Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Certifikát česneku Zpět na diskusi

  Certifikát a licenční poplatek

  5. 9. 2020 3:34 Zakladatel vlákna: Dušan Rykr
  Dobrý den pane Kozák, pokud bych chtěl pěstovat vaše odrůdy česneku komerčně v kvalitě konzumního česneku, musel bych s vámi uzavřít licenční smlouvu a získal bych k tomu i certifikát?...V diskuzi z roku 2013 jsem se dočetl, že ho tehdy vystavovalo sdružení Českomoravský česnek, které má ale webovou stránku již zrušenou...U licenčního poplatku platí stále hodnota 10% z vaši ceny sadby u mnou vysazeného česneku, který jsem si vypěstoval již sám?...Děkuji za odpověď a přeji pěknou sobotu...
  5. 9. 2020 8:59 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Je to jednoduché. Ani s jedním si nemusíte dělat hlavu.

  Certifikát je ukončený experiment, který měl podpořit prodej českého konzumního česneku v době, kdy začal být o česnek velký zájem, začalo falšování názvů i země původu prodávaného produktu. V praxi se ale ukázalo, že aby byl systém transparentní a napadělatelný, musel by být poměrně komplikovaný… až by přestal být transparentní. Bohužel se ukázalo, že boj s podvodníky je podobný boji se saní. Když jí jednu hlavu useknete, narostou jí tři nové.

  Na licenční poplatky sice tato firma nárok má, ale nevyužívá jej. Ten licenční poplatek slouží k financování vývoje a udržování odrůd, což je velmi nákladné. Zkusili jsme to kolem roku 2013. Byla to reakce na prodej zahraniční sadby, která se prodávala v takové „kvalitě“, že první rok pěstování získal pěstitel poměrně velký výnos, od druhého roku byl výnos tak špatný, že se přesazování vůbec nevyplácelo. Reálně to znamená, že čím kvalitnější sadbový materiál firma na trh dodává, tím do větších finančních problémů se dostává. Protože jsme nechtěli jít cestou prodeje vlastně nekvalitního materiálu, zkusili jsme uzavírat s většími pěstiteli licenční smlouvy a vybírat od nich licenční poplatek. V praxi se ukázalo, že poplatek platí pouze poctiví pěstitelé (porušování licence bylo neférovým nemožné dokázat), což pro ně nebylo spravedlivé, a tak se to zrušilo.
  5. 9. 2020 13:18 Dušan Rykr
  Děkuji za odpověď pane Kozáku...Na licenční poplatek máte právo ze zákona...Osobně bych určitě patřil k těm poctivým pěstitelům a vámi vydaný certifikát založený na důvěře a ověřené spolehlivosti pěstitele, spojený s licenčními poplatky bych považoval za výhodu...Při stavu který popisujete je i tak poctivý pěstitel znevýhodněn oproti podvodníkům a trpí tím i váš česnek a vy samotní...Přeji ať se vám vše daří...S pozdravem Rykr

  Benatcan

  5. 3. 2014 17:28 Zakladatel vlákna: Martin Pelisek
  Preji pekny den. Dnes sem se rozhodl ocertifikovat cesnek ale bohuzel jsem ve vyberu nenasel Benatcan.. Nevite nekdo proc? Predem dekuji za odpoved.
  5. 3. 2014 19:40 Jan Kozák
  Máte pravdu, Benátčan tam chybí. Během krátké doby dojde k nápravě.

  Certifikát česneku.

  10. 9. 2013 12:12 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den.Chtěl jsem si pořídit certifikát česneku, abych se mohl svým kamarádům a známým pochlubit, že pěstuji jen český česnek od Vás. Je faktem, že jsem nabízel k prodeji jen malé množství ( asi 30 kg). Po vyplnění přihlášky mě přišel potvrzovací mail, požadovaný vzorek jsem poslal Vám a tím to skončilo. Žádná faktura ani odpověď na můj mail Sdružení Českomoravskému sdružení česneku se sídlem v Buchlovicích, zkrátka nic. Stejným problémem Vás "bombardoval" pan pacanda. Česnek je již prodán, v podstatě o nic nejde, jen zbyl pocit marnosti. Mimochodem, webové stránky Sdružení jsou z roku 2011 dokonce i na facebooku. Může se tomuto Sdružení ještě věřit?
  11. 9. 2013 10:55 Jan Kozák
  Bohužel certifikát česneku má nečekané "dětské choroby". Většinu z nich se podařilo v těchto dnech "vyléčit", ale ne všechny. Tuto činnost dělá několik nadšenců, třebaže odborně zdatných, ale bude třeba ji plně profesionalizovat. Prosím nejen Vás, ale i ty, kteří také cítí zklamání, abyste tomuto projektu byli nadále nakloněni. Už proto, že všichni vidíme, co se na trhu s česnekem děje. Když nás, producenty, kterých není moc, ale ani spotřebitele (a těch jsou miliony), stát za naše daně není ochotný chránit před podvodníky, je dobře, když nastoupí občanská iniciativa.

  certifikat

  17. 8. 2013 20:02 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Pane ing.Kozáku znovu se obracím s otázkou certifikátu.Posílal jsem i dotaz ceskomoravsky svaz a nic??Můžete mě to vysvětlit??A mám u vás objednanů sadbu můžete mě to potvrdit??Děkuji
  17. 8. 2013 21:30 Jan Kozák
  Objednávku u nás skutečně máte, bude vyřízena příští týden ve Veselí nad Moravou. Ale nějak Vám tam uniklo napsat normální jméno a příjmení.
  18. 8. 2013 7:19 Jan Kozák ml.
  E-mail se žádostí o potvrzení objednávky jsme odeslali na Váš e-mail 12. srpna v 15:38-15:44. Jestli máte zájem, mohu Vám ho poslat znovu.

  Prodej konzumního česneku

  17. 8. 2013 16:51 Zakladatel vlákna: PetrP
  Dobrý den pane inženýre,
  jsem soukromý zemědělec. Prosím pochopil jsem správně, že pokud bych chtěl prodávat konzumní česnek vypěstovaný z Vaší sadby, žádné povolení či certifikát nepotřebuji, nicméně je vhodné zažádat si o certifikát sdružení Českomoravský česnek. Děkuji.
  17. 8. 2013 21:17 Jan Kozák
  Je to právě tak.

  V úterý??

  14. 8. 2013 23:26 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý večer,chci se zeptat na certifikat???říkal jste že dojde ponděli utery?????
  15. 8. 2013 6:56 Jan Kozák ml.
  Omlouvám se, myslel jsem, že Vám certifikát pošlou hned. S tímto Vám bohužel nemůžeme pomoci. Kontaktujte prosím přímo sdružení: info@ceskomoravskycesnek.cz.

  Kdy dojde?

  11. 8. 2013 11:36 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Pane ing Kozáku chci se zeptat ještě jednou kdy mě dojde certifikát???Česnek jsem vám posílal do vlastních rukou?
  11. 8. 2013 17:27 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Holečku, poslaný vzorek byl nafocen a archivován, vystavení a potvrzení certifikátu je nyní záležitostí sdružení Českomoravský česnek. Certifikát by Vám měl přijít zřejmě zítra, v horším případě v úterý.

  certifikát

  6. 8. 2013 20:17 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý večer, pane ing.Kozáku chci se zeptat na certifikát posílal jsem vám vzorky a jak to bude dál????Děkuji za odpověď
  7. 8. 2013 21:38 Jan Kozák
  Byla nějaká chyba ve vnitřní komunikaci, nechci zastírat svůj podíl na této chybě. Teď už by to mělo být v pořádku a certifikáty se rozesílají.

  Určení odrůdy

  22. 7. 2013 22:36 Zakladatel vlákna: Oldřich Heža
  Dobrý den, rád bych se zeptal jestli je možné podle přiložených fotek poznat odrůdu tohoto česneku, sadbu máme už cca 24 let. Letos máme přebytek a chtěli bysme dodávat do zelenin ale stále se nás táží na odrůdu, navíc bych se chtěl zeptat jestli je zapotřebí nějaký certifikát na prodej do maloobchodů popřípadě jaký. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Oldřich Heža
  22. 7. 2013 22:41 Oldřich Heža
  25. 7. 2013 7:49 Jan Kozák
  Jeví se mi to jako nějaký klon tzv. ruského paličáku, třebaže počet stroužků na řezu je nezvykle velký. Nutnost certifikátu je otázka pro konkrétního obchodníka. Možnost jeho vydání od občanského sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích ještě stále platí.

  Certifikát česneku.

  5. 7. 2013 21:07 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Pane inženýre ještě jeden dotaz. Je možné ještě požádat o certifikát česneku za účelem prodeje? Sklidil jsem právě Vekan, Slavin čeká na vytažení a s úrodou jsem velmi potěšen. Ještě nikdy jsem nesklidil takovou úrodu z tak malého množství ( sazeny 3 kg/odrůdy. Děkuji
  6. 7. 2013 8:04 Jan Kozák
  O certifikát si ještě požádat můžete. Stačí vyplnit žádost na www.certifikat-cesneku.cz.

  "český česnek v Kauflandu"

  3. 6. 2013 19:09 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, dnes jsem narazila v Kauflandu na níže zmiňovaný "český česnek" od Bramka Semice, obratem jsem podala podnět na SZPI. Tímto apeluji i na ostatní diskutující, kterým tyto podvody vadí, aby se přidali, když mají Kaufland po cestě. Jinak než naši aktivitou žádné změny nedosahneme a snad těm podfukářům alespoň trochu ztížíme okrádání.
  3. 6. 2013 21:56 Ivan Pavlík
  Český česnek se vyskytl v prodejní síti 14 dní po zahájení sklizně ve Španělsku a Portugalsku. Bohužel běžný spotřebitel často ani neví, zda se český česnek pěstuje v ČR nebo v zahraničí... Z médií si dnes lidé vezmou jen to, že v ČR není česnek, ale to, že nikde jinde se vypěstovat nedá o tom spousta lidí ani netuší... Dnes jsou lidé zvyklí koupit si každý den jakýkoliv produkt... Poptávka ovlivňuje nabídku... To je jen běžný ekonomický mechanismus.... Bohužel!!!
  3. 6. 2013 22:29 Jana Kopecká
  Pane Pavlíku, jsem malopěstitelka, vím v jaké fázi mám vlastní česnek. To, že někdo v síti tvrdí, že má český česnek 14 dní po zahájení sklizně v cizině je opravdu k pláči. Jeden by skoro řekl, dobře těm lidem tak, když nemyslí, ale jde mi o princip, je to podvod. PS. Jestli se nepletu, vy patříte k tomu "pochybnému sdružení", co vydává "ty certifikáty" "českého česneku ze Španělska"... Od vás to sedí, vloni jsem potkala na trhu v Praze x prodejců, co se oháněli vaším certifikátem a prodávali cizí česnek, případně neexistující odrůdy. Ujištuju vás, že všechny falešné prodejce budu letost hlásit. Mně to za to stojí.
  6. 6. 2013 8:51 Ivan Pavlík
  A už je to opět tady. Každý kdo pěstuje zahraniční odrůdy, tak je podle Vás podvodník. Naše certifikáty se bohužel ve velkém falšují a to je velký problém, takže většina těch certifikátů je padělek. Setkáváme se s tím dnes a denně. Bojujeme proti tomu, avšak velice marně. Řeči o pochybnostech sdružení a činnosti jsou minimálně urážející a shazují naší minimální snahu zde něco činit, Vy paní Kopecká jste zde jen uvedla, že budete udávat, jako za starých časů, kdy zde tyto praktiky fungovali velice úspěšně a lidé se za to styděli. Zkuste jít třeba opačnou cestou a když Vám to vše tak vadí, i naše sdružení, můžete jít nějakou vlastní cestou a udělat spotřebitelům osvětu. Ale rozhodně nedáváme certifikáty nikomu, kdo sem vozí po paletách česnek ze Španělska a ještě o dva měsíce dřív než se zde začne vůbec sklízet. S pozdravem
  6. 6. 2013 9:14 Jana Kopecká
  Pane Pavlíku, pokud jsem se vás osobně dotkla, omlouvám se. Ta reakce byla tak ostrá proto, že jsme vloni u vašeho sdružení či spolku urgovali falešné prodejce s vašim certifikátem a NIKDO se nám od vás neozval. Udávání si vyprošuji, když bude svědkem trestného činu, co uděláte? Přejdete na druhý chodník, pomůžete oběti, zavoláte policii? A stejně postupuji já. Vzdělávám své okolí, vysvětluju laikům jak to je, ale rozhodně není mým životním posláním spasit české spotřebitele, kteří nepoznají cizí česnek. Ano, pokud je legaslativa, tak "šikovně" nastavená, že za český český česnek se považuje vše, co vyroste u nás, tak bohužel. Což většina veřejnosti netuší a pak naivně kupuje něco, co vůbec nemá charakteristické vlastnosti českého česneku v tom konzervativním smyslu. Já s vámi nechci vést boj či duchovní polemiku. Pokud vám vadí, ti co falšují vaše certifikáty, něco s tím dělejte. Co jste podnikli? V Praze je x tržišť, kde jsou tyto certifikáty k vidění, obejděte si je, parazitují přece na vašem dobrém jméně a pak vám lidé jako já nasazují psí hlavu. Bohužel jsem nikde nezaznamenala, že byste se bránili, kromě toho, že zpochybňujete charakteristiky jednolivých odrůd, případně se zaklínate paličáky a nepaličáky. A ještě jednou opakuji, to co se dělo za komunistů NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO s tím, že budu SZPI dávat podněty o falešných prodejcích česneku. Moje rodina si udavačů zažila za totáče dost. Ale podvodů a zlu se má jedinec postavit čelem. Jestli se prokáže, že ti prodejci jsou poctiví, tím líp pro ně, můžou mít na stánku výstupní zprávu SZPI:-) P. Kozáku, omlouvám se, že jsem nechala tuto diskusi sklouznout jinam. Klidně mne smažte, jestli vám to vadí.

  Licenční poplatek

  2. 5. 2013 8:09 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Dobrý den

  Pokud drobný pěstitel objedná do 40kg sadbu a část úrody z ní následující rok prodá, je třeba odvést licenční poplatek? Pokud ano, můžete mi poslat na e-mail podmínky. Děkuji
  2. 5. 2013 9:18 Jan Kozák
  Licenční poplatek se platí ze sadby z vlastní produkce pěstitele. To znamená, že by se platil až z toho, co zasázíte příští rok. Je-li toho méně než 40 kg (i když se předpokládá, že se budou výpěstky prodávat), licenční poplatek neúčtujeme.
  2. 5. 2013 12:32 Ondřej Felkl
  Dobrý den, zajímalo by mě kolik činí licenční poplatek z případného prodeje Vaší sadby?
  Děkuji
  2. 5. 2013 13:10 Jan Kozák
  Asi úplně nerozumím otázce. Pokud jste obchodník a chcete prodávat sadbu, kterou Vám dodáme, druhým osobám, pak neplatíte nic. Pokud byste měl v úmyslu prodávat jako sadbu svou produkci, kterou získáte pěstováním našich odrůd, tak to nemůžete.
  2. 5. 2013 15:03 Renáta Gregorová
  Jak, ale můžete vědět co pěstitelé dále s čenekem dělají, spoleháte,že jsou všichni slušní a podajívám zprávu, jak s vypěstovaným česnekem nakládají? Já bych to rovnou všechno prodávala za 350,- a máte klid =)

  Malopěstitel

  1. 5. 2013 17:42 Zakladatel vlákna: Renáta Gregorová
  Dobrý den
  Když si objednám 30kg česneku přepěstuji a použiji pro rodinnou potřebu (zabíjačky atd.), podléhám ze zákona nějaké vaší kontrole nebo provizi vyplívající z licence? Nebo je jedno jak si s česnekem nakládám?
  děkuji Gregorová
  2. 5. 2013 5:56 Jan Kozák
  Pokud výpěstky nepoužijete pro prodej, pak se na Vás povinnost platit licenční poplatky nevztahuje.

  Pardubický certifikovaný česnek?

  1. 5. 2013 16:24 Zakladatel vlákna: Iva Kotorová
  Dobrý den,
  Minulý týden jsem koupila v prodejně Grunt ("zboží od českých farmářů") česnek od pěstitele z Pardubic za 235Kč/kg. Na zdi u pultu měli certifikát pravosti žlutavé barvy (pro mě bez brýlí nečitelný). Teď jsem na Vašem webu našla fotku podvodné firmy prodávající v Pardubicích. Teď už je sice dávno po sklizni, a tak se asi nelze divit měkkým stroužkům a plísni na cibulích. Některé cibule byly jako pěst s množstvím nafialovělých slupek, mezi nimi byly cibule "oloupané", malé, se žlutavými slupkami. Vybrala jsem si ty malé. Čekala jsem česnekovější vůni i chuť a Váš web mě znejistěl úplně.
  Lze někde najít seznam všech pěstitelů česneku v České republice a seznam těch certifikovaných? Podle Vašeho článku bude takový "registr" až od tohoto roku. Znamená to, že jsem si koupila česnek španělský? Víte o nějakém pěstiteli česneku z Pardubic (a jejich nejbližšího okolí)?
  Předem děkuji za odpověď.
  1. 5. 2013 16:58 Jan Kozák
  Spolehlivě jste naletěla. Pokud nemám svolení, nemohu jména pěstitelů sdělovat. Od letošního roku bude k dispozici registr držitelů certifikátu, od nichž koupíte zaručeně český česnek.

  Dotaz

  24. 4. 2013 8:05 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobré ráno,pane ing.Kozáku, takže když si certifikaci zařídím někdo dojede to zkontrolovat a pak na základě výsledků do vydá???Nebo jak temu mám rozumět??? A vyplatí se mě to na cca 10arů??A ještě ještě sem tam v seznamu nenašel odrůdu Bjetin??
  24. 4. 2013 21:35 Jan Kozák
  Kontrola porostu je základem, někdo pověřený (a určitě česnekový odborník) se přijede se podívat. Pokud Bjetin není v seznamu uvedený, musí se chyba napravit (já to neumím), ale to není na závadu. Určitě si o certifikát požádejte, je to krok správným směrem.

  Dotace na česnek

  23. 4. 2013 21:51 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý den pane Kozák,je možné získat nějaké dotace na výsadbu česneku......děkuji Vám za odpověd.
  24. 4. 2013 21:42 Jan Kozák
  Zrovna dneska jsem byl na valné hromadě Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace, kde byla i zástupkyně Ministerstva zemědělství (znám ji, je to velmi slušná dáma), která v diskusi o tomto hovořila. Na osiva a sadbu žádné dotace nejsou a vůbec se s nimi v rámci EU ani do budoucna nepočítá. Tady vidím jedinou cestu - certifikaci konzumního česneku, kterou dělá občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích. Když se podaří odlišit slušné lidi od podvodníků, pak i ti slušní mají šanci dobrého výdělku.

  Dotaz

  22. 4. 2013 11:01 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den,
  Pane ing.Kozáku chci se zeptat, proč mě doporučujete zařídit si certifikát?? Jaké to ma výhody?To si může zařídit káždý??A ješte sem se na to díval ale nenašel jsem tam odrůdu Bjetin??Jakto??Děkuji za odpověď
  23. 4. 2013 21:06 Jan Kozák
  Certifikát vydávaný občanským sdružením Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích si nemůže každý zařídit. Podmínky jsou jednoznačné. Musí se jednat o české odrůdy (včetně krajových) vypěstované na území ČR. Důležitá je tam kontrola porostu, bez níž nemá žádná certifikace smysl. Také zákazník bude mít možnost okamžitě si na internetu zkontrolovat, zda-li je mu nabízen česnek, pro který byl certifikát vystaven. V současné době jsou největším nepřítelem českého česneku podvodníci, kteří za něj vydávají dovezený materiál (většinou vypěstovaný ve Španělsku, dovezený přes Polsko). Pokud se podaří přesvědčit pěstitele o významu této certifikace, bude nejenom pořádek na trhu, ale bude mít tento česnek i cenu, která mu právem přísluší.

  p. Pavlík Certifikace a vyzkum

  18. 4. 2013 1:20 Zakladatel vlákna: Jonas
  Dobry den, bohuzel mi to neda a zapojim se take. Pane Pavlik prosim muzete zde jeste reagovat a napsat nam, kdyz uz se tady ohanite vyzkumem na VSCHT jaky cil ma Vas vyzkum? Respektive pokud jiz probiha skoro rok jaky prinesl vysledky a poznani? Tedy presneji jeste formuluji dotaz, jde diky Vasemu vyzkumu odlisit cesnek vypestovany v CR a mimo CR??? A priznavam, ze na Vasich strankach se toho opravdu clovek moc nedozvi, to je pak tezke verit. Nicmene muzete nekde napsat jakym zpusobem tedy certifikace probiha atd... Moc Vam dekuji.

  Certifikát

  2. 4. 2013 17:09 Zakladatel vlákna: Svoboda Jaroslav
  Po prečtení vyjádření pana Pavlíka jsem chtěl reagovat ihned. Nyní je jasné, že diskuse se rozrostla a dá se shrnout. Pokud se zdá, že se něčemu bude dařit, hned se v Praze najde někdo, kdo se do toho vnutí, bude certifikovat, povolovat, licencovat..... Lze se domnívat, že pouze pro vlastní prospěch.

  jaký certifikát ?

  2. 4. 2013 8:58 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Sleduji tuto diskusi a je mi smutno. Po procesu likvidace pěstitelů česneku u nás, se našlo pár jedinců, kteří vložili energii, čas a velké úsilí na to, aby český česnek zůstal zachován. Dokázali osvítit spotřebitele, aby jej kupovali. Podařilo se. A hle na tuto vlnu naskočí podnikatelé, kterým jde prodejem zahraničních odrůd, přece o český česnek. Legislativa pro něj udělá maximum a nastaví pravidla tak, že---,,,,,-4. Pokud by se zde čínskému česneku dařilo a byl by chuťově srovnatelný, tak by se dal certifikovat, aniž byste musel říkat, že je to krajová odrůda. Nicméně krajovou odrůdou se česnek stává již po několika letech pěstování v dané lokalitě. …..Vždyť přece 3. Některé Italské a další česneky jsou co se týče chuti výraznější a kvalitnější než typické české odrůdy. Ale to už ví asi také každý.““““
  Pan Kozák moc dobře ví, že----cituji----,, Vyjádřit se o něčem, že je chuťově kvalitnější, je dost problematické. Každá odrůda (a nejen česneku) je chuťově více nebo méně odlišná od ostatních. Ale je třeba mít na paměti, že krajové odrůdy česneku se vyvíjely po staletí. Jejich chuť odpovídá chuťovým návykům dané oblasti. Proto jsou italské česneky jiné než české nebo francouzské.“
  To co se dováží se přece stále označuje, jako český česnek pak se dá cedulka moravský česnek a cedulka sadbový – krajová odrůda Violeta a pod. Kontrolní orgány to nezvládají . Tak tedy zlegalizujeme zahraniční odrůdy, otočíme je na pozemku, certifikujeme a hned je českého česneku víc a hlavně, za patřičnou cenu. Třeba čtvrt kila nesušeného za 69 kč. Jakmile dostane certifikát – hned mohou jít vagony třeba z Francie-- je podobný --- a hurá český spotřebitel zachrání tamní pěstitele. Spotřebitelé vědí, že český patří k nejlepším a tak jakmile bude psáno, že je český – hned rádi zaplatí vyšší cenu / podnikavci si mohou namastit / a český zemědělec bude nakonec zase jenom čučet. Kdybych to mohl ovlivnit – tak pouze certifikát na opravdu českomoravské odrůdy a u ostatních důslednost při označování ---třeba---Španěl,odrůda xy, vypěstováno ČR
  či ---Španěl,odrůda xy, vypěstováno Španělsko… a tvrdé postihy. Jednou bude snad sadby dost a můžeme pěstovat opravdu český. To se asi nestane-- neb heslo doby zní, milionářem za každou cenu, v co nejkratší době a po nás potopa. Je to smutné PS

  Pro P. Pavlíka

  1. 4. 2013 20:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, během loňského roku jsem se na farmářských trzích setkávala s prodejci, kteří měli "váš! certifikát. A prodávali neexistující odrůdu, případně Džambul o kterém tvrdili, že je z klimatizovaného skladu a o dalším, že je to již česnek na zeleno. Byl začátek června! Ani jeden nebyl Džambul. Prodejce mne ujišťoval, že je to opravdu čerstvý česnek, že roste ve foliáku, když jsem se divila, že Džambul dozrává v polovině července. Dotazovala jsem se i u pana Jandy, jestli o tom ví, že tito podvodníci parazitují na certifikátu. Vůbec se neozval... takže si o vašem certfikátu myslím své. Sama za sebe jsem se rozhodla, že letos bez milosti všechny pochybné prodejce budu hlásit na ČOI. Na vašem webu je minimum informací, vlastně nevím, jak získat certifikát, vyplním formulář a pak se bude dít co?

  Certifikáty česneku, čím víc tím líp (pro darebáky)

  1. 4. 2013 14:53 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Není to přesně moje parketa, naší činností je šlechtění česneku a uvádění jeho sadby do oběhu. Samozřejmě sleduji, co se kolem česneku děje, protože se nás to přímo nebo nepřímo dotýká.
  To, co se děje v obchodě konzumním česnekem, je minimálně z devadesáti procent podvod. A proč ne? Jde tu o hodně (z mojeho pohledu, kdo počítá v jiných relacích, tak třeba málo) peněz. Ale proč se nemohou všichni živit poctivě? Copak mohou mít radost z takto vydělaných milionů, případně desítek milionů ročně? Ale svět asi nepředělám.
  Na trhu jsou tři kategorie konzumního česneku (a podvádí se ve všech třech):
  1. česnek českých registrovaných i krajových odrůd vypěstovaný na území ČR, jde o český česnek,
  2. česnek zahraničních odrůd vypěstovyný na území ČR, jde rovněž o český česnek,
  3. česnek dovezený ze zahraničí.
  Nemusí každý se mnou souhlasit, ale za nejvyšší hodnotu považuji ten první. Je to mimo jiné i součást národního bohatství. A takový česnek si zaslouží certifikaci, aby se výrazně odlišil od těch ostatních. Všechny tyto odrůdy mají ušlechtilou chuť, snad s výjimkou Dukátu, který má mírnou pachuť, kterou však spousta lidí nevnímá, má však některé další velmi dobré vlastnosti. Výchozím materiálem pro jeho vyšlechtění nebyla původní krajová odrůda, jde o klon tzv. ruského paličáku.
  Ten druhý se potkává především v obchodních řetězcích. Mám dojem, že při výběru odrůd pěstitelé preferují spolehlivost při pěstování a chutí se nezabývají. Některé jsou chuťově podřadné. Ale chutná zelenina se v obchodních řetězcích nehledá. Vystavovat nějaký certifikát tomuto zboží by mělo smysl, pokud by na něm bylo pravdivě uvedeno, že se nejedná o českou odrůdu. Bez této poznámky nabude zákazník dojem, že kupuje zboží z první skupiny. Snad by tady stačilo pouhé označení země původu, což je vlastně už teď povinné.
  Třetí skupina by měla být označena správnou zemí původu. Zákazník si raději koupí česnek ze Slovenska než ze Španělska a ze Španělska raději než z Číny. A to ti darebáci dobře vědí, proto na španělský napíší původ slovenský a podobně.
  Nevím, co se panu řediteli Pokorovi ze SZPI na certifikátu z Buchlovic nelíbilo. Zajímaly by mě podmínky udělování certifikátu od pana Jandy. Proč je tajíte a nedáte na svůj web? To, co tam zatím máte, nepřesvědčí ani vola. Pokud to zveřejníte, máme o čem diskutovat.
  1. 4. 2013 18:39 Ivan Pavlík
  Budeme se snažit na webové stránky dát více informací. I když si upřímně myslím, že zde nenajdeme pochvalu ani ve snu. Ale budeme se snažit.

  S pozdravem
  1. 4. 2013 20:06 Jiří Dostál
  Dobrý den. Tak nějak mi prostý selský rozum říká ,že jednou udělaná věc pořádně(www.certifikat-cesneku.cz), za níž stojí lidé kteří tuto zeleninu pěstovali i v dobách kdy to asi nebylo příliš výhodné, je udělaná dobře.Pro všechny poctivé pěstitele českého česneku ted přibyl další nepříznivý úkaz, a tím není ani mráz ani choroby, ale to že kromě jednoho prověřeného dokumentu, tu jsou dokumenty dva.A ač na poli odvedeme vše dobře, problém nastana při prodeji, který je vlastě ten pravý certifikát?Za sebe mohu říct že jsem si vybral, samozřejmě krátkodobě tu méně přívětivou cestu kde je každý kg trasparentně zaplacen.Za projektem stojí lidé za nimiž jsou léta tvrdé práce, otevřeně chtějí svou práci zaplatit-jak říkám transparentní:).
  Jest-li jsem pochopil funkci certifikátu správně, a doufám že ano, pak první varianta nás má chránit před prodejci odkudkoli(nic proti nim, ale špatně označené zboží je podvod?), nebýt takovýchto prodejcú zřejmě by nemusel být ani certifikát.Děkuji všem kdo dělají něco pro to, aby se zemědělcům žilo líp.
  Jo abych nezapoměl Pane Ing. Kozáku k tomu bodu 2.no jak se doveze cizí česnek a vypěstuje český...nějak mi to připomělo pohádku Doba ledová2, kdy mamutice Eli vyrustá mezi vačicemi, chová se jako vačice nicméně pořád zústává mamutem:).
  Česneku a všem poctivým pěstitelúm zdar.
  18. 4. 2013 1:18 Jonas
  Dobry den, bohuzel mi to neda a zapojim se take. Pane Pavlik prosim muzete zde jeste reagovat a napsat nam, kdyz uz se tady ohanite vyzkumem na VSCHT jaky cil ma Vas vyzkum? Respektive pokud jiz probiha skoro rok jaky prinesl vysledky a poznani? Tedy presneji jeste formuluji dotaz, jde diky Vasemu vyzkumu odlisit cesnek vypestovany v CR a mimo CR? A priznavam, ze na Vasich strankach se toho opravdu clovek moc nedozvi, to je pak tezke verit. Nicmene muzete nekde napsat jakym zpusobem tedy certifikace probiha atd... Moc Vam dekuji.
  1. 4. 2013 19:23 Zdeněk Jaroš
  Dobrý den! Obvykle se internetových diskusí neúčastním, ale tato diskuse mě mírně řečeno nazdvihla ze židle.
  Jsem menším pěstitelem česneku - vypěstuji zhruba 1 tunu za sezonu. Tím chci říci jen to, že o dané problematice něco málo vím a orientuji se v ní především z pohledu pěstitele a přímého prodejce. Sadbu odebírám od osvědčených pěstitelů v oblasti Velká nad Veličkou (Slovácko), jedná se tedy o původní krajové odrůdy. Naprosto souhlasím s tím, co zde napsal pan Kozák: že totiž bychom si měli vážit našich odrůd, které jsou pěstovány po generace v našich podmínkách, vyhovují našim chutím atd.
  Bohužel zásadní problém vidím v tom, že jakmile cena česneku stoupla na současnou úroveň, hned se vyrojila spousta pijavic, které cítí na míle daleko snadný zisk a tak vesele a zcela bezostyšně provádějí to, co zde popsal pan Kozák. K tomuto si dovolím připojit osobní zkušenost - kontaktoval mě člověk z jisté "firmy" zabývající se prodejem "českého česneku" (sídlí ve Velkém Meziříčí, nedávno se na těchto stránkách o nich psalo). Měl zájem o česnek - v momentě, kdy jsem mu řekl svou cenu, odmlčel se a pravil, že on se pohybuje na úrovni 80 Kč za kg! Z dalšího vyplynulo, že dováží do ČR kolem 3 tun měsíčně - na jejich stránkách se dočtete, že prodávají "český" česnek za 150 kč/kg,snadno si tedy spočítáte jejich roční zisk! Bavil se se mnou zcela otevřeně, česnek vozí ze Španělska a Polska, řetězcům ho pak prodává jako český a (cituji)"mě je vlastně úplně jedno odkud je, mě zajímá jenom kolik vydělám!". Když jsem se ho zeptal, jestli to náhodou není podvod, tak se jenom smál...
  Je tedy více než jasné, že jakákoliv certifikace česneku má smyl pouze v případě,kdy podmínky k jeho získání budou nastaveny natolik přesně, průhledně a jasně, aby se zabránilo jeho zneužití podobnými "obchodníky" a dalšími "šibaly". Zároveň ale musí být smysl certifikátu jasný i pro zákazníka, jinak je to jen pouhý cár papíru.
  A právě o tom nejsem v případě sdružení, které je v této diskusi zastupováno p.Pavlíkem, příliš přesvědčen. Podmínky získání certifikátu, kterou jsou uveřejněny na jejich stránkách jsou dosti podivné,řekl bych nečitelné a nesrozumitelné normálnímu smrtelníkovi. Už vůbec nerozumím větě "dnes už je všeobecně známo, že některé italské a francouzské odrůdy jsou lepší než ty české" - asi mi něco uniklo?! Korunou všeho je teze o tom, že pokud by byl čínský česnek lepší než ten náš, proč bychom ho nepěstovali(!!!)
  K tomu z vlastní praxe - pokusně jsem vysadil trochu španělského česneku - původní materiál byl vzhledově pěkný, chuť však byla velmi ostrá, až hrubá (ale vnímání chuti je vždy subjektivní), palice měly kolem 80g a okolo deseti stroužků. Výsledek - do sklizně dorostla zhruba třetina rostlin, palice průměr 30g! Český česnek na tomtéž pozemku vyrostl standartní. Dále - pokus s francouzským česnekem (certifikovaná sadba Thermidor(?))- zasazeno loni 15.11. - po 15.12. česnek vylezl ze země zhruba 15cm! Co s takovou rostlinou udělají mrazy, ví každý pěstitel.
  Podivné je také to, proč někoho napadne vydávat svůj vlastní certifikát, když stejná myšlenka už se uvádí do života jinde - mě jako potencionálního uživatele certifikátu přece vůbec nemusí zajímat nějaké osobní neshody "otců zakladatelů", zajímá mě jen skutečný přínos a užitek certifikátu v praxi! V momentě, kdy certifikátů bude více, logicky to vzbudí u našich zákazníků nedůvěru a celý smysl projektu vyjde naprázdno. Stačí se podívat, kolika nejrůznějšími certifikáty a známkami jsou opatřovány různé potravinářské výrobky-zákazník se v nich vůbec nevyzná (proč by taky měl) a nikdo se podle nich už prakticky při nákupu neřídí!
  Když zvážím všechny skutečnosti,kladu si tedy otázku, jestli onomu sdružení ve skutečnosti nejde o něco jiného než je proklamovaná ochrana poctivých pěstitelů a zákazníků ....
  1. 4. 2013 21:01 Jana Kopecká
  Souhlasím s panem Kozákem a p. Jarošem, se sestrou patřím mezi česnekové nadšence. Konzumuji z 95% jen vlastní česnek a když zbyde, podělím přátele, kteří se již těší a díky nám ví, jak CHUTNÁ ČESNEK, ČESKÝ ČESNEK. Ano, to, že se za český česnek považuje v podstatě cokoliv, co vyroste v ČR, ikdyby to byl čínský kšunt, je špatné, ale je to tak legislativně nastavené, bohužel. Velký problém vnímám v tom, že běžný spotřebitel od českého česneku očekává, že bude chutnat jako český česnek, TJ ČEKÁ ČESKOU ODRŮDU. Ne každý studuje etiketu, případně tam odrůda není. A já pak vysvětluju, že ten "český česnek" z Billy je francouzská odrůda atd. Tito lidé jsou pak zklamaní a příště si rovnou koupí španělský, protože nevidí rozdíl. Jak by také mohli, když si koupí "český česnek" Bůh ví odkud. Jako velké riziko vnímám to, že se s pochybnou sadbou neurčitého původu mohou po republice rozvléct různé choroby a škůdci. Asi bych dost šílela, kdybych zjistila, že vedle mého pozemku pěstuje nějaký Mičurinec český česnek původem ze Španěl či Číny. Ano, vím, že je velký problém sehnat kvalitní sadbu, ale asi bych radši zvětšovala plochu postupně a doufala, že seženu letos dost od p. Kozáka. Asi je to na náš nadšencích, vysvětlovat a vzdělávat své okolí, aby byli spotřebitelé ostražití a hlídali si, co si za své peníze kupují. Abyx věděli, že je rozdíl mezi českým a "českým" česnek, že je třeba si i hlídat odrůdy. P. Kozáku, bylo by možné navrhnout Sdružení Českomoravský česnek nějaké zvýraznění, že držitel pěstuje české odrůdy? Případně je na certifikát uvádět?

  certifikáty, sadba

  31. 3. 2013 21:56 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý večer, pročetla jsem níže uvedenou diskuzi ohledně certifikátů. Jako malopěstitele a zároven i občasného konzumenta cizího než vlastního vypěstovaného česneku mě zajímá především kvalitní, ZDRAVÁ sadba. Což v případě sadby od pana Kozáka spolehlivě roky platí, to samé z Targa. Dukát byl také uspokojivý. V případě zahraničních odrůd jsem velmi opatrná a nedůvěřivá. Nestojím o to si znehodnotit půdu na roky a zavléct choroby. Snažím se pokud možno pěstovat vše bez chemie. Takže zdravá sadba je pro mě to nejdůležitější. Setkala jsem se s polskou sadbou, přesto že byla certifikovaná, byla promořená hádátkem....prý je takový všechen sadbový česnek z Polska. U francouzských odrůd kupuju na vyzkoušení jen sadbu ze spolehlivého renomovaného zahradnictví. O kvalitě čínské sadby, hm to by mě zajímalo zda existuje. Jistě chutová kvalita jednotlivých odrůd se velmi těžko empiricky stanoví i proto je zde takový prostor pro všechny možné podvodníky. Ano pan Docent z VŠCHT je kapacita ale, těžko bude určovat zdravost, bezviroznost porostu. Zkouším 5 francouzských odrůd zatím mě chutově proti českým zklamaly, ale někteří známý preferují velikost stroužku nikoliv chut... A dala jsem si tu práci přes francouzské česnekové stránky vybrat si jejich TOP odrůdy. Co se týká stránek vašeho sdružení pane Pavlíku máte na nich minimum informaci, které by podpořily vaši serioznost.
  31. 3. 2013 23:17 Jan Novák
  Mám takový dojem, že prvotní myšlenka Pana Pavlíka byla dobrá, ale vše se ztratí po nástupu p. Jandy do postu předsedy. Certifikáty bude dávat těm pěstitelům, jejichž produkci bude chtít přeprodávat. To, jestli VŠCHT bude kontrolovat poměry základních obsahových látek se ztratí, když česnek nebude prodáván jako odrůdový, ale anonymně jako Výběrová třída a II.třída (viz i Bramko).

  Své také vypovídá to, že ocenění Regionální potravina Libereckého kraje 2012 a v soutěži Výrobek roku Libereckého kraje 2012 vyhráli pěstitelé Mihulková+Hradecký z Bělé (a nikoliv pan Filip Janda).
  1. 4. 2013 0:48 Ivan Pavlík
  Mluvíte uplně z cesty pane Nováku. Nevím jestli se má cenu k tomu vyjadřovat, ale dobře tedy. Jedna z posledních reakcí.
  Je úžasné, jak Vy vše víte. Doslova úsměvné. Pan Janda nikomu certifikáty dávat nebude. Celá věc je jeho myšlenka již od počátku. Myšlenka Českomoravskýčesnek byla rovněž jeho. Byl u zakládání s panem Logajem, jenže pak se jejich představy rozešli. Abychom tedy věci uvedli na pravou míru.
  Opět uvádím, že zde nejde o odrůdové značení, ale o česnek pěstovaný v čr. Značení je pro konečného spotřebitele a ne pěstitele, aby si to někde koupil a hned to sázel na pozemku!!! Je také znovu potřeba upozornit, že zde budou probíhat podvojné testy jak na VŠCHT, tak na VÚRV.
  Regionální potravina se nevyhrává, ale dostává po přihlášení do tohoto programu. Pan Janda o ni nikdy neusiloval, takže ji nemohl získat. Tím pádem neruzumím, o čem to tedy svědčí.
  1. 4. 2013 8:09 Alena Mihulková
  Kdyby se dostávala, tak ji má v dnešní době každý...., dovolím si citovat ze stránek Regionální potraviny a upozornit na slovo zvítězí: Již třetím rokem uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání na pultech obchodů, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé mohou vybírat z celkem 273 oceněných produktů. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje.
  V čem jsou výrobky s logem Regionální potravina na obalu výjimečné?
  Kvalita, místní suroviny, tradiční receptura a výborná chuť.
  Zelenomodré logo Regionální potravina na obalech výrobků spotřebiteli zaručí, že produkt musí být vyroben na území kraje, ve kterém bylo ocenění uděleno, a ze surovin dané oblasti.
  Díky krátkým distribučním cestám od výrobce ke spotřebiteli jsou tyto produkty čerstvější, mají lepší chuť i vůni. Potraviny dovezené ze zahraničí musí strávit dlouhou dobu na cestách. To neprospívá jejich čerstvosti a chuti a doprava ze vzdálených míst navíc zatěžuje životní prostředí.Oceněné Regionální potraviny splňují ty nejpřísnější evropské i národní požadavky na kvalitu potravin. Domácí producenti jsou oproti dovozcům více vystaveni tlaku na kvalitu jak ze strany spotřebitelů, kteří jsou s nimi v bližším kontaktu, tak ze strany kontrolních inspekcí.
  Výrobky oceněné značkou Regionální potravina prokazují jedinečnost v porovnání s běžnou produkcí dostupnou na trhu. Ať už se jedná o tradiční recepturu typickou pro daný kraj, originální výrobní postup nebo využití specifické regionální suroviny.
  Nákupem potravin označených logem Regionální potravina zákazník získává nejen záruku kvality a chuti, ale podpoří také svůj kraj.
  Na fotografii je vítězký vzorek. Po tom, co se zde dozvídáme, zvážíme, zda budeme i nadále dodávat vzorky českých odrůd pro výzkum VŠCHT a VÚRL paní Ovesné / v loni jich bylo vyhodnoceno 20/. Nechceme se podílet na projektu, kterým se už nyní medializuje pan Janda a spol.
  1. 4. 2013 8:16 Alena Mihulková
  1. 4. 2013 12:22 Jan Novák
  Gratuluji Vám k získaným oceněním a ze srdce Vám jejich získání přeji.

  Jistě mi potvrdíte, že konečný spotřebitel má právo znát odrůdu česneku a nikoliv jen jakostní znaky ověřované V3CHT a VURV na bagatelním vzorku.

  Už jsou pryč doby, kdy na pultech prodejců byly jablka dělena na červená/žlutá/zelená a brambory pouze podle varného typu. Zákazník, který si rád připlatí za kvalitu vyžaduje i znalost odrůdy a regionu pěstování. Certifikát, který neobsahuje ani žádné informace o certifikační autoritě je bezceným cárem papíru. Pro mne je cenější dobré jméno u stálých zákazníků a certifikát od sdružení Český česnek na prodejní cenu nebude mít vliv a terdy byl by mi k ničemu.

  Prosil bych pana Pavlíka, aby zde udedené informace uváděl na webu jejich sdružení, protože tam je asi bude hledat spotřebitel i potencální žadatel o certifikát.
  1. 4. 2013 18:45 Ivan Pavlík
  Jen pro upozornění, od paní Mihulkové jsme nedostali žádný vzorek česneku pro výzkum. Nevím na jakém výzkumu dělá paní Mihulková, ale s námi a naším výzkumem nemá nic společného. Výzkum probíhá na VšCHT pod vedením pana Voldřicha a sem určitě paní Mihulková nic nedodává. Pravděpodobně se účastníte výzkumu pouze s VÚRV.
  S pozdravem
  1. 4. 2013 14:06 Jan Kozák
  Myšlenka založit sdružení pěstitelů česneku je stará minimálně 20 let (kolik tehdy bylo géniovi Járovi Cimrmanovi, pardon, Filipu Jandovi?) a prosazoval ji pan Ing. Pavel Havránek, CSc., dej mu pánbu věčnou slávu. Aktivní podporu našel až v Buchlovicích, ale i tamní nadšení potřebovalo někoho, kdo to administrativně dotáhne. Tím byl pan Logaj a patří mu za to dík.
  Omlouvám se Vám, paní Mihulková, že jsem svůj příspěvek nacpal před Vás. On také reaguje na ten předchozí. Stejně je všechny brzy smažeme.
  1. 4. 2013 0:36 Ivan Pavlík
  Bohužel, zde je zásadní problém, se kterým se setkáváme. Paní Kopecká zde mluví o sadbě. Zde je třeba seriozné říct, že pro nás jako pro sdružení je prvotním cílem certifikovat česnek, který byl vypěstován ze sadby ať české nebo zahraniční. Je také si třeba seriózně přiznat, že zahraniční odrůdy se tu budou ještě nějaký čas pěstovat, jelikož české sadby je nedostatek a trh si žádá produkty pěstované v ČR. To je oč tu v současné době na trhu běží. Samozřejmě, pokud si někdo kupuje česnek k tomu aby ho sázel, má se obrátit na šlechtitele, to nikde nezastíráme!!! Naše sdružení se zde snaží označit česnek pro KONZUMENTA!!! Ne pro pěstitele. Bohužel to je pro mnohé těžké pochopit. Zákazník, si žádá pálivý česnek, který je pěstován v ČR. To je náš cíl cesty.

  Certifikát

  29. 3. 2013 8:55 Zakladatel vlákna: Ivan Pavlík
  Dobrý den, pane Kozáku, musím reagovat na Váš příspěvek o certifikátu. Abych podotknul naše sdružení se vydáváním certifikátů zabývá již od loňského roku. To, že zde píšete, ať se lidé k jinému certifikátu nehlásí, je velice právně náročné a legislativně neúnosné. Naše sdružení má kvalitní kontrolní mechanismy, které hlídáme takřka po celý rok. Toto sdružení má již přes 300 zájemců na tento rok (pěstitelé i prodejci).
  Vydávání certifikátů je zdarma. Kontrolní činnost sdružení je v tomto roce placena ze strukturálního fondu EU pro rozvoj regionu.
  Věřím, že své slova ještě uvážíte o tom kdo je a není podvodník. Cítíme se jako slušní občané této země s podobnými cíli, jako Vy. Proto bychom byly neradi z nějakého vzájemného osočování.

  ***Odkaz byl odstraněn. Reklama je na tomto webu možná pouze formou placené inzerce. Děkuji za pochopení.***

  S pozdravem, předseda sdružení
  29. 3. 2013 21:23 Jan Kozák
  Jsem sedlák, ne diplomat. Co si myslím, bez obalu řeknu nebo napíšu. Do dnešního dne jsem u prodávaného česneku viděl několik typů certifikátu, celkově několik desítek případů. Vždy se však prodával česnek z dovozu. V loňském roce totiž většina českého česneku zmrzla, ale tolik "českého česneku" na trhu nikdy nebylo. Že existuje Vaše sdružení jsem zjistil asi před měsícem z inzerátu v jistém informačním týdeníku pro podnikatele. Tento inzerát působí velmi nedůvěryhodně, proto jsem se o to začal zajímat. Díval jsem se na podmínky vydávání Vašeho certifikátu. Chybí tam kontrola porostu a bez ní je jakákoliv certifikace nabídkou pro podvody. Navíc je jasné, že jste se neseznámili se zákonem o oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin ani se situací s prodejem české česnekové sadby. Podle Vašich podmínek by totiž certifikát nemohl dostat žádný pěstitel. (Nebo to pro ně není určené?) Navíc je jasné, že jste při formulování svých podmínek využili text od občanského sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích. Zajímalo by mě, proč jste založili konkurenční sdružení k již existujícímu Českomoravskému česneku, když výše uvádíte, že máte podobné cíle. Za vysvětlení by stálo také to, proč máte v logu česnekovou cibuli a okolo text, podobně jako já, když se nabízí řada jiných možností. A že byste měli tři sta zájemců, tomu upřímně nevěřím.
  29. 3. 2013 22:45 Jan Novák
  1) Teprve tady jsem se dozvěděl, že předsedou "Sdružení Český česnek" je nějaký Ivan Pavlík. Na jejich stránkách jsem to nenašel.
  2) Jejich certifikáty vlastní tři největší dovozci španělského česneku. Kontrolní mechanismus VŠCHT hlídá jen obsah silic a dalších jakostních znaků. Určitě nejde o DNAfineprintig a podobné přesné určení shody slizně se sadbou.
  3) Jak píší na svých webovkách, jsou ochotni certifikovat i italské odrůdy. Snad právě proto musí být "konkurencí" k Buchlovickým nadšencům pracujících bez dotace z EU.
  4) mám dojem, že pravidla jsou tak vágní, že by dokázali certifikovat i čínský česnek, pokud bych jej prohlásil za "tradiční krajovou odrůdu" pěstovanou z vlastní sadby.
  30. 3. 2013 8:40 Ivan Pavlík
  1. najdete v registru Ministerstva Vnitra, kdo je a není předsedou.
  2.Kdo jsou Ti tři největší dovozci španělského česneku? Vy máte snad více informací než já? Nicméně i sám pan Pokora, což je ředitel certifikace SZPI uvedl, že náš systém je propracovanější než ten pana Kozáka. Jedná se tu totiž o nutnou konverzi mezi VŠCHT - obsahové látky (nejen silice, pravděpodobně ani nevíte co silice jsou jinak byste to takhle ani nemohl napsat a VÚRV - kde je nutné kontrolovat pomocí DNA fingerprintingu DNA česneku. Pan Kozák plánuje kontrolu pouze pomocí DNA fingerprintingu. Jedna kontrola bez druhé totiž absolutné nic neodhalí.
  3. Některé Italské a další česneky jsou co se týče chuti vyýraznější a kvalitnější než typické české odrůdy. Ale to už ví asi také každý. Dotaci si jistě Buchlovický festival může zajistit také, rovněž i pan Kozák na své certifikáty, pokud o to nemají zájem a je pro ně jednodušší vytáhnout peníze z lidí, tak je to jejich věc.
  4. Pokud by se zde čínskému česneku dařilo a byl by chuťově srovnatelný, tak by se dal certifikovat, aniž byste musel říkat, že je to krajová odrůda. Nicméně krajovou odrůdou se česnek stává již po kněkolika letech pěstování v dané lokalitě.
  30. 3. 2013 20:51 Jan Kozák
  K bodu 2.
  Nějak jste si spletl terč, do kterého střílíte. Certifikát česneku vydává občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích, ne já. Nejsem ani kontrolním orgánem, tím je SZPI, tudíž nemám s metodou DNA ... nic společného ani nic takového neplánuji.
  Máte-li skutečně tak dobrý systém certifikace, uveďte ho na svém webu. To, co tam zatím máte svědčí nejen o opaku, ale o naprosté neznalosti problematiky, což jsem uvedl už včera.
  K bodu 3.
  Vyjádřit se o něčem, že je chuťově kvalitnější, je dost problematické. Každá odrůda (a nejen česneku) je chuťově více nebo méně odlišná od ostatních. Ale je třeba mít na paměti, že krajové odrůdy česneku se vyvíjely po staletí. Jejich chuť odpovídá chuťovým návykům dané oblasti. Proto jsou italské česneky jiné než české nebo francouzské.
  Pokud slušný člověk něco chce, pak je ochoten za to i zaplatit.
  K bodu 4.
  Obor šlechtění rostlin asi není Vaší nejsilnější stránkou.
  30. 3. 2013 21:38 Ivan Pavlík
  K bodu 2. Opět si protiřečíte, všichni víme, že je to Vaše práce (certifikát).
  Na semináři jsem nebyl, jelikož program byl téměř identický s loňskou konferencí v Olomouci, které jsem se účastnil i s panem Jandou, který zde byl rovněž. Nebylo zde nic nového, co by se už dlouho nevědělo.
  Obor šlechtění není silnou stránkou, to ano, přiznávám, ale legislativu známe velice dobře, to je naopak Vaše velmi slabá stránka. S pozdravem
  30. 3. 2013 22:54 Jan Novák
  ... ale jak je vidět tak jsem se trefil do černého.
  Jinak, netvrdil jsem, že italské odrůdy by byly horší nebo špatné. Některé jsou svými vlastnostmi jedinečné, ale je to asi jako s naší českou majoránkou a pravým italským oregánem. V některých receptech je můžete vzájemně zaměnit a jinde tvrdě narazíte.
  Takže pane Pavlíku, informace co tady upřesňujete by měly být především na Vašich webových stránkách. Dále by jste si měli hlídat, aby na stránkách prodejců zahraničního česneku nebylo zneužíváno Vaše logo a repliky Vašeho certifikátu. Já jsem vycházel pouze z veřejně dostupných informací a není mou chybou, že jsem si na základě jejich dohledání udělal (dle Vašeho mínění) chybný názor.
  31. 3. 2013 10:45 Ivan Pavlík
  Můžete uvést nějaký konkrétní příklad? Pokud někdo něco falšuje, není asi uplně v našich silách, abychom ho odhalili, ale pomoct můžete i Vy. Na falsifikáty se vztahují určitá pravidla a dají se proti těmto lidem vést určité právní kroky.
  Klidně mi pošlete email, ať to neřešíme na stránkách pan Ing. Kozáka.
  31. 3. 2013 6:33 Jan Kozák
  Máte to nějak popletené. Ani jediný z bodů programu semináře v Olomouci nebyl identický se seminářem v Buchlovicích. Ale Vy to jistě musíte vědět lépe, když jste v Buchlovicích nebyl. Na tvorbě legislativy týkající se oběhu osiva a sadby jsem se také osobně podílel, tudíž ji skutečně asi neznám.
  31. 3. 2013 10:42 Ivan Pavlík
  Už si teď nepamatuji přesný program z Buchlovic, ale vím, že minimálně metoda DNA fingerprinting od paní Ovesné byl na programu obou akcí. Pane Kozáku, nebaví mě vést žabomyší války. Občas mi některé reakce připadají, jak když se hádají dvě děti na písku.
  S pozdravem
  31. 3. 2013 11:37 Jan Kozák
  Skoro bych neřekl, že jsem tuto nesmyslnou diskusi vyvolal já. Ale... Je sice pravdou, že přednáška Dr. Ovesné byla na programu obou akcí, je třeba vědět, že bude asi jiná na začátku výzkumu a po jeho skončení. Nehledě na to, že se paní doktorka den před seminářem pro nemoc omluvila. Přitom na její přednášku i přítomnost jsem se nejvíc těšil.
  Dobře, složme zbraně a já se pokusím večer otevřít jinou kvalitu.
  30. 3. 2013 7:58 Jan Kozák
  Kdo je vlastně předsedou Vašeho sdružení, je to pan Ivan Pavlík, který se teď za něj vydává, nebo pan Filip Janda, který se za něj vydával ještě nedávno? Nebo máte víc předsedů, případně máte střídavé předsednictví (podobně jako je střídavá péče o děti v rozvedených manželstvích)?
  30. 3. 2013 8:29 Ivan Pavlík
  V současné době jsem předsedou, nicméně na příští týden je svolána Valná hromada, kde se bude volit nové předsednictvo. Pan Janda bude s největší pravděpodobností zvolen novým předsedou a nynější kroky jsou zejména jeho iniciativou.
  S pozdravem
  30. 3. 2013 19:48 Jan Kozák
  Je zajímavé, že se pan Janda na novou funkci tak těšil, že si ji prokazatelně usurpoval už 10. ledna, ne-li dřív.
  30. 3. 2013 20:03 Ivan Pavlík
  Na tom není nic zajímavého. Jelikož je tato valná hromada naplánovaná již od 10. září 2012 a od této chvíle fakticky vystupuje jako předseda, jelikož bylo dohodnutou již v tuto dobu jeho následné zvolení při této valné hromadě. V tuto dobu je třeba hlavně konat. Proto již jako předseda vystupuje a my si jeho práce a činnosti pro naše sdružení velice vážíme. V další řadě je to právě on, kdo platí výzkumy a konzultuje výzkum s VŠCHT a v jejich spolupráci je tu připravována ČN pro prodej česneku v budoucnu. Možná, že kdyby ste nebyl proti všemu co neděláte Vy, všem by se nám třeba lépe spolupracovalo.

  S pozdravem
  30. 3. 2013 8:40 Ivan Pavlík
  Dobrý den, pane Kozáku,
  Nejprve k inzerátu, o kterém nic nevíme. Rozhodně jsme si jisti, že jsme si nikde žádný inzerát ani reklamu nepodávali. Proč také? Jsme nezisková organizace a vše děláme za podpory finančních prostředků z EU a MZ a příspěvků od členů.
  Průběh kontroly pěstitelů a prodejců je odlišná. U pěstitelů jsou samozřejmě přísnější pravidla a kontrola porostu je samozřejmostí, bez ní by to asi opravdu nešlo. Nicméně děkujeme za radu.
  A teď bych Vám rád odpověděl na otázku, proč konkurenční sdružení. V První řadě bych se nenazýval konkurencí, jelikož Vy máte za cíl certifikovat české odrůdy a my česnek pěstovaný v ČR. V další řadě bych řekl, že jsme jen více promysleli a připravili se na ně, protože celá věc se plánuje již od roku 2009 a loňský rok byl spuštěn poprvé projekt certifikace česneku.
  Už jen to, že OS ČMČ má naprosto odlišné stanovy než naše sdružení bylo velkou překážkou v nějakém dalším postupu v certifikaci česneku v ČR společnými silami. Další věcí je, že za poslední roky nevykonávalo téměř jakoukoliv činnost, až na Buchlovický festival – samozřejmě. Zejména po smrti pana Hanzlíka, kterého jsme si všichni velice vážili, se sdružení soustředilo pouze na festival a žádné jiné cíle moc neplnil, což je částečně také chybou nedomyšleně sepsaných stanov. V poslední řadě komunikace s panem L. L., byla téměř nereálná. Snad jsem ve zkratce shrnul, proč bylo nutné, aby tu bylo založeno toto sdružení.
  Se zákonem o oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin i se situací s prodejem česnekové sadby jsme plně seznámeni  V tom jsou naše cíle taky rozlišné, protože my certifikujeme pěstitele, kteří mají sadbu i z jiných zemí než ČR, což je samozřejmě v dnešní době téměř samozřejmostí. Nicméně, my zaručujeme vypěstování v ČR a ne české odrůdy, kterých bohužel nemáte dostatek, tak se pěstitelé museli zařídit jinak. V opačném případě by si ji u Vás všichni rádi zakoupili.
  K podobnosti našeho loga a Vašeho bych se snad ani nevyjadřoval  Jelikož jsou naše cesty dost propojené, tak i česnek v logu se zdá být celkem pochopitelný. Pokud Vám loga opravdu připadají podobná, tak to asi budete muset řešit na úřadu průmyslového vlastnictví, kde rozhodně žádnou podobnost s jakoukoliv již zaregistrovanou ochrannou známkou nezaznamenali. Barvy a styl jsou naprosto odlišné, font písma rovněž, jediná podobnost se dá vidět opravdu jen v česneku, který už odlišnější od toho Vašeho být ani nemohl.
  Věřím, že se někdy dokážou naše cesty spojit, bohužel naše činnost je NEZISKOVÁ, což je pro Vás zřejmě nezajímavé, protože jak jsem studoval Vaše podmínky, jsou dosti finančně náročné, mohl by tu být prostor pro jistou formu potenciální korupce.
  S pozdravem
  30. 3. 2013 20:25 Jan Kozák
  Inzerát jsem objevil v Agrospoji č. 9, str. 73.
  Občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích nemá s mojí osobou moc společného. Nejsem ani jeho členem. Přesto považuji za svou povinnost se jich zastat. Toto sdružení vyvíjí i další činnost, ne jen pořádání festivalu. Např. před měsícem pořádali celonárodní seminář o česneku. Pokud jste se ho zúčastnili, tak jste viděli ten nabitý sál. Nevyužívají žádné fondy z EU ani Ministerstva zemědělství jako Vy. Dělají to za zaplať pánbů. Ta korupce, o níž píšete, by mohla být v tom, že by chtěli, až přijde jejich čas, mít tam nahoře lepší místečko. Naopak, jak známe ze sdělovacích prostředků, nejvíc se podvádí tam, kde jsou peníze od státu, případně z EU. A to je zase Vaše parketa. Mně osobně se jeví jedna koruna za kilogram jako velmi seriózní.
  30. 3. 2013 21:28 Ivan Pavlík
  Je to úsměvné co říkáte a asi nemá cenu to dále rozvíjet. S pozdravem

  Prodej česneku

  27. 3. 2013 13:54 Zakladatel vlákna: Michal Soukup
  Dobrý den
  Mohl bych se zeptat jak by se mělo postupovat,když bych chtěl prodávat vaše odrůdy česneku(sadba zakoupena přímo u vás),jestli potřebuji licenci i na prodej konzumního česneku nebo jenom na česnek sadbový.Jestli je možné vůbec licenci získat,jestli je licence dávaná na všechny vaše odrůdy a nebo jenom na určitou odrůdu a jaká je výše licenčních poplatků. Předem děkuji za odpověď Michal S.
  28. 3. 2013 20:13 Jan Kozák
  Většina našich odrůd je chráněna podle zákona 408/2000 Sb., o ochraně práv k odrůdám. Podle tohoto zákona jsme výhradně my, kdo tyto odrůdy může ekonomicky využívat. Jedná se i o prodej konzumního česneku. Nejdůležitější paragrafy z tohoto zákona najdete na těchto stránkách v rubrice právní okénko. Celý zákon je např. na stránkách ÚKZÚZ v části odrůdy - legislativa.Licenční poplatek je 10 % z ceny vysazeného materiálu. Odpovídá to podle odrůdy asi 1 - 2 % ze sklizně. Ozvete-li se mi na E-mail, pošlu Vám potřebný tiskopis. Navíc doporučuji každému, kdo bude prodávat český česnek, aby si požádal o vystavení certifikátu na www.certifikat-cesneku.cz. Je totiž potřeba rozlišit slušné lidi od podvodníků, proto se nehlaste k žádnému jinému certifikátu.

  Podvodník

  12. 1. 2013 21:11 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Http://www.prodej-cesneku.cz/
  Dobrý den
  Už jednou jsem posílal odkaz na nepoctivého prodejce.
  Jde vidět, že se mu podnikání pěkně rozbíhá. Dokonce si pán namaloval i certifikát.
  Co s takovým obchodníkem a s mnoho dalšími provést?
  13. 1. 2013 17:45 Jan Kozák
  Adresujte tento podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Je možné využít formulář na jejich webu.

  certifikát

  11. 9. 2012 20:54 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
  .....tak již jsem objevil instrukce pro vydání certifikátu na vašich stránkách. Není třeba reagovat.

  sadba

  11. 9. 2012 20:46 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
  Dobrý večer,
  pane ing.Kozáku, děkuji Vám za dodání sadby Slavin. Po shlédnutí se mi česnek líbil a vypadá nepoškozený a zdravý.Rovněž děkuji i za letáček. Chci se jen zeptat, jak, nebo, kde získám certifikát, abych měl doklad o původu českého česneku od vás. Děkuji a přeji hezký večer.

  kolik sadby

  16. 7. 2012 15:40 Zakladatel vlákna: Marika Špringlová
  Dobrý den,

  jsem úplný začátečník v pěstování česneku, ale ráda bych na podzim osadila cca půl až jeden hektar. Prosím kolik kg sadby (odrůda Lukan) je potřeba cca na půl hektaru plochy.
  Předem moc děkuji za odpověď
  Springlová
  16. 7. 2012 20:53 Jan Kozák
  Orientačně 5 - 6 metráků podle sponu. Ale letos sadba Lukanu nebude. Ani deko.
  17. 7. 2012 16:51 Marika Špringlová
  Děkuji za odpověď.

  Jaké odrůdy z těch nejméně náročných na pěstování jsou tedy ještě pro letošní podzimní sadbu k mání?

  A dáváte společně se zakoupenou sadbou i nějaký certifikát pro pozdější prodej konzumního česneku?

  Děkuji
  17. 7. 2012 19:57 Jan Kozák
  My už nové objednávky nepřijímáme, ani v tržní síti letos sadbu našeho česneku nedostanete. Certifikát pro prodej českého konzumního česneku vydává občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích. Viz www.certifikat-cesneku.cz

  Certifikát

  7. 6. 2012 21:36 Zakladatel vlákna: JOZEF CHŇUPKA.
  Chcem sa opýtať,môžem aj ja získať Certifikát českého česneku ak pestujem Vaše odrody ,ale na Slovensku,
  7. 6. 2012 22:02 Jan Kozák
  Jednou z podmínek je pěstování na území České republiky. A tu nesplňujete.

  Certifikát českého česneku.

  5. 6. 2012 18:21 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den, je to vynikající nápad, snad už se konečně domácí zákazník dočká zaručeně českého česneku. Bude nějak stanoveno min. množství pro získání certifikátu? Mohu jej získat i když prodám jen malý zbytek úrody? Děkuji za odpověď.
  5. 6. 2012 20:56 Jan Kozák
  Je to sice věcí sdružení Českomoravský česnek, ale s určitostí vím, že minimální množství stanovené nebude. Předpokládám, že do týdne už bude hotová konečná verze. Intenzívně se na ní pracuje.
  6. 6. 2012 0:08 Honzík Novák (ml.)
  Taky si myslím, že minimální množství není potřeba stanovovat. Regulační úlohu v tom jistě sehraje administrativní poplatek spojený s vydáním certifikátu. Kdo dokáže na vlastní dobré jméno prodat svou produkci lidem, kteří jej osobně znají, ten certifikát nepotřebuje. Například paní Mihulková i přes velký rozsah produkce lépe ručí svým jménem než by ručila certifikátem. Jsou však jiní, kteří česnek pro prodej pěstují krátce nebo dokonce teprve začnou a pro Ty bude certifikát přínosem, bude jim zajišťovat krytí proti riziku dumpingových cen podvodníků. Absence dolního limitu jim dá možnost začínat postupně od malého množství. Jak pan Ing. Kozák někdy již uvedl, není pro "rozjezd" příliš dobré přecenit síly a začít s množstvím které pak nezvládnu.

  Certifikát českého česneku

  4. 6. 2012 20:45 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
  Dobrý den všem zájemcům o český česnek.
  Ve spolupráci se sdružením Českomoravský česnek připravujeme certifikát dokazující, že česnek označovaný jako český pochází skutečně od nás (z ČR). Pracovní verzi tohoto certifikátu najdete ve výše odkázaném článku. Uvítáme, když nám sem napíšete své názory na tuto aktivitu.
  6. 6. 2012 0:17 Honzík Novák (ml.)
  Hlavní přínos vidím v tom, že oproti standardním údajům, které by trhovec měl mít viditelně označené prodejní místo je tam i seznam pěstovaných odrůd. Jako se lidé naučili pít odrůdová jakostní vína, tak se nyní někteří naučí vybrat si svou oblíbenou odrůdu a tím i větší vazby na tuzemský česnek.
  10. 6. 2012 22:55 Tomáš Trávnický
  Myšlenka je to zajímavá, záleží na tom, jak se vám podaří ji prosadit i v praxi. Chci se zeptat- bude tento certifikát i pro konzumní česnek nebo jen pro sadbový od vás?

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne