Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Insekticidy Zpět na diskusi

  Mospilan

  18. 3. 2012 19:56 Zakladatel vlákna: Lukas Svoboda
  Pane Kozáku, jde proti houbomilce také použít tento přípravek? Je systémový, narozdíl od Karate. Dnes jsem stříkal Karatem, protože přes týden se na česnek nedostanu. V noci mají přijít přeháňky, nesmyje a nesplaví se? Moc Vám děkuji za odpověd
  18. 3. 2012 20:27 Jan Kozák
  Co se týká Mospilanu, tak nevím. Účinek Karate se deštěm výrazně snižoval.Nevím, jestli se to týká i nového Karate se Zeon technologií.

  první postřik

  11. 3. 2012 18:08 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý podvečer, pane ing.Kozáku,chci se zeptat.Sadil jsem 25.listopadu odrůdu Vekan.Ještě není venku ale už se na některých místech tlačí ale jen málo.Chci se zeptat jak by měli být rostlinky veliké abych je mohl bezpečně postříkat??A jaký použít nejvhodnější postřik? Děkuji za odpověď. okr.Hodonín
  11. 3. 2012 20:33 Jan Kozák
  Velikost rostlin není důležitá, moucha klidně klade vajíčko i na holou zem, larva si na rostlinu počká. Přípravky uvedeny v rubrice česnek v otázkách (poslední odpověď u chorob a škůdců).
  12. 3. 2012 7:00 Ladislav Holeček
  A chci se zeptat ještě.Ta teplota se musí pohybovat i v noci kolem 10 stupňů???A to v delce tří dnů??Pak můžu jít stříkat i na téměř holou zem???Děkuji za odpověď
  12. 3. 2012 19:35 Jan Kozák
  Noční teplotou se nemusíte zabývat, důležitá je ta denní. Stříkat můžete i na holou zem.
  12. 3. 2012 20:16 Ladislav Holeček
  Pane ing.Kozáku,ještě se chci zeptat který postřik byste mě doporučíl??Je jich tam napsaných víc...Děkuji za odpověď
  13. 3. 2012 20:56 Jan Kozák
  Nejlepších výsledků jsme dosahovali s Reldanem. Ale použijte to, co se Vám podaří sehnat.

  Houbomilka

  9. 3. 2012 10:32 Zakladatel vlákna: Josef Smitka
  Dobrý den
  Mám dotaz ohledně postřiku proti houbomilce. Česnek jsem pěstoval v mládí bez chemie. Nyní jsem se k této činnosti vrátil ve zcela jiných podmínkách - polabí, 250 mnm. Dle chodu denních teplot by již byl vhodný čas k postřiku proti houbomilce, avšak česnek jsem na doporučení pana Ing. Kozáka zasadil až 30.11. Teprve se tedy začínají oběvovat první lístky u cca 10% rostlin.
  Můj dotaz : Má smysl stříkat proti houbomilce, když ještě 90% rostlin nevyrostlo na povrch? Zdá se mi to předčasné.
  Předem děkuji za odpověď a zároveň děkuji za tyto přínosné stránky.
  Josef
  9. 3. 2012 19:35 Jan Kozák
  Houbomilce nevadí, že ještě není česnek venku, samička klade i na holou půdu a larva si na česnek počká.

  trysky

  8. 3. 2012 10:53 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Mam na postrikovaci herbicidni trysky,je vhodne je pouzit i na osetreni proti Houbomilce?
  8. 3. 2012 20:03 Jan Kozák
  Použít by to šlo. Stříkal byste řádek, ne v meziřadí.
  Ale považuji to za zbytečně pracné.
  9. 3. 2012 10:20 Pavel Baxa
  Jedna se o postrikovac za traktor.Mam tam namontovane herbicidni.Nebudou lepsi trysky ktere strikaj do vejire?
  9. 3. 2012 19:33 Jan Kozák
  Pokud se s postřikem trefíte na řádek, pak je to jedno, pokud navíc bude úspora chemikálie, pak by se mi to líbilo.

  T o hledím, co je v diskusi

  1. 3. 2012 20:18 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Jestli jsou inovované přípravky Reldanu a Karate registrovány do česneku proti houbomilce, vlastně ani nevím. Já jsem pouze hledal v aktuálním registru náhradu za dřívější typy obou přípravků. Neznám ani přetrvávání reziduí ani výrazy typu antirezistentní strategie. Ze zkušenosti vím, že dříve stačil jeden postřik Reldanem, zatímco aplikace Karate byla nutná opakovaná. V teplých oblastech je určitě vhodná doba k postřiku, já ještě počkám na novou vlnu oteplení, která jistě po avizovaném ochlazení zase přijde.
  5. 3. 2012 7:49 Jindra Rosa
  Váš poznatek mi jako odpověď stačí. Děkuji.

  TankMix

  28. 2. 2012 14:58 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
  Pane Ing. Kozáku mám námět do diskuse. Protože nestříkám proti houbomilce ani proti plevelům v česneku, ta otázka mne nepálí, ale pro některé bude přínosná. Jde o agregaci více postřiků do jedné aplikace.
  Takže při potřebě aplikovat i STOMP je vhodnější jej dát do prvního nebo do druhého postřuku proti houbomilce? Další možností je aplikace spolu s listovými hnojivy.
  Je nějaký univerzální postup, nebo je lépe přihlédnout ke konkrátní situaci individuálně?

  S.
  28. 2. 2012 16:51 Jan Kozák
  Tož to nevím. Dříve se herbicidy aplikovaly samostatně, možná je to už jinak. Přidávat listové hnojivo v době, kdy rostlina má jen malé listy je docela zbytečné.
  28. 2. 2012 18:15 hloupý Honza (Sendy)
  Jsem po zimně nějak ... (zapomětlivý).
  Máte pravdu, vždyť já mám na herbicidy samostatný zádový postřikovač s nápisem JEN NA HERBICIDY a v připomínáčku k údržbě motorového je pod samostatným bodem uvedeno "Pozor, nepoužívat na herbicidy".

  PROSBA O INFO ,,MOUCHA“

  28. 2. 2012 12:29 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Dobrý den pane inženýre, zima velmi pomalu mizí- podzimní termíny a hnojení máme vyřešeny – sledujeme záhony a pole a začíná nervozita s houbomilkou. Zima sloužila i k sebevzdělávání, ale zrovna ta moucha je velký ,,ořech“. Neboť termín postřiku nejste schopen dát ani týden před termínem, proto Vás prosím o občasné info. v jakých lokalitách jste stříkali a my ostatní si to nějak odvodíme dle místa výsadby. Předem MOC A MOC děkuji. (Pokud to není tajné )
  Moje zhrnutí - pominu-li záhony, které je možno na podzim či nyní pokrýt textilií , tak zbývá postřik přípravky - pokud máme - Basudin 600 EW, Karate Zeon, Reldan 40 EC, Diazinon 60 EC a Sumithion Super s ochranou lhůtou 14 dní. Do postřikové kapaliny přidáme smáčedlo Citowett či pár kapek jaru. Po vyhledání v článcích víme, že moucha houbomilky česnekové je dlouhá 8 mm, rezavě hnědá s načervenalými podélnými pásky na hrudi a s párem průhledných šedohnědých křídel. Vajíčko je bílé, podlouhlé a na povrchu hustě síťkované. Larva je beznohá a bezhlavá, vyvinutá měří do 11 mm. Kukla je hnědé soudečkovité puparium velké asi 8 mm. Houbomilky přezimují v úkrytech , v březnu a dubnu kladou vajíčka na pochvy vyrůstajících listů , nejčastěji těsně nad zemí , a často už v únoru, kdy teplota vystoupí po tři dny nad 10 °C , mohou mít nakladeno. Za rok má houbomilka jen jednu generaci a každá moucha naklade průměrně kolem 60 vajíček. Larvy se líhnou při teplotě nad 7 °C a za dva týdny se zavrtávají mezi listy česneku v půdě. Napadené rostliny se různě kroutí, zaostávají v růstu a mohou podlehnout i hnilobě. U nás v Č.ráji bylo krásně od čtvrtka a ještě včera 14st. ve stínu odpoledne. ŘÍKÁM SI je únor - mám dost času, ale když jsem na stěně domu viděl mouchy, jak se vyhřívají, začal jsem kontrolovat záhony. Dle popisu jsem žádnou mouchu neobjevil a rozhodl se, že raději postříkám v úterý. Dnes ráno +2st. a všude sníh. No třeba to nestihla a mohu dále číhat na den, kdy postříkám. Proto Vás prosím o pomoc v úvodu mého příspěvku a moc děkuji Konopka.
  28. 2. 2012 13:51 hloupý Honza (Sendy)
  Možná že právě u Vás se mělo stříkat již včera. U nás bylo nad 10°C jen v sobotu a neděli. V pondělí už profukovalo a teploměr nevylezl nad 7°C. Moucha tedy musela zalézt a nekladla. To info o stříkání nevidím reálně, protože už jen v sousední vesnici může být chod teplot úplně jiný (např. i u Alenky M.).
  Ale abych nestrašil, že jste něco prošvihnul, tak si zkuste zavzpomínat, jestli jste loni stříkal a jestli na náhodně ři záměrně neošetřených plochách byly nějaké škody způsobené houbomilkou. Můžete být na tom taky tak, že v okolí žádná moucha houbomilka není a ...
  Hodně štěstí
  S.
  28. 2. 2012 16:47 Jan Kozák
  Výše uvedené přípravky už nejsou v registraci, nové jsou uvedeny níže v odpovědi pro paní Kopeckou. Popis mouchy znám jednodušší: moucha podobná masařce, ale kratší, kouřová křídla a NÁPADNĚ POMALÝ LET. Postižení je patrné od začátku května, v té době je možné larvu v rostlině najít, ale jakýkoliv chemický zásah je už neúčinný. Co se týká prošvihnutí termínu, neviděl bych to tak. Podle mých informací je půda rozmrzlá jen na jihu Moravy, takže my na ostatním území klidně počkáme do dalšího výrazného oteplení.

  Houbomilka

  27. 2. 2012 16:44 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na postřik proti houbomilce, případně další ochranu, kdy stříkat, čím stříkat, jak jinak chránit. Můžete to pane KozákuSendy vysvětlit prosím? Odpoved jsem nenašla v sekci Česnek v odpovědích. Vím,že kdysi něco bylo na staré diskuzi. Česnek mi zatím neleze, pozemek jsem kontrolovala o víkendu. Sázela jsem 19. listopadu, měla jsem certifikovanou sadbu, mořila jsem v Rovralu a Lignohumátu. Předtím byla půd v předstihu ošetřena dusíkatým vápnem. Děkuji
  27. 2. 2012 19:26 hloupý Honza (Sendy)
  U nás se v posledních 3 letech houbomilka neobjevila, proto postřik vynechám (tak, jako v minulých letech). Pokud bych věděl, že loni byla někde ve vsi nebo na sousedních polích, tak bych použil bílou netkanou textilii, která pro tu mouchu imituje půdu pokrytou sněhem. V případě, že mi zbyde po ošetření rybízu postřik proti roztočům (loni jich bylo plno), pak jej možná aplikuji do porostu česneku. Pravidelnou chemickou ochranu doporučuji v typických česnekářských oblastech. V podhorských oblastech mohou být izolační vzdálenosti mezi porosty takové, že pokud nebyla houbomilka loni, je velký předpoklad, že nebude ani letos.
  S.
  28. 2. 2012 10:52 Jan Kozák
  V současné době jsou pro ochranu proti houbomilce registrovny: Karate se Zeon technologií 5CS (0,1 %), Reldan 22 (0,2 %) a Reldan 50 EC (0,1 %). Stříká se v době náletu mouchy v předjaří, jakmile teplota vzduchu po tři následující dny dosáhla minimálně 10 st. Celsia. U malých ploch bych spíš doporučoval překrytí bílou netkanou textilií.

  vrtalka porková

  19. 6. 2011 13:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku,

  chtěla bych vás požádat o radu, bohužel jsem na česneku odhalila vrtalku porkovou. již ve stadiu hnědé cca, 3-4 mm velké larvičky. Je zavrtána ve stonku cca 3-5 cm nad paličkou česneku, u některých skoro přímo na paličce. Máme odrůdy Anton, Bjetin, Jovan, Lukan, Dukát, Stanik. Nejsilnější a nejvytálnější porost je u Dukátu a u sadby, kterou mi dal soused (pěstuje ji už asi 30 let a nepamatuje si odrůdu).


  zdá se, že nejvíc napad je zatím Staník. Má smysl porost ještě něčím postříkat? Sklizeň odhaduji cca za měsíc, podle odrůd. POradíte mi jak dezinfikovat půdu, aby se to za rok neopakovalo?


  objevila jsem na porostu žlutou mozaiku, postříkala jsem to dnes Acrobatem, takže by to asi chtělo několik dní počkat před zásahem na vrtalku. V obchodě mi poradili postřik Reldan 40EC, má to smysl, když je již vrtalka zavrtaná?


  moc dekuji

  Jana Kopecká
  19. 6. 2011 21:00 Jan Kozák
  Proti vrtalce, která je už uvnitř, žádná chemie nepomůže. URČITĚ NEPOUŽIJTE MĚSÍC PŘED SKLIZNÍ RELDAN, ZNEHODNOTILA BYSTE SI ČESNEK A VRTALCE NEUBLÍŽILA. Mozaika je virová choroba, proti níž rovněž žádná chemie nepomůže. Postřik Acrobatem byl zbytečný.

  Houbomilka

  3. 5. 2011 11:37 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Také mám napadený porost houbomilkou.Pomůže třeba zničit tu larvu větší dávka Reldanu?
  3. 5. 2011 20:12 Jan Kozák
  Nepomůže. Neexistuje žádná hygienicky přijatelná chemikálie, která by to dokázala.

  postřik

  28. 4. 2011 21:22 Zakladatel vlákna: Šimon
  Je dobrý postřik KARATE proti houbomilce.Děkuji za odpověď.
  29. 4. 2011 21:11 Jan Kozák
  My používáme Reldan, zdá se nám, že je účinější.
  1. 9. 2011 20:31 Heřman Havelka
  Reldan končí - vyřazen z evidence k 31.12 2010, poté prodloužen snad do 12.2011, ale stejně končí (bohužel) jako vše, co funguje

  chemické ošetření česneku

  6. 4. 2011 18:33 Zakladatel vlákna: Lenka
  Dobrý den,chci se zeptat jestli je nutné ošetření česneku proti houbomilce a jiným škůdcům a chorobám? Již několik let pěstuji s úspěchem česnek v menším množství( asi 200 stroužků)ošetřeno pouze sulkou a vždy nám česnek vydržel bez jakéhokoli poškození až do další sklizně, nádherně velké stroužky, nezeschlé, bez žlutých fleků....teda, pokud jsme ho nezbaštili :-)a ničím jiným jsem neošetřovala.Bydlíme asi 35km západně od Brna.Ještě se chci zeptat ohledně ošetření česneku před sadbou.Na podzim jsem nesehnala rovral, že už se nevyrábí a dnes mi v zahradnictví řekli, že se již sulka nevyrábí a místo ní mi nabídli Rovral!! Tak vážně nevím co si mám o tom myslet?!?Moc děkuji za odpověď a za rady, které nám všem dáváte.Filoušová
  7. 4. 2011 20:36 Jan Kozák
  Ošetření proti houbomilce má smysl v oblasti, kde se tento škůdce vyskytuje. Nejlépe se to zjistí pozorováním porostů u sousedů - kolem 10. května se napadené rostliny začnou nápadně kroutit. Proti ničemu jinému se už nestříká.
  Až bude sám vědět, co si mám myslet o moření (podle aktuální nabídky mořidel), tak si to na těchto stránkách budete moci přečíst.
  8. 4. 2011 13:51 Lenka
  Děkuji za odpověď, ale bohužel asi nebudu mít možnost srovnávat, protože v okolí pokud vím, nikdo česnek nepěstuje a celá vesnice k nám chodí průběžně během vegetace okukovat přes plot náš česnek a nechtějí nám věřit, že ho ničím extra zvláštním nehnojím a nezalévám :-))...nejspíš jsme živý případ" kozel zahradníkem" :-))
  Přeji pěkný den Všem.
  8. 4. 2011 21:05 Jan Kozák
  V tom případě je vyšší předpoklad, že u Vás houbomilka nebude. Já osobně bych to riskl a nestříkal bych.
  1. 9. 2011 20:39 Heřman Havelka
  Přestal se dělat rovral, a začal se dělat rovral. Liší se písmeny za jménem, způsobem výroby a maličkostmi v použití. Chytrý výrobce mezi ukončením výroby a startem nové udělal cca roční přestávku. Sulku nový majitel továrny nevyrábí, údajně proto, že je levná.(nechápete to, já taky ne) Jinak zjednodušeně rovral je na plísně, sulka na plísně a háďátko.

  Druhý postřik

  27. 3. 2011 20:41 Zakladatel vlákna: milda
  Před 14 dny, kdy teplota stoupla nad 10 ,jsem stříkal houbomilku, dnes jsem tedy provedl druhý postřik, ale zrovna byla zima okolo 6 stupnu. Chci jse tedy zeptat zda-li toto chladné počasí při druhém postřiku již nevadí nebo ano.Předem děkuji za odpověd.
  27. 3. 2011 20:47 Jan Kozák
  Pokud jste použil Reldan, pak jeho účinnost bude ještě dost dlouho trvat, v případě Karate si nejsem jistý.
  27. 3. 2011 20:51 milda
  Použil jsem Reldan, tak budu doufat ,že to bude dobré. Děkuji za odpověd.

  Postřik proti Houbomilce

  15. 3. 2011 9:46 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý den pane Kozáku, úvodem bych Vám chtěl upřímně poděkovat za Vaše stránky a za to, že úspěšně bojujete proti záplavě nekvalitního čínského česneku, neboť ten český je skutečně lepší.
  Rád bych se Vás zeptal zda je v těchto dnech vhodné aplikovat postřik proti Houbomilce, když se teploty od soboty 12.3. pohybují nad 10 stupni. V souvislosti s tím by mne zajímalo, jak velká jsou rizika pro česnek, když tento postřik neaplikuji zcela přesně ve dnech dle výše uvedených teplot, ale např se zpožděním 5-ti dní, zda už je případné napadení Houbomilkou nevratné. Závěrem bych se k tomu ještě zeptal, jak dlouho by po aplikace postřiku nemělo pršet, aby postřik nebyl smytý. Děkuji Vám za včasnou odpověď. Jan
  15. 3. 2011 20:01 Jan Kozák
  Teď je vhodná doba na ošetření. Pokud použijete Reldan nemají srážky na jeho účinnost významný vliv. U přípravku Karate patrně jeho účinost hodně zmenší. Pětidenní zpoždění určitě nedoženete chemií - to už bude larva v česneku.

  Čas postřiku proti houbomilce

  6. 3. 2011 12:49 Zakladatel vlákna: Alena
  Je už vhodný čas stříkat proti houbomilce?
  Děkuji a přeji hezký den.
  6. 3. 2011 19:35 Jan Kozák
  Půda je na většině území zmrzlá a houbomilka vylétává ze země. Ale i jinak je chladno. Na postřik je ještě brzy.
  < Novější123

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne