Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Cererit Zpět na diskusi

  Aplikace Rizocore

  28. 3. 2022 11:28 Zakladatel vlákna: Jiří Plocek
  Dobrý den, je možné prosím aplikovat Rizocore ne vzešlou sadbu zálivkou a posléze ještě přihnojit cereritem? Nebo je toto kontraproduktivní. Děkuji za odpověď.
  29. 3. 2022 19:40 Jan Kozák
  Můžete to tak udělat. Hnojivo v žádném případě negativně neovlivní činnost a rozmnožování mikroorganismů obsažených v přípravku Rizocore.

  Jarní hnojení

  27. 1. 2022 11:43 Zakladatel vlákna: Zdeněk Fišer
  Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat, kdy a jakou dávkou začít jarní přihnojení česneku Cereritem. Na podzim se nehnojilo, pouze se aplikovalo dusíkaté vápno. Děkuj za odpověď. Fišer
  27. 1. 2022 19:59 Jan Kozák
  Jarní hnojení česneku Cereritem je málo účinné, hnojíte spíš následnou plodinu. Máte-li pocit, že potřebujete pohnojit, pak volte raději síran draselný (co nejdříve) a potom ledek vápenatý. Fosfor už dolů nedostanete, když tak přes list.

  Yaramila Complex

  5. 11. 2021 8:07 Zakladatel vlákna: Pavlína Francová
  Dobrý den pane Kozáku, chtěla bych se zeptat na postup při výsadbě česneku. Na pole jsme rozházeli cererit a zapracovali do půdy. Česnek budu namáčet do vody. Ještě přemýšlím jestli mám použít hnojivo Yaramila Complex? Rizocore už jsem bohužel nesehnala.
  5. 11. 2021 10:12 Daniel Večeřa
  Dobrý den, já při přípravě půdy dávám Yaramila Complex,cererit nedávám.Myslím si,že je lepší.Když jste dala teď cererit ,tak na jaře můžete přihnojit Yaramila Complexem. Když jste nesehnala Rizocore,můžete použít Clonoplus.Mám s tím dobré zkušenosti.
  5. 11. 2021 19:14 Jan Kozák
  Asi bych zbytečně nepřehnojoval a na jaře bych dal jen ledek vápenatý. případně později močovinu. Rizocore Vám  můžeme poslat a můžete ho aplikovat ještě na podzim po výsadbě nebo na jaře.
  5. 11. 2021 13:54 Pavlína Francová
  Dobrý den, chtěla bych se ještě zeptat, jak správně postupovat před sadbou česneku? Které hnojivo zapravit do půdy při rozdělávání? Nebo jen hnojivo do připravených řádků před sadbou? Aby měl česnek dostatek živin pro větší výnos, ale aby toho neměl moc. Máme vysoké PH půdy přes 7.
  Moc děkuji za odpovědi.
  5. 11. 2021 15:55 Daniel Večeřa
  Já si dovolím zase odpovědět. Nevím kolik toho sázíte. Cereritu i Yaramila complexu se dává 4kg na ar.Dejte cererit nebo Yaramila complexLepší je hnojivo zapravit do půdy než házet ne povrch. Já hnojivo rozhodím před přípravou půdy a zaškrábnu kultivátorem. Jak už jsem psal dávám jenom Yaramila complex 4 kg na ar.Na jaře přihnojuji jenom ledkem 15. Více se dočtete v rubrice pěstování.Nebo si přečtěte odpověď pana Kozáka z 26.10
  5. 11. 2021 19:18 Jan Kozák
  Níže uvádíte, že jste už zapravili do půdy Cererit, tak už nic dalšího teď není potřeba.
  5. 11. 2021 19:30 Pavlína Francová
  Děkuji za odpověď. Můžu se ještě prosím zeptat, abych byla chytřejší na další rok. Jak postupujete Vy před sadbou? Děkuji
  5. 11. 2021 22:50 Pavlína Francová
  Četla jsem si ten příspěvek z 26.10. kopíruji: Pokud není pozemek ve staré síle, např. po bramborách hnojených hnojem, pak má základní hnojení Cereritem smysl.
  Můj dotaz zní, co by se stalo, kdyby to bylo: hnojeno hnojem, pěstovány brambory a následně i hnojeno Cereritem před sadbou česneku?
  Děkuji
  6. 11. 2021 7:04 Jan Kozák
  Nestalo by se nic. Část nevyužitých živin zůstane v půdě pro další plodiny, část se vyplaví. Ale že by se česnek spálil v přílišné koncentraci půdního roztoku, to určitě ne.

  Vápno

  24. 10. 2021 23:56 Zakladatel vlákna: Silvie Kocábová
  Dobrý večer,chci se zeptat jestli je vhodné dát teď pred sázenim česneku cererit a zároveň trošku povápnit dolomitickým vápencem?Děkuji 
  26. 10. 2021 19:43 Jan Kozák
  Už zase kopíruji z odpovědi z 22. 10.: Kopíruji z odpovědi staré dva dny: Pokud není pozemek ve staré síle, např. po bramborách hnojených hnojem, pak má základní hnojení Cereritem smysl. Ale pouze za předpokladu. že ho zapravíte do půdy před sázením, případně pokud sázíte do brázdiček, pak ho sypat na jejich dno - tzv. hnojení pod patu. Pokud dáte Cererit  pouze na povrch, hnojíte víc než česnek následnou plodinu.No a k poslednímu dotazu: těžko takto stanovit dávku, záleží na tom, jak byla hnojena předplodina a jakou má půda přirozenou úrodnost. Pokud toto nevíte. pak dejte nějaká tři čtyři kila na ar.Tyto informace by měly být na pytlíku s hnojivem.
  Na otázku hnojení dolomitickým vápencem těžko mohu správně odpovědět. Záleží na půdní reakci daného pozemku. Ale pokud to beru obecně, pak hořčík ve většině půd je v nedostatečném množství, vápník většinou také nepřebývá. Dolomitický vápenec působí pomalu a dlouho, takže já bych ho tam klidně dal.

  Cererit

  22. 10. 2021 14:19 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
  Dobrý den,
  Koupil jsem si cererit na česnek. A mám dotaz jak a kdy  ho zapravit do půdy a také v jakém množství. Děkuji. 
  22. 10. 2021 19:40 Jan Kozák
  Kopíruji z odpovědi staré dva dny: Pokud není pozemek ve staré síle, např. po bramborách hnojených hnojem, pak má základní hnojení Cereritem smysl. Ale pouze za předpokladu. že ho zapravíte do půdy před sázením, případně pokud sázíte do brázdiček, pak ho sypat na jejich dno - tzv. hnojení pod patu. Pokud dáte Cererit  pouze na povrch, hnojíte víc než česnek následnou plodinu.
  No a k poslednímu dotazu: těžko takto stanovit dávku, záleží na tom, jak byla hnojena předplodina a jakou má půda přirozenou úrodnost. Pokud toto nevíte. pak dejte nějaká tři čtyři kila na ar.
  Tyto informace by měly být na pytlíku s hnojivem.

  Hnojení

  19. 10. 2021 20:53 Zakladatel vlákna: Miroslav Buchl
  Dobrý den pane Ing. Kozáku. Chtěl jsme se jen zeptat, jak mám postupovat. Chystám se na sadbu česneku. V podstatě hned po sklizni jsem poházel na pole o ploše cca 350m čtverečních 20kg dusíkatého vápna a zapracoval. Mám nyní po zasazení čeneku na pole ještě rozhodit cererit, popřípadě ledek (toho mám přebytek doma), nebo vše nechat až na jaro. Děkuji za odpověď a ať se daří..
  20. 10. 2021 17:59 Jan Kozák
  Pokud není pozemek ve staré síle, např. po bramborách hnojených hnojem, pak má základní hnojení Cereritem smysl. Ale pouze za předpokladu. že ho zapravíte do půdy před sázením, případně pokud sázíte do brázdiček, pak ho sypat na jejich dno - tzv. hnojení pod patu. Pokud dáte Cererit  pouze na povrch, hnojíte víc než česnek následnou plodinu. Ledek dávat každopádně až na jaře.

  Postup

  6. 10. 2021 15:57 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
  Dobrý den, dnes mi od Vás dorazilo 120 kg sadby Vekanu a Bjetinu.
  Jaký je nejlepší postup pro uskladnění? Hádám nastroužkovat a nechat v síťovaných pytlích na větraném místě. Mořit raději až před sázením? Další dotaz zní zda je vhodné sázet česnek po bramborách. Ty jsou sklizeny. Jak nejlépe tento pozemek připravit pro česnek? Zapravit dusíkaté vápno či něco jiného? Nevím. Zatím se mi česnek nevyplácí, získávám zkušenosti. Je také možné, že zdejší pole (20 km jižně od Českých Budějovic) se na česnek nehodí?Nerad bych něco podcenil. 
  Předem děkuji za odpověď.
  Pavel Rouha
  6. 10. 2021 17:59 Jan Kozák
  Česnek už můžete začít rozlupovat na jednotlivé stroužky, ty pak určitě nenechávejte v síťových pytlích, ale v nízké vrstvě v bednách na větraném místě. Mořit v Sulce po dobu max. tří hodin až před výsadbou. Brambory, zvláště hnojené hnojem považujeme za jednu z nejlepších předplodin. V případě, že chcete použít dusíkaté vápno (a není to špatný nápad), je ho po zapravení třeba uválet, aby kyanidové sloučeniny z půdy rychle nevyprchaly. 
  Mohou být samozřejmě místa, kde česnek nebude dávat požadovaný výsledek. Ale už volba obou odrůd, které jsou velmi adaptabilní, dává reálný předpoklad úspěchu.
  6. 10. 2021 19:36 Pavel Rouha
  Takže zorat, aplikovat d. vápno, zavláčet, aby se dostalo do půdy a zaválet? Nebo nějaký jiný postup?
  Je dobré ještě něčím přihnojit před sázením? Popřípadě čím? Mám také rizocore. To asi pár dní před sázením.
  Děkuji za odpověď.
  Pavel Rouha
  9. 10. 2021 22:24 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Rouha v zdejší rubrice Pěstování se o dusíkatém  vápnu a Rizicore nic nepíše.Osobně dusíkaté vápno rozhodím po poli a jdu orat,poté vláčet a válcovat.Jak nejlépe použít Rizicore netuším-mám jen představu použít ho zálivkou po zasetí česneku a pak ještě zálivkou na jaře.Cererit  rozhazuji po zasetí.Na jaře dvakrát  ledek vapenatý a začátkem května síran draselný.Proti houbomylce preventivně stříkam Karate až když na jaře je po 3 dny za sebou teplota 10°C.Ortivu proti rzivosti aplikuji také a to v polovině května.Při sušení jsem si pomáhal velkým ventilátorem,jelikož bylo vlhké období v ten nesprávný čas.Pomalé sušení je taky špatné ale netuším proč-asi to způsobuje voskovité odumírání česneku ale to se tu moc nepíše.
  10. 10. 2021 15:36 Jan Kozák
  Mám jenom drobnou poznámku, pane Dotzauere. Pokud dáváte Cererit po výsadbě na povrch, pak hnojíte víc následnou plodinu než česnek
  11. 10. 2021 21:27 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den děkuji a mohu se přeptat jak to dělat co nejoptimalněji?
  12. 10. 2021 8:47 Jan Kozák
  Cererit se zapravuje při přípravě půdy, případně při sázení do brázd se dává na dno brázdy, tzv. hnojení pod patu.
  11. 10. 2021 12:05 Jan Kozák ml.
  Způsob použití dusíkatého vápna i Rizocoru je na obou produktech uvedený. Rizocoru máme věnovaný i celý článek: Rizocore - vitalita pro česnek
  11. 10. 2021 21:34 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Kozáku ml. a proč to nemáte v rubrice Pěstování?Vím že jsem udělal  spoustu gramatických chyb.Dobře-ale asi víme o čem je řeč.Váš članek je perfektní.Jen aby ho četlo veškeré osazenstvo a pěstitelé s velkými problémy.Děkuji.Opravdu děkuji. 

  Cererit

  6. 11. 2020 14:31 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, pane ing.kozaku kolik doporučujete na hektar dat cereritu? Děkuji
  6. 11. 2020 19:17 Jan Kozák
  Nevím po jaké předplodině budete sázet a byla-li hnojena organickým hnojivem. Ale když dáte pět metráků, mohlo by to tak nějak odpovídat.
  7. 11. 2020 12:52 Štěpán
  To je docela dost myslel jsem 3metraky/hektar? Předplodina žádná
  7. 11. 2020 21:23 Jan Kozák
  Tak dejte třeba čtyři, abychom měli recht oba.
  6. 11. 2020 19:17 Jan Kozák
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Cererit

  30. 10. 2020 18:41 Zakladatel vlákna: Filip Kopřiva
  Dobrý den, ještě jeden dotaz prosím je lepší aplikovat cererit univerzální nebo specializovaný na česnek a cibuli?

  Děkuji za info
  30. 10. 2020 19:19 Jan Kozák
  Je to jedno, řídil bych se dostupností a cenou.
  Ještě drobnost: nedávno jsem tu psal o šetření otazníky; pokud jich použijete za jednou větou víc než jeden, působí to arogantně a já uvažuji, mám-li se takovým dotazem zabývat.
  30. 10. 2020 19:33 Filip Kopřiva
  Opraveno
  31. 10. 2020 16:39 Novák Ladislav
  Cererit pro cibul a česnek má jiné složení než universální cererit.
  31. 10. 2020 19:03 Jan Kozák
  To máte pravdu, navíc od každého výrobce je jiné složení. Pokud bych hnojil bez půdního rozboru, řídil bych se cenou a dostupností.
  31. 10. 2020 21:22 Zdeněk Mácha
  Dobrý večer. Já používám jedině ceretit určený na cibuli a česnek s lignohumátem a guanem.
  1. 11. 2020 8:57 Novák Ladislav
  Bez půdního rozboru je ve skutečnosti použití  jakéhokoliv hnojiva výstřel do neznáma.

  Umístění políčka následující rok

  25. 9. 2020 12:15 Zakladatel vlákna: Miloslav Wastl
  Dobrý den,

  s pěstováním česneku letos začínám, mám od Vás (nikoliv tedy tady zakoupenou) sadbu česneku Anton. Vím, že česnek by se neměl sázet na stejné místo následují cca. 3 roky, ale zajímalo by mě, jak daleko od původního políčka může být následující rok políčko nové? Může být česnek zasazen příští sezónu o 2, 5, 10 metrů vedle původního pole nebo to není vhodné? Políčko je velké cca. 1,8*2,6 m (100 rostlin).

  Také bych měl dotaz ohledně hnojení, na novém políčku byla původně divoká "louka" (kopřivy, vysoké traviny atd.). Pole jsem nachystal, prohnojil Cereritem na česnek a cibule, plánuji po výsadbě mulčovat pole posekanou trávnou. Kdy na jaře je vhodné začít přihnojovat a čím nejvhodněji? Dočetl jsem se zde, že pokud žloutnou listy tak postřik močovinou na list, je vhodné i když nebudou žloutnout preventivně jako výživu? Doporučil byste případně jiné hnojivo pro zdravé silné rostlinky? V jakých intervalech a kdy začít s přihnojováním? Kupříkladu na jaře opět Cererit?

  Děkuji za rady a moc chválím web a Vaši práci.
  26. 9. 2020 19:50 Jan Kozák
  Pokud nebyly v porostu česneku zdravotní problémy, může být následující rok záhon hned vedle původního. Při problematickém zdravotním stavu stačí mezera jeden metr.
  Na jaře můžete jednou přihnojit ledkem vápenatým (15,5 % N), když už je dostatečná listová plocha je nejlepší hnojení na list 5% roztokem močoviny v desetidenních intervalech až do prvních dnů června. Cererit na jaře nedávejte, bylo by to hlavně hnojení pro následnou plodinu.

  dusíkaté vápno

  16. 9. 2020 9:50 Zakladatel vlákna: marta Vaculová
  Dobrý den, ošetřila jsem záhon dusíkatým vápnem. a nyní bych jej chtěla připravit na výsadbu česneku, mám použít jako hnojivo před sadbou cererit, nebo mám cereritem posypat až zasazený česnek?
  17. 9. 2020 9:33 Jan Kozák
  Cererit patří do půdy. Pokud sázíte do rýh (na Moravě říkáme do járků), dejte Cererit před sázením do nich, pokud volíte jinou technologii výsadby, zapravte Cererit do půdy při přípravě půdy. 

  Tekuté hnojivo Cererit

  1. 12. 2019 12:37 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den.  Pane ing. Kozáku, rád bych se Vás zeptal, jaký je Váš názor na toto tekuté hnojivo, viz foto. Rád bych ho použil k přihnojování na list během vegetace. Děkuji za odpověd´
  Tekuté hnojivo
  6. 12. 2019 19:35 Jan Kozák
  Toto hnojivo neznám, proto se vyjádřím obecně. Pokud je hnojivo přijatelné přes list (což si přečtete v návodu) je rychle a hlavně spolehlivě přijímáno i v době, kdy dochází ke zhoršení příjmu živin z půdy. Přitom použité celkové dávky živin jsou nižší než při aplikaci hnojiva přes půdu. A to má ekonomický i ekologický smysl. Proto používání listových hnojiv i pomocných látek doporučuji. Pomocné látky se musí aplikovat podle jejich složení - pokud obsahují živé organismy (jako např. Rizocore) musí do půdy.
  6. 12. 2019 20:28 Zdeněk Mácha
  Hezký večer. Ano, toto hnojivo je možno aplikovat na list. Děkuji Vám za odpověd´ a přeji brzké uzdravení.

  výsadba česneku

  19. 10. 2019 8:53 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Dobrý den 
  Mám prosbu,  na pozemek 4 ary jsem rozházel 20 kg cereritu,a promíchal jsem to rotavátorem, ale česnek jsem nesázel,tak bych se Vás chtěl zeptat, zda to hnojivo ho nemůže nějak poškodit,chtěl bych sázet cca za 14 dní? Dle počasí. Děkuji
  19. 10. 2019 9:43 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Určitě ho nepoškodí.  Já před výsadbou rozházím cererit, kompost a pak zapravím rotavátorem.
  19. 10. 2019 10:21 Lukáš Sova
  Dobrý den
  šlo mi o to že rozmezí mezi hnojivem a sázením je rozmezí 14 nebo i déle.
  už mám nasázeno cca 6 kg,
  19. 10. 2019 20:21 Daniel Večeřa
  Zdravím,Vy už sázíte? Ještě má být teplo...já ještě počkám.Jinak já dávám cererit taky těsně před sázením.Naházím cererit ,zaškrábnu kultivátorem a hned sázím. Nevím jak dlouho by jste musel čekat než se cererit rozpustí,myslím,že cererit se rozpouští pomalu
  19. 10. 2019 21:45 Lukáš Sova
  Dobrý večer
  já jindy dávám hnojivo při sázení,letos jsem rozházel hnojivo a pak jsem si řekl že je teplo tak počkám,tech 6 kg je zkouška co to bude dělat
  20. 10. 2019 19:17 Jan Kozák
  Běžně se hnojí krátce před výsadbou při přípravě půdy. Česnek začne přijímat živiny z tohoto hnojiva až na jaře. Pro zakořenění a vyrašení ze země má zásobu ve stroužku.
  20. 10. 2019 21:31 Lukáš Sova
  Tak by se česneku nemělo nic stát že je tam hnojivo v předstihu,
  22. 10. 2019 7:04 Jan Kozák
  Česneku to v žádném případě neublíží.
  22. 10. 2019 8:59 Lukáš Sova
  Děkuji za odpověd
  a děkuji za pěknou sadbu,snad už se ochladí a můžem sázet,koukal jsom že česnek co byl v sulce už strká kořínky

  Cererit

  2. 11. 2018 16:06 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
  Dobrý den už jsem také začal ze sázením ale zapomněl jsem před výsadbou zapravit cererit. Je vhodné ho po házet po vrchu ??Nebo ho zapravit až na jaře? ?Na jaře používám ledek vápenatý. Tri týdny před výsadbou zapraveno dusikate vapno. Sazeno po bramborech.
  2. 11. 2018 17:04 Pavel Dohnal
  Pohažte. Prvky se vsáknou po deštích a sníh také udělá své. Já cererit ani slepičince nezarývám, přijde mi to jako plýtvání materiálem. Po rytí poházím a hráběma poňahňám a po pár týdnech sadím. Předpokládám, že odvrchu se prohnojí rovnoměrněji  a na delší období pozemek, při určité době rozpouštění granulí, než jen zespodu. Předesílám, že mám kvalitní sypkou půdu s vlastním kompostem. Neplatí vždy vše a všude! A od jara - duben, květen, používám občas močovinu jako zálivku - bílé granule k dostání za pár kaček. Fosfor! Silice!! Ledek proč? Vápník - neutralizovat hnojivo?  Nevím, nedělám... Poradí chemici. Já se sadbou ještě chvilku počkám. Je 18 stupňů přes den. 
  4. 11. 2018 19:50 Jan Kozák
  Cereritem na povrchu hnojíte hlavně následnou plodinu, ale česnek taky něco dostane.

  Hnojení

  2. 9. 2018 9:34 Zakladatel vlákna: Tomáš Sháněl
  Dobrý den.
  Zhruba před 5 týdny jsem na pozemek, kde chci pěstovat česnek, aplikoval dusíkaté vápno. Minulý týden jsem zasel svazenku vratičolistou jako zelené hnojení. Můj dotaz zní. Mohu před výsadbou česneku ještě aplikovat cererit?  Ptám se, protože  se bojím, abych na pole neaplikoval příliš mnoho dusíku. Děkuji za odpověď
  3. 9. 2018 7:14 Jan Kozák
  Pokud jste použil dávku dusíkatého vápna 3 kg na ar, pak by stejná dávka Cereritu neměla být problémem.
  4. 9. 2018 18:08 Tomáš Sháněl
  Aplikace dusíkatého vápna byla 40kg na 6a
  5. 9. 2018 8:48 Jan Kozák
  Tak v tomto případě máte dusíku dost, třebaže část ho uteče do vzduchu ve formě kyanovodíku. Smysl by mělo pouze hnojení síranem draselným.

  hnojení

  8. 11. 2017 13:09 Zakladatel vlákna: Jakub J.
  Dobrý den, mám na Vás dotaz:

  v září jsem si udělal záhonek z trávníku, (zryl jsem to). Teď v listopadu jsem to pokopal a hráběmi upravil pro sadbu. 

  Můžu to ještě pohnojit cereritem? sázet budu ručně kolíkem... 
  a pohnojit raději před sadbou nebo při sadbě?
  Děkuji.
  9. 11. 2017 7:33 Jan Kozák
  Pokud byl trávník sklízen, pak je půda na živiny chudá a potřebuje pohnojit. Toto jsem napsal v odpovědi 5. 11.: ...Sázíte-li však do půdy chudé na živiny, pak použijte před výsadbou Cererit. Buď zapravit do půdy při přípravě nebo při sázení do rýh dát hnojivo na jejich dno, tzv. hnojení pod patu. A na jaře zase dusík.
  Sázení kolíkem je nejpracnější způsob výsadby a pro česnek nejméně vhodný, protože podpučí není řádně přitisknuto k zemi.
  9. 11. 2017 9:50 Jakub J.
  Děkuji za odpověď.

  ano tráva byla pravidelně sečena. Takže mám záhon chudý na živiny. 
  Tak já si udělám rýhy pro sadbu cca 8 cm hluboké a dno rýhy pokropím cereritem a přidám stroužek česneku.
  9. 11. 2017 20:10 Aleš Havrda
  A jaký je nejlepší způsob "domácího" sázení.
  12. 11. 2017 16:40 Jiří česnek
  Nejlepší způsob sázení
  Celé stroužky se mohou dokola ořezat a spotřebovat zustane pouze podpúčí storzem stroužků které stejně zaniknou.zapíchnou se mělce do půdy.Kořeny mají více vzduchu,muže se po nich šlapat.Stroužky jsou zdrojem různých nemocí. Teplý Leden 2012 odrůdové stroužky jsou napadeny Fusariem,které přešlo na podpuči,které mělo už listy 10 cm,Hnojení nahrazuje větší spon.
  12. 11. 2017 19:35 Jan Kozák
  S tímto názorem nesouhlasím. Stroužek je zásobním orgánem a má zcela zásadní vliv na začátek růstu. Navíc silné mechanické poškození je vstupné branou pro choroby.
  Doporučený způsob výsadby si můžete přečíst v rubrice pěstování.
  13. 11. 2017 10:16 Jiří česnek
  V loni jsem se vrátil k mělké orientované sadbě,česnek sázím 51 let a k tomu se řídím postřehy pěstitelů s diskuse.zdejším lékařům vůbec nerozumím,dělají řadu chyb o kterých vědí s diskuse,už stroužky ani nemořim.Vloni mi vrány do nich vyklovaly velké díry v některých stroužkách téměř až ke kořenům,měli méně spodnich listů a rostly stejně jako nepoškozené,letos se jich ani nevšimly.Jsou naostřené podle diskuse.Tři roky testuji stroužky.V žáří jsou ještě duté,šlapu po nich na cestě,bouchají kam je kopnu tam rostou na chudou a tvrdou zem na Václava,pokropím vodou zatlačím do země na půl a půl stroužky,listy jsou dnes Anton 20 cm,tristan 10,rusák 5 cm. Cibule rostou pod tvrdou zemí. Položené stroužky,jsou už zakořeněné v prosinci se začnou stavět,cibule rostou nad tvrdou zemí,ořezané a stroužky jsou mělce už v řádku.Přístí rok tam jdou do mělké půdy,položené stroužky a též se zašlápnou. 25.11. se pokusím udělat foto.Místo vran budu muset použít vrtačku.
  15. 11. 2017 20:02 Jiří česnek
  Antonu dnes zanikly stroužky, rostliny jsou 5 cm hlouběji než stroužky. Půda je měká. Je to skutečná raketa.

  Cererit

  2. 11. 2017 22:38 Zakladatel vlákna: Peter Briška
  Dobrý deň pán Kozák.Potrebujem poradiť:nakoľko nestíhám zapracovať cererit pred výsadbou,má význam po sejbe?Zapracoval by som jedine s hrablami.Ďakujem.
  3. 11. 2017 7:23 Jan Kozák
  Pokud budete sázet do rýh (járků) pak můžete nasypat Cererit do nich. Říká se tomu hnojení pod patu a je to velmi účinné. Hnojení Cereritem na povrch po výsadbě je dost špatná alternativa.

  Použití hnojiva

  14. 10. 2017 21:39 Zakladatel vlákna: Olivík Petr
  Dobrý večer rád bych se zeptal kolik by měla být spotřeba tekutého cereritu na 25m2 , popřípadě  jak hnojivo naředit- půdu chceme po rýt a v listopadu sladit namořeny česnek 
  15. 10. 2017 17:44 Jan Kozák
  Do dnešního dne jsem netušil, že takové hnojivo existuje. Myslím že není určeno k základnímu hnojení, ale k přihnojování během vegetace. Před výsadbou bych každopádně doporučoval normální Cererit granulovaný.
  16. 10. 2017 8:29 Olivík Petr
  Přidávám foto zakoupeného hnojiva
  Zakoupené hnojivoZakoupené hnojivo

  Hnojení

  12. 10. 2017 14:30 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, chci se zeptat kolik byste dal na 0,5ha cereritu a jestli přidat ještě nějaké hnojivo na zimu?

  Děkuji
  12. 10. 2017 18:55 Jan Kozák
  Vycházel bych z půdního rozboru nebo znalosti úrodnosti půdy. Bez těchto informací dejte nějaké tři metráky. Nic jiného už na podzim nedávejte.

  Příprava půdy.

  7. 7. 2017 21:54 Zakladatel vlákna: Martin Wiedemann
  Dobrý den.
  Prosím o radu s půdou. Letošní česnek jsem sklidil ( Havran, anton)
  A chtěl bych půdu připravit na letošní sadbu. Místo střídám a vracím se po třech letech.
  Mám malou zahradu cca 200.m.n.m. Česnek mám pokaždé žlutý a stonky suché.
  Chtěl bych půdu do listopadu připravit. Mám zarýt do půdy Cererit nebo NPK?
  Mám možnost i kompost či koňský hnůj. 
  Děkuji za každou radu.
  10. 7. 2017 13:39 Jan Kozák
  Podstatně lepší je Cererit než NPK, kompost můžete přidat návdavkem. Pokud sklízíte, až jsou stonky suché, pak sklízíte opožděně.

  Malý česnek

  5. 7. 2017 12:23 Zakladatel vlákna: Petr Sucharda
  Na podzim jsem zasadil 3 druhy českého česneku. Půda byla dobře připravená, dříve byla jen louka. Česnek namořený v Sulce. Už na jaře, když začal vylézat, byly konce lístků nažloutlé. Začal jsem proto stříkat močovinou, na dusík. Momentálně před sklizní, mám skoro všechny listy naschlé a paličky poloviční velikosti. Něco mi uschlo úplně a po vytažení byly kořínky pokryté plísní. Kde jsem udělal chybu, abych neopakoval příští rok??
  6. 7. 2017 7:18 Jan Kozák
  Mohlo jít o zcela nedostatečnou výživu. Pokud byla louka sklízená (např. na seno) a nebyla průběžně hnojená, tak je půda velmi "hladová".
  6. 7. 2017 19:01 Petr Sucharda
  Děkuji za odpověď. Takže asi česnek už můžu vytahat a vyhodit. Asi uz nedoroste. 
  6. 7. 2017 20:29 Petr Sucharda
  A ještě poprosim o jednu radu. S tou loukou jste to trefil přesně. A jak takovouhle louku připravit před sadbou, aby se tam česneku a cibulce dařilo???
  7. 7. 2017 20:08 Jan Kozák
  Včas zorat - už je nejvyšší čas. Pokud si nechcete dělat půdní rozbor (mimochodem jeho cena je stejná jako před 30 lety), pohnojte před výsadbou Cereritem v dávce 8 - 10 kg na ar.

  Česnek nepálí

  16. 5. 2017 13:10 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
  Zdravím,
  většina stroužků česneku z minulé sklizně nepálí, nebo jen velmi málo. Myslím, že by to mohlo být způsobeno nedostatkem síry v půdě. Jak bych mohl do půdy dostat rychle přijatelnou síru? Zkusil jsem na záhon rozhodit cererit.

  Ještě bych měl jeden dotaz. Každý rok se u přibližně 20- 30% rostlin kroutí listy a rostliny jsou celkově menší. Mám podezření na vrtalku pórovou nebo houbomilku česnekovou. Letos jsem tedy česnek vysadil až na jaře v polovině března (650 m.n.m.), ale listy se opět kroutí. Je možné, že by v této nadmořské výšce škůdce nalétával později? Zvláštní je, že sousedovi na vedlejším záhonu se to nestalo (sázel na podzim). Možná jsou některé odrůdy citlivější, nebo bude chyba v půdě.

  Děkuji
  P.M.
  16. 5. 2017 21:37 Jan Kozák
  S jevem, že česnek dostatečně nepálí, se občas setkávám. Nejhorší to bylo v roce 2013. Ale já příčinu neznám. Z Cereritu se živiny uvolňují pomalu, pohnojil jste spíš následnou plodinu. Chtělo by to spíš něco přes list, např. hořkou sůl.
  Problém druhého dotazu by bylo dobré vidět. Nevím, odkud jste, ale jezdím dost po republice, kdybych měl cestu blízko Vás, mohl bych se zastavit. Nebo pošlete poštou. V případě zájmu se ohlaste na E-mail.
  23. 5. 2017 15:36 Petr Mráz
  Dobrý den,
  ještě ohledně dodání rychle přijatelné síry mě
  napadlo použít do závlahy sulku. Jen nevím, jestli by nedošlo k 
  popálení. Možná by to vyřešila nižší koncentrace.
  Foto porostu a dotaz jsem Vám zaslal na mail.

  Děkuji
  P.M.

  Aplikace hnojiva na list nebo zálivkou ?

  20. 4. 2017 15:22 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den, je účinnější aplikovat vodou rozpustná hnojiva jako například Kristalon start nebo tekutý Cererit zálivkou nebo je lepší na list pomocí postřikovače ? Děkuju za odpověď. 
  20. 4. 2017 19:45 Jan Kozák
  Pokud jsou v hnojivu obsaženy formy přijatelné listem, je účinnější postřik
  20. 4. 2017 20:21 Filip Jakubál
  Jak můžu poznat jestli daný přípravek má tyto látky přijatelné listem či smáčedla? (jak jsou označena nebo jak se nazývají) děkuji za odpověď.
  21. 4. 2017 6:33 Jan Kozák
  Na tohle Vám musí dát odpověď výrobce nebo distributor.

  Cererit

  12. 10. 2016 17:45 Zakladatel vlákna: Miroslav
  Dobrý den je lepší zapravit cererit již v této době nebo lépe těsně před výsadbou? Děkuji Miroslav
  12. 10. 2016 21:42 Jan Kozák
  Cererit se rozhazuje před poslední kultivací před výsadbou.
  12. 10. 2016 21:57 Miroslav
  Děkuji

  4. 10. 2016 19:14 Zakladatel vlákna: Josef Polívka
  Dobrý večer pane Kozáku,
  prosím Vás o jednu odpověď na moji otázku. V příštím týdnu se chystám hnojit půdu před sázením česneku cereritem, letos poprvé. Vy doporučujete na hektar půdy 8q cereritu, při výsadbě 1t česneku. Já sázím už léta na 4ary a (nevím, jak je to možné :-)) posázím vždy kolem 70kg. Mám se při poměru hnojiva řídit plochou pole nebo množstvím sázeného česneku? Děkuji za Vaši odpověď a hlavně za čas, který tu lidem věnujete.
  S pozdravem, Josef Polívka
  5. 10. 2016 23:37 Václav Kozák
  Vážený pane Polívko,
  více než na hmotnosti vysazeného materiálu záleží spíše na počtu vysazených jedinců na plochu. Průměrně se počítá s 200 - 300 tis. jedinci na hektar, tomu odpovídá i doporučené hnojení. Určité množství živin potřebuje každý jedinec. Pokud tedy máte hustší spon, můžete použít i větší množství hnojiva. Samozřejmě záleží i na tom, jak živná půda je, aby se zbytečně nepřehnojovala.

  vyhnojený pozemek

  18. 9. 2016 19:08 Zakladatel vlákna: Jandovský
  Dobrý den pane Kozáku, umístím česnek do prostoru, který byl vloni na podzim velmi dobře vyhnojen chlévským hnojem (2016 - brokolice, celer, ...) a letos pochopitelně hnojen takto nebude. Má smysl použít před výsadbou Cererit (uvádíte až 8 q na hektar). Případně na jaře ledek vápenatý 15,5 % N) ve čtyřech dělených dávkách ? Nebo je to zbytečné plýtvání ? Děkuji za odpověď a také se zpožděním za bezvadné dodání objednávky.
  18. 9. 2016 21:24 Jan Kozák
  Cererit bych určitě vynechal.

  Dvoustrouzkove cibule

  17. 9. 2016 14:21 Zakladatel vlákna: Miroslav
  Dobrý den pane inženýre, k otázce sadbových dvoustroužkových cibulí (já měl letos cca40-50%)také dvoustroužkovych cibulí, jsou na sadbu nevhodné jen kvůli výtěžnosti nebo je i jiný důvod?Je pravda že mi je také líto sázet takové velké stroužky. Ještě jedna otázka, může se použít před sadbou cererit s guánem? Děkuji Miroslav
  17. 9. 2016 20:24 Jan Kozák
  Dvoustroužkovost není založena geneticky, proto takové stroužky sázet můžete. Největší stroužky patří spíš do klobás než do země - tam je jich škoda.
  Cererit s guánem? Výborné hnojivo pro česnek.

  žloutnutí listů

  21. 5. 2016 11:03 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
  Dobrý den pane inženýre, prosím o konzultaci. Mám nasazený Váš Lukan, poslední dobou mu však začaly výrazně žloutnout postranní listy. Hnojil jsem ledkem, později cereritem, stále však nedokážu žloutnutí a usychání listů zastavit (viz foto). Zalévám pravidelně, hlína je ve 4 cm dostatečně vlhká. Je to v této době normální nebo mu něco chybí? Děkuji za radu a zdravím
  21. 5. 2016 13:51 Aleš Havrda
  Doporučuji močovinu na list večer bez sluneční aktivity. Opakovat každých 14. dní a určitě se stav česneku zlepší.:-)
  22. 5. 2016 16:34 Jan Kozák
  Vypadá to na nedostatečný příjem dusíku. Při sklerociové hnilobě žloutne celá rostlina, na ni to nevypadá. Cererit využije až následná plodina. Močovinu, co doporučuje pan Aleš bych aplikoval co nejdříve a ještě jednou po týdnu.
  22. 5. 2016 22:33 Karel Pokorný
  Děkuji vám všem za cenné rady. Po kontrole vzorku stroužku jsem zjistil, že je čistý, bez známek hniloby. Provedl jsem postřik močovinou a příští týden to tedy zopakuji. Výsledek zde zveřejním. Ještě jednou díky a zdravím Karel
  1. 6. 2016 12:26 Tomáš Novotný
  Dobrý den,chtěl bych se ještě prosím zeptat kolik týnů před sklizňí mohu ještě česnek pohnojit močovinou. Předem díky za odpověď.
  22. 5. 2016 10:42 Pavel Baxa
  Podívejte se zda nemá hnilobu sklerocii. Cererit se používá na zimu před sázením.

  Cererit

  14. 11. 2015 11:08 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je možné použiť Cererit aj ako postrek na jar alebo je lepšie ho rozhádzať na už zasadený cesnak, pretože som to nestihol zapraviť pred sadbou. Cesnak je na niektorých miestach len kúsok pod povrchom a tak by som teraz nerád zapravoval eŠte do zeme. Ďakujem za radu.
  15. 11. 2015 19:54 Jan Kozák
  Cererit bych si v tomto případě nechal až pro výsadbu na podzim příštího roku. Máte-li dojem, že by Váš česnek potřeboval plné hnojivo, pak by byl lepší na jaře Yara Mila.

  Hnojivo.

  4. 10. 2015 21:45 Zakladatel vlákna: Martin Wiedemann
  Dobrý den. Předem děkuji moc za rady, které jsem na vašich stránkách načerpal.Mám dotaz ke hnojení. Mám teď připravenou pudu na sadbu,kterou chci udělat začátkem listopadu. Chci se zeptat kdy mám před sadbou dát cererit? A také čím přihnojit z jara či na jaře. Děkuji moc za radu
  5. 10. 2015 6:31 Jan Kozák
  Cereritem se hnojí těsně před výsadbou, zapraví se při přípravě půdy k sázení. Na jaře se přihnojuje ledkem vápenatým (viz rubriku pěstování česneku), když je už dostatečná listová plocha, je účinnější hnojení postřikem na list jakýmkoliv listovým hnojivem s vyšším obsahem dusíku.

  příprava záhonu

  15. 9. 2015 11:43 Zakladatel vlákna: Macek
  Dobrý den,
  připravuji záhon na česnek, mohu jej"vydezinfikovat" dusíkatým vápnem a potom přidat Cererit ?
  Děkuji za odpověď
  16. 9. 2015 21:35 Jan Kozák
  Dusíkaté vápno teď, Cererit před výsadbou.

  Hnojení pod česnek.

  11. 9. 2015 13:21 Zakladatel vlákna: Hradil Ladislav
  Dobrý den,
  chtěl bych letos zasadit česnek po jahodách,čím bych měl půdu
  před výsadbou pohnojit.
  Děkuji.
  S pozdravem Ladislav Hradil
  11. 9. 2015 21:34 Jan Kozák
  Složitá odpověď. Ale zjednodušeně: máte-li kompost, tak s ním nešetřete. Nemáte-li ho, pak použijte Cererit v dávce 5 - 10 kg na ar podle toho, jak jste živili jahody.

  Hnojenie

  8. 9. 2015 9:07 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
  Dobrý deň pán Kozák,chcel by som sa spýtať , či je možné naraz pohnojiť dusíkatým vápnom, kompostom a cereritom, pri príprave pôdy a potom už len sadiť, alebo cererit a kompost je treba dať až tesne pred sadením.
  9. 9. 2015 20:40 Jan Kozák
  Dusíkaté vápno je nejdražší hnojivo, ale nejlevnější pesticid. Je účinný pouze v teplé a vlhké půdě.
  Kombinovat jej s kompostem je špatné, protože v něm hubí veškerý mikrobiální život. Proto dusíkaté vápno aplikujte už nyní, Cererit a kompost těsně před výsadbou.

  Hnojivo

  7. 9. 2015 21:36 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Dobrý den,je vhodné hnojit před sázením hnojivem Yara mila comlex místo Cereritu?
  8. 9. 2015 6:01 Jan Kozák
  Asi je i lepší.

  Plečkování

  6. 3. 2014 6:29 Zakladatel vlákna: Marek
  Dobrý den,česnek je na 2 cm venku,na půdě je škraloup,chci se zeptat zda už mohu proplečkovat a přihnojit cereritem,nebo je ještě čas? Děkuji za odpověd
  6. 3. 2014 19:59 Jan Kozák
  (Na tento dotaz jsem už Vám odpovídal, ale asi jsem odpověď neodeslal, protože se tam neobjevila.) Lepší než plečkování je vláčení lehkými branami. Pokud to zvládnete, pak je nejlepší vláčet napříč řádků. Kdo má jen záhonek, pak může prokypřit vidlemi.
  Přihnojování česneku Cereritem je hnojení následné plodiny. Pro přihnojení volte raději ledek vápenatý (15,5 % N),ale ještě tak dva týdny počkejte.
  14. 3. 2014 7:58 Marek
  Tak jsem zkoušel prokypřit,nahoře je popraskaný škraloup,ale tak 2 cm, a jinak ještě zmrzlo.Tristan je venku na 8 cm,bjetin vylézá tak 2 cm.Tak to ještě nechám,snad nic nezanedbám. ( 750 m.n.m )

  cererit

  31. 10. 2013 8:37 Zakladatel vlákna: Marek Ferfecký
  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat, jestli je vhodné před výsadbou česneku zapravit do půdy cererit. Děkuji za odpověď. Ferfecký
  31. 10. 2013 19:28 Jan Kozák
  Takto to doporučujeme.

  cererit

  24. 9. 2013 11:51 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den pane ing.Kozáku chci se zeptat kdy mám rozhodit cererit?? Teď sem podiskoval a budu orat.Takže před orbou nebo po orbě??
  24. 9. 2013 13:58 Jan Kozák
  Až před konečnou přípravou před sázením, tedy před kultivátorem, případně rotavátorem.

  Hnojení před výsadbou

  9. 9. 2013 10:50 Zakladatel vlákna: Jaromír Herzán
  A ještě prosím jeden dotaz. Nechal jsem si zpracovat rozbor půd a výsledek ukazatele prvků v půdě je dobrý až vysoký. pH je 6,02-6,16,Vápník 2260-3080 mg/kg.suš.Mám v úmyslu nyní aplikovat dusíkaté vápno.Bude ještě nutné, nebo žádocí před výsadbou použít Cererit?Děkuji. Jaromír Herzán
  11. 9. 2013 10:16 Jan Kozák
  Pokud je zásoba živin dobrá až vysoká, Cererit vynechejte.

  Jiří Slezák: čas hnojení

  1. 8. 2013 13:06 Zakladatel vlákna: Jiří Slezák
  Dobrý den,
  můžete mi prosím Vás poradit, jak nejlépe vyhnojit pozemek k
  pozdně-listopadové sadbě česneku (Vašeho)?
  Nyní mám na políčku ještě brambory a řepu.Problém je,že se z určitých důvodů nehnojilo ani letos ani vloni.
  Mohu ještě po sklizni brambor a řepy použít rozleželý králičí
  resp. koňský hnůj nebo mám letos pohnojit již pouze cereritem,
  nebo ještě vysázet zelené hnojivo...
  Děkuji za odpověď.
  1. 8. 2013 21:13 Jan Kozák
  Zelené hnojení Vám už toho moc neudělá. Máte-li hnůj dobře rozleželý, tak ho klidně použijte, je však nutné, aby byl promísen s půdou. Jinak Cererit v dávce 5 - 8 kg/ar.

  výsadba česneku na stejné místo

  4. 7. 2013 8:41 Zakladatel vlákna: ludmila holá
  Dobrý den pane Kozáku, přečetla jsem si, že lze znovu znovu vysázek česnek v témž roku na stejné místo po meziplodině jako jsou brambory a to po řádném prohnojení. Zajímalo by mě, čím řádně prohnojit. Děkuji za odpověď. Ludmila
  4. 7. 2013 21:22 Jan Kozák
  Toto řešení je spíše nouzově možné. Čtyřletý (ještě raději víceletý) odstup je určitě lepší.
  Pod brambory by byl nejlepší zetlelý hnůj nebo kompost a pod česnek ještě trochu Cereritu (asi 2 kg/ar).

  ošetřování

  5. 2. 2013 21:12 Zakladatel vlákna: jan
  Dobrý večer,
  Chci se zeptat na ošetřování česneku.. sice to tu už možná bylo, ale nemůžu to nikde najít přesně to co hledám. Proto se předem omlouvám. Mám koupený celerit a kdy ho mám použít aby to bylo správné?až dýl ještě je čas a kolikrát ho použít aby pro česnek nebylo moc.. a nepoškodilo to. Pole mám velký délka 5 metrů šířka 60metrů. Další otázka jaký použít postřík proti houbomilce zda KARATE nebo STOMP ? A kdy je správný čas stříkat tímto postřikem, až bude stálá teplota 10°C a rostliny budou vysoký 6cm?nebo jak se to pozná že je správný čas? a jaký postřik by jste mi doporučoval.. děkuju za odpovědi. =)
  6. 2. 2013 17:32 Jan Kozák
  Cererit si nechte na základní hnojení před novou výsadbou, pro přihnojování česneku je nevhodný. Proti houbomilce použijete Karate (Stomp je herbicid). Stříká se v době, kdy po tři dny je teplota min. 10 stupňů, přičemž česnek ani nemusí rašit. Více viz česnek v otázkách. Případně přijeďte do Buchlovic na seminář. Pozvánka se na tomto webu objeví co nevidět.

  jaka puda

  21. 9. 2012 0:28 Zakladatel vlákna: marie stejskalova
  Je vhodna pro vysadbu cesneku-tam kde ho chci vysadit je hodne drobiva,temer sypka a cim pohnojit pred sadbou-dekuji za odpoved
  21. 9. 2012 14:45 Jan Kozák
  Vhodnost konkrétního místa pěstování si musíte vyzkoušet. Pokud není půda v tzv. staré síle, pohnojte před sázením Cereritem v dávce až 8 kg na ar.

  Česnek po cibuli

  17. 9. 2012 22:23 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Pěkný večer,pane ing.Kozáku v níže uvedených článcích sem, se ptal jestli česnek nasadit po cibuli.Vy říkáte že ne ale já nemám na výběr.Nemám na výběr.Jaká je šance že to dopadne dobře??Chci se zeptat můžu pole místo celeritu na zimu zahnojit NPK????Děkuj
  19. 9. 2012 15:33 Jan Kozák
  Nevím, v jakých jednotkách se riziko měří, ale po cibuli bych česnek sázet nedoporučoval, zvláště byla-li ze sazečky. Použití NPK je šetření na nepravém místě. Česnek potřebuje síru a ta v NPK není.

  Přihnojení

  9. 9. 2012 19:30 Zakladatel vlákna: Petr Dragoun
  Dobrý den,provedl jsem orbu a chtěl jsem se zeptat zda je už vhodné přihnojit Cereritem a vzít to rotavátorem.Doba výsadby je ještě za nějaky čas.Je vhodné toto řešení,nebo je lepší,tak 14 dní před výsadbou?
  10. 9. 2012 20:47 Martin Harasim
  Dobrý den

  Používám letos stejný postup jako vy. Orba by byla vhodná pozdější, teď vám do termínu sadby poroste plevel, který budete muset stříknout nebo aspoň rotavátorem ničit. Po mé loňské zkušenosti, kdy již týden po rotavátoru půda začala slehávat, se už špatně sázelo ručním zapichováním. Cererit dávám před poslední kultivaci rotavátorem a na to hned sadím. Zrotavátorovaná plocha taky v zimě drží sníh.
  10. 9. 2012 21:01 Jan Kozák
  Cererit se zapravuje při poslední kultivaci. Ta by měla být krátce před výsadbou - běžně se dělá tak den předem. Osobně nemám rád rotavátor, protože ničí půdní strukturu a měli bychom se snažit, aby i naši potomci měli na čem hospodařit. Doporučuji používat kultivátor.

  Hnojení

  4. 9. 2012 19:19 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  DOBRÝ VEČER - pane KOZÁKU, po naorání řádků na česnek je možné tento hnojit / tzv. pod patu /, nebo je nutné zapravit Cererit na plochu? Při šířce řádků 60cm se mi zdá, že jej česnek plně nevyužije.DĚKUJI za radu PetrK
  4. 9. 2012 20:37 Jan Kozák
  Myslím si, že je lepší zapravit hnojivo na celou plochu, protože kořeny nerostou svisle dolů, ale do širokého kužele.

  Proč nenarostl

  21. 7. 2012 17:23 Zakladatel vlákna: Iva S.
  Dobrý den,už druhý rok mám problém s česnekem.Pokaždé mi naroste tak, že vypadá jako jarní cibulka. Je to snad způsobeno špatnou půdou? Nebo špatným hnojením? Půdu máme černou, těžkou, ale všichni kolem mají česnek narostený a pěkný.A je možné tyto kuličky na jaro nnasadit?Děkuji Iva.
  21. 7. 2012 21:10 Jan Kozák
  Pravděpodobně bude chyba ve výživě, zkuste dát před výsadbou do země 10 kg Cereritu na jeden ar a podle potřeby přihnojte dusíkem během vegetace.

  přihnojení, "květy"...?

  10. 6. 2012 14:04 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
  Dobrý den, pane inženýre.
  Má význam ještě přihnojení česneku (např.NPK, nebo podoně)?
  Na některých odrůdach (bjetin a havran) se vytvářejí jakoby květy (nebo nevím přesně, jak bych to nazval - obrázek). Mají je nějakým způsobem odstránit, nebo ponechat?
  předem děkuji a přeji hodně zdaru
  apropós, byla již stanovena cena pro sadbový česnek (nemohu to nikde najít).
  ještě jednou děkuji,
  J. Mitro
  10. 6. 2012 14:23 Jan Kozák
  Odpovědi na své otázky byste na tomto webu našel. Ale stejně Vám odpovím. Květenství odstraňte, zvláště u Bjetinu jste už v prodlení, bude to mít za následek snížení výnosu. Ještě můžete použít pro přihnojení ledek vápenatý. NPK nemá v této době žádný význam to se zapravuje do půdy před výsadbou, ale lepší je Cererit. Cena bude stanovena okolo poloviny srpna.

  Hnojení sírou

  6. 5. 2012 18:34 Zakladatel vlákna: Pepekube
  Dobrý den
  je třeba česnek přihnojovat sírou a může se takto ovlivnit obsah silic, větší říz?
  6. 5. 2012 18:54 Pavel Baxa
  Síra podporuje tvorbu silic tak to ovlivní.
  6. 5. 2012 20:24 Jan Kozák
  Síru česnek potřebuje, proto doporučujeme hnojit před výsadbou Cereritem, protože v něm je draslík ve formě síranu draselného, zatímco v NPK je ve formě chloridu. Přihnojovat Cereritem na jaře je nesmysl, česneku moc nepomůžete, je to spíše hnojení k následné plodině. Máte-li dojem, že je v půdě síry málo, je možné jarní přihnojení síranem draselným, případně nějakým listovým hnojivem s vyšším obsahem síry.

  Cererit

  29. 10. 2011 20:49 Zakladatel vlákna: metabou
  Dobrý den, rád bych se zeptal jestli stačí Cererit zapravit bránama nebo je lepší to přeběhnout rotovátorem. Předem děkuji za odpověď
  30. 10. 2011 8:00 Jan Kozák
  Čím hlouběji, tím lépe. Záleží na Vašem konkrétním nářadí.

  Hnojivo NPK

  14. 10. 2011 15:53 Zakladatel vlákna: koudy 79
  Dobrá den, chci se zeptat zda se dá také hnojivo NPK použít k česneku nebo nikoliv. Vím, že se spíše používá v obilí atd... Za info předem díky...
  14. 10. 2011 21:34 Jan Kozák
  Doporučuji použít raději Cererit, protože v něm je draslík v síranové formě, zatímco v NPK je v chloridové. A česnek tu síru potřebuje.

  hnojení cereritem

  12. 10. 2011 20:46 Zakladatel vlákna: milda
  Chci se zeptat na hnojení cereritem před výsadbou, jestli je lepší pohnojit ted a zapravid do pudy(do jaké hloubky) když chci sázet na přelomu října a listopadu nebo přihnojit až těsně před výsadbou nebo přihnojit jenom na vrch bez zapravení. Popřípadě čím zapravid ?
  13. 10. 2011 10:07 milTa
  Zapravuje se mělce do horní třetiny vrstvy ornice
  13. 10. 2011 21:00 Jan Kozák
  Cererit se zapravuje při přípravě půdy, rozhazuje se tedy před kultivátorem nebo rotavátorem. Hnojení na povrch je téměř neúčinné - hnojíte až následnou plodinu.

  Vápnění

  5. 10. 2011 21:11 Zakladatel vlákna: Lukas Svoboda
  Dobrý večer. Myslíte, že bych měl záhon pro česnek povápnit kvůli kyselosti? Je to prospěšné nebo zbytečné anebo se má k předplodině? Dá se kyselost půdy po domácku zjistit? Mohl bych případné vápnění spojit s přihnojením Cereritem? Děkuju za nápady, Lukáš
  5. 10. 2011 22:08 "Brácha" Sendy
  Jílovité půdy patří k půdám zásaditým a oglejené k půdám kyselým. Zkuste dát fotky po orbě nebo po rytí a uvést alespoň bývalý okres.
  Takhle by dokázal správně poradit jen jasnovidec.
  Pokud je to glej, tak předci udělali správně, když to nechali jako trvalý travní porost (louku).
  Podomácky zjistíte dostatek vápníku (ve formě uhličitanu CaCO3) politím suchého vzorku půdy zředěnou kyselinou chlorovodíkovou (HCl). Pokud se vytváří pěna vytěsněným CO2, je půda vápenatá dost. Pokud ne, udělejte z jiného vzorku vodný výluh a ten normálně otestujte na pH lakmusovým papírkem (nebo u souseda co má bazén si to nechte otestovat jako bazénovou vodu na pH = dělá to jednou týdně při dávkování chloru a koagulantů).
  6. 10. 2011 7:27 Lukas Svoboda
  BPEJ 75411,obec Turovec/okr. Tábor. Máte pravdu, je to oglej na jílech a slínech. Původně to bylo pole, pak z toho jzd udělalo louku. Měl jsem tam brambory, těch by bylo na hektar přes 30t, cibule byly obrovské. Letošní česnek mi žloutnul, ale neshnil a byl jen malý. Tak se snažím udělat max, aby se povedl. Ten dotaz byl pro jasnovidce, doufal jsem, že někdo odpoví v teoretické rovině. Když mi vyjde silná kyselost, měl bych to ještě povápnit, nebo už nechat být a poučit se? Mohl bych to případně spojit s podzimním přihnojením? Moc Vám Sendy děkuju za ochotu odepisovat.
  6. 10. 2011 19:53 Jan Kozák
  Česnek je poměrně tolerantní k půdní reakci. Pokud budete chtít znát správnou hodnotu pH, musíte dát vzorek do laboratoře. pH se stanovuje ve vodním výluhu, ale podle přesné metodiky - není jedno, kolik vody použijete. V případě vápnění je možné vápnit zároveň s hnojením Cereritem.

  Přihnojování

  5. 2. 2011 8:44 Zakladatel vlákna: Martin
  Dobrý den
  Potřebuji od Vás radu.
  Čím je lepší přihnojit česnek: síranem draselným nebo síranem amonným a kdy?
  Děkuji Martin
  4. 2. 2011 15:52 Jan Kozák
  Pokud se mluví o přihnojení, je na mysli aplikace hnojiva během vegetace. Protože vůbec nedoporučuji přihnojování čpavkovými hnojivy, tak bych radil přihnojjit síranem draselným s první dávkou ledku vápenatého. Pro další roky doporučuji zásobní hnojení Cereritem, nebo smíchat superfosfát se síranem draselným. Pokud jste však dával před výsadbou Cererit, je další přihnojování síranem draselným zbytečné.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne