náhodou někde video z plečkování? Rád bych se podíval jak to vypadá při práci .

    Žloutnutí

    8. 4. 2018 19:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku, mám dotaz česnek leze ale už teď se občas objevuje na koncích žloutnutí, myslíte že to bude počasím nebo nějaký jiný vliv? Dělá to jovan a havran. A ještě kdy by jste aplikoval stomp? 

    Děkuji
    10. 4. 2018 21:14 Jan Kozák
    Žloutnutí špiček listů ukazuje na nedostatečný příjem dusíku, kdy si rostlina bere pro další růst živiny sama ze sebe. To nemusí znamenat, že je dusíku v přijatelné formě v půdě nedostatek, ale jeho příjem je blokován nějakými stresovými faktory, nejčastěji extrémy v teplotách a vlhkosti. Často pomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N), někdy až aplikace močoviny na list.
    Stomp se aplikuje, až když má česnek čtyři listy, což by už u Vás mohlo být. Účinek Stompu se zvýší jeho zavláčením.

    stomp

    12. 3. 2018 20:07 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, tři listy to chápu ale co když už to bude zaplevelené? Sadil jsem po pšenici.
    13. 3. 2018 19:18 Jan Kozák
    Stomp Vám pšenici nezlikviduje, na ni byste musel požít nějaký graminicid. Na začátku vegetace by vám mělo udržet bezplevelný stav opakované vláčení.

    stomp

    11. 3. 2018 15:40 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, ještě se chci zeptat na postřik stompem, aplikovat ho než vyleze česnek nebo počkat až vyleze a bude mět cca.3lístky?

    Děkuji
    11. 3. 2018 19:22 Jan Kozák
    Já bych počkal na ty tři listy. Lepší informace by mohli (nebo spíš měli) mít obchodní zástupci distributora.

    Aplikácia Fusilade + Močovina

    12. 5. 2017 7:26 Zakladatel vlákna: Tomáš Urban
    Dobrý deň,
    Poprosím Vás o radu. Na pýr chcem aplikovať Fusilade v dávke 1 l/ha. No cesnak si žiada aj dusík a preto chcem aplikovať aj Močovinu 5%. Je vhodné postrek urobiť spolu alebo mám močovinu aplikovať o pár dní neskôr. Ďakujem za odpoveď.
    12. 5. 2017 20:58 Jan Kozák
    Toto nevím, kdysi se herbicidy s ničím nemíchaly, dnes e některé míchat s listovou výživou mohou. Ale toto sám nevím, poradit by měl distributor herbicidu.

    Sadba a plevele

    7. 5. 2017 20:55 Zakladatel vlákna: Adéla Selingerová
    Dobrý den, pane inženýre,
    ráda bych se zeptala, jestli je v této fázi růstu možné ošetřovat plevele chemickým postřikem. Poměrně hodně se nám v česneku začala vyskytovat ředkev ohnice. Pokud by byl možný chemický postřik, jaký bychom měli použít?
    Dále bych se chtěla zeptat, jestli by byla vhodná do našich podmínek Vaše odrůda Benátčan. Jsme z jižní Moravy a půdy máme všeobecně hodně zásadité, vápenaté černozemě.
    Děkuji, 
    Adéla Selingerová
    8. 5. 2017 17:46 Jan Kozák
    Záleží na tom, jak je ohnice veliká. Pokud má nanejvýš jeden pravý list, můžete použít Stomp. Jinak nic nevím.
    Odrůdu Benátčan klidně zkuste, měl by u Vás jít dobře.

    Řebříček obecný

    7. 5. 2017 8:00 Zakladatel vlákna: Jiří Slezák
    Dobrý den,
    pane inženýre mohl byste mi poradit co použít na řebříček.
    Již jsem použil STOMP,ale tenhle prevít mi tam zůstal.
    Našel jsem přípravky (Dicotex,Botix,Lontrel,Travin) s účinnou látkou
    clopyralid,ale na trávníky.Je to ale dost drahé a hlavně nevím zda se to
    může použít i do česneku, a již jsem stříkal i tím STOMPem.
    Děkuji, Slezák
    7. 5. 2017 20:10 Jan Kozák
    Stomp na řebříček nepůsobí. Pomoci by Vám měl Lontrel.
    9. 5. 2017 12:42 Jiří Slezák
    Děkuji za odpověď.
    Poslal jsem dotaz ohledně dávkování Lontrelu 300 do jednoho e-shopu
    a dostal jsem odpověď, cituji.

    "Přípravek nemá povolení ani do cibule sazečky, tak nechci spekulovat."
         Dnes myslím nemá povolení ani původní Sulka a také se běžně používá.
    Můj dotaz tedy je zda ten Lontrel mám použít a hlavně v jakém dávkování.
    Je to na 1ha a kromě Dukátu tam mám od Vás Vekan a Havran.
    Děkuji za názor.



     
    10. 5. 2017 21:20 Jan Kozák
    Lontrel se používá v dávce max. 0,4 l/ha. Před lety se v česneku používal. Konzultoval jsem tuto věc s několika specialisty a ti doporučují stříkat v dělené dávce. Nejprve 0,15 l/ha, za týden 0,1 l/ha.
    9. 5. 2017 19:13 Jan Kašpar
    Pane Slezáku, s tou Sulkou se hluboce mýlíte. Pokud ji používáte správně, t.j. podle předpisu výrobce, bude Váš česnek pěstován ekologicky. Tedy bude "Bio". viz nařízení EK č. 288 z  18.6. roku 2OO8. Pro ekologické zemědělství je uvedena účinná látka, t.j. Polysulfid vápenatý, nikoli obchodní název přípravku v tabulce na konci tohoto šíleného předpisu. Ale tabulky jsou velice zajímavé, podnětné a poučné.

    Aplikácia Stompu a Fusilade Forte

    28. 4. 2017 8:33 Zakladatel vlákna: Tomáš Urban
    Dobrý deň, Mám na Vás jednu otázočku. Pred troma týždňami so aplikoval herbicíd STOMP, no ešte v ten deň prišiel dážď cca 8 mm. Nasledujúce dni tiež pršalo spolu asi 25 mm. Herbicíd zabral iba čiastočne, pretože zožltli iba niektoré buriny. Chcem sa preto opýtať, či je možné STOPM aplikovať opakovane. Cesnak má teraz 5 - 6 listov. Pôda je hlinitá až piesočnatohlinitá.
    Mám tam tiež pýr. Na to chcem tak za cca 2 týždne aplikovať FUSILADE FORTE. Myslíte si, že je to dobrý nápad, alebo tej chémie tam už bude až až. Cesnak je na výmere 14 árov. Ďakujem za odpoveď.
    políčko
    28. 4. 2017 10:10 Jan Kozák
    Na působení kořenových herbicidů má vliv hodně faktorů, hlavně vlhkost a teplota. Že těsně po aplikaci pršelo, je právě dobře, ale asi ten chlad působnost herbicidu snížil. Opakovat Stomp bych se neodvážil, myslím, že by se významně snížil výnos česneku. Přípravek Fusilade na pýr je správná volba.

    Plení

    17. 4. 2017 21:43 Zakladatel vlákna: Jindřich Valenta
    Dobrý den,
    můžu plýt (resp.narušovat povrch půdy) ručně česnek již teď?
    Slyšel jsem "babské rady"  že se nemá okopávat před tzv.zmrzlýma (Pankrác,Servác,Bonifác), ale to je až v polovině května - to mi přijde již dosti pozdě na první plení. Neublíží to česneku (mráz, choroby, škůdci) ? Je pravidlo čím více se porch půdy narušuje, tím lépe?
    Dočetl jsem se zde o bránování - což je v podstatě to samé, jestli se nemýlím.
    Děkuji za odpověď.
    18. 4. 2017 8:47 Jan Kozák
    Česnek skutečně nemá rád hluboké kypření. Vláčení na začátku vegetace rozrušuje půdní škraloup a ničí vzcházející plevele. Pokud se později škraloup netvoří, pak je nejlepší pouze vytrhávat plevel, aniž by byla potřeba motyka.
    V zamokřené půdě je však potřeba dostat do ní vzduch. V tomto případě je nejlepší projet meziřadí co nejtenčím nástrojem a co nejhlouběji.
    18. 4. 2017 19:33 Martin Lokaj
    Ak by som plečkoval cesnak rotačnou plečkou za účelom zničiť burinu aké sú negatívne stránky kyprenia/plečkovania? 

    Aplikace Stomp nebo Sharpen

    16. 4. 2017 9:41 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Dobrý den,

    je v tuto dobu ještě možná aplikace herbicidů?
    Aktuální stav porostu Bjetin
    17. 4. 2017 19:27 Jan Kozák
    V této fázi by měl herbicid plevel likvidovat. Ale nevím, jestli výrazné ochlazení jeho účinek nesníží.

    Plečkování

    9. 4. 2017 7:12 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den,jakou dobu po aplikaci Stompu se může ještě plečkovat? Můžu plečkovat třeba až po týdnu,nesníží to účinek?
    9. 4. 2017 21:18 Jan Kozák
    Každopádně je třeba Stomp zavláčet nebo aplikovat před deštěm. Někteří pěstitelé s úspěchem opakovaně plečkují po aplikaci Stompu.

    Vlačení a postřik

    2. 4. 2017 22:34 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku do kdy doporučujete vláčení branami? Chci ještě určitě tento týden ale porost už je docela narostlí, nepoškodím ho? A ještě se chci zeptat jestli hned potem můžu aplikovat stomp, stříknutí na česnek nevadí?
    3. 4. 2017 16:39 Jan Kozák
    Přesný termín se nedá určit, záleží na výšce česneku, půdě i druhu bran. Běžnými  lehkými branami se vláčí do výšky 15 - 20 cm. Ale s tím Stompem to udělejte obráceně: po jeho aplikaci ho zavláčejte, zvýšíte tím jeho účinnost.
    3. 4. 2017 19:54 Štěpán
    Ještě se chci zeptat,jestli stompem mám stříkat jen mezery nebo křížem i přes česneky? Ničemu by to vadit nemělo ne?
    4. 4. 2017 20:43 Jan Kozák
    Stomp se stříká celoplošně. Počítejte s tím, že po jeho aplikaci česnek trochu ztratí barvu, ale to je normální.
    < Novější123Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne