Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Konzumní vs sadbový česnek Zpět na diskusi

  Jednotlivé stroužky

  28. 11. 2022 18:07 Zakladatel vlákna: Budimír Bednář
  Dobrý den,
  při dělení palic Matinu na jednotlivé stroužky jako příprava na jarní sadbu vznikly některé stoužky bez celistvé slupky - je možno i tyto uchovat do jara pro sadbu?
  Je možno je nyní konzumovat, nebo mají palice ošetření, díky kterému neradno česnek konzumovat?
  28. 11. 2022 19:28 Jan Kozák
  Nebylo moudré rozdružovat cibule pro jarní výsadbu už nyní. Když už to je, doporučil bych už vysázet. My tyto česneky sázíme také na podzim, protože v zemi je jim líp než ve skladu. Ale k Vašemu dotazu: že chybí slupka není na závadu a pokud ho chcete konzumovat, není žádný problém: sadba česneku není nijak chemicky ošetřena, technologie pěstování je shodná s pěstováním konzumního česneku.

  Konzumace sadby?

  22. 11. 2022 12:20 Zakladatel vlákna: Michal Krejci
  Dobrý den,

  Zbyly mi po výsadbě nějaké stroužky (nemořené). Je možné sadbový česnek konzumovat (je sadba nějakým způsobem chemicky upravována)?

  Děkuji za odpověď.
  22. 11. 2022 17:37 Jan Kozák
  Sadba česneku má stejné konzumní parametry, jako konzumní česnek. Proto nevyužitou sadbu můžete normálně využít v kuchyni.

  konzumace česneku

  9. 10. 2021 22:44 Zakladatel vlákna: miloslav ambrož
  Česnek pro sadbu lze  normalně  konzumovat ?
  Není nějakým způsobem  ošetřen ?  děkuji
  10. 10. 2021 12:03 Jan Kozák
  Nepotřebnou sadbu můžete využít běžným způsobem v kuchyni. Není chemicky nijak ošetřena.

  sadbový česnek

  7. 9. 2020 17:02 Zakladatel vlákna: Marie Doubková
  Dobrý den,
  koupila jsem si od Vás sadbový česnek. Je možné zbytek česneku zpracovat na vaření v kuchyni?

   Děkuji
  8. 9. 2020 20:36 Jan Kozák
  Můžete ho použít při vaření i na syrovo. Pěstování sadbového česneku má stejnou technologii jako pěstování česneku konzumního.

  česnek určený k sadbě vs. ke konzumaci

  2. 9. 2020 15:00 Zakladatel vlákna: Michaela Kruchlová
  Dobrý den, máme doma debatu na téma česnek určený k sadbě vs. ke konzumaci a chci poprosit o vysvětlení. Přítel tvrdí, že mužeme zasadit česnek, který jsme koupili u farmáře ke konzumaci nebo od rodičů - který oni věpěstovali. Četla jsem Váš článek o tom, že tímto koupeným česnekem můžeme na políčko zanést různé choroby. Ptal se mě, jaký je tedy rozdíl mezi česnekem co prodáváte vy (určený k sadbě) a tím koupeným. Nedokázala jsem mu odpovědět...
  Moc děkuji za odpověď
  2. 9. 2020 17:25 Alois Juráň
  Dobrý den .Není to na mne ale pokusím se stručně také odpovědět.Porost česneku  určeného na sadbu musí být kontrolovaný rostlinolekaři jinak nedostane příslušný certifikát a jako sadbový nesmí být prodáván..
  2. 9. 2020 21:10 Jan Kozák ml.
  Jako sadba se označuje ten materiál, který byl vypěstován v režimu zákona o oběhu osiva a sadby. Konzumní česnek je veškerý ostatní. Pro zákazníka to znamená, že dostává sadbovou kvalitu bez závažných chorob a škůdců. Kritéria sadby jsou dána vyhláškou. Když se producentovi sadby pomíchají vizuálně stejné cibule více odrůd, nesmí je prodat jako sadbu. Když se mu cibule rozpadnou nebo jsou příliš malé, nesmí je prodat jako sadbu. I kdyby to byli zákazníci ochotni koupit se slevou. Jako konzumní česnek lze s vhodnou cenovou politikou prodat ledacos.
  Sadba je výrazně více limitovaná. Její distributor se nezodpovídá pouze zákazníkovi, ale i státu ve formě jeho úřadů. Musí kupříkladu evidovat, kterou partii sadby dodal kterému obchodu či pěstiteli, na kterých stanovištích byla všechny předchozí roky množena atd. Aby bylo možné určit, které partie je případně nutné stáhnout z trhu. Je přesně definováno, jak může prodej probíhat. Proto se při prodeji v pytlích sadba plombuje, malá balení musejí být v obalu, ve kterém bez nástrojů nelze cibule vyměnit atd. Distributor mimo jiné garantuje, že po celou dobu uvádění na trh se jedná o identickou odrůdu. Pokud by mu během toho odrůda zmutovala, nesmí ji prodávat.
  Když se podíváte na bratrovu stránku na instagramu, uvidíte tam nějaké laboratoře, hromadu izolátů, všude milion cedulek. To není běžné vybavení, které se používá při produkci konzumního česneku. I když samotná technologie pěstování sadby a konzumního česneku je stejná, nejedná se o stejný produkt.
  Pak je ještě jeden pohled na věc. Šlechtění nové odrůdy je velmi finančně i pracovně náročné. Nedávno se tu uvádělo, že na odrůdu to vychází cca milion korun, plus investice do uvedení na trh a do ozdravování po celou dobu, co je odrůda na trhu. To je financované z prodeje sadby. Aby šlechtění dávalo smysl, jsou odrůdy chráněné a držitel práv k odrůdě má nárok na licenční poplatky těch, kdo z jeho práce těží. Je dobré si uvědomit, že nákupem sadby přispíváte na její vývoj a udržování. Když odrůdu koupíte načerno nebo si pořídíte cibuli, kterou budete donekonečna přesazovat, sice ušetříte, ale je to na úkor ostatních. To je pak na svědomí každého.
  Vrchol je, když pak někdo jde na veřejné fórum držitele práv k odrůdám referovat o tom, jak je skvělé pěstovat konzumní česnek, že odrůdu stačí koupit jednou v životě atd. Což se i zde pravidelně objevuje. Z mého pohledu se jedná o nebetyčnou drzost. (Zdůrazňuji, že se jedná o můj osobní názor.)
  To se týká komerčně dostupných odrůd. U starých krajových odrůd je situace jiná. Ty v sadbové kvalitě neexistují. Jejich udržování je prospěšné, protože když taková odrůda zanikne, už ji nikdo neobnoví. Přitom by v budoucnu mohla být doceněna nějaká její vlastnost, která bude u ostatních chybět.
  3. 9. 2020 9:08 Michaela Kruchlová
  Moc Vám děkuji za Vaši obsáhlou odpověď. Včera jsem u Vás objednala sadbu . Líbí se mi lidé jako jste Vy/Vaše firma - máte hezké, přehledné stránky. Vše do detailu popsané a vysvětlené. Věnujete se jedné veci a tu děláte pořádně. Děkuji
  3. 9. 2020 13:18 Jan Kozák ml.
  Děkujeme za milá slova, udělala nám radost.

  Konzumace koupeného česneku

  1. 7. 2020 17:45 Zakladatel vlákna: Iveta Jandáčková
  Dobrý den,mohu zakoupený česnek používat k přímé konzumaci.děkuji Jandáčková
  1. 7. 2020 20:14 Jan Kozák
  Otázka je hodně stručná. Pokud se bavíme o nepotřebném přebytku sadby od nás, pak s konzumací není problém.

  Choroby

  28. 5. 2020 17:23 Zakladatel vlákna: Nikola Burkoňová
  Dobrý den,

  chtěla bych Vás poprosit o radu o co se jedná. Loni jsme si koupili a nasázeli jsme odrůdu Bjetin. Česnek pocházel od nejmenovaného pěstitele. Dále pěstujeme i jiné odrůdy a ty jsou bez problémů. V porostu se nacházejí velké zdravé rostliny až zcela zakrnělé a uschlé. Přikládám fotku níže. Děkuji a přeji hezký den. Burkoňová 
  ChorobaChorobaChoroba
  28. 5. 2020 19:28 Jan Kozák
  Riziko výsadby konzumního česneku není sice příliš vysoké, ale případné negativní důsledky jsou zcela zásadní. V tomto případě jste si vysadila ve své zahradě i háďátko zhoubné. Máme tu příklad, že mé varování před výsadbou konzumního česneku není plané.

  Je možné jíst sadbu?

  14. 12. 2019 17:21 Zakladatel vlákna: Frantisek D.
  Dobrý den,
  letos jsme zde objednali sadbu Lukan a balíček 8 různých druhů česneku. Provedli jsme vysazení, ale některé kousky nám ještě zbyly a nemáme je již kam zasadit. Je možné je normálně sníst, nebo jsou již něčím mořen či stříkány a právě proto jsou vedeny jako sadba? Děkuji moc. hezký den.
  14. 12. 2019 18:19 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Sadbový česnek není  mořený a už vůbec ne stříkaný. Moří si ho sám pěstitel. Pokud jste nemořil, můžete česnek použít ke konzumaci.
  14. 12. 2019 20:31 Frantisek D.
  Děkuji

  Nesadbový Bjetin

  9. 9. 2018 20:07 Zakladatel vlákna: Soňa Dvořáková
  Dobrý den, chtěla jsem v prodejně (zaměřené na prodej produktů pro setí a sadbu) koupit sadbový česnek. V nabídce byly pouze balíčky (asi po 4 paličkách) česneku Vekan, který se mi moc nedaří pěstovat. Česnek Bjetin, který máme rádi a v našich podmínkách se mu daří, mají, ale ne jako sadbový. Jak velké je riziko, že nebude pro sadbu vhodný?
  9. 9. 2018 21:15 Jan Kozák
  Před nákupem konzumního česneku pro sadbové účely vždycky varuji. Hlavně proto, že hrozí riziko, že si zavlečete na pozemek háďátko nebo bílou sklerociovou hnilobu, protože to jsou problémy, kterých se pak na pozemku těžko dá zbavit. Letos dokonce vím o dvou případech zavlečení bílé sklerociové hniloby z cibule sazečky. A ta by správně měla být v pořádku.

  Sadbový česnek - konzumace

  21. 6. 2018 14:07 Zakladatel vlákna: Ludmila Kameníková
  Dobrý den,
  chci si od vás koupit česnek, ale protože jsem malopěstitel, tak mě zajímá, jestli česnek, který mi zbyde (nejsem si jistá, jak velké množství objednat), mohu použít k přímé konzumaci nebo je sadba nějak chemicky ošetřena...?
  Děkuji za odpověď
  21. 6. 2018 17:33 Jan Kozák
  Česnek od nás není nijak chemicky ošetřován, proto zbytek můžete využít v kuchyni.

  konzumace sadby

  12. 3. 2018 13:41 Zakladatel vlákna: zdeněk šindlář
  Po podzimním zasazení Vekanu mi zbyly menší stroužky. Mám za to, že sadba není od vás nijak chemicky ošetřena a že se může běžně zkonzumovat. Je tomu skutečně tak? Děkuji
  12. 3. 2018 19:05 Jan Kozák
  Ano, máte pravdu, nespotřebovaná sadba je normálně použitelná v kuchyni.

  Dotaz

  20. 6. 2016 16:41 Zakladatel vlákna: Lukašová Jiřina
  Dobrý den chci se zeptat jestli se muže sadbovy česnek konzumovat? Jaký je rozdil mezi paličakem a nepaličakem?Děkuji
  20. 6. 2016 18:25 Jan Kozák
  Sadbový česnek můžete bez obav konzumovat, do prodeje jde sadba, která nebyla nijak chemicky ošetřená.
  Paličák a nepaličák? Je to jednoduché. Paličák tvoří palici, nepaličák ne. Palice je květenství s květy a pacibulkami.

  konzumace česneku

  6. 11. 2015 12:25 Zakladatel vlákna: Terezie Staňková
  Dobrý den pane inženýre, zakoupila jsem u vás sadbový česnek. Neodhadla jsem množství, takže mi zůstal. Chci se zeptat, zda je možné tento česnek konzumovat. Podotýkám, že tento česnek jsem nemořila, ani nedělila na stroužky. Děkuji za odpověď.
  6. 11. 2015 20:44 Jan Kozák
  Technologie pěstování sadbového česneku je stejná jako u konzumního. Ani během posklizňového zpracování se nepoužívají žádné chemikálie. Proto můžete přebytek sadby využít v kuchyni.

  SADBOVÝ/KONZUMNÍ ČESNEK

  13. 2. 2014 17:06 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN,
  TAK TADY PROČÍTÁM VA VAŠICH STRÁNKÁCH DISKUZE A NENÍ MI JASNÉ,A ASI I JINÝM PĚSTITELŮM,JAKÝ JE VLASTNĚ ROZDÍL MEZI SADBOVÝM A KONZUMNÍM ČESNEKEM.JINDE SE PÍŠE,ŽE VLASTNĚ ŽÁDNÝ,JEN TEN SADBOVÝ JE VÝBĚR TĚCH NEJLEPŠÍCH Z KONZUMNÍCH.JAK ZDE JEDEN PÁN PÍŠE,ZASADIL OD VÁS SADBOVÝ A SKLIZÍ KONZUMNÍ.VYSVĚTLÍTE NÁM TO?DĚKUJEME A HEZKÝ DEN.
  13. 2. 2014 19:22 Jitka Toniniová
  Dobrý den,
  jestli se mohu vložit, tak já to chápu zjednodušeně tak, že je to jako i u ostatních množitelských porostů (obilí, skolkařské výpěstky, brambory..)Množitelský porost podléhá registraci a tím i kontroly ÚKZUZ a SRS už na poli. Pokud se objeví závažná choroba nebo jiné poškození, nedostane tento porost uznání sadby (uznávací list) a proto nemůže být šířen oficiálně jako sadba. Samozřejmě jsem zvědavá na vyjádření pana Kozáka. Přeji hezký večer.
  14. 2. 2014 19:11 Jitka Toniniová
  Dobrý večer,
  ještě se doplním. Když tedy nasadíte sadbový, ale on neprojde uznávacím procesem, tak nemůže být sadbou. Což neznamená, že když ho nasadíte, že neporoste. Ale není to uznaná sadba. Hezký večer.
  14. 2. 2014 20:08 Jan Kozák
  Je to asi tak, jak píše paní Jitka. Česneková sadba není výběr nejlepšího konzumního česneku, ale produktem negativního výběru ze sadbové partie je konzumní česnek.

  konzumace sadbového česneku

  21. 11. 2013 12:56 Zakladatel vlákna: Evžen Průša
  Dobrý den,zakoupil jsem u Vás sadbový česnek, bohužel jsem objednal velké množtví než mám plochu zahrady. Dá se česnek sadbový normálně konzumovat? Není něčím namořený?Děkuji za odpověď. Průša
  21. 11. 2013 20:00 Jan Kozák
  Zbylý česnek můžete bez obav použít v kuchyni. Není nijak chemicky ošetřován.

  dotaz

  9. 11. 2013 20:43 Zakladatel vlákna: stanislav
  Vážený pane Ing.Kozák.
  Loni jsem u Vás osobně kupoval 20 ks sadbového Lukanu.(doklad mam schovaný). Letos jsem nějaký sklidil. Mohu ho nabídnout v inzerci jako sadbový česnek k prodeji?
  9. 11. 2013 20:52 Jan Kozák
  Nemůžete, protože jste vypěstoval česnek konzumní.

  Sadba česneku

  7. 11. 2013 12:23 Zakladatel vlákna: Hana Srbová
  Hezký den,
  objednala sem u vás sadbový česnek a neodhadla jsem množství a pár paliček česneku mi zbylo. Lze normálně zkonzumovat?Nebo raději ne?
  Děkuji za odpověď
  7. 11. 2013 20:29 Jan Kozák
  Každá sadba se dá bez rizika konzumovat, ne každý konzumní česnek se dá bez rizika sázet.

  Určení odrůdy česneku

  24. 10. 2013 19:54 Zakladatel vlákna: Petr Sedláček
  Dobrý večer pane Kozáku,
  dovolím si Vás požádat o určení odrůdy česneku, viz foto. Výška stroužků cca 4 cm, průměr palic 6 cm. Lze jej použít i na sadbu? Koupil jsem ho jako konzumní, ovšem s dovětkem, že na sadbu je vhodný. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den. Petr Sedláček
  25. 10. 2013 20:49 Jan Kozák
  Jedná se o nějaký klon tzv. ruského paličáku. Před výsadbou konzumního česneku vždy varuji.

  sadbový česnek

  11. 10. 2013 15:05 Zakladatel vlákna: Alena Nehybová
  Pane inženýre, mohu Váš sadbový česnek použít jako konzumní? Nevyužiji k sadbě všechen objednaný česnek. Děkuji.
  11. 10. 2013 19:59 Jan Kozák
  Zbytek sadby můžete bez obav využít v kuchyni. Ani při pěstování ani při další úpravě nejsou použity jiné technologické postupy než u konzumního česneku. Snad s výjimkou skladovací teploty, která je u konzumního česneku jiná, proto se často stává, že konzumní česnek po vysazení vyroste už na podzim.

  Ochutnávka

  10. 9. 2013 13:44 Zakladatel vlákna: Boris Horák
  Dobrý den. Dnes jsem v pořádku obdržel sadbu česneku, je možno ochutnat, nebo je již nějak chem. ošetřen?
  10. 9. 2013 14:23 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Sadba není mořena, je možné (byť neekonomické) ji spotřebovat v kuchyni.
  10. 9. 2013 14:59 Boris Horák
  Děkuji za odpověď, ekonomickou stránku pojídání česneku za 350,-/kg(při odbněru 2kg)chápu, ale manželka česnek nesnáší tak potřebuju vyzkoušet jestli opravdu nevadí osobám s nemocným žlučníkem. A 2kg sadby + můj lety osvědčený vysadit nemohu.

  Sadbový - konzumní

  24. 3. 2013 12:57 Zakladatel vlákna: Martin
  Dobrý den,
  rád bych se zde dozvěděl jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem , kromě toho že jeden je určen pro výsadbu a druhy pro sklizeň. Pokud vím tak sklizený se dá opět zasadit. Také by jsem rád věděl kde je možné zakoupit český sadbový česnek.
  Děkuji Holý M.
  24. 3. 2013 14:02 Jan Kozák ml.
  Hezký den,
  rozdíl mezi konzumním a sadbovým česnekem máme poměrně podrobně popsaný na stránce Česnek v otázkách.
  Český sadbový česnek ze sklizně 2012 už půl roku nikde neseženete. Naše odrůdy můžete objednat prostřednictvím těchto stránek od 1. května, budeme dodávat také do maloobchodní sítě. V obou případech bude česnek dodáván v září. Jarní český česnek letos (a s největší pravděpodobností ani v dalších letech) na jaře neseženete ani konzumní.

  Konzumní česnek<br>

  23. 10. 2012 20:17 Zakladatel vlákna: Olga
  Dobrý den,dnes jsem zasadila snad český česnek, který byl určen ke konzumaci. Na vašich stránkách jsem se ale teď dočetla, že konzumní česnek zásadně nedoporučujete jako sadbu. Mohu se, prosím, zeptat proč se to nemá a jaký je rozdíl mezi česnekem sadbovým a konzumním? Druhou část česneku jsem koupila v obchodě jako český, ale po ochutnání byl cítit zatuchlinou, přesto jsem ho také zasázela. Máčela jsem dle návodu na sulce 10 hodin, bude to špatně?Také jsem se zde dočetla, že jsem měla sázet až v listopadu, asi jsem udělala vše špatně.Co teď můžu čekat?Děkuji velmi za odpověď. Olga
  23. 10. 2012 21:16 Jan Kozák
  Česneková sadba je produkována v režimu zákona o oběhu osiva a sadby, porosty jsou odborně vedeny a kontrolovány. To, že česnek byl cítit zatuchlinou, může i nemusí být chybou. Není ani tak nutné dodržet nějaký termín výsadby, důležitější je, aby bylo už chladno (teplota půdy by měla trvale klesnout pod devět stupňů Celsia).

  česnek

  8. 9. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: jan
  Dobrý večer,
  Chci se zeptat jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem? Můžu česnek namořit v hypermanganu? Co se stane když ho nenamořím?
  8. 9. 2012 20:52 Jan Kozák
  Sadba je pěstována v režimu zákona o oběhu osiva a sadby, během vegetace i ve skladu je kontrolován zdravotní stav. Do roztoku hypermanganu stroužky namočit můžete (ale nejde o moření), nic tím nepokazíte, bude-li to mít kladný vliv, to nevím.

  Petr: dotaz

  17. 7. 2012 21:09 Zakladatel vlákna: Petr Sládek
  Přeji dobrý den,
  jsem úplný amatér, chtěl jsem se zeptat, jaký je rozdíl mezi česnekem konzumním a sadbovým?
  Děkuji za odpověď.
  18. 7. 2012 8:07 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem je podrobně napsáno na stránce Česnek v otázkách.
  20. 7. 2012 14:41 Martin Zemanov
  Po přečtení článku jsem nabyl dojmu že když si seženu sadbu od někoho kdo na pozemku sklerociovou hnilobu nebo háďátko zhoubné nemá tak vlastně akorát platím vysoké licenční poplatky navíc jinak je to ta samé že?
  20. 7. 2012 21:34 Jan Kozák
  Máte pravdu až na jednu velmi významnou maličkost. Už několik let říkám, že existuje v ČR maximálně deset lidí, kteří se podívají a vidí: na první pohled rozpoznají háďátko či bílou sklerociovou hnilobu. Pan Ing. Pavel Havránek, CSc. loni zemřel, takže jich zbývá maximálně devět. Nevěřte tomu, že mezi ně patří i osoba, která Vám tuto "sadbu" nabízí. A ještě jedna drobnůstka: veškerá sadba uváděná do oběhu musí být pěstována v režimu zákona č. 219/2003 Sb., zákon o oběhu osiva a sadby.

  třídění česneku

  4. 7. 2012 18:20 Zakladatel vlákna: Josef 1
  Dobrý den vážený pane inženýre, dotazuji se prosím jak a podle čeho se pozná (odlišuje, zatřiďuje) česnek konzumní od česneku sadbového?
  Děkuji moc za odpověd
  Kadlček
  4. 7. 2012 21:17 Jan Kozák
  Sadba česneku, lidově sadbový česnek, má jasný a prokazatelný původ, jeho pěstování by mělo být pod dohledem šlechtitele, což u nás určitě je. Celá produkce sadby česneku musí být v režimu zákona o oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin.

  dotaz

  14. 10. 2011 11:19 Zakladatel vlákna: hubert
  Dobrý den, můžete mě zdělit jak bezpečně poznám rozdíl mezi sadbovým a KONZUMNÍM ČESNEKEM? Dík za odpověď.
  14. 10. 2011 21:28 Jan Kozák
  Pohledem to nepozná nikdo, tedy ani já. Při nákupu Vám na požádání musí prodejce předložit potvrzení o kvalitě standardní sadby (nebo jiný adekvátní dokument při prodeji importované sadby) a visačku. Z obého musí být zřejmé, že se jedná o sadbu. Pokud nakupujete u seriózních obchodníků, pak máte velkou jistotu, že to tak je. Neseriózní obchodník si objedná pytel sadby a na získané doklady pak prodává třeba metráky. Sadbu určitě nekoupíte u silnice a většinou ani na výstavách.

  na sadbu nebo konzum?

  14. 9. 2011 20:16 Zakladatel vlákna: Vít Dvořák
  Vážený pane Ing. Kozáku, chci Vám nejdříve poděkovat za pěkný dárek v podobě HAVRANu a ZAHu, který dorazil 12.9. (zrovna den mých narozenin). Hned jsem se šel pochlubit se sadbou tchánovi: „Á do pr…, copa je túto za vodborníka“, (pozn. jsme vod Plzně), říká naštvaně a já se divím co se mu na tom Vašem česneku nelíbí?! „Tuto není žádnej česněk na sadbu, leda rovnou na prodej k jídlu!“, pokračuje rozčileně tchán, „dyť voni tam nenechali žádnej kořínek (není myšleno pajšl), dyž má bejt česněk na sadbu, muší se mu nechat aspoň zbytek kořínků!“ Co teď?? Honí se mi hlavou (já kluk z bytovky, tchán starý sedlák, tedy už jen syn bývalých sedláků), má pravdu? Má opravdu zbytek kořínků na funkci vliv-:) ??? Ptám se sám sebe. A v zoufalství se vrhám na druhý pytlík v balíčku s nápisem „Zah“ a vida ho ZAHa, ten kořínky má od 0,3 do 0,5 cm. Hurá, tak při nejhorším scénáři máme jeden druh na jídlo (když pan Kozák tvrdí, že sadbový nemoří) no a ten ZAH bude holt na sadbu. Tak se jako kluk z bytovky ptám, má tchán pravdu a dá se sadbový česnek normálně jíst?? Pokusím se „selským“ rozumem odpovědět: NE, ANO. Jak to tedy opravdu je?? P.S. Česnek jsem příkazem dnes zaplatil, i když to byl „dárek k narozeninám“, ale nevím, zda je sadbový nebo konzumní :-) Děkuji za odborné odpovědi a přeji Vám mnoho úspěchů při šlechtění a doufám, že se i díky Vám a také hlavně chováním spotřebitelů, podaří vystrnadit z našich zemí nekvalitní česnek, např. ten čínský apod. Omlouvám se za dlouhé slohové cvičení v dnešní době zkracování, ale chtělo se mi www diskusi trochu oživit, páč se to tu vodbornejma termínama jen hemží (třeba slovo SULKA, znám, tchán ji má někde v dílně schovanou). Česneku zdar a česnekářům zvlášť.
  14. 9. 2011 20:50 Stanislav
  Když kouknete na obrázek . http://www.k-cesnek.cz/fotka.php?snimek=11408 . s cibulí česneku po rozdružení na stroužky tak vidíte, že staré kořínky česnek nepotřebuje. Je na jednotlivých smluvních pěstitelích jak adjustují sadbu. A pokud Vám tchán nebude věřít, klidně před ním rozdružte jednu cibuli na stroužky a zeptejte se, jestli si příště máte připlatit za to co hodíte do odpadu. Pak na hodinu namočte jedn stroužek a nechte jej ležet třeba v květníku u muškátu. Po třech dnech uvidíte, kde se tlačí nové kořínky.
  14. 9. 2011 21:33 Jan Kozák
  Tchán nemá pravdu. Staré kořeny jsou suché, neživé. I kdybyste nechal na cibuli kořeny, stejně po rozdružení na jednotlivé stroužky Vám kořeny zůstanou jako odpad. Za tu dobu, co děláme česnek jsme staré kořeny nikdy nepotřebovali a vyprodukovali jsme už stovky tun sadby.

  Konzumní a sadbový česnek

  2. 2. 2011 22:49 Zakladatel vlákna: Skála
  Dobrý den, jsem laik a chtěl bych se zeptat, po přečtení pár odpovědí v knize návštěv, jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem?
  2. 2. 2011 17:23 Jan Kozák
  Vzhledově jsou úplně stejné, rovněž je můžete stejně použít v kuchyni. Sadba však musí na rozdíl od konzumního česneku splňovat určité parametry týkající se hlavně zdravotního stavu. Já osobně vždy varuji před sázením konzumního česneku neznámého původu, protože si můžete na pozemek zanést bílou sklerociovou hnilobu nebo háďátko zhoubné. Když sníte tisíc háďátek, tak si toho ani nevšimnete, když si přitáhnete do zahrady jediné, můžete se navždy rozloučit s pěstováním nejen česneku a všech cibulových rostlin, ale i některých dalších plodin, např. jahod.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne