Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Podvody s česnekem Zpět na diskusi

  Už nám ty podvody začínají

  29. 4. 2020 23:49 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
  Tento český česnek aktuálně v Jičíně na trhu.., s informací, že si to pěstuje majitel sám na svém pozemku. Z výpisu podle IČ v Aresu, cizinec - nákup a prodej.......každý rok se to opakuje. 
  Nepoznávám českou odrůduA takto vypadá aktuálně raná česká odrůda Bjetin na našem poli...aktuálně česká raná odrůda Bjetin na našem poli
  30. 4. 2020 8:03 Jan Kozák
  A rajčata si asi pěstuje také sám. Jak jsem psal včera,nebylo by špatné dát podnět ke kontrole SZPI.

  Česnek - prodej

  27. 4. 2020 14:19 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
  Dobrý den,
  v poslední době se podél cesty dá koupit český česnek. Ptala jsem se, kde se v této době už urodil česnek a bylo mi řečeno, že se jedná o česnek pěstovaný ve sklenících v Němčicích...chci se zeptat, zda se tímto způsobem česnek opravdu pěstuje, nějak se mi to nezdá? Děkuji.
  27. 4. 2020 21:07 Vaclav Kavka
  Pan Kozák mě možná opraví, ale české odrůdy potřebují aspoň 2 měsíce periodu chladu a k vytvoření cibule delší fotoperiodu, než je i den v současnosti. Shodou okolností si zkouším, jaká délka dne u našich odrůd spustí kvetení a tvorbu cibule a v současnosti mám na okně kytky se 14 listy a květní stvol zatím nikde. Takže českým odrůdám by se muselo chladit, topit i svítit, což asi nedává smysl. V tuto chvíli je čerstvě sklízen česnek nejspíš na jižním pobřeží Středozemního moře. Pokud se mýlím, budu rád opraven.
  28. 4. 2020 11:58 Marika Šedivá
  Mně právě také přijde, že tento způsob by byl zřejmě nejen finančně značně náročný, ale pokud by tomu tak bylo, pravděpodobně by tento způsob byl již rozšířenější, vždyť by pak pěstitelé měli dvojí sklizeň za sezonu...nevím no, nechci nikomu křivdit, ale na druhou stranu mě štve, když se podvádí lidé...proto mě zajímalo, jestli tímto způsobem lze česnek pěstovat, případně zda o tom p. Kozák něco ví, přece jen má asi přehled, kdo kde pěstuje...tedy údajně konkrétně v těch Němčicích, jak bylo prodavačkou řečeno. Odrůda Moravský Dukát údajně.
  28. 4. 2020 19:11 Jan Kozák
  Protože teď nikde necourám, tak jsem tento podvod ještě neviděl. Ne že by to nešlo udělat, ale stálo by to tolik, že by takový česnek nikdo nekoupil. Souhlasil bych s panem Kavkou s lokalizací pěstitelské oblasti, protože v tuto roční dobu se u nás v jiných letech objevoval čerstvý česnek z Egypta.
  28. 4. 2020 21:36 Marika Šedivá
  Děkuji za odpověď. Na tento patrně tedy podvůdek lze narazit minimálně na dvou místech tady u nás - v Havířově a Dětmarovicích, kde obě paní prodavačky tvrdily totéž...lze proti těmto podvodníkům vůbec nějak zakročit?
  29. 4. 2020 7:41 Jan Kozák
  Máte-li chuť, podejte Státní zemědělské a potravinářské inspekci podnět ke kontrole. https://www.szpi.gov.cz/clanek/kontakty-pro-verejnost.aspx
  3. 5. 2020 21:57 Vaclav Kavka
  Tak jen pro doplnění. Vyrazil mi první stvol, u odrůdy Ivan. Uvidím, jak ostatní odrůdy, ale zdá se, že pro "floral transition"  u našich odrůd je třeba od cca 14,5h výše.
  4. 5. 2020 7:06 Jan Kozák
  A pokud jsem dostal minulý týden správnou informaci, tak v Němčicích pěstují ve sklenících jenom rajčata.

  česnek Therador

  2. 10. 2017 15:20 Zakladatel vlákna: Martin Čech
  Dobrý den, na internetu se nabízí druh česneku THERADOR, nevíte jestli se jedná o pravou česnekovou odrůdu ,nebo má s ní někdo zkušenost? Je opravdu česká nebo jen prodávající klame své zákazníky? děkuji za odpověď Čech
  2. 10. 2017 21:07 Jan Kozák
  Odrůda Therador je francouzská. Pokud někdo tvrdí, že je česká, pak skutečně prodejce své zákazníky klame.

  Neexistující odrůda

  14. 8. 2017 20:13 Zakladatel vlákna: Seitl Jiří
  Dobrý večer, dnes jsem zakoupil v Lidlu balení česneku - odrůda THERANO, země původu Česká republika. Ani Google však tuto odrůdu nenašel.. Jedná se o podvod? Děkuji.
  17. 8. 2017 7:03 Jan Kozák
  Říká se tomu klamání spotřebitele. Ve Společném katalogu odrůd druhů zeleniny (toto je oficiální název dokumentu) odrůda tohoto názvu není, to znamená, že ani neexistuje. Stejné je to i s "odrůdou" Violeta.

  původ odrůdy Rubín.

  11. 8. 2017 11:42 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den. Včera jsem viděl na tržnici ve Znojmě odrůdu Rubín. Hledal jsem ve svých záznamech o pěstování česneku i v databázi odrůd, leč tuto odrůdu jsem nikde nenašel. Můžete mi říci odkud tato odrůda pochází? Česká určitě není, domnívám se že je to francouzský česnek. Děkuji za odpověď. Filounek Jar.
  11. 8. 2017 15:07 Jan Kozák
  Říká se tomu klamání spotřebitele. Česnek odrůdu tohoto jména určitě nemá. Protože mám pouze tuto stručnou informaci, mohu se mýlit, ale řekl bych, že to bude česnek dovezený ze Španělska, který se s podvodným názvem Rubín lépe prodává.

  Daniel Sokolínský: falešní prodejci sadby

  30. 7. 2015 20:50 Zakladatel vlákna: Daniel Sokolínský
  Je možné někde najít seznam/registr výrobců, kteří smí uvádět česnek pod označením sadbový na trh? Případně, jak proti nim postupovat, nebo zda to někam nahlásit. Nejde jen o mne- koupil jsem si sadbu u moravoseed (chtěl jsem u vás zakoupit Havrana, ale než jsem stačil sehnat peníze, tak byl pryč :( ), ale naletět jim může kdokoli a pak si zavlečením některých chorob zničit celou zem.
  31. 7. 2015 7:38 Jan Kozák
  Pokud takový registr existuje, pak ho má odbor osiv a sadby ÚKKZÚZ. K nim také mají směřovat podněty ke kontrole.
  31. 7. 2015 11:16 Filounek Jaroslav
  Dobrý den pane Sokolínský, pokud se podíváte na web UKZUZ tak zjistíte že MORAVOSEED jsou registrovaní šlechtitelé česneku na jižní Moravě. Z Vašeho dotazu mám dojem,že máte obavu z tohoto prodejce česneku. Přeji krásný den. Filounek Jar.
  1. 8. 2015 1:20 Daniel Sokolínský
  To rozhodně ne firma Moravoseed je rozhodně poctivá a nemám žádné pochybnosti. Jen bych měl zalusk příští rok na některé odrůdy od Ing. Jan Kozáka... snad nezaspím :)

  ČESKÝ ČESNEK ??????

  30. 1. 2014 19:50 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Zdravím a nedá mi to, abych se nepodělil s radostí, že je konečně česneku od českých farmářů dostatek.Stačilo tak málo.Farmáři asi přestali pěstovat a skočili do aut a vozí.Jak jinak si vyložit nápisy v PEN....Y. Česnek od českých farmářů--krásných 89kč -- země původu Španělsko !!!!!Přátelé nerozumím tomu, ale pokud by letos vymrzl - naši farmáři ho vypěstují a nabídnou.Již se nebojím a českého si užiju i letos.Nebojte se taky.PetrS

  zasazený česnek vůbec nevzešel

  20. 11. 2013 14:25 Zakladatel vlákna: Nesvorný
  Vážený pane Kozáku,
  před lety jsem úspěšně pěstoval česnek pro vlastní potřebu. Vloni jsem se chtěl k tomu vrátit, ale česnek zakoupený ve Vlašimi od soukromého pěstitele a mořený v Sulce mi vůbec nevzešel.Co mohlo být příčinou? Záhon jsem z obavy z mrazů zakryl smrkovými větvemi.
  Děkuji předem za vaši odpověď. Jan Nesvorný
  20. 11. 2013 17:59 Jan Kozák
  Mohly by být tři chyby:
  1. "Pěstitel" z Vlašimi nebyl pěstitel, ale podvodník, který Vám prodal konzumní česnek z dovozu.
  2. Příliš časná výsadba (okolo poloviny září).
  3. Vysoká koncentrace Sulky (má být 5 %) nebo příliš dlouhá doba moření, kdy došlo k popálení.
  21. 11. 2013 8:00 Zdeněk Vémola
  Přikláním se k variantě č.1
  21. 11. 2013 9:59 Jirka
  Určitě to nebyl čínský, co mohlo být příčinou: smrkové větve mi za třicet dní zcela zničily trávník. Pod linem po 60ti dnech je trávník světlý a nezničen. Vysoká koncentrace síry SK 520 nepopálila za 25 dní kořeny ani listy. Jirka 151 m nm.

  česnek, nad kterým žasnu

  23. 10. 2013 0:36 Zakladatel vlákna: Libor Weber
  V prodejně zahradkářských potřeb (Valašské Meziříčí-Poličná za pumpou Cafro u stanice STK) jsem nevěřícně zíral na přepravku s česnekem (nafialovělý, počet stroužků min 12) s průměrem tak 10-12 cm s nápisem Bjetin - původ český. Když jsem se zeptal, odkud je, bylo mi řečeno, že od Žatce. Aniž bych se ptal podruhé, prodávající mě ve snaze prodat upozornila, že jde opravdu o český česnek od Žatce a dodala "Sibiřský". To mi stačilo a vypadl jsem ven. Ohlédl jsem se a teprve ted jsem si všimnul, že na nabídkové ceduli u dveří je napsáno že mají český česnek vhodný na konzum i sadbu. Myslím si, že se s tím asi nic jiného než jít jinam, dělat nedá
  23. 10. 2013 6:27 Jan Kozák
  Nápis na ceduli je klamání, které má v kompetenci ÚKZÚZ, špatně označenou odrůdu zase SZPI. K těm má směřovat podnět.

  český česnek

  11. 9. 2013 15:32 Zakladatel vlákna: Ludmila
  Dobrý den,jak projíždím vesnicemi na Moravě kolem Kyjova i Hodonína je vidět u silnice cedule s nápisem "český česnek" a věřím že je to skutečně nefalšovaný český,protože několik mých známých česnek pěstuje a bohužel není na něj odbyt.Proč ho nanakupují výkupy jak to bylo dřív a když byl přebytek tak bylo po problému.Je nějaké řešení?
  12. 9. 2013 9:50 Jan Kozák
  Řešení by určitě bylo, ale asi není politická vůle. Kdyby stát za naše daně chránil své občany od podvodníků, kteří prodávají španělský česnek za český, pak by se ten skutečně český prodával bez problémů. Jen si vezměte loňský rok, kdy většina česneku u nás zmrzla, přesto tolik "českého" česneku nikdy nebylo. Dá se předpokládat, že takto bylo oklamáno kolem devadesáti procent obyvatel, to je devět miliónů. A stát mlčí.

  zahrada čech

  9. 9. 2013 9:23 Zakladatel vlákna: Baluška Arnošt
  Dobrý den,budete mít prodejní stánek na zahradě čech?Děkuji A.Baluška
  11. 9. 2013 10:11 Jan Kozák
  Určitě ne. Každý, kdo tam bude prodávat "sadbu" našich odrůd je podvodník. Navíc počítejte s tím, že to bude většinou španělský konzumní česnek.

  obří česnek

  15. 8. 2013 18:03 Zakladatel vlákna: Věra
  Přeji krásný den, na truhu jsem vedle česneku Dukát objevila obří čenek - paličky byly velké a bylo mi řečeno že je jako česnek lesní / ten znám / a má výraznější chuť. Nikde jsem se o něm nedočetla, nebo je to zace nějaký podvod. Děkuji za odpověď Hanousková
  16. 8. 2013 6:05 Jan Kozák
  Taková označení bývají dost podezřelá.

  Česnek za 155 kč

  18. 7. 2013 15:29 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
  V Praze se prý sežene český česnek za 155kč/kg. Je to možné?
  18. 7. 2013 22:20 Jan Kozák
  Myslím, že česnek český nebude, podvodník ano.

  15. 7. 2013 12:32 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
  Dnes se u nás stavil kupec na česnek, a snažil se mi nabulíkovat, že na Litoměřicku, se prodává český česnek za 60kč/kg, a že je česneku habaděj. Co vy na to pěstitelé? To byl ńákej vychcánek. !!!!
  15. 7. 2013 14:30 josef
  To byl vychcánek a takovejch bude víc.
  15. 7. 2013 17:24 filip
  Taky si to myslím.. Osobně si myslím, že českého česneku je málo. Ano česneku je hodně, ale spíše nekvalitního (čínského). Můj názor

  POZOR: http://www.cesnekodpestitele.cz/

  3. 7. 2013 20:25 Zakladatel vlákna: František Kulhánek
  Dobrý den pane Ing. Kozáku a všichni příznivci kvalitního českého česneku. Rád bych se podělil se zkušeností s tímto pochybným překupníkem. Jeho jméno je FILIP JANDA(26 let -Liberec). Když jsem viděl jeho webové stránky,fotky a přečetl spoustu nesmyslných textů, nevydržel jsem a musel jsem mu napsat. Sám mi odpověděl na mé otázky: ,,Proč na fotkách není český česnek, proč nemá vypsané odrůdy a proč má na fotce pneu secí stroj na kukuřici?´´Proč nemá jedinou fotku jak pěstoval, popř. sklízel?? Odpověděl: Že pěstuje česnek francouzský a španělský a že ho může prodávat jako český. Ale přijde mi to jako ,,klámání spotřebitele´´. Tak snad všichni chceme české odrůdy a ne nějaké zmetky z ciziny ještě z rukou překupníků. Na závěr bych chtěl říct, že si vážím práce pana Kozáka a celé jeho rodiny. S pozdravem František
  3. 7. 2013 21:45 Jan Kozák
  Všechno, co jsem do dnešního dne viděl označené jako kvalitní český česnek od pěstitele, bylo vypěstováno ve Španělsku. Tož nevím; je pan Janda podvodník nebo oběť podvodu?

  džambul na zeleno

  26. 6. 2013 16:45 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý de pane Kozáku, dnes jsem se na trhu na Tylově náměstí v Praze setkala s čerstvým česnekem, prý Džambul. Prodejci trdili, že Džambul je nejranejší odrůda,což bych jim nezazlívala. Nicméně mi ochotně dali kontakt na pěstitele,který pochází z Čelákovic-okolí. Cibule byly opravdu veliké, a vypadalo to jako Džambul, jenže ten já osobně neznám. Dovedete si představit, že už je v Polabí Džambul ke skliznitj ca o 3 týdny dřív?
  26. 6. 2013 18:56 Jan Kozák
  Určitě je v tom nějaký podvod. Máte-li možnost, tak bych Vás prosil o nějakou fotodokumentaci i další podrobnosti. Asi E-mailem.

  český česnek :)

  7. 6. 2013 21:15 Zakladatel vlákna: Václav Blahovec
  Dobrý den.
  Před třemi dny jsem šel naším okr. městem a u jednoho obchodního domu je velká cedule:Prodej českého česneku!!
  odrůda:Sibiř, 197 kč/kg(prodejce byl z Pardubicka),když jsem prošel kolem stánku tak jsem si všiml,že ten samý česnek jsem viděl v Coopu za 122 kč/kg země původu:Španělsko.Pochybuji,že byl český :)
  11. 6. 2013 21:32 Jan Kozák
  Už podle názvu odrůdy je jasné, že jste potkal podvodníka. Odrůda tohoto jména neexistuje.

  "český česnek v Kauflandu"

  3. 6. 2013 19:09 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, dnes jsem narazila v Kauflandu na níže zmiňovaný "český česnek" od Bramka Semice, obratem jsem podala podnět na SZPI. Tímto apeluji i na ostatní diskutující, kterým tyto podvody vadí, aby se přidali, když mají Kaufland po cestě. Jinak než naši aktivitou žádné změny nedosahneme a snad těm podfukářům alespoň trochu ztížíme okrádání.
  3. 6. 2013 21:56 Ivan Pavlík
  Český česnek se vyskytl v prodejní síti 14 dní po zahájení sklizně ve Španělsku a Portugalsku. Bohužel běžný spotřebitel často ani neví, zda se český česnek pěstuje v ČR nebo v zahraničí... Z médií si dnes lidé vezmou jen to, že v ČR není česnek, ale to, že nikde jinde se vypěstovat nedá o tom spousta lidí ani netuší... Dnes jsou lidé zvyklí koupit si každý den jakýkoliv produkt... Poptávka ovlivňuje nabídku... To je jen běžný ekonomický mechanismus.... Bohužel!!!
  3. 6. 2013 22:29 Jana Kopecká
  Pane Pavlíku, jsem malopěstitelka, vím v jaké fázi mám vlastní česnek. To, že někdo v síti tvrdí, že má český česnek 14 dní po zahájení sklizně v cizině je opravdu k pláči. Jeden by skoro řekl, dobře těm lidem tak, když nemyslí, ale jde mi o princip, je to podvod. PS. Jestli se nepletu, vy patříte k tomu "pochybnému sdružení", co vydává "ty certifikáty" "českého česneku ze Španělska"... Od vás to sedí, vloni jsem potkala na trhu v Praze x prodejců, co se oháněli vaším certifikátem a prodávali cizí česnek, případně neexistující odrůdy. Ujištuju vás, že všechny falešné prodejce budu letost hlásit. Mně to za to stojí.
  6. 6. 2013 8:51 Ivan Pavlík
  A už je to opět tady. Každý kdo pěstuje zahraniční odrůdy, tak je podle Vás podvodník. Naše certifikáty se bohužel ve velkém falšují a to je velký problém, takže většina těch certifikátů je padělek. Setkáváme se s tím dnes a denně. Bojujeme proti tomu, avšak velice marně. Řeči o pochybnostech sdružení a činnosti jsou minimálně urážející a shazují naší minimální snahu zde něco činit, Vy paní Kopecká jste zde jen uvedla, že budete udávat, jako za starých časů, kdy zde tyto praktiky fungovali velice úspěšně a lidé se za to styděli. Zkuste jít třeba opačnou cestou a když Vám to vše tak vadí, i naše sdružení, můžete jít nějakou vlastní cestou a udělat spotřebitelům osvětu. Ale rozhodně nedáváme certifikáty nikomu, kdo sem vozí po paletách česnek ze Španělska a ještě o dva měsíce dřív než se zde začne vůbec sklízet. S pozdravem
  6. 6. 2013 9:14 Jana Kopecká
  Pane Pavlíku, pokud jsem se vás osobně dotkla, omlouvám se. Ta reakce byla tak ostrá proto, že jsme vloni u vašeho sdružení či spolku urgovali falešné prodejce s vašim certifikátem a NIKDO se nám od vás neozval. Udávání si vyprošuji, když bude svědkem trestného činu, co uděláte? Přejdete na druhý chodník, pomůžete oběti, zavoláte policii? A stejně postupuji já. Vzdělávám své okolí, vysvětluju laikům jak to je, ale rozhodně není mým životním posláním spasit české spotřebitele, kteří nepoznají cizí česnek. Ano, pokud je legaslativa, tak "šikovně" nastavená, že za český český česnek se považuje vše, co vyroste u nás, tak bohužel. Což většina veřejnosti netuší a pak naivně kupuje něco, co vůbec nemá charakteristické vlastnosti českého česneku v tom konzervativním smyslu. Já s vámi nechci vést boj či duchovní polemiku. Pokud vám vadí, ti co falšují vaše certifikáty, něco s tím dělejte. Co jste podnikli? V Praze je x tržišť, kde jsou tyto certifikáty k vidění, obejděte si je, parazitují přece na vašem dobrém jméně a pak vám lidé jako já nasazují psí hlavu. Bohužel jsem nikde nezaznamenala, že byste se bránili, kromě toho, že zpochybňujete charakteristiky jednolivých odrůd, případně se zaklínate paličáky a nepaličáky. A ještě jednou opakuji, to co se dělo za komunistů NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO s tím, že budu SZPI dávat podněty o falešných prodejcích česneku. Moje rodina si udavačů zažila za totáče dost. Ale podvodů a zlu se má jedinec postavit čelem. Jestli se prokáže, že ti prodejci jsou poctiví, tím líp pro ně, můžou mít na stánku výstupní zprávu SZPI:-) P. Kozáku, omlouvám se, že jsem nechala tuto diskusi sklouznout jinam. Klidně mne smažte, jestli vám to vadí.

  foto

  31. 5. 2013 17:26 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dnes jsem na Bjetinu provedl odhlávkování na fotu.Na další fotce je vytažený Bjetin.Pane ing Kozáku je vše na porostu v pořádku?Děkuji za odpověď
  31. 5. 2013 17:56 Štěpán
  31. 5. 2013 17:59 Štěpán
  31. 5. 2013 18:00 Štěpán
  31. 5. 2013 20:53 Jan Kozák
  Česnek vypadá velmi dobře, můžete oprávněně očekávat výborný výsledek. Vaše fotografie mimo jiné dokumentují, že česnek ještě dole téměř nic nemá. Takže všichni, kteří prodávají čerstvý česnek a tvrdí, že pochází z ČR, jsou podvodníci.
  1. 6. 2013 11:24 Václav Páral
  Dobrý den, přikládám fotku zaručeně českého česneku z Kauflandu v Pelhřimově. V Semicích je asi úplně jiné počasí než ve zbytku republiky že jim tam česnek tak rychle vyrostl. :)
  1. 6. 2013 12:03 Petr Štěpánek
  Zdravím, tak to je přesně jako loni, když jsem tam volal a prosil o název odrůdy - tak mi bylo řečeno, že je to jejich tajná bomba a nelze prozradit. Spolu - přísedící na druhém koncí drátu se tam evidentně bavili a smáli. Jo takovou odrůdu mít, tak mám domácí český česnek po celý rok. A vlastně, když přestanu dumat a budu kupovat, tak ho vlastně mám také po celý rok - hlavně podle cedulek.
  NO HLAVNĚ at ten náš pozdní přežije to mokro a na sklizni přeji jen samou radost. PetrS
  1. 6. 2013 14:50 Jan Kozák
  Tak toto přísluší Státní zemědělské a potravinářské inspekci, kam je vhodné podávat podnět. Ale konečně ani na těchto stránkách nemusí být zveřejňování takovýchto pochybností zbytečné.
  2. 6. 2013 7:20 Hana Kopecká
  Tak tohle mi snad bude stát i za tu cestu do Kauflandu a pak na SZPI. Bramko je poměrně velká firma a takhle šidit...prsí se domácí kvalitou. Pane Kozáku je možné že by jim už např narostly nepůvodní odrůdy, jako španěl, francouz, že už by sklidily na zeleno? Přeci je to dáno spíše klimatem a nevím zda u zahraničních odrůd je možné pěstební cyklus tak o 1 až a 1 1/2 měsíce zkrátit

  falšované potraviny

  17. 5. 2013 0:17 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
  Na dnes již populárních stránkách www.potravinynapranyri.cz se již objevil i česnek. Jak vidno, inspekce se zaměřuje i na tuto oblast.
  17. 5. 2013 6:46 Jan Kozák
  Klobouk dolů před SZPI. A to ještě bylo klamání i v zemi původu, ale to se zatím nedaří chemickou analýzou prokázat.

  Zbarvení louhovaného česneku

  2. 5. 2013 20:55 Zakladatel vlákna: Hana Bielčíková
  Vážený pane Kozáku, byla bych moc ráda, pokud byste mi mohl poradit v takové zvláštní věci. S manželem jsme si připravili elixír z česneku (250g utřeného česneku zalít slivovicí, týden nechat a pak slít a požívat po kapkách). Nejsme odborníci, použili jsme česnek z Globusu v Pardubicích, kde byla cedulka, že jde o místní produkci, česnek vypadal zdravě, po týdenním louhování nás ale překvapilo zbarvení, které jsme teda nečekali - žabincově zelená barva. Neměl byte nějaké vysvětlení, popřípadě varování, že bychom se do požívání neměli pouštět? Mohlo by jít třeba o hnojivo? Barva je to opravdu děsivá, kalně bažincově zelená. Budem moc rádi, pokud byste nám odpověděl! Děkuji!
  3. 5. 2013 19:52 Jan Kozák
  Tady nejsem dost chytrý. Nevím. Ale co vím určitě, tak v Globusu v Pardubicích prodávali někdy před měsícem česnek s velkou cedulí, že podporují české pěstitele, přitom podporovali české podvodníky. Prodávali kalibrovaný nepaličák, na ceduli byl na fotografii fialový paličák, patrně ze Španělska.
  5. 5. 2013 10:22 Hana Bielčíková
  I tak děkuji za reakci! Trochu se bojíme se do užívání pustit. To, že lžou i v Globusu, to snad raději no comment. Kéž budeme mít jednou zahrádku a vypěstujem si svůj vlastní z Vaší sdadby. Poslední otázka, jsme z Pardubic, jemožné si česnek koupit přímo od Vás?
  29. 8. 2013 23:11 Magda Příbramská
  Dobrý den,

  při pátrání po zdroji změny barvy u mého česneku jsem našla, že česnek naložený v alkoholu mění barvu na zelenou, takže myslím, že se nebude čeho bát. Viz zde recept na tinkturu z česneku: http://www.godlikeproductions.com/forum1/message99370/pg1
  (... "Put a lid on an put it in the fridge for 10 days. The liquid should be green by then") Čili v receptu se píše, že do deseti dnů česnek naložený v alkoholu má zezelenat...

  Více o zelenání a modrání česneku též zde: http://zkvaseno.blogspot.cz/2012/12/cesnek.html

  Pardubický certifikovaný česnek?

  1. 5. 2013 16:24 Zakladatel vlákna: Iva Kotorová
  Dobrý den,
  Minulý týden jsem koupila v prodejně Grunt ("zboží od českých farmářů") česnek od pěstitele z Pardubic za 235Kč/kg. Na zdi u pultu měli certifikát pravosti žlutavé barvy (pro mě bez brýlí nečitelný). Teď jsem na Vašem webu našla fotku podvodné firmy prodávající v Pardubicích. Teď už je sice dávno po sklizni, a tak se asi nelze divit měkkým stroužkům a plísni na cibulích. Některé cibule byly jako pěst s množstvím nafialovělých slupek, mezi nimi byly cibule "oloupané", malé, se žlutavými slupkami. Vybrala jsem si ty malé. Čekala jsem česnekovější vůni i chuť a Váš web mě znejistěl úplně.
  Lze někde najít seznam všech pěstitelů česneku v České republice a seznam těch certifikovaných? Podle Vašeho článku bude takový "registr" až od tohoto roku. Znamená to, že jsem si koupila česnek španělský? Víte o nějakém pěstiteli česneku z Pardubic (a jejich nejbližšího okolí)?
  Předem děkuji za odpověď.
  1. 5. 2013 16:58 Jan Kozák
  Spolehlivě jste naletěla. Pokud nemám svolení, nemohu jména pěstitelů sdělovat. Od letošního roku bude k dispozici registr držitelů certifikátu, od nichž koupíte zaručeně český česnek.

  Už je to tady...

  30. 4. 2013 8:08 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den – čekám u auta na ženu a padl mi do oka velký stánek se zeleninou. A hle konečně letošní česnek. Na pohled opravdu nádherný a ještě z něj kapala míza. Nápis ,, letošní česnek z Moravy“. Ač vím, že je to blbost- tak jsem jeden kousek koupil. Na místě ochutnávám a prodejce to začal na mně chrlit. To je síla co…vemte si více…jde na dračku…za 180 kč to je zadarmo…...Nechal jsem se zatáhnout do hovoru a zjistil, že jsou kluci na nás připravení. Po mém shrnutí všech proti-proč to nemůže být z Moravy- a že bych mohl podat podnět ke kontrole --- mi zlehka argumentoval. Takových už bylo a nikdo nic nezmohl, já nakupuju z foliaku—nemám označení český,moravský ….atd. Na závěr povídá: vše je přesně, čerstvý je a beru ho ze skladu na Moravě..je tedy z Moravy!!Jo a nechcete nové brambory z Polabí???
  Odešel jsem a jedno je jisté, že nakupovat český můžeme až tak koncem června, ale jistotu nebudeme mít nikdy, ale to už bude ten stejný za 270kč…..Kuchařky nakupovaly vesele dál a pán si mastil kapsu.
  Každý nemá šanci najít si svého pěstitele a Ti darebáci zatím vedou!!
  30. 4. 2013 10:10 Jana Kopecká
  Dobrý den, i já takové už potkávám, v obchodě se zdravou výživou jsem zatím pohrozila jen SZPI, ale zajdu se tam juknout a jinak je hlásím. Jen nevím, je lepší k hlášení připojit fotku? Když to bude bezpečné, přece jen netoužím dostat pár facek. Na druhou stranu jsem výřečná a šíleně mi vadí tito podvodníci, kteří parazitují na naivitě lidí a hlavně na poctivých pětitelích. Kudy chodím, tudy dělám osvětu, kdy se sklízí česnek, že není možné, aby to byl český atd. Překvapuje mne, že na to lidé skáčou, když nerozumím, hledám na netu či se zeptám odborníka... a nebo holt platím za nevědomost. Takže apeluji i na ostatní česnekové nadšence, když budeme aktivně hlásit podněty na SZPI a ti šizunkové nebudou mít tolik klidu, máme šanci.
  30. 4. 2013 20:41 Jan Kozák
  Fotku k tomu nepotřebujete. Dávejte podnět na SZPI, tedy přes jejich stejnojmenný web. Je zbytečné hádat se s darebáky.

  Sklizeň

  29. 4. 2013 1:40 Zakladatel vlákna: Jana
  Dobrý den, koupila jsem údajně letošní česnek z Moravy - je možné, že je to skutečně náš letošní česnek, nebo jsem naletěla?
  Děkuji za odpověď.
  29. 4. 2013 6:17 Jan Kozák
  Ti darebáci jsou ve svých lžích stále vynalézavější. Pokud česnek vypadal dost čerstvě, pak byl asi z Egypta. Náš česnek bude asi za dva měsíce. Na jižní Moravě má česnek náskok tak dva tři dny. Zrovna tak je blbost česnek ze skleníku nebo foliovníku. Doporučuji podat podnět ke kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

  Nepoctiví prodejci

  20. 4. 2013 20:32 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Pěkný den

  Náhodou jsem nahlédl na prodej-cesneku.cz a garmez.cz a stránky jsou již zablokované. Jedná se o podvodníky prodávajíc zahraniční česnek, který deklarovali jako český. Byli nahlášeni na SZPI 15.1. Myslím, že na webu se ještě další nepoctivci najdou, proto nešetřme je, bandu.
  22. 4. 2013 20:42 Hana Kopecká
  Souhlasím s vámi, také jsem si všimla, že stránky již jim nefungují. Já jsem letos rozhodnutá, že všechny šizunky budu hlásit na SZPI at se činí za nás. Protože současný stav handikepuje poctivé prodejce i pěstitele. Je potřeba se bránit, at už jako konzument, nebo pěstitel a čím více nás bude tím lépe. Už jsem minulý týden viděla dva drzouny co tvrdily že mají čerstvý český česnek...údajně ze skleníku, haha. Na Havelském trhu, měla paní na ceduli pouze čerstvý česnek, o tom že je prý český mi řekla mezi řečí. Upozornila jsem ji, že je to holý nesmysl, a že svému dodavateli nalítla. POkusím se je vždy aspon vyfotit a hned podat podnět na SZPI.
  22. 4. 2013 21:52 Martin Harasim
  Já si stojím za svým a podvodníky budu taky hlásit dále. Lepší než jen o nich pohodlně brblat a stěžovat si.

  jaký certifikát ?

  2. 4. 2013 8:58 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Sleduji tuto diskusi a je mi smutno. Po procesu likvidace pěstitelů česneku u nás, se našlo pár jedinců, kteří vložili energii, čas a velké úsilí na to, aby český česnek zůstal zachován. Dokázali osvítit spotřebitele, aby jej kupovali. Podařilo se. A hle na tuto vlnu naskočí podnikatelé, kterým jde prodejem zahraničních odrůd, přece o český česnek. Legislativa pro něj udělá maximum a nastaví pravidla tak, že---,,,,,-4. Pokud by se zde čínskému česneku dařilo a byl by chuťově srovnatelný, tak by se dal certifikovat, aniž byste musel říkat, že je to krajová odrůda. Nicméně krajovou odrůdou se česnek stává již po několika letech pěstování v dané lokalitě. …..Vždyť přece 3. Některé Italské a další česneky jsou co se týče chuti výraznější a kvalitnější než typické české odrůdy. Ale to už ví asi také každý.““““
  Pan Kozák moc dobře ví, že----cituji----,, Vyjádřit se o něčem, že je chuťově kvalitnější, je dost problematické. Každá odrůda (a nejen česneku) je chuťově více nebo méně odlišná od ostatních. Ale je třeba mít na paměti, že krajové odrůdy česneku se vyvíjely po staletí. Jejich chuť odpovídá chuťovým návykům dané oblasti. Proto jsou italské česneky jiné než české nebo francouzské.“
  To co se dováží se přece stále označuje, jako český česnek pak se dá cedulka moravský česnek a cedulka sadbový – krajová odrůda Violeta a pod. Kontrolní orgány to nezvládají . Tak tedy zlegalizujeme zahraniční odrůdy, otočíme je na pozemku, certifikujeme a hned je českého česneku víc a hlavně, za patřičnou cenu. Třeba čtvrt kila nesušeného za 69 kč. Jakmile dostane certifikát – hned mohou jít vagony třeba z Francie-- je podobný --- a hurá český spotřebitel zachrání tamní pěstitele. Spotřebitelé vědí, že český patří k nejlepším a tak jakmile bude psáno, že je český – hned rádi zaplatí vyšší cenu / podnikavci si mohou namastit / a český zemědělec bude nakonec zase jenom čučet. Kdybych to mohl ovlivnit – tak pouze certifikát na opravdu českomoravské odrůdy a u ostatních důslednost při označování ---třeba---Španěl,odrůda xy, vypěstováno ČR
  či ---Španěl,odrůda xy, vypěstováno Španělsko… a tvrdé postihy. Jednou bude snad sadby dost a můžeme pěstovat opravdu český. To se asi nestane-- neb heslo doby zní, milionářem za každou cenu, v co nejkratší době a po nás potopa. Je to smutné PS
  123Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne