Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    velikost stroužků

    16. 11. 2015 20:17 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý večer, dovolte další dotaz amatéra - je závislá na výnosu sklizni
    skutečnost jak velké stroužky jsou na podzim zasazeny? Nevím, zda sadit ty největší, či naopak docela drobnější.. děkuji.
    17. 11. 2015 20:36 Jan Kozák
    Jistá souvislost mezi velikostí sadby a nové cibule je. Pokud používáte vlastní sadbu, které máte dostatek, tak vyřazením velikostně podprůměrných stroužků budete mít sklizeň trochu větší. U nakoupené sadby ať už s ohledem na její cenu, tak i s ohledem na její výnosový potenciál doporučuji vyřadit pouze takové stroužky, které i šetrná hospodyň v kuchyni vyhodí.

    Netkaná textilie

    16. 11. 2015 12:29 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
    Dobrý den,
    ráda bych česnek až do jara zakryla netkanou textilií, záleží na tom, jestli bílou nebo černou? Děkuji.
    16. 11. 2015 19:48 Jan Kozák
    Při použití černé textilie by se mohlo zdát, že může v zimním období docházet k nežádoucímu přehřívání půdy. Ale asi to tak nebude, protože někteří zahrádkáři do černé textilie vysazují. Bílá má tu výhodu, že v předjaří brání náletu houbomilky česnekové.
    20. 11. 2015 17:04 Jan Cesek
    Mate s zextilii nejake zkusenosti? Chci ji nasadit hlavne kvuli slepicim, ktere maji na zahradu pristup...

    Kdy presne by se mela sundat? Prostupuje vlaha dostatecne do zeme k cesneku? Njake doporuceni gramaze?

    Diky.
    20. 11. 2015 17:34 Jan Kozák
    Vy si pouštíte slepice do zahrady? ... a to děláte dobře, zlikvidují Vám spoustu škůdců. Ale na to jste se neptal.
    Pokud použijete bílou textilii, měla by tam zůstat asi tak tři týdny od skutečného začátku jara. Může to být ve druhé polovině března, ale také třeba až v polovině dubna. Samozřejmě ji v této době můžete sundat z důvodu provláčení porostu a zase dát zpátky. Pokud použijete černou, pak ji musíte trvale sundat v době, kdy česnek začíná píchat.
    Netkanou textilií voda volně prochází v místech, kam dopadla. Nestéká k níže položeným místům.
    Ale s tou gramáží jste mě zaskočil. Ačkoliv používáme doma obě textilie na různou zeleninu, nikdy jsem tuto otázku nesledoval.

    sadba

    15. 11. 2015 20:26 Zakladatel vlákna: Homer
    Dobrý večer,
    neodpověděl jste mi na dotaz, tak zkouším znovu.
    Objednal jsem si u Vás 4 druhy sadby česneku. Zboží dorazilo koncem srpna. Bylo uloženo do sklepa. Včera jsem se rozhodl, že by se o víkendu mohl zasadit česnek a začal jsem jej rozdělovat na stroužky. Anton v pořádku, Lukan víceméně také. U Záhorského byla asi desetina stroužků nepoužitelných. Nejhorší byl Blanin II - tam byla komplet celá sadba nepoužitelná. Stroužky byly na omak měkké, vyschlé a měly hnědou barvu. Mohu vybrat do přílohy pouze jednu fotku, kterou přikládám. Blanin patří, podle Vašich stránek, k velmi odolným odrůdám. Jakto že se tedy sadba tak znehodnotila?
    Děkuji za odpověď
    Honza
    16. 11. 2015 3:25 Václav Kozák
    Dobrý den,
    Váš česnek je podle fotografie napaden vlnovníkem česnekovým. Několikrát se již o této problematice v této diskusi psalo. Vlnovník česnekový je poslední dobou stále větším problémem. Hlavními důvody stále většího rozšíření tohoto škůdce je dovoz cibulovin ze zahraničí a fakt, že v posledních letech chybí v zimě silnější mrazy, které by mnoho patogenů omezily. Vlnovník česnekový je roztoč velikosti 0,1 - 0,3 mm. Vzduchem se tedy velmi jednoduše šíří nejen jeho vajíčka, ale i samotný roztoč. Tento škůdce je stále málo prozkoumán, víme pouze, že si vybírá nejen mezi odrůdami, ale i mezi jednotlivými cibulemi a dokonce i někdy mezi jednotlivými stroužky v jedné cibuli. To je důvod, proč některé cibule při stejném uskladnění jsou napadeny více a některé vůbec. Podle čeho si však vlnovník vybírá, není zatím známo (a zřejmě bude trvat hodně dlouho, než se to podaří zjistit). Vzhledem k tomu, že vlnovník česnekový je v současné době největším problémem uskladněného česneku, už několik let doporučujeme moření sadbového česneku již v průběhu září. Česnek by měl být uskladněn do doby výsadby na suchém dobře větraném místě. V chladnu je vlnovník méně aktivní. Co se týká informace o odolnosti odrůdy, jedná se spíše o odolnost ke klimatickým podmínkám.
    16. 11. 2015 22:05 Homer
    Nezlobte se, ale jak by se do sklepa mohla zanést vajíčka vlnovníka? Ale dobrá, řekněme vzduchem z venku. Mám roky neoficiální sadbu a ta napadena není. Letošní neoficiální sklizená a Vaše 4 druhy sadby jsou v jedné místnosti ve sklepě. Chtěl jsem si pořídit kvalitní sadbu od guru českého česneku...ale Blanin II není vůbec odolný. I pokud bych ho sklidil, tak mohu čekat, že nevydrží ani měsíc. Takový česnek je celkem na nic:-(
    17. 11. 2015 20:43 Jan Kozák
    Na toto téma bychom mohli diskutovat hodiny, pane Homere. Ale stejně bychom se žádného výsledku nedopídili. Také my u tohoto škůdce vycházíme především z vlastních kusých zkušeností. To je také důvod, proč informace od nás nejsou po léta stejné, protože každý rok přináší nové poznatky, někdy protichůdné těm, které se získaly dříve.

    sadba

    15. 11. 2015 16:57 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den. Prosím o Váš názor k tomuto obrázku. Letos jsem sklidila několik takovýchto česneků. Můžu si myslet, že vytvořené stroužky na stonku jsou vhodné k výsadbě, stává se tak běžně? je to odrůdou? či se jedná o nějaké defekt? Omlouvám se za krkolomný slovník, jsem začínající amaterka v pěstování česneku..
    15. 11. 2015 19:57 Jan Kozák
    Tento "defekt" je fyziologická porucha širokolistých nepaličáků. V některých letech se objevuje, jindy nikoliv. Ale sadba je to velmi dobrá.

    Gliorex, Polyversum x Sulka

    14. 11. 2015 18:47 Zakladatel vlákna: Vladimíra Schabowská
    Dobrý den pane ing. Kozáku, nemáte prosím zkušenost s těmito přípravky? Myslím tedy Polyversum a Gliorex, a dále jestli Sulka nebude učinky těchto nulovat.
    Velice děkuji za Vámi investovaný čas a radu.
    Vladimíra Schabowská
    15. 11. 2015 19:55 Jan Kozák
    Tyto přípravky neznám.
    15. 11. 2015 20:24 Jana Kopecká
    Dobrý den, já mám zkušenost s aplikací Polyversa během vegetace, vyskytla se mi v porostu sklerotiová hniloba a polyversum zafungovalo skvěle. Mám dojem, že ho výrobce při konzultaci doporučil i pro moření,ale v tom případě musíte vynechat další chemii - sulka, protože by se to tlouklo. Pokud vím, firma nemá pro česnek registraci, tj, oficiálně vám nikdo neřekne, že funguje. Moje zkušenost je, že funguje, i na rajčata atd. Ale nikdy jsem s ním nemořila, příští rok plánuji aplikovat polyversum jako prevenci sklerociové hniloby už od jara. Výsadba bude na jiné ploše, než letos, ale je to pořád na jedné zahradě.
    15. 11. 2015 22:44 Miroslav K
    Dobrý den, taky bych chtěl reagovat ohledně zkušeností s polyversem. Používám ho na rajčata, okurky, jahody, vinnou révu i ovocné stromy po celou dobu vegetace a mám s ním velmi dobré zkušenosti. Naposled jsem namáčel celé rostliny nových jahodníků před jejich výsadbou. Kupuji 100g balení na celou sezonu za zvýhodněnou cenu a ušetřím mnoho peněz za chemii různých postřiků proti plísní a houbovým chorobám atd. Letos jsem mořil česnek v Sulce v Září a před výsadbou budu mořit v roztoku polyversa+lignohumát. Vynechám tedy letos rovral, který nahradím zmíněným polyversem. Také jsem studoval a zaujal mě přípravek Gliorex, který používá k moření SEMO, avšak myslím že Polyversum a Gliorex mají totožné účinky.Taky si myslím, že pokud byl česnek mořen v Sulce v září a nyní bude mořen v polyversum tak se účinek určitě nebude nulovat, jen případě pokud by se mořilo bezprostředně zasebou. K.
    16. 11. 2015 20:50 Vladimíra Schabowská
    Též moc děkuji, Sulkou budu teprve mořit, ale určitě za nějakou dobu použiji ke stroužkům jako zálivku a na 100% na rajčata, tam máme vždychy problém s plísní.
    16. 11. 2015 20:43 Vladimíra Schabowská
    Velice děkuji.

    Cererit

    14. 11. 2015 11:08 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je možné použiť Cererit aj ako postrek na jar alebo je lepšie ho rozhádzať na už zasadený cesnak, pretože som to nestihol zapraviť pred sadbou. Cesnak je na niektorých miestach len kúsok pod povrchom a tak by som teraz nerád zapravoval eŠte do zeme. Ďakujem za radu.
    15. 11. 2015 19:54 Jan Kozák
    Cererit bych si v tomto případě nechal až pro výsadbu na podzim příštího roku. Máte-li dojem, že by Váš česnek potřeboval plné hnojivo, pak by byl lepší na jaře Yara Mila.

    14. 11. 2015 9:30 Zakladatel vlákna: Martin Zetek
    15. 11. 2015 19:47 Jan Kozák

    14. 11. 2015 9:29 Zakladatel vlákna: Martin Zetek
    15. 11. 2015 19:46 Jan Kozák

    14. 11. 2015 9:28 Zakladatel vlákna: Martin Zetek
    15. 11. 2015 19:45 Jan Kozák

    Identifikace česneku

    14. 11. 2015 9:28 Zakladatel vlákna: Martin Zetek
    Dobrý den můžete mi prosím určit odrůdy česneku?Byly zakoupeny vloni u Vás a při sklizni se nedopatřením promíchaly.Česneky na prvních dvou snímcích mají jemnější chuť,poslední(3)je ostrý.Děkuji
    S pozdravem M.Zetek

    Kuličky

    13. 11. 2015 19:33 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing.Kozáku chci se zeptat, kamarád loni sadil česnek všechno dělal stejně jak já, ale česnek mu udělal jen velké kuličky, nerozdružil se. Chci se zeptat jak temu předejít? Děkuji
    15. 11. 2015 19:40 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu. Jí předejít je těžké, protože vliv konkrétního prostředí se nesnadno upravuje. Ono se totiž ani neví, co toto konkrétně způsobuje.

    sadba

    13. 11. 2015 14:36 Zakladatel vlákna: Homer
    Dobrý den,
    objednal jsem si u Vás 4 druhy sadby česneku. Zboží dorazilo koncem srpna. Bylo uloženo do sklepa. Včera jsem se rozhodl, že by se o víkendu mohl zasadit česnek a začal jsem jej rozdělovat na stroužky. Anton v pořádku, Lukan víceméně také. U Záhorského byla asi desetina stroužků nepoužitelných. Nejhorší byl Blanin II - tam byla komplet celá sadba nepoužitelná. Stroužky byly na omak měkké, vyschlé a měly hnědou barvu. Mohu vybrat do přílohy pouze jednu fotku, kterou přikládám. Blanin patří, podle Vašich stránek, k velmi odolným odrůdám. Jakto že se tedy sadba tak znehodnotila?
    Děkuji za odpověď
    Honza

    Zakrytí záhonu

    13. 11. 2015 13:35 Zakladatel vlákna: Jakub Svoboda
    Dobrý den, zajímalo by mě, zda je vhodné na zimu zakrývat záhon s česnekem. Děkuji za odpověď.
    15. 11. 2015 19:37 Jan Kozák
    Zakrývat vysazený česnek před mrazem není potřeba. Pokud záhon po výsadbě zakryjete bílou netkanou textilií a necháte ji tam do jara, máte vyřešený problém s houbomilkou.

    Technika sázení

    13. 11. 2015 13:18 Zakladatel vlákna: Roman Jurek
    Zdravím p. Kozák,zajímal by mě Váš názor na mnou zvažovaný postup sázení,chci zasypat dírky tak do výšky 2cm směsí pilin s kompostovanou zeminou,sazenice jahod na pilinách neuvěřitelně zakořenily-po přesázení do obyč. zeminy mizérie.Ještě před vtlačením stroužku vše zaliju Gliorexem,takže by žádná sklerocia hud apod. neměla po zasypání škodit,spíše právě naopak.Děkuji.

    Jirka - Odrůda

    13. 11. 2015 10:14 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
    V červnu jsem od gurmánů ochutnal stroužek nepaličáku .
    Posledních pět jsem jim zabavil. Chuť velmi příjemná ,ostrá.
    Stroužky svýraznými Fialovími skvrnami. Úskolistý nepaličák má raketový start, dnes je 15 cm vysoký . Podle vaších odrůd je to Anton,ale ten je širokolistý.
    Děkuji za odpověd Jirka Lovosice 151 m.n.m.
    15. 11. 2015 19:33 Jan Kozák
    Podle Vašeho popisu ani snímku se k odrůdě neumím vyjádřit. Jen bych vyzdvihnul Váš poznatek, že chuť nepaličáků je příjemná.
    < Novější216217218219220Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne