Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: SZPI Zpět na diskusi

  Česnek - prodej

  27. 4. 2020 14:19 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
  Dobrý den,
  v poslední době se podél cesty dá koupit český česnek. Ptala jsem se, kde se v této době už urodil česnek a bylo mi řečeno, že se jedná o česnek pěstovaný ve sklenících v Němčicích...chci se zeptat, zda se tímto způsobem česnek opravdu pěstuje, nějak se mi to nezdá? Děkuji.
  27. 4. 2020 21:07 Vaclav Kavka
  Pan Kozák mě možná opraví, ale české odrůdy potřebují aspoň 2 měsíce periodu chladu a k vytvoření cibule delší fotoperiodu, než je i den v současnosti. Shodou okolností si zkouším, jaká délka dne u našich odrůd spustí kvetení a tvorbu cibule a v současnosti mám na okně kytky se 14 listy a květní stvol zatím nikde. Takže českým odrůdám by se muselo chladit, topit i svítit, což asi nedává smysl. V tuto chvíli je čerstvě sklízen česnek nejspíš na jižním pobřeží Středozemního moře. Pokud se mýlím, budu rád opraven.
  28. 4. 2020 11:58 Marika Šedivá
  Mně právě také přijde, že tento způsob by byl zřejmě nejen finančně značně náročný, ale pokud by tomu tak bylo, pravděpodobně by tento způsob byl již rozšířenější, vždyť by pak pěstitelé měli dvojí sklizeň za sezonu...nevím no, nechci nikomu křivdit, ale na druhou stranu mě štve, když se podvádí lidé...proto mě zajímalo, jestli tímto způsobem lze česnek pěstovat, případně zda o tom p. Kozák něco ví, přece jen má asi přehled, kdo kde pěstuje...tedy údajně konkrétně v těch Němčicích, jak bylo prodavačkou řečeno. Odrůda Moravský Dukát údajně.
  28. 4. 2020 19:11 Jan Kozák
  Protože teď nikde necourám, tak jsem tento podvod ještě neviděl. Ne že by to nešlo udělat, ale stálo by to tolik, že by takový česnek nikdo nekoupil. Souhlasil bych s panem Kavkou s lokalizací pěstitelské oblasti, protože v tuto roční dobu se u nás v jiných letech objevoval čerstvý česnek z Egypta.
  28. 4. 2020 21:36 Marika Šedivá
  Děkuji za odpověď. Na tento patrně tedy podvůdek lze narazit minimálně na dvou místech tady u nás - v Havířově a Dětmarovicích, kde obě paní prodavačky tvrdily totéž...lze proti těmto podvodníkům vůbec nějak zakročit?
  29. 4. 2020 7:41 Jan Kozák
  Máte-li chuť, podejte Státní zemědělské a potravinářské inspekci podnět ke kontrole. https://www.szpi.gov.cz/clanek/kontakty-pro-verejnost.aspx
  3. 5. 2020 21:57 Vaclav Kavka
  Tak jen pro doplnění. Vyrazil mi první stvol, u odrůdy Ivan. Uvidím, jak ostatní odrůdy, ale zdá se, že pro "floral transition"  u našich odrůd je třeba od cca 14,5h výše.
  4. 5. 2020 7:06 Jan Kozák
  A pokud jsem dostal minulý týden správnou informaci, tak v Němčicích pěstují ve sklenících jenom rajčata.

  česnek, nad kterým žasnu

  23. 10. 2013 0:36 Zakladatel vlákna: Libor Weber
  V prodejně zahradkářských potřeb (Valašské Meziříčí-Poličná za pumpou Cafro u stanice STK) jsem nevěřícně zíral na přepravku s česnekem (nafialovělý, počet stroužků min 12) s průměrem tak 10-12 cm s nápisem Bjetin - původ český. Když jsem se zeptal, odkud je, bylo mi řečeno, že od Žatce. Aniž bych se ptal podruhé, prodávající mě ve snaze prodat upozornila, že jde opravdu o český česnek od Žatce a dodala "Sibiřský". To mi stačilo a vypadl jsem ven. Ohlédl jsem se a teprve ted jsem si všimnul, že na nabídkové ceduli u dveří je napsáno že mají český česnek vhodný na konzum i sadbu. Myslím si, že se s tím asi nic jiného než jít jinam, dělat nedá
  23. 10. 2013 6:27 Jan Kozák
  Nápis na ceduli je klamání, které má v kompetenci ÚKZÚZ, špatně označenou odrůdu zase SZPI. K těm má směřovat podnět.

  Dodatek

  13. 9. 2013 7:49 Zakladatel vlákna: Slisik Jindra
  Maminka koupila na tržnici pár hlaviček česneku. Na první pohled i když možná ??? český, ale zaručeně kradený. Vzhled nic moc, podtržený, nedozrálý a nedbale laicky ošetřený. Bez chuti prostě hnus. Takoví prodejci by zasloužili z tržnic vypráskat bičem. Jako kdysi. Hezký den.
  Zařazeno: Prodej česneku, SZPI
  13. 9. 2013 12:46 Hana Kopecká
  To nejmenší co můžete udělat pokud byl česnek prodáván jako český poslat podnět na zemědělskou inspekci, lze i emailem a pracují celkem rychle a efektivně

  falšované potraviny

  17. 5. 2013 0:17 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
  Na dnes již populárních stránkách www.potravinynapranyri.cz se již objevil i česnek. Jak vidno, inspekce se zaměřuje i na tuto oblast.
  17. 5. 2013 6:46 Jan Kozák
  Klobouk dolů před SZPI. A to ještě bylo klamání i v zemi původu, ale to se zatím nedaří chemickou analýzou prokázat.

  Už je to tady...

  30. 4. 2013 8:08 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den – čekám u auta na ženu a padl mi do oka velký stánek se zeleninou. A hle konečně letošní česnek. Na pohled opravdu nádherný a ještě z něj kapala míza. Nápis ,, letošní česnek z Moravy“. Ač vím, že je to blbost- tak jsem jeden kousek koupil. Na místě ochutnávám a prodejce to začal na mně chrlit. To je síla co…vemte si více…jde na dračku…za 180 kč to je zadarmo…...Nechal jsem se zatáhnout do hovoru a zjistil, že jsou kluci na nás připravení. Po mém shrnutí všech proti-proč to nemůže být z Moravy- a že bych mohl podat podnět ke kontrole --- mi zlehka argumentoval. Takových už bylo a nikdo nic nezmohl, já nakupuju z foliaku—nemám označení český,moravský ….atd. Na závěr povídá: vše je přesně, čerstvý je a beru ho ze skladu na Moravě..je tedy z Moravy!!Jo a nechcete nové brambory z Polabí???
  Odešel jsem a jedno je jisté, že nakupovat český můžeme až tak koncem června, ale jistotu nebudeme mít nikdy, ale to už bude ten stejný za 270kč…..Kuchařky nakupovaly vesele dál a pán si mastil kapsu.
  Každý nemá šanci najít si svého pěstitele a Ti darebáci zatím vedou!!
  30. 4. 2013 10:10 Jana Kopecká
  Dobrý den, i já takové už potkávám, v obchodě se zdravou výživou jsem zatím pohrozila jen SZPI, ale zajdu se tam juknout a jinak je hlásím. Jen nevím, je lepší k hlášení připojit fotku? Když to bude bezpečné, přece jen netoužím dostat pár facek. Na druhou stranu jsem výřečná a šíleně mi vadí tito podvodníci, kteří parazitují na naivitě lidí a hlavně na poctivých pětitelích. Kudy chodím, tudy dělám osvětu, kdy se sklízí česnek, že není možné, aby to byl český atd. Překvapuje mne, že na to lidé skáčou, když nerozumím, hledám na netu či se zeptám odborníka... a nebo holt platím za nevědomost. Takže apeluji i na ostatní česnekové nadšence, když budeme aktivně hlásit podněty na SZPI a ti šizunkové nebudou mít tolik klidu, máme šanci.
  30. 4. 2013 20:41 Jan Kozák
  Fotku k tomu nepotřebujete. Dávejte podnět na SZPI, tedy přes jejich stejnojmenný web. Je zbytečné hádat se s darebáky.

  Sklizeň

  29. 4. 2013 1:40 Zakladatel vlákna: Jana
  Dobrý den, koupila jsem údajně letošní česnek z Moravy - je možné, že je to skutečně náš letošní česnek, nebo jsem naletěla?
  Děkuji za odpověď.
  29. 4. 2013 6:17 Jan Kozák
  Ti darebáci jsou ve svých lžích stále vynalézavější. Pokud česnek vypadal dost čerstvě, pak byl asi z Egypta. Náš česnek bude asi za dva měsíce. Na jižní Moravě má česnek náskok tak dva tři dny. Zrovna tak je blbost česnek ze skleníku nebo foliovníku. Doporučuji podat podnět ke kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

  Nepoctiví prodejci

  20. 4. 2013 20:32 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Pěkný den

  Náhodou jsem nahlédl na prodej-cesneku.cz a garmez.cz a stránky jsou již zablokované. Jedná se o podvodníky prodávajíc zahraniční česnek, který deklarovali jako český. Byli nahlášeni na SZPI 15.1. Myslím, že na webu se ještě další nepoctivci najdou, proto nešetřme je, bandu.
  22. 4. 2013 20:42 Hana Kopecká
  Souhlasím s vámi, také jsem si všimla, že stránky již jim nefungují. Já jsem letos rozhodnutá, že všechny šizunky budu hlásit na SZPI at se činí za nás. Protože současný stav handikepuje poctivé prodejce i pěstitele. Je potřeba se bránit, at už jako konzument, nebo pěstitel a čím více nás bude tím lépe. Už jsem minulý týden viděla dva drzouny co tvrdily že mají čerstvý český česnek...údajně ze skleníku, haha. Na Havelském trhu, měla paní na ceduli pouze čerstvý česnek, o tom že je prý český mi řekla mezi řečí. Upozornila jsem ji, že je to holý nesmysl, a že svému dodavateli nalítla. POkusím se je vždy aspon vyfotit a hned podat podnět na SZPI.
  22. 4. 2013 21:52 Martin Harasim
  Já si stojím za svým a podvodníky budu taky hlásit dále. Lepší než jen o nich pohodlně brblat a stěžovat si.

  Podvodník

  12. 1. 2013 21:11 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Http://www.prodej-cesneku.cz/
  Dobrý den
  Už jednou jsem posílal odkaz na nepoctivého prodejce.
  Jde vidět, že se mu podnikání pěkně rozbíhá. Dokonce si pán namaloval i certifikát.
  Co s takovým obchodníkem a s mnoho dalšími provést?
  13. 1. 2013 17:45 Jan Kozák
  Adresujte tento podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Je možné využít formulář na jejich webu.

  Letošní Džambul?

  14. 7. 2012 18:03 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, dnes jsem potkala v Praze na trhu "český česnek" údajně Džambul. Nechtěla jsem moc okounět, ale rozhodně nevypadal jako čerstvě sklizený. Je možné, že to je český česnek, prodává to člověk, který tvrdí, že má speciální sušárnu a česnek mu vydrží rok, jen mi je líto těch lidí, co si to kupují a věří že je letošní. Kam se takové prohřešky hlásí? ČOI? Nebo je možné, že by to už byla letošní sklizeň? Navíc mne zaráží velikost cibulí, asi tak usuzují hlavně podle vlastní sklizně, ale já opravdu netahám cibule velké jak dlaň:-( Podle fotek by to mohl být i Džambul, ale letošní asi ne.
  14. 7. 2012 20:30 Jan Kozák
  Určitě to byl podvodník. Doporučuji podat podnět Státní zemědělské a potravinářské ispekci. www.szpi.cz

  Violeta

  12. 6. 2012 13:05 Zakladatel vlákna: Jan Hlaváček
  Dobrý den pane inženýre, na farmářském tržišti v Praze se začínají objevovat letošní "české česneky". Když jsem se zeptal co jest to za odrůdu, bylo mi sděleno: odrůda Violeta. Proč je tak brzy?: protože je na jižní Moravě pěstovaný ve skleníku. Existuje vůbec taková odrůda? Děkuji za Vaši reakci.
  12. 6. 2012 21:05 Jan Kozák
  Nesmysl. Žádná odrůda v evropském registru toto ani podobné jméno nemá. Česnek se ve skleníku určitě nedělá, podle jednoho trhovce (ten to však neprodává) je tento česnek z Egypta. Mohl by být i ze Španělska. Čerstvý český česnek zatím nikde nedostanete.
  12. 6. 2012 21:30 Hana Kopecká
  Jak jsem uvedla ca před týdnem v Praze na Haveláku prodávali také údajně český česnek, po mé reklamaci další den již uváděli Maďarsko. Tento týden stánkař uváděl odrůda "Slovák|", neměla jsem čas se dohadovat, ale vážně zvažuji že podám podnět na ČOI, pokud příští týden uvidím podobný nesmysl na tom samém místě. Takovíhle chytráci kazí dobré jméno všem slušným pěstitelům i prodejcům.
  14. 6. 2012 17:28 Tomáš Kohoutek
  Podle prodejce je na obrázku paličák (český, pěstovaný na Ústecku) - cena 159,- plus poštovné. Zdroj: Aukro http://aukro.cz/domaci-kvalitni-cesky-cesnek-palicak-i2407995468.html, staženo dnes
  14. 6. 2012 22:13 Jan Kozák
  Blbost, česnek z fotografie byl vypěstován jižně od Pyrenejí a tam patrně Ústecko, natož české, nemají.
  15. 6. 2012 0:44 Jiří Snášel
  Už vloni jsem sledoval, že česnek na aukru nabízí většinou překupníci. O inzerátu z aukra, který zveřejnil pan Kohoutek, vím, tento čerstvý letošní česnek prodejce nabízí již od dubna (v tu dobu jsem měl na poli ještě sníh). Jen naivní kupec si může myslet, že je opravdu český!
  15. 6. 2012 22:05 Jan Kozák
  Máte recht, ať se vyjadřuji česky. A toto platí pro všechny, kteří vidí tu sprosťárnu, která se točí kolem českého česneku. Máme přece Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, dávejte jí podněty. www.szpi.cz. Já osobně tuto instituci považuji za jednu z nejlepších kontrolních organizací u nás.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne