Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    promočená půda

    22. 1. 2021 17:30 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Na většině území napodzim vydatně pršelo, sázelo se do mokré půdy, pak zase pršelo, nyní roztál sníh,alespoň u nás,v půdě je vody až až, což dlouhá léta nebylo. Neublíží to česneku, ten ještě chválabohu nevyrašil, což se divím, když bylo teplo. Co Vy na to p. inženýre? Dík za názor.

    Druh česneku

    14. 1. 2021 16:49 Zakladatel vlákna: Denisa Janíčková
    Dobrý den pane Kozák, chtěla by se zeptat, o který druh česneku se jedná? Děkuji 
    Česnek1Česnek2Česnek3
    14. 1. 2021 20:19 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že v tomto konkrétním případě není moc možností, dá se i z takového snímku s jistotou určit, že jde o Havran, možná Jovan.

    Prosba

    9. 1. 2021 17:30 Zakladatel vlákna: Miloš Pospíšil
    Dobrý den pane Kozák, babička nasázela 05.01. na zahrádku cca 2m2 česneku a teď má strach, aby jí nezmrznul, když hlásí tak velké mrazy. Má ho přikrýt a nebo nechat být. Hloubka sadby je 8 cm. Díky za Vaší odpověď.  MP
    10. 1. 2021 8:54 Olga Hlávková
    Podle mého názoru se babička nemusí ničeho bát, česnek zakrývat není třeba. Alespoň to jsou moje zkušenosti za asi 65 let, nestalo se mi nikdy, že by česnek zmrzl, s  výjimkou roku 2012, kdy mi v lednu vymrzlo 2/3 česneku. Byl to však extrém, kdy na podzim zasázený česnek následkem předchozího teplého počasí už vegetoval a pak přišly silné mrazy bez sněhové pokrývky. Předpokládám, že se mnou bude p. Ing. Kozák souhlasit, počkejme ale na jeho vyjádření.
    10. 1. 2021 16:08 Jan Kozák
    Souhlasím, paní Olgo. My jsme po Novém roce také sázeli až do doby, kdy nám tuto činnost překazila sněhová pokrývka. Ale jak to aspoň trochu půjde, budeme pokračovat.
    10. 1. 2021 8:55 Olga Hlávková

    Pomůcky malého česnekáře

    7. 1. 2021 15:13 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den
    chtěl bych zde popsat pár pomůcek pro malopěstování česneku do 6000 našich miláčků.
    1 obr. sazorýč a sazotrubka-místní název se ujal.
    Ze starého zlomeného rýče lze snadno vyrobit užitečnou pomůcku-náhražku sázecího kolíku.Ocelová trubka je doplněna čtyřmi stavěcími šrouby,které zajistí požadovanou hloubku pro stroužek a šlapadlem,které současně má funkci dorazu.Sazotrubka je dole opatřena cca 25-ti otvory průměru 5 až 6 mm.
    Bez těchto otvorů stroužek padá do jamky o JEDNU vteřinu déle.Výsledkem je, že se nemusíte ohýbat nebo lést po čtyřech při sázení česneku.
    2 obr. kombajnonůžky-místní název se ještě neujal.
    Z kombajnových žabek/žabonůžky?/ lze vytvořit i maso stříhající pomůcku,pro
    snadnější ustřižení  kořínků a natě již usušeného česneku.
    ČESNEKU ZDAR-COVIDU ZMAR
    Sazorýč a sazotrubkaNůžkyNůžky
    8. 1. 2021 16:02 Jan Kozák
    Ač není apríl, mám chuť špásovat. Šak proč né?
    Ty kombajnonůžky máte v bytě na válendě? To tam asi uděláte bordel. A to bývá v Blatě, pokud je zrovna sucho, docela uklizeno.
    8. 1. 2021 16:14 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den p. Kozáku
    také mám chuť špásovat ale na válendě je nemám-už by se ke mě nevešli.Upínkou byli staženy ke stolu pod pergolou a v současné chvíli jsou v dílně.Ještě dolaďuji název-žabkonůžky nebo ruční pákový zastřihovač česnekový se zkratkou RPZČ.A nemám tu bordel jenom spoustu věcí!

    Vlnovník česnekový

    6. 1. 2021 14:30 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dámy a pánové, dovolte aby zde lehce prezentoval výsledky podtlakových testů česneku na likvidaci vlnovníka česnekového.Vyrobil jsem z 3 mm silného plechu podtlakovou kruhovitou nádobu s odnimatelným víkem tak,aby se tam vešla plastová přepravka přiměřeně naplněná česnekem.Výsledky jsou takové,že 15 sekund nestačilo,30,60 a 90 také ne.Až čas přes 150 vteřin měl uspokojivé výsledky kdy se vlnovník ani po 6 hodinách již nepohyboval.Ale kvůli vajíčkům vlnovníka,které podtlak nezlikviduje se musí tento proces za 2-3 dny opakovat.Takto jsem ošetřil i veškerý sadbový česnek a v rámci pokusničení  jsem 1/3 sadbového neošetřil  v Sulce.Tato třetina již vystrkuje růžky přes to,že byla sázena o týden později.Nyní je v rostoucím česneku rozdíl mezi ošetřeným a neošetřeným v Sulce asi 2 až 3 týdny. Takže podtlak česneku neublíží a lze ho pak i sázet!Veškerý česnek jsem co 14 dní takto ošetřoval jelikož nemám dezinfikovanou dílnu,kde přepravky s česnekem byli uloženy.Osobně se domnívám,že ta Sulka může trochu té síry přidat česneku na pálivosti a současně ho chránit před vlnovníkem .Otec poctivě mořil 6 hodin a já jen dvě.Česnek jsem měl větší ale táta pálivější.Na Sulku bych rozhodně nezanevřel ale bohužel až po sklizni budu o něco málo /možná/ chytřejší a rozhodně dám vědět.Po sklizni chci sledovat rozdíly ve velikosti,zdravotním stavu a pálivosti.Manželka tvrdí,že na velikosti záleží.
    Rozměry podtlakové nádoby-vnitřní průměr 715 mm,výška je 360 mm a víko má pr. 750 mm.Nádoba je doplněna čtyřmi pojezdovými kolečky,gumovým těsněním na hraně nádoby a uprostřed kolmo nahoru je  přivařená tyčka o pr. 5 mm v délce 355 mm.Tato tyčka bude procházet přepravkou.Konec tyčky je zabroušen do půlkulata,aby neponičila  česnek.Víko je doplněno z vnitřní stany přivařenou matkou M 30-je zde na vystředění  na tu tyčku.Tato tyčka vymezuje průhyb dna a víka při podtlaku.
    Později jsem víko doplnil o kulový ventil na plyn a po 10 sec.  zapnutého vysavače jsem uzavíral podtlak v nádobě a vysavač vypnul.Podtlak mi tam vydrží zhruba 4 minuty.Materiál stál kolem 3 000 Kč a nevím proč ale podtlakový manometr za 1200 Kč jsem již nekoupil.Vysavač stál 2000 Kč zakoupen v OBI. A saje i vodu,trošku jako průmyslový,spokojenost veliká.
    Závěrem chci popřát všem příznivcům českého a nebo i ruského česneku především hodně zdravíčka,štěstíčka a mnoho pěstitelských úspěchů.
    ČESNEKU ZDAR-COVIDU ZMAR
    Podtlaková nádobaVlnovník
    6. 1. 2021 16:07 Jozef Sisak
    Zaujimavý pokus-- overenie až na buduci rok
    7. 1. 2021 12:25 Libor Hejduk
    Zajímavý pokus. Zeptám se obecenstva, zkoušel někdo něco podobného v malém provedení s domácí vakuovačkou na potraviny? Pro nás malé rodinné zahrádkáře by to možná bylo z hlediska množství takto zpracovaného česneku dostačující varianta.
    7. 1. 2021 14:16 Vítězslav Dotzauer
    Určitě by to šlo,ale potřebujete na to pevnou nádobu NÉ IGELITOVÝ SÁČEK  česnek by se pomačkal.Možná něco jako vynález pana Papina ale ten je dělán na přetlak a ten by vlnovníka mohl asi také zničit-prostor pro pokusy ale já mám podtlakovou nádobu.
    A navíc už bohužel žádného vlnovníka na pokusničení s přetlakem nemám.
    7. 1. 2021 19:14 Vaclav Kavka
    Pokud je součástí účinku i podtlak ( ne jen absence vzduchu), tak to v igelitu nepůjde. Tam naměříte stále ten atmosferický tlak.
    Rostlinné buňky mají buněčnou stěnu z celulózy, to by je mohlo zvýhodňovat oproti živočišným buňkám v případě podtlaku.
    Zajímavá otázka by byla, zda by stačila i obyčejná vodní vývěva, to by celou věc učinilo jednodušší.
    8. 1. 2021 6:21 Jozef Sisak
    Lacnejšia varianta je - použiť sudy ktore použivame na daždovu vodu počas sezony , alebo bednička doplnena aj krytom a to cele vložiť do igelitoveho vreca či vakuoveho vreca na uskladnenie sezonneho oblečenia .
    9. 1. 2021 16:51 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den p. Sisaku
    máte pravdu,že by ty kovové sudy na vodu šli použít jako podtlakovou nádobu.
    Dořešit víko,gumové těsnění a nějaký ten ventil a je to.
    Právě jsem takový sud podrobil podtlakové zkoušce 30 sec. a on to k mému podivu vydržel.
    Sud by mohl být tak 70 cm nad/konstrukce nebo palety/ zemí,aby se nemusel člověk tak ohýbat.Víko by mělo nahoře pant,aby se dalo překlopit na sud.Dá se tam přepravka s česnekem,víko zaklopí a může se jít vysávat.
    Mohl jsem ušetřit 3000 Kč.Bylo by mi potěšením s Vámi spolupracovat nad dalšími projekty.
    Už přemýšlím nad tou bedýnkou-pozor na ostré hrany.Možná i kovový kbelík s nějakým víčkem/pokličkou bez ucha.
    Kovový sud
    8. 1. 2021 21:31 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den p. Kavka
    dovoluji si oponovat Vašemu tvrzení,že to v igelitu nepůjde.
    Mám originální igelitový pytel cca 100x200 cm na likvidaci roztočů v peřinách.
    Peřina i s polštářem se v pohodě vejdou do řekněme tohoto přípravku.Slovo pytlík nebo pytel již nebudu používat.Hubice aktivního vysavače se vloží mezi peřinu a polštář.Obouma rukama se přimačkává na hadici igelitový přípravek.
    Zhruba za 20 sec. dojde k obrovitému smrštění obsahu tohoto přípravku a to
    asi na jednu desetinu původní velikosti-je tam tedy podtlak?Myslím,že je!
    Když nedodržíte po těch 2-3 minutách podtlaku návod a vypnete vysavač,budete nemile překvapeni.Špinavá voda z tohoto vysavače/RAIMBOW/ pronikne mezi polštář a peřinu.Podtlak z přípravku dokáže natáhnout vodu z vysavače.Bohužel vlastní zkušenost a pochvala zase žádná/od manželky/.
    Myslím,že padali i barvité metafory a něco o obyvatelích Kréty.Povlečení převléknout,vyprat a zbytek usušit.
    Pevný hrnec s /NÉ! skleněnou/ pokličkou, plný česneku  a v igelitu baleném by podle mě šel v poho použít.Asi bych dal z boku hrnce něco jako houbičku na mytí nádobí/moje oblíbená/ a na ní bych sledoval ,jak se bude v podtlaku zmenčovat, antož zde nebude absolutně žádný indikátor účinnosti.
    Předpokládám,že každý má doma vysavač,větší hrnec a silnější a větší přípravek.
    9. 1. 2021 3:56 Vaclav Kavka
    To jste pouze napsal, že když stlačíte pružinu (vysajete polštář) a potom ji pustíte, vrátí se zpět. To, že na ni celou dobu bude tlačit okolní atmosféra, se nezmění.
    9. 1. 2021 10:02 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den p. Kavka 
    konečně si začínáme rozumět.Jde o to,že právě ta pružina zabije toho vlnovníka.Představte si,že tlačíte na tu pružinu a na druhé straně je ten vlnovník opřený o zeď.Proč to zabije vše viditelné okem úplně přesně nevím,ale moje manželka by Vám jednoduše odpověděla-cituji-PROTOŽE PROTO!
    8. 1. 2021 6:22 Jozef Sisak
    Mohli by ste uverejniť označenie typu vysavača prip. technicke udaje ? Čo sa tyka dezinfekcie priestoru , ak sa to neda chemicky ako alternatíva germicidny žiarič napr. https://www.lelux.sk/sk/produkty/1924/uv-c-germicidna-trubicova-lampa-stolova-s-casovacom Použivam kratkodobo . Ake je pôsobenie na kuchynsky  uskladneny cesnak a cibuľu či zemiaky neviem . ak dôjde k poškodeniu - schopnosti kličiť je to len na predlženie skladovateľnosti ?
    8. 1. 2021 16:21 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den p. Sisak
    nejdůležitější bude výkon to jest 1500 W.
    Germicidní lampa může poškodit česnek ale na kolik tak to netuším-zabijí to kytky v pokoji.
    Vysavač

    Sázení

    23. 12. 2020 14:51 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Přikládám pár fotek z mého posledního sázení. Přeji rodině Kozákových a vám všem zde hezké vánoční svátky, klid a pohodu, ale především hodně zdraví.
    sázenísázenísázení

    Česnek nad zemí

    23. 12. 2020 14:10 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
    Dobrý den pane Kozák nevím co jsem udělal špatně ale dnes jsem se byl podívat na záhon s česnekem který jsem sázel asi před měsícem a některé stroužky jsou nad zemí některé zcela vyvrácené s mohutnými kořeny Co je špatně?Děkuji za odpověď.
    23. 12. 2020 17:33 Jan Kozák
    Špatně je samozřejmě to, že česnek vylezl ven. A co jste udělal špatně Vy? Buď byl česnek vysazen mělce, nebo nebyl záhon po výsadbě utužen, což byl letos většinou při hodně mokré půdě problém. Ale co včil? Bez zbytečného odkladu, tedy i na Štědrý den, stroužky zamáčknout zpět. Nějaké kořeny se sice poškodí, ale nebude to příliš na závadu.
    24. 12. 2020 15:30 josef zdvořák
    Mnohokrát děkuji za odpověd,mnoho zdraví příští rok.

    Kniha

    22. 12. 2020 20:03 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Jeden vánoční dárek do knihovničky milovníka česneku:
    https://ulozto.cz/tamhle/Qam7CX7vkEND
    23. 12. 2020 14:04 Vaclav Kavka
    ... je v ní nejstarší mně známá zmínka o semenech česneku z roku 1835 (Medical Botany - Stephenson, Churchill, Vol 2)
    1835

    Postup proti začínající plísni

    21. 12. 2020 11:08 Zakladatel vlákna: Roman Jurek
    Dobrý den, včera jsem před sázením zjistil, ze spodní řada stroužků v hrnci měla znaky počínající plísně, která se dala setřít a pár měkkých stroužků jsem vyhodil. Nenapadlo mě nic jiného, než každý stroužek kartáčkem pečlivě očistit v roztoku Rovralu, pak 2 hod. v Sulce a pak obalit v Clonoplusu, nevím, co víc by se s tím dalo kromě úplného vyhození dělat. Letos plíseň řádí jako málokdy i u konzumního česneku, zatím pomohlo pečlivé oloupání volných suknic a vydezinfikování Alpou Lesanou s hřebíčkem a skořicí ve spreji, třeba to pomůže i proti tomu problematickému vlnovníkovi, máte to jako dárek k Vánocům a přeji dobrou úrodu všem. 
    23. 12. 2020 8:36 Jan Kozák ml.
    Osobně bych zvolil asi jiný postup. Plesnivý česnek bych vyhodil, zdravý nasázel. Hrnec bych vrátil do kuchyně. Na skladování česneku se nehodí, protože zabraňuje proudění vzduchu. Je možné, že vám to v předchozích letech procházelo, avšak to bylo proto, že bylo velmi sucho a tedy i nízká vzdušná vlhkost. Konzumní česnek bych vyndal z uzavřené nádoby. Hřebíček a skořici přimíchal do svařeného vína. Prošlý Rovral bych odevzdal jako nebezpečný odpad. S Alpou nevím.
    23. 12. 2020 11:55 Olga Hlávková
    Souhlasím s p.  Ing.  Kozákem. Skladovat česnek v polouzavřené nebo dokonce uzavřené nádobě je naprosto nevhodné, Vaše další pokusy o nápravu mohou mít možná částečný úspěch,  příště si ale raději přečtěte na zdejším webu,  jak postupovat správně. Pěstuji česnek už asi 65 let,  ale tento způsob uskladnění by mě tedy opravdu nenapadl ani v alkoholovém opojení. 
    29. 12. 2020 13:42 Roman Jurek
    Vyvozujete oba závěry z chybné hypotézy, česnek byl v hrnci nachystán na sázení (psal jsem před sázením), nikoliv dlouhodobě uskladněn, ale nebojte, on začíná plesnivět i ten a bude letos boj ho udržet. Hřebíček i pravou skořici jsem lupnul do ořechovky a je to fakt pecka, ale zkoušel někdo dát třeba 2 stroužky do 1 jamky, třeba naproti sobě, takže místo pro kořínky by bylo a nať vedle sebe, zkoušel to někdo? Díky. 
    29. 12. 2020 17:48 Jozef Sisak
    Pri nedostatku miesta sa da vraj sadiť cesnak nad seba - rozdielna hlbka sadby s vytvorenim  kopčeka -ako pri zemiakoch . Sadba dvoch stručikoch do jednej jamky dopadne ako pri vysadbe " dvojstručika "

    Želanie

    21. 12. 2020 6:54 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Uplynul nejaký čas
    a ja som tu s prianím zas

    nech sa  Covidu vyhnete

    ak nie tak nech ho v pohode zvladnete
    nech Vám Pan Boh pomôže
    a aj cesnak , čo veľa zmôže .

    Na minulú sezonu v dobrom spomínajme
    a do buducej s nadejou pozerajme
    Plánujme a vzdelavajme sa
    a na konci sezony pochvaľme sa .


    Príjemne a kľudné prežitie
    nastavajucich sviatkov prajem
    všetkym"  Cesnakonadšencom "
    Zařazeno: Přání

    SÁZENÍ

    19. 12. 2020 16:27 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    DobrÝ DEN , NIKDE JSEMSE NEDOČETL JAK HLUBOKO A JAK DALEKO OD SEBE JE DOBR0É SÁZET. ?
    19. 12. 2020 18:25 Zdeněk Mácha
    Nějaký můj jmenovec, já to nepsal. Takhle bych dotaz ani nenapsal
    19. 12. 2020 20:23 Antonín Tesař
    Když si prokliknete místo "DISKUSE" kolonku "PĚSTOVÁNÍ", dozvíte se o sponu výsadby česneku všechny potřebné informace
    20. 12. 2020 21:14 Zdeněk Mácha
    S PC jsem nekamarád. Moc Vám děkuji pane Tesař.

    Stav objednaných odrůd

    6. 12. 2020 15:15 Zakladatel vlákna: Aneta Struhalova
    Zdravím, přes Agrobio jsem si objednala Vaše certifikované odrůdy. A jsem opravdu moc zklamaná kvalitou. Při dělení palic na stroužky se zvedal jemný prach plísně. Stroužky jsou zeschle, je na nich nějaká houba či co. Jedná se o letošní sadbu, jak je vidno ze štítku. Při prvotním ohledání, nebylo nic zřejmé, až při rozbalení a dělení na stroužky. V každé palici bylo vadných několik stroužků. Ráda bych, prosím, Váš názor, pane Kozáku, jak situaci řešit. Aneta Struhalova 
    HoubaPaliceStroužekBaleníStroužek IIPalice IIFaktura
    6. 12. 2020 17:26 Aneta Struhalova
    Tak procházím diskuzi a zde sám radite, že česnek vyhodit. Hnědé stroužky mám ve Vaší sadbe taky.... 
    6. 12. 2020 18:27 Jan Kozák ml.
    Dobrý den,
    pokud nejste se zbožím spokojená, obraťte se prosím na prodejce. U výrobků se záručním listem existují v některých případech dohody mezi výrobcem a prodejcem, že je možné produkt reklamovat i přímo u výrobce. U česnekové sadby záruční list není, zákazník by tak mohl získat dvojí náhradní plnění. V každém případě reklamace neřešíme veřejně, což jistě chápete.
    6. 12. 2020 19:13 Aneta Struhalova
    Celá sadba za 600,-  je na vyhození. Sám vidíte stav palic či stroužků a dáváte od toho ruce pryč,přesto že jste producentem dané sadby. Chápu to správně? 
    6. 12. 2020 19:27 Jan Kozák ml.
    Promiňte, nebudeme se vměšovat do záležitostí našich obchodních partnerů. Bylo by to krajně neseriózní. Obraťte se prosím na prodejce.
    Ze zásady se nevyjadřujeme k činnosti konkurence. Nechtějte po nás, abychom se vyjadřovali k záležitostem našich partnerů. Vždyť by to znamenalo, že bychom se korektněji stavěli ke konkurenci než k našim spolupracovníkům.
    6. 12. 2020 19:43 Aneta Struhalova
    Ale je to Váš produkt, výsledek Vaší práce. Za to nenesete žádnou zodpovědnost? Proč zmiňujete nějakou konkurenci? Je to Vaše sadba! Byla balena v září, já ji zakoupila koncem listopadu. Chycena už musela jít do distribuce od Vás. Za měsíc a půl nesplesnivi, nezhnedne atd. Takto se přece producent certifikované sadby nemůže chovat. Neřeknu, kdyby šlo o pár kusů stroužků, ale na vyhození je vše. 
    6. 12. 2020 19:49 Jan Kozák ml.
    Obraťte se prosím na prodejce. Výše jsem vám vysvětlil, proč se k tomuto konkrétnímu případu nijak vyjadřovat nebudeme.
    6. 12. 2020 20:00 Aneta Struhalova
    Tak mi prosím vysvětlete, co za binec na těch strouzcich je. Jak se může stát, že komplet je tak akorát na hozeni do pece. Moc hezký produkt Vaši práce. Chápu, že přihodit se může cokoliv, ale Váš postoj k dané situaci je přinejmenším podivný... 
    6. 12. 2020 20:20 Jan Kozák ml.
    Kdybych se v tomto kontextu a před tímto publikem k podobným záležitostem vyjadřoval, mohl bych znevýhodnit vlastního obchodního partnera. Logicky by si pak řekl, že s takto neseriózním producentem spolupracovat nebude. Proto na tento typ dotazů vůbec odpovídat nebudeme.
    Tento prodejce se k našim objednávkám také nikde veřejně nevyjadřuje. To se zkrátka nedělá.
    Kdybyste se zeptala bez vazby na danou objednávku, odpověď byste už nejspíše dostala. Kdybyste byla naším zákazníkem a měla nějakou nesrovnalost s objednávkou, vyjádření byste měla už dávno. Ale ani v takovém případě byste reakci nedostala do veřejné diskuse.
    11. 12. 2020 18:14 Lukáš Chleborád
    Dobrý den. Včera jsem vysadil 1500 stroužků česneku kupovaných přímo od pana Kozáka. Z celé sadby jsem vyhodil 8 špatných stroužků. Nenapadlo Vás, že za (ne)kvalitu sadby může být zodpovědný prodejce například nevhodným skladováním? Proto mi přijde nevhodné napadat výrobce.
    Hezký den 
    12. 12. 2020 15:26 Novák Ladislav
    Plně souhlasím s Lukášem Chleborádem.Česnek určený na sadbu co nejdříve rozdružit a namořit.To samé platí pro co nejdřívější objednání česnekové sadby. V neděli večer v obchodě také nekoupíte čerstvé rohlíky.

    Gliorex

    4. 12. 2020 10:08 Zakladatel vlákna: Monika Liebichová
    Dobrý den, chystám se vysazovat česnek. Koupila jsem Sulku K. Rizocore bohužel neměli, tak mi doporučili Gliorex. Jaký je, prosím, váš názor na tento přípravek? A mohu ho použít hned spolu se Sulkou. V zahradnictví mi řekli, že mám namořit Sulkou a následně ještě namočit do suspenze Gliorexu. Mám však obavy, aby síra v Sulce nezabila konidie hub v Gliorexu. Nemám raději pouze roztokem zalít výsadbové řádky? Děkuji a přeji klidný advent. 
    4. 12. 2020 10:26 Libor Hejduk
    Gliorexem určitě nic nezkazíte. Prý má sice Rhizocore lepší výsledky, ale Gliorex se s úspěchem používal i dříve. Jako srovnávat např BMW a Ferrari. Doporučil bych Sulku 2 max 3 hodiny, nechat okapat, ať česnek není moc mokrý a pak zasypat suchým Gliorexem a promíchat. Dávkování bude určené výrobcem, ale u podobného Clonoplusu bývalo 10g na kilo sadby. No a po nasázení zbytky vypláchnout do záhonu.
    4. 12. 2020 14:05 Vaclav Kavka
    U těchto přípravků je důležitá teplota půdy. Tam, kde hraje hlavní roli Trichoderma, lze čekat účinek až od teploty cca 7 nebo 9 °C. U přípravků s houbami Clonostachys stačí prý těsně nad 0. 
    Takže je možná vhodné vybírat podle toho...

    Určení škůdce

    3. 12. 2020 20:02 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Dobrý den. Za dvacet let jsem viděl kdeco, ale tohle ještě ne. Skoro jsem se lekl, aby na mě něco nevyskočilo. Svých pár 700 jsem taky letos dával do bahna, jako asi všichni, teď loupu kolegův na uzení, poradím namočit na pár minut do vlažné vody, pak to jde krásně od šupky, a setkal jsem se s pár stroužky tohoto typu. Co by to mohlo být? 
    Foto
    4. 12. 2020 20:02 Jan Kozák
    Jsem na tom podobně jako Vy. už jsem viděl kdeco, ale toto ještě ne. Tož ani nevím, co to je.
    6. 12. 2020 17:31 Pavel Dohnal
    Neviděl jsem nikdy takové díry. Ale nic nevylezlo, červík všudybyl byl už zřejmě pryč, snad ho aspoň pálí čumák! Moc jste mi tu záhadu neobjasnil, i tak děkuji. 
    7. 12. 2020 18:56 Jozef Sisak
    Pohľad na nerozbaleny cely stručik by napovedal o vniknuti červika , ak povrch bol neporušeny tak niečo asi hubovite

    Sázení česneku

    29. 11. 2020 19:11 Zakladatel vlákna: František Jiráček
    Zdravím všechny včera jsme zasáhly česnek na Vysočině půda se proměnila v lepidlo jak to vypadá u vás jinde 
    30. 11. 2020 13:14 Plhal Pavel
    No já jsem sázel před  třemi týdny v Brně a to jsem chytil 2 slušné dny kdy trochu oschla zemina, tak jsem narychlo udělal rýhy nacpal tam česnek, zahrnul, lepil jsem se tak jsem se sunul nakonec po prknech a od té doby se do toho nedá jít...
    30. 11. 2020 19:40 Libor Hejduk
    U nás v Netolicích (okres Prachatice) je to taky rozmáčené. Jelikož jsem loni sázel část česneku vlastně asi až letos :-D, tak ani teď nechvátám a doufám, že bude líp.
    1. 12. 2020 19:41 Novák Ladislav
    Bláto neřeším.Česnek mám v zemi od 30. 10. poslední dny s teplotou okolo 10 ° C,potom chladno.Příští rok se pochlubím s výsledkem.
    1. 12. 2020 22:42 Daniel Večeřa
    Já jsem také z Vysočiny,sázel jsem 28.10.Vždycky sázím koncem října.Momentálně jsou tady teploty pod nulou, nebo kolem 0 i během dne.
    < Novější7879808182Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne