Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Podvody s česnekem Zpět na diskusi

  Dotaz

  17. 6. 2022 19:32 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Pane inženýre, chtěl bych zreagovat ještě na náš dialog ze 4.12. loni. Když po střední Moravě pobíhá člověk, který prodává 16 stroužkový Havran, můžu jeho jméno a mailovou adresu legálně uveřejnit na vašich, našich stránkách o česneku? Čekám, že ne. I když ho nafotím,... Nemá samozřejmě cedulku - sadbový. Vy jste psal, že jste ho odhalil. Děkuji, za práci, která vám asi nedá ani spát. Jen mě se. e, že pan Jouda se schovává za vaši práci a lže, až mu česnek roste!!!
  17. 6. 2022 20:02 Pavel Dohnal
  Je to topcesnek. Jestli to bude odporovat zákonu, smažme to. Teď budu asi čelit žalobě. Spoléhám na vás, že mi u soudu potvrdíte, že  Havran nemá 16 stroužků. 
  27. 6. 2022 8:27 Jan Kozák ml.
  Vezmu to obecně: Osobní údaje raději nezveřejňujte, protože byste se dostal do potíží nikoliv přímo s dotyčným prodejcem, nýbrž se úřadem na ochranu osobních údajů.
  Abychom s tím mohli něco dělat sami, potřebovali bychom důkaz, že a) prodejce tvrdí, že se jedná o sadbu nebo česnek vhodný k sázení nebo b) že materiál vydává za naši odrůdu.
  S prodejem sadby to máte jako spotřebitel velmi jednoduché. Buď ji můžete koupit na tomto webu nebo u některého obchodníka, kterým zboží dodáváme. V obou případech se jedná o stejná balení v síťkách (případně o krabičku s osmi odrůdami), která balíme my. Nikdo jiný s se sadbou s našimi názvy obchodovat nesmí. Zájemci si mohou přečíst citace z příslušných zákonů na https://www.cesnek.cz/pravni-okenko.

  Když narazíte na na podvodného prodejce, doporučujeme následující postup:
  1) Jeho produkt nekupujte. Ať má název jakkoliv lákavý, je stejně smyšlený a jedná se pravděpodobně o tuctovou odrůdu ze zahraničí, jejíž sadbu si u seriózního prodejce můžete pořídit levněji. U prodejce na tržišti nebo u prodejce vedle cesty nebo toho, který jezdí do vaší obce, zkrátka neseženete sadbu vzácné odrůdy.
  2) Máte-li nějaké nejasnosti, požádejte prodejce o vysvětlení. Třeba to skutečně může být omyl.
  3) Pokud se jedná o zjevný podvod, napište provozovateli dané akce (e-mail nebo soukromou zprávu na facebooku). Většinou není v jeho zájmu, aby se na jeho trhu či výstavě šidili zákazníci. Jen o tom možná neví.
  4) Je dobré dát podnět inspekci: konzumním česnekem se zabývá SZPI, sadbou ÚKZÚZ. Když stížností dostanou více, třeba s tím začnou něco dělat.
  5) Na internetu si můžete najít, zda je možné u daného prodejce napsat recenzi. A tam ostatní zákazníky varovat. Nebo si najděte svého ověřeného místního prodejce, u kterého víte, že má pole, na kterých se snaží produkovat kvalitní česnek a dejte mu kladné hodnocení. Díky tomu se méně znalí zákazníci snáze zorientují v nabídkách.

  Určení česneku

  5. 5. 2022 8:37 Zakladatel vlákna: Roman P.
  Dobrý den,
  měl bych dotaz. Dneska jsem koupil česnek,
  který je obrovský a krásný. Nádherně silně voní. Paní co prodávala
  nevěděla co je to za odrůdu. Jen ji prý řekli, že je z Maďarska. Je spíše do fialova.

  Nedokážete určit, co je to za odrůdu? Když ho zasadím, poroste?

  Děkuji
  Podborský
  česnek1česnek2česnek3česnek4
  5. 5. 2022 16:07 Jan Kozák
  Ne, možná. To jsou odpovědi na Vaše dvě otázky.
  A včil komentář. Čerstvý česnek vždy nádherně silně voní.  Dovolím si pochybovat, že tento česnek vyrostl v Maďarsku. To by ho museli přisvětlovat, což by se výrazně projevilo na jeho ceně. Touto dobou (letos jsem to ještě neviděl) se ve stáncích objevuje česnek z Egypta a prodejci tvrdí, že je z Moravy (asi správně předpokládají, že jim na to v Čechách naletí). Ale ty egyptské vypadaly každý rok stejně, ale jinak než je ten Váš. Když tento česnek necháte doschnout, je reálný předpoklad, že poroste, ale určitě nečekejte, že bude takový, jak vypadá teď. Pokud vůbec nějaký naroste. Spousta zahrádkářů má už zkušenosti s čínským česnekem, který udělal už na podzim silnou nať a na jaře byl všemu konec. My samozřejmě zkoušíme i česneky z Peru, Argentiny (mimochodem argentinský česnek považuji vedle českého za nejlepší na světě), jižní Evropy atd., ale pokud chceme mít spolehlivý výsledek, pak je to stejně jenom ten český. Myšleno české odrůdy, ať už registrované nebo krajové.
  19. 5. 2022 21:11 Jozef Sisak
  Pred par rokmi ked som zhanal nove odrody cesnaku po celom svete ma prekvapila informacia že v Argentine pre lacnejšiu sadbu z Činy sa stracaju ich pôvodne odrody - podobny stav ako bol nedavno aj v čechach. Vďaka Vam -ste udržali česke odrody pri živote . Na Slovensku niektore odrody už su stratene.

  Mirka ?

  25. 2. 2022 16:55 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Neodolal som pokušeniu a zakupil som tento cesnak určený na jarnú výsadbu bez označenia v predajni - stratil sa štitok - posledne balenie . Malo by sa jednať o odrodu MIRKA .
  1SNIMOK2SNIMOK
  25. 2. 2022 17:43 Jan Kozák
  V žádném případě. Nevím, co to je, ale Mirka určitě ne. Ani jiná česká odrůda. V celé EU platí, že bez štítku nesmí být sadba uváděna do oběhu (prodávána).
  25. 2. 2022 22:07 Vaclav Kavka
  Je to česnek skupiny Creole. Většina jich je z teplých krajů. Např "rosso di sulmona"
  Na odkaze uvidíte, že to je opravdu ono:
  https://www.australiangarlic.net.au/garlic/creole

  Mirka je typický zástupce skupiny Rocambole - palmovité listy, velké pacibulky, volnější slupka, tvar stroužku, viditelné srůsty.
  26. 2. 2022 19:48 Jozef Sisak
  Vďaka za odpoveď ktora len potvrdila môj nazor . Predpokladam  "španiel"

  Havran

  3. 12. 2021 22:51 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Jeden pán ze středu Moravy, vymetá z pytlama materiálu Moravu, pár kousků Havrana jsem si vzal, divil jsem se, že měl 11 - 16 stroužků. Vpravo Havran originál, vlevo... 
  Foto
  4. 12. 2021 8:00 Novák Ladislav
  U Havrana je i 8 stroužků rarita. 11 - 16 stroužků bych tipoval na odrůdu Slavin.
  4. 12. 2021 16:50 Jan Kozák
  Ten pán ze středu Moravy je podvodník. To, co nabízí, není česká odrůda.
  A včil jsem se podíval, odkud tento výtečník podniká. Troufám si tvrdit, že to není ani polská odrůda. Tipoval bych dálná východ.

  Zahrada Čech Litoměřice

  15. 9. 2021 17:14 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Dnes jsme dostali zprávu o prodejci česnekové sadby na výstavě Zahrada Čech údajně z naší produkce, který používá naše logo, ale podává nějaké nesprávné informace. Pokud jste tam někoho takového viděli nebo tam teprve pojedete, prosím o sdělení, oč se tam jedná. a kdyby byla i fotka, bylo by to nejlepší. Máte-li něco k tomuto, tak mi to, prosím, pošlete na můj e-mail.
  Děkuji za spolupráci.

  Koupě

  1. 9. 2021 17:02 Zakladatel vlákna: Robert Ichman
  Dobrý den, dá se ještě koupit Benátčan? Nebo ta dárková krabička s více druhý česneku? Děkuji, nějak jsem to asi zaspal, nestihl. V nabídce jsem to neviděl
  3. 9. 2021 15:16 Jan Kozák ml.
  Stále platí, co je uvedené na stránce, na které jste zjistil, že je česnek vyprodaný. Tedy je vyprodaný, možná se některé odrůdy do nabídky vrátí v průběhu září. A pokud na to chcete být upozorněn, vyplňte prosím na té stránce svou e-mailovou adresu.
  7. 9. 2021 22:09 Vítězslav Dotzauer
  Pane Novák plně chápu Váš smazaný příspěvek,jelikož se zde můžeme bavit o česneku od A do B- bohužel dál už to není možné(pravidla diskuse).Lehce chápu Kozákovi(celou rodinu) ale tento web se stal bohudík nadčasovým středoevropským portálem probírajícím současnou problematiku pěstování všeho různého česneku v zemích Českých,Moravských a Slezkých+celé Slovensko.Asi víme komu za to,za ty léta děkovat,ale mnozí by uvítali se zde bavit o všem.Je to jen návrh.Děkuji a prosím o podpoření souhlasu se zde bavit i o jiných odrůdach a o všem co nás trápí.
  7. 9. 2021 23:33 Jan Kozák ml.
  Pane Dotzauere, příspěvek odkazoval na člověka, který vydělával na tom, že falšoval náš produkt. To není konkurence, to je prachobyčejný podvodník parazitující na naší práci. Možná jste nesprávně odhadl, co v tom příspěvku bylo…
  9. 9. 2021 22:21 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Kozáku Jane ml.
  asi tušíte ,žě si myslím ,že víte ,že já vím ,že  Vy víte ,že nemám  křišťalovou kouli abych plně tušil o čem byl smazaný článek!
  Nechci zabřehnout do nebe nebo pekla
   se osočujících záležitostí.
  Tento podvodník nebyl první a asi né poslední kdo se pokouší vydělat na Vašem jméně a potudroucí práci.Jeho jméno a fotka by mě moc zajímala.Ale pokud nemáte dost důkazů k jeho činnosti tak je to jen tvrzení proti tvrzení.Důkazy se na dálku budou dost špatně prokazovat ale pokud by jste na tomto webu oslovil veřejnost k podmětnému prošetření tohoto podvodníka tak je velice možné ,že uspějete!Nesmíte to vzdát! Je to ve Vašem zájmu.Nejsem advokát abych Vám poradil.V Americe by to bylo poškození dobrého jména firmy a cca 10 mil USD odškodnění .Ale držím palce ve Vašem boji.Je to Váš boj.Přeji úspěšný boj a tohoto člověka zašlapejte 100 cm nebo hlouběji,raději hlouběji.Ale nenápadně-raději potmě.A tuto radu nemáte od mě!Asi od úplně někoho jiného.Je to myšleno obrazně.Nebo polopatisticky?
  10. 9. 2021 9:40 Jan Kozák ml.
  Promiňte, ale tato debata je absurdní od okamžiku, kdy jste se ztotožnil s příspěvkem, který jste ani nečetl. To ukazuje důvod, proč je tato diskuse moderovaná – chceme, aby se tu lidé vyjadřovali k tématu.

  Váš boj proti omezování diskuse je docela mimo. Za letošní rok bylo v diskusi skryto 8 příspěvků. Jeden byl odkaz na podvodníka, druhý opilecké plácání. Zbylých 6 byly pouhé duplicity a špatně zařazené příspěvky. Ty vznikají tak, že si tazatel nevšimne (nebo zapomene), že se na danou věc už ptal, nebo dotaz přidá znovu, aby se domohl odpovědi. Takové příspěvky mažeme proto, aby se případné odpovědi a upřesnění zobrazily u jednoho z těchto dotazů a nedělily se mezi oba, což diskusi pro čtenáře znepřehledňuje.
  13. 9. 2021 21:08 Vítězslav Dotzauer
  Děkuji.Doufám v lepší zítřky.
  3. 9. 2021 19:36 Novák Ladislav
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Už nám ty podvody začínají

  29. 4. 2020 23:49 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
  Tento český česnek aktuálně v Jičíně na trhu.., s informací, že si to pěstuje majitel sám na svém pozemku. Z výpisu podle IČ v Aresu, cizinec - nákup a prodej.......každý rok se to opakuje. 
  Nepoznávám českou odrůduA takto vypadá aktuálně raná česká odrůda Bjetin na našem poli...aktuálně česká raná odrůda Bjetin na našem poli
  30. 4. 2020 8:03 Jan Kozák
  A rajčata si asi pěstuje také sám. Jak jsem psal včera,nebylo by špatné dát podnět ke kontrole SZPI.

  Česnek - prodej

  27. 4. 2020 14:19 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
  Dobrý den,
  v poslední době se podél cesty dá koupit český česnek. Ptala jsem se, kde se v této době už urodil česnek a bylo mi řečeno, že se jedná o česnek pěstovaný ve sklenících v Němčicích...chci se zeptat, zda se tímto způsobem česnek opravdu pěstuje, nějak se mi to nezdá? Děkuji.
  27. 4. 2020 21:07 Vaclav Kavka
  Pan Kozák mě možná opraví, ale české odrůdy potřebují aspoň 2 měsíce periodu chladu a k vytvoření cibule delší fotoperiodu, než je i den v současnosti. Shodou okolností si zkouším, jaká délka dne u našich odrůd spustí kvetení a tvorbu cibule a v současnosti mám na okně kytky se 14 listy a květní stvol zatím nikde. Takže českým odrůdám by se muselo chladit, topit i svítit, což asi nedává smysl. V tuto chvíli je čerstvě sklízen česnek nejspíš na jižním pobřeží Středozemního moře. Pokud se mýlím, budu rád opraven.
  28. 4. 2020 11:58 Marika Šedivá
  Mně právě také přijde, že tento způsob by byl zřejmě nejen finančně značně náročný, ale pokud by tomu tak bylo, pravděpodobně by tento způsob byl již rozšířenější, vždyť by pak pěstitelé měli dvojí sklizeň za sezonu...nevím no, nechci nikomu křivdit, ale na druhou stranu mě štve, když se podvádí lidé...proto mě zajímalo, jestli tímto způsobem lze česnek pěstovat, případně zda o tom p. Kozák něco ví, přece jen má asi přehled, kdo kde pěstuje...tedy údajně konkrétně v těch Němčicích, jak bylo prodavačkou řečeno. Odrůda Moravský Dukát údajně.
  28. 4. 2020 19:11 Jan Kozák
  Protože teď nikde necourám, tak jsem tento podvod ještě neviděl. Ne že by to nešlo udělat, ale stálo by to tolik, že by takový česnek nikdo nekoupil. Souhlasil bych s panem Kavkou s lokalizací pěstitelské oblasti, protože v tuto roční dobu se u nás v jiných letech objevoval čerstvý česnek z Egypta.
  28. 4. 2020 21:36 Marika Šedivá
  Děkuji za odpověď. Na tento patrně tedy podvůdek lze narazit minimálně na dvou místech tady u nás - v Havířově a Dětmarovicích, kde obě paní prodavačky tvrdily totéž...lze proti těmto podvodníkům vůbec nějak zakročit?
  29. 4. 2020 7:41 Jan Kozák
  Máte-li chuť, podejte Státní zemědělské a potravinářské inspekci podnět ke kontrole. https://www.szpi.gov.cz/clanek/kontakty-pro-verejnost.aspx
  3. 5. 2020 21:57 Vaclav Kavka
  Tak jen pro doplnění. Vyrazil mi první stvol, u odrůdy Ivan. Uvidím, jak ostatní odrůdy, ale zdá se, že pro "floral transition"  u našich odrůd je třeba od cca 14,5h výše.
  4. 5. 2020 7:06 Jan Kozák
  A pokud jsem dostal minulý týden správnou informaci, tak v Němčicích pěstují ve sklenících jenom rajčata.

  česnek Therador

  2. 10. 2017 15:20 Zakladatel vlákna: Martin Čech
  Dobrý den, na internetu se nabízí druh česneku THERADOR, nevíte jestli se jedná o pravou česnekovou odrůdu ,nebo má s ní někdo zkušenost? Je opravdu česká nebo jen prodávající klame své zákazníky? děkuji za odpověď Čech
  2. 10. 2017 21:07 Jan Kozák
  Odrůda Therador je francouzská. Pokud někdo tvrdí, že je česká, pak skutečně prodejce své zákazníky klame.

  Neexistující odrůda

  14. 8. 2017 20:13 Zakladatel vlákna: Seitl Jiří
  Dobrý večer, dnes jsem zakoupil v Lidlu balení česneku - odrůda THERANO, země původu Česká republika. Ani Google však tuto odrůdu nenašel.. Jedná se o podvod? Děkuji.
  17. 8. 2017 7:03 Jan Kozák
  Říká se tomu klamání spotřebitele. Ve Společném katalogu odrůd druhů zeleniny (toto je oficiální název dokumentu) odrůda tohoto názvu není, to znamená, že ani neexistuje. Stejné je to i s "odrůdou" Violeta.

  původ odrůdy Rubín.

  11. 8. 2017 11:42 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den. Včera jsem viděl na tržnici ve Znojmě odrůdu Rubín. Hledal jsem ve svých záznamech o pěstování česneku i v databázi odrůd, leč tuto odrůdu jsem nikde nenašel. Můžete mi říci odkud tato odrůda pochází? Česká určitě není, domnívám se že je to francouzský česnek. Děkuji za odpověď. Filounek Jar.
  11. 8. 2017 15:07 Jan Kozák
  Říká se tomu klamání spotřebitele. Česnek odrůdu tohoto jména určitě nemá. Protože mám pouze tuto stručnou informaci, mohu se mýlit, ale řekl bych, že to bude česnek dovezený ze Španělska, který se s podvodným názvem Rubín lépe prodává.

  Daniel Sokolínský: falešní prodejci sadby

  30. 7. 2015 20:50 Zakladatel vlákna: Daniel Sokolínský
  Je možné někde najít seznam/registr výrobců, kteří smí uvádět česnek pod označením sadbový na trh? Případně, jak proti nim postupovat, nebo zda to někam nahlásit. Nejde jen o mne- koupil jsem si sadbu u moravoseed (chtěl jsem u vás zakoupit Havrana, ale než jsem stačil sehnat peníze, tak byl pryč :( ), ale naletět jim může kdokoli a pak si zavlečením některých chorob zničit celou zem.
  31. 7. 2015 7:38 Jan Kozák
  Pokud takový registr existuje, pak ho má odbor osiv a sadby ÚKKZÚZ. K nim také mají směřovat podněty ke kontrole.
  31. 7. 2015 11:16 Filounek Jaroslav
  Dobrý den pane Sokolínský, pokud se podíváte na web UKZUZ tak zjistíte že MORAVOSEED jsou registrovaní šlechtitelé česneku na jižní Moravě. Z Vašeho dotazu mám dojem,že máte obavu z tohoto prodejce česneku. Přeji krásný den. Filounek Jar.
  1. 8. 2015 1:20 Daniel Sokolínský
  To rozhodně ne firma Moravoseed je rozhodně poctivá a nemám žádné pochybnosti. Jen bych měl zalusk příští rok na některé odrůdy od Ing. Jan Kozáka... snad nezaspím :)

  ČESKÝ ČESNEK ??????

  30. 1. 2014 19:50 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Zdravím a nedá mi to, abych se nepodělil s radostí, že je konečně česneku od českých farmářů dostatek.Stačilo tak málo.Farmáři asi přestali pěstovat a skočili do aut a vozí.Jak jinak si vyložit nápisy v PEN....Y. Česnek od českých farmářů--krásných 89kč -- země původu Španělsko !!!!!Přátelé nerozumím tomu, ale pokud by letos vymrzl - naši farmáři ho vypěstují a nabídnou.Již se nebojím a českého si užiju i letos.Nebojte se taky.PetrS

  zasazený česnek vůbec nevzešel

  20. 11. 2013 14:25 Zakladatel vlákna: Nesvorný
  Vážený pane Kozáku,
  před lety jsem úspěšně pěstoval česnek pro vlastní potřebu. Vloni jsem se chtěl k tomu vrátit, ale česnek zakoupený ve Vlašimi od soukromého pěstitele a mořený v Sulce mi vůbec nevzešel.Co mohlo být příčinou? Záhon jsem z obavy z mrazů zakryl smrkovými větvemi.
  Děkuji předem za vaši odpověď. Jan Nesvorný
  20. 11. 2013 17:59 Jan Kozák
  Mohly by být tři chyby:
  1. "Pěstitel" z Vlašimi nebyl pěstitel, ale podvodník, který Vám prodal konzumní česnek z dovozu.
  2. Příliš časná výsadba (okolo poloviny září).
  3. Vysoká koncentrace Sulky (má být 5 %) nebo příliš dlouhá doba moření, kdy došlo k popálení.
  21. 11. 2013 8:00 Zdeněk Vémola
  Přikláním se k variantě č.1
  21. 11. 2013 9:59 Jirka
  Určitě to nebyl čínský, co mohlo být příčinou: smrkové větve mi za třicet dní zcela zničily trávník. Pod linem po 60ti dnech je trávník světlý a nezničen. Vysoká koncentrace síry SK 520 nepopálila za 25 dní kořeny ani listy. Jirka 151 m nm.

  česnek, nad kterým žasnu

  23. 10. 2013 0:36 Zakladatel vlákna: Libor Weber
  V prodejně zahradkářských potřeb (Valašské Meziříčí-Poličná za pumpou Cafro u stanice STK) jsem nevěřícně zíral na přepravku s česnekem (nafialovělý, počet stroužků min 12) s průměrem tak 10-12 cm s nápisem Bjetin - původ český. Když jsem se zeptal, odkud je, bylo mi řečeno, že od Žatce. Aniž bych se ptal podruhé, prodávající mě ve snaze prodat upozornila, že jde opravdu o český česnek od Žatce a dodala "Sibiřský". To mi stačilo a vypadl jsem ven. Ohlédl jsem se a teprve ted jsem si všimnul, že na nabídkové ceduli u dveří je napsáno že mají český česnek vhodný na konzum i sadbu. Myslím si, že se s tím asi nic jiného než jít jinam, dělat nedá
  23. 10. 2013 6:27 Jan Kozák
  Nápis na ceduli je klamání, které má v kompetenci ÚKZÚZ, špatně označenou odrůdu zase SZPI. K těm má směřovat podnět.

  český česnek

  11. 9. 2013 15:32 Zakladatel vlákna: Ludmila
  Dobrý den,jak projíždím vesnicemi na Moravě kolem Kyjova i Hodonína je vidět u silnice cedule s nápisem "český česnek" a věřím že je to skutečně nefalšovaný český,protože několik mých známých česnek pěstuje a bohužel není na něj odbyt.Proč ho nanakupují výkupy jak to bylo dřív a když byl přebytek tak bylo po problému.Je nějaké řešení?
  12. 9. 2013 9:50 Jan Kozák
  Řešení by určitě bylo, ale asi není politická vůle. Kdyby stát za naše daně chránil své občany od podvodníků, kteří prodávají španělský česnek za český, pak by se ten skutečně český prodával bez problémů. Jen si vezměte loňský rok, kdy většina česneku u nás zmrzla, přesto tolik "českého" česneku nikdy nebylo. Dá se předpokládat, že takto bylo oklamáno kolem devadesáti procent obyvatel, to je devět miliónů. A stát mlčí.

  zahrada čech

  9. 9. 2013 9:23 Zakladatel vlákna: Baluška Arnošt
  Dobrý den,budete mít prodejní stánek na zahradě čech?Děkuji A.Baluška
  11. 9. 2013 10:11 Jan Kozák
  Určitě ne. Každý, kdo tam bude prodávat "sadbu" našich odrůd je podvodník. Navíc počítejte s tím, že to bude většinou španělský konzumní česnek.

  obří česnek

  15. 8. 2013 18:03 Zakladatel vlákna: Věra
  Přeji krásný den, na truhu jsem vedle česneku Dukát objevila obří čenek - paličky byly velké a bylo mi řečeno že je jako česnek lesní / ten znám / a má výraznější chuť. Nikde jsem se o něm nedočetla, nebo je to zace nějaký podvod. Děkuji za odpověď Hanousková
  16. 8. 2013 6:05 Jan Kozák
  Taková označení bývají dost podezřelá.

  Česnek za 155 kč

  18. 7. 2013 15:29 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
  V Praze se prý sežene český česnek za 155kč/kg. Je to možné?
  18. 7. 2013 22:20 Jan Kozák
  Myslím, že česnek český nebude, podvodník ano.

  15. 7. 2013 12:32 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
  Dnes se u nás stavil kupec na česnek, a snažil se mi nabulíkovat, že na Litoměřicku, se prodává český česnek za 60kč/kg, a že je česneku habaděj. Co vy na to pěstitelé? To byl ńákej vychcánek. !!!!
  15. 7. 2013 14:30 josef
  To byl vychcánek a takovejch bude víc.
  15. 7. 2013 17:24 filip
  Taky si to myslím.. Osobně si myslím, že českého česneku je málo. Ano česneku je hodně, ale spíše nekvalitního (čínského). Můj názor

  POZOR: http://www.cesnekodpestitele.cz/

  3. 7. 2013 20:25 Zakladatel vlákna: František Kulhánek
  Dobrý den pane Ing. Kozáku a všichni příznivci kvalitního českého česneku. Rád bych se podělil se zkušeností s tímto pochybným překupníkem. Jeho jméno je FILIP JANDA(26 let -Liberec). Když jsem viděl jeho webové stránky,fotky a přečetl spoustu nesmyslných textů, nevydržel jsem a musel jsem mu napsat. Sám mi odpověděl na mé otázky: ,,Proč na fotkách není český česnek, proč nemá vypsané odrůdy a proč má na fotce pneu secí stroj na kukuřici?´´Proč nemá jedinou fotku jak pěstoval, popř. sklízel?? Odpověděl: Že pěstuje česnek francouzský a španělský a že ho může prodávat jako český. Ale přijde mi to jako ,,klámání spotřebitele´´. Tak snad všichni chceme české odrůdy a ne nějaké zmetky z ciziny ještě z rukou překupníků. Na závěr bych chtěl říct, že si vážím práce pana Kozáka a celé jeho rodiny. S pozdravem František
  3. 7. 2013 21:45 Jan Kozák
  Všechno, co jsem do dnešního dne viděl označené jako kvalitní český česnek od pěstitele, bylo vypěstováno ve Španělsku. Tož nevím; je pan Janda podvodník nebo oběť podvodu?

  džambul na zeleno

  26. 6. 2013 16:45 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý de pane Kozáku, dnes jsem se na trhu na Tylově náměstí v Praze setkala s čerstvým česnekem, prý Džambul. Prodejci trdili, že Džambul je nejranejší odrůda,což bych jim nezazlívala. Nicméně mi ochotně dali kontakt na pěstitele,který pochází z Čelákovic-okolí. Cibule byly opravdu veliké, a vypadalo to jako Džambul, jenže ten já osobně neznám. Dovedete si představit, že už je v Polabí Džambul ke skliznitj ca o 3 týdny dřív?
  26. 6. 2013 18:56 Jan Kozák
  Určitě je v tom nějaký podvod. Máte-li možnost, tak bych Vás prosil o nějakou fotodokumentaci i další podrobnosti. Asi E-mailem.

  český česnek :)

  7. 6. 2013 21:15 Zakladatel vlákna: Václav Blahovec
  Dobrý den.
  Před třemi dny jsem šel naším okr. městem a u jednoho obchodního domu je velká cedule:Prodej českého česneku!!
  odrůda:Sibiř, 197 kč/kg(prodejce byl z Pardubicka),když jsem prošel kolem stánku tak jsem si všiml,že ten samý česnek jsem viděl v Coopu za 122 kč/kg země původu:Španělsko.Pochybuji,že byl český :)
  11. 6. 2013 21:32 Jan Kozák
  Už podle názvu odrůdy je jasné, že jste potkal podvodníka. Odrůda tohoto jména neexistuje.

  "český česnek v Kauflandu"

  3. 6. 2013 19:09 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, dnes jsem narazila v Kauflandu na níže zmiňovaný "český česnek" od Bramka Semice, obratem jsem podala podnět na SZPI. Tímto apeluji i na ostatní diskutující, kterým tyto podvody vadí, aby se přidali, když mají Kaufland po cestě. Jinak než naši aktivitou žádné změny nedosahneme a snad těm podfukářům alespoň trochu ztížíme okrádání.
  3. 6. 2013 21:56 Ivan Pavlík
  Český česnek se vyskytl v prodejní síti 14 dní po zahájení sklizně ve Španělsku a Portugalsku. Bohužel běžný spotřebitel často ani neví, zda se český česnek pěstuje v ČR nebo v zahraničí... Z médií si dnes lidé vezmou jen to, že v ČR není česnek, ale to, že nikde jinde se vypěstovat nedá o tom spousta lidí ani netuší... Dnes jsou lidé zvyklí koupit si každý den jakýkoliv produkt... Poptávka ovlivňuje nabídku... To je jen běžný ekonomický mechanismus.... Bohužel!!!
  3. 6. 2013 22:29 Jana Kopecká
  Pane Pavlíku, jsem malopěstitelka, vím v jaké fázi mám vlastní česnek. To, že někdo v síti tvrdí, že má český česnek 14 dní po zahájení sklizně v cizině je opravdu k pláči. Jeden by skoro řekl, dobře těm lidem tak, když nemyslí, ale jde mi o princip, je to podvod. PS. Jestli se nepletu, vy patříte k tomu "pochybnému sdružení", co vydává "ty certifikáty" "českého česneku ze Španělska"... Od vás to sedí, vloni jsem potkala na trhu v Praze x prodejců, co se oháněli vaším certifikátem a prodávali cizí česnek, případně neexistující odrůdy. Ujištuju vás, že všechny falešné prodejce budu letost hlásit. Mně to za to stojí.
  6. 6. 2013 8:51 Ivan Pavlík
  A už je to opět tady. Každý kdo pěstuje zahraniční odrůdy, tak je podle Vás podvodník. Naše certifikáty se bohužel ve velkém falšují a to je velký problém, takže většina těch certifikátů je padělek. Setkáváme se s tím dnes a denně. Bojujeme proti tomu, avšak velice marně. Řeči o pochybnostech sdružení a činnosti jsou minimálně urážející a shazují naší minimální snahu zde něco činit, Vy paní Kopecká jste zde jen uvedla, že budete udávat, jako za starých časů, kdy zde tyto praktiky fungovali velice úspěšně a lidé se za to styděli. Zkuste jít třeba opačnou cestou a když Vám to vše tak vadí, i naše sdružení, můžete jít nějakou vlastní cestou a udělat spotřebitelům osvětu. Ale rozhodně nedáváme certifikáty nikomu, kdo sem vozí po paletách česnek ze Španělska a ještě o dva měsíce dřív než se zde začne vůbec sklízet. S pozdravem
  6. 6. 2013 9:14 Jana Kopecká
  Pane Pavlíku, pokud jsem se vás osobně dotkla, omlouvám se. Ta reakce byla tak ostrá proto, že jsme vloni u vašeho sdružení či spolku urgovali falešné prodejce s vašim certifikátem a NIKDO se nám od vás neozval. Udávání si vyprošuji, když bude svědkem trestného činu, co uděláte? Přejdete na druhý chodník, pomůžete oběti, zavoláte policii? A stejně postupuji já. Vzdělávám své okolí, vysvětluju laikům jak to je, ale rozhodně není mým životním posláním spasit české spotřebitele, kteří nepoznají cizí česnek. Ano, pokud je legaslativa, tak "šikovně" nastavená, že za český český česnek se považuje vše, co vyroste u nás, tak bohužel. Což většina veřejnosti netuší a pak naivně kupuje něco, co vůbec nemá charakteristické vlastnosti českého česneku v tom konzervativním smyslu. Já s vámi nechci vést boj či duchovní polemiku. Pokud vám vadí, ti co falšují vaše certifikáty, něco s tím dělejte. Co jste podnikli? V Praze je x tržišť, kde jsou tyto certifikáty k vidění, obejděte si je, parazitují přece na vašem dobrém jméně a pak vám lidé jako já nasazují psí hlavu. Bohužel jsem nikde nezaznamenala, že byste se bránili, kromě toho, že zpochybňujete charakteristiky jednolivých odrůd, případně se zaklínate paličáky a nepaličáky. A ještě jednou opakuji, to co se dělo za komunistů NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO s tím, že budu SZPI dávat podněty o falešných prodejcích česneku. Moje rodina si udavačů zažila za totáče dost. Ale podvodů a zlu se má jedinec postavit čelem. Jestli se prokáže, že ti prodejci jsou poctiví, tím líp pro ně, můžou mít na stánku výstupní zprávu SZPI:-) P. Kozáku, omlouvám se, že jsem nechala tuto diskusi sklouznout jinam. Klidně mne smažte, jestli vám to vadí.

  foto

  31. 5. 2013 17:26 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dnes jsem na Bjetinu provedl odhlávkování na fotu.Na další fotce je vytažený Bjetin.Pane ing Kozáku je vše na porostu v pořádku?Děkuji za odpověď
  31. 5. 2013 17:56 Štěpán
  31. 5. 2013 17:59 Štěpán
  31. 5. 2013 18:00 Štěpán
  31. 5. 2013 20:53 Jan Kozák
  Česnek vypadá velmi dobře, můžete oprávněně očekávat výborný výsledek. Vaše fotografie mimo jiné dokumentují, že česnek ještě dole téměř nic nemá. Takže všichni, kteří prodávají čerstvý česnek a tvrdí, že pochází z ČR, jsou podvodníci.
  1. 6. 2013 11:24 Václav Páral
  Dobrý den, přikládám fotku zaručeně českého česneku z Kauflandu v Pelhřimově. V Semicích je asi úplně jiné počasí než ve zbytku republiky že jim tam česnek tak rychle vyrostl. :)
  1. 6. 2013 12:03 Petr Štěpánek
  Zdravím, tak to je přesně jako loni, když jsem tam volal a prosil o název odrůdy - tak mi bylo řečeno, že je to jejich tajná bomba a nelze prozradit. Spolu - přísedící na druhém koncí drátu se tam evidentně bavili a smáli. Jo takovou odrůdu mít, tak mám domácí český česnek po celý rok. A vlastně, když přestanu dumat a budu kupovat, tak ho vlastně mám také po celý rok - hlavně podle cedulek.
  NO HLAVNĚ at ten náš pozdní přežije to mokro a na sklizni přeji jen samou radost. PetrS
  1. 6. 2013 14:50 Jan Kozák
  Tak toto přísluší Státní zemědělské a potravinářské inspekci, kam je vhodné podávat podnět. Ale konečně ani na těchto stránkách nemusí být zveřejňování takovýchto pochybností zbytečné.
  2. 6. 2013 7:20 Hana Kopecká
  Tak tohle mi snad bude stát i za tu cestu do Kauflandu a pak na SZPI. Bramko je poměrně velká firma a takhle šidit...prsí se domácí kvalitou. Pane Kozáku je možné že by jim už např narostly nepůvodní odrůdy, jako španěl, francouz, že už by sklidily na zeleno? Přeci je to dáno spíše klimatem a nevím zda u zahraničních odrůd je možné pěstební cyklus tak o 1 až a 1 1/2 měsíce zkrátit

  falšované potraviny

  17. 5. 2013 0:17 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
  Na dnes již populárních stránkách www.potravinynapranyri.cz se již objevil i česnek. Jak vidno, inspekce se zaměřuje i na tuto oblast.
  17. 5. 2013 6:46 Jan Kozák
  Klobouk dolů před SZPI. A to ještě bylo klamání i v zemi původu, ale to se zatím nedaří chemickou analýzou prokázat.

  Zbarvení louhovaného česneku

  2. 5. 2013 20:55 Zakladatel vlákna: Hana Bielčíková
  Vážený pane Kozáku, byla bych moc ráda, pokud byste mi mohl poradit v takové zvláštní věci. S manželem jsme si připravili elixír z česneku (250g utřeného česneku zalít slivovicí, týden nechat a pak slít a požívat po kapkách). Nejsme odborníci, použili jsme česnek z Globusu v Pardubicích, kde byla cedulka, že jde o místní produkci, česnek vypadal zdravě, po týdenním louhování nás ale překvapilo zbarvení, které jsme teda nečekali - žabincově zelená barva. Neměl byte nějaké vysvětlení, popřípadě varování, že bychom se do požívání neměli pouštět? Mohlo by jít třeba o hnojivo? Barva je to opravdu děsivá, kalně bažincově zelená. Budem moc rádi, pokud byste nám odpověděl! Děkuji!
  3. 5. 2013 19:52 Jan Kozák
  Tady nejsem dost chytrý. Nevím. Ale co vím určitě, tak v Globusu v Pardubicích prodávali někdy před měsícem česnek s velkou cedulí, že podporují české pěstitele, přitom podporovali české podvodníky. Prodávali kalibrovaný nepaličák, na ceduli byl na fotografii fialový paličák, patrně ze Španělska.
  5. 5. 2013 10:22 Hana Bielčíková
  I tak děkuji za reakci! Trochu se bojíme se do užívání pustit. To, že lžou i v Globusu, to snad raději no comment. Kéž budeme mít jednou zahrádku a vypěstujem si svůj vlastní z Vaší sdadby. Poslední otázka, jsme z Pardubic, jemožné si česnek koupit přímo od Vás?
  29. 8. 2013 23:11 Magda Příbramská
  Dobrý den,

  při pátrání po zdroji změny barvy u mého česneku jsem našla, že česnek naložený v alkoholu mění barvu na zelenou, takže myslím, že se nebude čeho bát. Viz zde recept na tinkturu z česneku: http://www.godlikeproductions.com/forum1/message99370/pg1
  (... "Put a lid on an put it in the fridge for 10 days. The liquid should be green by then") Čili v receptu se píše, že do deseti dnů česnek naložený v alkoholu má zezelenat...

  Více o zelenání a modrání česneku též zde: http://zkvaseno.blogspot.cz/2012/12/cesnek.html

  Pardubický certifikovaný česnek?

  1. 5. 2013 16:24 Zakladatel vlákna: Iva Kotorová
  Dobrý den,
  Minulý týden jsem koupila v prodejně Grunt ("zboží od českých farmářů") česnek od pěstitele z Pardubic za 235Kč/kg. Na zdi u pultu měli certifikát pravosti žlutavé barvy (pro mě bez brýlí nečitelný). Teď jsem na Vašem webu našla fotku podvodné firmy prodávající v Pardubicích. Teď už je sice dávno po sklizni, a tak se asi nelze divit měkkým stroužkům a plísni na cibulích. Některé cibule byly jako pěst s množstvím nafialovělých slupek, mezi nimi byly cibule "oloupané", malé, se žlutavými slupkami. Vybrala jsem si ty malé. Čekala jsem česnekovější vůni i chuť a Váš web mě znejistěl úplně.
  Lze někde najít seznam všech pěstitelů česneku v České republice a seznam těch certifikovaných? Podle Vašeho článku bude takový "registr" až od tohoto roku. Znamená to, že jsem si koupila česnek španělský? Víte o nějakém pěstiteli česneku z Pardubic (a jejich nejbližšího okolí)?
  Předem děkuji za odpověď.
  1. 5. 2013 16:58 Jan Kozák
  Spolehlivě jste naletěla. Pokud nemám svolení, nemohu jména pěstitelů sdělovat. Od letošního roku bude k dispozici registr držitelů certifikátu, od nichž koupíte zaručeně český česnek.

  Už je to tady...

  30. 4. 2013 8:08 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den – čekám u auta na ženu a padl mi do oka velký stánek se zeleninou. A hle konečně letošní česnek. Na pohled opravdu nádherný a ještě z něj kapala míza. Nápis ,, letošní česnek z Moravy“. Ač vím, že je to blbost- tak jsem jeden kousek koupil. Na místě ochutnávám a prodejce to začal na mně chrlit. To je síla co…vemte si více…jde na dračku…za 180 kč to je zadarmo…...Nechal jsem se zatáhnout do hovoru a zjistil, že jsou kluci na nás připravení. Po mém shrnutí všech proti-proč to nemůže být z Moravy- a že bych mohl podat podnět ke kontrole --- mi zlehka argumentoval. Takových už bylo a nikdo nic nezmohl, já nakupuju z foliaku—nemám označení český,moravský ….atd. Na závěr povídá: vše je přesně, čerstvý je a beru ho ze skladu na Moravě..je tedy z Moravy!!Jo a nechcete nové brambory z Polabí???
  Odešel jsem a jedno je jisté, že nakupovat český můžeme až tak koncem června, ale jistotu nebudeme mít nikdy, ale to už bude ten stejný za 270kč…..Kuchařky nakupovaly vesele dál a pán si mastil kapsu.
  Každý nemá šanci najít si svého pěstitele a Ti darebáci zatím vedou!!
  30. 4. 2013 10:10 Jana Kopecká
  Dobrý den, i já takové už potkávám, v obchodě se zdravou výživou jsem zatím pohrozila jen SZPI, ale zajdu se tam juknout a jinak je hlásím. Jen nevím, je lepší k hlášení připojit fotku? Když to bude bezpečné, přece jen netoužím dostat pár facek. Na druhou stranu jsem výřečná a šíleně mi vadí tito podvodníci, kteří parazitují na naivitě lidí a hlavně na poctivých pětitelích. Kudy chodím, tudy dělám osvětu, kdy se sklízí česnek, že není možné, aby to byl český atd. Překvapuje mne, že na to lidé skáčou, když nerozumím, hledám na netu či se zeptám odborníka... a nebo holt platím za nevědomost. Takže apeluji i na ostatní česnekové nadšence, když budeme aktivně hlásit podněty na SZPI a ti šizunkové nebudou mít tolik klidu, máme šanci.
  30. 4. 2013 20:41 Jan Kozák
  Fotku k tomu nepotřebujete. Dávejte podnět na SZPI, tedy přes jejich stejnojmenný web. Je zbytečné hádat se s darebáky.

  Sklizeň

  29. 4. 2013 1:40 Zakladatel vlákna: Jana
  Dobrý den, koupila jsem údajně letošní česnek z Moravy - je možné, že je to skutečně náš letošní česnek, nebo jsem naletěla?
  Děkuji za odpověď.
  29. 4. 2013 6:17 Jan Kozák
  Ti darebáci jsou ve svých lžích stále vynalézavější. Pokud česnek vypadal dost čerstvě, pak byl asi z Egypta. Náš česnek bude asi za dva měsíce. Na jižní Moravě má česnek náskok tak dva tři dny. Zrovna tak je blbost česnek ze skleníku nebo foliovníku. Doporučuji podat podnět ke kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

  Nepoctiví prodejci

  20. 4. 2013 20:32 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Pěkný den

  Náhodou jsem nahlédl na prodej-cesneku.cz a garmez.cz a stránky jsou již zablokované. Jedná se o podvodníky prodávajíc zahraniční česnek, který deklarovali jako český. Byli nahlášeni na SZPI 15.1. Myslím, že na webu se ještě další nepoctivci najdou, proto nešetřme je, bandu.
  22. 4. 2013 20:42 Hana Kopecká
  Souhlasím s vámi, také jsem si všimla, že stránky již jim nefungují. Já jsem letos rozhodnutá, že všechny šizunky budu hlásit na SZPI at se činí za nás. Protože současný stav handikepuje poctivé prodejce i pěstitele. Je potřeba se bránit, at už jako konzument, nebo pěstitel a čím více nás bude tím lépe. Už jsem minulý týden viděla dva drzouny co tvrdily že mají čerstvý český česnek...údajně ze skleníku, haha. Na Havelském trhu, měla paní na ceduli pouze čerstvý česnek, o tom že je prý český mi řekla mezi řečí. Upozornila jsem ji, že je to holý nesmysl, a že svému dodavateli nalítla. POkusím se je vždy aspon vyfotit a hned podat podnět na SZPI.
  22. 4. 2013 21:52 Martin Harasim
  Já si stojím za svým a podvodníky budu taky hlásit dále. Lepší než jen o nich pohodlně brblat a stěžovat si.

  jaký certifikát ?

  2. 4. 2013 8:58 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Sleduji tuto diskusi a je mi smutno. Po procesu likvidace pěstitelů česneku u nás, se našlo pár jedinců, kteří vložili energii, čas a velké úsilí na to, aby český česnek zůstal zachován. Dokázali osvítit spotřebitele, aby jej kupovali. Podařilo se. A hle na tuto vlnu naskočí podnikatelé, kterým jde prodejem zahraničních odrůd, přece o český česnek. Legislativa pro něj udělá maximum a nastaví pravidla tak, že---,,,,,-4. Pokud by se zde čínskému česneku dařilo a byl by chuťově srovnatelný, tak by se dal certifikovat, aniž byste musel říkat, že je to krajová odrůda. Nicméně krajovou odrůdou se česnek stává již po několika letech pěstování v dané lokalitě. …..Vždyť přece 3. Některé Italské a další česneky jsou co se týče chuti výraznější a kvalitnější než typické české odrůdy. Ale to už ví asi také každý.““““
  Pan Kozák moc dobře ví, že----cituji----,, Vyjádřit se o něčem, že je chuťově kvalitnější, je dost problematické. Každá odrůda (a nejen česneku) je chuťově více nebo méně odlišná od ostatních. Ale je třeba mít na paměti, že krajové odrůdy česneku se vyvíjely po staletí. Jejich chuť odpovídá chuťovým návykům dané oblasti. Proto jsou italské česneky jiné než české nebo francouzské.“
  To co se dováží se přece stále označuje, jako český česnek pak se dá cedulka moravský česnek a cedulka sadbový – krajová odrůda Violeta a pod. Kontrolní orgány to nezvládají . Tak tedy zlegalizujeme zahraniční odrůdy, otočíme je na pozemku, certifikujeme a hned je českého česneku víc a hlavně, za patřičnou cenu. Třeba čtvrt kila nesušeného za 69 kč. Jakmile dostane certifikát – hned mohou jít vagony třeba z Francie-- je podobný --- a hurá český spotřebitel zachrání tamní pěstitele. Spotřebitelé vědí, že český patří k nejlepším a tak jakmile bude psáno, že je český – hned rádi zaplatí vyšší cenu / podnikavci si mohou namastit / a český zemědělec bude nakonec zase jenom čučet. Kdybych to mohl ovlivnit – tak pouze certifikát na opravdu českomoravské odrůdy a u ostatních důslednost při označování ---třeba---Španěl,odrůda xy, vypěstováno ČR
  či ---Španěl,odrůda xy, vypěstováno Španělsko… a tvrdé postihy. Jednou bude snad sadby dost a můžeme pěstovat opravdu český. To se asi nestane-- neb heslo doby zní, milionářem za každou cenu, v co nejkratší době a po nás potopa. Je to smutné PS

  Pro P. Pavlíka

  1. 4. 2013 20:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, během loňského roku jsem se na farmářských trzích setkávala s prodejci, kteří měli "váš! certifikát. A prodávali neexistující odrůdu, případně Džambul o kterém tvrdili, že je z klimatizovaného skladu a o dalším, že je to již česnek na zeleno. Byl začátek června! Ani jeden nebyl Džambul. Prodejce mne ujišťoval, že je to opravdu čerstvý česnek, že roste ve foliáku, když jsem se divila, že Džambul dozrává v polovině července. Dotazovala jsem se i u pana Jandy, jestli o tom ví, že tito podvodníci parazitují na certifikátu. Vůbec se neozval... takže si o vašem certfikátu myslím své. Sama za sebe jsem se rozhodla, že letos bez milosti všechny pochybné prodejce budu hlásit na ČOI. Na vašem webu je minimum informací, vlastně nevím, jak získat certifikát, vyplním formulář a pak se bude dít co?

  Certifikáty česneku, čím víc tím líp (pro darebáky)

  1. 4. 2013 14:53 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Není to přesně moje parketa, naší činností je šlechtění česneku a uvádění jeho sadby do oběhu. Samozřejmě sleduji, co se kolem česneku děje, protože se nás to přímo nebo nepřímo dotýká.
  To, co se děje v obchodě konzumním česnekem, je minimálně z devadesáti procent podvod. A proč ne? Jde tu o hodně (z mojeho pohledu, kdo počítá v jiných relacích, tak třeba málo) peněz. Ale proč se nemohou všichni živit poctivě? Copak mohou mít radost z takto vydělaných milionů, případně desítek milionů ročně? Ale svět asi nepředělám.
  Na trhu jsou tři kategorie konzumního česneku (a podvádí se ve všech třech):
  1. česnek českých registrovaných i krajových odrůd vypěstovaný na území ČR, jde o český česnek,
  2. česnek zahraničních odrůd vypěstovyný na území ČR, jde rovněž o český česnek,
  3. česnek dovezený ze zahraničí.
  Nemusí každý se mnou souhlasit, ale za nejvyšší hodnotu považuji ten první. Je to mimo jiné i součást národního bohatství. A takový česnek si zaslouží certifikaci, aby se výrazně odlišil od těch ostatních. Všechny tyto odrůdy mají ušlechtilou chuť, snad s výjimkou Dukátu, který má mírnou pachuť, kterou však spousta lidí nevnímá, má však některé další velmi dobré vlastnosti. Výchozím materiálem pro jeho vyšlechtění nebyla původní krajová odrůda, jde o klon tzv. ruského paličáku.
  Ten druhý se potkává především v obchodních řetězcích. Mám dojem, že při výběru odrůd pěstitelé preferují spolehlivost při pěstování a chutí se nezabývají. Některé jsou chuťově podřadné. Ale chutná zelenina se v obchodních řetězcích nehledá. Vystavovat nějaký certifikát tomuto zboží by mělo smysl, pokud by na něm bylo pravdivě uvedeno, že se nejedná o českou odrůdu. Bez této poznámky nabude zákazník dojem, že kupuje zboží z první skupiny. Snad by tady stačilo pouhé označení země původu, což je vlastně už teď povinné.
  Třetí skupina by měla být označena správnou zemí původu. Zákazník si raději koupí česnek ze Slovenska než ze Španělska a ze Španělska raději než z Číny. A to ti darebáci dobře vědí, proto na španělský napíší původ slovenský a podobně.
  Nevím, co se panu řediteli Pokorovi ze SZPI na certifikátu z Buchlovic nelíbilo. Zajímaly by mě podmínky udělování certifikátu od pana Jandy. Proč je tajíte a nedáte na svůj web? To, co tam zatím máte, nepřesvědčí ani vola. Pokud to zveřejníte, máme o čem diskutovat.
  1. 4. 2013 18:39 Ivan Pavlík
  Budeme se snažit na webové stránky dát více informací. I když si upřímně myslím, že zde nenajdeme pochvalu ani ve snu. Ale budeme se snažit.

  S pozdravem
  1. 4. 2013 20:06 Jiří Dostál
  Dobrý den. Tak nějak mi prostý selský rozum říká ,že jednou udělaná věc pořádně(www.certifikat-cesneku.cz), za níž stojí lidé kteří tuto zeleninu pěstovali i v dobách kdy to asi nebylo příliš výhodné, je udělaná dobře.Pro všechny poctivé pěstitele českého česneku ted přibyl další nepříznivý úkaz, a tím není ani mráz ani choroby, ale to že kromě jednoho prověřeného dokumentu, tu jsou dokumenty dva.A ač na poli odvedeme vše dobře, problém nastana při prodeji, který je vlastě ten pravý certifikát?Za sebe mohu říct že jsem si vybral, samozřejmě krátkodobě tu méně přívětivou cestu kde je každý kg trasparentně zaplacen.Za projektem stojí lidé za nimiž jsou léta tvrdé práce, otevřeně chtějí svou práci zaplatit-jak říkám transparentní:).
  Jest-li jsem pochopil funkci certifikátu správně, a doufám že ano, pak první varianta nás má chránit před prodejci odkudkoli(nic proti nim, ale špatně označené zboží je podvod?), nebýt takovýchto prodejcú zřejmě by nemusel být ani certifikát.Děkuji všem kdo dělají něco pro to, aby se zemědělcům žilo líp.
  Jo abych nezapoměl Pane Ing. Kozáku k tomu bodu 2.no jak se doveze cizí česnek a vypěstuje český...nějak mi to připomělo pohádku Doba ledová2, kdy mamutice Eli vyrustá mezi vačicemi, chová se jako vačice nicméně pořád zústává mamutem:).
  Česneku a všem poctivým pěstitelúm zdar.
  18. 4. 2013 1:18 Jonas
  Dobry den, bohuzel mi to neda a zapojim se take. Pane Pavlik prosim muzete zde jeste reagovat a napsat nam, kdyz uz se tady ohanite vyzkumem na VSCHT jaky cil ma Vas vyzkum? Respektive pokud jiz probiha skoro rok jaky prinesl vysledky a poznani? Tedy presneji jeste formuluji dotaz, jde diky Vasemu vyzkumu odlisit cesnek vypestovany v CR a mimo CR? A priznavam, ze na Vasich strankach se toho opravdu clovek moc nedozvi, to je pak tezke verit. Nicmene muzete nekde napsat jakym zpusobem tedy certifikace probiha atd... Moc Vam dekuji.
  1. 4. 2013 19:23 Zdeněk Jaroš
  Dobrý den! Obvykle se internetových diskusí neúčastním, ale tato diskuse mě mírně řečeno nazdvihla ze židle.
  Jsem menším pěstitelem česneku - vypěstuji zhruba 1 tunu za sezonu. Tím chci říci jen to, že o dané problematice něco málo vím a orientuji se v ní především z pohledu pěstitele a přímého prodejce. Sadbu odebírám od osvědčených pěstitelů v oblasti Velká nad Veličkou (Slovácko), jedná se tedy o původní krajové odrůdy. Naprosto souhlasím s tím, co zde napsal pan Kozák: že totiž bychom si měli vážit našich odrůd, které jsou pěstovány po generace v našich podmínkách, vyhovují našim chutím atd.
  Bohužel zásadní problém vidím v tom, že jakmile cena česneku stoupla na současnou úroveň, hned se vyrojila spousta pijavic, které cítí na míle daleko snadný zisk a tak vesele a zcela bezostyšně provádějí to, co zde popsal pan Kozák. K tomuto si dovolím připojit osobní zkušenost - kontaktoval mě člověk z jisté "firmy" zabývající se prodejem "českého česneku" (sídlí ve Velkém Meziříčí, nedávno se na těchto stránkách o nich psalo). Měl zájem o česnek - v momentě, kdy jsem mu řekl svou cenu, odmlčel se a pravil, že on se pohybuje na úrovni 80 Kč za kg! Z dalšího vyplynulo, že dováží do ČR kolem 3 tun měsíčně - na jejich stránkách se dočtete, že prodávají "český" česnek za 150 kč/kg,snadno si tedy spočítáte jejich roční zisk! Bavil se se mnou zcela otevřeně, česnek vozí ze Španělska a Polska, řetězcům ho pak prodává jako český a (cituji)"mě je vlastně úplně jedno odkud je, mě zajímá jenom kolik vydělám!". Když jsem se ho zeptal, jestli to náhodou není podvod, tak se jenom smál...
  Je tedy více než jasné, že jakákoliv certifikace česneku má smyl pouze v případě,kdy podmínky k jeho získání budou nastaveny natolik přesně, průhledně a jasně, aby se zabránilo jeho zneužití podobnými "obchodníky" a dalšími "šibaly". Zároveň ale musí být smysl certifikátu jasný i pro zákazníka, jinak je to jen pouhý cár papíru.
  A právě o tom nejsem v případě sdružení, které je v této diskusi zastupováno p.Pavlíkem, příliš přesvědčen. Podmínky získání certifikátu, kterou jsou uveřejněny na jejich stránkách jsou dosti podivné,řekl bych nečitelné a nesrozumitelné normálnímu smrtelníkovi. Už vůbec nerozumím větě "dnes už je všeobecně známo, že některé italské a francouzské odrůdy jsou lepší než ty české" - asi mi něco uniklo?! Korunou všeho je teze o tom, že pokud by byl čínský česnek lepší než ten náš, proč bychom ho nepěstovali(!!!)
  K tomu z vlastní praxe - pokusně jsem vysadil trochu španělského česneku - původní materiál byl vzhledově pěkný, chuť však byla velmi ostrá, až hrubá (ale vnímání chuti je vždy subjektivní), palice měly kolem 80g a okolo deseti stroužků. Výsledek - do sklizně dorostla zhruba třetina rostlin, palice průměr 30g! Český česnek na tomtéž pozemku vyrostl standartní. Dále - pokus s francouzským česnekem (certifikovaná sadba Thermidor(?))- zasazeno loni 15.11. - po 15.12. česnek vylezl ze země zhruba 15cm! Co s takovou rostlinou udělají mrazy, ví každý pěstitel.
  Podivné je také to, proč někoho napadne vydávat svůj vlastní certifikát, když stejná myšlenka už se uvádí do života jinde - mě jako potencionálního uživatele certifikátu přece vůbec nemusí zajímat nějaké osobní neshody "otců zakladatelů", zajímá mě jen skutečný přínos a užitek certifikátu v praxi! V momentě, kdy certifikátů bude více, logicky to vzbudí u našich zákazníků nedůvěru a celý smysl projektu vyjde naprázdno. Stačí se podívat, kolika nejrůznějšími certifikáty a známkami jsou opatřovány různé potravinářské výrobky-zákazník se v nich vůbec nevyzná (proč by taky měl) a nikdo se podle nich už prakticky při nákupu neřídí!
  Když zvážím všechny skutečnosti,kladu si tedy otázku, jestli onomu sdružení ve skutečnosti nejde o něco jiného než je proklamovaná ochrana poctivých pěstitelů a zákazníků ....
  1. 4. 2013 21:01 Jana Kopecká
  Souhlasím s panem Kozákem a p. Jarošem, se sestrou patřím mezi česnekové nadšence. Konzumuji z 95% jen vlastní česnek a když zbyde, podělím přátele, kteří se již těší a díky nám ví, jak CHUTNÁ ČESNEK, ČESKÝ ČESNEK. Ano, to, že se za český česnek považuje v podstatě cokoliv, co vyroste v ČR, ikdyby to byl čínský kšunt, je špatné, ale je to tak legislativně nastavené, bohužel. Velký problém vnímám v tom, že běžný spotřebitel od českého česneku očekává, že bude chutnat jako český česnek, TJ ČEKÁ ČESKOU ODRŮDU. Ne každý studuje etiketu, případně tam odrůda není. A já pak vysvětluju, že ten "český česnek" z Billy je francouzská odrůda atd. Tito lidé jsou pak zklamaní a příště si rovnou koupí španělský, protože nevidí rozdíl. Jak by také mohli, když si koupí "český česnek" Bůh ví odkud. Jako velké riziko vnímám to, že se s pochybnou sadbou neurčitého původu mohou po republice rozvléct různé choroby a škůdci. Asi bych dost šílela, kdybych zjistila, že vedle mého pozemku pěstuje nějaký Mičurinec český česnek původem ze Španěl či Číny. Ano, vím, že je velký problém sehnat kvalitní sadbu, ale asi bych radši zvětšovala plochu postupně a doufala, že seženu letos dost od p. Kozáka. Asi je to na náš nadšencích, vysvětlovat a vzdělávat své okolí, aby byli spotřebitelé ostražití a hlídali si, co si za své peníze kupují. Abyx věděli, že je rozdíl mezi českým a "českým" česnek, že je třeba si i hlídat odrůdy. P. Kozáku, bylo by možné navrhnout Sdružení Českomoravský česnek nějaké zvýraznění, že držitel pěstuje české odrůdy? Případně je na certifikát uvádět?

  certifikáty, sadba

  31. 3. 2013 21:56 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý večer, pročetla jsem níže uvedenou diskuzi ohledně certifikátů. Jako malopěstitele a zároven i občasného konzumenta cizího než vlastního vypěstovaného česneku mě zajímá především kvalitní, ZDRAVÁ sadba. Což v případě sadby od pana Kozáka spolehlivě roky platí, to samé z Targa. Dukát byl také uspokojivý. V případě zahraničních odrůd jsem velmi opatrná a nedůvěřivá. Nestojím o to si znehodnotit půdu na roky a zavléct choroby. Snažím se pokud možno pěstovat vše bez chemie. Takže zdravá sadba je pro mě to nejdůležitější. Setkala jsem se s polskou sadbou, přesto že byla certifikovaná, byla promořená hádátkem....prý je takový všechen sadbový česnek z Polska. U francouzských odrůd kupuju na vyzkoušení jen sadbu ze spolehlivého renomovaného zahradnictví. O kvalitě čínské sadby, hm to by mě zajímalo zda existuje. Jistě chutová kvalita jednotlivých odrůd se velmi těžko empiricky stanoví i proto je zde takový prostor pro všechny možné podvodníky. Ano pan Docent z VŠCHT je kapacita ale, těžko bude určovat zdravost, bezviroznost porostu. Zkouším 5 francouzských odrůd zatím mě chutově proti českým zklamaly, ale někteří známý preferují velikost stroužku nikoliv chut... A dala jsem si tu práci přes francouzské česnekové stránky vybrat si jejich TOP odrůdy. Co se týká stránek vašeho sdružení pane Pavlíku máte na nich minimum informaci, které by podpořily vaši serioznost.
  31. 3. 2013 23:17 Jan Novák
  Mám takový dojem, že prvotní myšlenka Pana Pavlíka byla dobrá, ale vše se ztratí po nástupu p. Jandy do postu předsedy. Certifikáty bude dávat těm pěstitelům, jejichž produkci bude chtít přeprodávat. To, jestli VŠCHT bude kontrolovat poměry základních obsahových látek se ztratí, když česnek nebude prodáván jako odrůdový, ale anonymně jako Výběrová třída a II.třída (viz i Bramko).

  Své také vypovídá to, že ocenění Regionální potravina Libereckého kraje 2012 a v soutěži Výrobek roku Libereckého kraje 2012 vyhráli pěstitelé Mihulková+Hradecký z Bělé (a nikoliv pan Filip Janda).
  1. 4. 2013 0:48 Ivan Pavlík
  Mluvíte uplně z cesty pane Nováku. Nevím jestli se má cenu k tomu vyjadřovat, ale dobře tedy. Jedna z posledních reakcí.
  Je úžasné, jak Vy vše víte. Doslova úsměvné. Pan Janda nikomu certifikáty dávat nebude. Celá věc je jeho myšlenka již od počátku. Myšlenka Českomoravskýčesnek byla rovněž jeho. Byl u zakládání s panem Logajem, jenže pak se jejich představy rozešli. Abychom tedy věci uvedli na pravou míru.
  Opět uvádím, že zde nejde o odrůdové značení, ale o česnek pěstovaný v čr. Značení je pro konečného spotřebitele a ne pěstitele, aby si to někde koupil a hned to sázel na pozemku!!! Je také znovu potřeba upozornit, že zde budou probíhat podvojné testy jak na VŠCHT, tak na VÚRV.
  Regionální potravina se nevyhrává, ale dostává po přihlášení do tohoto programu. Pan Janda o ni nikdy neusiloval, takže ji nemohl získat. Tím pádem neruzumím, o čem to tedy svědčí.
  1. 4. 2013 8:09 Alena Mihulková
  Kdyby se dostávala, tak ji má v dnešní době každý...., dovolím si citovat ze stránek Regionální potraviny a upozornit na slovo zvítězí: Již třetím rokem uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání na pultech obchodů, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé mohou vybírat z celkem 273 oceněných produktů. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje.
  V čem jsou výrobky s logem Regionální potravina na obalu výjimečné?
  Kvalita, místní suroviny, tradiční receptura a výborná chuť.
  Zelenomodré logo Regionální potravina na obalech výrobků spotřebiteli zaručí, že produkt musí být vyroben na území kraje, ve kterém bylo ocenění uděleno, a ze surovin dané oblasti.
  Díky krátkým distribučním cestám od výrobce ke spotřebiteli jsou tyto produkty čerstvější, mají lepší chuť i vůni. Potraviny dovezené ze zahraničí musí strávit dlouhou dobu na cestách. To neprospívá jejich čerstvosti a chuti a doprava ze vzdálených míst navíc zatěžuje životní prostředí.Oceněné Regionální potraviny splňují ty nejpřísnější evropské i národní požadavky na kvalitu potravin. Domácí producenti jsou oproti dovozcům více vystaveni tlaku na kvalitu jak ze strany spotřebitelů, kteří jsou s nimi v bližším kontaktu, tak ze strany kontrolních inspekcí.
  Výrobky oceněné značkou Regionální potravina prokazují jedinečnost v porovnání s běžnou produkcí dostupnou na trhu. Ať už se jedná o tradiční recepturu typickou pro daný kraj, originální výrobní postup nebo využití specifické regionální suroviny.
  Nákupem potravin označených logem Regionální potravina zákazník získává nejen záruku kvality a chuti, ale podpoří také svůj kraj.
  Na fotografii je vítězký vzorek. Po tom, co se zde dozvídáme, zvážíme, zda budeme i nadále dodávat vzorky českých odrůd pro výzkum VŠCHT a VÚRL paní Ovesné / v loni jich bylo vyhodnoceno 20/. Nechceme se podílet na projektu, kterým se už nyní medializuje pan Janda a spol.
  1. 4. 2013 8:16 Alena Mihulková
  1. 4. 2013 12:22 Jan Novák
  Gratuluji Vám k získaným oceněním a ze srdce Vám jejich získání přeji.

  Jistě mi potvrdíte, že konečný spotřebitel má právo znát odrůdu česneku a nikoliv jen jakostní znaky ověřované V3CHT a VURV na bagatelním vzorku.

  Už jsou pryč doby, kdy na pultech prodejců byly jablka dělena na červená/žlutá/zelená a brambory pouze podle varného typu. Zákazník, který si rád připlatí za kvalitu vyžaduje i znalost odrůdy a regionu pěstování. Certifikát, který neobsahuje ani žádné informace o certifikační autoritě je bezceným cárem papíru. Pro mne je cenější dobré jméno u stálých zákazníků a certifikát od sdružení Český česnek na prodejní cenu nebude mít vliv a terdy byl by mi k ničemu.

  Prosil bych pana Pavlíka, aby zde udedené informace uváděl na webu jejich sdružení, protože tam je asi bude hledat spotřebitel i potencální žadatel o certifikát.
  1. 4. 2013 18:45 Ivan Pavlík
  Jen pro upozornění, od paní Mihulkové jsme nedostali žádný vzorek česneku pro výzkum. Nevím na jakém výzkumu dělá paní Mihulková, ale s námi a naším výzkumem nemá nic společného. Výzkum probíhá na VšCHT pod vedením pana Voldřicha a sem určitě paní Mihulková nic nedodává. Pravděpodobně se účastníte výzkumu pouze s VÚRV.
  S pozdravem
  1. 4. 2013 14:06 Jan Kozák
  Myšlenka založit sdružení pěstitelů česneku je stará minimálně 20 let (kolik tehdy bylo géniovi Járovi Cimrmanovi, pardon, Filipu Jandovi?) a prosazoval ji pan Ing. Pavel Havránek, CSc., dej mu pánbu věčnou slávu. Aktivní podporu našel až v Buchlovicích, ale i tamní nadšení potřebovalo někoho, kdo to administrativně dotáhne. Tím byl pan Logaj a patří mu za to dík.
  Omlouvám se Vám, paní Mihulková, že jsem svůj příspěvek nacpal před Vás. On také reaguje na ten předchozí. Stejně je všechny brzy smažeme.
  1. 4. 2013 0:36 Ivan Pavlík
  Bohužel, zde je zásadní problém, se kterým se setkáváme. Paní Kopecká zde mluví o sadbě. Zde je třeba seriozné říct, že pro nás jako pro sdružení je prvotním cílem certifikovat česnek, který byl vypěstován ze sadby ať české nebo zahraniční. Je také si třeba seriózně přiznat, že zahraniční odrůdy se tu budou ještě nějaký čas pěstovat, jelikož české sadby je nedostatek a trh si žádá produkty pěstované v ČR. To je oč tu v současné době na trhu běží. Samozřejmě, pokud si někdo kupuje česnek k tomu aby ho sázel, má se obrátit na šlechtitele, to nikde nezastíráme!!! Naše sdružení se zde snaží označit česnek pro KONZUMENTA!!! Ne pro pěstitele. Bohužel to je pro mnohé těžké pochopit. Zákazník, si žádá pálivý česnek, který je pěstován v ČR. To je náš cíl cesty.

  Certifikát

  29. 3. 2013 8:55 Zakladatel vlákna: Ivan Pavlík
  Dobrý den, pane Kozáku, musím reagovat na Váš příspěvek o certifikátu. Abych podotknul naše sdružení se vydáváním certifikátů zabývá již od loňského roku. To, že zde píšete, ať se lidé k jinému certifikátu nehlásí, je velice právně náročné a legislativně neúnosné. Naše sdružení má kvalitní kontrolní mechanismy, které hlídáme takřka po celý rok. Toto sdružení má již přes 300 zájemců na tento rok (pěstitelé i prodejci).
  Vydávání certifikátů je zdarma. Kontrolní činnost sdružení je v tomto roce placena ze strukturálního fondu EU pro rozvoj regionu.
  Věřím, že své slova ještě uvážíte o tom kdo je a není podvodník. Cítíme se jako slušní občané této země s podobnými cíli, jako Vy. Proto bychom byly neradi z nějakého vzájemného osočování.

  ***Odkaz byl odstraněn. Reklama je na tomto webu možná pouze formou placené inzerce. Děkuji za pochopení.***

  S pozdravem, předseda sdružení
  29. 3. 2013 21:23 Jan Kozák
  Jsem sedlák, ne diplomat. Co si myslím, bez obalu řeknu nebo napíšu. Do dnešního dne jsem u prodávaného česneku viděl několik typů certifikátu, celkově několik desítek případů. Vždy se však prodával česnek z dovozu. V loňském roce totiž většina českého česneku zmrzla, ale tolik "českého česneku" na trhu nikdy nebylo. Že existuje Vaše sdružení jsem zjistil asi před měsícem z inzerátu v jistém informačním týdeníku pro podnikatele. Tento inzerát působí velmi nedůvěryhodně, proto jsem se o to začal zajímat. Díval jsem se na podmínky vydávání Vašeho certifikátu. Chybí tam kontrola porostu a bez ní je jakákoliv certifikace nabídkou pro podvody. Navíc je jasné, že jste se neseznámili se zákonem o oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin ani se situací s prodejem české česnekové sadby. Podle Vašich podmínek by totiž certifikát nemohl dostat žádný pěstitel. (Nebo to pro ně není určené?) Navíc je jasné, že jste při formulování svých podmínek využili text od občanského sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích. Zajímalo by mě, proč jste založili konkurenční sdružení k již existujícímu Českomoravskému česneku, když výše uvádíte, že máte podobné cíle. Za vysvětlení by stálo také to, proč máte v logu česnekovou cibuli a okolo text, podobně jako já, když se nabízí řada jiných možností. A že byste měli tři sta zájemců, tomu upřímně nevěřím.
  29. 3. 2013 22:45 Jan Novák
  1) Teprve tady jsem se dozvěděl, že předsedou "Sdružení Český česnek" je nějaký Ivan Pavlík. Na jejich stránkách jsem to nenašel.
  2) Jejich certifikáty vlastní tři největší dovozci španělského česneku. Kontrolní mechanismus VŠCHT hlídá jen obsah silic a dalších jakostních znaků. Určitě nejde o DNAfineprintig a podobné přesné určení shody slizně se sadbou.
  3) Jak píší na svých webovkách, jsou ochotni certifikovat i italské odrůdy. Snad právě proto musí být "konkurencí" k Buchlovickým nadšencům pracujících bez dotace z EU.
  4) mám dojem, že pravidla jsou tak vágní, že by dokázali certifikovat i čínský česnek, pokud bych jej prohlásil za "tradiční krajovou odrůdu" pěstovanou z vlastní sadby.
  30. 3. 2013 8:40 Ivan Pavlík
  1. najdete v registru Ministerstva Vnitra, kdo je a není předsedou.
  2.Kdo jsou Ti tři největší dovozci španělského česneku? Vy máte snad více informací než já? Nicméně i sám pan Pokora, což je ředitel certifikace SZPI uvedl, že náš systém je propracovanější než ten pana Kozáka. Jedná se tu totiž o nutnou konverzi mezi VŠCHT - obsahové látky (nejen silice, pravděpodobně ani nevíte co silice jsou jinak byste to takhle ani nemohl napsat a VÚRV - kde je nutné kontrolovat pomocí DNA fingerprintingu DNA česneku. Pan Kozák plánuje kontrolu pouze pomocí DNA fingerprintingu. Jedna kontrola bez druhé totiž absolutné nic neodhalí.
  3. Některé Italské a další česneky jsou co se týče chuti vyýraznější a kvalitnější než typické české odrůdy. Ale to už ví asi také každý. Dotaci si jistě Buchlovický festival může zajistit také, rovněž i pan Kozák na své certifikáty, pokud o to nemají zájem a je pro ně jednodušší vytáhnout peníze z lidí, tak je to jejich věc.
  4. Pokud by se zde čínskému česneku dařilo a byl by chuťově srovnatelný, tak by se dal certifikovat, aniž byste musel říkat, že je to krajová odrůda. Nicméně krajovou odrůdou se česnek stává již po kněkolika letech pěstování v dané lokalitě.
  30. 3. 2013 20:51 Jan Kozák
  K bodu 2.
  Nějak jste si spletl terč, do kterého střílíte. Certifikát česneku vydává občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích, ne já. Nejsem ani kontrolním orgánem, tím je SZPI, tudíž nemám s metodou DNA ... nic společného ani nic takového neplánuji.
  Máte-li skutečně tak dobrý systém certifikace, uveďte ho na svém webu. To, co tam zatím máte svědčí nejen o opaku, ale o naprosté neznalosti problematiky, což jsem uvedl už včera.
  K bodu 3.
  Vyjádřit se o něčem, že je chuťově kvalitnější, je dost problematické. Každá odrůda (a nejen česneku) je chuťově více nebo méně odlišná od ostatních. Ale je třeba mít na paměti, že krajové odrůdy česneku se vyvíjely po staletí. Jejich chuť odpovídá chuťovým návykům dané oblasti. Proto jsou italské česneky jiné než české nebo francouzské.
  Pokud slušný člověk něco chce, pak je ochoten za to i zaplatit.
  K bodu 4.
  Obor šlechtění rostlin asi není Vaší nejsilnější stránkou.
  30. 3. 2013 21:38 Ivan Pavlík
  K bodu 2. Opět si protiřečíte, všichni víme, že je to Vaše práce (certifikát).
  Na semináři jsem nebyl, jelikož program byl téměř identický s loňskou konferencí v Olomouci, které jsem se účastnil i s panem Jandou, který zde byl rovněž. Nebylo zde nic nového, co by se už dlouho nevědělo.
  Obor šlechtění není silnou stránkou, to ano, přiznávám, ale legislativu známe velice dobře, to je naopak Vaše velmi slabá stránka. S pozdravem
  30. 3. 2013 22:54 Jan Novák
  ... ale jak je vidět tak jsem se trefil do černého.
  Jinak, netvrdil jsem, že italské odrůdy by byly horší nebo špatné. Některé jsou svými vlastnostmi jedinečné, ale je to asi jako s naší českou majoránkou a pravým italským oregánem. V některých receptech je můžete vzájemně zaměnit a jinde tvrdě narazíte.
  Takže pane Pavlíku, informace co tady upřesňujete by měly být především na Vašich webových stránkách. Dále by jste si měli hlídat, aby na stránkách prodejců zahraničního česneku nebylo zneužíváno Vaše logo a repliky Vašeho certifikátu. Já jsem vycházel pouze z veřejně dostupných informací a není mou chybou, že jsem si na základě jejich dohledání udělal (dle Vašeho mínění) chybný názor.
  31. 3. 2013 10:45 Ivan Pavlík
  Můžete uvést nějaký konkrétní příklad? Pokud někdo něco falšuje, není asi uplně v našich silách, abychom ho odhalili, ale pomoct můžete i Vy. Na falsifikáty se vztahují určitá pravidla a dají se proti těmto lidem vést určité právní kroky.
  Klidně mi pošlete email, ať to neřešíme na stránkách pan Ing. Kozáka.
  31. 3. 2013 6:33 Jan Kozák
  Máte to nějak popletené. Ani jediný z bodů programu semináře v Olomouci nebyl identický se seminářem v Buchlovicích. Ale Vy to jistě musíte vědět lépe, když jste v Buchlovicích nebyl. Na tvorbě legislativy týkající se oběhu osiva a sadby jsem se také osobně podílel, tudíž ji skutečně asi neznám.
  31. 3. 2013 10:42 Ivan Pavlík
  Už si teď nepamatuji přesný program z Buchlovic, ale vím, že minimálně metoda DNA fingerprinting od paní Ovesné byl na programu obou akcí. Pane Kozáku, nebaví mě vést žabomyší války. Občas mi některé reakce připadají, jak když se hádají dvě děti na písku.
  S pozdravem
  31. 3. 2013 11:37 Jan Kozák
  Skoro bych neřekl, že jsem tuto nesmyslnou diskusi vyvolal já. Ale... Je sice pravdou, že přednáška Dr. Ovesné byla na programu obou akcí, je třeba vědět, že bude asi jiná na začátku výzkumu a po jeho skončení. Nehledě na to, že se paní doktorka den před seminářem pro nemoc omluvila. Přitom na její přednášku i přítomnost jsem se nejvíc těšil.
  Dobře, složme zbraně a já se pokusím večer otevřít jinou kvalitu.
  30. 3. 2013 7:58 Jan Kozák
  Kdo je vlastně předsedou Vašeho sdružení, je to pan Ivan Pavlík, který se teď za něj vydává, nebo pan Filip Janda, který se za něj vydával ještě nedávno? Nebo máte víc předsedů, případně máte střídavé předsednictví (podobně jako je střídavá péče o děti v rozvedených manželstvích)?
  30. 3. 2013 8:29 Ivan Pavlík
  V současné době jsem předsedou, nicméně na příští týden je svolána Valná hromada, kde se bude volit nové předsednictvo. Pan Janda bude s největší pravděpodobností zvolen novým předsedou a nynější kroky jsou zejména jeho iniciativou.
  S pozdravem
  30. 3. 2013 19:48 Jan Kozák
  Je zajímavé, že se pan Janda na novou funkci tak těšil, že si ji prokazatelně usurpoval už 10. ledna, ne-li dřív.
  30. 3. 2013 20:03 Ivan Pavlík
  Na tom není nic zajímavého. Jelikož je tato valná hromada naplánovaná již od 10. září 2012 a od této chvíle fakticky vystupuje jako předseda, jelikož bylo dohodnutou již v tuto dobu jeho následné zvolení při této valné hromadě. V tuto dobu je třeba hlavně konat. Proto již jako předseda vystupuje a my si jeho práce a činnosti pro naše sdružení velice vážíme. V další řadě je to právě on, kdo platí výzkumy a konzultuje výzkum s VŠCHT a v jejich spolupráci je tu připravována ČN pro prodej česneku v budoucnu. Možná, že kdyby ste nebyl proti všemu co neděláte Vy, všem by se nám třeba lépe spolupracovalo.

  S pozdravem
  30. 3. 2013 8:40 Ivan Pavlík
  Dobrý den, pane Kozáku,
  Nejprve k inzerátu, o kterém nic nevíme. Rozhodně jsme si jisti, že jsme si nikde žádný inzerát ani reklamu nepodávali. Proč také? Jsme nezisková organizace a vše děláme za podpory finančních prostředků z EU a MZ a příspěvků od členů.
  Průběh kontroly pěstitelů a prodejců je odlišná. U pěstitelů jsou samozřejmě přísnější pravidla a kontrola porostu je samozřejmostí, bez ní by to asi opravdu nešlo. Nicméně děkujeme za radu.
  A teď bych Vám rád odpověděl na otázku, proč konkurenční sdružení. V První řadě bych se nenazýval konkurencí, jelikož Vy máte za cíl certifikovat české odrůdy a my česnek pěstovaný v ČR. V další řadě bych řekl, že jsme jen více promysleli a připravili se na ně, protože celá věc se plánuje již od roku 2009 a loňský rok byl spuštěn poprvé projekt certifikace česneku.
  Už jen to, že OS ČMČ má naprosto odlišné stanovy než naše sdružení bylo velkou překážkou v nějakém dalším postupu v certifikaci česneku v ČR společnými silami. Další věcí je, že za poslední roky nevykonávalo téměř jakoukoliv činnost, až na Buchlovický festival – samozřejmě. Zejména po smrti pana Hanzlíka, kterého jsme si všichni velice vážili, se sdružení soustředilo pouze na festival a žádné jiné cíle moc neplnil, což je částečně také chybou nedomyšleně sepsaných stanov. V poslední řadě komunikace s panem L. L., byla téměř nereálná. Snad jsem ve zkratce shrnul, proč bylo nutné, aby tu bylo založeno toto sdružení.
  Se zákonem o oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin i se situací s prodejem česnekové sadby jsme plně seznámeni  V tom jsou naše cíle taky rozlišné, protože my certifikujeme pěstitele, kteří mají sadbu i z jiných zemí než ČR, což je samozřejmě v dnešní době téměř samozřejmostí. Nicméně, my zaručujeme vypěstování v ČR a ne české odrůdy, kterých bohužel nemáte dostatek, tak se pěstitelé museli zařídit jinak. V opačném případě by si ji u Vás všichni rádi zakoupili.
  K podobnosti našeho loga a Vašeho bych se snad ani nevyjadřoval  Jelikož jsou naše cesty dost propojené, tak i česnek v logu se zdá být celkem pochopitelný. Pokud Vám loga opravdu připadají podobná, tak to asi budete muset řešit na úřadu průmyslového vlastnictví, kde rozhodně žádnou podobnost s jakoukoliv již zaregistrovanou ochrannou známkou nezaznamenali. Barvy a styl jsou naprosto odlišné, font písma rovněž, jediná podobnost se dá vidět opravdu jen v česneku, který už odlišnější od toho Vašeho být ani nemohl.
  Věřím, že se někdy dokážou naše cesty spojit, bohužel naše činnost je NEZISKOVÁ, což je pro Vás zřejmě nezajímavé, protože jak jsem studoval Vaše podmínky, jsou dosti finančně náročné, mohl by tu být prostor pro jistou formu potenciální korupce.
  S pozdravem
  30. 3. 2013 20:25 Jan Kozák
  Inzerát jsem objevil v Agrospoji č. 9, str. 73.
  Občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích nemá s mojí osobou moc společného. Nejsem ani jeho členem. Přesto považuji za svou povinnost se jich zastat. Toto sdružení vyvíjí i další činnost, ne jen pořádání festivalu. Např. před měsícem pořádali celonárodní seminář o česneku. Pokud jste se ho zúčastnili, tak jste viděli ten nabitý sál. Nevyužívají žádné fondy z EU ani Ministerstva zemědělství jako Vy. Dělají to za zaplať pánbů. Ta korupce, o níž píšete, by mohla být v tom, že by chtěli, až přijde jejich čas, mít tam nahoře lepší místečko. Naopak, jak známe ze sdělovacích prostředků, nejvíc se podvádí tam, kde jsou peníze od státu, případně z EU. A to je zase Vaše parketa. Mně osobně se jeví jedna koruna za kilogram jako velmi seriózní.
  30. 3. 2013 21:28 Ivan Pavlík
  Je to úsměvné co říkáte a asi nemá cenu to dále rozvíjet. S pozdravem

  český česnek

  12. 3. 2013 17:57 Zakladatel vlákna: kain
  Dobrý den
  Pane Kozáku zajímalo by mne co je přesně "český česnek"??
  toto???
  viz: http://www.garmez.cz/prodej-cesneku/
  Předem děkuji za odpověď Petr Kain
  12. 3. 2013 20:34 Jan Kozák
  Podle platné legislativy je český česnek ten, který byl vypěstován na území České republiky. O odbornosti uvedené firmy lze pochybovat, název polské odrůdy je Harnaś (takto je uvedena v registru EU). Odrůda Violeta neexistuje - však ani nemají její snímek. Nevěřím, že by nabízeli český česnek. O této firmě jsem slyšel pouze negativní hodnocení. A ještě uvažte: loni většina česneku zmrzla.
  12. 3. 2013 22:13 "Brácha" Sendy
  Realitní kancelář co nakupuje a prodává česnek =
  http://rejstrik.penize.cz/29308500-garmez-group-s-r-o#sr

  Většina českých pěstitelů loni prodala vypěstovaný česnek přímo ze dvora dráž než je prodejní cena pana Vlacha a nevěřím že by pan Vlach byl takový lidumil, že by za 180,- nakupoval a za 160,- prodával.
  13. 3. 2013 11:21 Martin Harasim
  Garmez je nahlášena na SZPI, stejně tak prodej-cesneku.cz. Klamání spotřebitele, falšování certifikátů a podobně. Požadavek byl přijat do kontrolní činnosti, ale po dvou měsících zatím bez reakce.
  13. 3. 2013 19:09 Jan Kozák
  Jen tak dál a nevzdávat se. Mimo SZPI existuje i dTest, případně Peklo na talíři
  14. 3. 2013 18:43 Jana Kopecká
  Dobrý den, má smysl podat podnět na SZPI opakovaně? Je šance, že je to rozhýbe, když nás bude víc? Protože pokud lidé nalítnou takovéhle firmě, množí se brblající, že nevidí rozdíl mezi českým česnek, španělem a čínou. Jak by mohli vidět, když to není český česnek. Já se rozhodla, že letos budu hlásit prodejce Violety, které potkám na farmářských trzích. Když budeme jako kupující mlčet, podvodníci budou prosperovat dál. Pane Harasíme, lze hlásit podněty emailem?
  15. 3. 2013 11:10 Martin Harasim
  Pěkný den.
  Lze použít tento formulář: http://www.szpi.gov.cz/writeInspection.aspx?nid=11337
  Do několika dní dostanete odpověď o přijetí na mail.

  Fotka Benátčanu u prodeje maďarské odrůdy

  10. 3. 2013 22:26 Zakladatel vlákna: Honza Novák (ml.)
  Http://www.agrislatinice.cz/index.php?nid=4614&lid=CZ&oid=1201206&epc=CES106
  10. 3. 2013 22:31 Honza Novák (ml.)
  Dobrý den Kozákovi
  Zajímalo by mne, jestli mají AgriSlatinice souhlas použitím obrázku Vašeho Benátčanu jako ilustračního snímku k prodeji nově dovezené maďarské sadby odrůdy Makköi.
  Připadá mi to trochu zavádějící, protože Makköi má jiný počet stroužků, kratší skladovatelnost, ...
  Pokud není na dotaz potřeba odpovídat, tak jej smažte k zpřehlednění diskuse.
  11. 3. 2013 21:01 Jan Kozák
  Za tento dotaz děkuji, po našem zásahu to upravili. Ale prosím Vás, nereagujte na všechny dotazy. Třeba si odpověď jen myslete.
  11. 3. 2013 21:21 Honza Novák (ml.)
  12. 3. 2013 9:53 Honzík Novák (ml.)
  Ale pouze pokud Váš syn nebude provokovat umazáváním nebo změnami mého jména u naší skupinou napsaných příspěvků.
  Prosím o vrácení jmen a umazání této posloupnosti reakcí.
  12. 3. 2013 10:20 Jan Kozák
  No, nejsem si jist, že je v této věci provokatérem můj syn.
  12. 3. 2013 10:42 Honzík Novák (ml.)
  Tak v tom případě se omlouvám, ale nedokáži si představit, kdo jiný by mohl měnit moje registrační údaje, pokud nezná přihlašovací jméno a heslo.
  Občanské jméno považuji za součást příspěvku a bude lepší, když jej tam necháte nezměněné, nebo v opačném případě smažete příspěvek celý.
  12. 3. 2013 12:31 Honzík Novák (ml.)
  Njn kýhám jak ona a přitom se to týká i příspěvků, které jsem určitě nepsal.
  viz :
  zkušenost 13.02.13 04:20
  Benátčan 13.02.13 04:18
  pěstování ve vyšších polohách 14.02.13 09:30
  Lukan X Benátčan 18.02.13 23:38
  Ochrana před pleveli 28.02.13 20:55
  výsadba česneku 10.03.13 19:38
  Tedy, asi budou příjemné změny pro zpřehlednění diskuze barevným zvýrazněním, ale pracovní verze zatím nefunguje korektně. Nebudu proto rušit a ještě jednou se omlouvám.
  12. 3. 2013 15:22 Jan Kozák ml.
  Dnes jsem skutečně s databází manipuloval. Vymazal jsem z ní přes 900 účtů, u kterých chyběl e-mail, nebyly aktivované nebo jejich jméno obsahovalo vyloženě nesmyslné hodnoty (např. posloupnost čísel, tři pomlčky atp.) Během tohoto procesu jsem vymazal i 22 Vašich účtů. (Vzpomínám si na jména jako „Dana Kolínová“, „Honza Novák (ml.)“, „Sendy Václav“, „Vaše občanské jméno“, „Jan Stanislav Kozák“, „Stanislav Verner“, „standavhk“.) Nepovažoval jsem za důležité zjišťovat, který z nich právě používáte. Jste v současné době největším škůdcem těchto webových stránek, byl jste mnohokrát žádán, abyste tento web opustil, máte tu zabanovaných 13 IP adres, 4 zablokované účty.
  Co chvíli se tu musí mazat diskuse, která Vaší vinou dělá tátovi ostudu, kvůli Vám byla uživatelům zablokována možnost mazat a upravovat své příspěvky, kvůli Vám se mi plní e-mailová schránka stížnostmi a žádostmi o sjednání pořádku na diskusi. Kvůli Vám se vydávají vzletná diplomatická prohlášení jako že prosíme všechny diskutující, aby zvažovali přínos svých příspěvků, aniž bychom zvážili, že tím vlastně spoustu diskutujících urážíme. Ale jediným otravou jste Vy sám.
  Sbalte svých pět švestek a táhněte k čertu!

  Ceny česneku v okr.Přerov

  8. 3. 2013 8:26 Zakladatel vlákna: PavelSpunar
  Dobrý den všem poctivým pěstitelům česneku.V diskuzi se pohybují návrhy ceny česneku přímo od pana pěstitele.Vážení vnašem okrese se pohybují ceny okolo 249.kč za konzum vekan.A pochybní prodejci španěl v copu o váze 48gramů za 140.kč A pochybné francouzké taky okolo 270-300kč zakg -takže česnek od pana kozáka určitě není drahý a určitě se budu ucházet od něj česnek zakoupit -protože tam bude určitě kvalita.Všem hezký den .A vysázený česnek at následující počasí všem přežije.
  8. 3. 2013 20:36 Jan Kozák
  Prosím Vás, pokud je Vaše informace stále aktuální, pošlete podnět ke kontrole na ÚKZÚZ v případě označení Vekan sadba nebo k sázení apod. nebo na SZPI v případě, že se jedná o konzumní Vekan. Ono totiž to určitě Vekan není, ale podvodník takto označuje konzumní česnek z dovozu, pravděpodobně ze Španělska.

  Podvodník

  12. 1. 2013 21:11 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Http://www.prodej-cesneku.cz/
  Dobrý den
  Už jednou jsem posílal odkaz na nepoctivého prodejce.
  Jde vidět, že se mu podnikání pěkně rozbíhá. Dokonce si pán namaloval i certifikát.
  Co s takovým obchodníkem a s mnoho dalšími provést?
  13. 1. 2013 17:45 Jan Kozák
  Adresujte tento podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Je možné využít formulář na jejich webu.

  určení odrůdy

  20. 9. 2012 13:21 Zakladatel vlákna: jirka
  Dobrý den 19.září jsem koupila v litoměřicích česnek jeden by měl být dukát druhý japo prosím o určení děkuji
  21. 9. 2012 14:22 Jan Kozák
  Můžete se spolehnout, že Dukát ani Japo na snímku nejsou.

  Český česnek na Aukru

  18. 9. 2012 12:54 Zakladatel vlákna: Lucie Jirásková
  Dobrý den,
  ráda bych si koupila konzumní český česnek, osobně ho však nemám možnost sehnat (za přijatelnou cenu), tak jsem začala pátrat po internetu.
  Na Aukru mě nejvíc zaujal tento inzerát:
  http://aukro.cz/cesky-cesnek-tradicni-modry-palicak-z-vysociny-i2635648031.html
  Tento česnek má spoustu pozitivních ohlasů, ale zarazil mě dodatek (ohledně sadby), před kterým zde varujete, úplně na konci inzerátu. Tak nevím, jestli se jedná o důvěryhodného prodejce a opravdu český česnek. Mohl byste mi prosím poradit? Popřípadě vyjádřit názor, pokud budete mít čas se podívat, který prodejce na Aukru nabízí český česnek?
  Předem děkuji za odpověď.
  19. 9. 2012 14:25 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, paní Jirásková,
  tento tradiční modrý česnek má tradici přibližně od roku 2011, kdy byl do Česka přivezen. Jedná se jednoznačně o podvod, u konzumního česneku nesmí být nijak uvedeno, že je ho možné sázet. Napovídá tomu ještě jedna věc - v březnu u nás nebyl nikdo, kdo by byl schopen konzumní česnek prodávat, protože ho všichni prodali na podzim, byla velmi příznivá cena a českého česneku na trhu nedostatek. Myslím si, že nyní na internetu nenajdete jedinou poctivou nabídku na nabídku českého česneku z české odrůdy, kde by Vám nabízeli jeho poslání na dobírku.
  19. 9. 2012 17:04 Lucie Jirásková
  Děkuji za informaci. Pokud tomu dobře rozumím, pojem český česnek v inzerátech znamená, že byl česnek "možná" vypěstován v ČR, ale každopádně se nejedná o českou odrůdu.
  Mně by koneckonců nevadila ani cizí odrůda vypěstovaná u nás, hlavně se chci vyhnout dovozu z Číny - ta gumová hmota bez chuti nemá s česnekem nic společného.
  Ale jsem dost rozčarovaná skutečností, jak je koncový zákazník v tomto případě klamán a laik nemá možnost poznat rozdíl. Takže jsem nucena nadále kupovat dovozový česnek, protože český na trhu prostě není, je to tak?
  19. 9. 2012 17:47 Hana Kopecká
  Paní Jirásková, pokud se dostanete v Praze na Havelské tržiště, tak u několika stánků prodávají český konzumní česnek. Příští týden vám napíší i číslo stánku. Letos mají česnek za stejnou cenu jako loni 180 kč za kilo. Nabízí krásný vekan, dukát a rusáka-obvykle mají pod názvem modrý paličák, protože pod tím to názvem to laická veřejnost žádá. U toho stánku nakupuji již několik let kvalitní ovoce zeleninu, jedná se o prodejce z oblasti Nového Jičína. Pokud je to nepovolená reklama tak mě smázněte pane Kozáku. Například vím že na Kubánských farmářských trzích nabízí "český česnek" podvodník od června nabízel čerstvý džambul a Violetu co neexistuje...
  19. 9. 2012 18:45 Lucie Jirásková
  Moc děkuju, paní Kopecká. Vidíte, na Havelák mě nikdy nenapadlo zajít. Zrovna zítra v Praze budu, tak to snad zvládnu i bez čísla stánku. V sobotu pak budu projíždět Lotoušem u Slaného, tam prodávají ovoce a zeleninu od nich z farmy a údajně i česnek přímo od pěstitelů, tak to taky zkusím.
  21. 9. 2012 15:13 Jan Kozák
  Česnek na fotografiích byl vypěstován ve Španělsku. Možná tam také mají Vysočinu. Podíval jsem se tam i na ohlasy - kdyby tito zákazníci někdy okusili český česnek, asi by byli k chuti kritičtější. A k doporučené ceně certifikované sadby: španělský česnek se dá (údajně) v Polsku koupit za 45 Kč. Kdybychom i my dávali marži přes 200 %, pak by musela být sadba za 500.

  zase iluze o českém česneku sadbovém!!!

  13. 9. 2012 20:26 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
  Tady máte ukázku jak paní prodává český sadbový paličák

  http://www.facebook.com/vlastimila.hledikova
  14. 9. 2012 20:05 Jan Kozák
  Vlastimila Hledíková uvádí: "Není to legrace!" A já dodávám: ...ale podvod.

  Asi podvod

  13. 9. 2012 11:28 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Http://aukro.cz/cesnek-ceska-odruda-anton-i2613164515.html

  Dobrý den
  Zajímalo by mě, jestli je možné vůbec vypěstovat vaši odrůdu česneku za takovou nízkou cenu. Jedna fotografie je totožná s fotkou na vašich stránkách. Myslíte, že se jedná o poctivého prodejce?

  Můžete se vyjádřit, prosím, i k nákladům co se týče pěstování vašich odrůd?
  Mě to vychází takto: Na vypěstování 1kg pro prodej jsou náklady asi 100kč (50kč sadba a 50kč hnojivo, moření, malotraktor benzin + amortizace malotraktoru a nářadí, atd...)

  Pochybuji, že prodejce výše si nechá zisk 45kč za kilo. Je to totiž jeho ohodnocení práce.

  Děkuji Harasim
  13. 9. 2012 21:07 Jan Kozák
  Konkrétně u Antonu bych viděl možnost vypěstovat konzumní česnek za 70,- Kč/kg. Ale v konkrétním případě se stejně jedná o podvodníka. Jinak by použil své fotografie, ne naše. On vlastní fotky nemá, protože nemá ani Anton.

  prosím o určení sadby

  12. 9. 2012 17:45 Zakladatel vlákna: Jarmila Kulhánková
  Dobrý den pane Kozáku. Včera jsem obdržela několik sadbových česneků a nevím co je to za odrůdu. Můžete mi prosím poradit?
  Asi bych to neměla troubit do světa, ale česnek mi byl dovezen ( propašován ) do Kanady do Vancouveru a tak bych ráda věděla, zda je to skutečně Český česnek. Tady ten Čínský je k ničemu, vyhozené peníze, tak bychom si konečně rádi vypěstovali pořádný česnek po čase si zase dali pořádnou česnečku a voňavé vošouchy :-)... Jinak tady je velmi mírná zima, převážně deštivá, zem je písčitá, nedávno prohnojená kompostovaným kravským hnojem. Moc děkuji a přeji hodně úspěchů. Mimochodem, nechcete Váš česnek vyvážet do Kanady? 75% obyvatel tady vlastní dům se zahradou a dost často jsou to nadšení pěstitelé všeho, stejně jako v Česku...
  Děkuji za odpověď Hortenzie.
  12. 9. 2012 21:04 Jan Kozák
  Nechci Vám kazit radost, ale myslím, že byl pašerák podveden a koupil Vám španělský česnek.
  14. 9. 2012 4:32 Jarmila Kulhánková
  Moc děkuji za odpovědě, jdu si to s pašerákem vyřídit :-)

  Milan

  2. 9. 2012 9:57 Zakladatel vlákna: Milan
  Dobrý den.
  Chtěl jsem se zeptat, co je to za odrůdu Violete.
  Koupil jsem ho na výstavě v Českých Budějovicích.
  Na internetu jsem o něm nic nezjistil.
  Je to vůbec český česnek?
  Za odpověď předem mockrát děkuji.
  2. 9. 2012 16:19 Jan Kozák
  Kdybyste pravidelně četl naši diskusi, tak byste tento česnek nekupoval. Určitě se nejedná o český česnek. Název odrůdy Violeta, Violete, Violette nebyl, pokud je mi známo, nikdy nikde na světě registrován. Myslím si, že ho vymyslel někdo v ČR, aby dodal větší důvěryhodnost produktu, který vozí ze Španělska.

  prodej česneku.

  28. 8. 2012 19:08 Zakladatel vlákna: Miroslav Slováček
  Dobrý den.
  Dnes jsem navštívil prodejnu zahrádkářských potřeb ve studénce a v rozporu s Vaším oznámením na úvodní straně mi sdělili, že příští týden budou prodávat Váš sadbový česnek ( od Kozáka) za 250,-kč za kg. Kde je pravda.
  Miroslav.slovacek@cdcargo.cz
  Slováček Miroslav
  Studénka, Butovická 49
  29. 8. 2012 7:59 Jan Kozák
  Není to pravda, jde klamání spotřebitele (to je výraz uvedený v zákoně, já bych to nazval docela obyčejným podvodem). Náše česneková sadba v obchodní síti vůbec nebude. A mám informaci, že nebude ani sadba od Moravoseedu (odrůdy Dukát, Unikát, Lumír, Brix).

  Česnek ze Slovenska

  28. 8. 2012 14:09 Zakladatel vlákna: Zdeněk
  Dobrý den pane Ing.Kozáku,
  při letošní návštěvě Slovenské republiky jsem dostal tip na paní, která se už roky zabývá pěstováním česneku.Koupil jsem od ní 20kg krásně vonícího a pálivého česneku.Jak sama říkala, je letos o dost menší než v loňském roce, ale po přepočtu za nádhernou cenu 140Kč/kg.Říkala,že je to odrůda Slavín.Myslíte, že je to opravdu Slavín a že se opravdu jedná o česnek vypěstovaný na Slovensku?Děkuji za odpovědˇ.
  28. 8. 2012 20:07 Alena Mihulková
  Jelikož je zde diskuse, dovolím si reagovat. Ve fotogalerii je krásně nafocen česnek Slavin, takový dočervena fešák a k tomu paličák - přesně takový jsme letos sklidili. Na fotce je bílý nepaličák. Vypadá jako na jaře sázený česnek. No uvidíte, co Vám řekne " Česnekový král".........
  29. 8. 2012 21:16 Jan Kozák
  Klobouk dolů, pomyslně smekám před Vámi, paní Mihulková. Také si myslím, že se jedná o jarní česnek (mohl být sázený i na podzim).

  Letošní Džambul?

  14. 7. 2012 18:03 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, dnes jsem potkala v Praze na trhu "český česnek" údajně Džambul. Nechtěla jsem moc okounět, ale rozhodně nevypadal jako čerstvě sklizený. Je možné, že to je český česnek, prodává to člověk, který tvrdí, že má speciální sušárnu a česnek mu vydrží rok, jen mi je líto těch lidí, co si to kupují a věří že je letošní. Kam se takové prohřešky hlásí? ČOI? Nebo je možné, že by to už byla letošní sklizeň? Navíc mne zaráží velikost cibulí, asi tak usuzují hlavně podle vlastní sklizně, ale já opravdu netahám cibule velké jak dlaň:-( Podle fotek by to mohl být i Džambul, ale letošní asi ne.
  14. 7. 2012 20:30 Jan Kozák
  Určitě to byl podvodník. Doporučuji podat podnět Státní zemědělské a potravinářské ispekci. www.szpi.cz

  Violeta

  12. 6. 2012 13:05 Zakladatel vlákna: Jan Hlaváček
  Dobrý den pane inženýre, na farmářském tržišti v Praze se začínají objevovat letošní "české česneky". Když jsem se zeptal co jest to za odrůdu, bylo mi sděleno: odrůda Violeta. Proč je tak brzy?: protože je na jižní Moravě pěstovaný ve skleníku. Existuje vůbec taková odrůda? Děkuji za Vaši reakci.
  12. 6. 2012 21:05 Jan Kozák
  Nesmysl. Žádná odrůda v evropském registru toto ani podobné jméno nemá. Česnek se ve skleníku určitě nedělá, podle jednoho trhovce (ten to však neprodává) je tento česnek z Egypta. Mohl by být i ze Španělska. Čerstvý český česnek zatím nikde nedostanete.
  12. 6. 2012 21:30 Hana Kopecká
  Jak jsem uvedla ca před týdnem v Praze na Haveláku prodávali také údajně český česnek, po mé reklamaci další den již uváděli Maďarsko. Tento týden stánkař uváděl odrůda "Slovák|", neměla jsem čas se dohadovat, ale vážně zvažuji že podám podnět na ČOI, pokud příští týden uvidím podobný nesmysl na tom samém místě. Takovíhle chytráci kazí dobré jméno všem slušným pěstitelům i prodejcům.
  14. 6. 2012 17:28 Tomáš Kohoutek
  Podle prodejce je na obrázku paličák (český, pěstovaný na Ústecku) - cena 159,- plus poštovné. Zdroj: Aukro http://aukro.cz/domaci-kvalitni-cesky-cesnek-palicak-i2407995468.html, staženo dnes
  14. 6. 2012 22:13 Jan Kozák
  Blbost, česnek z fotografie byl vypěstován jižně od Pyrenejí a tam patrně Ústecko, natož české, nemají.
  15. 6. 2012 0:44 Jiří Snášel
  Už vloni jsem sledoval, že česnek na aukru nabízí většinou překupníci. O inzerátu z aukra, který zveřejnil pan Kohoutek, vím, tento čerstvý letošní česnek prodejce nabízí již od dubna (v tu dobu jsem měl na poli ještě sníh). Jen naivní kupec si může myslet, že je opravdu český!
  15. 6. 2012 22:05 Jan Kozák
  Máte recht, ať se vyjadřuji česky. A toto platí pro všechny, kteří vidí tu sprosťárnu, která se točí kolem českého česneku. Máme přece Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, dávejte jí podněty. www.szpi.cz. Já osobně tuto instituci považuji za jednu z nejlepších kontrolních organizací u nás.

  Certifikát českého česneku.

  5. 6. 2012 18:21 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den, je to vynikající nápad, snad už se konečně domácí zákazník dočká zaručeně českého česneku. Bude nějak stanoveno min. množství pro získání certifikátu? Mohu jej získat i když prodám jen malý zbytek úrody? Děkuji za odpověď.
  5. 6. 2012 20:56 Jan Kozák
  Je to sice věcí sdružení Českomoravský česnek, ale s určitostí vím, že minimální množství stanovené nebude. Předpokládám, že do týdne už bude hotová konečná verze. Intenzívně se na ní pracuje.
  6. 6. 2012 0:08 Honzík Novák (ml.)
  Taky si myslím, že minimální množství není potřeba stanovovat. Regulační úlohu v tom jistě sehraje administrativní poplatek spojený s vydáním certifikátu. Kdo dokáže na vlastní dobré jméno prodat svou produkci lidem, kteří jej osobně znají, ten certifikát nepotřebuje. Například paní Mihulková i přes velký rozsah produkce lépe ručí svým jménem než by ručila certifikátem. Jsou však jiní, kteří česnek pro prodej pěstují krátce nebo dokonce teprve začnou a pro Ty bude certifikát přínosem, bude jim zajišťovat krytí proti riziku dumpingových cen podvodníků. Absence dolního limitu jim dá možnost začínat postupně od malého množství. Jak pan Ing. Kozák někdy již uvedl, není pro "rozjezd" příliš dobré přecenit síly a začít s množstvím které pak nezvládnu.

  Certifikát českého česneku

  4. 6. 2012 20:45 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
  Dobrý den všem zájemcům o český česnek.
  Ve spolupráci se sdružením Českomoravský česnek připravujeme certifikát dokazující, že česnek označovaný jako český pochází skutečně od nás (z ČR). Pracovní verzi tohoto certifikátu najdete ve výše odkázaném článku. Uvítáme, když nám sem napíšete své názory na tuto aktivitu.
  6. 6. 2012 0:17 Honzík Novák (ml.)
  Hlavní přínos vidím v tom, že oproti standardním údajům, které by trhovec měl mít viditelně označené prodejní místo je tam i seznam pěstovaných odrůd. Jako se lidé naučili pít odrůdová jakostní vína, tak se nyní někteří naučí vybrat si svou oblíbenou odrůdu a tím i větší vazby na tuzemský česnek.
  10. 6. 2012 22:55 Tomáš Trávnický
  Myšlenka je to zajímavá, záleží na tom, jak se vám podaří ji prosadit i v praxi. Chci se zeptat- bude tento certifikát i pro konzumní česnek nebo jen pro sadbový od vás?

  Koupím český česnek v květnu?

  18. 5. 2012 14:34 Zakladatel vlákna: Kristýna Petrová
  Dobrý den,
  jsem jeden z organizátorů farmářských trhů v Černošicích u Prahy. Často musím čelit prodejcům, kteří skálopevně tvrdí, jak prodávané zboží pěstují či vyrábějí a já musím obtížně zjišťovat pravdu. Dne se nám hlásil prodejce, který chtěl nabízet český česnek z loňské sklizně. Byl velmi neochotný k podávání informací a na otázku, zda je pěstitel, odpověděl neochotně, že není, ale česnek kupuje od zaručeně českého malopěstitele. Na trh jsem ho nepřijala. Vás bych se však chtěla zeptat, zda je vůbec možné ještě v tomto období nabízet česnek z loňské úrody a zda je možné, aby byl ještě český česnek k dipozici. Dle informací od prodejců zeleniny na našem trhu, se prý český česnek rychle vyprodá a prakticky v zimě již není.
  Budu se snažit lépe nastudovat vaše stránky, abychom měli alespoň malou šanci rozpoznat skutečně český česnek.
  Za vaši odpověď přdem děkuji.
  Kristýna Petrová o.s. TAK
  18. 5. 2012 19:33 Jan Kozák
  Před dvaceti lety bylo možné koupit ještě v květnu český česnek, spíše jarní odrůdy, které mají lepší skladovatelnost. Pokud Vám někdo letos nabízí uvedené zboží, pak je to podvodník. Uvažte, proč by pěstitel skladoval česnek s vysokým rizikem a jistými ztrátami do května, když by ho mohl prodat za velmi dobrou (a možná i lepší) cenu na podzim. A ještě (nejen) pro Vaši informaci: čerstvý český česnek nebude dřív než po polovině června.
  21. 5. 2012 15:26 Hana Kopecká
  Dobrý den pane Kozáku, tak dnes jsem na pražském Havelském tržišti viděla "čerstvý český česnek" Nedalo mi to a pustila jsem do prodejce at mi řekně odrůdu a odkud je, protože se podle mě o český česnek nejedná ani náhodou..Prodejce trvrdil, že je to česnek pěstovaný ve foliáku, je to podle vás možné? Podle mě se to ekonomicky nemůže vyplatit. Prodejce "zktrotl" až po té co sem mu řekla že sama mám na zahrádce 10 odrůd, a že od vekopěstitelů vím, že český česnek bude nejdřív v červnu. Více méně jsem mu pohrozila že pokud klame zákazníky jsem na něj schopna poslat českou obchodní inspekci. Slíbil, že zjistí u dodavatele zeleniny jak to s původem česneku je...Fakt mě štve že takovýhle loupežnící klamou spotřebitele, prostě řada lidí je důvěřivá a naivní. Pro mě za mě at klidně napíše čerstvý česnek Francie, nebo Turecko ale český?? Kde to sme
  21. 5. 2012 21:04 Jan Kozák
  Děkuji za informaci, je dobré uveřejňovat všechny podezřelé praktiky, protože je třeba udělat v česneku pořádek. Tak od zadu: jsme v České republice. Ale věřím, že příslušné orgány budou aktivní. Český česnek to určitě není. Ani z fóliáku ne. Skoro bych tipoval Egypt, možná Turecko, ale to už jsou spekulace.
  19. 5. 2012 16:22 Mart
  Dobrý den Kristýno,hledám okolí Prahy kam bych mohl jezdit s vypěstovaným konzumním česnekem...
  19. 5. 2012 21:10 Jan Kozák
  1. není od Vás slušné zařazovat svůj příspěvek mezi otázku a mou odpověď, 2. Váš příspěvek měl charakter komerční, za jeho zveřejnění požadujeme nějakou platbu. Proto jsem kontakt a jméno smazal.

  Zkopírovaný web

  9. 5. 2012 21:38 Zakladatel vlákna: Zdeněk Petrbok
  Dobrý večer pane Kozáku. Objevil jsem web s nabídkou česneku, který přímo zkopíroval obsah z Vašich stránek. Odrůdy česneku a pěstování ... k nalezení zde: http://prodej-cesneku.cz/
  9. 5. 2012 21:59 Honzík Novák (ml.)
  No o solidnosti obchodníka svědčí bod 3) obchodních podmínek.
  Vůbec bych se nedivil, když by místo česneku dorazil rovnou exekutor. Dobrý obcodník ví, že jeho zboží se chválí samo a není potřeba nutit zákazníka k odběru dobírky na poště hrozbou sankce.

  Věžky

  7. 5. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: Jana Pilková
  Vážení, dnes jsem navštívila výstavu ve Věžkách. Představte si, že se dá koupit český česnek odrůda Violeta za 170,- Kč a když koupíte víc jak 1 kg, dají vám slevu. Mají ho tam hromady:-) a asi je z letošní sklizně, jelikož byl čerstvý. Bohužel jsem se nezeptala, jak ho vypěstovali a kde:-) Velikost byla v průměru 8 cm. Prostě jsme tady patlalové:-) Naštěstí lidé kolem jenom procházeli ...To byla jenom taková poznámka pro usmátí. Jenom by mě zajímalo, jestli taková odrůda skutečně existuje a jestli je vůbec možné v našich podmínkách už sklízet česnek. Že by to byl skleníkový rychlený česnek??:-))Na internetu jsem nic moc nenašla. :-) Přeji Vám všem krásný květen:-)
  7. 5. 2012 21:42 Jan Kozák
  Odrůda česneku Violeta v Evropské unii není registrovaná. Ani nejranější odrůdy Bjetin a Anton ještě žádnou cibuli v zemi netvoří. Soudím, že uvedené zboží před několika dny překročilo Pyreneje.
  7. 5. 2012 22:19 Honzík Novák (ml.)
  Tedy že k nám přijel s novou dodávkou ranných brambor z Egypta.
  Tak nevím, je lepší nilský okoun Pangasius s novým bramborem, nebo klasický bramborák z odklíčených starých brambor, majoránky a toho našeho českého (moravského, slovenského) česneku.

  Prodej

  1. 5. 2012 15:22 Zakladatel vlákna: Marcela Kolajová
  Loni jsem poprvé kupovala od Vás sadbový česnek a jsem s ním moc spokojená (v lokalitě kde jsem sadila, byl celou zimu sníh). Je mi líto, že letos máte s česnekem potíže, ale věřím, že další roky už bude jen lépe. A co se týče posledního posledního příspěvku na česnek od pěstitele: proč má pán z Liberce na stránkách napsáno, že jde o český česnek a na další straně, že nelze přesně určit původ česneku a on nezaručí zda jde o český česnek? Záleží na každém o jaký česnek má zájem a za jakou cenu. Já mám ráda kvalitu a za tu si klidně připlatím a kdyby bylo k dispozici více druhů česneku, tak neváhám i když nevím cenu.
  Přeji pěkný den, Marcela

  1. 5. 2012 14:46 Zakladatel vlákna: cena
  Muzete mi laskave vysvetlit proc delate s cenou takovy cirkus kdyz vase konkurence http://www.cesnekodpestitele.cz/ je schopena nejen cenu stanovit jasne ale taky dodavat censek v libovolnem mnozstvi cely rok??
  1. 5. 2012 14:53 Jan Kozák ml.
  Zřejmě největší rozdíl bude v tom, že náš český česnek neputuje přes Pyreneje, což bohužel znamená, že jsme omezeni shovívavostí místního počasí.

  Tak to je síla!

  2. 3. 2012 22:48 Zakladatel vlákna: Zdeněk Petrbok
  Jan Kuljan nabízí ozimí paličák Vekan pro jarní výsadbu...
  odkaz zde: http://dum.bazos.cz/inzerat/14609198/Sadbovy-cesnek-cesky-okamzity-odber-hned-muzete-sadit.php
  pro případy, že bude inzerát vymazán přikládám jeho grafickou podobu.

  Česnek

  7. 2. 2012 16:27 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
  Dobrý podvečer p.Kozák.Sibiřská odrůda? existuje vůbec tento česnek?víte o něm něco děkuji za odpověď.
  7. 2. 2012 19:00 hloupý Honza (Sendy)
  Prostým nahlédnutím do oficiální datbáze
  http://nou.ukzuz.cz/ido/index.html
  zjistíte, že mezi registrovanými odrůdami není.
  A protože mezi registrovanými odrůdami není, nemůžete ji nakoupit jako certifikovanou sadbu ve smyslu zákona č. 219/2003 Sb. Pokud ji přesto od někoho získáte, pak jsou dvě možnosti. Jedna je že budete mít krajovou odrůdu, kterou daný pěstitel měl ještě před registrací odrůdy Vekan, nebo Vám bude nabízen Vekan několikrát protáčený jako konzumní česnek a tedy bez průkazného zdrřavotního stavu.
  Já osobně, pokud bych mi byla nabízena odrůda velmi blízká svými vlastnostmi certifikovanému česneku, dám přednost nákupu certifikované sadby.
  Když by to byla odrůda naprosto odlišná od mně dosud známých, tak si radši rok počkám, zkouknu porost u původního pěstitele a nakoupím vzorek až z jeho následující sklizně. I přes vizuální kontrolu stejně nezískám ten komfort, ža bych dostal sadbu zkontrolovanou na přítomnost virů a háďátka. Při objemu sadby v tunách se tyto testy do nákupní ceny promítnou minimálně, ale pokud bych dostal kilíčko "sadby" zadarmo, tak mne ty testy vyjdou na víc než je prodejní cenacertifikované sadby u Ing, Kozáka.
  Takže logicky = doporučuji koupit Vekan na sadbu. Nikdo Vám nezakáže koupit si daný Sibiřák jako konzumní, abyste měl na srovnání konzumních vlastností.

  S.
  9. 2. 2012 20:29 Roman Soukup
  Díky za vysilující výklad Sendy (jenom Vy jste neznámí)ptal jsem se p.Kozáka.Jenom pro upřesnění kolega v práci se zmínil o sibiřském česneku,chtěl jsem vědět víc o něm,nemějte obavy nemám pochybný česnek.
  9. 2. 2012 21:03 hloupý Honza (Sendy)
  Pan Ing Kozák Vám možná napíše něco jiného, až bude mít volnou chvíli. Třeba ví i o jiném česneku, který může mít v popisu charakteristické slůvko "sibiřský".

  Ad občanské jméno: to jsem tady měl od 15.12.11 08:45 do 18.12.11 19:39 a skutečnosti, proč jsem se vrátil k přezdívce nemíním komentovat.

  S.
  11. 2. 2012 15:46 Jan Kozák ml.
  Uvedená data nesouhlasí se zálohou diskuse.
  11. 2. 2012 20:52 Jan Kozák
  Česnek s označením "SIBIŘÁK" jsem viděl poprvé letos na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích. Tam to prodával jistý člověk z Moravan (u Brna). Měl tam takto označený Vekan a nějaký klon tzv. ruského paličáku, přičemž tvrdil, že se nejedná o dvě různé odrůdy. Později jsem toto označení viděl i u nějakých prodejců u silnice, kteří takto prodávali španělský česnek. Z toho se dá usuzovat, že česnek původem ze Sibiře asi u nás nikdo nepěstuje (ani nevím, pěstuje-li ho někdo na Sibiři), ale někdo přišel na nový trik pro svůj nekalý obchod.
  11. 2. 2012 21:38 Roman Soukup
  Děkuji za odpověď p. Kozák říkal jsem si pro sebe že neexistuje stoprocentní jistoto nebyla,kolega si tvrdil že ano.Škod že nebyla sázka.
  11. 2. 2012 22:08 hloupý Honza (Sendy)
  Ano u silnic byl občas francouzko-holandský "Ail du Nord" s klamavým přeložením názvu do češtiny.
  Ale odrůdová jména se prostě nemají překládat!
  Více na
  http://home.nordnet.fr/~slenfant/ail/index.shtml

  český česnek

  2. 2. 2012 10:58 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
  Dobrý den,
  vzhledem k situaci kolem českého česneku se chci zeptat, co je zapotřebí k tomu, abych mohl říct, že prodávám, nebo pěstuji český česnek. Je totiž spousta prodejců, kteří tvrdí, že mají na prodej český česnek,ale nemají to ničím doložené.Spotřebitel pak s největší pravděpodobností může nakoupit jiný než český česnek.
  Osobně jsem vloni poprvé zasadil česnek,o kterém mi prodejce tvrdil,že je český, ale podložené to mám pouze slovem. Místo původu toho česneku je odněkud z Uherského Hradiště.
  Děkuji za odpověd.
  2. 2. 2012 22:47 hloupý Honza (Sendy)
  Problematika prokazování původu (rodokmenu česneku) má dvě stránky.
  Při prodeji koncovým zákazníkům je důležité, aby (až se Vám vrátí pro nákup z nové úrody) dobře věděli, co od Vás chtějí koupit. Pokud pěstujete registrované odrůdy je věc jednodušší. Původ a odrůdové vlastnosti jsou dány zaběhnutými postupy produkce certifikované sadby.
  V případě krajových odrůd a odrůd u nichž již není v Čechách udržovatel je věc složitější, často postavená na důvěře. Protože se určitě nechceme zbavovat krajových odrůd (viz. http://www.k-cesnek.cz/ke-stazeni/Prednaska.ppt) tak je potřeba pečlivě vážit všechna rizika se získáním necertifikované sadby souvisejí. Protože z Vašeho dotazu jasně vyplývá, že vlastně začínáte, pak je určitě nejjednodušší nákup certifikované sadby. Zjednoduší se Vám pak i obnova porostů v případě reinfekce virózami.
  Při tom anonymním nákupu jste mohl nakoupit dodnes běžně pěstovaný Bzenecký paličák, původní JAPO nebo Záhorský, či Prim, ale protože nevíte o tom česneku zhola nic, tak jej můžete vlastně používat pouze pro vlastní potřebu, dokud to jeho zdravotní stav dovolí a Vám budou vyhovovat jeho odrůdové vlastnosti. Letošní zima Vám ale také může ukázat, že jste draho koupil levný zahraniční konzumní česnek.
  Při prodeji přes prostředníka (trhovce, zelinářský obchod, výkup velkoobchodem) je jen jediná cesta přes nákup a výsadbu certifikované odrůdové sadby.
  5. 2. 2012 12:04 Radim Jaroš
  Děkuji za Vaše reakce.Je pravdou, že letos je to poprvé,co začínám. A právě proto jsem trval na výsadbě českého česneku. Samotný kup česneku byl (jak jste uvedl) postaven na vzájemné důvěře.A tak doufám,že se něco urodí. V každém případě mám v úmyslu do budoucna pěstovat pouze český česnek, na který bych chtěl mít i zmiňovaný certifikát.
  Česnek jsem sázel ke konci října a do prvních sněhů,kterým předcházelo dlouho dešťové počasí,se česnek neukázal.Tak uvidíme, jak to dopadne.
  5. 2. 2012 13:04 hloupý Honza (Sendy)
  Nezapomeňte si objednat pro další výsadbu pouze certifikovaný sadbový materiál.
  To co máte už prostě vyjde nebo nevyjde, ale pokud budete mít odrůdový česnek, nevyplatí se Vám točit v sortimentu o jednu bezejmennou odrůdu navíc.
  Doporučoval bych objednat Vekan (jako časem velmi dobře ověřenou odrůdu), Anin jako paličák s velmi dobrou skladovatelností a jeden z nepaličáků Benátčan či Lukan. V dalších letech pak pro vyzkoušení objednávat po jiné odrůdě na vyzkoušení, jestli ve Vašich podmínkách lépe prospívá nebo Vašim chuťovým preferencím nevyhovuje lépe jiná z nabízených odrůd.

  No s ke krajovým odrůdám zastávám ten názor, že nákup by měl být maximálně ze vzdálenosti od vaší zahrady, pokud až k ní sahají kladné reference na daného pěstitele česneku. Nejlepší je, pokud je to na vzdálenost co dojdete procházkou pěšky a několikrát za sezónu budete mít možnost zkouknout, že jeho porost je zdravý. V rámci této zásady nepřicházejí v úvahu moravské krajové odrůdy stejně tak jako jihočeské krajové odrůdy.

  S.
  3. 2. 2012 11:16 Jan Kozák
  Ing. Jan Kozák: 02.02.12 19:34
  Velká část prodejců nabízela pod označením sadby českého česneku španělský konzumní (viz "český česnek" na těchto stránkách). Asi čtyři hodiny po napsání Vašeho dotazu jsme měli poradu ohledně této problematiky. Máme v úmyslu vydávat certifikáty pěstitelům českých odrůd.
  3. 2. 2012 14:44 hloupý Honza (Sendy)
  Pokud se jedná o stánkový prodej na jednodeních akcích, tak máte v první větě na 98% pravdu.
  Pán však neuvádí přesnější určení místa prodeje, a tudíž mohl nakupovat i v zelinářském obchodě 100%ně konzumní česnek, který mohl být i na 80% z produkce českého pěstitele.
  V každém případě by si pán měl včas objednat sadbu u Vás (resp. maloobchodních prodejců deklarujících velkoobcodní nákup Vámi certifikované sadby).

  Opál

  5. 10. 2011 19:19 Zakladatel vlákna: jan Husák
  Dobrý den pane Kozáku, obracím se na vás s dotazem zdali jste někdy slyšel o odrůdě česneku"OPáL",je to paličák se světle hnědou suknicí vypěstovaný ve středních čechách (údajně).Zajímá mě, jestli nejde o podvod. Děkuji Husák
  5. 10. 2011 19:52 Jan Kozák
  Odrůda tohoto názvu nikdy nebyla součástí Listiny povolených odrůd ani není uvedena v registru odrůd EU. Někdo si prostě tak nazval svůj (nebo španělský, polský, maďarský) česnek, aby byl lépe prodejný. Každopádně je to podezřelé a jde o klamání spotřebitele.

  případ pro ÚKZÚZ

  22. 9. 2011 22:32 Zakladatel vlákna: "Brácha" Sendy
  Vysvětlení najdete v záložce "Český česnek"

  http://aukro.cz
  23. 9. 2011 10:02 Jan Kozák ml.
  Část odkazu jsem skryl. Nepovažuji za dobrý nápad, aby se tu uváděly adresy vedoucí na nabídky podvodníků.
  23. 9. 2011 10:23 "Brácha" Sendy
  ... bylo spíše méně nebezpečné typu "neznalost zákona neomlouvá" tedy že *pokud sousedovi prodám něco z vlastního výběru pro sadbu (a on ví že kvůli jeho 5ti cibulím nebudu vyřizovat papíry k noname krajové odrůdě)* není to samé jako když to plácnu na aukro. Stejně většina nakoupí ten samý česnek podle jeho druhého inzerátu na konzumní a za cenu konzumního. Kdyby to byl podvodník středního a většího kalibru, poslal bych to Vám i ÚKZÚZ emailem. Takhle čtenáři diskuze nemají tušení v čem je jeden z jeho inzerátů závadný a druhý v pořádku.
  Protože pán má jen asi 2q z vlastní produkce, je ideální ilustrační případ. Pokud uděláte scan webové stránky a místo funkčního odkazu dáte linky na nefunkční scany.jpg *zabijete dvě mouchy jednou ranou* protže link bude funkční a ilustrační i po skončení aukce či odstranění inzerátu na popud ÚKZÚZ.
  23. 9. 2011 11:39 Jan Kozák ml.
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne