Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Zmrzlý česnek Zpět na diskusi

    Zmrzlý česnek

    14. 12. 2022 22:37 Zakladatel vlákna: Josef Janouch
    Dobrý den Chtěl by jsem zeptat. 
    Měl jsem uskladněný česnek jak ke konzumaci v palicích tak na sadbu už jen zbytek pokud by počasí dovolilo nenamořené stroužky ve stodole ale z důvodu neopatrnosti tam vznikly teploty k mínus -10 až -12 stupňů v tomto období což byly teploty venku. Chci se zeptat zdali je tento česnek ještě k použití na výsadbu a ke konzumaci Zdá se mi že je nějaký gumový (můj názor z pohmatu)z toho důvodu se ptám zdali to rovnou odepsat nebo se to pokusit aspoň vysadit děkuji. 
    15. 12. 2022 16:26 Jan Kozák
    Se zmrzlým česnekem by se nemělo manipulovat, maximálně ho přenést v obalu, ve kterém je, do chladného bezmrazého místa a teprve po rozmrznutí posoudit jeho stav. Záleží na odrůdě a kondici česneku. Většinou mínus dvanáct neuškodí.
    15. 12. 2022 18:48 Antonín Tesař
    Já česnek, který mám k běžné (operativní) spotřebě skladuji zavěšený v lehkém látkovém sáčku na otevřeném balkoně v trvale zastíněném místě. Mám zkušenost,že -12°C mrazu mu nijak neublíží. 
    Cca před dvěma roky, při teplotě -15°C v některých palicích zmrzla ("zesklovatěla") cca 1/4 stroužků. 
    Podstatou také je česnek nechat na místě, nerozmrazovat, pokud jej chci ihned použít, vezmu jen množství, které okamžitě spotřebuji, na ostatní počkám, až samovolně "povolí".
    16. 12. 2022 13:55 Petr Matoušek
    Běžně lidé mají česnek na spotřebu v mrazáku, takže toho bych se nebál.

    Mráz

    4. 2. 2021 22:14 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Kdo vysadil předčasně nebo pěstuje něco exotičtějšího, může se začít bát?
    PředpověďTeplota půdy
    5. 2. 2021 12:14 Libor Hejduk
    Doufám, že my, co jsme ještě nestihli vsadit, tak budeme mít stěstí. Zatím když bylo hezky, tak v týdnu, kdy na to není čas a pak je o víkendu hnusně. A vánoční dny jsem promeškal s tím, že jsem doufal, že zem trochu proschne.
    5. 2. 2021 14:43 Vaclav Kavka
    Už máte asi nejvyšší čas.
    6. 2. 2021 15:51 Daniel Večeřa
    Dobrý den,já jsem zasázel brzy už v říjnu a teď mám klid.Co se týká počasí ,tak se nebojím ,má sice mrznout ,ale má i sněžit,takže když bude mrznout bude sněhová pokrývka.Na Vysočině má napadnout až 30cm sněhu.Bál bych se kdyby měli přijít holomrazy kolem -20°C
    6. 2. 2021 19:21 Vaclav Kavka
    Já jsem sázel tak akorát. Pěstuju ale i příbuzné česneku, kteří v zimě nechtějí spát, a když to podmínky umožní, vyrážejí. Podobně jsou na tom ti, co vysadili do nevychladlé půdy. Kdyby aspoň opravdu napadl sníh....

    Zmrzlé stroužky po namoření

    27. 11. 2018 22:13 Zakladatel vlákna: Izabela Ondová
    Dobrý večer, jsem začátečník takže se předem omlouvám za asi hloupý dotaz. Včera jsem namořila, dnes rozložila na síto. Jenže teď koukám, že mi to zmrzlo. Mohu ho ještě zasadit a nebo ho mám vyhodit? 
    28. 11. 2018 16:52 Jan Kozák
    Samozřejmě máte nasázet, nevyhazovat. A pro příště: pokud se moří před výsadbou, tak sázet ještě týž den, nejpozději následující.
    29. 11. 2018 12:18 Izabela Ondová
    Moc děkuji 

    Přemrzlý česnek

    22. 4. 2018 19:09 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
    Dobrý večer, sám jsem si netroufl ale má někdo zkušenost s takto přemrzlým česnekem,jeho konzumací? 
    Přemrzlý česnek
    23. 4. 2018 6:03 Jan Kozák
    Odumřelé stroužky jsou nepoživatelné z chuťových důvodů. Nepoškozené stroužky jsou chuťově i obsahově v pořádku.
    23. 4. 2018 7:06 Jan Kašpar
    Ten česnek není přemrzlý, ale naopak. Jinak je to krásná ukázka Waxy breakdown. Jak z učebnice. Viz např.: http://blogs.cornell.edu/livegpath/gallery/garlic/waxy-breakdown-on-garlic/
    23. 4. 2018 12:36 Miroslav Čivrný
    V tomto případě je to jistě přemrzlý česnek. Do vánoc byl v pořádku. Tuším někdy v lednu (jistý si nejsem) jsem z důvodu klíčení česnek přesunul z bytu ven na balkon (celkem větrno) průběžně kontroloval s tím že až bude chvíle tak udělám pastu. Pozdě, když jsem v jednu chvíli po nějakých mrazech kontroloval tak takhle zesklovatěl. 
    23. 4. 2018 14:30 Jan Kašpar
    Nikoli, tahle fysiologická porucha vzniká díky vysoké teplotě buď při sklizni, mimochodem, neležel nějakou dobu Váš sklizený česnek na prudkém slunci? Nebo při skladování při vysoké teplotě, pokud je nedostatečné větrání. Česnek při sušení a skladování potřebuje kyslík. Pokud ho nemá dostatek zareaguje touhle poruchou. Kolísání teploty vznik voskového vzhledu pouze urychlí v řádu týdnů. Alespoň to tvrdí botanici, vědci z Cornell University. U Vašeho česneku bych si tipnul, že ten tmavý wax vznikl jako první okolo sklizně a ten světlý později jako důsledek skladovacích podmínek.
    23. 4. 2018 17:24 Miroslav Čivrný
    Opravdu musím říct že česnek byl v pořádku usušen na dosti větrané půdě (bývalý seník). Žádný ze 40kg nejeví tyto příznaky a ani zpětnou vazbou se ke mě nedostali tyto informace. 
    Jak jsem psal výše, tyto dva svazky po cca 0.8kg jsem na zkoušku (po předčasném klíčení) přesunul na balkon kde byl vystaven mrazům i více jak -15.
    No uvidíme, musím zkoušet, zatím nemám vychytané ideální místo ke skladování ;-)
    Děkuji za informace ohledně tohoto problému a necháme prostor pro ostatní diskusi(^_-) 
    24. 4. 2018 8:44 Jiří česnek
    Stroužky zmrzli přesně tak to dělá v cibuli molik a vlnovník,tvrdých stroužků si nevšimnou pouze měkých uprostřed většího svazku při vysoké teplotě.Jinak dobře sušený česnek v malém svazku je kámen ,který nezmrzne .
    26. 4. 2018 5:43 Jan Kozák
    Dovolím si nesouhlasit. Takhle skutečně vypadají příznaky voskovitého odumírání stroužků (waxy breakdown), ale musel by to být snímek z konce srpna nebo ze září. Je však možné, že primární impuls mohl být stejný, proto nebyly po přemrznutí znehodnoceny všechny stroužky v cibuli.
    26. 4. 2018 8:46 Jiří česnek
    Jak uvádí Miroslav Čirvný česnek zmrznul přesně podle jeho popisu,se mě to několikrát stalo ve skladu v seníku a boudě ve velkých svazcích . Na roštu a malích svazcích na sadbu v říjnu se mě to nestalo ani za 50 let . Waxy breakdown vzniká ze smrtelných koktejlů hnojení ,česnek umírá už v září.

    přemrzlý česnek

    11. 1. 2017 8:24 Zakladatel vlákna: Jana
    Dobrý den, česnek pověšený na půdě mi bohužel zmrznul. Můžu ho ještě nějak zachránit? Děkuji
    12. 1. 2017 10:09 Jan Kozák
    Po rozmrznutí je česnek znehodnocen. Možná by tu bylo řešení. Někteří lidé skladují oloupané stroužky v mrazničce a podle potřeby je odebírají a ihned spotřebovávají. Možná by bylo řešením venku zmrzlé cibule uskladnit v mrazničce (ale nemohly by mezi tím rozmrznout).
    21. 1. 2017 11:36 Antonín Tesař
    Já na chalupě skladuji česnek paličák ve zděné nevytápěné kolně, zavěšený ve svazcích. V Brně jej uchovávám v palicích uložených na suchém místě, bez přístupu přímého slunce v plátěném pytlíku zavěšený na otevřeném balkoně. Pokud jej po zmrznutí nechám přirozeně (bez zahřívání a přemísťování) rozmrznout, tak se mu nic nestane a používám jej až do jara resp. do další sklizně. V kolně jsou teploty cca o 5°C vyšší než venku -letos tedy cca -10°C a na balkoně až -15°C. Podstatou tedy asi bude pomalé, přirozené rozmrzání. Možná by bylo dobrá si to na malém vzorku česku vyzkoušet.
    Ke skladování česneku jsem také vyslechl radu, že je možné jej skladovat jako kytice ve váze s dlouhými stonky a palicemi nahoře. Takto jej údajně lze skladovat přes celou zimu teple v kuchyni až do nové sklizně.

    mráz

    13. 11. 2016 10:00 Zakladatel vlákna: Martin Bříza
    Dobrý den pane Kozáku. Zapomněl jsem česnek určený na sadbu, tedy vybrané palice, svázané, pod střechou ve stodole. Dnes ráno bylo mínus 7 stupňů celsia. Mohu tento česnek použít k výsadbě, nebo je takový česnek nepoužitelný? Děkuji za odpověď.
    14. 11. 2016 8:33 Jan Kozák
    Tento mráz česnek a ani jeho sadbovou kvalitu nepoškodí. Můžete ho klidně nasázet.

    vzešlý česnek

    21. 12. 2015 15:04 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den pane inženýre, z časových důvodů jsem sázel již v průběhu listopadu a česnek už mi vzešel. Výhonky jsou již cca 5 cm nad zemí. Můžete prosím poradit, co mám udělat, kdyby se blížil mráz aby mi to nepomrzlo? Díky Karel
    21. 12. 2015 20:24 Pavel Trupl
    Někdy se udávají dobré výsledky po aplikaci Otčenáše, tak dvacetkrát na hektar ráno, v poledne a večer...nebo si přelouskněte zdejší rubriku "Česnek v otázkách", tam se o tom píše, v bláhové naději, že se o tom pak nebude muset psát stále dokola;)
    22. 12. 2015 17:47 Jan Kozák
    Tak jsem se nejprve podíval na "česnek v otázkách".
    Pokud jste sázel "český česnek vhodný k sadbě", ale původem ze Španělska, tak Vám normální zimu nepřežije ani po aplikaci rady pana Trupla. Pokud jste však sázel českou sadbu, tak nemusíte být nervózní při holomrazech do mínus patnácti stupňů. Bude-li mráz větší nebo bude hrozit riziko většího holomrazu, pak Vám může pomoci netkaná textilie nebo chvojí.
    22. 12. 2015 20:09 Pavel Trupl
    Tak to se někde stala chyba, je tam totiž psáno:"Nedá se doporučit přikrytí porostu chvojím, tím by se rostliny poškodily více než mrazem. Proto raději s ním nic nedělejte"...tak co teď?:)
    24. 12. 2015 4:49 Václav Kozák
    Přikrývku chvojím volte pouze v případě, že skutečně hrozí riziko silných holomrazů (větší mráz než asi mínus patnáct stupňů), při kterých by mohlo dojít ke většímu poškození česneku, než jaké se způsobí vyrašeným rostlinám přikrýváním chvojím. Pokud však bude průběh zimy podobný, jako byl v předchozích dvou letech, nemusíte se žádného poškození mrazem obávat.Stejně tak by neměl být problém ani při vělkých mrazech, jestliže bude půda zakryta sněhem.
    25. 12. 2015 21:38 Karel Pokorný
    Dobrý den páni Kozáci, děkuji za odpověď, která mě uklidnila. Sadil jsem Váš Lukan, tak tedy doufám, že nebude -15 a méně. Přeji pohodové svátky a zdravím Karel

    zmrznutí česneku 2012

    9. 3. 2013 0:06 Zakladatel vlákna: radek
    V poslední době se diskutuje proč v roce 2012 vymrzlo až 80% česneku.Příčinu všichni hledají v cca třítýdenim únorovem mrazu kdy se teplota pohybovala kolem -15°.
    Jsem si jistý, že hlavní příčina byla v celkově suchém roku,kdy po podzimní sedbě česnek špatňe zakořenil a únorové holomrazy česnek poškodily.Mam pozemek na vlhkem miste z 30 kg sadby jsem sklidil 130kg cesneku.Chce se až brečet když z hektaru pole osázené česnekem,vědšina pěstitelů sklidila cca 200kg česneku špatné kvality.zdravim Radek
    9. 3. 2013 13:02 Pavel Baxa
    Se suchou zimou a podzimem nemáte vůbec pravdu alespon ja mužu tak posoudit.Vláhy bylo víc než dost a česnek krásně zakořenil,ale dlouho převládalo teplo a někdy začátkem února to během pár dnu zprudka promrzlo do hloubky.A sněhová pokrývka žádná a to je ten kámen úrazu.
    9. 3. 2013 20:14 Jan Kozák
    Mrazy byly skutečně velmi silné a trvaly dlouho. Po teplém lednu byl česnek ve vývojové fázi, v níž tento mráz nevydržel. Pokud někdo sázel až v lednu (já také trochu), tak neměl problémy - jeho česnek ještě této citlivé fáze nedosáhl.

    ochlazení

    7. 3. 2013 13:03 Zakladatel vlákna: Ludek
    Chtěl bych vědět jestli se dá nějak ochránit vylezlý česnek cca 3 cm když se má příští týden ochladit až na - 10. Mám obavu aby se neopakoval loňský rok. Luděk
    7. 3. 2013 15:15 Honza Novák (ml.)
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    7. 3. 2013 18:53 Jan Kozák
    Ale loni bylo víc než mínus dvacet. Já žádná opatření dělat nebudu.

    Hniloba

    22. 10. 2012 21:21 Zakladatel vlákna: Pavel Kučera
    Dobrý večer, letošní rok pro mne nebyl přínosný. Třetina úrody mi zhnila, a nevím z jakého důvodu. Hniloba se projevila uhnitím kořenů. I když rostlina vypadala měsíc před sklizní zdravě, měla hnilobu. Česnek před výsadbou nemořím, ani nijak nenamáčím. Čím to může být způsobeno? Abych se vyvaroval této chybě v příštích letech. Děkuji za odpověd.
    23. 10. 2012 19:53 Jan Kozák
    Hlavní příčinou většiny zdravotních problémů česneku v tomto roce bylo namrznutí. Rostliny hynuly ještě i po polovině května. Klidně pracujte jako doposud, riziko, že česnek bude opět poškozen mrazem je minimální.

    česnek benátčan

    20. 9. 2012 15:17 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý den,
    Chci se zeptat na pár dotazů.Když na konci října vyseju česnek a nechci ho mořit musím ho namočit do vody?Když budou mrazy nezmrzne česnek do jara? kdy je lepší nasázet benátčana na jaře nebo na podzim? aby byla velká uroda...
    21. 9. 2012 14:28 Jan Kozák
    I to pouhé namočení do vody Vám zvýší výnos, rovněž tak podzimní výsadba. Česnek nikdy v zemi nezmrzne - letošní výjimky pouze potvrdila toto pravidlo.

    Letošní úroda

    30. 8. 2012 22:19 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
    Dobrý večer,
    posílám vám k nahlédnutí fotky mé první sklizně.Výnos byl ze 13kg zasazených cca 70kg sklizených.Díky sněhové přikrývce si myslím,že nám česnek nezmrznul,jak se bohužel stalo v jiných částech republiky.Doufám,že příští rok bude lepším i pro ty, kterým to letos nevyšlo.
    S pozdravem
    Jaroš R.
    30. 8. 2012 22:53 Jana Kopecká
    Dobrý den, moc pěkná sklizeň, gratuluji. Jaké jste pěstoval odrůdy?
    31. 8. 2012 11:26 Martin Harasim
    Nádhera. Nevím jak to bylo letos u vás s počasím, ale třeba u nás na opavsku bylo a stále je obrovské sucho (letos 160mm srážek oproti běžných 650mm) a snížené výnosy byly způsobené právě tímto.
    1. 9. 2012 8:54 Radim Jaroš
    Zdravím, počasí jsme měli velmi podobné, bydlím na Třinecku.Sucho bylo velké, měli jsme problémy i s vodou. Co se česneku týkalo myslím,že vliv horka způsobil hnilobu v důsledku zapaření,protože sluncem nahřáté pole zalil intenzivní déšť a hned na to přišly vedra.Ztráty na česneku byly,ale ve velmi malém poměru.
    1. 9. 2012 8:38 Radim Jaroš
    Přesně říct nemohu, ale jednalo se česnek,který pocházel od Bzence.Původ jsem neměl ničím doložený.Ale i tak byl moc hezký.
    3. 9. 2012 12:00 Jiří Král
    Pane Jaroš, ve Slezsku - Opava moc česnek nevyšel v r. 2012. Něco pomrzlo a zbytek byl dosti malý. Bylo sázeno ze sadby p. Kozáka. Takže děkujeme za přání na rok 2013 a přeji všem že bude úroda českého česneku lepší! ☺ ☺ ☺
    Zdraví všechny pěstitele a přátele česneku ♥ Jirka K. ♥ ☺

    Kdy budete rozesilat objednanou sadbu?

    27. 8. 2012 14:21 Zakladatel vlákna: marketa veigertova
    Dobry den,
    pane Kozaku, prosim Vás, kdy budete rozesílat objednanou sadbu česneku? Zatím mi nepřišel žádný mail, můžete prosím dát alespoň předběžný termín? Děkuji. (pro doplnění Vašich statistik - česnek, který jsem loni u vás koupila, sázela jsem až v prosinci - protože pořád bylo teplo, podařilo se mi trefit těsně před příchod mrazíků, přezimovalo a přežilo skoro vše, lokalita Rudná u Prahy, těžká jílovitá půda, v únoru sice holomrazy, ale česnek přežil (narozdíl od růží a několika dalších keřů...). Cibule jsem sklidila sice menší, ale zaplať pánbu za ně.). Mořila jsem sulkou, omylem 24 hodin, a přežilo to též.
    28. 8. 2012 6:58 Jan Kozák
    Ozveme se Vám ještě v tomto týdnu, rozesílat budeme příští týden.

    -25 stupňů

    26. 8. 2012 18:29 Zakladatel vlákna: vaclav vrba
    Chtel bych se zeptat jsem v oblasti kde v zime teplota klesa nekdy az na -25 stupnu nezmrzne me zasety cesnek?? dekuji
    5. 9. 2012 0:01 Honzík Novák (ml.)
    Ale nejprve se koukněte, jaké cibuloviny máte na zahrádce.
    Pokud Vám na zahrádce nepřezimují narcisky, nezbývá Vám než zkusit pouze odrůdy česneku pro jarní výsadbu.
    5. 9. 2012 12:11 Jan Kozák
    Česnek nikdy nezmrzne. Letošní výjimka potvrdila pravidlo.

    Sadbový česnek

    11. 8. 2012 18:57 Zakladatel vlákna: Marek Hruška
    Dobrý den, chtěl jsem si z Vašich webových stránek objednat sadbový podzimní česnek, bohužel jsem si přečetl, že to není možné. Chtěl jsem se zeptat proč tomu tak je a jestli existuje jiný adakvátní způsob, jak si objednat kvalitní sadbový česnek pro podzim 2012 ? Mnohokrát děkuji za odpověd, popřípadě radu.
    11. 8. 2012 21:17 Jan Kozák
    Sadby je letos velmi málo, protože i naše porosty byly tu více tu méně poškozeny mrazem. Sadbu (vyprodukovanou v režimu zákona o oběhu osiva a sadby) českého česneku v obchodní síti, natož u stánkařů, neseženete.

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:24 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:18 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:17 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:15 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:14 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    Poškozený česnek

    23. 7. 2012 22:12 Zakladatel vlákna: Vladimíra

    kolik sadby

    16. 7. 2012 15:40 Zakladatel vlákna: Marika Špringlová
    Dobrý den,

    jsem úplný začátečník v pěstování česneku, ale ráda bych na podzim osadila cca půl až jeden hektar. Prosím kolik kg sadby (odrůda Lukan) je potřeba cca na půl hektaru plochy.
    Předem moc děkuji za odpověď
    Springlová
    16. 7. 2012 20:53 Jan Kozák
    Orientačně 5 - 6 metráků podle sponu. Ale letos sadba Lukanu nebude. Ani deko.
    17. 7. 2012 16:51 Marika Špringlová
    Děkuji za odpověď.

    Jaké odrůdy z těch nejméně náročných na pěstování jsou tedy ještě pro letošní podzimní sadbu k mání?

    A dáváte společně se zakoupenou sadbou i nějaký certifikát pro pozdější prodej konzumního česneku?

    Děkuji
    17. 7. 2012 19:57 Jan Kozák
    My už nové objednávky nepřijímáme, ani v tržní síti letos sadbu našeho česneku nedostanete. Certifikát pro prodej českého konzumního česneku vydává občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích. Viz www.certifikat-cesneku.cz

    sázení česneku

    6. 7. 2012 5:17 Zakladatel vlákna: ohnoutka fr.
    Zdravím. Chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor: česnek mi vymrzl cca. z 85-90 procent na ploše 7 arů. Co zůstalo je zdravé i když drobné. Myslíte. že bych mohl česnek zasadit na stejné místo i ještě jednou ? Děkuji. Ohnoutka
    7. 7. 2012 7:17 Jan Kozák
    Bez znalosti tamních poměrů doporučuji pozemek vyměnit.

    mrazy

    2. 7. 2012 10:23 Zakladatel vlákna: Josef 1
    Dobré dopoledne vážený pane inženýre,
    dotazuji se prosím, která odrůda česneku byla letošními mrazy zasažena nejméně? Budu rád i za předběžnou informaci.
    Děkuji za kladné vyřízení.
    S pozdravem Kadlček
    2. 7. 2012 20:33 Jan Kozák
    Bjetin.

    Choroba

    24. 6. 2012 16:36 Zakladatel vlákna: Petr
    Dobrý den, po telefonické domluvě zasílám fotky česneku odrůdy Dukát. Chtěl bych vědět o jakou nemoc jde a jestli mohu nechat nakažený česnek na poli a zaorat. Děkuji za odpověď.
    24. 6. 2012 21:34 Jan Kozák
    Nemyslím, že byste měl česnek nakažený jakoukoliv chorobou. Podle mého je to důsledek zimních mrazů.
    24. 6. 2012 22:54 Honzík Novák (ml.)
    Pane inženýre, je pro takový porost jako je na obrázku výše lepší přihnojovat ledkem nebo listovými hnojivy?
    Děkuji za odpověď.
    25. 6. 2012 10:20 Jan Kozák
    Určitě listovými hnojivy.

    poléhání česneku

    23. 6. 2012 10:47 Zakladatel vlákna: Alexandr
    Dobrý den. Poprosil bych o radu,jak se dá předejít postupnému uvadání česneku odrůdu bohužel neznám,byl mě darován ale údajně je to některý z českých česneků.Kořeny jsou krásné a ani nejeví znaky škůdce.Lokalita Zlínsko
    23. 6. 2012 21:29 Jan Kozák
    Ne vždy se daří podle fotografií identifikovat problém. Pokud rostliny nebyly fotografované delší dobu (třeba den) po vytažení ze země, pak se mi jejich kořeny jako krásné určitě nejeví.
    24. 6. 2012 7:34 Alexandr
    Omlouvám se byly den staré,ale posílám nové foto ráno vykoplého česneku
    Děkuji za reakci
    24. 6. 2012 21:18 Jan Kozák
    Na kořenech jsou výrazné známky poškození, které jsou viditelné prakticky u všech česneků, pokud na nich v kritické době neležel sníh. Rostlina už končí vegetaci a s tím nic nenaděláte.
    25. 6. 2012 19:39 Alexandr
    Ano. Vegetace je již u konce,takže budu postupně vadnoucí řádky vytahovat na světlo:-). Děkuji a budu se těšit na další třeba přívětivější sezonu.

    česnek

    18. 6. 2012 8:23 Zakladatel vlákna: Fűrbacherová
    Dobrý den, vytahala jsem na zahrádce česnek co velmi žloutl a palice byly pokryté bílou plísní a okolo kořenů na spodní části česneku byly klubka jakoby,tenkých článkovaných rúžovohnědých háďátek asi centimetr velikých. Česnek jsem očistila a vypadá dobře ,ale myslím si že dlouho nevydrží. Mám malou zahrádku a česnek byl na slunném záhonku po rajčatech a letos jsem ho poprvé nemořila sulkou.Prosím poraďte mi zda mám záhon nějak ošetřit a co ta háďátka jsou a jaká je prevence.Děkuji za odpověď Dáša.
    22. 6. 2012 9:08 Jan Kozák
    Bez fotky si "bílou plíseň" nedovedu představit. Ta "háďátka" nejsou háďátka. Mohou (i nemusí) to být drátovci, ale určitě Vám nedělají na česneku škodu. Tím, že byl letos česnek nebývale poškozen mrazem, projevuje se na něm hodně problémů, s nimiž víceméně nic nenaděláme.

    Vývoj porastu

    7. 6. 2012 9:18 Zakladatel vlákna: Jozef Demský
    Keďže som to nestíhal priebežne, tak aspoň takto v skratke prehľad od 30.4. do 6.6. Prezimovanie cesnaku bolo na 99%, sem tam niečo nevzišlo ale to mohlo mať inú príčinu ako tohtoročné silné mrazy (aspoň u mňa). Na obrázku sprava: 3x krajová odroda (asi Ruský paličiak, ale 100% spokojnosť), 2x Bjetin (výborný stav), 1x Benátčan (ach jaj), 1x začiatok riadka ešte Benátčan potom DHV, 2x Anton a 1x Slavin.
    7. 6. 2012 9:25 Jozef Demský
    Na obrázku z pravej strany: 2x Slavin, 2x Anton, 2x Benátčan, 1x Bjetin, 3x krajová odroda.
    7. 6. 2012 9:26 Jozef Demský
    Na obrázku z pravej strany: 2x Slavin, 2x Anton, 2x Benátčan, 1x Bjetin, 3x krajová odroda.

    odrůda

    29. 5. 2012 8:26 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    Dobrý den,
    Sázel jsem česnek loni poprvé...
    Mám zasazen na půlce cca 75m2 DHV a na 75m2 Vekan.
    DHV je super přežilo tak 85%, ale Vekan má o polovinu slabší rostliny a tak 75% zmrzlo, jsou to spíš takové nitky...
    Poraďte mi která odrůda je podobná DHV co se týče pěstování, náročnosti půdy atd, mám spíše těžší půdu.Žádná černozem nebo písek, spíše jílovitá půda...
    Středočeský kraj Kouřimsko.
    Jde mi o to jaký druh česneku mám začít shánět pro příští sadbu. Za info předem moc děkuji!
    29. 5. 2012 20:20 Jan Kozák
    Na česnek (a nejen na česnek) působí celá řada vlivů a ve vzájemné kombinaci, takže je dost problematické do dané oblasti jednoznačně doporučit nějakou odrůdu. Je to potřeba vyzkoušet. Ale letošní rok nemůžete brát jako nějaké vodítko. To, že česnek zmrzl, je zcela výjimečné. Vy jste dopadl ještě velmi dobře.

    ??

    25. 5. 2012 10:09 Zakladatel vlákna: Václav Vaněk
    Dobrý den
    Rád bych se Vás zeptal na jeden problém, z ničeho nic mi začal česnek žoutnout , ale nejde o nedostatek dusíku, vyndal jsem asi 10 sazenic a palička je zaplísněná, nikdy se mi to předtím nestalo , nemám odrůdu od Vás, ale mám svoji osvědčenou, čím to může být, myslíte si , že to může být ještě pozůstatek mrazů?
    Díky za odpověd
    25. 5. 2012 20:34 Jan Kozák
    Úvod stejný jako výše, nemáte na mysli palice (ty má česnek nahoře), nýbrž cibule. Ale i tak je to neblahá zásluha mrazů, nic s tím nenaděláte.

    porosty poškozené mrazem

    15. 5. 2012 22:52 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
    Dobrý den, chci se podělit o zkušenosti se stavem porostů po letošní zimě. Mám 30 arů Lukanu, lokalita 400 m.n.m., okr.Č.Budějovice. Odhaduji, že zimu přežilo asi 40% rostlin, ale ještě stále jsou v porostu česneky, které živoří a některé zřejmě ještě uhynou. Celkově stav porostu není dobrý. Na stejném pozemku byla vysazena ještě francouzská odrůda Thermidrome, nepřezimoval ani jeden kus. Volná místa byla v půli dubna osázena odr. Flavor, ten roste velmi dobře, už teď je větší a hlavně silnější než Lukan. Obě ozimé odrůdy vysadil též můj strýc na Šumavě, asi 700 m.n.m., přezimovalo vše, Thermidrome je pěkný, silný porost, Lukan je o poznání slabší. Strýc ještě sází oz. paličák neznámé odrůdy, palice má 4-5 stroužků, tvoří drobné pacibulky. Taktéž beze ztrát, silný porost. Své porosty jsem přihnojoval dusíkem (lAD 27%, 5% roztok močoviny, LV 15,5% od půlky března asi ve 14 denních intervalech), přesto se mi zdá, že Lukan nereaguje, jak by měl. Je možno použít nějaký růstový aktivátor (napadá mě Atonik), případně listové hnojivo? Děkuji za odpověď
    16. 5. 2012 9:04 Jozef Demský
    Dobrý deň. Nebudem reagovať na príspevok pána Bártla, to nie je v mojej kompetencii, ale v súvislosti s jeho príspevkom by som sa rád opýtal pána Ing. Kozáka či pri tak častom hnojení nemôže dôjsť k prehnojeniu cesnaku. Je mi jasné, že to závisí od použitej dávky hnojiva, ale...v časti "Pěstování česneku" doporučujete myslím 3 hnojenia asi v mesačných intervaloch (+-). Môže mať prípadné prehnojenie porastu vplyv na skladovateľnosť cesnaku? Ďakujem za Vašu odpoveď.
    19. 5. 2012 21:25 Jan Kozák
    Už jsem se setkal s případem, kdy si pěstitel špatně vypočetl dávku a dal míst 1 kg ledku na ar 12 kg. Česneku to neuškodilo, samozřejmě ani nepomohlo, skladovatelnost to asi také neovlivnilo. Pouze se dostalo víc dusíku do podzemních vod, také následná plodina si ho ještě dost užila.
    23. 5. 2012 10:03 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak mi Váš příspěvek uniknul. I z Vaší zkušenosti je zřejmé, že ačkoliv české odrůdy byly mrazem ve většině oblastí poškozeny, francouzské tam nevydržely vůbec. Bez ohledu na odrůdy jarní výsadby letos výjimečně vypadají lépe než ozimé. Použití Atoniku bych viděl jako reálnou možnost pro zlepšení stavu porostu.

    Škůdce

    15. 5. 2012 14:04 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se nejedná o háďátko. Našel jsem jej při procházení porostu a likvidování zakrslých rostlin.Červík neleze, kroutí se a je na podpučí a hnijících částech stroužku. Přikládám 3 obrázky, snažil jsem se o co nejvyšší kvalitu. Děkuji za odpověď
    15. 5. 2012 14:06 Petr Štěpánek
    Nemá tak velkou černou hlavičku,tady na fotce je to asi zbytek hlíny
    15. 5. 2012 14:07 Petr Štěpánek
    15. 5. 2012 20:59 Jan Kozák
    Jedná se o důsledky poškození mrazem, ten Váš "červík" je tam druhotně, nejedná se o škůdce.
    16. 5. 2012 19:25 Petr Štěpánek
    Děkuji, to jste mě potěšil,pane inženýre.Přidávám fotku porostu focenou dnes: Zleva slabší Benátčan,uprostřed 3 řádky Jovan,Vekan(8 řádků) a u plotu 2 řádky Lukan,ten je dost poškozen mrazem (50%). Sázeno přelom listopad/prosinec,Olomoucko
    17. 5. 2012 12:20 Jana Kopecká
    Dobrý den, gratuluju, moc pěkný porost. Prosím, pěkně, kolik kg jste sadil? To jen pro představu. Děkuji a přeji dobrou sklizeň.
    17. 5. 2012 13:25 Petr Štěpánek
    Sázel jsem přibližně 40 kg na plochu 300m2.Díky za pochvalu,snad to vydrží až do té sklizně.

    Jak dál s rozmary počasí?

    7. 5. 2012 22:02 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Zdravím a omlouvám se, ale opravdu bych potřeboval odpověď na předešlé otázky.Česnek před výsadbou namočím, aby se probudil a mohl se bránit nemocem. Vytvoří kořeny a co dál. Je v tuto dobu ve fázi růstu, nebo se zastaví a spí? Na jaře se znovu probudí a pokračuje v růstu?U známého jsem objevil řádek zapomenutého česneku, již dva roky starého na záhonu nechaném ladem.Česnek nádherný cca 60cm vysoký--neuvěřitelné.Bez hnojení -v plevelu -bez stříkání-silný jako palec.Proto chci pochopit fáze růstu, abych mohl něco udělat příště lépe. Třeba již 50let taková zima nebude, ale co když nás další podobné čekají.Je jaro, ale já stejně nevím, kdy jsem měl loni sadit.Pokud někdo odpoví, budu vděčen.Co se týče postřiku na list Ligno.. + hnojiva vč močoviny opravdu fungují - cca každý týden stříkám a na česneku je to znát.Snad bude i na sadbu.Děkuji PetrK.
    8. 5. 2012 20:52 Jan Kozák
    Toto by byla činnost pro výzkumná pracoviště (univerzity, výzkumné ústavy), ale pochybuji, že by to byl ochoten někdo financovat. Stejné pozorování se zapomenutým česnekem mám také. Včera jsem získal informaci, že ve Francii jsou pamětníci, že tam česnek zmrzl před 170 lety. Ne že by si to osobně pamatovali, ale tato vzpomínka je součástí dědictví.
    9. 5. 2012 19:42 Honzík Novák (ml.)
    Pokud brambory zůstanou zapomenuté na záhumence, spousta jich v našich podmínkách přečká zimu a na jaře roste jako plevel. Ale, když je záměrně na základě této zkušenosti nasázíte jako ozimé, vymrznou na 99%.
    Česnek přirozeně roste najednom místě ale my potřebujeme sklízet, tedy každoročně přerušovat jeho přirozený cyklus.
    Fandím Vašemu nadšení jak vlastní zkušeností ověřit praxi našich předků.
    9. 5. 2012 22:27 Petr Konopka
    Zdravím pane Nováku, děkuji za příspěvek, ale není to o nadšení. Pokud zaplatíte desetitisíce za sadbu a nepovede se vypěstovat, pak je to spíše k pláči a nadšení smutně odchází. Tak dvacet let mám nějaké zažité postupy a sázel jsem téměř vždy vlastní sadbu. Tedy nové odrůdy -- získávám nákupem, ale poté si vyhodnotím a namnožím sám. Před operací jsem skončil a počítal, že již to nepůjde. Vše dopadlo ok, tak jsem promyslel postup a sadbu musel zakoupit. Byl to nářez sehnat, ale sázení již musím rozložit na delší období. Těžší půda také vyžaduje pěkné počasí a tak listopad či prosinec nevychází. Skuste mi tedy vysvětlit –po zasazení česnek pustí kořínky –při namočení rychleji, aby se mohl bránit chorobám. Je tedy již v listopadu v růstu—pak teplo v lednu a na to mráz a je třeba hotovo. Někteří však i při holomrazech dopadli dobře. Proto jsem chtěl získat návod, jak věci dělat lépe. ,, Prý jen hlu… se učí na svých vlastních chybách“ Prosím tedy, pokud má někdo postup, který dopadne dobře i letos, nechť se podělí. Za což všem dopředu děkuji. I Vám Jane a můžete mi napsat na email, pokud máte tip. PetrK

    Další informace

    6. 5. 2012 21:31 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Soukupe, to je zajímavé, prosím, můžete to více rozepsat. Z čeho jste v březnu usoudil, že máte tak velké ztráty? Česnek nelezl, nebo žloutnul? Tak vysoké procento zlepšení, to je super, moc vám to přeju. Protože letošní zima byla opravdu netypická, myslím, že budeme všichni vděční, když nám váš případ víc popíšete. Děkuji a a ať vám česnek pěkně roste.
    6. 5. 2012 23:20 Roman Soukup
    Dobrý večer,v březnu česnek mi všechen vylezl pak postupně mu listy začali žloutnout,deset procent porostu zašlo uplně zbytek se postupně vzpamatoval, p.Kopecká narážíte že lžu?jestli nevěříte přijeďte Háj u Duchcova tam bydlím.Nemám zapotřebí tady se povyšovat,dělat chytrého.S Váma se podělím když přijedete se kouknout na česnek.Jestli u Vás nelezl česnek v březnu tak u nás ano,obec Háj leží 158 m.n.m. Číslo když potřebujete policii,všichni vědí jaké letos to je z česnekem.Těším se na Vás na brzkou viděnou.
    6. 5. 2012 23:59 Roman Soukup
    Článek který jste psala.
    7. 5. 2012 1:19 Jana Kopecká
    Pane Soukupe, omlouvám se, netuším, jak jste z mé otázky vyčetl, že pochybuji o tom, co jste napsal. V žádném případě jsem to tak nemyslela. Naopak mne to zaujalo. Už od února si tu navzájem vyměnujeme postřehy. Optimistické střídaly ty pesimistické, pak se tu mihla zpráva od pěstitele, že příroda koná zázraky a že se někomu vytvořilo náhradní podpučí. Proto jsem po vás chtěla víc informací. Protože z věty: "Jinak v polovině března jsem skoro odepsal všechen česnek ale příroda byla jiného názoru 10% ztráty" jsem ópravdu nepochopila jestli byl problém v tom, že porost žloutl a ted se vám vzpamatoval nebo naopak nelezl. Jen proto jsem se ptala. Část pěstitelů posílala opravdu podrobné "reporty", požádal nás o to pan Kozák a mne to přišlo jako dobrý nápad. Protože si říkám, že se takto dá vysledovat, jak česnek regeneruje, na co reaguje atd. A mám pocit, že letošní zima si opravdu "pohrála" někdo odepsal téměř vše, někdo naopak nepřišel téměř o nic. Velké rozdíly jsou i v porostech poblíž sebe, proto jsem se vyptávala. Můj porost je v jiné n m než váš. Mne například Stanik lezl pořádně až okolo velikonoc. Opravu upřímně vám přeju co nejlepší sklizeň. Kontrola na místě opravdu není nutná. Nejvíc volného času mi zabere péče o vlastní zahrádku. Ještě jednou se omlouvám, za vzniklé nedorozumnění.
    7. 5. 2012 17:51 Roman Soukup
    Dobrý den p.Kopecká nemusíte se omlouvat,jedno slovíčko člověk někdy si vyloží jinak nic se nestalo život jde dál,až bude trochu času vložím foto přeji pěkný den.

    Dopnění článku o jednotlivé odrůdy

    26. 4. 2012 21:45 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý večer pane Kozáku, zminoval jste že doplníte článek o "zmrzlém" česneku o přehledem jak mráz ovlivnil jednotlivé odrůdy, je možné prosím informace do článku přidat? Rozmýšlím se na základě svých zkušeností jaké odrůdy v květnu objednat a vaše shrnutí by mi velmi pomohlo. Vím že je to záležitos individuální, například mě Bjetin na vlhčím pozemku s těžší půdou, 340 nm přezimoval skvěle a jiní pěstilé hlásili velké ztráty. Nicméně nějaké obecné shrnutí by nám jistě pomohlo. Velice děkuji
    28. 4. 2012 21:25 Jan Kozák
    Bjetin skutečně vychází letos nejlépe. Máme sice zpracované nějaké popřadí odrůd, ale nejde o vědecky podloženou informaci, proto s ohledem na konkurenční firmy ho nezveřejníme. Ale dám Vám vodítko. Bude to nabídka sadby od producentů. Pro Vaši informaci jsme pouze tři. Kromě nás ještě TAGRO Červený Dvůr (odrůdy Tantal a Tristan) a MORAVOSEED Mikulov (Dukát, Unikát a jarní Lumír). Některé odrůdy budou na trhu určitě chybět.

    citlivost

    26. 4. 2012 21:15 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Přídám svůj laický názor, mě letošní zimu suveréně nejlépe přečkal Jovan, Havran, Bjetin a lokální odrůda asi Rusák. Naopak Lukan, Benátčan, co jsem sadila do těžší vlčí půdy jsou z víc jak z 50 prc fuč.

    Příroda snad bude čarodějka

    26. 4. 2012 8:41 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    ZDRAVÍM a nevzdávejme se - snad nám pomůže.Řekl jsem si,když je podpupčí se suchými kořeny, tak dám živiny na list. Co 4 dny jsem stříkal Vegaflor poté Kristalon - nějaké na cibuloviny od loni - na radu PavlaB močovinu s Lignohumátem.Sousedi si asi ťukali na čelo a žena mne přesvědčovala ať toho nechám.V úterý se mi zdálo, že je česnek trochu zelenější a už se neztrácí.Po přečtení článku od Vladimíry jsem běžel na pole.Oběvují se nové listy.Po vyrytí jsem zjistil, že žížaly očistily shnilou část stroužku a zhruba 3 mm nad suchými kořeny do boku vyrazily nové kořínky cca 5-8 ks na sazenici.U deseti vyrytých sazenic Jovanu,Bjetinu,Havranu ba i Dukátu stejný úkaz.Možná je to náhoda, ale chci dát příští týden znovu močov.+ Ligno.Dal jsem jen cca 2,5% roztok, ale chci zvýšit na 5%.Opravdu se nemusím bát?Snad se příroda ustrne a pomůže nám, aby bylo alespoň na sadbu.Přeji všem pevné nervy a kus štístka.PetrK
    26. 4. 2012 10:21 Zdeněk Petrbok
    Zdravím pane Konopko. U mne bylo poškození zhruba na 10%, hlavně kraje řádků a řešil jsem to podobně. Každý týden jsem přihnojil na list Lignohumátem Max a kupodivu se dotčené rostliny vzpamatovaly. Po úterním dešti je celý porost krásně zelený a silný. Příroda je opravdu mocná čarodějka. Přeji proto všem, aby "čarovala" i u ostatních pěstitelů. Krásný den všem.

    příroda opravdu čaruje

    25. 4. 2012 19:18 Zakladatel vlákna: Vladimíra Schabowská
    Příjemný den panu Kozákovi a všem ostatním.
    Šla jsem dovytahat zbytky po zmrzlém česneku(cca 70%),abych mezery zaplnila sazečkou cibulí.Totéž jsem doteď dělala každou chvíli,abych viděla jak to vypadá.Bylo to jak všichni znáte,nadzemní část se snadno vytáhla, postupně přecházela do rozbředlého spodku. Nyní pozor, nať již vytáhnout nejde,po vytažení zjistíte, že nadzemní část je od shnilého stroužku čistě oddělena,zahojena, s jakýmsi "nálitkem",zřejmě vytvořené náhradní podpučí,z kterého začínají vyrůstat kořínky,již 3-5 cm dlouhé. Z rostlinek již vyrůstají i pěkné, nové listy.
    Porost určitě ponechám, abych viděla,jak se příroda sama snaží vyrovnat s požkozením.
    25. 4. 2012 21:07 Jan Kozák
    Tak na to se musím také podívat.
    123Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne