Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Velikost stroužků Zpět na diskusi

  odrůdy česneku, sadba ,pěstování

  29. 1. 18:59 Zakladatel vlákna: Pavel Skala
  Dobrý večer  chtěl jsem se zeptat ohledně odrůdy  česneků Bjetin ,Lukan,Japo 2 minulá sklizen techto odrůd byla sice  bohatá ale poněkud mnohonásobně menší co se týká palic , oproti odrůdě Germidour která byla sázená pouze zkušebně jak se osvědčí .Germidour dopadl velmi dobře na stejné zahradě ve stejných podmínkách -středně těžká zemina ,pozemek delší dobu odpočíval, může být nějaký nedostek jiných  živin možná špatné místo? Hnojím jen kompostní zeminou kobylincem.... letošní sklizen pokud nějáká bude  tak byl sázený Havran ,Topaz, Benátčan .Zvolil jsem jiné místo i lehčí záhřevnější půdu. Dále bych se chtěl zeptat ohledně odrůdy Karel IV. a Ruský paličák  je šance že by vydržel až do podzimní výsadby ? Obdržel jsem tyto odrůdy poprvé  , jako konzumní  a chtěl bych je zkusit  zasadit pouze pár kusů -experimentálně .Bylo by to možné i na jaře ? Děkuji
  29. 1. 22:34 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Skalo, co konkrétně znamená „mnohonásobně menší“? Kolik vážily cibule našich odrůd, které jste sklidil, nebo jaký měly průměr?
  Takto se k tomu lze vyjádřit pouze obecně. Naše odrůdy nejsou šlechtěné na co největší cibule. Při šlechtění se vyhledávají jiné vlastnosti: ušlechtilá chuť (pokud člověk nerozumí tomu, čemu se u česneku říká pachuť, pozná to například při nakládání masa nebo ohřívání pokrmu), odolnost vůči počasí (pracuje se např. na odrůdách nenáročných na závlahu) či škůdcům, možnost přesazování atd. Ne že by na velikosti cibulí nezáleželo vůbec, ale není to primární cíl.
  Ke konkurenčním odrůdám se nevyjadřujeme, nebylo by to seriózní. Stejně tak tu nechceme debatu o sázení konzumního česneku. Jistě chápete, že je to podobné jako chtít na webu producenta filmu diskutovat o tom, kde se dají filmy stáhnout bez placení držiteli autorských práv. U nás je to tak, že nemalou část sadby množíme sami (část pak naši smluvní množitelé), přesto udržování a šlechtění nových odrůd stojí většinu času a úsilí. Obojí je hrazené právě prodejem sadby. Proto tu nechceme diskusi o sázení konzumního česneku.
  31. 1. 15:30 Beda Svoboda
  Česnek Vám těžko vydrží do doby sadby,já to kdysi zkusil experiment.nasadit, něco málo vzešlo, ale pak vše "chcíplo",tudíž nedoporučuji. Vysaďte co nejdříve na jaře,hlavně ošetřete proti škůdcům, namořte. Ale hlavně počítejte s tím, že Vám naroste česnek malý, někdy i 1 cibule, ale vše bude vhodné na podzimní výsadbu.

  Samozřejmě moc souhlasím s Kozákovými, že by se sadba měla kupovat, ale některé odrůdy se opravdu těžce shánějí,proto jsem si dovolil toto napsat. Ale vřele doporučuji nesázet "francouze" ale na podzim zavčas! si vyberte z bohaté nabídky "Kozákových"odrůd. Např. Jovan dělá větší cibule...

  velikost stroužků pro sázení

  25. 10. 2020 19:29 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
  Zakoupil jsem si od Vás zkušební krabičku s 8 odrůdami a mám dotaz některé paličky po rozdružení mají velmi drobné stroužky-zvláště ty ve středu paličky-mohu je použít na sadbu?A ještě jeden problém-jsem začátečník-některé stroužky se mi úplně vybalili jako kdybych je dával na jídlo nebude to vadit?
  26. 10. 2020 19:28 Jan Kozák
  Já říkávám, že sázet se mají všechny stroužky snad s výjimkou tak malých, že by je i šetrná hospodyňka vyhodila. V udržovacím šlechtění vyřazuji pouze stroužky s hmotností pod jeden gram.
  26. 10. 2020 19:54 josef zdvořák
  DÍKY ZA ODPOVĚD SNAD JEN TA DRUHÁ ČÁST OTÁZKY CO S TĚMI SLOUPNUTÝMI STROUŽKY?ASI NESÁZET? DĚKUJI MOC
  26. 10. 2020 21:13 Daniel Večeřa
  Dobrý večer,obnažené stroužky můžete nasázet,ničemu to nevadí
  27. 10. 2020 6:45 Jan Kozák
  Omlouvám se, nějak jsem si to zkrátil. Oloupané stroužky sázet můžete, běžně po namoření se některý stroužek také (sprosťák) sám svlékne.

  Sadbový Havel

  14. 9. 2020 7:27 Zakladatel vlákna: Jiří Hlavoněk
  Dobrý den, pane Kozák.

  Zakoupil jsem letos Váš sadbový česnek Havel. Bohužel jsem
  byl ale sklamán. Na to, o jakou se jedná velkou odrůdu jsou obdržel mini
  paličky-v průměru 4cm (16ks / kg). Ani česnek nevypadá přiliž hezky- stopka má tmavě
  hnědou barvu (nedokážu posoudit, zda je toto u této odrůdy obvyklé) a na některých
  palicích je vidět plíseň. Prosím, neberte to jako stížnost, jen mně zajímá, jestli
  z takto malých palic je opravdu možní vypěstovat česnek rekordní velikosti.
  Děkuji za odpověď.  
  123
  14. 9. 2020 8:57 Petr Štěpánek
  Dobrý den, otázka sice není směrované mně, ale z mé zkušenosti vím, že nemusíte mít strach. Pár let zpět jsem kupoval sadbu Havla - také velmi malé paličky, nicméně následující rok z této sadby vyrostl nádherný velký česnek. Proto neberte velikost sadbového česneku jako ukazatel velikosti vypěstovaného česneku, naopak, na 1 kg máte více stroužků.  Hnědá barva je normální a plíseň - jedná se o čerň, houba, která občas, když je při sušení vlhko, napadá pouze slupky a na samotný česnek vliv nemá. Já pěstuji několik odrůd a zrovna Havel bývá na čerň nejnáchylnější. Jediné negativum tedy je, že si zákazník pak myslí, že je česnek plesnivý, ale samozřejmě to tak není.
  14. 9. 2020 14:33 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Hlavoňku. Materiál na snímcích je sadba. Je po udržovacím šlechtění, proto Vám malé i velké stroužky narostou při vhodné péči stejně. Protože se téma stále opakuje, přidám pár zajímavostí:
  – Cibule na obrázku mají průměr větší než 4 cm. Vyhláška vyžaduje průměr 3,5 cm. Cibule, které nazýváte „mini paličkami“ mají objem přibližně o 50 % větší, než vyžaduje vyhláška.
  – Při udržovacím šlechtění jsou rostlinky maličké, neduživé. Spousta pěstitelů by takovýto nejhodnotnější materiál vyhodila.
  – Kdyby se česnek vyráběl v továrně, každá odchylka by byla vadou. Ideální cibule česneku bohužel neexistuje. Je to produkt přírody a ta nevytváří ideální věci. Podobné nesmyslné požadavky vedou k tomu, že se obrovská množství rostlinného materiálu likvidují, přestože jejich využitelnost není nijak omezená.

  Velikost cibulí

  6. 7. 2020 16:09 Zakladatel vlákna: Petr Bartůněk
  Zdravím, pane inženýre.
  Letos, a vlastně i vloni, jsme sklízeli poměrně, až nepoměrně malé cibule - bjetin, anton, havel, etc. Pokusím se popsat náš záhon, pochopitelně se nejedná o pole. Lokalita Mníšek pod Brdy. Záhon na jižní straně. Půda spíš kyselá, cirka ve třiceti centimetrech jíl. V záhoně jsou kromě česneku také rajčata, celer, salát a další blbosti, co tam žena napíchala. Máme půda nedostatečně upravenou, tedy s nedostatkem minerálů, dusíku, nebo draslíku? Poraďte, prosím.
  Díky
  7. 7. 2020 19:35 Jan Kozák
  Na toto neumím odpovědět. Ale co to ostatní? Roste to výborně, přijatelně, mizerně?
  11. 7. 2020 10:12 Petr Bartůněk
  Roste to docela přijatelně.
  Bartůněk
  17. 7. 2020 11:20 Petr Bartůněk
  Zdravím, pane inženýre,
  ještě se vracím k dotazu na poměrně malé cibule Vašeho česneku. Ptal jsem se víceméně na půdní a lokální podmínky. Myslíte, že bych měl na podzim, případně na jaře víc přihnojit? A čím nejlépe?
  Díky
  17. 7. 2020 20:00 Jan Kozák
  Omlouvám se, nějak se mi to ztratilo, ale už jsem doma. 
  Jakýkoliv přídavek organické hmoty bude pro půdu přínosem. Tím myslím např. kompost, posekanou trávu, hnůj, piliny, ...) Zrovna tak patří do zahrady i dřevní popel. Před výsadbou česneku zapravte kombinované hnojivo s obsahem síry (např. Cererit) v množství 5 kg na ar. Pokud sázíte do rýh (járků) můžete hnojivo nasypat do těchto rýh, tzv, hnojení pod patu.
  19. 7. 2020 12:02 Bohuslav Coufal
  Ještě doplním, že v minulosti jsem měl také problém s malými
  cibulemi. Hnojení cererit apod. nepomáhalo. Půdní rozbor ukazoval vše v pořádku
  (živin spíše více než méně). A písčitá půda. Řešením byla koňská dávka
  kvalitního obecního kompostu (2 roky po sobě, pak už méně).  Od té doby nedám na kompost dopustit a hlavně
  to pomohlo i ostatním pěstovaným rostlinám.

  Druhým krokem by mělo být nalezení vhodných odrůd. U mne se
  v 600m/m ne všem daří. Udělal jsem si testovací záhon, několik řádek od odrůdy
  a pozoroval, že vedle sebe byly odrůdy s velkými a naopak velmi malými
  cibulemi. Ponechal jsem si jen Bjetin, Záhorský II, Jovan, Vekan, Havran a
  Karel IV. Odrůdy, co neprošly jsem ještě 2x zkusil a vždy malé cibule, tak v
  mých podmínkách skončily nadobro (např. Slavín, Benátčan).
  23. 7. 2020 9:36 Jan Kozák ml.
  Před obecním kompostem varujeme. Po sázení konzumního česneku je to druhý nejčastější způsob, jak si na pozemek zavléct sklerociovou chorobu.

  Malé palice

  28. 6. 2020 18:51 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Tak já letos nic moc :( prihnojoval sem ledkem vápenatý a palice mám 25g. Čím to může být? Unikát 
  Unikát
  28. 6. 2020 20:49 Jan Kozák
  Unikát není naší odrůdou a její majitelé nemají rádi, když se k jejich odrůdám vyjadřuji. Obraťte se tedy na ně.
  29. 6. 2020 20:14 Jozef Sisak
  Podobnu skusenosť mám aj ja  s inymi odrodami , neriešim to po dvoch rokoch neuspechu som dane odrody vyradil s ďalšieho pestovania . Vďaka za pestru ponuku odrôd.
  29. 6. 2020 21:33 Pavel Brychta
  Ok, nezbývá než se zeptat pana Kozáka, jestli bude tak hodný a doporučí mě nějakou velkou a ostrou odrůdu na podzimní sadbu. Děkuji. 
  30. 6. 2020 19:42 Jan Kozák
  Tak zkuste Lukan, Vekan a Bjetin.
  30. 6. 2020 20:15 Pavel Brychta
  Dobře, děkuji. Vybral sem Vekan :) 

  Sadba

  25. 6. 2020 19:59 Zakladatel vlákna: Polický Antonín
  Dobrý večer pane Kozák chci se zeptat proč nepreferujete velké odrůdy jako Neo, Karel IV atd. Osobně mám rád taky středně velké odrůdy ale trch to žádná vím že je to blbost, ale od vás by mne zajímal váš názor. Moc děkuji předem za upřímnou odpověď 
  26. 6. 2020 2:13 Alois Juráň
  Tak tzv velké odrůdy ale v sortimentu mají!!
  27. 6. 2020 7:00 Jan Kozák
  Odrůdu Neo neznám. V EU odrůda takového ani podobného jména registrovaná není ani na internetu se mi ji najít nepodařilo. 
  Z otázky není zřejmé, jestli Vás zajímají velké stroužky nebo velké cibule. Ale spíš bych usuzoval na velké stroužky. Tak v této kategorii Vám můžeme nabídnout odrůdy Havel, Havran a Jovan.
  28. 6. 2020 7:50 Jozef Sisak
  Spomenute odrody Vas asi uspokoja čo môžem potvrdiť vlastnou skusenosťou . niekedy sa prejavia až druhym rokom po aklimatizacii ,ďakujem za dane odrody - potešili .  to sa bude tykať aj tzv. ruskych klonov.

  Určení česneku

  6. 11. 2018 11:53 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den, poprosím o určení česneku, pokud to bude možné, je to česnek od Vás, který sázím jič asi třetím rokem a nějak jsem ho neoznačila,zapoměla jsem. Jinak mám od Vás i jiné odrůdy i letos.  Je opravdu letos hodně velký a zdraví. Česnek od Vás který mi přišel, už takový není. Rozhodla jsem se, že  zkusím upusti od veškeré chemie a tak jsem SULKOU nemořila. Myslím, že by sadbový česnek měl být zdraví. Na první fotografii je Havran a je malinký. Musím ale napsat, že jsem zklamaná, moc. Konečně jsem si pohlídala objednávky, abych získala HAVRANA. Uskladněn byl ve stejných podmínkách /dobrých/ tak jako ten MŮJ. Česnek je trošičku měkčí a hlavně, béžový. Že by VLNOVNÍK. Může se dostat do půdy  a ohrozit tak zdravou sadbu? Nebo ho mám vyhodit, sníst. Nebyl zrovna nejlevnější. Pane Kozáku co mi prosím poradíte. Děkuji
  česnekk porovnáník porovnáník porovnáník porovnání
  6. 11. 2018 12:42 Helena Malá
  Né že bych si chtěla odpovídat, ale asi nimořím celouVaší sadbu do Sulky a bude. Tu mojí zkusím je namočit do vody. Je to tak dobře?
  6. 11. 2018 14:17 Václav Kozák
  Dobrý den, paní Malá,
  co se týká velikosti sadby, je třeba brát zřetel na fakt, že česnek na poli nemůže dostat stejné podmínky, jako u Vás na zahrádce. Pokud je (stejně jako letos) minimum srážek, samozřejmě nemůže česnek narůst takové velikosti, jako v optimálních letech. Nicméně i v letošním velmi nepříznivém roce jsme sadbu třídili nad 40 mm, přestože normy udávají minimální průměr 30 a 35 mm. Neznamená to však, že z malé sadby budete mít malé výnosy. Naopak. Tím, že v běžných letech je vyřazeno max. okolo 20 % podmírečných cibulí (a to při třízení nad 50 mm), v letošním roce to v některých oblastech bylo (i při snížení průměru na 40 mm) 80 - 90 %. Z tohovyplývá, že dostanou-li rostlny v následujícím roce lepší podmínky (zejména vláhu), dosáhnete špičkového výnosu.

  U nové sadby vždy doporučujeme moření Sulkou. Česnek pochází z jiného prostředí, proto při setkání s některým škůdci může být zranitelnější. Hlavně však s ním je velké množství manipulace, než se dostane k zákazníkovi, čímž vznikají vstupní brány právě pro skladištní škůdce. To je důvod, proč se běžně stává, že jednomu zákazníkovi sadbový česnek vlnovník napadne (a jeho původní materiál je zdánlivě v pořádku), zatímco dalších 100 zákazníků, kteří získají totožný materiál, česnek napadený nemají.  S ohledem na způsob šíření vlnovníka však doporučujeme mořit Sulkou vždy a to bez ohledu na to, zda jsou viditelné příznaky napadení či nikoliv.
  6. 11. 2018 19:32 Helena Malá
  Děkuji za odpověď, ale já jsem nechtěla používat chemii. Chtěla jsem obdržet nepoškozený česnek čímkoliv. Velikost mě ani tak netrápí, to už jste mi psal, spíš ten Vlnovník. Příště holt raději namořím. Tak musím namořit nyní do Sulky i ten poškozený vlnovníkem, je to tak, jak jsem psala? Neodpověděl jste mi na otázku jaký to mám česnek. Tak ještě poprosím.  Beru od Vás sadbu už asi 7 let , myslím, a ten velký česnek je od Vás, tak jsem doufala, že poznáte. No a ještě se omlouvám, vidím u mne nahoře nějaké hrubky.   Děkuji
  6. 11. 2018 20:05 Jan Kozák
  Sulky jako chemie bych se nebál. Myslím, že ji mohou používat i biozemědělci.
  Pro spolehlivé určení odrůdy je třeba také snímek celé cibule zbavené obalových suknic. Prosím o jeho doplnění.
  7. 11. 2018 9:53 Helena Malá
  Dobrý den, jste hodný, tak já posílám, snad to bude tak dobře. Tomuhle česneku se u mě dobře daří, Vysočina 600m. n. m. Nějak se mi rozlézají stroužky. Asi pozdě sklizeno.První rozmazaný obr. Tak ten druhý.
    Děkuji
  určení odrůdyurčení odrůdy
  7. 11. 2018 17:01 Jan Kozák
  Tak je to Bjetin.

  Malý stroužky

  5. 10. 2018 11:00 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den pane Kozáku, v objednávce přišly hodně malý hlavičky česneku, hlavně Havran. Snad to nevadí a naroste  i v tomto případě velký česnek. Píšete, že to nemá vliv. Jen se chci ještě ujistit před výsadbou. Hevran je fakt malinký. V Litoměřicích jste měli česneky krásný velký.
  6. 10. 2018 9:50 Václav Kozák
  Vážená paní Malá, v letošním roce byla sadba vzhledem k nepříznivým podmínkám menší. I tak má však stejný pěstitelský potenciál, jako cibule větší, které byly dodávány předchozí roky. Vždy záleží především na tom, jaké podmínky bude česnek mít při pěstování. I z cibulí o průměru 3 cm je možné dopěstovat cibule o průměru okolo 6 cm. Norma pro sadbu paličáků je 35 mm, my jsme letos třídili nad 40 nebo 42 mm.  Nemusíte mít obavu česnek vysadit, tím, že jistě jste schopna rostlinám dát výrazně lepší podmínky, než měl v letošním suchém roce na polích bez možnosti závlahy, můžete v následujícím roce z dodané sadby dopěstovat i patnáctinásobek hmotnosti sadby.
  Na závěr ještě jedna důležitá informace - v Litoměřicích jsme česnek neprodávali. Ani jsme tam nebyli jako návštěvníci, proto nemohu posoudit, co tam bylo našim jménem nabízeno (zneužívání našeho jména nebo názvů našich odrůd není ničím výjimečným). Na podobných akcích je zapotřebí velká opatrnost. Když jsme tuto akci navštívili před 3 lety, byli jsme překvapeni tím, že někteří prodejci jsou schopni nabízet např. i "fialový paličák Lukan". Nejen, že Lukan je bílý nepaličák, ale nejednalo se ani o český česnek, nýbrž o česnek španělský.
  6. 10. 2018 10:04 Helena Malá
  Děkuji za odpověď, tak to jsem ráda, že to tak je. Já se s nima pomazlím a vypěstuji tedy větší. Jen mě zaráží, že si někdo dovolil na zahradě v Litoměřicích prodávat pod vaším jménem a dokonce i logem česnek. Dokonce měli takový velký papírový ubrus s vaším logem na stole, takový to fialový s česnekem. U jednoho stánku mi paní ani nechtěla říci, kde se ten česnek pěstuje a kdo ho prodává. Já si teda nekoupila, mám od vás. Kde je asi tak naše OBCHODNÍ ISPEKCE.  Děkuji
  10. 10. 2018 18:22 Pavel Dohnal
  ČOI ka má co dělat s kontrolou zboží z Polska a Číny. Myslím kromě česneku. Hračky, sýry, maso, srač...
  10. 10. 2018 19:27 Jan Kozák
  K tomu drobnost: kontrolu česneku nemá na starosti ČOI, ale konzumního česneku Státní zemědělská a potravinářská inspekce, sadbového pak Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
  Nevím přesně, bylo to snad v roce 2011, kdy jsem navštívil Zahradu Čech v Litoměřicích. V mnoha stáncích prodávali španělský česnek, u toho názvy našich odrůd i naše logo po celém stánku. Někteří neměli nikde uvedenu svou identifikaci a ti, co ji měli, tak byla falešná. Nad tím by se měli zamyslet organizátoři všech výstav.
  12. 10. 2018 17:54 Pavel Dohnal
  Sakra, to je ústavů a inspekcí.! Dělají něco kloudneho? Já si jen těžko představuji ty organizátory. Musí za to ručit nebo ne? Asi by měl být nějaký certifikát s kulatým razítkem,ale ví to? Když si pozvu na festival šlechtitele, buď je budu znát, nebo musí něco doložit. Amatéry jako já přece vyloučí, nebo nechají prodávat krmný za 160. 

  Havran - opakovaná sadba

  9. 7. 2018 23:16 Zakladatel vlákna: Vojtěch Ondruška
  Dobrý den,
  je pravda, že u odrůdy Havran, při opakovaném sázení té samé sadby (vypěstované jako česnek konzumní) dochází k výraznému úbytku velikosti každým dalším rokem? Lze tomu případně nějak zabránit (kromě úplné obnovy sadby)? Mohlo by být řešením nechat česnek přezrát? 
  Děkuji.
  10. 7. 2018 7:17 Jan Kozák
  Odrůda Havran patří mezi ozdravené odrůdy, takže u ní musíte počítat s postupnou ztrátou výkonu. Ale letošní rok neberte příliš vážně, letos je všechen česnek menší, než by si pěstitelé přáli. Pokud necháte česnek přezrát, nezvýšíte výnos, ale snížíte kvalitu jak konzumní, tak sadbovou.

  stroužky vhodné pro sadbu

  4. 7. 2018 23:46 Zakladatel vlákna: Milan Švec
  Dobrý den, pane inženýre.
  Před 14 dny jsem sklidil svou skromnou urodu Bjetinu (ca 5m2 velký záhon), ale protože se mně nepodařilo letos od Vás  Bjetin  již objednat,  chci zkusit prvně použít pro podzimní sadbu tedy Bjetin z mé letošní sklizně.
   Sklizený Bjetin  je příbližně z 70% poměrně veliký, ale ca 30% hlav je drobnějších . 
   Muj dotaz zní - pokud pro sadbu použiji právě ty drobnější stroužky (samozřejmě nepoškozené, zdravé ... ), a ty větší použiji pro svou potřebu  činím tak správně ?
  (dle informací z Vašich diskuzí resp Vaší knížečky, kde jsem získal informaci, že pro sadbu lze použít i stroužky menší, pokud nejsou jinak poškozené),
  Uvažuji tak, že nový česnek by měl  teoreticky vyrůst (neoznamuji, ptám se!!!) z malého i většího stroužku  v podstatě stejný. Je tomu opravdu tak ? 
  Nebo je to blbost a pokud chci mít (šanci na)  pěknou urodu, musím se snažit pro sadbu použít naopak hlavy co největší ? 
  V případě, že můj dotaz byl v minulosti na tomto foru již někdy  v minulosti řešen. tak se moc omlouvám.
  Děkuji předem za reakci 
  Milan Švec
  5. 7. 2018 6:38 Jan Kozák
  V dobrých podmínkách skutečně nezáleží na velikosti stroužků při výsadbě. Otázkou je, proč jsou některé cibule malé. Proto bych Vám raději doporučil použít k sadbě cibule mírně nadprůměrné velikosti.
  5. 7. 2018 10:58 Milan Švec
  Dobrý den, těmi malými cibulemi jsem svůj už takhle dlouhý dotaz nechtěl ještě více komplikovat, ale - česnek pěstuji v beton. skružích (12 ks celkem, pro česnek mám vždy každý rok vyčleněných vždy 6 kusů, ale z důvodu snahy o snížení rizika většinou celou zeminu vyvezu do skleníku a ze skleníku dám tu skleníkovou) a ač jsem letos při okrajích těch skruží zaleval se zvýšenou měrou, přesto opět jako každý rok jsou česneky při okraji znatelně menší. Chtěl jsem se na to též zeptat, ale tuším, že se mně vysmějete, že je to logické, že to "nadzemní klima" nemá tu správnou "teplotní setrvačnost"- je tomu opravdu tak, nebo napadá Vás důvod jiný . (ty skruže nám vyhovují, že se nám to méně zapleveluje, zada nebolí , ale vim , že ... já všude říkám, že česnek nepěstujeme, že si s česnekem resp na zahradě hrajeme ...  ) 
  Jsou to  opravdu ty okrajové rostliny, v tomto mém případě byste se tedy těchto menších do sadby nebál ? 
  Děkuji milan švec
  5. 7. 2018 15:36 Jan Kozák
  Tak to bych se nebál použít jako sadbu menší cibule. Česneku nesvědčí velké výkyvy teploty v kořenové zóně. Vám se to také potvrzuje.
  5. 7. 2018 17:48 Milan Švec
  Děkuji moc za odpověd a potažmo za Váš čas mně věnovaný 

  rozdružování - velikost stroužků

  28. 8. 2017 7:52 Zakladatel vlákna: Martin Straka
  Dobrý den pane Kozáku, včera jsem rozdružoval česnek na sadbu, který namořím v sulce a budu čekat na konec října. Zkoušením asi 7 odrůd jsem dospěl k závěru, že nejjistější výnos mi díky přizpůsobivosti dávají ozimé nepaličáky, které jsou také skladovatelnější. Paličáky tedy již sázet nebudu. Lepší by u nich měl být i množitelský koeficient (Lukan i Záhorský II počet stroužků v cibuli 8-13). Pro sadbu jsem vybíral velké nepoškozené cibule. Nebývale často se však u obou citovaných odrůd vyskytovali mega stroužky, kdy jsem byl schopen rozdružit cibuli na pouhé 3 nebo 5 stroužků. Od loňského roku jsem zkoušel i odrůdu Štěpán od konkurence a tam jsem se s tím nesetkal. Chci se Vás zeptat, jako šlechtitele, zda zvyšující se frekvence mega stroužků nemůže být způsobena mým "přirozeným výběrem", když několik let po sobě vybírám k sadbě velké cibule, kde jsou i ty mega stroužky, a tato vlastnost se pak přenáší dále nebo je to dáno vlivem prostředí. Jak jsem zkoumal, tak ty mega stroužky nejsou vždy vytvořeny srůstem několika pupenů. A pokud to není tajné, chytáte v brzké době nějakou novou zajímavou odrůdu nepaličáku? Děkuji
  28. 8. 2017 8:21 Jan Kozák
  Pokud cibule obsahuje málo stroužků měla by být z dalšího pěstování vyřazena a spotřebována v kuchyni. Myslím si však, že se jedná o fyziologickou poruchu, protože v některých letech je frekvence jejího výskytu výrazně větší než v jiných.
  Jako důchodce už nic nepřipravuji, syn má však rozděláno několik perspektivních klonů.

  Vliv půdního Ph

  10. 8. 2017 15:26 Zakladatel vlákna: Stanislav Hanzlicek
  Dobrý den pane Kozáku.Letos jsem poprvé sklízel česnek z vaší sadby a jsem nadmíru spokojen.Měl bych jen malý dotaz.Pozoroval jste někdy vliv půdního Ph na výnosy česneku?Vysadil jsem na podzim,těsně před zámrzem na jedno políčko dvě dárkové krabičky s vaší sadbou,vše namořeno Sulkou a Rovralem.Zeminu mám hlinitou až jílovitou,smíchanou s kompostem 1:1 s přídavkem perlitu.Kompost je řádně uleželý,složený ze slepičinců,posekané trávy,pilin,listí a každá vrstva posypaná dusíkatým vápnem.Políčko před zapravením kompostu řádně zryto,vyhnojeno a povápněno dolomitem.Mám totiž dost kyselou zeminu,tak to doháním jak se dá.Stroužky jsem vysázel všechny.I ty malé.Dal sem si tu práci a vysázel je do řádků podle velikosti.Během vegetace párkrát přihnojeno ledkem vápenatým.A teď ta sklizeň.Bjetin sem sklidil 3.7. a dosáhl pro mne až neuvěřitelné velikosti.Nejmenší cibule měli průměr 6 cm a největší dokonce 8 cm!Poté následoval Vekan a Havran.Zde byl velmi patrný rozdíl ve velikosti cibulí.Z malých stroužků malé cibule.Celkově bych řekl podprůměrný výnos.A nakonec Záhorský 2.Opět neskutečně velké cibule a rozdíl mezi nimi neznatelný.Jen podotknu,že všechny rostliny byly dokonale zdravé.A teď prosím o váš názor.Jsou opravdu takové rozdíly v nárocích na Ph,nebo si to vysvětlujete něčím jiným?Děkuji a hodně zdaru vaší úžasné práci.
  10. 8. 2017 21:47 Jan Kozák
  Ono je to dost složité. Prostředí, které na rostlinu působí, není dáno pouze typem půdy, obsahem živin a hodnotou pH. Těch vlivů a jejich vzájemných vztahů je mnoho. Nikdo nedokáže přesně formulovat podmínky, které jsou pro česnek optimální. Jednoznačnou pravdou je to, že v těch správných podmínkách dosáhne česnek potencionálního odrůdového výnosu z velkých i malých stroužků. Jsou také odrůdové rozdíly v toleranci na různé odchylky od optimálních podmínek. Konečně to potvrzuje i Vaše letošní zkušenost.
  11. 8. 2017 6:23 Stanislav Hanzlicek
  Díky za odpověď.Příští rok vyzkouším další vaše odrůdy a opět se podělím o výsledky.

  velikost cibulí

  3. 7. 2017 8:24 Zakladatel vlákna: jitka kučerová
  Dobrý den pane ing.Kozáku,mám sklizenou odrůdu Vekan.Bylo hodně sucho a cibule jsou hodně rozdílné,ale zdravé.Velokost se pohybuje od 3cm až po 6cm.Neví jak by tato odrůda měla být velká a proč je v cibulích takový rozdíl.Jestli jsem neudělala v pěstování nějakou chybu.Děkuji za odpověd a krásný den Kučerová.
  6. 7. 2017 6:59 Jan Kozák
  Velikost cibulí je hlavně ovlivněna výživou a dostatkem vody. V dobrých podmínkách vyroste víceméně stejně veliký česnek z velkých i malých stroužků. Pokud pěstitelské podmínky mají k optimu dost daleko, jsou z malých stroužků menší cibule.

  Sadba malych strouzku

  7. 2. 2017 15:41 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobry den. Vloni jsem rozebiral na sadbu palice ktere mely treba 12 strouzku. Nektere struzky byly docela velke ale jine docela male. Souvisi velikost zasazeneho strouzku s vyslednou velikosti palice? Diky dopredu za odpoved.
  8. 2. 2017 14:20 Jan Kozák
  Výnosový potenciál odrůdy je stejný ve velkém i malém stroužku, ale aby byl využit, musí mít rostlina potřebné životní podmínky. Pro toto tvrzení mám jednoznačný důkaz z uplynulé sezóny. V horších podmínkách je lepší výnos z velkých stroužků.
  10. 2. 2017 20:33 Miroslav Svoboda
  Diky. Odpovida to memu pozorovani. Vloni jsem sazel do "otocenych drnu" a bylo to tak. Letos budou mit cesneky lepsi pudu (po bramborach), takze se tesim ze potvrdim Vase znalosti.

  Pocty strouzku a vaha cesneku

  7. 2. 2017 15:38 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobry den. S pestovanim cesneku jsem zacal 2015.
  Ve 2015 jsem objednal 8 kg sazebniho cesneku skoro vsech odrud.
  V 2016 to bylo 20 kg (taky skoro vsech odrud). 2016 jsem ale osazel skoro 5x vetsi plochu nez 2015. Rozestupy jsem mel stejne jako ve 2015. Normalne by to melo byt pouze 2.5 x vice. Coz mne samozrejme udelalo radost. Akorat netusim, jestli cesnek 2016 byl vice vysuseny nebo mel v prumeru vice strouzku na palici. Odrudove se to zas tak zakladne nelisilo.
  7. 2. 2017 19:18 Jitka Toniniová
  Dobrý den. Jestli můžu, tak by mohly být menší palice, pak jich je více do kila a tím i více stroužků.
  8. 2. 2017 12:23 Miroslav Svoboda
  Diky. To mne nenapadlo, ale asi to to bude ten duvod. Zasadil jsem odhadem 2500 stroucku rucne. Byla to fuska. Uz se tesim, jak to dopadne.

  Havel

  8. 11. 2016 10:34 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobry den, objednal jsem vsechny druhy cesneku, co jste meli v nabidce. Vloni jsem udelal to same. Letos v balicku Havel byl obrovsky cesnek, ktery mel 4 strouzky v palici. Havel vypada jinak, aspon ten co jsem mel vloni. Nic nereklamuju, cesnek uz mam rozdelany na strouzky a cast uz zasazenou. Jenom by mne zajimalo, co to muze byt za cesnek, co ma jen 4 strouzky. Jsem s Vasi praci nadmiru spokojeny, ze 20 kil cesneku bylo jenom asi 10 palic nejak napadenych, coz je u mne mene jak jedno procento. Z lonske sklizne se mne prozatim skazilo cca taky asi jenom 10 palic. Nicim jsem to nemoril, protoze to neumim. A vubec nicim nehnojim. Takze vsechna cest Vasi praci.
  8. 11. 2016 19:39 Jan Kozák
  Proč se toto stává u velkostroužkových česneků, to skutečně nevím. A dělají to všechny velkostroužkové odrůdy včetně tzv. ruského paličáku. Tímto typem jsem se několik roků zabýval, přičemž jedním z cílů bylo získat odrůdu, která bude mít stabilně 6 - 8 stroužků. Ale nepovedlo se. Jeden rok dobré, druhý rok čyřstroužkové. Nebo na jedné lokalitě dobré, na druhé čtyřstroužkové.
  9. 11. 2016 12:32 Miroslav Svoboda
  Dekuji za informaci. To je docela zajimave. Uvidim, co mne z toho vyroste a dam Vam pak vedet. Mejte se fajn.

  Záhorský ll

  15. 7. 2016 18:40 Zakladatel vlákna: Miloslav Tecl

  velikost stroužků

  16. 11. 2015 20:17 Zakladatel vlákna: Marie
  Dobrý večer, dovolte další dotaz amatéra - je závislá na výnosu sklizni
  skutečnost jak velké stroužky jsou na podzim zasazeny? Nevím, zda sadit ty největší, či naopak docela drobnější.. děkuji.
  17. 11. 2015 20:36 Jan Kozák
  Jistá souvislost mezi velikostí sadby a nové cibule je. Pokud používáte vlastní sadbu, které máte dostatek, tak vyřazením velikostně podprůměrných stroužků budete mít sklizeň trochu větší. U nakoupené sadby ať už s ohledem na její cenu, tak i s ohledem na její výnosový potenciál doporučuji vyřadit pouze takové stroužky, které i šetrná hospodyň v kuchyni vyhodí.

  Určení odrůdy.

  12. 9. 2015 10:29 Zakladatel vlákna: Ferdinand
  Dobrý den pane Kozák.
  Na základě tel. hovoru Vám zasílám k posouzení dvojí česnek. Možná, že se jedná o stejnou odrůdu, protože oba druhy mají po 8 stroužkách i když se vyskytuje i více stroužků. Možná i 12.
  Jak na obrázcích uvedeno , jeden česnek je podstatně vetší (ten co je palička s bílou suknicí), ale stroužky mají světlejší barvu a jeden menší, ale je vícebarevný do fialova jak vidno na snímku. Každý česnek byl ale na jiném poli.
  Děkuji za laskavost. alt
  12. 9. 2015 14:28 Jan Kozák
  Velikost cibulí je ovlivněna stanovištěm. Na obou snímcích je Bjetin.

  malý česnek

  23. 2. 2014 11:06 Zakladatel vlákna: ondřej
  Dobrý den, chci se zeptat když jsem na podzim vysadil sadbový česnek byli to velký stroužky a pak z nich vyrostou menší, nemělo by to být že velký stroužek bude velká rostlina a pak i velký česnek?
  23. 2. 2014 11:25 Adriana Biolek
  Ach jo .... nie som žiadny cesnakový guru, ale keby ste si, pán Ondřej, prečítali aspoň kus zdejší diskuse, zvěděl by ste, že velikost česnekové cibule není přímo úměrná velikostí zasazeného stroužku :)

  Velikost palic

  6. 12. 2013 9:18 Zakladatel vlákna: Jaroslav Hrouzek
  Dobrý den.
  Koupil jsem si letos od Vás sadbu dvou odrůd česneku. Vámi dodané palice a tím i stroužky byly ideální velikosti pro sázení. Mám dvě jiné odrůdy, jejichž palice jsou min. 5x větší než ten od Vás, a to v ní jsou pouze čtyři stroužky. Takže vlastně dost vysázím. Jak můžu ovlivnit velikost palic, abych měl na sázení ideálnější velikost. Děkuji Jaroslav Hrouzek.
  7. 12. 2013 17:48 Jan Kozák
  Jenom pro upřesnění: bavíme se o (složených) cibulích. Palice u česneku je jeho květenství s květy a pacibulkami - od toho je třídění na paličáky a nepaličáky podle toho, zda toto květenství tvoří nebo ne.
  Velikost cibulí můžete spolehlivě snížit hustou výsadbou. Velké cibule se čtyřmi stroužku budou klony tzv. ruského paličáku. Spíš bych se zamyslel nad tím, jestli česnek, u něhož spotřebuji víc než čtvrtinu (vždy jsou nějaké ztráty) sklizně znovu na sadbu, mám pěstovat.
  12Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne