Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Zmrzlý česnek Zpět na diskusi

    Mráz

    4. 2. 22:14 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Kdo vysadil předčasně nebo pěstuje něco exotičtějšího, může se začít bát?
    PředpověďTeplota půdy
    5. 2. 12:14 Libor Hejduk
    Doufám, že my, co jsme ještě nestihli vsadit, tak budeme mít stěstí. Zatím když bylo hezky, tak v týdnu, kdy na to není čas a pak je o víkendu hnusně. A vánoční dny jsem promeškal s tím, že jsem doufal, že zem trochu proschne.
    5. 2. 14:43 Vaclav Kavka
    Už máte asi nejvyšší čas.
    6. 2. 15:51 Daniel Večeřa
    Dobrý den,já jsem zasázel brzy už v říjnu a teď mám klid.Co se týká počasí ,tak se nebojím ,má sice mrznout ,ale má i sněžit,takže když bude mrznout bude sněhová pokrývka.Na Vysočině má napadnout až 30cm sněhu.Bál bych se kdyby měli přijít holomrazy kolem -20°C
    6. 2. 19:21 Vaclav Kavka
    Já jsem sázel tak akorát. Pěstuju ale i příbuzné česneku, kteří v zimě nechtějí spát, a když to podmínky umožní, vyrážejí. Podobně jsou na tom ti, co vysadili do nevychladlé půdy. Kdyby aspoň opravdu napadl sníh....

    Zmrzlé stroužky po namoření

    27. 11. 2018 22:13 Zakladatel vlákna: Izabela Ondová
    Dobrý večer, jsem začátečník takže se předem omlouvám za asi hloupý dotaz. Včera jsem namořila, dnes rozložila na síto. Jenže teď koukám, že mi to zmrzlo. Mohu ho ještě zasadit a nebo ho mám vyhodit? 
    28. 11. 2018 16:52 Jan Kozák
    Samozřejmě máte nasázet, nevyhazovat. A pro příště: pokud se moří před výsadbou, tak sázet ještě týž den, nejpozději následující.
    29. 11. 2018 12:18 Izabela Ondová
    Moc děkuji 

    Přemrzlý česnek

    22. 4. 2018 19:09 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
    Dobrý večer, sám jsem si netroufl ale má někdo zkušenost s takto přemrzlým česnekem,jeho konzumací? 
    Přemrzlý česnek
    23. 4. 2018 6:03 Jan Kozák
    Odumřelé stroužky jsou nepoživatelné z chuťových důvodů. Nepoškozené stroužky jsou chuťově i obsahově v pořádku.
    23. 4. 2018 7:06 Jan Kašpar
    Ten česnek není přemrzlý, ale naopak. Jinak je to krásná ukázka Waxy breakdown. Jak z učebnice. Viz např.: http://blogs.cornell.edu/livegpath/gallery/garlic/waxy-breakdown-on-garlic/
    23. 4. 2018 12:36 Miroslav Čivrný
    V tomto případě je to jistě přemrzlý česnek. Do vánoc byl v pořádku. Tuším někdy v lednu (jistý si nejsem) jsem z důvodu klíčení česnek přesunul z bytu ven na balkon (celkem větrno) průběžně kontroloval s tím že až bude chvíle tak udělám pastu. Pozdě, když jsem v jednu chvíli po nějakých mrazech kontroloval tak takhle zesklovatěl. 
    23. 4. 2018 14:30 Jan Kašpar
    Nikoli, tahle fysiologická porucha vzniká díky vysoké teplotě buď při sklizni, mimochodem, neležel nějakou dobu Váš sklizený česnek na prudkém slunci? Nebo při skladování při vysoké teplotě, pokud je nedostatečné větrání. Česnek při sušení a skladování potřebuje kyslík. Pokud ho nemá dostatek zareaguje touhle poruchou. Kolísání teploty vznik voskového vzhledu pouze urychlí v řádu týdnů. Alespoň to tvrdí botanici, vědci z Cornell University. U Vašeho česneku bych si tipnul, že ten tmavý wax vznikl jako první okolo sklizně a ten světlý později jako důsledek skladovacích podmínek.
    23. 4. 2018 17:24 Miroslav Čivrný
    Opravdu musím říct že česnek byl v pořádku usušen na dosti větrané půdě (bývalý seník). Žádný ze 40kg nejeví tyto příznaky a ani zpětnou vazbou se ke mě nedostali tyto informace. 
    Jak jsem psal výše, tyto dva svazky po cca 0.8kg jsem na zkoušku (po předčasném klíčení) přesunul na balkon kde byl vystaven mrazům i více jak -15.
    No uvidíme, musím zkoušet, zatím nemám vychytané ideální místo ke skladování ;-)
    Děkuji za informace ohledně tohoto problému a necháme prostor pro ostatní diskusi(^_-) 
    24. 4. 2018 8:44 Jiří česnek
    Stroužky zmrzli přesně tak to dělá v cibuli molik a vlnovník,tvrdých stroužků si nevšimnou pouze měkých uprostřed většího svazku při vysoké teplotě.Jinak dobře sušený česnek v malém svazku je kámen ,který nezmrzne .
    26. 4. 2018 5:43 Jan Kozák
    Dovolím si nesouhlasit. Takhle skutečně vypadají příznaky voskovitého odumírání stroužků (waxy breakdown), ale musel by to být snímek z konce srpna nebo ze září. Je však možné, že primární impuls mohl být stejný, proto nebyly po přemrznutí znehodnoceny všechny stroužky v cibuli.
    26. 4. 2018 8:46 Jiří česnek
    Jak uvádí Miroslav Čirvný česnek zmrznul přesně podle jeho popisu,se mě to několikrát stalo ve skladu v seníku a boudě ve velkých svazcích . Na roštu a malích svazcích na sadbu v říjnu se mě to nestalo ani za 50 let . Waxy breakdown vzniká ze smrtelných koktejlů hnojení ,česnek umírá už v září.

    přemrzlý česnek

    11. 1. 2017 8:24 Zakladatel vlákna: Jana
    Dobrý den, česnek pověšený na půdě mi bohužel zmrznul. Můžu ho ještě nějak zachránit? Děkuji
    12. 1. 2017 10:09 Jan Kozák
    Po rozmrznutí je česnek znehodnocen. Možná by tu bylo řešení. Někteří lidé skladují oloupané stroužky v mrazničce a podle potřeby je odebírají a ihned spotřebovávají. Možná by bylo řešením venku zmrzlé cibule uskladnit v mrazničce (ale nemohly by mezi tím rozmrznout).
    21. 1. 2017 11:36 Antonín Tesař
    Já na chalupě skladuji česnek paličák ve zděné nevytápěné kolně, zavěšený ve svazcích. V Brně jej uchovávám v palicích uložených na suchém místě, bez přístupu přímého slunce v plátěném pytlíku zavěšený na otevřeném balkoně. Pokud jej po zmrznutí nechám přirozeně (bez zahřívání a přemísťování) rozmrznout, tak se mu nic nestane a používám jej až do jara resp. do další sklizně. V kolně jsou teploty cca o 5°C vyšší než venku -letos tedy cca -10°C a na balkoně až -15°C. Podstatou tedy asi bude pomalé, přirozené rozmrzání. Možná by bylo dobrá si to na malém vzorku česku vyzkoušet.
    Ke skladování česneku jsem také vyslechl radu, že je možné jej skladovat jako kytice ve váze s dlouhými stonky a palicemi nahoře. Takto jej údajně lze skladovat přes celou zimu teple v kuchyni až do nové sklizně.

    mráz

    13. 11. 2016 10:00 Zakladatel vlákna: Martin Bříza
    Dobrý den pane Kozáku. Zapomněl jsem česnek určený na sadbu, tedy vybrané palice, svázané, pod střechou ve stodole. Dnes ráno bylo mínus 7 stupňů celsia. Mohu tento česnek použít k výsadbě, nebo je takový česnek nepoužitelný? Děkuji za odpověď.
    14. 11. 2016 8:33 Jan Kozák
    Tento mráz česnek a ani jeho sadbovou kvalitu nepoškodí. Můžete ho klidně nasázet.

    vzešlý česnek

    21. 12. 2015 15:04 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den pane inženýre, z časových důvodů jsem sázel již v průběhu listopadu a česnek už mi vzešel. Výhonky jsou již cca 5 cm nad zemí. Můžete prosím poradit, co mám udělat, kdyby se blížil mráz aby mi to nepomrzlo? Díky Karel
    21. 12. 2015 20:24 Pavel Trupl
    Někdy se udávají dobré výsledky po aplikaci Otčenáše, tak dvacetkrát na hektar ráno, v poledne a večer...nebo si přelouskněte zdejší rubriku "Česnek v otázkách", tam se o tom píše, v bláhové naději, že se o tom pak nebude muset psát stále dokola;)
    22. 12. 2015 17:47 Jan Kozák
    Tak jsem se nejprve podíval na "česnek v otázkách".
    Pokud jste sázel "český česnek vhodný k sadbě", ale původem ze Španělska, tak Vám normální zimu nepřežije ani po aplikaci rady pana Trupla. Pokud jste však sázel českou sadbu, tak nemusíte být nervózní při holomrazech do mínus patnácti stupňů. Bude-li mráz větší nebo bude hrozit riziko většího holomrazu, pak Vám může pomoci netkaná textilie nebo chvojí.
    22. 12. 2015 20:09 Pavel Trupl
    Tak to se někde stala chyba, je tam totiž psáno:"Nedá se doporučit přikrytí porostu chvojím, tím by se rostliny poškodily více než mrazem. Proto raději s ním nic nedělejte"...tak co teď?:)
    24. 12. 2015 4:49 Václav Kozák
    Přikrývku chvojím volte pouze v případě, že skutečně hrozí riziko silných holomrazů (větší mráz než asi mínus patnáct stupňů), při kterých by mohlo dojít ke většímu poškození česneku, než jaké se způsobí vyrašeným rostlinám přikrýváním chvojím. Pokud však bude průběh zimy podobný, jako byl v předchozích dvou letech, nemusíte se žádného poškození mrazem obávat.Stejně tak by neměl být problém ani při vělkých mrazech, jestliže bude půda zakryta sněhem.
    25. 12. 2015 21:38 Karel Pokorný
    Dobrý den páni Kozáci, děkuji za odpověď, která mě uklidnila. Sadil jsem Váš Lukan, tak tedy doufám, že nebude -15 a méně. Přeji pohodové svátky a zdravím Karel

    zmrznutí česneku 2012

    9. 3. 2013 0:06 Zakladatel vlákna: radek
    V poslední době se diskutuje proč v roce 2012 vymrzlo až 80% česneku.Příčinu všichni hledají v cca třítýdenim únorovem mrazu kdy se teplota pohybovala kolem -15°.
    Jsem si jistý, že hlavní příčina byla v celkově suchém roku,kdy po podzimní sedbě česnek špatňe zakořenil a únorové holomrazy česnek poškodily.Mam pozemek na vlhkem miste z 30 kg sadby jsem sklidil 130kg cesneku.Chce se až brečet když z hektaru pole osázené česnekem,vědšina pěstitelů sklidila cca 200kg česneku špatné kvality.zdravim Radek
    9. 3. 2013 13:02 Pavel Baxa
    Se suchou zimou a podzimem nemáte vůbec pravdu alespon ja mužu tak posoudit.Vláhy bylo víc než dost a česnek krásně zakořenil,ale dlouho převládalo teplo a někdy začátkem února to během pár dnu zprudka promrzlo do hloubky.A sněhová pokrývka žádná a to je ten kámen úrazu.
    9. 3. 2013 20:14 Jan Kozák
    Mrazy byly skutečně velmi silné a trvaly dlouho. Po teplém lednu byl česnek ve vývojové fázi, v níž tento mráz nevydržel. Pokud někdo sázel až v lednu (já také trochu), tak neměl problémy - jeho česnek ještě této citlivé fáze nedosáhl.

    ochlazení

    7. 3. 2013 13:03 Zakladatel vlákna: Ludek
    Chtěl bych vědět jestli se dá nějak ochránit vylezlý česnek cca 3 cm když se má příští týden ochladit až na - 10. Mám obavu aby se neopakoval loňský rok. Luděk
    7. 3. 2013 15:15 Honza Novák (ml.)
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    7. 3. 2013 18:53 Jan Kozák
    Ale loni bylo víc než mínus dvacet. Já žádná opatření dělat nebudu.

    Hniloba

    22. 10. 2012 21:21 Zakladatel vlákna: Pavel Kučera
    Dobrý večer, letošní rok pro mne nebyl přínosný. Třetina úrody mi zhnila, a nevím z jakého důvodu. Hniloba se projevila uhnitím kořenů. I když rostlina vypadala měsíc před sklizní zdravě, měla hnilobu. Česnek před výsadbou nemořím, ani nijak nenamáčím. Čím to může být způsobeno? Abych se vyvaroval této chybě v příštích letech. Děkuji za odpověd.
    23. 10. 2012 19:53 Jan Kozák
    Hlavní příčinou většiny zdravotních problémů česneku v tomto roce bylo namrznutí. Rostliny hynuly ještě i po polovině května. Klidně pracujte jako doposud, riziko, že česnek bude opět poškozen mrazem je minimální.

    česnek benátčan

    20. 9. 2012 15:17 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý den,
    Chci se zeptat na pár dotazů.Když na konci října vyseju česnek a nechci ho mořit musím ho namočit do vody?Když budou mrazy nezmrzne česnek do jara? kdy je lepší nasázet benátčana na jaře nebo na podzim? aby byla velká uroda...
    21. 9. 2012 14:28 Jan Kozák
    I to pouhé namočení do vody Vám zvýší výnos, rovněž tak podzimní výsadba. Česnek nikdy v zemi nezmrzne - letošní výjimky pouze potvrdila toto pravidlo.

    Letošní úroda

    30. 8. 2012 22:19 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
    Dobrý večer,
    posílám vám k nahlédnutí fotky mé první sklizně.Výnos byl ze 13kg zasazených cca 70kg sklizených.Díky sněhové přikrývce si myslím,že nám česnek nezmrznul,jak se bohužel stalo v jiných částech republiky.Doufám,že příští rok bude lepším i pro ty, kterým to letos nevyšlo.
    S pozdravem
    Jaroš R.
    30. 8. 2012 22:53 Jana Kopecká
    Dobrý den, moc pěkná sklizeň, gratuluji. Jaké jste pěstoval odrůdy?
    31. 8. 2012 11:26 Martin Harasim
    Nádhera. Nevím jak to bylo letos u vás s počasím, ale třeba u nás na opavsku bylo a stále je obrovské sucho (letos 160mm srážek oproti běžných 650mm) a snížené výnosy byly způsobené právě tímto.
    1. 9. 2012 8:54 Radim Jaroš
    Zdravím, počasí jsme měli velmi podobné, bydlím na Třinecku.Sucho bylo velké, měli jsme problémy i s vodou. Co se česneku týkalo myslím,že vliv horka způsobil hnilobu v důsledku zapaření,protože sluncem nahřáté pole zalil intenzivní déšť a hned na to přišly vedra.Ztráty na česneku byly,ale ve velmi malém poměru.
    1. 9. 2012 8:38 Radim Jaroš
    Přesně říct nemohu, ale jednalo se česnek,který pocházel od Bzence.Původ jsem neměl ničím doložený.Ale i tak byl moc hezký.
    3. 9. 2012 12:00 Jiří Král
    Pane Jaroš, ve Slezsku - Opava moc česnek nevyšel v r. 2012. Něco pomrzlo a zbytek byl dosti malý. Bylo sázeno ze sadby p. Kozáka. Takže děkujeme za přání na rok 2013 a přeji všem že bude úroda českého česneku lepší! ☺ ☺ ☺
    Zdraví všechny pěstitele a přátele česneku ♥ Jirka K. ♥ ☺

    Kdy budete rozesilat objednanou sadbu?

    27. 8. 2012 14:21 Zakladatel vlákna: marketa veigertova
    Dobry den,
    pane Kozaku, prosim Vás, kdy budete rozesílat objednanou sadbu česneku? Zatím mi nepřišel žádný mail, můžete prosím dát alespoň předběžný termín? Děkuji. (pro doplnění Vašich statistik - česnek, který jsem loni u vás koupila, sázela jsem až v prosinci - protože pořád bylo teplo, podařilo se mi trefit těsně před příchod mrazíků, přezimovalo a přežilo skoro vše, lokalita Rudná u Prahy, těžká jílovitá půda, v únoru sice holomrazy, ale česnek přežil (narozdíl od růží a několika dalších keřů...). Cibule jsem sklidila sice menší, ale zaplať pánbu za ně.). Mořila jsem sulkou, omylem 24 hodin, a přežilo to též.
    28. 8. 2012 6:58 Jan Kozák
    Ozveme se Vám ještě v tomto týdnu, rozesílat budeme příští týden.

    -25 stupňů

    26. 8. 2012 18:29 Zakladatel vlákna: vaclav vrba
    Chtel bych se zeptat jsem v oblasti kde v zime teplota klesa nekdy az na -25 stupnu nezmrzne me zasety cesnek?? dekuji
    5. 9. 2012 0:01 Honzík Novák (ml.)
    Ale nejprve se koukněte, jaké cibuloviny máte na zahrádce.
    Pokud Vám na zahrádce nepřezimují narcisky, nezbývá Vám než zkusit pouze odrůdy česneku pro jarní výsadbu.
    5. 9. 2012 12:11 Jan Kozák
    Česnek nikdy nezmrzne. Letošní výjimka potvrdila pravidlo.

    Sadbový česnek

    11. 8. 2012 18:57 Zakladatel vlákna: Marek Hruška
    Dobrý den, chtěl jsem si z Vašich webových stránek objednat sadbový podzimní česnek, bohužel jsem si přečetl, že to není možné. Chtěl jsem se zeptat proč tomu tak je a jestli existuje jiný adakvátní způsob, jak si objednat kvalitní sadbový česnek pro podzim 2012 ? Mnohokrát děkuji za odpověd, popřípadě radu.
    11. 8. 2012 21:17 Jan Kozák
    Sadby je letos velmi málo, protože i naše porosty byly tu více tu méně poškozeny mrazem. Sadbu (vyprodukovanou v režimu zákona o oběhu osiva a sadby) českého česneku v obchodní síti, natož u stánkařů, neseženete.

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:24 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:18 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:17 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:15 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:14 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:12 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    kolik sadby

    16. 7. 2012 15:40 Zakladatel vlákna: Marika Špringlová
    Dobrý den,

    jsem úplný začátečník v pěstování česneku, ale ráda bych na podzim osadila cca půl až jeden hektar. Prosím kolik kg sadby (odrůda Lukan) je potřeba cca na půl hektaru plochy.
    Předem moc děkuji za odpověď
    Springlová
    16. 7. 2012 20:53 Jan Kozák
    Orientačně 5 - 6 metráků podle sponu. Ale letos sadba Lukanu nebude. Ani deko.
    17. 7. 2012 16:51 Marika Špringlová
    Děkuji za odpověď.

    Jaké odrůdy z těch nejméně náročných na pěstování jsou tedy ještě pro letošní podzimní sadbu k mání?

    A dáváte společně se zakoupenou sadbou i nějaký certifikát pro pozdější prodej konzumního česneku?

    Děkuji
    17. 7. 2012 19:57 Jan Kozák
    My už nové objednávky nepřijímáme, ani v tržní síti letos sadbu našeho česneku nedostanete. Certifikát pro prodej českého konzumního česneku vydává občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích. Viz www.certifikat-cesneku.cz

    sázení česneku

    6. 7. 2012 5:17 Zakladatel vlákna: ohnoutka fr.
    Zdravím. Chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor: česnek mi vymrzl cca. z 85-90 procent na ploše 7 arů. Co zůstalo je zdravé i když drobné. Myslíte. že bych mohl česnek zasadit na stejné místo i ještě jednou ? Děkuji. Ohnoutka
    7. 7. 2012 7:17 Jan Kozák
    Bez znalosti tamních poměrů doporučuji pozemek vyměnit.

    mrazy

    2. 7. 2012 10:23 Zakladatel vlákna: Josef 1
    Dobré dopoledne vážený pane inženýre,
    dotazuji se prosím, která odrůda česneku byla letošními mrazy zasažena nejméně? Budu rád i za předběžnou informaci.
    Děkuji za kladné vyřízení.
    S pozdravem Kadlček
    2. 7. 2012 20:33 Jan Kozák
    Bjetin.

    Choroba

    24. 6. 2012 16:36 Zakladatel vlákna: Petr
    Dobrý den, po telefonické domluvě zasílám fotky česneku odrůdy Dukát. Chtěl bych vědět o jakou nemoc jde a jestli mohu nechat nakažený česnek na poli a zaorat. Děkuji za odpověď.
    24. 6. 2012 21:34 Jan Kozák
    Nemyslím, že byste měl česnek nakažený jakoukoliv chorobou. Podle mého je to důsledek zimních mrazů.
    24. 6. 2012 22:54 Honzík Novák (ml.)
    Pane inženýre, je pro takový porost jako je na obrázku výše lepší přihnojovat ledkem nebo listovými hnojivy?
    Děkuji za odpověď.
    25. 6. 2012 10:20 Jan Kozák
    Určitě listovými hnojivy.

    poléhání česneku

    23. 6. 2012 10:47 Zakladatel vlákna: Alexandr
    Dobrý den. Poprosil bych o radu,jak se dá předejít postupnému uvadání česneku odrůdu bohužel neznám,byl mě darován ale údajně je to některý z českých česneků.Kořeny jsou krásné a ani nejeví znaky škůdce.Lokalita Zlínsko
    23. 6. 2012 21:29 Jan Kozák
    Ne vždy se daří podle fotografií identifikovat problém. Pokud rostliny nebyly fotografované delší dobu (třeba den) po vytažení ze země, pak se mi jejich kořeny jako krásné určitě nejeví.
    24. 6. 2012 7:34 Alexandr
    Omlouvám se byly den staré,ale posílám nové foto ráno vykoplého česneku
    Děkuji za reakci
    24. 6. 2012 21:18 Jan Kozák
    Na kořenech jsou výrazné známky poškození, které jsou viditelné prakticky u všech česneků, pokud na nich v kritické době neležel sníh. Rostlina už končí vegetaci a s tím nic nenaděláte.
    25. 6. 2012 19:39 Alexandr
    Ano. Vegetace je již u konce,takže budu postupně vadnoucí řádky vytahovat na světlo:-). Děkuji a budu se těšit na další třeba přívětivější sezonu.

    česnek

    18. 6. 2012 8:23 Zakladatel vlákna: Fűrbacherová
    Dobrý den, vytahala jsem na zahrádce česnek co velmi žloutl a palice byly pokryté bílou plísní a okolo kořenů na spodní části česneku byly klubka jakoby,tenkých článkovaných rúžovohnědých háďátek asi centimetr velikých. Česnek jsem očistila a vypadá dobře ,ale myslím si že dlouho nevydrží. Mám malou zahrádku a česnek byl na slunném záhonku po rajčatech a letos jsem ho poprvé nemořila sulkou.Prosím poraďte mi zda mám záhon nějak ošetřit a co ta háďátka jsou a jaká je prevence.Děkuji za odpověď Dáša.
    22. 6. 2012 9:08 Jan Kozák
    Bez fotky si "bílou plíseň" nedovedu představit. Ta "háďátka" nejsou háďátka. Mohou (i nemusí) to být drátovci, ale určitě Vám nedělají na česneku škodu. Tím, že byl letos česnek nebývale poškozen mrazem, projevuje se na něm hodně problémů, s nimiž víceméně nic nenaděláme.
    12345Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne