Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Hypermangan Zpět na diskusi

  Moření česnesku

  13. 10. 2020 14:08 Zakladatel vlákna: Alena Petrův
  Dobrý den, z předcházející diskuze jsem se dozvěděla, že  moření je nyní vhodné až před výsadbou.  Moří se 4% roztokem Sulky? Zatím jsem mořila hypermanganem.
  Děkuji za odpověď. .
  13. 10. 2020 16:03 Jan Kozák
  Moření v Sulce doporučujeme, varujeme však před dlouhou dobou moření, která se uvádí na obale. Význam Sulky je pouze proti roztoči vlnovníku česnekovému, který je už několik let velmi významným problémem. Na něj stačí dvě hodiny. Hypermanganem nic nepokazíte, otázkou je, jestli má význam i hypermangan. Určitě má hlavní význam tohoto ošetření voda, což je jednoznačně prokázáno. Zrovna tak je prokázán kladný vliv na zdravotní stav i výnos přípravku Rizocore. My ho doporučujeme, protože ho sami už několik roků používáme.

  hypermangan

  11. 3. 2018 14:16 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den, mohu použít na dezinfekci půdy hypermangan. Dusíkáté vápno již nestihnu. Chtěla bych ještě zasadit pár česneků. Děkuji
  11. 3. 2018 19:20 Jan Kozák
  Hypermanganem nic nepokazíte. Naopak, česnek akumuluje mangan, takže mu tím trochu ulehčíte hledání. Ale výrazný význam bych tomu nepřikládal.

  zpět k hypermanganu

  13. 10. 2013 16:47 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN,
  MINULE JSTE MI NAPSAL,CITUJI-Nyní nemořte ničím, není takové teplo, aby česnek mohl rychle uschnout.NYNÍ JE VENKU PŘES DEN 21 STUPŇŮ,SUŠÍM NA TOPENÍ HOUBY I KŘÍŽALY,TAK PROČ BY MI NEUSCHL ČESNEK? MYSLEL JSTE LETOS UŽ NIČÍM NEMOŘIT,NEBO POZDĚJI?KAŽDOPÁDNĚ BYCH RÁD VĚDĚL,JAK DLOUHO PŘED SADBOU TEN HYPERMANGAN POUŽÍT A JAK DLOUHO MOŘIT.,ČETL JSEM NĚKDE 6 HODIN MOŘIT.NA TĚCHTO STRÁNKÁCH PÍŠE JEDNA PANÍ,ŽE ČESNEK SÁZÍ JEŠTĚ MOKRÝ,LAIK PAK NEVÍ,PRO CO SE ROZHODNOUT.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
  14. 10. 2013 11:15 Jan Kozák
  Teď určitě nemořte. Nechejte to až těsně před výsadbou. Ale budete-li sázet česnek mokrý nebo ho necháte oschnout, je jedno. Nemělo by to však trvat déle než jeden den. K hypermanganu Vám už nic dalšího nesdělím, v žádné literatuře o něm není zmínka.

  moření hypermanganem

  5. 10. 2013 11:50 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN,
  BOHUŽEL JSTE MI NEODPOVĚDĚL NA POSLEDNÍ OTÁZKU V TOM SMYSLU,KDY MOŘIT TÍM HYPERMANGANEM,ZDA UŽ NYNÍ,NEBO AŽ TĚSNĚ PŘED VÝSADBOU,-ZÁLEŽÍ I NA OBARVENÍ VODY,TEDY MNOŽSTVÍ HYPERMANGANU?DĚKUJI.
  5. 10. 2013 12:26 Jan Kozák ml.
  Nyní nemořte ničím, není takové teplo, aby česnek mohl rychle uschnout.

  MOŘENÍ

  4. 10. 2013 9:57 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN,
  NAKONEC JSEM OD ROVRALU UPUSTIL,TEN JSTE DOPORUČOVAL POUŽÍT DEN PŘEDEM.NA JINÝCH STRÁNKÁCH ALE DOPORUČUJETE UŽ ZAČÁTKEM ZÁŘÍ MOŘIT.CHCI ZKUSIT HYPERMANGAN,JAK HO TEDY PŘESNĚ POUŽÍT?DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
  4. 10. 2013 20:16 Jan Kozák
  Moření na začátku září skutečně doporučuji, ale pouze v Sulce a v období, kdy je teplo a roztoč vlnovník česnekový může dělat velkou škodu. Použití Rovralu je vhodné těsně před výsadbou.
  Hypermangan je dezinfekční prostředek, proto může mít kladný vliv i na česnek. Ale stejně si myslím, že důležitější než hypermangan je ta voda. To možná platí i při moření Rovralem.

  česnek

  8. 9. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: jan
  Dobrý večer,
  Chci se zeptat jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem? Můžu česnek namořit v hypermanganu? Co se stane když ho nenamořím?
  8. 9. 2012 20:52 Jan Kozák
  Sadba je pěstována v režimu zákona o oběhu osiva a sadby, během vegetace i ve skladu je kontrolován zdravotní stav. Do roztoku hypermanganu stroužky namočit můžete (ale nejde o moření), nic tím nepokazíte, bude-li to mít kladný vliv, to nevím.

  Chemické ošetření česneku po sklizni.

  2. 6. 2011 21:55 Zakladatel vlákna: Standa
  Dobrý den, přestože jsem vyzkoušel snad všechny druhy sušení česneku po sklizni, mám zkušenost, že v lednu začíná až 10% sklizně trpět plísní, stroužky se nedají konzumovat. V rádiu jsem slyšel, že čínský česnek je proti plísni ošetřen chemickým přípravkem, který je neškodný pro konzumaci. Na webových stránkách o manganistanu draselném - hypermanganu jsem se dočetl, že tmavě fialový roztok hypermanganu se používá kromě aplikace na plísně na chodidlech též na likvidaci plísní na cibulovinách a to vymácháním cibulovin v roztoku. Můj dotaz : máte pane Kozák zkušenosti s chemickým ošetřením česneku po sklizni, pokud ano, jak se provádí. Před sušením nebo po usušení, jakou koncentrací přípravku. Hypermangan by měl být absolutně zdravotně nezávadný. Pokud nemáte zkušenosti, jistě jste slyšel, jak to eventuálně dělají jiní. Děkuji za odpověď.
  12. 6. 2011 15:09 Jan Kozák
  Oblast skladování česneku vidím v současné době také dost problematickou z důvodu častého výskytu vlnovníka česnekového. O nějakém používání chemikálií nic nevím. Možná někdo z návštěvníků poradí.
  16. 6. 2011 21:00 Vladko
  Hypermangan je kancerogen!!!
  25. 6. 2011 6:58 Knor
  Dobrý den, já jsem šlyšel že v Číně po sklizni ošetřují česnek, tak že ho máčí v louhu.
  2. 8. 2011 12:37 Svoboda L.
  S uskladněním nemám problém,podmínkou je asi zdravý výpěstek, vysušený, vzdušně uskladněný (papírová krabice, přepravka) a hlavně přirozené sucho. Teplota je druhořadá. V mém případě - podkroví na chatě v zimě promrzá - česnek bez úhony.

  dotaz

  2. 4. 2011 18:39 Zakladatel vlákna: Karel33
  Chtěl jsem se Vás zeptat, jestli nevadí moření sadby od Vás před výsadbou hypermangánem, pokud ne jak by měla trvat dlouho. Chtěl jsem také vědět, jestli je dobré stroužky sázet do písku, který se nasype do jamky výsadby,nebo jestli to sadbě uškodí, bylo mi to doporučeno, ale jelikož jsem česnek nikdy nepěstoval, zajímal by mně Váš názor, nechci totiž používat žádné postřiky při pěstování. Dále by mě zajímalo, jakou jarní odrůdu by jste mi doporučil v západních čechách nad. výška kolem 400m, nejsme oblast, kde by se česnek pěstoval.Předem děkuji za odpověď.
  2. 4. 2011 21:35 Jan Kozák
  Že se hypermangan používá k dezinfekci sadby u některých pěstitelů, to vím. Určitě tím nic nezkazíte, když stroužky v roztoku půl hodiny namočíte, ale roztok by měl být jen slabě růžový.
  Sázení do písku považuji, mírně řečeno, za nesmysl. Je to pracné a v případě malé vlhkosti bude déle trvat, než česnek zakoření, protože písek nezaručuje vzlínavost vody. Pokud se u Vás běžně česnek nepěstuje, mohl byste z jarních odrůd zkusit JP633. V současné době už na skladě nic nemáme a během několika hodin ukončíme už i příjem objednávek na sadbu ze sklizně 2011.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne