Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Prodej česneku Zpět na diskusi

  Konzumace sadby?

  22. 11. 2022 12:20 Zakladatel vlákna: Michal Krejci
  Dobrý den,

  Zbyly mi po výsadbě nějaké stroužky (nemořené). Je možné sadbový česnek konzumovat (je sadba nějakým způsobem chemicky upravována)?

  Děkuji za odpověď.
  22. 11. 2022 17:37 Jan Kozák
  Sadba česneku má stejné konzumní parametry, jako konzumní česnek. Proto nevyužitou sadbu můžete normálně využít v kuchyni.

  Výprodej sadby

  16. 11. 2022 8:14 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
  V e-shopu nám ještě zbývá pár 20kilogramových pytlů sadby, kterou jsme původně chystali pro naše vlastní pěstování. Jde o cibule čištěné strojem, proto nejsou tak hezké jako při ručním čištění, ale díky tomu jsou levnější.
  Cibule čištěné kartáčovačkou

  Dostupnost sadby

  5. 7. 2022 16:46 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
  Dobrý den.
  Je možné, že se v nabídce ještě objeví sadba odrůdy Janko nebo je beznadějně vyprodána?
  Dále bych rád věděl, kolik let je možné sadbu znovu sázet, samozřejmě pokud je zdravá. Rád bych si nějakou z letošního roku nechal, ale nevěřím si na posouzení jejího zdravotního stavu a myslím že je nereálné sem vše fotit.
  Děkuji za odpovědi a přeji hlavně zdraví a úspěšnou sklizeň.
  Pavel Rouha 
  5. 7. 2022 17:18 Jan Kozák ml.
  V tuto dobu není ani všechen česnek sklizený, žádný není usušený, očištěný, zabalený ani odvezený, při všech těchto krocích se část materiálu vyřazuje a odhady se zpřesňují. Může se stát, že se nějaké množství v objednávkovém formuláři ještě objeví, ale je potřeba počítat se dvěma věcmi:
  1) Toto množství stejně nepokryje všechny zájemce.
  2) Mezitím se nejspíše vyprodají některé nebo i všechny ostatní odrůdy.


  Pokud máte zájem i o odrůdu, která aktuálně v nabídce není, objednejte si dostupné odrůdy nyní. Když nám pak napíšete v době, kdy případně bude další odrůda v nabídce, rádi vám ji ke stávající objednávce přidáme. Zdůrazňuji, že podmínkou je, že dané balení musí být v aktuální nabídce.

  S objednávkou raději neotálejte, odrůdy se rychle vyprodávají.
  6. 7. 2022 23:54 Pavel Rouha
  Dobrý večer, děkuji za odpověď, situaci chápu. :)
  Mám objednáno.
  Ještě by mne zajímalo, kolik let mohu česnek znovu sázet z jedné sadby. Typicky u brambor se sadba po několika letech "osází". Jak je tomu u česneku? :)
  Děkuji a přeji hezký den.
  Pavel Rouha
  6. 7. 2022 12:47 Jiří Strnad
  Dobrý den, 
  Dnes sklízíme a chtěl jsem večer objednat, bohužel koukám, že Rusinka zmizela. Bude ještě? Rád bych ji zkusil. Děkuji. S pozdravem Strnad.
  6. 7. 2022 20:17 Jiří Strnad
  Případně se zeptám ještě na odrůdu Havran, zda je možné, že se ještě objeví? Situace se mění z hodiny na hodinu, je po Vás velká poptávka :-). Děkuji. Hezký večer.

  záhorský

  5. 7. 2022 14:30 Zakladatel vlákna: Ing. Krčmař Vlastimil
  Dobrý den , v nabidce není odrůda Záhorký , pokud bude rezervuji si 5 kg sadby , s pozdravem ing. Krčmař spolužák pana ing. Cápka L ze Šardic
  5. 7. 2022 15:08 Jan Kozák ml.
  Jediným možným způsobem rezervace produktu je vytvoření objednávky v e-shopu na adrese cesnek.cz/objednavka. Balení, které se v nabídce nezobrazují, objednat bohužel nijak nelze.

  Benátčan a Záhorský

  4. 7. 2022 23:45 Zakladatel vlákna: Helena Špačková
  Dobrý den. 
  Mám prosím dotaz. Když si teď objednám česnek, který je nyní v nabídce (Bjetin, Havran, Havel) a posléze nabídnete ještě tyto 2 odrůdy, je možné je platit a expedovat společně?
  Děkuji mnohokrát za odpověď.
  5. 7. 2022 8:46 Jan Kozák ml.
  Napíšete-li nám e-mail v době, kdy bude daná odrůda nabízena v e-shopu, rádi vám ji do objednávky přidáme a vyřídíme ji pak celou najednou. Funguje to ale pouze u dostupných odrůd. Ostatní přidat nelze.
  5. 7. 2022 22:27 Helena Špačková
  Děkuji mnohokrát za informaci. Budu si to hlídat a ozvu se.
  Hezký den přeji.

  VHODNÁ ODRŮDA ČESNEKU

  4. 7. 2022 20:05 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN PŘEJI,
  MÁM DVA DOTAZY NA VÁS,CHCI SI OBJEDNAT POPRVÉ ČESNEK OD VÁS,JE NĚJAKÁ NEJVHODNĚJŠÍ ODRŮDA PRO OBLAST SEVERNÍ MORAVY?
  PŘÍPRAVEK RIZOCORE NAHRAZUJE MOŘENÍ,NEBO JE VHODNÉ OBOJÍ?DĚKUJI.
  5. 7. 2022 15:35 Jan Kozák
  Je velké množství vnějších vlivů, které na daném místě na rostliny působí a je jen málo takových, které jednoznačně omezují výběr odrůdy. Na severní Moravu každoročně osobně vozím k několika větším pěstitelům stále stejné odrůdy, ale ne ke každému stejné. Postupně se propracovali ke dvěma třem odrůdám, které jim vyhovují pěstitelsky i obchodně. Znamená to, že jsou vlastně spokojeni se všemi. Neznamená to, že u Vás porostou všechny odrůdy velmi dobře, některé se u Vás moc líbit nemusí. Právě pro zkoušku většího množství odrůd máme velmi oblíbenou velkou krabičku, kde má pěstitel možnost porovnat osm odrůd.
  Rizocore nahrazuje moření proti chorobám (v současné době není na moření česneku proti chorobám u nás registrován žádný chemický přípravek). Ale proti vlnovníku česnekovému má Sulka nezastupitelné místo. My to tak děláme taky.

  Blanin2+Stanik

  4. 7. 2022 15:19 Zakladatel vlákna: Petr Blažek
  Dobrý den pane Kozák. Bude k prodeji i sadba Blanin3 a Stáním? Děkuji a s pozdravem Blažek Petr.
  Zařazeno: Prodej česneku
  5. 7. 2022 12:04 Jan Kozák ml.
  Odrůdy Stanik a Blanin II se letos prodávat nebudou.

  obednavka sadby

  3. 7. 2022 17:58 Zakladatel vlákna: Jan Šujan
  Dobrý den,do kdy je možné objednat sadbu odrudy havel?Sázet budu až tak v listopadu a bjednávat ted mi přijde zbytečně brzy.Dáse popřípadně sadba zamluvit?
  Za info předem děkuji spozdravem Šujan
  3. 7. 2022 20:29 Jan Kozák ml.
  Pokud si sadbu objednáte nyní, ve druhé polovině srpna vám pošleme platební údaje a v září poté objednanou sadbu. Lze předpokládat, že odhady sklizně se brzy vyprodají. (Aktuálně po třech dnech máme vyprodaných 58 % odhadované sklizně.) V listopadu už sadbu nejspíš neseženete.

  Váha

  3. 7. 2022 9:13 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, pane ing.kozaku chci se zeptat kolik je asi váha těch 16cibuli co prodáváte na eshopu? Děkuji 
  3. 7. 2022 10:42 Jan Kozák ml.
  V roce s průměrnou sklizní to odpovídá kilogramu. Záleží ale na odrůdě a daném roce. Balení s počtem cibulí nevážíme, tu hmotnost nikde neuvádíme, nesnažíme se jí dosáhnout. Spíše usilujeme o to, aby byl dodržen předpokládaný počet stroužků v balení. A proto v případě, že daná partie obsahuje méně stroužků, dáváme do balení cibulí více. Občas tak zákazník v 16cibulovém balení najde 18 nebo i 20 cibulí. Jsou tam navíc dané úmyslně.
  3. 7. 2022 11:50 Štěpán
  Děkuji za odpověď. A proč nejsou naceneny odrůdy  rusinka a Janko ve velkém balení?
  3. 7. 2022 12:04 Jan Kozák ml.
  Chceme umožnit většímu množstí zákazníků si novinky vyzkoušet. Kdybychom nabízeli ve velkých baleních, nejspíš by celou jich sklizeň odvezl první velký pěstitel.

  Nepaličáky

  2. 7. 2022 16:13 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den, 
  chtěl bych se zeptat na odrůdu Záhorský, letos jsem ji nenašel v nabídce. A ostatní nepaličáky pouze v malém balení. Mohu očekávat, že bude nějaký Váš nepaličák i pro větší pěstitele? Děkuji.
  3. 7. 2022 11:23 Jan Kozák ml.
  Dobrý den,

  není pravděpodobné, že by se do nabídky ještě dostala ve větším balení odrůda, která tam nebyla.
  Odrůda Záhorský II je znovu ve šlechtění, aby se za pár let na trh vrátila v nové, lepší verzi. (Podobně jako Mirka, nebo Blanin II.) Některé přebytky ze šlechtění se mohou v e-shopu objevit. Nelze je ale rezervovat ani na ně většinou neupozorňujeme, protože se jedná o maličká množství.
  4. 7. 2022 11:12 Jiří Ventruba
  Dobrý den,
  Bude v nabídce ještě odrůda Lukan ve větším balení? Nevím jestli jsem ji již prošvihl nebo zda li v nabídce vůbec nebyla. Děkuji Ventruba
  4. 7. 2022 11:36 Jan Kozák ml.
  Větší balení se může do nabídky dostat od odrůd Bjetin, Havel, Havran, Slavin II a Vekan. (V tuto chvíli jdou objednat.) U ostatních odrůd je to velmi nepravděpodobné.
  4. 7. 2022 11:16 VLADIMIR HAJDIN
  Dobrý den pane Kozák prosím vás bude v nabídce česnek záhorský 

  Knoblauch aus Moskau

  28. 6. 2022 14:26 Zakladatel vlákna: Christel Schultz
  Mein Sohn hat ihn im Moskau von einer ganz alten Frau gekauft , die abseits des Wochenmarktes saß und nur 2 Knoblauchknollen  , 1 frisches Huhn und 2  Äpfel  für ihre Versorgung verkaufen konnte

  Ich habe diesen 1  Knoblauch bekommen  (siehe Anhang) der nur 2-3 sehr große Zehen bildet . Die große 45,3 Gramm und 5 cm Durchmesser .  . Die beiden anderen 34,79 Gramm und je 4,5 und 5 cm Breite .

  Er ist ein Softneck und schon im Juni/mitte ausgereift .
  Er wird nur 40 cm hoch und hat weiches breites Laub fast wie von Tulpen .
  Er bildet keine Bulbillen und auch keine Tochterzwiebeln in der Erde.
  Ich habe den bisher noch nicht vermehren können und hab nach 2 Jahren immer noch nur 3 Zehen , weil er so früh im Boden verschwindet oder eine kaputtgeht . Egal ob ich ihn im Herbst stecke oder im zeitigen. Frühjahr. An der großen Knolle erkennt man das die sich gern in 3 Stück teilen würde , aber schon früher das Laub umfiel. Die Hüllen rotten dann auch recht schnell. Er muss dann aus der Erde . Oder muss ich Mut haben um ihn drinlassen bis über den nächsten Winter ? Dann ist er evtl verfault und verloren ...

   Ich habe Lehm/lösboden und lebe hier auf 180 Höhenmetern .
  Ich denke ich werde ihn nächstes Jahr im Kübel mit mehr Sand in der Erde wachsen lassen,  um ihn doch noch zu vermehren .

  Kennen sie eine solche Sorte ? Elefanten Knoblauch kann es nicht sein , denn der ist ein Hardneck.
  Im Anhang ein Foto

  Grüße Christel Schultz aus Hessen/DE.
  IMGIMG
  Zařazeno: Prodej česneku
  29. 6. 2022 7:40 Jan Kozák
  Tady je automatický překlad.
  Můj syn to koupil v Moskvě od velmi staré ženy, která seděla mimo týdenní trh a byla schopna prodat pouze 2 hlavy česneku, 1 čerstvé kuře a 2 jablka na obživu.

  Dostal jsem tento 1 česnek (viz příloha), který tvoří pouze 2-3 velmi velké stroužky. Velký 45,3 gramů a 5 cm v průměru. . Další dva váží 34,79 gramů a jsou široké 4,5 a 5 cm.

  Je měkký a dospívá již v polovině června.
  Dorůstá pouze 40 cm na výšku a má měkké široké listy téměř jako tulipán.
  V zemi netvoří žádné cibule ani dceřiné cibule.
  Zatím se mi to nepodařilo namnožit a po 2 letech mám stále jen 3 prsty, protože mizí tak brzy v zemi nebo se jeden zlomí. Bez ohledu na to, jestli to dám na podzim nebo brzy. Jaro. Velká hlíza ukazuje, že by se chtěla rozdělit na 3 kusy, ale listy dříve opadaly. Střeva pak poměrně rychle hnijí. Poté se musí dostat ze země. Nebo musím mít odvahu to nechat do příští zimy? Pak je to možná shnilé a ztracené...

  Mám hlinitou/sprašovou půdu a bydlím zde ve výšce 180 metrů nad mořem.
  Myslím, že příští rok to nechám růst v kbelíku s větším množstvím písku v zemi, aby se to přeci jen rozmnožilo.

  Znáte takovou odrůdu? Sloní česnek to být nemůže, protože je to tvrdohlavec.
  V příloze je foto

  Zdravím Christel Schultz z Hesenska/DE.
  29. 6. 2022 7:50 Jan Kozák
  Neznám. Určitě to není česnek kuchyňský Allium sativum. Z obrázku jsem si nejprve myslel, že jde o uváděný sloní česnek, tedy pór Allium porum, ale Váš popis tomu neodpovídá. Otázkou je, zda bude dostatečně chutný. Já si myslím, že ne.

  Nové odrůdy

  26. 6. 2022 18:55 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Blahopřeji k novým odrůdám Janko a Rusinka. Budou letos na trhu? Děkuji
  26. 6. 2022 19:13 Jan Kozák
  Ano, obě novinky už budou k dispozici.
  27. 6. 2022 15:33 Jozef Sisak
  Kde sa daju ziskať udaje o odrodach ?
  27. 6. 2022 20:26 Jan Kozák ml.
  O nových odrůdách jsme vydali článek Novinky 2022. Popisujeme tam obě nové odrůdy a vysvětlujeme i některé pojmy, se kterými se můžete setkat i jinde na našem webu. Je tam například vysvětleno, proč a jak odrůdy ozdravujeme. Pokud by vás něco dál zajímalo, co ve článku vysvětlené není, můžete se zeptat. Případně text doplníme nebo najdeme nějakou další fotku.
  28. 6. 2022 19:26 Jiří Polách
  Dobrý den. Zajímalo by mne čím jsou nakryté izoláty o kterých píšete ve zmíněném článku, nějaká folie, jestli tak jaká a nebo to jsou nějaké sítě proti hmyzu. Nanic mi ta informace sice není ale to víte , zvědavost. Dík za případnou odpověd´.                    S pozdravem Polách
  28. 6. 2022 22:03 Jan Kozák ml.
  Izoláty jsou pokryté síťovinou proti hmyzu, ten totiž dokáže česnekové viry přenášet na velké vzdálenosti. Na snímkách moc nejde poznat rozměry, ale ten velký izolát má žebra z příhradové konstrukce, na výšku měří 4,5 metru, na šířku 9. Síť se každoročně na zimu sundávala, protože by i s takto masivní konstrukcí dokázal mokrý sníh slušně zacvičit.
  27. 6. 2022 16:14 David Wanegårdh
  Hej, herr kosack! Mycket intressant läsning om nya sorter. Det var ännu mer intressant att läsa om att arbeta med att ta bort virus.
  Jag hoppas att jag får möjlighet att odla dem.

  výběr odrůdy Ježkovice

  19. 6. 2022 11:12 Zakladatel vlákna: Miroslava Doné
  Dobry den,

  Máme k dispozici pole o rozloze 10 hektarů. Zatím je na něm tráva na seno, postupem chci seno omezit a přejít na česnek a ertepla. Nejdříve chci zkusit jak se tu bude dařit. Jsou to Ježkovice, okr.  Vyškov. Za babičky tu bývali nádherný ertepla. A i obilí pěstovala. Prosím o výběr odrůdy za účelem prodeje. Takže pěkné velké stroučky, ostrá a výrazná chuť. Letos už chci vysadit. Dekuji za radu a pěkny den přeji

  Zdraví Miroslava Doné
  21. 6. 2022 14:50 Jan Kozák ml.
  Ve své oblasti nebudete mít problémy s pěstováním žádné z našich odrůd. Malým pěstitelům doporučujeme, aby si na své zahradě vyzkoušeli tři odrůdy nebo si pořídili naši krabičku s 8 odrůdami. Na různých stanovištích totiž vrátí rozdílné výsledky. Pro profesionální pěstování je dobré zvolit větší vzorky.

  Výhoda pro jednoho pěstitele může být nevýhodou pro jiného: rané odrůdy lze prodávat v době, kdy ostatní odrůdy musejí ještě růst. Velké stroužky sice mohou vypadat na první pohled jako jasná výhoda, ale budete potřebovat více sadby… Větší pěstitelé většinou zůstávají u 3 odrůd kvůli rozdělení sklizně a snížení rizik – v počasí, které jedné odrůdě nevyhovuje, může jiná prospívat.
  Letos si budete moci zakoupit i dvě nové odrůdy, ale ty ještě jsou strašně moc tajné. :-)

  Dotaz

  17. 6. 2022 19:32 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Pane inženýre, chtěl bych zreagovat ještě na náš dialog ze 4.12. loni. Když po střední Moravě pobíhá člověk, který prodává 16 stroužkový Havran, můžu jeho jméno a mailovou adresu legálně uveřejnit na vašich, našich stránkách o česneku? Čekám, že ne. I když ho nafotím,... Nemá samozřejmě cedulku - sadbový. Vy jste psal, že jste ho odhalil. Děkuji, za práci, která vám asi nedá ani spát. Jen mě se. e, že pan Jouda se schovává za vaši práci a lže, až mu česnek roste!!!
  17. 6. 2022 20:02 Pavel Dohnal
  Je to topcesnek. Jestli to bude odporovat zákonu, smažme to. Teď budu asi čelit žalobě. Spoléhám na vás, že mi u soudu potvrdíte, že  Havran nemá 16 stroužků. 
  27. 6. 2022 8:27 Jan Kozák ml.
  Vezmu to obecně: Osobní údaje raději nezveřejňujte, protože byste se dostal do potíží nikoliv přímo s dotyčným prodejcem, nýbrž se úřadem na ochranu osobních údajů.
  Abychom s tím mohli něco dělat sami, potřebovali bychom důkaz, že a) prodejce tvrdí, že se jedná o sadbu nebo česnek vhodný k sázení nebo b) že materiál vydává za naši odrůdu.
  S prodejem sadby to máte jako spotřebitel velmi jednoduché. Buď ji můžete koupit na tomto webu nebo u některého obchodníka, kterým zboží dodáváme. V obou případech se jedná o stejná balení v síťkách (případně o krabičku s osmi odrůdami), která balíme my. Nikdo jiný s se sadbou s našimi názvy obchodovat nesmí. Zájemci si mohou přečíst citace z příslušných zákonů na https://www.cesnek.cz/pravni-okenko.

  Když narazíte na na podvodného prodejce, doporučujeme následující postup:
  1) Jeho produkt nekupujte. Ať má název jakkoliv lákavý, je stejně smyšlený a jedná se pravděpodobně o tuctovou odrůdu ze zahraničí, jejíž sadbu si u seriózního prodejce můžete pořídit levněji. U prodejce na tržišti nebo u prodejce vedle cesty nebo toho, který jezdí do vaší obce, zkrátka neseženete sadbu vzácné odrůdy.
  2) Máte-li nějaké nejasnosti, požádejte prodejce o vysvětlení. Třeba to skutečně může být omyl.
  3) Pokud se jedná o zjevný podvod, napište provozovateli dané akce (e-mail nebo soukromou zprávu na facebooku). Většinou není v jeho zájmu, aby se na jeho trhu či výstavě šidili zákazníci. Jen o tom možná neví.
  4) Je dobré dát podnět inspekci: konzumním česnekem se zabývá SZPI, sadbou ÚKZÚZ. Když stížností dostanou více, třeba s tím začnou něco dělat.
  5) Na internetu si můžete najít, zda je možné u daného prodejce napsat recenzi. A tam ostatní zákazníky varovat. Nebo si najděte svého ověřeného místního prodejce, u kterého víte, že má pole, na kterých se snaží produkovat kvalitní česnek a dejte mu kladné hodnocení. Díky tomu se méně znalí zákazníci snáze zorientují v nabídkách.

  Určení česneku

  5. 5. 2022 8:37 Zakladatel vlákna: Roman P.
  Dobrý den,
  měl bych dotaz. Dneska jsem koupil česnek,
  který je obrovský a krásný. Nádherně silně voní. Paní co prodávala
  nevěděla co je to za odrůdu. Jen ji prý řekli, že je z Maďarska. Je spíše do fialova.

  Nedokážete určit, co je to za odrůdu? Když ho zasadím, poroste?

  Děkuji
  Podborský
  česnek1česnek2česnek3česnek4
  5. 5. 2022 16:07 Jan Kozák
  Ne, možná. To jsou odpovědi na Vaše dvě otázky.
  A včil komentář. Čerstvý česnek vždy nádherně silně voní.  Dovolím si pochybovat, že tento česnek vyrostl v Maďarsku. To by ho museli přisvětlovat, což by se výrazně projevilo na jeho ceně. Touto dobou (letos jsem to ještě neviděl) se ve stáncích objevuje česnek z Egypta a prodejci tvrdí, že je z Moravy (asi správně předpokládají, že jim na to v Čechách naletí). Ale ty egyptské vypadaly každý rok stejně, ale jinak než je ten Váš. Když tento česnek necháte doschnout, je reálný předpoklad, že poroste, ale určitě nečekejte, že bude takový, jak vypadá teď. Pokud vůbec nějaký naroste. Spousta zahrádkářů má už zkušenosti s čínským česnekem, který udělal už na podzim silnou nať a na jaře byl všemu konec. My samozřejmě zkoušíme i česneky z Peru, Argentiny (mimochodem argentinský česnek považuji vedle českého za nejlepší na světě), jižní Evropy atd., ale pokud chceme mít spolehlivý výsledek, pak je to stejně jenom ten český. Myšleno české odrůdy, ať už registrované nebo krajové.
  19. 5. 2022 21:11 Jozef Sisak
  Pred par rokmi ked som zhanal nove odrody cesnaku po celom svete ma prekvapila informacia že v Argentine pre lacnejšiu sadbu z Činy sa stracaju ich pôvodne odrody - podobny stav ako bol nedavno aj v čechach. Vďaka Vam -ste udržali česke odrody pri živote . Na Slovensku niektore odrody už su stratene.

  Prodej roubovaných sazenic

  27. 4. 2022 12:18 Zakladatel vlákna: Václav Kozák
  Abychom brzy na jaře využili zaměstnance i na něco jiného než jen každodenní hlídání, jestli už na našich polích začal vzcházet česnek, nabízíme k prodeji roubované sazenice melounů a okurek.

  Objednat si je můžete na našem druhém webu roubovane-sazenice.cz. Posílat budeme roubované sazenice melounů a okurek, mochyně a lilek. Při osobním odběru u nás ve Chvojenci bude možné přikoupit i další sadbu zeleniny.
  Sazenice okurky, lilku, mochyně a melounuPlod lilkuOkurkyNabízíme melouny různých barev slupky i dužiny plodů
  Zařazeno: Prodej česneku

  Monshanskij

  22. 3. 2022 17:33 Zakladatel vlákna: David Wanegårdh
  Hej! Jag undrar om någon känner till Monsansky-sorten? det sägs komma från Tjeckien och det ska vara en marmorerad lila rand, liknande Ljubacha.
  Jag använder Google Translate, så om du tycker att min tjeckiska är dålig vet du varför. mvh David
  22. 3. 2022 19:27 Jozef Sisak
  Stačilo dať do vyhľadavača monshanskij    / Det räckte med att lägga in sökmotorn monshansky /      ........

  beetsworkinfarm.com/shop-garlic/monshanskij-garlic......
  https://grinczech.vurv.cz/gringlobal/accessiondetail.aspx?id=36819..... 

   https://gbis.ipk-gatersleben.de/gbis2i/faces/index.jsf

    /Det finns mycket att välja på /  Je toho veľa mate na vyber .
  23. 3. 2022 7:28 David Wanegårdh
  Hej! Tack för ditt svar, herr Sizak. Jag måste förtydliga frågan. Är det någon som odlar sorten Monhansky?
  23. 3. 2022 10:07 Jan Kozák ml.
  Odrůda Monsanskij není českou odrůdou. Jedná se o tzv. „ruský paličák“. To je velká skupina odrůd, které na území dnešní České republiky navozili zaslepení soudruzi ze Sovětského svazu, jehož zemědělství ve srovnání s Československem bylo značně zaostalé. Bohužel tímto materiálem mnohdy nenávratně nahradili kvalitnější krajové odrůdy.

  V České republice se takovýto materiál nesmí prodávat jako sadba ani jako vhodný k sázení. I kdyby někdo odrůdu Monsanskij měl, nemohl by vám ji přes státní hranice legálně poslat. Rostlinný materiál je totiž jednou z komodit, jejichž pohyb omezený i uvnitř EU i Shengenského prostoru. Naše firma do zahraniční posílá pouze v případě velké objednávky (500+ kg).

  Domnívám se, že pokud někdo tuto velmi starou odrůdu na internetu nabízí k prodeji, pouze zneužívá dohledatelný název odrůdy.

  Pokud popis uvádí, že odrůda vytváří 5 stroužků, v praxi se dočkáte spíše 4. Takovou odrůdu nemá moc smysl pěstovat. Snažit se získat takovou odrůdu  moc nedává smysl ani pro sběratelské účely, protože je velmi pravděpodobné, že se zájemce stane obětí podvodu. Často pak vlastně sběratel pěstuje velké množství té samé odrůdy pod různými názvy. Roztřízení takové sbírky je nákladnější, než jaká je její hodnota.

  V České republice tuto odrůdu nejspíše nikdo nepěstuje, je však uchovávaná v české genové bance.
  23. 3. 2022 13:10 David Wanegårdh
  Hej! Tack för ditt svar, herr Kozák. Jag frågar en god vän. Jag bryr mig inte så mycket. Jag har flera liknande sorter. Du beskriver väl ett av problemen med liknande sorter som inte är förädlade. är sorten du odlar riktig? När de odlas under liknande förhållanden är vissa sorter så lika efter några år att de inte går att särskilja.
  Tyvärr har dessa sorter ersatt andra bra sorter.
  Att skicka lök inom EU går bra, men då i paket med växtpass. Handel utanför EU kräver Sverige ett hälsointyg, på engelska ett fytosanitärt certifikat. Jag kan till exempel skicka till Danmark, men inte till Norge utan läkarintyg. Jag tror till och med att samma lagar gäller för lökar.
  23. 3. 2022 13:19 David Wanegårdh
  Om du vill skriva på engelska kan jag göra det. Google Translate är inte alltid bäst.
  25. 3. 2022 9:53 Jan Kozák ml.
  Pokud by se dvě různé odrůdy (například 'Vekan' a 'Havran') staly po několika letech od sebe nerozeznatelnými, znamenalo by to, že se celou dobu jednalo o jednu odrůdu. Byla by porušena definice odrůdy – potomci si musejí zachovávat charakteristické znaky. Udržovatel je garantem, že se odrůdy časem nezmění, že více odrůd nesplyne do jedné.

  Odpověď jsem měl lépe rozdělit, omlouvám se za nedorozumění.

  – Účastníci této diskuse nemohou odrůdu Monsanskij ani žádnou jinou do zahraničí zaslat, nedostanou k ní rostlinolékařský pas. Minimálně česká legislativa jim neumožňuje se sadbou ani osivy obchodovat ani je nabízet.

  – Naše firma prodává pouze své odrůdy. Tyto odrůdy naše firma vyšlechtila a je jejich udržovatelem. Do zahraničí posíláme pouze velké objednávky (minimálně 500 kg). A to proto, že na vyřizování spefických požadavků u objednávek bohužel nemáme personální kapacitu.
  25. 3. 2022 12:42 David Wanegårdh
  Tack för svaret, herr Kozak! Jag håller fullständigt med dig. "Country-sorter" som Monhansky har ofta ett väldigt vagt ursprung och därför vet man inte vilken art det är om det är en sort. Oftast fick man dem eller köpte dem av någon som säger att "sorten" heter till exempel Monhansky, men inte riktigt vet vad det är. Jag är inte intresserad av att köpa Monhansky, jag ville veta mer om dess ursprung och jag fick bra respons.

  Ditt avels- och variationsarbete är imponerande. Jag förstår att ni är ett företag och att ni har anpassat produktionen efter den marknad ni säljer på. De senaste åren har Sverige börjat sälja en del frön från Tjeckien (mest bara EU). Jag misstänker att de inte är från dig eftersom de är olika sorter än dina och kvaliteten är mindre bra. en hel del angripna kvalster på dem. Jag skulle vilja besöka dig, men på grund av kriget i Ukraina stannar jag hemma. Jag kommer att lära mig mycket på ditt forum.
  25. 3. 2022 12:45 David Wanegårdh
  Jag hoppas att du förstår mina svar för när jag läser dem i översättning är jag inte säker på om det alls är korrekt.

  Havran

  3. 12. 2021 22:51 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Jeden pán ze středu Moravy, vymetá z pytlama materiálu Moravu, pár kousků Havrana jsem si vzal, divil jsem se, že měl 11 - 16 stroužků. Vpravo Havran originál, vlevo... 
  Foto
  4. 12. 2021 8:00 Novák Ladislav
  U Havrana je i 8 stroužků rarita. 11 - 16 stroužků bych tipoval na odrůdu Slavin.
  4. 12. 2021 16:50 Jan Kozák
  Ten pán ze středu Moravy je podvodník. To, co nabízí, není česká odrůda.
  A včil jsem se podíval, odkud tento výtečník podniká. Troufám si tvrdit, že to není ani polská odrůda. Tipoval bych dálná východ.

  Velká krabička

  7. 11. 2021 22:16 Zakladatel vlákna: Ivan Švec
  Prosím o info, které odrůdy byly obsahem tzv. velké krabičky, kterou jsem měl od Vás v r. 2020. Byly to HAVRAN, SLAVIN II, ZÁHORSKÝ II, ANTON, BENÁTČAN, BJETIN, MATIN a ??? Trochu jsem si to popletl. Děkuji a přeji hodně zdraví a pěstitelských úspěchů.
  Zařazeno: Prodej česneku
  7. 11. 2021 23:06 Jan Kozák ml.
  Loni byly odrůdy v krabičce v tomto pořadí: Anton, Benátčan, Bjetin, Havel, Havran, Slavin II, Vekan a Lukan. Tedy stejně jako letos.

  dostupnost odrůdy Blanin II

  30. 10. 2021 1:50 Zakladatel vlákna: Petr Hajn
  Dobrý den, letos jsem poprvé pěstoval vaše odrůdy Bjetin a Blanin II. Velká spokojenost, zase můžu jíst čerstvý česnek bez následných zažívacích potíží.
  Chtěl jsem objednat obě tyto odrůdy, ale Blanin II nejde objednat. Je už vyprodaný nebo bude ještě dostupný?
  Děkuji za odpověď. 
  Pěkný den přeje Petr Hajn
  Zařazeno: Prodej česneku

  Špatná sadba

  17. 10. 2021 17:48 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
  Zdravím pane Kozáku,začal jsem rozdružovat Váš česnek a zdá se mi nějaký divný.Přikládám foto a prosím o identifikaci co to je.Pěstuji česnek od Vás druhým rokem a loni byla sadba úplně v pořádku nevyhodil jsem ani stroužek.Letos už když jsem otevřel krabici něco tam nebylo OK.Zvláštní odér.Nevím zda i ta barva je v pořádku nemam zkušenost .Prosím o radu je to jen Lukan Slavin a Havel je OK.Díky za odpověd.
  jeden z mnoha23456
  Zařazeno: Prodej česneku
  17. 10. 2021 18:14 Jan Kozák ml.
  Pokud Vám přišla sadba v nepořádku, využijte prosím reklamační formulář.

  japo II

  2. 10. 2021 11:32 Zakladatel vlákna: Lucie Bořutová
  Dobrý den, 
  přišla mi sadba Japo II,stroužky jsou lehce nafialovělé a v průměru je jich 17-21,všude máte uvedeno 8-13,nemůže to být jiná odrůda?
  Děkuji L.
  Zařazeno: Prodej česneku
  3. 10. 2021 7:55 Jan Kozák ml.
  Používáme řadu opatření, aby se nemohlo stát, že údaj na balení neodpovídá jeho obsahu. Vzácně (asi jeden případ z tisíce objednávek) se stane, že dojde k chybě při kompletování zásilky a zákazníkovi přijde jiný produkt, než si objednal. To snadno pozná podle označení na balení, obratem mu ho vyměníme. Ale aby v síťce byla jiná odrůda, než je na ní uvedeno, je nepravděpodobné.

  Choroba

  20. 9. 2021 20:32 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, chci se zeptat kde podle vás vznikl problém?
  Choroba
  21. 9. 2021 10:32 Vaclav Kavka
  Pokud jste měl možnost sledovat vznik toho poškození, neobjevilo se to jako fialové zbarvení od podpučí a následné šíření nahoru + odumírání části stroužku?
  21. 9. 2021 13:22 Jan Kozák
  Je to jasné: fyziologická porucha voskovité odumírání stroužků. Jako u většiny fyziologických poruch není příčina přesně známá, každopádně se její frekvence zvyšuje pomalým sušením po sklizni.
  21. 9. 2021 13:37 Štěpán
  Dobrý den, chci se zeptat jak temu předcházet? Česnek by to teď zcela v pořádku
  22. 9. 2021 19:53 Jan Kozák
  Nevím, zatím jsem se s tím setkal jako s problémem, nikdy s řešením. Není to žádná česká specialita. Např. před několika málo lety vyplula loď s prvotřídním česnekem z Argentiny do USA. Když tam doplula, nebylo co vyložit - všechno bylo špatné. Tehdy se spousta vědců problémem zabývala, ale k odpovědi na Vaši otázku nedospěli. 
  23. 9. 2021 18:08 Štěpán
  Dobrý den, ještě se chci prosím zeptat když takový česnek prodáte je zcela v pořádku a za měsíc a půl vám sto někdo bude reklamovat. Jak se bránit? Děkuji
  23. 9. 2021 21:36 Vaclav Kavka
  A jak se bránit, když si to koupíte?
  24. 9. 2021 18:56 Štěpán
  Pane Kavka, já se ptám odborníka ne vás.
  24. 9. 2021 21:35 Vaclav Kavka
  A necítíte etickou problematičnost své otázky?
  24. 9. 2021 11:52 Jan Kozák ml.
  U našeho prodeje sadby je to tak, že reklamace této konkrétní vady jsou vždy akceptovány. To, že jsme vadu nemohli v době prodeje identifikovat, je vysvětlením, proč došlo k vadnému plnění, ale není to u nás důvod k zamítnutí reklamace. A pak posíláme ostatním zákazníkům ten nepříjemný e-mail, že danou odrůdu potřebujeme z jejich objednávky vyškrtnout.

  Zahrada Čech Litoměřice

  15. 9. 2021 17:14 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Dnes jsme dostali zprávu o prodejci česnekové sadby na výstavě Zahrada Čech údajně z naší produkce, který používá naše logo, ale podává nějaké nesprávné informace. Pokud jste tam někoho takového viděli nebo tam teprve pojedete, prosím o sdělení, oč se tam jedná. a kdyby byla i fotka, bylo by to nejlepší. Máte-li něco k tomuto, tak mi to, prosím, pošlete na můj e-mail.
  Děkuji za spolupráci.

  Objednavka

  11. 9. 2021 11:57 Zakladatel vlákna: Jaroslava Nasadošová
  Děkuji vám za odpověď. Ještě  jsem se chtěla zeptat,  zda musím mít česnek  předem objednaný a nebo si stačí vybrat  na místě. Kdyby objednaný,  tak bych prosila  2 baleni 2krat 16 hlaviček  Vekanu. Moc děkuji Nasadošová 
  11. 9. 2021 11:58 Jan Kozák
  ¨Vyberete si na místě. 

  doprava

  10. 9. 2021 21:06 Zakladatel vlákna: Jaroslava Nasadošová
  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat , zda si pro vybraný česnek z vaší nabídky mohu přijet osobně. Děkuji Nasadošová. 
  11. 9. 2021 8:57 Jan Kozák
  Můžete. Dnes nebo za čtrnáct dní v sobotu do Poběžovic u Holic (č.p. 31) během dne kdykoliv. Pokud chcete přijet v pracovní den, pak do Chvojence (č.p. 75) mezi devátou a čtvrtou odpoledne.

  Sadba Podkrkonoší

  7. 9. 2021 8:24 Zakladatel vlákna: Anita Šitinová
  Dobrý den, ráda bych se zeptala jakou odrůdu česneku byste doporučil k vysázení na Trutnovsku, nadmořská výška 450 m. Děkuji za odpověď A. Šitinová
  10. 9. 2021 9:44 Jan Kozák ml.
  Dobrý den,

  pokud si nejste s výběrem jistá, z dostupných odrůd jsou pro začátek nejspolehlivější paličáky Bjetin a Vekan, případně nepaličák Japo II.
  10. 9. 2021 12:11 Libor Hejduk
  Pěstuji ve stejné nadmořské výšce na jihu Čech, parádně narostl Anton, Havran, ale na něj je velká spotřeba sadby, a z dostupných potvrzuji Japo II, které navíc vydrží dlouho při skladování. Bjetin jsem zkusil jen pár cibulí, benátčan mi šel spíš menší a ostatní dostupné jsem nezkoušel.

  Koupě

  1. 9. 2021 17:02 Zakladatel vlákna: Robert Ichman
  Dobrý den, dá se ještě koupit Benátčan? Nebo ta dárková krabička s více druhý česneku? Děkuji, nějak jsem to asi zaspal, nestihl. V nabídce jsem to neviděl
  3. 9. 2021 15:16 Jan Kozák ml.
  Stále platí, co je uvedené na stránce, na které jste zjistil, že je česnek vyprodaný. Tedy je vyprodaný, možná se některé odrůdy do nabídky vrátí v průběhu září. A pokud na to chcete být upozorněn, vyplňte prosím na té stránce svou e-mailovou adresu.
  7. 9. 2021 22:09 Vítězslav Dotzauer
  Pane Novák plně chápu Váš smazaný příspěvek,jelikož se zde můžeme bavit o česneku od A do B- bohužel dál už to není možné(pravidla diskuse).Lehce chápu Kozákovi(celou rodinu) ale tento web se stal bohudík nadčasovým středoevropským portálem probírajícím současnou problematiku pěstování všeho různého česneku v zemích Českých,Moravských a Slezkých+celé Slovensko.Asi víme komu za to,za ty léta děkovat,ale mnozí by uvítali se zde bavit o všem.Je to jen návrh.Děkuji a prosím o podpoření souhlasu se zde bavit i o jiných odrůdach a o všem co nás trápí.
  7. 9. 2021 23:33 Jan Kozák ml.
  Pane Dotzauere, příspěvek odkazoval na člověka, který vydělával na tom, že falšoval náš produkt. To není konkurence, to je prachobyčejný podvodník parazitující na naší práci. Možná jste nesprávně odhadl, co v tom příspěvku bylo…
  9. 9. 2021 22:21 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Kozáku Jane ml.
  asi tušíte ,žě si myslím ,že víte ,že já vím ,že  Vy víte ,že nemám  křišťalovou kouli abych plně tušil o čem byl smazaný článek!
  Nechci zabřehnout do nebe nebo pekla
   se osočujících záležitostí.
  Tento podvodník nebyl první a asi né poslední kdo se pokouší vydělat na Vašem jméně a potudroucí práci.Jeho jméno a fotka by mě moc zajímala.Ale pokud nemáte dost důkazů k jeho činnosti tak je to jen tvrzení proti tvrzení.Důkazy se na dálku budou dost špatně prokazovat ale pokud by jste na tomto webu oslovil veřejnost k podmětnému prošetření tohoto podvodníka tak je velice možné ,že uspějete!Nesmíte to vzdát! Je to ve Vašem zájmu.Nejsem advokát abych Vám poradil.V Americe by to bylo poškození dobrého jména firmy a cca 10 mil USD odškodnění .Ale držím palce ve Vašem boji.Je to Váš boj.Přeji úspěšný boj a tohoto člověka zašlapejte 100 cm nebo hlouběji,raději hlouběji.Ale nenápadně-raději potmě.A tuto radu nemáte od mě!Asi od úplně někoho jiného.Je to myšleno obrazně.Nebo polopatisticky?
  10. 9. 2021 9:40 Jan Kozák ml.
  Promiňte, ale tato debata je absurdní od okamžiku, kdy jste se ztotožnil s příspěvkem, který jste ani nečetl. To ukazuje důvod, proč je tato diskuse moderovaná – chceme, aby se tu lidé vyjadřovali k tématu.

  Váš boj proti omezování diskuse je docela mimo. Za letošní rok bylo v diskusi skryto 8 příspěvků. Jeden byl odkaz na podvodníka, druhý opilecké plácání. Zbylých 6 byly pouhé duplicity a špatně zařazené příspěvky. Ty vznikají tak, že si tazatel nevšimne (nebo zapomene), že se na danou věc už ptal, nebo dotaz přidá znovu, aby se domohl odpovědi. Takové příspěvky mažeme proto, aby se případné odpovědi a upřesnění zobrazily u jednoho z těchto dotazů a nedělily se mezi oba, což diskusi pro čtenáře znepřehledňuje.
  13. 9. 2021 21:08 Vítězslav Dotzauer
  Děkuji.Doufám v lepší zítřky.
  3. 9. 2021 19:36 Novák Ladislav
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  predaj do SR

  29. 8. 2021 20:50 Zakladatel vlákna: Patrik Rapavy
  Dobry den,

  byvam na  Slovensku. Som zahradkar a rad by som si objednal sadbu z niektorych vasich kvalitnych odrod. Ako mam postupovat, mate zastupenie aj v SR?

  Vdaka vopred za odpoved
  30. 8. 2021 10:13 Jan Kozák ml.
  Na Slovensku máme výhradní zastoupení na www.k-cesnak.sk. Jde o zcela samostatný subjekt.

  sadba Havran

  28. 8. 2021 8:56 Zakladatel vlákna: Jirka Boček
  Dobrý den chtěl bych se vás zeptat, jestli máte  česnek na sadbu  Havran ,jsme vašimi odběrateli a dotazovali jsme se v červenci až bude Havran na prodej že dáte vědět zatím jsem žádnou zprávu nedostal .děkuji za odpovědˇ Jirka Boček
  Zařazeno: Prodej česneku
  28. 8. 2021 12:47 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Bočku. Vaši zprávu bohužel neevidujeme, na e-maily se snažíme odpovídat rychle. Odrůda Havran se od vyprodání v červenci do nabídky nevrátila.

  sadba česneku

  23. 8. 2021 15:06 Zakladatel vlákna: Petr Vodička
  Dobrý den, objeví se ještě prosím na e-shopu k dispozici další druhy česneku k pěstování nebo jsou nenabízené odrůdy již vyprodané? Šlo by mi především o Anton a Lukan. Děkuji za odpověď. 
  25. 8. 2021 20:38 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, je možné, že se vyprodané odrůdy do nabídky vrátí, ale pokud máte zájem o větší množství, raději zvolte z aktuálně dostupných odrůd, protože pokud se nějaká odrůda vrátí, bude jí jen trochu.

  Odrůda Havran

  17. 8. 2021 10:17 Zakladatel vlákna: Josef Hájek
  Je možné ještě objednat sadbu odrůdy Havran - cca 8 cibulí? Děkuji za odpověď. Hájek
  17. 8. 2021 10:41 Jan Kozák ml.
  Je možné si objednat ty produkty, které jsou v nabídce v e-shopu. Jiné nelze objednat žádným způsobem.
  Máte-li zájem o velkostroužkovou odrůdu, z dostupných vám mohu doporučit Havel nebo Bjetin, který se po aktualizaci odhadů sklizně vrátil do nabídky.

  Přiobjednání sadby

  13. 8. 2021 19:17 Zakladatel vlákna: Marie Doubková
  Dobrý den,
  Objednala jsem si nyní sadbu česneku- objednávka je potvrzena. Pokud budete nabízet ještě sadbu česneku  Bělský rusák, ráda bych si ho přiobjednala. Budou objednávky sloučeny? 
  Měla jsem od  vás sadbu  Slavín II. a úroda byla pěkná.
  Děkuji a hezký den   Maruška
  13. 8. 2021 21:32 Radek Bohmalský
  Dobrý večer pí.Doubková,můžete nám prosím sdělit,kdy páni Kozáci nabízeli odrůdu Bělský rusák?Předem Vám děkuji za odpověď.
  14. 8. 2021 10:43 Marie Doubková
  Přeji hezký den a nevím, že by pan ing.Kozák nabízel Bělský  rusák.  Byl to jen dotaz, jestli Bělský rusák bude v nabídce. Bělský rusák prodává v Bělé u Nové Paky pěstitelka p. A.Mihulková.
  Zdravím   Maruška
  15. 8. 2021 8:45 Jan Kozák
  V registru odrůd se Bělský rusák nevyskytuje. Proto jeho sadby nemůže být uváděna do oběhu. Je to jistý klon tzv. ruského paličáku, pěstovaný zmíněnou paní Mihulkovou v Bělé u Nové Paky. Na jejich webových stránkách je uvedeno: SADBOVÝ ČESNEK NEPRODÁVÁME!!!!!!!Certifikovaný sadbový český česnek se zárukou seženete přímo u šlechtitele, kde také nakupujeme.Ing.Jan Kozák - Poběžovice
  15. 8. 2021 13:23 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, paní Doubková. Pokud si budete chtít přiobjednat další sadbu před expedicí objednávky (tedy nejpozději večer před tím, než budeme balík odesílat), napište nám na e-mail, rádi vám zboží do objednávky přidáme. Případně dvě objednávky spojíme. Vždy však platí, že objednávku navýšíme pouze o zboží, které je k dispozici; objednávky na nedostupné odrůdy nepřijímáme.

  Kdy koupit sadbu

  12. 8. 2021 9:45 Zakladatel vlákna: Jana Hrušková
  Dobrý den, 
  letos bych prvně chtěla objednat Váš česnek. Kdy je nejlepší čas na objednání sadby? 
  Děkuji, Jana
  12. 8. 2021 11:11 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Nejlepší čas pro nákup sadby je začátek července, kdy začínáme přijímat objednávky. To už asi nestíháte. :-) Takže nejlepší je dnes, protože postupně se budou jednotlivé odrůdy doprodávat a mizet z e-shopu.

  Ošetření sadby

  8. 8. 2021 11:26 Zakladatel vlákna: Pavlína Strachoňová
  Dobrý den,

  rozhodla jsem se poprvé pro výsadbu česneku. Objednala jsem od Vás odrůdu Havel. Chtěla jsem se zeptat prosím, musím sadbu na podzim před dáváním do hlíny ošetřit např. sulkou, nebo je již sadba nějakým způsobem ošetřena?

  Děkuji za odpověď 
  8. 8. 2021 18:07 Jan Kozák
  Sadba ošetřena nijak není, legislativa to ani nedovoluje. Proto nepotřebná sadba může být využita normálně v kuchyni. Ošetření Sulkou každopádně doporučujeme.

  Dotaz na prodej v Poběžovicích

  4. 8. 2021 7:46 Zakladatel vlákna: Vlastislav Ponikelský
  Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda budete (jako v minulosti) prodávat u Vás v Poběžovicích první sobotu v září (tedy 4.9.2021) sadbový česnek. Pokud ano, od kolika hodin?
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem
   Vlastislav Ponikelský
  5. 8. 2021 20:27 Jan Kozák
  Ano, počítáme už tradičně s prodejními zářijovými sobotami v čase mezi osmou a sedmnáctou hodinou. Ale třetí sobotu, tedy 18. září budu na Šumavě; samozřejmě mě někdo z rodiny zastoupí, ale nepokecáme si.

  Objednávka

  3. 8. 2021 16:49 Zakladatel vlákna: Vojtěch Vajs
  Dobry den, omlouvam se, jestli jsem odpoved nekde prehledl, ale chtel bych si u Vas objednat sadbu, nicmene jsem si, jako obvykle, vybral i odrudy, ktere nejsou skladem. Jak bych mel postupovat? Pockat, jestli bude vse naskladneno (v tu chvili bych ale mohl promeskat cas nakupu)? Vytvorit objednavku s poznamkou, aby bylo urcite mnozstvi zarezervovano? Dekuji.
  3. 8. 2021 22:04 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Je možné objednat pouze ty odrůdy, které e-shop aktuálně nabízí. Určitě není dobré čekat, až budou k dispozici všechny odrůdy, k tomu nemusí v nejbližších letech vůbec dojít.

  Postupně se odrůdy mohou do e-shopu vracet. Je tomu tak proto, že i když poměrně přesně víme, kolik česneku se vysázelo a kolik jedinců by se tedy mohlo po započítání ztrát sklidit. Nikdy se však neprodává všechen. Část se vytřídí kvůli malé velikosti, estetickým vadám či rozpraskání, část kvůli zdravotnímu stavu. Může se tak sice stát, že na trh půjde 100 % sklizně, ale klidně i 10 %. Objednávky přijímáme od začátku července, tedy v době, kdy některé odrůdy mají měsíc růst. Těžko odhadovat, kolik z nich naroste nad požadovanou míru, kolik se jich poškodí při vyorávání, popálí sluncem před uklizením, zkazí při sušení, atd. S nějakým třeba mechanickým poškozením se kalkulovat dá, ale nikdo nedokáže odhadnout, že kvůli chybě při sušení se musí vyřadit několikametrákové partie. Nebo že se vinou rozbahnění na pole nedostane traktor a velký podíl sadby se vyřadí kvůli rozpraskání cibulí…

  Mezi jednotlivými odrůdami jsou ale velké rozdíly v rozmnožovaném množství. Dva řády. Nejprodávanější, a proto i nejpěstovanější odrůdy, v nabídce zůstávají nejdéle a nejvíce se do něj vracejí, protože u nich procentuální navýšení znamená daleko větší objem.

  Když nám pošlete e-mail, rádi vám do stávající objednávky přidáme produkt, který bude aktuálně nabízen v e-shopu. Nemůžeme do ní ale přidat produkt, který k dispozici není. A nemůžeme ho ani zájemcům rezerovat, protože rezervací je právě červencová nebo srpnová objednávka.

  K poznámkám u objednávek jsme se asi také nevyjadřovali, takže využiji příležitosti zde. Před několika lety bylo možné poznámky k objednávkám připojovat a když to bylo v našich silách a dávalo to nějaký smysl, snažili jsme se jim vyhovět. S novým občanským zákoníkem se ale poznámka stala nedílnou součástí objednávky. Pokud obchodník nemůže nebo nechce pokynům v poznámce vyhovět, musí přesvědčit zákazníka, aby na ní nelpěl, nebo objednávku stornovat. V našem případě se jednalo o stovky „problematických“ objednávek ročně, všechny obvolat nebo jim napsat (průměrně se dovoláte necelé čtvrtině a průměrná doba odpovědi na e-mail je více než 4 dny) zabere spoustu času, na to nemáme kapacitu. I kdybychom měli o zaměstnance více, než máme, bylo by žádoucí, aby místo vyřizování poznámek šel čistit česnek. I kdybychom jich měli o deset, dvacet víc, čištění a balení česneku by stále mělo vyšší prioritu.

  Česnekove slavnosti Rosice

  1. 8. 2021 9:14 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
  Dobrý den. budete prodávat sadbový česnek v Rosicích. Konkretně Havel. děkuji Kalaš
  Zařazeno: Prodej česneku
  4. 8. 2021 20:20 Jan Kozák ml.
  V tuto chvíli odpověď neznáme. Záleží mimo jiné i na tom, zda vůbec v tu dobu bude co prodávat.

  doobjednávky

  29. 7. 2021 11:38 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Hezký den, ještě bych měl dotaz. Pokud bych doobjednával česnek na několikrát, šlo by pak sloučit objednávky do jedné, případně doplnit starší objednávku? Doplnit někam poznámku, popř přes mail? Děkuji
  29. 7. 2021 13:56 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Pokud máte zájem o navýšení objednávky, můžete napsat odpověď na kterýkoliv e-mail, který jsme vám posílali. Objednávky navyšujeme rádi. Do objednávky vždy přidáme pouze ty produkty, které jsou aktuálně v e-shopu a započítáme i případnou množstevní slevu.

  Případně můžete v reakci na shrnutí objednávky požádat o sloučení dvou objednávek. To také děláme rádi.

  Případně můžete risknout, zda si dvou objednávek na jedno jméno správce všimne a sám navrhne sloučení.

  Komunikace ohledně objednávek probíhá výhradně po e-mailu. Pomocí e-mailové adresy identifikujeme jednotlivé objednávky a reakce bývají rychlé. Po telefonu to nefunguje. Ten, kdo má u sebe telefon, pracuje na poli nebo ve skladu, a nemůže se objednávkám věnovat.
  29. 7. 2021 14:30 Libor Hejduk
  Děkuji za super odpověď. 

  ODRŮDA HAVRAN

  24. 7. 2021 20:28 Zakladatel vlákna: Jolana Marešová
  Dobrý den,bude k dispozici odrůda Havran?Zatím není v nabídce.
  Děkuji
  Marešová
  Zařazeno: Prodej česneku
  28. 7. 2021 18:23 Jan Kozák
  Těžko říci, jestli se Havran ještě do nabídky vrátí. Jak se upřesňují odhady sklizně, některé odrůdy se do nabídky vracejí. Chce to občas sledovat.

  Sadba

  21. 7. 2021 20:04 Zakladatel vlákna: Pavla Halamová
  Dobrý den, měla jsem vaši krabičku sadby a chtěla bych si objednat Bjetin, v nabídce jsem ho nenašla,budete ho mít  letos? Děkuji  Halamova
  Zařazeno: Prodej česneku
  22. 7. 2021 20:13 Jan Kozák
  Nebyl jsem několik dní na internetu, proto odpovídám i na starší dotazy a už jsem na to dnes odpovídal. Jak se upřesňují odhady sklizně, některé odrůdy se do nabídky znovu vracejí. Určitě se to bude týkat i Bjetinu. Je to potřeba stále sledovat.

  vekan

  18. 7. 2021 8:48 Zakladatel vlákna: Libor Baloušek
  Dobrý den pane Kozák,
  Bude k dispozici sadba Vekan?
  22. 7. 2021 19:42 Jan Kozák
  Teď tam zase je, ale to jste už možná zjistil i beze mě. Jak se upřesňují odhady sklizně, tak se některé odrůdy do nabídky znovu vracejí. Chce to stále sledovat.

  Odrůda

  17. 7. 2021 12:36 Zakladatel vlákna: Milan kolář
  Dobrý den,můžete mi,prosím,doporučit jakou sadbu česneku vybrat pro mou oblast,Je to oblast Konicko u Prostějova ze středně těžkou půdou 400 m.n.m
  Děkuji za odpověď.

  Kolář
  17. 7. 2021 14:11 Jan Kozák
  Léta, spíš desítky let, Vaší oblastí projíždím a podle toho, jak vidím plodiny na polích, soudím, že můžete bez obav pěstovat všechno. Ale dodávám, že Lukan je jistota.

  Speciální krabička

  17. 7. 2021 12:32 Zakladatel vlákna: Iveta Vetešníková
  Dobrý den, mám takový menší problém. Minulý rok jsem vysadila sadbu ze speciální krabičky a nejlépe se mi zdařila odrůda 3. Ale bohužel nemohu nalézt tu krabičku s názvy odrůd. Tak se chci zeptat zda někdo neví která to odrůda je 3.
  Děkuji 
  Zařazeno: Prodej česneku
  17. 7. 2021 15:12 Irena Slabá
  3 je Bjetin
  Krabička
  17. 7. 2021 16:15 Iveta Vetešníková
  Moc děkuji za pomoc

  Odrůda česneku

  15. 7. 2021 12:53 Zakladatel vlákna: Andrea Váňová
  Dobrý den, mohl by jste mi prosím poradit s výběrem dvou odrůd česneku. Bydlíme v Broumově okres Náchod.  Bývá tu chladněji. Když je hezké počasí, záhony jsou celý den na sluníčku. Rádi by jsme poté u Vás sadbu objednali. Moc děkuji Andrea Váňová 
  Moc děkuji 
  17. 7. 2021 14:06 Jan Kozák
  Před lety jsme spolupracovali s pěstitelem nedaleko od Broumova. Pěstoval velmi úspěšně Lukan a Vekan. Tyto odrůdy jsou jistota i pro Vás.

  dotaz na Havla

  11. 7. 2021 9:19 Zakladatel vlákna: Antonín Formánek
  Zatím v nabídce eshopu není odrůda Havel. Bude doplněna po sklizni koncem července? Děkuji za odpověď. Antonín Formánek 
  Zařazeno: Prodej česneku
  11. 7. 2021 10:27 Radek Bohmalský
  Dobrý den, pár řádků pod Vaším dotazem najdete odpověď.Už zde nato byl dotaz ze 6.7.
  12. 7. 2021 21:54 Jan Kozák
  Ale v tomto okamžiku tam Havel je.

  žlučnikářské odrůdy

  10. 7. 2021 21:06 Zakladatel vlákna: Koch Roman
  Dobrý den
  Budou v nabídce odrůdy Bjetin a Blanin?
  Děkuji Koch
  Zařazeno: Prodej česneku
  12. 7. 2021 21:54 Jan Kozák
  Nabídka se upravuje, podle aktuálních předpokladů sklizně. Je třeba občas do nabídky pohlédnout. Už Vám to není nic platné, ale já jsem se ze zvědavosti dnes ráno do ní podíval a Bjetin tam byl.

  Odrůda

  6. 7. 2021 22:07 Zakladatel vlákna: Petr Paulus
  Dobrý den pane Kozáku, mám dotaz, jakou odrůdu mám zvolit pro oblast Srch u Pardubic? Je zde hodně písčitá půda.  Jedná se mě o vysazeni cca 100 M2. Za odpověď moc DĚKUJI. S pozdravem Paulus 
  7. 7. 2021 17:17 Jan Kozák
  Doporučil bych Bjetin a Vekan po pěti kilech.

  prodej cesneku

  6. 7. 2021 17:36 Zakladatel vlákna: Gabriela Bartošíková
  Dobrý den, rádi bychom si objednali i jiné druhy česneku než nyní nabízíte. Máte v nabídce jen čtyři. Budou ještě k dispozici nebo už je pozdě? Chtěli jsme vyzkoušet havrana a Havla. 
  Zařazeno: Prodej česneku
  6. 7. 2021 18:40 Jan Kozák
  Určitě ještě možnost bude, ale v současné době je už většina materiálu z předběžných odhadů vyčerpána. Tyto odhady se dělají s rezervou. Na skladě bude někdy kolem poloviny srpna a podle skutečného stavu se objednávky znovu otevřou.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne