Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Certifikát česneku Zpět na diskusi

  Certifikát a licenční poplatek

  5. 9. 2020 3:34 Zakladatel vlákna: Dušan Rykr
  Dobrý den pane Kozák, pokud bych chtěl pěstovat vaše odrůdy česneku komerčně v kvalitě konzumního česneku, musel bych s vámi uzavřít licenční smlouvu a získal bych k tomu i certifikát?...V diskuzi z roku 2013 jsem se dočetl, že ho tehdy vystavovalo sdružení Českomoravský česnek, které má ale webovou stránku již zrušenou...U licenčního poplatku platí stále hodnota 10% z vaši ceny sadby u mnou vysazeného česneku, který jsem si vypěstoval již sám?...Děkuji za odpověď a přeji pěknou sobotu...
  5. 9. 2020 8:59 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Je to jednoduché. Ani s jedním si nemusíte dělat hlavu.

  Certifikát je ukončený experiment, který měl podpořit prodej českého konzumního česneku v době, kdy začal být o česnek velký zájem, začalo falšování názvů i země původu prodávaného produktu. V praxi se ale ukázalo, že aby byl systém transparentní a napadělatelný, musel by být poměrně komplikovaný… až by přestal být transparentní. Bohužel se ukázalo, že boj s podvodníky je podobný boji se saní. Když jí jednu hlavu useknete, narostou jí tři nové.

  Na licenční poplatky sice tato firma nárok má, ale nevyužívá jej. Ten licenční poplatek slouží k financování vývoje a udržování odrůd, což je velmi nákladné. Zkusili jsme to kolem roku 2013. Byla to reakce na prodej zahraniční sadby, která se prodávala v takové „kvalitě“, že první rok pěstování získal pěstitel poměrně velký výnos, od druhého roku byl výnos tak špatný, že se přesazování vůbec nevyplácelo. Reálně to znamená, že čím kvalitnější sadbový materiál firma na trh dodává, tím do větších finančních problémů se dostává. Protože jsme nechtěli jít cestou prodeje vlastně nekvalitního materiálu, zkusili jsme uzavírat s většími pěstiteli licenční smlouvy a vybírat od nich licenční poplatek. V praxi se ukázalo, že poplatek platí pouze poctiví pěstitelé (porušování licence bylo neférovým nemožné dokázat), což pro ně nebylo spravedlivé, a tak se to zrušilo.
  5. 9. 2020 13:18 Dušan Rykr
  Děkuji za odpověď pane Kozáku...Na licenční poplatek máte právo ze zákona...Osobně bych určitě patřil k těm poctivým pěstitelům a vámi vydaný certifikát založený na důvěře a ověřené spolehlivosti pěstitele, spojený s licenčními poplatky bych považoval za výhodu...Při stavu který popisujete je i tak poctivý pěstitel znevýhodněn oproti podvodníkům a trpí tím i váš česnek a vy samotní...Přeji ať se vám vše daří...S pozdravem Rykr

  Benatcan

  5. 3. 2014 17:28 Zakladatel vlákna: Martin Pelisek
  Preji pekny den. Dnes sem se rozhodl ocertifikovat cesnek ale bohuzel jsem ve vyberu nenasel Benatcan.. Nevite nekdo proc? Predem dekuji za odpoved.
  5. 3. 2014 19:40 Jan Kozák
  Máte pravdu, Benátčan tam chybí. Během krátké doby dojde k nápravě.

  Certifikát česneku.

  10. 9. 2013 12:12 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den.Chtěl jsem si pořídit certifikát česneku, abych se mohl svým kamarádům a známým pochlubit, že pěstuji jen český česnek od Vás. Je faktem, že jsem nabízel k prodeji jen malé množství ( asi 30 kg). Po vyplnění přihlášky mě přišel potvrzovací mail, požadovaný vzorek jsem poslal Vám a tím to skončilo. Žádná faktura ani odpověď na můj mail Sdružení Českomoravskému sdružení česneku se sídlem v Buchlovicích, zkrátka nic. Stejným problémem Vás "bombardoval" pan pacanda. Česnek je již prodán, v podstatě o nic nejde, jen zbyl pocit marnosti. Mimochodem, webové stránky Sdružení jsou z roku 2011 dokonce i na facebooku. Může se tomuto Sdružení ještě věřit?
  11. 9. 2013 10:55 Jan Kozák
  Bohužel certifikát česneku má nečekané "dětské choroby". Většinu z nich se podařilo v těchto dnech "vyléčit", ale ne všechny. Tuto činnost dělá několik nadšenců, třebaže odborně zdatných, ale bude třeba ji plně profesionalizovat. Prosím nejen Vás, ale i ty, kteří také cítí zklamání, abyste tomuto projektu byli nadále nakloněni. Už proto, že všichni vidíme, co se na trhu s česnekem děje. Když nás, producenty, kterých není moc, ale ani spotřebitele (a těch jsou miliony), stát za naše daně není ochotný chránit před podvodníky, je dobře, když nastoupí občanská iniciativa.

  certifikat

  17. 8. 2013 20:02 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Pane ing.Kozáku znovu se obracím s otázkou certifikátu.Posílal jsem i dotaz ceskomoravsky svaz a nic??Můžete mě to vysvětlit??A mám u vás objednanů sadbu můžete mě to potvrdit??Děkuji
  17. 8. 2013 21:30 Jan Kozák
  Objednávku u nás skutečně máte, bude vyřízena příští týden ve Veselí nad Moravou. Ale nějak Vám tam uniklo napsat normální jméno a příjmení.
  18. 8. 2013 7:19 Jan Kozák ml.
  E-mail se žádostí o potvrzení objednávky jsme odeslali na Váš e-mail 12. srpna v 15:38-15:44. Jestli máte zájem, mohu Vám ho poslat znovu.

  Prodej konzumního česneku

  17. 8. 2013 16:51 Zakladatel vlákna: PetrP
  Dobrý den pane inženýre,
  jsem soukromý zemědělec. Prosím pochopil jsem správně, že pokud bych chtěl prodávat konzumní česnek vypěstovaný z Vaší sadby, žádné povolení či certifikát nepotřebuji, nicméně je vhodné zažádat si o certifikát sdružení Českomoravský česnek. Děkuji.
  17. 8. 2013 21:17 Jan Kozák
  Je to právě tak.

  V úterý??

  14. 8. 2013 23:26 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý večer,chci se zeptat na certifikat???říkal jste že dojde ponděli utery?????
  15. 8. 2013 6:56 Jan Kozák ml.
  Omlouvám se, myslel jsem, že Vám certifikát pošlou hned. S tímto Vám bohužel nemůžeme pomoci. Kontaktujte prosím přímo sdružení: info@ceskomoravskycesnek.cz.

  Kdy dojde?

  11. 8. 2013 11:36 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Pane ing Kozáku chci se zeptat ještě jednou kdy mě dojde certifikát???Česnek jsem vám posílal do vlastních rukou?
  11. 8. 2013 17:27 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Holečku, poslaný vzorek byl nafocen a archivován, vystavení a potvrzení certifikátu je nyní záležitostí sdružení Českomoravský česnek. Certifikát by Vám měl přijít zřejmě zítra, v horším případě v úterý.

  certifikát

  6. 8. 2013 20:17 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý večer, pane ing.Kozáku chci se zeptat na certifikát posílal jsem vám vzorky a jak to bude dál????Děkuji za odpověď
  7. 8. 2013 21:38 Jan Kozák
  Byla nějaká chyba ve vnitřní komunikaci, nechci zastírat svůj podíl na této chybě. Teď už by to mělo být v pořádku a certifikáty se rozesílají.

  Určení odrůdy

  22. 7. 2013 22:36 Zakladatel vlákna: Oldřich Heža
  Dobrý den, rád bych se zeptal jestli je možné podle přiložených fotek poznat odrůdu tohoto česneku, sadbu máme už cca 24 let. Letos máme přebytek a chtěli bysme dodávat do zelenin ale stále se nás táží na odrůdu, navíc bych se chtěl zeptat jestli je zapotřebí nějaký certifikát na prodej do maloobchodů popřípadě jaký. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Oldřich Heža
  22. 7. 2013 22:41 Oldřich Heža
  25. 7. 2013 7:49 Jan Kozák
  Jeví se mi to jako nějaký klon tzv. ruského paličáku, třebaže počet stroužků na řezu je nezvykle velký. Nutnost certifikátu je otázka pro konkrétního obchodníka. Možnost jeho vydání od občanského sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích ještě stále platí.

  Certifikát česneku.

  5. 7. 2013 21:07 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Pane inženýre ještě jeden dotaz. Je možné ještě požádat o certifikát česneku za účelem prodeje? Sklidil jsem právě Vekan, Slavin čeká na vytažení a s úrodou jsem velmi potěšen. Ještě nikdy jsem nesklidil takovou úrodu z tak malého množství ( sazeny 3 kg/odrůdy. Děkuji
  6. 7. 2013 8:04 Jan Kozák
  O certifikát si ještě požádat můžete. Stačí vyplnit žádost na www.certifikat-cesneku.cz.

  "český česnek v Kauflandu"

  3. 6. 2013 19:09 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, dnes jsem narazila v Kauflandu na níže zmiňovaný "český česnek" od Bramka Semice, obratem jsem podala podnět na SZPI. Tímto apeluji i na ostatní diskutující, kterým tyto podvody vadí, aby se přidali, když mají Kaufland po cestě. Jinak než naši aktivitou žádné změny nedosahneme a snad těm podfukářům alespoň trochu ztížíme okrádání.
  3. 6. 2013 21:56 Ivan Pavlík
  Český česnek se vyskytl v prodejní síti 14 dní po zahájení sklizně ve Španělsku a Portugalsku. Bohužel běžný spotřebitel často ani neví, zda se český česnek pěstuje v ČR nebo v zahraničí... Z médií si dnes lidé vezmou jen to, že v ČR není česnek, ale to, že nikde jinde se vypěstovat nedá o tom spousta lidí ani netuší... Dnes jsou lidé zvyklí koupit si každý den jakýkoliv produkt... Poptávka ovlivňuje nabídku... To je jen běžný ekonomický mechanismus.... Bohužel!!!
  3. 6. 2013 22:29 Jana Kopecká
  Pane Pavlíku, jsem malopěstitelka, vím v jaké fázi mám vlastní česnek. To, že někdo v síti tvrdí, že má český česnek 14 dní po zahájení sklizně v cizině je opravdu k pláči. Jeden by skoro řekl, dobře těm lidem tak, když nemyslí, ale jde mi o princip, je to podvod. PS. Jestli se nepletu, vy patříte k tomu "pochybnému sdružení", co vydává "ty certifikáty" "českého česneku ze Španělska"... Od vás to sedí, vloni jsem potkala na trhu v Praze x prodejců, co se oháněli vaším certifikátem a prodávali cizí česnek, případně neexistující odrůdy. Ujištuju vás, že všechny falešné prodejce budu letost hlásit. Mně to za to stojí.
  6. 6. 2013 8:51 Ivan Pavlík
  A už je to opět tady. Každý kdo pěstuje zahraniční odrůdy, tak je podle Vás podvodník. Naše certifikáty se bohužel ve velkém falšují a to je velký problém, takže většina těch certifikátů je padělek. Setkáváme se s tím dnes a denně. Bojujeme proti tomu, avšak velice marně. Řeči o pochybnostech sdružení a činnosti jsou minimálně urážející a shazují naší minimální snahu zde něco činit, Vy paní Kopecká jste zde jen uvedla, že budete udávat, jako za starých časů, kdy zde tyto praktiky fungovali velice úspěšně a lidé se za to styděli. Zkuste jít třeba opačnou cestou a když Vám to vše tak vadí, i naše sdružení, můžete jít nějakou vlastní cestou a udělat spotřebitelům osvětu. Ale rozhodně nedáváme certifikáty nikomu, kdo sem vozí po paletách česnek ze Španělska a ještě o dva měsíce dřív než se zde začne vůbec sklízet. S pozdravem
  6. 6. 2013 9:14 Jana Kopecká
  Pane Pavlíku, pokud jsem se vás osobně dotkla, omlouvám se. Ta reakce byla tak ostrá proto, že jsme vloni u vašeho sdružení či spolku urgovali falešné prodejce s vašim certifikátem a NIKDO se nám od vás neozval. Udávání si vyprošuji, když bude svědkem trestného činu, co uděláte? Přejdete na druhý chodník, pomůžete oběti, zavoláte policii? A stejně postupuji já. Vzdělávám své okolí, vysvětluju laikům jak to je, ale rozhodně není mým životním posláním spasit české spotřebitele, kteří nepoznají cizí česnek. Ano, pokud je legaslativa, tak "šikovně" nastavená, že za český český česnek se považuje vše, co vyroste u nás, tak bohužel. Což většina veřejnosti netuší a pak naivně kupuje něco, co vůbec nemá charakteristické vlastnosti českého česneku v tom konzervativním smyslu. Já s vámi nechci vést boj či duchovní polemiku. Pokud vám vadí, ti co falšují vaše certifikáty, něco s tím dělejte. Co jste podnikli? V Praze je x tržišť, kde jsou tyto certifikáty k vidění, obejděte si je, parazitují přece na vašem dobrém jméně a pak vám lidé jako já nasazují psí hlavu. Bohužel jsem nikde nezaznamenala, že byste se bránili, kromě toho, že zpochybňujete charakteristiky jednolivých odrůd, případně se zaklínate paličáky a nepaličáky. A ještě jednou opakuji, to co se dělo za komunistů NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO s tím, že budu SZPI dávat podněty o falešných prodejcích česneku. Moje rodina si udavačů zažila za totáče dost. Ale podvodů a zlu se má jedinec postavit čelem. Jestli se prokáže, že ti prodejci jsou poctiví, tím líp pro ně, můžou mít na stánku výstupní zprávu SZPI:-) P. Kozáku, omlouvám se, že jsem nechala tuto diskusi sklouznout jinam. Klidně mne smažte, jestli vám to vadí.

  Licenční poplatek

  2. 5. 2013 8:09 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Dobrý den

  Pokud drobný pěstitel objedná do 40kg sadbu a část úrody z ní následující rok prodá, je třeba odvést licenční poplatek? Pokud ano, můžete mi poslat na e-mail podmínky. Děkuji
  2. 5. 2013 9:18 Jan Kozák
  Licenční poplatek se platí ze sadby z vlastní produkce pěstitele. To znamená, že by se platil až z toho, co zasázíte příští rok. Je-li toho méně než 40 kg (i když se předpokládá, že se budou výpěstky prodávat), licenční poplatek neúčtujeme.
  2. 5. 2013 12:32 Ondřej Felkl
  Dobrý den, zajímalo by mě kolik činí licenční poplatek z případného prodeje Vaší sadby?
  Děkuji
  2. 5. 2013 13:10 Jan Kozák
  Asi úplně nerozumím otázce. Pokud jste obchodník a chcete prodávat sadbu, kterou Vám dodáme, druhým osobám, pak neplatíte nic. Pokud byste měl v úmyslu prodávat jako sadbu svou produkci, kterou získáte pěstováním našich odrůd, tak to nemůžete.
  2. 5. 2013 15:03 Renáta Gregorová
  Jak, ale můžete vědět co pěstitelé dále s čenekem dělají, spoleháte,že jsou všichni slušní a podajívám zprávu, jak s vypěstovaným česnekem nakládají? Já bych to rovnou všechno prodávala za 350,- a máte klid =)

  Malopěstitel

  1. 5. 2013 17:42 Zakladatel vlákna: Renáta Gregorová
  Dobrý den
  Když si objednám 30kg česneku přepěstuji a použiji pro rodinnou potřebu (zabíjačky atd.), podléhám ze zákona nějaké vaší kontrole nebo provizi vyplívající z licence? Nebo je jedno jak si s česnekem nakládám?
  děkuji Gregorová
  2. 5. 2013 5:56 Jan Kozák
  Pokud výpěstky nepoužijete pro prodej, pak se na Vás povinnost platit licenční poplatky nevztahuje.

  Pardubický certifikovaný česnek?

  1. 5. 2013 16:24 Zakladatel vlákna: Iva Kotorová
  Dobrý den,
  Minulý týden jsem koupila v prodejně Grunt ("zboží od českých farmářů") česnek od pěstitele z Pardubic za 235Kč/kg. Na zdi u pultu měli certifikát pravosti žlutavé barvy (pro mě bez brýlí nečitelný). Teď jsem na Vašem webu našla fotku podvodné firmy prodávající v Pardubicích. Teď už je sice dávno po sklizni, a tak se asi nelze divit měkkým stroužkům a plísni na cibulích. Některé cibule byly jako pěst s množstvím nafialovělých slupek, mezi nimi byly cibule "oloupané", malé, se žlutavými slupkami. Vybrala jsem si ty malé. Čekala jsem česnekovější vůni i chuť a Váš web mě znejistěl úplně.
  Lze někde najít seznam všech pěstitelů česneku v České republice a seznam těch certifikovaných? Podle Vašeho článku bude takový "registr" až od tohoto roku. Znamená to, že jsem si koupila česnek španělský? Víte o nějakém pěstiteli česneku z Pardubic (a jejich nejbližšího okolí)?
  Předem děkuji za odpověď.
  1. 5. 2013 16:58 Jan Kozák
  Spolehlivě jste naletěla. Pokud nemám svolení, nemohu jména pěstitelů sdělovat. Od letošního roku bude k dispozici registr držitelů certifikátu, od nichž koupíte zaručeně český česnek.

  Dotaz

  24. 4. 2013 8:05 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobré ráno,pane ing.Kozáku, takže když si certifikaci zařídím někdo dojede to zkontrolovat a pak na základě výsledků do vydá???Nebo jak temu mám rozumět??? A vyplatí se mě to na cca 10arů??A ještě ještě sem tam v seznamu nenašel odrůdu Bjetin??
  24. 4. 2013 21:35 Jan Kozák
  Kontrola porostu je základem, někdo pověřený (a určitě česnekový odborník) se přijede se podívat. Pokud Bjetin není v seznamu uvedený, musí se chyba napravit (já to neumím), ale to není na závadu. Určitě si o certifikát požádejte, je to krok správným směrem.

  Dotace na česnek

  23. 4. 2013 21:51 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý den pane Kozák,je možné získat nějaké dotace na výsadbu česneku......děkuji Vám za odpověd.
  24. 4. 2013 21:42 Jan Kozák
  Zrovna dneska jsem byl na valné hromadě Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace, kde byla i zástupkyně Ministerstva zemědělství (znám ji, je to velmi slušná dáma), která v diskusi o tomto hovořila. Na osiva a sadbu žádné dotace nejsou a vůbec se s nimi v rámci EU ani do budoucna nepočítá. Tady vidím jedinou cestu - certifikaci konzumního česneku, kterou dělá občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích. Když se podaří odlišit slušné lidi od podvodníků, pak i ti slušní mají šanci dobrého výdělku.

  Dotaz

  22. 4. 2013 11:01 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den,
  Pane ing.Kozáku chci se zeptat, proč mě doporučujete zařídit si certifikát?? Jaké to ma výhody?To si může zařídit káždý??A ješte sem se na to díval ale nenašel jsem tam odrůdu Bjetin??Jakto??Děkuji za odpověď
  23. 4. 2013 21:06 Jan Kozák
  Certifikát vydávaný občanským sdružením Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích si nemůže každý zařídit. Podmínky jsou jednoznačné. Musí se jednat o české odrůdy (včetně krajových) vypěstované na území ČR. Důležitá je tam kontrola porostu, bez níž nemá žádná certifikace smysl. Také zákazník bude mít možnost okamžitě si na internetu zkontrolovat, zda-li je mu nabízen česnek, pro který byl certifikát vystaven. V současné době jsou největším nepřítelem českého česneku podvodníci, kteří za něj vydávají dovezený materiál (většinou vypěstovaný ve Španělsku, dovezený přes Polsko). Pokud se podaří přesvědčit pěstitele o významu této certifikace, bude nejenom pořádek na trhu, ale bude mít tento česnek i cenu, která mu právem přísluší.
  12Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne