Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Český česnek Zpět na diskusi

    Legislativní definice českého česneku.

    26. 8. 2018 18:58 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý podvečer všem česnekářům. Jsem dlouholetý čtenář časopisu Zahrádkář a též klient odběratel česneku od šlechtitelů Kozákových. V posledním čísle č.9 Zahrádkáře na str. 51 je inzerát jedné nejmenované firmy kde uvádí že, cituji: Český česnek podle legislativy je ten, který je vypěstován v České republice. Toto je nesprávný názor který klame čtenáře. protože český česnek je ten, který je vypěstován v Česku a hlavně je ČESKÉHO PŮVODU. Mám pravdu pánové Kozáci?
    28. 8. 2018 9:01 Jan Kozák
    Bohužel pravdu nemáte. Označení český česnek nemá ochrannou známku. Sice jsme se o ni snažili, ale nedokázali jsme český česnek jednoznačně definovat (u kmínu nebo máku to měli jednodušší). Proto je český česnek každý, který byl vypěstovaný na území České republiky. Podobně jako třeba česká jablka. Znamená to tedy, že např. česká odrůda vypěstovaná na Slovensku nemůže být označena jako český česnek.
    28. 8. 2018 9:32 Jan Kozák
    Na uvedeném inzerátu mi vadí něco jiného. Na plagiátorství jsem imunní. Konečně kde jinde mají brát moudra než u nás. Ale poznámka, že by si Francouzi pro svůj stůl nepěstovali nic špatného je zavádějící. Protože český a francouzský stůl nejsou totéž. Takže k podnadpisu inzerátu: ostatní česnek není špatný, ale je jiný a patří na stůl tam, kde je doma.

    Report z budějovického výstaviště

    26. 8. 2017 16:05 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Krásný den přeji.
    Teprve letošní rok jsem se začal pořádně zajímat o poctivý český česnek a někdy v první polovině srpna jsem si vzpomněl na certifikovanou sadbu. Pan Kozák sice už měl beznadějně vyprodáno, ale narazil jsem na eshop, kam dodává sadbu a ještě ji měli. Takže jsem prolezl velkou část diskuze, celé stránky, všechno kolem pěstování a odrůd, a na podzim se pustím do pěstování. Proč ale píši. Nemám momentálně dotaz, ale chci poreferovat o nabídce na výstavě Země Živitelka. Z celého výstaviště jsem našel jen jeden stánek, kde jsem cítil jistotu toho, že dostanu opravdový český česnek. Stánek prezentující kraj Vysočina nabízel odrůdy Vekan a Bjetin. Krátce jsem podiskutoval s obsluhou a také měli problém se suchem, proto měli malé cibule. U ostatních prodejců, myslím, že v lepším případě měli česnek vypěstovaný u nás z necertifikovaných odrůd, z cizího česneku, v horším česnek dovezený. Cibule měli celkem velké. Chápu, že "neodrůdový" popř. krajová odrůda může být výborná, ale nikde nemáte jistotu toho, co kupujete. Ale s obsluhou stánku kraje Vysočina jsme se shodli, že nemůže jít o český česnek.
    Děkuji 
    26. 8. 2017 20:52 Jan Kozák
    My jsme letos Zemi živitelku museli vynechat jako účastníci i jako návštěvníci. Třebaže jsem to neviděl, shodnul bych se s Vámi i obsluhou stánku z kraje Vysočina.

    Neexistující odrůda

    14. 8. 2017 20:13 Zakladatel vlákna: Seitl Jiří
    Dobrý večer, dnes jsem zakoupil v Lidlu balení česneku - odrůda THERANO, země původu Česká republika. Ani Google však tuto odrůdu nenašel.. Jedná se o podvod? Děkuji.
    17. 8. 2017 7:03 Jan Kozák
    Říká se tomu klamání spotřebitele. Ve Společném katalogu odrůd druhů zeleniny (toto je oficiální název dokumentu) odrůda tohoto názvu není, to znamená, že ani neexistuje. Stejné je to i s "odrůdou" Violeta.

    pokles poptávky po českém česneku?

    22. 4. 2016 10:16 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den pane inženýre Kozáku. Dnes jsem slyšel v rádiu, že jeden z největších pěstitelů česneku v Dolní Němčí skončil s touto komoditou prý z důvodů, že nemohl konkurovat levnému česneku ze zahraničí a také snížením poptávky. O levném česneku z ciziny se tu vyjadřujete dosti obsáhle, můj dotaz ale zní, zda máte i Vy nějaké signály o aktuálním snížení poptávky v ČR po kvalitním českém česneku? Děkuji za odpověď
    23. 4. 2016 8:06 Jan Kozák
    Naopak, poptávka po českém česneku je natolik vysoká, že se prodává i "český česnek", který vyrostl jižně od Pyrenejí. A toho se prodá určitě víc, než toho, který vyrostl v ČR.
    Agro Okluky v Dolním Němčí zůstalo jediným velkým producentem česneku (i když ani ne na 10 % původních socialistických ploch), kteří ho pěstovali i v době "čínské okupace" českého česnekového trhu, kdy se "čína" prodávala v akci za 19,90. Vstup do EU už neustáli.

    nesadbový česnek

    29. 2. 2016 12:23 Zakladatel vlákna: Fröhlichová Olga
    Dobrý den,pane inženýre,chtěla jsem se zeptat,jestli v tuto dobu by se dal u vás koupit nesadbový česnek ke konzumu.V Brně jsou k mání jen španělské.Děkuji za odpověď.Fröhlichová
    29. 2. 2016 14:10 Jan Kozák
    V současné době je sklad už úplně prázdný. Obdobně je na tom i dcera v Holicích (www.skalnicky-cesnek.cz). Ačkoliv se i nyní v některých obchodech objevuje česnek označený českou vlaječkou, tak u nás většinou vypěstovaný nebyl.
    29. 2. 2016 19:54 Fröhlichová Olga
    Děkuji za odpověď,nějak to budu muset vydržet s čímkoliv do budoucí sklizně.Fröhlichová

    vhodné organické hnojivo

    3. 2. 2016 13:36 Zakladatel vlákna: Anna
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat..

    neplánuji vypěstovat nějaké převratné množství česneku, každý rok zasadím pár stroužků "českého" česneku, který v komoře začne sám od sebe vybíhat (což je z mého hlediska dobré znamení; jde zřejmě o česnek - jak jsem se dočetla - francouzské odrůdy pěstovaný v ČR, ale já jsem s jeho chutí spokojená, narozdíl od všech jných, co jsou běžně na trhu..hrůza), vysazuji buď na podzim nebo na jaře, zimu zatím vždy přežil.. a jádro mé otázky je, jakým "bio" hnojivem/přídatkem materiálu mu přilepšit. Má dobrou chuť (nebo alespoň mě chutná), ale malou cibulku. Mohu to nějak ovlivnit vyhnojením, nebo nutně potřebuju sadbový česnek/kde se dá sehnat?/stálo by za to, v mém případě, sehnat někde kvalitní sadbu? Má zahrada je 450m.n.m., otevřená JZ, SV krytá horami, půda hlinitopísčitá, úhrn srážek nadprůměrný, dobrý odtok, půdu vylepšuji dřevěným popelem, kamennou moučkou dolomitického vápence, kompostem, hnojem, plodiny střídám..
    Prosila bych o radu, jak si vypěstovat alespoň pár palic dobrého voňavého česneku :)
    3. 2. 2016 17:47 Jan Kozák
    Tak dlouhý dotaz si zaslouží i dlouhou odpověď. Tož asi tak:
    Pokud Vám česnek v komoře vybíhá už na podzim, pak to asi nebude francouzská odrůda vypěstovaná v ČR, ale spíš dovoz ze Španělska nebo Argentiny. Ale to není pro Vás zdánlivě důležité, na to jste se neptala. Ale ono to možná je důležité podle popisu polohy Vaší zahrady. V nadmořské výšce 450 metrů bude skutečně jistější pěstovat české odrůdy. Podle toho, co dáváte pěstovaným rostlinám "na talíř", se dá předpokládat velmi dobrá půdní úrodnost. Pokud jste spokojená s výnosem jiných zelenin, pak děláte všechno dobře. Česnek patří do druhé trati, tedy jako následná plodina po té, která byla hnojená hnojem. Je možné mu ještě přilepšit kompostem.
    Kvalitní sadbu česneku seženete v zahrádkářských prodejnách (ale zdaleka ne ve všech) nebo si ji můžete objednat od 1. května u nás přes formulář na tomto webu. A vybírejte si z paličáků Bjetin nebo velkostroužkový Havran, z nepaličáků Lukan nebo Záhorský II. Tyto odrůdy dávají spolehlivé výnosy i v místech, kde se česneku "tradičně nedaří".

    český česnek

    11. 9. 2013 15:32 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den,jak projíždím vesnicemi na Moravě kolem Kyjova i Hodonína je vidět u silnice cedule s nápisem "český česnek" a věřím že je to skutečně nefalšovaný český,protože několik mých známých česnek pěstuje a bohužel není na něj odbyt.Proč ho nanakupují výkupy jak to bylo dřív a když byl přebytek tak bylo po problému.Je nějaké řešení?
    12. 9. 2013 9:50 Jan Kozák
    Řešení by určitě bylo, ale asi není politická vůle. Kdyby stát za naše daně chránil své občany od podvodníků, kteří prodávají španělský česnek za český, pak by se ten skutečně český prodával bez problémů. Jen si vezměte loňský rok, kdy většina česneku u nás zmrzla, přesto tolik "českého" česneku nikdy nebylo. Dá se předpokládat, že takto bylo oklamáno kolem devadesáti procent obyvatel, to je devět miliónů. A stát mlčí.

    Česnek za 155 kč

    18. 7. 2013 15:29 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
    V Praze se prý sežene český česnek za 155kč/kg. Je to možné?
    18. 7. 2013 22:20 Jan Kozák
    Myslím, že česnek český nebude, podvodník ano.

    15. 7. 2013 12:32 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
    Dnes se u nás stavil kupec na česnek, a snažil se mi nabulíkovat, že na Litoměřicku, se prodává český česnek za 60kč/kg, a že je česneku habaděj. Co vy na to pěstitelé? To byl ńákej vychcánek. !!!!
    15. 7. 2013 14:30 josef
    To byl vychcánek a takovejch bude víc.
    15. 7. 2013 17:24 filip
    Taky si to myslím.. Osobně si myslím, že českého česneku je málo. Ano česneku je hodně, ale spíše nekvalitního (čínského). Můj názor

    Certifikát česneku.

    5. 7. 2013 21:07 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Pane inženýre ještě jeden dotaz. Je možné ještě požádat o certifikát česneku za účelem prodeje? Sklidil jsem právě Vekan, Slavin čeká na vytažení a s úrodou jsem velmi potěšen. Ještě nikdy jsem nesklidil takovou úrodu z tak malého množství ( sazeny 3 kg/odrůdy. Děkuji
    6. 7. 2013 8:04 Jan Kozák
    O certifikát si ještě požádat můžete. Stačí vyplnit žádost na www.certifikat-cesneku.cz.

    POZOR: http://www.cesnekodpestitele.cz/

    3. 7. 2013 20:25 Zakladatel vlákna: František Kulhánek
    Dobrý den pane Ing. Kozáku a všichni příznivci kvalitního českého česneku. Rád bych se podělil se zkušeností s tímto pochybným překupníkem. Jeho jméno je FILIP JANDA(26 let -Liberec). Když jsem viděl jeho webové stránky,fotky a přečetl spoustu nesmyslných textů, nevydržel jsem a musel jsem mu napsat. Sám mi odpověděl na mé otázky: ,,Proč na fotkách není český česnek, proč nemá vypsané odrůdy a proč má na fotce pneu secí stroj na kukuřici?´´Proč nemá jedinou fotku jak pěstoval, popř. sklízel?? Odpověděl: Že pěstuje česnek francouzský a španělský a že ho může prodávat jako český. Ale přijde mi to jako ,,klámání spotřebitele´´. Tak snad všichni chceme české odrůdy a ne nějaké zmetky z ciziny ještě z rukou překupníků. Na závěr bych chtěl říct, že si vážím práce pana Kozáka a celé jeho rodiny. S pozdravem František
    3. 7. 2013 21:45 Jan Kozák
    Všechno, co jsem do dnešního dne viděl označené jako kvalitní český česnek od pěstitele, bylo vypěstováno ve Španělsku. Tož nevím; je pan Janda podvodník nebo oběť podvodu?

    Už je to tady...

    30. 4. 2013 8:08 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den – čekám u auta na ženu a padl mi do oka velký stánek se zeleninou. A hle konečně letošní česnek. Na pohled opravdu nádherný a ještě z něj kapala míza. Nápis ,, letošní česnek z Moravy“. Ač vím, že je to blbost- tak jsem jeden kousek koupil. Na místě ochutnávám a prodejce to začal na mně chrlit. To je síla co…vemte si více…jde na dračku…za 180 kč to je zadarmo…...Nechal jsem se zatáhnout do hovoru a zjistil, že jsou kluci na nás připravení. Po mém shrnutí všech proti-proč to nemůže být z Moravy- a že bych mohl podat podnět ke kontrole --- mi zlehka argumentoval. Takových už bylo a nikdo nic nezmohl, já nakupuju z foliaku—nemám označení český,moravský ….atd. Na závěr povídá: vše je přesně, čerstvý je a beru ho ze skladu na Moravě..je tedy z Moravy!!Jo a nechcete nové brambory z Polabí???
    Odešel jsem a jedno je jisté, že nakupovat český můžeme až tak koncem června, ale jistotu nebudeme mít nikdy, ale to už bude ten stejný za 270kč…..Kuchařky nakupovaly vesele dál a pán si mastil kapsu.
    Každý nemá šanci najít si svého pěstitele a Ti darebáci zatím vedou!!
    30. 4. 2013 10:10 Jana Kopecká
    Dobrý den, i já takové už potkávám, v obchodě se zdravou výživou jsem zatím pohrozila jen SZPI, ale zajdu se tam juknout a jinak je hlásím. Jen nevím, je lepší k hlášení připojit fotku? Když to bude bezpečné, přece jen netoužím dostat pár facek. Na druhou stranu jsem výřečná a šíleně mi vadí tito podvodníci, kteří parazitují na naivitě lidí a hlavně na poctivých pětitelích. Kudy chodím, tudy dělám osvětu, kdy se sklízí česnek, že není možné, aby to byl český atd. Překvapuje mne, že na to lidé skáčou, když nerozumím, hledám na netu či se zeptám odborníka... a nebo holt platím za nevědomost. Takže apeluji i na ostatní česnekové nadšence, když budeme aktivně hlásit podněty na SZPI a ti šizunkové nebudou mít tolik klidu, máme šanci.
    30. 4. 2013 20:41 Jan Kozák
    Fotku k tomu nepotřebujete. Dávejte podnět na SZPI, tedy přes jejich stejnojmenný web. Je zbytečné hádat se s darebáky.

    Sklizeň

    29. 4. 2013 1:40 Zakladatel vlákna: Jana
    Dobrý den, koupila jsem údajně letošní česnek z Moravy - je možné, že je to skutečně náš letošní česnek, nebo jsem naletěla?
    Děkuji za odpověď.
    29. 4. 2013 6:17 Jan Kozák
    Ti darebáci jsou ve svých lžích stále vynalézavější. Pokud česnek vypadal dost čerstvě, pak byl asi z Egypta. Náš česnek bude asi za dva měsíce. Na jižní Moravě má česnek náskok tak dva tři dny. Zrovna tak je blbost česnek ze skleníku nebo foliovníku. Doporučuji podat podnět ke kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

    Nepoctiví prodejci

    20. 4. 2013 20:32 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Pěkný den

    Náhodou jsem nahlédl na prodej-cesneku.cz a garmez.cz a stránky jsou již zablokované. Jedná se o podvodníky prodávajíc zahraniční česnek, který deklarovali jako český. Byli nahlášeni na SZPI 15.1. Myslím, že na webu se ještě další nepoctivci najdou, proto nešetřme je, bandu.
    22. 4. 2013 20:42 Hana Kopecká
    Souhlasím s vámi, také jsem si všimla, že stránky již jim nefungují. Já jsem letos rozhodnutá, že všechny šizunky budu hlásit na SZPI at se činí za nás. Protože současný stav handikepuje poctivé prodejce i pěstitele. Je potřeba se bránit, at už jako konzument, nebo pěstitel a čím více nás bude tím lépe. Už jsem minulý týden viděla dva drzouny co tvrdily že mají čerstvý český česnek...údajně ze skleníku, haha. Na Havelském trhu, měla paní na ceduli pouze čerstvý česnek, o tom že je prý český mi řekla mezi řečí. Upozornila jsem ji, že je to holý nesmysl, a že svému dodavateli nalítla. POkusím se je vždy aspon vyfotit a hned podat podnět na SZPI.
    22. 4. 2013 21:52 Martin Harasim
    Já si stojím za svým a podvodníky budu taky hlásit dále. Lepší než jen o nich pohodlně brblat a stěžovat si.

    jaký certifikát ?

    2. 4. 2013 8:58 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Sleduji tuto diskusi a je mi smutno. Po procesu likvidace pěstitelů česneku u nás, se našlo pár jedinců, kteří vložili energii, čas a velké úsilí na to, aby český česnek zůstal zachován. Dokázali osvítit spotřebitele, aby jej kupovali. Podařilo se. A hle na tuto vlnu naskočí podnikatelé, kterým jde prodejem zahraničních odrůd, přece o český česnek. Legislativa pro něj udělá maximum a nastaví pravidla tak, že---,,,,,-4. Pokud by se zde čínskému česneku dařilo a byl by chuťově srovnatelný, tak by se dal certifikovat, aniž byste musel říkat, že je to krajová odrůda. Nicméně krajovou odrůdou se česnek stává již po několika letech pěstování v dané lokalitě. …..Vždyť přece 3. Některé Italské a další česneky jsou co se týče chuti výraznější a kvalitnější než typické české odrůdy. Ale to už ví asi také každý.““““
    Pan Kozák moc dobře ví, že----cituji----,, Vyjádřit se o něčem, že je chuťově kvalitnější, je dost problematické. Každá odrůda (a nejen česneku) je chuťově více nebo méně odlišná od ostatních. Ale je třeba mít na paměti, že krajové odrůdy česneku se vyvíjely po staletí. Jejich chuť odpovídá chuťovým návykům dané oblasti. Proto jsou italské česneky jiné než české nebo francouzské.“
    To co se dováží se přece stále označuje, jako český česnek pak se dá cedulka moravský česnek a cedulka sadbový – krajová odrůda Violeta a pod. Kontrolní orgány to nezvládají . Tak tedy zlegalizujeme zahraniční odrůdy, otočíme je na pozemku, certifikujeme a hned je českého česneku víc a hlavně, za patřičnou cenu. Třeba čtvrt kila nesušeného za 69 kč. Jakmile dostane certifikát – hned mohou jít vagony třeba z Francie-- je podobný --- a hurá český spotřebitel zachrání tamní pěstitele. Spotřebitelé vědí, že český patří k nejlepším a tak jakmile bude psáno, že je český – hned rádi zaplatí vyšší cenu / podnikavci si mohou namastit / a český zemědělec bude nakonec zase jenom čučet. Kdybych to mohl ovlivnit – tak pouze certifikát na opravdu českomoravské odrůdy a u ostatních důslednost při označování ---třeba---Španěl,odrůda xy, vypěstováno ČR
    či ---Španěl,odrůda xy, vypěstováno Španělsko… a tvrdé postihy. Jednou bude snad sadby dost a můžeme pěstovat opravdu český. To se asi nestane-- neb heslo doby zní, milionářem za každou cenu, v co nejkratší době a po nás potopa. Je to smutné PS

    Certifikáty česneku, čím víc tím líp (pro darebáky)

    1. 4. 2013 14:53 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
    Není to přesně moje parketa, naší činností je šlechtění česneku a uvádění jeho sadby do oběhu. Samozřejmě sleduji, co se kolem česneku děje, protože se nás to přímo nebo nepřímo dotýká.
    To, co se děje v obchodě konzumním česnekem, je minimálně z devadesáti procent podvod. A proč ne? Jde tu o hodně (z mojeho pohledu, kdo počítá v jiných relacích, tak třeba málo) peněz. Ale proč se nemohou všichni živit poctivě? Copak mohou mít radost z takto vydělaných milionů, případně desítek milionů ročně? Ale svět asi nepředělám.
    Na trhu jsou tři kategorie konzumního česneku (a podvádí se ve všech třech):
    1. česnek českých registrovaných i krajových odrůd vypěstovaný na území ČR, jde o český česnek,
    2. česnek zahraničních odrůd vypěstovyný na území ČR, jde rovněž o český česnek,
    3. česnek dovezený ze zahraničí.
    Nemusí každý se mnou souhlasit, ale za nejvyšší hodnotu považuji ten první. Je to mimo jiné i součást národního bohatství. A takový česnek si zaslouží certifikaci, aby se výrazně odlišil od těch ostatních. Všechny tyto odrůdy mají ušlechtilou chuť, snad s výjimkou Dukátu, který má mírnou pachuť, kterou však spousta lidí nevnímá, má však některé další velmi dobré vlastnosti. Výchozím materiálem pro jeho vyšlechtění nebyla původní krajová odrůda, jde o klon tzv. ruského paličáku.
    Ten druhý se potkává především v obchodních řetězcích. Mám dojem, že při výběru odrůd pěstitelé preferují spolehlivost při pěstování a chutí se nezabývají. Některé jsou chuťově podřadné. Ale chutná zelenina se v obchodních řetězcích nehledá. Vystavovat nějaký certifikát tomuto zboží by mělo smysl, pokud by na něm bylo pravdivě uvedeno, že se nejedná o českou odrůdu. Bez této poznámky nabude zákazník dojem, že kupuje zboží z první skupiny. Snad by tady stačilo pouhé označení země původu, což je vlastně už teď povinné.
    Třetí skupina by měla být označena správnou zemí původu. Zákazník si raději koupí česnek ze Slovenska než ze Španělska a ze Španělska raději než z Číny. A to ti darebáci dobře vědí, proto na španělský napíší původ slovenský a podobně.
    Nevím, co se panu řediteli Pokorovi ze SZPI na certifikátu z Buchlovic nelíbilo. Zajímaly by mě podmínky udělování certifikátu od pana Jandy. Proč je tajíte a nedáte na svůj web? To, co tam zatím máte, nepřesvědčí ani vola. Pokud to zveřejníte, máme o čem diskutovat.
    1. 4. 2013 18:39 Ivan Pavlík
    Budeme se snažit na webové stránky dát více informací. I když si upřímně myslím, že zde nenajdeme pochvalu ani ve snu. Ale budeme se snažit.

    S pozdravem
    1. 4. 2013 20:06 Jiří Dostál
    Dobrý den. Tak nějak mi prostý selský rozum říká ,že jednou udělaná věc pořádně(www.certifikat-cesneku.cz), za níž stojí lidé kteří tuto zeleninu pěstovali i v dobách kdy to asi nebylo příliš výhodné, je udělaná dobře.Pro všechny poctivé pěstitele českého česneku ted přibyl další nepříznivý úkaz, a tím není ani mráz ani choroby, ale to že kromě jednoho prověřeného dokumentu, tu jsou dokumenty dva.A ač na poli odvedeme vše dobře, problém nastana při prodeji, který je vlastě ten pravý certifikát?Za sebe mohu říct že jsem si vybral, samozřejmě krátkodobě tu méně přívětivou cestu kde je každý kg trasparentně zaplacen.Za projektem stojí lidé za nimiž jsou léta tvrdé práce, otevřeně chtějí svou práci zaplatit-jak říkám transparentní:).
    Jest-li jsem pochopil funkci certifikátu správně, a doufám že ano, pak první varianta nás má chránit před prodejci odkudkoli(nic proti nim, ale špatně označené zboží je podvod?), nebýt takovýchto prodejcú zřejmě by nemusel být ani certifikát.Děkuji všem kdo dělají něco pro to, aby se zemědělcům žilo líp.
    Jo abych nezapoměl Pane Ing. Kozáku k tomu bodu 2.no jak se doveze cizí česnek a vypěstuje český...nějak mi to připomělo pohádku Doba ledová2, kdy mamutice Eli vyrustá mezi vačicemi, chová se jako vačice nicméně pořád zústává mamutem:).
    Česneku a všem poctivým pěstitelúm zdar.
    18. 4. 2013 1:18 Jonas
    Dobry den, bohuzel mi to neda a zapojim se take. Pane Pavlik prosim muzete zde jeste reagovat a napsat nam, kdyz uz se tady ohanite vyzkumem na VSCHT jaky cil ma Vas vyzkum? Respektive pokud jiz probiha skoro rok jaky prinesl vysledky a poznani? Tedy presneji jeste formuluji dotaz, jde diky Vasemu vyzkumu odlisit cesnek vypestovany v CR a mimo CR? A priznavam, ze na Vasich strankach se toho opravdu clovek moc nedozvi, to je pak tezke verit. Nicmene muzete nekde napsat jakym zpusobem tedy certifikace probiha atd... Moc Vam dekuji.
    1. 4. 2013 19:23 Zdeněk Jaroš
    Dobrý den! Obvykle se internetových diskusí neúčastním, ale tato diskuse mě mírně řečeno nazdvihla ze židle.
    Jsem menším pěstitelem česneku - vypěstuji zhruba 1 tunu za sezonu. Tím chci říci jen to, že o dané problematice něco málo vím a orientuji se v ní především z pohledu pěstitele a přímého prodejce. Sadbu odebírám od osvědčených pěstitelů v oblasti Velká nad Veličkou (Slovácko), jedná se tedy o původní krajové odrůdy. Naprosto souhlasím s tím, co zde napsal pan Kozák: že totiž bychom si měli vážit našich odrůd, které jsou pěstovány po generace v našich podmínkách, vyhovují našim chutím atd.
    Bohužel zásadní problém vidím v tom, že jakmile cena česneku stoupla na současnou úroveň, hned se vyrojila spousta pijavic, které cítí na míle daleko snadný zisk a tak vesele a zcela bezostyšně provádějí to, co zde popsal pan Kozák. K tomuto si dovolím připojit osobní zkušenost - kontaktoval mě člověk z jisté "firmy" zabývající se prodejem "českého česneku" (sídlí ve Velkém Meziříčí, nedávno se na těchto stránkách o nich psalo). Měl zájem o česnek - v momentě, kdy jsem mu řekl svou cenu, odmlčel se a pravil, že on se pohybuje na úrovni 80 Kč za kg! Z dalšího vyplynulo, že dováží do ČR kolem 3 tun měsíčně - na jejich stránkách se dočtete, že prodávají "český" česnek za 150 kč/kg,snadno si tedy spočítáte jejich roční zisk! Bavil se se mnou zcela otevřeně, česnek vozí ze Španělska a Polska, řetězcům ho pak prodává jako český a (cituji)"mě je vlastně úplně jedno odkud je, mě zajímá jenom kolik vydělám!". Když jsem se ho zeptal, jestli to náhodou není podvod, tak se jenom smál...
    Je tedy více než jasné, že jakákoliv certifikace česneku má smyl pouze v případě,kdy podmínky k jeho získání budou nastaveny natolik přesně, průhledně a jasně, aby se zabránilo jeho zneužití podobnými "obchodníky" a dalšími "šibaly". Zároveň ale musí být smysl certifikátu jasný i pro zákazníka, jinak je to jen pouhý cár papíru.
    A právě o tom nejsem v případě sdružení, které je v této diskusi zastupováno p.Pavlíkem, příliš přesvědčen. Podmínky získání certifikátu, kterou jsou uveřejněny na jejich stránkách jsou dosti podivné,řekl bych nečitelné a nesrozumitelné normálnímu smrtelníkovi. Už vůbec nerozumím větě "dnes už je všeobecně známo, že některé italské a francouzské odrůdy jsou lepší než ty české" - asi mi něco uniklo?! Korunou všeho je teze o tom, že pokud by byl čínský česnek lepší než ten náš, proč bychom ho nepěstovali(!!!)
    K tomu z vlastní praxe - pokusně jsem vysadil trochu španělského česneku - původní materiál byl vzhledově pěkný, chuť však byla velmi ostrá, až hrubá (ale vnímání chuti je vždy subjektivní), palice měly kolem 80g a okolo deseti stroužků. Výsledek - do sklizně dorostla zhruba třetina rostlin, palice průměr 30g! Český česnek na tomtéž pozemku vyrostl standartní. Dále - pokus s francouzským česnekem (certifikovaná sadba Thermidor(?))- zasazeno loni 15.11. - po 15.12. česnek vylezl ze země zhruba 15cm! Co s takovou rostlinou udělají mrazy, ví každý pěstitel.
    Podivné je také to, proč někoho napadne vydávat svůj vlastní certifikát, když stejná myšlenka už se uvádí do života jinde - mě jako potencionálního uživatele certifikátu přece vůbec nemusí zajímat nějaké osobní neshody "otců zakladatelů", zajímá mě jen skutečný přínos a užitek certifikátu v praxi! V momentě, kdy certifikátů bude více, logicky to vzbudí u našich zákazníků nedůvěru a celý smysl projektu vyjde naprázdno. Stačí se podívat, kolika nejrůznějšími certifikáty a známkami jsou opatřovány různé potravinářské výrobky-zákazník se v nich vůbec nevyzná (proč by taky měl) a nikdo se podle nich už prakticky při nákupu neřídí!
    Když zvážím všechny skutečnosti,kladu si tedy otázku, jestli onomu sdružení ve skutečnosti nejde o něco jiného než je proklamovaná ochrana poctivých pěstitelů a zákazníků ....
    1. 4. 2013 21:01 Jana Kopecká
    Souhlasím s panem Kozákem a p. Jarošem, se sestrou patřím mezi česnekové nadšence. Konzumuji z 95% jen vlastní česnek a když zbyde, podělím přátele, kteří se již těší a díky nám ví, jak CHUTNÁ ČESNEK, ČESKÝ ČESNEK. Ano, to, že se za český česnek považuje v podstatě cokoliv, co vyroste v ČR, ikdyby to byl čínský kšunt, je špatné, ale je to tak legislativně nastavené, bohužel. Velký problém vnímám v tom, že běžný spotřebitel od českého česneku očekává, že bude chutnat jako český česnek, TJ ČEKÁ ČESKOU ODRŮDU. Ne každý studuje etiketu, případně tam odrůda není. A já pak vysvětluju, že ten "český česnek" z Billy je francouzská odrůda atd. Tito lidé jsou pak zklamaní a příště si rovnou koupí španělský, protože nevidí rozdíl. Jak by také mohli, když si koupí "český česnek" Bůh ví odkud. Jako velké riziko vnímám to, že se s pochybnou sadbou neurčitého původu mohou po republice rozvléct různé choroby a škůdci. Asi bych dost šílela, kdybych zjistila, že vedle mého pozemku pěstuje nějaký Mičurinec český česnek původem ze Španěl či Číny. Ano, vím, že je velký problém sehnat kvalitní sadbu, ale asi bych radši zvětšovala plochu postupně a doufala, že seženu letos dost od p. Kozáka. Asi je to na náš nadšencích, vysvětlovat a vzdělávat své okolí, aby byli spotřebitelé ostražití a hlídali si, co si za své peníze kupují. Abyx věděli, že je rozdíl mezi českým a "českým" česnek, že je třeba si i hlídat odrůdy. P. Kozáku, bylo by možné navrhnout Sdružení Českomoravský česnek nějaké zvýraznění, že držitel pěstuje české odrůdy? Případně je na certifikát uvádět?

    certifikáty, sadba

    31. 3. 2013 21:56 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý večer, pročetla jsem níže uvedenou diskuzi ohledně certifikátů. Jako malopěstitele a zároven i občasného konzumenta cizího než vlastního vypěstovaného česneku mě zajímá především kvalitní, ZDRAVÁ sadba. Což v případě sadby od pana Kozáka spolehlivě roky platí, to samé z Targa. Dukát byl také uspokojivý. V případě zahraničních odrůd jsem velmi opatrná a nedůvěřivá. Nestojím o to si znehodnotit půdu na roky a zavléct choroby. Snažím se pokud možno pěstovat vše bez chemie. Takže zdravá sadba je pro mě to nejdůležitější. Setkala jsem se s polskou sadbou, přesto že byla certifikovaná, byla promořená hádátkem....prý je takový všechen sadbový česnek z Polska. U francouzských odrůd kupuju na vyzkoušení jen sadbu ze spolehlivého renomovaného zahradnictví. O kvalitě čínské sadby, hm to by mě zajímalo zda existuje. Jistě chutová kvalita jednotlivých odrůd se velmi těžko empiricky stanoví i proto je zde takový prostor pro všechny možné podvodníky. Ano pan Docent z VŠCHT je kapacita ale, těžko bude určovat zdravost, bezviroznost porostu. Zkouším 5 francouzských odrůd zatím mě chutově proti českým zklamaly, ale někteří známý preferují velikost stroužku nikoliv chut... A dala jsem si tu práci přes francouzské česnekové stránky vybrat si jejich TOP odrůdy. Co se týká stránek vašeho sdružení pane Pavlíku máte na nich minimum informaci, které by podpořily vaši serioznost.
    31. 3. 2013 23:17 Jan Novák
    Mám takový dojem, že prvotní myšlenka Pana Pavlíka byla dobrá, ale vše se ztratí po nástupu p. Jandy do postu předsedy. Certifikáty bude dávat těm pěstitelům, jejichž produkci bude chtít přeprodávat. To, jestli VŠCHT bude kontrolovat poměry základních obsahových látek se ztratí, když česnek nebude prodáván jako odrůdový, ale anonymně jako Výběrová třída a II.třída (viz i Bramko).

    Své také vypovídá to, že ocenění Regionální potravina Libereckého kraje 2012 a v soutěži Výrobek roku Libereckého kraje 2012 vyhráli pěstitelé Mihulková+Hradecký z Bělé (a nikoliv pan Filip Janda).
    1. 4. 2013 0:48 Ivan Pavlík
    Mluvíte uplně z cesty pane Nováku. Nevím jestli se má cenu k tomu vyjadřovat, ale dobře tedy. Jedna z posledních reakcí.
    Je úžasné, jak Vy vše víte. Doslova úsměvné. Pan Janda nikomu certifikáty dávat nebude. Celá věc je jeho myšlenka již od počátku. Myšlenka Českomoravskýčesnek byla rovněž jeho. Byl u zakládání s panem Logajem, jenže pak se jejich představy rozešli. Abychom tedy věci uvedli na pravou míru.
    Opět uvádím, že zde nejde o odrůdové značení, ale o česnek pěstovaný v čr. Značení je pro konečného spotřebitele a ne pěstitele, aby si to někde koupil a hned to sázel na pozemku!!! Je také znovu potřeba upozornit, že zde budou probíhat podvojné testy jak na VŠCHT, tak na VÚRV.
    Regionální potravina se nevyhrává, ale dostává po přihlášení do tohoto programu. Pan Janda o ni nikdy neusiloval, takže ji nemohl získat. Tím pádem neruzumím, o čem to tedy svědčí.
    1. 4. 2013 8:09 Alena Mihulková
    Kdyby se dostávala, tak ji má v dnešní době každý...., dovolím si citovat ze stránek Regionální potraviny a upozornit na slovo zvítězí: Již třetím rokem uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání na pultech obchodů, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé mohou vybírat z celkem 273 oceněných produktů. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje.
    V čem jsou výrobky s logem Regionální potravina na obalu výjimečné?
    Kvalita, místní suroviny, tradiční receptura a výborná chuť.
    Zelenomodré logo Regionální potravina na obalech výrobků spotřebiteli zaručí, že produkt musí být vyroben na území kraje, ve kterém bylo ocenění uděleno, a ze surovin dané oblasti.
    Díky krátkým distribučním cestám od výrobce ke spotřebiteli jsou tyto produkty čerstvější, mají lepší chuť i vůni. Potraviny dovezené ze zahraničí musí strávit dlouhou dobu na cestách. To neprospívá jejich čerstvosti a chuti a doprava ze vzdálených míst navíc zatěžuje životní prostředí.Oceněné Regionální potraviny splňují ty nejpřísnější evropské i národní požadavky na kvalitu potravin. Domácí producenti jsou oproti dovozcům více vystaveni tlaku na kvalitu jak ze strany spotřebitelů, kteří jsou s nimi v bližším kontaktu, tak ze strany kontrolních inspekcí.
    Výrobky oceněné značkou Regionální potravina prokazují jedinečnost v porovnání s běžnou produkcí dostupnou na trhu. Ať už se jedná o tradiční recepturu typickou pro daný kraj, originální výrobní postup nebo využití specifické regionální suroviny.
    Nákupem potravin označených logem Regionální potravina zákazník získává nejen záruku kvality a chuti, ale podpoří také svůj kraj.
    Na fotografii je vítězký vzorek. Po tom, co se zde dozvídáme, zvážíme, zda budeme i nadále dodávat vzorky českých odrůd pro výzkum VŠCHT a VÚRL paní Ovesné / v loni jich bylo vyhodnoceno 20/. Nechceme se podílet na projektu, kterým se už nyní medializuje pan Janda a spol.
    1. 4. 2013 8:16 Alena Mihulková
    1. 4. 2013 12:22 Jan Novák
    Gratuluji Vám k získaným oceněním a ze srdce Vám jejich získání přeji.

    Jistě mi potvrdíte, že konečný spotřebitel má právo znát odrůdu česneku a nikoliv jen jakostní znaky ověřované V3CHT a VURV na bagatelním vzorku.

    Už jsou pryč doby, kdy na pultech prodejců byly jablka dělena na červená/žlutá/zelená a brambory pouze podle varného typu. Zákazník, který si rád připlatí za kvalitu vyžaduje i znalost odrůdy a regionu pěstování. Certifikát, který neobsahuje ani žádné informace o certifikační autoritě je bezceným cárem papíru. Pro mne je cenější dobré jméno u stálých zákazníků a certifikát od sdružení Český česnek na prodejní cenu nebude mít vliv a terdy byl by mi k ničemu.

    Prosil bych pana Pavlíka, aby zde udedené informace uváděl na webu jejich sdružení, protože tam je asi bude hledat spotřebitel i potencální žadatel o certifikát.
    1. 4. 2013 18:45 Ivan Pavlík
    Jen pro upozornění, od paní Mihulkové jsme nedostali žádný vzorek česneku pro výzkum. Nevím na jakém výzkumu dělá paní Mihulková, ale s námi a naším výzkumem nemá nic společného. Výzkum probíhá na VšCHT pod vedením pana Voldřicha a sem určitě paní Mihulková nic nedodává. Pravděpodobně se účastníte výzkumu pouze s VÚRV.
    S pozdravem
    1. 4. 2013 14:06 Jan Kozák
    Myšlenka založit sdružení pěstitelů česneku je stará minimálně 20 let (kolik tehdy bylo géniovi Járovi Cimrmanovi, pardon, Filipu Jandovi?) a prosazoval ji pan Ing. Pavel Havránek, CSc., dej mu pánbu věčnou slávu. Aktivní podporu našel až v Buchlovicích, ale i tamní nadšení potřebovalo někoho, kdo to administrativně dotáhne. Tím byl pan Logaj a patří mu za to dík.
    Omlouvám se Vám, paní Mihulková, že jsem svůj příspěvek nacpal před Vás. On také reaguje na ten předchozí. Stejně je všechny brzy smažeme.
    1. 4. 2013 0:36 Ivan Pavlík
    Bohužel, zde je zásadní problém, se kterým se setkáváme. Paní Kopecká zde mluví o sadbě. Zde je třeba seriozné říct, že pro nás jako pro sdružení je prvotním cílem certifikovat česnek, který byl vypěstován ze sadby ať české nebo zahraniční. Je také si třeba seriózně přiznat, že zahraniční odrůdy se tu budou ještě nějaký čas pěstovat, jelikož české sadby je nedostatek a trh si žádá produkty pěstované v ČR. To je oč tu v současné době na trhu běží. Samozřejmě, pokud si někdo kupuje česnek k tomu aby ho sázel, má se obrátit na šlechtitele, to nikde nezastíráme!!! Naše sdružení se zde snaží označit česnek pro KONZUMENTA!!! Ne pro pěstitele. Bohužel to je pro mnohé těžké pochopit. Zákazník, si žádá pálivý česnek, který je pěstován v ČR. To je náš cíl cesty.

    Certifikát

    29. 3. 2013 8:55 Zakladatel vlákna: Ivan Pavlík
    Dobrý den, pane Kozáku, musím reagovat na Váš příspěvek o certifikátu. Abych podotknul naše sdružení se vydáváním certifikátů zabývá již od loňského roku. To, že zde píšete, ať se lidé k jinému certifikátu nehlásí, je velice právně náročné a legislativně neúnosné. Naše sdružení má kvalitní kontrolní mechanismy, které hlídáme takřka po celý rok. Toto sdružení má již přes 300 zájemců na tento rok (pěstitelé i prodejci).
    Vydávání certifikátů je zdarma. Kontrolní činnost sdružení je v tomto roce placena ze strukturálního fondu EU pro rozvoj regionu.
    Věřím, že své slova ještě uvážíte o tom kdo je a není podvodník. Cítíme se jako slušní občané této země s podobnými cíli, jako Vy. Proto bychom byly neradi z nějakého vzájemného osočování.

    ***Odkaz byl odstraněn. Reklama je na tomto webu možná pouze formou placené inzerce. Děkuji za pochopení.***

    S pozdravem, předseda sdružení
    29. 3. 2013 21:23 Jan Kozák
    Jsem sedlák, ne diplomat. Co si myslím, bez obalu řeknu nebo napíšu. Do dnešního dne jsem u prodávaného česneku viděl několik typů certifikátu, celkově několik desítek případů. Vždy se však prodával česnek z dovozu. V loňském roce totiž většina českého česneku zmrzla, ale tolik "českého česneku" na trhu nikdy nebylo. Že existuje Vaše sdružení jsem zjistil asi před měsícem z inzerátu v jistém informačním týdeníku pro podnikatele. Tento inzerát působí velmi nedůvěryhodně, proto jsem se o to začal zajímat. Díval jsem se na podmínky vydávání Vašeho certifikátu. Chybí tam kontrola porostu a bez ní je jakákoliv certifikace nabídkou pro podvody. Navíc je jasné, že jste se neseznámili se zákonem o oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin ani se situací s prodejem české česnekové sadby. Podle Vašich podmínek by totiž certifikát nemohl dostat žádný pěstitel. (Nebo to pro ně není určené?) Navíc je jasné, že jste při formulování svých podmínek využili text od občanského sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích. Zajímalo by mě, proč jste založili konkurenční sdružení k již existujícímu Českomoravskému česneku, když výše uvádíte, že máte podobné cíle. Za vysvětlení by stálo také to, proč máte v logu česnekovou cibuli a okolo text, podobně jako já, když se nabízí řada jiných možností. A že byste měli tři sta zájemců, tomu upřímně nevěřím.
    29. 3. 2013 22:45 Jan Novák
    1) Teprve tady jsem se dozvěděl, že předsedou "Sdružení Český česnek" je nějaký Ivan Pavlík. Na jejich stránkách jsem to nenašel.
    2) Jejich certifikáty vlastní tři největší dovozci španělského česneku. Kontrolní mechanismus VŠCHT hlídá jen obsah silic a dalších jakostních znaků. Určitě nejde o DNAfineprintig a podobné přesné určení shody slizně se sadbou.
    3) Jak píší na svých webovkách, jsou ochotni certifikovat i italské odrůdy. Snad právě proto musí být "konkurencí" k Buchlovickým nadšencům pracujících bez dotace z EU.
    4) mám dojem, že pravidla jsou tak vágní, že by dokázali certifikovat i čínský česnek, pokud bych jej prohlásil za "tradiční krajovou odrůdu" pěstovanou z vlastní sadby.
    30. 3. 2013 8:40 Ivan Pavlík
    1. najdete v registru Ministerstva Vnitra, kdo je a není předsedou.
    2.Kdo jsou Ti tři největší dovozci španělského česneku? Vy máte snad více informací než já? Nicméně i sám pan Pokora, což je ředitel certifikace SZPI uvedl, že náš systém je propracovanější než ten pana Kozáka. Jedná se tu totiž o nutnou konverzi mezi VŠCHT - obsahové látky (nejen silice, pravděpodobně ani nevíte co silice jsou jinak byste to takhle ani nemohl napsat a VÚRV - kde je nutné kontrolovat pomocí DNA fingerprintingu DNA česneku. Pan Kozák plánuje kontrolu pouze pomocí DNA fingerprintingu. Jedna kontrola bez druhé totiž absolutné nic neodhalí.
    3. Některé Italské a další česneky jsou co se týče chuti vyýraznější a kvalitnější než typické české odrůdy. Ale to už ví asi také každý. Dotaci si jistě Buchlovický festival může zajistit také, rovněž i pan Kozák na své certifikáty, pokud o to nemají zájem a je pro ně jednodušší vytáhnout peníze z lidí, tak je to jejich věc.
    4. Pokud by se zde čínskému česneku dařilo a byl by chuťově srovnatelný, tak by se dal certifikovat, aniž byste musel říkat, že je to krajová odrůda. Nicméně krajovou odrůdou se česnek stává již po kněkolika letech pěstování v dané lokalitě.
    30. 3. 2013 20:51 Jan Kozák
    K bodu 2.
    Nějak jste si spletl terč, do kterého střílíte. Certifikát česneku vydává občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích, ne já. Nejsem ani kontrolním orgánem, tím je SZPI, tudíž nemám s metodou DNA ... nic společného ani nic takového neplánuji.
    Máte-li skutečně tak dobrý systém certifikace, uveďte ho na svém webu. To, co tam zatím máte svědčí nejen o opaku, ale o naprosté neznalosti problematiky, což jsem uvedl už včera.
    K bodu 3.
    Vyjádřit se o něčem, že je chuťově kvalitnější, je dost problematické. Každá odrůda (a nejen česneku) je chuťově více nebo méně odlišná od ostatních. Ale je třeba mít na paměti, že krajové odrůdy česneku se vyvíjely po staletí. Jejich chuť odpovídá chuťovým návykům dané oblasti. Proto jsou italské česneky jiné než české nebo francouzské.
    Pokud slušný člověk něco chce, pak je ochoten za to i zaplatit.
    K bodu 4.
    Obor šlechtění rostlin asi není Vaší nejsilnější stránkou.
    30. 3. 2013 21:38 Ivan Pavlík
    K bodu 2. Opět si protiřečíte, všichni víme, že je to Vaše práce (certifikát).
    Na semináři jsem nebyl, jelikož program byl téměř identický s loňskou konferencí v Olomouci, které jsem se účastnil i s panem Jandou, který zde byl rovněž. Nebylo zde nic nového, co by se už dlouho nevědělo.
    Obor šlechtění není silnou stránkou, to ano, přiznávám, ale legislativu známe velice dobře, to je naopak Vaše velmi slabá stránka. S pozdravem
    30. 3. 2013 22:54 Jan Novák
    ... ale jak je vidět tak jsem se trefil do černého.
    Jinak, netvrdil jsem, že italské odrůdy by byly horší nebo špatné. Některé jsou svými vlastnostmi jedinečné, ale je to asi jako s naší českou majoránkou a pravým italským oregánem. V některých receptech je můžete vzájemně zaměnit a jinde tvrdě narazíte.
    Takže pane Pavlíku, informace co tady upřesňujete by měly být především na Vašich webových stránkách. Dále by jste si měli hlídat, aby na stránkách prodejců zahraničního česneku nebylo zneužíváno Vaše logo a repliky Vašeho certifikátu. Já jsem vycházel pouze z veřejně dostupných informací a není mou chybou, že jsem si na základě jejich dohledání udělal (dle Vašeho mínění) chybný názor.
    31. 3. 2013 10:45 Ivan Pavlík
    Můžete uvést nějaký konkrétní příklad? Pokud někdo něco falšuje, není asi uplně v našich silách, abychom ho odhalili, ale pomoct můžete i Vy. Na falsifikáty se vztahují určitá pravidla a dají se proti těmto lidem vést určité právní kroky.
    Klidně mi pošlete email, ať to neřešíme na stránkách pan Ing. Kozáka.
    31. 3. 2013 6:33 Jan Kozák
    Máte to nějak popletené. Ani jediný z bodů programu semináře v Olomouci nebyl identický se seminářem v Buchlovicích. Ale Vy to jistě musíte vědět lépe, když jste v Buchlovicích nebyl. Na tvorbě legislativy týkající se oběhu osiva a sadby jsem se také osobně podílel, tudíž ji skutečně asi neznám.
    31. 3. 2013 10:42 Ivan Pavlík
    Už si teď nepamatuji přesný program z Buchlovic, ale vím, že minimálně metoda DNA fingerprinting od paní Ovesné byl na programu obou akcí. Pane Kozáku, nebaví mě vést žabomyší války. Občas mi některé reakce připadají, jak když se hádají dvě děti na písku.
    S pozdravem
    31. 3. 2013 11:37 Jan Kozák
    Skoro bych neřekl, že jsem tuto nesmyslnou diskusi vyvolal já. Ale... Je sice pravdou, že přednáška Dr. Ovesné byla na programu obou akcí, je třeba vědět, že bude asi jiná na začátku výzkumu a po jeho skončení. Nehledě na to, že se paní doktorka den před seminářem pro nemoc omluvila. Přitom na její přednášku i přítomnost jsem se nejvíc těšil.
    Dobře, složme zbraně a já se pokusím večer otevřít jinou kvalitu.
    30. 3. 2013 7:58 Jan Kozák
    Kdo je vlastně předsedou Vašeho sdružení, je to pan Ivan Pavlík, který se teď za něj vydává, nebo pan Filip Janda, který se za něj vydával ještě nedávno? Nebo máte víc předsedů, případně máte střídavé předsednictví (podobně jako je střídavá péče o děti v rozvedených manželstvích)?
    30. 3. 2013 8:29 Ivan Pavlík
    V současné době jsem předsedou, nicméně na příští týden je svolána Valná hromada, kde se bude volit nové předsednictvo. Pan Janda bude s největší pravděpodobností zvolen novým předsedou a nynější kroky jsou zejména jeho iniciativou.
    S pozdravem
    30. 3. 2013 19:48 Jan Kozák
    Je zajímavé, že se pan Janda na novou funkci tak těšil, že si ji prokazatelně usurpoval už 10. ledna, ne-li dřív.
    30. 3. 2013 20:03 Ivan Pavlík
    Na tom není nic zajímavého. Jelikož je tato valná hromada naplánovaná již od 10. září 2012 a od této chvíle fakticky vystupuje jako předseda, jelikož bylo dohodnutou již v tuto dobu jeho následné zvolení při této valné hromadě. V tuto dobu je třeba hlavně konat. Proto již jako předseda vystupuje a my si jeho práce a činnosti pro naše sdružení velice vážíme. V další řadě je to právě on, kdo platí výzkumy a konzultuje výzkum s VŠCHT a v jejich spolupráci je tu připravována ČN pro prodej česneku v budoucnu. Možná, že kdyby ste nebyl proti všemu co neděláte Vy, všem by se nám třeba lépe spolupracovalo.

    S pozdravem
    30. 3. 2013 8:40 Ivan Pavlík
    Dobrý den, pane Kozáku,
    Nejprve k inzerátu, o kterém nic nevíme. Rozhodně jsme si jisti, že jsme si nikde žádný inzerát ani reklamu nepodávali. Proč také? Jsme nezisková organizace a vše děláme za podpory finančních prostředků z EU a MZ a příspěvků od členů.
    Průběh kontroly pěstitelů a prodejců je odlišná. U pěstitelů jsou samozřejmě přísnější pravidla a kontrola porostu je samozřejmostí, bez ní by to asi opravdu nešlo. Nicméně děkujeme za radu.
    A teď bych Vám rád odpověděl na otázku, proč konkurenční sdružení. V První řadě bych se nenazýval konkurencí, jelikož Vy máte za cíl certifikovat české odrůdy a my česnek pěstovaný v ČR. V další řadě bych řekl, že jsme jen více promysleli a připravili se na ně, protože celá věc se plánuje již od roku 2009 a loňský rok byl spuštěn poprvé projekt certifikace česneku.
    Už jen to, že OS ČMČ má naprosto odlišné stanovy než naše sdružení bylo velkou překážkou v nějakém dalším postupu v certifikaci česneku v ČR společnými silami. Další věcí je, že za poslední roky nevykonávalo téměř jakoukoliv činnost, až na Buchlovický festival – samozřejmě. Zejména po smrti pana Hanzlíka, kterého jsme si všichni velice vážili, se sdružení soustředilo pouze na festival a žádné jiné cíle moc neplnil, což je částečně také chybou nedomyšleně sepsaných stanov. V poslední řadě komunikace s panem L. L., byla téměř nereálná. Snad jsem ve zkratce shrnul, proč bylo nutné, aby tu bylo založeno toto sdružení.
    Se zákonem o oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin i se situací s prodejem česnekové sadby jsme plně seznámeni  V tom jsou naše cíle taky rozlišné, protože my certifikujeme pěstitele, kteří mají sadbu i z jiných zemí než ČR, což je samozřejmě v dnešní době téměř samozřejmostí. Nicméně, my zaručujeme vypěstování v ČR a ne české odrůdy, kterých bohužel nemáte dostatek, tak se pěstitelé museli zařídit jinak. V opačném případě by si ji u Vás všichni rádi zakoupili.
    K podobnosti našeho loga a Vašeho bych se snad ani nevyjadřoval  Jelikož jsou naše cesty dost propojené, tak i česnek v logu se zdá být celkem pochopitelný. Pokud Vám loga opravdu připadají podobná, tak to asi budete muset řešit na úřadu průmyslového vlastnictví, kde rozhodně žádnou podobnost s jakoukoliv již zaregistrovanou ochrannou známkou nezaznamenali. Barvy a styl jsou naprosto odlišné, font písma rovněž, jediná podobnost se dá vidět opravdu jen v česneku, který už odlišnější od toho Vašeho být ani nemohl.
    Věřím, že se někdy dokážou naše cesty spojit, bohužel naše činnost je NEZISKOVÁ, což je pro Vás zřejmě nezajímavé, protože jak jsem studoval Vaše podmínky, jsou dosti finančně náročné, mohl by tu být prostor pro jistou formu potenciální korupce.
    S pozdravem
    30. 3. 2013 20:25 Jan Kozák
    Inzerát jsem objevil v Agrospoji č. 9, str. 73.
    Občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích nemá s mojí osobou moc společného. Nejsem ani jeho členem. Přesto považuji za svou povinnost se jich zastat. Toto sdružení vyvíjí i další činnost, ne jen pořádání festivalu. Např. před měsícem pořádali celonárodní seminář o česneku. Pokud jste se ho zúčastnili, tak jste viděli ten nabitý sál. Nevyužívají žádné fondy z EU ani Ministerstva zemědělství jako Vy. Dělají to za zaplať pánbů. Ta korupce, o níž píšete, by mohla být v tom, že by chtěli, až přijde jejich čas, mít tam nahoře lepší místečko. Naopak, jak známe ze sdělovacích prostředků, nejvíc se podvádí tam, kde jsou peníze od státu, případně z EU. A to je zase Vaše parketa. Mně osobně se jeví jedna koruna za kilogram jako velmi seriózní.
    30. 3. 2013 21:28 Ivan Pavlík
    Je to úsměvné co říkáte a asi nemá cenu to dále rozvíjet. S pozdravem

    český česnek

    12. 3. 2013 17:57 Zakladatel vlákna: kain
    Dobrý den
    Pane Kozáku zajímalo by mne co je přesně "český česnek"??
    toto???
    viz: http://www.garmez.cz/prodej-cesneku/
    Předem děkuji za odpověď Petr Kain
    12. 3. 2013 20:34 Jan Kozák
    Podle platné legislativy je český česnek ten, který byl vypěstován na území České republiky. O odbornosti uvedené firmy lze pochybovat, název polské odrůdy je Harnaś (takto je uvedena v registru EU). Odrůda Violeta neexistuje - však ani nemají její snímek. Nevěřím, že by nabízeli český česnek. O této firmě jsem slyšel pouze negativní hodnocení. A ještě uvažte: loni většina česneku zmrzla.
    12. 3. 2013 22:13 "Brácha" Sendy
    Realitní kancelář co nakupuje a prodává česnek =
    http://rejstrik.penize.cz/29308500-garmez-group-s-r-o#sr

    Většina českých pěstitelů loni prodala vypěstovaný česnek přímo ze dvora dráž než je prodejní cena pana Vlacha a nevěřím že by pan Vlach byl takový lidumil, že by za 180,- nakupoval a za 160,- prodával.
    13. 3. 2013 11:21 Martin Harasim
    Garmez je nahlášena na SZPI, stejně tak prodej-cesneku.cz. Klamání spotřebitele, falšování certifikátů a podobně. Požadavek byl přijat do kontrolní činnosti, ale po dvou měsících zatím bez reakce.
    13. 3. 2013 19:09 Jan Kozák
    Jen tak dál a nevzdávat se. Mimo SZPI existuje i dTest, případně Peklo na talíři
    14. 3. 2013 18:43 Jana Kopecká
    Dobrý den, má smysl podat podnět na SZPI opakovaně? Je šance, že je to rozhýbe, když nás bude víc? Protože pokud lidé nalítnou takovéhle firmě, množí se brblající, že nevidí rozdíl mezi českým česnek, španělem a čínou. Jak by mohli vidět, když to není český česnek. Já se rozhodla, že letos budu hlásit prodejce Violety, které potkám na farmářských trzích. Když budeme jako kupující mlčet, podvodníci budou prosperovat dál. Pane Harasíme, lze hlásit podněty emailem?
    15. 3. 2013 11:10 Martin Harasim
    Pěkný den.
    Lze použít tento formulář: http://www.szpi.gov.cz/writeInspection.aspx?nid=11337
    Do několika dní dostanete odpověď o přijetí na mail.

    Podvodník

    12. 1. 2013 21:11 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Http://www.prodej-cesneku.cz/
    Dobrý den
    Už jednou jsem posílal odkaz na nepoctivého prodejce.
    Jde vidět, že se mu podnikání pěkně rozbíhá. Dokonce si pán namaloval i certifikát.
    Co s takovým obchodníkem a s mnoho dalšími provést?
    13. 1. 2013 17:45 Jan Kozák
    Adresujte tento podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Je možné využít formulář na jejich webu.

    Český česnek na Aukru

    18. 9. 2012 12:54 Zakladatel vlákna: Lucie Jirásková
    Dobrý den,
    ráda bych si koupila konzumní český česnek, osobně ho však nemám možnost sehnat (za přijatelnou cenu), tak jsem začala pátrat po internetu.
    Na Aukru mě nejvíc zaujal tento inzerát:
    http://aukro.cz/cesky-cesnek-tradicni-modry-palicak-z-vysociny-i2635648031.html
    Tento česnek má spoustu pozitivních ohlasů, ale zarazil mě dodatek (ohledně sadby), před kterým zde varujete, úplně na konci inzerátu. Tak nevím, jestli se jedná o důvěryhodného prodejce a opravdu český česnek. Mohl byste mi prosím poradit? Popřípadě vyjádřit názor, pokud budete mít čas se podívat, který prodejce na Aukru nabízí český česnek?
    Předem děkuji za odpověď.
    19. 9. 2012 14:25 Jan Kozák ml.
    Dobrý den, paní Jirásková,
    tento tradiční modrý česnek má tradici přibližně od roku 2011, kdy byl do Česka přivezen. Jedná se jednoznačně o podvod, u konzumního česneku nesmí být nijak uvedeno, že je ho možné sázet. Napovídá tomu ještě jedna věc - v březnu u nás nebyl nikdo, kdo by byl schopen konzumní česnek prodávat, protože ho všichni prodali na podzim, byla velmi příznivá cena a českého česneku na trhu nedostatek. Myslím si, že nyní na internetu nenajdete jedinou poctivou nabídku na nabídku českého česneku z české odrůdy, kde by Vám nabízeli jeho poslání na dobírku.
    19. 9. 2012 17:04 Lucie Jirásková
    Děkuji za informaci. Pokud tomu dobře rozumím, pojem český česnek v inzerátech znamená, že byl česnek "možná" vypěstován v ČR, ale každopádně se nejedná o českou odrůdu.
    Mně by koneckonců nevadila ani cizí odrůda vypěstovaná u nás, hlavně se chci vyhnout dovozu z Číny - ta gumová hmota bez chuti nemá s česnekem nic společného.
    Ale jsem dost rozčarovaná skutečností, jak je koncový zákazník v tomto případě klamán a laik nemá možnost poznat rozdíl. Takže jsem nucena nadále kupovat dovozový česnek, protože český na trhu prostě není, je to tak?
    19. 9. 2012 17:47 Hana Kopecká
    Paní Jirásková, pokud se dostanete v Praze na Havelské tržiště, tak u několika stánků prodávají český konzumní česnek. Příští týden vám napíší i číslo stánku. Letos mají česnek za stejnou cenu jako loni 180 kč za kilo. Nabízí krásný vekan, dukát a rusáka-obvykle mají pod názvem modrý paličák, protože pod tím to názvem to laická veřejnost žádá. U toho stánku nakupuji již několik let kvalitní ovoce zeleninu, jedná se o prodejce z oblasti Nového Jičína. Pokud je to nepovolená reklama tak mě smázněte pane Kozáku. Například vím že na Kubánských farmářských trzích nabízí "český česnek" podvodník od června nabízel čerstvý džambul a Violetu co neexistuje...
    19. 9. 2012 18:45 Lucie Jirásková
    Moc děkuju, paní Kopecká. Vidíte, na Havelák mě nikdy nenapadlo zajít. Zrovna zítra v Praze budu, tak to snad zvládnu i bez čísla stánku. V sobotu pak budu projíždět Lotoušem u Slaného, tam prodávají ovoce a zeleninu od nich z farmy a údajně i česnek přímo od pěstitelů, tak to taky zkusím.
    21. 9. 2012 15:13 Jan Kozák
    Česnek na fotografiích byl vypěstován ve Španělsku. Možná tam také mají Vysočinu. Podíval jsem se tam i na ohlasy - kdyby tito zákazníci někdy okusili český česnek, asi by byli k chuti kritičtější. A k doporučené ceně certifikované sadby: španělský česnek se dá (údajně) v Polsku koupit za 45 Kč. Kdybychom i my dávali marži přes 200 %, pak by musela být sadba za 500.

    Asi podvod

    13. 9. 2012 11:28 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Http://aukro.cz/cesnek-ceska-odruda-anton-i2613164515.html

    Dobrý den
    Zajímalo by mě, jestli je možné vůbec vypěstovat vaši odrůdu česneku za takovou nízkou cenu. Jedna fotografie je totožná s fotkou na vašich stránkách. Myslíte, že se jedná o poctivého prodejce?

    Můžete se vyjádřit, prosím, i k nákladům co se týče pěstování vašich odrůd?
    Mě to vychází takto: Na vypěstování 1kg pro prodej jsou náklady asi 100kč (50kč sadba a 50kč hnojivo, moření, malotraktor benzin + amortizace malotraktoru a nářadí, atd...)

    Pochybuji, že prodejce výše si nechá zisk 45kč za kilo. Je to totiž jeho ohodnocení práce.

    Děkuji Harasim
    13. 9. 2012 21:07 Jan Kozák
    Konkrétně u Antonu bych viděl možnost vypěstovat konzumní česnek za 70,- Kč/kg. Ale v konkrétním případě se stejně jedná o podvodníka. Jinak by použil své fotografie, ne naše. On vlastní fotky nemá, protože nemá ani Anton.

    český česnek

    9. 9. 2012 0:13 Zakladatel vlákna: Renata Koucká
    Dobrý večer,prosím o posouzení zda se jedná o český česnek na konzum. Koupeno bylo ve stánku Farma Jakubec 180Kč/kg. Počet stroužků 7-8 + střed, stroužky i palice jsou nestejnoměrně velké, česnek dobře voní a pálí více než letošní na naší zahrádce (odrůdu nevím). Loupat jde snadno.
    Děkuji moc za odpověd. Zajíček
    9. 9. 2012 0:13 Renata Koucká
    10. 9. 2012 9:34 Renata Koucká
    Jinak, dnes přišela sadba česneku....nechápu pána který měl 93% Blaninu II špatného. Naše zásilka, jak Blanin tak Vekan je 100% v pořádku. Děkuji moc.
    10. 9. 2012 20:43 Jan Kozák
    Docela bych se přikláněl k tomu, že to český česnek je.

    Milan

    2. 9. 2012 9:57 Zakladatel vlákna: Milan
    Dobrý den.
    Chtěl jsem se zeptat, co je to za odrůdu Violete.
    Koupil jsem ho na výstavě v Českých Budějovicích.
    Na internetu jsem o něm nic nezjistil.
    Je to vůbec český česnek?
    Za odpověď předem mockrát děkuji.
    2. 9. 2012 16:19 Jan Kozák
    Kdybyste pravidelně četl naši diskusi, tak byste tento česnek nekupoval. Určitě se nejedná o český česnek. Název odrůdy Violeta, Violete, Violette nebyl, pokud je mi známo, nikdy nikde na světě registrován. Myslím si, že ho vymyslel někdo v ČR, aby dodal větší důvěryhodnost produktu, který vozí ze Španělska.

    český česnek a česká odrůda

    24. 8. 2012 12:57 Zakladatel vlákna: Tomáš Macovský
    Pane inženýre Kozáku, vysadil jsem některé z vašich odrůd v Německu - těsně za hranicemi a prodal. Dokonce mám k česneku i visačku o původu sadby. Nyní na mě někdo poslal inspekci a mám platit vysokou pokutu, protože přestože jsem neprodával sadbový česnek ale česnek který jsem si vlastními silami z této certifikované sadby české odrůdy vypěstoval, tak že prý mám tu pokutu zaplatiti protože jsem česnek nevypěstoval v České Republice. To jsem prý měl udělat aby byl Český, přestože jsem ukazoval visačku, že se jedná o českou odrůdu. Můžete se ktomu vyjádřit/poradit co dělat, protože jsem byl z těchto stránek a informací přesvědčen, že český česnek jsou Vašich 19 a další asi tři odrůdy a nyní mám velký problém, protože inspekce tvrdí, že "odrůdy jsou jim ukradené".
    24. 8. 2012 20:54 Jan Kozák
    Myslím, že inspekce má pravdu. Ale zajímalo by mě, kde Vám prodali sadbu i s visačkou - nebo jste kupoval celé pytle?
    26. 8. 2012 11:39 Tomáš Macovský
    Děkuji za odpověď, přestože jsem celkem zklamán. Sadbu jsem nakoupil loni od Vás na festivalu v Buchlovicích.

    oblastní odrůda

    17. 8. 2012 19:16 Zakladatel vlákna: zabojnik
    Dobrý den,dnes v Bedihošti jsem narazil na prodej českého česneku,na otázku o jakou odrůdu se jedná,tak mě bylo odpovězeno,že o Oblastní odrůdu z Polabí. Pane Kozák prosím exituje taková odruda českého česneku?
    Děkuji
    19. 8. 2012 15:11 Jan Kozák
    Škoda, že není fotka, vsadil bych se, že to nebyl česnek vypěstovaný v ČR. Existují samozřejmě různé krajové odrůdy, některé z nich jistě i z polabí. Ale už z logiky věci: proč by někdo vozil na prodej česnek z polabí na Hanou, když by ho pohodlně prodal doma?

    Violeta

    12. 6. 2012 13:05 Zakladatel vlákna: Jan Hlaváček
    Dobrý den pane inženýre, na farmářském tržišti v Praze se začínají objevovat letošní "české česneky". Když jsem se zeptal co jest to za odrůdu, bylo mi sděleno: odrůda Violeta. Proč je tak brzy?: protože je na jižní Moravě pěstovaný ve skleníku. Existuje vůbec taková odrůda? Děkuji za Vaši reakci.
    12. 6. 2012 21:05 Jan Kozák
    Nesmysl. Žádná odrůda v evropském registru toto ani podobné jméno nemá. Česnek se ve skleníku určitě nedělá, podle jednoho trhovce (ten to však neprodává) je tento česnek z Egypta. Mohl by být i ze Španělska. Čerstvý český česnek zatím nikde nedostanete.
    12. 6. 2012 21:30 Hana Kopecká
    Jak jsem uvedla ca před týdnem v Praze na Haveláku prodávali také údajně český česnek, po mé reklamaci další den již uváděli Maďarsko. Tento týden stánkař uváděl odrůda "Slovák|", neměla jsem čas se dohadovat, ale vážně zvažuji že podám podnět na ČOI, pokud příští týden uvidím podobný nesmysl na tom samém místě. Takovíhle chytráci kazí dobré jméno všem slušným pěstitelům i prodejcům.
    14. 6. 2012 17:28 Tomáš Kohoutek
    Podle prodejce je na obrázku paličák (český, pěstovaný na Ústecku) - cena 159,- plus poštovné. Zdroj: Aukro http://aukro.cz/domaci-kvalitni-cesky-cesnek-palicak-i2407995468.html, staženo dnes
    14. 6. 2012 22:13 Jan Kozák
    Blbost, česnek z fotografie byl vypěstován jižně od Pyrenejí a tam patrně Ústecko, natož české, nemají.
    15. 6. 2012 0:44 Jiří Snášel
    Už vloni jsem sledoval, že česnek na aukru nabízí většinou překupníci. O inzerátu z aukra, který zveřejnil pan Kohoutek, vím, tento čerstvý letošní česnek prodejce nabízí již od dubna (v tu dobu jsem měl na poli ještě sníh). Jen naivní kupec si může myslet, že je opravdu český!
    15. 6. 2012 22:05 Jan Kozák
    Máte recht, ať se vyjadřuji česky. A toto platí pro všechny, kteří vidí tu sprosťárnu, která se točí kolem českého česneku. Máme přece Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, dávejte jí podněty. www.szpi.cz. Já osobně tuto instituci považuji za jednu z nejlepších kontrolních organizací u nás.

    Certifikát

    7. 6. 2012 21:36 Zakladatel vlákna: JOZEF CHŇUPKA.
    Chcem sa opýtať,môžem aj ja získať Certifikát českého česneku ak pestujem Vaše odrody ,ale na Slovensku,
    7. 6. 2012 22:02 Jan Kozák
    Jednou z podmínek je pěstování na území České republiky. A tu nesplňujete.

    Certifikát českého česneku.

    5. 6. 2012 18:21 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den, je to vynikající nápad, snad už se konečně domácí zákazník dočká zaručeně českého česneku. Bude nějak stanoveno min. množství pro získání certifikátu? Mohu jej získat i když prodám jen malý zbytek úrody? Děkuji za odpověď.
    5. 6. 2012 20:56 Jan Kozák
    Je to sice věcí sdružení Českomoravský česnek, ale s určitostí vím, že minimální množství stanovené nebude. Předpokládám, že do týdne už bude hotová konečná verze. Intenzívně se na ní pracuje.
    6. 6. 2012 0:08 Honzík Novák (ml.)
    Taky si myslím, že minimální množství není potřeba stanovovat. Regulační úlohu v tom jistě sehraje administrativní poplatek spojený s vydáním certifikátu. Kdo dokáže na vlastní dobré jméno prodat svou produkci lidem, kteří jej osobně znají, ten certifikát nepotřebuje. Například paní Mihulková i přes velký rozsah produkce lépe ručí svým jménem než by ručila certifikátem. Jsou však jiní, kteří česnek pro prodej pěstují krátce nebo dokonce teprve začnou a pro Ty bude certifikát přínosem, bude jim zajišťovat krytí proti riziku dumpingových cen podvodníků. Absence dolního limitu jim dá možnost začínat postupně od malého množství. Jak pan Ing. Kozák někdy již uvedl, není pro "rozjezd" příliš dobré přecenit síly a začít s množstvím které pak nezvládnu.

    Prodej Lukanu

    5. 6. 2012 6:42 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den
    Zahlédl jsem u Tesco Opava stánek, kde prodejce nabízí Lukan. Je možné, že je letošní? Byl ještě čerstvý, zelený nezaschlý, velikosti velké palice snad 8-9cm.
    5. 6. 2012 20:53 Jan Kozák
    Škoda, že nemáte fotku. Letošní česnek to byl, určitě ne Lukan z České republiky. Muselo to být ze zahraničí, proto pochybuji, že šlo o Lukan.
    6. 6. 2012 8:26 Martin Harasim
    Tak jsme koupili na zkoušku několik. Hmotnost od 110g do 130g, průměr na fotce je 7cm. Chuť celkem nevýrazná.
    6. 6. 2012 8:29 Martin Harasim
    Zapoměl jsem dodat cenu a ta byla jednotná 17kč za kus.
    6. 6. 2012 20:43 Jan Kozák
    Podle fotografie nemohu jednoznačně vyloučit, že by to Lukan nebyl. Ale český určitě ne.
    6. 6. 2012 22:20 Honzík Novák (ml.)
    V Kauflandu mají vzhledově a velikostně podobný česnek deklarovaný jako ze země původu Španělsko a cena je 89 Kč/kg
    njn my co sklízíme na poli zatím jen hlávkujeme, ale možná že ti co sklízejí "v regále 25 kg z metru čtverečního" již prodávají.

    Certifikát českého česneku

    4. 6. 2012 20:45 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
    Dobrý den všem zájemcům o český česnek.
    Ve spolupráci se sdružením Českomoravský česnek připravujeme certifikát dokazující, že česnek označovaný jako český pochází skutečně od nás (z ČR). Pracovní verzi tohoto certifikátu najdete ve výše odkázaném článku. Uvítáme, když nám sem napíšete své názory na tuto aktivitu.
    6. 6. 2012 0:17 Honzík Novák (ml.)
    Hlavní přínos vidím v tom, že oproti standardním údajům, které by trhovec měl mít viditelně označené prodejní místo je tam i seznam pěstovaných odrůd. Jako se lidé naučili pít odrůdová jakostní vína, tak se nyní někteří naučí vybrat si svou oblíbenou odrůdu a tím i větší vazby na tuzemský česnek.
    10. 6. 2012 22:55 Tomáš Trávnický
    Myšlenka je to zajímavá, záleží na tom, jak se vám podaří ji prosadit i v praxi. Chci se zeptat- bude tento certifikát i pro konzumní česnek nebo jen pro sadbový od vás?

    Koupím český česnek v květnu?

    18. 5. 2012 14:34 Zakladatel vlákna: Kristýna Petrová
    Dobrý den,
    jsem jeden z organizátorů farmářských trhů v Černošicích u Prahy. Často musím čelit prodejcům, kteří skálopevně tvrdí, jak prodávané zboží pěstují či vyrábějí a já musím obtížně zjišťovat pravdu. Dne se nám hlásil prodejce, který chtěl nabízet český česnek z loňské sklizně. Byl velmi neochotný k podávání informací a na otázku, zda je pěstitel, odpověděl neochotně, že není, ale česnek kupuje od zaručeně českého malopěstitele. Na trh jsem ho nepřijala. Vás bych se však chtěla zeptat, zda je vůbec možné ještě v tomto období nabízet česnek z loňské úrody a zda je možné, aby byl ještě český česnek k dipozici. Dle informací od prodejců zeleniny na našem trhu, se prý český česnek rychle vyprodá a prakticky v zimě již není.
    Budu se snažit lépe nastudovat vaše stránky, abychom měli alespoň malou šanci rozpoznat skutečně český česnek.
    Za vaši odpověď přdem děkuji.
    Kristýna Petrová o.s. TAK
    18. 5. 2012 19:33 Jan Kozák
    Před dvaceti lety bylo možné koupit ještě v květnu český česnek, spíše jarní odrůdy, které mají lepší skladovatelnost. Pokud Vám někdo letos nabízí uvedené zboží, pak je to podvodník. Uvažte, proč by pěstitel skladoval česnek s vysokým rizikem a jistými ztrátami do května, když by ho mohl prodat za velmi dobrou (a možná i lepší) cenu na podzim. A ještě (nejen) pro Vaši informaci: čerstvý český česnek nebude dřív než po polovině června.
    21. 5. 2012 15:26 Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku, tak dnes jsem na pražském Havelském tržišti viděla "čerstvý český česnek" Nedalo mi to a pustila jsem do prodejce at mi řekně odrůdu a odkud je, protože se podle mě o český česnek nejedná ani náhodou..Prodejce trvrdil, že je to česnek pěstovaný ve foliáku, je to podle vás možné? Podle mě se to ekonomicky nemůže vyplatit. Prodejce "zktrotl" až po té co sem mu řekla že sama mám na zahrádce 10 odrůd, a že od vekopěstitelů vím, že český česnek bude nejdřív v červnu. Více méně jsem mu pohrozila že pokud klame zákazníky jsem na něj schopna poslat českou obchodní inspekci. Slíbil, že zjistí u dodavatele zeleniny jak to s původem česneku je...Fakt mě štve že takovýhle loupežnící klamou spotřebitele, prostě řada lidí je důvěřivá a naivní. Pro mě za mě at klidně napíše čerstvý česnek Francie, nebo Turecko ale český?? Kde to sme
    21. 5. 2012 21:04 Jan Kozák
    Děkuji za informaci, je dobré uveřejňovat všechny podezřelé praktiky, protože je třeba udělat v česneku pořádek. Tak od zadu: jsme v České republice. Ale věřím, že příslušné orgány budou aktivní. Český česnek to určitě není. Ani z fóliáku ne. Skoro bych tipoval Egypt, možná Turecko, ale to už jsou spekulace.
    19. 5. 2012 16:22 Mart
    Dobrý den Kristýno,hledám okolí Prahy kam bych mohl jezdit s vypěstovaným konzumním česnekem...
    19. 5. 2012 21:10 Jan Kozák
    1. není od Vás slušné zařazovat svůj příspěvek mezi otázku a mou odpověď, 2. Váš příspěvek měl charakter komerční, za jeho zveřejnění požadujeme nějakou platbu. Proto jsem kontakt a jméno smazal.

    Věžky

    7. 5. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: Jana Pilková
    Vážení, dnes jsem navštívila výstavu ve Věžkách. Představte si, že se dá koupit český česnek odrůda Violeta za 170,- Kč a když koupíte víc jak 1 kg, dají vám slevu. Mají ho tam hromady:-) a asi je z letošní sklizně, jelikož byl čerstvý. Bohužel jsem se nezeptala, jak ho vypěstovali a kde:-) Velikost byla v průměru 8 cm. Prostě jsme tady patlalové:-) Naštěstí lidé kolem jenom procházeli ...To byla jenom taková poznámka pro usmátí. Jenom by mě zajímalo, jestli taková odrůda skutečně existuje a jestli je vůbec možné v našich podmínkách už sklízet česnek. Že by to byl skleníkový rychlený česnek??:-))Na internetu jsem nic moc nenašla. :-) Přeji Vám všem krásný květen:-)
    7. 5. 2012 21:42 Jan Kozák
    Odrůda česneku Violeta v Evropské unii není registrovaná. Ani nejranější odrůdy Bjetin a Anton ještě žádnou cibuli v zemi netvoří. Soudím, že uvedené zboží před několika dny překročilo Pyreneje.
    7. 5. 2012 22:19 Honzík Novák (ml.)
    Tedy že k nám přijel s novou dodávkou ranných brambor z Egypta.
    Tak nevím, je lepší nilský okoun Pangasius s novým bramborem, nebo klasický bramborák z odklíčených starých brambor, majoránky a toho našeho českého (moravského, slovenského) česneku.

    Jak dál s rozmary počasí?

    3. 5. 2012 8:27 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Dobrý den všem. Je jisté, že někteří nyní žijí hlavně objednávkami, ale přijde podzim a termín výsadby a pracně sehnaná sadba půjde do země. Čeká ji opět zima, o které nevíme – jak dopadne. Mnozí z nás sčítají ztráty a ti šťastnější se těší na sklizeň. S každou další uhynulou rostlinou si lámu hlavu – co jsem mohl udělat lépe. Dostupných informací mnoho není a zde jsem zatím odpověď nenašel. Ani nemohu, když si nikdo takovou zimu nepamatuje. Pan ing. Kozák již dříve psal - dejme sem příspěvky se zkušenostmi – třeba nám pomohou i v příštích letech. ČLÁNKY -- Český česnek v otázkách a odpovědích – budou jistě doplněny o další poznatky, pokud nějaké budou. Jsem obyčejný kovozemědělec a starý fanda česneku, ale rád bych si rozšířil vědomosti o pěstování. Česnek před výsadbou namočím, aby se probudil a mohl se bránit. Vytvoří kořeny a co dál. Je ve fázi růstu, nebo se zastaví a spí? Termín výsadby v lednu mnohdy nejde uskutečnit pro zmrzlou zem. Nenamočení a pomalejší start - česnek se nemůže bránit. U domu byl záhon bez sněhu/sázen počátek října /, -24st. česnek 3cm vylezlý a vypadá, že je OK. Na poli 6cm sněhu / sázen koncem října/ a mráz asi větší – na větru – česnek nebyl venku. Sadba namočena a každý orientován. Dva řádky dosázeny/stejný druh/ nenamočené a rychle jen naházené do brázdy o dva dny později. Česnek na těchto dvou zatím OK. Konečně jsem sehnal Džambul na tržnici- prý od Hradce. Nádherné cibule – radost obrovská – v prosinci již 15 cm vysoký - rychle nahrnut – přežilo cca 40 % nyní 25cm vysoký lehce žloutne a stojí – asi odejde. Byl asi od španělskýho Hradce a našel jsem jej zde-- 6 snímek ve fotogalerii český česnek pochybného původu. Cena ovšem 300kč.Prodejce samozřejmě nikoliv. Souhrn všech poznatků jsem se snažil vyhodnotit a vyšlo mi. Že stejně nic nevím. Pokud mi někdo alespoň vysvětlí průběh vegetace budu moc rád. Pokud na něco přijdete dejte to sem - ať se to doví i ostatní. Předem všem děkuji a jsem s pozdravem PetrK.
    3. 5. 2012 20:03 Jan Kozák
    Když na přednáškách mluvím o termínu výsadby, tak říkám, že až v příštím roce víme, kdy jsme měli letos sázet. S tím Džambulem jste to správně trefil. Prodejci sice deklarují, že je z Hradce nad Svitavou, nevím, možná ve Španělsku také nějaké Svitava teče.

    Prodej

    1. 5. 2012 15:22 Zakladatel vlákna: Marcela Kolajová
    Loni jsem poprvé kupovala od Vás sadbový česnek a jsem s ním moc spokojená (v lokalitě kde jsem sadila, byl celou zimu sníh). Je mi líto, že letos máte s česnekem potíže, ale věřím, že další roky už bude jen lépe. A co se týče posledního posledního příspěvku na česnek od pěstitele: proč má pán z Liberce na stránkách napsáno, že jde o český česnek a na další straně, že nelze přesně určit původ česneku a on nezaručí zda jde o český česnek? Záleží na každém o jaký česnek má zájem a za jakou cenu. Já mám ráda kvalitu a za tu si klidně připlatím a kdyby bylo k dispozici více druhů česneku, tak neváhám i když nevím cenu.
    Přeji pěkný den, Marcela

    1. 5. 2012 14:46 Zakladatel vlákna: cena
    Muzete mi laskave vysvetlit proc delate s cenou takovy cirkus kdyz vase konkurence http://www.cesnekodpestitele.cz/ je schopena nejen cenu stanovit jasne ale taky dodavat censek v libovolnem mnozstvi cely rok??
    1. 5. 2012 14:53 Jan Kozák ml.
    Zřejmě největší rozdíl bude v tom, že náš český česnek neputuje přes Pyreneje, což bohužel znamená, že jsme omezeni shovívavostí místního počasí.

    cesnek

    19. 4. 2012 21:53 Zakladatel vlákna: petr bartonek
    Chci se zeptat ktery cesnek je podle vas nejvetsi a ma velke strousky a jak to vypada letos s cenekem pry udajne je ho u nas v cr malo a bude drahy
    20. 4. 2012 20:10 Jan Kozák
    Jednoznačně je to odrůda Havran, sadby českého česneku bude letos skutečněš velmi málo. Příště se, prosím Vás, nestyďte, že jste Čech, a využívejte všeho, co nám čeština nabízí - velká písmena, háčky a čárky nad písmeny, čárky a tečky ve větách. Chcet-li, abychom se věnovali Vaší otázce, věnujte se jí, prosím, také Vy.

    český česnek

    2. 2. 2012 10:58 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
    Dobrý den,
    vzhledem k situaci kolem českého česneku se chci zeptat, co je zapotřebí k tomu, abych mohl říct, že prodávám, nebo pěstuji český česnek. Je totiž spousta prodejců, kteří tvrdí, že mají na prodej český česnek,ale nemají to ničím doložené.Spotřebitel pak s největší pravděpodobností může nakoupit jiný než český česnek.
    Osobně jsem vloni poprvé zasadil česnek,o kterém mi prodejce tvrdil,že je český, ale podložené to mám pouze slovem. Místo původu toho česneku je odněkud z Uherského Hradiště.
    Děkuji za odpověd.
    2. 2. 2012 22:47 hloupý Honza (Sendy)
    Problematika prokazování původu (rodokmenu česneku) má dvě stránky.
    Při prodeji koncovým zákazníkům je důležité, aby (až se Vám vrátí pro nákup z nové úrody) dobře věděli, co od Vás chtějí koupit. Pokud pěstujete registrované odrůdy je věc jednodušší. Původ a odrůdové vlastnosti jsou dány zaběhnutými postupy produkce certifikované sadby.
    V případě krajových odrůd a odrůd u nichž již není v Čechách udržovatel je věc složitější, často postavená na důvěře. Protože se určitě nechceme zbavovat krajových odrůd (viz. http://www.k-cesnek.cz/ke-stazeni/Prednaska.ppt) tak je potřeba pečlivě vážit všechna rizika se získáním necertifikované sadby souvisejí. Protože z Vašeho dotazu jasně vyplývá, že vlastně začínáte, pak je určitě nejjednodušší nákup certifikované sadby. Zjednoduší se Vám pak i obnova porostů v případě reinfekce virózami.
    Při tom anonymním nákupu jste mohl nakoupit dodnes běžně pěstovaný Bzenecký paličák, původní JAPO nebo Záhorský, či Prim, ale protože nevíte o tom česneku zhola nic, tak jej můžete vlastně používat pouze pro vlastní potřebu, dokud to jeho zdravotní stav dovolí a Vám budou vyhovovat jeho odrůdové vlastnosti. Letošní zima Vám ale také může ukázat, že jste draho koupil levný zahraniční konzumní česnek.
    Při prodeji přes prostředníka (trhovce, zelinářský obchod, výkup velkoobchodem) je jen jediná cesta přes nákup a výsadbu certifikované odrůdové sadby.
    5. 2. 2012 12:04 Radim Jaroš
    Děkuji za Vaše reakce.Je pravdou, že letos je to poprvé,co začínám. A právě proto jsem trval na výsadbě českého česneku. Samotný kup česneku byl (jak jste uvedl) postaven na vzájemné důvěře.A tak doufám,že se něco urodí. V každém případě mám v úmyslu do budoucna pěstovat pouze český česnek, na který bych chtěl mít i zmiňovaný certifikát.
    Česnek jsem sázel ke konci října a do prvních sněhů,kterým předcházelo dlouho dešťové počasí,se česnek neukázal.Tak uvidíme, jak to dopadne.
    5. 2. 2012 13:04 hloupý Honza (Sendy)
    Nezapomeňte si objednat pro další výsadbu pouze certifikovaný sadbový materiál.
    To co máte už prostě vyjde nebo nevyjde, ale pokud budete mít odrůdový česnek, nevyplatí se Vám točit v sortimentu o jednu bezejmennou odrůdu navíc.
    Doporučoval bych objednat Vekan (jako časem velmi dobře ověřenou odrůdu), Anin jako paličák s velmi dobrou skladovatelností a jeden z nepaličáků Benátčan či Lukan. V dalších letech pak pro vyzkoušení objednávat po jiné odrůdě na vyzkoušení, jestli ve Vašich podmínkách lépe prospívá nebo Vašim chuťovým preferencím nevyhovuje lépe jiná z nabízených odrůd.

    No s ke krajovým odrůdám zastávám ten názor, že nákup by měl být maximálně ze vzdálenosti od vaší zahrady, pokud až k ní sahají kladné reference na daného pěstitele česneku. Nejlepší je, pokud je to na vzdálenost co dojdete procházkou pěšky a několikrát za sezónu budete mít možnost zkouknout, že jeho porost je zdravý. V rámci této zásady nepřicházejí v úvahu moravské krajové odrůdy stejně tak jako jihočeské krajové odrůdy.

    S.
    3. 2. 2012 11:16 Jan Kozák
    Ing. Jan Kozák: 02.02.12 19:34
    Velká část prodejců nabízela pod označením sadby českého česneku španělský konzumní (viz "český česnek" na těchto stránkách). Asi čtyři hodiny po napsání Vašeho dotazu jsme měli poradu ohledně této problematiky. Máme v úmyslu vydávat certifikáty pěstitelům českých odrůd.
    3. 2. 2012 14:44 hloupý Honza (Sendy)
    Pokud se jedná o stánkový prodej na jednodeních akcích, tak máte v první větě na 98% pravdu.
    Pán však neuvádí přesnější určení místa prodeje, a tudíž mohl nakupovat i v zelinářském obchodě 100%ně konzumní česnek, který mohl být i na 80% z produkce českého pěstitele.
    V každém případě by si pán měl včas objednat sadbu u Vás (resp. maloobchodních prodejců deklarujících velkoobcodní nákup Vámi certifikované sadby).

    Moravské česnek

    25. 9. 2011 11:08 Zakladatel vlákna: vlado
    Rád si kupuju moravské česnek, jeho kvalita je výtečná, vůně i chuť. Jen škoda, že více moravských pěstitelů nepoužívá značku moravský česnek podle země ze které vzešel. U nás v Týně nad Vltavou je pod touto značkou prodáván a jde na dračku. Moravským pěstitelům česneku přeju hodně úspěchu děláte to dobře a hlavu vzhůru...
    25. 9. 2011 12:46 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Myslíte, že moravské česnek je lepší než „českej česnek“? Ten Váš moravské česnek může být jen označení pro:
    1) česnek, který skutečně pochází z Moravy;
    2) česnek, jehož původ je v Čechách;
    3) česnek, který byl letos dovezen ze Španělska a jeho prodejce si přeje, aby šel na dračku.
    26. 9. 2011 11:12 "Brácha" Sendy
    S ohledem na pravopisnou chybu, že se jedná o *kvalitní španělský česnek*. U nás už regionální pracoviště SZPI a ÚKZÚZ považují i nápisy s pravopisnou chybou jako označení klamající zákazníka a tak na tržnici je po několika jejich návštěvách španělský česnek jednotně označován jen obecným názevem zboží **modrý paličák** nebo **bílý jemný nepaličák**.
    I u nás (v severovýchodních čechách) byly zpočátku dohady, jestli
    **česki** = *český* nebo **moravské** = *moravský* a jestli **domácí** je správný překlad *de messa* (stolní = II. jakost).

    Je zajímavé, že se tak často na zemi pod nohami válí cedulka "vhodný k sázení" ke které se nikdo nezná ;-) ale přitom ji nikdo nevyhodí.

    Jinak, španělský česnek jsem si koupil (za 1,2 Eura/kg) aby mi zbylo více **jihočeského** Dukátu z vlastní sklizně na sadbu. Jenže když ho dávím do hovězího vývaru, tak vím že je španělský a libuji si jak levně jsem "koupil sadbu". No posuďte smi, kde koupíte sadbu Dukátu za 39,90 Kč/kg?
    26. 9. 2011 11:53 Jan Kozák ml.
    Překlepy v popisu osobně nepovažuji ani za málo směrodatný ukazatel na to, že se jedná o česnek původem ze Španělska. Pokud kdosi přišel na to, že pravopisné chyby jsou označeními klamacícími zákazníka, znamenalo by to, že by z našeho trhu musela vymizet spousta produktů. Včetně té Síry SK 520. ;)
    26. 9. 2011 12:59 "Brácha" Sendy
    Zpočátku si někteří prodejci mysleli, že inspektoři budou pokutovat jen ty co mají u dovozového česneku napsané označení regionu a nikoliv co označení regionu připomíná. Někteří šli až na *čeksej čejsnek 140,-*
    Z toho že jim do očí řeknete, že žádný český česnek nemá stroužky ve třech věnečcích, si nic nedělají, ale stačí zavolat na SZPI a ti rozhodnou kdo má pravdu ...
    PS: sousedka mne nemá ráda, protože si musela koupit nové váhy na trh. S.
    26. 9. 2011 18:46 brácha Srandy
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    případ pro ÚKZÚZ

    22. 9. 2011 22:32 Zakladatel vlákna: "Brácha" Sendy
    Vysvětlení najdete v záložce "Český česnek"

    http://aukro.cz
    23. 9. 2011 10:02 Jan Kozák ml.
    Část odkazu jsem skryl. Nepovažuji za dobrý nápad, aby se tu uváděly adresy vedoucí na nabídky podvodníků.
    23. 9. 2011 10:23 "Brácha" Sendy
    ... bylo spíše méně nebezpečné typu "neznalost zákona neomlouvá" tedy že *pokud sousedovi prodám něco z vlastního výběru pro sadbu (a on ví že kvůli jeho 5ti cibulím nebudu vyřizovat papíry k noname krajové odrůdě)* není to samé jako když to plácnu na aukro. Stejně většina nakoupí ten samý česnek podle jeho druhého inzerátu na konzumní a za cenu konzumního. Kdyby to byl podvodník středního a většího kalibru, poslal bych to Vám i ÚKZÚZ emailem. Takhle čtenáři diskuze nemají tušení v čem je jeden z jeho inzerátů závadný a druhý v pořádku.
    Protože pán má jen asi 2q z vlastní produkce, je ideální ilustrační případ. Pokud uděláte scan webové stránky a místo funkčního odkazu dáte linky na nefunkční scany.jpg *zabijete dvě mouchy jednou ranou* protže link bude funkční a ilustrační i po skončení aukce či odstranění inzerátu na popud ÚKZÚZ.
    23. 9. 2011 11:39 Jan Kozák ml.
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    docela pekný článek

    23. 8. 2011 16:02 Zakladatel vlákna: náhodný.host 2
    Http://hobby.idnes.cz/chcete-koupit-cesky-cesnek-jistotu-nemate-ani-na-farmarskem-trhu-pxh-/hobby-domov.aspx?c=A110801_134040_hobby-domov_mce

    cena česneku

    3. 8. 2011 17:18 Zakladatel vlákna: Frantík R.
    Četl jsem v zde příspěvek, kde nějaký člověk nadával na nehoráznou cenu česneku pana Kozáka. Já jsem si nějakou sadbu koupil od p. Kozáka v Buchlovicích, rád jsem ji zaplatil + vstupné a parkovné a zase jsem jel pryč, protože tam bylo tolik lidí, že se to nedalo. Včera mi přistál ve schránce leták z Teska. Je tam vychvalovaný český česnek až do nebes, cena za síťku 39,90 a v síťce jsou 3 ( slovy tři !) hlávky. Tato cena je stejná nebo možná vyšší než sadbový česnek. Ale hodnotu má mnohem nižší. Takže nenadávejte, ale dívejte se kolem sebe. A jsem rád, že takový příspěvek je ojedinělý.
    8. 8. 2011 13:04 Dočkal
    Vámi zmiňovaný český česnek v Tesku, není český česnek, ale španělský odrůda spring violeta pěstovaná sice ve španělsku, ale z čínského semene, takže spíš podvod.
    8. 8. 2011 13:58 Jan Kozák ml.
    Prosím, jedná se o spekulaci, nebo můžete své tvrzení něčím podložit?
    8. 8. 2011 19:53 Standa
    ??? celý svět se snaží získat česnek ze semínek a číňani jej už mají na export ???
    ;o))
    8. 8. 2011 20:17 Jan Kozák ml.
    Nešlo mi o semínka, nýbrž o ověření informace, že ten český česnek z Teska, o kterém se v poslední době dost píše, je ze španělských česneků. Osobně si myslím, že Čína nemusí být špatným adeptem na prvenství získání pohlavně rozmnožovaného česneku.
    8. 8. 2011 20:28 Standa
    To že mají podmínky výběru délky dne volbou oblasti pěstování od 18°s.š. po 53°s.š. je určitě levnější než fytotron, ale nevěřím že by vyváželi osivo či pacibulky, když se stále ještě nevypořádali s následky neúrody ...

    Ano, pokud mají osivo, tak o to dříve sami stlačí ceny česneku na světových trzích.
    8. 8. 2011 22:04 Jan Kozák ml.
    I tento příspěvek jsem myslel trošku jinak. Domnívám se, že pokud by Čína semínka česneku měla, nemusela by si je nechávat pro sebe. Myslel jsem to spíše tak, že Čína je z našeho pohledu často podceňována. Rozhodně si nemyslím, že by Čína měla horší pozici v závodu o získání semínka česneku než třeba Francie nebo Česko.
    10. 8. 2011 8:41 Standa z hradce
    Podle adjustace česneku jsem dohledal konkrétního dodavatele česneku pro Tesco. Je z Litoměřicka a dle telefonického sdělení ho prodával za 120 Kč/kg a tedy marže Tesca je úžasných 140 Kč na každém kile (tedy víc než 50%).

    česnek Flavor

    1. 8. 2011 23:16 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
    Dobrý den, chci se podělit o zkušenosti a zároveň posbírat nějaké nové poznatky...Na jaře jsem zasadil 10 kg odrůdy Flavor (dovoz Francie, jarní modrý nepaličák, velké palice, 10-16 stroužků).Byla na poli, kde nikdy před tím žádná cibulovina nebyla, předplodina ozimá pšenice, na podzim zasetý ozimý mák, který vyzimoval.Pod mák bylo hnojeno v září kompostovaným hnojem(20t/ha), na jaře po likvidaci máku mělkou podnmítkou ještě cererit (asi 5 kg na osázenou plochu), potom rotavátor a výsadba asi v polovině dubna.Během vegetace 3x plečkování, mírné přihnojení LAD 27% N + 3% Mg. Dnes jsme sklízeli, s výsledkem jsem velmi spokojen. Porost byl bez chorob, sklizené množství pro hrubou představu bohatě plný přívěs za os. auto (celé rostliny vč. natě).Suším na půdě nad stájí, přes den zde teplota přesahuje 40°C (je to správně?) Chtěl bych si ponechat nějakou sadbu na příští jaro, mám trochu obavy z tak dlouhého skladování, prosím o doporučení jak uskladnit...Mám u Vás objednanou sadbu Lukan, obj. tuším 42V. Kdy bude sadba dodána, jaká bude cena? Děkuji, zdravím Bártl
    3. 8. 2011 21:33 Jan Kozák
    Změřte teplotu v místě sušeného česneku. Nad 40 stupňů je hodně. Odrůdu Flavor neznám, pouze vím, že existuje. Na Festivalu česneku v Buchlovicích byl stánek, v němž probíhal košt česneku. Vedle všech českých odrůd bylo i několik francouzkých a polských. Není bez zajímavosti, že účastníkům chuťově víc vyhovovaly naše odrůdy. Takže si myslím, že cesta k českému česneku nevede přes Francii.
    Objednaná sadba bude dodána v první polovině září, cenu stanovíme příští týden.

    rusky a cesky cesnek

    1. 8. 2011 17:09 Zakladatel vlákna: Eva neuwirthova
    Dobry den pane Ing. Kozaku,
    jsem celkem zacatecnik v pestovani cesneku. Rada bych se zeptala jaky je rozdil mezi ruskymi palicaky- tedy palicaky z Ruska- a ceskymi certifikovanymi odrudami? Dale me take zajima, jaka odruda je nejlepsi co se tyka zdravotni prospesnosti, protoze je znamo, ze cesky cesnek ma dvojnasobne mnozstvi prinosnych latek, antibiotickych nez cinsky cesnek. Ktery je ale nejlepsi z tech ceskych ci ruskych.... Dekuji Eva
    1. 8. 2011 21:22 Jan Kozák
    Ruské česneky je souhrnný název pro skupinu klonů, které se vyznačují malým počtem velkých stroužků (obvykle 4 - 6) a pocházejí z různých částí bývalého SSSR. Jejich nevýhodou je mírná, ale pro gurmány nepříjemná pachuť. Proto my s nimi nepracujeme, ačkoliv jsem jich kdysi měl přes 200 klonů. Do letošního roku jsem je považoval za dosti odolné proti chorobám, dnes už vím, že to tak není. České registrované odrůdy vycházející z českých krajových odrůd jsou v chuti ušlechtilejší. Je-li však některá odrůda zdraví prospěšnější než jiná, to nevím, ale dost o tom pochybuji.

    Cena

    31. 7. 2011 10:36 Zakladatel vlákna: anonym
    Jste normální prodávat česnek za tak příšernou cneu? Baví vás takto likvidovat český česnek? Pak hodně štěstí.
    31. 7. 2011 11:11 náhodný.host
    Nějak jste zapoměl uvést kontext. Ale podle mne pan Kozák nepatří mezi ty co prodávají nejvyšší nabídce, ale k těm čestným lidem, co uzavřou seznam objednávek dřív tak, aby prodávali za cenu danou výrobními náklady. Já pěstuji česnek pouze pro svou potřebu a potřebu příbuzenstva a jsem nškde na 70 Kč za kg, když k tomu připočítáte naše české daně tak jsme na 150 Kč/kg a jsme stále ještě bez zisku. ... sadba bude dražší, protože máte více práce s prohlídkami porostů, ztráty vyřazením podezdřelých rostlin, více úřadování, ... Zkuste tedy říci která cena se Vám nelíbí.
    31. 7. 2011 11:40 Jan Kozák ml.
    Dobré dopoledne, pane anonyme z Jižních Čech. Cena sadbového česneku je úměrná výši ceny česneku konzumního. Podívejte se sám, jak si česnek určený k okamžité spotřebě vede. Budeme-li prodávat sadbový česnek za cenu nižší, budou jej lidé kupovat místo konzumního a kvalitní sadbu takto zlikvidují.

    Podívejte, anonymní příspěvky už psát zvládáte. To umím také, a zvládají to úplně všichni, se kterými se zde na diskusi můžete potkat. Ale zkuste udělat něco víc. Vezměte česnek, vyšlechtěte novou odrůdu, financujte její ozdravování a rozmnožte ji na patřičné množství. Pokud poté dokážete cenu stlačit až do řádu set korun za kilo, přestanu Vás považovat za nevychovaného anonyma, kterého baví křičet do tmy.
    31. 7. 2011 11:50 Ludmila
    Nevážený anonyme, český česnek v ohrožení není, zásluhou právě Ing. Kozáka a dalších, kteří se šlechtění a udržování česneku věnují. Zlikvidovaní jsou pouze jeho pěstitelé - čeští výrobci zeleniny, kteří přišli na buben zásluhou těch, kteří kupují levný česnek z dovozu a jediným kritériem pro ně byla a je nízká cena. Soudě podle Vašeho příspěvku, Vy k nim očividně patříte také. Nejsmutnější je, že tohle platí pro skoro veškerou zeleninu, dříve u nás pěstovanou.
    31. 7. 2011 20:00 Jan Kozák
    Škoda, že jste nezasáhl účinně hned v Buchlovicích. Mohl jste přesvědčit prodejce konzumního česneku, aby snížili cenu, my bychom pak udělali totéž. Možná jste si všimnul, že jsme byli poslední, kdo svou cenu stanovil. Smyslem naší práce je dodávat do oběhu sadbu česneku. Kdyby její cena byla stejná jako u konzumního česneku, pak by její velká část neskončila v zahradách, ale v kuchyni. To se stalo vloni, kdy jsme stanovili cenu už v červnu a na konci expedice jsme prodávali za nižší cenu než se běžně prodával česnek konzumní. Kde pak asi naše sadba skončila?
    8. 8. 2011 10:46 Jara
    Dobrý den pane Kozák
    letos jsem se sice Vašeho festivalu nezúčastnil ale věřím že byl úspěšný stejně tak jako v letech dřívějších. To co se Vám podařilo s česnekem by potřebovalo každé odvětví našeho zemědělství. Z vlastní zkušenosti vím že nejvíc křičí ti kteří toho nejvíc zneužijí. mám tím na mysli toho anonima který sice letos nadává na Vaši cenu česneku ale za rok bude stát před bránou zámku s česnekem za190. Loni jsem se tam potkal s kolegou ze zaměstnání kterému bylo moc 160 u vás tak si koupil před bránou za 120. Já mám od Vás a zdravý česnek on ušetřil a úroda mizerná ,česnek plesnivý ,pole na deset let zamořené. Ušetřil. Za sebe a mnohé jiné kteří nečekají něco z Vašich úspěchů zadarmo Vám děkuji. P.s. poraďte nějaký tah jak oživit české králíky i zde je čína monopolním likvidátorem našich chovů:-)
    1. 8. 2011 14:56 Pavlína F.
    Můj dotaz směřuje možná spíše na Jana mladšího. Proč jste tu ten nesmyslný příspěvek vůbec nechával? Pochybuji, že by to firmě prospívalo.
    1. 8. 2011 21:13 Jan Kozák
    Snad nám to ani neuškodilo a vyvolalo to odezvu. Od toho vlastně diskuse je. Po nějaké době to však vyřadíme, protože to nic poučného nepřináší.
    2. 8. 2011 0:05 Jan Kozák ml.
    V oblasti internetu se pohybuji asi devět let. Za celou dobu jsem neměl potřebu svou historii jakýmkoliv způsobem retušovat. A dělat to nebudu ani teď. Cena oproti loňskému roku vyšší je. Že se to nějakým lidem nebude líbit, se dalo předpokládat. Nemá smysl tvářit se, že tomu tak není.

    Táta níže naráží na to, že chystám rozdělení této diskuse na dvě části, kdy se v té standardní budou zobrazovat jen příspěvky označené jako přínosné a ve druhé části bude možné zobrazit si diskusi kompletní. Nechci totiž dělat stránkování, protože mi je jasné, že nikdo by řešení svého problému nehledal na druhé stránce, což by vedlo ještě k častějšímu opakování dotazů.
    2. 8. 2011 12:15 náhodný.host
    Pokud je někdo morálně nad věcí, nemusí se uchylovat k cenzuře. Když si přečtete celou diskuzi, zjistíte, že Kozákovi jsou vítězi a firmě to neškodí. Cenzuru potřebuje v této republice jen Vodráčková starší.
    3. 8. 2011 17:27 Frantík R
    TAk si ho nekupuj a vypěstuj si ho doma. Je to jednoduché, vždyť to roste samo!
    6. 8. 2011 20:04 Alena
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    váš článek

    17. 7. 2011 23:10 Zakladatel vlákna: Martin Nezbeda
    Vážený pane, hledal jsem na vašich stránkách možnost objednání sadby. S tím jsem bohužel neuspěl, ale se zájmem jsem si přečetl váš březnový článek. Měl by být dostupný všem těm chytrolínům v tisku, vládě apod. Všem hlupákům, kterým zemědělství nepasuje do tabulek. Velice mě to dlouhodobé diletanství bolí. Moc si vážím vaší práce a vytrvalosti. Martin Nezbeda zahradník a včelař (zahradnická škola Mělník)
    18. 7. 2011 22:06 Jan Kozák
    Text tohoto článku jsem bez odezvy poslal do většiny deníků, do televize i do Českého rozhlasu.

    dotaz

    14. 3. 2011 10:27 Zakladatel vlákna: Wenischová Irena
    Dobrý den, ráda bych koupila na dobírku český česnek ke spotřebě,tedy celé palice do 10kg. Bylo by to u Vás možné na rok 2011? Děkuji W.
    15. 3. 2011 11:03 Jan Kozák ml.
    Pro obě strany bude nejjednodušší, uskutečníte-li svou objednávku pomocí formuláře Objednání sadby.

    Český česnek

    28. 1. 2011 15:08 Zakladatel vlákna: Tomáš Havránek
    Smekám před Vámi! Našeho česneku je opravdu málo a je jen dobře,že se šlechtění a pěstování našeho česneku,který nejde srovnávat s česnekem z dovozu někdo věnuje.
    S pozdravem Tomáš.

    Proč je nevýhodné pěstovat český česnek?

    1. 2. 2011 16:34 Zakladatel vlákna: Martin Budil
    Dobrý den, pane Kozáku,
    jsem absolutní laik, ale také trpím tzv. čínským čenekem. :o)
    Koukal jsem po internetu ale zjistil jsem že českého česneku se spíše pěstuje stále méně a přitom je cena česneku je relativně vysoká (když vezmete cibuli atd.).
    Prosím, můžete mi velmi stručně vysvětlit proč je pěstování českého česneku tak "nevýhodné" a jaký má cca hektarový výnos (nevím zda je to stejné u palič. a nepalič.)?
    Děkuji moc
    Martin
    2. 2. 2011 16:35 Jan Kozák
    Naopak. Pěstování česneku je v současné době velmi výnosným odvětvím. Problémem je nedostatek kvalitní sadby. Proto mnozí začínající pěstiteleé nakupují konzumní česnek, který vysazují. Takové zamoření háďátkem jako v loňském roce, jsem ještě neviděl. Takový pěstitel skkončil s pěstováním česneku vlastně ještě dřív, než pořádně začal. Protože na počátku množení sadby je udržovací šlechtění, dá se produkce z roku na rok zvýšit o desítky procent, nikoliv o násobky, jak by žádal trh. Výnos je závislý na množství jedinců na ploše a na odrůdě. Ve srovnání paličáků a nepaličáků vychází trochu lépe nepaličák. Velmi dobrý výnos je asi 10 tun z hektaru, 5 tun lze považovat za nedostatečný. Mnozí začínající pěstitelé začínají s poměrně velkou plochou, protože nevědí do čeho jdou a bývají zklamáni. Oni vlastně draze nakoupenou sadbu nevyužijí, ale spíš znehodnotí.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne